یرن فایننس

یرن فایننس
یرن فایننس

رشد شدید قیمت یرن فایننس که جزو دسته ارز دیجیتال است پس از این که امکان معامله این توکن به صرافی کوین بیس (Coinbase) اضافه شد، تمام نگاه ها را به سمت این ارز دیجیتال معطوف کرده است. یرن فایننس در پی این رشد چشمگیر جایگاه هشتاد و سه در جدول ارز های دیجیتال رسیده و توانسته 0.05 درصد از کل بازار را در اختیار بگیرد. بالاترین قیمت یرن فایننس در تاریخ 12 می 2021 میلادی در سطح  91,802,70 دلار ثبت شده است که همینک 60.43 % پایین تر از آن زمان قرار گرفته است.

یرن فایننس (Yearn Finance) که به صورت وای ارن فایننس (yEarn finance) نیز شناخته می شود، یک پلتفرم غیر متمرکز فضای دیفای (DeFi) در پلتفرم اتریوم است. در واقع می توان یرن فایننس را اکوسیستمی از پروتکل های ساخته شده در اتریوم دانست. در حال حاضر این رمزارز به مجموعه ای از پلتفرم ها با هدف ساده سازی دیفای و کسب بیشترین درصد بازده سالانه (APY) برای سرمایه گذاران تبدیل شده است. در واقع کاربران در این اکوسیستم می توانند با ترکیب پلتفرم های گوناگون، کشت سود خود را بهینه کنند.

در این مقاله قصد داریم ارز دیجیتال پرهیاهوی یرن فایننس (yearn finance) را از زمان پیدایش تاکنون بررسی کنیم.

بنیان گذار این ارز دیجیتال آندره کرونژ (Andre Cronje)، دانشجوی انصرافی رشته حقوق، است. او تحصیلات خود را در این رشته نیمه تمام رها کرد تا رویای خود را در حوزه علوم کامپیوتر دنبال کند. سرانجام نیز توانست پس از ۶ ماه تحصیلات خود را در این رشته به اتمام برساند و در عرصه فناوری مالی ‌(فین تک یا FinTech) مشغول به کار شود.

وی پس از مدتی با فضای ارزهای دیجیتال آشنا شد و ناسازگاری‌هایی در برنامه های مختلف دیفای پیدا کرد. همین مساله باعث جرقۀ ایدۀ فایننس در ذهنش بود. کرونژ بعد از اولین راه اندازی پروتکل یرن فایننس را به روز رسانی کرد و طیف جدیدی از محصولات را در اختیار مصرف کنندگان قرار داد.

یرن فایننس

کرونژ می خواست با استفاده از استیبل کوین ها و پروتکل های موجود در آن زمان به سود برسد، اما محاسبه دستی درصد بازده سالانه هر کدام از پروتکل ها کار آسانی نبود. بنابراین او یک نسخه اولیه از یرن فایننس را برای خود ایجاد کرد تا بخشی از قراردادهای هوشمند را طوری رمزنگاری کند که کارهایی مانند پرداخت کارمزد به صورت اتوماتیک انجام شود.

کم کم این سیستم را در اختیار اطرافیان خود نیز قرار داد. با بیشتر شدن تعداد کاربران، تعداد تراکنش ها و بازده حاصل از آن و البته پیچیدگی محاسبات نیز افزایش یافت. تا جایی که انجام محاسبات به صورت دستی امکان پذیر نبود.

بنابراین کرونژ به فکر ساده سازی این روند افتاد. اینجا بود که یرن فایننس به شکل امروزی آن خلق شد و کرونژ به یکی از الهام بخش ترین افراد در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد. هم اکنون او یک مهندس نرم افزار است که به رشد دیفای در یک صنعت چند میلیارد دلاری کمک کرده است.

به طور کلی مجموعه یرن فاینس از پروتکل های متفاوتی ایجاد شده است. شناخته شده ترین این پروتکل ها Yearn Finance (پروتکلی همنام با اکوسیستم) می باشد. در ادامه کارکرد هر یک از این پروتکل ها را شرح می دهیم:

یرن فایننس همچنین از استیبل کوین های DAI، USDC، USDT،  TUSD و sUSD پشتیبانی می کند و خود اکوسیستم توسط توکن YFI کنترل می شود.

اگر چه درک کارکرد یرن فایننس نسبت به پروژه های دیگر دیفای آسان تر است اما باز هم پیچیدگی های خاص خود را دارد، چرا که اطلاعات کافی در مورد این پروژه در دسترس نیست. یرن فایننس با توجه به این که کدام استخر استیبل کوین ها بالاترین بازده سالانه را محقق می کند، بین Aave، Compound و DyDx جابجا می شود. اما پروتکل اعطای وام بین یرن فایننس و ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده می تواند در طول زمان تغییر کند چراکه یرن فایننس توسط انجمن های آن اداره می شود.

 • shooting star
 • زمانی که شما توکن خود را در یرن فایننس سرمایه گذاری می کنید، این توکن به معادل خود در yToken تبدیل می شود. به عنوان مثال TUSD با yTUSD معادل سازی می شود. این توکن جدید همان توکن با بازده بهینه خواهد بود که می توان از آن برای کسب توکن YFI استفاده کرد.

  یرن فایننس وجه واریز شده را به طور خودکار بین استخر های دیفای جابجا می کند تا بالاترین بازده بدست بیاید. البته این فرآیند مانند تمام پروتکل های دیگر شامل مقداری کارمزد خواهد بود.

  در این سیستم دارندگان توکن YFI می توانند معادل درصد توکنی که از منابع YFI دارند را با مقادیر ذخیره شده در استخر های یرن فایننس جایگزین کنند. مثلا اگر ۱۰٪ از منابع YFI را دراختیار دارند می توانند آن را واگذار کرده و مالک ۱۰٪ از دارایی های استخر یرن فایننس شوند.

  برای تصمیم گیری نسبت به پیشنهادات ارائه شده در مورد اکوسیستم یرن فایننس، قوانین مخصوصی وجود دارد. به عنوان مثال هر توکن YFI دارای یک رای است. اگر حداقل ۳۳٪ از دارندگان توکن های YFI با پیشنهادی موافقت کنند، آن پیشنهاد تصویب خواهد شد. اگر حداقل ۲۵٪ از دارندگان توکن مخالف پیشنهاد ارائه شده باشند، می توانند از حق وتو خود استفاده کنند. حداقل ۵۰٪ دارندگان توکن باید در رای گیری ها شرکت کنند. اما مهم ترین نکته اینست که تنها آن دسته ار دارندگان توکن می توانند رای دهند که توکن های BPT خود را در استخر yGov قرار داده باشند. پس نه تنها باید این توکن را داشته باشید بلکه باید دارایی خود را در حدود نیمی از پروتکل های دیفای که با این سیستم در تعامل هستند، واریز کنید و ریسک سرمایه گذاری خود را افزایش دهید. شاید بی دلیل نباشد که کرونژ از این سیستم با عنوان «متا حاکمیت» یاد می کند.

  YFI یک توکن بر مبنای الگوریتم ERC20 است که بین کاربرانی که yToken خاصی را دریافت می کنند، توزیع می شود. YFI ابتدا با این هدف ایجاد شد که کاربران بتوانند از آن برای رای دادن استفاده کنند نه معامله کردن. با این وجود قیمت این توکن هم اکنون از پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین فراتر رفته است و درحال حاضر به عنوان گران ترین ارز دیجیتال موجود در بازار رمز ارز ها با ارزشی حدود 36 هزار دلار معامله می شود. YFI هم اکنون در صرافی های OKEx ،Coinbase Pro، Binance و Uniswap قابل معامله است.

  برای بدست آوردن این رمز ارز کافیست با فراهم کردن نقدینگی در یکی از پلتفرم های اکوسیستم، YFI را بدست آورید. توکن دیگری بنام YFII نیز وجود دارد که نتیجه یک فورک از توکن YFI بوده است. به طور کلی ۳۰ هزار توکن YFI و ۶۰ هزار توکن YFII برای عرضه وجود دارد و کاربران می توانند به دلخواه در هر یک از آن ها سرمایه گذاری کنند. در ادامه جزییات بیشتری از نحوه دریافت YFI را بیان می کنیم:

  اما پروژه بزرگ یرن فایننس مانند هر پروژه دیگری بدون چالش نخواهد بود. این چالش ها می تواند موارد زیر باشد:

  بسیاری از افراد معتقدند یرن فایننس در حال حاضر تا حدی هنوز بر بازیکن اصلی آن یعنی کرونژ متمرکز است. بسیاری از سرمایه گذاران مشتاقانه حرکات او را زیر نظر داشته و همین مساله نشان می دهد که یک لحظه توقف او باعث میشود که YFI به مرحلۀ شکست نزدیک شود.

  تنها یک سال از عرضۀ توکن YFI می‎گذرد و در همین زمان کم صعود و سقوط های مختلفی را در قیمت خود تجربه کرده است. بالاترین قیمت یرن فایننس در تاریخ 12 می 2021 اتفاق افتاد و باعث شد این ارز با قیمت 91 هزاردلار معامله شود. البته پس از آن نتوانست قیمت خود را حفظ کند و همینک 60.43% از قیمت آن زمان خود پایین تر قرار گرفته است.

  حجم معاملات روزانۀ یرن فایننس 248 میلیون دلار بوده است. در حال حاضر فعال ترین صرافی که در آن یرن فایننس معامله می‌شود، صرافی WBF Exchange با سهم %26.81 از حجم معاملات روزانه است. نمودار زیر به خوبی روند قیمتی یرن فایننس را در طول یک سال مشخص کرده است.

  اگرچه کرونژ تلاش کرده تا شفافیت مربوط به پلفترم خود را به طور کامل حفظ کند اما خود نیز اعتراف کرد که حتی پس از حسابرسی کردن از کد باز هم نمی توان صد درصد از ایمن بودن یرن فایننس مطمئن بود. چراکه به طور کلی دیفای شامل خطرات ذاتی هست.

  از سوی دیگر کاربران یرن فایننس به دلیل تغییر سریع شرایط بازار و وجود افراد فرصت طلب که در پی کسب سود از سپرده گذاران کم تجربه هستند، آن ها را در خطر از دست دادن سرمایۀ خود قرار می دهد.

  از آن جا که اکوسیستم Yearn Finance در حوزه اتریوم فعالیت می کند، بنابراین تمام کیف پول هایی که از دارایی های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می کنند، قابلیت ذخیره و نگهداری توکن YFI را نیز دارند.

  همانطور که می دانید کیف پول ها به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند که می توانید از هر دو آنها برای نگهداری توکن های YFI استفاده کنید. اگر به دنبال امنیت بالاتری هستید و قصد نگهداری توکن های خود را برای طولانی مدت دارید، معمولا کیف پول های سخت افزاری گزینه مناسب تری هستند. اما اگر قصد ترید دارید و یا تمایلی برای صرف هزینه ندارید، کیف پول نرم افزاری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

  کرونژ، خالق پلتفرم، قصد دارد یرن فایننس را که به بیت کوین فضای دیفای معروف است، به امن ترین پروتکل دیفای موجود در جهان تبدیل کند. وی ادعا نموده است که علاوه بر این که اولین کسی بود که دارایی خود را در یرن فایننس قرار داده، آخرین نفری هم خواهد بود که سرمایه خویش را از آن خارج خواهد کرد. بنابراین اگر کرونژ تا این حد به توکن خود مطمئن است، شاید بد نباشد که ما نیز بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال و مخصوصا این رمزارز مطالعه نموده و با ویژگی های فنی و اکوسیستم آن بیشتر آشنا شویم.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  عاااااالی، ممنونم از اطلاعاتتون

  عالي بود اطلاعات …. جزييات بيشتري هم داره

  فهرست این مقاله

  پیش از آن که نگاهی عمیق به یرن فایننس داشته باشیم، در ابتدا مفهومی به نام DeFi را معرفی کنیم:

  DeFi کوتاه شده‌ Decentralized Finance به معنای سیستم مالی غیر متمرکز است؛ فناوری کاملاً به صرفه که بر بستر بلاک‌چین ساخته شده و شامل قراردادها و پروتکل ‌هایی هوشمند است. دیفای در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در زمان حال فعالیت ‌های آن را به سه بخش تقسیم می‌کنند: وام، صرافی‌های غیر متمرکز و خدمات مالی. در حال حاضر می‌توان گفت که تمام پروژه‌ های هوشمند دیفای بر بستر بلاک‌چین ارز دیجیتال اتریوم ایجاد می‌شود.

  یرن فایننس نیز در همین سیستم مالی فعالیت می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  یرن فایننس

  ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn.Finance) توسط برنامه نویس مجربی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) بنیان‌گذاری شد. وی دانشجوی رشته‌ حقوق بود که پس از انصراف از آن در رشته فناوری مالی مشغول به تحصیل شد.

  از آنجایی که زمینه‌ حرفه‌ای مناسبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی داشت، شروع به کدنویسی و تبدیل آنها به قرارداد های هوشمند کرد. تا زمانی که ایده‌ جدیدی به نام yTokens (توکن حاصل از سرمایه‌گذاری در یرن) را معرفی کرد که این ایده می‌توانست تضمین کند که این نمادی آینده‌دار و به همین ترتیب، دارایی‌هایی کاربران آن نیز بسیار پرثمر خواهد بود.

  یرن فایننس شبکه‌ مالی غیر متمرکزی است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند. یرن به علت ازدیاد کشت سود و قیمت توکن‌‌ها ارزی محبوب به حساب می‌آید. کشت سود در این شبکه استراتژ‌ی‌های پیچیده‌ای دارد، اما این پلتفرم کار را برای کاربران غیرحرفه‌ای خود آسان کرده است. پروتکل حاوی یک ارز رمزنگاری شده‌ بومی است که آن را YFI می‌نامند. YFI در ابتدا برای این طراحی شده بود که کاربران بتوانند با کمک کن رأی دهند، اما امروزه کاربرد دیگری دارد.

  یکی از ویژگی‌های مثبت و رقابتی یرن، استراتژی‌های اختصاصی مربوط به توکن آن است که در حال حاضر بیشترین میزان بازده را در سراسر دیفای دارد. به طور طبیعی هر چه حجم و تنوع پیشنهادات بیشتر می‌شود، برای بنیان‌ گذاران و صاحبان ارزهای دیجیتال مدیریت استراتژی‌ سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آن دشوارتر می‌شود.

  بنابراین ایده‌ حاکمیت غیر متمرکز گزینه‌ای معقول به نظر می‌‌رسد؛ چرا که مالکان توکن‌های YFI می‌توانند نظرات خود را نسبت به استراتژی‌ها و گاردریل‌های پروتکل بیان کنند تا با سرمایه‌های کاربران، آن را بهبود بدهند و روند رشد آن را تسریع کنند.

 • محاسبه ارزش دفتری
 • امروزه به لطف پروتکل‌های کاربردی و خصوصیات فوق‌العاده کاربردی ارائه شده توسط یرن فایننس، این ارز به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین ارزهای دیجیتال جهان شناخته شده و در بازارها با ارزشی حدود ۲۹ هزار دلار معامله می‌شود.

  یرن فایننس به عنوان پلتفورمی غیر متمرکز، لایه‌ای بر سطح پروتکل‌های جاری و صندوق‌ های نقدینگی دیفای ساخته و بازده بسیار بیشتری نسبت به سایر رقبا دارد. رشد اعجاب‌انگیز این پروتکل و رسیدن ارزش آن به بیش از ۸۰۰ میلیون دلاری که در قراردادهای داخلی آن بسته شده، نشان می‌دهد که استراتژی‌های مناسب آربیتراژ (سود حاصل از تفاوت قیمت) سود قابل توجهی را برای کاربرانی که می‌خواهند در پروتکل‌ها و صندوق‌های مالی غیرمتمرکز سرمایه‌ گذاری کنند، فراهم می‌کند.

  یرن برای کاربرانی که نقدینگی را افزایش می‌دهند و ارز واقعی خود را در این پلتفرم سرمایه‌ گذاری می‌گذارند جوایزی را در نظر می‌گیرد؛ چرا که این دسته از کاربران وام‌دهی را میسر می‌سازند.

  این پروتکل با دریافت وجوه کاربران و توزیع آنها در سیستم عامل‌های دیگر مبتنی بر سیستم مالی غیرمتمرکز مانند Aave و Compound کار می‌کند. این کار بازدهی را افزایش می‌دهد، اما در عین حال ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد؛ زیرا سیستم‌های مختلف عملکرد های مربوط به کشت سود مختلفی دارند.

  نبوغ یرن در این است که تجربه‌ای کاملاً یکپارچه و بی کم و کاست برای کاربر رقم می‌زند. کاربران به سادگی دارایی خود را سپرده کرده و بازده آن را دریافت می‌کنند، این در حالی است که تمام محاسبات الگوریتمی، تقسیم و توزیع توکن‌ها و نیز مبادلات ارزی و برنامه‌ریزی برای آنها در پس زمینه انجام می‌شود.

  نکته‌ جالب‌تر اینکه یرن نشان داده است که حاکمیت دارای ارزشی قابل لمس است که در واقع ارزشی بسیار بزرگ است. جامعه کریپتو پس از دیدن بازدهی حاصل از استخراج نقدینگی و اینکه چگونه توکن‌های سازماندهی شده به سرعت می‌توانند محبوب شوند، به طور فزاینده‌ای به حاکمیت غیر متمرکز علاقه‌مند شده‌اند.

  با این حال، هیچ توکن دولتی به سرعت YFI محبوب نشده است که این مسئله سبب شده ارزش بیت کوین در چند ماه کاهش پیدا کند. YFI از بسیاری جهات، ایده حاکمیت با رمزنگاری، تعیین استاندارد های جدید در امور مالی غیر متمرکز، نظارت و وام‌دهی را مشروعیت می‌بخشد.

  توکن‌های YFI از استانداردهای ERC-20 ارز رمزنگاری شده‌ اتریوم Ethereum پیروی می‌کند و به این صورت به جامعه امکان می‌دهد در مسائل مربوط به حاکمیت این پلتفورم مشارکت داشته باشند.

  یرن به طور قطع جایگاه ویژه‌ای در دنیای کریپتو دارد و به عنوان یکی از غیر متمرکزترین پروژه‌ها شناخته می‌شود. وقتی کاربری توکن‌ها را واریز می‌کند، این توکن‌ها به yToken هایی مانند yUSDC ، yUSDT و yDAI تبدیل می‌شوند.

  آنچه اتفاق می‌افتد این است که وقتی کاربر وجوه خود را واریز می‌کند، APR توسط قرارداد هوشمند بررسی می‌شود. توجه داشته باشید که در اینجا، شما می‌توانید همه چیز را به صورت زنجیره‌ای در نظر بگیرید.

  برای درک بهتر مثالی می‌زنیم، تصور کنید که یک صندوق USDC داریم. وقتی توکن‌های USDC را سپرده می‌کنیم، قرارداد هوشمند ما اوراکل APR (یک بانک اطلاعاتی مهم) را مطلع می‌سازد و اگر برای مثال گزارش کند که این توکن‌ها از نوع Aave هستند، به Aave منتقل می‌شوند و کاربر نیز از این طریق کسب سود می‌کند.

  بازده کشت سود از طریق توکن‌ها توزیع می‌شود که مرکزیت بزرگی به اندازه‌ ۳۰۰۰۰ توکن دارد. به غیر از اینکه می‌توانیم از طریق ماینینگ نقدینگی توکن بدست آوریم، این توکن‌ها در لیست برخی از صرافی‌های بزرگ ارزهای رمزنگاری شده مانند Binance ذکر شده و برای خرید و فروش و هرنوع معامله‌ای آماده است.

  و اما به بررسی اجمالی محصولات اکوسیستم یرن فایننس می‌پردازیم:

  برای بهره‌گیری از اکوسیستم یرن فایننس، کاربران می‌توانند یکی از شاخه‌های زیر را انتخاب کنند:

  این شاخه‌ها عبارتند از «Earn» ،«ZAP» ،«APR» و «Vaults».

  – Earn به کاربران امکان می دهد تا کیف پولشان را به سیستم متصل کنند و از بیشترین بازده ‌ها مطلع شوند.

  – ZAP امکان دسترسی به تسهیلات وام استیبل کوین‌ ها را از طریق Curve Finance فراهم می‌کند. با ZAP می‌توانیم توکن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنیم.

  – APR به نرخ بهره متقابل کمک می‌کند.

  – Vaults با واریز دارایی‌های دیجیتالی که در کارآمدترین سیستم مدیریت می‌شود، نقدینگی صندوق‌ها را بهینه سازی می‌کند.

  از اواسط ژوئن ۲۰۲۰، ارزهای رمزپایه اصلی که بیشترین همبستگی را با یکدیگر داشته‌اند عبارتند از BTC در مقابل LTC ،ETH در مقابل XRP و به دنبال آن ETH در مقابل BTC. شاخص‌های همبستگی نیز به ترتیب ۰.۸۳، ۰.۷۶ و ۰.۷۳ بوده است.

  این شاخص‌ها نشان می‌دهند که تغییر قیمت در هر یک از این کوین‌ها بیش از ۷۳ درصد بوده است. در این دوره تنها ارز غیر اصلی که با سه ارز اصلی BTC ،ETH و XRP همبستگی نزدیک داشت DOW بود، اما هرگز از ۰.۳ عبور نکرد.

  معنی آن چیست؟ YFI که هنوز هم یک ارز رمزپایه غیر اصلی است، تقریباً هیچ همبستگی با ارزهای اصلی نداشته است که بالطبع از مزیتی نیز برخوردار است. این فرصتی را برای سرمایه گذار مهیا می‌کند تا دارایی‌های خود را با یک ارز غیر اصلی که ممکن است در هنگام سقوط قیمت ارزهای اصلی قیمت ثابتی داشته باشد، تنوع ببخشد.

  سرمایه گذاری در ارزهای اصلی ممکن است سرمایه گذار را در معرض ضرر قرار دهد. به دلیل شاخص همبستگی بالا، هر گونه تغییر منفی در قیمت ممکن است روی همه آن‌ها تأثیر بگذارد.

  در جولای ۲۰۲۰ (ماهی الهام بخش برای یرن)، ارزش بازاری معادل ۱۰ میلیون دلار داشت، اما برای رسیدن به ارزش بازار بیش از ۰.۸ میلیارد دلار در ماه بعد سر به فلک کشید. در همین دوره، این ارز به جمع پنج کوین دیفای برتر در اکوسیستم ارزهای کریپتو اضافه شد.

  در حال حاضر، YFI در رتبه‌بندی جهانی با داشتن ارزش بازار معادل ۸۷۶.۶۴۹.۳۲۰ دلار در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد. هر توکن از این ارز به تنهایی ارزشی برابر با ۲۹.۲۵۳ دلار دارد.

  همانطور که پیش‌تر گفته شد، آندره کرونژ برنامه‌نویس اهل آفریقای جنوبی یرن فایننس را با ۳۰۰۰۰ توکن منتشر کرد. از آن زمان تاکنون تعداد این توکن‌ها تغییری نکرده است اما آنچه مورد توجه علاقه مندان به رمزنگاری قرار گرفت این واقعیت است که کرونژ هیچ تعدادی از توکن‌ها را به عنوان پیش درآمد استخراج نگه نداشته است تا به عنوان پیشگام شدن در استفاده از ارز به خود پاداش دهد.

  یکی از نکات مهم در فروش و جلب نظرات کاربران این واقعیت بود که کرونژ کنترل پلتفرم ارز YFI را به همراه مجموعه محصولاتی که دارد به طور کامل کنار گذاشت.

  یرن فایننس

  این خاصیت غیر متمرکز بودن توکن‌های YFI به دارندگان آن حق کنترل داده است. داشتن کنترل مطلق موجب شد که پروتکل YFI موجود بر بستر DeFi، از سایر پروتکل‌ها متمایز شده و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند.

  با نظر به پیشرفت پروتکل‌ها از زمان معرفی توکن‌های YFI، یرن فایننس شاهد خدمات و ویژگی‌‌های جدید بسیاری بوده است. برخی از موارد قابل ذکر شامل yVaults، yInsure، داشبورد جدید یرن و نیز StableCredit است که مورد آخر به زودی معرفی می‌شود و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

  این پلتفرم راهی بی‌ دردسر برای کاربران فراهم می‌کند تا به فرصت‌های کشت سود موجود در پروتکل‌های وام‌دهی بر بستر اکوسیستم DeFi دست بیابند.

  کشت سود (Yield farming) روشی جدید برای کسب درآمد با دارایی‌های کریپتو است که از آن به عنوان ماینینگ نقدینگی (Liquidity mining) نیز یاد می‌شود و می‌توان آن را با استیکینگ رمز ارزهای دیجیتال مقایسه کرد؛ زیرا با کاربرانی کار می‌کند که به ایجاد نقدینگی در منابع مالی کمک شایانی می‌کنند و در نتیجه‌ به پاداش‌هایی از طرف سیستم دست می‌یابند.

  استیکینگ ارزهای دیجیتال (Staking Crypto) به عنوان جایگزین برای استخراج ارزها در نظر گرفته شده است. در این روش نسبت به ماینینگ هزینه‌ها کمتر می‌شود و در واقع ارز دیجیتال را به صورت به دست می‌آورید؛ زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزافی مانند خرید سیستم‌های کامیپوتری قوی و یا استفاده از برق زیاد ندارید.

  فضای DeFi با استفاده از مدل Money Lego ساخته شده است که در آن هر پروتکل می‌تواند بر روی پروتکل دیگری ایجاد شود. یرن فایننس در تلاش است این ترکیب پذیری را با اعمال یک سری تغییرات به حداکثر برساند؛ برای مثال با تغییر نحوه دستیابی به کریپتو توسط سرمایه‌ گذاران در حالی که دارایی‌هایشان را نیز دارند.

  کسب سود در این پلتفرم ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. اگر وثیقه شما به زیر آستانه تعیین شده توسط پروتکل برسد، ممکن است که در بازار آزاد به ارزشی ناچیز تبدیل شود که معنای آن از دست دادن تمام سرمایه است و بالطبع نمی‌تواند برای شما خبر خوبی باشد.

  برای جلوگیری از تسویه‌ سرمایه و از بین رفتن آن، می‌توانید وثیقه بیشتری داشته باشید!

  به یاد داشته باشید، با اینکه داشتن وثیقه زیاد به کاهش خطر انحلال وجوه در هنگام سقوط بازار و بی ‌ثباتی شرایط مالی کمک می‌کند، اما تضمینی وجود ندارد که شما پولتان را از دست ندهید.

  اگر می‌خواهید فرآیند ماینینگ یرن فایننس را آغاز کنید، باید به خاطر داشته باشید که زمانی را به انجام تحقیق و کسب اطلاع اختصاص دهید تا ببینید که آیا فعالیت‌های شما واقعاً سود کسب می‌کند یا خیر. قیمت yearn.finances  و تعداد ماینرها می‌تواند کاملاً نوسانی باشد که این امر نقش بسیار مهمی را در بازی کسب سود ایفا می‌کند.

  با در نظر گرفتن قیمت فعلی YFI، بررسی کنید که راه اندازی یک دستگاه استخراج یرن فایننس چقدر هزینه می‌برد. سخت افزاری که برای ماینینگ از قدرت بالاتری نسبت به سایر سخت‌ افزارها برخوردار است، ASIC می‌باشد که متأسفانه امروزه بسیار پر هزینه است. اگر استخراج با کامپیوتر انجام شود، GPU نتیجه بسیار خوبی به همراه ندارد اما می‌تواند شروع خوبی برای استخراج یرن فایننس باشد.

  نمودارهای سودآوری ماینینگ به شما نشان می‌دهد که با نرخ ۱ مگا هش بر ثانیه (MH/s 1 معادل ۱.۰۰۰.۰۰۰ هش بر ثانیه است) چقدر می‌توانید برای مثال دلار آمریکا کسب کنید. این نمودارها همچنین اطلاعاتی نظیر هزینه‌های برق را نیز پوشش می‌دهند.

  دشواری ماینینگ هر بار با بیشتر شدن تعداد ماینرها و نیز تقاضای بیشتر کاربران برای نرخ هش بالاتر افزایش می‌یابد. نرخ هش شما اساساً به این بستگی دارد که برای ماینینگ بلوک‌های جدید چقدر توان محاسباتی و انرژی فراهم می‌کنید، این همان چیزی است که زمان بلوک (Block Time) می‌نامیم. اگر قصد دارید به طور جدی ماینینگ انجام دهید، اولین قدمی که باید بردارید عضویت در صندوق ماینرها است.

  استخراج هر ASIC با هر بلوک یرن فایننس صورت می‌گیرد که پس از آن بین تمام ماینرها تقسیم می‌شود. اما سوال ما این است که چه مدت طول می‌کشد تا ۱ بلوک از یرن فایننس استخراج شود که این مسئله به کلی به قدرت ماینینگ شما بستگی دارد. چیزی که مسلم است این است که برای استخراج یرن فایننس با استفاده از ASIC بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

  هدف اصلی بنیان گذار یرن فایننس این بود که مردم بتوانند به راحتی با پروتکل‌های DeFi ارتباط برقرار کنند و آن را به کار بگیرند. او بیان کرد که بسیاری از پروتکل‌ها برای درک افراد عادی بسیار پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا اکثر مردم آنچه را که واقعاً اتفاق می‌افتد درک کنند.

  یک تجربه کاربری عالی قطعاً مورد استقبال بسیاری از افراد تازه وارد به فضای DeFi و کسانی که در زمان حاضر در آن مشغول به فعالیت هستند، قرار می‌گیرد. فراهم آوردن تجربه کاربری خوب در هر زمینه‌ و محصولی که باشد انتخاب خوبی به نظر می‌رسد اما به وجود آوردن این حس در فضای کریپتو به طور خاص یک نیاز است.

  به نظر می‌رسد که افراد با رابط کاربری ساده ارتباط بهتری برقرار می‌کنند؛ در نتیجه، پذیرش روندهای جاری، پروتکل‌ها و استراتژی‌های موجود در یک ارز رمزنگاری شده برای اکثر افراد جامعه آسان‌تر می‌شود.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله

  پیش از آن که نگاهی عمیق به یرن فایننس داشته باشیم، در ابتدا مفهومی به نام DeFi را معرفی کنیم:

  DeFi کوتاه شده‌ Decentralized Finance به معنای سیستم مالی غیر متمرکز است؛ فناوری کاملاً به صرفه که بر بستر بلاک‌چین ساخته شده و شامل قراردادها و پروتکل ‌هایی هوشمند است. دیفای در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در زمان حال فعالیت ‌های آن را به سه بخش تقسیم می‌کنند: وام، صرافی‌های غیر متمرکز و خدمات مالی. در حال حاضر می‌توان گفت که تمام پروژه‌ های هوشمند دیفای بر بستر بلاک‌چین ارز دیجیتال اتریوم ایجاد می‌شود.

  یرن فایننس نیز در همین سیستم مالی فعالیت می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  یرن فایننس

  ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn.Finance) توسط برنامه نویس مجربی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) بنیان‌گذاری شد. وی دانشجوی رشته‌ حقوق بود که پس از انصراف از آن در رشته فناوری مالی مشغول به تحصیل شد.

  از آنجایی که زمینه‌ حرفه‌ای مناسبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی داشت، شروع به کدنویسی و تبدیل آنها به قرارداد های هوشمند کرد. تا زمانی که ایده‌ جدیدی به نام yTokens (توکن حاصل از سرمایه‌گذاری در یرن) را معرفی کرد که این ایده می‌توانست تضمین کند که این نمادی آینده‌دار و به همین ترتیب، دارایی‌هایی کاربران آن نیز بسیار پرثمر خواهد بود.

  یرن فایننس شبکه‌ مالی غیر متمرکزی است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند. یرن به علت ازدیاد کشت سود و قیمت توکن‌‌ها ارزی محبوب به حساب می‌آید. کشت سود در این شبکه استراتژ‌ی‌های پیچیده‌ای دارد، اما این پلتفرم کار را برای کاربران غیرحرفه‌ای خود آسان کرده است. پروتکل حاوی یک ارز رمزنگاری شده‌ بومی است که آن را YFI می‌نامند. YFI در ابتدا برای این طراحی شده بود که کاربران بتوانند با کمک کن رأی دهند، اما امروزه کاربرد دیگری دارد.

  یکی از ویژگی‌های مثبت و رقابتی یرن، استراتژی‌های اختصاصی مربوط به توکن آن است که در حال حاضر بیشترین میزان بازده را در سراسر دیفای دارد. به طور طبیعی هر چه حجم و تنوع پیشنهادات بیشتر می‌شود، برای بنیان‌ گذاران و صاحبان ارزهای دیجیتال مدیریت استراتژی‌ سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آن دشوارتر می‌شود.

  بنابراین ایده‌ حاکمیت غیر متمرکز گزینه‌ای معقول به نظر می‌‌رسد؛ چرا که مالکان توکن‌های YFI می‌توانند نظرات خود را نسبت به استراتژی‌ها و گاردریل‌های پروتکل بیان کنند تا با سرمایه‌های کاربران، آن را بهبود بدهند و روند رشد آن را تسریع کنند.

 • معاملات اهرمی چیست
 • امروزه به لطف پروتکل‌های کاربردی و خصوصیات فوق‌العاده کاربردی ارائه شده توسط یرن فایننس، این ارز به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین ارزهای دیجیتال جهان شناخته شده و در بازارها با ارزشی حدود ۲۹ هزار دلار معامله می‌شود.

  یرن فایننس به عنوان پلتفورمی غیر متمرکز، لایه‌ای بر سطح پروتکل‌های جاری و صندوق‌ های نقدینگی دیفای ساخته و بازده بسیار بیشتری نسبت به سایر رقبا دارد. رشد اعجاب‌انگیز این پروتکل و رسیدن ارزش آن به بیش از ۸۰۰ میلیون دلاری که در قراردادهای داخلی آن بسته شده، نشان می‌دهد که استراتژی‌های مناسب آربیتراژ (سود حاصل از تفاوت قیمت) سود قابل توجهی را برای کاربرانی که می‌خواهند در پروتکل‌ها و صندوق‌های مالی غیرمتمرکز سرمایه‌ گذاری کنند، فراهم می‌کند.

  یرن برای کاربرانی که نقدینگی را افزایش می‌دهند و ارز واقعی خود را در این پلتفرم سرمایه‌ گذاری می‌گذارند جوایزی را در نظر می‌گیرد؛ چرا که این دسته از کاربران وام‌دهی را میسر می‌سازند.

  این پروتکل با دریافت وجوه کاربران و توزیع آنها در سیستم عامل‌های دیگر مبتنی بر سیستم مالی غیرمتمرکز مانند Aave و Compound کار می‌کند. این کار بازدهی را افزایش می‌دهد، اما در عین حال ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد؛ زیرا سیستم‌های مختلف عملکرد های مربوط به کشت سود مختلفی دارند.

  نبوغ یرن در این است که تجربه‌ای کاملاً یکپارچه و بی کم و کاست برای کاربر رقم می‌زند. کاربران به سادگی دارایی خود را سپرده کرده و بازده آن را دریافت می‌کنند، این در حالی است که تمام محاسبات الگوریتمی، تقسیم و توزیع توکن‌ها و نیز مبادلات ارزی و برنامه‌ریزی برای آنها در پس زمینه انجام می‌شود.

  نکته‌ جالب‌تر اینکه یرن نشان داده است که حاکمیت دارای ارزشی قابل لمس است که در واقع ارزشی بسیار بزرگ است. جامعه کریپتو پس از دیدن بازدهی حاصل از استخراج نقدینگی و اینکه چگونه توکن‌های سازماندهی شده به سرعت می‌توانند محبوب شوند، به طور فزاینده‌ای به حاکمیت غیر متمرکز علاقه‌مند شده‌اند.

  با این حال، هیچ توکن دولتی به سرعت YFI محبوب نشده است که این مسئله سبب شده ارزش بیت کوین در چند ماه کاهش پیدا کند. YFI از بسیاری جهات، ایده حاکمیت با رمزنگاری، تعیین استاندارد های جدید در امور مالی غیر متمرکز، نظارت و وام‌دهی را مشروعیت می‌بخشد.

  توکن‌های YFI از استانداردهای ERC-20 ارز رمزنگاری شده‌ اتریوم Ethereum پیروی می‌کند و به این صورت به جامعه امکان می‌دهد در مسائل مربوط به حاکمیت این پلتفورم مشارکت داشته باشند.

  یرن به طور قطع جایگاه ویژه‌ای در دنیای کریپتو دارد و به عنوان یکی از غیر متمرکزترین پروژه‌ها شناخته می‌شود. وقتی کاربری توکن‌ها را واریز می‌کند، این توکن‌ها به yToken هایی مانند yUSDC ، yUSDT و yDAI تبدیل می‌شوند.

  آنچه اتفاق می‌افتد این است که وقتی کاربر وجوه خود را واریز می‌کند، APR توسط قرارداد هوشمند بررسی می‌شود. توجه داشته باشید که در اینجا، شما می‌توانید همه چیز را به صورت زنجیره‌ای در نظر بگیرید.

  برای درک بهتر مثالی می‌زنیم، تصور کنید که یک صندوق USDC داریم. وقتی توکن‌های USDC را سپرده می‌کنیم، قرارداد هوشمند ما اوراکل APR (یک بانک اطلاعاتی مهم) را مطلع می‌سازد و اگر برای مثال گزارش کند که این توکن‌ها از نوع Aave هستند، به Aave منتقل می‌شوند و کاربر نیز از این طریق کسب سود می‌کند.

  بازده کشت سود از طریق توکن‌ها توزیع می‌شود که مرکزیت بزرگی به اندازه‌ ۳۰۰۰۰ توکن دارد. به غیر از اینکه می‌توانیم از طریق ماینینگ نقدینگی توکن بدست آوریم، این توکن‌ها در لیست برخی از صرافی‌های بزرگ ارزهای رمزنگاری شده مانند Binance ذکر شده و برای خرید و فروش و هرنوع معامله‌ای آماده است.

  و اما به بررسی اجمالی محصولات اکوسیستم یرن فایننس می‌پردازیم:

  برای بهره‌گیری از اکوسیستم یرن فایننس، کاربران می‌توانند یکی از شاخه‌های زیر را انتخاب کنند:

  این شاخه‌ها عبارتند از «Earn» ،«ZAP» ،«APR» و «Vaults».

  – Earn به کاربران امکان می دهد تا کیف پولشان را به سیستم متصل کنند و از بیشترین بازده ‌ها مطلع شوند.

  – ZAP امکان دسترسی به تسهیلات وام استیبل کوین‌ ها را از طریق Curve Finance فراهم می‌کند. با ZAP می‌توانیم توکن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنیم.

  – APR به نرخ بهره متقابل کمک می‌کند.

  – Vaults با واریز دارایی‌های دیجیتالی که در کارآمدترین سیستم مدیریت می‌شود، نقدینگی صندوق‌ها را بهینه سازی می‌کند.

  از اواسط ژوئن ۲۰۲۰، ارزهای رمزپایه اصلی که بیشترین همبستگی را با یکدیگر داشته‌اند عبارتند از BTC در مقابل LTC ،ETH در مقابل XRP و به دنبال آن ETH در مقابل BTC. شاخص‌های همبستگی نیز به ترتیب ۰.۸۳، ۰.۷۶ و ۰.۷۳ بوده است.

  این شاخص‌ها نشان می‌دهند که تغییر قیمت در هر یک از این کوین‌ها بیش از ۷۳ درصد بوده است. در این دوره تنها ارز غیر اصلی که با سه ارز اصلی BTC ،ETH و XRP همبستگی نزدیک داشت DOW بود، اما هرگز از ۰.۳ عبور نکرد.

  معنی آن چیست؟ YFI که هنوز هم یک ارز رمزپایه غیر اصلی است، تقریباً هیچ همبستگی با ارزهای اصلی نداشته است که بالطبع از مزیتی نیز برخوردار است. این فرصتی را برای سرمایه گذار مهیا می‌کند تا دارایی‌های خود را با یک ارز غیر اصلی که ممکن است در هنگام سقوط قیمت ارزهای اصلی قیمت ثابتی داشته باشد، تنوع ببخشد.

  سرمایه گذاری در ارزهای اصلی ممکن است سرمایه گذار را در معرض ضرر قرار دهد. به دلیل شاخص همبستگی بالا، هر گونه تغییر منفی در قیمت ممکن است روی همه آن‌ها تأثیر بگذارد.

  در جولای ۲۰۲۰ (ماهی الهام بخش برای یرن)، ارزش بازاری معادل ۱۰ میلیون دلار داشت، اما برای رسیدن به ارزش بازار بیش از ۰.۸ میلیارد دلار در ماه بعد سر به فلک کشید. در همین دوره، این ارز به جمع پنج کوین دیفای برتر در اکوسیستم ارزهای کریپتو اضافه شد.

  در حال حاضر، YFI در رتبه‌بندی جهانی با داشتن ارزش بازار معادل ۸۷۶.۶۴۹.۳۲۰ دلار در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد. هر توکن از این ارز به تنهایی ارزشی برابر با ۲۹.۲۵۳ دلار دارد.

  همانطور که پیش‌تر گفته شد، آندره کرونژ برنامه‌نویس اهل آفریقای جنوبی یرن فایننس را با ۳۰۰۰۰ توکن منتشر کرد. از آن زمان تاکنون تعداد این توکن‌ها تغییری نکرده است اما آنچه مورد توجه علاقه مندان به رمزنگاری قرار گرفت این واقعیت است که کرونژ هیچ تعدادی از توکن‌ها را به عنوان پیش درآمد استخراج نگه نداشته است تا به عنوان پیشگام شدن در استفاده از ارز به خود پاداش دهد.

  یکی از نکات مهم در فروش و جلب نظرات کاربران این واقعیت بود که کرونژ کنترل پلتفرم ارز YFI را به همراه مجموعه محصولاتی که دارد به طور کامل کنار گذاشت.

  یرن فایننس

  این خاصیت غیر متمرکز بودن توکن‌های YFI به دارندگان آن حق کنترل داده است. داشتن کنترل مطلق موجب شد که پروتکل YFI موجود بر بستر DeFi، از سایر پروتکل‌ها متمایز شده و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند.

  با نظر به پیشرفت پروتکل‌ها از زمان معرفی توکن‌های YFI، یرن فایننس شاهد خدمات و ویژگی‌‌های جدید بسیاری بوده است. برخی از موارد قابل ذکر شامل yVaults، yInsure، داشبورد جدید یرن و نیز StableCredit است که مورد آخر به زودی معرفی می‌شود و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

  این پلتفرم راهی بی‌ دردسر برای کاربران فراهم می‌کند تا به فرصت‌های کشت سود موجود در پروتکل‌های وام‌دهی بر بستر اکوسیستم DeFi دست بیابند.

  کشت سود (Yield farming) روشی جدید برای کسب درآمد با دارایی‌های کریپتو است که از آن به عنوان ماینینگ نقدینگی (Liquidity mining) نیز یاد می‌شود و می‌توان آن را با استیکینگ رمز ارزهای دیجیتال مقایسه کرد؛ زیرا با کاربرانی کار می‌کند که به ایجاد نقدینگی در منابع مالی کمک شایانی می‌کنند و در نتیجه‌ به پاداش‌هایی از طرف سیستم دست می‌یابند.

  استیکینگ ارزهای دیجیتال (Staking Crypto) به عنوان جایگزین برای استخراج ارزها در نظر گرفته شده است. در این روش نسبت به ماینینگ هزینه‌ها کمتر می‌شود و در واقع ارز دیجیتال را به صورت به دست می‌آورید؛ زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزافی مانند خرید سیستم‌های کامیپوتری قوی و یا استفاده از برق زیاد ندارید.

  فضای DeFi با استفاده از مدل Money Lego ساخته شده است که در آن هر پروتکل می‌تواند بر روی پروتکل دیگری ایجاد شود. یرن فایننس در تلاش است این ترکیب پذیری را با اعمال یک سری تغییرات به حداکثر برساند؛ برای مثال با تغییر نحوه دستیابی به کریپتو توسط سرمایه‌ گذاران در حالی که دارایی‌هایشان را نیز دارند.

  کسب سود در این پلتفرم ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. اگر وثیقه شما به زیر آستانه تعیین شده توسط پروتکل برسد، ممکن است که در بازار آزاد به ارزشی ناچیز تبدیل شود که معنای آن از دست دادن تمام سرمایه است و بالطبع نمی‌تواند برای شما خبر خوبی باشد.

  برای جلوگیری از تسویه‌ سرمایه و از بین رفتن آن، می‌توانید وثیقه بیشتری داشته باشید!

  به یاد داشته باشید، با اینکه داشتن وثیقه زیاد به کاهش خطر انحلال وجوه در هنگام سقوط بازار و بی ‌ثباتی شرایط مالی کمک می‌کند، اما تضمینی وجود ندارد که شما پولتان را از دست ندهید.

  اگر می‌خواهید فرآیند ماینینگ یرن فایننس را آغاز کنید، باید به خاطر داشته باشید که زمانی را به انجام تحقیق و کسب اطلاع اختصاص دهید تا ببینید که آیا فعالیت‌های شما واقعاً سود کسب می‌کند یا خیر. قیمت yearn.finances  و تعداد ماینرها می‌تواند کاملاً نوسانی باشد که این امر نقش بسیار مهمی را در بازی کسب سود ایفا می‌کند.

  با در نظر گرفتن قیمت فعلی YFI، بررسی کنید که راه اندازی یک دستگاه استخراج یرن فایننس چقدر هزینه می‌برد. سخت افزاری که برای ماینینگ از قدرت بالاتری نسبت به سایر سخت‌ افزارها برخوردار است، ASIC می‌باشد که متأسفانه امروزه بسیار پر هزینه است. اگر استخراج با کامپیوتر انجام شود، GPU نتیجه بسیار خوبی به همراه ندارد اما می‌تواند شروع خوبی برای استخراج یرن فایننس باشد.

  نمودارهای سودآوری ماینینگ به شما نشان می‌دهد که با نرخ ۱ مگا هش بر ثانیه (MH/s 1 معادل ۱.۰۰۰.۰۰۰ هش بر ثانیه است) چقدر می‌توانید برای مثال دلار آمریکا کسب کنید. این نمودارها همچنین اطلاعاتی نظیر هزینه‌های برق را نیز پوشش می‌دهند.

  دشواری ماینینگ هر بار با بیشتر شدن تعداد ماینرها و نیز تقاضای بیشتر کاربران برای نرخ هش بالاتر افزایش می‌یابد. نرخ هش شما اساساً به این بستگی دارد که برای ماینینگ بلوک‌های جدید چقدر توان محاسباتی و انرژی فراهم می‌کنید، این همان چیزی است که زمان بلوک (Block Time) می‌نامیم. اگر قصد دارید به طور جدی ماینینگ انجام دهید، اولین قدمی که باید بردارید عضویت در صندوق ماینرها است.

  استخراج هر ASIC با هر بلوک یرن فایننس صورت می‌گیرد که پس از آن بین تمام ماینرها تقسیم می‌شود. اما سوال ما این است که چه مدت طول می‌کشد تا ۱ بلوک از یرن فایننس استخراج شود که این مسئله به کلی به قدرت ماینینگ شما بستگی دارد. چیزی که مسلم است این است که برای استخراج یرن فایننس با استفاده از ASIC بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

  هدف اصلی بنیان گذار یرن فایننس این بود که مردم بتوانند به راحتی با پروتکل‌های DeFi ارتباط برقرار کنند و آن را به کار بگیرند. او بیان کرد که بسیاری از پروتکل‌ها برای درک افراد عادی بسیار پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا اکثر مردم آنچه را که واقعاً اتفاق می‌افتد درک کنند.

  یک تجربه کاربری عالی قطعاً مورد استقبال بسیاری از افراد تازه وارد به فضای DeFi و کسانی که در زمان حاضر در آن مشغول به فعالیت هستند، قرار می‌گیرد. فراهم آوردن تجربه کاربری خوب در هر زمینه‌ و محصولی که باشد انتخاب خوبی به نظر می‌رسد اما به وجود آوردن این حس در فضای کریپتو به طور خاص یک نیاز است.

  به نظر می‌رسد که افراد با رابط کاربری ساده ارتباط بهتری برقرار می‌کنند؛ در نتیجه، پذیرش روندهای جاری، پروتکل‌ها و استراتژی‌های موجود در یک ارز رمزنگاری شده برای اکثر افراد جامعه آسان‌تر می‌شود.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله

  پیش از آن که نگاهی عمیق به یرن فایننس داشته باشیم، در ابتدا مفهومی به نام DeFi را معرفی کنیم:

  DeFi کوتاه شده‌ Decentralized Finance به معنای سیستم مالی غیر متمرکز است؛ فناوری کاملاً به صرفه که بر بستر بلاک‌چین ساخته شده و شامل قراردادها و پروتکل ‌هایی هوشمند است. دیفای در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در زمان حال فعالیت ‌های آن را به سه بخش تقسیم می‌کنند: وام، صرافی‌های غیر متمرکز و خدمات مالی. در حال حاضر می‌توان گفت که تمام پروژه‌ های هوشمند دیفای بر بستر بلاک‌چین ارز دیجیتال اتریوم ایجاد می‌شود.

  یرن فایننس نیز در همین سیستم مالی فعالیت می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  یرن فایننس

  ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn.Finance) توسط برنامه نویس مجربی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) بنیان‌گذاری شد. وی دانشجوی رشته‌ حقوق بود که پس از انصراف از آن در رشته فناوری مالی مشغول به تحصیل شد.

  از آنجایی که زمینه‌ حرفه‌ای مناسبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی داشت، شروع به کدنویسی و تبدیل آنها به قرارداد های هوشمند کرد. تا زمانی که ایده‌ جدیدی به نام yTokens (توکن حاصل از سرمایه‌گذاری در یرن) را معرفی کرد که این ایده می‌توانست تضمین کند که این نمادی آینده‌دار و به همین ترتیب، دارایی‌هایی کاربران آن نیز بسیار پرثمر خواهد بود.

  یرن فایننس شبکه‌ مالی غیر متمرکزی است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند. یرن به علت ازدیاد کشت سود و قیمت توکن‌‌ها ارزی محبوب به حساب می‌آید. کشت سود در این شبکه استراتژ‌ی‌های پیچیده‌ای دارد، اما این پلتفرم کار را برای کاربران غیرحرفه‌ای خود آسان کرده است. پروتکل حاوی یک ارز رمزنگاری شده‌ بومی است که آن را YFI می‌نامند. YFI در ابتدا برای این طراحی شده بود که کاربران بتوانند با کمک کن رأی دهند، اما امروزه کاربرد دیگری دارد.

  یکی از ویژگی‌های مثبت و رقابتی یرن، استراتژی‌های اختصاصی مربوط به توکن آن است که در حال حاضر بیشترین میزان بازده را در سراسر دیفای دارد. به طور طبیعی هر چه حجم و تنوع پیشنهادات بیشتر می‌شود، برای بنیان‌ گذاران و صاحبان ارزهای دیجیتال مدیریت استراتژی‌ سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آن دشوارتر می‌شود.

  بنابراین ایده‌ حاکمیت غیر متمرکز گزینه‌ای معقول به نظر می‌‌رسد؛ چرا که مالکان توکن‌های YFI می‌توانند نظرات خود را نسبت به استراتژی‌ها و گاردریل‌های پروتکل بیان کنند تا با سرمایه‌های کاربران، آن را بهبود بدهند و روند رشد آن را تسریع کنند.

 • تحلیل انس طلا
 • امروزه به لطف پروتکل‌های کاربردی و خصوصیات فوق‌العاده کاربردی ارائه شده توسط یرن فایننس، این ارز به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین ارزهای دیجیتال جهان شناخته شده و در بازارها با ارزشی حدود ۲۹ هزار دلار معامله می‌شود.

  یرن فایننس به عنوان پلتفورمی غیر متمرکز، لایه‌ای بر سطح پروتکل‌های جاری و صندوق‌ های نقدینگی دیفای ساخته و بازده بسیار بیشتری نسبت به سایر رقبا دارد. رشد اعجاب‌انگیز این پروتکل و رسیدن ارزش آن به بیش از ۸۰۰ میلیون دلاری که در قراردادهای داخلی آن بسته شده، نشان می‌دهد که استراتژی‌های مناسب آربیتراژ (سود حاصل از تفاوت قیمت) سود قابل توجهی را برای کاربرانی که می‌خواهند در پروتکل‌ها و صندوق‌های مالی غیرمتمرکز سرمایه‌ گذاری کنند، فراهم می‌کند.

  یرن برای کاربرانی که نقدینگی را افزایش می‌دهند و ارز واقعی خود را در این پلتفرم سرمایه‌ گذاری می‌گذارند جوایزی را در نظر می‌گیرد؛ چرا که این دسته از کاربران وام‌دهی را میسر می‌سازند.

  این پروتکل با دریافت وجوه کاربران و توزیع آنها در سیستم عامل‌های دیگر مبتنی بر سیستم مالی غیرمتمرکز مانند Aave و Compound کار می‌کند. این کار بازدهی را افزایش می‌دهد، اما در عین حال ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد؛ زیرا سیستم‌های مختلف عملکرد های مربوط به کشت سود مختلفی دارند.

  نبوغ یرن در این است که تجربه‌ای کاملاً یکپارچه و بی کم و کاست برای کاربر رقم می‌زند. کاربران به سادگی دارایی خود را سپرده کرده و بازده آن را دریافت می‌کنند، این در حالی است که تمام محاسبات الگوریتمی، تقسیم و توزیع توکن‌ها و نیز مبادلات ارزی و برنامه‌ریزی برای آنها در پس زمینه انجام می‌شود.

  نکته‌ جالب‌تر اینکه یرن نشان داده است که حاکمیت دارای ارزشی قابل لمس است که در واقع ارزشی بسیار بزرگ است. جامعه کریپتو پس از دیدن بازدهی حاصل از استخراج نقدینگی و اینکه چگونه توکن‌های سازماندهی شده به سرعت می‌توانند محبوب شوند، به طور فزاینده‌ای به حاکمیت غیر متمرکز علاقه‌مند شده‌اند.

  با این حال، هیچ توکن دولتی به سرعت YFI محبوب نشده است که این مسئله سبب شده ارزش بیت کوین در چند ماه کاهش پیدا کند. YFI از بسیاری جهات، ایده حاکمیت با رمزنگاری، تعیین استاندارد های جدید در امور مالی غیر متمرکز، نظارت و وام‌دهی را مشروعیت می‌بخشد.

  توکن‌های YFI از استانداردهای ERC-20 ارز رمزنگاری شده‌ اتریوم Ethereum پیروی می‌کند و به این صورت به جامعه امکان می‌دهد در مسائل مربوط به حاکمیت این پلتفورم مشارکت داشته باشند.

  یرن به طور قطع جایگاه ویژه‌ای در دنیای کریپتو دارد و به عنوان یکی از غیر متمرکزترین پروژه‌ها شناخته می‌شود. وقتی کاربری توکن‌ها را واریز می‌کند، این توکن‌ها به yToken هایی مانند yUSDC ، yUSDT و yDAI تبدیل می‌شوند.

  آنچه اتفاق می‌افتد این است که وقتی کاربر وجوه خود را واریز می‌کند، APR توسط قرارداد هوشمند بررسی می‌شود. توجه داشته باشید که در اینجا، شما می‌توانید همه چیز را به صورت زنجیره‌ای در نظر بگیرید.

  برای درک بهتر مثالی می‌زنیم، تصور کنید که یک صندوق USDC داریم. وقتی توکن‌های USDC را سپرده می‌کنیم، قرارداد هوشمند ما اوراکل APR (یک بانک اطلاعاتی مهم) را مطلع می‌سازد و اگر برای مثال گزارش کند که این توکن‌ها از نوع Aave هستند، به Aave منتقل می‌شوند و کاربر نیز از این طریق کسب سود می‌کند.

  بازده کشت سود از طریق توکن‌ها توزیع می‌شود که مرکزیت بزرگی به اندازه‌ ۳۰۰۰۰ توکن دارد. به غیر از اینکه می‌توانیم از طریق ماینینگ نقدینگی توکن بدست آوریم، این توکن‌ها در لیست برخی از صرافی‌های بزرگ ارزهای رمزنگاری شده مانند Binance ذکر شده و برای خرید و فروش و هرنوع معامله‌ای آماده است.

  و اما به بررسی اجمالی محصولات اکوسیستم یرن فایننس می‌پردازیم:

  برای بهره‌گیری از اکوسیستم یرن فایننس، کاربران می‌توانند یکی از شاخه‌های زیر را انتخاب کنند:

  این شاخه‌ها عبارتند از «Earn» ،«ZAP» ،«APR» و «Vaults».

  – Earn به کاربران امکان می دهد تا کیف پولشان را به سیستم متصل کنند و از بیشترین بازده ‌ها مطلع شوند.

  – ZAP امکان دسترسی به تسهیلات وام استیبل کوین‌ ها را از طریق Curve Finance فراهم می‌کند. با ZAP می‌توانیم توکن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنیم.

  – APR به نرخ بهره متقابل کمک می‌کند.

  – Vaults با واریز دارایی‌های دیجیتالی که در کارآمدترین سیستم مدیریت می‌شود، نقدینگی صندوق‌ها را بهینه سازی می‌کند.

  از اواسط ژوئن ۲۰۲۰، ارزهای رمزپایه اصلی که بیشترین همبستگی را با یکدیگر داشته‌اند عبارتند از BTC در مقابل LTC ،ETH در مقابل XRP و به دنبال آن ETH در مقابل BTC. شاخص‌های همبستگی نیز به ترتیب ۰.۸۳، ۰.۷۶ و ۰.۷۳ بوده است.

  این شاخص‌ها نشان می‌دهند که تغییر قیمت در هر یک از این کوین‌ها بیش از ۷۳ درصد بوده است. در این دوره تنها ارز غیر اصلی که با سه ارز اصلی BTC ،ETH و XRP همبستگی نزدیک داشت DOW بود، اما هرگز از ۰.۳ عبور نکرد.

  معنی آن چیست؟ YFI که هنوز هم یک ارز رمزپایه غیر اصلی است، تقریباً هیچ همبستگی با ارزهای اصلی نداشته است که بالطبع از مزیتی نیز برخوردار است. این فرصتی را برای سرمایه گذار مهیا می‌کند تا دارایی‌های خود را با یک ارز غیر اصلی که ممکن است در هنگام سقوط قیمت ارزهای اصلی قیمت ثابتی داشته باشد، تنوع ببخشد.

  سرمایه گذاری در ارزهای اصلی ممکن است سرمایه گذار را در معرض ضرر قرار دهد. به دلیل شاخص همبستگی بالا، هر گونه تغییر منفی در قیمت ممکن است روی همه آن‌ها تأثیر بگذارد.

  در جولای ۲۰۲۰ (ماهی الهام بخش برای یرن)، ارزش بازاری معادل ۱۰ میلیون دلار داشت، اما برای رسیدن به ارزش بازار بیش از ۰.۸ میلیارد دلار در ماه بعد سر به فلک کشید. در همین دوره، این ارز به جمع پنج کوین دیفای برتر در اکوسیستم ارزهای کریپتو اضافه شد.

  در حال حاضر، YFI در رتبه‌بندی جهانی با داشتن ارزش بازار معادل ۸۷۶.۶۴۹.۳۲۰ دلار در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد. هر توکن از این ارز به تنهایی ارزشی برابر با ۲۹.۲۵۳ دلار دارد.

  همانطور که پیش‌تر گفته شد، آندره کرونژ برنامه‌نویس اهل آفریقای جنوبی یرن فایننس را با ۳۰۰۰۰ توکن منتشر کرد. از آن زمان تاکنون تعداد این توکن‌ها تغییری نکرده است اما آنچه مورد توجه علاقه مندان به رمزنگاری قرار گرفت این واقعیت است که کرونژ هیچ تعدادی از توکن‌ها را به عنوان پیش درآمد استخراج نگه نداشته است تا به عنوان پیشگام شدن در استفاده از ارز به خود پاداش دهد.

  یکی از نکات مهم در فروش و جلب نظرات کاربران این واقعیت بود که کرونژ کنترل پلتفرم ارز YFI را به همراه مجموعه محصولاتی که دارد به طور کامل کنار گذاشت.

  یرن فایننس

  این خاصیت غیر متمرکز بودن توکن‌های YFI به دارندگان آن حق کنترل داده است. داشتن کنترل مطلق موجب شد که پروتکل YFI موجود بر بستر DeFi، از سایر پروتکل‌ها متمایز شده و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند.

  با نظر به پیشرفت پروتکل‌ها از زمان معرفی توکن‌های YFI، یرن فایننس شاهد خدمات و ویژگی‌‌های جدید بسیاری بوده است. برخی از موارد قابل ذکر شامل yVaults، yInsure، داشبورد جدید یرن و نیز StableCredit است که مورد آخر به زودی معرفی می‌شود و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

  این پلتفرم راهی بی‌ دردسر برای کاربران فراهم می‌کند تا به فرصت‌های کشت سود موجود در پروتکل‌های وام‌دهی بر بستر اکوسیستم DeFi دست بیابند.

  کشت سود (Yield farming) روشی جدید برای کسب درآمد با دارایی‌های کریپتو است که از آن به عنوان ماینینگ نقدینگی (Liquidity mining) نیز یاد می‌شود و می‌توان آن را با استیکینگ رمز ارزهای دیجیتال مقایسه کرد؛ زیرا با کاربرانی کار می‌کند که به ایجاد نقدینگی در منابع مالی کمک شایانی می‌کنند و در نتیجه‌ به پاداش‌هایی از طرف سیستم دست می‌یابند.

  استیکینگ ارزهای دیجیتال (Staking Crypto) به عنوان جایگزین برای استخراج ارزها در نظر گرفته شده است. در این روش نسبت به ماینینگ هزینه‌ها کمتر می‌شود و در واقع ارز دیجیتال را به صورت به دست می‌آورید؛ زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزافی مانند خرید سیستم‌های کامیپوتری قوی و یا استفاده از برق زیاد ندارید.

  فضای DeFi با استفاده از مدل Money Lego ساخته شده است که در آن هر پروتکل می‌تواند بر روی پروتکل دیگری ایجاد شود. یرن فایننس در تلاش است این ترکیب پذیری را با اعمال یک سری تغییرات به حداکثر برساند؛ برای مثال با تغییر نحوه دستیابی به کریپتو توسط سرمایه‌ گذاران در حالی که دارایی‌هایشان را نیز دارند.

  کسب سود در این پلتفرم ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. اگر وثیقه شما به زیر آستانه تعیین شده توسط پروتکل برسد، ممکن است که در بازار آزاد به ارزشی ناچیز تبدیل شود که معنای آن از دست دادن تمام سرمایه است و بالطبع نمی‌تواند برای شما خبر خوبی باشد.

  برای جلوگیری از تسویه‌ سرمایه و از بین رفتن آن، می‌توانید وثیقه بیشتری داشته باشید!

  به یاد داشته باشید، با اینکه داشتن وثیقه زیاد به کاهش خطر انحلال وجوه در هنگام سقوط بازار و بی ‌ثباتی شرایط مالی کمک می‌کند، اما تضمینی وجود ندارد که شما پولتان را از دست ندهید.

  اگر می‌خواهید فرآیند ماینینگ یرن فایننس را آغاز کنید، باید به خاطر داشته باشید که زمانی را به انجام تحقیق و کسب اطلاع اختصاص دهید تا ببینید که آیا فعالیت‌های شما واقعاً سود کسب می‌کند یا خیر. قیمت yearn.finances  و تعداد ماینرها می‌تواند کاملاً نوسانی باشد که این امر نقش بسیار مهمی را در بازی کسب سود ایفا می‌کند.

  با در نظر گرفتن قیمت فعلی YFI، بررسی کنید که راه اندازی یک دستگاه استخراج یرن فایننس چقدر هزینه می‌برد. سخت افزاری که برای ماینینگ از قدرت بالاتری نسبت به سایر سخت‌ افزارها برخوردار است، ASIC می‌باشد که متأسفانه امروزه بسیار پر هزینه است. اگر استخراج با کامپیوتر انجام شود، GPU نتیجه بسیار خوبی به همراه ندارد اما می‌تواند شروع خوبی برای استخراج یرن فایننس باشد.

  نمودارهای سودآوری ماینینگ به شما نشان می‌دهد که با نرخ ۱ مگا هش بر ثانیه (MH/s 1 معادل ۱.۰۰۰.۰۰۰ هش بر ثانیه است) چقدر می‌توانید برای مثال دلار آمریکا کسب کنید. این نمودارها همچنین اطلاعاتی نظیر هزینه‌های برق را نیز پوشش می‌دهند.

  دشواری ماینینگ هر بار با بیشتر شدن تعداد ماینرها و نیز تقاضای بیشتر کاربران برای نرخ هش بالاتر افزایش می‌یابد. نرخ هش شما اساساً به این بستگی دارد که برای ماینینگ بلوک‌های جدید چقدر توان محاسباتی و انرژی فراهم می‌کنید، این همان چیزی است که زمان بلوک (Block Time) می‌نامیم. اگر قصد دارید به طور جدی ماینینگ انجام دهید، اولین قدمی که باید بردارید عضویت در صندوق ماینرها است.

  استخراج هر ASIC با هر بلوک یرن فایننس صورت می‌گیرد که پس از آن بین تمام ماینرها تقسیم می‌شود. اما سوال ما این است که چه مدت طول می‌کشد تا ۱ بلوک از یرن فایننس استخراج شود که این مسئله به کلی به قدرت ماینینگ شما بستگی دارد. چیزی که مسلم است این است که برای استخراج یرن فایننس با استفاده از ASIC بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

  هدف اصلی بنیان گذار یرن فایننس این بود که مردم بتوانند به راحتی با پروتکل‌های DeFi ارتباط برقرار کنند و آن را به کار بگیرند. او بیان کرد که بسیاری از پروتکل‌ها برای درک افراد عادی بسیار پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا اکثر مردم آنچه را که واقعاً اتفاق می‌افتد درک کنند.

  یک تجربه کاربری عالی قطعاً مورد استقبال بسیاری از افراد تازه وارد به فضای DeFi و کسانی که در زمان حاضر در آن مشغول به فعالیت هستند، قرار می‌گیرد. فراهم آوردن تجربه کاربری خوب در هر زمینه‌ و محصولی که باشد انتخاب خوبی به نظر می‌رسد اما به وجود آوردن این حس در فضای کریپتو به طور خاص یک نیاز است.

  به نظر می‌رسد که افراد با رابط کاربری ساده ارتباط بهتری برقرار می‌کنند؛ در نتیجه، پذیرش روندهای جاری، پروتکل‌ها و استراتژی‌های موجود در یک ارز رمزنگاری شده برای اکثر افراد جامعه آسان‌تر می‌شود.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله

  پیش از آن که نگاهی عمیق به یرن فایننس داشته باشیم، در ابتدا مفهومی به نام DeFi را معرفی کنیم:

  DeFi کوتاه شده‌ Decentralized Finance به معنای سیستم مالی غیر متمرکز است؛ فناوری کاملاً به صرفه که بر بستر بلاک‌چین ساخته شده و شامل قراردادها و پروتکل ‌هایی هوشمند است. دیفای در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در زمان حال فعالیت ‌های آن را به سه بخش تقسیم می‌کنند: وام، صرافی‌های غیر متمرکز و خدمات مالی. در حال حاضر می‌توان گفت که تمام پروژه‌ های هوشمند دیفای بر بستر بلاک‌چین ارز دیجیتال اتریوم ایجاد می‌شود.

  یرن فایننس نیز در همین سیستم مالی فعالیت می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  یرن فایننس

  ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn.Finance) توسط برنامه نویس مجربی به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) بنیان‌گذاری شد. وی دانشجوی رشته‌ حقوق بود که پس از انصراف از آن در رشته فناوری مالی مشغول به تحصیل شد.

  از آنجایی که زمینه‌ حرفه‌ای مناسبی در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی داشت، شروع به کدنویسی و تبدیل آنها به قرارداد های هوشمند کرد. تا زمانی که ایده‌ جدیدی به نام yTokens (توکن حاصل از سرمایه‌گذاری در یرن) را معرفی کرد که این ایده می‌توانست تضمین کند که این نمادی آینده‌دار و به همین ترتیب، دارایی‌هایی کاربران آن نیز بسیار پرثمر خواهد بود.

  یرن فایننس شبکه‌ مالی غیر متمرکزی است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند. یرن به علت ازدیاد کشت سود و قیمت توکن‌‌ها ارزی محبوب به حساب می‌آید. کشت سود در این شبکه استراتژ‌ی‌های پیچیده‌ای دارد، اما این پلتفرم کار را برای کاربران غیرحرفه‌ای خود آسان کرده است. پروتکل حاوی یک ارز رمزنگاری شده‌ بومی است که آن را YFI می‌نامند. YFI در ابتدا برای این طراحی شده بود که کاربران بتوانند با کمک کن رأی دهند، اما امروزه کاربرد دیگری دارد.

  یکی از ویژگی‌های مثبت و رقابتی یرن، استراتژی‌های اختصاصی مربوط به توکن آن است که در حال حاضر بیشترین میزان بازده را در سراسر دیفای دارد. به طور طبیعی هر چه حجم و تنوع پیشنهادات بیشتر می‌شود، برای بنیان‌ گذاران و صاحبان ارزهای دیجیتال مدیریت استراتژی‌ سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آن دشوارتر می‌شود.

  بنابراین ایده‌ حاکمیت غیر متمرکز گزینه‌ای معقول به نظر می‌‌رسد؛ چرا که مالکان توکن‌های YFI می‌توانند نظرات خود را نسبت به استراتژی‌ها و گاردریل‌های پروتکل بیان کنند تا با سرمایه‌های کاربران، آن را بهبود بدهند و روند رشد آن را تسریع کنند.

 • درصد های فیبوناچی
 • امروزه به لطف پروتکل‌های کاربردی و خصوصیات فوق‌العاده کاربردی ارائه شده توسط یرن فایننس، این ارز به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین ارزهای دیجیتال جهان شناخته شده و در بازارها با ارزشی حدود ۲۹ هزار دلار معامله می‌شود.

  یرن فایننس به عنوان پلتفورمی غیر متمرکز، لایه‌ای بر سطح پروتکل‌های جاری و صندوق‌ های نقدینگی دیفای ساخته و بازده بسیار بیشتری نسبت به سایر رقبا دارد. رشد اعجاب‌انگیز این پروتکل و رسیدن ارزش آن به بیش از ۸۰۰ میلیون دلاری که در قراردادهای داخلی آن بسته شده، نشان می‌دهد که استراتژی‌های مناسب آربیتراژ (سود حاصل از تفاوت قیمت) سود قابل توجهی را برای کاربرانی که می‌خواهند در پروتکل‌ها و صندوق‌های مالی غیرمتمرکز سرمایه‌ گذاری کنند، فراهم می‌کند.

  یرن برای کاربرانی که نقدینگی را افزایش می‌دهند و ارز واقعی خود را در این پلتفرم سرمایه‌ گذاری می‌گذارند جوایزی را در نظر می‌گیرد؛ چرا که این دسته از کاربران وام‌دهی را میسر می‌سازند.

  این پروتکل با دریافت وجوه کاربران و توزیع آنها در سیستم عامل‌های دیگر مبتنی بر سیستم مالی غیرمتمرکز مانند Aave و Compound کار می‌کند. این کار بازدهی را افزایش می‌دهد، اما در عین حال ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد؛ زیرا سیستم‌های مختلف عملکرد های مربوط به کشت سود مختلفی دارند.

  نبوغ یرن در این است که تجربه‌ای کاملاً یکپارچه و بی کم و کاست برای کاربر رقم می‌زند. کاربران به سادگی دارایی خود را سپرده کرده و بازده آن را دریافت می‌کنند، این در حالی است که تمام محاسبات الگوریتمی، تقسیم و توزیع توکن‌ها و نیز مبادلات ارزی و برنامه‌ریزی برای آنها در پس زمینه انجام می‌شود.

  نکته‌ جالب‌تر اینکه یرن نشان داده است که حاکمیت دارای ارزشی قابل لمس است که در واقع ارزشی بسیار بزرگ است. جامعه کریپتو پس از دیدن بازدهی حاصل از استخراج نقدینگی و اینکه چگونه توکن‌های سازماندهی شده به سرعت می‌توانند محبوب شوند، به طور فزاینده‌ای به حاکمیت غیر متمرکز علاقه‌مند شده‌اند.

  با این حال، هیچ توکن دولتی به سرعت YFI محبوب نشده است که این مسئله سبب شده ارزش بیت کوین در چند ماه کاهش پیدا کند. YFI از بسیاری جهات، ایده حاکمیت با رمزنگاری، تعیین استاندارد های جدید در امور مالی غیر متمرکز، نظارت و وام‌دهی را مشروعیت می‌بخشد.

  توکن‌های YFI از استانداردهای ERC-20 ارز رمزنگاری شده‌ اتریوم Ethereum پیروی می‌کند و به این صورت به جامعه امکان می‌دهد در مسائل مربوط به حاکمیت این پلتفورم مشارکت داشته باشند.

  یرن به طور قطع جایگاه ویژه‌ای در دنیای کریپتو دارد و به عنوان یکی از غیر متمرکزترین پروژه‌ها شناخته می‌شود. وقتی کاربری توکن‌ها را واریز می‌کند، این توکن‌ها به yToken هایی مانند yUSDC ، yUSDT و yDAI تبدیل می‌شوند.

  آنچه اتفاق می‌افتد این است که وقتی کاربر وجوه خود را واریز می‌کند، APR توسط قرارداد هوشمند بررسی می‌شود. توجه داشته باشید که در اینجا، شما می‌توانید همه چیز را به صورت زنجیره‌ای در نظر بگیرید.

  برای درک بهتر مثالی می‌زنیم، تصور کنید که یک صندوق USDC داریم. وقتی توکن‌های USDC را سپرده می‌کنیم، قرارداد هوشمند ما اوراکل APR (یک بانک اطلاعاتی مهم) را مطلع می‌سازد و اگر برای مثال گزارش کند که این توکن‌ها از نوع Aave هستند، به Aave منتقل می‌شوند و کاربر نیز از این طریق کسب سود می‌کند.

  بازده کشت سود از طریق توکن‌ها توزیع می‌شود که مرکزیت بزرگی به اندازه‌ ۳۰۰۰۰ توکن دارد. به غیر از اینکه می‌توانیم از طریق ماینینگ نقدینگی توکن بدست آوریم، این توکن‌ها در لیست برخی از صرافی‌های بزرگ ارزهای رمزنگاری شده مانند Binance ذکر شده و برای خرید و فروش و هرنوع معامله‌ای آماده است.

  و اما به بررسی اجمالی محصولات اکوسیستم یرن فایننس می‌پردازیم:

  برای بهره‌گیری از اکوسیستم یرن فایننس، کاربران می‌توانند یکی از شاخه‌های زیر را انتخاب کنند:

  این شاخه‌ها عبارتند از «Earn» ،«ZAP» ،«APR» و «Vaults».

  – Earn به کاربران امکان می دهد تا کیف پولشان را به سیستم متصل کنند و از بیشترین بازده ‌ها مطلع شوند.

  – ZAP امکان دسترسی به تسهیلات وام استیبل کوین‌ ها را از طریق Curve Finance فراهم می‌کند. با ZAP می‌توانیم توکن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنیم.

  – APR به نرخ بهره متقابل کمک می‌کند.

  – Vaults با واریز دارایی‌های دیجیتالی که در کارآمدترین سیستم مدیریت می‌شود، نقدینگی صندوق‌ها را بهینه سازی می‌کند.

  از اواسط ژوئن ۲۰۲۰، ارزهای رمزپایه اصلی که بیشترین همبستگی را با یکدیگر داشته‌اند عبارتند از BTC در مقابل LTC ،ETH در مقابل XRP و به دنبال آن ETH در مقابل BTC. شاخص‌های همبستگی نیز به ترتیب ۰.۸۳، ۰.۷۶ و ۰.۷۳ بوده است.

  این شاخص‌ها نشان می‌دهند که تغییر قیمت در هر یک از این کوین‌ها بیش از ۷۳ درصد بوده است. در این دوره تنها ارز غیر اصلی که با سه ارز اصلی BTC ،ETH و XRP همبستگی نزدیک داشت DOW بود، اما هرگز از ۰.۳ عبور نکرد.

  معنی آن چیست؟ YFI که هنوز هم یک ارز رمزپایه غیر اصلی است، تقریباً هیچ همبستگی با ارزهای اصلی نداشته است که بالطبع از مزیتی نیز برخوردار است. این فرصتی را برای سرمایه گذار مهیا می‌کند تا دارایی‌های خود را با یک ارز غیر اصلی که ممکن است در هنگام سقوط قیمت ارزهای اصلی قیمت ثابتی داشته باشد، تنوع ببخشد.

  سرمایه گذاری در ارزهای اصلی ممکن است سرمایه گذار را در معرض ضرر قرار دهد. به دلیل شاخص همبستگی بالا، هر گونه تغییر منفی در قیمت ممکن است روی همه آن‌ها تأثیر بگذارد.

  در جولای ۲۰۲۰ (ماهی الهام بخش برای یرن)، ارزش بازاری معادل ۱۰ میلیون دلار داشت، اما برای رسیدن به ارزش بازار بیش از ۰.۸ میلیارد دلار در ماه بعد سر به فلک کشید. در همین دوره، این ارز به جمع پنج کوین دیفای برتر در اکوسیستم ارزهای کریپتو اضافه شد.

  در حال حاضر، YFI در رتبه‌بندی جهانی با داشتن ارزش بازار معادل ۸۷۶.۶۴۹.۳۲۰ دلار در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد. هر توکن از این ارز به تنهایی ارزشی برابر با ۲۹.۲۵۳ دلار دارد.

  همانطور که پیش‌تر گفته شد، آندره کرونژ برنامه‌نویس اهل آفریقای جنوبی یرن فایننس را با ۳۰۰۰۰ توکن منتشر کرد. از آن زمان تاکنون تعداد این توکن‌ها تغییری نکرده است اما آنچه مورد توجه علاقه مندان به رمزنگاری قرار گرفت این واقعیت است که کرونژ هیچ تعدادی از توکن‌ها را به عنوان پیش درآمد استخراج نگه نداشته است تا به عنوان پیشگام شدن در استفاده از ارز به خود پاداش دهد.

  یکی از نکات مهم در فروش و جلب نظرات کاربران این واقعیت بود که کرونژ کنترل پلتفرم ارز YFI را به همراه مجموعه محصولاتی که دارد به طور کامل کنار گذاشت.

  یرن فایننس

  این خاصیت غیر متمرکز بودن توکن‌های YFI به دارندگان آن حق کنترل داده است. داشتن کنترل مطلق موجب شد که پروتکل YFI موجود بر بستر DeFi، از سایر پروتکل‌ها متمایز شده و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند.

  با نظر به پیشرفت پروتکل‌ها از زمان معرفی توکن‌های YFI، یرن فایننس شاهد خدمات و ویژگی‌‌های جدید بسیاری بوده است. برخی از موارد قابل ذکر شامل yVaults، yInsure، داشبورد جدید یرن و نیز StableCredit است که مورد آخر به زودی معرفی می‌شود و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

  این پلتفرم راهی بی‌ دردسر برای کاربران فراهم می‌کند تا به فرصت‌های کشت سود موجود در پروتکل‌های وام‌دهی بر بستر اکوسیستم DeFi دست بیابند.

  کشت سود (Yield farming) روشی جدید برای کسب درآمد با دارایی‌های کریپتو است که از آن به عنوان ماینینگ نقدینگی (Liquidity mining) نیز یاد می‌شود و می‌توان آن را با استیکینگ رمز ارزهای دیجیتال مقایسه کرد؛ زیرا با کاربرانی کار می‌کند که به ایجاد نقدینگی در منابع مالی کمک شایانی می‌کنند و در نتیجه‌ به پاداش‌هایی از طرف سیستم دست می‌یابند.

  استیکینگ ارزهای دیجیتال (Staking Crypto) به عنوان جایگزین برای استخراج ارزها در نظر گرفته شده است. در این روش نسبت به ماینینگ هزینه‌ها کمتر می‌شود و در واقع ارز دیجیتال را به صورت به دست می‌آورید؛ زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزافی مانند خرید سیستم‌های کامیپوتری قوی و یا استفاده از برق زیاد ندارید.

  فضای DeFi با استفاده از مدل Money Lego ساخته شده است که در آن هر پروتکل می‌تواند بر روی پروتکل دیگری ایجاد شود. یرن فایننس در تلاش است این ترکیب پذیری را با اعمال یک سری تغییرات به حداکثر برساند؛ برای مثال با تغییر نحوه دستیابی به کریپتو توسط سرمایه‌ گذاران در حالی که دارایی‌هایشان را نیز دارند.

  کسب سود در این پلتفرم ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. اگر وثیقه شما به زیر آستانه تعیین شده توسط پروتکل برسد، ممکن است که در بازار آزاد به ارزشی ناچیز تبدیل شود که معنای آن از دست دادن تمام سرمایه است و بالطبع نمی‌تواند برای شما خبر خوبی باشد.

  برای جلوگیری از تسویه‌ سرمایه و از بین رفتن آن، می‌توانید وثیقه بیشتری داشته باشید!

  به یاد داشته باشید، با اینکه داشتن وثیقه زیاد به کاهش خطر انحلال وجوه در هنگام سقوط بازار و بی ‌ثباتی شرایط مالی کمک می‌کند، اما تضمینی وجود ندارد که شما پولتان را از دست ندهید.

  اگر می‌خواهید فرآیند ماینینگ یرن فایننس را آغاز کنید، باید به خاطر داشته باشید که زمانی را به انجام تحقیق و کسب اطلاع اختصاص دهید تا ببینید که آیا فعالیت‌های شما واقعاً سود کسب می‌کند یا خیر. قیمت yearn.finances  و تعداد ماینرها می‌تواند کاملاً نوسانی باشد که این امر نقش بسیار مهمی را در بازی کسب سود ایفا می‌کند.

  با در نظر گرفتن قیمت فعلی YFI، بررسی کنید که راه اندازی یک دستگاه استخراج یرن فایننس چقدر هزینه می‌برد. سخت افزاری که برای ماینینگ از قدرت بالاتری نسبت به سایر سخت‌ افزارها برخوردار است، ASIC می‌باشد که متأسفانه امروزه بسیار پر هزینه است. اگر استخراج با کامپیوتر انجام شود، GPU نتیجه بسیار خوبی به همراه ندارد اما می‌تواند شروع خوبی برای استخراج یرن فایننس باشد.

  نمودارهای سودآوری ماینینگ به شما نشان می‌دهد که با نرخ ۱ مگا هش بر ثانیه (MH/s 1 معادل ۱.۰۰۰.۰۰۰ هش بر ثانیه است) چقدر می‌توانید برای مثال دلار آمریکا کسب کنید. این نمودارها همچنین اطلاعاتی نظیر هزینه‌های برق را نیز پوشش می‌دهند.

  دشواری ماینینگ هر بار با بیشتر شدن تعداد ماینرها و نیز تقاضای بیشتر کاربران برای نرخ هش بالاتر افزایش می‌یابد. نرخ هش شما اساساً به این بستگی دارد که برای ماینینگ بلوک‌های جدید چقدر توان محاسباتی و انرژی فراهم می‌کنید، این همان چیزی است که زمان بلوک (Block Time) می‌نامیم. اگر قصد دارید به طور جدی ماینینگ انجام دهید، اولین قدمی که باید بردارید عضویت در صندوق ماینرها است.

  استخراج هر ASIC با هر بلوک یرن فایننس صورت می‌گیرد که پس از آن بین تمام ماینرها تقسیم می‌شود. اما سوال ما این است که چه مدت طول می‌کشد تا ۱ بلوک از یرن فایننس استخراج شود که این مسئله به کلی به قدرت ماینینگ شما بستگی دارد. چیزی که مسلم است این است که برای استخراج یرن فایننس با استفاده از ASIC بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

  هدف اصلی بنیان گذار یرن فایننس این بود که مردم بتوانند به راحتی با پروتکل‌های DeFi ارتباط برقرار کنند و آن را به کار بگیرند. او بیان کرد که بسیاری از پروتکل‌ها برای درک افراد عادی بسیار پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا اکثر مردم آنچه را که واقعاً اتفاق می‌افتد درک کنند.

  یک تجربه کاربری عالی قطعاً مورد استقبال بسیاری از افراد تازه وارد به فضای DeFi و کسانی که در زمان حاضر در آن مشغول به فعالیت هستند، قرار می‌گیرد. فراهم آوردن تجربه کاربری خوب در هر زمینه‌ و محصولی که باشد انتخاب خوبی به نظر می‌رسد اما به وجود آوردن این حس در فضای کریپتو به طور خاص یک نیاز است.

  به نظر می‌رسد که افراد با رابط کاربری ساده ارتباط بهتری برقرار می‌کنند؛ در نتیجه، پذیرش روندهای جاری، پروتکل‌ها و استراتژی‌های موجود در یک ارز رمزنگاری شده برای اکثر افراد جامعه آسان‌تر می‌شود.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  ارزش آن صفر است! این توکن را نخرید ! بلکه آن را بدست آورید. این‌ها کلمات پایانی یک مقاله در وبسایت Medium بود درباره یکی از جدیدترین پلتفرم‌های فضای دیفای (Defi) به نام Yearn Finance و توکن آن YFI که از زمان ورودش به حوزه دیفای بسیار جلب توجه کرده است. اما یرن فایننس چیست و چگونه کار می کند؟ سازنده این پروژه کیست؟ YFI‌چیست ؟ در این مقاله علاوه بر پاسخ این سوالات، با قوانین حاکمیت، نقشه راه، نحوه به دست آوردن ارز YFI، خرید و فروش این توکن و نحوه نگهداری آن آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

  به عنوان یکی از پروژه‌های غیرمتمرکز در فضای ارزهای دیجیتال که مورد استقبال قرار گرفته است، پروتکل yearn.finance با هدف ساده‌سازی دیفای و همزمان ارائه بیشترین درصد ممکن سود سالانه نسبت به میزان سپرده ارزهای آنها است. این ارز دیجیتال که به بیت کوین فضای دیفای هم معروف است، از هم اکنون طرفداران بسیاری پیدا کرده و کاربران زیادی در تلاش برای بدست آوردن سهمی از آن هستند. البته به این نکته توجه داشته باشید که نسخه اول این اکوسیستم (V1) همچنان در مرحله بتا قرار دارد؛ اما نسخه V2 را می توان به راحتی و با خیال راحت استفاده کرد.

  Yearn.finance اکوسیستمی از پروتکل‌های ساخته شده در اتریوم است که با هدف ساده کردن تعامل کاربر با پروتکل‌های محبوب دیفای (DeFi) و به حداکثر رساندن درصد سود سالانه (APY) ارزهای دیجیتال که در دیفای سپرده گذاشته شده است. این پروتکل اجازه می دهد تا کاربران با ترکیب پلتفرم‌های مختلف‌، نتایج yield farming خود را بهینه کنند.

  محبوب ترین پروتکل موجود در این اکوسیستم، yearn.finance (همنام اکوسیستم) است که به طور خودکار دارایی های کاربر را بین پروتکل‌های اعطای وام دیفای مانند Compound ،Aave و Dydx برای به حداکثر رساندن درصد سود سالیانه منتقل می‌کند. کل اکوسیستم یرن فایننس از طریق ارز YFI توسعه و اداره می‌شود. پروتکل‌های دیگر موجود در اکوسیستم yearn.finance شامل موارد زیر است :

  یرن فایننس

  می توان گفت پیچیدگی درک نحوه کار یرن فایننس به دلیل کمبود اسناد موجود در مورد این پروتکل است. البته نحوه عملکرد آن در مقایسه با سایر پروژه‌های دیفای بسیار قابل درک است.

  این پروتکل بسته به این که کدام استخر دارایی استیبل کوین‌ها بالاترین APY را تولید می‌کند، آنها را بین ،Compound Aave و DyDx جابجا می‌کند. در حال حاضر یرن فایننس از استیبل کوین‌های DAI، USDC، USDT، TUSD و SUSD پشتیبانی می‌کند. از آنجا که این پروژه تحت اداره جامعه آن است، پروتکل‌های اعطای وام بین آن و لیست ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده، ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

  هنگامی که یک کاربر استیبل کوین خود را در yearn.finance سپرده گذاری می‌کند، آن توکن به مقدار معادل توکن Y تبدیل می‌شود (برای مثال DAI به yDAI تبدیل می‌شود). این توکن جدید به عنوان “توکن بهینه yield” ​​شناخته شده و می‌توان از آنها برای کسب توکن‌ YFI استفاده کرد. یرن فایننس بودجه اصلی واریز شده به پروتکل را می‌گیرد و به طور خودکار آن را بین استخر‌های کامپوند، آوه و DyDx با بالاترین بازده جا‌به‌جا می‌کند. این پروتکل همچنین مقداری کمی کارمزد دریافت می‌کند که وارد استخرهای آن شده و تنها در دسترس دارندگان ارز دیجیتال یرن فایننس یعنی ارز YFI قرار می‌دهد.

  این اکوسیستم که پیش از این به عنوان iEarn یا yEarn شناخته می‌شد، توسط یک برنامه‌نویس به نام آندره کرونژ (Andre Cronje) ساخته شده است.

 • انتقال پول از آمریکا به ایران
 • کرونژ به این نکته پی برده بود که استفاده از yield farming بسیار پیچیده است و پیش‌بینی می‌کرد که این پیچیدگی به مرور زمان بدتر نیز خواهد شد. از آنجا که تعداد بیشتری از مردم می‌خواستند از بسترهای مختلف وام دهی برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنند، ارزیابی اینکه آیا آنها واقعا سود کسب می‌کنند سخت‌تر و دشوارتر می شد. در پاسخ به این امر، Cronje می‌دانست که باید محصول جدیدی را فراهم کند که روند این کار را ساده‌تر ‌کند و به هر کسی امکان دهد به جای این که به طور دستی بین پلتفرم‌ها انتخاب کند، نتیجه استفاده از ییلد فارمینگ را ببینند.

  کرونژ همچنین در صدد است كه یرن فایننس را به عنوان امن‌ترین پروتكل دیفای در دسترس کاربران قرار دهد. او اعلام كرده بود كه اولین کسی است كه بودجه خود را در آن قرار داده و آخرین نفری خواهد بود كه بودجه خود را از آن خارج می‌كند. او برای این پروژه هیچ‌گونه وجهی از دیگران دریافت نکرده است و بر خلاف دیگر پروژه‌ها در زمان توزیع توکن‌های آن هم، هیچ توکنی برای خود ذخیره نکرده است.

  البته آندره کرونژ پس از مدتی پروژه یرن فایننس را رها کرد و به سراغ پروژه های دیگر رفت.

  فهمیدن عناصر دخیل در حاکمیت این اکوسیستم کمی دشوار است؛ زیرا جزییات آن بسیار پراکنده است و در هیچ منبعی به طور کامل و واضح بیان نشده است. برای شروع بدانید که هر ارز دیجیتال یرن فایننس برابر با یک رای است. پیشنهادات مربوط به اکوسیستم yearn.finance فقط در صورتی ارائه می شود که ۳۳ درصد دارندگان توکن‌های YFI با آن موافقت کنند. اگر این حداقل نیاز برآورده شود، در صورت مخالفت بیش از ۲۵ درصد دارندگان توکن یرن فایننس ، آن پیشنهاد می‌تواند وتو شود. حداقل ۵۰ درصد دارندگان این طرح باید برای قبول شدن پیشنهادات در رای‌گیری شرکت کرده باشند.

  اما اینجاست که همه چیز جالب می‌شود. تنها دارندگان ارز YFI که می توانند رای دهند، آنهایی هستند که توکن‌های BPT خود را در استخر حاکمیت yGov واریز کرده‌اند. شاید به همین دلیل است که کرونژ از این سیستم حاکمیتی به عنوان “متا حاکمیت” یاد می کند؛ زیرا برای بدست آوردن آن نه تنها باید این توکن را داشته باشید، بلکه با واریز دارایی‌های خود در حدود نیمی از پروتکل‌های DeFi که با این اکوسیستم در تعامل هستند، خود را در معرض خطر و ریسک بالاتری قرار دهید.

  شاید جالب‌ترین عنصر در مورد حاکمیت این باشد که دارندگان توکن‌های YFI می‌توانند ارز دیجیتال یرن فایننس خود را بسوزانند و در ازای آن، معادل همان درصد از توکن، مقادیر ذخیره شده در استخرهای yearn.finance را دریافت کنند (برای مثال اگر ۳۰ درصد از منابع ارز YFI را در اختیار داشته باشند، می‌توانند آن را در ازای ۳۰ درصد دارایی‌های انباشته شده در استخر بسوزانند).

  اما روند واقعی برداشت وجوه کمی پیچیده‌تر است. وقتی صاحب یک توکن YFI سهم خود را از استخر درخواست می‌کند، درصد معادل بودجه از استخر به صندوق قرارداد فرستاده می‌شود و آنها را به aDAI تبدیل می کند. (aDAI توکن تولید شده DAI در پلتفرم Aave است). این توکن‌ها می توانند پس از آن به Aave ارسال شوند تا بتوانند به صورت توکن DAI قابل برداشت باشد.

  با توجه به این كه پروتكل فقط چند ماه است كه شروع به کار کرده و و قوانین حاکمیتی آن نیز نسبتا جدید است، در مورد نقشه راه آن حرف های زیادی برای گفتن نیست. کرونژ در یک مصاحبه، توسعه پروتکل‌های مختلف این اکوسیستم در دیفای مانند yearn.finance را به عنوان نوعی قسمت جنون آور توصیف می‌کند، که تقریبا همه زمینه‌های ایجاد پروتکل در طول چند هفته اول به وقوع پیوسته بود.

  در یک رای گیری صورت گرفته برای افزایش میزان توکن یرن فایننس، به خاطر نرسیدن حد‌ نصاب ۳۳ درصد در آن، تصمیم به ایجاد یک هارد فورک و تبدیل ابن توکن به توکن YFII گرفته شد. این کار به عنوان ابزاری برای ادامه تشویق کاربران برای تامین نقدینگی پروتکل‌های موجود در اکوسیستم در نظر گرفته شده بود (دارایی های سپرده گذاری شده در یرن فایننس در روز بعد از ماین آخرین توکن YFI بیش از ۶۰ درصد کاهش یافت).

  به نظر نمی رسد که توکن YFII نقش حاکمیت در yearn.finance داشته باشد؛ اما این چیزی است که انجمن‌‌های آن می‌تواند رای دهند تا در آینده تغییر کند. خلاصه این که، هر کسی می‌تواند یک استراتژی جدید را برای این پلتفرم پیشنهاد کند. اگر توسط انجمن پذیرفته شود و یک استراتژی جدید بخواهد اجرا شود، شخصی که آن پیشنهاد را داده قسمتی از سود به دست آمده را کسب می‌کند.

  قابل توجه‌ترین تغییرات در مرحله جدید این اکوسیستم، yEarn v2 است که شامل اضافه کردن دارایی‌های بیشتر به اکوسیستم و معرفی نوعی مکانیسم گیمینگ برای ایجاد انگیزه در ایجاد استراتژی‌های کارآمدتر برای ییلد فارمینگ در آن است.

  YFI یک توکن ERC20 است که برای حاکمیت پروتکل‌ها در اکوسیستم yearn.finance استفاده می‌شود. ارز YFI را می توان با شرکت در این پروتکل‌ها به دست آورد. حداکثر ۳۶.۶۶۶ توکن YFI برای عرضه وجود دارد و هیچ ICO یا روش دیگری برای به دست آوردن آن وجود ندارد. تنها با فراهم کردن نقدینگی در یکی از پلتفرم‌های این اکوسیستم امکان بدست آوردن توکن YFI وجود دارد. آخرین توکن آن در تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۲۰ وارد اکوسیستم شد.

  البته برای تشویق بیشتر کاربران به فراهم کردن نقدینگی برای پلتفرم‌ها، توکن YFII عرضه شده است. YFII یک فورک از YFI بوده و تعداد ۳۹,۳۷۵ توکن از وجود دارد. کل توکن‌های YFII در طی ۱۰ هفته، به همان روشی که YFI توزیع می‌شده است، توزیع شد. همچنین بعد از YFII نیز فورک های بسیار زیادی زده شد، که این موضوع مقداری گیج کننده است.

  سه راه برای بدست آوردن این توکن‌ها وجود دارد:

  این روش‌ها ممکن است گیج کننده به نظر برسد؛ اما اگر آن را از دید گواه اثبات سهام مشاهده کنید، آسان است. تفاوت در این است که به جای این که به استیکینگ ارز دیجیتال داخل صرافی برای دریافت پاداش آن بپردازید، شما به استیکینگ توکن‌های دریافتی از پلتفرم‌هایی مانند بالانسر و CURVE در داخل yearn.finance می‌پردازید و در قبال آن حاکمیت در این پلتفرم را بدست می‌آورید.

  با توجه به این که yearn finance در فضای دیفای قرار دارد، جای تعجب ندارد که بهترین مکان برای دریافت توکن‌های YFI در صرافی‌های غیرمتمرکز است. به نظر می رسد Uniswap بهترین مکان برای خرید این توکن است، بیش از ۴۰ درصد از حجم معاملات ۲۴ ساعته YFI را تبدیل YFI/WETH تشکیل می‌دهد. اگر صرافی‌های متمرکز را ترجیح می دهید‌، می توانید از Binance نیز ارز دیجیتال یرن فایننس را با جفت های بیت کوین و USDT معامله کنید.

  از آنجا که YFI یک توکن ERC20 است، می توانید آن را تقریبا در هر کیف‌پولی که از دارایی‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره کنید. اگر دوست دارید توکن YFI خود را بسیار ایمن نگه دارید و به زودی برنامه‌ای برای معامله آن ندارید، از یک کیف پول سخت‌افزاری مانند Trezor ، Ledger یا Keepkey استفاده کنید.

  اگر می خواهید توکن YFI خود را سریع معامله کنید و هزینه زیادی بابت کیف‌پول سخت‌افزاری پرداخت نکنید، کیف پول نرم افزاری نیز ایده‌آل است؛ از کیف پول های نرم‌افزاری معتبر برای نگهداری ارز YFI می توان به اتمیک (موبایل/دسکتاپ)، کیف پول Exodus (موبایل/دسکتاپ) و Coinomi (موبایل) و متامسک (افزونه مرورگر) نام برد.

  کلیه اطلاعات بالا در زمان نگارش این مقاله بوده است.

  خیر. این توکن بر روی بلاکچین اتریوم است و ۳ روش برای به دست آوردن آن وجود دارد:

  همچنین می توانید ارز دیجیتال یرن فایننس را از صرافی های غیرمتمرکز مثل یونی سواپ و صرافی های متمرکز مثل بایننس خرید و فروش کنید.

  Yearn Finance 2 یا YFII فورکی از YFI است که تعداد ۳۹,۳۷۵ توکن از آن وجود دارد. کل توکن‌های YFII در طی ۱۰ هفته، به همان روشی که YFI توزیع می‌شده است، توزیع شد. این توکن برای تشویق بیشتر کاربران به فراهم کردن نقدینگی برای پلتفرم‌ها ایجاد شده است.

  به نظر می رسد که دیفای آینده بسیار درخشانی در فضای کریپتو داشته باشد؛ بنابراین دور از ذهن نیست که توکن YFI نیز بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. این رمز ارز توانسته در طول عمر نسبتا کوتاهی که دارد، به حجم معاملات قابل توجهی دست یابد و قیمت آن نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است.

  در این مقاله به طور کامل با یرن فایننس، توکن YFI، نحوه حاکمیت، سازنده این پروژه و ایده آن آشنا شدید. Yearn.Finance نوآوری جدیدی در دنیای امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. این پروتکل اجازه می دهد تا کاربران بتوانند بیشترین درصد سود سالیانه را از روش ییلد فارمینگ دریافت کنند.

  ارز YFI توکن حاکمیتی این پلتفرم است که به دارندگان آن اجازه می دهد تا به پروپوزال ها و ارتقاهای Yearn Finance رای دهند و این نشان دهنده این است که تمام تصمیمات این پروتکل بر عهده جامعه آن است.

  برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

  یرن فایننس

  چیزی خاص را وارد کنید:


  کد تایید *

  رمزارز نیوز – سایت خبری تحلیلی بلاک چین و ارز دیجیتال

  فهرست مطالب

  آیا تا به حال درباره رمزارز وای ارن فایننس (yEarn.finance) و توکن جنجالی آن، یعنی توکن YFI که بر پایه بازار دیفای (DeFi) ساخته شده، چیزی شنیده‌ا‌ید؟ آیا شما هم از اینکه دارایی‌های دیجیتال رشد زیادی دارند، شگفت‌زده شده‌اید؟ در کمتر از یک سال پیش، این کوین عملکرد قابل توجهی را در بین رمزارزها از خود نشان داد. بیایید در ادامه این مقاله به پیش‌بینی آینده وای ارن فایننس (یرن فایننس) و آینده YFI بپردازیم تا بفهمیم که آیا رمزارز وای ارن فایننس ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا نه.

  وای ارن فایننس (yEarn.finance) یا یرن فایننس، یک پلتفرم اقتصادی غیرمتمرکز است که به عنوان مجموعه‌ای از توابع مانند معاملات اهرمی، جمع‌آوری نقدینگی و یک بازارساز خودکار عمل می‌کند. این پروژه در فوریه سال 2020 راه‌اندازی شد و اکنون به یکی از محبوب‌ترین ایده‌ها برای ارزهای دیجیتالی تبدیل شده است.

  یرن فایننس

  رمزارز یرن فایننس توسط آندره کرونژ (Andre Cronje) به جهان معرفی شد. از آنجا که این رمزارز برای استفاده اختصاصی ساخته شده بود، این شخص به کاربرانی که قصد استفاده از وای ارن فایننس را داشتند، هشدار می‌داد که این پروژه در مرحله بتا است و برای استفاده از آن خودتان باید مسئولیت اطلاعات‌تان را قبول کنید. علاوه بر این، رمزارز اختصاصی کرونژ به این مشهور است که در آن، تمام قراردادها به صورت مستقیم و بدون تغییر به شبکه اصلی منتقل می‌شوند.

  پروسه ییلد فارمینگ تشابه زیادی با پروسه کاشت بذرها در زمین دارد که برای افزایش محصولات از آنها استفاده می‌شود.

  برای برداشت از دیفای در پروتکل وای ارن فایننس، شما باید روی یک رمزارز سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید از سود و جایزه آن که با توکن YFI محاسبه می‌شود، بهره‌مند شوید.

  اکوسیستم یرن فاینسس از سرویس‌هایی مانند Aave، کامپاند (Compound)، دی وای دی ایکس (dYdX) و فالکریوم (Fulcrum) برای بهینه‌سازی پروسه وام‌های رمزارز استفاده می‌کند. زمانی که دارایی‌های دیجیتالی خود را با یرن فاینسس واریز می‌کنید، آنها به وای توکن (yTokens) تبدیل می‌شوند که برای سودآورترین خدمات وام‌دهی از آنها استفاده می‌شود.

  یکی از معروف‌ترین مکمل‌های پروتکل وای ارن فایننس، Curve.io است. این پلتفرم یک بازارساز خودکار (AMM (Automated Market Maker)) است که بازارهای yDAI، yUSDC، yUSDT و yTUSD را ساخته است.

 • دریافت اطلاعات بورس در اکسل
 • توکن YFI رمزارز مدیریتی پروتکل یرن فایننس است. این توکن فقط به کاربرانی داده می‌شود که از وای توکن (yToken) که در شبکه وای ارن فایننس وجود دارد، استفاده کرده باشند.

  هر گونه تغییر در شبکه و توکن، از طریق پیشنهادات انجام می‌شود. برای هر پیشنهاد، رأی‌گیری آنلاین انجام می‌گیرد و هر کدام از دارندگان یک رمزارز YFI، یک رأی دارند.

  حالا که با yEarn.finance و توکن YFI قدری آشنا شدیم، بهتر است درباره آینده YFI و تغییرات قیمت YFI در آینده صحبت کنیم.

  در پایان ژوئیه سال 2020، توکن یرن فایننس در بازار غیرمتمرکز فناوری توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرد. سرمایه‌گذاران با توجه به ییلد فارمینگ و ایجاد کوین و توکن رمزارزهای جدید که بسیار شبیه به فرآیندهای کشاورزی بود، جذب وای ارن فایننس شدند. در عرض یک هفته از زمان عرضه، قیمت کوین YFI از 34 دلار به 4500 دلار رشد کرد. در تاریخ 10 آگوست، نرخ توکن به دلیل ورود به صرافی بایننس (Binance) به 6،500 دلار افزایش یافت. در چند روز بعد، قیمت این توکن دو برابر شد و به 12،800 دلار رسید.

  در پایان ماه اوت، مارکت کپ (حجم بازار) یرن فایننس به یک میلیارد دلار رسید و قیمت آن نزدیک به 40 هزار دلار بود که با اصلاح قیمت همراه بود. با این حال، در 11 سپتامبر، پلتفرم معاملاتی کوین بیس (Coinbase Pro) توکن YFI را لیست کرد و قیمت آن را به 35 هزار دلار رساند.

  مثل همیشه، پیش‌بینی هر اتفاقی در فضای ارزهای دیجیتالی بسیار دشوار است. به خصوص، وقتی صحبت از مواردی مانند یرن فایننس و دیفای می‌شود. با این حال، ما برخی از پیش‌بینی‌ها را که درباره آینده یرن فایننس انجام شده است گردآوری کرده‌ایم.

  طبق گفته جردن اسپنس، مدیر ارشد بازاریابی پروژه مای کریپتو (MyCrypto)، به زودی ارزش بیت کوین برابر با صفر خواهد بود و تمام کوین‌های دیفای، صعود خوبی خواهند کرد.

  سیستم‌های پیش‌بینی مانند ولت اینوستور (Wallet Investor) و دیجیتال پرایس کوین (Digital Coin Price)، آینده وای ارن فایننس را صعودی می‌بینند.

  حتی اگر پروژه‌های جدید دیفای به سرعت در حال رشد باشند، چالش‌های دیفای نیز روز‌به‌روز افزایش می‌یابد. نرخ رشد توکن‌های دیفای در سال جاری بیشتر از بیت کوین و سایر کوین‌های بزرگ بوده است. پروژه‌های دیفای روی موج نوسانات، کماکان روند افزایشی را در پیش دارند. وای ارن فایننس شاید اولین آلت ‌کوینی باشد که بیت کوین را شکست خواهد داد. برخی محققان بر این باورند که دیفای پتانسیل این کار را دارد. در مجموع، پیش‌بینی‌ها آینده YFI را بسیار روشن ارزیابی می‌کنند.

  بازگشت قدرتمند تورچین! رشد ۸۰ درصدی در یک هفته!

  کاهش ۲۷ درصدی قیمت شیبا بعد از اظهار نظر ایلان ماسک!

  بیت کوین تنها راه خروج از باتلاق بزرگ‌ترین تورم جهانی!

  دانلود فایل pdf (پی دی اف) و کتاب صوتی آموزش ارز دیجیتال (رایگان)

  آخرین خبرها

  بازگشت قدرتمند تورچین! رشد ۸۰ درصدی در یک هفته!

  کاهش ۲۷ درصدی قیمت شیبا بعد از اظهار نظر ایلان ماسک!

  بیت کوین تنها راه خروج از باتلاق بزرگ‌ترین تورم جهانی!

  شیبا رکورد زد | رشد ۳۵ درصدی تنها در یک روز!

  ردیت خبرساز، NFT باز می‌شود؟

  یوتیوب، هدف محبوب هکرها برای کلاهبرداری‌های رمزارزی!

  هک آدرس ایمیل ۳.۱ میلیون کاربر کوین مارکت کپ!

  سوزاندن کارمزد BNB در به‌روزرسانی بعدی بایننس!

  خطر هک ۸۵۰ میلیون دلاری از بیخ گوش پالی‌گان گذشت!

  لابی اتریوم و sec برای شکست ریپل!


  یرن فایننس (Yearn Finance) از مهمترین پروژه های دیفای است. در این مطلب به تاریخچه، آینده و نحوه خرید و فروش رمز ارز YFI می‌پردازیم.

  امور مالی غیر متمرکز که با نام اختصاری دیفای (DeFi) شناخته می‌شود، با افزایش انفجاری سودهای حاصل از پروتکل‌ها شاهد رشد چشمگیری بوده است. بخش قابل توجهی از این رشد به معرفی توکن‌های حاکمیتی برمی‌گردد که به صاحبان توکن اجازه می‌دهند مسیر دلخواه‌شان برای پیشرفت پروتکل‌ها را مشخص کنند. توکن‌های حاکمیتی گامی حیاتی در غیر متمرکز کردن پروتکل‌های دیفای هستند. پروژه یرن فایننس برای بهره بردن از موج توکن‌های حاکمیتی، در تیر 1399 (جولای 2020) ارز YFI را وارد بازار کرد. این توکن خیلی زود جایش را در بازار کریپتوکارنسی پیدا کرد و قیمتش در یک ماه از 3 دلار به 30,000 دلار رسید.

  ارز دیجیتال YFI توکن بومی پروتکل یرن فایننس است. این ارز یک توکن حاکمیتی (Governance Token) است که امکان رأی دادن درباره مسیر آینده پروتکل را به کاربران می‌دهد. تمرکز روی استراتژی‌های خودکار ییلد فارمینگ (Yield Farming) باعث شد YFI پس از عرضه در تیر ماه، به یکی از بزرگترین توکن‌های مبتنی بر اتریوم تبدیل شود. می‌توان گفت پروژه Yearn.finance مثل رباتی عمل می‌کند که همواره به دنبال یافتن بهترین پاداش‌ها در دیفای اتریوم است.

  یرن فایننس

  قبل از پرداختن به توکن YFI لازم است کمی درباره پروژه یرن فایننس که با نام yEarn هم شناخته می‌شود، توضیح دهیم. Yearn Finance که در اوایل 2020 توسط آندره کرونیه (Andre Cronje) راه‌اندازی شد، پروتکلی مبتنی بر اتریوم است که روی ارائه بیشترین پاداش برای سپرده‌های اتر (Ether)،‌ استیبل کوین‌ها (Stablecoin) و آلت کوین‌ها (Altcoin) به کاربرانش تمرکز دارد. آندره کرونیه یک طراح فناوری مالی از آفریقای جنوبی است که بعد از مشاهده ناهماهنگی‌های موجود در سوددهی اپلیکیشن‌های دیفای مختلف، به فکر طراحی یرن فایننس افتاد.
  این پروتکل کمی بعد از راه‌اندازی با یک اکسپلویت امنیتی (Exploit) مواجه شد اما کرونیه با ایجاد تغییرات اساسی، مجموعه جدیدی از محصولات را به کاربران ارائه کرد.

  مهمترین ویژگی و محصول این پروتکل، والت (Vault) نام دارد. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد ارز دیجیتال را ذخیره کرده و در ازای آن پاداش کسب کنند. سرمایه‌های ذخیره شده با یک استراتژی مدیریت می‌شوند که به دنبال پاداش حداکثری و ریسک حداقلی است. والت‌ها در زمان رونمایی، بیشتر روی استیبل کوین‌ها تمرکز داشتند اما بعداً برای پشتیبانی از اتر، محصولات بیت کوین توکنیزه شده، چین لینک (Chainlink) و سایر کوین‌ها نیز توسعه یافتند.

  والت ها از آن جهت مهم هستند که هزینه‎ سنگین معامله در بستر اتریوم را کاهش می‌دهند. با قرار دادن سرمایه در استخر، فقط یک حساب (کنترل‌کننده هر Vault) باید کارمزد (گس) تراکنش را برای ییلد فارمینگ بپردازد.

  یرن فایننس خدمات دیگری نیز ارائه می‌دهد. سرویس Earn نسخه کوچک شده والت هاست که فقط از استیبل کوین‌ها و بیت کوین توکنیزه شده پشتیبانی می‎‌کند. سرویس Zap هم به کاربران اجازه می‌دهد استیبل کوین‌های مرسوم را با توکن‌های تأمین‌کنندگان نقدینگی (توکن های LP) به نمایندگی از استیبل کوین‌ها معامله کنند.

  توسعه‌دهندگان یرن فایننس همچنان برای گسترش خدمات این پروتکل تلاش می‌کنند. Yearn.finance در حال حاضر مشغول توسعه محصولات دیگری مثل yInsure (یک پروتکل بیمه غیر متمرکز برای کاربران دیفای) و StableCredit (تسهیل‌کننده وام‌دهی و قرض‌دهی در بسترهای غیر متمرکز) است.

  تا جولای 2020 (تیر 1399) یرن فایننس بازاری کاملاً کوچک داشت. بعد از اکسپلویت پروژه در اوایل 2020 و سقوط بازار ارزهای دیجیتال در ماه مارس (اسفند)، بسیاری از کاربران درباره استفاده از پروتکل بازسازی شده مردد بودند. این وضعیت با معرفی ارز YFI توسط آندره کرونیه در سایت Medium تغییر کرد. ارز یرن فایننس یک توکن ERC-20 بود که راه‌اندازی شد تا کاربران بتوانند پروتکل Yearn Finance را اداره کنند.

 • دتمادح
 • ارز دیجیتال YFI را می‌توان به روش‌های مختلف کشت (Farm) کرد. از میان این روش‌ها می‌توان به تأمین نقدینگی در بالانسر و سپرده‌گذاری سرمایه در محصولات یرن فایننس اشاره کرد.

  آندره کرونیه در پست سایت مدیوم گفت رمز ارز YFI ارزش ذاتی ندارد اما این کوین با سرعتی باورنکردنی در بازار رشد کرد. ارز یرن فایننس در ابتدا با قیمت 3 دلار در استخر بالانسر معامله می‌شد که سرمایه‌گذاران به ارزش حق رأی در پروتکل Yearn.finance پی بردند و ده‌ها میلیون YFI را در سپرده‌هایشان ذخیره کردند. در نتیجه ارزش این کریپتوکارنسی نوپا به شدت صعود کرد.

  کمی بعد از عرضه، جامعه اداره‌کننده پروتکل روی حداکثر موجودی 30,000 کوین به توافق رسیدند تا ارز YFI به جای تجربه تورم بیشتر، کمیاب باقی بماند. کاربرانی که از این تصمیم ناراضی بودند، پروژه را فورک کردند و فورک جدیدی به نام DFI.money یا YFII ساختند.

  ارز دیجیتال YFI برای Yearn Finance حیاتی بود چون توجه و سپرده‌های سرمایه‌گذاران را برای پروتکل به ارمغان آورد. اما این کوین هدف دیگری هم داشت که چیزی جز غیر متمرکز کردن توسعه و کنترل پروتکل توسط کاربران نبود.

  ساز و کار فارمینگ اجازه می‌دهد هر کاربری با هر میزان سپرده (چه ‌100 دلار و چه 1,000,000 دلار)، به صورت همزمان و با هزینه یکسان YFI کسب کنند. این یعنی هر کاربری که توکن YFI داشته باشد، می‌تواند در مدیریت یرن فایننس تأثیر بگذارد.

  از زمان عرضه ارز YFI، یک پورتال جامع حکمرانی راه‌اندازی شد تا صاحبان توکن بتوانند درباره تصمیمات پیشنهادی اعضای جامعه رأی دهند. تصمیماتی که تا اینجا گرفته شده شامل استخدام تیمی از بازاریاب‌ها و طراحان و افزودن استراتژی‌های مشخص به والت‌ها است.

  صاحبان توکن تصمیم حیاتی دیگری نیز گرفتند که به موجب آن دارندگان ارز دیجیتال YFI می‌توانند به قسمتی از سودهای پروتکل دسترسی داشته باشند. کارمزدهای اخذ شده در محصولات Yearn finance متعلق به خزانه‌داری است که بعداً بین صاحبان YFI و تیم توسعه‌دهنده توزیع می‌شود. این تصمیم، ارز رمزنگاری شده YFI را به یک دارایی با بازدهی سود سهام تبدیل کرده که با بیت کوین یا اتریوم متفاوت است.

  وقتی درباره اهمیت و آینده ارز YFI صحبت می‎‌شود، اکثراً روی تحرکات قیمتش تمرکز می‌کنند. اما اهمیت این ارز دیجیتال بیشتر به این خاطر است که نحوه انگیزه‌بخشی برای پذیرش پروتکل‌ها را تغییر داد. برخی معتقدند ارز یرن فایننس از زمان بیت کوین تا کنون، عادلانه‌ترین روش عرضه را داشته چون هرکسی می‌تواند با پرداخت هزینه یکسان، در تولید کوین مشارکت کند.

  کاربران YFI به جای استفاده از مدل عرضه اولیه سکه (ICO) که در آن کاربر برای هر کوین جدید هزینه مشخصی پرداخت می‌کند، باید در پروتکل مشارکت داشته باشند. این ساز و کار امکان رشد سریع یک جامعه پیرامون پروژه را فراهم می‌کند؛ چون به لطف توکن حاکمیتی، هر کاربر از تأثیرگذاری یکسانی روی یرن فایننس برخوردار است. یرن فایننس حتی بعد از نوسانات اولیه هم یکی از فعال‌ترین جوامع را در فضای دیفای و در کل حوزه ارزهای دیجیتال دارد.

  اگر قصد خرید رمز ارز YFI را دارید، قبل از هر چیز باید یک کیف پول یا والت (Wallet) داشته باشید. کیف پول ارزهای دیجیتال دو نوع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری داشته که هرکدام مزایا و ویژگی‌های خودشان را دارند. به طور کلی می‌توان گفت والت‌های سخت‌افزاری امنیت بیشتری دارند اما انواع نرم‌افزاری قابلیت‌های متنوع‌تری را به کاربران ارائه می‌کنند.

  همانطور که قبلاً گفتیم، ارز یرن فایننس یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین تمام کیف پول‌های اتریومی از آن پشتیبانی می‌کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو اس، لجر نانو ایکس و ترزور و کیف پول‌های نرم‌‎افزاری تراست والت، اتمیک والت و کوینومی برخی از معروف‌ترین والت‌هایی هستند که امکان ذخیره ‌YFI را به شما می‌دهند.

  خرید و فروش رمز ارز YFI هم مثل سایر ارزهای رمزنگاری شده از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. رمز ارز یرن فایننس یکی از توکن‌های تقریبا نوپاست ولی اکثر صرافی‌های معتبر، خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند. در مجموع 62 صرافی خارجی از توکن YFI پشتیبانی می‎‌کنند که مهمترین آنها صرافی‌های بایننس (Binance)، اکی اکس (OKEx)، بیت مارت (BitMart) و هیوبی گلوبال (Huobi Global) هستند. می‌توانید لیست کامل این صرافی‌ها را اینجا ببینید.

  البته لازم است بدانید بسیاری از صرافی‌های خارجی مثل بایننس، کاربران ایرانی را تحریم کرده‌اند. به همین خاطر برای استفاده از خدمات این صرافی‌ها باید از ابزارهای تغییر آی‌پی استفاده کنید. هرچند می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله YFI از خدمات صرافی‌های داخلی نیز استفاده کنید.

  بعد از انتخاب صرافی، کافیست یک حساب کاربری بسازید و سپرده (Deposit) خودتان را ایجاد کنید. در نهایت هم با استفاده از جفت‌های معاملاتی (مثلاً YFI/BTC) اقدام به خرید YFI کنید. این توکن معمولاً با ارزهای فیات معامله نمی‌شود و برای خرید آن باید از قبل ارزهایی مثل بیت کوین یا اتریوم را در سپرده‌تان ذخیره کرده باشید.

  ارز یرن فایننس با برخی چالش‌ها نیز مواجه است. آندره کرونیه برای مدت طولانی مغز متفکر این پروژه و رمز ارز YFI بوده و به همین خاطر سرمایه‌گذاران تصمیماتش را به دقت زیر نظر دارند؛ یعنی اگر کرونیه برای مدتی فعالیت نداشته باشد، بسیاری آن را به عنوان پایان عمر ارز دیجیتال YFI تلقی خواهند کرد. بر همین اساس برخی از کارشناسان معتقدند این پروژه (حداقل تاحدی) همچنان پیرامون یک بازیگر اصلی متمرکز است.

  اوایل امسال وقتی گزارش شد کرونیه قصد ترک فضای دیفای را دارد، این فرضیه محکم‌تر شد. قیمت‎ ارز دیجیتال YFI به خاطر ترس از متوقف شدن پروژه، به شدت سقوط کرد. با معرفی اعضای جدید تیم توسعه توسط یرن فایننس، روند Cronje Premium (نامی که تریدرها روی تأثیرپذیری قیمت YFI از کرونیه گذاشته‌اند) به تدریج کمرنگ می‌شود. اگر حکمرانی غیر متمرکز این پروژه به پیشرفت بدون تأثیر کرونیه ادامه دهد، این نگرانی هم از بین خواهد رفت.

  عرضه ارز دیجیتال YFI، نشان‌دهنده تحولی بزرگ در نحوه توزیع کوین‌های پروژه‌ها در کل صنعت کریپتوکارنسی بود. پروژه‌ها با انگیزه دادن به کاربران اولیه می‌توانند به پذیرش سریع و رشد جامعه دست یابند. این رویکرد چیزی شبیه به مفهوم «پوست در بازی» است که طبق آن کسانی که سهم پولی یا احساسی در یک سرمایه‌گذاری دارند، برای موفقیتش هرکاری می‌کنند.

  یرن فایننس پروتکلی جالب است که محصولات امور مالی غیر متمرکز منحصر به فردی می‌سازد. به نظر می‌رسد با استخدام تیی از بازاریاب‌ها و توسعه‌دهندگان، آینده این پروژه دیفای بسیار درخشان است؛ اما فقط زمان نشان می‌دهد پروژه Yearn Finance می‌تواند بیشتر از این در فضای دیفای اتریوم پیشرفت کند یا نه.

  منبع: Binance Academy

  اکسچینو مگ با هدف آموزش و خبررسانی در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال راه‌اندازی شد. به‌روزترین اخبار، مقالات، تحلیل ها و آموزش‌های مربوط به حوزه رمز ارزها را در مجله اکسچینو دنبال کنید

  کلیه حقوق این سایت نزد اکسچینو محفوظ بوده و بازنشر محتوا با ذکر منبع بلامانع است

  یرن فایننس
  یرن فایننس

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *