نمونه گزارش عملکرد اداری

نمونه گزارش عملکرد اداری
نمونه گزارش عملکرد اداری

 

– گزارش عملکرد- سال ۹۴

– گزارش عملکرد- سال ۹۵

– گزارش عملکرد – سال ۹۶

– گزارش عملکرد- سال ۹۷

نمونه گزارش عملکرد اداری

– گزارش عملکرد – سال ۹۸ 

– گزارش عملکرد – سال ۹۹

هم‌اکنون ۰ کاربر آنلاین هستند.

 • نمودار تکنیکال بورس ایران
 •  

   

   

   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  نمونه گزارش عملکرد اداری

   

   

   

   

   


  – گزارش عملکرد- سال ۹۴Downloads-icon


  – گزارش عملکرد- سال ۹۵Downloads-icon


  – گزارش عملکرد – سال ۹۶Downloads-icon


  – گزارش عملکرد- سال ۹۷Downloads-icon


  – گزارش عملکرد – سال ۹۸ Downloads-icon


  – گزارش عملکرد – سال ۹۹Downloads-icon

  02188746213

  در ابتدا باید بدانیم که چرا باید یک متنی را بنویسیم و هدف از نوشتن آن را مشخص کنیم و ویژگی­های یک متن خوب را بدانیم و مراحل نوشتن آن را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم که یک متن خوب باید یک مقدمه و محتوای خوب داشته باشد تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند و تمام نکات نگارشی آن باید رعایت شود تا بتوانیم آن را در سازمان های ارتباطی فرهنگی و سیاسی مورد استفاده عموم قرار دهیم و اصول و معیارها به خوبی در آن گنجانده شود.

  گزارش نویسی باید اهمیت­های خاص خود را داشته باشد همه ما این ها را میدانیم اما وقت زیادی برای یادگرفتن این مهارت­ها نمی­گذاریم. این به این معنی است که اهمیت گزارش نویسی کمتر از مهارت های دیگر نیست و نقش مهمی در رشد و پیشرفت انسان­ها دارد.

  با مراجعه به حافظه و تجربیات خود می­توانیم به نقش مهم گزارش نویسی در رشد و پیشرفت شغلی خود پی ببریم. گزارش نویسی یک مهارت مهم در تولید محتوا (Content creation) و تسلط کافی بر روی یک متن است. حل تمرینات دکتر ویز یک گزارش نویسی است پس ما با بهبود این مهارت میتوانیم کیفیت گفتگو در بحث­ها و مشارکت در بحث­ها در میان جمعیت را بهتر کنیم. ما باید بدانیم که قبل از شروع یک نمونه گزارش نویسی کوتاه باید هدف­ها و ویژگی متن را مشخص کنیم.

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش نویسی خوب انواع مختلفی دارد و ما باید در نظر داشته باشیم که متنی که می­نویسیم گزارشی برای اداره یا روزنامه یا هر جای فرهنگی سیاسی اجتماعی است. چگونه گزارش کار بنویسیم؟ ارائه گزارش به چند صورت است؟

  گزارش­ها می­تواند هم کتبی و هم شفاهی باشد.گزارش­های کتبی می­تواند به صورت عکس­های تصویری باشد که یک خبر مهمی را به ما بدهد مثل عکس زلزله بم که خبر یک زمین لرزه را در این شهر به ما می­دهد و همچنین ارائه اطلاعات بررسی­ها و پژوهش­ها نیز به صورت کتبی است و گزارش­ها می­تواند به صورت نمونه گزارش نویسی اطلاعاتی به طور سخنرانی­ها و ارائه ­ها و پژوهش­ها باشد و همچنین کنفرانس­های درسی نیز نوعی گزارش شفاهی است.

  مشاوره­های تلفنی گزارشی شفاهی است و فوریت­های پزشکی، اطلاعات رهبری. نیاز نداشتن به پرونده ­ها و کتاب­های بزرگ باعث می­شود که گزارش­ها به صورت شفاهی باشد. در ادامه نمونه یک گزارش کار اداری (نمونه گزارش عملکرد اداری یا متن گزارش عملکرد) را بررسی کرده ایم.

  اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که برای نوشتن نمونه یک گزارش خوب pdf باید چه اصولی را رعایت کرد باید بگوییم هر گزارشی که می­نویسیم باید اصول و معیارهایی در آن رعایت شود گزارش­ها فقط باید نکات مهم را شامل شود. گزارش­ها در اصل باید حقیقت را افشا کند و هیچ­گونه دخالت و نظرشخصی افراد در آن باشد. باید به دور از غلط­های املایی علائم نگارشی باشد که وجود کلمات غلط در آن­ها باعث اشتباه خوانی شخص نشود و همچنین علائم اختصاری نیز باید درآن به درستی به کار گرفته شود و درگزارش نباید به توضیح عوامل بی­ اهمیت یا کم اهمیت بپردازیم و فقط باید کلمات مهم در گزارش ذکر شود.

  گزارش­ها نباید خیلی طولانی شود که شخص برای خواندن آن خیلی وقت گذارد و در میان گزارش از خواندن آن دست بکشد یا فرد را خسته کند به همین دلیل نمونه گزارش نویسی کوتاه باشد که همه اشخاص بتوانند آن را بخوانند خواندن آن برای کسی مشکل نباشد.

  پس نتیجه میگیریم که نوشته های ما همیشه باید به طور متوسط باشد نه خیلی کوتاه و خلاصه و نه خیلی طولانی و وقت گیر باشد خواننده از خواندن آن دست بکشد و از فهم این گزارش نیز دست بکشد گزارش باید مختصر و درعین حال مفید باشد که شخص وقتی آن را میخواند مطلب اصلی را درک کند.

 • نسبت گردش حسابهای دریافتنی
 • بسمه الله الرحمن الرحیم

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس گودرزی

  مدیرعامل محترم شرکت بازرگانی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از را­ه­ های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می ­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  فاطمه حسینی

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس صادقی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تبریز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا و دوام شرکت­های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر
  می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  زهرا جعفری

  گزارشی از کارهای روزانه است نمونه آن در کارهای مختلف مثل بانک های خصوصی نیز وجود دارد.

  نمونه گزارش کار اداری به شرح ذیل می باشد:

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس حسینی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی شیراز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  مژده حسنی

  گزارش اداری عبارت است گزارشی از سوی واحدهای سازمانی یا مجموعه ای از کارکنان یا افرادی خاص تهیه و در طول آن خواسته افراد و پیشنهادات آن ها و نظرات و یانتیجه اقدامات انجام شده باشد. انواع گزارش اداری در جهت فرمان های ارائه شده و دستورات صادر شده  برای آگاهی پیدا کردن از امور ویا تصمیماتی که باید گرفته شود به مرحله بالاتر ارائه می­گردد.گزارشات اداری در ادارات و بانک­ها و سازمان­های دولتی و غیردولتی به کار می­رود و اهداف آگاهی از تصمیمات و یا آگاهی ازامور ارائه شده اجرا می­گردد.

  انواع گزارش اداری شامل گزارش­ های خبری و توصیفی اند که گاهی حالتی را برای اشخاص به تصویر می­کشد. که در ادامه مطلب به نمونه گزارش کار روزانه اداری و یک نمونه گزارش توصیفی (نمونه گزارش نویسی توصیفی) و یک نمونه گزارش بازدید پرداخته ایم.

  نمونه متن گزارش کار مدیریت شامل تمام گزارشات مدیریت یک شرکت است که برای مدیر یک شرکت و تمام کارکنان در این شرکت نوشته می­شود و تمام اطلاعات و ارائه­ ها را شامل می­شود این گزارش عموما به صورت کتبی است و نمونه­ های آن مانند نمونه یک گزارش فنی و نمونه گزارش نویسی کوتاه و کارکردهای آن است.

  نحوه نوشتن گزارش کار روزانه روزنامه شامل اطلاعات روزانه کاری است و در نوشتن آن باید دقت کرد که تمام مطالب مهم را ذکرکنیم.

  گزارش در واقع یک سندی است که اطلاعاتی درآن وجود دارد و یک موضوع مشخص دارد که از ابتدا تا انتها به آن می­پردازد یعنی یک محوری مشخص دارد که بر پایه آن حرکت می­کند و بر آن استوار است. برای ارائه به فرد یا افراد خاصی است یا سازمان­هایی تنظیم می­شود و از ویژگی هایی برخوردار است: اطلاعات ارائه شده در ساختارهای مشخص.

  ساختار گزارش و محتوای آن براساس مخاطبان و دریافت کنندگان گزارش تنظیم می­شوند. قضاوت و ارزیابی­ها و مفروضات و داده­ها درگزارش به صورت مشخص و شفاف و قابل فهم همگان بیان شده است. شکل و محتوای اصلی گزارش نیز به گونه­ای است که نوشتن آن بدون حضور نویسندگان انجام می­شود. با گرفتن حداقل زمان و صرف زمان قابل فهم و درک برای خواننده آن باشد.نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش یعنی اظهار نظر کردن و درمیان گذاشتن یک بحث یا گفتگو در میان یک جمعیت است و در واقع مطالبی است که از شرح و تفسیرو بیان مطالب به وجود می ­آید و گزارش نویسی یعنی خلاصه کردن متن اخبار اطلاعت و خبر حقایق و مسائل و تجزیه تحلیل سیستم­های اداری اطلاعاتی منطقی و متوالی برای رسیدن به راه حل­های صحیح و منطقی تدوین شده است و برپایه دو اصل ساده نویسی و سالم نویسی بنا شده است.

  در ارتباط با یک نمونه گزارش بازدید باید گفت این نوع از نمونه گزارش نویسی کوتاه از بازدید یعنی ما از یک مکان فرهنگی اجتماعی یا سیاسی بازدید می­کنیم و درباره آن چه که اتفاق افتاد نوشت های را ایجاد می­کنیم و ان را با یکسری دست کاری به گزارشی تبدیل می­کنیم و در اختیار مردم قرار میدهیم که این یک گزارشی از بازدید ما می­شود.

  یک نمونه گزارش نویسی خبری به شرح زیر می باشد:

  بسم الله

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب آقای مهندس اسدالهی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود. پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  گزارش خبری یک واقعه وحادثه­ای را خبر می­دهد وشامل تمام جزئیات حوادث است و در واقع درگزارش­ها نقش اساسی و اصلی را دارد بررسی این گزارش یکی از سندهای اصلی است که حقوقدانان در مورد آن سوال می­کنند مثل گزارش خبری استخر.

  به طور مثال:بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس باقری

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام،احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  نتیجه: گزارش­ها باید حاوی مطالب مهم باشند و از نوشتن مطالب بی ­اهمیت بپردازیم و سخن را باید به طور مختصر و مفید نوشت که مناسب همگان باشد وهمه به راحتی بتوانند ان را بخوانند و قابل فهم و درک باشد. گزارش ها اغلب به صورت شفاهی هستن درمواقعی که به کاغذ وپرونده نیازی نیست وبه صورت ارائه اطلاعات و پروژه ها است وهم به صورت کتبی است زمانی که به کاغذ و کتاب ها نیاز است ارائه ها وگزارش هارا به صورت کتبی مینویسیم. اطلاعات مهم باید در گزارش ذکر شوند و کنفرانس­هایی که برای کلاس­های درس انجاممی­دهیم نیز ازنوع گزارش شفاهی است.

   اکنون که با نحوه گزارش نویسی آشنا شدید بهتر است بدانید گزارش نويسي بايد بصورت پويا و بدون تاخير انجام شود. تاخير در گزارش می‌تواند سبب اشتباهات جدي ‌شود.

  برای مثال؛ گنگ بودن و تاخير در ثبت و تکمیل یک گزارش در ارتباط با افت فشار خون می­تواند موجب تاخير در استفاده از داروهاي حیاتی بشود.

  تصميم گيري در ارتباط با مراقبت از بيمار بايد براساس اطلاعات گزارش شده جاري صورت گيرد.

  فعاليتها و وقايعي كه بايستي بطور جاري و بدون وقفه ثبت گردد شامل:

  اطلاعات ثبت شده می‌باید داراي نظم باشند و سازماندهي شوند و بهتر است از فرم‌هاي مخصوص استفاده گردد.

  گزارش صحيح باید حقايق را بيان کند، اطلاعات واقعي معمولا منجر به درك و برداشت اشتباه نخواهد شد. گزارش بايد شامل اطلاعات عيني و توصيفي درباره پديده‌هايي باشد كه پرستار مي‌بيند، مي‌شوند، مي‌بويد و احساس مي‌كند.

  از كاربرد كلماتي كه ايجاد ترديد و يا ابهام در فرد خواننده گزارش مي‌نمايد جدا خودداري نماييد. حد الامکان از استفاده كلماتي چون به نظر مي رسد، ظاهرا و ممكن است باید اجتناب کرد.

    مثال: گزارش صحيح: بيمار اظهار می‌کند که به اختلال در خواب مبتلا است، حوصله و رمغ صحبت با ديگران را ندارد، اشتها به غذا ندارد.

  گزارش نادرست: بيمار افسرده به نظر مي‌رسد.

  کلیه گزارشات باید محرمانه باشد و دور از دسترس همراهان و بستگان بیمار باشند، بیمارستان اجازه و حق تکثیر هیچ کدام از اوراق پرونده بدون رضایت بیمار را ندارد.

  موارد ثبت شده درباره بیمار باید دقيق و ریزبینانه باشد تا اعضاء تيم درمانی بتوانند به آن اعتماد كنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند.

  اطلاعاتي كه در گزارشات پرستاري ثبت می‌شود بايد كامل و بی‌نقص  و در عین حال مختصر باشد. نوشته های مختصر قابل درک است ولی نوشته هاي طولاني خواندنش مشكل است و وقت را تلف مي نمايد. در تهيه گزراش پرستاري بايستي از كاربرد كلمات غير ضروري اجتناب نمود.

  این نوع ثبت یکی از انواع روش های سنتی برای ثبت  گزارش می‌باشد که دارای ساختاری ساده و عیوب زیاد از جمله تکرار اطلاعات و وقایع ،صرف زمان زیاد و اجبار خواننده برای خواندن مطالب زیاد به منظور دستیابی به اطلاعاتی که در بازه زمانی کمتر و صرف وقت بسیار کمتری می‌شود کسب نمود.

  6/8/2004 ساعت 11:00

  “بیمار می­گوید ”من مدتی است که به سختی می توانم نفس بکشم“ تنفس 32 بار در دقیقه، نبض 120 و فشار خون 70/112 است. بیمار در هنگام دم از عضلات بین دنده ای استفاده می کند. صداهای تنفسی سمع شد، کراکل و ویزینگ در لوب های تحتانی هر دو طرف شنیده شد. سر تخت بالا آورده شد تا بیمار در وضعیت نشسته قرار گیرد. در ساعت 10:45 دقیقه خون شریانی برای بررسی گازهای خونی گرفته شد. اکسیژن 2 لیتر در دقیقه با ماسک داده شد. برای آرامش دادن به بیمار پرستار در کنار تخت وی باقی ماند. حسن محمدی – پرستار

  ساعت 11:30 دقیقه جواب ABG به دکتر “س“ گزارش شد.

  تعداد تنفس بیمار کاهش یافته و به 28 بار در دقیقه رسید ، نبض 96 و فشار خون 72/110 بود. کراکل و ویزینگ همچنان وجود داشت. بیمار به آرامی استراحت می کند . حسن محمدی – پرستار”

  (پی.او.ام.آر) گونه‌ای از ثبت است که بر مشکل بیمار تاکید دارد.

  نخست مشکلات سازماندهی و نظم دهی می­شوند بگونه‌ای که هر یک از اعضای تیم مراقبتی باید مشارکت کنند در یکی از مشکلات بیمار که از این طریق به دستیابی یک برنامه مراقبتی هماهنگ کمک میکند و از قسمتهای آمده در ذیل تشکیل شده است.

  داده های پایه: شامل است بر تمامی اطلاعات جمع آوری شده در رابطه با بیمار که به منظور شناسایی مشکلات مددجو و برنامه ریزی مراقبت ها شکل گرفته است.

  فهرست مشکلات: پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات ، مشکلات بررسی و شناسایی شده به ترتیب اولویت و حیطه آن فهرست شده و در پایان گزارش نوشته شود تا خط مشی و راهنمایی جهت ارائه مراقبت های لازم  به بیمار به دست آورید و مشکلات جدید هم در ادامه ثبت می‌شوند و به محض حل مشکل بر روی آن خط کشیده میشود و تاریخ آن نیز در همانجا ثبت خواهد شد.

  برنامه مراقبت پرستاری: برای هر مشکل با در نظر گرفتن استانداردهای مراقبتی  به صورت اختصاصی برنامه‌ای تدوین می‌شود، که شامل ثبت تشخیص‌های پرستاری، پیامد های مورد انتظار و فعالیت‌های انجام شده است.

  ثبت پیشرفت بیمار: اعضای تیم مراقبت باید میزان و سطح پیشرفت مشکلات بیمار را ثبت و در صورت لزوم کنترل کنند.

   اکنون که با یک نمونه گزارش توصیفی و اداری آشنا شده اید بهتر است بدانید نوشتن گزارش اداری نیز مشابه سایر مکتوبات اداری، مانند نوشتن صورت جلسه‌ها و یا دستورات اداری، دارای قواعد خاص می­باشد که در صورت عدم رعایت آن­ها، ممکن است گزارش مربوطه اثر گذاری مطلوب را نداشته و منجر به تصمیم گیری‌های اشتباه بشود.

  این اصول در نوشتن گزارش اداری عبارتند از:

  همیشه باید در خاطر داشته باشید که مخاطبان شما چه افرادی هستند و قرار است گزارش پاسخ گوی چه نیاز یا نیازهایی باشد.

  انتخاب عنوان: عنوان باید تا حد امکان مختصر و با محتوای متن هماهنگ باشد. در عنوان گذاری از واژگان کلیدی که در متن آمده‌است به کار برده شود.

  اگر خود گزارش نویس نویسنده گزارش است، باید در نظر داشته باشد که مخاطب در آغاز از هدف او آگاهی و شناختی ندارد. در این صورت باید مسئله را به گونه ای در اول گزارش خود بیاورد. اگر درباره همایشی گزارش می دهد، در همان چند خط اول روشن شود که این گزارش از چه مراسمی است و به چه دلیل به آن پرداخته شده است.

  چگونگی تنظیم گزارش، مهم ترین و اصلی ترین عامل در تنظیم آن است. ساختار و بدنه ی هر گزارش به طور کلی بر سه پایه ی:” مقدمه، بدنه ی اصلی و پایان گزارش” استوار است.

  مقدمه در ارتباط با موضوع گزارش باید به گونه ای تهیه شود که برای مخاطب قابل فهم و دارای معنایی قابل انتقال باشد.مقدمه باید بتواند در خواننده نسبت به موضوع علاقه ایجاد کند. مقدمه بایستی به خواننده بگوید که از گزارش چه انتظاری داشته باشد.

  متن یا بدنه ی اصلی گزارش، جایگاه ارائه‌ِی دادن آمارها، داده ها و تحلیل و تفسیر آن ها است.

  در پایان گزارش نتیجه گیری وپیشنهادها باید آورده شوند.

  اندازه و تناسب: هر اندازه نکته ای در گزارش مهم‌تر باشد، باید فضای بیشتری به آن اختصاص داد.

  زبان تاکید: به کارگیری عبارت‌هایی چون: “مهم ترین عامل”، “نکته ی اساسی” و … توجه خواننده را جلب می‌کند.

  در مرحله ی دوم گزارش نویسی، یعنی شکل و صورت گزارش، مطالب باید به ترتیب منطقی سامان داده شوند.

  در این مرحله باید:

  عنوان های اصلی و فرعی مشخص ، و بنابر اولویت و اهمیت به صورت منظم مرتب شوند. بررسی طرح برای تهیه ی پیش نویس گزارش صورت گیرد.

  برخی از سوالات رایج:

  1. اهمیت گزارش نویسی چیست؟

  در روزهایی که مشغله های ذهنی و کاری افراد افزایش یافته است گزارش نویسی یکی از راه هایی ست که می توان برای افزایش تمرکز و دست یافتن به ذهن آرام در کار و زندگی روزمره از آن استفاده کرد.

   

  2. چند مورد از گزارش نویسی را نام ببرید؟

  1. گزارش نویسی خبری
  2. گزارش نویسی از بازدید
  3. گزارش نویسی اداری

   

  3. به چه نکاتی در گزارش نویسی باید توجه کرد؟

  1. مخاطب گزارش کیست؟
  2.تیتر مناسب برای گزارش انتخاب کنید.
  3. به ساختار گزارش توجه کنید.

  بسیار عالی

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نام*

  ایمیل*

  وبگاه

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  02188746213

  در ابتدا باید بدانیم که چرا باید یک متنی را بنویسیم و هدف از نوشتن آن را مشخص کنیم و ویژگی­های یک متن خوب را بدانیم و مراحل نوشتن آن را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم که یک متن خوب باید یک مقدمه و محتوای خوب داشته باشد تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند و تمام نکات نگارشی آن باید رعایت شود تا بتوانیم آن را در سازمان های ارتباطی فرهنگی و سیاسی مورد استفاده عموم قرار دهیم و اصول و معیارها به خوبی در آن گنجانده شود.

  گزارش نویسی باید اهمیت­های خاص خود را داشته باشد همه ما این ها را میدانیم اما وقت زیادی برای یادگرفتن این مهارت­ها نمی­گذاریم. این به این معنی است که اهمیت گزارش نویسی کمتر از مهارت های دیگر نیست و نقش مهمی در رشد و پیشرفت انسان­ها دارد.

  با مراجعه به حافظه و تجربیات خود می­توانیم به نقش مهم گزارش نویسی در رشد و پیشرفت شغلی خود پی ببریم. گزارش نویسی یک مهارت مهم در تولید محتوا (Content creation) و تسلط کافی بر روی یک متن است. حل تمرینات دکتر ویز یک گزارش نویسی است پس ما با بهبود این مهارت میتوانیم کیفیت گفتگو در بحث­ها و مشارکت در بحث­ها در میان جمعیت را بهتر کنیم. ما باید بدانیم که قبل از شروع یک نمونه گزارش نویسی کوتاه باید هدف­ها و ویژگی متن را مشخص کنیم.

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش نویسی خوب انواع مختلفی دارد و ما باید در نظر داشته باشیم که متنی که می­نویسیم گزارشی برای اداره یا روزنامه یا هر جای فرهنگی سیاسی اجتماعی است. چگونه گزارش کار بنویسیم؟ ارائه گزارش به چند صورت است؟

  گزارش­ها می­تواند هم کتبی و هم شفاهی باشد.گزارش­های کتبی می­تواند به صورت عکس­های تصویری باشد که یک خبر مهمی را به ما بدهد مثل عکس زلزله بم که خبر یک زمین لرزه را در این شهر به ما می­دهد و همچنین ارائه اطلاعات بررسی­ها و پژوهش­ها نیز به صورت کتبی است و گزارش­ها می­تواند به صورت نمونه گزارش نویسی اطلاعاتی به طور سخنرانی­ها و ارائه ­ها و پژوهش­ها باشد و همچنین کنفرانس­های درسی نیز نوعی گزارش شفاهی است.

  مشاوره­های تلفنی گزارشی شفاهی است و فوریت­های پزشکی، اطلاعات رهبری. نیاز نداشتن به پرونده ­ها و کتاب­های بزرگ باعث می­شود که گزارش­ها به صورت شفاهی باشد. در ادامه نمونه یک گزارش کار اداری (نمونه گزارش عملکرد اداری یا متن گزارش عملکرد) را بررسی کرده ایم.

  اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که برای نوشتن نمونه یک گزارش خوب pdf باید چه اصولی را رعایت کرد باید بگوییم هر گزارشی که می­نویسیم باید اصول و معیارهایی در آن رعایت شود گزارش­ها فقط باید نکات مهم را شامل شود. گزارش­ها در اصل باید حقیقت را افشا کند و هیچ­گونه دخالت و نظرشخصی افراد در آن باشد. باید به دور از غلط­های املایی علائم نگارشی باشد که وجود کلمات غلط در آن­ها باعث اشتباه خوانی شخص نشود و همچنین علائم اختصاری نیز باید درآن به درستی به کار گرفته شود و درگزارش نباید به توضیح عوامل بی­ اهمیت یا کم اهمیت بپردازیم و فقط باید کلمات مهم در گزارش ذکر شود.

  گزارش­ها نباید خیلی طولانی شود که شخص برای خواندن آن خیلی وقت گذارد و در میان گزارش از خواندن آن دست بکشد یا فرد را خسته کند به همین دلیل نمونه گزارش نویسی کوتاه باشد که همه اشخاص بتوانند آن را بخوانند خواندن آن برای کسی مشکل نباشد.

  پس نتیجه میگیریم که نوشته های ما همیشه باید به طور متوسط باشد نه خیلی کوتاه و خلاصه و نه خیلی طولانی و وقت گیر باشد خواننده از خواندن آن دست بکشد و از فهم این گزارش نیز دست بکشد گزارش باید مختصر و درعین حال مفید باشد که شخص وقتی آن را میخواند مطلب اصلی را درک کند.

 • کمپین استخدام
 • بسمه الله الرحمن الرحیم

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس گودرزی

  مدیرعامل محترم شرکت بازرگانی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از را­ه­ های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می ­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  فاطمه حسینی

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس صادقی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تبریز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا و دوام شرکت­های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر
  می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  زهرا جعفری

  گزارشی از کارهای روزانه است نمونه آن در کارهای مختلف مثل بانک های خصوصی نیز وجود دارد.

  نمونه گزارش کار اداری به شرح ذیل می باشد:

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس حسینی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی شیراز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  مژده حسنی

  گزارش اداری عبارت است گزارشی از سوی واحدهای سازمانی یا مجموعه ای از کارکنان یا افرادی خاص تهیه و در طول آن خواسته افراد و پیشنهادات آن ها و نظرات و یانتیجه اقدامات انجام شده باشد. انواع گزارش اداری در جهت فرمان های ارائه شده و دستورات صادر شده  برای آگاهی پیدا کردن از امور ویا تصمیماتی که باید گرفته شود به مرحله بالاتر ارائه می­گردد.گزارشات اداری در ادارات و بانک­ها و سازمان­های دولتی و غیردولتی به کار می­رود و اهداف آگاهی از تصمیمات و یا آگاهی ازامور ارائه شده اجرا می­گردد.

  انواع گزارش اداری شامل گزارش­ های خبری و توصیفی اند که گاهی حالتی را برای اشخاص به تصویر می­کشد. که در ادامه مطلب به نمونه گزارش کار روزانه اداری و یک نمونه گزارش توصیفی (نمونه گزارش نویسی توصیفی) و یک نمونه گزارش بازدید پرداخته ایم.

  نمونه متن گزارش کار مدیریت شامل تمام گزارشات مدیریت یک شرکت است که برای مدیر یک شرکت و تمام کارکنان در این شرکت نوشته می­شود و تمام اطلاعات و ارائه­ ها را شامل می­شود این گزارش عموما به صورت کتبی است و نمونه­ های آن مانند نمونه یک گزارش فنی و نمونه گزارش نویسی کوتاه و کارکردهای آن است.

  نحوه نوشتن گزارش کار روزانه روزنامه شامل اطلاعات روزانه کاری است و در نوشتن آن باید دقت کرد که تمام مطالب مهم را ذکرکنیم.

  گزارش در واقع یک سندی است که اطلاعاتی درآن وجود دارد و یک موضوع مشخص دارد که از ابتدا تا انتها به آن می­پردازد یعنی یک محوری مشخص دارد که بر پایه آن حرکت می­کند و بر آن استوار است. برای ارائه به فرد یا افراد خاصی است یا سازمان­هایی تنظیم می­شود و از ویژگی هایی برخوردار است: اطلاعات ارائه شده در ساختارهای مشخص.

  ساختار گزارش و محتوای آن براساس مخاطبان و دریافت کنندگان گزارش تنظیم می­شوند. قضاوت و ارزیابی­ها و مفروضات و داده­ها درگزارش به صورت مشخص و شفاف و قابل فهم همگان بیان شده است. شکل و محتوای اصلی گزارش نیز به گونه­ای است که نوشتن آن بدون حضور نویسندگان انجام می­شود. با گرفتن حداقل زمان و صرف زمان قابل فهم و درک برای خواننده آن باشد.نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش یعنی اظهار نظر کردن و درمیان گذاشتن یک بحث یا گفتگو در میان یک جمعیت است و در واقع مطالبی است که از شرح و تفسیرو بیان مطالب به وجود می ­آید و گزارش نویسی یعنی خلاصه کردن متن اخبار اطلاعت و خبر حقایق و مسائل و تجزیه تحلیل سیستم­های اداری اطلاعاتی منطقی و متوالی برای رسیدن به راه حل­های صحیح و منطقی تدوین شده است و برپایه دو اصل ساده نویسی و سالم نویسی بنا شده است.

  در ارتباط با یک نمونه گزارش بازدید باید گفت این نوع از نمونه گزارش نویسی کوتاه از بازدید یعنی ما از یک مکان فرهنگی اجتماعی یا سیاسی بازدید می­کنیم و درباره آن چه که اتفاق افتاد نوشت های را ایجاد می­کنیم و ان را با یکسری دست کاری به گزارشی تبدیل می­کنیم و در اختیار مردم قرار میدهیم که این یک گزارشی از بازدید ما می­شود.

  یک نمونه گزارش نویسی خبری به شرح زیر می باشد:

  بسم الله

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب آقای مهندس اسدالهی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود. پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  گزارش خبری یک واقعه وحادثه­ای را خبر می­دهد وشامل تمام جزئیات حوادث است و در واقع درگزارش­ها نقش اساسی و اصلی را دارد بررسی این گزارش یکی از سندهای اصلی است که حقوقدانان در مورد آن سوال می­کنند مثل گزارش خبری استخر.

  به طور مثال:بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس باقری

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام،احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  نتیجه: گزارش­ها باید حاوی مطالب مهم باشند و از نوشتن مطالب بی ­اهمیت بپردازیم و سخن را باید به طور مختصر و مفید نوشت که مناسب همگان باشد وهمه به راحتی بتوانند ان را بخوانند و قابل فهم و درک باشد. گزارش ها اغلب به صورت شفاهی هستن درمواقعی که به کاغذ وپرونده نیازی نیست وبه صورت ارائه اطلاعات و پروژه ها است وهم به صورت کتبی است زمانی که به کاغذ و کتاب ها نیاز است ارائه ها وگزارش هارا به صورت کتبی مینویسیم. اطلاعات مهم باید در گزارش ذکر شوند و کنفرانس­هایی که برای کلاس­های درس انجاممی­دهیم نیز ازنوع گزارش شفاهی است.

   اکنون که با نحوه گزارش نویسی آشنا شدید بهتر است بدانید گزارش نويسي بايد بصورت پويا و بدون تاخير انجام شود. تاخير در گزارش می‌تواند سبب اشتباهات جدي ‌شود.

  برای مثال؛ گنگ بودن و تاخير در ثبت و تکمیل یک گزارش در ارتباط با افت فشار خون می­تواند موجب تاخير در استفاده از داروهاي حیاتی بشود.

  تصميم گيري در ارتباط با مراقبت از بيمار بايد براساس اطلاعات گزارش شده جاري صورت گيرد.

  فعاليتها و وقايعي كه بايستي بطور جاري و بدون وقفه ثبت گردد شامل:

  اطلاعات ثبت شده می‌باید داراي نظم باشند و سازماندهي شوند و بهتر است از فرم‌هاي مخصوص استفاده گردد.

  گزارش صحيح باید حقايق را بيان کند، اطلاعات واقعي معمولا منجر به درك و برداشت اشتباه نخواهد شد. گزارش بايد شامل اطلاعات عيني و توصيفي درباره پديده‌هايي باشد كه پرستار مي‌بيند، مي‌شوند، مي‌بويد و احساس مي‌كند.

  از كاربرد كلماتي كه ايجاد ترديد و يا ابهام در فرد خواننده گزارش مي‌نمايد جدا خودداري نماييد. حد الامکان از استفاده كلماتي چون به نظر مي رسد، ظاهرا و ممكن است باید اجتناب کرد.

    مثال: گزارش صحيح: بيمار اظهار می‌کند که به اختلال در خواب مبتلا است، حوصله و رمغ صحبت با ديگران را ندارد، اشتها به غذا ندارد.

  گزارش نادرست: بيمار افسرده به نظر مي‌رسد.

  کلیه گزارشات باید محرمانه باشد و دور از دسترس همراهان و بستگان بیمار باشند، بیمارستان اجازه و حق تکثیر هیچ کدام از اوراق پرونده بدون رضایت بیمار را ندارد.

  موارد ثبت شده درباره بیمار باید دقيق و ریزبینانه باشد تا اعضاء تيم درمانی بتوانند به آن اعتماد كنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند.

  اطلاعاتي كه در گزارشات پرستاري ثبت می‌شود بايد كامل و بی‌نقص  و در عین حال مختصر باشد. نوشته های مختصر قابل درک است ولی نوشته هاي طولاني خواندنش مشكل است و وقت را تلف مي نمايد. در تهيه گزراش پرستاري بايستي از كاربرد كلمات غير ضروري اجتناب نمود.

  این نوع ثبت یکی از انواع روش های سنتی برای ثبت  گزارش می‌باشد که دارای ساختاری ساده و عیوب زیاد از جمله تکرار اطلاعات و وقایع ،صرف زمان زیاد و اجبار خواننده برای خواندن مطالب زیاد به منظور دستیابی به اطلاعاتی که در بازه زمانی کمتر و صرف وقت بسیار کمتری می‌شود کسب نمود.

  6/8/2004 ساعت 11:00

  “بیمار می­گوید ”من مدتی است که به سختی می توانم نفس بکشم“ تنفس 32 بار در دقیقه، نبض 120 و فشار خون 70/112 است. بیمار در هنگام دم از عضلات بین دنده ای استفاده می کند. صداهای تنفسی سمع شد، کراکل و ویزینگ در لوب های تحتانی هر دو طرف شنیده شد. سر تخت بالا آورده شد تا بیمار در وضعیت نشسته قرار گیرد. در ساعت 10:45 دقیقه خون شریانی برای بررسی گازهای خونی گرفته شد. اکسیژن 2 لیتر در دقیقه با ماسک داده شد. برای آرامش دادن به بیمار پرستار در کنار تخت وی باقی ماند. حسن محمدی – پرستار

  ساعت 11:30 دقیقه جواب ABG به دکتر “س“ گزارش شد.

  تعداد تنفس بیمار کاهش یافته و به 28 بار در دقیقه رسید ، نبض 96 و فشار خون 72/110 بود. کراکل و ویزینگ همچنان وجود داشت. بیمار به آرامی استراحت می کند . حسن محمدی – پرستار”

  (پی.او.ام.آر) گونه‌ای از ثبت است که بر مشکل بیمار تاکید دارد.

  نخست مشکلات سازماندهی و نظم دهی می­شوند بگونه‌ای که هر یک از اعضای تیم مراقبتی باید مشارکت کنند در یکی از مشکلات بیمار که از این طریق به دستیابی یک برنامه مراقبتی هماهنگ کمک میکند و از قسمتهای آمده در ذیل تشکیل شده است.

  داده های پایه: شامل است بر تمامی اطلاعات جمع آوری شده در رابطه با بیمار که به منظور شناسایی مشکلات مددجو و برنامه ریزی مراقبت ها شکل گرفته است.

  فهرست مشکلات: پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات ، مشکلات بررسی و شناسایی شده به ترتیب اولویت و حیطه آن فهرست شده و در پایان گزارش نوشته شود تا خط مشی و راهنمایی جهت ارائه مراقبت های لازم  به بیمار به دست آورید و مشکلات جدید هم در ادامه ثبت می‌شوند و به محض حل مشکل بر روی آن خط کشیده میشود و تاریخ آن نیز در همانجا ثبت خواهد شد.

  برنامه مراقبت پرستاری: برای هر مشکل با در نظر گرفتن استانداردهای مراقبتی  به صورت اختصاصی برنامه‌ای تدوین می‌شود، که شامل ثبت تشخیص‌های پرستاری، پیامد های مورد انتظار و فعالیت‌های انجام شده است.

  ثبت پیشرفت بیمار: اعضای تیم مراقبت باید میزان و سطح پیشرفت مشکلات بیمار را ثبت و در صورت لزوم کنترل کنند.

   اکنون که با یک نمونه گزارش توصیفی و اداری آشنا شده اید بهتر است بدانید نوشتن گزارش اداری نیز مشابه سایر مکتوبات اداری، مانند نوشتن صورت جلسه‌ها و یا دستورات اداری، دارای قواعد خاص می­باشد که در صورت عدم رعایت آن­ها، ممکن است گزارش مربوطه اثر گذاری مطلوب را نداشته و منجر به تصمیم گیری‌های اشتباه بشود.

  این اصول در نوشتن گزارش اداری عبارتند از:

  همیشه باید در خاطر داشته باشید که مخاطبان شما چه افرادی هستند و قرار است گزارش پاسخ گوی چه نیاز یا نیازهایی باشد.

  انتخاب عنوان: عنوان باید تا حد امکان مختصر و با محتوای متن هماهنگ باشد. در عنوان گذاری از واژگان کلیدی که در متن آمده‌است به کار برده شود.

  اگر خود گزارش نویس نویسنده گزارش است، باید در نظر داشته باشد که مخاطب در آغاز از هدف او آگاهی و شناختی ندارد. در این صورت باید مسئله را به گونه ای در اول گزارش خود بیاورد. اگر درباره همایشی گزارش می دهد، در همان چند خط اول روشن شود که این گزارش از چه مراسمی است و به چه دلیل به آن پرداخته شده است.

  چگونگی تنظیم گزارش، مهم ترین و اصلی ترین عامل در تنظیم آن است. ساختار و بدنه ی هر گزارش به طور کلی بر سه پایه ی:” مقدمه، بدنه ی اصلی و پایان گزارش” استوار است.

  مقدمه در ارتباط با موضوع گزارش باید به گونه ای تهیه شود که برای مخاطب قابل فهم و دارای معنایی قابل انتقال باشد.مقدمه باید بتواند در خواننده نسبت به موضوع علاقه ایجاد کند. مقدمه بایستی به خواننده بگوید که از گزارش چه انتظاری داشته باشد.

  متن یا بدنه ی اصلی گزارش، جایگاه ارائه‌ِی دادن آمارها، داده ها و تحلیل و تفسیر آن ها است.

  در پایان گزارش نتیجه گیری وپیشنهادها باید آورده شوند.

  اندازه و تناسب: هر اندازه نکته ای در گزارش مهم‌تر باشد، باید فضای بیشتری به آن اختصاص داد.

  زبان تاکید: به کارگیری عبارت‌هایی چون: “مهم ترین عامل”، “نکته ی اساسی” و … توجه خواننده را جلب می‌کند.

  در مرحله ی دوم گزارش نویسی، یعنی شکل و صورت گزارش، مطالب باید به ترتیب منطقی سامان داده شوند.

  در این مرحله باید:

  عنوان های اصلی و فرعی مشخص ، و بنابر اولویت و اهمیت به صورت منظم مرتب شوند. بررسی طرح برای تهیه ی پیش نویس گزارش صورت گیرد.

  برخی از سوالات رایج:

  1. اهمیت گزارش نویسی چیست؟

  در روزهایی که مشغله های ذهنی و کاری افراد افزایش یافته است گزارش نویسی یکی از راه هایی ست که می توان برای افزایش تمرکز و دست یافتن به ذهن آرام در کار و زندگی روزمره از آن استفاده کرد.

   

  2. چند مورد از گزارش نویسی را نام ببرید؟

  1. گزارش نویسی خبری
  2. گزارش نویسی از بازدید
  3. گزارش نویسی اداری

   

  3. به چه نکاتی در گزارش نویسی باید توجه کرد؟

  1. مخاطب گزارش کیست؟
  2.تیتر مناسب برای گزارش انتخاب کنید.
  3. به ساختار گزارش توجه کنید.

  بسیار عالی

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نام*

  ایمیل*

  وبگاه

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  02188746213

  در ابتدا باید بدانیم که چرا باید یک متنی را بنویسیم و هدف از نوشتن آن را مشخص کنیم و ویژگی­های یک متن خوب را بدانیم و مراحل نوشتن آن را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم که یک متن خوب باید یک مقدمه و محتوای خوب داشته باشد تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند و تمام نکات نگارشی آن باید رعایت شود تا بتوانیم آن را در سازمان های ارتباطی فرهنگی و سیاسی مورد استفاده عموم قرار دهیم و اصول و معیارها به خوبی در آن گنجانده شود.

  گزارش نویسی باید اهمیت­های خاص خود را داشته باشد همه ما این ها را میدانیم اما وقت زیادی برای یادگرفتن این مهارت­ها نمی­گذاریم. این به این معنی است که اهمیت گزارش نویسی کمتر از مهارت های دیگر نیست و نقش مهمی در رشد و پیشرفت انسان­ها دارد.

  با مراجعه به حافظه و تجربیات خود می­توانیم به نقش مهم گزارش نویسی در رشد و پیشرفت شغلی خود پی ببریم. گزارش نویسی یک مهارت مهم در تولید محتوا (Content creation) و تسلط کافی بر روی یک متن است. حل تمرینات دکتر ویز یک گزارش نویسی است پس ما با بهبود این مهارت میتوانیم کیفیت گفتگو در بحث­ها و مشارکت در بحث­ها در میان جمعیت را بهتر کنیم. ما باید بدانیم که قبل از شروع یک نمونه گزارش نویسی کوتاه باید هدف­ها و ویژگی متن را مشخص کنیم.

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش نویسی خوب انواع مختلفی دارد و ما باید در نظر داشته باشیم که متنی که می­نویسیم گزارشی برای اداره یا روزنامه یا هر جای فرهنگی سیاسی اجتماعی است. چگونه گزارش کار بنویسیم؟ ارائه گزارش به چند صورت است؟

  گزارش­ها می­تواند هم کتبی و هم شفاهی باشد.گزارش­های کتبی می­تواند به صورت عکس­های تصویری باشد که یک خبر مهمی را به ما بدهد مثل عکس زلزله بم که خبر یک زمین لرزه را در این شهر به ما می­دهد و همچنین ارائه اطلاعات بررسی­ها و پژوهش­ها نیز به صورت کتبی است و گزارش­ها می­تواند به صورت نمونه گزارش نویسی اطلاعاتی به طور سخنرانی­ها و ارائه ­ها و پژوهش­ها باشد و همچنین کنفرانس­های درسی نیز نوعی گزارش شفاهی است.

  مشاوره­های تلفنی گزارشی شفاهی است و فوریت­های پزشکی، اطلاعات رهبری. نیاز نداشتن به پرونده ­ها و کتاب­های بزرگ باعث می­شود که گزارش­ها به صورت شفاهی باشد. در ادامه نمونه یک گزارش کار اداری (نمونه گزارش عملکرد اداری یا متن گزارش عملکرد) را بررسی کرده ایم.

  اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که برای نوشتن نمونه یک گزارش خوب pdf باید چه اصولی را رعایت کرد باید بگوییم هر گزارشی که می­نویسیم باید اصول و معیارهایی در آن رعایت شود گزارش­ها فقط باید نکات مهم را شامل شود. گزارش­ها در اصل باید حقیقت را افشا کند و هیچ­گونه دخالت و نظرشخصی افراد در آن باشد. باید به دور از غلط­های املایی علائم نگارشی باشد که وجود کلمات غلط در آن­ها باعث اشتباه خوانی شخص نشود و همچنین علائم اختصاری نیز باید درآن به درستی به کار گرفته شود و درگزارش نباید به توضیح عوامل بی­ اهمیت یا کم اهمیت بپردازیم و فقط باید کلمات مهم در گزارش ذکر شود.

  گزارش­ها نباید خیلی طولانی شود که شخص برای خواندن آن خیلی وقت گذارد و در میان گزارش از خواندن آن دست بکشد یا فرد را خسته کند به همین دلیل نمونه گزارش نویسی کوتاه باشد که همه اشخاص بتوانند آن را بخوانند خواندن آن برای کسی مشکل نباشد.

  پس نتیجه میگیریم که نوشته های ما همیشه باید به طور متوسط باشد نه خیلی کوتاه و خلاصه و نه خیلی طولانی و وقت گیر باشد خواننده از خواندن آن دست بکشد و از فهم این گزارش نیز دست بکشد گزارش باید مختصر و درعین حال مفید باشد که شخص وقتی آن را میخواند مطلب اصلی را درک کند.

 • شرکت بهنوش
 • بسمه الله الرحمن الرحیم

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس گودرزی

  مدیرعامل محترم شرکت بازرگانی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از را­ه­ های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می ­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  فاطمه حسینی

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس صادقی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تبریز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا و دوام شرکت­های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر
  می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  زهرا جعفری

  گزارشی از کارهای روزانه است نمونه آن در کارهای مختلف مثل بانک های خصوصی نیز وجود دارد.

  نمونه گزارش کار اداری به شرح ذیل می باشد:

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس حسینی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی شیراز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  مژده حسنی

  گزارش اداری عبارت است گزارشی از سوی واحدهای سازمانی یا مجموعه ای از کارکنان یا افرادی خاص تهیه و در طول آن خواسته افراد و پیشنهادات آن ها و نظرات و یانتیجه اقدامات انجام شده باشد. انواع گزارش اداری در جهت فرمان های ارائه شده و دستورات صادر شده  برای آگاهی پیدا کردن از امور ویا تصمیماتی که باید گرفته شود به مرحله بالاتر ارائه می­گردد.گزارشات اداری در ادارات و بانک­ها و سازمان­های دولتی و غیردولتی به کار می­رود و اهداف آگاهی از تصمیمات و یا آگاهی ازامور ارائه شده اجرا می­گردد.

  انواع گزارش اداری شامل گزارش­ های خبری و توصیفی اند که گاهی حالتی را برای اشخاص به تصویر می­کشد. که در ادامه مطلب به نمونه گزارش کار روزانه اداری و یک نمونه گزارش توصیفی (نمونه گزارش نویسی توصیفی) و یک نمونه گزارش بازدید پرداخته ایم.

  نمونه متن گزارش کار مدیریت شامل تمام گزارشات مدیریت یک شرکت است که برای مدیر یک شرکت و تمام کارکنان در این شرکت نوشته می­شود و تمام اطلاعات و ارائه­ ها را شامل می­شود این گزارش عموما به صورت کتبی است و نمونه­ های آن مانند نمونه یک گزارش فنی و نمونه گزارش نویسی کوتاه و کارکردهای آن است.

  نحوه نوشتن گزارش کار روزانه روزنامه شامل اطلاعات روزانه کاری است و در نوشتن آن باید دقت کرد که تمام مطالب مهم را ذکرکنیم.

  گزارش در واقع یک سندی است که اطلاعاتی درآن وجود دارد و یک موضوع مشخص دارد که از ابتدا تا انتها به آن می­پردازد یعنی یک محوری مشخص دارد که بر پایه آن حرکت می­کند و بر آن استوار است. برای ارائه به فرد یا افراد خاصی است یا سازمان­هایی تنظیم می­شود و از ویژگی هایی برخوردار است: اطلاعات ارائه شده در ساختارهای مشخص.

  ساختار گزارش و محتوای آن براساس مخاطبان و دریافت کنندگان گزارش تنظیم می­شوند. قضاوت و ارزیابی­ها و مفروضات و داده­ها درگزارش به صورت مشخص و شفاف و قابل فهم همگان بیان شده است. شکل و محتوای اصلی گزارش نیز به گونه­ای است که نوشتن آن بدون حضور نویسندگان انجام می­شود. با گرفتن حداقل زمان و صرف زمان قابل فهم و درک برای خواننده آن باشد.نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش یعنی اظهار نظر کردن و درمیان گذاشتن یک بحث یا گفتگو در میان یک جمعیت است و در واقع مطالبی است که از شرح و تفسیرو بیان مطالب به وجود می ­آید و گزارش نویسی یعنی خلاصه کردن متن اخبار اطلاعت و خبر حقایق و مسائل و تجزیه تحلیل سیستم­های اداری اطلاعاتی منطقی و متوالی برای رسیدن به راه حل­های صحیح و منطقی تدوین شده است و برپایه دو اصل ساده نویسی و سالم نویسی بنا شده است.

  در ارتباط با یک نمونه گزارش بازدید باید گفت این نوع از نمونه گزارش نویسی کوتاه از بازدید یعنی ما از یک مکان فرهنگی اجتماعی یا سیاسی بازدید می­کنیم و درباره آن چه که اتفاق افتاد نوشت های را ایجاد می­کنیم و ان را با یکسری دست کاری به گزارشی تبدیل می­کنیم و در اختیار مردم قرار میدهیم که این یک گزارشی از بازدید ما می­شود.

  یک نمونه گزارش نویسی خبری به شرح زیر می باشد:

  بسم الله

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب آقای مهندس اسدالهی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود. پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  گزارش خبری یک واقعه وحادثه­ای را خبر می­دهد وشامل تمام جزئیات حوادث است و در واقع درگزارش­ها نقش اساسی و اصلی را دارد بررسی این گزارش یکی از سندهای اصلی است که حقوقدانان در مورد آن سوال می­کنند مثل گزارش خبری استخر.

  به طور مثال:بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس باقری

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام،احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  نتیجه: گزارش­ها باید حاوی مطالب مهم باشند و از نوشتن مطالب بی ­اهمیت بپردازیم و سخن را باید به طور مختصر و مفید نوشت که مناسب همگان باشد وهمه به راحتی بتوانند ان را بخوانند و قابل فهم و درک باشد. گزارش ها اغلب به صورت شفاهی هستن درمواقعی که به کاغذ وپرونده نیازی نیست وبه صورت ارائه اطلاعات و پروژه ها است وهم به صورت کتبی است زمانی که به کاغذ و کتاب ها نیاز است ارائه ها وگزارش هارا به صورت کتبی مینویسیم. اطلاعات مهم باید در گزارش ذکر شوند و کنفرانس­هایی که برای کلاس­های درس انجاممی­دهیم نیز ازنوع گزارش شفاهی است.

   اکنون که با نحوه گزارش نویسی آشنا شدید بهتر است بدانید گزارش نويسي بايد بصورت پويا و بدون تاخير انجام شود. تاخير در گزارش می‌تواند سبب اشتباهات جدي ‌شود.

  برای مثال؛ گنگ بودن و تاخير در ثبت و تکمیل یک گزارش در ارتباط با افت فشار خون می­تواند موجب تاخير در استفاده از داروهاي حیاتی بشود.

  تصميم گيري در ارتباط با مراقبت از بيمار بايد براساس اطلاعات گزارش شده جاري صورت گيرد.

  فعاليتها و وقايعي كه بايستي بطور جاري و بدون وقفه ثبت گردد شامل:

  اطلاعات ثبت شده می‌باید داراي نظم باشند و سازماندهي شوند و بهتر است از فرم‌هاي مخصوص استفاده گردد.

  گزارش صحيح باید حقايق را بيان کند، اطلاعات واقعي معمولا منجر به درك و برداشت اشتباه نخواهد شد. گزارش بايد شامل اطلاعات عيني و توصيفي درباره پديده‌هايي باشد كه پرستار مي‌بيند، مي‌شوند، مي‌بويد و احساس مي‌كند.

  از كاربرد كلماتي كه ايجاد ترديد و يا ابهام در فرد خواننده گزارش مي‌نمايد جدا خودداري نماييد. حد الامکان از استفاده كلماتي چون به نظر مي رسد، ظاهرا و ممكن است باید اجتناب کرد.

    مثال: گزارش صحيح: بيمار اظهار می‌کند که به اختلال در خواب مبتلا است، حوصله و رمغ صحبت با ديگران را ندارد، اشتها به غذا ندارد.

  گزارش نادرست: بيمار افسرده به نظر مي‌رسد.

  کلیه گزارشات باید محرمانه باشد و دور از دسترس همراهان و بستگان بیمار باشند، بیمارستان اجازه و حق تکثیر هیچ کدام از اوراق پرونده بدون رضایت بیمار را ندارد.

  موارد ثبت شده درباره بیمار باید دقيق و ریزبینانه باشد تا اعضاء تيم درمانی بتوانند به آن اعتماد كنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند.

  اطلاعاتي كه در گزارشات پرستاري ثبت می‌شود بايد كامل و بی‌نقص  و در عین حال مختصر باشد. نوشته های مختصر قابل درک است ولی نوشته هاي طولاني خواندنش مشكل است و وقت را تلف مي نمايد. در تهيه گزراش پرستاري بايستي از كاربرد كلمات غير ضروري اجتناب نمود.

  این نوع ثبت یکی از انواع روش های سنتی برای ثبت  گزارش می‌باشد که دارای ساختاری ساده و عیوب زیاد از جمله تکرار اطلاعات و وقایع ،صرف زمان زیاد و اجبار خواننده برای خواندن مطالب زیاد به منظور دستیابی به اطلاعاتی که در بازه زمانی کمتر و صرف وقت بسیار کمتری می‌شود کسب نمود.

  6/8/2004 ساعت 11:00

  “بیمار می­گوید ”من مدتی است که به سختی می توانم نفس بکشم“ تنفس 32 بار در دقیقه، نبض 120 و فشار خون 70/112 است. بیمار در هنگام دم از عضلات بین دنده ای استفاده می کند. صداهای تنفسی سمع شد، کراکل و ویزینگ در لوب های تحتانی هر دو طرف شنیده شد. سر تخت بالا آورده شد تا بیمار در وضعیت نشسته قرار گیرد. در ساعت 10:45 دقیقه خون شریانی برای بررسی گازهای خونی گرفته شد. اکسیژن 2 لیتر در دقیقه با ماسک داده شد. برای آرامش دادن به بیمار پرستار در کنار تخت وی باقی ماند. حسن محمدی – پرستار

  ساعت 11:30 دقیقه جواب ABG به دکتر “س“ گزارش شد.

  تعداد تنفس بیمار کاهش یافته و به 28 بار در دقیقه رسید ، نبض 96 و فشار خون 72/110 بود. کراکل و ویزینگ همچنان وجود داشت. بیمار به آرامی استراحت می کند . حسن محمدی – پرستار”

  (پی.او.ام.آر) گونه‌ای از ثبت است که بر مشکل بیمار تاکید دارد.

  نخست مشکلات سازماندهی و نظم دهی می­شوند بگونه‌ای که هر یک از اعضای تیم مراقبتی باید مشارکت کنند در یکی از مشکلات بیمار که از این طریق به دستیابی یک برنامه مراقبتی هماهنگ کمک میکند و از قسمتهای آمده در ذیل تشکیل شده است.

  داده های پایه: شامل است بر تمامی اطلاعات جمع آوری شده در رابطه با بیمار که به منظور شناسایی مشکلات مددجو و برنامه ریزی مراقبت ها شکل گرفته است.

  فهرست مشکلات: پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات ، مشکلات بررسی و شناسایی شده به ترتیب اولویت و حیطه آن فهرست شده و در پایان گزارش نوشته شود تا خط مشی و راهنمایی جهت ارائه مراقبت های لازم  به بیمار به دست آورید و مشکلات جدید هم در ادامه ثبت می‌شوند و به محض حل مشکل بر روی آن خط کشیده میشود و تاریخ آن نیز در همانجا ثبت خواهد شد.

  برنامه مراقبت پرستاری: برای هر مشکل با در نظر گرفتن استانداردهای مراقبتی  به صورت اختصاصی برنامه‌ای تدوین می‌شود، که شامل ثبت تشخیص‌های پرستاری، پیامد های مورد انتظار و فعالیت‌های انجام شده است.

  ثبت پیشرفت بیمار: اعضای تیم مراقبت باید میزان و سطح پیشرفت مشکلات بیمار را ثبت و در صورت لزوم کنترل کنند.

   اکنون که با یک نمونه گزارش توصیفی و اداری آشنا شده اید بهتر است بدانید نوشتن گزارش اداری نیز مشابه سایر مکتوبات اداری، مانند نوشتن صورت جلسه‌ها و یا دستورات اداری، دارای قواعد خاص می­باشد که در صورت عدم رعایت آن­ها، ممکن است گزارش مربوطه اثر گذاری مطلوب را نداشته و منجر به تصمیم گیری‌های اشتباه بشود.

  این اصول در نوشتن گزارش اداری عبارتند از:

  همیشه باید در خاطر داشته باشید که مخاطبان شما چه افرادی هستند و قرار است گزارش پاسخ گوی چه نیاز یا نیازهایی باشد.

  انتخاب عنوان: عنوان باید تا حد امکان مختصر و با محتوای متن هماهنگ باشد. در عنوان گذاری از واژگان کلیدی که در متن آمده‌است به کار برده شود.

  اگر خود گزارش نویس نویسنده گزارش است، باید در نظر داشته باشد که مخاطب در آغاز از هدف او آگاهی و شناختی ندارد. در این صورت باید مسئله را به گونه ای در اول گزارش خود بیاورد. اگر درباره همایشی گزارش می دهد، در همان چند خط اول روشن شود که این گزارش از چه مراسمی است و به چه دلیل به آن پرداخته شده است.

  چگونگی تنظیم گزارش، مهم ترین و اصلی ترین عامل در تنظیم آن است. ساختار و بدنه ی هر گزارش به طور کلی بر سه پایه ی:” مقدمه، بدنه ی اصلی و پایان گزارش” استوار است.

  مقدمه در ارتباط با موضوع گزارش باید به گونه ای تهیه شود که برای مخاطب قابل فهم و دارای معنایی قابل انتقال باشد.مقدمه باید بتواند در خواننده نسبت به موضوع علاقه ایجاد کند. مقدمه بایستی به خواننده بگوید که از گزارش چه انتظاری داشته باشد.

  متن یا بدنه ی اصلی گزارش، جایگاه ارائه‌ِی دادن آمارها، داده ها و تحلیل و تفسیر آن ها است.

  در پایان گزارش نتیجه گیری وپیشنهادها باید آورده شوند.

  اندازه و تناسب: هر اندازه نکته ای در گزارش مهم‌تر باشد، باید فضای بیشتری به آن اختصاص داد.

  زبان تاکید: به کارگیری عبارت‌هایی چون: “مهم ترین عامل”، “نکته ی اساسی” و … توجه خواننده را جلب می‌کند.

  در مرحله ی دوم گزارش نویسی، یعنی شکل و صورت گزارش، مطالب باید به ترتیب منطقی سامان داده شوند.

  در این مرحله باید:

  عنوان های اصلی و فرعی مشخص ، و بنابر اولویت و اهمیت به صورت منظم مرتب شوند. بررسی طرح برای تهیه ی پیش نویس گزارش صورت گیرد.

  برخی از سوالات رایج:

  1. اهمیت گزارش نویسی چیست؟

  در روزهایی که مشغله های ذهنی و کاری افراد افزایش یافته است گزارش نویسی یکی از راه هایی ست که می توان برای افزایش تمرکز و دست یافتن به ذهن آرام در کار و زندگی روزمره از آن استفاده کرد.

   

  2. چند مورد از گزارش نویسی را نام ببرید؟

  1. گزارش نویسی خبری
  2. گزارش نویسی از بازدید
  3. گزارش نویسی اداری

   

  3. به چه نکاتی در گزارش نویسی باید توجه کرد؟

  1. مخاطب گزارش کیست؟
  2.تیتر مناسب برای گزارش انتخاب کنید.
  3. به ساختار گزارش توجه کنید.

  بسیار عالی

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نام*

  ایمیل*

  وبگاه

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  02188746213

  در ابتدا باید بدانیم که چرا باید یک متنی را بنویسیم و هدف از نوشتن آن را مشخص کنیم و ویژگی­های یک متن خوب را بدانیم و مراحل نوشتن آن را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم که یک متن خوب باید یک مقدمه و محتوای خوب داشته باشد تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند و تمام نکات نگارشی آن باید رعایت شود تا بتوانیم آن را در سازمان های ارتباطی فرهنگی و سیاسی مورد استفاده عموم قرار دهیم و اصول و معیارها به خوبی در آن گنجانده شود.

  گزارش نویسی باید اهمیت­های خاص خود را داشته باشد همه ما این ها را میدانیم اما وقت زیادی برای یادگرفتن این مهارت­ها نمی­گذاریم. این به این معنی است که اهمیت گزارش نویسی کمتر از مهارت های دیگر نیست و نقش مهمی در رشد و پیشرفت انسان­ها دارد.

  با مراجعه به حافظه و تجربیات خود می­توانیم به نقش مهم گزارش نویسی در رشد و پیشرفت شغلی خود پی ببریم. گزارش نویسی یک مهارت مهم در تولید محتوا (Content creation) و تسلط کافی بر روی یک متن است. حل تمرینات دکتر ویز یک گزارش نویسی است پس ما با بهبود این مهارت میتوانیم کیفیت گفتگو در بحث­ها و مشارکت در بحث­ها در میان جمعیت را بهتر کنیم. ما باید بدانیم که قبل از شروع یک نمونه گزارش نویسی کوتاه باید هدف­ها و ویژگی متن را مشخص کنیم.

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش نویسی خوب انواع مختلفی دارد و ما باید در نظر داشته باشیم که متنی که می­نویسیم گزارشی برای اداره یا روزنامه یا هر جای فرهنگی سیاسی اجتماعی است. چگونه گزارش کار بنویسیم؟ ارائه گزارش به چند صورت است؟

  گزارش­ها می­تواند هم کتبی و هم شفاهی باشد.گزارش­های کتبی می­تواند به صورت عکس­های تصویری باشد که یک خبر مهمی را به ما بدهد مثل عکس زلزله بم که خبر یک زمین لرزه را در این شهر به ما می­دهد و همچنین ارائه اطلاعات بررسی­ها و پژوهش­ها نیز به صورت کتبی است و گزارش­ها می­تواند به صورت نمونه گزارش نویسی اطلاعاتی به طور سخنرانی­ها و ارائه ­ها و پژوهش­ها باشد و همچنین کنفرانس­های درسی نیز نوعی گزارش شفاهی است.

  مشاوره­های تلفنی گزارشی شفاهی است و فوریت­های پزشکی، اطلاعات رهبری. نیاز نداشتن به پرونده ­ها و کتاب­های بزرگ باعث می­شود که گزارش­ها به صورت شفاهی باشد. در ادامه نمونه یک گزارش کار اداری (نمونه گزارش عملکرد اداری یا متن گزارش عملکرد) را بررسی کرده ایم.

  اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که برای نوشتن نمونه یک گزارش خوب pdf باید چه اصولی را رعایت کرد باید بگوییم هر گزارشی که می­نویسیم باید اصول و معیارهایی در آن رعایت شود گزارش­ها فقط باید نکات مهم را شامل شود. گزارش­ها در اصل باید حقیقت را افشا کند و هیچ­گونه دخالت و نظرشخصی افراد در آن باشد. باید به دور از غلط­های املایی علائم نگارشی باشد که وجود کلمات غلط در آن­ها باعث اشتباه خوانی شخص نشود و همچنین علائم اختصاری نیز باید درآن به درستی به کار گرفته شود و درگزارش نباید به توضیح عوامل بی­ اهمیت یا کم اهمیت بپردازیم و فقط باید کلمات مهم در گزارش ذکر شود.

  گزارش­ها نباید خیلی طولانی شود که شخص برای خواندن آن خیلی وقت گذارد و در میان گزارش از خواندن آن دست بکشد یا فرد را خسته کند به همین دلیل نمونه گزارش نویسی کوتاه باشد که همه اشخاص بتوانند آن را بخوانند خواندن آن برای کسی مشکل نباشد.

  پس نتیجه میگیریم که نوشته های ما همیشه باید به طور متوسط باشد نه خیلی کوتاه و خلاصه و نه خیلی طولانی و وقت گیر باشد خواننده از خواندن آن دست بکشد و از فهم این گزارش نیز دست بکشد گزارش باید مختصر و درعین حال مفید باشد که شخص وقتی آن را میخواند مطلب اصلی را درک کند.

 • خوردو
 • بسمه الله الرحمن الرحیم

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس گودرزی

  مدیرعامل محترم شرکت بازرگانی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از را­ه­ های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می ­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  فاطمه حسینی

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس صادقی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تبریز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا و دوام شرکت­های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف آن است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان و اعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر
  می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  زهرا جعفری

  گزارشی از کارهای روزانه است نمونه آن در کارهای مختلف مثل بانک های خصوصی نیز وجود دارد.

  نمونه گزارش کار اداری به شرح ذیل می باشد:

  بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس حسینی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی شیراز

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت­های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می­شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  مژده حسنی

  گزارش اداری عبارت است گزارشی از سوی واحدهای سازمانی یا مجموعه ای از کارکنان یا افرادی خاص تهیه و در طول آن خواسته افراد و پیشنهادات آن ها و نظرات و یانتیجه اقدامات انجام شده باشد. انواع گزارش اداری در جهت فرمان های ارائه شده و دستورات صادر شده  برای آگاهی پیدا کردن از امور ویا تصمیماتی که باید گرفته شود به مرحله بالاتر ارائه می­گردد.گزارشات اداری در ادارات و بانک­ها و سازمان­های دولتی و غیردولتی به کار می­رود و اهداف آگاهی از تصمیمات و یا آگاهی ازامور ارائه شده اجرا می­گردد.

  انواع گزارش اداری شامل گزارش­ های خبری و توصیفی اند که گاهی حالتی را برای اشخاص به تصویر می­کشد. که در ادامه مطلب به نمونه گزارش کار روزانه اداری و یک نمونه گزارش توصیفی (نمونه گزارش نویسی توصیفی) و یک نمونه گزارش بازدید پرداخته ایم.

  نمونه متن گزارش کار مدیریت شامل تمام گزارشات مدیریت یک شرکت است که برای مدیر یک شرکت و تمام کارکنان در این شرکت نوشته می­شود و تمام اطلاعات و ارائه­ ها را شامل می­شود این گزارش عموما به صورت کتبی است و نمونه­ های آن مانند نمونه یک گزارش فنی و نمونه گزارش نویسی کوتاه و کارکردهای آن است.

  نحوه نوشتن گزارش کار روزانه روزنامه شامل اطلاعات روزانه کاری است و در نوشتن آن باید دقت کرد که تمام مطالب مهم را ذکرکنیم.

  گزارش در واقع یک سندی است که اطلاعاتی درآن وجود دارد و یک موضوع مشخص دارد که از ابتدا تا انتها به آن می­پردازد یعنی یک محوری مشخص دارد که بر پایه آن حرکت می­کند و بر آن استوار است. برای ارائه به فرد یا افراد خاصی است یا سازمان­هایی تنظیم می­شود و از ویژگی هایی برخوردار است: اطلاعات ارائه شده در ساختارهای مشخص.

  ساختار گزارش و محتوای آن براساس مخاطبان و دریافت کنندگان گزارش تنظیم می­شوند. قضاوت و ارزیابی­ها و مفروضات و داده­ها درگزارش به صورت مشخص و شفاف و قابل فهم همگان بیان شده است. شکل و محتوای اصلی گزارش نیز به گونه­ای است که نوشتن آن بدون حضور نویسندگان انجام می­شود. با گرفتن حداقل زمان و صرف زمان قابل فهم و درک برای خواننده آن باشد.نمونه گزارش عملکرد اداری

  گزارش یعنی اظهار نظر کردن و درمیان گذاشتن یک بحث یا گفتگو در میان یک جمعیت است و در واقع مطالبی است که از شرح و تفسیرو بیان مطالب به وجود می ­آید و گزارش نویسی یعنی خلاصه کردن متن اخبار اطلاعت و خبر حقایق و مسائل و تجزیه تحلیل سیستم­های اداری اطلاعاتی منطقی و متوالی برای رسیدن به راه حل­های صحیح و منطقی تدوین شده است و برپایه دو اصل ساده نویسی و سالم نویسی بنا شده است.

  در ارتباط با یک نمونه گزارش بازدید باید گفت این نوع از نمونه گزارش نویسی کوتاه از بازدید یعنی ما از یک مکان فرهنگی اجتماعی یا سیاسی بازدید می­کنیم و درباره آن چه که اتفاق افتاد نوشت های را ایجاد می­کنیم و ان را با یکسری دست کاری به گزارشی تبدیل می­کنیم و در اختیار مردم قرار میدهیم که این یک گزارشی از بازدید ما می­شود.

  یک نمونه گزارش نویسی خبری به شرح زیر می باشد:

  بسم الله

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب آقای مهندس اسدالهی

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام، احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه­های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات وارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می­آورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد و بقا شرکت می­شود. پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در آخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی می­کشید تشکر می­کنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما ودیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  گزارش خبری یک واقعه وحادثه­ای را خبر می­دهد وشامل تمام جزئیات حوادث است و در واقع درگزارش­ها نقش اساسی و اصلی را دارد بررسی این گزارش یکی از سندهای اصلی است که حقوقدانان در مورد آن سوال می­کنند مثل گزارش خبری استخر.

  به طور مثال:بسمه تعالی

  و بعد اسم شخص مورد نظر جناب اقای مهندس باقری

  مدیرعامل محترم شرکت صنعتی تهران

  باسلام،احتراما همان طور که مطلع هستید یکی از راه های جذب مشتری و بقا ودوام شرکت های صنعتی تبلیغات و ارائه خدمات در راستای اهداف ان است و برخورد مناسب کارکنان شرکت پس از خرید محصولات توسط مشتریان است و خدمات پس از فروش محصولات به مشتریان رکن اطمینان واعتماد را در مشتریان به وجود می اورد و برخورد نامناسب کارکنان با مشتریان باعث عدم رشد وبقا شرکت می شود پس ما باید کاری کنیم که شرکت رشد کند در اخر از شما وتمام دست اندرکاران که زحمات بسیار زیادی میکشید تشکر میکنم و برای شما  توفیق روز افزون را برای شما و دیگر خدمتگزاران کشور را از خداوند منان می­خوام.

  باتشکر

  اتنا جعفری

  نتیجه: گزارش­ها باید حاوی مطالب مهم باشند و از نوشتن مطالب بی ­اهمیت بپردازیم و سخن را باید به طور مختصر و مفید نوشت که مناسب همگان باشد وهمه به راحتی بتوانند ان را بخوانند و قابل فهم و درک باشد. گزارش ها اغلب به صورت شفاهی هستن درمواقعی که به کاغذ وپرونده نیازی نیست وبه صورت ارائه اطلاعات و پروژه ها است وهم به صورت کتبی است زمانی که به کاغذ و کتاب ها نیاز است ارائه ها وگزارش هارا به صورت کتبی مینویسیم. اطلاعات مهم باید در گزارش ذکر شوند و کنفرانس­هایی که برای کلاس­های درس انجاممی­دهیم نیز ازنوع گزارش شفاهی است.

   اکنون که با نحوه گزارش نویسی آشنا شدید بهتر است بدانید گزارش نويسي بايد بصورت پويا و بدون تاخير انجام شود. تاخير در گزارش می‌تواند سبب اشتباهات جدي ‌شود.

  برای مثال؛ گنگ بودن و تاخير در ثبت و تکمیل یک گزارش در ارتباط با افت فشار خون می­تواند موجب تاخير در استفاده از داروهاي حیاتی بشود.

  تصميم گيري در ارتباط با مراقبت از بيمار بايد براساس اطلاعات گزارش شده جاري صورت گيرد.

  فعاليتها و وقايعي كه بايستي بطور جاري و بدون وقفه ثبت گردد شامل:

  اطلاعات ثبت شده می‌باید داراي نظم باشند و سازماندهي شوند و بهتر است از فرم‌هاي مخصوص استفاده گردد.

  گزارش صحيح باید حقايق را بيان کند، اطلاعات واقعي معمولا منجر به درك و برداشت اشتباه نخواهد شد. گزارش بايد شامل اطلاعات عيني و توصيفي درباره پديده‌هايي باشد كه پرستار مي‌بيند، مي‌شوند، مي‌بويد و احساس مي‌كند.

  از كاربرد كلماتي كه ايجاد ترديد و يا ابهام در فرد خواننده گزارش مي‌نمايد جدا خودداري نماييد. حد الامکان از استفاده كلماتي چون به نظر مي رسد، ظاهرا و ممكن است باید اجتناب کرد.

    مثال: گزارش صحيح: بيمار اظهار می‌کند که به اختلال در خواب مبتلا است، حوصله و رمغ صحبت با ديگران را ندارد، اشتها به غذا ندارد.

  گزارش نادرست: بيمار افسرده به نظر مي‌رسد.

  کلیه گزارشات باید محرمانه باشد و دور از دسترس همراهان و بستگان بیمار باشند، بیمارستان اجازه و حق تکثیر هیچ کدام از اوراق پرونده بدون رضایت بیمار را ندارد.

  موارد ثبت شده درباره بیمار باید دقيق و ریزبینانه باشد تا اعضاء تيم درمانی بتوانند به آن اعتماد كنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند.

  اطلاعاتي كه در گزارشات پرستاري ثبت می‌شود بايد كامل و بی‌نقص  و در عین حال مختصر باشد. نوشته های مختصر قابل درک است ولی نوشته هاي طولاني خواندنش مشكل است و وقت را تلف مي نمايد. در تهيه گزراش پرستاري بايستي از كاربرد كلمات غير ضروري اجتناب نمود.

  این نوع ثبت یکی از انواع روش های سنتی برای ثبت  گزارش می‌باشد که دارای ساختاری ساده و عیوب زیاد از جمله تکرار اطلاعات و وقایع ،صرف زمان زیاد و اجبار خواننده برای خواندن مطالب زیاد به منظور دستیابی به اطلاعاتی که در بازه زمانی کمتر و صرف وقت بسیار کمتری می‌شود کسب نمود.

  6/8/2004 ساعت 11:00

  “بیمار می­گوید ”من مدتی است که به سختی می توانم نفس بکشم“ تنفس 32 بار در دقیقه، نبض 120 و فشار خون 70/112 است. بیمار در هنگام دم از عضلات بین دنده ای استفاده می کند. صداهای تنفسی سمع شد، کراکل و ویزینگ در لوب های تحتانی هر دو طرف شنیده شد. سر تخت بالا آورده شد تا بیمار در وضعیت نشسته قرار گیرد. در ساعت 10:45 دقیقه خون شریانی برای بررسی گازهای خونی گرفته شد. اکسیژن 2 لیتر در دقیقه با ماسک داده شد. برای آرامش دادن به بیمار پرستار در کنار تخت وی باقی ماند. حسن محمدی – پرستار

  ساعت 11:30 دقیقه جواب ABG به دکتر “س“ گزارش شد.

  تعداد تنفس بیمار کاهش یافته و به 28 بار در دقیقه رسید ، نبض 96 و فشار خون 72/110 بود. کراکل و ویزینگ همچنان وجود داشت. بیمار به آرامی استراحت می کند . حسن محمدی – پرستار”

  (پی.او.ام.آر) گونه‌ای از ثبت است که بر مشکل بیمار تاکید دارد.

  نخست مشکلات سازماندهی و نظم دهی می­شوند بگونه‌ای که هر یک از اعضای تیم مراقبتی باید مشارکت کنند در یکی از مشکلات بیمار که از این طریق به دستیابی یک برنامه مراقبتی هماهنگ کمک میکند و از قسمتهای آمده در ذیل تشکیل شده است.

  داده های پایه: شامل است بر تمامی اطلاعات جمع آوری شده در رابطه با بیمار که به منظور شناسایی مشکلات مددجو و برنامه ریزی مراقبت ها شکل گرفته است.

  فهرست مشکلات: پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات ، مشکلات بررسی و شناسایی شده به ترتیب اولویت و حیطه آن فهرست شده و در پایان گزارش نوشته شود تا خط مشی و راهنمایی جهت ارائه مراقبت های لازم  به بیمار به دست آورید و مشکلات جدید هم در ادامه ثبت می‌شوند و به محض حل مشکل بر روی آن خط کشیده میشود و تاریخ آن نیز در همانجا ثبت خواهد شد.

  برنامه مراقبت پرستاری: برای هر مشکل با در نظر گرفتن استانداردهای مراقبتی  به صورت اختصاصی برنامه‌ای تدوین می‌شود، که شامل ثبت تشخیص‌های پرستاری، پیامد های مورد انتظار و فعالیت‌های انجام شده است.

  ثبت پیشرفت بیمار: اعضای تیم مراقبت باید میزان و سطح پیشرفت مشکلات بیمار را ثبت و در صورت لزوم کنترل کنند.

   اکنون که با یک نمونه گزارش توصیفی و اداری آشنا شده اید بهتر است بدانید نوشتن گزارش اداری نیز مشابه سایر مکتوبات اداری، مانند نوشتن صورت جلسه‌ها و یا دستورات اداری، دارای قواعد خاص می­باشد که در صورت عدم رعایت آن­ها، ممکن است گزارش مربوطه اثر گذاری مطلوب را نداشته و منجر به تصمیم گیری‌های اشتباه بشود.

  این اصول در نوشتن گزارش اداری عبارتند از:

  همیشه باید در خاطر داشته باشید که مخاطبان شما چه افرادی هستند و قرار است گزارش پاسخ گوی چه نیاز یا نیازهایی باشد.

  انتخاب عنوان: عنوان باید تا حد امکان مختصر و با محتوای متن هماهنگ باشد. در عنوان گذاری از واژگان کلیدی که در متن آمده‌است به کار برده شود.

  اگر خود گزارش نویس نویسنده گزارش است، باید در نظر داشته باشد که مخاطب در آغاز از هدف او آگاهی و شناختی ندارد. در این صورت باید مسئله را به گونه ای در اول گزارش خود بیاورد. اگر درباره همایشی گزارش می دهد، در همان چند خط اول روشن شود که این گزارش از چه مراسمی است و به چه دلیل به آن پرداخته شده است.

  چگونگی تنظیم گزارش، مهم ترین و اصلی ترین عامل در تنظیم آن است. ساختار و بدنه ی هر گزارش به طور کلی بر سه پایه ی:” مقدمه، بدنه ی اصلی و پایان گزارش” استوار است.

  مقدمه در ارتباط با موضوع گزارش باید به گونه ای تهیه شود که برای مخاطب قابل فهم و دارای معنایی قابل انتقال باشد.مقدمه باید بتواند در خواننده نسبت به موضوع علاقه ایجاد کند. مقدمه بایستی به خواننده بگوید که از گزارش چه انتظاری داشته باشد.

  متن یا بدنه ی اصلی گزارش، جایگاه ارائه‌ِی دادن آمارها، داده ها و تحلیل و تفسیر آن ها است.

  در پایان گزارش نتیجه گیری وپیشنهادها باید آورده شوند.

  اندازه و تناسب: هر اندازه نکته ای در گزارش مهم‌تر باشد، باید فضای بیشتری به آن اختصاص داد.

  زبان تاکید: به کارگیری عبارت‌هایی چون: “مهم ترین عامل”، “نکته ی اساسی” و … توجه خواننده را جلب می‌کند.

  در مرحله ی دوم گزارش نویسی، یعنی شکل و صورت گزارش، مطالب باید به ترتیب منطقی سامان داده شوند.

  در این مرحله باید:

  عنوان های اصلی و فرعی مشخص ، و بنابر اولویت و اهمیت به صورت منظم مرتب شوند. بررسی طرح برای تهیه ی پیش نویس گزارش صورت گیرد.

  برخی از سوالات رایج:

  1. اهمیت گزارش نویسی چیست؟

  در روزهایی که مشغله های ذهنی و کاری افراد افزایش یافته است گزارش نویسی یکی از راه هایی ست که می توان برای افزایش تمرکز و دست یافتن به ذهن آرام در کار و زندگی روزمره از آن استفاده کرد.

   

  2. چند مورد از گزارش نویسی را نام ببرید؟

  1. گزارش نویسی خبری
  2. گزارش نویسی از بازدید
  3. گزارش نویسی اداری

   

  3. به چه نکاتی در گزارش نویسی باید توجه کرد؟

  1. مخاطب گزارش کیست؟
  2.تیتر مناسب برای گزارش انتخاب کنید.
  3. به ساختار گزارش توجه کنید.

  بسیار عالی

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نام*

  ایمیل*

  وبگاه

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  ویکی پاوه | سایتی برای همه ایرانیان | گلچینی از بهترین مطالب اینترنت | آخرین مطالب روز دنیا و مطالب علمی و دانستنیها | ویکی پاوه

  روش‌های سنتی جِرم‌گیریِ دندان در خانه از غبغب خجالت نکش. آبش کن! تشخیص بیماری قلبی با عکس سلفی؟!

  متن سند: موضوع: گزارش ماهیانه به مدیریت شماره ردیف: بخش گزارش کننده: تاریخ: نام گزارش کننده: گزارش مربوط به ماه : حجم کار انجام شده: تفکیک کار انجام شده: مشکلات موجود ماه:

  گزارش عملکرد. پروژه های در حال اجرا شامل: تکمیل و تجهیز آشپزخانه سلف سرویس مهندسی. اجرای بلوک شمالی. جنوبی و میانی دانشکده علوم انسانی. تکمیل اسکلت دانشکده هنر و معماری. مجتمع آموزشی. کمک آموزشی و خوابگاهی. آزمایشگاه سازه و هیدرولیک. اجرای اسکلت دبیرستان دخترانه خاش

  دنبال کردن. شما عزیزان می توانید نمونه گزارش تخصصی مدیر را به همراه اشانتیون ویژه پنج نمونه راهکار و پیشنهاد کوتاه ارزشیابی از این بخش دانلود نمایید. moallemblog/downloads/ نمونه-گزارش-تخصصی-مدیر-پنج-نمو/. 2 سال پیش. آموزشی. # نمونه گزارش تخصصی مدیر به همراه پنج نمونه رایگاننمونه گزارش عملکرد اداری

  003 · یکی از تفاوت‌های اصلی گزارش با سایر مستندات این است که گزارش خبری از فعالیت است. که عموماً در رده سازمانی از پایین به بالا منتقل می‌گردد. بنابراین گزارش می­‌‌تواند وضیعت عملکرد یک بخش یا فرآیند را نشان دهد و همچنین پشتیبان تصمیم‌­گیری رده‌های گزارش‌گیرنده باشد

  بر اساس آیین نامه ارزیابی عملکرد آزمایشگاهها. از سه شاخص اصلی زیر برای این سنجش استفاده میشود. 1- نظر مشتری نسبت به آزمایشگاه. 2- میزان کارکرد آزمایشگاه. 3- نظر مدیریت شبکه نسبت به آزمایشگاه. بر این اساس رتبه کلی آزمایشگاهها با توجه به سه شاخص مذکور به ترتیب با نسبت 35و35و30 در صد

  111 · نمونه گزارشات ماهانه مدیریت و کنترل پروژه واقعی شامل ۳ گزارش کامل به همراه – فایل های Word, Excel, Microsoft Project 2007 و نمودارهای پیشرفت پروژه تحت اکسل

  نمونه نامه ادارینمونه نامه اداری درخواست وامنمونه نامه اداری درخواست انتقالینمونه نامه اداری درخواست امریهنمونه نامه رسمی ادارینمونه نامه معرفی و اداریحال که در مطالب گذشته به مهم‌ترین نکات مربوط به نامۀ اداری و چگونگی نوشتن آن اشاره شد. به اتفاق یکدیگر پنج نمونه نامه اداری متفاوت را مورد مشاهده قرار می‌دهیم. در ابتدا به یک نامه اداری که جهت درخواست اقلام و تجهیزات از سوی سرپرست بخشی از یک سازمان به مدیریت آن سازمان ارسال شده است می‌پردازیم. جناب آقای…. مدیر محترم…. موضوع : درخواست اقلام و تجهیزات با سلام و احترام بدین وسیله به استحضار می رساند جهت انجام امر …. به اقلام و تجهیزات زیر احتیاج است. خواهشمند است دستور فرمایید تا مساعدت لازم در این زمینه انجام گیرد. لیست اقلام و تجهیزات: ۱. setare

  نمونه کارها. نمونه کار طراحی عملکرد وزارت کشور در دولت دوازدهم کارفرما: روابط عمومی وزارت کشور طراحی یونیفرم و صفحه آرایی توسط خانم حمیده خواجوی راد. حمیده خواجوی رادنمونه کار طراحی و صفحه آرایی گزارش عملکرد

  این گزارش‌ها اغلب به مدیران بالادست. اعضای هیئت مدیره یا فرد خاصی در یک سازمان و شرکت ارائه می‌شود. اصولا مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها از کارمندان زیرمجموعه خود انتظار دارند برای فعالیت‌های مهمی که انجام می‌دهند. مانند ماموریت. بازدید. برگزاری جلسات و غیره گزارش بنویسند

 • جایگاه در صف آگاه
 • مطالب پیشنهادی :

  چه چیزهایی بخوریم تا شَر کرونا کم شود؟

  پوسیدگی و خرابی دندان درمان خانگی دارد؟

  با این روش‌ها بدنتان را سم‌زدایی کنید!

  به جای «ویاگرا» این خوردنی‌ها را مصرف کنید

  آمپول نوروبیون مناسب چه سنی است؟

  جلوگیری از پیشرفت ام‌اس با داروی دیابت!

  جرم گیری دندان در خانه + روش های آسان و کم هزینه خانگی

  خوردن انگور | تاثیر خوردن انگور برای لاغر یا چاق شدن

  ویروس جدید در چین؛ بلایی دیگر در راه است؟

  نمونه گیری آزمایشگاه مسعود ، تماس با آزمایشگاه مسعود برای نمونه گیری در منزل

  ۱۵ تکنیک ساده برای همیشه خوشحال بودن

  کدام واکسن‌ها در مقابل کرونا لامبدا مؤثر هستند؟

  علت سرماخوردگی های مکرر چیست؟

  بهترین زمان تزریق امپول نوروبیون

  سرطان ریه؛ دردی که بهمن مفید را از بین برد

  جدیدترین مطالب سایت

  خانم های باردار توت فرنگی بخورند!

  باورهای نادرست ولی رایج درباره خواب

  اگر فرزند قد بلند میخواهید، خرما بخورید

  هرآنچه لازم است درباره ویتامین D بدانید

  درمان‌هایی موثر برای خشکی دهان

  کاهش وزن پس از حاملگی

  برای درمان فشار خون بالا چه بخوریم؟

  این نشانه ها از بیماری کلیوی خبر می دهند!

  اگر زانو درد دارید، بخوانید!

  این دمنوش ها را زیاد بنوش!

  چگونه استقامت بدن را افزایش دهیم؟

  چگونه می توان تیک های عصبی را درمان کرد؟

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  چگونه کودک نابینای خود را تربیت کنم؟

  با این خوراکی ها به جنگ گرسنگی بروید!

  قصه پای بی‌قرار از این قرار است…

  تمام حقوق برای سایت ویکی پاوه محفوظ است.

  wikipaveh.com | All Rights Reserved – © 2020


  طبقه بندی گزارش ها  نمونه گزارش عملکرد اداری  گزارش ها برحسب نوع و شکل کلی، به دو دسته یا طبقه تقسیم می
  شوند:


 • درامد دلار

 • الف) گزارش های رسمی
  کوتاه


  گزارش رسمی کوتاه به گزارشی گفته می شود
  که معمولاً تا سه صفحه مرسوم اداری تهیه می شود و از سادگی برخوردار است و
  موضوع آن مسائل ساده اداری و روزمره است.


  گزارش رسمی کوتاه استاندارد شده و دارای
  روشی یکنواخت نیست و اگر در بعضی از سازمان های اداری، برخی از این گزارش های
  توضیحی به ویژه گزارش های یک و دو صفحه ای به صورت فرم در آمده و استاندارد شده
  است، نباید همه گزارش های این دسته را از این نوع
  دانست.


  در گزارش های یکنواخت و استاندارد شده،
  پرتویی از فکر و ابتکار نویسنده دیده نمی شود، بنابراین اگر در این جا از گزارش سخن
  می گوییم، مقصود گزارشی است که برخاسته از فکر و ابتکار نویسنده آن باشد و نیروی
  اندیشه وی در پروراندن مطالب گزارش سهمی به سزا داشته باشد. نیک می دانیم که گزارش
  های دسته اول؛ یعنی گزارش های روزمره در شرایط مشکلی نوشته می شود و غالباً، فرصت
  فکر کردن کم است و بیشتر به دست کسانی تنظیم می شود که در این زمینه خوب کار
  نکرده اند و تجربه کافی ندارند. بنابراین لازم است در این موارد به کسانی که
  مسؤولیت تنظیم گزارش ها را بر عهده


  می گیرند، آموزش لازم داده
  شود و دوره کوتاه گزارش نویسی برایشان اجرا گردد.


  در مورد این نوع گزارش ها توجه به نکات زیر ضروری
  است:


  ١- انتخاب عنوان ( موضوع )
  به نحوی که گویای محتوای متن باشد.


  ٢- آوردن مقدمه ای متناسب
  با متن (حداقل دو سطر ) برای بدست آوردن سابقه و آماده ساختن ذهن خواننده.


  ٣- استفاده از پاراگراف یا
  عناوین اصلی و فرعی به منظور طبقه بندی گزارش


  ٤- آوردن پیشنهاد یا نتیجه
  در پایان.


  ٥- ارایه یک درخواست و راه
  حل.


  نمونه ای که در زیر می آید یکی از گزارش
  های رسمی کوتاه است که به منظور آگاهی از کم و کیف آن انتخاب شده است ( گزارش
  توضیحی )


  ( نمونه گزارش رسمی کوتاه
  )  نمونه گزارش عملکرد اداری  ٦/١٢/ تاریخ: ١


  ٢٢٣٤/ شماره: ١، م/ ١٨٠


  پیوست: ندارند


  به : معاونت محترم وزارت
  نفت


  از : رئیس
  امورمالی


  موضوع: پراخت وام به شرکت های
  وابسته


  احتراما، در مورد پرداخت مبلغ سیصد میلیون
  ریال به شرکت های مذکور، مذاکراتی، به عمل آمده است که نتیجه آن را به شرح زیر به
  آگاهی می رساند:


  ١- شرکتهای وابسته تاکنون
  قادر به پرداخت وامهای دریافتی از این شرکت نبوده اند این وام ها عبارتند از:


  الف: پرداخت مبلغ یکصد
  میلیون ریال جهت تجهیز نیروی انسانی، که سررسید آن دو سال قبل بوده
  است.


  ب- پرداخت مبلغ پنجاه
  میلیون ریال وام بدون بهره، که یک سال تمام از آن می
  گذرد.


  ج- مقدار بدهی در حساب جاری
  فی مابین، مبلغ هفتاد میلیون ریال.


  ٢- با توجه به وضع مالی
  شرکتهای وابسته، پرادخت مبلغ سیصد میلیون ریال نیز مشکلات موجود آنها را حل نخواهد
  کرد و در آینده نزدیک نیاز به وجوه بیشتریخواهند
  داشت.


  ٣- اگر هرگونه وامی بابت
  تأمین هزینه دریافت دارند، در کوتاه مدت قادر به پرداخت آن نخواهند بود.


  ٤- هزینه های جاری شرکتهای
  مذکور که شامل حقوق و دستمزد عقب افتاده کارکنان است، باید تأمین گردد.


  نظر به این که پرداخت وام طبق اساسنامه شرکت
  محدود گریده است و نیز اعتباری به این منظور در بودجه سال جاری پیش بینی نشده است،
  از این رو چنان چه تأمین گردد، اتخاذ یکی از راه حل های زیر تا زمان تعیین تکلیف
  قطعی پیشنهاد می گردد:


  ١. به جای هیأت سرپرستان،
  مبلغ وام را هیأت دولت تصویب نماید.


  ٢. هیأت سرپرستان اجازه وام
  را صادر کند و ضمن توافق با دولت، مقرر شود که اعتبار آن در بودجه سال آتی منظور
  گردد.


  ٣. وام مورد نظر از محل
  موجودی صندق بازنشستگی و پس انداز پرداخت شود.


  ٤. برای رفع فوری مشکل،
  پرداخت وام از طریق دولت صورت گیرد.


  نام نام
  خانوادگی


  امضاء
  ب) گزارش های رسمی
  بلند


  گزارش رسمی بلند به گزارشی گفته می شود
  که معمولاً بیش از سه صفحه بوده و در بعضی از موارد تا ده ها صفحه ادامه می
  یابد. این نوع گزارش ها بیشتر به موضوعاتی علمی، پژوهشی، اجتماعی، فنی و موارد
  مشابه مربوط می شود که اغلب از نظر زمان تهیه نیز طولانی است و در بعضی از موارد
  تهیه کنندگان آن بیش از یک نفر و گاهی یک گروه می
  باشند.


  تهیه گزارش های رسمی بلند نبوده، اکثراً
  مأموریتی دقیق و پر زحمت و محتاج صرف وقت و تحمل مشکلات فراوان
  است.
  ( نمونه گزارش رسمی بلند
  )
  ٦٤/٢/ تاریخ:
  ١٨


  ١٢١/ شماره: م.د.ت.ب./
  ٥٧


  پیوست:
  ندارد


  به : مقام محترم مدیریت عامل سازمان آب منطق
  های


  از : مدیر دفتر تشکیلات و
  بودجه


  موضوع: بررسی نحوه انجام برنامه کشیک واحدها و
  لزوماً ایجاد تغییراتی در آیین نامه کشیک و نوبت کاری
  سازمان


  در خصوص نحوه انجام برنامه کشیک واحدها و
  لزوم ایجاد تغییراتی در آیین نامه کشیک
  نوبت » بررسی های لازم از سوی این دفتر
  انجام شده است که نتایج آن به شرح زیر جهت بررسی و صدور دستور لازم تقدیم می گردد.
  ،«


  در حال حاضر سه نوع کشیک به منظور انجام
  کارهای مختلف وجود دارد که عبارتند از:


  ١) کشیک هر روزه بعضی از
  واحدها:


  این نوع کشیک در امور آب
  رسانی امور تصفیه خانه ها و
  آزمایشگاهها امور بهره برداری شبکه و
  انشعاب امور بهره برداری و نگهداری
  تأسیسات فاضلاب تهران و قسمت انبار مرکزی وجود دارد.


  ١- امور آبرسانی


  روزانه ٥ نفر کارگر و یک
  راننده به منظور جلوگیری از خرابی های ناشی از شکستگی های احتمالی خطوط آب رسانی و
  تأسیساتی موجود در نقاط مختلف شهر، در مخزن شماره ٨ واقع در گیشا به صورت کشیک باقی
  می مانند.


  وظیفه این افراد، جلوگیری
  از هرز رفتن آب و ایجاد خرابی در منازل و مستحدثات اطراف محل حوادث است، تا در روز
  بعد واحدهای تعمیراتی بتوانند کار تعمیر را انجام
  دهند.


  در بعضی از مواقع که کار
  تعمیرات، نیمه تمام مانده است، افراد تعمیر کار با انجام کار اضافی تا تعمیر کامل
  لوله ها و تأسیسات- که گاهی به شب هم می انجامد
  در محل می مانند و حق کشیک دریافت می دارند.


  ١- امور تصفیه خان هها و
  آزمایشگاه ها:


  برای انجام تعمیرات ضروری
  در ساعات غیر اداری تصفیه خان هها، از افراد کشیک استفاده می شود. علاوه بر این در
  روزهای تعطیل، به منظور کنترل کیفیت آب تصفیه شده افرادی از پرسنل آزمایشگاه ها نیز
  به صورت کشیک انجام وظیفه می نمایند.


  ١- امور بهره برداری و شبکه
  انشعاب:


  جهت انجام کارهای ناتمام
  تعمیراتی که تا ساعات بعد از وقت اداری به طول می انجامد یا برای انجام پاره ای از
  کارها که در ساعات روز اجازه از سوی مراجع ذیصلاح مثل اداره راهنمایی و رانندگی (
  به دلیل ترافیک سنگین روز ) صادر نمی شود و باید حتماً در ساعات خلوت شب انجام شود،
  افرادی به صورت کشیک باقی می مانند، مانند مواقعی که در اثر تغییر سطح آسفالت
  خیابانها، دریچه های شیرهای شبکه و فشار شکن بالا آمده و یا پایین می افتد، که در
  هر دو صورت بایستی در ساعتهای خلوت این کارها را انجام
  داد.


  ١- امور بهره برداری و
  نگهداری تأسیسات فاضلاب تهران:


  به منظور رفع گرفتگی ها یا حوادث
  احتمالی در تأسیسات فاضلاب شهرک شوش یا شهر آرا، افرادی به صورت کشیک در این امور
  انجام وظیفه می نمایند. این امور در شبکه و تصفیه خانه شوش مشکلات بیشتری را همراه
  دارد که با توجه به وسعت منطقه و جمعیت زیاد آن، باید در صورت بروز هر حادثه ای، هر
  چه سریعتر رفع گردد. در منطقه شهر آرا نیز برای رفع گرفتگی ها و تخلیه های اضطراری
  مخزن فاضلاب، گاهی احتیاج به افرادی است که غالباً از کارگران کشیک فاضلاب
  شوش


  استفاده م
  یکنند.


  ١- قسمت انبار مرکزی


  در این واحد روزانه چند نفر
  کارگر و کارمند کشیک به منظور تحویل قطعات مصالح و ابزار مورد نیاز واحد، انجام
  وظیفه می نمایند.


  ٢) کشیک مهندسین و
  مدیران:


  ٢- کشیک
  مهندسین:


  این برنامه توسط عده معدودی که تقریباً
  ثابت هستند و در واحدهای مختلف سازمان انجام وظیفه می کنند، اجرا می
  شود.


  ١٤ تا ٧ صبح م یباشد. /
  ساعات کار مهندسین کشیک از ٣٠ مهندسین کشیک در مدت کشیک به عنوان قائم مقام مدیر
  عامل عمل می کند، و در صورت لزوم می تواند ضمن تماس با مدیر کشیک در باره موقعیت و
  مشکل پیش


  آمده تصمیم گیری
  نماید.


  از دیگر وظایف مهندس کشیک
  می توان موارد زیر را نام برد:


  – تأیید صورت درخواست
  اجناس، قطعات، ابزار و مصالح مورد نیاز واحدها در ساعات کشیک، که انبار مرکزی باید
  نسبت به تحویل آنها اقدام کند.


  – ارسال تانکرهای آب
  آشامیدنی به مناطقی از شهر که بنا به عللی دچار قطع آب شده
  اند.


  – حضور در محل حوادث پیش
  آمده در شبکه خطوط یا تأسیسات سازمان به منظور اخذ تصمیم و صدور دستور
  لازم.


  – سرکشی به کار پرسنل نوبت
  کار واحدهای مختلف و رفع اشکالات احتمالی آنها.


  – خبر دادن به مسؤولان و
  سرپرستان واحدهای مختلف، چنانچه لازم باشد.


  ٢- کشیک مدیران


  افراد این کشیک از مدیران
  مجرب و با سابقه سازمان بوده و در منزل آماده خدمت هستند. در مواقعی که مهندس کشیک
  نتواند مسائل و مشکلات پیش آمده را حل نماید، مدیر کشیک می تواند ضمن ارایه راه حل،
  تصمیم نیز بگیرد.


  ٣) کشیک روزهای
  تعطیل


  این نوع کشیک در بسیاری از
  واحدها وجود دارد. در روزهای تعطیل طولانی مثل نوروز یا موقع استثنایی دیگر، واحدها
  جهت انجام وظایف مختلف خود در داخل یا خارج از محیط اداری، افرادی را به
  صورت


  کشیک به خدمت می گیرند، از
  قبیل:


  – امور حفاظت منابع آب، به
  منظور جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز.


  – طرح تنظیم آبهای زیرزمینی
  تهران، برای کنترل سطح آبهای زیرزمینی به ویژه در نواحی جنوبی
  شهر.


  ذکر اهم مشکلات
  موجود


  مهمترین مشکلاتی که در
  انجام برنامه کشیک وجود دارد، عبارتست از:


  ١. اکثر مسؤولان و مدیران
  واحدها، از برنامه کشیک برای رفع مشکلات ناشی از پایین بودن سقف اضافه کار استفاده
  می کنند.


  ٢. امکان ارایه برنامه کشیک
  از قبل وجود ندارد. زیرا همانطور که در بالا گفته شد برنامه کشیک بیشتر برای انجام
  تعمیرات ضروری و پیش بینی نشده و حوادث اتفاقی اجرا می
  شود.


  ٣. کم بودن حق کشیک و نقص
  فرمول محاسبه آن نیز از دیگر مشکل هاست. با توجه به بالا بودن هزینه های زندگی و
  مشکلات ناشی از آن، بسیاری از افراد واحدها، مهندسین و حتی مدیران، راضی نیستند در
  برنامه کشیک شرکت داده شوند.


  پیشنهادها


  ١. همانطو رکه در بند قبلی
  گفته شد اکثر واحدها برای جبران کم بودن اضافه کار و پایین بودن سطح آن، ناچار از
  برنامه کشیک استفاده می نمایند. در این مورد می توان حداقل برای آن دسته از
  واحدهایی که کشیک روزانه دارند، این سقف را بالاتر
  برد.


  این عمل می تواند به کاهش
  برنامه های کشیک که در این اواخر در بسیاری از این واحدها متداول شده است، کمک
  نماید.


  ٢. در مورد مهندسین کشیک
  نیز می توان مانند مدیران عمل کرده و به آنها نیز ٢ حق کشیک برای یک شب داد، و یا ٢
  نفر برای انجام کشیک، یکی از ساعت تا ٢٣ و دیگری از ٢٣ تا ٧ صبح روز بعد استفاده
  نمود.


  ٣. به منظور رفع نقص فرمول
  محاسبه حق کشیک می توان عوامل دیگر را نیز در آن تأثیر داد. این محاسبه فعلاً برای
  هر ٢٤ ساعات کار کشیک عبارت است از:


  ١/ حقوق و مزایای ثابت *
  ٣


  که در سازمان به
  صورت:


  ١/٣ [ ١/ [ حقوق و مزایای
  ثابت * ٣


  ١ زمان کشیک را کار می کند
  و بقیه اوقات آماده به کار می / ١ به این دلیل به فرمول اصلی اضافه شده که معتقدند
  فرد کشیک عملاً ٨ ساعت از ٢٤ ساعت یعنی ٣ / عمل می شود (
  ٣


  عواملی که در بند ٣ از آن
  نام بردیم عبارتند از:


  – عامل محرومیت از زندگی
  عادی، به این معنی که فرد کشیک از مزایایی که بقیه افراد دارند محروم است. پیشنهاد
  می نماید برای این عامل، معادل ٦٠ و مزایای ثابت به حق کشیک اضافه
  شود.


  – خرج غذای زمان کشیک، که
  شامل هزینه ٢ تا ٣ وعده غذایی است که فرد در طول زمان کشیک باید صرف نماید، برای
  این عامل نیز با توجه به سقوط قیمت ها و در نظر گرفتن حداقل آنها، می توان رقم ٦٠٠
  ریال به فرمول اضافه نمود. در صورت موافقت با ارقام یاد شده، حق کشیک روزانه فردی
  که حقوق و مزایای وی ٤٥٠٠٠ ریال است،


  ١٣٥٠ ریال افزایش خواهد
  یافت که معادل ٣% حقوق و مزایای ثابت می باشد.


  نام و نام
  خانوادگی


  امضاء


  رونوشت: معاونت محترم اداری
  و مالی جهت اطلاع


  امورمالی، جهت
  اطلاع


  امور کارکنان، جهت اطلاع و
  همکاری در پیاده نمودن برنامه کشیک


  واحد بودجه، دفتر تشکیلات و
  بودجه به منظور پیش بینی ارقام بودجه.


  انواع
  گزارش


  گزارش از لحاظ دوره و مدت
  بر دو قسم است:


  ١- گزارش
  ادواری


  ٢- گزارش
  اتفاقی


  الف- گزارش
  ادواری


  گزارش ادواری که مربوط به یک واحد بزرگ
  اداری، صنعتی، کشاورزی، بازرگانی، فرهنگی و غیر این هاست، در پایان یک دوره و در
  موعد مقرر و معین تهیه و تنظیم می شود و مثلاً ممکن است ماهانه و یا سالانه باشد.
  این نوع گزارش ها درباره ی امور شخصی صورت می گیرد و تقریباً شیوه و هدف معین و
  ثابت دارد.


  مثلاً هر شش ماه یا یک سال، یک بار،
  درآمد، زیان، یا هزینه یک شرکت یا بانک، یک مؤسسه انتفاعی، وضع دروس یک دانشکده و
  امثال این ها، بررسی و برآورد می شود، یا از موجودی انبار صورت برداری می کنند، یا
  تعداد مسافران یک شرکت مسافربری زمینی یا هوایی یا وضع حمل و نقل بارها در
  بندرگاهها یا محل دیگر گزارش های مستدل و دقیق تهیه می
  شود.


  این گزارش ها نمودار پیشرفت یا رکودکار،
  سود و زیان، یا خسارت ها و مشکلات یک مؤسسه یا واحد صنعتی و بازرگانی است و در
  حقیقت تعیین کننده است، زیرا بر اساس نتایج حاصل از این گزارش ها، مسؤلان آن مؤسسه
  برای آینده طرح ریزی کرده و نسبت به شیوه کار خود در آینده تصمیم می
  گیرند.


  ب- گزارش
  اتفاقی


  این نوع گزارش جنبه منظم و تکراری ندارد بلکه
  اتفاقاً و بر حسب نیازی که پیش می آید، تهیه می شود. مثلاً در یک اداره تصمیم می
  گیرند که یکی از شعبه ها را منحل کنند یا بر تعداد دوایر و تشکیلات موجود بیفزایند.
  در یک بانک تصمیم می گیرند که معاملات خاصی روی سرمایه خود انجام دهند. درباره
  درستکاری یکی از کارکنان در اداره یا وزارتخان های شک حاصل می شود، نسبت به دعوت
  ورزشکاران از یک کشور خارجی انجام دادن مطالعاتی را لازم می شوددر موارد فوق و در
  موارد بی شمار دیگر معمولاً فرد یا افراد بصیر و مطلعی را مأمور مطالعه و تهیه
  گزارش می کنند که دربار ه ی آن مطالب اطلاعات و مدارک
  لازم


  را جمع کنند و در ضمن نتیجه
  بررسی و پیشنهادهای لازم را طی گزارشی ارایه نمایند.


  این نوع گزارش ها را که گاه
  بر حسب احتیاج و برای مقصود ویژه ای تهیه می شوند گزارش های اتفاقی به شمار می
  آورند.


  گزارش فردی، گزارش
  گروهی


  گزارش های ادواری و اتفاقی
  به دو صورت تهیه می گردد:


  ١-
  فردی


  ٢-
  گروهی


  الف- گزارش
  فردی


  گزارش فردی توسط یک نفر تنظیم می شود و
  این به هنگامی است که آن چه باید گزارش شود محدود و کوچک است و یک نفر برای تهیه آن
  کفایت می کند، یا مطلب مورد گزارش جنبه فنی دارد و در آن مؤسسه بیش از یک کارشناس
  وجود ندارد، یا اصلاً مسؤولان امر کسی را که برای تهیه گزارش می فرستند، بیش از
  دیگران مورد اعتماد می دانند و به بصیرت و دقت او اطمینان دارند و لازم نمی بینند
  که دیگری یا دیگران را به همراه او مأمور تهیه آن گزارش کنند، به ویژه که اغلب دیده
  شده


  وقتی مسؤولیت متوجه یک نفر
  باشد نتیجه بهتری به دست می آید.


  ب- گزارش
  گروهی


  در تهیه گزارش گروهی چند نفر همکاری می
  کنند، و این هنگامی است که مسؤولان یک مؤسسه از نظر اهمیت کار و نیازی که تهیه
  گزارش به افراد بصیر و متخصص دارد، ترجیح می دهند که بیش از یک نفر را برای کار بر
  گزینند تا همه جوانب امر مورد بررسی، ارزیابی، برآورد و محاسبه قرار گیرد و نتیجه
  مطلوب و درستی به دست آید تا بتوان تصمیم لازم را با آگاهی و قاطعیت اتخاذ
  کرد.


  در این صورت باید افراد گروه در علوم و
  فنون گوناگون صاحب تجربه و تخصص باشند و مسائل فنی، اداری، بازرگانی و غیر این ها
  را نیک بدانند، تا بتوان از نتیجه کار گروهی برخوردار شد در تهیه گزارش های دسته جمعی باید همه خود را
  مسؤول حسن تنظیم بدانند.


  ارکان
  گزارش


  ارکان اصلی گزارش در سه
  مطلب زیر خلاصه می شود:


  ١. موضوع گزارش
  چیست؟


  ٢. گیرنده آن
  کیست؟


  ٣. هدف از تهیه آن کدام
  است؟


  الف موضوع گزارش
  چیست؟


  موضوع گزارش مهم ترین پایه در تهیه گزارش
  است و اگر کسی به درستی از آن آگاه نباشد و نداند درباره چه نکته ای تحقیق می کند،
  هرگز در کار خود توفیق نخواهد یافت.


  اطلاع کامل از موضوع سبب می شود که به
  آسانی و در مدت مناسب، با آگاهی تام گزارش لازم تهیه و نتیجه مورد نظر بدست
  آید.


  ب گیرنده آن
  کیست؟


  در این مورد قبلاً به تفصیل سخن شده است.
  فقط یادآوری می شود که برای تهیه کننده گزارش باید گیرنده یا گیرندگان گزارش معین
  باشند تا با آگاهی از آن نحوه تنظیم گزارش خود را سامان
  دهد.


  ت هدف از تهیه آن کدام
  است؟


  آگاهی به هدف گزارش، گزارشگر را یاری می
  کند که نکته یا نکات اساسی و مهم را در تحقیق و بررسی خود باز شناسد، زیرا معمولاً
  در هر گزارش یک مسأله اصلی و با اهمیت وجود دارد و بقیه قسمتها جنبه فرعی
  دارند.


  انواع گزارش بر اساس
  هدف از تنظیم


  گزارش ها بر حسب هدف یا غرض
  از تنظیم به ده نوع تقسیم می شوند:


  ١- گزارش
  کار:


  آن گزارشی است مربوط به
  شغل، که با شرح وظایف هر عضو اداری پیوند نزدیک دارد. بسیاری از مشاغل ایجاب می کند
  که دارندگان آن مشاغل پس از پایان هر روز و ( احتمالاً پایان هر هفته یا ماه )
  گزارشی از کار خود به سرپرست مستقیم خویش ارایه دهند. مانند کارکنان بانکها و سایر
  سازمانهای مالی و بازرگانی.


  ٢- گزارش حقایق
  امر:


  آن گزارشی است شامل
  اطلاعات، توضیحات یا مسائلی که در طول متن آمده است، نویسنده در این گزارش تنها
  وظیفه دارد حقایق و اطلاعات مربوط به موضوع را
  بیاورد.


  ٣- گزارش
  فنی:


  گزارشی است کاملاً تخصصی،
  در زمینه های فنی، اقتصادی، حقوقی و غیره. مانند گزارش درباره محاسبه مقدار بخار و
  مایع در حال تعادل و یا دلایل رکود بازار بورس و
  غیره.


  ٤- گزارش علل
  مسأله:


  در این گزارش تنها از علل
  مسأله بحث می شود، بی آنکه کوششی برای نتیجه گیری به عمل
  آید.


  ٥- گزارش و راه حل
  مسأله:


  گزارشی است که در آن راه حل
  مسأله ارایه می شود و از علل و نتیجه آن بحثی به میان نمی
  آید.


  ٦- گزارش
  اطلاعی:


  گاهی هدف از تنظیم گزارش اطلاعی است که می
  خواهیم به خواننده بدهیم. معمولاً این نوع گزارش، موضوع محدودی را بررسی می کند. در
  این بررسی بهتر آن است که جزئیات مطالب خلاصه شود و در اختیار خواننده قرار
  گیرد.


  اگر این گزارش بیانگر پژوهشی است که باید
  خلاصه یافته ها، نتایج و استدلالها در آن بیاید. ممکن است چنین خلاص های در مقدمه
  یا پاراگراف اول گزارش آمده باشد، در این صورت باید در بخش پایانی گزارش ( مؤخره )
  توضیح بیشتری در آن موارد داده شود.


  اگر فکر تازه ای برای نخستین بار ارایه می
  شود، لازم است رأی و نظر نویسنده گزارش نیز در مورد ارزش و اعتبار آن فکر برای اطمینان بیشتر خواننده در گزارش بیاید و بدیهی است که این اظهار نظر
  باید بر اساس مباحث طرح شده در گزارش باشد.


  ٧- گزارش
  مشورتی:


  معمولاً تنظیم این گزارش از عهده یک فرد
  خارج است و نیاز به مشورت با افراد ذیصلاح دارد. مدیر تولید سازمانی می خواهد
  تدبیری بیندیشد که بازده کار به حد نصاب قابل قبولی برسد. بدیهی است باید همه
  مسؤولان واحدها را دعوت کند و با طرح موضوع، نظر فرد فرد آنها را جویا شود و از راه
  بحث و انتقاد و سنجش اعتبار هر نظر، بهترین راه را بیابد و مجموعه بحث و انتقاد و
  نتیجه نهایی، طی گزارشی به مدیر سازمان ارایه گردد. در گزارش مشورتی، فرد مطرح
  نیست، بلکه نظر او مطرح است. تحمیل عقیده وجود ندارد. مقام و موقعیت افراد در قبول
  یا رد نظری مؤثر نیست و مسؤولیت اداره جلسه متوجه رهبر جلسه است. در پایان گزارش
  مشورتی باید ارزشها، فواید و موارد کاربرد بهترین راه حل تشریح
  شود.


  ٨- گزارش
  انتقادی:


  در این نوع گزارش، انتقاد
  می تواند به صورت های گوناگون عرضه شود:


  – فکر و نحوه عمل، مورد
  ارزشیابی قرار گیرد.


  – از فکر یا نحوه عمل
  انتقاد شود.


  بهتر است در گزارش انتقادی،
  راه حل نیز ارایه گردد.


  ٩- گزارش
  تحصیلی:


  هدف از این گونه گزارش ها،
  توسعه معلومات دانشجویان و اطمینان یافتن از درک کامل مطالبی است که طی یک دوره
  تحصیلی تدریس می شود. این نوع گزارش، به گزارش درسی و گزارش پایان تحصیلی ( پایان
  نامه ) تقسیم می شود.


  الف گزارش درسی


  دانشجو برای درس، موضوعی را
  بر می گزیند و حدود ٢٠ تا ٥٠ صفحه در خصوص آن موضوع می نویسد و به استاد ارایه می
  کند.


  ب گزارش پایان
  نامه


  دانشجو موضوع پایان نامه یا
  رساله خود را با راهنمایی استاد و تصویب شورای گروه آموزشی مربوط انتخاب می کند.
  این موضوع طی نامه ای به دبیرخانه دانشکده اعلام می
  شود.


  این گزارش معمولاً باید در حداقل ١٥٠ صفحه
  ماشین شده تنظیم گردد، هر پایان نامه به یک خلاصه گزارش حدود ٢ صفحه
  از نحوه تحقیق و معرفی منابع و مآخذ و گزیده ای از مطالب گزارش نیاز دارد.
  این خلاصه باید توسط استاد راهنما و گروه مشاوره مورد تصویب قرار گیرد. پس از
  تصویب، دانشجو پایان نامه خویش را تکمیل و تنظیم نموده، در پنج نسخه به اعضاء هیأت
  داوران تقدیم می کند. روز معین ، جلسه دفاع تشکیل می شود و دانشجو با خواندن خلاصه
  آن گزارش از پایان نامه خویش دفاع می کند. نتیجه این دفاع، تعیین کننده موقعیت یا
  عدم موفقیت اوست.


  ١٠ – گزارش های
  عمومی:


  این نوع گزارش، همه اقسام
  گزارش ها را غیر از گزارش تحصیلی، در بر می گیرد. گزار شهای عمومی شامل گزار شهای
  بانکها، شرکتها، وزارتخانه ها و به طور کلی همه سازمانهای عمومی و خصوصی
  است.


  گزارش های عمومی هرگز نباید
  بر اساس ذوق و سلیقه شخصی تنظیم شود بلکه هدف نویسنده آن باید رفع نیازهای سازمان
  باشد.


  گزارش های عمومی از نظر شکل
  و نحوه تنظیم شامل زیر است:


  ١٠ – گزارش های اداری


  گزارش های اداری را معمولاً کارکنان
  سازمانها تهیه و به مقامات بالاتر ارایه می کنند. هزینه تنظیم گزارش های اداری چه
  از نظر وقت و چه از نظر تعداد نسخه ها، حجم گزارش و ضایعات ناشی از بی دقتی بسیار
  سنگین است و باید تهیه کنندگان گزارش را به صرفه جویی و دقت در کار عادت داد.
  غالباً گزارش های اداری با یک نامه همراه است و آن نامه دارای تاریخ و شماره ثبت
  گزارش است و علت تهیه گزارش در آن ذکر شده است.


  گزارش های اداری
  شامل:


  – گزارش های دوره ای


  – گزارش پیشنهادی


  – گزارش آماری مربوط به
  پیشرفت کارهای سازمان


  – گزارش وضعیت ( تجزیه و
  تحلیل موقعیت دیروز و امروز سازمان )


  – گزارش های بازرگانی


  این گونه گزارش ها تنها در
  شرکتها و سازمانهای تجاری، بازرگانی و صنعتی تنظیم می شود و شامل اقسام زیر
  است:


  – گزارش های مالی


  – گزارش های سالانه


  – گزارش های جلسات ( صورت
  مجلس )


  ماهانه


  سالانه


  تراز
  نامه


  – گزارش های اجرایی


  این گزارش ها معمولاً از
  سوی مدیران داخلی یا سرپرستان اجرایی تنظیم می شود و در آنها نحوه اجرای عملیات در
  بخش یا بخشهای مربوط تشریح می گردد.


  – گزارش های دوره ای یا
  ادواری


  در مورد این گزارش ها قبلاً مختصراً
  توضیح داده شده ( در بخش انواع گزارش از لحاظ دوره و مدت ) و در اینجا فقط متذکر می
  شود که اگر این نوع گزارش ها به صورت فرم معین در آید ارزش و اعتبار خود را به
  میزان قابل توجهی از دست خواهد داد، زیرا تحقیق، تفحص و کندوکاو که از ابراز گزارش
  است جای خود را به رونویسی و نسخه برداری خواهد داد.


  – گزارش های مخصوص


  این گزارش ها پس از انجام یک مطالعه
  معین، یک مأموریت علمی، آموزشی یا اداری، یک بررسی خالص یا مأموریت ویژه ای که از
  سوی سازمان به کسی داده می شود، توسط مأمور تهیه و ارایه می گردد و معمولاً زمان آن
  مشخص نیست و فرم مخصوص ندارد.


  – گزارش های عادی ( ساده )


  این گزارش ها که به آن گزارش توضیحی نیز
  می گویند، شامل گزارش های ساده اداری است که برای رؤسای مستقیم تهیه می شود و
  معمولاً شامل موضوع و بیان حقایق است و گاهی هم مسأله ای در آن طرح می
  شود.


  – گزارش های رسمی یا
  تشریفاتی


  در مورد این گزارش ها هم قبلاً مختصراً
  توضیح داده شده. ( در بخش انواع گزارش از لحاظ دوره و مدت تحت عنوان گزارش های بلند
  ) و فقط متذکر می شود که این گونه گزارش ها اگر با دقت و تحقیق تهیه گردد با
  اطمینان می توان به آنها استناد کرد.


  – گزارش های انشایی


  این گزارش ها جنبه توصیفی دارد و به
  صورت یک متن ادبی یا انشایی نوشته می شود. مانند توصیف بهار و خزان، بررسی و نقد
  آثار یک نویسنده و … .


  – گزارش های
  مختلط


  در گزارش های مختلط، علاوه بر متن معمولی
  از معیارهای علمی ( آمار یا جدول منحنی، فرمول و غیره ) استفاده م
  یکنند.


  – گزارش های مبسوط ( طولانی
  )


  این نوع گزارش ها اندازه و حجم زیادی دارد
  و مطالب آن گاهی به حدود سی هزار صفحه می رسد، مانند گزارش جنگ ویتنام که به ٢٨٤٠٠
  صفحه بالغ م یگردد.


  – گزارش فردی


  اگر تهیه کننده و نویسنده گزارش یک نفر باشد
  آن را گزارش فردی می نامند.


  – گزارش خلاصه ( گزارش
  کوتاه )


  این نوع گزارش ها بیشتر به صورت فرمهای
  چاپی در می آید و کمتر جنبه تحقیق دارد، گزارش هایی که در برگیرنده خلاصه پرونده
  افراد است، از نوع چنین گزارشی محسوب می شود. گاهی ایجاب می کند که خلاصه ای از آن
  جداگانه تهیه شود تا پیش از مقدمه یا متن بیاید. در این صورت فکر نویسنده گزارش به
  کار می افتد و طبق موازین یاد شده،


  خلاصه ای از گزارش را فراهم
  می آورد، این نوع خلاصه نویسی نباید با گزارش خلاصه اشتباه
  کرد.


  – گزارش گروهی یا تحقیق
  گروهی


  گزارش هایی از این دست توسط دو نفر یا
  بیشتر تهیه و تنظیم می شود، تنظیم کنندگان چنین گزارشی حتماً باید در کار بصیر و
  وارد باشند که هر فردی تنها یک بخش از گزارش را تنظیم کند و بدیهی است که در مجموع،
  همه این بخش ها باید با هم هماهنگ باشند. انجام چنین گزارشی بستگی کامل به مدیریت و
  سرپرست گروه دراد


  نشانی:

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین فخررازی و فروردین، شماره۱۲۷۰، ساختمان مرکزی جهاددانشگاهی

  تلفن:

  66467718-66462002 (مدیریت سایت: داخلی 1437)

  دورنگار:

  66400730

  کد پستی:

  1314744513

  ساعات پاسخگویی:

  ۸ تا ۱۶

  © کلیه حقوق متعلق به جهاد دانشگاهی است. نقل مطالب با ذکر منبع مجاز است. | آخرین بروزرسانی: جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

  گزارش اداری عبارت است ازمکاتبه ای که ازسوی واحدهای سازمانی یا مجموعه ای از کارمندان و یا فردی خاص تهیه وطی آن خواسته ها ، پیشنهادات ، نظرات و یا نتیجه اقدامات انجام شده در راستای اجرای دستورات صادرشده ، جهت آگاهی از امور و یا تصمیماتی که باید اتخاذ گردد ، به مقام بالاتر ارائه میگردد . گزارشات اداری در سازمان ها ونهادهای دولتی و خصوصی به کار میرود و اهدف آگاهی از تصمیمات و یا آگاهی از امور اجراشده نوشته میگردند .

  گزارش های اداری انواع مختلفی دارند که مهمترین نوع آنها ، گزارش خبری ، گزارش توصیفی و گزارش کارمی باشد . در گزارش خبری ، هدف رساندن بار خبری اتفاق و یا نتیجه دستور می باشد که در نحوه نوشتن آن باید به سندیت داشتن خبر ومیزان روشن بودن آن توجه شود . درگزارش خبری ، باید تمام مسائل مربوط به نگارش خبر رعایت گردد . گزارش توصیفی معمولا پس از انجام بازدیدهای علمی و بازرسی ازمکانها وافراد صورت گرفته و در آن به تشریح شرایط موجود پرداخته می شود . درگزارش توصیفی لازم است تمامی جزئیات مورد بررسی به دقت درشرح گزارش آورده شود و از کلی گویید رآن باید پر ه یزگرد د . گزارش کار نیز نوعی از گزارشات اداری محسوب میگردد که در نحوه نوشتن گزارش اداری به صورت گزارش کار نیزباید به نکاتی توجه داشت . از جمله این نکات این است که در گزارش کارباید تمامی اصول وقواعد گزارش نویسی رعایت گرددکه در ادامه در رابطه با این اصول مطالبی عنوان شده است .

  نوشتن گزارش اداری نیز همانند سایر مکتوبات اداری ، مانند نوشتن صورتجلسه ها و یا دستورات اداری ، دارایی کسری قواعد خاص می باشد که در صورت عدم رعایت آنها ، ممکن است گزارش مربوطه فاقد اثرگذاری لازم باشدو منجربه تصمیم گیری های اشتباه گردد . این اصول در نوشتن گزارش اداری عبارتنداز :

  شکایت از نمایندگی مجاز شرکت ها

   

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  بسمه تعالی
  جناب آقای مهندس …
  مدیریت عامل محترم شرکت …
  با سلام 
  احتراماً , همانطور که مستحضر هستید یکی از راههای جلب مشتری و بقای شرکت های خودروسازی ارائه خدمات مناسب و در راستای آن برخورد مناسب با مشتریان پس از فروش محصولات شرکت است و خدمات پس از فروش به عنوان یک رکن در اطمینان بخشیدن به مشتری از کیفیت محصول و جذب مشتری مورد توجه قرار دارد. اما متاسفانه این امر مهم در برخی نمایندگی ها نادیده گرفته شده است و با وجود برخی افراد که آستانه صبر و تحمل پایینی دارند و به نوعی با مشتریان خوشرفتاری ننموده و موجب سرگردانی مشتری برای گرفتن خدمات پس از فروش که باعث مطالبه گری مشتری نه یک حق بلکه یک گرفتاری محسوب می شود.و چنین برخوردی در یکی از نمایندگی های مجاز .. ( نمایندگی.. نمایندگی …. شرکت ….. در استان تهران شهرستان اسلامشهر) به مدیریت آقای …….. به وضوح مشاهده می گردد. بدینوسیله اینجانب اسماعیل عبادی ضمن تشکر از مدیریت مدبرانه و سازنده حضرتعالی که همیشه با موفقیت همگام بوده و دیگر کارکنان آن مجموعه؛ دیدگاه خود را از نحوه برخورد نامناسب آقای قهرمانی یکی از پرسنل آن نمایندگی با بیشتر مشتریان بحضورتان اعلام می نمایم با توجه به اینکه چنین رفتاری و لو بدلایل ناراحتی از مشکلات شخصی و خانوادگی که هر کسی ممکن است در زندگی با آن مواجه باشد دلیل قابل قبولی نمی باشد و شایسته و درخور همکاران محترم آن شرکت عظیم نمی باشد لذا از حضرتعالی تقاضا دارم دستور رسیدگی فرمایید تا زحمات ارزنده چندین ساله حضرتعالی و سایر دست اندر کاران زحمتکش در پست مدیریتی ایران خودرو زیر سوال نرود. توفیق روز افزون جنابعالی و دیگر خدمتگزاران محترم کشور عزیزمان را از خداوند منان خواهانم. 
  با تشکر و امتنان
  اسماعیل عبادی

  رونوشت: مدیریت محترم نمایندگی …..

  پست الکترونیک: [email protected]

  تماس با دانشگاه: 31500000 045 

  مرکز تلفن دانشگاه: 31505000 045

  آدرس: اردبیل – انتهای خیابان دانشگاه – دانشگاه محقق اردبیلی.

  منشور اخلاق حرفه ای کارکنان دانشگاه

  نمونه گزارش عملکرد اداری

  راهبرد مشارکت مردمی

  بیانیه حفظ حریم خصوصی

  توافقنامه سطح خدمات

  دستورالعمل بروزرسانی وب سایت

 • کتاب تکنیک های ساده و کاربردی در تحلیل بنیادی

 • راهنمای بروز رسانی پروفایلDownloads-icon


  سوالات متداولDownloads-icon


  دستورالعمل بروزرسانی وب سایتDownloads-icon

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی گلستان می باشد.

  طراحی و برنامه نویسی : مدیریت آمار و فناوری اطلاعات

  Designed & Developed by : Golestan University of Medical Sciences


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon


  دانلود نمونه گزارشDownloads-icon

  نمونه گزارش عملکرد اداری
  نمونه گزارش عملکرد اداری

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.