نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین
نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

در این مقاله آموزشی نحوه دریافت و واریز وجه، مشاهده پرتفوی، نحوه خرید عرضه اولیه بصورت خودکار و نحوه خرید و فروش سهام بصورت آنلاین در سامانه مفید آنلاین با استفاده از لپ تاپ یا گوشی موبایل را خدمت شما معرفی خواهیم کرد. سامانه آنلاین پلاس (Online Plus) همان مفید آنلاین (Mofid Online) است! بعد از ثبت نام در کارگزاری مفید نهایتا بعد از 5 روز کاری اطلاعات ورود توسط کارگزاری مفید برای شما ارسال خواهد شد حال می‌توانید وارد یکی از پنل های معاملات آنلاین کارگزاری مفید شوید و نسبت به خرید و فروش سهام بصورت آنلاین اقدام بفرمایید. جهت راحتی شما دوستان عزیز این آموزش به دو بخش تقسیم شد با توجه به اینکه از ویندوز یا موبایل برای ورود به مفید آنلاین استفاده میکنید روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید و آموزش مربوطه را مطالعه بفرمایید همراه پارس سهام باشید.

طبق گزارش‌های سازمان بورس اوراق بهادار تهران، کارگزاری مفید می‌تواند به عنوان بهترین کارگزاری بورس تهران در سال 99 درنظر گرفته شود یکی از ویژگی های ممتاز کارگزاری مفید ارائه  5 سامانه معاملاتی جهت خرید و فروش آنلاین سهام به مشتریان خود است که معامله‌گران می‌توانند به سلیقه خود از هر کدام از این سامانه‌ها استفاده کنند. ابتدا بصورت خلاصه و در جدول زیر این 5 سامانه را با هم مقایسه می‌کنیم و در ادامه نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین را گام به گام تشریح خواهیم کرد.

نکته: مطابق جدول بالا اگر از لپ تاپ و کامپیوتر شخصی برای ورود به پنل معاملاتی استفاده میکنید توصیه ما به شما استفاده از سامانه “مفید آنلاین یا آنلاین پلاس” است که در ادامه توضیح مربوط به این سامانه بصورت مفصل بیان شده است و اگر برای ورود به پنل معاملاتی از موبایل و یا تبلت استفاده میکنید توصیه ما به شما استفاده از سامانه “ایزی تریدر” است در مقاله ای جداگانه آموزش کامل سایت و اپلیکیشن ایزی تریدر (نحوه خرید و فروش سهام، دریافت و واریز وجه، خرید خودکار عرضه اولیه و …) برای هر دو نسخه ایزی تریدر (نسخه ویندوز: کامپوتر و لپ تاپ؛ نسخه اپلیکیشن برای موبایل: گوشی همراه با سیستم عامل Android یا IOS) توضیح داده شده است.

تذکر: در آبان 99 کارگزاری مفید تصمیم گرفت سامانه مفیدآنلاین را از دسترس خارج کند و سامانه آنلاین پلاس با امکانات بیشتر نسبت به سامانه مفیدآنلاین را جایگزین کند بنابراین در ادامه این مقاله آموزش کار با سامانه جدید آنلاین پلاس مفید را خدمت شما بیان خواهیم کرد سامانه آنلاین پلاس با همان اسم مفیدآنلاین در دسترس است.

اگر جز افرادی هستید که با لپ تاپ، تبلت و کامپیوتر شخصی قصد ورود به سیستم معاملاتی مفید را دارید پیشنهاد ما به شما استفاده از سامانه مفید آنلاین است. جهت ورود به کارگزاری مفید آنلاین به سایت mofidonline.com مراجعه کنید نام کاربری و پسورد خود را وارد نمایید و روی گزینه ورود کلیک کنید.

نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

اگر برای اولین بار وارد این سایت شوید بایستی با 2 توافق‌نامه موافقت کنید تا اجازه ورود به پنل معاملاتی بر خط مفید را داشته باشید این دو توافق‌نامه مربوط به توافق‌نامه‌های سازمان بورس است که در تمام کارگزاری‌های موافقت با این توافق‌نامه‌ها از معامله‌گران گرفته می‌شود. توافق‌نامه اول مربوط به “معاملات تحت احتیاط طبق کدال” است.

توافق‌نامه دوم مربوط به “بیانیه پذیرش ریسک معاملات در بازار پایه (جدید)” است.

کارگزاری مفید یک توافق‌نامه دیگر نیز دارد که اختیاری ست: “توافق نامه ارسال سفارش عرضه اولیه”؛ اگر شما با این توافق‌نامه موافقت کنید به کارگزاری مفید این اختیار را می‌دهید که در صورتی که حساب شما نزد کارگزاری به میزان کافی اعتبار داشته باشد، کارگزاری مفید در تمامی عرضه اولیه‌های اقدام به ثبت سفارش خرید برای شما می‌نماید.

بعد از پذیرش این 3 توافق نامه وارد پنل کاربری مفید آنلاین خواهید شد حال می‌توانید در ساعات معامله بورس تهران، از این پنل نسبت به خرید و فروش سهام بصورت برخط اقدام کنید. بعد از ورود به مفید آنلاین با صفحه زیر مواجه می‌شوید دقت کنید که اگر با گوشی موبایل وارد شوید نسخه موبایل مفید آنلاین را مشاهده خواهید کرد که با این صفحه تفاوت دارد!

صفحه شلوغی بنظر میرسد! اما کار با آن راحت است! بگذارید ابتدا امکاناتی که در منو وجود دارد را خدمت شما توضیح دهیم. اگر ماوس را بر روی هر کدام از آیکون های این منو قرار بدهید توضیحات آن به شما نشان داده میشود در ادامه “واریز وجه” و “تقاضای وجه” را توضیح خواهیم داد.

در ابتدای کار برای اینکه بتوانید سهامی بخرید باید پول در حساب کارگزاری داشته باشید، وقتی از منوی کنار روی گزینه “واریز وجه” (اولین گزینه) کلیک کنید، صفحه ای مطابق شکل زیر به شما نشان داده میشود.

 • حامد عمادی
 • برای انتقال پول از حساب بانکی تان به حساب کارگزاری مفید 2 راهکار دارید: واریز آنی و ثبت فیش، اگر قصد واریز مبلغی کمتر از 50 میلیون تومان دارید گزینه “واریز آنی” بهتر است چرا که همان لحظه پول در حساب شما شارژ میشود و میتوانید در همان لحظه اقدام به خرید سهام کنید. با وارد کردن مبلغ مورد نیاز و انتخاب درگاه پرداخت و کلیک روی گزینه “ارسال” به درگاه پرداخت مربوطه در سایت شاپرک انتقال داده میشوید و با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود، مبلغ مورد نیاز در حساب کارگزاری مفید برای شما شارژ خواهد شد.

  دقت بفرمایید که حداکثر مبلغ جهت پرداخت اینترنتی از هر کارت بانکی 50 میلیون تومان در هر شبانه روز است بنابراین اگر میخواهید در یک روز مبلغی بیشتر از 50 میلیون به حساب تان در کارگزاری مفید واریز کنید باید از گزینه “ثبت فیش” استفاده کنید. با انتخاب این گزینه صفحه زیر برای شما نمایان می‌شود.

  در قسمت‌های مشخص شده، تاریخ فیش، شماره فیش، مبلغ فیش و بانک را وارد نمایید و روی گزینه تایید کلیک کنید، همچنین تصویر فیش واریزی خود را نیز میتوانید آپلود کنید. در قسمت “بانک” مطابق شکل زیر، نام بانک و شماره حساب‌های کارگزاری مفید را مشاهده می‌کنید طبق پیشنهاد کارگزاری مفید بهتر است واریز وجه را از طریق شماره حساب بانک ملت انجام دهید.

  نکته: با انتخاب روش “ثبت فیش” برای انتقال وجه، پول قبل از شروع ساعت معاملات روز کاری آینده به حساب شما در کارگزاری مفید واریز می‌شود بنابراین به فیشهای واریزی در طی روز کاری ترتیب اثر داده نخواهد شد.

  اجازه بدهید که نحوه دریافت وجه از کارگزاری مفید را نیز همین‌جا خدمت‌تان توضیح دهیم، وقتی سهام خود را از طریق کارگزاری مفید بفروشید، در همان لحظه پول حاصل از فروش آن سهام به حساب شما در کارگزاری مفید واریز می‌شود. وقتی از منو روی گزینه “تقاضای وجه” کلیک کنید، صفحه زیر برای شما نمایان می‌شود.

  تذکر: وقتی سهام خود را میفروشید پول حاصل از فروش سهام به مدت 3 روز کاری در حساب کارگزاری بلوکه خواهد شد و شما بعد از سه روز کاری میتوانید درخواست دریافت وجه بدهید. حال با انتخاب یکی از تاریخ های موردنظر و سپس وارد کردن مبلغ موردنظرتان و انتخاب شماره حساب (در صورتی که چند شماره حساب در کارگزاری مفید ثبت کرده اید) میتوانید نسبت به دریافت وجه اقدام کنید.

  در بالای صفحه 2 عنوان مشاهده می‌کنید: “بلوکه شده، قدرت خرید”؛ اگر ماوس را روی آن قرار دهید پنجره ای مطابق شکل زیر برای شما نشان داده خواهد شد. عبارت “بلوکه شده” مربوط به پولی ست که شما ثبت سفارش خرید سهام زده اید اما هنوز سفارش شما نهایی نشده است! برای مثال شما قصد خرید سهامی از صف خرید را دارید و سفارش خود را ثبت کرده اید اما هنوز سفارش شما نهایی نشده است این مبلغ پول بلوکه میشود تا شما همزمان با این پول سفارش دیگری را ثبت نکنید!

  عبارت “قدرت خرید” مربوط به مبلغ پولی ست که شما میتوانید با این مبلغ سفارش خرید سهام انجام دهید، “مانده مشتری” که همان کل مبلغ پولی است که بصورت نقد در حساب کارگزاری خود دارید در واقع مجموع همان مبلغ “بلوکه شده” و “قدرت خرید” شماست.

  حالا که با نحوه دریافت و واریز وجه به حساب خود در کارگزاری مفید آشنا شدید حال نحوه خرید و فروش سهام توسط کارگزاری مفید را خدمت تان تشریح خواهیم کرد برای این کار ابتدا از قسمت “ارسال سفارش” مطابق شکل زیر نماد بورسی مدنظرتان را جستجو کنید برای مثال نماد بورسی “پتایر” مربوط به شرکت ایران تایر را جستجو کنید و روی گزینه نماد یافت شده کلیک کنید.

  تمامی اطلاعات شرکت موردنظر بصورت شکل زیر برای شما نمایش داده میشود. سه بخش مجزا بصورت زیر وجود دارد که هر ابتدا هر کدام از این سه بخش را خدمت شما توضیح میدهیم.

  بخش اول مربوط به اطلاعات شرکتی است که نماد بورسی آنرا جستجو کردید و قصد خرید یا فروش سهام آنرا دارید. به شکل زیر دقت کنید اجازه بدهید تمامی عناوینی که در این قسمت وجود دارد را برای شما توضیح دهیم.

  نوار بالا که از یک محدوده قرمز تا سبز قرار دارد مربوط به محدوده معاملات سهام در روز جاری است در واقع سهام هر شرکت بورسی بین 5+ درصد تا 5- درصد قیمت پایانی روز قبل خود میتواند نوسان داشته باشد. عددی که در وسط این نوار درج شده است مربوط به قیمت پایانی روز قبل سهام است در اینجا قیمت پایانی نماد بورسی پتایر در روز کاری قبل 169300 ریال بوده است و در روز جاری میتواند بین 152370 ریال و 186230 ریال تغییر قیمت بدهد (5 درصد عدد 169300 را حساب کنید و از این عدد کم کنید کمترین قیمت مجاز روز جاری بدست می آید و اگر 5 درصد عدد 169300 را به آن عدد اضافه کنیم بیشترین قیمت مجاز روز جاری بدست می آید). همانطور که میبیند قیمت سهام پتایر در روز جاری بین آن بازه که پررنگ شده است نوسان داشته است یعنی تقریبا از 3- درصد تا 2+ درصد.

  حال اگر روی دایره کوچک که در انتهای این بخش است کلیک کنید مطابق شکل زیر وارد صفحه مربوط به اطلاعات مالی شرکت خواهید شد. توضیح مختصری پیرامون هر کدام از این عناوین خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

  حال ابتدا سراغ بخش سوم میرویم! به شکل زیر دقت بفرمایید این قسمت مربوط سفارش های خرید و فروش سهام موردنظر است که بصورت لحظه ای در سایت TSETMC ثبت میشود در واقع هر شخصی که از پنل هر کارگزاری اقدام به ثبت سفارش خرید یا فروش سهام کند این اطلاعات خرید و فروش بصورت لحظه ای به هسته بورس ارسال میشود و سایت کارگزاری ها بصورت لحظه ای این اطلاعات را به مشتریان خود نمایش میدهند.

  در این قسمت 5 سفارش خرید و فروش که توسط معامله گران در هسته معاملات ثبت شده است را مشاهده میکنید، تمامی سفارش ها (هم خرید و هم فروش) که در تمامی کارگزاری های مختلف ثبت میشود به هسته معاملات بورس ارسال میشود و شما 5 عدد از این سفارش ها را اینجا مشاهده میکند بنابراین ممکن است این تعداد سفارش ها بیشتر باشد.

  قسمت قرمز رنگ مربوط به سفارش های فروش سهام و قسمت آبی رنگ مربوط به سفارش های خرید سهام است مطابق شکل بالا که مربوط به نماد پتایر است 1 نفر قصد فروش تعداد 24827 برگه سهام پتایر را به قیمت 162000 ریال دارد و در طرف دیگر، 1 نفر قصد خرید تعداد 300 برگه سهام پتایر را به قیمت 161700 ریال دارد. حال اگر شخصی سفارش خریدی را با قیمت 162000 ریال ثبت کند هسته معاملات سهام شخصی را که قصد فروش سهام خود با قیمت 162000 ریال داشته است را به این شخص میفروشد! نمودار پایینی نیز تغییرات قیمت در روز جاری را نشان میدهد.

  خب حال برویم سراغ اصل کار! یعنی نحوه خرید و فروش سهام در پنل کارگزاری مفید، مطابق شکل زیر در بخش دوم، 2 گزینه برای شما وجود دارد: “خرید” و “فروش”، اگر قصد خرید سهام را دارید روی گزینه خرید کلیک کنید.

  مطابق شکل بالا فقط کافی ست تعداد و قیمت سهام موردنظرتان را وارد کنید و روی گزینه “خرید” کلیک کنید تا خرید برای شما انجام گیرد. چند نکته پیرامون خرید سهام در پنل کارگزاری مفید وجود دارد که در ادامه خدمت تان بیان خواهیم کرد.

  سهام هر شرکت بورسی در یک روز میتواند بین یک بازه خاص تغییر قیمت بدهد (عموما بین 5+ درصد و 5- درصد) وقتی در کادر قیمت کلیک کنید مطابق شکل زیر کمترین و بیشترین قیمت مجازی که میتوانید وارد کنید به شما نشان داده میشود دقت بفرمایید قیمتی که در این کادر وارد میکنید باید بین این دو عدد باشد وگرنه سفارش خرید شما در سیستم ثبت نمیشود (در مقاله‌ای جداگانه دامنه نوسان روزانه قیمت سهام در بورس بصورت مفصل توضیح داده شده است! حتی ممکن است سهام یک شرکت بالای 100% هم تغییر قیمت داشته باشد)

  شما میتوانید به سطرهای جدول خرید و فروش نگاه کنید و قیمت خرید یا فروش خود را ثبت کنید برای مثال وقتی میخواهید سهامی بخرید اگر به قیمت سطر اولِ “فروش”، قیمت خود را وارد نمایید هسته معاملات بورس، سهام را برای شما میخرد! چرا که فردی قصد فروش سهام خود با این قیمت را دارد و شما هم دقیقا با همین قیمت قصد خرید دارید! بنابراین هسته معاملات، سهام را برای شما از آن فرد میخرد، مبارک باشه!

  دقت بفرمایید شما میتوانید هر عددی بین بازه مجاز روزانه را در کادر قیمت وارد کنید مطابق شکل قبلی بازه قیمت مجاز روزانه پتایر بین 152,370 و 186,230 ریال است (در آن روزی که ما این مقاله را نوشتیم!) اما مطابق شکل زیر، در این لحظه که ما میخواهیم اقدام به ثبت سفارش کنیم هیچ شخصی حاضر به فروش سهام خود با قیمتی کمتر از 161,200 ریال نیست و اگر ما قیمتی کمتر از این عدد (مثلا 155,000) را ثبت کنیم سفارش ما ثبت میشود اما باید منتظر بمانیم تا شخصی تصمیم به فروش سهام خود با این قیمت کند. آیکون “قفل” در کادر قیمت، سفارش را برای شما قفل میکند! یعنی وقتی شما قصد خرید 100,000 برگه سهام پتایر را دارید و میخواهید سفارش شما در همین لحظه ثبت و انجام گیرد بایستی اولین قیمت پیشنهادی از “لیست فروش” را در کادر قیمت وارد کنید تا سفارش شما در همین لحظه انجام گیرد فقط کافی ست روی آیکون قفل کلیک کنید تا سیستم بصورت خودکار این کار را برای شما انجام دهد.

  نکته بعدی پیرامون “تعداد سهام” است عموما وقتی معامله گران قصد خرید سهامی را دارند یک مبلغ مشخصی در حساب کارگزاری شان وجود دارد و میخواهند با آن پول سهام موردنظرشان را خریداری کنند مثلا فرض کنید شما قصد خرید 100 میلیون تومان سهام پتایر را به قیمت 161,200 ریال خریداری کنید، خب باید در کادر “تعداد” چه عددی را وارد کنید؟! شاید بگویید 1000,000,000/161,200 ولی نه! این جواب نیست! چرا که شما هزینه کارمزد کارگزاری را حساب نکرده اید! البته محاسبه آن کار پیچیده ای نیست! اما فرض کنید شما در لحظه قصد خرید سهام با قیمت 161,200 را دارید تا محاسبات تعداد سهام را انجام بدهید ممکن است شخصی سهام را با آن قیمت بخرد و شما مجبور باشید با قیمت بالاتر اقدام به ثبت سفارش خرید کنید و محاسبات را دوباره انجام دهید!

  راه حل استفاده از ماشین حساب مفید آنلاین است مطابق شکل زیر کافی است روی آیکون ماشین حساب کلیک کنید تا صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما نمایش داده شود در قسمت “کل مبلغ” مبلغی که قصد خرید سهام دارید و در قسمت “قیمت” قیمت مدنظرتان برای خرید را وارد کنید بصورت خودکار تعداد برگه سهامی که میتوانید خریداری کنید را برای شما در کادر مربوطه وارد میکند.

  بعد از اینکه تعداد و قیمت سهام موردنظرتان برای خرید را وارد کردید روی دکمه “خرید” کلیک کنید سپس صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما نشان داده میشود که با کلیک روی گزینه “ادامه” سفارش خرید شما ثبت میشود.

  نحوه فروش سهام در کارگزاری مفید نیز کاملا مشابه همان فرآیند خرید است! فقط کافی ست روی سربرگ “فروش” کلیک کنید تا صفحه ای مشابه فرآیند خرید برای شما نشان داده شود سپس با وارد کردن تعداد و قیمت مدنظرتان برای فروش سهام، سفارش فروش خود را ثبت کنید. به شکل زیر دقت بفرمایید در این مثال قصد فروش 30,000 برگه سهام نماد بورسی “وسپهر” با قیمت 11,541 ریال را داریم 4 عنوان در این صفحه وجود دارد: “تعداد دارایی” منظور تعداد سهامی ست که شما در آن لحظه دارید در این مثال شخص 78,000 برگه سهام وسپهر را دارد، “ق سر ب سر” منظور قیمت سر به سر است یعنی اگر بخواهید کارمزد معامله را حساب نکنید انگار شما سهام خود را با قیمت 11,399 ریال فروخته اید!

  حال اگر این عدد را در تعداد برگه سهامی که قصد فروش آنرا دارید ضرب کنید دقیقا به مبلغی میرسید که به ازای این فروش به حساب شما واریز میشود که در واقع همان “ارزش معامله” است که در این صفحه به شما نمایش داده میشود، “کارمزد معامله” نیز همان کارمزد و مالیاتی ست که شما در هر خرید و فروش سهام پرداخت میکنید و از پول معامله شما بصورت خودکار کسر میشود! در مقاله ای جداگانه به بحث کارمزد و مالیات خرید و فروش سهام در بورس پرداختیم.

  خب! حالا وقتی روی دکمه “فروش” کلیک کنید صفحه ای مطابق شکل زیر به شما نشان داده میشود که با کلیک روی گزینه “ادامه” سفارش فروش شما در سیستم معاملاتی ثبت میشود.

  برای اینکه از وضعیت سفارش خود مطلع شوید در انتهای صفحه مفیدآنلاین و در قسمت “سفارشات امروز” میتوانید تمامی سفارش های ثبت شده را مشاهده کنید دقت بفرمایید اگر سفارشات ثبت شده در سیستم معاملات در این قسمت نشان داده میشود و اگر سفارش شما انجام گرفته باشد در قسمت “سفارشات امروز” به شما نشان داده میشود. همانطور که مطابق شکل زیر مشاهده میکنید شما میتوانید از جایگاه خودتان در صف خرید یا فروش نیز مطلع شوید، برای مثال مطابق شکل زیر، سفارش ما در جایگاه 6 ام قرار دارد.

  در قسمت “وضعیت” مشاهده میکنید که “ثبت در سیستم معاملات” نوشته شده است یعنی این سفارش در هسته معاملات بورس برای شما ثبت شده است. اگر قسمتی از سفارش شما انجام گرفته باشد و قسمت دیگری از آن باقیمانده باشد در قسمت وضعیت با پیغام “قسمتی از سفارش انجام شد” مواجه خواهید شد (برای مثال شما سفارش خرید 1000 برگه سهام را در قیمتی مشخص ثبت کرده اید و فقط 500 برگه سهام با آن قیمت خریداری شده است و مابقی آن در انتظار ثبت سفارش فروش در آن قیمت است.)

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  اگر قصد حذف این سفارش را دارید میتوانید مطابق شکل زیر روی علامت “ضربدر” کلیک کنید! به همین راحتی سفارش از هسته معاملات بورس حذف خواهد شد! و اگر قصد ویرایش سفارش خود را دارید برای مثال میخواهید تعداد برگه سهام یا قیمت آن را تغییر دهید روی علامت “مداد” کلیک کنید، مطابق شکل زیر اطلاعات در همان قسمت “خرید – فروش” دوباره درج خواهد شد و شما میتوانید نسبت به ویرایش سفارش خود اقدام کنید و سپس روی گزینه “ویرایش” کلیک کنید.

  نحوه ورود به کارگزاری مفید با گوشی بدین صورت است که شما وقتی آدرس mofidonline.com را در مرورگر موبایل خود وارد کنید سایت مفید بصورت خودکار تشخیص می‌دهد که شما با گوشی موبایل یا تبلت وارد شده‌اید و وارد سامانه “همراه پلاس مفید” می‌شوید آدرس صفحه نیز بصورت mobile.mofidonline.com تغییر می‌کند. سامانه‌های “مفید آنلاین” و “آنلاین پلاس” برای استفاده در نسخه‌های دسکتاپ (لپ‌تاپ و کامپیوترهای شخصی – PC) است و سامانه “همراه پلاس” برای استفاده در نسخه‌های موبایل و تبلت طراحی شده است. دقت بفرمایید که سامانه مفید آنلاین و آنلاین پلاس هیچ اپلیکیشن خاصی برای دانلود ندارد و شما صرفا با وارد کردن آدرس مذکور در مرورگر موبایل خود میتوانید به امکانات مفیدآنلاین دسترسی داشته باشید. حال با ورود به آدرس mofidonline.com صفحه زیر برای شما نمایان می‌شود.

  با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، وارد پنل کاربری همراه پلاس کارگزاری مفید شوید و صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد.

  در این صفحه تمامی سهامی که قبلا خریداری کرده اید به شما نشان داده میشود برای مثال این کاربر، تعداد 13 برگه سهام نماد بورسی “پیزد” دارد که در ستون بعدی “آخرین قیمت – تعییر” است که آخرین قیمت این روز معاملاتی و درصد تغییر آن در این روز را مشاهده می‌کنید.

  در ستون بعدی “سر به سر – درصد سود” به ترتیب نمایانگر قیمتی که به ازای آن شما نه سود خواهید کرد نه ضرر! و درصد سود شما از این معامله تا الان را نشان می‌دهد برای مثال معامله‌گر در این سهام تا الان 20.7% سود کسب کرده است. ستون بعدی “ارزش کنونی – سود کل” به ترتیب کل مبلغ و سودی ست که با فروش تمام برگه سهام خود از این نماد بورسی در این روز معاملاتی بدست می آوردید برای مثال اگر امروز این 13 برگه سهام نماد پیزد را به فروش میرساندیم مبلغ 636235 ریال عاید ما می‌شد که از این مبلغ 109268 ریال آن سود است.

  برای “برداشت وجه” و “واریز وجه” روی گزینه “بیشتر” کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما نمایان شود.

  جهت برداشت وجه روی گزینه “برداشت وجه” کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید، سپس “شماره حساب مقصد” شماره حساب مدنظرتان جهت واریز وجه را انتخاب کنید سپس تاریخ و مبلغ موردنظرتان را انتخاب کنید و با کلیک روی گزینه “ثبت درخواست” درخواست شما ثبت خواهد شد و در اولین روز کاری بعد، پول به حساب شما واریز خواهد شد.

  جهت واریز وجه روی گزینه “واریز وجه” کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید، سپس درگاه پرداخت را انتخاب و مبلغ موردنظرتان را وارد نمایید سپس کلیک روی گزینه “واریز” به صفحه بانک مربوطه جهت واریز وجه هدایت می‌شوید و با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود و سپس پرداخت مبلغ، حساب شما در کارگزاری مفید شارژ خواهد شد و شما میتوانید با این مبلغ نسبت به خرید سهام اقدام کنید.

  خب! برای خرید و فروش سهام از همان صفحه اول روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

  در قسمت جستجو نماد شرکت موردنظرتان را وارد نمایید و روی آن کلیک کنید، برای مثال ما نماد “شبندر – پالایشگاه نفت بندرعباس” را وارد کردیم صفحه زیر برای شما نشان داده میشود.

  روی گزینه “صفحه اصلی” کلیک کنید تا لیست خرید و فروش مثل صفحه زیر برای شما نشان داده شود که کادر سبز رنگ؛ لیست خریدارن و کادر قرمز رنگ؛ لیست فروشندگان را نشان می‌دهد. در این صفحه با کلیک روی گزینه “خرید” می‌توانید نسبت به خرید سهام شبندر اقدام کنید.

  با کلیک روی گزینه “خرید” صفحه زیر برای شما نمایان می‌شود. در قسمت “تعداد” که با فلش قرمز مشخص شده است تعداد سهامی که مدنظر دارید خریداری کنید را وارد نمایید سپس در کادر “قیمت” که با فلش سبز مشخص شده است قیمت مدنظرتان جهت خرید هر برگه سهام شبندر را وارد نمایید و سپس روی گزینه “ارسال خرید” کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود.

  تذکر: اگر میخواهید در همان لحظه، سفارش خرید شما انجام شود بایستی قیمتی را وارد نمایید که ابتدای سطر لیست فروشندگان قرار دارد! (در مقاله ای جداگانه به نحوه خرید و فروش سهام در بورس بصورت مفصل پرداخته شده است)

  برای فروش سهام باید روی گزینه “فروش” کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما نشان داده شود.

  دقیقا مشابه قسمت خرید سهام، تعداد سهام و قیمت مدنظرتان برای فروش را وارد نمایید و روی گزینه “ارسال فروش” کلیک کنید تا سفارش فروش شما ثبت شود.

  تذکر: اگر میخواهید در همان لحظه، سفارش فروش شما انجام شود بایستی قیمتی را وارد نمایید که ابتدای سطر لیست خریداران قرار دارد! در این مثال نماد شبندر صف خرید بود بنابراین شما کافی بود قیمت 44850 ریال را وارد می‌کردید تا سهام شما در همان لحظه به فروش برسد. (در مقاله ای جداگانه صف خرید و صف فروش توضیح داده شده است)

  با کلیک روی آیکون الماس در بالای صفحه، مطابق شکل زیر، خلاصه حساب تان برای شما نشان داده می‌شود، اینکه دارایی کل شما (دارایی کل = ارزش کل سهام شما + پول نقدی که در حساب کارگزاری مفید دارید) و ارزش کل سهام‌های شما چقدر است و چه مقدار پول در حساب کارگزاری مفید شما وجود دارد (گزینه “قدرت خرید”) که با آن می‌توانید سهام خرید و فروش کنید.

  اگر قصد یادگیری 0 تا 100 مبحث آموزش مقدماتی بورس را دارید به شما توصیه می‌کنیم مقالات آموزشی زیر را به ترتیب مطالعه بفرمایید، به مرور مقالات جدیدتر پیرامون آموزش مقدماتی بورس در سایت درج خواهد شد حتما پیگیر پارس‌سهام باشید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  In order to pass the CAPTCHA please enable JavaScript

  به خانواده پارس‌سهام محلق شوید تا همیشه در کنار ما باشید.
  با یک کلیک و در کمتر از 10 ثانیه! رایگان عضو خبرنامه ما شوید تا جدیدترین و تخصصی‌ترین آموزش‌های بورس، تحلیل تکنیکال و… را جمعه هر هفته در ایمیل‌تان دریافت کنید.
  در هر زمان قادر به لغو عضویت هستید.

  تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پارس‌سهام می باشد و بازنشر مطالب فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع (parssaham.com) بلامانع است.

  برای ارسال سفارش خرید یا فروش یک نماد در آنلاین پلاس، ابتدا باید آن را جستجو کنید. در گام بعدی با انتخاب نماد مورد نظر وارد صفحه‌ی تابلوی معاملاتی آن شوید. اگر قصد شما خرید یک سهم است، در صفحه معاملاتی مربوط به آن نماد، پس از انتخاب گزینه خرید، تعداد و قیمت مورد نظر برای خرید را وارد کنید.

   توجه داشته باشید قیمت را در «بازه مجاز» و حجم را در «آستانه حجم» مجاز وارد نمایید. منظور از بازه مجاز، کمترین و بیشترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد. همچنین آستانه حجم نمایشگر کمترین و بیشترین تعداد سهمی است که میتوان برای آن سفارش ثبت کرد. این داده‌ها در پنل اطلاعات نماد به شما نمایش داده می شود.

  نکته دیگر آن که حداقل مبلغ خرید، پنج میلیون ریال است. با بهره گرفتن از محاسبات ماشین حساب موجود در پنل ارسال سفارش آنلاین پلاس که در ادامه توضیح داده شده است، سفارش خرید خود را به گونه‌ای وارد کنید که مبلغ آن حداقل پنج میلیون ریال + کارمزد خرید (حداقل معامله =۵۰۴۰۰۰ تومان) باشد. 

  بهتر است این مطلب را با یک مثال نشان دهیم. فردی مطابق تصویر زیر نماد ثفارس را جستجو کرده (فلش شماره ۱) و وارد صفحه تابلوی معاملاتی آن شده است. مطابق عکس، بازه مجاز جهت ثبت سفارش روی این سهم بین ۸۷۱۰ تا ۹۶۱۰ ریال است (فلش شماره ۲). همچنین آستانه حجم سفارش برای این نماد حداکثر۱۰۰ هزار سهم است (فلش شماره ۳).

  این فرد سفارش خرید به تعداد ۱۰۰۰سهم و با قیمت ۸۷۱۰ را برای نماد مذکور وارد می‌کند. (فلش شماره ۴ و ۵) کادری که در تصویر با فلش شماره ۶ مشخص شده، تعداد دارایی را برابر صفر نشان میدهد. به این معنی که این فرد از نماد ثفارس هیچ سهمی در پرتفوی خود ندارد.

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  در عنوان «ق سر به سر» با توجه به ارزش خرید + کارمزد خرید (در این مثال ۳۲۳۳۱ ریال) + کارمزد فروش که در هنگام فروش سهم کسر می شود اگر این فرد بخواهد بدون هیچ گونه سود یا ضرری سهم را بفروشد، باید در این قیمت اقدام به فروش کند. (در این مثال ۸۸۲۰ ریال) همچنین ارزش معامله شامل ارزش خرید + کارمزد خرید می باشد  (در این مثال ۸۷۴۲۳۳۱ ریال) است.

  لازم به ذکر است که ارزش خرید از حاصل ضرب (تعداد سهام * قیمت خرید) به دست می‌آید. 

  برای ارسال سفارش فروش نیز مطابق شکل گزینه فروش را انتخاب کنید (فلش شماره ۷). سپس تعداد و قیمت سهام را با در نظر گرفتن محدوده مجاز معامله تعیین کنید (فلش شماره ۸ و ۹). با در نظر گرفتن اطلاعات ذکر شده برای سهم اقدام به فروش سهام خود کنید. 

  بدیهی است که امکان ارسال سفارش فروش در آنلاین پلاس تنها برای دارایی‌های شما که موجود در سبدبان می باشد تنها امکان‌پذیر است.

  ابزار ماشین حساب برای سهولت در محاسبه سفارش استفاده می‌شود. برای این منظور با کلیک بر گزینه ماشین حساب و وارد کردن مجموع مبلغی که قصد معامله دارید را به همراه قیمت هر سهم، ماشین حساب با در نظر گرفتن کارمزد معامله تعداد سهام قابل خرید/فروش را مشخص می‎کند.

 • کیف پول اتمیک
 • همچنین تحت شرایطی که سهام نوسان زیادی داشته باشد ارسال سفارش بر روی آن کمی دشوار خواهد شد. چراکه قیمت‌های سرخط مدام در حال تغییر هستند. در چنین شرایطی استفاده از کلید “قفل” میتواند به شما کمک کند. به کمک این ابزار در زمان ثبت سفارش، بهترین قیمت در لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ی ار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سال را انتخاب کنید.

  برای ارسال پیشرفته سفارش، روی علامتی که با فلش شماره ۱ مشخص شده کلیک نمایید تا کادر «اعتبار» ظاهر شود.

  با استفاده از گزینه فلش شماره ۲ مشتری می‌تواند در هنگام ثبت سفارش، اعتبار زمانی سفارش خود را تعیین نماید. بسته به انتخاب او اعتبار سفارش می‌تواند یکی از گزینه‌های زیر باشد:

  روز: سفارش وارد شده فقط در همان روز در سامانه معاملات ثبت می باشد. در صورتی که معامله انجام نشود در انتهای روز از سامانه معاملات بورس حذف می‌گردد.

  معتبر تا تاریخ: تا تاریخ تعیین شده توسط کاربر در سامانه معاملات بورس، ثبت می‌ماند. در صورتی که تا پایان ساعت معاملات بورس در تاریخ تعیین شده معامله صورت نگیرد از سامانه معاملات بورس حذف می‌شود.

  معتبر تا لغو: سفارش وارد شده، تا زمانی که سفارش انجام نشود و یا کاربر آن را از سامانه حذف نکند، در سامانه معاملات ثبت می‌ماند. توجه داشته باشید که اگر ارسال سفارش در این حالت نمایید و نماد بسته شود، امکان حذف سفارش تا زمان بازگشایی نماد وجود نخواهد داشت.

  انجام و حذف: با وارد شدن سفارش به سامانه معاملات ، هر اندازه از سفارش که همان لحظه قابل انجام باشد، انجام می‌شود. در این حالت بقیه سفارش از سامانه حذف می‌شود. به عنوان مثال، فرض کنید به تعداد ۱۰۰۰۰ سهم سفارش در این حالت ثبت شود. در صورتی که سفارش از نوع خرید باشد و فقط ۱۰۰ سهم برای فروش در سامانه وجود داشته باشد، فقط تعداد ۱۰۰ خرید انجام می‌شود و ۹۹۰۰ سهم دیگر از سامانه معاملات حذف می‌شود. توجه داشته باشید در چنین شرایطی وضعیت سفارش شما «انجام شد» خواهد بود.

  آخرین گزینه این بخش تیک مربوط به تقسیم سفارشات است (فلش شماره ۳). از این ویژگی برای ارسال درخواست‌های خرید و فروش با حجم بالاتر از آستانه حجم نماد استفاده می‌گردد. بدین منظور حجم درخواست مورد نظر را وارد می‌کنیم و با فعال کردن تیک گزینه تقسیم سفارشات، درخواست خرید یا فروش به دسته‌های قابل ارسال تقسیم شده و به صورت همزمان ارسال می‌گردد.

  حداقل مبلغ برای خرید پنج میلیون ریال + کارمزد خرید می‌باشد.

  بله، در صفحه معاملاتی مربوط به آن نماد قابل مشاهده می‌باشد.

  ابزار ماشین حساب برای سهولت در محاسبه سفارش استفاده می‌شود. برای این منظور با کلیک بر گزینه ماشین حساب و وارد کردن مجموع مبلغی که قصد معامله دارید را به همراه قیمت هر سهم، ماشین حساب با در نظر گرفتن کارمزد معامله تعداد سهام قابل خرید/فروش را مشخص می‎کند.

  چهار حالت. اعتبار تا روز، معتبر تا تاریخ، معتبر تا لغو، انجام و حذف

  من ده ساله از سهامم خبر ندارم نه میدونم چندتاست اصلا نمیدونم چطور باید بفهمم که چقدر شده اگه میشه راهنماییم کنید

  با سلام
  در صورتی که کارگزار ناظر سهام شما کارگزاری مفید می‌باشد، با مراجعه به سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید (ایزی‌تریدر و آنلاین‌پلاس) امکان بررسی اعداد و ارزش سهام مد نظر را خواهید داشت.
  در صورت عدم اطلاع از کارگزار ناظر نماد مربوطه، جهت کسب اطمینان از دارایی خود، به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه مراجعه و مالکیت خود را در این نماد بررسی نمایید. در نظر داشته باشید، امکان بهره‌مندی از درگاه ذینفعان تنها پس از ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام مهیا می‌باشد.
  سپس در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید برای نماد مدنظر درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر این نماد طی دو روز کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه می‌شود و امکان بررسی آن را از طریق سامانه‌های کارگزاری مفید خواهید داشت.

  اگه اعنبار سفارش “معتبر تا لغو” باشه، میشه قیمت رو خارج از محدوده انتخاب کرد؟
  واگه در روزهای بعد محدوده قیمتی از قیمت انتخابی ما خارج شد سفارش ما هم لغو میشه؟

  با سلام
  جهت ثبت سفارش خرید و یا فروش می‌بایست قیمت را در «بازه مجاز» وارد نمایید و این موضوع ارتباطی با زمان اعتبار سفارش شما نخواهد داشت.
  لازم به ذکر است، منظور از بازه مجاز کمترین و بیش‌ترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد.
  در نظر داشته باشید، سفارش «معتبر تا لغو» تا زمانی که سفارش انجام نشود و یا کاربر را از سامانه حذف نکنید در سامانه معاملات ثبت می‌ماند.

  © تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ و نقل مطالب تنها با ذکر منبع و لینک آن مجاز است.

  

  ممکن است بارها با این عبارت مواجه شده باشید که شرکتی مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده است. اما این قانون به چه موضوعی اشاره …

  بر اساس اطلاعات مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (fipiran.com)، در بازه زمانی یک‌ساله منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، صندوق سرمایه‌گذاری اطلس کارگزاری مفید با کسب …

  شناسایی ورود و خروج پول هوشمند، یکی از روش‌های دانش تابلو خوانی برای پیش‌بینی تغییر قیمت یک سهم است که در کنار سایر روش های …

  الگوهای هارمونیک با تلفیق اشکال هندسی و اعداد فیبوناچی شکل‌ گرفته‌اند. در نتیجه اعداد فیبوناچی به عنوان پایه و اساس این الگو‌ها به شمار می‌آیند. …

  هدف صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (Index fund) انطباق پرتفوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، الزاماً منابع خود را …

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  اپلیکیشن مفید با هدف یکپارچه‌سازی خدمات متنوع این کارگزاری، توسط متخصصان طراحی و در اختیار شما قرار گرفته است. برای این اپلیکیشن امکانات متنوعی از …

  کلیه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت آن را انجام دهند. به …

   در حال حاضر برای سامانه‌های مفید آنلاین و همراه پلاس، امکان ورود هم از طریق نام کاربری و رمز عبور مختص این سامانه‌ها وجود دارد …

  حرفه‌ای معامله کنید. لازمه یک سرمایه‌ گذاری موفق به روش مستقیم، انجام معاملات با استفاده از روش های تحلیل مختلف است. به این ترتیب می‌توان …

  سود در حسابداری از کسر هزینه‌ها از درآمدها حاصل می‌شود. یکی از صورت‌های مالی شرکت‌ها، صورت سود و زیان است که به صورت دوره‌ای ارائه …

  MACD (مک دی) مخفف Moving Average Convergence Divergence است. همان‌گونه که از نام آن برداشت می‌شود، اندیکاتور MACD «واگرایی» و «همگرایی» میانگین متحرک قیمت را …

 • مینو
 • یکی از روش‌های مرسوم برای مشاهده روند تغییرات قیمت استفاده از میانگین متحرک است. این ابزار بر اساس دوره زمانی تعریف شده، میانگینی از قیمت‌های …

  صندوق های سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند که دارای انواع مختلفی بوده و شرایط سرمایه‌گذاری در بازار را …

  هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است. به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. …

  صندوق ETF یا Exchange-traded fund نوعی از صندوق های سرمایه گذاری است که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار …

  صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند که شرایط سرمایه‌گذاری در بازار را از نظر ریسک و بازده برای …

  در صحبت‌های روزمره اغلب میان پس انداز و سرمایه گذاری فرقی گذاشته نمی‌شود و گاهی آن‌ها را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنیم. سرمایه گذاری، به زبان …

  مفید تریدر به عنوان یکی از کامل‌ترین و حرفه‌ای ترین نرم‌افزار‌ها در زمینه تحلیل تکنیکال مخاطبان بسیاری دارد. صفحه اصلی مفید تریدر از بخش‌های مختلفی …

  در ویدیو بالا مراحل احراز هویت غیرحضوری سجام به طور کامل توضیح داده شده است. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه …

  اگر اخبار بازار سرمایه را دنبال می‌کنید، احتمالا شنیده‌اید که نمادی دچار گره معاملاتی شده است. اما این مفهوم دقیقا به چه معناست و چه …

  بازار دارایی های فکری یکی از بازارهای زیر مجموعه شرکت فرابورس ایران بوده و از آن با عنوان «بورس ایده» نیز یاد می‌شود. این بازار …

  تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چه خوب می‌شد اگر یک پرتفوی هوشمند داشتید که همیشه بدون دخالت شما بهترین دارایی‌ها درون آن قرار …

  شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که با مبالغ کم هم می‌توان سرمایه گذاری کرد. شاید هم فکر کنید که سرمایه …

  بر اساس اطلاعات مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (fipiran.com)، در بازه زمانی یک‌ساله منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، صندوق سرمایه‌گذاری اطلس کارگزاری مفید با کسب …

  برای اطلاع از آخرین مطالب و دوره ها در خبرنامه عضو شوید

  برای معامله در بورس و کسب سود از آن لازم است تا با آموزش بورس دانش بورسی خود را افزایش دهید. کارگزاری مفید در کنار شما است تا آموزش بورس را به صورت کامل، رایگان و حرفه‌ای تجربه کنید
  اگر می‌خواهید بدانید که واقعا «بورس چیست؟» و دانش معامله‌‌گری و سرمایه‌گذاری در بورس را از صفر و به صورت رایگان یاد بگیرید، کارگزاری مفید این زمینه را برای شما فراهم کرده است

  با شرکت در کلاس‌های آموزشی رایگان بورسی و مطالعه مقالات و فرهنگ لغت جامع بورسی در سایت آموزش بورس کارگزاری مفید می‌توانید دانش خود را درباره خرید سهام، انواع رو‌ش‌های تحلیل،‌ انواع اوراق بهادار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، روش‌های خرید و فروش آنلاین سهام در بورس ارتقا دهید

  آموزش های رایگان بورس کارگزاری مفید به‌گونه‌ای طراحی شده است که همه افراد با هر سطح دانشی از مبتدی تا پیشرفته، با یادگیری مطالب آموزشی هر بخش به صورت سریالی، بتوانند تجربه سرمایه‌گذاری بهتر و معامله‌های سودآور‌ی در بورس داشته باشند

  تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های تحلیل سهام شرکت‌ها است که با استفاده از آن می‌توان سرمایه‌گذاری مطلوب‌تری را تجربه کرد. پس از یادگیری تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از مهارت‌های آموزش بورس می‌توانید از روی نمودار تغییر قیمت هر سهم، روندهای افزایش یا کاهش قیمت آن سهم را در آینده را پیش‌بینی کنید. همچنین با تحلیل تکنیکال بورس می‌آموزید که چگونه با تجزیه و تحلیل نمودار سهام از طریق ترسیم خطوط روند، شناسایی واگرایی و همگرایی در نمودار سهم، یافتن الگوهای پایه و استفاده از ابزارها و اندیکاتورهای مختلف، در زمان مناسب اقدام به خرید و فروش سهام کنید تا ریسک کمتر و سود بیشتری را برای خود به ارمغان آورید.

  استفاده از تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال در خرید و فروش سهام، مطمئن‌ترین راه برای معامله در بورس است. در این نوع تحلیل به بررسی و ارزیابی صورت‌های مالی شرکت‌ها پرداخته و ارزش واقعی سهام هر شرکت مشخص می‌شود. در بخش تحلیل بنیادی آموزش بورس کارگزاری مفید یاد می‌گیرید که هر یک از گزارش‌های مالی مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت گردش وجوه نقد چیست و با تحلیل و بررسی هر یک به صورت کامل آشنا می‌شوید. علاوه بر این با روش‌های ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها آشنا شده و در نتیجه تنها در سهام شرکت‌های ارزشمند سرمایه‌گذاری خواهید کرد.

  تابلو معاملاتی هر سهم مملو از اطلاعاتی است که دانستن آنها می‌تواند سیگنال متفاوتی درباره خرید یا فروش سهام شرکت‌ها در بازار بورس در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.
  تابلو‌خوانی یکی از مهارت‌های آموزش بورس است که در آن با بررسی هدفمند اطلاعات موجود در تابلوی سهام مانند نحوه خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی در بازه‌های زمانی مختلف، تشخیص ورود پول هوشمند یا خروج آن از سهم، حجم معاملات و فیلتر‌نویسی آشنا می‌شوید

  صندوق های سرمایه‌گذاری به شما این امکان را می‌دهد تا اگر فرصت رصد روزانه بازار و خرید و فروش سهام شرکت‌ها را ندارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید. همچنین اگر ترجیح می‌دهید تا علاوه بر اینکه با هزینه کمتری در بورس سرمایه‌گذاری کنید، مدیریت سرمایه خود را هم به تیم حرفه‌ای بسپارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین راه‌حل برای سرمایه‌گذاری شما در بورس هستند.
  اما اینکه کدام صندوق را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید هم می‌تواند چالش بر‌انگیز باشد که با دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌‌گذاری از متخصصان کارگزاری مفید و بدون صرف زمان برای آموزش بورس می‌توانید شروع به سرمایه‌گذاری کنید.

  © تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ و نقل مطالب تنها با ذکر منبع و لینک آن مجاز است.

  ایزی‌تریدر

  آنلاین‌پلاس

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  متناسب با نیاز و مهارتی که دارید می توانید از جعبه ابزار معاملات آنلاین مفید، انتخاب خود را داشته باشید . پلتفرم های معاملاتی
  ما به شما امکان خواهد داد تا در یک محیط ساده معامله کنید یا صفحه معاملاتی شخصی خود را بسازید
  و یا همزمان با تحلیل تکنیکال معامله کنید. با اپلیکیشن موبایل می توانید در هر موقعیتی بازار را
  رصد کنید و معامله کنید. حتی اگر به هر دلیلی در طول ساعات معاملاتی به اینترنت دسترسی ندارید، نگران
  نباشید چون می توانید آفلاین سفارش خود را ارسال کنید.

  مقایسه پلتفرم‌های ما

  بسته های اعتباری، مشاوره تلفنی، گزارش‌های مالی، تحلیل و دوره‌های حضوری و مجازی آموزشی و یک فروشگاه بزرگ کالا بخشی از خدماتی
  است که در قفسه پاداش های پلکان چیده شده.

  اعتبارات ریالی ما یک ویژگی اساسی دارد؛ هیچ کارمزد یا هزینه مالی بابتش دریافت نمی‌کنیم. علاوه بر آن یک روال مشخص و عادلانه
  دارد.

  حامی یک طرح حمایتی ویژه مشتریان کارگزاری مفید است که برای اولین بار در بازار سرمایه اجرا شده. با این طرح موجودی نزد کارگزار
  شما تبدیل به سرمایه گذاری می شود.

  این سبد سهام با دید میان مدت و با جمع بندی نظرات تیم تحلیل شرکت ایده مفید تهیه شده و به صورت مشخص به شما محدوده خرید و فروش
  مناسب را پیشنهاد می دهد.

 • ارزش پالایشی یکم
 • بورس ویو یک سامانه پردازش اطلاعات است که اطلاعات مالی شرکت های بورسی را دقیق و ساده در اختیار شما می گذارد. بورس ویو نیاز
  به نصب ندارد و یک سامانه تحت وب است.

  ابزارهای معاملاتی یا تراکنش های مالی تمام ارتباط ما با شما نخواهد بود. کارشناسان و مشاوران ما در تمام مسیر همراه شما خواهند
  بود. مسئولیت همیشه متوجه ماست.

  ورود به سامانه پشتیبانی

  ۲۷ سال نگاه حرفه‌ای به بازار سرمایه

  ایزی‌تریدر

  آنلاین‌پلاس

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام از طریق کارگزاری مفید کافی است از طریق لینک افتتاح حساب اطلاعات خود را تکمیل کرده و تمامی مراحل ثبت نام را در مدت زمانی کوتاه و به صورت کاملا آنلاین انجام دهید.

  دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیرنظر کارگزار خریدار سهم است که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود. سهامداران
  صرفا از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند دارایی خود را به فروش
  برسانند. جهت فروش سهمی که کارگزار ناظر آن کارگزاری مفید نیست لازم است کارگزار ناظر
  آن نماد تغییر داده شود. تغییر کارگزار ناظر از هر یک از دو روش مراجعه حضوری و غیر
  حضوری امکان پذیر است:

  جهت دریافت آخرین برگه سهم خود می توانید به کارگزاری خریدار سهم مراجعه فرمایید.

  گاهی برای دریافت سود سهم یا موارد دیگر، به برگه سهم خود نیاز پیدا می کنید. در این موارد فقط کافی است با آدرس الکترونیکی
  [email protected]
  مکاتبه کنید و در متن ایمیل، نام برگه سهم های درخواستی خود را قید بفرمایید. برگه سهم
  درخواستی شما ظرف ۲۴ ساعت به آدرس الکترونیکی ثبت شده نزد کارگزار ارسال خواهد شد.

  جهت خرید مستقیم از حساب بانکی لازم است حساب کوتاه مدت یا قرض الحسنه نزد بانک ملت داشته باشید.
  رویه اتصال حساب بانک ملت به حساب آنلاین به این صورت می باشد:

  اتصال پس از یک روز کاری به صورت خودکار برقرار می شود. شما در قسمت ارسال سفارش می توانید گزینه پرداخت از حساب ملت را انتخاب نمایید.

 • آمین
 • اعتبار ، وجه نقدی است که کارگزاری برای خرید و فروش سهام در اختیار مشتری قرار می دهد.

  به منظور برقراری عدالت میان مشتریان ، کارگزاری مفید، بسته‌های اعتباری مشخصی را برای کاربران
  پلکان طراحی کرده . مشتریان مفید که عضو پلکان باشند می‌توانند بسته‌های اعتباری
  دلخواه خود را در ازای پرداخت امتیاز مربوطه دریافت نمایند.

  بسته‌های اعتباری، شیوه اعتباردهی کارگزاری مفید است. مشتریان می توانند با توجه به امتیازی که در پلکان دارند بسته های اعتباری ۱۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی درخواست دهند. برای مثال با کسر ۱۸۵ امتیاز، یک بسته ۱۰ میلیون تومانی ۳۰ روزه می‌توان
  دریافت کرد، یعنی به مدت ۳۰ روز ۱۰ میلیون تومان به حساب آنلاین فرد متقاضی اضافه می‌شود.
  مشتری با این مبلغ هر چند بار که بخواهد می‌تواند خرید و فروش سهام انجام دهد و در پایان ۳۰ روز امکان تمدید بسته دریافتی با کسر امتیاز ممکن است.

  بله؛ درصورتی که فرد شرایط و امتیاز لازم را داشته باشد، می تواند چند بسته را به طور همزمان درخواست داده، و استفاده کند.

  بسته‌های اعتباری، به دلیل ماهیت تشویقی پلکان، فاقد بهره هستند. اما داشتن امتیاز مورد نظر برای دریافت این بسته‌ها الزامی است.

  برای دریافت اعتبار ابتدا باید به امتیاز مورد نیاز رسید، دریافت اعتبار بدون داشتن امتیاز، امکان پذیر نیست. علاوه بر داشتن
  امتیاز، فرد متقاضی باید مابقی شرایط لازم برای دریافت اعتبار را نیز داشته‌باشد؛ این
  شرایط را قوانین سازمان بورس اوراق بهادار برای متقاضیان دریافت اعتبار مشخص کرده است.

  مطابق قوانین سازمان بوس اوراق بهادار، هر فرد حداکثر می‌تواند تا
  ۶۰ درصد ارزش پرتفوی خود (و نه بیشتر) را، از کارگزار اعتبار دریافت کند. بنابراین
  شخصی که مجموع ارزش سهامش به طور مثال، ۱۵ میلیون تومان باشد؛ حتی با داشتن امتیاز لازم
  نمی تواند، از این بسته اعتباری بهره‌مند شود.

  در جدول زیر حداقل پرتفوی لازم برای دریافت هر یک از بسته های اعتباری ذکر شده است :

  به تمامی اوراق بهادار بازار اول و دوم بورس و فرابورس اعتبار تعلق می‌گیرد . و تنها موارد زیر استثنا هستند، و در محاسبه ی ۶۰
  درصد پرتفوی مورد محاسبه قرار نمی گیرند:

  اعتبار همواره باید از ۶۰ درصد مجموع پول نقد و سهام مشتری کمتر باشد.
  مشتری حداکثر به اندازه ۶۰ درصد مجموع ارزش سهام و پول نقد موجود در حساب خود می تواند
  اعتبار دریافت کند.
  به طور مثال اگر P آخرین ارزش سهام های معتبر، S مجموع پول نقد و C اعتبار مشتری باشد،
  در مدت زمان استفاده از اعتبار، همواره می بایست نسبت زیر را رعایت کرد:

  (S+P-C)*(60/100) ≥ C

  در لیست زیر می‌توانید پایین‌ترین مبلغ مجاز پرتفوی (مجموع پول نقد و سهام) برای باقی ماندن اعتبار در حساب فرد را مشاهده نمایید:

  به دلیل کاهش ارزش سهام مشتری در بازار ، و یا برداشت وجه از حساب، ممکن است میزان پرتفوی مشتری نزد کارگزار از حد مجاز پایین
  تر بیاید، در این صورت مطابق قانون، اعتبار از حساب مشتری کسر می‌گردد و در صورتی که
  به اندازه کافی وجه نقد در حساب مشتری نباشد، حساب نزد کارگزار منفی می‌شود و مشتری
  باید هر چه سریع‌تر اقدام به تسویه حساب نماید.

  برای حل این مشکل، می توان به یکی از دو صورت زیر عمل نمود:

  با سلام ، کاربر گرامی

  لطفاً جهت فعال شدن اعتبار ، به همراه دسته چک یا سفته از خودتان (به مبلغ قرارداد) و مدارک شناسایی به یکی از شعب کارگزاری مفید
  مراجعه کنید

  ۳ روز کاری پس از تقاضای اعتبار با شماره های پشتیبانی شرکت کارگزاری مفید تماس بگیرند.

  بسته‌های اعتباری مفید یک ماهه هستند. مدت زمان اعتبار بر اساس روزهای تقویمی از زمان شارژ اعتبار به حساب وی محاسبه می شود.
  یک روز قبل از پایان مهلت اعتبار یک پیام کوتاه مبنی بر تسویه یا تمدید اعتبار با متن
  زیر برای فرد ارسال می شود:

  کاربر گرامی
  مهلت اعتبار دریافت شده توسط شما فردا به پایان می رسد. لطفاً نسبت به تسویه حساب
  یا تمدید اعتبار خود از طریق پلکان اقدام نمایید.

  بله. مشتریان می توانند، در زمان استفاده از اعتبار، ۳ روز پس از فروش سهام خود مبالغ دلخواهی را که سیستم آنلاین و یا پنل اینترنتی
  به آنان اجازه می دهد
  در صورت تایید بخش مالی، دریافت کنند.

  در صورتی که فرد قرارداد معتبر داشته باشد (تاریخ اتمام قرارداد نرسیده باشد) پس از ثبت درخواست در سایت توسط مشتری، روز کاری
  بعدی مبلغ اعتبار به حساب فرد اضافه خواهد شد و نیازی به مراجعه به شعبه نیست. در ضمن
  به خاطر داشته‌باشید مدت اعتبار قرارداد
  دو سال است.

  جهت تسویه اعتبار لازم است مشتری در روز پایانی مهلت اعتبار خود اقدام به فروش سهم به میزان ارزش اعتبار نماید.

  جهت تمدید اعتبار لازم است مشتری یک روز قبل از اتمام مهلت اعتبار (روزی که پیام کوتاه را دریافت می کند) درخواست جدیدی را برای
  دریافت اعتبار در وب سایت پلکان ثبت کند. در صورت داشتن قرارداد اعتباری حساب او روز
  کاری بعدی شارژ می شود.

  در صورت تاخیر در تمدید اعتبار، علاوه بر پیگیری قانونی برای تسویه اعتبار، متناسب با مدت تاخیر ، امتیاز از پلکان فرد کسر خواهد
  شد همچنین نام فرد در لیست افراد بدحساب درج خواهد شد.

  فقط به نام شخص اعتبارگیرنده باشد.
  به تاریخ روز انعقاد قرارداد باشد.
  در وجه شرکت کارگزاری مفید و بدون هیچ توضیح دیگری باشد.

  سامانه معاملاتی «مفید تریدر5» نسخه بومی شده‌ای از نرم افزار «متاتریدر5» (MetaTrader5) که یکی از باسابقه‌ترین، کاربردی‌ترین
  و محبوب‌ترین سامانه‌های معاملاتی در سراسر جهان به شمار می‌رود، می‌باشد، و توسط شرکت
  کارگزاری مفید ارائه گردیده است. در این سامانه امکان دسترسی به کلیه نمادهای بورسی،
  فرابورسی و … فراهم شده و اکنون همگان می‌توانند برای اولین بار در ایران از امکانات
  گسترده معاملاتی و تحلیلی این سامانه برای انجام معاملات خود بهره ببرند.

  خیر، این نرم افزار کاملاً رایگان در اختیار تمام علاقه مندان به بازار سرمایه قرار گرفته است.

  خیر، هیچ تفاوتی بین کارمزد معاملات حضوری، آنلاین و مفیدتریدر وجود ندارد.

  با مراجعه به سایت کارگزاری مفید به آدرس www.emofid.com و انتخاب گزینه مفیدتریدر وارد صفحه‌ای می‌شوید که در این صفحه با کلیک
  بر روی گزینه “دریافت رایگان فایل نصب مفیدتریدر5″، فایل دانلودر نرم افزار به حجم تقریبی
  ۴۰۰ کیلوبایت دانلود دریافت می شود. پس از آن با اجرای فایل دانلود شده، نرم افزار مفیدتریدر
  به حجم تقریبی ۱۶ مگابایت از سرور اصلی دانلود و نصب می‌گردد.

  به احتمال زیاد شما از اینترنت تحت شبکه استفاده می کنید، برای دانلود نرم افزار باید اطلاعات شبکه خود را وارد نمایید.

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  بله، پس از پیگیری های به عمل آمده زبان فارسی به صورت پیش فرض بر روی نرم افزار قرار گرفته است، کافی است به منوی View رفته
  و در گزینه Languages زبان فارسی (Persian) را انتخاب کنید.

  اگر برای اولین بار از نرم افزار مفیدتریدر استفاده می کنید، بهتر است برای خود یک اکانت دمو بسازید و با آن در بازار واقعی و
  به صورت مجازی خرید و فروش کنید، برای این کار پس از انتخاب گزینه Open An Account از
  منوی File (در اولین اجرای نرم افزار پس از نصب این پنجره به صورت خودکار باز می شود)،
  سرور Mofidsecurities -server را انتخاب کرده و پس از زدن گزینه Next در صفحه بعدی گزینه
  New Demo Account را انتخاب و به صفحه بعد بروید، در این صفحه اطلاعات درخواستی را وارد
  کرده و پس از موافقت با گزینه دریافت خبرنامه و کلیک بر روی گزینه Next نام کاربری (Login)
  و کلمه عبور (Password) برای شما ساخته می شود.

  یکی از علل عمده این مشکل، استفاده از اینترنت تحت شبکه است. برای برطرف کردن مشکل باید از منوی Tools نرم افزار گزینه Options
  را انتخاب کرده و در پنجره باز شده روی سربرگ Server بروید، پس از آن با تیک زدن جلوی
  عبارت Enable Proxy Server دکمه Proxy فعال می شود، با کلیک بر روی دکمه Proxy، بایستی
  در پنجره باز شده اطلاعات مربوط به شبکه خود را وارد کرده و پس از آن اقدام به ساختن
  اکانت یا ورود به سامانه کنید.

  در پایین و سمت راست پنجره نرم افزار یک کیس آبی رنگ وجود دارد که یک دایره جلوی آن است، رنگ این دایره، وضعیت ارتباط با سرور
  را مشخص می کند:

  این وضعیت علت های مختلفی می تواند داشته باشد:

  به صورت پیش فرض این نمادها برای نمایش در نظر گرفته شده است، برای اضافه کردن سایر نمادها باید در پنجره Market Watch (دیده
  بان بازار) کلیک راست کرده و از منوی کلیک راست، گزینه Symbols (نمادها) را انتخاب کنید.
  در پنجره باز شده نمادهای بورسی و فرابورسی زیرمجموعه TSE درج شده که با دبل کلیک بر
  روی هر نماد می‌توان آن را به دیده بان بازار اضافه کرد.

  پس از استفاده از حساب کاربری دمو و آشنا شدن با نرم افزار، برای اخذ حساب واقعی با شماره تلفن ۰۲۱-۸۷۰۰ تماس بگیرید.

  سامانه معاملاتی مفیدتریدر به حساب نزد کارگزار متصل است، به همین دلیل باید قبل از اقدام به خرید موجودی حساب نزد کارگزار را
  بوسیله واریز وجه به صورت عادی یا آنی شارژ کرد. همچنین به محض فروش یک دارایی، وجه
  حاصل از آن در حساب نزد کارگزار شما شارژ می شود.

  بله، با توجه به امنیت نرم افزار مفیدتریدر، امکان دخل و تصرف در بانک اطلاعاتی آن وجود ندارد، در نتیجه معاملاتی که در نرم افزار
  مفیدآنلاین انجام می شود، در نرم افزار مفیدتریدر نمایش داده نمی شود، اما با این وجود
  برای دادن سفارش فروش شما محدودیتی ندارید و می توانید همه سهامی را که مالک آن هستید
  از طریق نرم افزار مفید تریدر به فروش برسانید.

  تمامی اعدادی که به عنوان قیمت، سود یا زیان نمایش داده می شود همه بر اساس ریال هستند. همچنین در خصوص سهام، اعداد نمایش داده
  شده به عنوان حجم، بر مبنای تعداد سهم است.

  تمامی پنجره‌های نرم افزار مفیدتریدر از طریق منوی View (نمایش) مدیریت می‌شوند، همچنین می‌توان از کلیدهای میانبری که جلوی اسامی
  پنجره ها نوشته شده نیز استفاده کرد.

  در پنجره Toolbox (جعبه ابزار) تب History (تاریخچه) می توانید از منوی راست کلیک، معامله یا سفارش و یا هر دو را انتخاب کرده
  و با انتخاب تاریخچه مورد نظر، گزارش را از طریق کلیک بر روی گزینه Report به صورت فایل
  html خروجی بگیرید.

  به منظور اشغال کمتر پهنای باند و حافظه رم سیستم کاربران محدودیت هایی برای تعداد نماد درج شده در پنجره دیده بان بازار در نظر
  گرفته شده است. به منظور آپدیت همه ی نمادها پیشنهاد می گردد به هیچ وجه از گزینه نمایش
  همه (Show All) در پنجره دیده بان بازار استفاده نکنید.

  بله، از طریق منوی View (نمایش) پنجره Data Window (پنجره داده) را فعال کنید. با قرار گرفتن نشانگر موس روی هر شمع، اطلاعات
  آن شمع در این پنجره نمایش داده می شود.

  بله، با کلیک راست بر روی هر نماد در پنجره دیده بان بازار و انتخاب گزینه Depth Of Market (عمق بازار)، ۳ ردیف اول بهترین مظنه
  های قیمت عرضه و تقاضا به همراه حجم درخواستی هر کدام نمایش داده می‌شود.

  خرید و فروش به قیمت تابلو یکی از امکانات سامانه معاملاتی مفیدتریدر است، که از طریق ارسال سفارش به شیوه Exchange Execution
  (اجرای مستقیم) امکان پذیر است. اما برای خرید و فروش در قیمتی غیر از قیمت تابلو، باید
  گزینه Pending Order (سفارش شرطی) در پنجره انجام سفارش انتخاب شود. در این قسمت و با
  انتخاب گزینه Buy Limit یا Sell Limit می توانید قیمت مدنظر خود را وارد کنید.

  برای استفاده از امکانات و نمودارهای نرم افزار مفیدتریدر هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. البته ثبت سفارش خرید یا فروش فقط در
  ساعات باز بودن بازار (۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰) امکان پذیر است.

  در صورتی که از سفارش اجرای مستقیم یا سفارش خرید و فروش محدود (Limit Buy یا Sell Limit) استفاده شود، امکان ثبت سفارش در قیمت
  خارج از رنج مجاز وجود ندارد، ولی در صورتی که از سفارش‌های توقفی محدود (Limit Stop
  Buy یا Limit Stop Sell) استفاده شود، می‌توان در قیمت‌های خارج از رنج هم ثبت سفارش
  نمود. لازم بذکر است که در تنظیم سطوح توقف ضرر و برداشت سود نیز نیازی به رعایت رنج
  نمی باشد.

  چنانچه کاربری خود اقدام به ساختن حساب واقعی کند ، حسابی ایجاد کرده که قابلیت معاملاتی ندارد. کاربرانی که متقاضی افتتاح حساب
  Real (واقعی) می باشند ، باید با شماره ۹۱۰۰۸۷۰۰ تماس بگیرند تا کارشناسان شرکت کارگزاری
  مفید ، این کار را انجام دهند .

  در حال حاضر نمادهای بازار بورس و فرابورس در مفیدتریدر قابل معامله می‌باشند.

  درصورتی که سفارشات مفیدتریدر خود را در صفحه مفید آنلاین ویرایش کنید ، دیگر امکان ویرایش و یا حذف آنها در مفیدتریدر وجود نخواهد
  داشت. لذا پیشنهاد می شود از انجام این کار خودداری فرمایید.

  سهامداران مرتبط با بازار سرمایه کم و بیش نیازهایی فراتر از خدمات معمول در این حوزه دارند. اعتبار، آموزش، تحلیل و مشاوره بخشی
  از این نیازهاست. به منظور رفع این نیازها کارگزاری مفید باشگاه مشتریان خود به نام
  “پلکان” را جهت تخصیص منصفانه خدمات ایجاد و در اختیار کاربران خود قرار داده است.
  عمده نیازهای مرتبط با بازار سرمایه در پلکان پوشش داده می شود و نیز طیف وسیعی از هدایا
  برای قدردانی از اعضا در نظر گرفته شده است. کاربران در برابر استفاده از این خدمات
  وجهی پرداخت نمی کنند.
  آدرس الکترونیکی پلکان: Pellekan.emofid.com

  ابتدا به https://pellekan.emofid.com مراجعه نموده و با کلیک به روی حساب جدید مشخصات خود را که شامل ایمیل (ایمیلی که به کارگزاری
  معرفی کرده اید) و کلمه عبور دلخواه وارد نمایید، سپس با مراجعه به ایمیل خود و کلیک
  بروی تائید ثبت نام وارد حساب خود شوید و با وارد کردن کد ملی خود عضو پلکان میشوید
  .

  خیر کلیه متقاضیان میتوانند با ایمیل و کد ملی خود عضو پلکان شوند .

  برای دریافت هر کدام از خدمات و پاداش‌ها در پلکان، میزان خاصی امتیاز متناسب با آن لازم است. با عضویت در پلکان به شیوه‌های
  متنوع و البته ساده ای قادر به کسب امتیاز خواهید بود:

  پاداش ها در پلکان به دو بخش خدمات و کالاها (همکاری با فروشگاه دیجیکالا) تقسیم می شوند که متقاضی می تواند با توجه به امتیاز
  خود پاداش دلخواه از این دو دسته انتخاب نماید.
  خدمات شامل :

  در صورت تمایل به سفارش کالایی که در پاداش های پلکان موجود نیست، با توجه به امتیاز خود (ارزش هر امتیاز پلکان معادل ۱۰۰۰ تومان
  است) می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی دیجیکالا محصول مورد نظر خود را انتخاب
  نموده، لینک محصول را کپی کرده و در بخش پیام برای ما ارسال نمائید. پلکان در اسرع وقت
  کالای مورد نظر شما را در قسمت پاداش ها اضافه می کند تا شما قادر به سفارش آن شوید.

  جهت قدردانی از مشتریان فعال بخش افتخارات ایجاد گردید که با توجه به عملکرد فرد و شاخص های تعریف شده موجب افزایش امتیازات و
  ضریب امتیاز گیری کاربران فعالتر می گردد.

  معمولا بسته به شرایط بازار یا تصمیم مشتریان، ممکن است بخشی از وجوه نقد در بازه­‌های زمانی کوتاه­‌مدت یا بلندمدت از چرخه معامله
  خارج شده و در حساب مشتری به صورت راکد باقی بماند. مشتریان غالبا بخشی از این مبالغ
  را در حساب کارگزار و برای استفاده در موقعیت‌­های خرید نگه‌می‌­دارند و از آنجایی‌
  که تخمین زمانی مشخصی برای بلااستفاده بودن این مبالغ وجود ندارد، این وجوه را جابجا
  نمی­‌کنند. «حامی» یک طرح حمایتی ویژه مشتریان کارگزاری مفید است که برای اولین بار
  در بازار سرمایه اجرا می شود و قصد دارد مبالغ موجودی نزد کارگزار (هرچند کوچک) را تبدیل
  به یک سرمایه گذاری کوتاه مدت (حتی چند روزه) کند.

  خیر!

  حامی یک صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت است، از این رو میزان سودآوری آن از نوسانات بازار سرمایه تاثیر نمی‌پذیرد
  و تنها وابسته به نرخ سود اوراقی است که در سبد داراریی‌های صندوق قراردارند. با این
  وجود به خاطر تغییر مداوم ترکیب دارایی‌های صندوق و متفاوت بودن بازده اوراق درآمد ثابت
  مختلف، نمی‌توان نرخ ثابتی را برای تعیین میزان بازده دارایی‌های صندوق حامی تعیین نمود.

  اگر هنگام احراز هویت، قرارداد طرح حامی را امضا کرده باشید، می‌توایند از مزایای آن بهره‌مند شوید. در غیر اینصورت
  برای استفاده از طرح حامی باید به یکی از شعب کارگزاری مفید جهت امضای قرارداد حامی مراجعه نمایید.

  در طرح حامی سود مشتری به صورت روزانه و بر اساس مانده حساب مشتری تا ساعت ۱۲ ظهر هر روز محاسبه شده و مجموع سودهای محاسبه شده
  در اولین روز کاری ماه بعد به حساب مشتری واریز می‌گردد.

  پس از انعقاد قرارداد حامی، با شارژ حساب معاملاتی خود، وجه شما در صندوق حامی سرمایه گذاری می شود.

  استفاده از «حامی» هیچ وقفه و اختلالی در جریان خرید ، فروش یا حتی درخواست وجه ایجاد نخواهد کرد.

  گواهینامه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا به اختصار اوراق تسهیلات مسکن، امتیاز استفاده از وام اعطایی مسکن به دارندگان
  این اوراق می باشد. این اوراق توسط بانک مسکن به دارندگان حساب‌های سپرده گذاری ممتاز
  تعلق می گیرد و سپرده گذاران بانک مسکن متناسب با وجه سپرده و دوره زمانی سپرده گذاری
  خود، از این امتیاز بهره مند می شوند. دارندگان این اوراق می توانند جهت خرید و بازسازی
  واحد مسکونی از این تسهیلات استفاده نمایند. همچنین فروش اوراق به دیگر متقاضیان دریافت
  وام امکان پذیر می‌باشد.

  معاملات اوراق تسهیلات مسکن، ناشی از فروش امتیاز مربوطه توسط سپرده گذاران بانک مسکن می‌باشد. از سوی دیگر، متقاضیان دریافت
  وام مسکن می‌توانند با پرداخت ارزش روز اوراق، از این امتیاز استفاده نمایند.

  بانک مسکن برای ایجاد بازاری منصفانه و شفاف برای مبادله امتیاز اوراق تسهیلات مسکن، این اوراق را در فرابورس ایران مورد پذیرش
  قرار داده است. این اقدام منجر به بهبود وضعیت معاملات و تعیین قیمت منصفانه برای خریداران
  و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن و سهولت دسترسی به آن گردیده است.

  با توجه به مدت سرمایه گذاری و نوع ریسک پذیری شما روش های مختلف سرمایه گذاری وجود دارد؛ کم ریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری صندوق
  های با درآمد ثابت می باشد که ترکیب دارایی آن ها را انواع اوراق تشکیل می دهد، برای
  سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذری مشترک هر چه نگاه بلند مدت تر باشد نوسانات کمتر
  می شود.

  با توجه به قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار تضمین سود در بازار سرمایه مجاز نیست. از طرفی هیچ سقف و محدودیتی هم
  برای تحقق بازدهی وجود ندارد.

  خدمت سبدگردانی اختصاصی در مفید با حداقل پنج میلیارد تومان سرمایه قابل انجام است.

  ۲۷ سال نگاه حرفه‌ای به بازار سرمایه

  ایزی‌تریدر

  آنلاین‌پلاس

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  اواسط دهه
  ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد که با این
  کار بیش از ۴۹ میلیون نفر
  از جمعیت کشور مشمول
  دریافت سهام عدالت شدند. آزادسازی سهام عدالت به این معناست که سهام‌داران مالکیت
  سهام خود را بر عهده بگیرند.

  مسئولیت سهام عدالت طی چند سال گذشته به عهده سازمان خصوصی‌سازی بوده، اما از این پس اگر سهام‌داران در سامانه سهام عدالت روش
  «سهامداری مستقیم»
  را انتخاب کرده باشند، می‌توانند خودشان مدیریت سهام خود را بر عهده بگیرند.

  در حال حاضر سهام عدالت به مرحله آزادسازی رسیده و
  به‌زودی دارندگان این سهام می‌توانند از سود
  و منافع فروش آن بهره‌مند شوند. بدین منظور
  بعد از آزادسازی سهام عدالت و انتخاب روش
  سهامداری مستقیم، متقاضیان فروش می‌توانند از
  طریق

  «سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید»

  نسبت به فروش دارایی خود اقدام نمایند.

  به این منظور مراحل زیر به ترتیب باید توسط کاربر انجام پذیرد:

  در مرحله اول دارندگان سهام عدالت بایستی نسبت به انتخاب «روش سهامداری مستقیم» در سامانه سهام عدالت اقدام نمایند. به این منظور با کلیک روی لینک زیر، در سامانه سهام عدالت پس از وارد کردن اطلاعات و ورود به پنل خود، «روش سهامداری مستقیم» را انتخاب نمایند.

  مرحله دوم انتخاب کارگزاری مفید به عنوان کارگزار فروش سهام شما می‌باشد. کارگزاری مفید به‌عنوان همراه و راهنمای مشمولان سهام عدالت بستر لازم را برای مشاهده دارایی سهام عدالت و ثبت درخواست فروش آن فراهم کرده است. به این منظور روی لینک زیر کلیک کرده و وارد سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید شوید.

 • کار گذاری مفید

 • سوالات متداول

  افرادی که در
  سامانه سهام عدالت

  روش «سهامداری مستقیم» را انتخاب
  کرده باشند و شماره موبایل به نام
  خودشان باشد، می‌توانند در
  سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید

  «ثبت نام» کنند
  و سفارش فروش خود را ارسال نمایند.

  ثبت نام غیرحضوری فقط مختص کسانی است که یک شماره موبایل به نام خود دارند. بنابراین اگر قصد ثبت نام بدون مراجعه حضوری دارید یک شماره موبایل به نام خودتان خریداری کنید و از ابتدای تیر ماه در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید.

  ۱- در
  سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید
  ثبت نام کنید. توجه کنید که برای ثبت نام بایستی شماره موبایل به نام فرد باشد.

  ۲- پس از ثبت نام و ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.

  ۳- در ستون «تعداد جهت فروش» تعداد سهمی از هر نماد را که تصمیم به فروش آن دارید، مشخص کنید.

  ۴- گزینه «ثبت درخواست» را انتخاب کنید.

  در حال حاضر می‌توان تا سقف ۶۰ درصد از ارزش کل دارایی را به فروش رساند. اگر سفارش شما بیش از ۶۰ درصد باشد با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

  در صورتی‌که دستور فروش را تا قبل از ساعت ۱۴:۰۰ هر روز ثبت کنید، در روز کاری بعد سفارش شما توسط کارگزاری در بازار عرضه می‌شود و در صورت انجام سفارش فروش، وجه آن دو روز کاری بعد به حساب شما واریز می‌گردد.

  از زمانی که سفارش فروش را ثبت می‌کنید در صورتی‌که کارگزاری موفق به فروش دارایی شما شود، 3 روز کاری بعد وجه آن به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

  با توجه به اینکه قیمت‌ها در بازار متغیر هستند نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد. بنابراین بسته به اینکه چه زمانی و به چه قیمتی سفارش فروش شما انجام شود مبلغی که به حساب شما واریز می‌گردد ممکن است کمتر یا بیشتر از مبلغ درج شده در سایت در هنگام سفارش‌گذاری باشد.
  به طور مثال اگر ارزش دارایی فردی بیست میلیون تومان باشد، حدود دوازده میلیون تومان به حساب آن فرد واریز می‌شود. توجه داشته باشید که قیمت‌های بازار متغیر هستند و بسته به روز فروش، دارایی شما با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسد.

  در این روش مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به خود فرد منتقل می‌شود. به هر فرد به میزان سهام تخصیص یافته در شرکت‌های سرمایه‌پذیر، تعدادی از سهام شرکت‌های بورسی واگذار می‌شود. در روش سهامداری مستقیم، مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام بر عهده سهامدار است.

  در روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد. با این تفویض اختیار، سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت متعلق به سهامدار توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می‌شود. افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند بود.

  در صورتی که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید نسبت به فروش دارایی خود اقدام نمایید.

  با استفاده از سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ارزش روز دارایی سهام عدالت هر فرد قابل مشاهده می‌باشد.

  پرتفوی سهام عدالت شما قابلیت اضافه شدن به پرتفوی نزد کارگزاری را ندارد و معاملات آن نیز در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید قابل انجام است. برای انجام معامله در سهام عدالت امکان معاملات آنلاین مانند سایر سهام‌ها وجود ندارد و سامانه‌های آنلاین کارگزاری مانند ایزی تریدر قابلیت معامله در سهام عدالت را ندارند.
  بنابراین ثبت تغییر ناظر بر روی نمادهای سهام عدالت غیر ممکن است. برای مشاهده پرتفوی سهام عدالت خود از طریق لینک زیر ثبت نام کنید و پس از ورود بر روی مشاهده پرتفوی کلیک کنید.

  افرادی که در ۱۰ سال گذشته واجد شرایط دریافت سهام عدالت شد‌ه‌اند، می‌توانند اطلاعات مورد نیازشان را از طریق این آدرس
  samanese.ir

  کسب کنند.

  ۲۷ سال نگاه حرفه‌ای به بازار سرمایه

  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین
  نحوه خرید و فروش سهام در مفید آنلاین

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *