نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم
نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

بورس، سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار

«هر دارایی ارزشی دارد؛» این عبارت متداولی است که در مباحث اقتصادی به عنوان یک اصل پذیرفته شده از آن یاد می‌شود.

در بورس تهران هم این اعتقاد وجود دارد که هر چند قیمت سهم با ارزش واقعی آن در هر لحظه برابر نیست، اما قیمت سهام در بلند مدت به سمت ارزش ذاتی خود حرکت می‌کند

معامله‌گران بورس همواره برای تشخیص نقطه ورود و خروج به سهم به دنبال راه‌های علمی و روشی برای خرید و فروش موفق سهام هستند…

 البته روش‌های مختلفی برای تعیین زمان مناسب برای تصمیم‌گیری در بازار سهام وجود دارد که توجه به ارزش ذاتی سهم یکی از این معیارها است.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

ارزش‌ذاتی در واقع همان ارزش واقعی هر سهم است که در نتیجه تجزیه و تحلیل عوامل موثر بر وضعیت یک شرکت پس از بررسی‌های دقیق به دست می‌آید.

ارزش ذاتی در بیشتر مواقع با ارزش روز سهام تفاوت دارد و همین مساله‌ای است که برای سرمایه‌گذاران زیرک فرصت کسب سود را فراهم می‌کند. دلایل تفاوت ارزش ذاتی با ارزش جاری، چگونگی کشف و به کارگیری آن در معاملات موضوع گفت و شنود با دکتر علی رحمانی مدیرعامل سابق شرکت بورس و استاد دانشگاه است که در ادامه می‌خوانید

ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، تعیین‌کننده ارزش ذاتی سهم است.

بنابراین، سود مورد انتظار آینده شرکت یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت است. به این ترتیب سهامداران ارزش ذاتی سهام را با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‌کنند.

در برآورد جریان‌های نقدی آینده عدم اطمینان‌هایی وجود دارد که هر کدام از سهامداران براساس درک و مفروضات خود اقدام به برآورد آنها می‌کنند.

این در حالی است که رویدادهای بعدی در عالم واقعیت است که تعیین‌کننده روند قیمتی سهم براساس سودآوری واقعی می‌شود.

 • سامان
 • اگر فضای خوش‌بینی در بازار حاکم باشد، ارزش جاری بالاتر از ارزش ذاتی سهم قرار می‌گیرد و در حالت بدبینی هم معمولا تخمین‌ها از واقعیت که بعدها اتفاق می‌افتد، محتاطانه‌تر است.

  از آنجا که در روش‌های متفاوت، مفروضات و نرخ‌های تنزیل متفاوتی برای جریان‌های نقدینگی و تعیین ارزش ذاتی در نظر گرفته می‌شود، ارزش ذاتی هم نزد کارشناسان متفاوت با اختلافاتی همراه است.

  برای محاسبه ارزش ذاتی با دو مرحله مواجه هستیم: تعیین جریانات نقدی آتی سهم و تعیین نرخ بازده مورد انتظار برای تنزیل جریانات نقدی آتی با توجه به ریسک سهم.

  مطلب مرتبط : راهنمای دریافت کد بورسی رایگان

  در بازار سرمایه ایران بیشتر به بخش اول این فرآیند توجه می‌شود، یعنی بیشتر تلاش‌ها معطوف به تعیین سود سال‌های آینده است، اما برای نرخ تنزیل معمولا یک نرخ ثابت (مثلا 20 درصد) برای همه شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود و کمتر به این موضوع توجه می‌شود که جریان نقدی سهام‌های مختلف دارای درجات ریسک مختلف هستند و بنابراین نرخ بازده مورد انتظاری که برای تنزل جریانات نقدی آنها استفاده می‌شود نیز، باید متفاوت باشد.

  اگرچه کارشناسان براساس تئوری‌ها و مدل‌های علمی نظیر مدل گوردون اقدام به محاسبات ارزش ذاتی می‌کنند، اما در نهایت واقعیت‌های بعدی ممکن است ما را به تردید برساند.

  زیرا خاصیت بازار سهام این گونه است که همواره ریسک و شرایطی خارج از مفروضات اساسی ما تاثیراتی را بر روند قیمت سهام می‌گذارند که ما نمی‌توانیم در محاسبات خود آنها را لحاظ کنیم.

  در هر صورت تعیین ارزش ذاتی بحثی فنی و تئوریک است و راه‌اندازی شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری نیز برای ارائه این محاسبات صحیح‌تر به بازار شکل گرفته است.

   رفتار قیمت سهام در بلندمدت حتما به سمت میانگین ارزش ذاتی میل می‌کند.

  اگر سهمی ارزان باشد بازار اثر عوامل بنیادی را که قیمت بالاتری از قیمت بازار برای سهم را موجه می‌کنند کاملا درنیافته است؛ اما به محض اینکه بعضی سرمایه‌گذاران این وضعیت را تشخیص دهند و خرید این سهم را آغاز ‌کنند، افزایش قیمت شکل می‌گیرد. از طرفی برای سهامی که ارزش بازار آن گران است وقتی سرمایه‌گذاران متوجه گرانی قیمت می‌شوند فروش خود را آغاز کرده و سبب کاهش قیمت بازار می‌شوند.

  به این ترتیب تصحیح قیمت‌ها براساس ارزش ذاتی شکل می‌گیرد و مشارکت‌کنندگان در بازار به طور مکرر اشتباهات خود را اصلاح می‌کنند.

  لزوما این طور نیست.

  گاهی اوقات سهامداران تقاضای خود را برای سهمی که ارزنده تشخیص می‌دهند وارد می‌کنند، ولی فروشنده‌ای وجود ندارد یا اینکه روند معاملات سهام شرکت‌های زیانده با بازارسازی و حمایت سهامدار عمده جذاب شده و مورد توجه قرار گرفته است، اما این مساله اصل توجه به ارزش ذاتی را برای سرمایه‌گذاران زیر سوال نمی‌برد.

  تعیین ارزش ذاتی با محدودیت‌هایی توام است، چون بازار معمولا ارزش واقعی را به کندی تشخیص می‌دهد.

  بنابراین اگر با تمرکز بر ارزش ذاتی و شناسایی شرکت‌هایی که و پایین‌تر از ارزش خود قرار دارند، وارد بازار شویم. هرچند در عمل نوسان‌گیری را از دست می‌دهیم، اما مطمئن باشید پاداش خردورزی و صبر خود را در بلندمدت به میزانی به مراتب بهتر از نوسان‌گیران خواهید گرفت.

  مدل گوردون یا مدل سود باقیمانده DDM، مدلی جهت محاسبه ارزش ذاتی سهام برمبنای ارزش فعلی سود تقسیمی پیش بینی شده با نرخ ثابت است.

  این مدل فرض می کند شرکت همیشه وجود داشته و سود تقسیمی براساس یک نرخ مشخص به صورت پیوسته افزایش می یابد. برای برآورد ارزش سهام، ارزش سهم تابعی از سودهای تقسیمی مورد انتظار در دوره آتی، هزینه حقوق صاحبان سهام و رشد مورد انتظار در سودهای تقسیمی درنظر گرفته می شود. نتیجه این تابع یک فرمول ریاضی ثابت است، که برمبنای یک سری بی نهایت از سودهای تقسیمی مورد انتظار در آینده قرار گرفته است.

  ارزش سهام را می‌توان با استفاده از فرمول ریاضی زیر محاسبه کرد، این فرمول برمبنای خواص ریاضی یک سری از اعداد در حال رشد با نرخ ثابت در نظر گرفته می‌شود.

  Intrinsic value of stock به معنای ارزش داتی سهام است.

  (Intrinsic value of stock = D÷(k-g

  به طوری که D، سود تقسمی مورد انتظار هر سهم، K بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار و g نرخ رشد مورد انتظار سود تقسیمی سهام است.

   

  در یک دسته‌بندی کلی، سه رویکرد مجزا برای تعیین ارزش یک شرکت وجود دارد:

  در هر رویکرد، مدل‌ها و روش‌های متفاوت و متنوعی وجود دارد که بسته به هدف ارزش‌گذاری، ماهیت فعالیت شرکت و مفروضات ارزش‌گذاری مورد استفاده خواهند بود. فرض اصلی در رویکردهای تنزیلی و نسبی، اصل تداوم فعالیت شرکت است.

  مطابق با این فرض، انتظار می‌رود فعالیت‌‌های شرکت در آینده تداوم داشته باشد. در این حالت، عواملی همچون نیروی کار آموزش دیده، کارخانه، لیسانس محصولات و سیستم‌ها، عناصر نامشهود در نظر گرفته می‌شوند.

  در مدل‌های ترازنامه‌ای، تمرکز اصلی بر ارزش دارایی‌های شرکت است. در مدل‌های پیشرفته این رویکرد، علاوه بر ارزش دارایی‌های فیزیکی، ارزش دارایی‌های نامشهود نیز در محاسبه ارزش شرکت منظور می‌گردد. دو مدل اصلی در این رویکرد عبارت‌اند از:

  روش خالص ارزش دارایی‌ها، مدل پر کاربردی است که به صورت کاربردی، عموما به منظور تعیین ارزش ذاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، ارزش یک شرکت از رابطه زیر قابل محاسبه است:

  (ذخیره کاهش ارزش دارایی‌ها + سود محقق شده بعد از تاریخ ترازنامه + ارزش افزوده پرتفوی غیربورسی + ارزش افزوده پرتفوی بورسی + حقوق صاحبان سهام)

  ______________________ = NAV

  نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  (تعداد سهام شرکت)

  هر یک از پارامترهای رابطه بالا به شرح زیر قابل محاسبه هستند. منظور از شرکت در توضیحات زیر، شرکت سرمایه‌گذاری مد نظر است که اقدام به محاسبه خالص ارزش دارایی‌های شده است.

  حقوق صاحبان سهام شرکت از آخرین ترازنامه منتشر شده شرکت استخراج شده و مقدار آن در رابطه بالا قرار داده می‌شود.

  به منظور محاسبه ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت، گام‌های زیر طی می‌شود:

  به منظور محاسبه ارزش افزوده پرتفوی غیربورسی شرکت، گام‌های زیر طی می‌شود:

  در بخش سرمایه‌گذاری‌های غیربورسی در صورت پرتفوی شرکت، نام شرکت‌های تحت تملک شرکت، تعداد سهام و حق تقدم سهام تحت تملک و بهای تمام شده هر سهم، از صورت پرتفوی دریافت می‌شود. تمامی این اطلاعات، از ستون‌های مربوط به انتهای دوره اخذ می‌شود.

  سود محقق شده پس از تاریخ ترازنامه، شامل دو نوع سود است: سود حاصل از فروش دارایی و سود تقسیمی دریافتی. امکان این موضع وجود دارد که شرکت پس از تاریخ تنظیم ترازنامه، اقدام به فروش برخی از دارایی‌های خود نموده و یا از شرکت‌های تحت تملک، سود نقدی دریافت نموده باشد. در این صورت چون ارزش افزوده حاصل از این وقایع در ترازنامه ثبت نشده، باید این ارزش افزوده در محاسبات لحاظ گردد.

  با انجام این مراحل می‌توان تخمینی از ارزش ذاتی یک شرکت با زمینه فعالیت سرمایه‌گذاری، به دست آورد. در این روش تمرکز اصلی بر ترازنامه شرکت بوده و از سود و زیان شرکت صحبتی به میان نیامده است. از این رو این روش، از جمله روش‌های با رویکرد ترازنامه‌ای است.

  در رویکرد نسبی با این فرض که جامعه سرمایه‌گذاران، تلقی و برآورد درستی از ارزش دارایی‌های مالی و شرکت‌ها دارند، ارزش هر بنگاه با توجه به شرکت‌های مشابه تعیین می‌شود. ایده اصلی در این رویکرد این است که دارایی‌های مشابه می‌بایست ارزش یکسانی داشته باشند. بدین منظور از یکسری ضرایب قیمتی استفاده می‌شود. روش‌های نسبی بیشتر زمانی استفاده می‌شوند که پیش‌بینی جریانات نقد آتی شرکت بسیار مشکل و پیچیده باشد.

  مهمترین ضریب مورد استفاده در روش‌های نسبی، نسبت P/E است. در شکل بسیار ساده، چنانچه نسبت P/E شرکتی در مقایسه با یک شرکت دیگر که از نظر نرخ رشد، ریسک و سایر عوامل یکسان هستند، کمتر باشد به معنی زیر قیمت بودن شرکت اول بوده فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود.

  در روش نسبی، صحیح‌تر آن خواهد بود که به جای مقایسه یک شرکت با شرکت دیگر، از ضرایب و متوسط‌های صنعت مورد فعالیت شرکت استفاده شود. از محدودیت‌های استفاده از نسبت P/E، امکان دستکاری سود توسط شرکت‌ها، امکان ارائه تفسیرهای مختلف از آن و مهمتر از همه محدودیت در یافتن متوسط P/E صنعت و و یا شرکت‌های هم‌گروه است.

  ضریب‌‌های قیمتی که می‌تواند در رویکرد نسبی مورد استفاده قرار گیرد در جدول زیر مشاهده می‌شود:

  سرمایه‌گذاران در بورس تهران، به عنوان روشی تقریبی و سریع برای تمامی شرکت‌های تولیدی از نسبت P/E استفاده می‌نمایند. در این روش از رابطه زیر برای تعیین ارزش هر سهم شرکت استفاده می‌شود:

  در صورت نیاز به سرعت بالا، معمولا P/E متوسط صنعت، به عنوان مقدار کارشناسی P/E و EPS اعلامی در صورت سود و زیان شرکت، به عنوان EPS کارشناسی در نظر گرفته می‌شود.

  در صورت نیاز به دقت بالاتر، مقادیر دو پارامتر مورد نظر باید مورد تحلیل قرار گرفته و از مقادیر کارشناسی شده استفاده نمود. از جمله روش‌هایی که برای انتخاب P/E کارشناسی وجود دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  به منظور محاسبه EPS کارشناسی، می‌بایست با مراجعه به اطلاعات مالی و واقعی شرکت به پیش‌بینی فروش، بهای تمام‌شده و سایر اقلام صورت سود و زیان پرداخت.

  در رویکرد تنزیلی، ارزش شرکت، بر حسب جریان‌های نقدی تولیدی شرکت تعیین می‌شود.

  از نظر علمی، این روش برترین روش محاسبه ارزش شرکت محسوب می‌شود. در رویکرد تنزیلی، جریان‌های نقد آتی شرکت، با توجه به یک نرخ مشخص، تنزیل شده و ارزش شرکت در مقطع کنونی محاسبه می‌شود.

  در جدول زیر روش‌های ارزش‌گذاری با این رویکرد، با توجه به نوع جریان نقد و نوع نرخ مورد استفاده برای تنزیل به همراه توضیحاتی آورده شده است:

  بهترین روش در میان روش‌های با رویکرد تنزیلی، روش FCF است.

  منظور از جریان نقد آزاد در این روش، آن بخش از جریان نقد تولیدی شرکت است که می‌تواند به ذینفعان شرکت اختصاص یابد، با این شرط که در عملیات شرکت خللی وارد نشده و فعالیت شرکت ادامه یابد. با این وجود روشی که به شکل معمول در بازار سرمایه کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد روش تنزیل سود نقدی می‌باشد.

  کارشناسان به دلیل ساده‌تر بودن پیاده‌سازی، به این روش متمایل هستند. اما باید در نظر داشت که این روش برای شرکت‌های با سیاست تقسیم سود ثابت جواب دقیق‌تری ایجاد می‌نماید، لیکن کمتر شرکتی را در بازار سرمایه می‌توان یافت که به بلوغ رسیده و سیاست تقسیم سود ثابت داشته باشد. با این حال استفاده از این روش، تقریبی از ارزش شرکت به دست می‌دهد.

  همچنین در پژوهشی که در رابطه با ارزيابي عملكرد مدل هاي ارزشگذاري در بورس اوراق بهادار تهران توسط اساتید دانشگاه تهران انجام شده، این نتیجه حاصل شده که بر خلاف سایر بورس‌های دنیا، شكل گيري ارزش بازار شركت ها در بورس اوراق بهادار تهران از مدل هاي P/E و تنزیل سود نقدی تبعيت مي كند. از این رو در ادامه روش تنزیل سود نقدی به اختصار بیان می‌شود.

  در مدل DDM، جریان نقدی مورد تنزیل سود نقدی یا همان سود تقسیمی شرکت می‌باشد. دلیل استفاده از سود نقدی در این مدل آن است که آن چیزی که سهامدار در ازای خرید و نگهداری سهم به دست می‌آورد، سود نقدی است.

  در کل روش DDM تحت شرایط زیر توصیه می‌شود:

  از دید یک سهامدار، جریان نقدی که به ازای خرید سهام یک شرکت به وی تعلق می‌گیرد، سود تقسیمی در طی دوره نگهداری و بهای فروش سهام در انتهای دوره خواهد بود. اگر این جریانات را با نرخ K به زمان حال تنزیل نماییم، ارزش شرکت برابر می‌شود با:

  بدین ترتیب با لحاظ نمودن موارد فوق به جای در نظر گرفتن یک نرخ رشد ثابت برای کل عمر شرکت، می‌توان مدل گوردون را اصلاح نموده و از دو، سه و یا حتی تعداد بیشتری نرخ رشد برای مراحل مختلف عمر یک شرکت استفاده نمود.

  مدل گوردون:

  X = D0 * (1+G) / (K-G)
  X:ارزش ذاتی سهام
  D0:آخرین سودتقسیمی هرسهم
  G: نرخ رشد سودتقسیمی هر سهم
  K:نرخ بازده مورد توقع سهامداران
  Dt:سود تقسیمی هر سهم که در پایان سال t پرداخت می‌شود


  منابع:

  کتاب ارزشگذاری، تالیف دکتر احمد پویانفر
  کتاب ارزشگذاری سهام، تالیف آسوات داموداران

   

  قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

  در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و… به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید.
  ***
  در توئیتر فالو کنید:
  https://twitter.com/jahandide

  سلام آقای جهاندیده ، هر چه کتابی که در مورد ارزهای دیجیتال نوشتید و نوشته های قبلی شما خوب بود این مطالبتون بر عکس افتضاح بود، این مطالبی که شما نوشتید برای یه نفر که فوق دکترا هم داشته باشه قابل فهم نیست، نمی نوشتید بهتر بود.

  سلام وقت بخیر دوست عزیز
  مطلب از من نیست، فقط از منابعی که زیر مطلب آوردیم گردآوری شده.

  اساتید با تجربه و تحلیل گران تیکنیکال بطور خلاصه و مفید بگوئیند که ارزش ذاتی یک سهم را بازد چگونه محاسبه کرد .جوری بیان کنید که برای همه افراد قابل درک و فهم باشدتا بتوانند محاسبه کنند نه اینکه بصورت کتابی یا دانشگاهی بیائید بازگو کنید

  سلام خوب نبود،،درک وفهمش سخته،،ساده تر توضیح بدید،،

  تمامی این روشهای تئوری با ارزش بازاری تفاوت بسیار زیادی دارد. این روشها فقط توریک و مربوط به پاس کردن دروس دانشگاهی است و ربطی به بازاری ندارد . نکات بسیاری در ارزش ذاتی سهان نهفته است مانند قیمت برند تجاری که اصلا در ان گونه فرمولها وجود ندارد شما با این فرمولها چطور ارزش ذاتی سهام گوگل را پیدا میکنید؟ وقت ان رسیده تغییراتی در علم اقتصاد ایران و دانش اساتید اتفاق بیافتد

  سلام.ممنون برای توضیحاتتون.در فرمول بالا D0همون DPS است و Gهمون P/E هست وK همون EPS ؟ ممنون

  باسلام متاسفانه متوجه نشدم که ارزش ذاتی سهم را چطور میتونم تشخیص بدم ای پی اس*پی بر ای بشه ارزش سهم رو تشخیص داد در سایت تی اس ای هست من میخواستم بدونم ارزش ذاتی سهم را چطور میشه محاسبه کرد ارزش روز سهم و ای پی اس و پی بر ای که در تی اس هست مرسی

  با سلام و سپاس از مطالب ارزنده تون.در مدل گردون از Dt بعنوان سود تقسیمی در زمان t نام برده شده که درفرمول نیست .لطفا توضیح میفرمایید.

  سلام وقت بخیر من مادرم مقداری سهام داره در شرکت های مختلف ک من اصلا سر در نمیارم چی به چیه کسی هست برای مشاوره؟
  میخوام ببینم با فروشش چقدر پول گیرم میاد ‌ . چنتا برگه وجود داره ک داخلش تعداد کل سهام رو نوشته و بعد یه مبلغ چندصد ملیونی رو نوشته . ولی نمیدونم اون مبلغ ارزش سهام مادرمه یا ن

  ببین اسم کارگزاری که نوشته چیه زنگ بزن یا برو اونجا راهنمایی ت میکنن

  باید تو یکی از کارگذاری ها عضو بشین البته مادرتون عضو بشن چون بنام ایشون هست یا باید برید تو کارگذاری و ارزش سهامتون رو بگن

  سلام وقتتون بخیر
  نمیشه همین مطلب رو با ذکر مثال توضیح بدین ک متوجه بشیم؟

  سلام . وقت بخیر
  لطفا به زبان ساده بفرمایید برای محاسبه ارزش ذاتی سهام؛ کدام متغیرها را بررسی کنیم و چگونه؟ اگر بفرمایید به کدام بخش از اطلاعات (در سایت شرکت یا بورس … ) باید مراجعه کنیم ممنون می شوم.

  https://ibb.co/NZh5rvp
  این خلاصه ای که من فهمیدم از فرمول های ارائه شده و یه سری توضیحات و یک مثال برای روش گوردون و درآخر روش سریع تر

  با سلام
  شما نرم افزاری میشناسید یا سایتی میشناسید که ارزش ذاتی سهام رو به روشهای مختلف محاسبه کند و قیمتش معقول باشه؟

  سلام، نه چنین سرویسی سراغ ندارم تا پیشنهاد بدم

  سلام ره آورد نوین امکانات خوبی داره

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  ما در بورسینس به شما کمک می‌کنیم:

  • منابع درآمد دیگری برای خودتان بسازید
  • کسب‌وکارتان را رشد دهید
  • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
  • از سرمایه‌تان برای کسب سود استفاده کنید
  • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

  درباره بورسینس بیشتر بدانید

  ایمیل‌تان را وارد کنید تا جدیدترین مطالب به ایمیل‌تان ارسال شود:

  بعد از ثبت ایمیل لینک تایید برایتان ارسال می‌شود، لطفا روی آن کلیک کنید

  سلب مسئولیت: در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری (اوراق بهادار، بازار آتی، طلا و ارز و…) ارزش دارایی‌ها ممکن است به سرعت تغییر کند و ریسک از دست رفتن سرمایه وجود دارد. محتوای موجود در سایت بورسینس صرفا جهت اطلاع‌رسانی است و نظرات شخصی نویسنده را منعکس می‌کند. بورسینس هیچ منفعت یا مسئولیتی در قبال سود و زیان کاربران ندارد و مسئولیت استفاده از تمامی مطالب و محتوای سایت بر عهده کاربران است.

  Copyright © Bourseiness 2013-2019

  کپی‌برداری از مطالب این سایت به هرشکل، غیرمجاز و غیرقانونی است.

  برای خرید و فروش در بازار سرمایه و بورس، لازم است ملاک‌ و معیارهایی داشته باشیم. تحلیل‌گران همواره به دنبال پیدا کردن فاکتورهای دقیق هستند تا بتوانند بهترین زمان را برای معامله و کسب سود پیدا کنند. این معیارها در رویکردهای مختلف متفاوت هستند. تحلیل‌گران بنیادی قبل از هر چیز بررسی می‌کنند که ارزش ذاتی سهم چیست و چه تفاوتی با قیمت بازار دارد؛ سپس بر اساس این تفاوت برای خرید و فروش اقدام می‌کنند. این یک دیدگاه بلندمدت است و بر اساس این ایده شکل گرفته است: قیمت هر سهم در نهایت به سمت میانگین ارزش ذاتی آن سهم حرکت خواهد کرد.

  ارزش بنیادی یا ارزش ذاتی سهم که در انگلیسی Intrinsic value نامیده می‌شود، یکی از اصطلاحات رایج بورس و بازار سرمایه است و به عنوان معیاری برای خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارزش را بر اساس عوامل مختلف و با فرمول‌های خاصی محاسبه می‌کنند اما قبل از پرداختن به آن‌ها، لازم است تصویری کلی درباره این معیار داشته باشیم.

  یک نکته مهم در این میان، درک تفاوت ارزش و قیمت است. تفاوت این دو مفهوم را در زندگی روزمره خود نیز مشاهده می‌کنیم. مثلا همه می‌دانند ارزش واقعی پراید بسیار کمتر از قیمت فعلی آن است! قیمت یعنی همان رقمی که سهم امروز با آن خرید و فروش می‌شود. این قیمت تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد؛ عواملی مانند میزان عرضه و تقاضا، جو حاکم بر بازار، اوضاع سیاسی کشور و … . ارزش ذاتی، اهمیت و سودمندی یک سهم را نشان می‌دهد و دو عامل قدرت سودآوری و چگونگی کسب سود روی آن تأثیر می‌گذارند.

  کارشناسان و تحلیل‌گران برای مشخص کردن قدرت سودآوری یک سهم، تمامی ابعاد واحد اقتصادی مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهند و قابلیت‌های آن را مشخص می‌کنند. در این راستا صورت‌های مالی، پتانسیل رشد، دارایی‌ها و … یک شرکت بررسی می‌شود و در نهایت مشخص خواهد شد که آیا آن شرکت می‌تواند در آینده هم سودآوری خود را تکرار کند و افزایش دهد یا خیر. کیفیت و چگونگی کسب سود نیز با سنجیدن معیارهایی مثل میزان رضایت کارکنان و مشتریان، وضعیت در مقایسه با رقبا، میزان ریسک، پیش‌بینی وضعیت سود در آینده و … تعیین می‌شود. برای تعیین ارزش ذاتی، لازم است جریان‌ها و صورت‌های مالی شرکت در سال‌های آینده پیش‌بینی شود.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  ارزش ذاتی سهم فاکتوری است که در تحلیل بنیادی و رویکردهای فاندامنتال به بازار در نظر گرفته می‌شود. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشید، این فاکتور یکی از مهمترین عواملی است که باید در نظر بگیرید. قیمت و ارزش یک سهم لزوما با هم برابر نیستند اما تصور رایج این است که قیمت سهام در گذر زمان به سمت ارزش ذاتی آن حرکت می‌کند.

  سرمایه‌گذارانی که رویکرد بنیادی دارند، زمانی که قیمت سهم از ارزش ذاتی آن کمتر باشد برای خرید اقدام می‌کنند. در این حالت ارزش بازاری از ارزش ذاتی سهم کمتر است و پیش‌بینی می‌شود قیمت در آینده بیشتر شود. به این بازار در انگلیسی undervalue می‌گویند. زمانی که قیمت از ارزش واقعی یک سهم بیشتر باشد با بازار overvalue مواجه هستیم.  در این حالت، سرمایه‌گذاران برای فروش اقدام می‌کنند.

  با این اوصاف، تفاوت ارزش و قیمت عامل مهمی برای سرمایه‌گذاران است و زمان ورود به بازار و خروج از آن را برای‌شان مشخص می‌کند.

  اصطلاح حباب بازار، از همین تفاوت به وجود آمده است. زمانی که قیمت یک سهم از ارزش ذاتی آن بیشتر باشد، حباب مثبت به وجود آمده و لازم است برای فروش اقدام شود. برعکس، وقتی که قیمت سهم از ارزش واقعی آن کمتر باشد، حباب منفی شکل گرفته و فرصت مناسبی برای خرید محسوب می‌شود.

  محاسبه ارزش ذاتی سهم یک کار پیچیده و تخصصی است که با استفاده از فرمول‌های مختلف و رویکردهای مختلف انجام می‌شود. اساسا تحلیل بنیادی یک روش تخصصصی است که هر کسی وقت و توانایی یادگیری آن را ندارد. به همین دلیل شرکت‌ها و متخصصان مشاوره سرمایه‌گذاری به وجود آمده‌اند تا تحلیل‌های تخصصی خود را به سهام‌داران ارائه دهند و آن‌ها را در زمینه خرید و فروش سهام راهنمایی کنند.

  مدل گوردون یکی از روش‌های رایج برای محاسبه ارزش ذاتی سهم است. مدلی که ارزش ذاتی سهام را، بر مبنای ارزش فعلی سود تقسیمی پیش‌بینی‌شده با نرخ ثابت، محاسبه می‌کند.

 • سهام جایزه وبانک کی اضافه میشود
 •  برای استفاده از این مدل، لازم است چند شاخص را در یک فرمول قرار دهید و ارزش واقعی سهام یک شرکت را به دست آورید. فرمول مدل گوردون برای محاسبه ارزش ذاتی سهم به این شکل است:

  (Intrinsic value of stock = D÷(k-g

   در این فرمول D سود تقسیمی مورد انتظار هر سهم، K بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار و g نرخ رشد مورد انتظار سود تقسیمی سهام است.

  تحلیل‌گران بنیادی برای محاسبه ارزش ذاتی سهام یک شرکت، ارزش دارایی‌های آن شرکت را نیز محاسبه می‌کنند و برای این کار، رویکردهای مختلفی وجود دارد.

  رویکرد ترازنامه‌ای: در این رویکرد ارزش دارایی‌های شرکت، چه موارد مشهود و چه غیر مشهود، محاسبه می‌شود. یکی از روش‌های رایج در رویکرد ترازنامه‌ای، محاسبه ارزش خالص دارایی یا NAV  شرکت است. فاکتور NAV معیاری برای مشخص کردن ارزش دارایی‌های یک شرکت است که در آن ذخیره کاهش ارزش دارایی‌ها، سود محقق شده بعد از تاریخ ترازنامه، ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی، ارزش افزوده پرتفوی بورسی و حقوق صاحبان سهام به هم اضافه و بر تعداد سهام شرکت تقسیم می‌شوند. در حقیقت در این روش، صحبتی از سود و زیان شرکت به میان نمی‌آید و تنها ترازنامه در نظر گرفته می‌شود.

  رویکرد نسبی: در این روش، ارزش واقعی هر شرکت با توجه به شرکت‌های مشابه تعیین می‌شود. کسانی که از این روش استفاده می‌کنند بر این عقیده هستند که دارایی‌های مشابه قاعدتا باید ارزش یکسانی داشته باشند. در این رویکرد، بیشتر از نسبت P/E  استفاده می‌شود.

  دو شرکت را در نظر بگیرید که از نظر نرخ رشد، ریسک و … شرایط مشابهی دارند. اگر P/E یکی از این شرکت‌ها در مقایسه با دیگری پایین باشد، یعنی سهام آن شرکت زیر قیمت و کمتر از ارزش واقعی معامله می‌شود و جای رشد دارد. این شرایط فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. البته P/E تنها گزینه موجود برای مقایسه در رویکرد نسبی نیست. در حقیقت بهتر است در مورد هر صنعتی از ضریب‌ها و شاخص‌های مخصوص آن استفاده کنیم تا نتیجه دقیق‌تری به دست آید.

  رویکرد تنزیلی: کارشناسان این رویکرد را دقیق‌ترین و مهمترین روش ارزش‌گذاری می‌دانند که با توجه به جریان‌های نقدی تولیدی شرکت محاسبه می‌شود. در رویکرد تنزیلی، جریان‌های نقد آتی شرکت با توجه به یک نرخ مشخص، تنزیل می‌شوند و به این ترتیب، ارزش فعلی شرکت به دست می‌آید.

  معیارهای مختلفی برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش سهام وجود دارد. افرادی که در تحلیل بورس و بازار سرمایه رویکرد بنیادی دارند، قبل از خرید در نظر می‌گیرند که قیمت فعلی و ارزش ذاتی سهم چیست و چقدر است. آن‌ها عقیده دارند قیمت‌ها به مرور زمان به سمت میانگین ارزش ذاتی سهام حرکت خواهند کرد و تفاوت میان این دو مشخص می‌کند چه زمانی برای خرید یا فروش مناسب است.

  قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟
  از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.نام و نام خانوادگی*ایمیل*
  شماره موبایل*استان*آذربایجان شرقیآذربایجان غربیاردبیلاصفهانالبرزایلامبوشهرتهرانچهارمحال و بختیاریخراسان جنوبیخراسان رضویخراسان شمالیخوزستانزنجانسمنانسیستان و بلوچستانفارسقزوینقمکردستانکرمانکرمانشاهکهگیلویه و بویراحمدگلستانگیلانلرستانمازندرانمرکزیهرمزگانهمدانیزدکارگزاری فعلیآبانآبتین استاکآپاداناآتی ساز بازارآتیهآثلآراد ایرانیانآرمان تدبیر نقش جهانآرمون بورسآریا بورسآریا نوینآفتاب درخشان خاورمیانه(پارسیان کالای کشاورزی)آگاهاردیبهشت ایرانیانارزش آفرین الوند (بدره سهام)ارگ هومناطمینان سهمامید سهمامین آویدامین سهمایران سهمایساتیس پویاایمن بورسبازار سهامبانک اقتصاد نوینبانک پاسارگادبانک آینده (تات)بانک تجارتبانک توسعه صادراتبانک رفاه کارگرانبانک سامانبانک سپه (کاسپین مهر ایرانیان)بانک صادرات ایرانبانک صنعت و معدنبانک مسکنبانک ملتبانک ملی ایرانبانک کارآفرینبانک کشاورزیباهنربرهان سهندبهمنبهین پویابورس ابرازبورس بهگزینبورس بیمه ایرانبورسیرانپارس ایده بنیانبانک انصار(پارس گستر خبره)پارس نمودگرپارسیانپگاه یاوران نوینتأمین سرمایه نوین(رشد پایدار)آینده نگر خوارزمی(تحلیل‌گران بصیر)تدبیر گران فرداتدبیرگر سرمایهتوازن بازار (فلزات توازن)توسعه اندیشه داناتوسعه سرمایه دنیاتوسعه سهندتوسعه فرداتوسعه کشاورزیجهان سهمحافظخبرگان سهاماقتصاد بیداردنیای خبرهدنیای نوین”راهبرد سرمایه‌گذاریایران‌سهام”راهنمای سرمایه‌گذارانرضویساو آفرین (محک سهام صنایع)سپهر باستانستاره جنوبسرمایه گذاری ملیسرمایه و دانشسهام بارزسهام پژوهان شایانبانک خاورمیانه(سهام پویا)سهام گستران شرقسهم آذینسهم آشنابانک دی (سهم اندیش)سهم یارسی ولکسسیمابگونسیناشاخص سهامشهرصبا تأمین (کیمیا سهم)صبا جهادملل پویافارابی (عمران)فولاد مبنافیروزه آسیا (معین سهم)مبین سرمایه (راهبردکالای خاورمیانه)مدبر آسیا (دهقانان خاور)مشاوران سهاممهر اقتصاد ایرانیان (معیار سهام)مفیدمهرآفریننماد شاهداننهایت نگرنواندیشان بازار سرمایهکارآمدکالای خاورمیانهپیشگامان بهپرور(کالای کشاورزی بهپرور)گنجینه سپهر پارتنحوه آشناییموتورهای جستجومعرفی دوستانپرسنل کارگزاریتلگراماینستاگرامسایت کارگزاری آگاهسایربه حضور در همایش‌ها و دوره‌های آموزشی زیر علاقه‌مند هستم

  همایش رایگان آشنایی با بورس

  همایش رایگان آشنایی با بازار آتی سکه

  دوره آموزشی آشنایی با بازار سرمایه

  دوره آموزشی تحلیل تکنیکال

  دوره آموزشی تحلیل بنیادی
  توضیحات بیشتر

  jQuery(document).bind(‘gform_post_render’, function(event, formId, currentPage){if(formId == 3) {} } );jQuery(document).bind(‘gform_post_conditional_logic’, function(event, formId, fields, isInit){} );jQuery(document).ready(function(){jQuery(document).trigger(‘gform_post_render’, [3, 1]) } );

  ارزش هر چیزی به حقیقت وجودیه ذاتیه آن بستگی دارد که گاهی بر اثر دستکاری بشر دارای ارزش بالاتر از واقه میشود. به این قیمت واقعی یک چیز ارزش ذاتی آن گفته میشود.

  بسیار عالی هست
  مطالب کامل مختصر بنظرم با علم تسلط به این‌مبانی مفید میتوان از عملکردهای هیجانی در بورس جلوگیری کرد.

  ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، تعیین‌کننده ارزش ذاتی سهم است. بنابراین، سود مورد انتظار آینده شرکت یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت است. به این ترتیب سهامداران ارزش ذاتی سهام را با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‌کنند

  با سلام و تشکر از مطلب بسیار کاربردی که ارائه شده طبیعتا محاسبه ارزش ذاتی سهم وتحلیل بنیادی یک روش تخصصی و یک کار پیچیده است هرجند بایست از مشاورین استفاده نمود لکن اگر امکان دارد با یک مثال نحوه محاسبه ،خصوصا رویکرد تنزیلی را نشان بدهید همچنین در پایان مقاله ها اگر امکان دارد برای آگاهی بیشتر کتاب نیز معرفی شود

  در برآورد جریان‌های نقدی آینده عدم اطمینان‌هایی وجود دارد که هرکدام از سهامداران براساس درک و مفروضات خود اقدام به برآورد آن‌ها می‌کنند. این در حالی است که رویدادهای بعدی در عالم واقعیت است که تعیین‌کننده روند قیمتی سهم براساس سودآوری واقعی می‌شود. اگر فضای خوش‌بینی در بازار حاکم باشد، ارزش جاری بالاتر از ارزش ذاتی سهم قرار می‌گیرد و در حالت بدبینی هم معمولا تخمین‌ها از واقعیت که بعدها اتفاق می‌افتد، محتاطانه‌تر است.

  ممنون از مطالب خوبتان ولی کاش توضیحاتی تخصصی تر برای برخی دوستان هم می گذاشتید. روش‌های ارزش‌گذاری نسبی که مبنای ارزش‌گذاری در این دسته روش، انواع مختلف ضرایب می‌باشند. P/E (قیمت به سود )، P/B (قیمت به ارزش دفتری)، P/S (قیمت به فروش)،P/D (قیمت به سود تقسیمی)، EV/S (ارزش شرکت به فروش) و… ازجمله این نسبت‌ها یا ضرایب هستند. درود ها

  سلام اگه امکان داره کتاب در مورد بورس برای مبتدی تا پیشرفته معرفی کنید

  با این اوضاع بازار ارزش ذاتی سهام دیگه داره به صفر میل میکنه

  وقتی که قیمت چیزی خیلی بالاست و میگیم نمی ارزه یعنی ارزش ذاتیش پایینتره و همینطور وقتی قیمت جنسی رو میبینیم و میگیم چه خوب دوتا از این باید بخرم یعنی ارزش ذاتیش بیشتر از قیمتشه

  ارزش ذاتی، در علوم مالی به ارزش واقعی سهام یک شرکت یا یک دارایی اطلاق می‌گردد، که بر پایه بررسی تمامی ابعاد کسب‌وکار مورد نظر، از جمله صورت‌های مالی و لحاظ دارایی‌های مشهود و نامشهود انجام گرفته و مستقل از قیمت بازار آن است
  باتشکر از شما بابت این مطلب مهم!!

  مگه الان معاملات بر اساس ارزش ذاتی انجام میشه ، بازار ایران از هرچی نمودار و نام و بنیاد خارج شده

  ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده ایجاد می کند.
  تعیین کننده ارزش ذاتی سهام است.

  ارش ذاتی سهم یعنی قدرت سودآوری و کیفیت کسب سود از سهم
  قدرت سودآوری بر اساس قابلیت‌های واحد اقتصادی برای افزایش یا ثبات سودآوری .
  وکیفیت کسب سود بر اساس عواملی مانند مشتری‌مداری، کسب رضایت مشتری، کسب رضایت کارکنان، ریسک نسبی، رقابت و ثبات پیش‌بینی‌های سودآوری ارزیابی می‌شود

  به نظرمن باتوجه به این مبانی وتسلط برآن میتوان ازهیجانات بورس جلوگیری کردبه این ترتیب سهامداران ارزش ذاتی سهام را با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‌کنند.

  با مثالی که برای پراید زدین واقعا و بطور کامل متوجه ارزش ذاتی سهم شدم.

  ارزش ذاتی بیشتر سهام خیلی بیشتر از ارزش و قیمت حال حاضرشونه و اگه بتونیم سهامی رو که قیمتشون درصد زیادی کمتر از ذاتیشونه برای ورود مناسب هستن

  با شرایط صعودی بودن دلار اکثر سهام ارزش ذاتی بالاتر از قیمت حال حاضرشون دارن

  ارزش ذاتی سهم ها تو این ریزش به قیمت پارسال در حال معامله هست
  در این شرایط فقط باید سهامداری کردنحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  ارش ذاتی سهم یعنی قدرت سودآوری و کیفیت کسب سود از سهم
  قدرت سودآوری بر اساس قابلیت‌های واحد اقتصادی برای افزایش یا ثبات سودآوری .

  ارزش ذاتی هر سهم جزو مهمترین نکاتی هست که هنگام خرید باید به آن توجه کرد

  سلام بايد به تابلو نگاهی کرد وeps هم خيلي مهمه تو خريد خيلي از سهمها….

  با سلام توضیحات خوبی بود

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  کد کپچا
  *
  عدد را وارد کنید:

  مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.


  دفتر مرکزی: تهران- خیابان نلسون ماندلا(آفریقا)- بالاتر از میرداماد- بن بست پیروز – پلاک 13

  مدرسه بورسی: خیابان ولیعصر- بالاتر از میدان ونک- خیابان خدامی- بن بست لیلا- پلاک 7

  برای فعالیت در بازار سرمایه و خرید و فروش سهام در این بازار باید به یک سری ملاک‌ها و معیارها مجهز باشید. در این بازار تحلیل‌گران همیشه به دنبال کشف فرصت‌ها و ابزارهایی هستند که به راحتی بتوانند بهترین زمان خرید و فروش سهام را بیابند تا به کسب سود حداکثری دست پیدا کنند.

  در این فرآیند تحلیل‌گران بنیادی اول از هر چیزی به دنبال این هستند که ارزش ذاتی سهم چیست و چه تفاوت‌هایی با قیمت بازار دارد! در گام بعدی بر اساس این تفاوت‌ها و ارزیابی‌هایی که انجام می‌دهند، برای خرید و فروش سهام در بازار اقدام می‌کنند. این عمل بیشتر در بازه زمانی بلندمدت کاربرد دارد و بر این اساس ایده اصلی این است که قیمت هر سهم در نهایت به سمت میانگین ارزش ذاتی آن سهم حرکت خواهد کرد.

  (Intrinsic value) به عنوان یکی از اصلاحات رایج بورسی شناخته می‌شود و از آن به عنوان معیاری برای معاملات اوراق بهادار استفاده می‌شود. ارزش ذاتی با استفاده از عوامل دیگر و فرمول‌های مربوطه قابل دستیابی است. به منظور آشنایی بیشتر با ارزش ذاتی سهام ابتدا به این توضیحات دقت نمایید: در گام اول باید تفاوت میان ارزش و قیمت سهم مشخص شود. این دو مفهوم با یکدیگر فرق داشته و برای درک این موضوع به این مثال توجه کنید: در بازار خودرو ارزش واقعی ماشین پراید برای همه مشخص است اما قیمت آن بسیار بالاست! این به این معنی است که ارزش واقعی پراید در بازار خودرو ایران نسبت به قیمت آن بسیار پایین‌تر است.

  در بازار بورس قیمت به مبلغی گفته می‌شود که سهم در آن قیمت مورد معامله یا خرید و فروش قرار می‌گیرد. کشف این قیمت با استفاده از عوامل متعددی امکان‌پذیر است برخی از این عوامل نظیر میزان عرضه و تقاضا، هیجانات موجود در بازار، شرایط سیاسی کشور و … است. از طرف دیگر ارزش ذاتی سهم اهمیت و سودمندی آن سهم را نمایش می‌دهد و دو عاملی که روی آن بسیار تاثیرگذارند عبارتند از: عامل سودآوری و چگونگی کسب سود. کارشناسان و تحلیل‌گران بازار به منظور تشخیص قدرت سودآوری یک سهم از ابزارهای متنوعی استفاده می‌کنند تا قابلیت‌های سهم مدنظر را مشخص کنند. در این میان صورت‌های مالی، شرایط رشد شرکت و امور مالی مربوط به آن در روند ارزیابی قرار می‌گیرند و با استفاده از آن‌ها مشخص می‌شود که میزان سودآوری شرکت در آینده برچه اساس خواهد بود. به یاد داشته باشید که به منظور به دست آوردن ارزش ذاتی سهم، باید جریان‌ها و صورت‌های مالی شرکت در سال‌های آینده پیش‌بینی شود.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  ارزش ذاتی سهم در اصل به فاکتوری گفته می‌شود که در فرآیند تحلیل بنیادی و رویکردهای فاندامنتال در نظر گرفته می‌شود. اگر شما به عنوان یک سرمایه‌گذار قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت را داشته باشید این عامل (ارزش ذاتی سهام) به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل فرآیند سرمایه‌گذاری شما به حساب خواهد آمد. در ارزیابی‌هایی که از بازار بورس شده است به این اصل رسیده‌ایم که قیمت و ارزش یک سهم لزوما با هم برابر نیستند و اصل داستان بر این اساس است که قیمت سهم در گذر زمان به سمت ارزش سهم در حال حرکت است. برای آشنایی بیشتر در خصوص ارتباط بین ارزش ذاتی سهام و سرمایه‌گذاری به ادامه متن توجه نمایید.

  سرمایه‌گذارانی که در بازار بورس با استفاده از ابزار تحلیل بنیادی حرکت می‌کنند و به معاملات نگاه می‌کنند، زمانی که قیمت یک سهم از ارزش ذاتی‌ش کمتر باشد برای خرید آن سهم اقدام می‌کنند در این حالت به اصطلاح ارزش بازاری سهم نسبت به ارزش ذاتی سهم کمتر بوده است. پیش‌بینی می‌شود که در آینده این سهم در بازار به سمت ارزش ذاتی خود حرکت کرده و در این پروسه سهام‌دار به سودی که در نظر داشته است، خواهد رسید. حال در نقطه مقابل زمانی که قیمت یک سهم نسبت به ارزش ذاتی آن بیشتر باشد، سهام‌داران برای فروش آن سهم اقدام خواهند کرد چرا که در بازار این امکان وجود دارد که قیمت سهم به ارزش واقعی خود برگشته و سهام‌داران فرصت فروش را از دست بدهند.

  با این تفاسیر متوجه شدید که تفاوت قیمت و ارزش ذاتی یک سهم چگونه فرصت مناسبی را برای سهام‌داران ایجاد می‌کند که بتوانند در نقطه مناسب برای خرید و فروش سهم مدنظر اقدام کنند. اصطلاح حباب بازار نیز از همین مغایرت قیمت بوجود آمده است. زمانی را تصور کنید که قیمت سهم بیشتر از ارزش ذاتی آن باشد، در این حالت حباب مثبت بوجود می‌آید و سهام‌داران بهتر است که برای فروش سهم اقدام کنند. برعکس، اگر قیمت سهم از ارزش ذاتی آن کمتر باشد، حباب منفی شکل گرفته و بهتر است که سرمایه‌گذاران برای خرید این سهم اقدام کنند.

  به دست آوردن ارزش ذاتی یک سهم یک کار پیچیده و تخصصی به شمار می‌آید که کارشناس یا تحلیل‌گر با استفاده از فرمول‌های متعدد به ارزش ذاتی سهم دست پیدا می‌کند. این نکته را در نظر داشته باشید که تحلیل بنیادی به عنوان یک فرآیند ارزیابی سهم شناخته می‌شود که هر شخصی توانایی پرداختن به آن را ندارد. در همین راستا شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط بوجود آمده‌اند که با استفاده از ارزیابی و تحلیل‌هایی که به عمل می‌آورند، خدمات مشاوره‌ای را به علاقه‌مندان ارائه می‌دهند.

  مدل گوردون به عنوان یکی از روش‌های محاسبه ارزش ذاتی سهم است. مدلی که ارزش ذاتی سهام را، بر مبنای سود تقسیمی پیش‌بینی‌شده با نرخ ثابت، محاسبه می‌کند. در نظر داشته باشید که برای استفاده از این روش باید چندین شاخص را در فرمول قرار دهید تا بتوانید به ارزش واقعی سهام یک شرکت دست یابید. فرمول مدل گوردون برای به دست آوردن ارزش ذاتی سهم به شکل زیر است:

  (Intrinsic value of stock = D÷(k-g

 • خاور
 • کارشناسان و تحلیل‌گران به منظور به دست آوردن ارزش ذاتی هر سهم، در گام اول باید ارزش داریی‌های مالی آن شرکت را محاسبه نمایند و برای این پروسه رویکردهای متنوعی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  رویکرد ترازنامه‌ای: در این رویکرد معمولا ارزش دارایی‌های شرکت چه از نوع مشهود و چه از نوع غیرمشهود، مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. در همین راستا یکی از روش‌های رایج در رویکرد ترازنامه‌ای، بررسی و تحلیل ارزش خالص دارایی یا همان NAV شرکت مدنظر است. در نظر داشته باشید که از NAV به عنوان یک فاکتور برای تعیین ارزش‌های دارایی‌های یک شرکت استفاده می‌شود که در آن مجموع ذخیره کاهش ارزش دارایی‌ها، سود محقق شده بعد از تاریخ ترازنامه، ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی، ارزش افزوده پرتفوی بورسی و حقوق صاحبان سهام بر تعداد سهام شرکت تقسیم می‌شوند.

  رویکرد نسبی: در این روش به اصطلاح ارزش واقعی یک شرکت در مقایسه با ارزش سایر شرکت‌های مشابه تعیین می‌شود. در این رویکرد بیشتر از نسبت P/E استفاده می‌شود. برای درک بیشتر در این رویکرد، دو شرکت را درنظر داشته باشید که از لحاظ نرخ رشد، ریسک و … در شرایط یکسانی باشند. در این فرآیند اگر P/E یکی از این شرکت‌ها در مقایسه با دیگری از مقدار کمتری برخوردار باشد، به این معنی است که سهام آن شرکت زیر قیمت و کمتر از ارزش واقعی آن در بازار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد و این سهم از نظر بنیادی برای سرمایه‌داران جای رشد دارد و به سودآوری منجر خواهد شد. البته P/E تنها فاکتور مدنظر در این رویکرد نیست و بهتر است از سایر فاکتورها در ارزیابی شرکت استفاده شود.

  رویکرد تنزیلی: از نظر کارشناسان و تحلیل‌گران بازار سرمایه، این روش به عنوان بهترین و دقیق‌ترین روش برای ارزشگذاری سهام محسوب‌ شده که با در نظر گرفتن جریان‌های نقدی تولیدی شرکت مورد محاسبه قرار می‌گیرد. همچنین در رویکرد تنزیلی، جریان‌های نقد آتی شرکت با توجه به یک نرخ مشخص، تنزیل می‌شوند و به این ترتیب، ارزش فعلی شرکت به دست می‌آید.

   

  در بازار سرمایه معیارها و ابزارهای متنوعی به منظور خرید و فروش سهام در نظر گرفته می‌شود. سرمایه‌گذارانی که با استفاده از علم بنیادی به بررسی و ارزیابی بازار و وضعیت شرکت‌های بورسی می‌پردازند، قادر هستند که با به دست آوردن ارزش ذاتی سهام یک شرکت، نسبت به خرید و فروش آن تصمیم‌گیری نمایند. کارشناسان فعال در حوزه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بر این عقیده‌اند که با استفاده از تعیین ارزش ذاتی سهام یک شرکت می‌توان به موقعیت‌های عالی برای خرید و فروش آن اقدام کرد و از این رویکرد به سودآوری بسیاری در جریان سرمایه‌گذاری دست پیدا کرد.

  […] استفاده است. در تحلیل تکنیکال ما به دنبال به دست آوردن ارزش ذاتی سهام نیستیم بلکه تلاش می‌کنیم با استفاده از ابزارهای […]

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  دیدگاه

  شنبه تا پنجشنبه: 8 تا 17

  کد بورسی

  ورود به بورس | آموزش بورس

  ارزش بنیادی سهم یا ارزش ذاتی سهام در واقع یکی از اصطلاحات رایج بورس و بازار سرمایه است و به عنوان معیاری برای خرید و فروش کاربرد دارد. در نظر داشته باشید که به ارزش ذاتی سهم در بازار بورس، خالص ارزش دارایی های شرکت نیز گفته می شود و اتفاقا معیار بسیار مهمی در معاملاتی بورسی و مخصوصا صندوق های سرمایه گذاری به حساب می آید که باید همیشه مد نظر داشت. در این مطلب آموزشی خواهیم گفت که ارزش ذاتی سهام چیست و نکات {طلایی} محاسبه ارزش ذاتی سهام به چه صورت است، همچنین به نحوه محاسبه ارزش دارایی‌ های مالی شرکت اشاره خواهیم داشت و در واقع هرچی که در مورد ارزش ذاتی سهم در بورس باید بدانید، در این مطلب عنوان شده است.

  برای خرید و فروش در بازار سرمایه و بورس، لازم است ملاک‌ و معیارهایی داشته باشیم. تحلیل ‌گران همواره به دنبال پیدا کردن فاکتورهای دقیق هستند تا بتوانند بهترین زمان را برای معامله و کسب سود پیدا کنند. این معیارها در رویکردهای مختلف متفاوت هستند. تحلیل ‌گران بنیادی پیش از هر چیز بررسی خواهند کرد که ارزش ذاتی سهم چیست و چه تفاوتی با قیمت بازار دارد و در ادامه طبق این تفاوت برای خرید و فروش در بورس اقدام می کنند. این یک دیدگاه بلندمدت است و طبق این ایده شکل گرفته است: قیمت هر سهم در نهایت به سمت میانگین ارزش ذاتی آن سهم حرکت خواهد کرد.

  درصورتی که تمایل دارید تا از خدمات ۲۵ درصد تخفیف کارمزد در بورس، مشاوره خرید، آموزش های رایگان بورسی و …  بهره مند شوید میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید. نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  دریافت کد بورسیسریع و رایگان

  مطمئنا شمایی که اخیرا وارد دنیای بورس شده اید و یا اطلاعاتتان در این زمینه خیلی گسترده نیست، علاقه دارید تا سرمایه تان چندین و چند برابر شود، از همین روی انتخاب سهامی که کمتر از ارزش ذاتی NAV در حال معامله شدن است، میتواند انتخاب جذابی برای سبد خریدتان باشد. در حقیقت NAV کمک می کند که بی دغدغه و بی استرس منتظر رشد پولتان باشید. به نظر شما دانستن روش محاسبه ارزش ذاتی NAV  تا چه حد برای تان مفید است؟ چگونه نسبت قیمت به ارزش ذاتی را محاسبه کنیم؟ دانستن این مفهوم چقدر اهمیت دارد و آیا فاکتور حائز اهمیتی برای انتخاب سهام محسوب می شود؟ بله ارزش خالص دارایی ها مشخص می کند که این سهم نسبت به قیمتی که فعلا روی تابلو نشان می دهد چقدر فاصله دارد و ما میتوانیم به سادگی ارزش خالص دارایی شرکت های سرمایه گذاری را مشخص کنیم.

  شرکت های سرمایه گذاری در بورس دارای صندوق های سرمایه گذاری هستند. قسمتی از این صندوق ها به سهام های بورسی تعلق دارد. یعنی شرکت های سرمایه گذاری قسمتی از پول خود را روی شرکت های بورسی سرمایه گذاری می کنند. در همین راستا چنانچه شما سهام این شرکت ها را خریداری کنید، در واقع در این صندوق ها هم شریک خواهید شد، لذا با سود این صندوق ها سود بیشتری از آن شما شده و سودی هم که به شرکت مربوطه تعلق می گیرد باز می تواند به مبلغ صندوق اضافه گردد.

  جالب است بدانید که صندوق ها هر روز ارزش گذاری می شوند و در آخر روز کاری، ارزش خالص دارایی صندوق به وسیله سایت اختصاصی صندوق مربوطه، مشخص می گردد. معمولا صندوق های سرمایه گذاری بدهی هایی دارند. برای مثال بدهی به شرکت های کارگزاری به منظور خرید و فروش سهام ها که اگر این بدهی هارا از ارزش روزانه صندوق ها کم کنیم، ارزش خالص ذاتی یا NAV  بدست می آید. خیلی از مردم فکر می کنند حتما باید سهام شرکت های بزرگ را بخرند که نقدینگی  بالایی دارند تا بتوانند سود خوبی را بگیرند، ولی این موضوع تا حدودی اشتباه است. چرا که بسیاری از شرکت های کوچک هم هستند که نصف NAV معامله می شوند و بسیار مستعد رشد هستند.

  به منظور ارزش ‌گذاری شرکت ‌ها و دارایی‌ های آن ها می ‌توان یکی از چهار روش زیر را مورد استفاده قرار داد؛

 • کالا بورس
 • تحلیل ‌گران بنیادی در راستای محاسبه ارزش ذاتی سهام یک شرکت، ارزش دارایی‌ های آن شرکت را نیز ارزیابی می کنند که برای این کار، رویکردهای گوناگونی وجود دارد که به شرح زیر می باشد؛

  رویکرد ترازنامه‌ ای : در این رویکرد ارزش دارایی ‌های شرکت، چه موارد مشهود و چه غیر مشهود، مورد ارزیابی قرار می گیرد. یکی از روش ‌های رایج در رویکرد ترازنامه‌ ای، محاسبه ارزش خالص دارایی یا NAV شرکت به شمار می رود.

  معیار NAV فاکتوری جهت تعیین ارزش دارایی ‌های یک شرکت به حساب می آید که در آن ذخیره کاهش ارزش دارایی ‌ها، سود محقق شده بعد از تاریخ ترازنامه، ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی، ارزش افزوده پرتفوی بورسی و حقوق صاحبان سهام به هم اضافه و بر تعداد سهام شرکت تقسیم می ‌شوند. در واقع در این روش، صحبتی از سود و زیان شرکت به میان نمی ‌آید و تنها ترازنامه در نظر گرفته خواهد شد.

  حتما بخوانید : NAV یا ارزش خالص دارایی چیست و چگونه محاسبه میشود؟

  رویکرد تنزیلی : کارشناسان این رویکرد را دقیق ‌ترین و حائز اهمیت ترین روش ارزش ‌گذاری به حساب می آورند که با توجه به جریان ‌های نقدی تولیدی شرکت به دست خواهد آمد. در رویکرد تنزیلی، جریان‌ های نقد آتی شرکت با توجه به یک نرخ مشخص، تنزیل می ‌شوند و به این ترتیب، ارزش فعلی شرکت حاصل می شوند.

  رویکرد نسبی : در این روش، ارزش واقعی هر شرکت با توجه به شرکت ‌های مشابه تعیین می ‌شود. افرادی که این روش را مورد استفاده خود قرار می دهند، بر این باورند که دارایی‌ های مشابه قاعدتا باید ارزش یکسانی داشته باشند. در این رویکرد، بیشتر از نسبت P/E  بهره گرفته می شود. دو شرکت را در نظر بگیرید که از نظر نرخ رشد، ریسک و … شرایط مشابهی دارند.

  چنانچه P/E یکی از این شرکت ‌ها در مقایسه با دیگری پایین باشد، یعنی سهام آن شرکت زیر قیمت و کمتر از ارزش واقعی در حال خرید و فروش است و جای رشد وجود دارد. این شرایط فرصت مناسبی برای سرمایه‌ گذاری به حساب می آید. البته در نظر داشته باشید که P/E تنها گزینه موجود برای مقایسه در رویکرد نسبی نخواهد بود و در واقع بهتر است در مورد هر صنعتی از ضریب ‌ها و شاخص‌ های خاص آن استفاده کنیم تا نتیجه دقیق ‌تری حاصل شود.

  در برآورد جریان ‌های نقدی آینده عدم اطمینان ‌هایی وجود دارد که هر کدام از سهامداران طبق درک و مفروضات خود اقدام به برآورد آن ها می ‌کنند، در حالی که رویدادهای بعدی در عالم واقعیت است که تعیین ‌کننده روند قیمتی سهم براساس سودآوری واقعی می ‌شود. چنانچه فضای خوش ‌بینی در بازار حاکم باشد، ارزش جاری بالاتر از ارزش ذاتی سهم قرار می‌گیرد و در حالت بدبینی هم اغلب تخمین ‌ها از واقعیت که بعدها رخ می دهد، محتاطانه ‌تر است.

  ۱) نوسان ‌گیری ارزش ذاتی سهام : از آنجایی که روند تشخیص ارزش واقعی سهم به کندی است، لذا تعیین ارزش واقعی سهم با یکسری محدودیت هایی همراه است، بنابراین سرمایه گذار می بایست پیش از انجام خرید در مورد ارزش ذاتی شرکت را مورد بررسی قرار بدهد تا متوجه شود که چه شرکت هایی پایین تر و بالاتر ارزش ذاتی واقعی خود قرار دارند و این تحقیقات به مراتب باعث از دست دادن نوسان گیری در کوتاه مدت می شود، ولی باید این موضوع را در خاطر داشته باشید که نوسان گیری در بازار بورس و به صورت بلند مدت بسیار سودآور تر و مطمئن تر خواهد بود.

  ۲) آیا ارزش ذاتی در بلند مدت مشخص می شود : یکی از نکات مهم در مورد ارزش ذاتی در بلند مدت این است که قیمت همه سهام ها در بلند مدت به سمت میانگین ارزش خود حرکت می کند. چنانچه سهامی در بازار با در نظر نگرفتن عوامل بنیادی ارزان باشد، بعد از بررسی ها متوجه این خطا می شوند و بلافاصله سهام شروع به افزایش قیمت می کند. حال چنانچه ارزش یک سهامی بیشتر از ارزش واقعی خود باشد، با بررسی و تحقیق متوجه این شتباه می شوند و بلافاصله سهام شروع به کاهش قیمت خواهد کرد و در انتها باید گفت اصلاح قیمت‌ها در بازار طبق ارزش ذاتی سهام انجام می شود و سرمایه گذاران به صورت پیاپی در حال تصحیح اشتباهات خود هستند.

  ۳) دلیل تفاوت بین قیمت سهام و ارزش ذاتی : به منظور تخمین روند قیمتی هر سهم عدم اطمینان ها و مفروضات متنوعی وجود دارد با این حال باید این اصل را در نظر داشت که روند قیمت یک سهم تنها در زمان سوددهی واقعی مشخص می شود. چنانچه بازار در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد قطعا ارزش سهام بالا خواهد بود و اگر بازار وضعیت نا مناسبی داشته باشد ارزش واقعی سهم کم خواهد بود و در این صورت باید محتاطانه معامله نمود.

  حتما بخوانید : کتاب تحلیل بنیادی بازار بورس ایران

  ۴) بررسی فرضیه ها در کشف ارزش ذاتی : ارزیابی ارزش واقعی دارای دو مرحله دارد؛ تعیین جریانات نقدی آتی سهم، تعیین نرخ بازده مورد انتظار برای تنزیل جریانات نقدی آتی با توجه به ریسک سهم. در بخش اول تلاش ‌ها برای تعیین سود سال‌ های آینده است و در بخش دوم اغلب یک نرخ ثابت برای همه شرکت‌ها در نظر گرفته می ‌شود و کم تر به این موضوع توجه می ‌شود. خاصیت بازار سهام بدین شکل است که همیشه ریسک و شرایطی خارج از مفروضات اساسی ما تأثیراتی را بر روند قیمت سهام می ‌گذارند که ما نمی ‌توانیم در محاسبات خود آن‌ ها را لحاظ کنیم.

  ۵) آیا سهام هر شرکت‌ دارای ارزش ذاتی مشخصی است : میتوان گفت که ارزش واقعی سهم در بین کارشناسان با اختلاف های همراه است زیرا هر یک از این کارشناسان از روش ها، نرخ های تنزیل و مفروضات مختلفی در راستای محاسبه ارزش ذاتی استفاده می کنند.

  ۶) دلیل رشد و راکد بودن برخی از سهام ها : سهامداران شرکت هایی را که دارای سهام های مناسب با روند صعودی هستند را شناسایی می کنند، ولی گاها اما فروشنده‌ ای برای آن سهم وجود ندارد و برخی اوقات سهام شرکت های زیانده با حمایت سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرد. باید بدانید که این مورد توجه به ارزش واقعی سهم را برای سرمایه‌گذاران زیر سؤال نمی ‌برد.

  ارزش ذاتی سهام ، ارزشی است که تنها طبق عوامل داخلی شرکت مانند؛ صورت ‌های مالی، پتانسیل رشد شرکت و از نظر دارایی ‌های مشهود و نامشهود ارزیابی می شود.

  ارزش ذاتی سهم ، همچنین  عوامل خارجی متاثر از جو بازار بر قیمت را هم خارج می‌ کند.

  امکان دارد ارزش ذاتی سهام با قیمت بازار سهم یکی نباشد و از آن کم تر یا بیشتر باشد.

  چنانچه ارزش ذاتی کمتر از قیمت بازار سهم باشد، اصطلاحا گفته می شود سهم در بازار زیاد ارزش‌ گذاری شده است و چنانچه ارزش ذاتی بیشتر از قیمت بازار محاسبه شود سهم در بازار کم ارزشگذاری شده است.

  محاسبه ارزش ذاتی سهم با توجه به این که مستلزم پیش‌ب ینی وضعیت آینده شرکت است، کار خیلی آسانی نخواهد بود.

  پس در یک تعریف ساده، ارزش ذاتی یک سهم، بیانگر قیمتی است که سرمایه‌ گذاران برای سهم قائل هستند.

  مطمئنا چنانچه از دید سرمایه‌ گذاران، ارزش ذاتی یک سهم بالاتر از ارزش بازار آن سهم باشد، گزینه مناسبی برای خرید به حساب می آید.

  ولی چنانچه ارزش ذاتی یک سهم کم تر از ارزش بازار آن باشد، سهم مذکور گزینه مناسبی برای سرمایه ‌گذاری نخواهد بود.

  ارزش ذاتی یکی از پارامترهای کلیدی در تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادی به شمار می رود.

  در حقیقت تحلیلگر با محاسبه ارزش ذاتی و مقایسه آن با ارزش بازاری، در مورد خرید، فروش یا نگهداری سهم تصمیم ‌گیری می کند.

  معیارهای گوناگونی به منظور تصمیم‌ گیری در مورد خرید و فروش سهام وجود دارد.

  افرادی که در تحلیل بورس و بازار سرمایه رویکرد بنیادی دارند، قبل از خرید در نظر می‌ گیرند که قیمت فعلی و ارزش ذاتی سهم چیست و چقدر است.

  آن ‌ها بر این باورند که قیمت ‌ها به مرور زمان به سمت میانگین ارزش ذاتی سهام حرکت خواهند کرد و تفاوت میان این دو تعیین خواهد کرد چه زمانی برای خرید یا فروش مناسب است.

  امیدوارم از این مقاله راهنمای رایگان با عنوان ارزش ذاتی سهام نهایت استفاده رو برده باشید.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  در انتها از شما میخواهیم تا هر سوالی که در خصوص بورس در ذهنتان هست و یا ابهامی در این باره دارید، حتما در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا یک تعامل مناسب با هم دیگه داشته باشیم و بتونیم ابهامات رو برطرف کنیم.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید:

  فرستادن دیدگاه

  Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

  بیشتر بخوانید

  خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

  تا همین چند سال اخیر مردم ترجیح می دادند پس انداز خود را در بانک نگهداری کنند ، چرا که با راه های دیگر پس انداز و سرمایه گذاری آشنا نبودند. اما امروزه سطح دانش اقتصادی مردم بیشتر شده و ترجیح می دهند با پس انداز خود در مالکیت واحدهای تجاری و تولیدی مشارکت نمایند. در جامعه ما همه افراد نرم افزار بورس را نمی شناسند و با نحوه سرمایه گذاری و فواید ناشی از محاسبه ارزش ذاتی سهام و سود آن به کمک  فرمول محاسبه ارزش واقعی سهام آشنا نیستند، در حالی که در زندگی اقتصادی مردم آشنایی با فعالیت بورس و دانستن تفاوت نرم افزار خرید و فروش سهام با نرم افزار مدیریت امور سهام می تواند بسیار موثر باشد و با کمک نرم افزار محاسبه ارزش ذاتی سهام از نتایج سرمایه گذاری و مشارکت خود به سادگی بهره مند شوند.

  نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با پیشنهاد خرید سهام مواجه شده باشید و از خود بپرسید ، چگونه سهام بخرم و محاسبه ارزش ذاتی سهام را چگونه انجام دهم؟ در اين مقاله سعي شده است ضمن تعریف ارزش ذاتی سهام ، خواننده با ساز وكارهای قانونی نرم افزار سهام آشنا شود و با توضيحات ساده در مورد فعاليت‌هاي مختلف آن ، از جمله نحوه‌ي خريد و فروش و فرمول ارزش واقعی سهام ، اطلاعات مورد نياز اوليه‌ي خود را كسب نمايد.

  یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت ، محاسبه ارزش ذاتی سهام و سود مورد انتظاری است که سهامداران از آینده شرکت انتظار دارند. در حوزه مالی تعیین‌کننده ارزش ذاتی سهم بر پایه بررسی تمام ابعاد کسب و کار از جمله پتانسیل رشد شرکت یا کسب دارایی های مشهود و نامشهود و همچنین ارزش فعلی جریانات نقدی است که در آینده شرکت ایجاد سرمایه گذاری می کند و به آن ارزش ذاتی سهام گفته می شود. به طور کلی ارزش ذاتی سهام به ارزش واقعی سهام در نتیجه تجزیه و تحلیل عوامل موثر بر وضعیت یک شرکت اشاره می کند و با ارزش روز سهام به عنوان نکته کلیدی سرمایه گذاران جهت کسب سود تفاوت دارد.

  نرم افزار مدیریت امور سهام | آرین سیستم

  از ابزارهای ضروری و لازم برای موفقیت در بازار سهام ، استفاده از نرم افزار محاسبه ارزش ذاتی سهام با توانایی مدیریت منابع مالی و گرفتن آخرین اطلاعات از وضعیت سود وزیان برای تصمیم گیری درست و در زمان مناسب است. با ارائه و اعلام بهینه ترین نقاط وضعیت خرید یا فروش سهم در پاسخ به اینکه چگونه سهام بخریم محاسبه ارزش ذاتی سهام بازدهی های خوبی را در زمان خرید یا فروش سهام برای کاربران فراهم می نماید.

  محاسبه ارزش ذاتی سهام به صورت دقیق در خرید و فروش سهام به کمک نرم افزار محاسبه ارزش ذاتی سهام یکی از ملزومات با اهمیت در  تعریف ارزش ذاتی سهام و محاسبه کارمزد سهام است. برای اینکه بدانیم چگونه سهام بخریم و اقدام به خرید و فروش سهام کنیم ، باید از طریق فرمول ارزش واقعی سهام میزان سود و زیان سهام خود را محاسبه کنیم. چرا که در ادامه مسیر تجارت محاسبه ارزش ذاتی سهام موجب عملکرد بهتر و مناسب تر می شود.

  با فرمول محاسبه ارزش واقعی سهام در نرم افزار محاسبه سود سهام ، اطلاعات مربوط به سهام نگهداری و سود و زیان آن محاسبه می شود. در محاسبه ارزش ذاتی سهام بر اساس مدل گوردون از فرمول زیر استفاده می شود :

 • وغدیر سهام یاب
 • (V = D0 * (1+G) / (K-G

  V  : ارزش ذاتی سهام

  DO : آخرین سود تقسیمی هرسهم

  G : نرخ رشد سود تقسیمی هر سهم

  K : نرخ بازده مورد توقع سهامداران

  DT : سود تقسیمی هر سهم که در پایان سال t پرداخت میشود

  محاسبه ارزش ذاتی سهام با استفاده از نرم افزار سهام آرین سیستم به عنوان بخشی از سیستم های یکپارچه اطلاعات سازمان در تبادل اطلاعات بورس ، افزایش سرمایه و محاسبه سود به شرکت های سهامی ، ضمن صرفه جویی در زمان و هزینه سازمان و همچنین سامان بخشیدن به فعالیت های امور سهام ، توانایی مدیریت منابع مالی و گرفتن آخرین اطلاعات از وضعیت سود و زیان برای تصمیم گیری درست و در زمان مناسب را دارد.

  برای اینکه بدونیم چگونه سهام بخریم در ابتدا باید بدانیم بخش های مختلف با کارایی های متفاوت نرم افزار سهامداران شامل اطلاعات سهام و بازدهی ماهیانه ، سوابق معاملات و روند و نوسان ، ابزارها در خرید و فروش پله ای ، سالی مالی و نقشه راه است و در محاسبه ارزش ذاتی سهام شامل امکانات زیر می باشد :

  حتما بخوانید: چگونه تجزیه و تحلیل دقیقی رو سهام داشته باشیم؟

  از آنجا که برای جریان‌ های نقدینگی و تعیین ارزش ذاتی ، مفروضات و نرخ‌ های تنزیل متفاوتی در نظر گرفته می‌شود ، بنابر این اختلافاتی نزد کارشناسان متفاوت برای تعیین و محاسبه ارزش ذاتی سهام وجود دارد. هر کدام از سهامداران براساس درک و مفروضات خود به دلیل عدم اطمینان‌هایی که در برآورد جریان‌های نقدی آینده وجود دارد اقدام به برآورد سود سهام می‌کنند. در حالی که تعیین‌کننده روند قیمتی سهم براساس سودآوری واقعی رویدادهای بعدی در عالم واقعیت است. در حالت خوشبینی بازار می توان ارزش ذاتی سهام را بالاتر در نظر گرفت که این فرآیند موجب تخمین محتاطانه تر ارزش واقعی سهام در حالت بدبینی است.

  خرید و فروش سهام | آرین سیستم

  قیمت های سهام از طریق مطالعه وضعیت گذشته و تحلیل بازار پیش بینی می شود. از طریق بررسی تغییرات و نوسانات قیمت و همچنین استفاده از نرم افزار محاسبه ارزش ذاتی سهام که حجم معاملات و عرضه و تقاضا را مشخص می کند در این تحلیل می توان وضعیت قیمت سهام را در آینده پیش بینی کرد. در بازارهای ارزهای خارجی و بازار طلا و فلزات گران بها استفاده از نرم افزار تحلیل سهام و محاسبه ارزش ذاتی سهام کاربرد بسیار گسترده ای دارد. چرا که در بازبینی ها و پیش بینی بازار سهام با فرآیند رسم نمودار به تحلیل گر فنی سهام کمک می شود و به طور اتوماتیک تحلیل و گزارشگری به خوبی انجام می شود. از ویژگی های نرم افزار تحلیل سهام که در جهت مدیریت امور سهام و غلبه بر عدم دسترسی سهام داران به تغییر اطلاعات کمک می کند تا هر لحظه از وضعیت سهام خود و تک تک سهامداران آگاه باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  دانلود فایل : آشنایی با بورس و نحوه خرید و فروش سهام
  فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

  دانلود فایل : چگونه مطمئن ترین سهام را بخریم
  فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

  دانلود فایل : سرمایه گذاری در بورس
  فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

  دسترسی به مقالات مرتبط:

  چند مطلب پیشنهادی کاملا مرتبط با مقاله

  تیم تحریریه آرین سیستم

  این مقاله توسط متخصصان تولید محتوا درتیم تحریریه آرین سیستم گردآوری شده است، تمامی تلاش ما گردآوری مقاله های ارزشمند و پرکاربرد در حوزه های حسابداری، مالی و مدیریت برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بوده و همواره جویای بازخورد شما از مطالب تهیه شده هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  در صورتی که خواستار تنظیم جلسه دمو نرم افزار هستید فرم زیر را پر کنید

  تولید کننده نرم افزارهای یکپارچه سازمانی

  تهران، خیابان سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر، خیابان عربعلی، کوچه ششم، پلاک ۶۶ ساختمان آرین سیستم


  آشنایی با بورس و نحوه خرید و فروش سهامDownloads-icon


  چگونه مطمئن ترین سهام را بخریمDownloads-icon


  سرمایه گذاری در بورسDownloads-icon

  برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار سهام همواره می‌بایست به تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی سهام پرداخت و در صورتی که قیمت روز سهام کمتر از ارزش خالص دارایی بود، آنگاه می‌توان اقدام به خرید سهام نمود. یکی از انواع شرکت‌های موجود در بازار سرمایه ایران شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشند.

  سرفصل‌های این مقاله

  از آنجایی که عمده دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سهام و دارایی‌های مالی است می‌توان از اصطلاحی تحت عنوان NAV جهت محاسبه ارزش خالص دارایی استفاده نماییم.

  با توجه به اینکه سرمایه گذاران زیادی به خصوص تازه واردهای عرصه بورس و تحلیل بنیادی از ما در خصوص ارزش گذاری سهام شرکتهای سرمایه گذاری سوال می پرسند و می گویند روش NAV چیست؟

  ما در این مقاله به تبیین مفهوم ارزش خالص دارایی (NAV) در شرکت‌های سرمایه گذاری می‌پردازیم تا از این دریچه بتوانیم درک مفاهیم حاکم در تحلیل بنیادی این دست از شرکت‌های سرمایه‌گذاری را ملموس‌تر نماییم.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  بر اساس نوع فعالیت شرکت‌های فعال در بورس می‌توان آن‌ها را به چند دسته تقسیم کرد: شرکت‌های تولیدی، خدماتی، قراردادی و پیمانکاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری.

  البته عمده شرکت‌ها در دسته تولیدی و سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست با هدف سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی و غیر بورسی تأسیس می‌شوند.

  اول شرکت‌هایی که هدف آن‌ها از سرمایه‌گذاری صرفاً کسب سود از محل فروش سهام است. این دسته از شرکت هم عمدتاً به صورت کنترلی اقدام به خرید سهام شرکت‌های زیرمجموعه نمی‌کنند و عمده سبد سهامشان را سهامی با درصدهای کمتر از یک درصد تشکیل می‌دهند.

  دوم شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند که هدفشان سرمایه‌گذاری به صورت کنترلی از طریق مالکیت مستقیم و یا غیرمستقیم توسط شرکت‌های زیرمجموعه آن است که به آنها هلدینگ سرمایه گذاری می گویند.

  در حالت اخیر برای مثال شرکت سرمایه‌گذاری مالکیت ۳۵ درصد یک شرکت را به دست می‌گیرد و از طریق یک شرکت غیر بورسی که مالکیت ۱۰۰ درصد آن را دارد، مالکیت ۲۵ درصد دیگر آن را نیز در اختیار می‌گیرد.

  در نتیجه در مجموع مالکیت ۶۰ درصد آن شرکت در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری بوده و به اصطلاح سهامدار عمده آن بوده و مالکیت کنترلی آن شرکت را در دست گرفته است.

 • ادیکاتور
 • برای اینکه متوجه بشویم هدف یک شرکت سرمایه‌گذاری کدام‌یک از حالات فوق است باید به اساسنامه شرکت رجوع کرد، با این وجود در ابتدای یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی نیز می‌توان آن را رؤیت کرد.

  تصویر فوق بخشی از اطلاعات موجود در یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با نماد تاپیکو است.

  همان‌طور که در تصویر مشخص شده است هدف این شرکت سرمایه‌گذاری کنترلی در سهام شرکت‌های دیگر است. این دسته از شرکت‌ها در سبد سهام خود عموماً دارای چندین سهم با مالکیت بیش از ۵۰ درصد می‌باشند. هم‌چنین این شرکت‌ها در رشد و توسعه شرکت‌های تولیدی و زیرمجموعه خود نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

  در تصویر فوق بخشی از سبد سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین را مشاهده می‌فرمایید. همان‌طور که مشخص شده است این شرکت مالکیت ۵۰ درصدی چندین شرکت را در اختیار دارد که این موضوع متناسب با اهداف تعریف‌شده در اساسنامه شرکت است.

  این گزارش در کدال تحت عنوان صورت وضعیت پرتفوی ماهیانه برای شرکت های سرمایه گذاری وجود دارد.

  Net Asset Value که به اختصار از آن به NAV یاد می‌گردد به خالص ارزش دارایی‌های یک شرکت سرمایه‌گذاری اشاره دارد. در واقع به ما این موضوع را نشان می‌دهد که ارزش روز آنچه متعلق به سهامداران است چند ریال است و این موضوع اصلی‌ترین مبحث در امر سرمایه‌گذاری است.

  فرمول محاسبه NAV از رابطه زیر محاسبه می‌گردد:

  همان‌طور که در فرمول بالا مشاهده می‌کنید از ارزش روز دارایی‌ها و بدهی‌ها یاد شده است. برای در این موضوع توضیحاتی را ادامه ارائه می‌کنیم تا به طور دقیق با مفاهیم آشنا بشوید.

  معادله اصلی حسابداری که در ترازنامه شرکت‌ها برقرار است به شرح زیر است:

  جمع کل دارایی‌ها = جمع کل بدهی‌ها + جمع حقوق صاحبان سهام

  بنابراین ما در فرمول محاسبه خالص ارزش دارایی‌های هر سهم به دنبال محاسبه ارزش روز حقوق صاحبان سهام هستیم تا ببینیم بر اساس آنچه امروز روی داده، ارزش روز سرمایه‌گذاری شرکت و در نتیجه ارزش روز حقوق صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری چند ریال است.

  همان‌طور که پیش از این نیز ذکر گردید شرکت‌های سرمایه گذاری و تولیدی عمده شرکت‌های بورسی را تشکیل می‌دهند به همین دلیل با استناد به صورت‌های مالی این دو نوع شرکت به تبیین موضوع فوق می‌پردازیم.

  همانگونه که پیش از این ذکر شد معادله اصلی حسابداری از رابطه زیر تبعیت می‌کند:

  جمع کل دارایی‌ها = جمع کل بدهی‌ها + جمع حقوق صاحبان سهام

  رابطه فوق به این معناست که دارایی‌های خریداری‌شده توسط شرکت یا متعلق به سهامداران است و یا طلبکاران. اما نکته حائز اهمیت این است که دارایی‌های گزارش‌شده در ترازنامه دقیقه به چه مواردی اشاره می‌کند؟

  به ترازنامه شرکت تولیدی کالسیمین توجه فرمایید:

  همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌فرمایید از حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال دارایی‌های این شرکت، حدود ۸ هزار میلیارد ریال آن را دارایی‌هایی مانند موجودی کالا، دریافتنی‌های تجاری و دارایی‌های ثابت مشهود (مانند زمین، ماشین‌آلات و تجهیزات و … ) شکل داده‌اند.

  ترازنامه بر اساس اصول حسابداری تهیه می‌شود. یکی از اصول حسابداری اصل بهای تمام شده تاریخی است. بر طبق این اصل شرکت‌ها مکلف هستند تا ارزش دارایی‌های خود را به قیمت زمان خرید خود ثبت کنند.

  بنابراین مثلاً شرکت کالسیمین یکی از زمین‌های خود را در سال ۱۳۶۵ به قیمت ۱۰۰ میلیون ریال خریده است و در نتیجه ارزش این دارایی در دفاتر به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال ثبت شده است در حالی که در سال ۱۳۹۷ ارزش این زمین به ۳۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده باشد.

  از آنجایی که برای به‌روزرسانی اطلاعات ارزش زمین نیازمند حضور کارشناس دادگستری هستیم بنابراین هیچ‌گاه این به‌روزرسانی انجام نمی‌شود مگر در شرایط خاصی مانند افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها که در این حالت شرکت اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد.

  بنابراین همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید عملاً در شرکت‌های تولیدی دسترسی به NAV کار غیرممکنی محسوب می‌شود و به همین دلیل ارزش‌گذاری در این شرکت‌ها با برآورد سود خالص و استفاده از ضریب P/E ممکن می‌شود.

  شما به ترازنامه شرکت سرمایه‌گذاری اعتلای البرز  نگاه کنید.

  همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌فرمایید کل دارایی‌های شرکت که از مجموع دارایی‌های جاری و غیر جاری به دست می‌آید معادل ۱۲۲۵۴۳۴ میلیون ریال است که از این مقدار ۱۱۱۲۱۱۲ میلیون ریال معادل ۹۱ درصد آن مربوط به سرمایه‌گذاری‌های شرکت است.

  از آنجایی که سرمایه‌گذاری‌های شرکت را می‌توان از طریق برآورد ارزش شرکت و یا تابلوی معاملات به دست آورد به همین دلیل می‌توانیم از خالص ارزش دارایی‌های شرکت به عنوان ابزاری جهت محاسبه ارزش ذاتی شرکت استفاده کرد.

  بنابراین با محاسبه NAV تا حدود زیادی می‌توان ارزش روز حقوق صاحبان سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را برآورد کرد.

  در این مقاله سعی بر آن شد تا مفهوم NAV برای شما تشریح گردد و از این دریچه الزام محاسبه آن برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری تشریح گردد.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  برای محاسبه خالص ارزش دارایی‌های هر سهم یک شرکت سرمایه‌گذاری بایستی ضمن در نظر گرفتن ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام، اثرات سودهای تقسیمی دریافتی، سود(زیان) ناشی از فروش سهام، ارزش افزوده ناشی از مالکیت سهام بورسی و غیربورسی و مفهومی به نام ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها لحاظ گردد که در مقاله فاکتورهای مهم در محاسبه NAV هر سهم به تفصیل در این مورد توضیحاتی ارائه می‌گردد.

  همچنین در صندوق های سرمایه گذاری با مفهوم ارزش خالص دارایی کار خواهید داشت که می توانید بحث NAV صدور و NAV ابطال را از مقاله صندوق سرمایه گذاری مطالعه نمایید.

  مؤلف: احمد لحیم گرزاده

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

  سلام.ایا خرید سهام شرکت سرمایه گزاری ثابت در زمان ریزش اصل سرمایه تضمین شده به ناوی شرکت الزام به خرید دارد در صورت نبود خریدار؟

  با سلام و احترام
  نهادی تحت عنوان شرکت سرمایه‌گذاری ثابت نداریم.
  در صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت در صورتی که تضمین اصل سرمایه نیز داشته باشند، چنین مواردی امکان پذیر است.

  با سلام میخواستم بدونم ارزش ذاتی سهم ثشاهد چقده اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  سلام خسته نباشید قیمت NAVدارا یکم در اوایل تیرماه کمتر قیمت روز آن بود در حالی که هم اکنون برعکس شده آیا این نشانه خوبی برای خرید است یا خیر.متشکرم

  با سلام و احترام
  بله از لحاظ تئوریک تحلیل بنیادی، خرید اوراق بهادار کمتر از ارزش ذاتی آن مناسب ارزیابی می‌شود، اما توجه داشته باشید، که این یکی از ملاک‌های تصمیم‌گیری بوده و باید سایر شرایط را نیز بررسی کنید.

  سلام دمتون گرم پاسخ همه رو میدهید
  کاش میشد یه مثال از محاسبه p/nav رو برای اون شرکت تولیدی که مقدوره میزاشتید تا ما بهتر میتونستیم خودمون بریم ترازنامه شرکت ها رو بفهمیم. من خیلی وقته دنبالش هستم ولی هیچ کس انگار هیچی ازش نمیدونه. خیلی ممنون

  باسلام دوست عزیز
  فرض کنید قیمت پایانی سهم امروز ۲۱۲ تومان بوده و nav سهم را شما ۴۳۲ تومان محاسبه کرده اید.
  برای محاسبه P/NAV این سهم این دو مقدار را را بر هم تقسیم می کنیم. یعنی ۲۱۲ تقسیم بر ۴۳۲ عددی که بدست می آید ۵۰ درصد می شود. پس به دلیل اینکه nav شرکت ۴۳۲ بوده قیمت سهم باید ۷۵ درصد این عدد( ۴۳۲ ) در بازار قیمت می‌خورد. ۷۵ درصد ۴۳۲ تومان (مقدار NAV) برابر است با ۳۲۴ تومان یعنی باید سهم در بازار ۳۲۴ تومان قیمت می‌خورد اما قیمت پایانی سهم را ۲۱۲ تومان در نظر گرفته بودیم. پس در این صورت می توانیم نتیجه بگیریم که ارزش این شرکت در بازار از ارزشی که باید معامله شود کمتر است چرا که ۷۵ درصد nav سهم شرکت در بازار ۳۲۴ تومان است در صورتیکه قیمت روز این سهم ۲۱۲ تومان است.
  بنابراین اگر سهم را۲۱۲ تومان بخریم انتظار داریم که به ۳۲۴ تومان ارزشی که حساب کردیم برسد یا نزدیک به این عدد رشد کند (ممکن است فردا NAV دیگری باشد، ما NAV روز را حساب کردیم).
  خب برای اینکه قیمت روز سهم (۲۱۲ تومان) به ارزش سهم (۳۲۴ تومان) برسد یعنی نزدیک به ۵۰ درصد باید رشد کند. اگر پرتفوی این شرکت در شرایط فعلی بخواهد باقی بماند در واقع این ۵۰ درصد اگر بخواهد بشود ۷۵ درصد)میانگین درصد NAV) نزدیک به ۵۰ درصد باید قیمت سهام این شرکت رشد کند.

  سلام. و خسته نباشید. چطور میتونیم ارزش ذاتی سهام یک شرکت (نه لزوما سرمایه گذاری) رو بدست بیاریم؟ممنون

  باسلام دوست عزیز
  مدل گوردون یا مدل سود باقیمانده DDM، مدلی جهت محاسبه ارزش ذاتی سهام برمبنای ارزش فعلی سود تقسیمی پیش بینی شده با نرخ ثابت است.
  این مدل فرض می کند شرکت همیشه وجود داشته و سود تقسیمی براساس یک نرخ مشخص به صورت پیوسته افزایش می یابد. برای برآورد ارزش سهام، ارزش سهم تابعی از سودهای تقسیمی مورد انتظار در دوره آتی، هزینه حقوق صاحبان سهام و رشد مورد انتظار در سودهای تقسیمی درنظر گرفته می شود. نتیجه این تابع یک فرمول ریاضی ثابت است، که برمبنای یک سری بی نهایت از سودهای تقسیمی مورد انتظار در آینده قرار گرفته است.
  ارزش سهام را می‌توان با استفاده از فرمول ریاضی زیر محاسبه کرد، این فرمول برمبنای خواص ریاضی یک سری از اعداد در حال رشد با نرخ ثابت در نظر گرفته می‌شود.
  Intrinsic value of stock به معنای ارزش داتی سهام است.
  (Intrinsic value of stock = D÷(k-g
  به طوری که D، سود تقسمی مورد انتظار هر سهم، K بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار و g نرخ رشد مورد انتظار سود تقسیمی سهام است.
  در یک دسته‌بندی کلی، سه رویکرد مجزا برای تعیین ارزش یک شرکت وجود دارد:
  رویکرد ترازنامه‌ای
  رویکرد نسبی
  رویکرد تنزیلی

  سلام وقت شما به خیر
  مرسی بابت نوضییح خوب و جامع شما
  فقط میخواستم بدونم که nav هر سهام رو از کجا میشه پیدا کرد؟؟

  باسلام دوست عزیز
  درحال حاضر NAVصندوق های سرمایه گذاری در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران صفحه خانه لبه صندوق های سرکابه گذاری نمای داده می شود

  سلام .
  ممنون از بابت اطلاعات مفیدی که منتشر میکنید . بسیار عالی است که ایرادات و اشکالات موجود در دستو العملها و قوانین موجود را هم در مواقعی شفاف می کنید .این روند در در دراز مدت باعث شفافیت و منطقی تر شدن امور می شود .
  موفق باشید .

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  مفهوم ارزش ذاتی سهام یکی از حیاتی ترین موضوعات برای سرمایه گذاران است.

  ارزش ذاتی سهام یا ارزش بنیادی (Intrinsic value) ازاصطلاحات بورسی است که بر اساس آموزش تحلیل بنیادی، تحلیل گران با محاسبه نمودن ارزش ذاتی سهام در قیاس با ارزش بازار برای سهم خود تصمیم گیری می کنند.

  ارزش ذاتی سهام یک سرمایه‌گذاری مانند اوراق بهادار بر اساس 2 عامل قدرت سودآوری و کیفیت کسب سود تعیین می‌شود. 

  به بیانی دیگر به ارزش واقعی سهام یک شرکت گفته می شود که براساس تمامی ابعاد و فاکتورهای کسب و کار نظیر صورت های مالی، پتانسیل رشد و رونق شرکت و دارایی های مشهود و نامشهود بدست می آید.ارزش فعلی (present value) جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران پدید می‌آورد، گویا و تعیین‌ کننده ارزش ذاتی سهام است.

  مدل سود باقیمانده DDM یا گوردون مدلی است که برای محاسبه Intrinsic value برمبنای ارزش فعلی سود تقسیمی پیش بینی شده با نرخ ثابت استفاده می شود.براساس این مدل شرکت همیشه وجود داشته و سود تقسیمی براساس یک نرخ مشخص به صورت پیوسته افزایش می یابد.برای برآورد ارزش سهام، ارزش سهم تابعی از سودهای تقسیمی مورد انتظار در دوره آینده، هزینه حقوق صاحبان سهام و رشد مورد انتظار در سودهای تقسیمی درنظر گرفته می شود که در آخر به یک فرمول ریاضی ثابت می رسید که برمبنای یک سری بی نهایت از سودهای تقسیمی مورد انتظار در آینده قرار گرفته است.ارزش سهام را می‌توان با استفاده از فرمول ریاضی زیر محاسبه کرد، این فرمول برمبنای خواص ریاضی یک سری از اعداد در حال رشد با نرخ ثابت در نظر گرفته می‌شود.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  (Intrinsic value of stock = D÷(k-g(ارزش داتی سهام)

  D: سود تقسمی مورد انتظار هر سهمK: بازده مورد انتظار سرمایه‌گذارg: نرخ رشد مورد انتظار سود تقسیمی سهام 

  لزوماً با ارزش بازاریکسان نیست به همین دلیل سرمایه‌گذاران با استفاده از تفاوت در قیمت ذاتی و قیمت بازار اقدام به خرید یا فروش دارایی یا سهام می‌کنند. 

   به اختلاف بین ارزش ذاتی سهام و قیمت بازار، حباب گفته می‌شود که حباب ها می‌توانند مثبت و یا منفی باشند.

  جهت ارزش ‌گذاری شرکت‌ها و دارایی‌ها برای ارزش گذاری می توانند از 4 روش استفاده کنند:

  جهت استفاده از این 4 روش‌ در نظر گرفتن اصول بنیادی که در ارزش‌گذاری بسیار اهمیت دارند را در نظر بگیرید است:

 • شبندر سهام یاب
 • این اصل به معنای سازگاری متغییرهای به کار رفته در فرمول ها با یکدیگراست.

  در ارزشیابی نیازی به انجام محاسبات دقیق و پیچیده و زمان‌بر برای متغیرهای کم‌اهمیت نیست.

  در این اصل اثر درآمدی و هزینه‌ای همه اقلام مهم صورت‌های مالی باید در محاسبات لحاظ شوند.

  این اصل به منظورامکان اندازه‌گیری صحیح عملکرد شرکت و سازگار بودن اقلام و متغیرهای استفاده‌شده، اقلام عملیاتی از غیر‌عملیاتی تفکیک و هرکدام به ‌صورت مستقل ارزشیابی می‌شوند.

  نرخ‌های استفاده‌ شده برای بازده سهامداران، بدهی‌ها، رشد و بازده سرمایه‌گذاری‌ها همگی باید انتظاری باشند و نه تاریخی، به این دلیل که پول پرداختی برای خرید شرکت بابت جریان‌های نقدی آتی و نه تاریخی است. دلیل محاسبه نرخ‌های تاریخی، استفاده از آ‌ن‌ها به‌عنوان معیاری برای تخمین و پیش‌بینی نرخ‌های آتی است.

  ارزشی است که روی دارایی نوشته شده است.

  ارزش واقعی یک دارایی است.

  به بیانی دیگرارزش ذاتی، ارزش فعلی جریانات نقدی حاصله از دارایی‌ها مثل سود‌ تقسیمی و… است.

  ارزشی است که بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضای بازار بوجود می‌آید و این ارزش می‌تواند با ارزش واقعی یا ذاتی متفاوت باشد.

  ارزشی است که با محاسبه از دفاتر حسابداری به ‌دست‌می‌آید و با ارزش واقعی متفاوت است.

  ارزشی است که برای تصاحب یک دارایی مشابه باید پرداخت شود.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  طرفداران نظریه تحلیل ارزش ذاتی سهام بر این مطلب تاکید دارند که در هر لحظه از زمان اوراق بهادار منفرد دارای ارزش ذاتی هستند و این ارزش در ارتباط با درآمد آن سهام است.

  ارزش ذاتی قیمت‌های جاری سهام را تابعی از ارزش تنزیل شده جریان درآمدی آینده یا نسبت قیمت به درآمد است.

  تحلیلگران با تعیین نرخ رشد درآمد و پیش‌بینی درآمد سال آینده، قیمت ذاتی سهام را برای دوره جاری تخمین می زنن

  و با مقایسه آن ارزش‌ها با قیمت‌های واقعی اقدام به انجام معاملات می نمایند.

  درآمد بالقوه هر اوراق بهادار وابسته به عواملی نظیر عملکرد مدیریت، شرکت، موقعیت صنعت و وضعیت اقتصادی است.نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  با مطالعه دقیق این عوامل تجزیه و تحلیل کنندگان قادر خواهند بود تفاوت قیمت اوراق بهادار را از ارزش ذاتی آنها را محاسبه کرده و از این طریق نفع ببرند.

  بدین ترتیب اگر قیمت خیلی بالاتر یا پایین‌تر از ارزش ذاتی باشد با انجام سفارش های فروش یا خرید سود بسیار زیادی عاید آنها خواهد شد. چگونگی خرید سهام در بورس را ببینید.

  تحلیلگران ارزش ذاتی با استفاده از فرمول زیر،ارزش ذاتی سهام را در زمان فعلی تخمین میزنند.

  Vcs= ارزش تخمینی سهام عادی در زمان فعلی

  D1 = سود سهام مورد انتظار که در دوره آینده پرداخت خواهد شد

  k = نرخ بازده مورد انتظار

 • واعتبار
 • g= نرخ تخمینی رشد آینده سود سهام است.

  اگر سود نقدی مورد انتظار معادل ۲۸۰ ریال،نرخ بازده مورد انتظار ۲۵ درصد و نرخ رشد سود سهام ۱۴ درصد باشد.

  قیمت سهام عادل ۲۵۴۵ ریال،تخمین زده خواهد شد:

  از طرف دیگر می توان با استفاده از الگوی فزاینده درآمد نیز از ارزش ذاتی سهام را تصمیم زد:

  Vcs=نسبت قیمت به درآمد مورد انتظار×درآمد پیش بینی شده هر سهم

  معادله بعدی نیز روش محاسبه P1 / E1 یا نسبت قیمت به درآمد مورد انتظار را نشان می دهد:

  در این معادله D1 / E1 نسبت سود سهمی پرداختنی مورد انتظار

  k= نرخ بازده مورد نظر برای هر سهم است.

  g= نرخ رشد مورد انتظار سود سهام است.

  به عنوان مثال اگر سود نقدی مورد انتظار معادل ۲۸۰ ریال،درآمد پیش بینی شده هر سهم ۸۰۰ ریال،نرخ بازده مورد انتظار ۲۵ درصد و نرخ رشد سود سهام ۱۴ درصد باشد.

  ،قیمت سهام معادل ۲۵۴۵ ریال، تخمین زده خواهد شد:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام (الزامی)

  ایمیل (الزامی)

  وب‌سایت

  لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید:

  اول فارکس رو یاد بگیر، به درآمد برس و بعدش هزینه آموزش رو بده

  بروکر لایت فارکس – ثبت نام و بررسی لایت فارکس lite forex

  رزرو جلسه مشاوره آنلاین

  [email protected]

  شیراز، ملاصدرا،کوچه پنج

  تمامی حقوق محفوظ است.

  نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم
  نحوه محاسبه ارزش ذاتی سهم

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.