هر برگ اوراق مسکن چقدر است

هر برگ اوراق مسکن چقدر است
هر برگ اوراق مسکن چقدر است

تسه یا همان اوراق گواهی حق تقدم خرید وام مسکن بانک مسکن که به نام اوراق مسکن یا اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن شناخته می‌شود، یک ابزار مفید برای افرادی است که قصد دسترسی سریع به تسهیلات وام مسکن بانک مسکن دارند. با خرید اوراق مسکن، افراد می‌توانند بدون سپرده‌‌گذاری به وام خرید مسکن برسند و این برای کسانی که قصد خرید فوری دارند مفید است.

[پس از جدول، تعریف و کارکرد تسه را بخوانید]

تسه را با نیکلاس تسه اشتباه نگیرید! در واقع حساب سپرده ممتاز بانک مسکن، شرایطی دارد که به ازای سپرده‌گذاری در این حساب، می‌توانید اوراق گواهی حق تقدم مسکن دریافت کنید و در بازار فرابورس به فروش برسانید. در واقع با افتتاح حساب سپرده ممتاز بانک مسکن شما صاحب امتیاز وامی می‌شوید که این امتیاز را می‌توانید در قالب اوراق بفروشید. حساب سپرده ممتاز بانک مسکن انواع مختلف دارد و می‌توانید انواع حساب ممتاز با سود و حساب ممتاز بدون سود آن را افتتاح کنید. تفاوت انواع حساب‌های ممتاز، در نحوه تخصیص این اوراق به سپرده‌گذار است که بنا به مانده حساب، اولویت‌های شعبه و همچنین درخواست یا عدم درخواست سود متفاوت است. بنابراین شما با افتتاح یکی از انواع این حساب ممتاز می‌توانید از اوراق مسکنی بهره‌مند شوید که یا خود از آن استفاده کنید یا آن را در ساز و کاری قانونی به دیگران بفروشید.

ارزش اوراق مسکن به ازای هر برگ از این اوراق به اندازه 500 هزار تومان وام است و با توجه به نوسانات بورس هر برگ از این 500 هزار تومان وام با قیمت‌های نوسانی به فروش می‌رسند اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که قیمت تسه معمولا از 10درصد ارزش آن فراتر نمی‌رود. یعنی هر کدام از این برگه‌هایی که ارزش 500 هزار تومان وام را دارند با توجه به روندهای یکی دو سال اخیر از 50 هزار تومان فراتر نرفته‌اند. جزئیات حساب ممتاز بانک مسکن را در صفحه مربوط به سپرده ممتاز بانک مسکن بخوانید.

هر برگ اوراق مسکن چقدر است

 

وامی که شما می‌توانید از محل این اوراق اخذ کنید دارای سود 17.5 درصد است که حداکثر زمان بازپرداخت آن 12 ساله است. همراه با این وام می‌توانید با تهیه 80 برگ اوراق تسه یک وام جعاله 40 میلیون تومانی با همان سود 17.5 درصد تهیه کنید که البته مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر 5 سال است. همچنین سقف این وام برای تهران، شهرهای بالای 200 هزار نفر و سایر شهرها متفاوت است که جزئیات و آخرین قیمت آن را در لینک زیر می‌توانید بخوانید.

راه‌حل دریافت سریع وام مسکن چیست؟

زمان انقضای اوراق مسکن دو سال است که این زمان در برخی از موارد تا شش ماه تمدید می‌شود. به هنگام خرید اوراق تسه باید توجه کنید که مدت زمانی که تا انقضای آن باقی است به اندازه‌ای باشد که شما بتوانید از آن استفاده کنید چون در برخی موارد پروسه‌های بانکی در بانک مسکن به طول بینجامد و اعتبار این برگه‌ها تمام شود. با اتمام زمان اعتبار اوراق مسکن، نماد معاملات آن در بورس متوقف شده و دارنده آن دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند و عملا هزینه انجام‌شده سوخت خواهد شد.

برای تشخیص این‌که اوراق منتشر شده مربوط به چه زمانی‌ است باید به اعدادی که کنار نماد تسه درج می‌شود توجه کرد. رقم اول نشان‌دهنده سال انتشار و دو رقم بعدی نشان‌دهنده ماه انتشار اوراق است.

 

 • محاسبه حاشیه سود
 • قیمت تسه هر روز در حال تغییر است. چون این اوراق در بازار فرابورس عرضه می‌شود و مثل هر نماد معاملاتی دیگر بنا به میزان عرضه و تقاضا، قیمتی متغیر دارد. اما قیمت اوراق تسه سال 98 معمولا حول و حوش 39 هزار تا 42 هزار تومان بوده که با اعلام افزایش سقف وام مسکن ناشی از این اوراق، به حدود 45 هزار تومان هم رسید. اما در هر صورت می‌توان برآورد کرد که قیمت اوراق تسه سال 98 بین 7.5 تا 9.5 درصد ارزش وام اوراق در نوسان بوده است. در همین صفحه قیمت اوراق تسه را به‌صورت آنلاین مشاهده می‌کنید.

   

  سوال خیلی‌هاست که نرخ اوراق مسکن چقدر نوسان دارد و به چه عواملی وابسته است؟ نرخ این اوراق همانطور که بالاتر توضیح داده شد، به میزان تقاضا وابسته است. ولی بد نیست بدانید به طور معمول نرخ اوراق مسکن قدیمی‌تر به دلیل نزدیکی به سررسید، ارزان‌تر از اوراق منتشرشده جدید است. گاهی این رویه نقض می‌شود و اوراق قدیم از اوراق جدید گران‌ترند که دلیل آن سفته‌بازی‌های قبلی بر روی اوراق قدیمی است.

   

  به ازای هر 500 هزار تومان وامی که می‌خواهید باید یک ورق تسه تهیه کنید. برای اخذ وامی به ارزش 100 میلیون تومان باید 200 برگه تسه تهیه کنید. همانطور که در بند پیش هم گفته شد نرخ اوراق مسکن متغیر است و به طور روزانه بر اساس معاملات عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

  در حال حاضر به یک زوج در شهر تهران 200 میلیون تومان وام اوراق مسکن پرداخت می‌شود (به ازای هر کدام از زوجین 100 میلیون تومان) که این زوج می‌توانند یک وام جعاله 40 میلیون تومانی هم به آن ضمیمه کنند. بنابراین برای گرفتن وام 240 میلیون تومانی باید 480 ورق تسه تهیه کرد. اگر با توجه به شرایط این روزهای بازار قیمت هر ورق تسه را 41 هزار تومان در نظر بگیریم، برای گرفتن سقف این وام این زوج تهرانی باید معادل 19 میلیون و 680 هزار تومان برای تهیه اوراق مسکن هزینه کنند که البته هزینه کارمزد خرید هم که در بند بعدی به آن اشاره می‌شود، به آن اضافه خواهد شد.

   

  با هدف جلوگیری از سفته‌بازی، اگر اوراقی خریدید که قصد فروش آن را دارید تا ۲ ماه پس از آن مجاز به این کار نیستید. البته اگر فقط ۴ ماه به پایان مدت اعتبار اوراق تسه باقی مانده باشد، چنین محدودیتی وجود ندارد و بلافاصله پس از خرید، می‌توانید آن‌ها را بفروشید.

  کارمزدی که برای خرید این اوراق پرداخت کنید، 49صدم درصد و کارمزد فروش این اوراق 24صدم درصد است. به طور مثال برای خرید تعدادی از این اوراق که قیمت آن فرضا 10 میلیون تومان می‌شود باید 490 هزار تومان کارمزد به کارگزاری پرداخت کنید.

  نکته: پس از تحویل اوراق به بانک مسکن، بقیه مراحل اخذ وام شبیه گرفتن بقیه وام‌های مسکن در بانک مسکن است که جزئیات آن را می‌توانید در صفحه وام مسکن بانک مسکن مشاهده کنید.

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

  نام و ایمیل را برای ارسال دیدگاه در آینده ذخیره کن

  برای 80 تومن وام جعاله باید 20 تومن اوراق بگیرم؟
  هرچی هم پول اینجوری میگیرن از ملت هیچ گشایشی صورت نمی گیره البته غیر از اینکه لبنان و غزه و فلسطین و یمن بیشتر تو رفاه میرن!

  یعنی توی این مملکت دلال و دلال بازی تو ی تمام سطوح رخنه کرده…اخه این چه وضعشه.بانک میگه تعداد اوراق رو نصف می کنیم از اونور قیمتش دوبرابر شده…خاک تو سرتون خاک…

  سلام من یک جوان ۲۸هستم که یک کوشه نشدم داره به حاله خودم گریه میکنم فقط از خدا میخواهم کمکمون که به جون بچم اکه اینجوری پیش بره خودمو خانواده ام میکشم تا راحت بشیم مکه میشه این همه ظلم باشه ولی هیچ اتفاقی نیوفته خدااااااااا بسته

  والا ب خدا چه خبره من درخواست وام دادم ظرف ۴روز ۲۷هزار تومن بالا رفت اخه این چ وضعه
  بانک میگه پایین میاد ولی هی داره بالا میره یکم انصاف داشته باشید….

  تا حد امکان دنبال این وام نرید هزینه هایی که از من دریافت شد بدین شرح است:
  1) 45 میلیون هزینه خرید اوراق
  2) 12 میلیون بلوکه در حساب
  3) بیش از یک میلیون کارمزد شعبه
  4) 11.650.000 تومان هزینه کارمزد در دفتر خانه
  5) 2 میلیون کارمزد خود دفترخانه
  6) حدود 500 هزار تومان افتتاح حساب و پرداخت های متفرقه که مقصد مشخص نیست
  در مجموع 100 میلیون تومان از وام 480 میلیون تومانی هزینه خودش شد تازه بنده در بهترین قیمت خرید اوراق را انجام دادم.

  سلام ببخشید کدوم استان؟

  والا ب خدا چه خبره من درخواست وام دادم ظرف ۴روز ۲۷هزار تومن بالا رفت اخه این چ وضعه
  بانک میگه پایین میاد ولی هی داره بالا میره یکم انصاف داشته باشید….

  خواهشا یکاری کنید 50 درصد هزینه اوراقو برای خونه اولیا دولت بده
  پدر ما جوونارو دراوردید

  چرا تعزیرات نمیره بانک مسکن رو به جرم گران فروشی پلمپ بکنه؟

  نصف اوراق را بانک میده. اوراق ما روی هم شد ۳۸ میلیون

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  مبلغ وامتون چقدر بود كه هزينه اوراق شد ٣٨تومن

  سلام من می‌خواهم اوراق بخرم ولی خیلی گرون شده ایا کسی هست که بخواهد اوراق بفروشه ولی با قیمت مناسب

  سلام ، من امروز بانک بودم ، گفت اوراق داره میاد پایین ، چند روز صبر کنید

  سلام گواهی حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (تسه)دقیقا تو چه سایتی میشه فروخت؟؟؟

  سود وام مسکن شده بالای 40 درصد ، رییس جمهور به اینجا ورود کن نه قیمت خودرو که تو ربطی نداره

  سلام هر کسی نخریده تا الان نخر بخشنامه جدید اومده به من از بانک گفتن قیمت اوراق میاد پایین تعداد شو میارن پایین احتمالا تا 50 تومن بریزه

  فعلا که ۸۹ تومان شده
  از پیام شما هم ۱ هفته گذشته

  تا کی نخریم؟ من مستاجرم فورس زمانی دارم.

  سلام توروخدا هرکسی اوراق داره بگه خیلی ضروری لازم دارم.
  معامله کرده بودم هفته پیش این هفته وام بگیرم الان یهو دیدم این همه اوراق گرون شده لطفا کسی قیمت پایین تر میفروشه در راه خدا دستم بگیره.

  خدا ریشه ظلمتون رو بکنه اوراق 50تومنی چطور شده 112

  واقعا این خبر درسته ، اوراق مسکن نصف شد ، یعنی برای ۴۰۰توام دیگه نیازی نیست ۸۰۰ تا اوراق خرید،تو رو خدا یکی جواب بده

  […] هر روز اوراق داره گرون میشه ,اخه چه خبره اواراق ۱۱۲ تومنی ، تو این بازار کساد اقتصادی و خرید و فروش خونه،ماشالاه هیچکسی هم حوابگو نیست و کسی نظارت نمیکنه ،قشنگ بی‌صاحب هستش مملکت

  با سلام نیازمند خرید اوراق تسمه هستم فقط سریع خونه خریدیم و وام هم کاراشو کردیم موندیم تو اوراق .

  تا کجا میخواد بره بالا
  چرا فکری به حال اون بدبختی که میخواد وام بگیره نمی‌کنند
  نزول بگیریم از این وام به صرفه تره

  سلام
  اوراق تسه هرکس داره تافرداصبح من خریدارم فوری فوری
  لطفا پیام بذارید

  واقعا قوم یهود هم با غریبه اینجوری برخورد نمیکنه که ۲۵ درصد رو همون اولش نزول بگیره
  متاسفم
  بعد هی تو بوق و کرنا کنیم ۴۸۰ وام میدیم
  همه ی بازارا منفی حتی بقالیا اونوقت اوراق ی ماهه از ۶۵ تومان شده ۱۰۴

  واقعا برای خودم متاسفم تو چنینی مملکتی زندگی میکنم احیانا شما علت این گرونی اوراق را نمیدونید ….بنده واقعا گرفتارم آخه این چه وضعیه درست کردن […] از ۶۵ تو یه ماه برسه به ۱۱۰ ….

  خودت داری میگی […] – دقیقا درسته برازندشون هست

  سلام
  ازطریق سپرده گذاری و خرید،تعدادی از این اوراق را در اختیار دارم از تسه۹۹۰۱تا ماه۸.
  تا چهارشنبه گذشته۹/۱۷ این اوراق در پرتفوی من قابل مشاهده بود ولی از دیروز ناپدید شده علت چیست این اوراق را از کارگزاری مسکن به ملل پویا انتقال دادم آیا بانک میتواند آنرا برگرداند و بدون اطلاع بفروشد.

  لعنت به هرچی دلال خون مردم خوره

  فاجعه ست! الان از یک ماه قبل تا الان حدود 40 درصد افزایش داشته!
  شده ابزار سفته بازی و معاملات و سود جمع کردن یه سری افراد و بانک!
  480 میلیون وامی که 100 میلیون باید اوراق بخری به درد کی میخوره؟

  من اوراق راسال 98 خریدم الان که به علت مشکل مالی میخوام بفروشم نصف قیمت گذاشتند همه چیز 10 برابر شده چطوره که اوراق نصف قیمت شده،حالا باید چکارکنم،اگه ممکنه جوابش رو به من بدید،ممنون

  سلام نیاز دارم به اراق خریدارم

  سلام منم اوراق می خوام هر کس داره خریدارم اما لطفا قیمت پایین تر از روز باشه ممنون

  سلام من به قیمت خوب اوراق شمارا خریدارم فقط لطفاً تا فردا به من خبربدید

  تسه۰۰۰۱راخریدم چطور باید بفروشم درپرتوی کارگزاری خارج شده چطور باید بفروشم و کی

  سلام اگر اوراق بخریم برای وام مشارکت در ساخت (مثلا برای ۲میلیارد وام ) و اگر چند واحد نخواستن از وام استفاده کنند ایا میتونیم اوراق را در بورس بفروش بگذاریم یا در اختیار بانک باقی میمونه؟

  سلام ، در محاسبه کارمزد کارگزاری اشتباه کردید ، به ازای هر ۱۰ میلیون باید ۴۹۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنیم.
  و به ازای هر ۱۰۰ میلیون تومان اوراق باید ۴۹۰۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنیم

  سلام
  این نوع وام برای زوجینی هست ک تاحالا خونه ای ب اسمشون نیست یا ربطی نداره ک تا حالا خونه ای داشتن یانه،و امکانش هست مبلغ قسط برای ۲۰۰میلیون وام رو بفرمایید

  قیمت ۷۶اوراق تخصیص یافته چقدر است؟

  سلام تصورمن این بود که من صرف خرید اوراق کاری به بقیه ماجرا ندارم و فقط سود ماهانه هسست که دریافت خواهم کرد اما مطالبو که خوندم انگار باید مثل بورس با اوراق رفتار بشه منی که از بورس اطلاعات ندارم چیکار باید بکنم
  ممنون از راهنماییتون

  تازه‌ترین نوشته‌ها

  مراحل اعلام مفقودی و نحوه اثبات مفقودی چک


  صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی چیست؟


  همه چیز درباره وام ازدواج 150 میلیونی

  انواع چک رمزدار و تفاوت چک رمزدار بین بانکی و بانکی


  صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

  آخرین تغییرها


  صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آسمان امید


  صندوق سرمایه‌گذاری نگین رفاه


  صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یکم آبان


  صندوق قابل معامله مانی

  صندوق سرمایه‌گذاری مشترک مدرسه کسب و کار صوفی رازی

  پیشنهادهای دیگر

  سود 23 درصدی سالیانه صندوق آسمان امید در دومین ماه فعالیت

  ماجرای محدودیت پرداخت سود برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

  خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

  بازیابی رمز عبور

  آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد کنید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

  بررسی قیمت اوراق مسکن نشان می دهد که قیمت در نمادهای تسه (برگه اوراق مسکن) برای نخستین مرتبه از ۱۰۰ هزار تومان گذر کرده است. این درحالی است که قیمت این اوراق حدود ۱۰ روز قبل حداکثر ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

  به گزارش ایسنا، بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق تسهیلات مسکن ماههای فروردین، اردیبهشت و خرداد سال گذشته به ترتیب ۱۰۷ هزار و ۷۰۰  تومان، ۱۰۷ هزار تومان و ۱۰۷ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت دارد.

  هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن تیرماه سال گذشته با قیمت ۱۰۷ هزار و ۲۰۰ تومان، مردادماه سال گذشته با قیمت ۱۰۷ هزار و ۴۰۰ تومان و شهریورماه سال گذشته نیز با قیمت ۱۰۷ هزار تومان  داد و ستد می‌شود. همچنین اوراق مهرماه پارسال ۱۰۷ هزار و ۶۰۰ تومان، آبان ماه ۱۰۷ هزار و ۱۰۰ تومان و آذرماه نیز ۱۰۷ هزار و ۲۰۰  تومان قیمت دارد.

  اوراق تسهیلات مسکن دی، بهمن و اسفندماه سال گذشته نیز به ترتیب با قیمت های ۱۰۷ هزار و ۴۰۰ تومان، ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ تومان و ۱۰۷ هزار و ۸۰۰ تومان معامله می‌شود.

  قیمت اوراق مسکن فروردین تا آبان امسال

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  اوراق مسکن فروردین، اردیبهشت‌ و خرداد امسال به ترتیب با قیمت های ۱۰۷ هزار و ۳۰۰ تومان، ۱۰۷ هزار و ۹۰۰ تومان و ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود. اوراق تیرماه با قیمت ۱۰۷ هزار و ۶۰۰ تومان و اوراق ماه های مرداد و شهریور نیز با قیمت ۱۰۷ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

  اوراق تسهیلات مسکن مهرماه ۱۰۷ هزار و ۷۰۰ تومان و آبان ماه نیز ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش براساس قیمت آبان‌ماه نوشته شده است.

  قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی

  براین اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ تومانی معادل ۴۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود.

  همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ برگه به مبلغ ۱۷ میلیون و ۳۶۰  هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق ۶۰ میلیون و ۷۶۰هزار تومان می‌شود.

  زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۸۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۷ میلیون و ۳۶۰ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۰۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.

 • فروش حقوقی
 • قیمت اوراق در سایر استان‌ها

  سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به این‌که مجردها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۳۴ میلیون و ۷۲۰  هزار تومان و متاهل‌ها نیز باید ۶۹ میلیون و ۴۴۰هزار تومان پرداخت کنند.

  این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. بنابراین مجردها باید با پرداخت ۱۳ میلیون و ۲۰هزار تومان و متاهل‌ها نیز با پرداخت ۲۶ میلیون و ۴۰هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند.

  انتهای پیام

  خوبه دیگه ۶۰ میلیون یه مجرد باید پول بده که بهش یه وام ۲۸۰ تومنی بدن ، ماهی ۴ تا ۵ تومنم قسطشو بده،

  اوراق دست کیه که اینقدر قیمت رو بالا. چرا بانک مسکن کاری نمیکنه.
  اینطوری که صرف نمیکنه. بریم کارت اعتباری بگیریم بهتره.

  اواراق وخودتون قیمتش ومی برین بالا بعد از گرانی گلایه میکنید وقتی اوراق وبه این گرونی انتشار میدین لااقل باید سود وام راکمتر محاسبه کنید.

  باسلام
  چرا مافیای دلالی دست ازسرمردم بیچاره برنمی دارد حتی وارد حریم خرید یک سرپناه وآلونک شده است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  براین اساس هزینه تهیه هر برگ اوراق ۸۱هزار و ۶۶۲  تومان است که برای ۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن انفرادی ۴۰۰ برگ مورد نیاز است. هزینه این ۴۰۰ برگ اوراق ۵۰۰ هزار تومانی  ۳۳میلیون تومان است که برای وام زوجین به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان دو برابر این مبلغ یعنی۸۰۰برگ از اوراق حق تقدم به میزان ۶۶میلیون تومان مورد نیاز است. براین اساس ۶۶ میلیون تومان یعنی بیش از یک‌هشتم مبلغ وام زوجین برای هزینه تامین آن صرف می‌شود. ۸۰ میلیون تومان هم میزان وام جعاله است. بازپرداخت جعاله ۵ ساله و معادل ۶۰ ماه و بازپرداخت تسهیلات نیز حداکثر ۱۲ ساله معادل ۱۴۴ ماه است. ملک در رهن بانک قرار می‌گیرد و تسهیلات‌گیرنده باید مدارکی ارائه کند که نشان‌دهنده توانایی پرداخت اقساط باشد.

  میزان اوراق خریداری شده برای این وام نیز تعداد ۱۶۰ برگ ۸۲ هزار تومانی است که هزینه‌ای حدود ۱۲میلیون و۸۰۰ هزار تومان را شامل می‌شود. در مجموع برای ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن هزینه‌ای به میزان ۷۸ میلیون و۸۰۰ هزار تومان مورد نیاز است.

  چندی پیش سقف تسهیلات اوراق که البته برای ساخت نیز قابل استفاده است، به ۲۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰هزار نفر به ۱۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها نیز به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت. این ارقام برای زوجین به ترتیب ۴۰۰ میلیون تومان، ۳۲۰میلیون تومان و۲۴۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

  مدیران بانک مسکن اعلام کردند   این تصمیم با پیشنهاد این بانک به اجرا درآمده و هدف آن اثربخشی سبد تسهیلات بانک مسکن در تحرک و رونق‌زایی بخش مسکن و ساختمان و همچنین کمک به خانه‌دار شدن همه افراد از جمله خانوارهای فاقد مسکن است و از آنجا که قیمت مسکن در سال‌های اخیر در همه شهرهای کشور افزایش داشت، تسهیلات جدید خرید و ساخت مسکن می‌تواند قدرت مالی متقاضیان خرید خانه را به صورت نسبی تقویت کند. احمدی رئیس اداره کل روابط‌عمومی ‌بانک مسکن نیز گفته بود: تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق بتواند تحرک نسبی در بازار مسکن در مسیر رونق به وجود بیاورد. این پیش‌بینی از آنجا مطرح است که در شهرهای کوچک و متوسط کشور، با توجه به سطح قیمت مسکن، قدرت پوشش تسهیلات جدید مناسب ارزیابی می‌شود.

  سقف جدید تسهیلات اوراق مسکن برای واحدهای مسکونی با حداکثر قدمت ۲۵ سال ساخت، قابل استفاده اعلام شده است.

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  در واحدهای مسکونی با عمر بنای ۲۵ تا ۳۰ سال ساخت، سقف تسهیلات در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و همچنین سایر مناطق شهری به ترتیب ۱۶۰میلیون تومان،‌ ۱۲۰میلیون تومان و ۸۰ میلیون تومان تعیین شده است.

  ملک مورد معرفی باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰، تایید استحکام بنا، چک لیست کنترل کیفیت ساختمان و … مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد.

  همچنین برای  دریافت سقف تسهیلات باید ۸۰درصد ارزش کارشناسی ملک که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج می‌شود، تکافوی تسهیلات را بکند.

  مدت بازپرداخت اقساط در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری  به دو روش ساده و پلکانی و حداکثر۱۲ سال است. همچنین در مناطق بافت فرسوده شهری، به روش ساده، حداکثر ۱۵ سال و به روش پلکانی، حداکثر ۱۲سال مقدور است. همچنین برای  خرید اوراق ممتاز و دریافت تسهیلات، ثبت نام در سامانه سجام به آدرس الکترونیکی http:/ / www.sejam.ir   و همچنین دارا بودن کد بورسی الزامی ‌است.

  انتقال مانده بدهی به اقوام نزدیک و همچنین به غیر بدون پرداخت درصدی از مانده بدهی امکان‌پذیر است. پرداخت ما‌به‌التفاوت تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن در زمان تعویض وثیقه یا هنگام انتقال مانده بدهی، از محل اوراق ممتاز، با رعایت ضوابط و مقررات ذی‌ربط تا سقف‌های ۲۰۰میلیون تومان در تهران، ۱۶۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ میلیون تومان در سایر مناطق شهری امکان‌پذیر است.

  مانده بدهی در زمان فسخ تسهیلات دریافتی قبلی صرف نظر از محل تسهیلات به استثنای تسهیلات مسکن یارانه‌ای (طرح مهر، ایثارگران و…) یک بدهی در نظر گرفته می‌شود.

 • innovation zone binance چیست
 • مبنای محاسبه مابه‌التفاوت تسهیلات قابل پرداخت در زمان تعویض وثیقه یا هنگام انتقال مانده بدهی اوراق ممتاز، مانده بدهی حین‌الفسخ (پس از کسر سود سال‌های آتی) تسهیلات قبلی است.

  اقساط وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن ۸ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان برای هر قسط است. اقساط وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن برای تهرانی‌ها در بازپرداخت به‌روش ساده ماهانه ۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان است. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال دوازدهم بالغ بر ۹۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود، سود این وام ۵۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان است.

  اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی تعمیر در بازپرداخت ۵ساله با نرخ سود ۵/ ۱۷ درصد ماهانه حدود ۲ میلیون تومان است. سود این وام حدود ۴۰ میلیون و کل بازپرداخت آن ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

  در واقع یک متقاضی وام مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران باید ماهانه ۸ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان قسط پرداخت کند. بازپرداخت وام ۴۸۰ میلیون تومانی بالغ بر یک‌میلیارد و ۸۰ میلیون تومان و کل سود وام ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

  اقساط  و هزینه سنگین تامین وام باعث شده تا استقبال موردنظر از افزایش وام حداقل در تهران صورت نگیرد. براساس گزارش‌هایی که منتشر شده و «دنیای‌اقتصاد» نیز در ماه گذشته در یکی از همین گزارش‌ها به آن اشاره کرد، بررسی‌ها نشان می‌دهد حتی در مناطق ارزان‌تر نیز استقبال چندانی از وام جدید مسکن نشده است‌. به نظر می‌رسد بیشتر افرادی که قصد بهینه کردن واحد مسکونی خود را دارند مشتریان این وام‌ها هستند، اما علت افزایش هزینه تامین اوراق تسه بانک مسکن مشخص نیست و غیر از استقبال خریداران می‌توان به سودجویی برخی افراد برای کسب سود اشاره کرد.

   

   

  گروه نشریات دنیای اقتصاد

  درباره ما

  کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

  خبرها را در تلگرام تابناک دنبال کنید:

   

  کلیات

  در شرایط عادی هر شهروند برای دریافت تسهیلات از بانک‌ها به ویژه تسهیلات مسکن، لازم است که در بانک سپرده گذاری کرده باشد و پس از گذشت یک بازه زمانی مشخص شرایط لازم برای دریافت تسهیلات را به دست آورد. با این حال اگر شهروندی امکان سپرده گذاری بلند مدت در بانک مسکن را نداشته باشد، می‌تواند برای دریافت تسهیلات از اوراق ممتاز یا اوراق مسکن (تسه) استفاده کند؛ اوراقی که نرخ آن بر اساس میزان عرضه و تقاضا در فرابورس تعیین می‌شود و با هر برگ آن امکان دریافت ۵۰۰ هزار تومان تهسیلات وجود دارد.تسهیلات از محل اوراق ممتاز

  اگر شهروندی در بانک‌های پرداخت کننده وام حساب ندارد و به صورت عجله‌ای نیاز به وام خرید مسکن دارد و یا اگر هنوز دو دوره (۱۲ ماه) از افتتاح حسابش نگذشته است، روش زیر برای او بهترین راه است، هر چند که نرخ سود بازپرداخت آن بیشتر از وام مسکن یکم از طریق حساب قرض الحسنه مسکن خواهد خواهد بود.سقف این تسهیلات در تهران ۶۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان است. نرخ سود این تسهیلات، ۱۷٫۵ درصد و مدت باز پرداخت آن حداکثر ۱۲ سال است و روش بازپرداخت اقساط روش ساده و پلکانی سالانه و دور‌های و به انتخاب وام گیرنده خواهد بود.روش خرید اوراق به این صورت است که متقاضی وام با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس میتواند تا سقف مشخص شده و به میزانی که نیاز به وام دارد اوراق بخرد.مبلغ اقساط تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی در تهران ماهیانه حدود یک میلیون تومان و مبلغ اقساط تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهر‌های با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود ۸۳۳ هزار تومان و مبلغ اقساط تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی در سایر شهر‌ها ماهیانه حدود ۶۶۶ هزار تومان است.باید توجه داشت که تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی ملکی که از طریق این تسهیلات خریداری میشود باید زیر ۲۰ سال باشد. اما اگر تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی ملک بین ۲۰ تا ۲۵ سال است باز هم نگران می‌توان از این تسهیلات تا سقف ۳۵ میلیون تومان بهره برد. اما اگر سقف پرداختی تسهیلات تکافوی نیاز نبود نباید نگران شد، چرا که در راستای مساعدت به متقاضیانی که قصد استفاده از تسهیلات خرید مسکن را دارند، تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز تا سقف ده میلیون تومان همزمان با پرداخت تسهیلات خرید قابل پرداخت میباشد. مبلغ قسط تسهیلات جعاله ده میلیون تومانی از محل اوراق برای همه شهر‌ها یکسان و با نرخ سود ۱۷٫۵% و مدت باز پرداخت ۵ ساله ماهیانه حدودا ۲۵۲ تومان خواهد بود.میزان اوراق مورد نیاز

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  اما از آنجا که برای خرید این اوراق مثلا برای سقف تسهیلات در تهران که ۶۰ میلیون تومان است باید ۱۲۰ برگ اوراق ممتاز به ارزشی بیش از ۹ میلیون تومان و اگر تمایل به دریافت وام جعاله ۱۰ میلیون تومانی دارید نیز باید مبلغی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اوراق خریداری شود. به این نکته مهم باید توجه کرد که اوراق تسهیلات مسکن (تسه) توسط بانک مسکن منتشر میشود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش زمان باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.ساختار اوراق تسهیلات مسکن 

  این اوراق توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این بانک «حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز» را ایجاد می‌کند. به طوری که سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده کوتاه مدت عادی، از اوراق تسهیلات مسکن نیز بهره‌مند می‌شوند.

  اوراق گواهی حق تقدم مسکن پیش‌تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیر مسنجم معامله می‌شود که پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکلی رسمی و ضابطه‌مند به خود گرفت.

  اوراق گواهی حق تقدم مسکن یکی از انگیزه‌هایی است که بانک مسکن به سپرده‌گذاران خود برای افزایش جذابیت سپرده گذاری در این بانک اعطا می‌کند؛ به این صورت که نرخ سود سپرده کوتاه مدت در بانک‌های عادی تجاری سالانه معادل ۷ درصد است؛ در حالی که سپرده گذاران در حساب سپرده کوتاه مدت بانک مسکن در ازای سپرده گذاری خود، دو درصد سود بیشتر معادل ۹ درصد در سال کسب می‌کنند.

  این در حالی است که بانک مسکن در صورت سپرده گذاری حداقل به مدت سه ماه و به شرط آنکه میانگین سپرده سرمایه گذار، حداقل معادل ۲۷ میلیون تومان باشد، پس از سه ماه برای هر ۲۷ میلیون تومان، سه برگه امتیاز تسهیلات مسکن و از ماه‌های پس از آن، هر ماه یک برگه امتیاز به سپرده گذار اعطا می‌کند.

  وضعیتی که باعث می‌شود سپرده گذار در پایان یک سال، علاوه بر سود ۹ درصدی، ۱۲ برگه امتیاز تسهیلات مسکن در اختیار داشته باشد. اما کارکرد این برگه‌های امتیاز تسهیلات مسکن علاوه بر دارا بودن ارزش زایی و قابلیت معامله و واگذاری به غیر این است که هر شخص با خرید یک برگه از این اوراق می‌تواند نسبت به اخذ تسهیلات خرید از بانک مسکن اقدام کند.

 • ریگ اتریم
 • هم اکنون این اوراق از قابلیت نقدشوندگی و شفافیت بالاتری به لحاظ معاملاتی نسبت به ادوار گذشته برخوردار هستند. تنها تفاوت اوراق پذیرفته شده در فرابورس با اوراق پیشین قابل معامله در شعب این است که هر یک از اوراق فعلی، امکان اخذ ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات را برای خرید فراهم می‌کند که به همین دلیل قیمت این اوراق در فرابورس، نصف قیمت معامله اوراق در شعب است. به بیان دیگر خرید این اوراق می‌تواند حداکثر تا ۴۰ برگه برای خرید یک واحد مسکونی اختصاص دهد.

  مشخصات اوراق تسهیلات مسکن

  این اوراق قابلیت معامله در فرابورس را دارند. هر برگه از این اوراق نماینده ۵ میلیون ریال تسهیلات خواهد بود این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان “حساب سپرده ممتاز” اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند. سقف‌های تسهیلاتی احداث، خرید و تعمیر واحد مسکونی از محل اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب ٣۵٠ میلیون ریال، ٣۵٠ میلیون ریال و ١٠٠ میلیون ریال و در چارچوب ضوابط بانک مسکن است.

  نماد معاملاتی این اوراق شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می‌باشد. به عنوان مثال نماد “امتیاز تسهیلات مسکن مهر ٩٠ ” مربوط به اوراقی است که در مهر ماه ٩٠ منتشر شده است. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابل تمدید است؛ لذا اوراقی که از زمان اعتبار آن‌ها زمان کمتری باقی مانده است دارای قیمت متفاوتی هستند، بنابراین نماد معاملاتی جداگانه‌ای برای هر ماه به این اوراق اختصاص می‌یابد.

  کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن

  سرمایه‌گذار هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت می‌کند.نرخ کارمزد اوراق تسهیلات مسکن• کارمزد خرید: ۰.۴۹ درصد• کارمزد فروش: ۰.۲۴ درصد

  تاریخ اوراق مسکن

  اوراق عملاً تاریخ انقضا دارند. یعنی وقتی اوراقی منتشر شد برای استفاده از آن و دریافت وام تا ۲ سال مهلت وجود دارد و بعد از آن اوراق باطل می‌شود و بانک دیگر بابت آن وامی نمی‌دهد؛ بنابراین اگر اوراقی مهر ۹۶ منتشر شده است تا مهر ۹۸ اعتبار دارد؛ بنابراین هرقدر اوراقی جدیدتر باشد مدت اعتبار آن بیشتر است و ارزش بیشتری دارد.

  بهترین اوراق تسهیلات مسکن برای خرید

  بهترین اوراق، ارزان‌ترین اوراق هستند. اوراق تاریخ‌های مختلف به لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند. با این حال در یک مورد حتماً با بانک باید هماهنگ بود. از زمانی که اوراق خریداری می‌شود تا زمان استفاده در بانک ممکن است مدتی زمان صرف شود و در صورتی که اوراق به زمان ابطال خیلی نزدیک باشد ممکن است پیش از استفاده در بانک باطل شود؛ بنابراین این زمان را باید در نظر گرفت.

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399

  قیمت اوراق تسهیلات مسکن در یک ماه گذشته جهش قیمتی عجیبی را داشته و حالا به ۱۰۳ هزار تومان رسیده است. در حال حاضر هر یک از زوجین برای دریافت وام ۴۸۰ میلیونی خرید مسکن باید ۱۰۰ میلیون تومان برای خرید اوراق مسکن هزینه کنند.

  به گزارش تجارت‌نیوز، سقف دربافت تسهیلات اوراق مسکن برای زوجین تهرانی ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شده است. از این مبلغ ۸۰ میلیون تومان آن به صورت وام جعاله و تعمیرات مسکن است.

  اما همان‌طور که یکی از متصدیان بانک مسکن به تجارت‌نیوز گفت ۸۰ میلیون وام جعاله فقط در صورتی که زوجین در بانک رتبه اعتباری b یا بالاتر داشته باشند با ارائه ضامن رسمی کسر از حقوق می‌توانند وام ۸۰ میلیونی تعمیرات مسکن را علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند.

  در حال حاضر قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن به ۱۰۳ هزار تومان رسیده است. این رقم در یک ماه گذشته بیشترین جهش قیمتی را داشته است. قیمت این اوراق در کمتر از ده روز ۱۷ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  در واقع هر یک از زوجین برای دریافت تسهبلات خرید مسکن باید ۹۶۰ برگ اوراق را خریداری کند که با قیمت فعلی اوراق مجموعا باید ۹۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بپردازند، یعنی هر متقاضی به ازای هر یک میلیون تومان تسهبلات ۲۰۶ هزار تومان باید اوراق بخرید تا وام را دریافت کنند.

  متصدی بانک مسکن به تجارت‌نیوز گفت: اگر عجله‌ای برای خرید مسکن ندارید بهتر است صبر کنید. چون در اول هر ماه این اوراق به بازار عرضه می‌شود و مقداری قیمت فعلی آن تعدیل می‌شود.

  اما اگر این اوراق با حجم بالا به بازار عرضه شوند چه اتفاقی برای بازار سرمایه و سهامداران خواهد افتاد؟

  فروش اوراق در چند ماه گذشته اصلی‌ترین عامل افت شاخص کل بورس و ریزش سهام‌های ارزنده بازار بوده است. بسیاری از سهامداران علی‌رغم جو مناسب بازار اما زیان‌های گسترده‌ای را داشته‌اند که کارشناسان بازار سرمایه معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه خود شروع به فروش اوراق کرده و از جذابیت بازار سهام کاسته است.

  دیدگاه

  نام (اختیاری)

 • alirezamehrabi
 • ایمیل (اختیاری)

  براساس طرح جوانی جمعیت خانواده‌های دارای فرزند سوم مشمول وام‌‌های متعددی می‌شوند؛ از وام ۳۰ میلیون تومانی تا وام ۴۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن. اما شرایط دریافت این وام چیست و وام فرزند سوم چه زمان پرداخت می‌شود؟

  وزرای اقتصاد و صنعت توانستند جریان استیضاح خود را متوقف کنند اما حالا دومینوی استیضاح وزرای رئیسی به وزیر کار و بهداشت رسیده و به نظر می‌رسد یکی از این دو نفر به زودی به مجلس می‌رود. اما اولین اخراجی دولت رئیسی کیست؟

  کشور نروژ درباره استخراج بیت کوین تصمیم جدیدی گرفته و با این تصمیم به دنبال آن است که اثرات زیست‌محیطی استخراج رمز ارز را برطرف کند.

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399

  قیمت اوراق مسکن نسبت به حدود یک ماه گذشته افزایش یافته است، به طوری‌که در ۷ شهریورماه زوج‌های تهرانی برای تهیه این اوراق باید ۳۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند که این رقم درحال حاضر برای زوج‌ها به ۳۹ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان رسیده است.

  به گزارش تجارت‌نیوز، اوراق تسهیلات مسکن وارد کانال ۸۲ تا ۸۲ هزار تومان شده است؛ به طوری‌که تسه (هر برگ) فروردین، اردیبهشت و خرداد سال گذشته به ترتیب ۸۲ هزار و ۳۰۰، ۸۲ هزار و ۵۰۰ و ۸۲ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارند. هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن مربوط به تیرماه پارسال با قیمت ۸۲ هزار و ۸۰۰، در مرداد با قیمت ۸۲ هزار و ۳۰۰ و در شهریور نیز با قیمت ۸۲ هزار و ۳۰۰ تومان دادوستد می‌شود. قیمت اوراق مهر، آبان و آذر سال گذشته نیز ۸۲ هزار و ۲۰۰، ۸۲ هزار و ۶۰۰ و ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان بوده و هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در دی، بهمن و اسفند سال گذشته نیز با قیمت‌های ۸۲ هزار و ۶۰۰، ۸۲ هزار و ۷۰۰ و ۸۲ هزار و ۹۰۰ هزار تومان دادوستد می‌شود.

  قیمت تسه در فروردین تا شهریور سال جاری

  بر این اساس، تسه (اوراق) فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری به ترتیب ۸۲ هزار و ۹۰۰، ۸۳ هزار و ۸۲ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارند و هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در تیر و مرداد و شهریور سال جاری نیز با قیمت ۸۲ هزار و ۷۰۰، ۸۲ هزار و ۹۰۰ و ۸۳ هزار تومان دادوستد می‌شود؛ بنابراین هزینه وام مسکن در این گزارش بر اساس آخرین قیمت که همان قیمت اوراق شهریور سال جاری یعنی ۸۳ هزار تومان بوده، محاسبه شده است.

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی

  بر این اساس، با توجه به اینکه مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان جعاله می‌شود؛ بنابراین برای ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۸۳ هزار تومانی ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود که با در نظر گرفتن ۴۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ ورق به مبلغ شش میلیون و ۶۴۰ هزار تومان خریداری کنند، ۲۳ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان می‌شود.

  زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۳۳ میلیون و ۲۰۰هزار تومان است که همراه با شش میلیون و۶۴۰ هزار تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۳۹ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

  قیمت اوراق در سایر استان‌ها

  سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۸۰ میلیون تومان رسیده که برای آن باید ۱۶۰ برگه خریداری شود که هزینه آن ۱۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان است. این وام برای سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که باید برای آن ۱۲۰ برگه خریداری شود که هزینه آن ۹ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان می‌شود.

   

 • tsetmc سایت
 • منبع: ایسنا

  دیدگاه

  نام (اختیاری)

  ایمیل (اختیاری)

  براساس طرح جوانی جمعیت خانواده‌های دارای فرزند سوم مشمول وام‌‌های متعددی می‌شوند؛ از وام ۳۰ میلیون تومانی تا وام ۴۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن. اما شرایط دریافت این وام چیست و وام فرزند سوم چه زمان پرداخت می‌شود؟

  وزرای اقتصاد و صنعت توانستند جریان استیضاح خود را متوقف کنند اما حالا دومینوی استیضاح وزرای رئیسی به وزیر کار و بهداشت رسیده و به نظر می‌رسد یکی از این دو نفر به زودی به مجلس می‌رود. اما اولین اخراجی دولت رئیسی کیست؟

  کشور نروژ درباره استخراج بیت کوین تصمیم جدیدی گرفته و با این تصمیم به دنبال آن است که اثرات زیست‌محیطی استخراج رمز ارز را برطرف کند.

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399

  در این خبر آخرین قیمت لحظه ای اوراق مسکن که در تاریخ شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ در بازار فرابورس امروز معامله شده است به صورت آنلاین اطلاع رسانی میگردد.

  یکی از این ابزارهای فرابورس اوراق تسهیلات مسکن است که به مردم شناسانده شده و در جهت کمک به بازار مسکن است.

  این اوراق، اوراقی هستند که افراد با در دست داشتن آن می توانند به بانک مراجعه کرده و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند.

  از آنجایی که با رشد شدید قیمت مسکن در سال گذشته مواجه بودیم و امروز دیگر وام مسکن عملا کفاف هزینه خرید ۱۰ متر آپارتمان را هم در تهران نمیدهد، با کاهش تمایل مردم برای دریافت وام مسکن مواجه هستیم.

  با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۴۰۰ برگه اوراق تسهیلات مسکن خریداری کنند، هزینه این تعداد اوراق آن‌ها با توجه به شرایط این روزهای بازار قیمت که هر ورق تسه را ۶۷ هزار تومان در نظر بگیریم ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود. به این مبلغ با احتساب ۴۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۸۰ برگ تسه خریداری شود، ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه شود.

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  افرادی که در بانک مسکن سپرده گذاری می‌کردند اوراقی دریافت می‌کردند که این اوراق در ابتدا در مشاورین املاک مسکن معامله می‌شد واین باعث بالارفتن قیمت این اوراق شده بود.

  حساب سپرده ممتاز بانک مسکن، شرایطی دارد که به ازای سپرده‌گذاری در این حساب، می‌توانید اوراق گواهی حق تقدم مسکن
  دریافت کنید و در بازار فرابورس به فروش برسانید. در واقع با افتتاح حساب
  سپرده ممتاز بانک مسکن شما صاحب امتیاز وامی می‌شوید که این امتیاز را
  می‌توانید در قالب اوراق بفروشید. حساب سپرده ممتاز بانک مسکن انواع مختلف
  دارد و می‌توانید انواع حساب ممتاز با سود و حساب ممتاز بدون سود آن را
  افتتاح کنید. تفاوت انواع حساب‌های ممتاز، در نحوه تخصیص این اوراق به
  سپرده‌گذار است که بنا به مانده حساب، اولویت‌های شعبه و همچنین درخواست یا
  عدم درخواست سود متفاوت است.

  بنابراین شما با افتتاح یکی از انواع این حساب ممتاز می‌توانید از اوراق
  مسکنی بهره‌مند شوید که یا خود از آن استفاده کنید یا آن را در ساز و کاری
  قانونی به دیگران بفروشید.

  ارزش اوراق مسکن به ازای هر برگ از این اوراق به اندازه ۵۰۰ هزار تومان وام است و با توجه به نوسانات بورس هر برگ از این ۵۰۰ هزار تومان وام با قیمت‌های نوسانی به فروش می‌رسند اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که قیمت تسه معمولا از ۱۰درصد ارزش آن فراتر نمی‌رود. یعنی هر کدام از این برگه‌هایی که ارزش ۵۰۰ هزار تومان وام را دارند با توجه به روندهای یکی دو سال اخیر از ۵۰ هزار تومان فراتر نرفته‌اند.

  وامی که شما می‌توانید از محل این اوراق اخذ کنید دارای سود ۱۷٫۵ درصد است که حداکثر زمان بازپرداخت آن ۱۲ ساله است. همراه با این وام می‌توانید با تهیه ۸۰ برگ اوراق مسکن یک وام جعاله ۴۰ میلیون تومانی با همان سود ۱۷٫۵ درصد تهیه کنید که البته مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر ۵ سال است. همچنین سقف این وام برای تهران، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و سایر شهرها متفاوت است.

 • تریدینگ ویو فارسی
 • زمان انقضای اوراق مسکن دو سال است که این زمان در برخی از موارد تا شش ماه تمدید می‌شود. به هنگام خرید اوراق مسکن باید توجه کنید که مدت زمانی که تا انقضای آن باقی است به اندازه‌ای باشد که شما بتوانید از آن استفاده کنید چون در برخی موارد پروسه‌های بانکی در بانک مسکن به طول بینجامد و اعتبار این برگه‌ها تمام شود. با اتمام زمان اعتبار اوراق مسکن، نماد معاملات آن در بورس متوقف شده و دارنده آن دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند و عملا هزینه انجام‌شده سوخت خواهد شد.

  برای تشخیص این‌که اوراق منتشر شده مربوط به چه زمانی‌ است باید به
  اعدادی که کنار نماد تسه درج می‌شود توجه کرد. رقم اول نشان‌دهنده سال
  انتشار و دو رقم بعدی نشان‌دهنده ماه انتشار اوراق است.

  قیمت اوراق مسکن هر روز در حال تغییر است. چون این اوراق در بازار فرابورس عرضه می‌شود و مثل هر نماد معاملاتی دیگر بنا به میزان عرضه و تقاضا، قیمتی متغیر دارد. اما قیمت اوراق تسه سال ۹۹ معمولا حول و حوش ۷۵ هزار تا ۸۰ هزار تومان بود که اخیرا با کاهش به حدود ۶۸ هزار تومان رسید. در بالای همین صفحه قیمت اوراق تسه را به‌صورت آنلاین مشاهده می‌کنید.

  سوال خیلی‌هاست که نرخ اوراق مسکن چقدر نوسان دارد و به چه عواملی
  وابسته است؟ نرخ این اوراق همانطور که بالاتر توضیح داده شد، به میزان
  تقاضا وابسته است. ولی بد نیست بدانید به طور معمول نرخ اوراق مسکن
  قدیمی‌تر به دلیل نزدیکی به سررسید، ارزان‌تر از اوراق منتشرشده جدید است.
  گاهی این رویه نقض می‌شود و اوراق قدیم از اوراق جدید گران‌ترند که دلیل آن
  سفته‌بازی‌های قبلی بر روی اوراق قدیمی است.

  به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان وامی که می‌خواهید باید یک ورق تسه تهیه
  کنید. برای اخذ وامی به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان باید ۲۰۰ برگه تسه تهیه
  کنید. همانطور که در بند پیش هم گفته شد نرخ اوراق مسکن متغیر است و به طور
  روزانه بر اساس معاملات عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

  در حال حاضر به یک زوج در شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان وام اوراق مسکن پرداخت می‌شود (به ازای هر کدام از زوجین ۱۰۰ میلیون تومان) که این زوج می‌توانند یک وام جعاله ۴۰ میلیون تومانی هم به آن ضمیمه کنند. بنابراین برای گرفتن وام ۲۴۰ میلیون تومانی باید ۴۸۰ ورق تسه تهیه کرد. اگر با توجه به شرایط این روزهای بازار قیمت هر ورق تسه را ۶۵ هزار تومان در نظر بگیریم، برای گرفتن سقف این وام این زوج تهرانی باید معادل ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای تهیه اوراق مسکن هزینه کنند که البته هزینه کارمزد خرید هم که در بند بعدی به آن اشاره می‌شود، به آن اضافه خواهد شد.

  با هدف جلوگیری از سفته‌بازی، اگر اوراقی خریدید که قصد فروش آن را
  دارید تا دو ماه پس از آن مجاز به این کار نیستید. البته اگر فقط چهار ماه
  به پایان مدت اعتبار اوراق تسه باقی مانده باشد، چنین محدودیتی وجود ندارد و
  بلافاصله پس از خرید، می‌توانید آن‌ها را بفروشید.

  کارمزدی که برای خرید این اوراق پرداخت کنید، ۴۹صدم درصد و کارمزد فروش
  این اوراق ۲۴صدم درصد است. به طور مثال برای خرید تعدادی از این اوراق که
  قیمت آن فرضا ۱۰ میلیون تومان می‌شود باید ۴۹۰ هزار تومان کارمزد به
  کارگزاری پرداخت کنید.

  آیا تخفیف اوراق شامل کسانی که فقط وام‌جعاله مسکن میگیرند نیز میشود؟

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

  (ضروری)

  (ایمیل شما نمایش داده نمی شود)
  (ضروری)

  روزنامه امروز

  بروزترین قیمت دلار

  قیمت طلا و سکه

  قيمت روز خودرو

  قيمت انواع گوشی

  قیمت مسکن

  قيمت لپ تاپ

  قيمت تبلت

  قيمت دوربين

  قيمت تلويزيون

  قيمت لاستيک

  نقشه تهران

  نقشه ترافيک تهران

  وضع آب و هوا

  ترافيک جاده ها

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  آلودگي هواي تهران

  پخش زنده تلويزيون

  جدول ليگ برتر

  قرآن آنلاين

  اوقات شرعي

  تقويم ايران

  شاخص سلامتی

  25 دی، 1400

  قیمت هر برگ این اوراق در دو هفته قبل برای نخستین مرتبه از ۱۰۰ هزار تومان عبور کرد، پس از آن بانک مسکن برای این اوراق تخفیف ۵۰ درصدی را در نظر گرفت و اکنون اخرین قیمت هر تسه به کمتر از ۹۰ هزار تومان رسیده است.

  اوراق تسهیلات مسکن طی هفته‌های گذشته اتفاقات زیادی را از سر گذارنده است. درحاضر قیمت هر برگ اوراق مسکن چقدر معامله می‌شود؟

  هفته دوم تا سوم آذرماه بود که قیمت هر برگ اوراق مسکن برای نخستین مرتبه از ۱۰۰ هزار تومان عبور کرد و حتی به ۱۱۷ هزار تومان نیز رسید و درحالی که این اوراق در اوج قیمت خود معامله میشدند بانک مسکن اعلام کرد که هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات ۵۰ درصد کاهش یافته است. البته این تخفیف به دلیل افزایش نرخ تسه، در مبلغی که متقاضیان باید پرداخت میکردند تاثیری نداشت و تقریبا با زمان قبل از تخفیف و با تسه ۸۰ هزار تومانی یکسان بود.

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  به هر صورت روند صعودی قیمت تسه متوقف شده و این اوراق باز هم به کانال ۸۰ هزار تومان بازگشته است. بر این اساس اوراق مسکن فروردین، اردیبهشت‌ و خرداد امسال به ترتیب با قیمت های ۸۹ هزار و ۵۰۰، ۸۷ هزار و ۳۰۰ و ۸۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شود. اوراق تیر، مزداد و شهریورماه نیز با قیمت ۸۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شوند.

  اوراق تسهیلات مسکن مهرماه ۸۷ هزار و ۱۰۰ و آبان ماه نیز ۸۷ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش براساس قیمت آبان‌ماه نوشته شده است.

  بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با تخفیف در نظر گرفته شده تعداد اوراق ۲۰۰ و هزینه آن با تسه ۸۷ هزار و ۴۰۰ تومانی، ۱۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می شود.

  همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن با تخفیف باید ۸۰ برگه به مبلغ هشت میلیون و ۷۴۰ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق ۲۶ میلیون و ۲۲۰هزار تومان می‌شود.

  زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ که البته طبق تصمیم جدید، زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۳۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه هشت میلیون و ۷۴۰ هزار تومانی وام جعاله در مجموع باید ۴۳ میلیون و ۷۰۰هزار تومان پرداخت کنند.

  سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به این‌که مجردها با تخفیف باید ۱۶۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۳۲۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۱۳ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان و متاهل‌ها نیز باید ۲۷ میلیون و ۹۶۸ هزار تومان پرداخت کنند.

 • كشت و دامداري فكا
 • این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. بنابراین مجردها باید با پرداخت پنج میلیون و ۲۴۴ و متاهل‌ها نیز با پرداخت ۱۰ میلیون و ۴۸۸ هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند.

   

  منبع: تجارت‌نیوز

  هر برگ اوراق مسکن چقدر است
  هر برگ اوراق مسکن چقدر است

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *