پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده


پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده
پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

برای دریافت مشاوره در مورد چگونگی عضویت در صندوق و شرایط سبد های مختلف کافیست عدد 2 را به سامانه زیر پیامک کنید.

خانه / سرمایه گذاری و بورس / پذیره نویسی عمومی حق تقدم استفاده نشده چگونه است؟

پذیره نویسی عمومی حق تقدم استفاده نشده چگونه است؟ سوالی که برای بسیاری از سرمایه گذاران بازار سرمایه پیش می آید، بسیاری از افراد میخواهند خریداری کنند و برخی دیگر بدون اینکه بدانند قابلیت فروش ندارند انها را خریده اند و نمیدانند چکار کنند بر این اساس تصمیم گرفتم در قالب یک پست به توضیح این موضوع بپردازم.

قبل از اینکه به بررسی نحوه پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده بپردازیم میخواهیم مروری بر مفهوم حق تقدم استفاده نشده داشته باشیم.

حق تقدم: به منظور حفظ منافع سهامداران فعلی شرکت قانونی وضع شده که بر اساس قانون تجارت در صورتی که یک شرکت اقدام به افزایش سرمایه از محل نقدی و صرف سهام میکند، سهام جدیدی برای فروش منتشر می شود، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. که به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

حق تقدم استفاده نشده: اگر شخصی فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نکند و حق تقدم خود را در مدت زمان تعیین شده نفروشد، به این حق تقدم ها، حق تقدم استفاده نشده می گویند که شرکت حق تقدم استفاده نشده را به روش حراج و از طریق آگهی ها می فروشد و مبلغ کارمزد فروش را از آن مبلغ کم کرده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می نماید.

بیشتر مطالعه کنید: حق تقدم سهام چیست و چگونه آن را به سهام عادی تبدیل کنیم

ناظر بازار روز یا روزهایی را مقرر میکند تا طی این روزها حق تقدم های استفاده نشده به صورت عمومی به فروش برسد و در طول این مدت نماد حق تقدم (به عنوان مثال: نماد حق تقدم فالوم، فالومح و یا نماد حق تقدم ختوقا، ختوقاح میباشد) باز میباشد.

برای خرید حق تقدم استفاده نشده در حراج باید علاوه بر قیمت حق تقدم، مبلغ ۱۰۰ تومان واریزی را هم در هنگام خرید پرداخت کرد!
افرادی که از سامانه آنلاین برای خرید و فروش سهام استفاده میکنند، هنگام خرید به شکل خودکار قیمت حق تقدم همراه با ۱۰۰ تومان واریزی محاسبه و از حسابشان کسر می شود.

به عبارت دیگر وقتی تعدادی حق‌تقدم حراج شده در قیمت مثلا ۶۰ تومان را می‌خرید، سیستم معاملاتی مبلغ ۱۶۰ تومان را به ازای هر حق‌تقدم از حساب شما کسر و دستور خرید را وارد سیستم معاملاتی می‌کند.

همچنین در دوره حراج وقتی حق‌تقدم خریداری می‌شود، امکان فروش مجدد آن وجود نداشته و باید منتظر ماند تا پس از ثبت افزایش سرمایه به سهم تبدیل شود.

 • تو بورس
 • قاعدتا کسانی هم که دستور خرید حق‌تقدم استفاده‌ نشده به کارگزار می‌دهند، باید علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم در حسابشان نزد کارگزار موجود باشد تا خرید انجام شود.

  سال‌ها پیش که سیستم معاملاتی آنلاین و سازوکار خودکار کسر ۱۰۰ تومان واریزی وجود نداشت، مواردی پیش می‌آمد که فردی از طریق کارگزاری حق‌تقدم استفاده نشده را خریداری می‌کرد اما نمی‌توانست در موعد مقرر که پایان زمان حراج بود، ۱۰۰ تومان واریزی را پرداخت کند و در نتیجه مشکلاتی را برای کارگزاری ایجاد می‌کرد، اما چند سال است که ۱۰۰ تومان واریزی در همان روز و لحظه خرید دریافت و به حساب سپرده‌گذاری منظور می‌شود.

  شرکت سبدگردان هدف در ۱۳۹۱/۱۱/۲۴ تحت شماره ۴۳۵۰۱۵ و شناسه ملی ۱۰۳۲۰۸۵۰۹۷۳ با مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار، درتهران و همزمان با شماره ۱۱۱۴۰ نزد سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس گردید.

  دفتر مرکزی: تهران، خیابان میرزای شیرازی، خیابان بهشتی، پلاک 436، طبقه 4، واحد 15

  برای دریافت مشاوره در مورد چگونگی عضویت در صندوق و شرایط سبد های مختلف کافیست عدد 2 را به سامانه 10000604 پیامک کنید.

  © 1399 سبدگردان هدف تمام حقوق محفوظ است.

  

  سلام .
  میشه توضیح بدین چطور میشه در پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده شرکت کرد؟
  اگر این کار از طریق آسا انجام میشه به چه صورتی؟

  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله حق تقدم چیست؟ مراجعه کنید.

  سلام
  زمانی که نماد حق تقدم برای معامله مجاز شود، شما می توانید درخواست خرید خود را به کارگزاری اعلام کنید. معاملات حق تقدم به صورت آنلاین انجام نمی شود. نکته حائز اهمیت آن است که در زمان ثبت اردر توسط شما، باید علاوه بر مبلغ حق تقدم، مبلغ اسمی حق تقدم مورد درخواست نیز در حساب شما موجود باشد.

  سلام. اگر در معامله پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده شرکت کردیم و خرید انجام شد آیا همان لحظه حق تقدم تبدیل به سهام میشود؟

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

  سلام دوست عزیز
  خیر بعد از طی مراحل قانونی که حداقل ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز دارد به سهم تبدیل می شود.

  سلام
  خیر بعد از طی مراحل قانونی که حداقل ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز دارد به سهم تبدیل می شود.

  با سلام من دو نماد حق تقدم خریداری کردم و الان اجازه فروش ندارم و روز به روز ارزشش کم میشه.باید چه کار کنم؟اطلاعاتی هم در زمینه چگونگی پذیره نویسی ندارم.راهنمایی کنید

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند. جهت پیگیری در مور حق تقدم سهام مورد نظر خود به امور سهام داری شرکت مورد نظر مراجعه و یا تماس حاصل فرمائید.

  من امروز حق تقدم استفاده نشده خاذین را خریدم و مبلغی هم بعنوان مبلغ اسمی خود کارگزاری کم کرد آیا نیازه دوباره به شرکت مبلغی بدم؟و این حق تقدم کی تبدیل به سهم میشه

 • وپارس
 • بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که مبلغ اسمی جهت تبدیل شدن حق تقدم به سهم از حساب شما کسر شده است ، بعد از طی مراحل قانونی که حداقل ۳ تا ۴ ماه زمان نیاز دارد به سهم تبدیل می شود.

  سلام.حق تقدم شرکت سرمایه گذاری نیرو(ونیرد) داشتم و استفاده کردم.الان تماس گرفتم با شرکت که بپرسم کی به سهام عادی تبدیل میشه گفتن تبدیل شده و باید بیای حضوری تحویل بگیری برگه سهامو از شرکت.حالا سوالم اینه من که آنلاین خرید و فروش میکنم،برگه سهام رو بگیرم باید چیکار کنم؟چجوری بفروشم؟توی اکانت آگاهم داراییمو صفر میزنه.

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  باید از طریق سامانه معاملاتی آسا تریدر تغییر کارگزار ناظر دهید. برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود.نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کنید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود. بعد از اعمال تغییر کارگزار ناظر می توانید سهام مورد نظر خود را از طریق آگاه به فروش برسانید.

  سلام
  نحوه و مراحل پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده رو توضیح میفرمایید؟
  بعد از مراجعه به بانک و واریز ارزش سهام به حساب و شعبه ذکر شده، بعدش آیا باید برای شرکت چیزی ارسال شود؟
  آیا به طور اینترنتی هم میتوان پذیره نویسی کرد؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند. درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد.

  سلام
  ایا کسی که حق تقدم استفاده نشده خریده و مبلغ اسمی هم ازش کم شده بازم نیاز به پذیره نویسی دارد؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که حق تقدم استفاده نشده خریداری و مبلغ اسمی را نیز پرداخت نموده اید ، بعد از گذشت چندین ماه به سهام تبدیل و به سبد دارایی شما افزوده می شود.

  ببخشید میخواستم بپرسم چطور میتونم تو حراج حق تقدم های استفاده نشده شرکت کنم?

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد.

  سلام
  من تو افزایش سرمایه از محل اورده نقدی شرکت کردم ،و نماد غالبرح بسته س ،
  میخواستم بدونم بعد از باز شدنش من باید تبدیل به سهم کنم یا الانم اون زمان شصت روزه شروع شده
  اخه شنیدم ۱۶شهریور پذیره نویسیه
  ممنون میشم زود ج بدین

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری برای تبدیل نمودن حق تقدم به سهام لطفا به اطلاعیه موجود در سایت کدال مراجعه و یا با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

  سلام. من سهام دار کدما نیستم، اگر در زمان مهلت شصت روزه سهام حق تقدم کدما ح رو بخرم آیا این سهم به سهم عادی تبدیل میشه و یا باید کاری دیگه ای هم علاوه بر خرید آنلاین انجام بدم؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

  سلام
  من حق تقدم استفاده نشده رو خریدم و مبلغ اسمی از حسابم کم نشده باید چکار کنم
  با تشکر

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که حق تقدم استفاده نشده خریداری نموده اید و مبلغ اسمی از حساب شما کسر نشده است لازم است از طریق امور سهامداری شرکت مورد نظر پیگیری بفرمائید.

  من حق تقدم شرکت بیمه دانا رو داشتم مبلغ ۱۰۰ تومن رو هم واریز کردم و فیش واریز رو هم برای شرکت ارسال کردم
  الان حق تقدم های استفاده نشده داره حراج میشه
  میتونم تو این حراج هم مقداری از این حق تقدم ها خریداری کنم و همراه با مقدار قبلی تبدیل به سهم بشه؟
  محدودیتی برای خرید حق تقدم های استفاده نشده وجود نداره؟
  شنیدم کسی که حق تقدم داشته باشه و مبلغ رو پرداخت نکنه و حق هاش برن واسه حراج اجازه خرید تو حراج نداره
  این درسته؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بله ، بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد و برای خرید آن محدودیتی وجود ندارد.جهت مطالعه بیشتر به مطلب حق تقدم چیست؟ در بلاگ باشگاه مراجعه بفرمائید.

  سلام
  من سهام حق تقدم حکشتی و دعبید رو دارم ولی تو بازه ۶۰ روزه مبلغ اسمی رو واریز نکردم الان میتونم تو روز حراج مبلغ اسمی رو تو حساب کارگزاریم بریزم و روز حراج سهام های خودم را نگه دارم

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتیکه در بازه زمانی ۶۰ روزه مبلغ اسمی را واریز ننموده باشید، شرکت مورد نظر دارایی شما را به فروش میرساند.

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

  سلام. من ۲۰۰۰ عدد تاصیکوح دارم. متاسفانه فراموش کردم وجه حق تقدم ها رو به حساب شرکت واریز کنم. مهلتش هم تا امروز بوده و من دیر فهمیدم. حالا تاصیکوح بسته شده. اگر من شنبه وجه مورد نیاز رو به حساب شرکت بریزم آیا حق تقدم من بعدا به سهم تبدیل میشه یا اینکه به عنوان حق تقدم استفاده نشده باقی می مونه؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.اما فروش حق تقدم استفاده‌نشده برای سهامدار با ریسک‌هایی مواجه است که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت:
  مالکان حق تقدم سهام در قیمت فروش دارایی خود نقشی ندارند، ولی سعی شرکت در آن است که در تعیین قیمت فروش این حق‌‌تقدم‌ها به‌صورت منصفانه عمل نماید.
  از زمان پایان مهلت پذیره‌نویسی تا زمانی که شرکت بخواهد وجه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به سهامدار پرداخت کند، دارایی مذکور فاقد قابلیت نقد شوندگی خواهد بود.
  چنانچه سرمايه‌گذار براي مدت طولاني از وضعيت دارايي خود بي‌خبر باشد، برای دسترسي به اطلاعات مرتبط با مطالبات ناشي از فروش حق‌تقدم‌هاي استفاده‌نشده باید با امور سهام شرکت تماس بگیرد.

  با سلام . بنده میخواستم حق تقدم پارسیانح۱ را از کارگزاری بانک کشاورزی بفروشم که مینوسد حق تقدم استفاده نشده قابل معامله نیست . لطفا راهنمایی بفرمایید چکار باید بکنم. ممنون

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.
  اما فروش حق تقدم استفاده‌نشده برای سهامدار با ریسک‌هایی مواجه است که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت:
  مالکان حق تقدم سهام در قیمت فروش دارایی خود نقشی ندارند، ولی سعی شرکت در آن است که در تعیین قیمت فروش این حق‌‌تقدم‌ها به‌صورت منصفانه عمل نماید.
  از زمان پایان مهلت پذیره‌نویسی تا زمانی که شرکت بخواهد وجه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به سهامدار پرداخت کند، دارایی مذکور فاقد قابلیت نقد شوندگی خواهد بود.
  چنانچه سرمايه‌گذار براي مدت طولاني از وضعيت دارايي خود بي‌خبر باشد، برای دسترسي به اطلاعات مرتبط با مطالبات ناشي از فروش حق‌تقدم‌هاي استفاده‌نشده باید با امور سهام شرکت تماس بگیرد.

  سلام.اگه من با یه نماد برم مجمع افزایش سرمایه و حق تقدم بهم تعلق بگیره.بعد مجمع اگه نماد ر و بفروشم حق تقدم از بین میر ه؟یا حق تقدم میمونه و فقط سهم فروخته میشه؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  خیر، در بازه ۶۰ روزه می توانید حق تقدم را با پرداخت مبلغ اسمی تبدیل به سهم نمائید یا در این بازه زمانی حق تقدم را به فروش برسانید و یا اقدامی انجام ندهید که حق تقدم استفاده نشده می شود که شرکت مورد نظر حق تقدم استفداه نشده را می فروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می نماید.

  سلام من یه مقدار از حق تقدم کگل به نماد کگلح دارم که در سبد سهامم تعداد سهام ۳۸۵ عدد هست نمایش میده ولی تعداد سپرده گزاری صفر هست می خوام بفروشم و نقد کنم یا باید حق تقدم بخرم اصلا باید چیکار کنم نمیدونم لطفا راهنمای کنید متشکر از تیم حرفه ای آگاه

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که در بازه زمانی ۶۰ روزه از زمان تخصیص حق تقدم به شما به سهم تبدیل ننمائید و یا نفروشید حق تقدم استفاده نشده است و شرکت حق تقدم را به فروش می رساند و وجه حاصل از فروش آن را به حساب شما واریز می نماید.جهت آشنایی بیشتر به مطلب حق تقدم چیست؟ در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید و جهت پیگیری با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

  سلام من سهم کویرح رو خریداری کردم آیا ۱۰۰ پول تبدیل کم میشه یا نه باید چجوری پرداخت کنم؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد.

  با سلام حق تقدم استفاده نشده معمولا به چه قیمتی توسط شرکت فروش خواهد رفت؟ به قیمت نزدیک به قیمت روز سهم؟ یا قیمت زمان بسته شدن مهلت حق تقدم؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

  سلام
  من سهامدار شرکت نیستم و حق تقدم ندارم اما در پذیره نویسی شرکتی دیدم که اعلام کرده تعداد سهامهای حق تقدم استفاده نشده را به مبلغ ارزش اسمی ۱۰۰تومان پذیره نویسی میکند حالا سوال اینجاست که سهامی که ما میخریم در پذیره نویسی همون ۱۰۰ تومان قیمت تمام شده هست یا مبلغ دیگه هم بهش اضافه میشه؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری از مبلغ برای پرداخت مبلغ اسمی لطفا با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

  سلام وقت بخیر
  در پذیره نویسی محدودیت حجمی وجود داره؟منظورم اینه من تو حراج که میخوام حق تقدم+۱۰۰تومن واریز کنم تعداد محدودی میتونم بخرم یا هر چه قدر خواستم میتونم بخرم‌؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  خیر، برای خرید حق تقدم محدودیتی وجود ندارد و به هر تعدادی که تمایل داشته باشید قادر به خرید و سرمایه گذاری خواهید بود.

  سلام من مثلا حق تقدم را با مبلغ اسمی تمام کمال پرداخت و خرید کردم گفته شده که مثلا در این تاریخ۸.۱۶ پذیره نویسی حق تقدم تمام میشه بعد از این تاریخ میتونم حق تقدم رو به سهام عادی تبدیل کنم.

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.جهت آشنایی بیشتر لطفا به مطلب حق تقدم چیست ؟ در بلاگ بآشگاه مراجعه نمائید.

  سلام
  ببخشید من حق تقدم پترول را خریداری کردم (ولی هنگام مجمع سهامدار نبودم وجدیدا خریداری کردم) ولی مهلت پذیره نویسی آن تمام شده اگر نخواهم تبدیل به سهم شود باید چکار انجام دهم ؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.جهت آشنایی بیشتر به مطلب حق تقدم چیست؟ در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

  سلام وقت بخیر ساز و کار خرید حق تقدم های استفاده نشده مثل عرضه اولیه است؟ منظورم اینه که آیا اول درخواست ها ثبت میشه و سپس به نسب میزان درخواست افراد، بهشون سهم تعلق میگیره؟ یا هر کی زودتر درخواستشو ارسال کرد به هر میزان که بخواد میتونه خرید کنه؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  خیر، خرید حق تقدم های استفاده نشده با عرضه اولیه متفاوت است و هر فردی به هر میزانی که تمایل داشته باشد قادر به خرید و سرمایه گذاری خواهد بود.

  سلام.. سهامدارانی که به آنها حق تقدم تعلق گرفته(قبل از مجمع سهامدار بوده اند) ولی موفق به واریز وجه آن در مهلت مقرر نشده اند،آیا میتوانند در زمان حراج حق تقدمهای استفاده نشده، شرکت کنند و مبلغ حق تقدم(۱۰۰ تومان) را فقط واریز کنند یا بایستی علاوه بر صد تومان مبلغ حق تقدم را نیز واریز نمایند؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بله ، می توانید در خرید حق تقدم های استفاده نشده شرکت نمائید.جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

  سلام یه سوآل داشتم
  الان نزدیک ۵ ماه هست که حق تقدم استفاده نشده از ومعادن دارم.
  اما شرکت از فروش آنها اسنکاف کرده و پولی رو هم برای بنده واریز نمی کند.

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری برای دریافت وجه حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

  سلام من حق تقدم سهام دعبید رو خریدم والان نوشته به علت پایان پذیرد نویسی بسته شده. الان دو ماهه بسته اس کی باز میشه؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که نمادی بسته و ممنوع المعامله میشود، در اطلاعیه کدال مربوط به سهم مورد نظر می توانید علت متوقف شدن نماد و زمان بازگشایی آن اطلاع رسانی می شود.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

  من سهام تشتادح رو بدون اینکه اطلاعاتی داشته باشم،مانند یک سهم معمولی خریداری کردم. حال چند سوال برای من پیش اومده، خیلی ازتون ممنون میشم که پاسخگو باشید چون واقعا سردرگمم.
  ۱- چون در دو سه روز ۱۴ درصد ضرر کردم قصد فروش دارم اما پیام میده که این نماد قابل فروش نیست چرا؟ و چه زمانی این امکان فروش باز میشه؟
  ۲- من حق تقدم تشتادح رو خریدم ولی سهم اصلی رو ندارم. آیا باید سهم تشتاد رو هم بخرم تا حق تقدم من تبدیل بشه به سهم اصلی ؟
  ۳- آیا برای تبدیل به سهم اصلی باید به ازای هر سهم که ۷۰۰ تاست بنده ۷۰ هزار تومان واریز کنم؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که حق تقدم را خریداری نموده اید ، در بازه ۶۰ روزه می توانستید حق تقدم خریداری شده را به سهم تبدیل نموده و یا در بازه ۶۰ روزه به فروش می رساندید .در صورتی که هیچ کدام از این موارد را انجام نداده اید، حق تقدم شما به حق تقدم استفاده نشده ،تبدیل شده است که خود شما قادر به فروش آن نیستید و شرکت صنایع تولیدی اشتاد ایران‌ (تشتاد) حق تقدم را می فروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می کند.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت صنایع تولیدی اشتاد ایران‌ (تشتاد) تماس حاصل فرمائید.

  سلام
  نماد دتمادح نزدیک ۲۰ روز است متوقف شده من ده روز قبل از متوقف شدنش خریدم کی شرکت پول را به حساب ما واریز میکند

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت توليدمواداوليه‌داروپخش(دتماد) تماس حاصل فرمائید.

  سلام استاد خسته نباشین ببخشین این حق تقدم های پذیره نویسی شده ای که یکی خریداری کرده وقابل فروش نیستن بعد از مهلت اتمام پذیره نویسی معمولا چند ماه طول میکشه تا به سهم اصلی تبدیل بشه

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.جهت پیگیری بیشتر با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

  سلام سهم حق تقدم وبیمه جمعه آخرین روزش بوده و نتوستم بفروشم آیا الان میتونم مبلغ اسمی را پرداخت کنم

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. در صورتی که در این بازه ۶۰ روزه مبلغ اسمی را پرداخت نکرده اید، شرکت مربوطه حق تقدم های استفاده نشده را به فروش میرساند و مبلغ حاصل از فروش آن را به حساب شما واریز مینماید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با امور سهامداری شرکت سرمایه گذاری بیمه تماس حاصل فرمائید.

  سلام
  من حق تقدم ثاخت رو داشتم و زمان استفاده ازش به پایان رسیده
  نزدیک به دوماه هم از زمان تمام شدن معامله حق تقدم گذشته ولی هنوز شرکت پولی مبنی بر فروش حق تقدم های استفاده نشده به حساب کاربری من نریخته
  باید چیکار کنم ؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که حق تقدم را خریداری نموده اید ، در بازه ۶۰ روزه می توانستید حق تقدم خریداری شده را به سهم تبدیل نموده و یا در بازه ۶۰ روزه به فروش می رساندید .در غیراینصورت، حق تقدم شما به حق تقدم استفاده نشده ،تبدیل شده است که خود شما قادر به فروش آن نیستید و شرکت گروه شرکت های بین المللی توسعه ساختمان (ثاخت )حق تقدم را می فروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می کند.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت گروه شرکت های بین المللی توسعه ساختمان(ثاخت) تماس حاصل فرمائید.

  سلام وقتی حق تقدم استفاده نکنی و توسط شرکت بفروش به رسدومن باید از طریق شرکت مطالبه وجه دریافت فروش حق تقدم را انجام بدهم؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  زمانی که حق تقدم شما به حق تقدم استفاده نشده، تبدیل می شود، خود شما قادر به فروش آن نیستید و شرکت مربوطه حق تقدم را می فروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می کند.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت مربوطه تماس حاصل فرمائید.

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من با یک اشتباه سهوی حق تقدم استفاده نشده ثشرقح رو در حراج خریدم و الان نمیتونم بفروشمش
  بعد از اتمام حراج چقد طول میکشه پولم آزاد بشه؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند. درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ” حق تقدم چیست؟ ” در بلاگ باشگاه مراجعه نمایید.

  با سلام اگر سهامی را نداشته باشی وحق تقدم را خریداری نموده ولی در بازه زمانی ۶۰ روزه مبلغ اسمی را ندانی که ایا از حساب کسر کرده کارگزاری یا خیر ودر زمانی که پذیره نویسی عمومی میشود ایا میتوان مبلغ اسمی را واریز نمود

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد.جهت پیگیری با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید .همچنین جهت آشنایی بیشتر به مطلب “حق تقدم چیست؟”در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

  سلام
  من حق تقدم بیمه دانا رو تو اردیبهشت خریدم و تو موعد مقرر ۱۰۰ تومن رو واریز و فیش و مدارک رو به شرکت حضوری تحویل دادم.
  اما الان نزدیکای تبدیل حق به سهم هستیم تو پروتفویم قسمت افزایش سرمایه ها، حق تقدم هام رو تو ستون مطالبات پذیرش نشده گذاشته. ایا این اشتباه نرم افزاری آگاه هست ؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل “گواهی حق تقدم “به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت تماس حاصل فرمائید.

  سلام من سهام حق تقدم کویر رو داشتم ولی مبلغ ۱۰۰ تومن ارزش اسمی رو واریز نکردم میخواستم ببینم بعد از حراج چند ماه بعدش پول سهام رو به حسابم واریز می‌کنند

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش “حق تقدم سهام” خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

  سلام من حق تقدم صبا رو زمان باز بودنش مبلغش رو پرداخت نکردم می خواستم ببینم راهی هست مثلاً موقع باز شدن حق تقدم های استفاده نشدش بشه از فرصت استفاده کرد و همراه با مبلغ اسمیش حق تقدمش رو خریداری کرد ؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش “حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده” تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت تماس حاصل فرمائید.

  سلام روز به خیر ، من امروز حق تقدم استفاده نشده تاصیکو را در حراج خریداری کردم ، از کجا باید بفهمم که مبلغ اسمی که شما بالاتر گفتین پرداخت کردم یا نه ؟ با شرکت تماس گرفتم گفت مبلغ ۱۰۰ تومن به ازاری هر سهم تو همون قیمتی که مثلا ۸۱۰ تومان هست دیده شده ، میشه یه توضیح بدین ، یکم گیج شدم . بعد از شرکت پرسیدم میگه نهایت دو ماه دیگه تبدیل به سهم میشه و نمیخواد کاری کنی ، این درسته ؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

  سلام بنده حق تقدم دعبیدع گرفتم زنگ زدم گفتن می ریزن بحساب نریختن گفتن فرم پرکن فکس کن فکس کرد حالا من از کجا بدونم فکس شده نشده از کجا باخبر بشم

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت لابراتوارداروسازي‌ دكترعبيدي‌ (دعبيد) تماس حاصل فرمائید.

  سلام
  خسته نباشيد
  نحوه خريد حق تقدم هاي استفاده نشده به چه صورت هست؟
  ممنون

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش “حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده” تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.

  سلام
  من الان مشتری کارگزاری آگاه هستم
  من سهم ثاخت داشتم و به ثاخت ح تبدیل
  شد بعد الان چند وقته که روی پرتفوی من پریده.
  به کارگزاری زنگ زدم گفت از طرف شرکت فروخته شده.
  لطفا راهنمایی کنید در باره این سهم

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش “حق تقدم سهام “خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

  سلام وقت بخیر
  من سهم آرمان داشتم جدیدا افزایش سرمایه داشته و منم توی مجمع شرکت کردم و بهم حق تقدم داده ولی الان برای فروش پیغام “حق تقدم استفاده نشده” میده و اجازه فروش نمیده.چجوری میتونم بفروشم.مگه حق تقدم استفاده نشده مربوط به بعد از بازه ۶۰ روزه نمیشه؟من میخوام در این بازه ۶۰ روزه بفروشم ولی نمیشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتی‌که سهامدار بخواهد “حق تقدم “خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

  سلام من می خواهم از حق تقدم سیمان غرب اسیا تربت جام استفاده کنم قبلا فرم را به درب منزل ارسال می کردند الان نمی دانم چه کار باید بکنیم ساکن قزوین هستم دفتر امور سهام شرکت در مشهد است و هر چه زنگ می زنم اشغال است یا پاسخ نمیدند چه کار باید بکم

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر مهلت استفاده از حق تقدم سیمان غرب به اتمام رسیده است و در صورتی که مهلت استفاده از حق تقدم به اتمام برسد ، تبدیل به حق تقدم استفاده نشده می شود که شرکت سیمان غرب حق تقدم های استفاده نشده را میفروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می نماید.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت سیمان غرب تماس حاصل فرمائید.

  سلام ، وقت بخیر
  من حق تقدم حکشتی رو ۶ ماه قبل خرید کردم و مبلغ ۱۰۰ تومن بابت هر سهم رو هم واریز کردم ولی بدلیل شرایط بازار همه حق تقدم ها رو فروختم
  الان چطوری میتونم پول واریزی به شرکت حکشتی رو پس بگیرم؟
  ممنون از راهنمایی شما

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت کشتیرانی ایران (نماد حکشتی) تماس حاصل فرمائید.

  با سلام. شرکت ارفع یه آگهی روی کدال گذاشته برای پذیره نویسی حق تقدمهایی که فکر میکنم استفاده نشده باشن. اعلام شده به ازای هر سهم، صد تومن بریزید به یه حسابی. خواستم بدونم اگر الان مثلا پونصد هزار تومن (که میشه ۵۰۰۰ تقدم استفاده نشده) بخرم، ۵۰۰۰ سهم به پورتفوی من اضافه میشه؟ خیلی ممنون

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  بله ، سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

  چطوری و از کجا مطلع بشیم که حراج حق تقدم استفاده نشده رو بخریم ؟
  اینا کجا منتشر میشین که چه روزی ((حق تقدم استفاده نشده )) عرضه میشه تا ما بتونیم بخریم ؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  از طریق اطلاعیه های سایت کدال می توانید از زمان حراج حق تقدم استفاده نشده مطلع شوید.

  سلام من درتاریخ ۹۹/۰۷/۳۰مبلغ یک میلیون سیصدهزارتومان حق تقدم کاسپینح رو خریداری کردم ولی بعد از چهار ماه بسته بودن نماد کاسپینح الان درپرتفوی لحظه ای۶۹۶عددسهام هست ولی نمیشه فروختش تعداد برای فروش صفرمیزنه
  خودنمادکاسپین هم دارم می خواستم بدونم چطوری پولمو زنده کنم بایدچکارکنم یعنی پولم به فنا رفته

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  زمانی که حق تقدم استفاده نشده خریداری می نمائید ، بعد از تبدیل شدن به سهام ، به مقدار سهام اصلی شما افزوده و قابل معامله می شود.جهت پیگیری بیشتر لطفا در سامانه معاملاتی آنلاین تیکت ثبت فرمائید .

  سلام
  میخواستم سهام سجامح رو خریداری کنم بعد تا ۳۱ فروردین وقت داره
  اون مبلغ اسمی رو چگونه باید پرداخت کنم که بعداز ۴الی۶ ماه جز سهام اصلی بشه؟
  نیاز هست از خود سهام اصلی هم چیزی داشته باشم؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  خیر ، نیازی به داشتن سهام اصلی نیست و برای پیگیری به اطلاعیه های سایت کدال مربوط به نماد سجام مراجعه فرمائید.تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

  سلام من حق تقدم صباح دارم میخوام به سهم تبدیل بشه باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا به مطلب “حق تقدم چیست ؟”در بلاگ بآشگاه مراجعه و مطالعه بفرمائید.

  سلام.وقت بخیر.

  آیا در صورتی که سهمی رو نداشته باشم و در مرحله “پذیره نویسی عمومی” که خود شرکت حق تقدم استفاده نشده رو حراج میکنه، حق تقدم استفاده نشده اون سهم رو خرید کنم، نیازی به خرید خود سهام اصلی هم هست؟

  بهترین جواب

  سلام دوست عزیز
  خیر، نیازی به خرید سهام اصلی نیست. بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  کد کپچا
  *
  عدد را وارد کنید:

  مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.


  دفتر مرکزی: تهران- خیابان نلسون ماندلا(آفریقا)- بالاتر از میرداماد- بن بست پیروز – پلاک 13

  مدرسه بورسی: خیابان ولیعصر- بالاتر از میدان ونک- خیابان خدامی- بن بست لیلا- پلاک 7

  سهم شناس – آموزش تحلیل تکنیکال، آموزش تحلیل فاندامنتال (بنیادی)، آموزش مفاهیم بورس و اخبار بورس

  آگاهی از قوانین پایه‌ای بازار سرمایه برای هر سرمایه‌گذار بورس ضرورت دارد. اگر در حوزه سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در بورس ایران فعال هستید، یکی از موضوعات پایه‌ای که باید در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشید بحث افزایش سرمایه است. احتمالا درباره افزایش سرمایه چیزهایی شنیده‌اید و در این صفحه به دنبال پاسخ این موضوع هستید که تکلیف حق تقدم‌های استفاده نشده چه می‌شود؟ در این مقاله در ابتدا توضیح خواهیم داد که حق تقدم‌های استفاده نشده چیست و در انتها به این موضوع خواهیم پرداخت که سرنوشت حق تقدم استفاده نشده چگونه است. همچنین به یک مطلب جالب در مورد بازی حق تقدم‌های استفاده نشده خواهیم پرداخت که میتواند در طی مدت دو ماه سرمایه‌ی شما را چند برابر کند!

  قبل از اینکه به بحث حق تقدم‌های استفاده نشده بپردازیم لازم است کمی در مورد خود حق تقدم‌ها و مهلت استفاده از حق تقدم سهام صحبت کنیم.

  احتمالا با انواع افزایش سرمایه آشنا هستید. یکی از انواع افزایش سرمایه، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی است که در این نوع از افزایش سرمایه، نمادی به پرتفوی سهامدارن شرکت اضافه می‌شود که به آن حق تقدم می‌گویند و با حرف “ح” در آخر نماد بورسی شرکت مشخص می‌شود.

  برای مثال فرض کنید شما 1000 سهم فملی را دارید و این شرکت قصد دارد از محل آورده نقدی افزایش سرمایه 50 درصد بدهد. اگر شما در مجمع عمومی فوق‌العاده‌ی شرکت در خصوص افزایش سرمایه شرکت کرده باشید، بعد از مجمع نمادی به پرتفوی شما اضافه میشود با عنوان “فملیح” و دارایی شما در این نماد 500 عدد خواهد بود. یعنی باتوجه به افزایش سرمایه 50 درصدی، به اندازه 50 درصد سهام قبلی (1000 سهم)، به شما حق تقدم سهم تعلق خواهد گرفت.

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

  معمولا قیمت حق تقدم‌ها 100 تومان کمتر از قیمت خود سهم بازگشایی می‌شود. همچنین توجه کنید قیمت سهم بعد از اضافه شدن حق تقدم‌ها به پرتفوی سهامداران، به همان اندازه کاهش پیدا میکند. برای اینکه بدانید قیمت تئوریک سهم بعد از انواع افزایش سرمایه چه عددی خواهد بود به مقاله زیر مراجعه کنید.

  ابزار آنلاین محاسبه قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه

  بعد از اینکه حق تقدم‌ها به پرتفوی شما اضافه شد یک مهلت دو ماهه تعیین ‌می‌شود و حق تقدم‌ها مانند سهام عادی قابل معامله هستند و شما می‌توانید آنها را به فروش برسانید. البته در اصل، شما در این مدت 60 روزه می‌توانید سه استراتژی مختلف را در خصوص حق تقدم‌ها در پیش بگیرید:

  در مورد هر یک از موارد بالا در ادامه بیشتر صحبت می‌کنیم.

  اگر با مراحل افزایش سرمایه آشنا نیستید پیشنهاد میکنم مقاله مراحل افزایش سرمایه در بورس را مطالعه کنید.

  بعد از مجمع عمومی فوق العاده در خصوص تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه، یک اطلاعیه در سایت کدال منتشر می‌شود با عنوان “مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام” که در آن یک مهلت دو ماهه ذکر شده است که در این مدت دوماهه حق تقدم‌ها قابل معامله هستند و کسانی که حق تقدم به آنها تعلق گرفته است می‌توانند حق تقدم را بفروشند و کسانی که ندارند می‌توانند این حق تقدم‌ها را خریداری کنند. یعنی مثل یک سهام عادی قابلیت خرید و فروش دارد. شما در این مدت دو ماهه می‌توانید بارها این حق‌ها را خرید و فروش کنید و از نوسانات آن کسب سود کنید.

 • ارزش
 • برای مثال در تصویر زیر اطلاعیه‌ی مهلت استفاده از حق تقدم وخارزم در کدال را مشاهده می‌کنید.

  در این اطلاعیه زمان مهلت استفاده از حق تقدم و همچنین شماره حساب جهت واریز پول به حساب شرکت درج شده است. همچنین اگر به پیوست اطلاعیه (آیکون سمت چپ) مراجعه کنید، میتوانید آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه را دانلود کرده و از نحوه دسترسی به گواهی حق تقدم و راه‌های ارسال مدارک برای شرکت آگاه شوید.

  شما می‌توانید در مدت دو ماهه اعلام شده حق تقدم‌های خود را در بازار مانند سهام عادی به فروش برسانید و درگیر مراحل تبدیل حق تقدم‌ها به سهام نشوید.

  اما گاهی پیش میآید که با توجه به اختلاف قیمت حق تقدم‌ها با سهام اصلی، فروش حق تقدم‌ها به صرفه نیست و سهامداران ترجیح می‌دهند به ازای هر حق تقدمی که دارند 100 تومان به حساب شرکت واریز و در افزایش سرمایه شرکت کنند و حق تقدم‌های خود را به سهم تبدیل کنند. برای این کار نیز تا مهلت قانونی استفاده از حق تقدم‌ها زمان دارید.

  برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

  آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟
  نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم
  .

  برای آشنا با مراحل تبدیل حق تقدم به سهم مقاله زیر را مطالعه کنید.آموزش تبدیل حق تقدم به سهم

  اما راه سومی هم وجود دارد و آن این است که هیچ کاری نکنید! یعنی در مهلت تعیین شده حق تقدم‌ها را نفروشید و 100 تومان‌ها را نیز واریز نکنید. در این حالت با پدیده‌ای مواجه می‌شویم به نام حق تقدم‌های استفاده نشده که موضوع اصلی این مقاله است.

  تا اینجا متوجه شدیم که یک مهلتی برای اسفتاده از حق تقدم‌ها تعیین می‌شود (معمولا 60 روز) که در آن بازه زمانی سهامدارن باید برای فروش حق تقدم‌ها یا واریز ارزش اسمی سهام جدید اقدام کنند.

  اما گاهی پیش می‌آید که افراد مختلف به دلیل عدم آگاه شدن از این مهلت زمانی یا به هر دلیل دیگری موفق به این کار نمی‌شوند. در این حالت یک سری حق تقدم بلاتکلیف باقی می‌ماند که به آن اصطلاحا “حق تقدم‌های استفاده نشده” می‌گویند.

  در این شرایط حدودا 2 ماه پس از اینکه مهلت استفاده از حق تقدم‌ها به پایان رسیده است، نماد حق تقدم‌ آن سهم دوباره برای چند روز بازگشایی می‌شود و شرکت به نیابت از سهامداران، حق تقدم‌های انها را برای فروش در بازار قرار می‌دهد و افراد دیگر می‌توانند این حق تقدم‌های استفاده نشده را خریداری کنند. در این شرایط سهامدار عمده سهم موظف است حق تقدم‌های استفاده نشده را در آن زمان خریداری کند.

  پس از به پایان رسیدن مهلت استفاده از حق تقدم‌ها، دیگر کنترل و سرنوشت حق تقدم‌های استفاده نشده در اختیار صاحبان آنها نیست و شرکت آنها را معمولا با قیمت 100 تومان کمتر (گاهی هم کمتر) از قیمت روز سهم اصلی در بازار به فروش میرساند و مبلغ حاصل از فروش این حق تقدم‌های استفاده نشده به عنوان مطالبات سهامداران در حساب شرکت باقی می‌ماند.

  فرض کنید شما تکلیف حق‌ تقدم‌های خود را در مهلت تعیین شده مشخص نکردید. در این حالت خود شرکت حق تقدم‌های شما را بفروش می‌رساند و پول آن را نزد خود نگهداری میکند. اگر شما به دنبال زنده کردن پول خود هستید بهتر است با امور سهام شرکت تماس بگیرید و در این مورد از آنها سوال کنید که چکاری باید انجام دهید. قانون خاصی در اینجا وجود ندارد و شرکت‌های مختلف هر کدام راهکار خود را ارائه می‌دهند:

  به هر حال بهتر است بعد از اینکه حق تقدم‌های استفاده نشده تکلیفش مشخص شد و افزایش سرمایه ثبت شد (اطلاعیه آن در کدال قرار می‌گیرد)، با شرکت مکاتبه کنید و از ماجرا با خبر شوید. در مجموع چیز عجیب غریبی نیست و نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد، سرمایه شما متعلق به شما است و از بین نخواهد رفت و فقط شاید کمی پیگیری نیاز داشته باشد. بنابراین ما به افراد توصیه می‌کنیم سرنوشت حق تقدم‌ها را به دست خود بگیرید، اما اگر به هر دلیلی در مهلت تعیین شما برای حق تقدم‌های خود اقدامی نکردید نگران نباشید.

  در اینجا به نکته‌ای اشاره خواهیم کرد که می‌تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند. همواره توصیه شده است که سرنوشت حق تقدم‌های خود را به دست شرکت نسپارید و در مهلت تعیین شده تکلیف آنها را مشخص کنید. اما می‌توان از بازی حق تقدم‌های استفاده نشده سودهای شیرینی را بدست آورد!

  برای روشن شدن موضوع اجازه بدهید یک مثال بزنیم. فرض کنید شما در مجمع افزایش سرمایه یک شرکتی بوده‌اید و حالا مقداری حق تقدم به پرتفوی شما اضافه شده است. کاری نداریم درصد افزایش سرمایه چقد بوده است.

  فرض کنید قیمت سهم مورد نظر بعد از افزایش سرمایه 140 تومان است و قیمت حق تقدم‌ها نیز 40 تومان است و مهلت استفاده از حق تقدم‌ها به پایان می‌رسد و نماد حق تقدم سهم بسته می‌شود. حال فرض کنیم بعد از 2 ماه که دوباره حق تقدم‌های استفاده نشده به حراج گذاشته می‌شود، قیمت خود سهم به 280 تومان رسیده باشد. در این شرایط قیمت حراج حق تقدم‌های استفاده نشده حدود 180 تومان خواهد بود. یعنی سهم در این مدت 100 درصد رشد کرده است ولی حق تقدم‌های 40 تومانی بیش از 300 درصد رشد قیمت داشته است و اگر کسی در روز‌های آخر، حق تقدم‌های 40 تومانی را خریده بود و هیچ کاری انجام نمی‌داد، بعد از دو ماه سرمایه‌اش 4 برابر می‌شد! این در حالی است که اگر خود سهم را خریداری کرده‌ بود سرمایه‌ی او 2 برابر شده بود!

  می‌بینید که این استراتژی چگونه می‌توان بازدهی بالایی را نصیب شما کند. اما این داستان روی دیگری نیز دارد. فرض کنید سهمی 140 تومان است و حق تقدم‌هایش با قیمت 40 تومان بسته می‌شود و شما با نیت کسب سود رویایی بالا حق تقدم‌های 40 تومانی را خریده‌اید. حال فرض کنید اگر موقع حراج حق تقدم‌های استفاده نشده، قیمت خود سهم به 100 تومان رسیده باشد، قیمت حق تقدم‌های استفاده نشده 1 ریال تعیین می‌شود و عملا در عرض دو ماه کل سرمایه شما از بین خواهد رفت.

  در واقع زمانی این استراتژی بازدهی قابل قبولی دارد که شما به درستی روند سهم را در طی دو ماه زمان بین پذیره نویسی و حراج حق تقدم‌های استفاده نشده پیش بینی کرده باشید و سهم در آن بازه زمانی رشد خوبی داشته باشد و اگر اشتباه کرده باشید ضرر زیادی را متحمل خواهید شد.

  به هر حال با همه این تفاسیر ما توصیه می‌کنیم وارد این بازی قمارگونه نشوید.

  برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

  تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

  پست قبلی

  مراحل افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس

  پست بعدی

  فیلتر بورسی پولبک

  تعیین حد ضرر (Stop Loss) در معاملات

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

  تفاوت سرمایه گذاری، تحلیلگری و معامله‌گری

  بورس بهتر است یا ارزهای دیجیتال؟

  از کجا بفهمیم کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

  برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

  تعیین حد ضرر (Stop Loss) در معاملات

  تفاوت سرمایه گذاری، تحلیلگری و معامله‌گری

  بورس بهتر است یا ارزهای دیجیتال؟

  سهم شناس در سال ۱۳۹۸ با هدف افزایش آگاهی معامله‌گران، آموزش به مبتدیان و کسانی که قصد ورود به بازارهای مالی را دارند، و همچنین، بررسی نمادهای معاملاتی در بورس تشکیل شد.

  تیم سهم شناس، با داشتن بیش از ۱۵ سال تجربه در بازارهای مالی و علی الخصوص بازار بورس ایران، امروز در کنار شماست تا موفقیتتان را تضمین کند.

  سلام! به اکانت کاربری خود وارد شوید

  بازیابی پسورد

  پسورد شما به ایمیل شما ارسال خواهد شد

  تمامی حقوق برای خبربان محفوظ است. © ۱۴۰۰

  حق تقدم استفاده نشده چیست؟

  اگر فردی در مهلت تعین شده پذیره­نویسی حق تقدم مبلغ اسمی به ازای هر حق تقدم که به آن تعلق گرفته است را واریز نکند ( افزایش سرمایه از محل آورده) و یا حق تقدم خود را به فروش نرساند، در این حالت اصطلاحاً به این حق تقدم، حق تقدم استفاده نشده گفته می شود. در این حالت، شرکت در زمان پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده آنها را بفروش می­رساند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می نماید.

  قیمتی که این حق تقدم­ها به فروش می­رسد معمولاً نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است. اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد. در نهایت این نکته را مد نظر داشته باشید که هر فردی که در زمان برگزاری مجمع شرکت سهامدار باشد، مشمول تصمیمات مجمع از قبیل افزایش سرمایه و … می شود. پس حق تقدم سهام به افرادی تعلق می­گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار بوده ­اند.

  کلیه حقوق محفوظ است.

  به گزارش «دنیای بورس» به نقل از بورس تهران، تعداد 29.200.001 حق تقدم استفاده نشده سرمايه گذاري مسكن شمالغرب (سهامي عام) در نماد (ثغربح1)، امروز دوشنبه 3 شهریور امسال بدون محدوديت دامنه نوسان قيمت آماده انجام معامله است. در اين خصوص توجه به موارد ذيل ضروري است: محدوديت حجمي خريد در هر سفارش 200.000 سهم و مهلت پذيره ‌نويسي عمومي تا روز چهارشنبه 16 شهریور است، لذا نماد معاملاتي مذكور (ثغربح1) در پايان روز معاملاتي چهارشنبه 19 شهریور متوقف مي‌گردد.

  کارگزاراني كه حق تقدم مذكور را خريداري مي‌نمايند، مي‌بايست وجه پذيره‌نويسي حق تقدم خريداري شده را همزمان با تسويه وجه معامله حق تقدم به شركت سپرده گذاري مركزي واريز کنند. بديهي است مسئوليت واريز وجه معامله حق تقدم و همچنين وجه پذيره نويسي حق تقدم خريداري شده (ارزش اسمي هر سهم) بر عهده كارگزار مربوطه است.

  سپرده گذاري مركزي، وجوه حق تقدم استفاده نشده را بهموده و كارگزار فروشنده مكلف است وجوه مذكور را به حساب ناشر واريز نمايد.

  لازم به يادآوري است با توجه به اينكه سهام مذكور حق تقدم استفاده نشده مي باشد، خريداران امكان فروش سهام خريداري شده را تا قبل از ثبت افزايش سرمايه شركت ندارند. همچنين، با توجه به اينكه متعهد پذيره‌نويس، سهامدار عمده ناشر است، چنانچه تمايل داشته باشد بدهي ناشي از خريد حق تقدم هاي استفاده نشده در عرضه عمومي ناشي از افزايش سرمايه را با مطالبات خود از ناشر تهاتر کند، مي بايست حداقل 5 روز قبل از اتمام دوره عرضه عمومي، درخواست خود به همراه گزارش بازرس قانوني ناشر مبني بر تأييد خالص بدهي به متعهد پذيره نويس را به فرابورس ارائه کند.

  فرابورس با بررسي و احراز شرايط اين تبصره اجازه انجام تسويه خارج از اتاق پاياپاي معاملات مربوطه را مطابق با روال مربوط با فرم تسويه خارج از اتاق پاياپاي صادر مي نمايد. مدير عمليات بازار فرابورس ايران

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

   

   

   

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دنیای بورس است و استفاده از محتوای آن با ذکر منبع بلامانع است.

  کارگزاران محترم عضو فرابورس ایران، به اطلاع می رساند؛ تعداد ۱۴,۳۶۴,۵۰۳ حق تقدم استفاده نشده شرکت نفت پاسارگاد (سهامی عام) در نماد (شپاسح۱)، امروز چهارشنبه مورخ ۰۵/۰۲/۱۳۹۷، بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه ای آماده انجام معامله می باشد. لازم به ذکر است در صورت کشف قیمت پس از انجام حراج ناپیوسته و حذف سفارشات باقیمانده، انجام معاملات در نماد مذکور به صورت حراج پیوسته در دامنه مجاز قیمتی امکان پذیر است. همچنین در صورت عدم کشف قیمت، بازگشایی مجدد نماد معاملاتی مذکور پس از حذف سفارشات مجددا اطلاع رسانی می گردد. در این خصوص توجه به موارد ذیل ضروری است: محدودیت حجمی خرید در هر سفارش ۵۰,۰۰۰ سهم و مهلت پذیره نویسی عمومی تا تاریخ ۳۰/۰۲/۱۳۹۷ می باشد، لذا نماد معاملاتی مذکور (شپاسح۱) در پایان روز معاملاتی یکشنبه مورخ ۳۰/۰۲/۱۳۹۷ متوقف می گردد. کارگزارانی که حق تقدم مذکور را خریداری می نمایند، می بایست وجه پذی رنویسی حق تقدم خریداری شده را همزمان با تسویه وجه معامله حق تقدم به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نمایند. بدیهی است مسئولیت واریز وجه معامله حق تقدم و همچنین وجه پذیره نویسی حق تقدم خریداری شده (ارزش اسمی هر سهم) بر عهده کارگزار مربوطه می باشد. شرکت سپرده گذاری مرکزی، وجوه حق تقدم استاده نشده را به کارگزار فروشنده پرداخت نموده و کارگزار فروشنده مکلف است وجوه مذکور رابه حساب ناشر واریز نماید. لازم به یاد آوری است با توجه به اینکه سهام مذکور حق تقدم استفاده نشده می باشد، خریداران محترم امکان فروش سهام خریداری شده را تا قبل از ثبت افزایش سرمایه شرکت ندارند.همچنین، با توجه به اینکه متعهد پذیره نویس، سهامدار عمده ناشر می باشد چنانچه تمایل داشته باشد بدهی ناشی از خرید حق تقدم های استفاده نشده در عرضه عمومی ناشی از افزایش سرمایه را با مطالبات خود از ناشر تهاتر نماید، می بایست حداقل ۵ روز قبل از اتمام دوره عرضه عمومی، درخواست خود به همراه گ ارش بازرس قانونی ناشر مبنی بر تأیید خالص بدهی به متعهد پذیره نویس را به فرابورس ارائه نماید. فرابورس با بررسی و احراز شرایط این تبصره اجازه انجام تسویه خارج از اتاق پایاپای معاملات مربوطه را مطابق با روال مربوط با فرم تسویه خارج از اتاق پایاپای صادر می نماید.مدیر عملیات بازار و اعضا فرابورس ایران

  به اطلاع می‌رساند؛ تعداد ۲۹.۲۰۰.۰۰۱ حق تقدم استفاده نشده شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب (سهامی عام) در نماد (ثغربح۱)، امروز دوشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳، بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت آماده انجام معامله می‌باشد. در این خصوص توجه به موارد ذیل ضروری است: محدودیت حجمی خرید در هر سفارش ۲۰۰.۰۰۰ سهم و مهلت پذیره ‌نویسی عمومی تا روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ می‌باشد، لذا نماد معاملاتی مذکور (ثغربح۱) در پایان روز معاملاتی چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ متوقف می‌گردد. کارگزارانی که حق تقدم مذکور را خریداری می‌نمایند، می‌بایست وجه پذیره‌نویسی حق تقدم خریداری شده را همزمان با تسویه وجه معامله حق تقدم به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نمایند. بدیهی است مسئولیت واریز وجه معامله حق تقدم و همچنین وجه پذیره نویسی حق تقدم خریداری شده (ارزش اسمی هر سهم) بر عهده کارگزار مربوطه می باشد. شرکت سپرده گذاری مرکزی، وجوه حق تقدم استفاده نشده را به کارگزار فروشنده پرداخت ن موده و کارگزار فروشنده مکلف است وجوه مذکور را به حساب ناشر واریز نماید. لازم به یادآوری است با توجه به اینکه سهام مذکور حق تقدم استفاده نشده می باشد، خریداران محترم امکان فروش سهام خریداری شده را تا قبل از ثبت افزایش سرمایه شرکت ندارند. همچنین، با توجه به اینکه متعهد پذیره‌نویس، سهامدار عمده ناشر می باشد چنانچه تمایل داشته باشد بدهی ناشی از خرید حق تقدم های استفاده نشده در عرضه عمومی ناشی از افزایش سرمایه را با مطالبات خود از ناشر تهاتر نماید، می بایست حداقل ۵ روز قبل از اتمام دوره عرضه عمومی، درخواست خود به همراه گزارش بازرس قانونی ناشر مبنی بر تأیید خالص بدهی به متعهد پذیره نویس را به فرابورس ارائه نماید. فرابورس با بررسی و احراز شرایط این تبصره اجازه انجام تسویه خارج از اتاق پایاپای معاملات مربوطه را مطابق با روال مربوط با فرم تسویه خارج از اتاق پایاپای صادر می نماید. مدیر عملیات بازار فرابورس ایران

  بازدهی حق تقدم های استفاده نشده!

   

  در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که در روند افزایشی قیمت‌ها در بازار سرمایه خرید حق تقدم سهم بهتر است یا خرید خود سهم؟

  حق تقدم خرید سهم از افزایش سرمایه حاصل می‌شود. اشخاصی که در تاریخ مجمع عمومی فوق‌‌العاده یک شرکت که به منظور تصویب افزایش سرمایه تشکیل شده سهامدار باشند، به نسبت سهم خود حق تقدم خرید سهام ناشی از افزایش سرمایه را دارند و به ازای هر حق تقدم تعلق‌ گرفته باید مبلغ اسمی سهم را (در مورد شرکت‌های بورسی ۱۰۰۰‌ریال) به حساب خاصی که بدین منظور تدارک دیده شده است، واریز کنند. طبق مفاد لایحه اصلاحی قانون تجارت مهلت پذیره‌نویسی حق تقدم‌ها حداقل ۶۰ روز است که تحت شرایطی به مدت ۳۰ روز دیگر قابل تمدید است. در مورد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس حق تقدم‌ها در دوره پذیره‌نویسی قابل معامله مکرر هستند. حال با چند مثال تحلیلی و با یک مفروضات ثابت می‌خواهیم نتیجه بگیریم در صورتی که مفروضات و پیش‌بینی‌های ما به حقیقت بپیوندد. خرید حق تقدم سوددهی بیشتری دارد یا خرید خود سهم ؟ مثال اول: قیمت سهم ۱۸۰۰‌ریال تفاوت قیمت سهم باحق تقدم(بعلاوه ۱۰۰ تومانی که باید برای آن واریز شود) ۵‌درصد؛ یعنی حق تقدم از خود سهم ۵‌درصد ارزانتر است. قیمت حق تقدم ۷۱۰‌ریال + ۱۰۰۰‌ریال ارزش اسمی در صورتی‌که بخواهیم از حق تقدم استفاده کنیم سرمایه ما ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰‌ریال پیش‌بینی می‌شود روند قیمت سهم مورد نظر در آینده افزایشی باشد و تفاوت ۵‌درصد بین قیمت خود سهم و حق تقدم در آینده نیز حفظ شود. حال به پایان دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی حق تقدم‌ها نزدیک می‌شویم و شرکت نیز قصد تمدید مهلت پذیره‌نویسی را ندارد. تصمیم می‌گیریم نیمی از سرمایه خود را برای خرید حق تقدم و نیمی دیگر را برای خود سهم تخصیص دهیم. (برای سهولت در محاسبات کارمزد خرید و فروش کارگزار بورس نادیده‌گرفته است) تعداد سهم خریداری شده ۲۷۷۷۷ = ۱۸۰۰ ÷ ۰۰۰,۰۰۰, ۵۰ تعداد حق تقدم‌های خریداری شده ۷۰۴۲۲ = ۷۱۰ ÷ ۰۰۰,۰۰۰, ۵۰ از این تعداد حق تقدم در مهلت قانونی استفاده نمی‌کنیم. یعنی ۱۰۰۰‌ریال بهای اسمی هر سهم را به تعداد حق تقدم‌های خریداری شده به حساب شرکت واریز نمی‌کنیم. بنابراین شرکت پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوز از بورس و اداره ثبت شرکت‌ها نسبت به عرضه حق تقدم‌های استفاده نشده اقدام می‌کند. فرآیند پایان مهلت تا شروع پذیره‌نویسی از حق تقدم­های استفاده نشده نیز حدود ۲ ماه طول می‌کشد در این فرصت دو ماهه همانطوری که پیش‌بینی کرده بودیم روند افزایشی قیمت بهبود یافته و قیمت خود سهم حدود ۲۰‌درصد رشد می‌کند و به ۲۱۶۰‌ریال می‌رسد.با فرض قبلی که قیمت حق‌تقدم‌ها ۵‌درصد کمتر از قیمت خود سهم است قیمت حق‌تقدم‌ها نیز به ۱۰۵۲‌ریال می‌رسد حال سهم‌ها را خودمان می‌فروشیم و حق تقدم‌ها را شرکت می‌فروشد. حاصل از فروش سهم ۳۲۰, ۹۹۸, ۵۹ = ۲۱۶۰× ۲۷۷۷۷ سود حاصل از معامله سهم ۳۲۰, ۹۹۸, ۹ =۰۰۰,۰۰۰, ۵۰ – ۳۲۰, ۹۹۸, ۵۹ حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده ۹۴۴, ۰۸۳, ۷۴ = ۱۰۵۲ × ۷۰۴۲۲ سود حاصل از معامله حق تقدم ۹۴۴, ۰۸۳, ۲۴ = ۰۰۰,۰۰۰, ۵۰ – ۹۴۴, ۰۸۳, ۷۴ بنابراین مشاهده می‌شود در شرایطی که قیمت خود سهم اختلاف زیادی با بهای اسمی سهم (۱۰۰۰‌ریال) نداشته باشد و برآورد ما از روند قیمت سهم در آینده افزایشی باشد، بازدهی خرید حق تقدم و عدم استفاده آن خیلی بیشتر از خرید خود سهم است. البته خطر محبوس شدن سرمایه ما روی حق تقدم‌ها را نیز نباید نادیده‌گرفت. سهمی را که خریدیم هر لحظه می‌توانیم تبدیل به وجه نقد کنیم ولی وجوه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده پس از طی مراحل قانونی توسط شرکت به ما پرداخت خواهد شد. موضوع را با یک مثال فرضی دیگر در حالتی پیگیری می‌کنیم که قیمت سهم چندین برابر ارزش اسمی (۱۰۰۰‌ریال) است. حال ببینیم به چه نتایجی دست پیدا می‌کنیم. مثال ۲: قیمت سهم ۲۲۰۰۰‌ریال تفاوت قیمت سهم با حق تقدم ۵‌درصد یعنی حق تقدم از خود سهم ۵‌درصد ارزان‌تر است. قیمت حق تقدم ۱۹۹۰۰‌ریال سرمایه ما ۰۰۰,۰۰۰, ۱۰۰‌ریال پیش‌بینی افزایش قیمت سهم طی دو ماه آینده که حق تقدم‌های استفاده نشده عرضه می‌شود حدود ۲۰‌درصد است. باز نیمی از سرمایه را به خرید سهم اختصاص می‌دهیم. تعداد سهم خریداری شده ۲۲۷۲ = ۰۰۰, ۲۲ ÷ ۰۰۰,۰۰۰, ۵۰ و نیمی دیگر را برای خرید حق تقدم: تعداد حق تقدم خریداری شده ۲۵۱۲ = ۹۰۰, ۱۹ ÷ ۰۰۰,۰۰۰, ۵۰ قیمت سهم پس از دو ماه با فرض ۲۰‌درصد افزایش معادل ۴۰۰/۲۶‌ریال خواهد شد و قیمت حق‌تقدم استفاده نشده نیز با تفاوت ۵‌درصد و کسر ۱۰۰۰‌ریال ارزش اسمی معادل ۰۸۰/۲۴‌ریال خواهد شد. فروش سهم توسط خودمان ۸۰۰, ۹۸۰, ۵۹ = ۴۰۰ ,۲۶ × ۲۷۲ ,۲ سود حاصل از معامله سهم ۸۰۰, ۹۸۰, ۹ = ۰۰۰, ۰۰۰, ۵۰ – ۸۰۰, ۹۸۰, ۵۹ فروش حق تقدم توسط شرکت ۹۶۰, ۴۸۸, ۶۰ = ۰۸۰ ,۲۴ × ۵۱۲ ,۲ سود حاصل از معامله حق تقدم ۹۶۰, ۴۸۸, ۱۰ = ۰۰۰, ۰۰۰, ۵۰ – ۹۶۰, ۴۸۸, ۶۰ با مقایسه دو مثال متوجه می‌شویم که سود حاصل از معامله سهم در هر دو حالت یکی است (حدود ۲۰‌درصد) و ارتباطی به فاصله قیمت سهم با ارزش اسمی سهم (۱۰۰۰‌ریال) ندارد، ولی در مورد حق تقدم‌ها نتایج به گونه دیگری رقم خورده است. در مثال اول سود حاصل از معامله حق تقدم ۹۴۴ ,۲۴,۰۸۳‌ریال ولی در مثال دوم ۱۰,۴۸۸,۹۶۰‌ریال است، در حالی که سرمایه ما یکسان و زمان انتظار و خواب سرمایه نیز یکی فرض شده بود. در مثال اول در معامله حق تقدم و عدم استفاده از آنها حدود ۱۴۰‌درصد بیشتر از معامله خود سهم سود برده‌ایم. راز این موضوع در چیست؟ خیلی ساده است. راز این موضوع در عدم استفاده از حق تقدم نهفته است. اگر از حق تقدم‌های خریداری شده استفاده می‌کردیم مجبور می‌شدیم قسمتی از سرمایه خود را (قسمتی از ۵۰,۰۰۰,۰۰۰‌ریال) بابت بهای اسمی سهم بپردازیم، در این حالت فقط می‌توانستیم ۲۹۲۳۹ سهم خریداری کنیم و تنها تفاوت سود ما با خرید خود سهم به همان اختلاف ۵‌درصدی بر می‌گردد. در حالی که با استفاده نکردن از حق تقدم ۱۰۰۰‌ریال‌های مازاد را برای خرید حق تقدم‌های بیشتر استفاده کردیم و توانستیم تعداد ۴۱۱۸۳ حق تقدم دیگر نیز اضافه کنیم و از روند افزایش ۲۰‌درصدی قیمت آنها نیز سود ببریم. مازاد حق تقدم خریداری شده  ۴۱۱۸۳ = ۲۹۲۳۹ – ۷۰۴۲۲ مثال‌های دیگری نیز با قیمت‌های مختلف سهم می‌توان ارائه کرد که در حوصله این مقاله نیست و خود مشتاقان و علاقه‌مندان می‌توانند با طرح حالت‌های مختلف و انجام محاسبات به نتایج متنوعی دست پیدا کنند. در این استراتژی معاملاتی باید مزایا و معایب زیر را در نظر داشت: ۱٫ خرید حق  تقدم‌ها به دید استفاده نشدن، از ریسک بالاتری نسبت به خرید خود سهم به دلیل عدم امکان معامله در مدت زمان پایان فرصت ۶۰روزه حق تقدم‌ها تا عرضه توسط شرکت برخوردار است. در این مدت ممکن است جهت بازار از روند صعودی به دلایل خارج از بازار که قابلیت پیش‌بینی ندارند، به سمت نزولی تغییر مسیر داده و  در نتیجه همانطور که بازدهی بالاتری در روند صعودی انتظار می‌رود، در روند نزولی سهم، حق تقدم، زیان سنگین تری از خود سهم را به صاحب خود وارد می‌کند. از طرفی ممکن است شرکت مدت زمان زیادی پس از فروش، وجوه حق تقدم استفاده نشده را واریز نکند و سرمایه فرد طی این مدت بلوکه شود. ۲٫ در این استراتژی، معامله‌گر لازم است که شناخت و اطمینان کافی از مسائل بنیادی یک سهم، داشته باشد. به طور معمول در بعضی از افزایش سرمایه‌ها به دلیل آنکه سهامدار عمده تعهد پذیره‌نویسی دارد، با مشاهده اینکه تعداد زیادی حق تقدم استفاده نشده باقی مانده است. در حالی که قصد اضافه کردن سهام خود را ندارد، اقدام به عرضه خود سهم کرده تا وجه لازم برای حق تقدم‌ها را فراهم سازد. این موضوع موجب افت قیمت سهم در مقطع عرضه حق تقدم‌ها و خرید حق تقدم‌ها به قیمت ارزانتر می‌شود، در نتیجه به عدم حصول بازدهی پیش‌بینی شده می‌انجامد. ۳٫ هرچه قیمت سهمی ارزانتر باشد بازدهی این روش معاملاتی بیشتر است و در مورد سهام‌گران قابلیت اجرا ندارد. ۴٫ معمولا در مورد سهام بنیادی قوی، در صورتی که موعد ثبت افزایش سرمایه آنها قبل از مجمع عمومی سالانه باشد و شرکت متعهد تعلق‌گرفتن سود نقدی به حق‌تقدم‌های واریز شده باشد، در نتیجه به دلیل رشد سنتی قیمت سهام قبل از این استراتژی معاملاتی قابلیت اجرا و تحقق بیشتری خواهد یافت. نتیجه‌گیری نهایی: اگر شرکتی افزایش سرمایه دارد و حق تقدم‌های آن به منظور پذیره‌نویسی عرضه شده است و پیش‌بینی می‌شود قیمت سهم در آینده نزدیک افزایش یابد، با فرض اینکه قیمت سهم به بهای اسمی سهم (۱۰۰۰‌ریال) نزدیک باشد و پیش‌بینی ما در مورد افزایش قیمت سهم به حقیقت پیوند دو روند فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده به‌طور عادی پیش برود، بیشترین سود ما موقعی است که تمام سرمایه خود را به منظور خرید  حق تقدم بکار گیریم و از حق تقدم‌ها استفاده نکنیم تا در مهلت معقول شرکت اقدام به فروش حق تقدم‌ها و بازپرداخت سرمایه و حاصل فروش  کند.

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

   

  تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین

  ۰۲۱-۸۳۵۷۰

  این سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات اکسون طراحی شده و کلیه حقوق آن متعلق به کارگزاری مهرآفرین می باشد.

  ممکن است دارندگان یا خریداران نهایی حق تقدم در مهلت مقرر وجه اسمی آن را به حساب شرکت واریز نکنند و این مهلت به اتمام برسد. در این شرایط، شرکت خود وارد عمل شده و در مرحله‌ای به نام حراج یا پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده، آن‌ها را در بازار به فروش می‌رساند. در این درس به جزئیات بیشتر این موضوع پرداخته می‌شود.

  © تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ و نقل مطالب تنها با ذکر منبع و لینک آن مجاز است.

  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده
  پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک


  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.