مفهوم بلاکچین

مفهوم بلاکچین
مفهوم بلاکچین

بلاک‌چین علی رغم تمام مشکلات و محدودیت های خود، با اینده روشنی روبه‌رو است .حجم بیشمار پژوهش‌ها، تعداد بیشمار تراکنش‌های رمزارزهای مختلف، نشانگر این است که استفاده از بلاک‌ چین در تمامی زمینه‌ها رو به افزایش است. بیت‌کوین اولین کاربرد این فناوری بود. بلاک‌‌ چین امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند. از بلاکچین برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان استفاده نمود.

بلاکچین از دو کلمه Block(بلوک) و Chian(زنجیره) تشکیل شده است و معنی blockchain در ابتدایی ترین سطح خود، به معنای یک زنجیره بلوک است. وقتی در این متن کلمات “بلوک” و “زنجیره” را می گوییم ، ما در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی( “بلوک” ) ذخیره شده در یک بانک اطلاعاتی عمومی (“زنجیره”) صحبت می کنیم. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر(“متمرکز”) این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم (“غیرمتمرکز”)، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

یک مثال ساده از تفاوت سیستم بلاکچین: تصور کنید تمام اطلاعات مالی شرکت شما در یک برروی یک سرور یا هارد ذخیره شود و و کلیه افراد تمامی تراکنش‌ها،سودها، زیان‌های خود را برروی این سیستم(“سیستم متمرکز”) ذخیره می‌کنند. حال اگر مدیر شرکت یا یکی از اعضا به این سیستم دسترسی داشته باشد می‌تواند داده های ذخیره شده را دستکاری کرده و تقلب نماید و یا اگر به هردلیلی این سرور و یا هارد از بین برود دیگر دسترسی به داده های امکان پذیر نیست.

اما اگر داده های و اطلاعات به جای ذخیره شدن در یک مکان، در اختیار کلیه افراد قرار گرفته و کلیه افراد به ان دسترسی داشته باشند و ذخیره نمایند(“سیستم غیر متمرکز”) دیگر امکان هک،حذف و دستکاری داده ها وجود ندارد. مفهوم بلاکچین

کل تراکنش‌های بیت‌کوینی به بیش از ۴۰۰ میلیون تراکنش رسید و تعداد تراکنش‌های روزانه‌ی اتریوم از از یک میلیون تراکنش در روز عبور کرد و همچنین فیسبوک ارز Libra را معرفی کرد.

بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکز است و داده‌ها در یک مکان واحد ذخیره نمی‌شوند، بلکه برای تمام کسانی که در بلاک ‌چین مشارکت دارند، یک نسخه از داده‌ها ارسال می‌شود و تمامی داده هایی که نگهداری می‌شود در دسترس عموم است و به راحتی قابل بررسی کردن است و از این رو قابل هک شدن نیست زیرا چندین نسخه از اطلاعات نزد افراد مختلف وجود دارد. سه مفهوم مهم در بلاک‌چین :

بلوک‌ها (Blocks):

 • وارس
 • بلاکچین از زنجیره‌ای از بلوک‌های متصل به هم تشکیل شده است و هر بلوک حاوی سه عنصر اساسی است:

  عناصر تشکیل دهنده بلوک ها:

  “بلوک” های موجود دربلاکچین از تکه‌های دیجیتالی تشکیل شده است.که از سه بخش تشکیل شده‌اند:

  بلوک‌ها اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها نظیر تاریخ، زمان و مبلغ دلار(ریال) آخرین خرید ترون شما از کوین‌کده را ذخیره میکنند. (توجه داشته باشید که کوین‌کده در اینجا صرفا جهت مثال بکار رفته است)

  حال آنکه بلوکی که در بالا مثال زدیم اطلاعات تنها یک خرید از کوین‌کده را ذخیره میکند، اما آنچه که در واقعیت اتفاق می‌افتد کمی متفاوت است. تنها یک بلوک در بلاکچین بیت‌کوین در حقیقت میتواند تا سقف ۱مگابایت داده را ذخیره کند. بسته به سایز تراکنش‌ها، یک بلوک به تنهایی میتواند تا چند هزار تراکنش را زیر یک سقف جای دهد.

  استخراج کننده‌ها (Miners):

  استخراج‌‍کننده‌ها یا به اصطلاح ماینرها، از طریق فرایندی به نام استخراج (Mining)، بلوک‌های جدید را به زنجیره اضافه می‌کنند. در فناوری بلاکچین، برای اضافه‌شدن بلوک جدید به زنجیره بلاکچین، نیاز به تایید اعتبار آن بلوک است. ماینرها برای تایید اعتبار بلوک جدید، باید محاسبات ریاضی فوق‌العاده پیچیده‌ای را به‌وسیله نرم‌افزارهای ویژه‌ای حل کنند. هر کدام از ماینرها که زودتر موفق به حل مسئله شد و بلوک تازه را وارد زنجیره کند، پاداش دریافت می‌کند.

  گره‌ها (Nodes):

  گره یا Node به هر کامپیوتری که به شبکه متصل می‌شود و یک کپی از بلاکچین را دریافت می‌کند، نود (Node) می‌گویند.تمامی گره‌ها یک کپی از همه داده‌ها و اطلاعات معاملات انجام شده، دریافت می‌کنند.

  داده‌های بلاک‌چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می‌کند.. وقتی به عنوان نود به یک بلاکچین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل داده‌های آن را دریافت می‌کنید. هیچ تغییری در اطلاعت امکان پذیر نیست، مگر اینکه اکثریت با آن موافق باشند.

  فناوری بلاکچین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست، بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش‌گذاری، رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد این ایده شده‌اند. قبل از بلاکچین دفاتر کل توزیع شده وجود داشتند اما بلاکچین با ساختار بلاکی خود، فناوری دفتر کل توزیع‌شده را بهبود داده است. بلاک ‌چین یک دفترکل دیجیتالی غیرقابل تخریب از معاملات اقتصادی است که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود.

  ویژگی های بارز بلاک‌ چین عبارتند از:

  تمرکز زدایی یا همتا به همتا :

  پیشتر درباره معایب یک سیستم متمرکز همانند بانک ها مثال هایی زدیم که عنوان کردیم که در یک سیستم متمرکز تنها راه دسترسی به اظلاعات ارتباط با خود سیستم می‌باشد. شما پول خود را دربانک قرار میدیهید و تنها راه دسترسی به پول شما ارتباط با بانک می‌باشد.

  معایب سیستم‌های متمرکز همانند بانک

  مزایای یک سیستم غیر متمرکز همانند بلاک ‌چین:

  رمزگذاری شده و ایمن:

  بلاک ‌چین برای حفظ امنیت مجازی از دو کلید برای سیستم تایید اعتبار استفاده می‌کند. این سیستم تایید اعتبار، باعث می‌شود امنیت کامل در بلاک‌ چین برقرار باشد و هیچ‌کس نتواند به داده‌های کاربران نفوذ کند.

  شفافیت با حفظ حریم خصوصی :

  سیستم بلاک‌چین در عین شفافیت، به حریم خصوصی افراد هم احترام میگذارد اما چگونه این موضوع ممکن است؟ هویت افراد در بلاک‌چین از طریق یک سیستم رمزنگاری پیچیده و ایمن، پنهان می‌شود و تراکنش ها توسط یک ادرس عمومی که بلاک ‌چین به فرد می‌دهد ثبت می‌شود و به دیگران نشان داده می‌شود. بنابراین در حالی که هویت واقعی فرد محفوظ مانده، تمام معاملات انجام شده او با آدرس عمومی در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.

  مفهوم بلاکچین

  تغییرناپذیری :

  تغییرناپذیری در بلاکچین به این معناست که اگر چیزی وارد شبکه‌ی بلاکچین شود، دیگر قابل دست‌کاری نخواهد بود.دلیل این‌که بلاکچین این ویژگی را دریافت کرده است، “هش‌های” رمزنگاری شده هستند. به عبارت ساده، هش کردن به معنی گرفتن یک رشته به هر اندازه ای و دادن یک خروجی با یک طول ثابت است. بلاک‌چین به جای به بررسی انبوهی از داده‌های ورودی فقط هش را بررسی می‌کند. به این طریق اگر کوچک‌ترین تغییری در داده‌های ورودی انجام شود، تغییرات در هش بزرگ خواهد بود. این تغییر باعث نامعتبر شدن بلوک می‌شود و بلوک نامعتبر طی فرایندی شناسایی و از اضافه شدن به زنجیره بلاکچین منع خواهد شد. اگر هکری بخواهد در بلاک ‌چین مداخله کند و آنرا تغییر دهد، باید کنترل بیش از 50 درصد گره‌ها را بدست بگیرد، که با وجود میلیون‌ها گره در سطح جهان این کار عملی نخواهد بود. این مسئله نشان دهنده امنیت بالای بلاک‌ چین است.

  هنگامی که یک بلوک داده های جدید را ذخیره می کند به بلاک‌چین اضافه می شود. برای اینکه یک بلوک به بلاک‌چین اضافه شود ، باید چهار اتفاق رخ دهد:

  وقتی آن بلوک جدید به بلاک‌چین اضافه شد ، برای همه در دسترس عموم قرار می گیرد.

  بلاکچین به عنوان یک زیربنای بنیادی تازه وب، در زندگی روزمزه بسیار مفید خواهد بود. بلاک ‌چین یه نوع اینترنت نیست. یک نوع تکنولوژی است که نحوه ذخیره سازی دیتاها و اطلاعات در ان متفاوت است و برای ارتباط بین داده ها و ذخیره سازی ان‌ها به یک شبکه ارتباطی احتیاج است که می‌تواند یک شبکه باز مثل اینترنت جهانی، یا یه شبکه لوکال و محلی باشد.

  درحال حاضر بزرگترین موارد استفاده از بلاکچین، مربوط به امور مالی است که رقم تراکنش‌های انجام شده از طریق بلاکچین به میلیاردها دلار می‌رسد. بلاک‌ چین با قابلیت همتابه‌همتا خود دست واسطه‌ها را از معاملات کوتاه کرده است. بلاک‌چین بزرگترین مانع کلاهبردارن است.

  بلاکچین امکان ارزش گذاری اطلاعات دیجیتال و همچنین تایید دیجیتالی اطلاعات را به کاربران می‌دهد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، می‌تواند به کار برود

  موارد استفاده از سیستم بلاک‌چین :

  تشریح کاربرد بلاکچین در این مقاله نمی‌گنجد و در اینده به موارد بالا خواهیم پرداخت.

  امروزه هرکسی می‌تواند به‌وسیله رایانه خود بستر اینترنت برای تراکنش های خود از بلاکچین استفاده کند. هررایانه‌ای که به بلاک‌چین وصل می‌شود یه کپی از ان را دارد میلیون‎ها رایانه متصل یعنی میلیون‌ها کپی که برای همه قابل مشاهده است و این حجم از گستردگی اطلاعات بلاک چین در شبکه ای از رایانه‌ها باعث می‌شود که امکان دستکاری و هک اطلاعات تقریبا به صفر برسد.

  پژوهش‌های بسیار، برگزاری انواع کنفرانس‌ها و همایش‌ها در سرتاسر جهان، ارائه دوره‌های دانشگاهی بلاکچین، عقب نشینی مخالفان بلاکچین، استفاده بانک‌ها و موسسات مالی، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های فناوری از آن به عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌ها، کاهش خطاهای سیستمی و افزایش کیفیت ارائه خدمات خود؛ همگی نشان از موج روبه افزایش استفاده از این فناوری می‌باشد.

  هر انقلابی در فناوری در ابتدای راه خود با مشکلات و محدودیت های بسیاری همراه است و بلاک‌ چین نیز ازاین قاعده مستثنی نیست. بلاکچین علی‌رقم تمامی کاربردها و مزیت‌ها، دارای مشکلاتی و محدودیت هایی نیز می‌باشد.این مشکلات در ابتدای راه بسیاربودند که امروزه پژوهش ها و راه حل های بسیاری برای ان‌ها موجود است.

  اصطلاحات تخصصی:

  بلاکچین نیز همانند تمام فناوری‌های نوظهوری دارای مجموعه واژگانی کاملا جدید و تخصصی است. وتعداد افراد محدودی قادر به درک و استفاده از این تکنولوژی می‌باشند و همین باعث کاهش اقبال در پذیرش عمومیاین فناوری می‌شود

  سرعت شبکه،هزینه تراکنش :

  در ابتدا هزینه تراکنش‎های بیت‌کوین رایگان بود ولی امروزه بیت‌کوین مبلغ قابل توجهی جهت کارمزد تراکنش دریافت می‌شود و همچنین در سال 2016، تراکنش ها در شبکه بیت‌کوین به طور متوسط حدود 43 دقیقه زمان برای تایید شدن لازم داشتند. در قیاس این موضوع می بینیم که دستگاه های خودپرداز، پرداخت را حدودا در لحظه انجام می دهند و کل فرآیند ثبت آن در شبکه‌های بانکی در چند ثانیه انجام می شود.امروزه زمان تایید تراکنش در بیت‌کوین 10 دقیقه می‌باشد و در ارز مونرو حدود 120 ثانیه .

  گستردگی شبکه، انرژی پردازشی زیاد:

  باید شبکه ای بزرگ از کاربران وجود داشته باشد که بلاکچین ‌ها به سود کامل برسند با رشد شبکه، تقلب غیرممکن می‌شود. اما متاسفانه این در عین حال یعنی کل زنجیره از نظر نیاز پردازشی بسیار سنگین و گران خواهد شد و وقتی که بلاک‌چینی رشد کند، تایید تراکنش‌ها طولانی تر خواهد شد این به معنی مصرف انرژی و پردازش کامپیوتری بیشتر برای تراکنش های کوچکتر است در بلاک ‌چین‌ های بزرگ هر تراکنش نزدیک به انرژی مورد نیاز یک و نیم خانه را جهت تایید مصرف می کند. اما جالب است که دقت کنیم جلوگیری پیشرفته از تقلب به این حجم زحمت و انرژی احتیاج دارد.

  خطای انسانی:

  اگربه بلاکچین به عنوان یک دیتابیس نگاه کنیم اطلاهاتی که وارد این سیستم می‌شوند باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و داده‌ها و اطلاعات انسانی، ذاتا غیرقابل اعتماد و کیفیت بالا برخوردار نیستند.بنابراین اطلاعات ابتدا به طور دقیق ثبت شوند.عبارت‌های “ورودی زباله“ و “خروجی زباله” نیز سیستم بلاک‌ چین صدق می‌کند.

  نقص امنیتی اجتناب ناپذیر:

  در شبکه بلاکچین یک نقص امنیتی وجود دارد، اگر بیش از نیمی از رایانه‌هایی که به عنوان گره در شبکه فعالیت می‌کنند دروغ بگویند (بیش از نیمی از رایانه ها)، دروغ به حقیقت تبدیل می‌شود. این نقص “حمله 51 درصد” نامیده می‌شود. به همین دلیل استخرهای استخراج توسط جامعه به دقت مورد نظارت قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس به چنین نفوذی دست نیابد.

  مشخص نبودن وضعیت قانون‌گذاری و نظارتی:

  مشخص نبودن وضعیت قانون‌گذاری و نظارتی این سیستم مانع گسترش استفاده از آن توسط سازمان‌ها و مؤسسات مالی شده و جایگزینی آن به‌جای سیستم پرداخت سنتی را بسیار دشوار می‌نماید. با توجه به نوین بودن این فناوری، زمان و تحقیقات زیادی برای بکارگیری آن نیاز است و استفاده نامناسب از آن می‌تواند ثبات نظام مالی کشور را با مشکل مواجه نماید.با انکه تقریبا تمام کشورها ناچار به پذیرش بلاک‌ چین و رمزارزها شده اند ولی هنوز بسیاری از کشورها قانون ثابتی برای ان تصویب ننموده‌اند.

  اختلافات در اجزای بلاکچین‌ :

  ماینرها مبتنی بر سیستم دریافت پاداش عمل می‌کنند و انگیزه حکم‌رانی ان‌ها بر سیستم و تفاوت آن با عملکرد و ذات موجود بلاکچین باعث به وجود آمدن اختلافاتی بین بخش‌های مختلف شبکه بلاک‌ چین شده است.این اختلافات یکی از ویژگی‌های مهم صنعت بلاک‌چین است که در زمان فورک(منشعب شدن) پررنگ تر می شود. منشعب شدن بلاکچین شامل بروزرسانی پروتکل بلاک‌چین می‌شود و در صورت موافقت اکثریت کاربران بلاک‌چین اجرا می شود.

  بلاک‌چین علی رغم تمام مشکلات و محدودیت های خود، با اینده روشنی روبه‌روست.حجم بیشمار پژوهش‌ها، تعداد بیشمار تراکنش‌های رمزارزهای مختلف، نشانگر استفاده از بلاک‌ چین در تمامی زمینه‌ها رو به افزایش است. بیت‌کوین اولین کاربرد این فناوری بود. بلاک‌‌ چین امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند. از بلاکچین برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان استفاده نمود.

  در این مقاله تلاش کردیم تا شمارا با مفهوم بلاک‌ چین، تاریخچه بلاکچین، ویژگی‌های بلاک‌چین، نحوه کار بلاک‌ چین، کاربرد بلاک ‌چین و مشکلات بلاک ‌چین اشنا کنیم

  investopedia، wikipedia، cointelegraph، builtin، computerworld، coindesk

  امروزه به دلیل طرفداران بسیاری که…

  امروزه به دلیل طرفداران بسیاری که دنیای ارزهای دیجیتالی پیدا کرده است و فراگیر شدن این ارزها ، در صنعت های گوناگون کوین کده با هدف اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی ، آموزش ، مشاوره و برطرف کردن مشکلات افراد علا قه مند به این حوزه ، راه اندازی شده است.


  مطلبی دیگر از این انتشارات


  مطلبی دیگر از این انتشارات


  مطلبی دیگر از این انتشارات

  صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

  زنجیرهٔ بستکی[۱] یا زنجیرهٔ بلوکی
  [۲]
  (به انگلیسی: Blockchain)[۳][۴] سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها است. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیرهٔ بستکی این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیرهٔ بلوکی، رمز ارز بیت‌کوین است.

  زنجیرهٔ بلوکی معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند.[۵] زنجیرهٔ بلوکی یک کتابخانه دیجیتالی غیر متمرکز و توزیع شده‌است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا بتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد.[۶][۷] این امر به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد تا به بررسی و حسابرسی معاملات ارزان بپردازند.[۸]اصالت‌سنجی آن‌ها توسط همکاری جمعی توسط اشتراک منافع جمعی خود تأیید می‌شوند.[۹] نتیجه، یک گردش کار قوی است که عدم قطعیت شرکت کنندگان در مورد امنیت داده‌ها یک امر حاشیه‌ای است. استفاده از یک زنجیرهٔ بلوکی ویژگی مشخص تکثیر بی‌نهایت از یک دارایی دیجیتال را حذف می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که هر واحد ارزش تنها یک بار منتقل می‌شود، و مشکل دیرینهٔ هزینه‌های دوگانه را حل کرده‌است. زنجیرهٔ بلوکی به عنوان یک پروتکل رمزنگاری ارزش‌گذاری تعریف شده‌است.[۱۰] این مبادله بر مبنای زنجیرهٔ بلوکی می‌تواند سریع تر، امن‌تر و ارزان‌تر از سیستم‌های سنتی تکمیل شود.[۱۱] زنجیرهٔ بلوکی می‌تواند حقوق عنوان را اختصاص دهد، زیرا رکوردی را فراهم می‌کند که باعث ارائه و پذیرش می‌شود.

  زنجیرهٔ بستکی پایگاه داده توزیع شده و مبتنی بر اجماع است که به صورت مستمر فهرستی از رکوردها (رده‌ها) را که هرکدام به گزینه‌های قبلی فهرست ارجاع می‌دهند حفظ می‌کند و بدین وسیله در مقابله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می‌شود. زنجیره بلوکی خود زیربخشی از فناوری‌های دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) است.[۱۲] زنجیره بلوکی گونه ای از معماری‌های داده مورد استفاده در فناوری دفاترکل توزیع شده است که در آن سوابق تراکنش‌ها در زنجیره‌های متصل به یکدیگر ذخیره می‌شوند.[۱۳][۱۴]

  در این فناوری با وجود کاربران متعددی که به‌طور هم‌زمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند و ممکن است که آن داده‌ها با هم تداخل داشته باشند، شبکه قادر به حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده است و طولانی ترین زنجیره انتخاب می شود و دیگر زنجیره ها نادیده گرفته می شوند. با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده که بلاک چین دارا می‌باشد یکپارچگی بدون کنترل‌کنندهٔ مرکزی حفظ می‌شود.[۱۵]در دفاتر کل توزیع شده مربوط به بیت کوین برای مرتب کردن تراکنش‌ها و ممانعت از تناقض یک مسئلهٔ ریاضی مطرح می‌شود که حل کردنش سخت است اما پس از حل مسئله تأیید درست بودن راه حل، آسان است به این سازوکار، «اثبات کارکرد»(Proof of work) می‌گویند. در روش زنجیرهٔ بلوکی بیت‌کوین کسی می‌تواند تراکنش‌های هر مرحله را مرتب کند که جواب این سؤال سخت را پیدا کرده باشد و هم‌زمان تغییراتی که قصد اعمال آن را دارد (بلوک جدید) با مراحل قبلی زنجیره تناقض نداشته باشد. شیوهٔ کشف عدم تناقض به این صورت است که تراکنش‌های هر بلوک وارد تابع هش می‌شوند و پاسخ آن تابع هش را همه دارند اگر کسی که تراکنش‌ها را مرتب و اضافه می‌کند حتی یک تغییر جزئی در تراکنش‌های قبلی تأیید شده ایجاد کند جواب هش تراکنش‌ها تغیر می‌کند و بدون اینکه افراد نیاز باشد بدانند کدام بخش تغییر کرده می‌توانند با تغییر غیرمجاز مخالفت کنند.[۱۶]
  مفهوم بلاکچین

  اولین کار روی زنجیره بلوک رمزنگاری شده امن در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا توصیف شد.[۱۷] در سال ۱۹۹۲، بایر، هابر و استورنتا درخت درهم‌سازی را به طراحی متصل ساختند، که باعث بهبود کارایی آن شده و اجازه می‌داد که چندین سند در یک بلوک جمع‌آوری شوند.[۱۸][۱۹]

  یک پایگاه داده زنجیره بلوکی که به‌طور خودمختار مدیریت می‌شود از یک شبکه همتابه‌همتا و یک سرور زمانبندی توزیع شده‌استفاده می‌کند. اولین زنجیره بلوک توسط یک فرد ناشناس یا گروهی شناخته شده به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی شد. یک سال بعد به عنوان یک جزء اصلی از بیت‌کوین (ارز دیجیتالی) اجرا شد، جایی که آن به عنوان سرفصل عمومی برای همه معاملات در شبکه عمل می‌کرد.[۶] با استفاده از یک زنجیره بلوکی، بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که برای حل مشکل دوجانبه بدون نیاز به یک سرپرست قابل اطمینان و الهام بخش بسیاری از برنامه‌های اضافی بود.[۲۰][۲۱]

  با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه، زنجیره بلوکی خطراتی را که با ذخیره داده‌ها به‌طور مرکزی نگه داشته می‌شوند حذف می‌کند.[۶] زنجیره بلوکی غیر متمرکز ممکن است از ارسال پیام اَد هاک و شبکه توزیع شده‌استفاده کند.

  شبکه آن دارای نقاط متمرکز آسیب‌پذیری است که کراکرهای کامپیوتر می‌توانند از آن استفاده کنند؛ به همین ترتیب، هیچ نقطه مرکزی از شکست وجود ندارد. روش‌های امنیتی زنجیره بلوکی شامل استفاده از رمزنگاری کلید عمومی است.[۲۰]:۵

  به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین بیت کوین، همه معاملات را می‌توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از جستجوگران بلاک چین که به هر کسی امکان می‌دهد معاملات بصورت زنده را ببیند، به‌طور شفاف مشاهده شود؛ هر گره کپی مخصوص خود از زنجیره را دارد که با تأیید و اضافه شدن بلوک‌های جدید، به روز می‌شود. این بدان معنی است که اگر بخواهید، می‌توانید بیت کوین را به هر کجا که برود ردیابی کنید.[۲۲]

  اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین اتفاق افتاده‌است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه (cryptocurrencies[۲۳]) و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌است[۲۴]

 • سایت اتر اسکن
 • فناوری زنجیره بلوکی خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد و در زمینه‌های زیر بکار گرفته خواهد شد:[۲۵]

  این فناوری در گستره وسیعی از کاربردهای مالی و غیر مالی قابل استفاده است برای استفاده از زنجیره بلوکی در صنعت، بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری، پزشکی، مطالعات و پروژه‌های متعددی در جریان است. اینترنت اشیا توزیع شده، زیرساخت امنیتی بدون کلید، خادم‌های نام توزیع شده، دفاتر اسناد رسمی، ذخیره‌سازی توزیع شده و سیستم‌های آموزشی[۲۶] بعضی از کاربردهای این فناوری به‌شمار می‌آیند.

  ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی عمدتاً در کنار خانه‌های افراد قرار گرفته‌است؛ بنابراین وقتی خانه را به سمت محل کار ترک می‌کنند، شارژر بلااستفاده می‌ماند. با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی می‌توان یک پلتفرم بدون واسطه طراحی کرد که به صاحبان خودروهای برقی امکان کسب درآمد می‌دهد. رانندگان از طریق این فناوری دستگاه‌های شارژر را از صبح تا عصر به اشتراک می‌گذارند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. به این شکل تعداد ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در کالیفرنیا از چند عدد به چند صد عدد رسیده‌است.[۲۷][منبع نامعتبر؟]

  زنجیره بلوکی یکی از اصلی ترین فناوری های نوآورانه است که انقلابی در مدیریت زنجیره تأمین دیجیتال ایجاد می کند. از آنجا که زنجیره های تأمین پیچیده تر می شوند ، گروگذاران بیشتری را درگیر می کنند و عمدتاً به تعدادی از واسطه های خارجی متکی هستند ، زنجیره بلوکی به عنوان یک رقیب قدرتمند برای از هم پیچیدن همه داده ها، اسناد و تبادلات ارتباطی که در اکوسیستم زنجیره تأمین اتفاق می افتد ، ظاهر شد.

  در حالی که موارد استفاده از زنجیره تأمین زنجیره بلوک هنوز در حال ظهور هستند ، تعدادی از نمونه های موفق نشان می دهند که مدیران می توانند مزایای بزرگی را از زنجیره بلوکی دریافت کنند ، از صرفه جویی در هزینه ها، ردیابی و افزایش کارایی تا مدل های عملیاتی جدید ،برای مدیریت زنجیره تأمین، فناوری زنجیره بلوکی مزیت‌های زیادی را به همراه دارد. زنجیره بلوکی می‌تواند برای دنبال کردن حرکت کالاها، مبدأ آن‌ها، تعداد و … به کار رود. در نتیجه سطح جدیدی از شفافیت را برای اکوسیستم B2B به ارمغان می‌آورد. همچنین ساده کردن فرایندهایی مانند انتقال مالکیت، بیمه، فرایند تولید و پرداخت از دیگر مزایای استفاده از زنجیره بلوکی است.[۲۸]

  زنجیره بلوکی می تواند ردیابی شفاف و دقیق تری از زنجیره تامین را فراهم کند: سازمان ها می توانند دارایی های فیزیکی را دیجیتالی کرده و یک سابقه ثابت غیر متمرکز، از کلیه معاملات ایجاد کنند تا امکان پیگیری دارایی ها از تولید تا تحویل، و یا استفاده توسط کاربر نهایی را فراهم کند. افزایش شفافیت زنجیره تأمین دید بیشتری را هم برای مشاغل و هم برای مصرف کنندگان فراهم می کند.

  زنجیره بلوکی می تواند شفافیت زنجیره تامین را به خصوص در زمینه هایی مانند تقلب در کالاهای با ارزش مانند الماس و داروهای دارویی کاهش یابد. زنجیره بلوکی می تواند به شرکت ها کمک کند تا درک کنند که چگونه مواد اولیه و کالاهای نهایی از طریق هر پیمانکار فرعی منتقل می شود و زیان سود حاصل از تجارت تقلبی و بازار خاکستری را کاهش دهد و همچنین با کاهش یا از بین بردن تأثیر محصولات تقلبی ، اعتماد به نفس را در کاربران نهایی در بازار افزایش می دهد.

  علاوه بر این ، مشاغل می توانند کنترل بیشتری بر ساخت قراردادهای برون سپاری شده داشته باشند. زنجیره بلوکی به همه طرفهای یک زنجیره تأمین مربوطه امکان دسترسی به همان اطلاعات را می دهد ، به طور بالقوه ارتباطات را کاهش می دهد یا خطاهای داده را انتقال می دهد. زمان کمتری می تواند برای تأیید اعتبار داده ها صرف شود و بیشتر می تواند صرف ارائه کالاها و خدمات شود – یا بهبود کیفیت ، کاهش هزینه یا هر دو.
  سیستم زنجیره بلوکی به ویژه در زمینه های زیر، به کار مدیریت زنجیره تامین می آید:

  زنجیره بلوکی، کاربردهای متفاوتی در حوزه‌ی سلامت و خدمات درمانی دارد. با استفاده از این فناوری، اطلاعات بیماران در محیطی امن ثبت و نگه داری می‌شود. یکی از مشکلاتی که پزشکان و مراکز درمانی با آن رو به رو هستند، دشواری انتقال اطلاعات بیماران است؛ که این موضوع ممکن است به اتفاقاتی ناگوار بینجامد. با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی، اطلاعات بیمار از یک بیمارستان به بیمارستانی دیگر یا سایر تیم درمان منتقل می‌شود.

  زنجیره بلوکی همچنین می‌تواند در ردیابی دارو و انتقال مطمئن‌تر آن نیز موثر باشد؛ زیرا می‌توان از این طریق مسیری را که دارو از محل تولید تا مقصد طی می‌کند، دنبال کرد.

  می‌توان از این فناوری در دوران پاندمی کرونا برای ثبت اطلاعات کسانی که تست داده‌اند و بدنشان در برابر این ویروس ایمن بوده، استفاده کرد. این اطلاعات می‌تواند برای کارفرماها، دولت‌ها و شرکت‌های هواپیمایی مفید باشد. زنجیره بلوکی همچنین به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کمک می‌کند تا تجهیزاتی که به آن نیاز دارند را ثبت کرده و با استفاده از این فناوری آن‌ها را تهیه کنند. [۲۹][۳۰]

  رویکردهای سنتی برای جمع آوری مالیات دارای نقص‌هایی است. فرار مالیاتی و کلاهبرداری نیز تقریباً در همه دولت‌ها شایع است. افراد و مشاغل می‌توانند از پیچیدگی‌های مالیاتی، برای اجتناب و فرار مالیاتی استفاده کنند.

  فناوری بلاکچین به دلیل غیرمتمرکز بودن، بدون واسطه بودن، شفافیت و امنیت، تأثیر زیادی در نحوه ثبت مالیات بخصوص مالیات بر ارزش افزوده داشته و به مبارزه با کلاهبرداری مالیاتی کمک خواهد کرد. این فناوری می‌تواند ساختار مالیاتی را به شدت تغییر دهد. این قابلیت به واسطه اجرای قراردادهای هوشمندی است که می‌توانند فرایند پرداخت، انتقال و ضبط دارایی را به صورت خودکار انجام دهند و محاسبات مربوط به مالیات کارآمدتر و با هزینه و زمان کمتری انجام شود. علاوه بر این بلاکچین می‌تواند زمینه را برای سطوح پیشرفته تر شفافیت، امنیت و گزارش‌دهی فراهم کند.

  تعریف بلاکچین اغلب مالیات‌های غیرمستقیم را در ذهن متبادر می‌کند. این مالیات‌ها شامل مالیات‌های مبتنی بر مصرف از جمله مالیات بر ارزش افزوده (VAT)، مالیات بر کالا و خدمات GST))، مالیات بر فروش، عوارض گمرکی و مالیات بر عوارض زیست محیطی است. این مالیات‌ها اغلب از زنجیره معاملات و بدهی‌های مالیاتی آنها پیروی می‌کنند و تعهدات غالباً توسط رویدادهای کلیدی که باید به طور مستند ثبت و ضبط شوند، ایجاد می‌شوند. این وقایع شامل انجام یک خدمت یا تحویل کالا، انعقاد قرارداد، ساخت یک محصول و با یک عمل واردات یا صادرات کالا و خدمات می‌باشد.

  از آنجا که معاملات در بلاکچین سابقه‌ای فوری و با قابلیت ردیابی دارند، زمان کار کارگزاران مالیاتی به شدت کاهش می‌یابد. به جای ثبت و بررسی سوابق بانکی در ماههای سال، می‌توان از قرارداد هوشمند برای پرداخت مالیات بر مبادله، به صورت خودکار استفاده کرد. این فرایند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. زیرا دولت نیازی به صرف منابع زیادی برای جمع آوری و سازماندهی مالیات‌ها ندارند. همچنین تکمیل اظهارنامه مالیاتی نیز فرایندی طولانی و خسته کننده برای شهروندان نخواهد بود.

  مراکز سیاست پژوهی مختلف دنیا در تلاش برای درک فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری زنجیره بلوکی برای منافع ملی خودشان هستند. همه کشورهای عضو شورای امنیت منجمله، روسیه، چین، فرانسه، ایالات متحده آمریکا و انگلیس در مراکز سیاست پژوهی پارلمانی و دولتی خود در حال ارزیابی این فناوری و راه‌های به‌کارگیری آن هستند. ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که بسیاری از قوانین و مقررات مصوب در ایران که زمانی نسبت به فناوری خنثی تصور می‌شدند امروزه به صورت‌های متنوعی قابل اجرا خواهند بود، یعنی قانون گذاران از یک طریقه اجرای قانون که با فناوری آن عصر قابل اجرا بوده‌است حمایت کرده‌اند و فناوری زنجیره بلوکی در صورت عملیاتی شدن می‌تواند تغییر بسیاری از قوانین کشور ایران را ممکن سازد. تغییر ساختار از متمرکز به توزیع شده یکی روندهایی است که این فناوری در اجرایی سازی آن کمک خواهد کرد. استفاده از این فناوری در انتخابات و رای‌گیری که نیازمند همکاری دو دستگاه شورای نگهبان و وزارت کشور است نیز قابل بررسی ذکر شده‌است.[۱۶]
  گرچه مخاطرات امنیتی بکارگیری این فناوری در بعضی منابع مورد بررسی قرار گرفته‌است.[۳۱]

  علی رغم وجود چند ساله این ایده و حتی رخ دادن اقداماتی عملی در راستای پیاده سازی آن ، رای گیری و برگزاری انتخابات سیاسی و شهروندی بر مبنای زنجیره بلوک (حداقل با فناوری و راهکار های کنونی) غیر ممکن و غیر کاربردی می نماید. اشکالاتی بنیادی متوجه این ایده است ، اشکالاتی که به ذات فناوری زنجیره بلوک و غیر متمرکز بودن بر می گردد.[۳۲] [۳۳] [۳۴] [۳۵] از جمله ایرادات می توان به این موارد اشاره کرد :

  برای کسب اطمینان از صحت روند انتخابات باید یک نهاد متمرکز رای دهندگان را تائید هویت کند. در غیر این صورت نمی توان با قاطعیت فهمید آیا تمام واجدین شرایط یک حق رای دریافت کرده اند یا هنگام فوت یک شخص حق رای از او سلب شود و مسائلی از این قبیل. ورود چنین قدرتی جنبه غیر متمرکز بودن رای گیری با زنجیره بلوک را زیر سئوال می برد و هزینه های اجرایی متعددی را نیز تحمیل می کند. در حقیقت همچنان در رای گیری با زنجیره بلوک به یک نهاد قدرت متمرکز با توانایی اعطا و سلب حق رای نیاز است. [۳۲] [۳۳]

  اعمال مجرمانه ای مانند خرید رای یا اجبار به انتخاب شخصی خاص در این روش می تواند بسیار آسان و در سطحی گسترده رخ دهد چرا که دیگر احتیاجی به حضور فیزیکی در مراکز رای گیری و … نیست. خرابکاران می توانند با پرداخت پول حق رای شهروندی را تا انتها عمرش در اختیار بگیرند و به جای او رای دهند یا شرکتی با تهدید به اخراج یا کسر حقوق بالاجبار کارکنانش را به انتخاب شخصی خاص سوق دهد. [۳۲] [۳۳]

  حتی در کشور های توسعه یافته بسیاری از مناطق دارای پوشش مخابراتی نیستند و طبیعتا حق رای از ساکنین این مناطق سلب خواهد شد یا این فرآیند با سختی مواجه خواهد شد. روی دیگر عدم دانش عمومی نسبت به فناوری زنجیره بلوک و توانایی کارکردن با دستگاه های الکترونیک است. [۳۲] [۳۳]

  زنجیره بلوک فناوری نسبتا جدیدی است و نگرانی های متعددی در مورد آن وجود دارد و می توان به روش های متعددی در آن خلل ایجاد کرد که در فرآیند انتخابات ابدا پذیرفته شده نیست. [۳۳]

  زمانی که شخصی به صورت متمرکز تائید هویت شود ، امکان شناسایی و رهگیری انتخاب هایش بر اساس شفافیت زنجیره بلوک فراهم می شود. طبیعتا این اقدام نقض حریم خصوصی بسیاری است و می تواند زمینه را برای اعمال نفوذ های متعددی را فراهم کند. برای مثال حزب سیاسی خاصی ، رای دهندگان به دیگر احزاب را به طریقی تنبیه کند. [۳۲] [۳۳]

  گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵، ده درصد تولید ناخالص داخلی جهان بر روی تکنولوژی زنجیره بلوکی ذخیره خواهد شد.[۳۶][۳۷]

  ۳۴.http://www.ibena.ir/news/112216/پتانسیل-بلاکچین-در-تحقق-درآمدهای-مالیاتی


  Distributed Ledger Technology: beyond block chainDownloads-icon


  Bitcoin: A Primer for PolicymakersDownloads-icon


  Going from Bad to Worse: From Internet Voting to Blockchain VotingDownloads-icon

  آکادمی بیت پین – آموزش بیت‌کوین و ارز‌دیجیتال

  بلاکچین یک نوع شیوه برای ذخیره اطلاعات به حساب می‌آید. بزرگترین ارزهای دیجیتال مانند بیت‌ کوین و اتریوم از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند. حوزه‌ای که در یک دهه اخیر جهان را بشدت تحت تاثیر قرار داده است. با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما از قبیل بلاک‌ چین چیست، چگونه کار می‌کند و چه کاربرد هایی دارد را به ساده‌ترین زبان پاسخ دهیم.

  فهرست مطالب

  همان‌طور که در ابتدا مقاله اشاره شد، بلاک‌چین یک نوع دیتابیس است. اما دیتابیس چیست؟ دیتابیس مجموعه‌ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره شده است. اما بلاکچین دیتا و اطلاعات را به روش جدیدی ذخیره‌سازی می‌کند.

  یک زنجیره بلوکی اطلاعات را به صورت گروهی، جمع‌آوری می‌کند که به آن Blocks یا بلوک‌ها گفته می‌شود که مجموعه‌ای از اطلاعات را در خود جای داده است. این بلوک‌ها ظرفیت محدودی دارند و مقدار معینی اطلاعات را می‌توانند ذخیره کنند. هنگامی که ظرفیت یک بلوک تکمیل شد و آن بلوک پر شد، به بلوک پر شده قبلی اضافه و متصل می‌شود و به این شکل زنجیره‌ای از بلوک‌های حاوی اطلاعات در می‌آید که به آن Blockchain یا زنجیره بلوکی می‌گویند.مفهوم بلاکچین

  در عصر تکنولوژی، دیتا و اطلاعات حرف اول را می‌زنند و روزانه انبوهی از داده‌ها و اطلاعات در دنیای تکنولوژی تولید می‌شود. اما نگهداری، ثبت و استفاده درست از این اطلاعات است که بشر را به سمت پیشرفت و آسایش جهت می‌دهد؛ فناوری جدید Blockchain که از آن به عنوان بزرگ‌ترین اختراع بشر بعد از اینترنت یاد می‌شود، نقشی بزرگ در این راه ایفا می‌کند. تکنولوژی بلاک چین با ظرفیت‌های خود نشان داده که قصد کمک به هرچه سریع‌تر پیمودن این راه را دارد؛ اما در واقع فناوری بلاک چین برای حل چه مشکلی به وجود آمده و تاریخچه آن چیست؟

   

  شاید یک از دلایلی که اکثرا بیت‌ کوین را با بلاک چین یکی می‌دانند این باشد که تکنولوژی بلاک‌چین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در کد برنامه‌نویسی بیت کوین معرفی شد. پس از آن علاوه‌بر بیت کوین، ارزهای دیگری توانستند از این فناوری استفاده کنند و کوین خود را راه اندازی کنند، بعدها با شناخت بیشتر و بهتر نسبت به این تکنولوژی، متخصصان دریافتند که تنها استفاده و کاربرد بلاکچین در ارزهای دیجیتالی نیست بلکه این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد. در نتیجه می‌توان در زمینه‌های مختلف از آن استفاده کرد. در حال حاضر بلاکچین‌هایی با کاربردهای متفاوت در حال به کارگیری هستند که هر کدام از آنها متناسب با ویژگی‌هایشان، استفاده‌های متفاوتی دارند که در ادامه نوشتار با آن ها آشنا می‌شوید . اما برگردیم به سوال اصلی، بلاک‌چین چیست ؟

  Blockchain از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک یا همان زنجیره بلوک است. اما چرا این نام را برای این تکنولوژی انتخاب کردند؟ اطلاعات در فناوری بلاک چین داخل یک سری بلاک‌هایی قرار می‌گیرند که این بلاک‌ها زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند از این رو این تکنولوژی بلاک‌چین نام‌گذاری شده است، درست مطابق با نوع کارکردی که این تکنولوژی دارد.

  بیایید بررسی کنیم این فناوری بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند؟ احتمالا اگر با دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات آشنا باشید، واژه‌ی پایگاه داده به گوشتان خورده است.

 • قیمت روز پالایشی یکم
 • اگر بخواهیم ساده بگوییم پایگاه داده، فضایی است برای ذخیره اطلاعات که طبیعتا این پایگاه داده توسط یک فرد یا مرکزیت، ایجاد و کنترل می‌شود. فناوری بلاکچین را می‌توان شبکه‌ای در نظر گرفت که کارکردی مانند پایگاه داده دارد اما مرکزیت خاصی ندارد و توسط نهاد یا ارگانی کنترل نمی‌شود.

  اطلاعاتی که در بلاکچین ذخیره می‌شوند یک سری تفاوت‌هایی با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده‌ها دارد، در بلاک چین تمامی اطلاعات ثبت شده بین تمام اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و نکته جالب اینجاست که این اطلاعات به هیچ عنوان قابل ویرایش و یا حذف نیستند. برای متوجه شدن این جمله باید بیشتر در مورد بلاکچین مطالعه کنیم.

  همان‌طور که گفته شد، اطلاعات در Blockchain داخل یک سری بلاک‌ها ذخیره می‌شوند. این اطلاعات می‌توانند هر چیزی باشند و فقط منظور تراکنش‌ها نیست. هر بلاک علاوه بر اطلاعاتی که درون آن ذخیره می‌شود دارای هش (تابعی است که ورودی از حروف و اعداد را به یک خروجی رمزگذاری شده تبدیل می‌کند) به صورت مجموعه‌ای از کاراکتر‌ها و اعداد است که برای ساخت آن از الگوریتم‌های خاصی استفاده می‌شود. هر بلاکی با توجه به اطلاعاتی که درون آن قرار دارد، هش مربوط به خودش را دارد و این هش به نحوی نماد اطلاعات درون آن بلاک هستند. جالب اینجاست اگر حتی بخش بسیار کوچکی از اطلاعات تغییر کند یا حذف شود، هش به طور کلی عوض می‌شود. حتی هش بلاک‌های دیگر هم عوض می‌شود! چرا؟ چون هر بلاکی علاوه بر هش خودش، هش بلاک قبلی را درون ساختار خودش ذخیره می‌کند. بنابراین از این جهت است که به آن زنجیره بلاک‌ها می‌گویند.

  خب حالا که فهمیدیم بلاکچین چه چیزی است؛ این سوال پیش می‌آید که یعنی کسی نمی‌تواند محتویات یک بلاک را تغییر دهد؟ بله، می‌تواند، اما این تغییر از چشم اعضای شبکه دور نمی‌ماند و تمام شبکه باید این تغییر را تایید کنند؛ در غیر این‌صورت هیچ اعتباری ندارد و تغییرات اعمال نمی‌شود. پس این دیدگاه که اطلاعات در بلاک چین غیرقابل تغییر است، درست نیست.

  فرض کنید فردی شناسه یک فایل موسیقی را در یک بلاک چین قرار داده و ذخیره می‌کند. همه اعضای شبکه به آن دسترسی دارند حتی اگر خود فرد شناسه موسیقی را حذف کند یا تغییر دهد، بقیه اعضای شبکه این اتفاق را نمی‌پذیرند زیرا کپی نسخه اصلی آن شناسه موسیقی را دارند. برای حذف این فایل راهی نیست جز اینکه بیش از نصف کامپیوتر‌های شبکه را تصرف کرده و آن فایل را حذف کنید که عملا چنین اتفاقی امکان‌پذیر نیست. اما بعد از توضیح بلاکچین چیست به سراغ ویژگی‌ها و مزایای تکنولوژی بلاکچین (Blockchain) می‌رویم تا ببینیم چرا این فناوری به این سرعت رشد پیدا کرده است.

  در این قسمت به ویژگی‌های منحصر به فرد تکنولوژی بلاک‌چین اشاره خواهیم کرد.

  اطلاعات در بلاک چین رمزنگاری شده و سپس ذخیره می‌شوند، که این امر باعث افزایش امنیت اطلاعات می‌شود. مسائل مربوط به هش که بیان کردیم نیز در جهت افزایش امنیت است.

  نکته‌ی دیگری که جالب توجه است این است که در بلاک چین، اطلاعات برای همه‌ی اعضای آن قابل مشاهده است، بنابراین شفافیت در اوج خود قرار دارد.

  قابلیت جالب دیگر بلاک‌چین این است که اطلاعات در بلاک‌چین قابل تغییر و یا قابل حذف شدن نیست. در بالا دلیل این امر را ذکر کردیم. یعنی اگر اطلاعاتی ثبت شود دیگر تمام است، اولا همه‌ی اعضا می‌توانند آن را ببینند، دوما قابل حذف و تغییر نیست، سوما از امنیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است.

  بهتر است برای این مطلب یک مثال بزنیم، تصور کنید امیر می‌خواهد یک مقدار پول را به علی ارسال کند. ابتدا امیر این درخواست خود را اعلام می‌کند و این درخواست به شبکه ارسال می‌شود و به شکل تراکنش در می‌آید به دنبال آن سرویس دهنده‌های شبکه (اعضای شبکه) این پیغام امیر را دریافت می‌کنند و صحت این تراکنش را مورد بررسی قرار می‌دهند و در بلاک ذخیره می‌شود، که آیا امیر این مقدار دارایی دارد یا خیر؟ آیا کلکی سوار کرده است؟ آیا علی با آن مشخصات وجود دارد؟ و… در صورت صحت این درخواست، تراکنش انجام می‌شود و پول امیر در blockchain به علی منتقل می‌شود، بدون اینکه نیاز به بانک و یا فرد واسطی باشد.

  جالب‌تر این است که تقریبا همه فکر می‌کنند تنها کار بلاک‌ چین انتقال ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم و… است اما این تنها یکی از کاربردهای blockchain است. از آنجا که کلمه تراکنش بیشتر در مورد مسائل مالی مطرح می‌شود، شاید باعث شده فکر کنیم که منظور از ثبت تراکنش در بلاک چین تنها تراکنش‌های مالی است. اما در حقیقت اینطور نیست، اگر امیر بخواهد حتی متنی برای علی در شبکه بلاک چین ارسال کند، این عملیات به شکل یک تراکنش ثبت می‌شود. کاربردهای این تکنولوژی همچنان در حال توسعه هستند و حال می‌توان دید که از این فناوری نوین برای رای گیری شفاف‌تر و بدون تقلب استفاده می‌شود.

  امروزه بسیاری از شرکت‌ها در حال استفاده از بلاک‌چین در بخش‌های مختلف کسب و کار خود هستند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می پردازیم.

  در بلاک چین همه اطلاعات و تراکنش‌ها در دسترس تمام اعضا قرار دارد. از آنجا که شبکه بلاکچین را اعضای آن زنده نگه می‌دارند و مدیریت می‌کنند، بنابراین تایید یک تراکنش به چند نفر محدود نمی‌شود بلکه باید اعضای آن به اجماع برسند. به این صورت که برای تایید تراکنشی باید ۵۱ درصد اعضای شبکه در مورد آن، هم نظر باشند، الگوریتم اجماع گفته می‌شود.

  به‌طور کلی دو دسته بلاک‌ چین داریم، بلاکچین های خصوصی و بلاکچین های عمومی. اما انواع دیگری مانند کنسرسیوم و هیبرید نیز وجود دارد که در ادامه انواع بلاکچین را با جزییات توضیح می دهیم.

  این نوع بلاکچین یک سیستم دفتر کل توزیع شده بدون محدودیت و بدون نیاز به اجازه است و آغاز انواع بلاکچین هایی است که آن را غیرمتمرکز می‌نامیم.

  بیت‌کوین، لایت‌کوین و اتریوم پلتفرم های بلاکچین و نمونه بارز یک بلاک‌چین عمومی هستند. بلاک‌چین عمومی چیست؟ همانطور که از نام آن پیداست، بلاکچینی برای همه مردم است و توسط مردم کنترل می‌شود.

  هرکسی که به اینترنت دسترسی دارد می تواند با دانلود بلاکچین به یک نود (عضو شبکه) مجاز تبدیل شود و پس از آن به عنوان بخشی از شبکه بلاکچین در نظر گرفته می شوند. یک نود یا کاربر یک بلاکچین عمومی صلاحیت انجام ماینینگ، دسترسی به سوابق فعلی و گذشته و تأیید تراکنش را دارد. در این نوع بلاک‌چین هیچ کس مسئول نهایی نیست و هرکسی قادر است در نوشتن، خواندن یا بازبینی بلاک چین شرکت کند. این گونه بلاکچین ها متن باز و شفاف هستند. در بلاکچین عمومی، تصمیم گیری از طریق الگوریتم های اجماع مانند گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام انجام می شود. الگوریتم های اجماع به فرایند تصمیم گیری برای یک گروه اطلاق می شود که در آن افراد آن گروه از تصمیمی که برای همه بهتر است استفاده می کنند.

  یک شبکه بلاکچین عمومی به افراد امکان می دهد کارهای زیر را انجام دهند:

  بلاک چین خصوصی یک شبکه بلاکچین بسته است (محدودیت در پذیرش میزبان دارند) که مانند بلاک چین عمومی به طور کامل توزیع شده و غیر متمرکز نیست. این بلاکچین محدود و نیازمند به کسب اجازه است که تنها در یک شبکه بسته اجرا می‌شود. این نوع معمولا دارایی خصوصی یک سازمان یا یک فرد است. بر خلاف بلاکچین‌های عمومی در اینجا مسئولیت با یک شخص است و از موارد مهم مانند خواندن یا نوشتن مراقبت می کند و برای خواندن اجازه این شخص نیاز است. در اینجا اجماع یا تصمیم‌گیری به عهده مسئول مرکزی است، کسی که تصمیم می‌گیرد حقوق ماینینگ را بدهد یا حتی اصلا آن را ندهد.

  بلاکچین‌های خصوصی از نودهای سازنده‌ای تشکیل شده‌اند که حق ایجاد، مشاهده و مجوز تراکنش‌ها به آن‌ها داده می‌شود. توسعه دهندگان بلاکچین در مورد نودی که حقوق تراکنش را دریافت می‌کند، تصمیم می‌گیرند. مجوزها، اختیارات، دسترسی و سطح امنیت در دست سازمان کنترل کننده است. بلاکچین‌های خصوصی یک شبکه کوچک و محدود دارند. Hyperledger Fabric ،Hyperledger Sawtooth ،Corda و Multichain  پلتفرم هایی هستند که در دسته بندی بلاکچین خصوصی قرار می گیرند.

  در یک بلاک چین خصوصی موارد زیر امکان‌پذیر نیست:

  شبکه بلاک چین خصوصی به بلاکچینی گفته می‌شود که دسترسی به شبکه آن برای عموم آزاد نیست و همه نمی‌توانند یکی از اعضای آن شوند.

  این نوع بلاک چین نیمه غیرمتمرکز است که در آن شبکه بلاکچین توسط بیش از یک سازمان اداره می شود. در واقع بخشی از آن عمومی و بخشی خصوصی است و از این رو ترکیبی از بلاکچین های عمومی و خصوصی است. شکاف بین ماهیت عمومی و خصوصی بر اساس اجماع اتفاق می افتد. در یک بلاکچین کنسرسیوم تنها به چند نود یا کاربر اختیار تائید تراکنش و نظارت بر روند اجماع داده می‌شود. تقسیم حقوق و اختیارات برای هر یک از اعضای بلاکچین‌های کنسرسیوم متفاوت است. بلاکچین‌های کنسرسیوم توسط یک گروه اداره می‌شوند و نه یک نهاد واحد. برخی از نمونه‌های بلاکچین‌های کنسرسیوم عبارتند از: Quorum ،Corda و Hyperledger.

  این نوع بلاک چین ترکیبی از یک بلاک چین عمومی و خصوصی است و ویژگی های هر دو را با هم ترکیب می کند که این امکان را می دهد که یک سیستم بدون نیاز به اجازه عمومی و یک سیستم نیازمند به اجازه خصوصی باشد. نودها یا کاربران قادر هستند این وبژگی که چه کسی به صفحه اصلی دسترسی دارد را کنترل کنند. دراگون چین(Dragonchain) نمونه بارز یک بلاک چین هیبرید است. این انعطاف پذیری داده هایی را که می خواهند عمومی و شفاف نگه داشته شوند و داده هایی که می خواهند خصوصی نگه دارند، در اختیار مشاغل قرار می دهد.

  ماهیت هیبرید پلتفرم بلاک چین دراگون چین از طریق قابلیت ثبت شده میان زنجیره‌ای امکان‌پذیر است که به ما کمک می کند به راحتی به سایر پروتکل‌های بلاکچینی وصل شویم. این امر مشاغل را قادر می سازد که بدون نیاز به دغدغه امنیت و حریم شخصی با شفافیت کار کنند. یک بلاکچین هیبرید با تولید بلاک‌های هش شده با استفاده از شبکه بلاک چین خصوصی کار می‌کند. سپس بدون به خطر انداختن حریم خصوصی داده‌ها، در بلاکچین خصوصی ذخیره می‌شوند. این کار کنترل بلاکچین را انعطاف پذیر می‌کند. از بلاکچین هیبرید برای مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز استفاده می‌شود.

  فناوری بلاکچین منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست. همانطور که در تعریف این فناوری اشاره کردیم، بلاکچین بستری برای ذخیره اطلاعات به روشی مخصوص به خود است. هرچند حوزه ارزهای دیجیتال به دلیل ارتباط با مباحث اقتصادی و مالی و مسائل سرمایه گذاری و کسب درآمد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، اما بلاک چین کاربردهای بیشتری دارد.

  برخی از افراد معتقدند که از کاربردهای فناوری بلاک چین، محافظت از حقوق افراد است. به عبارتی، می‌توان از فناوری بلاک چین به خوبی در محافظت از حق امتیاز و مبارزه با جعل داده‌­ها استفاده کرد. به دلیل شفافیت و قابلیت ردیابی اطلاعات در شبکه‌های بلاکچین، می‌توان از آن در حفظ حقوق مادی و معنوی افراد در تولید اثر استفاده کرد.

  بسیاری از شرکت‌هایی که به تولید و عرضه تلفن‌های همراه مشغولند، از بلاک چین در محصولات خود استفاده می‌کنند. شرکت سامسونگ در گوشی‌های سری جدید گلکسی خود از تکنولوژی بلاک چین استفاده کرده است.مفهوم بلاکچین

  یکی دیگر از کاربردهای بلاکچین در صعنت پزشکی است. در این حوزه حتی محصولاتی کاربردی عرضه شده که مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال، پلتفرم ClinTex با هدف رساندن منابع دارویی به بازار با قیمت رقابتی، به صورت مستقیم به افرادی که بیشترین نیاز را به آنها دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرایند به اشتراک‌گذاری داده‌ها برای آزمایش‌های بالینی موجب ایمن‌سازی انتقال اطلاعات بلاک چین، فراگیری ماشین و پروتکل‌های هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل پیش‌بینانه داده می‌شود.

  شاید بتوان گفت بیشترین کاربرد فناوری بلاکچین تاکنون در حوزه ارزهای دیجیتال بوده است. بسیاری از پروژه‌ها برای ارائه بستری برای انتقال ارزش از بلاکچین استفاده می کنند. تمامی اطلاعات مربوط به یک دارایی دیجیتال در بلاک چین آن ارز دیجیتال ذخیره می‌شود. برای مثال، ارز دیجیتال بیت کوین از شبکه بلاک چین Bitcoin برای ذخیره اطلاعات کوین‌ها، تراکنش بین افراد، مالکیت هر رمزارز و… استفاده می‌کند.

  بسیاری از رمزارزهایی که بعد از بیت کوین معرفی شدند نیز از همین تکنولوژی استفاده می‌کنند. البته ارائه یک رمزارز محدود به استفاده از بلاک چین نمی‌شود و می‌توان از طریق سایر فناوری‌ها نیز یک ارز دیجیتال را ایجاد کرد. اما می‌توان گفت در حال حاضر بزرگترین و مطرح‌ترین ارزهای دیجیتال جهان، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند.

  همان‌طور که می‌دانید فناوری Blockchain به تازگی پا در عرصه تکنولوژی گذاشته است و همچنان در حال پیشرفت و تکامل است. با توجه به قابلیت‌هایی که تکنولوژی بلاک چین دارد می‌توان منتظر شد که در آینده نقش بیشتری را در قسمت‌های مختلف زندگیمان ایفا کند. قابلیت‌هایی مانند تمرکز زدایی، شفافیت، امنیت، سرعت و… ویژگی‌هایی است که امروزه بسیار حائز اهمیت است.

  آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا ارزهای دیجیتالی تا این حد محبوب شده‌اند؟ پاسخ بدیهی است؛ چون دیگر لازم نیست مردم دارایی‌های خود را در بانک‌ها نگه‌داری کنند و تمامی فعالیت‌های مالی مردم توسط خودشان انجام می‌شود. به نوعی می‌توان گفت واسطه حذف شده است. از طرفی، دیگر تعاملات سیاسی و اقتصادی روی دارایی‌های مردم تاثیر نمی‌گذارد، یا اگر بگذارد بسیار کم است. بعنوان مثال تحریم‌های مالی ابرقدرت‌ها دیگر در کاهش ارزش دارایی مردم تاثیر چندانی نخواهد داشت. تازه این تنها کاربرد بلاکچین در زمینه‌ی امور مالی است، در بسیاری دیگر از زمینه‌ها می‌توان از قابلیت‌های بلاک چین بهره برد. همان‌طور که بسیاری معتقدند بلاک چین بزرگترین اختراع بشر پس از اینترنت است.

  در بخش انتهایی این مقاله به بررسی مزایا و معایب بلاک چین می‌پردازیم.

  از آنجا که اطلاعات ذخیره شده در یک شبکه بلاکچین در هزاران سیستم پخش شده، لذا تغییر در اطلاعات یک بلاکچین عمومی، بسیار دشوار بوده و در صورت وقوع هرگونه تغییر، تمامی نودها آن را تشخیص می‌دهند.

  بلوک‌های تایید شده در یک زنجیره بلوکی، تقریبا غیرقابل تغییر هستند. به عبارتی، زمانی که اطلاعاتی را در یک شبکه بلاک چین ذخیره می‌کنیم، به سختی می‌توان آن را حذف کرد و یا بخشی از آن را تغییر داد. از این لحاظ، استفاده از بلاک‌چین برای ذخیره اطلاعات مالی افراد، گزینه بسیار مناسبی است.

  تغییر اطلاعات در یک شبکه بلاکچین کار بسیار دشواری است، اما غیرممکن نیست. حمله ۵۱ درصد یکی از رایج‌ترین خطرها برای امنیت یک شبکه بلاکچین است. این حمله زمانی اتفاق می‌افتد که یک نود شبکه، کنترل بیش از ۵۰ درصد قدرت پردازشی یک شبکه بلاکچین را در دست خود بگیرد.

  در صورت وقوع چنین اتفاقی، این نود می‌تواند اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین را تغییر دهد. هر چه قدرت پردازشی یک شبکه بلاکچین افزایش یابد، احتمال وقوع چنین حمله‌ای کاهش خواهد یافت. برای مثال، وقوع این حمله در بیت کوین بسیار بعید و دور از ذهن است.

  این مورد بسته به محلی که از بلاکچین استفاده می‌شود، می‌تواند یک عیب در نظر گرفته شود. زمانی که یک داده یا اطلاعات در شبکه بلاک چین ذخیره می‌شود، امکان اصلاح آن داده به راحتی امکان پذیر نیست و باید تمام نودهای آن شبکه، با اعمال چنین اصلاحی موافقت کنند در غیر این‌صورت این داده اصلاح نخواهد شد.

  تمامی دیتا و اطلاعات در بلاکچین با استفاده از الگوریتم کلید عمومی رمزنگاری می‌شود. اگر فردی کلید خصوصی خود را گم کند، دسترسی به اطلاعات او به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست. برای مثال اگر فردی کلید خصوصی بیت کوین خود را گم کند، دارایی او برای همیشه از بین خواهد رفت و هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.

  این ویژگی هرچند امنیت اطلاعات را تضمین می‌کند، اما در صورتی که یک کاربری در نگهداری آن عفلت کند، اولین اشتباه او آخرین اشتباهش بوده و دارایی او از بین خواهد رفت.

  سایت اصلی فناوری بلاکچین: https://www.blockchain.com/

  در ایران در برخی از دانشگاه‌های مطرح همچون دانشگاه تهران، در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجویان می‌توانند در این زمنیه به صورت آکادمیک این حوزه را آموزش ببینند. در خارج کشور نیز تعدادی از دانشگاه‌های مطرح در این زمینه کورس‌های درسی را ارائه می‌دهند. اما برای یادگیری در این حوزه اگر توانایی مطالعه متون انگلیسی را دارید، تقریبا برای شروع و متخصص شدن در این حوزه ابزار کافی را دارید.

  برنامه‌نویسی در بلاک چین بسته به اینکه در کدام شبکه است، زبان برنامه‌نویسی خود را دارد. برای مثال برای کدنویسی در شبکه اتریوم، از زبان سالیدیتی استفاده می‌شود.

  راه اندازی یک شبکه بلاک‌چین نیاز به دریافت مجوز از نهاد خاصی ندارد. همچنین در صورت داشتن دانش فنی لازم، می‌توان یک شبکه بلاک‌چین راه اندازی کرد.

  مسیح بیت کوین کیست و چرا به این نام شهرت دارد؟

  از امروز، فن توکن لاتزیو (LAZIO) را در بیت‌پین معامله کنید!

  NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ همه چیز درباره توکن غیر قابل تعویض

  پرایوسی کوین (Privacy Coin) چیست؟ همه چیز درباره کوین‌های حریم خصوصی

  تفاوت شبکه ‌های ارز دیجیتال BEP2، BEP20، ERC20، OMNI و TRC20 چیست؟

   زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی Solidity چیست؟

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  در ایران کدام شرکت نسبت به راه اندازی و اجرای بلاک چین کرده است ؟

  در مورد این مجموعه تحقیق کنید: پیمان
  PMN، توکن پایه (NATIVE ASSET) شبکه ققنوس

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  با عضویت در خبرنامه ایمیلی ما از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید


  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  اینستاگرام


  تلگرام


  توئیتر


  لینکدین


  داغ‌ترین‌ها

  پیشنهاد سردبیر

  معرفی بهترین بازی های کریپتویی و بلاکچینی برای کسب درآمد…

  متاورس (Metaverse) چیست و چرا اهمیت دارد؟ (همه چیز درباره…

  اکسی اینفینیتی چیست؟ معرفی بازی Axie Infinity و توکن AXS

  برترین بازی NFT در سال 2022؛ از اکسی تا کریپتوکیتیز!

  10 کتاب مهم بلاکچین و ارزهای دیجیتالی که باید خواند!

  قیمت لحظه‌ای

  بلاکچین چیست ؟ ، به بیان ساده پلتفرم بلاکچین یک نوع خاص از سیستم های ثبت اطلاعات و گزارشات است که بر خلاف سیستم ها رایج اطلاعات موجود در آن با همه اعضای سیستم مشارکت داده می شود.هرچند که این تکنولوژی همیشه بصورت عمومی نیست.بلکه می توان گروه های خصوصی و عمومی مشخص کرد و تعیین نمود که اطلاعات با چه افرادی اشتراک داده شود.این تکنولوژی با استفاده از فناوری رمزنگاری و توزیع داده ها امکان تغییر و ویرایش اطلاعاتی که ثبت شده اند را از بین برده است.برای آشنایی با مفهوم کلی بلاکچین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

  فهرست مطالب

  همانطور که گفتیم، بلاکچین یک سیستم ثبت گزارش و اطلاعات می باشد که به صورت رمزنگاری شده ذخیره می شود. بلاکچین زمانی به وجود آمد که شاه رمز ارز ها ( بیت کوین ) معرفی شد. در آن زمان بیت کوین از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران استفاده می نمود.

  پلتفرم بلاکچین می تواند برای اهداف خاص به صورت خصوصی برای یک نهاد و یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرد. احتمالا نام این بلاک چین ها که سازمانی نام دارند را شنیده باشید. برخی از کارشناسان معتقد هستند که این نوع بلاکچین ها نمیتوانند تمرکززدایی که هدف اصلی بلاکچین است را پیگیری کنند. محلی که بلاکچین ها در آن نگهداری می شود در اصطلاح به آن دفتر کل توزیع شده می گویند. دفتر کل توزیع شده برای تمامی اعضا در دسترس می باشند و می توانند تمامی اطلاعات را به صورت شفاف مشاهده کنند. با وجود ارز های دیجیتال، صحبت بلاکچین در بسیاری از مکان های عمومی و خصوصی و تخصصی انجام می شود اما متاسفانه کمتر کسی پیدا می شود تا کاربرد بلاکچین را بداند. در ادامه همراه ما باشید تا به ترتیب به تمام موضوعات بلاکچین بپردازیم.

  تقریبا در سال 1991 تا 2007 بود که استوارت هابر و اسکات استورنتا بر روی طراحی و همچنین ساخت اولین بلاکچین کار می کردند. در سال 2008 سازنده بیت کوین ( ساتوشی ناکاموتو ) مقاله ای در بستر اینترنت درباره بیت کوین یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا منتشر نمود. این مقاله طریقه تولید ارز دیجیتال با امنیت بالا و همچنین بدون نیاز به کنترل بانک ها و نهاد های دولتی ارائه شده بود. در سال ژانویه سال 2009 نیز خالق بیت کوین، این ارز را به عنوان جایگزین برای سیستم های سنتی مالی ارائه نمود. پس از این موضوع، تمامی واکنش ها به این ارز مثبت بود و پس از مدتی اولین بلاک با نام جنسیس بر روی بلاک چین بیت کوین ایجاد شد.مفهوم بلاکچین

   

   

  بلاک چین (Blockchain) یک پایگاه داده یا به عبارتی یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. و می توان گفت بلاک چین یک تکنولوژی نوظهور است که از آن به عنوان بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت یاد می شود .از تفاوت بلاکچین با دیگر سیستم‌های می توان گفت که اطلاعات ذخیره شده روی سیستم بلاکچین، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.دلیل انتخاب نام بلاکچین چیست؟از آنجایی که اطلاعات در تکنولوژی بلاکچین داخل یک سری بلاک هایی است ، که این بلاک ها زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند از این رو این تکنولوژی بلاک چین نامیده شده است.به عبارتی توصیف بلاک چین از لحاظ لغوی را می توان گفت blockchain:  از بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک می‌باشد،

  اولین کاربرد تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) ، بیت کوین است. که از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران استفاده کرد. در بلاک چین بیت کوین، هر بلاک قادر به نگهداری 1 مگابایت اطلاعات است.از ویژگی های جذاب بلاک چین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر بلاکچین ندارند. بر اساس تایید بررسی و تایید  یک انجمن آنلاین تراکنش ها صورت می پذیرد،همین مورد باعث می شود مه بلاکچین غیرمتمرکز باشد.قابل ذکر است که بلاک چین‌ها می‌توانند به صورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک سازمان و نهاد مورد استفاده قرار گیرند که به آن بلاک چین سازمانی (Enterprise blockchain) هم می‌گویند. البته به عقیده تعدادی از کارشناسان، بلاک چین‌های سازمانی نمی‌توانند هدف اصلی این بلاکچین یعنی غیرمتمرکزسازی را به ارمغان آورند.

  همانطور که می دانید در بلاکچین بلوک های متعددی وجود دارد. هر بلوک از بلاکچین شامل اطلاعاتی می باشد که در این قسمت به توضیحاتی نسبت به آن صفحات خواهیم پرداخت.

  به زبان ساده میخواهیم درباره ساختار بلاکچین صحبت کنیم .میتوانیم بگوییم هر بلوک در بلاک چین دارای 3 نوع داده می باشد که داده ها شامل موارد زیر است:

 • توکن ارز دیجیتال
 • نوع داده ذخیره شده در بلاک وابسته به نوع بلاک‌چین است. برای مثال، اگر بلاک‌چین به کریپتوکارنسی مثل اتریوم تعلق داشته باشد، اطلاعات بلاک اتریوم خواهد بود و اگر مربوط به بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر باشد اطلاعات بلاک مربوطه ذخیره می شود.

  یک سری از اعداد و حروف تصادفی است که برای ساخت آن از الگوریتم های خاصی استفاده می شود و منحصر بفرد است زمانی که یک بلاک ایجاد می‌گردد، هش منحصربفرد آن تولیدشده مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

  هر جدید شامل رشته هَشی منحصربفرد مربوط به بلاک قبلی است اینگونه، تمام بلاک‌ها با هم مرتبط می‌شوند.

  قابل ذکر است که محتوای هر بلاک به بلاک‌چین های متفاوت فرق دارد. به عنوان مثال در بلاک‌چین بیت‌کوین، هر بلاک شامل اطلاعاتی درباره بیت‌کوین است مانند مشخصات ارسال کننده-دریافت کننده و میزان کوین ها.

  هش، اطلاعات مرتبط با آن بلاک را در خود دارد .هر تراکنش در بستر بلاکچین یک کد هش ۶۴ کاراکتری تولید می‌کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می‌شود تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هش هویت بلاک و کل محتویات آن را تایید می‌کند و همیشه منحصر به فرد است، درست مانند اثر انگشت.

  جهت اتصال بلاک‌ها به یکدیگر، هر بلاک، هش بلاک قبلی را در خود دارد و این باعث ایجاد زنجیره میگردد. قابل ذکر است اولین بلاک (جنسیس بلاک) است که شامل هش بلاک قبلی نیست چون بلاک قبلی وجود ندارد.

  می توان گفت هر بلاک با استفاده از بلاک‌های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یک‌بار مصرف تولید می‌کند. به همین دلیل دست‌کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی و  تقریباً غیرممکن است.

  همانطور که گفته شد در هر بلاک، هر نوع اطلاعاتی می تواند ذخیره شود. پس از ذخیره اطلاعات در بلاک، بلاک ها به صورت زنجیره ای به یک دیگر متصل می شوند و این زنجیره باعث تشکیل بلاکچین می شود. اگر معنی عبارت بلاکچین ” BlockChain ” را بدانید بهتر این موضوع را درک خواهید کرد. عبارت بلاکچین از دو کلمه تشکیل شده است و اگر هر دو کلمه را معنا کنید به زنجیره و بلوک خواهید رسید. BlockChain از دو کلمه ” Block ” بلوک ” و ” Chain ” زنجیره ” تشکیل شده است.

  اطلاعات بلاکچین در یک کامپیوتر و یا لپ تاپ و یا یک سرور خاص ذخیره نمی شود بلکه هر سیستم و یا کامیپوتری که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می کند. به این کامپیوتر و یا سیستم هایی که از بلاکچین داده دریافت می کنند نود و یا گره می گویند. زمانی که یک سیستم به عنوان یک نود به بلاکچین متصل می شود، یک نسخه یا یک کپی از  کل داده های آن را دریافت می کند. شما نمی توانید در این اطلاعات تغییر ایجاد کنید. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که منظور از گره و یا نود چیست؟

  به صورت کلی می توان گفت که به مشارکت کننده ها در شبکه یک کوین نود گفته می شود. نود و یا گره انواع مختلفی دارند اما تمام آن ها ویژگی های کاملا یکسانی دارند.

  یک بلاکچین زنجیره ای از بلاک ها می باشد که تمامی اطلاعات در آن ذخیره می شود. اولین بلاک روی این زنجیره بلاک جنسیس نامیده می شود و همچنین تمام بلاک های جدید به بلاک قبلی خود متصل می شود.

  یک سوال از شما:

  از آنجایی که بلاک چین غیرمتمرکز است و هیچ فرد یا حکومتی بر آن کنترل ندارد پس تراکنش ها به چه صورت تایید می شوند؟

  هر فردی می تواند به شبکه بلاک چین برای تایید تراکنش ها کمک کند. آنها باید این کار را با استفاده از قدرت محاسباتی خود انجام دهند و در عوض قادر به پشتیبانی از شبکه هستند.زمانی که که بلاک چین و جامعه داوطلبان آن بتوانند معمای الگوریتمی را حل کنند، طبق قوانین رمزنگاری، تراکنش معتبر و صحیح است. با این حال بلاک چین های مختلف از روش های متفاوتی برای حل مسئله یا معما استفاده می کنند که به عنوان “مکانیسم اجماع یا مورد توافق” شناخته می شود.

  مثالی از بلاک چین بیت کوین :

  بلاک چین بیت کوین از مکانیسم اجماعی به نام اثبات کار(POW) استفاده می کند. مسائل ریاضی مطرح شده بسیار دشوار است و به قدرت های محاسباتی بالا نیاز دارد.قابل ذکر است . POW فقط یک نمونه از چگونگی رسیدن به اجماع یا توافق است.

  Pow  به اینصورت است که : هر رایانه ای که به شبکه متصل است(که گره یا نود نامیده می شود) میخواهد مسائل را با سرعت بیشتری حل کند. هر رایانه ای که سریعتر معما را حل کند، بیت کوین پاداش می گیرد. زیرا کاربر برای استفاده از قدرت محاسباتی خود، هزینه زیادی مانند هزینه برق پرداخت می کند

  نمونه های دیگر برای دستیابی به اجماع:

  دانستن مزایا و معایب هر فناوری می توانید به شما کمک کند تا بهتر آن فناوری را بشناسید. همچنین اگر شما مزایا و معایب یک برنامه و یا هر چیز دیگری را که قصد استفاده از آن را دارید بدانید، قطعا دیگر انتخاب آن برایتان راحت تر می شود.

  از ویژگی های بارز بلاک چین می توان به شفافیت و امنیت آن اشاره نمود ….بر این اساس که اطلاعات در بلاک چین برای همه افراد داخل شبکه قابل مشاهده است و از نظر امنیت چون اطلاعات ابتدا از طریق الگوریتم های رمزنگاری می شود و سپس ذخیره می گردد امنیت بالا می رود.در این قسمت از مقاله قصد داریم تا نسبت به مزایا و معایب شبکه بلاکچین بپردازیم.به طورخلاصه مزایا و معایب بلاکچین عبارتند از:

  اینکه در یک مکان خاص تنها می شود از بلاکچین استفاده کرد کاملا اشتباه است. هر جا که اینترنت باشد، امکان استفاده از بلاکچین در تراکنش ها نیز وجود دارد. طبق پیش بینی های انجام شده این امکان وجود دارد که در آینده شاهد افزایش استفاده از این فناوری باشیم.

  بله، تکنولوژی بلاکچین به صورت کامل امنیت دارند و با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید. در نظر داریم در این بخش کمی بیشتر درباره امنیت بلاکچین با شما عزیزان گفتگو کنیم. فناوری بلاکچین به صورت کلی مسائل مربوط به امنیت را به چند روش پیش می گیرد. اولین موضوعی که مطرح می باشد این است که بلاک های جدید همیشه به صورت خطی و همچنین بر طبق تاریخ ذخیره می شود.یعنی آن‌ها همیشه به «انتهای» بلاک چین اضافه می‌شوند. اگر به بلاک های بیت کوین توجه کنید میبینید که هر بلاک دارای موقعیت زنجیره ای می باشد. حال زمانی که یک بلاک به انتهای بلاکچین اضافه می شود تغییر محتوا دیگر سخت خواهد شد. همانطور که در قسمت قبل آوردیم هر بلاک دارای هش خود و هش بلاک قبلی می باشد و اگر اطلاعات به هر طریقی تغییر پیدا کند، کد هش نیز تغییر پیدا می کند. یکی از دلایلی امنیت بسیار برای شبکه مهم است این موضوع می باشدپس از اضافه شدن یک بلاک به انتهای فناوری بلاک چین، بازگرداندن و تغییر محتوای بلاک بسیار دشوار می‌شود. چون هر بلاک حاوی هش خودش و هش بلاک قبل از آن نیز خواهد بود. حال اگر فردی در یک بلاک‌چین مداخله کند و آنرا تغییر دهد، باید تمام هَش‌ها دوباره محاسبه بشوند و همچنین تمام بلاک‌های بلاک‌چین عوض شود، ، برای «اثبات کار» جایگزینی بیابید و از همه مهم‌تر اینکه باید کنترل بیش از ۵۰ درصد شبکه P2P را بدست آورید. در غیر این صورت، اصلاحات و تغییراتی که روی بلاک‌چین انجام می‌دهید از سوی سایر اعضای شبکه مورد قبول واقع نخواهد شد.همچنین بلاک‌چین شبکه‌ای عمومی است که عضویت در آن برای همه آزاد است و پس ازورود به شبکه بلاکچین نسخه‌ای کپی از بلاک‌چین به هر عضو یا نود یا گره داده می‌شود.پس می توان گفت که انجام چنین کاری تقریبا غیرممکن است و این موضوع را می‌رساند که امنیت بلاک‌چین به طور کلی بسیار بالا است.

  یکی از سوالاتی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید این است که چگونه تراکنش ها بر روی بلاکچین انجام می شود؟ در این قسمت از مقاله همانطور که می دانید قصد داریم تا درباره این موضوع با شما عزیزان گفتگو کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

   

  تبادل بیت کوین در شبکه بلامچین که در سال اوایل حضورش رایگان اعلام شده بود اکنون هزینه های بسیاری دارد.

  از ابتدا که بلاکچین به وجود آمد تا به کنون اصطلاحات زیادی در این شبکه وجود دارد. خوشبختانه به دلیل اینکه افراد رو به سمت این تکنولوژی در حال حرکت هستند این موضوع در حال برطرف شدن می باشد.

  گستردگی شبکه به این موضوع ربط دارد که افراد باید به صورت کامل به این شبکه بپیوندند تا این شبکه به سود کامل خودش برسد.

  در این قسمت قصد داریم تا شما عزیزان را با انواع بلاکچین های موجود آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید. در حال حاضر بلاکچین های موجود عبارت اند از:

  بلاکچین عمومی، یکی از شناخته ترین نوع بلاکچین های موجود می باشد. رمز ارز هایی همانند بیت کوین، اتریوم از بلاکچین های عمومی استفاده می کنند. در بلاکچین های عمومی انحصاری وجود ندارد و همانطور که می دانید تمامی اطلاعات در دفتر کل ثبت شده برای عموم قرار می گیرد. از نام بلاکچین عمومی مشخص است که متعلق به کل افراد می باشد. هر فردی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می تواند به بلاکچین وارد شود و به یک نود تبدیل شود. هر نود مجاز در این شبکه اجازه دارد تا فعالیت هایی همانند استخراج، تایید تراکنش ها برای اضافه شدن یک بلاک جدید و همچنین مشاهده سوابق را دارد. به صورت کلی می توان گفت که بلاکچین عمومی طوری است که به اجازه نیاز ندارد و همانطور که گفته شد افراد مجاز به انجام کارهایی می باشند. در بلاکچین عمومی همه حق نظر دادن دارند و امکان ایجاد قرارداد هوشمند برقرار است.مفهوم بلاکچین

  زمانی که مشاهده اطلاعات روی بلاکچین و همچنین ثبت اطلاعات منحصر به تعداد محدود و یا خاصی باشد از این بلاکچین استفاده می شود. امکان استفاده از بلاکچین خصوصی بیتشر در سازمان های دولتی و یا خصوصی امکان پذیر است. در این نوع بلاکچین افراد محدودی و یا خاصی برای فعالیت ها انتخاب شده اند و تنها اطلاعات برای تعداد مشخصی قابل نمایش می باشد.

  دقیقا بلاکچین خصوصی بر خلاف بلاکچین عمومی می باشد. به صورت کلی می توان گفت که هر گونه فعالیت اعم از تصمیم گیری، نوشتن و همچنین خواندن و …. توسط فرد مسئول نیاز به مجوز دارد. می توان گفت که تمام مجوز ها، امنیت و سطح دسترسی در اختیار افراد و یا سازمان های مسئول و همچنین کنترل کننده است. بنابراین این نوع بلاکچین ( خصوصی ) متمرکز است. بلاکچین های خصوصی اصولا برای سرمایه گذاری شخصی و یا سازمانی ایجاد می شود.

  بلاکچین کنسرسیوم نیمه غیر متمرکز است. شاید تعجب کنید و برایتان این سوال پیش بیاید که نیمه غیر متمرکز به چه معنی است؟  در این بلاکچین توسط یک و یا چند سازمان یا بهتر است بگوئیم که توسط یک و یا چند گروه کنترل می شود. تقریبا می توان گفت بخشی از بلاکچین کنسرسیوم عمومی و بخش دیگر نیز خصوصی است. در بلاکچین کنسرسیوم فقط به تعدادی از کاربران مجوز تایید تراکنش ها داده می شود و در این بلاکچین به صورت متفاوت حقوق و وظایف و همچنین اختیارات تقسیم می گردد. نمونه هایی از بلاکچین کنسرسیوم عبارت اند از:

  بلاکچین هیبرید مخلوطی از بلاکچین عمومی و خصوصی است و تقریبا خصوصیت های هر دو را دارد زیرا آن ها را باهم ترکیب کرده است. بلاکچین هیبرید به این صورت است که به یک سیستم نیاز به اجازه عمومی نداشته باشد و یک سیستم نیاز به اجازه خصوصی داشته باشد. تمامی کاربران ( نود ) در این بلاکچین می توانند کنترل کنند که چه کسی به صفحه اصلی دسترسی داشته باشد. یکی از بلاکچین های هیبریدی را می توان ” دراگون چین ” عنوان کرد.

  تعدادی از افراد فکر می‌کنند که بیت‌کوین همان بلاکچین است و این اصطلاحات را می‌توان به جای هم به کار برد، در حالی که اینطور نیست.

  میتوان گفت : تکنولوژی بلاک چین به تنهایی یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای رمزنگاری وهش گذاری ، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد فناوری بلاکچین شده‌اند.

  طراحی بلاک‌چین به گونه‌ای است که میانگین زمان برای تولید یک بلاک ثابت باقی بماند. به عنوان مثال زمان تولید بلاک برای بیت‌کوین 10 دقیقه است. و ارزهای دیجیتالی دیگر زمان‌های متفاوتی بین30 ثانیه یا 5 دقیقه را به خود اختصاص دادند..

  زمان تولید بلاک با اضافه شدن مقادیری متفاوت به داخل آن به دست می‌آید .در بیت‌کوین، مقدار هش بلاک باید به شدت کمتر از ارزش وارد شده باشد تا مورد پذیرش قرار گیرد. این عدد با توجه به قدرت کامل محاسباتی شبکه متفاوت است. هر چه قدرت پردازشی بیشتر باشد ارزش کسب ارائه شده کمتر خواهد بود و تولید بلاک سخت‌تر خواهد شد.

  ارز های دیجیتال، مهم ترین و موفق ترین کاربرد های فناوری بلاکچین می باشد. زیرا در هر ارز با استفاده از این فناوری یک کاری انجام می شود. برای مثال بیت کوین با استفاده از فناوری بلاکچین، تقلب را از بین می برد و دیگر این کار انجام نمی شود همچنین جز مسئله تقلب، دوبار خرج کردن و برگشت تراکنش ها نیز از بین می رود. همانطور که در ابتدا نیز آوردیم از فناوری بلاک چین تنها در ارز های دیجیتال استفاده نمی کنند بلکه کاربرد های دیگری نیز دارد. شما می توانید برای ذخیره سازی در از آن استفاده کنید همچنین اگر نیاز به اعتماد داشته باشید می توانید به راحتی به این شبکه اعتماد کنید و از آن استفاده کنید.برای مثال تکنولوژی بلاکچین به صنعت بانکداری بسیار کمک می کند.انجام تراکنش ها با استفاده از سیستم بانکی دارای تاخیرهایی است ،اما با استفاده از این تکنولوژی هرگز کارشما به تعویق نخواهید افتاد.زیرا در این تکنولوژی دیگر نیازی به صرف مدت زمان خاص برای انجام تراکنش نیست و کاربران می توانند معامله های خود را در زمان لازم برای اضافه شدن بلاک انجام دهند .بلاکچین باعث ایجاد سرعت و امنیت در انجام تراکنش ها می شود.

  تکنولوژی بلاکچین می تواند همانند یک سازمان و یا یک جامعه نوعی فرمانروایی در یک سیستم را به وجود آورد. در این باره همه می توانند نسبت به سهم و اختیارشان در پیش برد سیستم کمک کنند. یکی از نمونه هایی که می توانید از بلاکچین استفاده کنید، در سیستم حمل و نقل می باشد. کارخانه ها و همچنین شرکت های تولیدی می توانند اطلاعات کالا و همچنین حمل و نقل خود را بر روی پایگاه داده ثبت کنند. این اطلاعات شامل داده هایی از ابتدا تا زمان رسیدن به دست مشتری می باشد. متاسفانه در حال حاضر، از بلاکچین به صورت گسترده استفاده نمی شود. امید است تا با به وجود آمدن زیرساخت های لازم همانند اینترنت اشیاء و یا هوش مصنوعی از این تکنولوژی بیشتر استفاده شود.

   

  ممنون که تا پایان “ بلاکچین چیست ؟ ” همراه ما بودید.

  تیم زوم ارز به شما پیشنهاد می کند، مقالات را به ترتیب زیر مطالعه نمایید.

  مرسی از مطالب شما

  سپاس 💐 🌷

  می شه بلاک چین را در یک جمله توضیح دهید؟

  یک تکنولوژی جدید برای ذخیره غیر متمرکز داده است

  ممنون از مطلب کامل شما

  سپاس دوست عزیز

  سلام_شما آموزش بلاک چین را دارید؟

  منظور شما واضح نیست

  برای ساخت کیف پول بلاک چین چیکار کنم.

  ممنون از ویدیویی که گذاشتید.

  سپاس دوست عزیز

  امنیت در بلاک چین چگونه است؟

  امنیت در بلاکچین بالا است

  تفاوت بلاکچین ها چیست؟

  سلام دوست عزیز.
  تفاوت نساختاری و فنی دارند . ما در این سایت به بررسی بلاکچین های مختلف پرداختیم

  تنگل چیست؟

  منظور از هش گراف چیست؟

  بلاک چین ترون رایگان است؟

  سلام دوست عزیز. بله . شما می توانید به صورت رایگان در این بلاکچین ، قراردادهوشمند بنویسید

  می شه تو یک جماه گفت که بلاکچین یک پایگاه داده است؟

  بلاک چین نسل سهم چیه؟

  آیا از بلاکچین در صنعت بیمه میشود استفاده کرد؟

  چگونه می توانم دانش خود را در زمینه بلاکچین بیشتر کنم؟

  سلام . شما می توانید با مطالعه روزانه و همچنین دنبال کردن مطالب سایت ما اطلاعات خود را در این حیطه بیشتر نمایید

  بلاک چین اتریوم چه فرقی با بلاک چین بیت کوین دارد؟

  از الگوریتم های متفاوتی ایجاد شده اند و اهداف آن ها متفاوت است

  منظور از erc 20 چیست ؟

  الگوریتم به کار رفته در بعضی ارزهای دیجیتال است

  آموزش کامل زبان برنامه نویسی بلاک چین را از کجا یاد بگیرم ؟

  elrond هم بلاک چین هست ؟

  بله

  تنگل با بلاکچین فرق داره ؟

  بله

  آینده دنیا تو دستای بلاکچین !

  چگونه می توانم در بلاکچین که بنویسم؟

  از کجا می توانم بلاکچین را ببینم ؟ به عبارتی بلاک ها را ببینم

  کاش فیلمم داشت

  بلاکچین اتریوم چه نوع بلاکچین هست ؟

  ERC20

  ساختار بلاک چین کاربردی هست یا تنگل ؟

  کاردانو ، بلاک چین خودشو داره ؟

  خیر

  میشه در صنعت بیمه هم ازش استفاده کرد ؟

  تو ایران هم همچنین بستری هست ؟

  بله

  از چه زبان های برنامه نویسی ای میشه توش استفاده کرد ؟

  سالیدیتی

  همان دفتر کل توزیع شده است ؟

  بله

  یعنی زنجیره ای از بلاک ها ! ممنون

  بلاکچین کنسرسیوم ، چه مثال هایی دارد ؟

  سلام – خسته نباشید

  سلام – خسته نباشید.

  بلاکچین algo همون algorand هست ؟

  بله

  coin ها بلاک چین اختصاصی خورشان را دارند ؟

  خیر

  برنامه نویسی بلاک چین و چه جوری یاد بگیرم؟

  سالیدیتی هست باید این برنامه را یاد بگیرید

  ترون ،در ابتدا بلاک چین خودشو داشت ؟

  خیر در ابتدا روی بلاکچین اتریوم بود

  برای نوشتن قرار داد هوشمند ، کردم بلاک چین خوبه؟

  بله

  زبان برنامه نویسی بلاک چین اتریوم چیست ؟

  سالیدیتی

  روی بستر کاردانو هم میشه قرار داد هوشمند نوشت؟

  خیر کاردانو خود روی اتریوم است

  تفاوت بلاکچین tron ، eos

  ممنون از مطلب کامل شما.

  آیا شما برنامه نویسی بلاک چین را آموزش می دهید؟

  آموزش بلاکچین را از کجا بخرم.

  بلاک چین یعنی همون دفتر کل توزیع شده؟

  بله

  که نوشتن روی بلاکچین eos چقدر کارمزد دارد؟

  بلاکچین ترون کلاهبرداری است؟

  خیر

  نوشتن قرار داد هوشمند روی بلاکچین اتریوم منطقی است؟

  ساختار بلاکچین چگونه تشکیل می شود؟

  آیا می توان یک بلاکچین نوشت؟

  بله

  تفاوت بلاکچین با تنگل در چیست؟

  تمامی رمز ارزها بر پایه فناوری بلاک چین نبوده و از مکانیزم‌‌های اثبات کار و اثبات سهام استفاده نمی‌‌کنند.بلکه در بعضی از ارزها مسئولیت اعتباربخشی تراکنش‌‌ها دیگر بر عهده استخراج‌‌کنندگان نبوده و کاربران به صورت همتا به همتا این کار را انجام می‌‌دهند. این فناوری تنگل نامیده می‌‌شود.

  منظور از هش در بلاک بلاکچین چیست؟

  ساختار بلاکچین را می توان هک کرد؟

  خیر داده ها قابل تغییر نیست

  ساختار های بلاکچین باهم فرق دارد؟

  آیا از فناوری بلاکچین در داخل ایران استفاده شده است؟

  فعلا روی بلاکچچین های دیگر ارزهایی نوشته شده اند

  با سلام و تشکر بابت مطلب خوب شما

  بلاکچین قبل از بیت کوین بوده و بیت کوین با حل مشکل دوبار خرج کردن موفق شد به این جایگاه برسه

  تکنولوژی بلاکچین چه مزیت هایی دارد؟

  سیستم مثبت اطلاعات در بلاکچین چگونه است؟

  بللاکچین چگونه تشکیل میگردد؟

  شبکه توزیع شده چیست و چگونه کار میکند؟

  بلاکچین چگونه امنیت کاربران را تاثین میکند؟

  در مورد معاملات خارج از زنجیره توضیح می دهید؟

  آیا بلاکچین یک حسابداری اجرای خاص خود را دارد؟

  کدام ارز دیجیتال باعث کشف تکنولوژی بلاکچین شده است؟

  مرسي اطلاعات قشنگي بودند

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  زوم ارز پایگاه جامع اطلاع رسانی و آموزشی- تحلیلی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین است .این مجموعه با همکاری تیم متخصص می کوشد که در جهت اعتلای دانش فعالین این حوزه گام بردارد و نقش بسزایی را در افزایش کاربرد این تکنولوژی در ایران ایفا نماید.

  بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است؛ زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان که بلاک چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است و سوال اصلی بسیاری از افراد این است که بلاک چین چیست؟

  فناوری بلاک چین از طریق ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال بدون کپی کردن آن، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای پول دیجیتال بیت کوین طراحی شد، اما در حال حاضر جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر کاربردهای بالقوه برای این فناوری است.

  بیت کوین، «طلای دیجیتال» نامگذاری شده است و دلایل خوبی نیز برای این امر وجود دارد. بلاک چین می‌تواند انواع دیگری از ارزش دیجیتال را ایجاد کند. مانند اینترنت (یا خودرو)، شما برای استفاده از بلاک چین لازم نیست بدانید چگونه کار می‌کند. با این حال، داشتن دانش اولیه در مورد این فناوری جدید به شما نشان خواهد داد که چرا انقلابی محسوب می‌شود.

  بلاک چین یک دفترکل دیجیتالی غیرقابل تخریب از معاملات اقتصادی است که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود.

  یک پایگاه داده توزیع شده

  مفهوم بلاکچین

  صفحه گسترده‌­ای را تصور کنید که هزاران بار در شبکه کامپیوتری کپی شده است. سپس تصور کنید که این شبکه طراحی شده تا به طور منظم به روزرسانی شود، اکنون شما درک اولیه‌ای از بلاکچین دارید.

  اطلاعاتی که در بلوک نگهداری می‌شود به عنوان پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و به طور پیوسته در حال تطبیق است. این روش استفاده از شبکه دارای مزایای­ آشکاری است. پایگاه داده بلاک چین در یک مکان خاص ذخیره نمیشود، به این معنی که پرونده‌هایی که نگهداری می‌کنند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل تاییدند. نسخه متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد تا یک هکر بتواند آن را تخریب کند. با میزبانی داده‌ها توسط میلیون‌ها کامپیوتر به طور همزمان، داده‌های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است.

  دوام و استحکام بلاک چین

  فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین  نمیتواند:

  1- توسط یک نهاد واحد کنترل شود و

  2- هیچ نقطه‌ی شکست واحدی ندارد.

 • کفپارس سهامیاب
 • بیت‌کوین در سال 2008 اختراع شد. از آن زمان، بیتکوین بدون اختلال قابل توجهی عمل کرده است (تا به امروز مشکلات مربوط به بیتکوین به دلیل هک شدن یا سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات از قصد بد و خطای انسانی حاصل می‌شود، نه نقص در مفاهیم پایه).

  بلاک چین واقعا مکانیزمی انقلابی است که همه را به بالاترین سطح پاسخگویی می‌­رساند. دیگر معاملات نادرست، خطاهای انسانی و ماشینی یا حتی یک مبادله که با رضایت طرفین انجام نشده است، وجود نخواهد داشت. بالاتر از هر چیز دیگری، مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاک چین به آن کمک می‌کند، ضمانت اعتبار یک معامله از طریق ثبت آن نه تنها در یک محل ثبت اصلی و متمرکز بلکه در یک سیستم توزیع شده است که از طریق مکانیزم اعتبارسنجی امن متصل هستند.

  ایده‌ی غیرمتمرکزسازی

  بلاک چین یک فناوری غیرمتمرکز است. هر چیزی که روی آن اتفاق می‌افتد، حاصل از عملکرد شبکه به عنوان یک کل است. از این ویژگی بسیار استفاده می‌شود. با ایجاد یک روش جدید برای بررسی معاملات، برخی جنبه‌های تجارت سنتی ضرورت خود را از دست خواهند داد. برای مثال، معاملات بورس سهام می‌توانند به طور همزمان در بلاک چین قرار گیرند – یا می‌توان انواع حسابرسی‌ها مانند ثبت زمین را کاملا عمومی‌ کرد. تمرکززدایی در حال حاضر یک واقعیت است.

  بیتکوین یک شبکه‌ی جهانی کامپیوتری است که از فناوری بلاک چین برای مدیریت پایگاه داده‌هایی که معاملات بیتکوین را ثبت می‌کند، استفاده می‌کند. بیت‌کوین توسط شبکه اش اداره می‌شود و نه یک مقام مرکزی. این به این معنی است که شبکه به صورت peer-to-peer عمل می‌کند.

  عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

  اتریوم چیست؟

  بیت کوین چیست؟

  قرارداد هوشمند چیست؟

  پرسشهایی در مورد بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده

  استخراج بیت کوین چیست؟

  بلاکچین، کشاورزی و زنجیره‌ی تأمین صنایع غذایی را متحول خواهد کرد

  ورود فناوری بلاکچین به تجارت الکترونیک: روندهای جاری

  ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر بلاکچین

  بلاکچین و رفع سانسور و شفافیت بیشتر شبکه‌های اجتماعی

  کاربردهای بلاکچین در اینترنت اشیاء

  کاربردهای بلاکچین در کمکهای بین‌المللی

  نقش بلاکچین در توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME)

  تاثیرگذاری بلاکچین: از پردازش تصویر و اقتصاد مجازی گرفته تا جذب سرمایه جمعی

  آدرس ایمیل *

  نام

  نام خانوادگی

  کانال تلگرامی آزمایشگاه بلاکچین ایران به شما کمک میکند در جریان آخرین مطالب آموزشی، تحلیلی و اخبار و رویدادهای آزمایشگاه بلاکچین باشید.

  اتریوم

  بیت کوین چیست؟

  مقایسه اتریوم و اتریوم کلاسیک

  آشنایی با لایت کوین

  مفهوم بلاکچین

  آزمایشگاه‌های بلاکچین ایران، یک کانون تحقیق، مشاوره و نوآوری با تمرکز بر فناوری بلاکچین است. این آزمایشگاه توسط دانشگاه صنعتی شریف در همکاری با بانک مرکزی ایران تأسیس شده است. مأموریت آزمایشگاه بلاکچین ایران، تعریف نقشه‌ی راه به کار گیری فناوری بلاکچین در کشور است. تمرکز اصلی آزمایشگاه بر پژوهش‌های مبتنی بر بلاکچین، آموزش، مشاوره و برگزاری سمینارها و رویدادهای مرتبط به منظور شکل‌دهی به جامعه‌ای با آگاهی بیش‌تر در مورد بلاکچین است. آزمایشگاه بلاکچین ایران براساس این فعالیت‌ها و همکاری با بازیگران کلیدی ملی و بین‌المللی این حوزه، خدمات و محصولات نوین مبتنی بر بلاکچین را ارائه می‌نماید.

  ما به قدرت شبکه‌های توانمند باور داریم و از همکاری و مشارکت با موسسات و افراد سرشناس این حوزه که ما را در مسائل چالشی و منحصر به فرد این حوزه یاری خواهند کرد، استقبال می‌کنیم. اگر علاقه دارید به ما بپیوندید یا به هر نوع همکاری تمایل دارید، با ما در تماس باشید:
  [email protected]

  امروزه بلاک چین در صنایع مختلف، رشته‌ها و شاخه‌های کاری زیادی شناخت شده است و به کار می‌رود. این فناوری که زنجیره‌ای از بلوک‌های حاوی اطلاعات است، برای ارسال اطلاعات از متد خاصی پیروی می‌کند که امنیت آن را چندین برابر می‌کند. ویژگی‌های جالب این فناوری منجر به محبوبیت سریع آن در بین متخصصان شده است. اما بلاک چین چیست؟ چطور کار می‌کند؟ چه مشکلاتی را حل می‌کند؟ و چطور این فناوری مشاغل مختلف را تحت تاثیر قرار داده است؟ برای پاسخ به این سوالات تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

  در ادامه مقاله می‌خوانید:

  بلاک چین (Block chain) چیست؟

  بلاک چین اتریوم

  کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف

  مفهوم بلاکچین

  جمع‌بندی

  بلاک چین در واقع یک دفترچه توزیع‌شده عمومی و غیرمتمرکز است؛ که از دو کلمه Block و Chain تشکیل شده و به‌معنی زنجیره بلوک است. منظور از زنجیره بلوک، زنجیره‌ای از اطلاعات دیجیتال ذخیره شده در یک بلاک است. بلاک‌چین امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. در واقع فناوری بلاک‌چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است که اطلاعات آن بین همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

  جعل این فناوری ایمن بدلیل رمزنگاری قوی امکان‌پذیر نیست. پس از ثبت داده در یک بلاک تغییر آن امکان‌پذیر نیست و داده‌های ذخیره شده در اختیار همه اعضای شبکه قرار می‌گیرد؛ بنابراین برای تغییر آن‌ها نیاز به تغییر در بلاک‌های دیگر موجود در شبکه است.

  فرآیند صدور مالکیت در بلاک‌چین توسط ترکیبی از کلیدهای عمومی و خصوصی انجام می‌شود. از ویژگی‌های بلاک چین این است که به‌صورت متن باز است و هیچ مالکی ندارد؛ ویژگی‌ دیگر آن مدیریت و تنظیم شبکه به‌صورت اتوماتیک است.

  فناوری بلاک چین به‌صورت بالقوه امکان حذف مقادیر زیادی از ثبت سوابق، صرفه‌جویی در هزینه، ساده‌سازی زنجیره‌های تامین و … را دارد.

 • ثامید
 • سازمان‌ها و استارت‌آپ‌های استاندارد بلاک چین در حال بررسی سازوکارهای جدیدتر برای ایجاد کارآیی بیشتر هستند.

  اتریوم یک پلتفرم آزاد بر پایه فن‌آوری بلاک چین است که توسعه‌دهندگان، برنامه‌های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده‌سازی می‌کنند. در واقع اتریوم مانند بیت کوین، یک Bloch chain توزیع شده عمومی است. سال گذشته اتریوم شروع به کشف راه‌هایی برای افزایش عملکرد خود (پس از اینکه دفتر بلاک چین به بیش از یک میلیون تراکنش در روز رسید) نمود.

  اتریوم به دو اصلاحیه پیشنهادی رسیدگی کرد. یکی از آن‌ها مکانیسم “لایه ۲” بود که پردازش معاملات خارج از زنجیره در یک پایگاه داده استاندارد بود. راه حل دیگر خرد کردن بود که امکان پردازش همزمان و موازی بسیاری از معاملات را فراهم می‌کرد. با توجه به گستردگی بلاک چین، این فناوری در برگیرنده تراکنش‌های مالی است و امکان بکارگیری در هر صنعتی را دارد.

  بلاک چین در صنایع مختلف از جمله حمل و نقل دریایی، انرژی، نفت و گاز، بانکداری، غذایی و طیف گسترده‌ای از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  به عنوان مثال در حمل و نقل، بارنامه حمل بار به‌صورت کاغذی تهیه می‌شود که قبل از تحویل کالا نیاز به ثبت چندگانه توسط بازرسان و گیرنده‌ها دارد. حتی زمانی که این سیستم الکترونیکی باشد، هنوز روند اداری طولانی‌ برای تحویل کالاها مورد نیاز است.

  در آزمایشی از سیستم ردیابی بار مبتنی بر‌ Block chain با ۹۴ شرکت‌کننده، از جمله بیش از ۲۰ اپراتور بندر و ترمینال مشخص شد که فناوری قرارداد هوشمند، دمای کانتینرها را با استفاده از فناوری IoT (اینترنت اشیا) ردیابی می‌کند؛ زمان خروج آن‌ها از بنادر و رسیدن به مقصد گزارش می‌دهد.

  هر یک از شرکت‌کنندگان در زنجیره تامین حمل و نقل در حالی که کانتینر در حال حمل و نقل بود می‌توانستند پیشرفت کالاها را از طریق دفتر بلاک چین مشاهده کنند. همچنین وضعیت اسناد گمرکی، بارنامه‌ها و سایر داده‌ها را بلافاصله (Realtime) مشاهده کنند.

  وضعیت اسناد گمرکی، بارنامه‌ها و سایر داده‌ها نیز به‌صورت آنی و بلافاصله قابل مشاهده است. از آنجایی که این رکورد غیرقابل تغییر است، هیچ یک از طرفین نمی‌توانستند یکی از بلاک‌ها را بدون توافق دیگران در شبکه تغییر، حذف یا حتی بلاکی به آن اضافه کنند. بلاک چین حجم عظیمی از ثبت داده را از بین می‌برد؛ حجم زیادی از داده‌ها که در صورتی که چندین طرف در یک معامله درگیر باشند، گیج کننده خواهد بود. بنابراین فناوری بلاک‌چین و دفترهای توزیع شده در نهایت ممکن است روشی برای ادغام ثبت تمام تجارت جهانی در آینده نزدیک باشد.

  امروزه بلاک چین در فین تک (FinTech) یا فناوری مالی درخشش خوبی دارد و دسترسی مشتریان به خدمات مالی را دگرگون کرده است. کسب و کارها در حوزه فین تک، از فناوری دیجیتال برای تولید محصولات و ارائه خدماتی مانند بانکداری آنلاین، مدیریت مالی، بانکداری بدون شعبه، هوش مصنوعی و کیف پول الکترونیکی استفاده می‌کنند.

  بلاک چین در سطوح بالا اشخاص ثالث را از معامله حذف می‌کند. به عبارت دیگر، معامله مالی در این فناوری به هیچ پشتوانه بانکی یا دولتی احتیاج ندارد و این به معنای حذف کارمزد است. بلاک چین به تعدادی از موارد معمول استفاده در بازار خدمات مالی از جمله انطباق مقررات، پرداخت‌ها و تسویه حساب‌های مرزی، ردیابی دارایی و مالیات تجاری و تسویه حساب‌های پس از تجارت اعطا می‌شود. از آنجا که ورودی‌های بلاک چین به‌صورت آنی قابل مشاهده است، این فناوری توانایی کاهش زمان ترخیص و تسویه حساب را دارد. این پروسه ممکن است تا پنج روز طول بکشد.

  در گزارشی ادعا شده است که فناوری بلاک چین می‌تواند هزینه‌های زیرساخت هشت بانک از ۱۰ بانک سرمایه‌گذاری بزرگ جهان را به طور متوسط ۳۰٪ کاهش دهد، این مبلغ به ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار پس‌انداز سالانه برای این بانک‌ها تبدیل می‌شود. در مورد پرداخت‌های حاشیه‌ای، پردازش اغلب پیچیده است و شامل چندین لایه ارتباطی بین شرکت‌کنندگان پرداخت برای تایید معاملات است. پرداخت و تسویه حساب در صنعت خدمات مالی از جمله بازارهای سهام بسیار ناکارآمد است، زیرا در این فرآیند هر سازمانی داده‌های خود را حفظ می‌کند؛ سایر افراد از طریق پیام‌رسانی الکترونیکی در مورد اینکه در کجای فرآیند هستند، ارتباط برقرار می‌کنند.

  مسئله پردازش معمول روند را کند می‌کند؛ پرداخت‌های دریافتی از پرداخت‌های صادر شده پیشی می‌گیرد و بورس را مجبور به استفاده از پردازش دسته‌ای می‌کند. در نتیجه، تسویه به طور معمول دو روز طول می‌کشد. این تاخیر در تسویه حساب‌ها، بانک‌ها را مجبور می‌کند پولی را که در غیر این صورت می‌توانستند سرمایه‌گذاری کنند، کنار بگذارند.

  از آنجایی‌که که بلافاصله می‌توان داده‌ها را با کاربران بلاک چین به اشتراک گذاشت، این فناوری نیاز به اصلاح، تایید و تجزیه و تحلیل تجارت را کاهش می‌دهد یا بطور کامل از بین می‌برد. این امر موجب انجام فرآیند تسویه‌حساب به‌صورت کاراتر و موثرتر می‌شود.

  جی پی مورگان بنیانگذار این شبکه، هدف از ایجاد آن را کاهش تعداد واسطه‌ها در فرآیند به‌منظور افزایش سرعت پرداخت بیان می‌کند.

  مسترکارت نیز در اواخر سال ۲۰۱۷ شبکه Block Chain خود را راه‌اندازی کرد تا بانک‌ها و بازرگانان شریک را قادر به پرداخت سریع‌تر و مطمئن‌تر پرداخت‌ها کند. از سرویس بلاک‌چین مسترکارت می‌توان برای پاک کردن معاملات کارت اعتباری و از بین بردن کارهای مدیریتی با استفاده از قوانین قرارداد هوشمند و تسریع در تسویه‌حساب معاملات استفاده کرد.

  مزایای استفاده از فین تک عبارتند از: سرعت بالاتر انجام کارها، خطای کمتر، کاهش نیروی انسانی، شفافیت مالی بیشتر و کاهش هزینه‌های جانبی.

  قبل از راه‌اندازی صرافی الکترونیکی مبتنی بر Block Chain، ارائه‌دهنده ارز نظیر به نظیر KlickEx برای زیرساخت‌های شرکت دچار محدودیت بود. این سرویس حدودا به یک میلیون کاربر در روز در هشت کشور یا حدود ۸۰٪ از خانوارهای منطقه اقیانوس آرام خدمات ارائه می‌دهد. امروزه مبادلات پولی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از کل پرداخت‌های الکترونیکی زیر ۲۰۰ دلار را دربر می‌گیرد.

  هنگامی که مالیات سنگین دریافت نمی‌شود، سیستم مبادله قدیمی KlickEx قادر به پرداخت هزینه‌های بین ۹۰ تا ۲۰۰ ثانیه است. سیستم پرداخت مبتنی بر بلاک‌چینی که KlickEx ایجاد کرده است پرداخت‌های فرا مرزی را در چند ثانیه پردازش می‌کند.

  ارائه‌دهنده سیستم پرداخت Polynesian با IBM همکاری کرد تا یک شبکه پرداخت منبع باز به عنوان یک مبادله بین‌المللی جدید مبتنی بر بلاک‌چین (Block chain) ایجاد کند. شبکه جدید با استفاده از بسترهای نرم‌افزاری بلاک چین IBM، امکان تبادل الکترونیکی ۱۲ ارز مختلف را از طریق جزایر اقیانوس آرام و همچنین استرالیا، نیوزیلند و انگلستان فراهم می‌کند. سیستم جدید در زمان واقعی مبتنی بر بلاک‌چین به این معنی است که پرداخت بلافاصله اتفاق می‌افتد.

  بلاک چین می‌تواند به عنوان یک شبکه همکاری عمل کند و طرفین مختلف را قادر می‌سازد تا اطلاعاتی مانند پرونده الکترونیکی مراقبت‌های بهداشتی بیمار را به‌صورت آنی مبادله و اضافه کنند.

  زنجیره بلوک به عنوان یک ابزار تایید عمل می‌کند تا اطمینان حاصل کند فقط کاربران مجاز مانند پزشک، ارائه‌دهنده بیمه یا بیمار تغییرات را انجام می‌دهند.

  قابلیت همکاری Blockchain می‌تواند مبنای تبادل داده باشد و به‌عنوان جایگزینی برای مبادلات اطلاعات سلامت امروز (HIE) عمل کند. این شبکه به عنوان یک شبکه مش برای انتقال اطلاعات بیمار به‌صورت آنی و بلافاصله برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، داروخانه‌ها، پرداخت‌کنندگان بیمه و محققان بالینی عمل می‌کند. با این فناوری سوابق بیماران با امنیت بالا ذخیره می‌شود و در مواقع نیاز در اختیار مراکز درمانی و … قرار می‌گیرد.

  در سال ۲۰۱۷ استارت‌آپ MintHealth، سوابق سلامت شخصی قابل حمل را بر اساس مبادله بلاک چین راه‌اندازی کرد. این استارت‌آپ در حال آماده‌سازی بسترهای لازم برای برنامه‌های بیمه سلامت تجاری است. این برنامه‌ها برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند نارسایی قلبی، دیابت و فشار خون بالا استفاده می‌شوند. امروزه این بیماران بیش از ۹۰٪ هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را تشکیل می‌دهند.

  علاوه بر این، بیماران در معرض خطر نیز با دسترسی به پرونده پزشکی خود و کنترل داده‌های سلامت ‌شان با وارد کردن داده‌هایی مانند علائم حیاتی یا سطح گلوکز خون، از مزایای آن برخوردار خواهند شد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در حال استفاده از بلاک چین برای تبادل امن اطلاعات بیماران از جمله سوابق پزشکی الکترونیکی حساس، آزمایشات بالینی و … است.مفهوم بلاکچین

  آمازون سرویس تجزیه و تحلیلی را با هدف جستجوی داده‌های غیر ساختاری ارائه داد که پزشکان برای درمان بهتر بیماران از آن استفاده کنند. سرویس جدید آمازون یک موتور پردازش زبان طبیعی است که قادر به خواندن نسخه پزشک، رادیولوژی و … است. این سرویس از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کند.

  در اوایل سال ۲۰۱۹، SAP یک سرویس ردیابی زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین را راه‌اندازی کرد. این سرویس عمده‌فروشان دارو را قادر به احراز هویت بسته‌بندی داروهایی که از بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها برگردانده شده است، می‌کند. این مرکز قصد دارد استفاده از این فناوری را گسترش دهد و طیف وسیعی از فرآیندهای زنجیره تامین دارو را شامل شود.

  همزمان با کشف مشاغل بیشتر در حوزه بلاک چین، مشاغل توسعه دهندگان بلاک چین در حال رشد روزافزون است. «توسعه دهنده بلاک چین» در بین پنج شغل برتر نوظهور، رتبه اول را دارد و تقاضا برای این موقعیت شغلی بیش از دو برابر شده است.

  تمام مشاغل باید هنگام استفاده از بلاک چین رویکردی عملی داشته باشند ولی نمی‌توانند کورکورانه یک فن‌آوری جدید را به‌کار بگیرند. فناوری‌هایی که قابلیت تغییر فعالیت‌های تجاری جهان را دارند، تبدیل به مشاغلی می‌شوند که متقاضیان زیادی دارند؛ مشاغل مرتبط با بلاک چین در صدر قرار دارد. از جمله مشاغل برتر حوزه بلاک چین می‌توان به توسعه‌دهنده بلاک چین، معمار فناوری بلاک چین، مدیر محصول بلاک چین، تحلیلگر ریسک بلاک چین، مدیر تحلیلگر روابط عمومی بلاک چین، مهندس نرم افزار نهایی و مشاور حقوقی بلاک چین اشاره کرد.

  در شکل پنج شغل برتر نوظهور مورد تقاضا در لینکدین در سال ۲۰۱۸ قابل مشاهده است که در صدر آن توسعه‌دهنده بلاک چین رویت می‌شود که تقاضای آن ۳۳ برابر شده است. و رتبه دوم مربوط به  مهندسان یادگیری ماشین است.

  استفاده از تکنولوژی بلاک چین در صنعت هواپیمایی از سال ۲۰۱۶ مورد توجه قرار گرفت و روز به روز در حال رشد است. این تکنولوژی کاربردهای حائز اهمیتی در صنعت هوایی دارد که از جمله کاربردهای آن می‌توان به فروش بلیط، شناسایی مسافران، مدیریت گردشگری و مسافران وفادار نام برد.

  امروزه بسیاری از اسناد مورد استفاده در صنعت هوایی غیرشفاف هستند و به شیوه سنتی تهیه می‌شوند. که همین منجر به رخ دادن سوانح و بروز تاخیر و در نتیجه ایجاد هزینه‌های اضافی می‌شود. بلاک‌چین به کمک این صنعت آمده و روال تولید اطلاعات را به‌صورت شفاف انجام می‌دهد تا از مشکلات احتمالی ناشی از عدم شفافیت جلوگیری شود. از جمله مزایای بلاک چین در این صنعت می‌توان به مواردی مانند: سادگی و سهولت، کاهش هزینه‌ها و قابلیت انتقال داده‌ها نام برد.

  شاید این مقالات برای شما جذاب باشد: 

  دلیل اینکه برخی از سازمان‌ها نسبت به حرکت رو به جلو احساس ناراحتی می‌کنند این است که بلاک چین به قلب نحوه سازماندهی اطلاعات و زیرساخت‌های نگهداری سوابق خود می‌رود. هرگونه تعمیرات اساسی بلاک‌چین محور، قرار نیست یک شبه رخ دهد و زمانبر خواهد بود. برای این فرآیند باید هم منطق کاری و هم منطق فنی مشخص شود، برنامه‌ها توسعه داده شده و افراد برای استفاده از آن آموزش ببینند.

  این تکنولوژی باعث افزایش دقت و صحت در فرآیندها، افزایش بهره‌وری، افزایش سرعت و امنیت، کاهش هزینه‌ها و افزایش شفافیت آن در عملیات است؛ در نتیجه باعث بهبود چشمگیری در کیفیت خدمات در صنایع و کاربردهای مختلف می‌شود. معایب این فناوری می‌توان به هزینه‌های قابل توجه این فناوری اشاره نمود.

  بلاک‌چین یک سیستم ثبت اطلاعات است که اطلاعات آن بین همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود، مانند این که دفترچه‌هایی حاوی اطلاعات یکسان بین همه اعضای گروه پخش شود و همه به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند.

  جعل فناوری بلاک چین و نفوذ به آن عملا امکان ندارد! بعد از اینکه اطلاعات در بلاک‌ها ذخیره می‌شوند، دیگر نمی توان آن‌ها را تغییر داد و همه اعضای شبکه به داده‌های ذخیره شده دسترسی دارند. در واقع برای تغییر اطلاعات یک بلاک باید اطلاعات بلاک‌های دیگر شبکه را هم تغییر داد.از طرف دیگر احراز هویت در بلاک چین از طریق دو کلید عمومی و خصوصی انجام می‌شود.

  بلاک چین در صنایعی مثل حمل و نقل دریایی، انرژی، نفت و گاز، بانکداری، صنایع غذایی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد.

  توسعه‌دهنده بلاک چین، معمار فناوری بلاک چین، مدیر محصول بلاک چین، تحلیلگر ریسک بلاک چین، مدیر تحلیلگر روابط عمومی بلاک چین، مهندس نرم افزار نهایی و مشاور حقوقی بلاک چین.

  بلاک چین:

  یک فناوری جدید و امن برای ثبت اطلاعات

  بدون امکان نفوذ و جعل

  قابل استفاده در صنایع و کارهای محتلف

  در حال توسعه

  خالق مشاغل جدید

  دی 18, 1400

  انتخاب نام برند مثل انتخاب یک اسم هنری است. اگر نامی هنری انتخاب کنید، همیشه با آن شناخته می‌شوید. پس تصمیمی عاقلانه بگیرید تا در ذهن‌ها ماندگار بمانید.

  دی 8, 1400

  متاورس دنیایی سه بعدی و تعاملی است که از طریق عینک‌های VR و AR آن را درک می‌کنیم. شاید در آینده چشیدن غذا و بو کردن آن در دنیای مجازی امکان‌پذیر شود!

  آبان 17, 1400

  کسب درآمد و مستقل بودن، یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های زندگی است. کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی به شما کمک می‌کنند طعم خوب پولسازی را بچشید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  ثبت کردن نظر

  در دنیای امروز مجبور به آینده‌نگری و آینده‌پژوهی کسب و کارها هستیم. قوانین و قواعد بازی به سرعت در حال تغییر هستند و باید برای رویارویی با نسل جدید کسب و کارها آماده باشیم.

  ایمیل: [email protected]

  تلفن:۰۲۱۹۱۰۰۴۵۴۳

  این گزارش به مرور و بررسی تعاریف و کاربردهای فناوری بلاک چین به زبان ساده می پردازد.

  به گزارش ایسنا، اگر بخواهیم فناوری بلاک چین را تعریف کنیم، باید بگوییم که بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطالاعات مختلف به صورت بلوک های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. اگر واضح تر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه  بهم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره کرد. این بدان معناست که اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند که توسط هکرها و نهادهای ذی‌ربط قابل دسترسی و ردیابی هستند این در حالیست که اطلاعات منتقل شده در شبکه بلاک چین امکان دسترسی، نفوذ و ردیابی را به هیچ نهاد و یا فرد حقیقی و حقوقی نمی‌دهند.

  در واقع به زبان ساده می‌توان این چنین بیان کرد که بلاک‌چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ها نقطه اشتراک است که به صورت هم زمان داده هایی در آن ثبت و اصلاح می شود که می‌توان با بهره گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده، به تبادلات مالی، علمی و اطلاعاتی پرداخت که از مهم ترین فناوری های مبتنی بر پلتفرم بلاک چین می توان به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده همچون بیت کوین اشاره کرد.

  در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال رمزنگاری‌شده بسیاری همچون بیت‌کوین، مونرو، ریپل و اتریوم از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری برخوردار شده و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول‌های خود به ارزهای دیجیتال هستند؛ چراکه این روزها بسیاری از افراد با خرید و استخراج این ارز توانسته اند به پول زیادی دست پیدا کنند.

  بیت کوین از سال ۲۰۰۹ میلادی معرفی شد و به تدریج به مشهورترین ارز دیجیتال در سراسر جهان که ارزش بسیار بالایی پیدا کرد، تبدیل شد. گفته می شود ارزهای دیجیتال رمزپایه غیرقابل هک هستند و باید به صورت ناشناس و با استفاده از سخت افزارهای قدرتمندی از پلتفرم های مخصوص استخراج این نوع ارزهای مجازی، استخراج یا به اصطلاح ماینینگ شوند. در واقع باید گفت که ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده بر پایه فناوری بلاک چین (Blockchain) هستند که حقیقتا نقش یک پایگاه داده را برای رمزنگاری، ثبت و ایمن سازی تراکنش‌های دیجیتالی بازی می‌کنند.مفهوم بلاکچین

  بر اساس گزارش وب سایت بلاک گیک ، در حقیقت بلاک چین یکی از آن دسته از فناوری های جدیدی است که می تواند سیستم تبادل پول در جهان را متحول کند که البته کاربرد و نحوه عملکرد بسیار پیچیده و متفاوتی دارد که از حوصله این گزارش خارج است. اما ویلیام موگیر، کارشناس فعال در حوزه فناوری بلاک چین در خصوص کاربردهای آن می گوید: بلاک چین علاوه بر کاربردهایی که در نظام اقتصادی و تبادلات مالی دارد، در واقع یک سیستم جدید برای نگهداری اطلاعات و فایل های موردنیاز کاربران نیز به شمار می رود بدین ترتیب که کاربران در سیستم های کنونی برای انتقال اطلاعات و فایل های خود باید از یک دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت داده های خود را آپلود و بارگذاری کرده تا بتوانند آن را برای مخاطبان موردنظر خود ارسال کرده و آنها نیز بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

  به گفته وی، در این سیستم کنونی احتمال زیادی برای هک شدن و نفوذ افراد شخص ثالث به حریم خصوصی کاربران وجود دارد که البته مهم‌تر از همه کاهش سرعت دسترسی طرفین به اطلاعات موردنظرشان است که این معایب با فناوری بلاک چین برطرف خواهد شد چراکه این پلتفرم امکان هرگونه تراکنش و نقل و انتقالی را تسهیل می بخشد و کاربردهای بالقوه متعددی نیز دارد که می تواند در سیستم‌های مختلف کاری در جهان استفاده شود و موجب تقویت و بهبود سازوکارهای کنونی شود.

  وی بر این باور است که بلاک چین هم چنین قادر است از کلاهبرداری و پولشویی نیز تا حد زیادی جلوگیری کند چراکه تمامی اطلاعات مرتبط با معاملات و تبادلات انجام شده به صورت اتوماتیک در آن درج می‌شود و همه نیز قادر خواهند بود به آن دسترسی داشته باشند.

  البته کارشناسان فعال در این حوزه بر این باورند که فناوری بلاک چین از پتانسیل‌ها و قابلیت‌های بسیار زیاد و متعددی برخوردار است که می‌تواند  در صنایع و سیستم‌های مختلف بانکی، مالیاتی، بیمه، دانشگاهی و غیره به کار برده شده و تحولات عظیمی را در آنها ایجاد کند.

  انتهای پیام

  بلوک چین مثل لی لی هست
  لی لی یک بازی هست
  رمز ارز آینده ی بدی داره .در آینده تکنولوژی بسیار ارزان استخراج رمز ارز در اختیار همه قرار میگیره و بسرعت از ارزش رمز ارز کاسته میشه
  پول مملکت رو صرف پوچ و هیچ یا هیچ و پوچ نکنیم

 • rezabiabangard
 • همچین چیزی نیست برادر… کل تعداد بیت کوین های استخراجی 21 میلیون خواهد بود و بعد از آن استخراجی در کار نخواهد بود . به طبع ارزش افزایش پیدا میکنه نه کاهش…قبل از هر نظری اول ادم اطلاعات کسب میکنه . نظرات الکی دادن توی خون ایرانی جماعت رفته.بعد میگن چرا پیشرفت نمیکنیم.

  متوسط

  This is post 1 of 2 in the series “مفاهیم اساسی ارز دیجیتال”

  تکنولوژی ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و اگر با بازار ارزهای دیجیتال و رمز ارزها مانند بیت کوین آشنا باشید احتمالاً بارها نام بلاکچین را شنیده‌اید. از آنجایی که این فناوری اساس کار ارزهای دیجیتال است، اهمیت زیادی دارد که بدانید بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند. تگر تازه وارد دنیای تریدر ها یا سرمایه گذاران رمز ارزها شده‌اید با صرافی نوبیتکس همراه باشید تا در ادامه به سؤال Blockchian چیست پاسخ دهیم، اهمیت آن را بررسی کنیم و با نحوه کار آن آشنا شویم.

  سرفصل‌های این آموزش

  بلاک چین (Blockchain) شبکه‌ای است که با استفاده از تکنولوژی‌های Decentralized (توزیع شده) و رمزنگاری، تاریخچه تمام تراکنش‌های انجام شده با دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین را در دفتر کلی که امکان تغییر در آن وجود ندارد و تمام اطلاعات ثبت شده در آن به صورت شفاف در اختیار کاربران قرار دارد، ذخیره می‌کند. شبکه بلاکچین همان چیزی است که حذف بانک‌ها و مؤسسات مالی از تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال امکان پذیر کرده است و امنیت ارزهای دیجیتال را تضمین می‌کند. موضوعی که باعث شده دارایی‌های دیجیتال طرفداران زیادی پیدا کنند. حالا استفاده از ماشین حساب ارز دیجیتال به یک عادت روزانه برای بسیاری از افراد تبدیل شود.مفهوم بلاکچین

  در تعریف بلاک چین چنین آمده است: فناوری بلاکچین ساختاری است که سوابق معاملاتی (بلاک‌ها) را به صورت پایگاهی از داده‌ها به نام «زنجیره یا Chain» در شبکه‌ای از «گره‌ها یا Node ها» که به صورت نظیر به نظیر (peer-to-peer) به یکدیگر متصل شده‌اند، ذخیره می‌کند. به کل این مجموعه یک «دفتر کل دیجیتال یا digital ledger» می گویند. کمی پیچیده است؟ بگذارید توضیح ساده‌تری از آن ارائه کنیم.

  اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم بلاک چین چیست، باید آن را به صورت زنجیره‌ای بلند از داده‌ها در نظر بگیریم. داده‌ها در واقع شامل تراکنش‌هایی هستند که در شبکه انجام می‌گیرند. سوابق تراکنش‌ها در بسته‌هایی به نام بلاک ذخیره می‌شوند. هر بلاک بعد از تکمیل و تأیید اطلاعات آن، به انتهای زنجیره اضافه می‌شود. این زنجیره از بلاک‌ها که به آن بلاک چین می گوییم در گره‌ها یا نودهای شبکه ذخیره می‌شوند. گره‌ها کامپیوترهایی هستند که وظیفه ذخیره کل اطلاعات شبکه را دارند و یک نسخه از تمام داده‌ها در آن‌ها ذخیره می‌شود.

  در واقع بلاکچین یک دفتر کل دیجیتالی بزرگ است که اطلاعات تراکنش‌های شبکه به شکل دقیقی در آن ذخیره می‌شود. هر اطلاعاتی برای اینکه وارد شبکه شود باید توسط یک امضای دیجیتال تأیید شود و مورد تأیید سایر اعضای شبکه قرار بگیرد. هیچکس مالک شبکه بلاک چین نیست و همه افراد می‌توانند به تمامی اطلاعات ثبت شده در شبکه دسترسی داشته باشند؛ اما نمی‌توانند در اطلاعات تغییری ایجاد کنند. زیرا تمام اطلاعات شبکه در هر گره ذخیره می‌شود و برای تغییر آن باید کل نسخه‌های کپی موجود در تمامی گره‌ها تغییر کند. علاوه بر این ساختار بلاکچین نیز به گونه‌ای است که تغییر اطلاعات یک بلاک باعث نا معتبر شدن آن خواهد شد.

  در ادامه بیشتر با تکنولوژی بلاکچین آشنا می‌شویم و با مثال‌هایی توضیح می‌دهیم که چرا خرید تتر امروزه طرفداران بیشتری از معامله مستقیم دلار بین کشورها دارد.

  فرض کنید که قصد انتقال پول در شبکه بانکی را دارید. بانک حساب و شما مقصد را چک می‌کند، پول را انتقال می‌دهد تراکنش خود را دریافت می‌کند و حساب مبدأ و مقصد را به روز رسانی می‌کند. اما همه اینکارها توسط سیستمی انجام می‌گیرد که توسط بانک کنترل می‌شود. اگر کسی به سیستم بانکی نفوذ کند می‌تواند پول را به جای واریز به حساب دوست شما به حسابی که می‌خواهد منتقل کند. این اتفاق هزاران بار در سال در سراسر جهان رخ می‌دهد!

  در سیستم بلاکچین همه چیز شفاف است، اطلاعات شما و اطلاعات دوست شما توسط همه افراد حاضر در شبکه بررسی و تأیید می‌شود. الگوریتم‌ها، هش ها و ماینر ها از اینکه دارایی‌های دیجیتال شما به درستی منتقل شده باشند اطمینان حاصل می‌کنند. بعد از انجام تراکنش هیچکس قدرت تغییر اطلاعات آن را ندارد و همه افراد در شبکه می‌توانند اطلاعات تراکنش را ببینند. از طرفی کارمزد تراکنش نیز بسیار کمتر از کارمزد بانک است.

 • لیر امروز
 • بلاکچین از سه مفهوم اساسی و مهم تشکیل شده است. بلاک‌ها، گره‌ها و ماینر ها. در ادامه به بررسی هر کدام از این مفاهیم می‌پردازیم.

  بلاک چیست؟ بسته‌های اطلاعات در شبکه بلاکچین

  هر شبکه از تعداد زیادی بلاک تشکیل شده است که هر بلاک شامل ۳ بخش اساسی می‌شود:

  زمانی که اولین بلاک از بلاکچین (بلاک جنسیس) ساخته شد، نانس به صورت تصادفی ساخته شده و هش رمزنگاری شده‌ای برای بلاک ایجاد می‌شود. داده‌های موجود در بلاک امضا شده در نظر گرفته می‌شود و برای همیشه با نانس و هش همراه هستند مگر اینکه استخراج شوند.

  ماینر ها یا استخراج گران، وظیفه ایجاد بلاک‌های شبکه را در فرآیندی به نام ماینینگ یا استخراج برعهده دارند. در شبکه بلاکچین هر بلاک دارای نانس و هش اختصاصی خود است. علاوه بر این هش بلاک قبلی نیز در بلاک جدید ذخیره می‌شود. بنابراین فرآیند استخراج یا ساخت بلاک کار ساده‌ای نیست. خصوصاً در یک شبکه بزرگ که میلیون‌ها بلاک در آن ذخیره می‌شود. ماینر ها از نرم افزارها و سخت افزارهای قدرتمند برای حل مسائل ریاضی پیچیده استفاده می‌کنند تا یک nonce که توانایی قبول هش را داشته باشد بسازند.

  همانطور که اشاره کردیم نانس ۳۲ بیتی است. در حالی که هش ها به شکل ۲۵۶ بیتی تولید می‌شوند اتصال یک نانس ۳۲ بیتی به یک هش ۲۵۶ بیتی کار بسیار پیچیده است و باید میلیارها حالت مختلف محاسبه شود تا ماینر ها بتوانند بلاخره ترکیب درست را پیدا کنند. زمانی که نانس مناسب پیدا شد، بلاک آماده است تا به شبکه اضافه شود. زمانی که بلاک با موفقیت به شبکه اضافه شد، تمام گره‌های شبکه آن را تأیید می‌کنند و ماینر نیز به دلیل تلاشی که انجام داده است پاداش شبکه (مانند بیت کوین) دریافت می‌کند.

  به کل این عملیات Proof of work یا گواهی انجام کار گفته می‌شود تا همه افراد شبکه از صحت اطلاعات بلاک مطمئن شوند. ماینر ها از این راه می‌توانند درآمد خوبی کسب کنند و بیت کوین بدست آورند. یکی از ابزارهای مورد نیاز بیت کوین‌ها ماشین حسابی است که محاسبه بیت کوین به ریال را برای آن‌ها انجام دهد.

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه بلاکچین، توزیع شده یا Decentralized بودن آن است. هیچ کامپیوتر، سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی نمی‌تواند کل شبکه باشد. در عوض این شبکه یک دفتر کل توزیع شده است که توسط گره‌های به هم متصل شده در شبکه محافظت می‌شود. گره، هر نوع وسیله الکترونیکی است که قابلیت ذخیره سازی یک کپی از کل شبکه بلاک چین را داشته باشد و عملکرد شبکه را امکان پذیر کند.

  هر بلاک جدیدی که وارد شبکه می‌شود، مورد تأیید گره‌ها قرار می‌گیرد. شفافیت بلاکچین این امکان را می‌دهد تا تمامی اطلاعات آن به راحتی قابل بررسی و مشاهده باشد. این شفافیت مدیون حضور گره‌ها است. همه گره‌ها به صورت Peer-to-Peer به یکدیگر متصل شده‌اند. این اتصال نظیر به نظیر باعث می‌شود تا همه آن‌ها اطلاعات کاملاً یکسانی را ذخیره کنند. ذخیره سازی اطلاعات با استفاده از یک سیستم کنترل قوی، به حفظ یکپارچگی شبکه کمک می‌کند و اعتماد را در بین کاربران ایجاد خواهد کرد.

  اگر چه در ابتدا این موضوع کمی باعث کاهش سرعت شبکه می‌شد، اما شبکه‌های جدیدتر این مشکل را نیز حل کرده‌اند. براین مثال ترون یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاکچین را دارد. توصیه می‌کنیم مقاله ترون چیست را نیز مطالعه کنید تا با ویژگی‌های این ارز دیجیتال سریع آشنا شوید.

  بلاکچین تکنولوژی است که توانسته مزایای زیادی در اختیار ارزهای دیجیتال قرار دهد و آن‌ها را به دارایی‌های ارزشمندی تبدیل کند. هر یک از ارزهای دیجیتال معمولاً دارای شبکه بلاکچین مخصوص به خود است که ممکن است مزایای متفاوتی داشته باشد. با این حال همه شبکه‌های بلاکچین مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و … دارای مزایای زیر هستند:

  در سیستم بانکداری چندین مشکل اساسی وجود دارد که در هنگام تراکنش با آن رو به رو می‌شوید. زمانی که شما در حال ارسال پول به دیگران هستید، سیستم بانکی کارمزد قابل توجهی از حساب شما کسر می‌کند. این سیستم به تمامی اطلاعات حساب دسترسی دارد و می‌تواند همه حساب‌ها را تغییر دهد. متمرکز بودن سیستم به این معناست که اگر اطلاعات موجود در بانک از بین برود تمام اطلاعات موجود در حساب‌ها نیز از بین خواهد رفت. در نهایت نیز سیستم‌های بانکی، انتقال پول را کنترل می‌کنند و برای مثال افرادی مانند ما ایرانیان از انجام بسیاری از تراکنش‌های مالی در جهان محروم می‌کند.

  بلاک چین برتری‌های زیادی در مقابل بانک دارد:

  بلاکچین قابلیت‌های فراوانی دارد که انتقال دارایی‌ها تنها یکی از آن‌ها است. در ادامه با کاربردهای بلاکچین آشنا می شویم.

  بلاکچین های جدید مانند چین لینک امکانات پیشرفته بانکداری مانند وام دادن را نیز در شبکه‌های رمز گذاری شده فراهم کرده‌اند. پیشرفت چنین شبکه‌هایی نیاز به سیستم‌های مالی دولتی و بانکداری را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

  بلاکچین از چندین لایه امنیتی مانند کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی، الگوریتم‌های مختلف، Proof Of Work، هش، سیستم Peer-to-Peer و … که مجموعه آن‌ها در کنار هم یک شبکه بسیار امن و پایدار را ایجاد می‌کنند. برای مثال هش به تنهایی می‌تواند امنیت یک زنجیره کامل از بلاک‌ها را تأمین کند.

  با این حال، به صورت تئوری تنها زمانی می‌توان در بلاک چین تغییر ایجاد کرد که بتوان اطلاعات بیش از ۵۱ درصد گره‌های شبکه را تغییر کرد. اینکار به صورت عملی نیاز به قدرت هشینگ بسیار بسیار بالایی دارد. در سال‌های اخیر چندین کلاهبرداری بزرگ گذارش شده که عموماً به دلیل استفاده از صرافی‌های نامعتبر بوده است.

  در این مقاله با اینکه بلاک چین چیست، چگونه کار می‌کند، چه مزایایی دارد و کاربردهای آن چیست آشنا شدیم. همچنین به بررسی بخشی از مهم‌ترین مفاهیم مربوط به شبکه‌های غیر متمرکز پرداختیم. این شبکه امن امکان تراکنش‌های کاملاً ایمن، سریع و کم هزینه را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید با وارد شدن به صرافی ارزها دیجیتال نوبیتکس از امکانات فوق العاده شبکه Blockchain نیز بهره مند شوید.

  خرید و فروش رمزارز از هرجا

  .Copyright 1400 © All rights Reserved

  مفهوم بلاکچین
  مفهوم بلاکچین

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *