نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم
نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

با توجه به ریزش قیمتی سهام در بازار سرمایه و رسیدن شاخص کل بورس به کمترین مقدار 16 ماه اخیر در اوایل بهمن ماه امسال، حال بسیاری از تحلیلگران بنیادی و تکنیکال بر این باورند که شاخص بورس به کف خود رسیده است و در تاریخ اول بهمن که مقدار 65.028 واحد را به ثبت رساند، شاید دیگر نزولی به کمتر از این عدد نداشته باشیم (صرف نظر از ریزش احتمالی بعد از بازگشایی نماد پالایشگاه­ها). در صورت عدم رخداد نابه­هنگام سیاسی و اقتصادی خاصی در کشور، اگر باز هم بازار روند نزولی را در پیش گیرد ولی احتمال ریزش شدید که تفاوت محسوسی در قیمت­ سهام با قیمت فعلی حاصل گردد از نظر تحلیلی بسیار کم است.

بنابراین اگر فرض کنیم شاخص بورس که نشان دهنده وضعیت کلی بازار است در مدار صعود قرار گیرد حال وقت آن است که از نظر تئوری و علمی محاسبه نماییم سرمایه­ گذاری در کدام صنایع در این شرایط می­تواند بازده خوبی به ارمغان آورد. بازده خوب به این معنی که بالاتر از بازده متوسط بازار (بازده شاخص) باشد.

یعنی کسانی که اکنون می­خواهند وارد بازار شوند و نقدینگی خود را تبدیل به سهام نمایند در سهام کدامین گروه­های صنعت سرمایه­گذاری نمایند. و یا کسانی که سهام دارند بدانند تبدیل سهم خود به سهام کدام صنعت زودتر می­تواند زیانی که در این مدت دیده­اند را جبران نماید.

جواب سوالات فوق در ضریب بتا می ­باشد. ضریب بتای شاخص یک صنعت نشان می­دهد که در صورت رشد یا نزول شاخص کل، شاخص یک صنعت چه نسبتی با میزان رشد شاخص کل خواهد داشت. مثلاً اگر ضریب بتای شاخص یک صنعت 3/1 باشد یعنی تجربه تاریخی نشان داده است در صورت رشد شاخص کل بورس در یک بازه زمانی قابل استناد شاخص آن صنعت می­تواند به میزان 30 درصد بیشتر رشد نماید. یا همچنین ضریب بتای مثلاً 8/0 نشان دهنده این امر است که میزان رشد شاخص آن صنعت 20 درصد کمتر از شاخص کل بورس خواهد بود. همچنین این امر در زمان نزول نماگر کل بورس نیز صادق می­باشد، یعنی ضریب بتای بالای 1 حاکی از نزولی بیشتر از نزول متوسط بازار است.

ضریب بتای منفی هم حاکی از روندی بر خلاف جریان کلی بازار می­باشد.

نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

بنابراین بر آن شدیم که ضریب بتای شاخص صنایع را محاسبه نماییم که در این محاسبات عدد شاخص کل را برای 5 سال از دی ماه سال 1388 تا دی ماه سال جاری به صورت ماهانه در نظر گرفتیم و پس از محاسبه بازده شاخص هر صنعت و شاخص کل به محاسبه واریانس بازدهی شاخص بورس و کواریانس بازدهی بین دو شاخص پرداختیم و طبق فرمول علمی ضریب بتا محاسبات لازم را انجام دادیم.

در اصل این فرمول اشتباهی وجود ندارد و اگر هم اشتباهی باشد مربوط به محاسبات شاخص کل بورس و شاخص صنایع است که از سوی شرکت بورس انجام می­شود و کارشناسان مختلف نظرات مختلفی بر نوع محاسبه آن دارند.

در جدول زیر 25 صنعت مهم بازار آورده شده است و به ترتیب نزولی ضریب بتا، صنایع را در جدول مشاهده می­نمایید.

با توجه به جدول زیر 5 صنعت فنی و مهندسی، سنگ آهنی، خودرو، چند رشته­ای صنعتی و فلزات اساسی از آن جهت که ضریب بتای بزرگتر از یک دارند پر ریسک­تر برای سرمایه­گذاری هستند اما با توجه به این فرض که شاخص کل بورس به کف خود رسیده است می­توان گفت سرمایه­گذاری در این صنایع با مثبت شدن روند کلی بورس می­تواند بازده بهتری به ارمغان آورد.

البته در نظر داشته باشید صنعت فنی و مهندسی شامل دو سهم “رمپنا” و “رتکو” است که مپنا وزن سنگین­تری دارد.

صنعت برقی هم در بین این صنایع تنها صنعتی بود که ضریب بتای منفی داشت یعنی تجربه تاریخی اثبات کرده که این صنعت حرکتی بر خلاف دماسنج بازار سرمایه و کلیت بازار دارد.

 • تسویه اوراق مشارکت چند روز کاری است
 • همچنین در نظر داشته باشید هر چقدر ضریب بتا پایینتر باشد یعنی میزان همبستگی حرکتی سهام آن صنعت با شاخص کل بورس کمتر است.

   

  مازیار فتحی – فریده جلائیان                                 

  کارشناسان ارشد مهندسی مالی و تحلیلگران کارگزاری راهنمای سرمایه­گذاران


  دریافت فایل بارگزاری شدهDownloads-icon

  فایل نحوه محاسبه ضریب بتا و فایل اکسل محاسباتی آن

   

  شما میتوانید در کانال زیر فایل مربوطه را دریافت نمایید

   

  موفق و پیروز باشید

  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

  [email protected]

  https://telegram.me/FinancialStudy

  در ویدیوها و مقالات گذشته در مورد انواع روش‌های تحلیل سهام صحبت کردیم. همچنین دانستیم که یکی از ابزارهای مهم و کاردبردی برای ارزیابی ریسک و بازده سبد سهام، ضریب بتا است. سوالاتی از قبیل :

  ضریب بتا چیست؟!
  ضریب بتا چه کاربردی در بازار سرمایه دارد؟!
  چطور می‌توان ریسک سبد سهام را با استفاده از ضریب بتا کاهش داد؟!
  سهام تدافعی و سهام تهاجمی به چه معناست؟!
  ضریب بتای صفر و منفی چه تفسیری دارد؟!

  در مقاله “کاربرد ضریب بتا” پاسخ داده شد…

  در یک تعریف ساده می‌توان گفت که ضریب بتا میزان نوسان‌پذیری یک شاخص نسبت به شاخص دیگر را بررسی می‌نماید. در بازار بورس اوراق بهادار معمولا (و نه همیشه) ضریب بتا را برای یک سهم نسبت به شاخص کل اندازه‌گیری می‌کنند. در این مقاله قصد داریم مراحل محاسبه ضریب بتا را گام به گام پیش برویم.

  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

  برای محاسبه ضریب بتای یک سهم در مقایسه با شاخص کل لازم است که اطلاعات قیمت نماد مورد نظر و همچنین اطلاعات تاریخچه شاخص کل را استخراج نمایید. ابتدا با مراجعه به سایت tsetmc.com در قسمت جستجوی نماد، نماد مورد نظر را پیدا کرده و صفحه مربوط به آن را باز می‌کنیم. در این جا قصد داریم شاخص بتا را برای نماد پارس (شرکت پتروشیمی پارس) محاسبه کنیم.

  نحوه جستجوی نماد در سایت tsetmc

  سپس در صفحه باز شده بر روی لینک تهیه خروجی کلیک می‌کنیم تا اطلاعات قیمت سهام مورد نظر که در اینجا پارس است، در یک فایل اکسل دانلود شود.

  صفحه نماد شرکت پتروشیمی پارس

  پس از باز کردن فایل اکسل، اطلاعات مربوط به ستون قیمت پایانی که با Close نمایش داده شده و همچنین اطلاعات مربوط به تاریخ میلادی را در یک فایل اکسل دیگر که باز کرده‌ایم کپی می‌کنیم.

  استخراج داده‌های مربوط به سهام شرکت پتروشیمی پارس

 • كگهر
 • حالا نوبت به استخراج اطلاعات شاخص کل است. برای این کار کافی است به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران مراجعه کرده و این لینک را باز کنید. سپس نام شاخص مورد نظر (شاخص کل) را انتخاب کرده و بازه زمانی را نیز مشخص می‌کنیم. در این جا چون اطلاعات نماد پارس از تاریخ بیستم تیر ماه ۹۷ و پس از عرضه اولیه آن در دسترس است بازه زمانی را نیز از همین تاریخ شروع می‌کنیم. با کلیک بر روی گزینه excel اطلاعات مورد نظر دانلود خواهد شد.

  استخراج داده‌های مربوط به شاخص کل از سایت fipiran

  پس از کپی کردن ستون مربوط به شاخص کل (value) و تاریخ شمسی آن در فایلی که باز کرده بودیم، مرحله استخراج داده‌ها به پایان رسیده است. توجه کنید که در حال حاضر ستون close مربوط به قیمت پایانی نماد پارس و ستون value مربوط به شاخص کل است و دو ستون کنار هر کدام به ترتیب تاریخ میلادی و تاریخ شمسی اطلاعات را نمایش می‌دهند. فایل اکسلی که باز کرده بودیم در نهایت به صورت زیر درخواهد آمد :

  فایل اکسل نهایی پس از استخراج داده‌های مربوط به سهام و شاخص کل

  پس از استخراج اطلاعات مربوط به قیمت سهام و شاخص کل می‌بایست این اطلاعات همگام‌سازی شوند. در بعضی روزها ممکن است به دلایلی اعم از بسته بودن نماد، برگزاری مجامع و … اطلاعات مربوط به یکی از ستون‌ها یعنی قیمت سهام یا شاخص کل موجود نباشد. پس لازم است که برای هر روز صحت تاریخ این اطلاعات بررسی شود. مثلا در تصویر بالا اطلاعات مربوط به قیمت سهام در تاریخ ۱۵ آبان (۶ نوامبر) برای قیمت سهام وجود دارد اما برای شاخص کل این اطلاعات در دسترس نیست. پس لازم است اطلاعات مربوط به شاخص را به صورت دستی وارد کنیم و یا به صورت ساده‌تر اطلاعات مربوط به قیمت سهام در این تاریخ را حذف نماییم.

  در این جا داده‌های مربوط به ۶ روز اول معاملاتی پتروشیمی پارس که قبل از پرداخت سود نقدی بوده است به علت مذکور حذف شد.

  برای انجام ادامه محاسبات اطلاعات مربوط به ۷۷ روز کاری اخیر همگام‌سازی شدند. هرچه تعداد روزهای مربوطه بیشتر باشد، محاسبه ضریب بتا به صورت دقیق‌تر انجام خواهد شد.

  پس از آن که اطلاعات روزانه مربوط به قیمت پایانی سهام مورد نظر و شاخص کل را استخراج کردیم، نوبت به محاسبه ضریب بتا می‌رسد. پیش از محاسبه ضریب بتا لازم است بازدهی شاخص کل و بازدهی قیمت سهام را نسبت به روز قبل محاسبه نماییم.

  برای این‌کار  فرمول بازدهی را یک بار برای سهام پتروشیمی پارس در ردیف E و بار دیگر برای شاخص کل در ردیف F وارد می‌کنیم.

  محاسبه بازدهی روزانه سهام در ستون E فایل اکسل

  محاسبه بازدهی روزانه شاخص کل در ستون F فایل اکسل

  در مقاله کاربرد ضریب بتا خواندیم که این پارامتر با تقسیم کوواریانس شاخص کل و قیمت سهام بر واریانس شاخص کل (طبق رابطه زیر) به دست می‌آید:

  لذا کافی است در فایل اکسل خودمان توابع مربوط به کوواریانس و واریانس را به صورت زیر نوشته و آن‌ها را بر یکدیگر تقسیم نماییم.

  با نوشتن فرمول گفته شده در یکی از خانه‌های فایل اکسل به صورت زیر، ضریب بتای سهام شرکت پتروشیمی پارس ۱.۲۷۷ به دست می‌آید. لذا می‌توان نتیجه گرفت که سهام این شرکت یک سهام تهاجمی است و خرید و فروش آن نسبت به شاخص کل ریسک پایینی ندارد.

  نوشتن فرمول نهایی ضریب بتا در فایل اکسل

  در این مقاله سعی کردیم مراحل محاسبه ضریب بتا را گام به گام پیش برویم. چهار مرحله اصلی استخراج داده‌ها، همگام‌سازی، محاسبه بازدهی روزانه نماد و شاخص کل و نهایتا محاسبه ضریب بتا به طور کامل و مفصل آموزش داده شد. در مقاله “کاربرد ضریب بتا” در مورد تفسیر این پارامتر بحث کردیم و دریافتیم که سهام تدافعی و سهام تهاجمی به چه معناست. ممکن است بعضی نرم‌افزارها و یا سایت‌ها به صورت پیوسته ضریب بتا را محاسبه کرده و در اختیار کاربران خود قرار دهند. جدای از این که تجربه به ما نشان داده بسیاری از این پایگاه‌ها محاسبات دقیقی ندارند، از نظر ما لازم است شما به عنوان فعال بازار سرمایه خودتان هم توانایی انجام این محاسبات را داشته باشید.

  سلام. چطوری میتونم بازده ماهانه یک سهم برای چند سال تو اکسل محاسبه کنم؟

  اعتبارش چقدره یعنی هر چند مدتی باید آبدیت بشه یا ثابت هستش

  سلام وخسته نباشید .قیمت تعدیل شده رو ازکجا میتونیم به دست بیاریم من تو سایت سهم شپنا رو بررسی کردم قیمت تعدیل شده نبود ممنون میشم راهنماییم کنین

  سلام
  به سایت یکی از شرکت های پردازش اطلاعات مالی مراجعه کنید

  ضریب بتای همه شرکتها موجود است

  سلام و تشکر فراوان…من وقتی خروجی میگیرم همین سهم پارس رو بهم خروجی اکسل نمیده .یعنی بصورت متن کپی میکه تو اکسل جدول جدول نیست…چکار باید کنم میشه کمکم کنید؟

  سلام دوستان
  اگرزمانی جایی بودیدکه اکسل نبودیااگرمی خواهیدتقریبا مفهومی محاسبه بتارایادبگیریدعرض کنم بتا مثل ضریب زاویه خط است برای پیداکردن ضریب زاویه باداشتن دونقطه ازخط فرمول چه بود؟ تفاوت مختصات دونقطه درروی محورعمودی تقسیم برتفاوت مختصات دونقطه درروی محورافقی .
  بنابه تعریف ضریب زاویه بتا = تفاوت بازده هرسهم از بازده بدون ریسک (نرخ بهره) تقسیم بر تفاوت بازده بازار از بازده بدون ریسک (نرخ بهره)
  می توانید ازبازده های روزانه یامیانگین بازده ها استفاده کنید. مثلابااستفاده ازاطلاعات مربوط به روز ۸/۲۲ مثال وبادرنظرگرفن ۲۰درصدنرخ فرضی بهره داریم
  ۰۰۵۴۹۰۸۷. – ۲. / ۰۰۲۳۳۱. – ۲. = ۱.۰۱۶

  سلام میشه بگید بازدهی سهام و بازدهی شاخص کل رو چطور میشه حساب کرد؟
  مثلا سهام غشهداب ۳۹۰۰۰ بوده و روز بعد شده ۳۷۰۰۰ حالا باید ۳۹۰۰۰ رو تقسیم بر ۳۷۰۰۰ کرد و نهای ۱ کرد؟
  یا این که شاخص کل اول ماه ۱۳۰۰۰۰۰بوده روز بعدش ۱۳۷۰۰۰۰ شده چطور حساب میشه

  سلام
  ابتدا عدد دوم رو منهای عدد اول کنید
  بعد عدد به دست اومده رو تقسیم بر عدد اول کرده و سپس نتیجه اون رو منهای یک کنید
  عدد به دست اومده ضربدر ۱۰۰ بازدهی رو به درصد به شما نشون میده
  البته در مورد محاسبه بازدهی سهام باید کارمزد رو هم در نظر بگیرید

  باسلام خودتان درست گفتید آقای عرفانیان هم درست گفتندفقط منهای یک آخرایشان اشتباه است وگرنه چه ۳۹۰۰۰رابر۳۷۰۰۰تقسیم
  کنی وازیک کم کنی چه ۳۹۰۰۰رامنهای ۳۷۰۰۰بکنی وتقسیم بر۳۷۰۰۰کنی هردویکی است وجواب هم ۰۵۴/ می شود

  سلام من وقتی مثلا فرمول شاخص کل رو میزنم فقط یکیش پرمیشه چیکار کنم؟

  باسلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  لطفا در خصوص محاسبه ارزش ذاتی سهم به روش DDM با ذکر مثال توضیح دهید.

  سلام. من همه مراحل راپیش میرم طبق آنچه که در سایت آمده بود اما موقع نوشتن فرمول که تمام می کنم و اینتر می زنم خطا میده.و بازدهی ستون سهام با مقادیرش نشون داده نمی شه.لطفا راهنمایی کنید.من این کار روبعد از بسته شدن نماد و تعطیلی معاملات بورسی انجام دادم

  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

  سلام ممنون از توضیحات دقیق و شفاف حضرتعالی
  ابهامی برای من در خصوص موضوع وجود دارد که امیدوارم بتوانم به درستی مطرح کنم فرض کنید قصد محاسبه بتای سهم x نسبت به سهم y (یا شاخص مورد نظر) داریم من مطابق توضیحات شما جدولی به شرح زیر برای اطلاعات دو سهم مذکور تهیه کردم سهم x با قیمت پایه ۱۰۰ شروع شده و طی ۱۰۰ کندل بصورت ثابت روزانه ۴ درصد افزایش قیمت داشته است تا در روز صدم به قیمت ۴۸۵۶ رسیده است. سهم y (یا شاخص مورد نظر) از قیمت پایه ۱۰۰۰ شروع شده و روزانه بصورت ثابت ۳ درصد رشد را تجربه کرده است و در روز صدم به قیمت ۱۸۶۵۹ رسیده است.
  با توضیحات حضرتعالی بتای سهم x نسبت به y مقدار منفی ۰.۰۲۵ مقدار می شود و این با انتظار من هم خوانی ندارد چرا که اولاً هر دو سهم روند افزایشی دارند و هم جهت هستند و قاعدتاً نباید مقدار بتا منفی شود. از طرفی سرعت رشد سهم x بیش از y است(اولی روزانه ۴ درصد رشد ثابت و دومی ۳ درصد) و قاعدتاً باید فرض کنیم سهم x نسبت به y تهاجمی تر است ولی مقدار بتای محاسبه شده چنین چیزی را نشان نمی دهد!
  خواهشمند است چنانچه من اشتباهی در درک مطلب داشته ام گوشزد نمایید.

  سلام حمید عزیز
  بتا نوسانات یک سهم رو نسبت به نوسانات بازار بررسی میکنه. در مثال شما نوسان وجود ندارد، یک نمودار با شیب ثابت دادین.
  اگر در فرمول بتا دقت کنید، مخرج کسر واریانس بازده بازار (بازدهی شاخص) است و واریانس عدد ثابت میشه صفر. شما بازده شاخص رو در ۱۰۰ روز ثابت گرفتین ۳ درصد که واریانس آن میشه صفر و بتا شما میشه تعریف نشده. قرار نیست هر چی اکسل داد بگیم جوابه، قبلش کمی سواد ریاضی و آمار لازمه.
  این مثال شما غیرواقعی است و در هیچ بازاری رخ نمی دهد. با داده های واقعی بازارها تمرین کنید.
  موفق باشین.

  سلام. بنده با حرف شما مخالفم. سهمی که هر روز ۴ دزصد رشد میکنه نسبت به سهمی که هر روز ۳ درصد رشد میکنه دارای ضریب بتای ۱.۳۳ میباشد

  فوق العاده بود،لطفا اگر ممکنه مطالب مشابه دیگری در رابطه با جستجوی سهام مستعد ،نشر دهید،و روش پیدا کردن و فرمول نویسی

  سلام
  مباحث آموزشی حرفه‌ای در کلوپ میلیونرها به صورت جامع آموزش داده شدند

  با سلام و خسته نباشید ،فایل های اکسل من بصورت csv سیو میشه و قابلیت جداسازی تاریخ و کلوز نداره ممنون میشه راهنمایی بفرمایید

  سلام
  طبق روش گفته شده پیش برید مشکلی به وجود نمیاد

  سلام
  من دقیقا طبق گفته‌های شما پیش میرم ولی خروجی که می‌گیرم با فرمت csv هست (با فرمت xls نیست) و ستونها رو جدا نمایش نمیده (تمام آیتم ها رو در ستون A نمایش میده)

  سلام
  دقیقا بفرمایید کدوم فایل و از چه سایتی استخراج می‌کنید؟

  سلام منظور شما درباره لحاظ گردن قیمت تعدیل شده در زمان افزایش سرمایه و یا دادن سود چیه ؟
  مثالی ازش وجود داره ؟
  “می‌بایست داده‌های مربوط به پرداخت سودنقدی و افزایش سرمایه نیز همگام‌سازی شوند”

  درباره بسته بودن نماد که گفتید باید حذف کرد روز رو
  درباره افزایش سرمایه و پرداخت سود چی ؟ چجور همگام سازی میشه ؟

  سلام
  یعنی باید از داده‌های تعدیل شده استفاده کنید

  سلام اطلاعات شاخص بورس به صورت فایل اکسل با فرمت XLS دانلود میشه ولی با اکسل ویندوز و نسخه ی آنلاین اکسل مایکروسافت و گوگل شیت باز نمیشه…میدونید باید چجوری بازش کنم؟

  سلام
  فرمت XLS رو میتونید با برنامه ۲۰۱۶ Microsoft Excel باز کنید

  سلام ممنون از آموزشتون میشه لطفا مرحله ی همگام سازی که داده هایی که در بعضی روزها وجود ندارند رو اشتراک میگیرید و حذف میکنیم رو بفرمایید دقیقا چطور این کار رو در اکسل انجام میدهیم؟

  سلام
  داخل مقاله کامل توضیح داده شده
  دقیقا مشکلتون کجاست؟

  باسلام وخسته نباشید ممنون استاد اما بنده به مشکل برخوردم ومشکل من اینه که هر چی اسنخراج میکنم از اینترنت به صورت فایل اکسل میاد اما اطلاعاتش یه چیزه دیگست امیدوارم یه راهنمایی بکنید که ایا تقصیر ایکسل بنده هست یاشاید تاریخ سیستم و……

  سلام
  احتمالا مشکل از سیستم خود شماست
  فایل‌ها چندین بار تست شدن و مشکلی نداشتن

  سلام ممنون از آموزش عالیتان
  ببخشید برای سهام هایی که ۱۰ یا بیشتر سال هست که تو بورس هستن باید چه بازه زمانی رو بزنیم

  سلام
  هر چقدر بازه زمانی بزرگتر باشه کارتون سختتر میشه اما دقت محاسبات شما افزایش پیدا می‌کنه
  به نظرم بازه یک تا دو سال میتونه منطقی باشه

  ممنون

  با سلام
  ممنون برای اموزش زیبایتان. لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور بازدهی را در ستون های E , F بدست اورم؟

  سلام دوست عزیز
  فرمول‌ها در سلول‌ها(تصویر) مشخص هست

  سلام و خسته نباشین. مگر نباید بازده سهم نسبت به روز قبل باشه، پس چرا در محاسبه بازده سهم، مخرج رو روز بعد گذاشتین

  سلام
  بله درست هست
  اما چون مقدار تغییرات کم هستن عملا خیلی خطایی ایجاد نمیکنه

  ممنون عالی و کاربردی بود

  سلام
  ممنون از همراهی شما

  سلام. دمت گرم. واقعا عالی بود. یعنی کاربردی، تحلیلی و کاملا شسته رفته. نسبت به سایت های دیگه و حتی کتب منتشر شده واقعا برتر بودید.

  سلام
  ممنون از نظرات پر انرژی شما

  سلام وقت بخیر.
  ممنون میشم اگه لطف کنید در مورد بدست اوردن بتا از روش پایین به بالا توضیح بدید .
  سوالی ک داشتم بازده سالانه شاخص کل و بازده سالانه سهم مورد نظرمو چطوری بدست بیارم؟خیلی خیلی ممنون میشم جوابمو بدین

  سلام
  منظورتون از روش پایین به بالا چی هست؟!
  در مورد محاسبه بازده سالانه هم کافیه عدد شاخص در انتهای سال رو تقسیم بر عدد اون در ابتدای سال بکنید
  عدد به دست اومده رو منهای یک کنید و سپس در ۱۰۰ صرب کنید
  عدد نهایی بازده سالانه شاخص به درصد خواهد بود

  ممنون بابت مطلب مفیدتون. یک سوال داشتم ایا میشه در سایت tse فیلتر محاسبه بتای هر سهمو نوشت؟

  سلام
  خواهش میکنم
  بله میشه اما دسترسی به سابقه معاملات در tse فقط تا ۶۰ روز وجود داره
  که طبیعتا برای به دست آوردن ضریب بتا کافی نیست و خطای زیادی خواهد داشت

  سلام و وقت بخیر. یه نفر دیگه هم این سوالو داشت: تو بعضی مقالات و کتابها میان بازده میانگین شاخصها و صنایع و شرکتهایی رو برا مثلا ده یا مثلا بیست سال گذشته رو تو مثالها و تحلیلهاشون استفاده میکنن. سوالم اینه که هر فرد خودش این نمودارها رو تنظیم میکنه یا اینکه مرکز یا سایت مشخصی هست که میشتونه مثلا بازده ۱۵ سال گذشته بازارهای مختلف مالی رو بهمون نشون بده؟ اگه هست میشه برای راهنمایی یکی دو مورد رو معرفی کنید؟ اگه بصورت انلاین بروز بشه خیلی جالبه. ممنون و سپاسگزارم

  سلام
  برای محاسبه بازده نیازی به تنظیم کردن نمودار نیست
  کافیه که قیمت یا مقدار یک شاخص رو در ابتدا و انتهای یک بازه داشته باشید
  که این هم با یک جستجوی ساده در گوگل قابل دسترسی هست

  مرسی ولی منظورم اینه: تو این ادرس نمودار شاخصهای مختلف رو تا ۲ سال نشون میده:
  https://tse.ir/indices.html#/industry
  حالا میخام همینها رو برای ۱۵ سال ببینم
  (ببخشید من اماتورم و ممکنه اینی که میگم اصلا برای شما مسئله نباشه ولی مثلا میخام بدون در ۱۵-۲۰ سال گذشته کانه های فلزی افزایش قیمت بیشتری داشتن یا صنعت خودرو؟)

  و البته تمبل هم نیستم و اینو امروز پیدا کردم ولی گفتم بپرسم شاید تو زمان صرفه جویی بشه مرسی

  سلام
  داخل آموزش‌هامون کامل و مفصل این موارد رو توضیح دادیم

  ضریب بتا هر سهم آماده و فوری از کجا میتوانم دریافت کنم. ممنون
  دنبال یه راهکار ساده هستم.

  سلام
  از شرکتهای پردازش اطلاعات مالی میتونید استفاده کنید

  مرسی کمال تشکر را دارم

  سلام
  خواهش میکنم

  سلام
  ۱- برای محاسبه بتای شرکتهای سرمایه گذاری می توان از همین روش (فقط قیمت خود سهم آن شرکت مثلاً شرکت سرمایه گذاری امید) استفاده کرد یا باید براساس بتای تک تک شرکتهای سبد ، بتای کل را محاسبه کرد؟
  ۲- برای تعدیل قیمتها براساس افزایش سرمایه و سود چه باید کرد؟ با بررسی در tse client تفاوتی بین قیمتهای تعدیل شده و تعدیل نشده وجود ندارد.

  سلام
  روش مرسوم این هست که بتای خود سهم رو نسبت به شاخص کل یا شاخص هم‌وزن محاسبه می‌کنند و نه بتای شرکت‌هایی که در پورتفو هستند
  در مورد سوال دوم هم کامل در مقاله توضیح داده شده
  ضمن این که از دیتاهای نرم‌افزار tseclient هم میتونید استفاده کنید

  سلام .روز بخیر . بازده مازاد یک سهم (monthly excexx stock market return) رو برای ده سال متوالی چطور می تونیم بدست بیاریم ؟ ایا برای شاخص های اصلی هم می تونیم این بازده رو بدست بیاریم ؟

  سلام
  بازده مازاد سهام از اختلاف بین بازده واقعی و مورد انتظار سهام به دست میاد
  و معمولا در بازارهایی که عمق کمی دارند اتفاق میفته

  سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید که چه سایتی ضریب بتای سهم را آماده در اختیارمان قرار می دهد چون جایی من ندیدم لطفا جواب را به جیمیلم ارسال نمایید
  ممنون از راهنماییتون

  سلام
  باید از شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی پیگیری کنید.

  سلام
  اگه بخوایم بازده ماهانه سهام و شاخص برای چند سال حساب کنیم روشی یا فرمولی هست به جز اینکه اول و آخر دونه دونه میانگین بگیریم؟؟؟
  ممکنه روش محاسبه بتا با فرمول slope هم توضیح بدید؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  سلام
  منظور شما از سوال اول رو متوجه نشدم
  در مورد فرمول slope هم در مقاله‌های بعدی سعی می‌کنیم آموزش بدیم

  سلام
  منظورم از سوال اول این بود که ،بخایم بازده ماهانه برای چندین ماه حساب بشه مثلا ۶۰ ماه ،فرمول یا روش خاصی هس به جز اینکه دونه دونه واسه هر ماه حساب کنم؟؟

  خیر فرمول خاصی نداره
  یا باید به صورت دستی و یا در اکسل محاسبه کنید

  سلام
  بسیار سپاس بابت توضیحات واضح و کاربردیتون. فقط یک سوال کوچک
  جهت بدست آوردن تاریخچه قیمت سهم همگام سازی شده ( لحاظ شدن اثر سود تقسمی و افزایش سرمایه) امکان استفاده از داده های TSE Client است؟

  سلام
  بله

  سلام
  بازده سبد سهام مون و چگونه میتونیم حساب کنیم؟؟ که بفهمیم از سود بانکی جلو هستیم یا خیر (محاسبه سالانه سود سبد سهام)

  سلام
  برای محاسبه بازدهی خرید و فروش یک سهم، شما باید سود کسب شده رو تقسیم بر قیمت خرید خودتون بکنید و نهایتا اون رو در ۱۰۰ ضرب کنید تا بازدهی به درصد به دست بیاد.
  مثلا وقتی یک سهمی رو با قیمت ۱۰۰ تومن بخرید و ۱۵۰ تومان بفروشید، بازدهی شما میشه ۵۰ تقسیم بر ۱۰۰ که میشه ۰/۵ که اگر اون رو در ۱۰۰ ضرب کنید عدد ۵۰% به دست خواهد اومد.
  این بازدهی برای خرید و فروش یک سهم هست و ممکنه در یک بازه زمانی یک ماهه، ۳ ماهه و یا حتی ۶ ماهه اتفاق بیفته!
  برای این که ببینید در یک سال چقدر بازدهی کسب کردید کافیه همین محاسبات رو برای سرمایه خودتون انجام بدید … یعنی سود کسب شده در یک سال رو تقسیم بر سرمایه اولیه خودتون کنید تا بازدهی سالانه سبد سهامتون به دست بیاد!

  اگر داده های سهم مورد بررسی مربوط به بازه زمانی طولانی تری مثلا ۵ ساله باشه چطور میتونیم قیمت ها رو بر اساس سود تقسیمی و افزایش سرمایه تعدیل کنیم؟

  قیمت‌های تعدیل شده رو میتونید از شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی تهیه کنید

  اما راحت ترین کار اینه که از روی نمودارهای آنلاین مثل ره‌آورد ۳۶۵ مشاهده کنید

  سلام فرمول بازدهی چیه ؟ چطور بازدهی سهام و شاخص را محاسبه کنیم؟

  سلام
  اگه یک جنسی رو امروز بخرید ۱۲۰ تومن و فردا اون رو بفروشید ۱۵۰ تومن بازدهی شما چقدر است ؟
  کافیه ۳۰ تومن سود رو تقسیم بر ۱۲۰ کنید تا بازدهی شما مشخص بشه (پاسخ میشه ۰.۲۵ یا به عبارتی ۲۵ درصد)
  در مورد سهام یا شاخص هم همین طور محاسبه کنید

  لگاریتم در پایه نپر برای قیمت جاری، تقسیم بر قیمت دیروز سهم

  سعید جان میشه با مثال بگی ؟
  مثلا قیمت جاری سهم ۱۱۰ هست و قیمت دیروز سهم ۱۰۰
  ????=Ln110/100

  ———————————————————————————————
  اگه بخوایم در جواب علی کار رو ساده کنیم بهتره بگیم ((قیمت جاری سهم تقسیم بر قیمت دیروز سهم ) منهای یک) ضربدر ۱۰۰
  ۱۰% = ۱۰۰ * ۰.۱ = ۱ – ۱.۱=۱۱۰/۱۰۰
  یعنی بازدهی ما ۱۰ درصد بوده

  سلام راهی برای نمایش سریع ضریب بتای یک سهم وجود داره ؟

  سلام
  خودتون میتونید یک فایل اکسل درست کنید و این اطلاعات رو سریع تر باسازی کنید
  ره آورد نوین ۳ رو هم میتونید بررسی کنید

  سلام ممنون بابت توضیحات کامل و عالی شما
  یک سوال در متن نوشتید که «ضریب بتای سهام شرکت پتروشیمی پارس ۰٫۵۳۴» در حالی که در عکس ۱.۲۷۷ دیده می شود آیا عملیات دیگری هم باید انجام دهیم تا به عدد ۰.۵۳۴ برسیم؟
  با تشکر

  سلام
  خیر عدد ۱/۲۷۷ صحیح هست و متن اصلاح شد
  ممنون از نظرات خوبتون

  بسیار عالی و مفید دستتون درد نکنه

  عالییییییییییییییییی

  بسیار عالی .

  قیمت تعدیل شده سهام شرکتها رو باید از کجا بدست آوریم؟

  سلام
  یا باید خودتون همون‌طور که در مقاله توضیح داده شده استخراج کنید
  و یا از شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی درخواست کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فرستادن دیدگاه

  © طراحی و توسعه این سایت توسط مجموعه ادیب نیا انجام شده است و تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به امیرحسین ادیب نیا می‌باشد.

  خانه » بورس » نحوه محاسبه ضریب جادویی بورس(ضریب بتا)

   

   

   

  در این مقاله  قراره بهتون یاد بدیم که چه طور میتونید ضریب بتا رو محاسبه کنید

  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

  تا بتونید جهت روند سهمتون رو با جهت روند شاخص کل مقایسه کنید

   

  میدونید که ضریب بتای یک سهم ثابت نیست و میتواند تغییراتی را داشته باشد و از طرف دیگر ضریب بتا در روند مثبت و منفی یکسان نیست.

  مثلا ممکن است تاثیر رشد شاخص بر دارایی ما، بیشتر از تاثیر افت آن بر دارای ما باشد

  در نتیجه لازم است که ما محاسبه ضریب بتا را یاد بگیریم.

  برای محاسبه ضریب بتا سهم مورد نظرمون فقط کافیه این مسیر رو بریم:

 • تحلیل تکنیکال تیپیکو
 •  

  مرحله اول:

  وارد سایت fipiran میشویم همان سایتی که در مقاله قبلی یعنی صندوق های سرمایه گذاری توضیح داده شد و

  از بخش زیر فایل اکسل مربوط به اطلاعات شاخص رو دریافت میکنیم:

   

   

  فایل اکسل شاخص کل را در بازه زمانی که میخواهیم ضریب بتا را برای سهم موردنظرمان محاسبه کنیم از سایت دریافت میکنیم

  توجه کنید که هر چقدر بازه ای که ضریب بتا در آن محاسبه میشود طولانی تر یا بلند مدتی تر باشد عدد ضریب بتا دقیق تر خواهد بود

  همون طور که میبینید تاریخ مد نظرتان را باید بدون هیچ فاصله یا اسلشی وارد کنید.

   

   

  در مرحله بعدی باید اطلاعات سهم را  دقیقا در همان بازه زمانی از مسیر زیر دریافت کنیم:

  (خدمات اطلاعاتی- شرکت ها -تاریخچه اطلاعات نماد )

   

  همانند مرحله قبل اسم سهم و تاریخ را انتخاب میکنیم:

  توجه کنین که تاریخ اطلاعاتی که برای سهم و شاخص انتخاب کردیم باید با هم یکی باشد مثلا اگه در یک تاریخ مشخص

  برای سهم به خاطر بسته بودنش مقداری نداریم باید عدد مربوط به آن را از شاخص هم حذف کنیم .

  پس اول باید چک کنیم که تعداد روزهایی که ما برای شاخص و سهم اطلاعات قیمت داریم یکی باشد

  یعنی مثلا تو تاریخ 5/11/99 سهم ما بسته باشه باید واحد شاخص رو هم در اون تاریخ از محاسباتمون حذف کنیم

  حالا چه طور میتونیم از بین این همه عدد اونهایی که معادل ندارن رو پیدا و حذف کنیم ؟؟

  فقیط کافیه که از بخش زیر در اکسل این کار را انجام دهیم :

  Home-AutoSum-More Function-lockup

   

  تنظیمات تابع رو هم به صورت زیر انجام میدیم:

  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

   

  تو این مرحله روزهایی که علامت   N/A دارند به این دلیل هست که برای سهم در اون روزها اطلاعات قیمتی نداریم

  حالا باید روزهایی که اطلاعات اونها رو نداریم حذف کنیم برای این کار از منو data  فیلتر رو انتخاب میکنیم

  و فقط تیک گزینه N/A رو انتخاب میکنیم در نتیجه برای ما تمام مواردی که این علامت رو دارن نمایش داده میشه

  با انتخاب همه اونها رو حذف میکنیم

  مجددا گزینه فیلتر رو میزنیم و تیک select all رو فعال میکنیم.

  حالا فقط اطلاعات روزهایی رو داریم که معادل شاخص و قیمت سهم مورد نظر در اون روز وجود داشته باشد

  اکنون دوباره چک میکنیم ببینیم که تعداد داده هامون برای شاخص و برای سهم یکسان هست یا خیر

  تو این مرحله ممکنه تعداد داده های سهم بیشتر باشه و دلیلش هم اینه که ما به خاطر باگ سایت داده تکراری دریافت کردیم

  برای حذف این داده های تکراری هم کافیه از منو Home  گزینه Duplicate Values  رو انتخاب کنیم.

  همون طور که میبینید روزهایی که تکراری هستن با رنگ قرمز نمایش داده شدند

  و خیلی راحت میتوانیم از هر تاریخ تکراری ها را حذف کنیم.

   

  مرحله سوم

   

  حال که اطلاعات را یکسان سازی کردیم نوبت میرسه به محاسبه ضریب بتا

  هم برای سهم و هم برای شاخص یک ستون رو اختصاص میدیم به محاسبه تغییرات قیمت نسبت به روز قبل (b1-b2)/b2

  (هر چی به سمت بالای جدول میایم تاریخ ها جدید میشن)

  حالا کواریانس تغییرات قیمت فملی نسبت به قیمت شاخص کل رو محاسبه میکنیم

  از تابع covar استفاده میکنیم

  کافیه که یک مساوی بذاریم و اسم تابع رو در cell  بعدی سرچ کنیم

  و دو ستون تغییرات قیمت سهم و تغییرات واحد شاخص رو انتخاب میکنیم

  در cell بعدی واریانس شاخص رو حساب میکنیم دوباره مساوی قرار میدیم عبارت var  رو مینویسیم

  و enter میزنیم و ستون تغییرات واحد شاخص رو انتخاب میکنیم

  حالا تو cell  سوم ،کواریانس رو بر واریانس تقسیم میکنیم تا ضریب بتا برای ما بدست بیاد

   

   

  ضریب بتا به ما کمک می‌کند که میزان ریسک سیستماتیک سهم و سبدمون رو مدیریت کنیم

  هدف ما از بین بردن ریسک سیستماتیک نیست ، اتفاقا توی یک بازار صعودی داشتن پرتفویی با بتای بزرگ‌تر از یک،

  به شما این  امکان را می‌دهد که هم جهت بازار حرکت کنید، اما بیشتر از شاخص بازدهی بگیرید.

  این پرتفوی توی بازار نزولی یا خرسی ترسناکه و تو این بازار باید سهم هایی با بتا های پایین تر رو انتخاب کنیم.

   

   

  ضمن تشکر از چنین اموزش خوب کمی برای ما سنگین است ماییخواهم بدانم از کدام سایت ضریب بتای سهام را پیدا کنم

  سلام آقای خباز عزیز
  فایل اکسل که شامل ضریب بتا همه سهم ها میباشد در کانال تلگرام عمومی گذاشته شده
  لینک کانال :

  https://www.instagram.com/milad.yazdanpoor/

  با تشکرکدام سایت ضریب بتا را نشان میدهد

  سلام آقای خباز عزیز
  فایل اکسل که شامل ضریب بتا همه سهم ها میباشد در کانال تلگرام عمومی گذاشته شده
  لینک کانال :

  https://www.instagram.com/milad.yazdanpoor/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس : مشهد – برج مرمر


  نام کاربری یا آدرس ایمیل *


  گذرواژه *

  مرا به خاطر بسپار

  ورود


  گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟


  آدرس ایمیل *


  گذرواژه *


  عضویت

  سرمایه‌­گذاری در بازار سرمایه، همواره برای سرمایه­‌گذران، بازده توام با ریسکی را به همراه داشته که شناسایی این ریسک و توازن آن با بازدهی مورد نظر از مهمترین دغدغه‌­های فعالان بازار سرمایه است و ضریب بتا از آن جهت در انجام معاملات بورسی دارای اهمیت گردیده که ریسک و بازده یک سهم خاص یا سبدی از سهام را در جریان حرکت کلی بازار مورد ارزیابی قرار می­‌دهد. محاسبه ضریب بتا امکان ارزیابی تاثیرات تغییرات بازار بر روی سهام یک شرکت یا سبدی از سهام شرکت‌های مختلف را به سرمایه گذار خواهد داد.

  ساده­‌ترین مفهومی که می­‌توان برای ضریب بتا ارائه کرد این است که؛ حاکی از میزان ریسکی است که یک سرمایه‌گذار با خرید سهام، نسبت به کل بازار متحمل می‌شود. برای درک بهتر مفهوم ضریب بتا شاید لازم باشد ابتدا تعریف کلی از ریسک سیستماتیک داشته باشیم؛ ریسک سیستماتیک، ریسکی است که در اثر عواملی همچون تحولات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مانند تغییر نرخ ارز، چرخه تجاری سیاست پولی و مالی دولت ایجاد می­‌گردد و به طور هم زمان بر قیمت کل اوراق بهادار موجود در بازار مالی تاثیر دارد. ریسک سیستماتیک یا غیر قابل اجتناب، تنها مخصوص به یک یا چند شرکت نیست بلکه به کل بازار مربوط می­شود و در اثر عوامل کلی بازار به وجود می‌­آید. با تعریف کلی که از ریسک سیستماتیک ارائه گردید می­‌توان گفت، ضریب بتا به عنوان شاخصی از ریسک سیستماتیک یک سهم یا مجموعه­ای از سهام نسبت به ریسک بازار محسوب می­‌گردد.

  در تفسیر ضریب بتای محاسبه شده برای یک سهم یا سبدی از مجموع سهام مختلف و یا شاخص یک صنعت مواردی به شرح زیر قابل ذکر است:

  براساس آنچه که بیان شد، سهم هایی که ضریب بتای بزرگتر دارند، ریسک بیشتر و بلطبع پتانسیل بالاتر برای بازدهی خواهند داشت. به عنوان مثال اگر ضریب بتای سهمی دو باشد، نوسانات قیمت سهم دو برابر شاخص بازار خواهد بود؛ یعنی هنگامی‌که شاخص کل بازار با رشد ۱۰ درصدی همراه است، قیمت این سهم ۲۰ درصد افزایش را تجربه خواهد نمود و برعکس زمانی که بازار ۱۰ درصد سقوط می‌کند، قیمت این سهم ۲۰ درصد کاهش خواهد داشت. همانطور که قبلا نیز اشاره گردید، ضریب بتا (β) نشانگر نوسان قیمتی دارایی یا سهام، در مقایسه با نوسان کل بازار است، لذا از لحاظ محاسباتی، ضریب بتا شیب معادله­ی رگرسیون خطی بازده دارایی نسبت به بازده بازار است.

  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

  بنابراین برای محاسبه عددی ضریب بتا باید کوواریانس بین بازدهی دارایی و بازدهی بازار را بر واریانس بازار تقسیم نماییم. لازم به ذکر است برای محاسبه بتای یک سبد از دارایی‌های سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری، بایستی بتای هر یک از سهام موجود در سبد یا صندوق را به صورت مجزا به دست آورد، سپس میانگین موزون بتای آن‌ها را محاسبه نمود؛ عدد بدست آمده معادل بتای آن سبد از دارایی‌ها یا صندوق سرمایه‌گذاری خواهد بود.

 • ساعت باز شدن بورس
 • چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  نرم افزاری برای محاسبع دارید معرفی کنید / این کار سختی نیست ولی نیاز به محاسبات ماشینی دارد …

  باسلام دوست عزیز
  فایل محاسباتی اکسل آن قابل جستجو است

  درود بر شما
  بسیار مفید و کاربردی است.
  سپاس از شما

  باسلام دوست عزیز
  موفق باشید

  با سلام و تشکر از مطالب آموزشی بسیار عالیتان یک سوال:ضریب بتا در چه بازه زمانی بهتر است محاسبه شود وهر چند یکبار باید محاسبه گردد؟

  باسلام دوست عزیز
  هر چه این بازه زمانی طولانی‌تر باشد، عدد به‌دست آمده قابل اتکا‌تر است.در واقع بتای یک سهم، حساسیت بازده آن سهم را نسبت به بازده کل بازار می‌سنجد.

  عالی بود مهندس، بسیار روان، کاربردی و مفید؛
  خدا قوت، موفق و پیروز باشید.

  با سلام.منظور از بازده سهم در صریب بتا همان درصد تغییر روزانه است که از منفی ۵ تا مثبت ۵ متعیر است؟

  باسلام دوست عزیز
  بازدهی قیمت سهام نسبت به روز قبل برابر است با: قیمت پایانی روز گذشته نماد/(قیمت پایانی روز گذشته نماد – قیمت پایانی نماد)
  بازدهی شاخص کل نسبت به روز قبل برابر است با: شاخص کل روز قبل / (شاخص کل روز قبل – شاخص کل)

  سایتی وجود داره که بتا رو در اختیارمون بذاره؟

  با سلام دوست عزیز
  ممکن است بعضی نرم‌افزارها و یا سایت‌ها به صورت پیوسته ضریب بتا را محاسبه کرده و در اختیار کاربران خود قرار دهند. جدای از این که تجربه به ما نشان داده بسیاری از این پایگاه‌ها محاسبات دقیقی ندارند، از نظر ما لازم است شما به عنوان فعال بازار سرمایه خودتان هم توانایی انجام این محاسبات را داشته باشید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم
  نرم افزار محاسبه ضریب بتای سهم

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *