نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی
نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

 

“اوراق اختیار فروش تبعی” در واقع همان طرح بیمه سهام است که توسط شرکت ها به فروش می رسند. “اوراق اختیار فروش تبعی” اوراقی است که براساس آن فروشنده که همان شرکت منتشر کننده می‌باشد متعهد می‌گردد تعداد معینی از سهام شرکت را به قیمت مشخصی که اصطلاحاً به آن “قیمت اعمال” می گویند در تاریخ معین یا همان “تاریخ اعمال” از سهامدار خریداری نماید. شرکت‌های منتشر کننده اوراق تبعی قبل از فروش این اوراق ملزم به انتشار اطلاعیه عرضه جهت اعلام عمومی ویژگی‌های آن می‌باشند. توصیه می‌گردد سهامداران قبل از اقدام به خرید اوراق تبعی هر نماد، اطلاعیه عرضه آن اوراق را مطالعه نمایند.

 

اوراق تبعی قابلیت معامله مجدد ندارند و فقط یک بار در زمان عرضه مورد معامله قرار می‌گیرند.
خریدار نمی‌تواند بیش از تعداد سهام پایه‌ای که در اختیار دارد اوراق اختیار فروش تبعی خریداری نماید. لذا تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در پایان هر روز معاملاتی حداکثر می‌تواند معادل دارایی سهامدار در سهم پایه باشد. در صورتی که تعداد اوراق اختیار فروش تبعی تحت مالکیت سهامدار از تعداد سهم پایه تحت مالکیت وی در پایان روز بیشتر شود، اوراق اختیار فروش‌ تبعی مازاد، باطل شده و عرضه کننده تعهدی در قبال آن نخواهد داشت.
هر کد سهامداری حداکثر مجاز به خرید تعداد اوراقی است که در اطلاعیه عرضه به عنوان “سقف خرید” مشخص می‌شود.
مبلغ پرداختی بابت خرید اوراق تبعی قابل برگشت نمی‌باشد.
خریداران اوراق اختیار فروش تبعی فقط در”تاریخ اعمال” می‌توانند اختیار فروش خود را اعمال نمایند. پس از گذشت این تاریخ، اوراق اختیار فروش تبعی، اعمال‌نشده تلقی شده و عرضه کننده درخصوص آن تعهدی نخواهد داشت.

 

نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

فرم اطلاعیه عرضه مشتمل بر اطلاعات زیر می‌باشد:

سهم پایه: سهمی که اوراق اختیار فروش تبعی مبتنی بر آن است.
قیمت اعمال: قیمتی است که عرضه کننده تعهد می‌کند سهام پایه اوراق اختیار فروش تبعی را در تاریخ اعمال با آن قیمت تسویه نماید.
تاریخ اعمال: تاریخی است که برای اعمال اوراق اختیار فروش تبعی تعیین می‌شود.
دوره معاملاتی: فاصلۀ بین اولین روز معاملاتی و آخرین روز معاملاتی اوراق اختیار فروش تبعی است.
سقف خرید: حداکثر تعداد اوراق تبعی است که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌تواند خریداری شود.
کل حجم عرضه: سقف اوراق اختیار فروش تبعی که از سوی عرضه‌کننده طی دوره معاملاتی عرضه خواهد شد.
حداقل حجم عرضه روزانه: حداقل عرضه اوراق اختیار فروش تبعی توسط عرضه کننده در یک روز است.
قیمت عرضه اوراق تبعی: قیمتی که این اوراق در بازار توسط شرکت ناشر فروخته می شود را قیمت عرضه می گویند و در هر روز فرمول مشخصی محاسبه می گردد.

 

 

١. درصورتی که قیمت پایانی سهم پایه در روز اعمال بزرگتر یا مساوی قیمت اعمال باشد، اوراق اختیار فروش تبعی قابل اعمال نیست.
٢. درصورتی که قیمت پایانی سهم پایه در روز اعمال از قیمت اعمال کمتر باشد، اعمال اوراق اختیار فروش تبعی منوط به ارائه درخواست اعمال از سوی سهامدار و از طریق کارگزار وی به بورس حداکثر تا ساعت ١٣ روز اعمال خواهد بود. کارگزاران می‌توانند ١٠ روز قبل از تاریخ اعمال، درخواست‌های اعمال را از مشتریان خود دریافت دارند و در روز اعمال به بورس ارائه دهند.
٣. در صورت ارائه درخواست اعمال طی مهلت مقرر به بورس اقدامات زیر، انجام خواهد شد:

انتقال سهم به قیمت اعمال، از دارنده اوراق اختیار فروش تبعی به عرضه کننده آن

 • پتروشیمی مارون
 • پرداخت مابه‌التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم پایه به دارنده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت نقدی یا از طریق واگذاری سهم پایه از عرضه کننده به دارنده اوراق اختیار فروش تبعی

   

  قبل از استفاده از محتوی و خدمات این سایت به دقت این بیانیه را مطالعه فرمایید.

  ‌اوراق اختیار فروش تبعی نوعی از اوراق بهادار است که در بازار سرمایه ایران و بسیاری دیگر از کشورها معامله می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه اعمال و فعا‌‌ل‌سازی این اوراق بیشتر آشنا کنیم.

  ویژگی اوراق اختیار فروش تبعی آن است که شما با در اختیار داشتن آن، این حق را دارید که در تاریخی مشخص، مقداری معین از دارایی خود در یک سهم خاص را با قیمتی که از پیش تعیین شده است به فروش رسانید.

  در واقع با خریداین اوراق شما این امکان را خواهید داشت که اگر قیمت سهم پایه موردنظرتان از قیمتی که در این اوراق تحت عنوان «قیمت اعمال» مشخص شده است کمتر شده بود، با اعمال این اوراق، سهم خود را با قیمتی بیشتر (که همان قیمتی است که در این برگه مشخص شده است) به فروش رسانید. از این طریق ریسک خود را مدیریت کرده و آن را کاهش دهید. جزئیات مربوط به قیمت اعمال و تاریخ سررسید هر کدام از اوراق اختیار فروش تبعی‌ در اطلاعیه عرضه آن اوراق مشخص می‌شود.

  اولین نکته‌ برای اعمال این نوع از اوراق آن است که از سررسید آن آگاه باشید؛ زیرا اوراق اختیار فروش تبعی تنها در زمان سررسید خود قابلیت اعمال شدن دارند و بعد از آن دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.

  شما به عنوان مشتری کارگزاری مفید برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود کافی است تا در زمان سر‌رسید اوراق به پنل کاربری کارگزاری مفید خود مراجعه و درخواست خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر روز کاری سررسید ثبت کنید.

  نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

  برای این کار کافی است تا از راهنمای تصویری زیر استفاده کنید:

  توجه داشته باشید که پس از ثبت درخواست اعمال اوراق اختیار فروش تبعی، امکان لغو آن وجود ندارد. بنابراین با دقت و تحلیل کافی این کار را انجام دهید.

  شما پس از درخواست اعمال، تنها امکان تغییر نحوه تسویه اوراق تبعی خود را خواهید داشت.

  تسویه این اوراق در بازار سرمایه ایران به ۲ شکل انجام می‌شود که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

  به بیان ساده در این نوع از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی، در سر‌رسید ما‌به‌التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهام پایه در صورتی که قیمت سهم کمتر از قیمت اعمال باشد، به صورت نقدی و از سوی عرضه کننده به دارنده اوراق‌ پرداخت می‌شود.

  در واقع در تسویه نقدی اوراق اختیار فروش تبعی‌، تفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم در روز سر‌رسید به مشتری پرداخت شده و سهام پایه در پرتفوی مشتری باقی می‌ماند.

 • کارمزد خرید و فروش کارگزاری مفید
 • همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌نمایید، این نوع تسویه به صورت اول نقدی بعد فیزیکی ذکر شده است با انتخاب این حالت، ابتدا تسویه شما در صورت موافقت عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت نقدی و در غیر این صورت توسط عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت تسویه فیزیکی اقدام خواهد شد.

  تسویه نقدی فقط در صورت پایین‌تر بودن قیمت پایانی سهم اصلی از قیمت اعمال اوراق فروش در سررسید امکان‌پذیر خواهد بود.

  در این نوع از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی، عرضه‌کننده اوراق موظف است تا سهام پایه فرد را با قیمت توافق‌شده در قرارداد عرضه اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌، از دارنده آن خریداری کند.

  به بیان ساده‌تر در تسویه فیزیکی اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌، سهام پایه فرد به قیمت اعمال اوراق از دارنده آن خریداری می‌شود و وجه مورد نظر به او پرداخت می‌شود و در نتیجه دارایی سهام پایه مشتری در آن سهم از پرتفوی او برداشته می‌شود.

  در تسویه فیزیکی اوراق اختیار فروش به قیمت سهام پایه و قیمت اعمال اوراق توجه کافی داشته باشید. به این دلیل که اگر قیمت سهم بالاتر از قیمت اعمال باشد، همچنان امکان اعمال اوراق اختیار فروش در تسویه فیزیکی وجود دارد.

  توجه داشته باشید که غالبا دراطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی‌ نوع تسویه توسط صادر کننده اوراق تبعی مشخص می‌گردد. اما در صورتی که امکان انتخاب نوع تسویه توسط خریدار اوراق اختیار فروش تبعی وجود داشته باشد شما می توانید با توجه به تحلیل خود اقدام کنید.به طور مثال در تاریخ 15 بهمن 99 قیمت سهم پترول دارای صف فروش با قیمت 9230 ریال بوده و قیمت اعمال اوراق تبعی آن به قیمت 14730 موجود است. در تسویه نقدی این اوراق، شرکت صادر کننده ما به التفاوت دو قیمت گفته شده را به تعداد اوراق تبعی مورد اعمال قرار گرفته پرداخت می‌کند و سهام شما در دارایی شما باقی خواهد ماند. و در صورت تسویه فیزیکی شرکت صادر کننده به تعداد اوراق تبعی‌ اعمال شده، با قیمت تعیین شده در اوراق تبعی‌، سهام شما را خریداری می‌کند. در این مثال به نظر می‌رسد اعمال با تسویه فیزیکی در صورت امکان روش بهتری باشد.

  لطفا بفرمایید اگه اوراق تبعی را از کارگزاری های مختلف خریداری کرده باشیم باید در کدام کارگزاری دستور اعمال رو وارد کنیم ؟

  با سلام
  برای اعمال اوراق تبعی می‌بایست از کارگزاری مبدا (همان کارگزاری که در آن خرید کرده‌اید) اقدام نمایید.
  لازم به ذکر است اوراق تبعی امکان تغییر ناظر را ندارند.

  سر رسید مللح حکشتیح تاصیکوح چه تاریخی است ایا خودکار توسط کارگزاری میتوان بفروش برساند

  با سلام
  از زمانی که معاملات حق تقدم در بازار آغاز می‌شود، به مدتی که در مهلت اعلام شده در آگهی “مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام “در سایت “کدال” برای نماد ذکر شده، سهامدار فرصت استفاده از حق تقدم تخصیص یافته را دارد.
  اگر در مرحله‌ای به نام “پذیره‌ نویسی عمومی” حق تقدم را خریداری کرده اید، امکان فروش حق تقدم وجود ندارد و باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق تقدم به سهم بمانید.
  اگر مبلغ اسمی را پرداخت کرده باشید و یا در مرحله پذیره‌نویسی عمومی خریداری کرده باشید، پس از انتشار آگهی “ثبت افزایش سرمایه” در سایت کدال، حق تقدم به سهم اصلی تبدیل شده و به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه و قابل معامله خواهد بود.
  جزئیات مربوط به این فرآیند از طریق سایت کدال منتشر شده و همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، می‌بایست با امور سهام‌داری شرکت مورد نظر در ارتباط باشید.

  سلام.اگر سهام پایه و همان تعداد اوراق تبعی را در یک روز خرید شود.مشکلی پیش نمیاد؟
  2- ایا خرید اوراق محدودیت حجمی دارد.مثلا 50000 در یک روز و یا هر روز میتوان 50000 تا خرید.مثلا من 200000 سهم پایه دارم.و میتوانم کل 200000 تا رو بیمه کنم.و در 4 روز تبعی را بخرم.؟ تشکر از شما

  با سلام
  سهم پایه و اوراق تبعی آن را هم‌زمان در یک روز و حداکثر باید به تعداد سهام، خرید کنید. در غیر این صورت خرید مازاد بر تعداد سهام پایه از بین می رود.
  برای اطلاع از حجم قابل معامله و اعمال اوراق تبعی به پیام ناظر نماد موردنظر مراجعه نمایید.

  سلام. با همراه پلاس هم میشه اقدام کرد برای اعمال اوراق ؟؟؟

  با سلام
  برای برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود می‌بایست تنها به پنل کاربری کارگزاری مفید خود به آدرس (my.emofid.com) مراجعه نمایید.

  با سلام و خسته نباشیداینجانب سیدغلامرضا میرزائی با کد ملی 0067013643 و شماره تماس 09021223111 تعداد 50000 اوراق تبعی هترول با سررسید پانزدهم بهمن 1399 خریداری کردم و در همان تاریخ سررسید یعنی پانزدهم بهمن(امروز) درخواست اعمال کردم ولیکن با پیغام اتمام مهلت اعمال اوراق روبرو شدم و این یک تخلف آشکار میباشد چرا که اگر مهلت اعمال تا چهاردهم بهمن بوده بایستی تاریخ اعمال اصلاح میشده و بنده که در سررسید مشخص شده و قانونی ( پانزدهم بهمن ) درخواست کرده ام میبایستی قانونا اوراق تبعی اعمال گردد. درخواست رفع مشگل را دارم. با تشکر 09021223111

  با سلام
  برای اعمال اوراق تبعی می‌بایست از زمان سررسید آن آگاه باشید؛ زیرا اوراق اختیار فروش تبعی تنها در زمان سررسید خود قابلیت اعمال شدن دارند و بعد از آن دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.
  برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود کافی است تا در زمان سر‌رسید اوراق به پنل کاربری کارگزاری مفید مراجعه و درخواست خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر روز کاری سررسید ثبت کنید.

  اوراق پترول می خواهم چطوری بدستم می رسد قصد فروش ندارم

  با سلام
  امکان فروش اوراق اختیار فروش تبعی بعد از خرید آن وجود ندارد و در واقع این اوراق، معاملات ثانویه ندارند. فقط در تاریخ سررسید قابلیت تسویه دارند.

  سلام منظور از نقدی بعد فیزیکی چیه؟

  با سلام
  به این معنا هست که ابتدا تسویه شما در صورت موافقت عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت نقدی و در غیر این صورت توسط عرضه‌کننده اوراق اختیار فروش تبعی به صورت تسویه فیزیکی اقدام خواهد شد.

  سلام. من امکان ورود به پنل مشتریان مفید جهت اعمال تسویه نقدی هخود۹۱۱ را ندارم. لطفا مساعدت کنید.

  با سلام
  برای برای اعمال اوراق‌ اختیار فروش تبعی‌ خود می‌بایست به پنل کاربری کارگزاری مفید خود مراجعه نمایید.
  لازم به ذکر است نام کاربری کد ملی یا شماره همراه شماست و رمز عبور همان رمزی است که در زمان افتتاح حساب ایجاد کرده‌اید.
  در صورت فراموشی رمز عبور از گزینه “رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام” استفاده نمایید.

  با سلام
  وجه تسویه از چه طریقی واریز میشه؟ حساب کارگزاری یا حساب سجام؟
  مثلاً وضعیت هترول911 چیه الان؟

  با سلام
  مبلغ حاصل از تسویه اوراق اختیار فروش تبعی به مانده حساب شما در سامانه‌های آنلاین اضافه می‌گردد.
  سر رسید اوراق تبعی هترول 911 در تاریخ 99/11/15 بوده است و این اوراق تنها در زمان سررسید خود قابلیت اعمال شدن دارند و بعد از آن دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید.

  سلام وقت بخیر اون بخشی که توی عکس رفتید دقیقا از کجا بیارم

  با سلام
  برای مشاهده قسمت مورد نظر می‌بایست به پنل کاربری کارگزاری مفید خود به آدرس (my.emofid.com) مراجعه نمایید.
  در صورتی که دارای اوراق اختیار فروش تبعی (بیمه سهام) باشید، این اوراق را در پنل کاربری خود مشاهده خواهید کرد و از طریق این سامانه می توانید درخواست اعمال اوراق اختیار فروش تبعی خود را ثبت نمایید.

  © تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ و نقل مطالب تنها با ذکر منبع و لینک آن مجاز است.

  انتشار یافته در: 04 / 10 / 2020

  با ما گفتگو کنید یا از طریق ارسال ایمیل تماس بگیرید.

  © 2021

  PK

  %PDF-1.5
  %
  1 0 obj
  >>>
  endobj
  2 0 obj
  >
  endobj
  3 0 obj
  >/ExtGState>/XObject>/Pattern>/ProcSet[/PDF/Text/ImageB/ImageC/ImageI] >>/Annots[ 21 0 R] /MediaBox[ 0 0 595.32 841.92] /Contents 4 0 R/Group>/Tabs/S/StructParents 0>>
  endobj
  4 0 obj
  >
  stream
  x=k6
  ?Gg~{fp{_9Nj`(E%Ɍ%,fûwoO_~??㿾£_hz ieYvׯ_zHTtD&ztTa3?vV>>|2_7ovxo_=^0_oϟXفtz=d^Rѱ{x3
  #
  Cz.:3񱽤pĆ>TlHO4

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399

  اوراق اختیار فروش تبعی سهام دو شرکت بورسی با هدف حمایت از سهام این شرکت‌ها از پس‌فردا (یکشنبه) در بورس اوراق بهادار منتشر می‌شود.

  به گزارش تجارت‌نیوز، جزئیات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام دو شرکت در بورس اوراق بهادار اعلام شد که بر این اساس دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش روی سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) در سررسید آبان ماه ۱۴۰۰، از روز یکشنبه (۱۲ اردیبهشت) در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌شود.

  همچنین دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش روی سهام شرکت پالایش نفت تهران (شتران) در سررسید آبان ماه ۱۴۰۰، از روز یکشنبه در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران شروع خواهد شد.

  «اوراق اختیار فروش تبعی»، در واقع همان طرح بیمه سهام است که توسط شرکت‌ها به فروش می‌رسند، که براساس آن فروشنده که همان شرکت منتشرکننده است، متعهد می‌شود تعداد معینی از سهام شرکت را به قیمت مشخصی که اصطلاحاً به آن «قیمت اعمال» می‌گویند در تاریخ معین یا همان «تاریخ اعمال» از سهامدار خریداری کند.

  نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

  شرکت‌های منتشر کننده اوراق تبعی قبل از فروش این اوراق ملزم به انتشار اطلاعیه عرضه جهت اعلام عمومی ویژگی‌های آن هستند. ضمن این که توصیه می‌شود سهامداران قبل از اقدام به خرید اوراق تبعی هر نماد، اطلاعیه عرضه آن اوراق را مطالعه کنند.

  آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

  منبع: تسنیم

  دیدگاه

  نام (اختیاری)

  ایمیل (اختیاری)

 • دریافت کد بورسی بدون مراجعه حضوری
 • یعنی با این اوصاف یکشنبه بازار بورس به شدت صعودیه اگه واقعا حمایتی در کار باشه

  عین طرحهای سال ۹۲ را دارند اجرا می‌کنند وبازار را فرسایشی نسخه های نخ نمای گذشته رادارند رونمایی میکنند تا ملت هم بتدریج بازار رابا زیان ،انواع مشکلات دیگر ترک ،آقایان هم پولها باد آورده را جهت خرید ملک وسرمایه گذاری در کشورهای همجوار دیگر نقاط مورد علاقه هزینه کنند ،،،،

  بورس و داغون کردند با این طرح ها و نظرات غیر کارشناسی شده و فقط و فقط دارن وقت کشی میکنند و ملت و گذاشتن سر کار …….

  خسته شدیم به خدا داغون شدیم و افسرده …..

  فاتحه بورس را با این طرحها باید خواند

  حقوقی خلیج فار سبزرگترین نوسانگیر دولتی

  بررسی‌ها نشان می‌دهد ساعاتی پس از تصویب طرح صیانت از کاربران در مجلس، سرچ عبارت مهاجرت رشد قابل توجهی داشته است.

  ۱۴ مرداد مراسم تحلیف دولت سیزدهم است و کابینه هم به زودی مشخص می‌شود. اما اسامی اعلام شده برای کابینه دولت جدید، عجیب است. چون رئیسی رئیسی حداقل در حوزه اقتصاد، تیم احمدی‌نژاد را به کار گرفته.

  با طرح جدید مجلس برای مسدودسازی فضای مجازی آینده اینترنت در ایران چه می‌شود؟ طرحی که به گفته فعالان این حوزه باعث مرگ اینترنت در ایران می‌شود و همه‌ی کسب‌وکارها آسیب می‌بینند.

  کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399

  براساس اطلاعیه مدیریت ابزارهای نوین مالی شرکت بورس اوراق بهادار تهران اوراق اختیار فروش تبعی با هدف حمایت از سهامداران خرد توسط صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه منتشر می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در نظر دارد اوراق اختیار فروش تبعی با هدف حمایت از سهامداران خرد منتشر کند. عرضه اوراق فوق از روز دوشنبه مورخ ۲۵ اسفند۱۳۹۹ لغایت روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ با شرایط زیر در بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌شود:

  ۱- سرمایه گذاران حقیقی (شامل سبدهای سرمایه گذاری اشخاص حقیقی) که در سال ۱۳۹۹ وارد بازار سرمایه شده‌اند و ارزش دارایی ایشان در بازار سرمایه (تمامی داراییها از جمله سهام، حق تقدم سهام، صندوق های سرمایه گذاری، اوراق بدهی، انواع گواهی سپرده و …) در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ کمتر از ۱۰ میلیون تومان باشد واجد شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ بوده و می توانند نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

  ۲- دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ شامل سبد سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران (به جز بازار پایه) و همچنین صندوقهای سرمایه گذاری در سهام (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF ( به جز دارا یکم و پالایش با احتساب تعداد و قیمت تعدیل شده ناشی ازاقدامات شرکتی طی دوره اوراق مذکور است. همچنین دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی۱۴۰۱ شامل عرضه اولیه هایی که بازدهی بیشتر از ۳۰ درصد از ابتدای سال ۱۳۹۹ داشته‌اند، نمی شود.

  ۳- سرمایه گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق حامی۱۴۰۱ بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها ۱ ورقه از اوراق مذکور اقدام کنند. در صورت انجام خرید اوراق حامی۱۴۰۱ توسط سرمایه گذاران، دارایی پایه برای ایشان مطابق بند ۲ درنظر گرفته خواهد شد.

  نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

  ۴- خرید بیش از ۱ ورقه از اوراق حامی۱۴۰۱ برای هر کد معاملاتی مجاز نبوده و کارگزاران باید اقدام لازم نسبت به رعایت این محدودیت را در سیستم های معاملاتی آنلاین خود اعمال کنند.

  ۵- شرط معتبر بودن اوراق اختیار فروش حامی۱۴۰۱ در سررسید، عدم فروش دارایی پایه موضوع بند ۲ تا سررسید اوراق است (نگهداری دارایی پایه تا سررسید). در واقع در صورتی که سرمایه گذار هر یک از سهام، حق تقدم سهام و صندوقهای سرمایه گذاری (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF (موجود در پرتفو خود را طی دوره تا سررسید اوراق حامی۱۴۰۱ به فروش برساند به گونهای که تعداد آن سهم از تعداد سهم موجود در دارایی پایه وی کمتر شود، اوراق حامی۱۴۰۱ معتبر نبوده و اعمال نخواهد شد.

  ۶- ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی برابر با ۱.۲۵ برابر ارزش دارایی پایه وی (با توجه به تعدیلات مربوط به اقدامات شرکتی) خواهد بود. لذا در صورت رعایت نکات بندهای فوق توسط سرمایه گذاران، بازدهی اشخاص طی دوره اوراق حداقل به میزان ۲۵ درصد خواهد بود.

  ۷- .بازدهی ۲۵ درصدی پس از کسر سود تقسیمی تعلق گرفته برای هر سبد سهام در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به مشمولین پرداخت می شود.

  ۸-از آنجا که مبنای تضمین قیمت تعدیل شده است، در صورت افزایش سرمایه، قیمت تعدیل شده و تعداد سهام پس از مجمع برای تضمین در نظر گرفته می شود. در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، قیمت سهام و تعداد با فرض شرکت کردن سهامدار در افزایش سرمایه فرض می شود.

  ۹- در صورتی که ثبت افزایش سرمایه در تاریخ بعد از اردیبهشت ۱۴۰۱ باشد، در سررسید اوراق تبعی فرض می شود که سهام ثبت نشده در پرتفوی سرمایه گذار قرار دارد و به قیمت پایانی روز محاسبه در ارزش پرتفو لحاظ می شود.

 • بیمه ملت
 • ۱۰- احراز شرایط مشمولین طرح، بررسی معتبر بودن اوراق حامی۱۴۰۱ طی دوره و سررسید و همچنین انجام فرایند اعمال توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران انجام خواهد شد.

  برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

  تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است.
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.


  اینجاDownloads-icon

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رییس اداره بازار مشتقات شرکت فرابورس با صدور اطلاعیه‌ای نحوه اعمال اوراق اختیار فروش تبعی با هدف حمایت از سهام را اعلام کرد.

  براین اساس، طبق ماده 24 دستورالعمل معاملات اوراق اختیار فروش تبعی در بورس تهران و فرابورس مصوب 14 شهریور سال 97، اعمال اوراق اختیار فروش تبعی برای درخواست اعمال از سوی دارنده اوراق اختیار فروش تبعی از طریق کارگزار وی یا بورس مربوطه به شرکت سپرده گذاری مرکزی طبق زمان بندی فرآیند اعمال و طبق فرمت و رویه اعلامی سپرده گذاری مرکزی در اطلاعیه عرضه است. در صورت عدم ارائه درخواست از سوی دارنده اوراق در مهلت مقرر، اوراق اختیار فروش تبعی، اعمال نشده تلقی می شود و عرضه کننده مسئولیت در خصوص عدم اعمال دارنده اوراق ندارد.

  لذا کارگزاران باید درخواست های اعمال تجمیع شده مشتریان را در قالب یک فایل با فرمت اکسل و از طریق اتوماسیون اداری در روز سررسید و حداکثر تا ساعت 13 به معاونت نظارت بازار شرکت فرابورس ارسال کنند.

  – طبق ماده 23 دستورالعمل، چنانچه مجموعه تعداد اوراق اختیار فروش تبعی تحت مالکیت هر شخص در فرآیند عرضه تا سررسید از مجموع تعداد دارایی پایه تحت مالکیت وی و سقف خرید اعلامی در اطلاعیه عرضه برای هر کد در پایان هر روز بیشتر باشد، اوراق اختیار فروش تبعی مازاد فاقد اعتبار است.

  بنابراین چنانچه تعداد درخواست اعمال اعلام شده بیشتر از تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در اختیار باشد، درخواست مازاد فاقد اعتبار خواهد بود و اعمال سقف اوراق اختیار فروش تبعی معتبر صورت خواهد گرفت. از سوی دیگر چنانچه تعداد درخواست اعلام ای از تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در اختیار کمتر باشد، اعمال به میزان درخواست اعلام شده قابل انجام خواهد بود لذا مقتضی است در اعلام تعداد درخواست مشتریان، کارگزاران موارد فوق را مد نظر قرار دهند.

  نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

  شایان ذکر است اوراق اختیار فروش تبعی در واقع نوعی از اختیار فروش است که در آن به خریدار این اوراق اجازه می‌دهد تا دارایی پایه اختیار که در واقع یکی از سهام پایه می‌باشد با توجه به قیمت سهام در زمان عرضه اوراق و قیمت اعمال بیمه کند و به‌نوعی کسب بازدهی برای سرمایه‌گذار تضمین می‌شود، در نتیجه این اوراق به‌نوعی بیمه سهام می‌باشند. لازم به ذکر است که عرضه‌کننده این اوراق شرکت (ناشر) و یا سهامدار عمده است که هدف آن‌ها ایجاد تضمین و اطمینان نسبت به سهام است.

  جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

  انتهای پیام/

  نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی
  نحوه خرید اوراق اختیار فروش تبعی

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *