معاملات بلوکی امروز

معاملات بلوکی امروز
معاملات بلوکی امروز

به گزارش «دنیای بورس»، جزییات معاملات بلوکی امروز اعلام شد.

 

 

 

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دنیای بورس است و استفاده از محتوای آن با ذکر منبع بلامانع است.

تمامی حقوق برای خبربان محفوظ است. © ۱۴۰۰


دانلود pdf قطعی برق مشهدDownloads-icon


پرخاشگری چیست pdfDownloads-icon

فعالان بازار سرمایه، با اصطلاح «بلوک» کمابیش آشنا هستند. ولی احتمالا برخی از سهامداران با فرآیند دقیق معامله بلوکی آشنایی نداشته و هدف از این نوع معامله را نمی‌دانند. تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا معامله بلوکی انجام می‌شود؟ حجم معاملات در بلوک چقدر است؟ فرق بلوک با کد به کد چیست؟ آیا اثر مستقیم یا غیرمستقیم این اقدام را بر سهم مشاهده کرده‌اید؟ آیا معاملات بلوکی باعث رشد قیمت سهم می‌شوند؟ در این مقاله قصد داریم به تعریف معاملات بلوکی و پاسخ این سوالات بپردازیم.

سرفصل‌های این مقاله

معاملات در بازار اوراق بهادار به خرد، بلوک و عمده تقسیم می‌شوند. در معاملات بلوک و عمده، حجم بیشتر و قابل توجهی از سهام شرکت، معامله می‌شود. قیمت سهام این نوع معاملات معمولا از معاملات خرد بالاتر است و سازوکار انجام معامله و تسویه نیز تفاوت‌هایی با معاملات خرد دارد. معامله عمده بر اساس زمان تسویه بها به دو نوع «عادی» و «شرایطی» تقسیم می‌شوند. فرایندی که طی آن، سهام موضوع فروش به خریداران بالقوه عرضه شده و در نتیجه، آن سهام در سیستم معاملاتی خریداری می‌شود. میان معاملات عمده عادی و عمده، شرایط مشترکی وجود دارد. اما شیوه تحقق معاملات عمده شرایطی، روال متفاوتی را طی می‌کند. در معاملات عمده عادی، مبادله طرفین، ظرف ۳ روز انجام می‌شود. اما در معاملات عمده شرایطی، در حالی که انتقال سهام در زمان قطعیت معامله صورت می‌گیرد، پرداخت بخشی از بها، خارج از سازوکار بورس یا فرابورس و به‌صورت مدت‌دار انجام می‌پذیرد.

سفارش خرید یا فروش بخش بزرگی از سهام یک شرکت را «معامله بلوکی» می‌گویند. این معامله با یک قیمت توافقی معین، میان خریدار و فروشنده، انجام می‌شود. قواعد مربوط به محدودیت حجمی و محدودیت قیمتی در معامله بلوکی، رعایت نمی‌شود. به‌طور معمول، سرمایه‌گذاران حقوقی وارد این معاملات می‌شوند. با توجه به نقد شوندگی سهام، معاملات بلوکی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای جلوگیری از این تاثیرات شدید، خریدار و فروشنده در خارج از سیستم معاملاتی روی قیمت معامله، توافق می‌کنند. معاملات بلوکی با عنوان «سفارش‌های بلوکی» هم شناخته می‌شوند. در ایران، بازار جداگانه‌ای برای انجام این معاملات ایجاد شده که به آن «بازار بلوک» گفته می‌شود.معاملات بلوکی امروز

در بیشتر موارد، سرمایه گذاران می‌توانند سهام و حق تقدم قابل معامله بورسی را در شرایطی که حجم آن حداقل ۵۰ برابر محدودیت حجم هر سفارش در بازار عادی – یا ارزش معامله آن معادل ۲۰ میلیارد ریال – باشد را در بازار معاملات بلوک معامله کنند، البته به شرطی که این پیشنهاد مشمول نصاب‌های معامله عمده نباشد. حداقل و حداکثر تعداد سهام قابل معامله در معاملات بلوک برای شرکت‌های فرابورسی نیز به شرح زیر است:

«شرکت‌هایی که تعداد سهام پایه آن‌ها بـیش از سه میلیـارد سهم باشد، بزرگ‌تر یا مساوی نیم و کمتر از یک درصد تعداد سهام پایه و برای شرکت‌هایی کـه تعداد سهام پایه آن‌ها کمتر یا مساوی سه میلیارد سهم باشد، بزرگ‌تر یا مساوی یک و کمتر از پـنج درصـد تعداد سهام پایه و این مقدار باید کوچک‌تر از سازوکار معاملات عمده باشد.» ساعت آغاز، خاتمه و طول هر جلسه معاملاتی مانند بازار عادی است. دامنه نوسان مجاز قیمت نیز مانند بازار معاملات خرد است. قیمت مرجع روزانه برای بازار معاملات بلوک، معادل قیمت مرجع همان روز بازار عادی است. سایر شرایط معاملات بلوک، مشابه معامله در نماد اصلی است. وقتی نماد معاملاتی سهم در بازار عادی متوقف باشد، نماد معاملاتی سهم در بازار بلوک نیز متوقف خواهد بود. معاملات در بازار بلوک در نمادی مجزا از معاملات بازار عادی صورت می‌گیرد و در محاسبه قیمت پایانی و شاخص‌های فرابورس لحاظ نمی‌شود. در بازار بلوک، فقط سفارش محدود قابل‌اجرا بوده و استفاده از کد معاملاتی گروهی در این بازار مجاز نیست.

ابتدا پیشنهاد خرید یا فروش توسط کارگزار مربوطه در سامانه معاملات بلوک با قیمت معین ثبت می‌شود. کارگزار پذیرنده پیشنهاد، قیمت پیشنهادی را در سامانه را می‌پذیرد. درصورتی‌که پیشنهاد فروش «با امکان تسویه خارج از پایاپای» باشد، کارگزار پذیرنده پیشنهاد فروش، می‌تواند پیشنهاد ارائه شده را با یکـی از شروط «صرفاً خارج از پایاپای» یا «نقدی و خارج از پایاپای» بپذیرد. درصورتی‌که روش تسویه پیشنهاد فروش ارائـه شـده «صـرفاً نقـدی» باشد، سفارش‌های تطبیق یافته جهت تائیـد بـه بـورس / فرابـورس ارسـال می‌شود. در صورتی که روش تسـویه پیشـنهاد فـروش ارائـه شـده، «بـا امکـان تسویه خارج از پایاپای» باشـد، درخواسـت کـارگزار پذیرنده پیشـنهاد، برای کارگزار پیشنهاد دهنده فـروش ارسـال می‌شود. در ایـن صـورت حالت‌های زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

در صــورت تائیــد تســویه خــارج از پایاپــای توســط کــارگزار پیشنهاد دهنده فروش، سفارش تطبیق یافته با عنـوان تسـویه خـارج از پایاپای به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «نقدی و خارج از پایاپای» را پذیرفتـه باشـد، معاملـه بـا عنـوان تسویه نقدی جهت تائید به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «صرفاً خارج از پایاپای» را پذیرفته باشد، درخواست کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد رد می‌شود و پیشـنهاد فـروش، مجـدداً در سـامانه معاملات بلوک ثبت می‌شود.

 • اختیار خرید چیست
 • در صورت عدم مغایرت سفارش‌های تطبیق یافته با قـوانین و مقـررات، بورس/ فرابورس معامله را تائیـد می‌نماید و سـفارش‌هـای تطبیـق یافتـه جهت انجام معامله و ثبت نهـایی بـه سـامانه معـاملات ارسـال و در نمـاد معاملاتی مربوط به بازار بلوک ثبت می‌شود.

  برای مشاهده معاملات بلوکی باید به سایت مدیریت فناوری بورس مراجعه کنید. در دیده بان این سایت، نمادهایی که کنارشان عدد «۲» زده شده، یعنی معامله بلوکی روی آن‌ها صورت گرفته است؛ مثلا ونیکی ۲٫

  ارزش کل معاملات شامل ارزش معاملات خرد، بلوک و عمده است. برای به دست آوردن ارزش معاملات خرد بازار، لازم است از ارزش کل معاملات، ارزش معاملات بلوک و عمده را کسر کنیم تا ارزش خالص خرد حاصل شود.

  وقتی روی یک نماد، معامله بلوکی انجام می‌شود، سهامداران انتظار رشد قیمتی را خواهند داشت. دلیل آن این است که در بیشتر موارد، قیمت بلوک معامله شده بالاتر از قیمت خود سهم روی تابلو است. همین موضوع می‌تواند بر تقاضای سهم اثر بگذارد و باعث رشد قیمتی آن شود. به‌عنوان مثال اگر ملی مس ایران، عرضه‌کننده بلوک باشد و قیمت مدنظر برای فروش از قیمت تابلو بالاتر باشد، سهم فملی، مورد توجه قرار گرفته و رشد قیمتی را تجربه خواهد کرد. معمولا با انتشار آگهی عرضه بلوک با قیمتی بالاتر از تابلو، معاملات سهم با موجی از تقاضا همراه خواهند شد، حتی اگر معامله بلوکی صورت نگیرد. تاثیر یک معامله بلوکی بر قیمت تابلوی یک سهم در دو حالت می‌تواند معقول باشد:

  حالت اول: با انجام معاملات بلوکی، تغییر مدیریتی در آن شرکت اتفاق بیفتد. به عبارتی یا اندازه بلوک بالاتر از ۵۰ درصد باشد یا خریدار بتواند با مالکیت آن سهم، صاحب کرسی مدیریتی شود. بر این اساس و با توجه به سیاست‌های سهامدار جدید که در روند فعالیت آتی شرکت تاثیر گذار است، قیمت سهم در بازار افزایش می‌یابد.

  حالت دوم: خریداری به دنبال بلوک است که برای در اختیار گرفتن یک عضو هیئت‌مدیره با کسری سهم مواجه است و به هر قیمتی می‌خواهد سهم را از بازار جمع‌آوری نماید. این اقدام سهامدار باعث رشد قیمتی سهم خواهد شد.

  رویه کار در کد به کد به این صورت است که یک کد معاملاتی برای یک سهم سفارش، خرید و فروش را همزمان قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال، ممکن است یک کد حقوقی، چندین کد حقیقی برای خود داشته باشد و زمانی که سهم، شرایط مناسبی برای رشد داشته باشد با کد حقوقی سفارش فروش و با کد حقیقی سفارش خرید ثبت می‌کند و باعث رشد قیمتی سهم می‌شود. به این ترتیب، سود خوبی نصیب کد حقیقی خریدار می‌شود. البته همین حالت در جهت منفی و در هنگام کاهش قیمت سهم نیز وجود دارد. در واقع کد به کد، معامله‌ای صوری جهت اثرگذاری بر قیمت سهم است. در حالی که در معامله بلوکی، کدهای خریدار و فروشنده متفاوت هستند و هدف فقط اثرگذاری بر قیمت نیست. گاهی شرکت، بلوک برخی شرکت‌های زیرمجموعه خود را به دلیل زیان‌ ده بودن واگذار می‌کند تا از این طریق بر اصلاح مالی خود اثر مثبت بگذارد.

  یک بلوک در شرایطی می‌تواند ارزنده باشد که بتواند کرسی هیئت مدیره را به خریدار بدهد. اما در حالتی که بلوک، کمتر از حدی باشد که یک کرسی را بدهد قیمت آن می‌تواند معادل قیمت سهام عادی باشد. از سوی دیگر و در بعضی موارد، برخی سهام برای افرادی که درصدی از سهام شرکت را دارند ولی در مجمع انتخاب هیئت‌مدیره نیاز به رای بیشتری دارند، ارزش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کنند. در این حالت به آن بلوک کوچک، «سهام طلایی» گفته می‌شود. بد نیست بدانید که بلوک‌های مدیریتی سهام معمولا ارزش ریالی بالایی دارند. برای اینکه خریداران به خرید تشویق شوند، روش‌های پرداخت متعددی مثل نقد و اقساط پیش‌بینی می‌شود. وقتی بلوک به‌صورت اقساط فروخته شود، با توجه به ارزش زمانی پول، قیمت را بالاتر می‌برد. در هر صورت، ارزش یک بلوک سهام با توجه به دارایی‌ها و وضعیت شرکت می‌تواند برای خریدار جذاب باشد.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

  معاملات بلوکی سهام عدالت به چه معناست

  باسلام دوست عزیز
  درخواست های فروش متقاضیان در کارگزاری ها تجمیع و به صورت بلوکی و جدای ازتابلوی بازار برای فروش ارسال می شود

  سلام. ممنون از اطلاعاتتون. ببخشید حجم ثبت شده در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران برای نماد و حجمی که در اندیکاتورهای حجم استفاده میشه حجم معاملات خرد هست یا حجم کل؟ یعنی مثلا حجم معاملات بلوکی و معاملات عمده در حجم کل معاملات که در این سایت گذاشته میشه محسوب شده یا اینکه حجم بلوکی یک نماد فقط در نماد بلوکی که به صورت جداگانه تعریف میشه قرار می گیره؟

  باسلام دوست عزیز
  معاملات بلوک از تابلوی اصلی جدا هستند

  عالی بود

  باسلام دوست عزیز
  موفق باشید

  سلام من سهام عدالتمو داخل ایزی تریدر گذاشتم برای فروش ولی فروش نمیره نماد وسکرشا نماد کرمانشاه داخل سبدمم هست ولی کسی نمیخرش چکار کنم برای فروشش؟؟؟؟

  با سلام و احترام
  زمانی که صف فروش این نماد برچیده شده و در صورتی که تقاضای خرید به اندازه کافی باشد، سفارش فروش شما نیز انجام خواهد شد.
  معمولاً با ایجاد جو مثبت در بازار سهام اغلب صفوف فروش برچیده خواهند شد.

  باسلام دوست عزیز
  باید خریداری برای سهام وجود داشته باشد تا فروش انجام شود

  امروز ۶ ماه ۸ و سال ۹۹
  هست من در کارگذاری مفید خواستم ۶۰ درصد سهامم رو بفروشم
  نمیدونم چکار کنم بلد نیستم
  هر خریدی هم میزنم میگه محدوده زمانی معتبر نیست
  لطفا راهنمایی کنید چطور ۶۰ درصد سهامن در کارگذاری مفید بفروشم.

  باسلام دوست عزیز
  در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید. توجه کنید که برای ثبت نام بایستی شماره موبایل به نام فرد باشد.
  ۲- پس از ثبت نام و ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.
  ۳- در ستون «تعداد جهت فروش» تعداد سهمی از هر نماد را که تصمیم به فروش آن دارید، مشخص کنید.
  ۴- گزینه «ثبت درخواست» را انتخاب کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  معاملات بلوکی امروز

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فعالان بازار سرمایه، با اصطلاح «بلوک» کمابیش آشنا هستند. ولی احتمالا برخی از سهامداران با فرآیند دقیق معامله بلوکی آشنایی نداشته و هدف از این نوع معامله را نمی‌دانند. تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا معامله بلوکی انجام می‌شود؟ حجم معاملات در بلوک چقدر است؟ فرق بلوک با کد به کد چیست؟ آیا اثر مستقیم یا غیرمستقیم این اقدام را بر سهم مشاهده کرده‌اید؟ آیا معاملات بلوکی باعث رشد قیمت سهم می‌شوند؟ در این مقاله قصد داریم به تعریف معاملات بلوکی و پاسخ این سوالات بپردازیم.

  سرفصل‌های این مقاله

  معاملات در بازار اوراق بهادار به خرد، بلوک و عمده تقسیم می‌شوند. در معاملات بلوک و عمده، حجم بیشتر و قابل توجهی از سهام شرکت، معامله می‌شود. قیمت سهام این نوع معاملات معمولا از معاملات خرد بالاتر است و سازوکار انجام معامله و تسویه نیز تفاوت‌هایی با معاملات خرد دارد. معامله عمده بر اساس زمان تسویه بها به دو نوع «عادی» و «شرایطی» تقسیم می‌شوند. فرایندی که طی آن، سهام موضوع فروش به خریداران بالقوه عرضه شده و در نتیجه، آن سهام در سیستم معاملاتی خریداری می‌شود. میان معاملات عمده عادی و عمده، شرایط مشترکی وجود دارد. اما شیوه تحقق معاملات عمده شرایطی، روال متفاوتی را طی می‌کند. در معاملات عمده عادی، مبادله طرفین، ظرف ۳ روز انجام می‌شود. اما در معاملات عمده شرایطی، در حالی که انتقال سهام در زمان قطعیت معامله صورت می‌گیرد، پرداخت بخشی از بها، خارج از سازوکار بورس یا فرابورس و به‌صورت مدت‌دار انجام می‌پذیرد.

  سفارش خرید یا فروش بخش بزرگی از سهام یک شرکت را «معامله بلوکی» می‌گویند. این معامله با یک قیمت توافقی معین، میان خریدار و فروشنده، انجام می‌شود. قواعد مربوط به محدودیت حجمی و محدودیت قیمتی در معامله بلوکی، رعایت نمی‌شود. به‌طور معمول، سرمایه‌گذاران حقوقی وارد این معاملات می‌شوند. با توجه به نقد شوندگی سهام، معاملات بلوکی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای جلوگیری از این تاثیرات شدید، خریدار و فروشنده در خارج از سیستم معاملاتی روی قیمت معامله، توافق می‌کنند. معاملات بلوکی با عنوان «سفارش‌های بلوکی» هم شناخته می‌شوند. در ایران، بازار جداگانه‌ای برای انجام این معاملات ایجاد شده که به آن «بازار بلوک» گفته می‌شود.معاملات بلوکی امروز

  در بیشتر موارد، سرمایه گذاران می‌توانند سهام و حق تقدم قابل معامله بورسی را در شرایطی که حجم آن حداقل ۵۰ برابر محدودیت حجم هر سفارش در بازار عادی – یا ارزش معامله آن معادل ۲۰ میلیارد ریال – باشد را در بازار معاملات بلوک معامله کنند، البته به شرطی که این پیشنهاد مشمول نصاب‌های معامله عمده نباشد. حداقل و حداکثر تعداد سهام قابل معامله در معاملات بلوک برای شرکت‌های فرابورسی نیز به شرح زیر است:

  «شرکت‌هایی که تعداد سهام پایه آن‌ها بـیش از سه میلیـارد سهم باشد، بزرگ‌تر یا مساوی نیم و کمتر از یک درصد تعداد سهام پایه و برای شرکت‌هایی کـه تعداد سهام پایه آن‌ها کمتر یا مساوی سه میلیارد سهم باشد، بزرگ‌تر یا مساوی یک و کمتر از پـنج درصـد تعداد سهام پایه و این مقدار باید کوچک‌تر از سازوکار معاملات عمده باشد.» ساعت آغاز، خاتمه و طول هر جلسه معاملاتی مانند بازار عادی است. دامنه نوسان مجاز قیمت نیز مانند بازار معاملات خرد است. قیمت مرجع روزانه برای بازار معاملات بلوک، معادل قیمت مرجع همان روز بازار عادی است. سایر شرایط معاملات بلوک، مشابه معامله در نماد اصلی است. وقتی نماد معاملاتی سهم در بازار عادی متوقف باشد، نماد معاملاتی سهم در بازار بلوک نیز متوقف خواهد بود. معاملات در بازار بلوک در نمادی مجزا از معاملات بازار عادی صورت می‌گیرد و در محاسبه قیمت پایانی و شاخص‌های فرابورس لحاظ نمی‌شود. در بازار بلوک، فقط سفارش محدود قابل‌اجرا بوده و استفاده از کد معاملاتی گروهی در این بازار مجاز نیست.

  ابتدا پیشنهاد خرید یا فروش توسط کارگزار مربوطه در سامانه معاملات بلوک با قیمت معین ثبت می‌شود. کارگزار پذیرنده پیشنهاد، قیمت پیشنهادی را در سامانه را می‌پذیرد. درصورتی‌که پیشنهاد فروش «با امکان تسویه خارج از پایاپای» باشد، کارگزار پذیرنده پیشنهاد فروش، می‌تواند پیشنهاد ارائه شده را با یکـی از شروط «صرفاً خارج از پایاپای» یا «نقدی و خارج از پایاپای» بپذیرد. درصورتی‌که روش تسویه پیشنهاد فروش ارائـه شـده «صـرفاً نقـدی» باشد، سفارش‌های تطبیق یافته جهت تائیـد بـه بـورس / فرابـورس ارسـال می‌شود. در صورتی که روش تسـویه پیشـنهاد فـروش ارائـه شـده، «بـا امکـان تسویه خارج از پایاپای» باشـد، درخواسـت کـارگزار پذیرنده پیشـنهاد، برای کارگزار پیشنهاد دهنده فـروش ارسـال می‌شود. در ایـن صـورت حالت‌های زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

  در صــورت تائیــد تســویه خــارج از پایاپــای توســط کــارگزار پیشنهاد دهنده فروش، سفارش تطبیق یافته با عنـوان تسـویه خـارج از پایاپای به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

  در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «نقدی و خارج از پایاپای» را پذیرفتـه باشـد، معاملـه بـا عنـوان تسویه نقدی جهت تائید به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

  در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «صرفاً خارج از پایاپای» را پذیرفته باشد، درخواست کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد رد می‌شود و پیشـنهاد فـروش، مجـدداً در سـامانه معاملات بلوک ثبت می‌شود.

 • ساعت شروع به کار بورس
 • در صورت عدم مغایرت سفارش‌های تطبیق یافته با قـوانین و مقـررات، بورس/ فرابورس معامله را تائیـد می‌نماید و سـفارش‌هـای تطبیـق یافتـه جهت انجام معامله و ثبت نهـایی بـه سـامانه معـاملات ارسـال و در نمـاد معاملاتی مربوط به بازار بلوک ثبت می‌شود.

  برای مشاهده معاملات بلوکی باید به سایت مدیریت فناوری بورس مراجعه کنید. در دیده بان این سایت، نمادهایی که کنارشان عدد «۲» زده شده، یعنی معامله بلوکی روی آن‌ها صورت گرفته است؛ مثلا ونیکی ۲٫

  ارزش کل معاملات شامل ارزش معاملات خرد، بلوک و عمده است. برای به دست آوردن ارزش معاملات خرد بازار، لازم است از ارزش کل معاملات، ارزش معاملات بلوک و عمده را کسر کنیم تا ارزش خالص خرد حاصل شود.

  وقتی روی یک نماد، معامله بلوکی انجام می‌شود، سهامداران انتظار رشد قیمتی را خواهند داشت. دلیل آن این است که در بیشتر موارد، قیمت بلوک معامله شده بالاتر از قیمت خود سهم روی تابلو است. همین موضوع می‌تواند بر تقاضای سهم اثر بگذارد و باعث رشد قیمتی آن شود. به‌عنوان مثال اگر ملی مس ایران، عرضه‌کننده بلوک باشد و قیمت مدنظر برای فروش از قیمت تابلو بالاتر باشد، سهم فملی، مورد توجه قرار گرفته و رشد قیمتی را تجربه خواهد کرد. معمولا با انتشار آگهی عرضه بلوک با قیمتی بالاتر از تابلو، معاملات سهم با موجی از تقاضا همراه خواهند شد، حتی اگر معامله بلوکی صورت نگیرد. تاثیر یک معامله بلوکی بر قیمت تابلوی یک سهم در دو حالت می‌تواند معقول باشد:

  حالت اول: با انجام معاملات بلوکی، تغییر مدیریتی در آن شرکت اتفاق بیفتد. به عبارتی یا اندازه بلوک بالاتر از ۵۰ درصد باشد یا خریدار بتواند با مالکیت آن سهم، صاحب کرسی مدیریتی شود. بر این اساس و با توجه به سیاست‌های سهامدار جدید که در روند فعالیت آتی شرکت تاثیر گذار است، قیمت سهم در بازار افزایش می‌یابد.

  حالت دوم: خریداری به دنبال بلوک است که برای در اختیار گرفتن یک عضو هیئت‌مدیره با کسری سهم مواجه است و به هر قیمتی می‌خواهد سهم را از بازار جمع‌آوری نماید. این اقدام سهامدار باعث رشد قیمتی سهم خواهد شد.

  رویه کار در کد به کد به این صورت است که یک کد معاملاتی برای یک سهم سفارش، خرید و فروش را همزمان قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال، ممکن است یک کد حقوقی، چندین کد حقیقی برای خود داشته باشد و زمانی که سهم، شرایط مناسبی برای رشد داشته باشد با کد حقوقی سفارش فروش و با کد حقیقی سفارش خرید ثبت می‌کند و باعث رشد قیمتی سهم می‌شود. به این ترتیب، سود خوبی نصیب کد حقیقی خریدار می‌شود. البته همین حالت در جهت منفی و در هنگام کاهش قیمت سهم نیز وجود دارد. در واقع کد به کد، معامله‌ای صوری جهت اثرگذاری بر قیمت سهم است. در حالی که در معامله بلوکی، کدهای خریدار و فروشنده متفاوت هستند و هدف فقط اثرگذاری بر قیمت نیست. گاهی شرکت، بلوک برخی شرکت‌های زیرمجموعه خود را به دلیل زیان‌ ده بودن واگذار می‌کند تا از این طریق بر اصلاح مالی خود اثر مثبت بگذارد.

  یک بلوک در شرایطی می‌تواند ارزنده باشد که بتواند کرسی هیئت مدیره را به خریدار بدهد. اما در حالتی که بلوک، کمتر از حدی باشد که یک کرسی را بدهد قیمت آن می‌تواند معادل قیمت سهام عادی باشد. از سوی دیگر و در بعضی موارد، برخی سهام برای افرادی که درصدی از سهام شرکت را دارند ولی در مجمع انتخاب هیئت‌مدیره نیاز به رای بیشتری دارند، ارزش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کنند. در این حالت به آن بلوک کوچک، «سهام طلایی» گفته می‌شود. بد نیست بدانید که بلوک‌های مدیریتی سهام معمولا ارزش ریالی بالایی دارند. برای اینکه خریداران به خرید تشویق شوند، روش‌های پرداخت متعددی مثل نقد و اقساط پیش‌بینی می‌شود. وقتی بلوک به‌صورت اقساط فروخته شود، با توجه به ارزش زمانی پول، قیمت را بالاتر می‌برد. در هر صورت، ارزش یک بلوک سهام با توجه به دارایی‌ها و وضعیت شرکت می‌تواند برای خریدار جذاب باشد.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

  معاملات بلوکی سهام عدالت به چه معناست

  باسلام دوست عزیز
  درخواست های فروش متقاضیان در کارگزاری ها تجمیع و به صورت بلوکی و جدای ازتابلوی بازار برای فروش ارسال می شود

  سلام. ممنون از اطلاعاتتون. ببخشید حجم ثبت شده در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران برای نماد و حجمی که در اندیکاتورهای حجم استفاده میشه حجم معاملات خرد هست یا حجم کل؟ یعنی مثلا حجم معاملات بلوکی و معاملات عمده در حجم کل معاملات که در این سایت گذاشته میشه محسوب شده یا اینکه حجم بلوکی یک نماد فقط در نماد بلوکی که به صورت جداگانه تعریف میشه قرار می گیره؟

  باسلام دوست عزیز
  معاملات بلوک از تابلوی اصلی جدا هستند

  عالی بود

  باسلام دوست عزیز
  موفق باشید

  سلام من سهام عدالتمو داخل ایزی تریدر گذاشتم برای فروش ولی فروش نمیره نماد وسکرشا نماد کرمانشاه داخل سبدمم هست ولی کسی نمیخرش چکار کنم برای فروشش؟؟؟؟

  با سلام و احترام
  زمانی که صف فروش این نماد برچیده شده و در صورتی که تقاضای خرید به اندازه کافی باشد، سفارش فروش شما نیز انجام خواهد شد.
  معمولاً با ایجاد جو مثبت در بازار سهام اغلب صفوف فروش برچیده خواهند شد.

  باسلام دوست عزیز
  باید خریداری برای سهام وجود داشته باشد تا فروش انجام شود

  امروز ۶ ماه ۸ و سال ۹۹
  هست من در کارگذاری مفید خواستم ۶۰ درصد سهامم رو بفروشم
  نمیدونم چکار کنم بلد نیستم
  هر خریدی هم میزنم میگه محدوده زمانی معتبر نیست
  لطفا راهنمایی کنید چطور ۶۰ درصد سهامن در کارگذاری مفید بفروشم.

  باسلام دوست عزیز
  در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید. توجه کنید که برای ثبت نام بایستی شماره موبایل به نام فرد باشد.
  ۲- پس از ثبت نام و ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.
  ۳- در ستون «تعداد جهت فروش» تعداد سهمی از هر نماد را که تصمیم به فروش آن دارید، مشخص کنید.
  ۴- گزینه «ثبت درخواست» را انتخاب کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  معاملات بلوکی امروز

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فعالان بازار سرمایه، با اصطلاح «بلوک» کمابیش آشنا هستند. ولی احتمالا برخی از سهامداران با فرآیند دقیق معامله بلوکی آشنایی نداشته و هدف از این نوع معامله را نمی‌دانند. تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا معامله بلوکی انجام می‌شود؟ حجم معاملات در بلوک چقدر است؟ فرق بلوک با کد به کد چیست؟ آیا اثر مستقیم یا غیرمستقیم این اقدام را بر سهم مشاهده کرده‌اید؟ آیا معاملات بلوکی باعث رشد قیمت سهم می‌شوند؟ در این مقاله قصد داریم به تعریف معاملات بلوکی و پاسخ این سوالات بپردازیم.

  سرفصل‌های این مقاله

  معاملات در بازار اوراق بهادار به خرد، بلوک و عمده تقسیم می‌شوند. در معاملات بلوک و عمده، حجم بیشتر و قابل توجهی از سهام شرکت، معامله می‌شود. قیمت سهام این نوع معاملات معمولا از معاملات خرد بالاتر است و سازوکار انجام معامله و تسویه نیز تفاوت‌هایی با معاملات خرد دارد. معامله عمده بر اساس زمان تسویه بها به دو نوع «عادی» و «شرایطی» تقسیم می‌شوند. فرایندی که طی آن، سهام موضوع فروش به خریداران بالقوه عرضه شده و در نتیجه، آن سهام در سیستم معاملاتی خریداری می‌شود. میان معاملات عمده عادی و عمده، شرایط مشترکی وجود دارد. اما شیوه تحقق معاملات عمده شرایطی، روال متفاوتی را طی می‌کند. در معاملات عمده عادی، مبادله طرفین، ظرف ۳ روز انجام می‌شود. اما در معاملات عمده شرایطی، در حالی که انتقال سهام در زمان قطعیت معامله صورت می‌گیرد، پرداخت بخشی از بها، خارج از سازوکار بورس یا فرابورس و به‌صورت مدت‌دار انجام می‌پذیرد.

  سفارش خرید یا فروش بخش بزرگی از سهام یک شرکت را «معامله بلوکی» می‌گویند. این معامله با یک قیمت توافقی معین، میان خریدار و فروشنده، انجام می‌شود. قواعد مربوط به محدودیت حجمی و محدودیت قیمتی در معامله بلوکی، رعایت نمی‌شود. به‌طور معمول، سرمایه‌گذاران حقوقی وارد این معاملات می‌شوند. با توجه به نقد شوندگی سهام، معاملات بلوکی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای جلوگیری از این تاثیرات شدید، خریدار و فروشنده در خارج از سیستم معاملاتی روی قیمت معامله، توافق می‌کنند. معاملات بلوکی با عنوان «سفارش‌های بلوکی» هم شناخته می‌شوند. در ایران، بازار جداگانه‌ای برای انجام این معاملات ایجاد شده که به آن «بازار بلوک» گفته می‌شود.معاملات بلوکی امروز

  در بیشتر موارد، سرمایه گذاران می‌توانند سهام و حق تقدم قابل معامله بورسی را در شرایطی که حجم آن حداقل ۵۰ برابر محدودیت حجم هر سفارش در بازار عادی – یا ارزش معامله آن معادل ۲۰ میلیارد ریال – باشد را در بازار معاملات بلوک معامله کنند، البته به شرطی که این پیشنهاد مشمول نصاب‌های معامله عمده نباشد. حداقل و حداکثر تعداد سهام قابل معامله در معاملات بلوک برای شرکت‌های فرابورسی نیز به شرح زیر است:

  «شرکت‌هایی که تعداد سهام پایه آن‌ها بـیش از سه میلیـارد سهم باشد، بزرگ‌تر یا مساوی نیم و کمتر از یک درصد تعداد سهام پایه و برای شرکت‌هایی کـه تعداد سهام پایه آن‌ها کمتر یا مساوی سه میلیارد سهم باشد، بزرگ‌تر یا مساوی یک و کمتر از پـنج درصـد تعداد سهام پایه و این مقدار باید کوچک‌تر از سازوکار معاملات عمده باشد.» ساعت آغاز، خاتمه و طول هر جلسه معاملاتی مانند بازار عادی است. دامنه نوسان مجاز قیمت نیز مانند بازار معاملات خرد است. قیمت مرجع روزانه برای بازار معاملات بلوک، معادل قیمت مرجع همان روز بازار عادی است. سایر شرایط معاملات بلوک، مشابه معامله در نماد اصلی است. وقتی نماد معاملاتی سهم در بازار عادی متوقف باشد، نماد معاملاتی سهم در بازار بلوک نیز متوقف خواهد بود. معاملات در بازار بلوک در نمادی مجزا از معاملات بازار عادی صورت می‌گیرد و در محاسبه قیمت پایانی و شاخص‌های فرابورس لحاظ نمی‌شود. در بازار بلوک، فقط سفارش محدود قابل‌اجرا بوده و استفاده از کد معاملاتی گروهی در این بازار مجاز نیست.

  ابتدا پیشنهاد خرید یا فروش توسط کارگزار مربوطه در سامانه معاملات بلوک با قیمت معین ثبت می‌شود. کارگزار پذیرنده پیشنهاد، قیمت پیشنهادی را در سامانه را می‌پذیرد. درصورتی‌که پیشنهاد فروش «با امکان تسویه خارج از پایاپای» باشد، کارگزار پذیرنده پیشنهاد فروش، می‌تواند پیشنهاد ارائه شده را با یکـی از شروط «صرفاً خارج از پایاپای» یا «نقدی و خارج از پایاپای» بپذیرد. درصورتی‌که روش تسویه پیشنهاد فروش ارائـه شـده «صـرفاً نقـدی» باشد، سفارش‌های تطبیق یافته جهت تائیـد بـه بـورس / فرابـورس ارسـال می‌شود. در صورتی که روش تسـویه پیشـنهاد فـروش ارائـه شـده، «بـا امکـان تسویه خارج از پایاپای» باشـد، درخواسـت کـارگزار پذیرنده پیشـنهاد، برای کارگزار پیشنهاد دهنده فـروش ارسـال می‌شود. در ایـن صـورت حالت‌های زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

  در صــورت تائیــد تســویه خــارج از پایاپــای توســط کــارگزار پیشنهاد دهنده فروش، سفارش تطبیق یافته با عنـوان تسـویه خـارج از پایاپای به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

  در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «نقدی و خارج از پایاپای» را پذیرفتـه باشـد، معاملـه بـا عنـوان تسویه نقدی جهت تائید به بورس/ فرابورس ارسال می‌شود.

  در صورت عدم تائید تسویه خارج از پایاپـای توسـط کـارگزار پیشنهاد دهنده فروش، به شرط این که کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد، شرط «صرفاً خارج از پایاپای» را پذیرفته باشد، درخواست کـارگزار پذیرنـده پیشـنهاد رد می‌شود و پیشـنهاد فـروش، مجـدداً در سـامانه معاملات بلوک ثبت می‌شود.

 • بهترین سهام برای خرید
 • در صورت عدم مغایرت سفارش‌های تطبیق یافته با قـوانین و مقـررات، بورس/ فرابورس معامله را تائیـد می‌نماید و سـفارش‌هـای تطبیـق یافتـه جهت انجام معامله و ثبت نهـایی بـه سـامانه معـاملات ارسـال و در نمـاد معاملاتی مربوط به بازار بلوک ثبت می‌شود.

  برای مشاهده معاملات بلوکی باید به سایت مدیریت فناوری بورس مراجعه کنید. در دیده بان این سایت، نمادهایی که کنارشان عدد «۲» زده شده، یعنی معامله بلوکی روی آن‌ها صورت گرفته است؛ مثلا ونیکی ۲٫

  ارزش کل معاملات شامل ارزش معاملات خرد، بلوک و عمده است. برای به دست آوردن ارزش معاملات خرد بازار، لازم است از ارزش کل معاملات، ارزش معاملات بلوک و عمده را کسر کنیم تا ارزش خالص خرد حاصل شود.

  وقتی روی یک نماد، معامله بلوکی انجام می‌شود، سهامداران انتظار رشد قیمتی را خواهند داشت. دلیل آن این است که در بیشتر موارد، قیمت بلوک معامله شده بالاتر از قیمت خود سهم روی تابلو است. همین موضوع می‌تواند بر تقاضای سهم اثر بگذارد و باعث رشد قیمتی آن شود. به‌عنوان مثال اگر ملی مس ایران، عرضه‌کننده بلوک باشد و قیمت مدنظر برای فروش از قیمت تابلو بالاتر باشد، سهم فملی، مورد توجه قرار گرفته و رشد قیمتی را تجربه خواهد کرد. معمولا با انتشار آگهی عرضه بلوک با قیمتی بالاتر از تابلو، معاملات سهم با موجی از تقاضا همراه خواهند شد، حتی اگر معامله بلوکی صورت نگیرد. تاثیر یک معامله بلوکی بر قیمت تابلوی یک سهم در دو حالت می‌تواند معقول باشد:

  حالت اول: با انجام معاملات بلوکی، تغییر مدیریتی در آن شرکت اتفاق بیفتد. به عبارتی یا اندازه بلوک بالاتر از ۵۰ درصد باشد یا خریدار بتواند با مالکیت آن سهم، صاحب کرسی مدیریتی شود. بر این اساس و با توجه به سیاست‌های سهامدار جدید که در روند فعالیت آتی شرکت تاثیر گذار است، قیمت سهم در بازار افزایش می‌یابد.

  حالت دوم: خریداری به دنبال بلوک است که برای در اختیار گرفتن یک عضو هیئت‌مدیره با کسری سهم مواجه است و به هر قیمتی می‌خواهد سهم را از بازار جمع‌آوری نماید. این اقدام سهامدار باعث رشد قیمتی سهم خواهد شد.

  رویه کار در کد به کد به این صورت است که یک کد معاملاتی برای یک سهم سفارش، خرید و فروش را همزمان قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال، ممکن است یک کد حقوقی، چندین کد حقیقی برای خود داشته باشد و زمانی که سهم، شرایط مناسبی برای رشد داشته باشد با کد حقوقی سفارش فروش و با کد حقیقی سفارش خرید ثبت می‌کند و باعث رشد قیمتی سهم می‌شود. به این ترتیب، سود خوبی نصیب کد حقیقی خریدار می‌شود. البته همین حالت در جهت منفی و در هنگام کاهش قیمت سهم نیز وجود دارد. در واقع کد به کد، معامله‌ای صوری جهت اثرگذاری بر قیمت سهم است. در حالی که در معامله بلوکی، کدهای خریدار و فروشنده متفاوت هستند و هدف فقط اثرگذاری بر قیمت نیست. گاهی شرکت، بلوک برخی شرکت‌های زیرمجموعه خود را به دلیل زیان‌ ده بودن واگذار می‌کند تا از این طریق بر اصلاح مالی خود اثر مثبت بگذارد.

  یک بلوک در شرایطی می‌تواند ارزنده باشد که بتواند کرسی هیئت مدیره را به خریدار بدهد. اما در حالتی که بلوک، کمتر از حدی باشد که یک کرسی را بدهد قیمت آن می‌تواند معادل قیمت سهام عادی باشد. از سوی دیگر و در بعضی موارد، برخی سهام برای افرادی که درصدی از سهام شرکت را دارند ولی در مجمع انتخاب هیئت‌مدیره نیاز به رای بیشتری دارند، ارزش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کنند. در این حالت به آن بلوک کوچک، «سهام طلایی» گفته می‌شود. بد نیست بدانید که بلوک‌های مدیریتی سهام معمولا ارزش ریالی بالایی دارند. برای اینکه خریداران به خرید تشویق شوند، روش‌های پرداخت متعددی مثل نقد و اقساط پیش‌بینی می‌شود. وقتی بلوک به‌صورت اقساط فروخته شود، با توجه به ارزش زمانی پول، قیمت را بالاتر می‌برد. در هر صورت، ارزش یک بلوک سهام با توجه به دارایی‌ها و وضعیت شرکت می‌تواند برای خریدار جذاب باشد.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

  توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

  معاملات بلوکی سهام عدالت به چه معناست

  باسلام دوست عزیز
  درخواست های فروش متقاضیان در کارگزاری ها تجمیع و به صورت بلوکی و جدای ازتابلوی بازار برای فروش ارسال می شود

  سلام. ممنون از اطلاعاتتون. ببخشید حجم ثبت شده در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران برای نماد و حجمی که در اندیکاتورهای حجم استفاده میشه حجم معاملات خرد هست یا حجم کل؟ یعنی مثلا حجم معاملات بلوکی و معاملات عمده در حجم کل معاملات که در این سایت گذاشته میشه محسوب شده یا اینکه حجم بلوکی یک نماد فقط در نماد بلوکی که به صورت جداگانه تعریف میشه قرار می گیره؟

  باسلام دوست عزیز
  معاملات بلوک از تابلوی اصلی جدا هستند

  عالی بود

  باسلام دوست عزیز
  موفق باشید

  سلام من سهام عدالتمو داخل ایزی تریدر گذاشتم برای فروش ولی فروش نمیره نماد وسکرشا نماد کرمانشاه داخل سبدمم هست ولی کسی نمیخرش چکار کنم برای فروشش؟؟؟؟

  با سلام و احترام
  زمانی که صف فروش این نماد برچیده شده و در صورتی که تقاضای خرید به اندازه کافی باشد، سفارش فروش شما نیز انجام خواهد شد.
  معمولاً با ایجاد جو مثبت در بازار سهام اغلب صفوف فروش برچیده خواهند شد.

  باسلام دوست عزیز
  باید خریداری برای سهام وجود داشته باشد تا فروش انجام شود

  امروز ۶ ماه ۸ و سال ۹۹
  هست من در کارگذاری مفید خواستم ۶۰ درصد سهامم رو بفروشم
  نمیدونم چکار کنم بلد نیستم
  هر خریدی هم میزنم میگه محدوده زمانی معتبر نیست
  لطفا راهنمایی کنید چطور ۶۰ درصد سهامن در کارگذاری مفید بفروشم.

  باسلام دوست عزیز
  در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید ثبت نام کنید. توجه کنید که برای ثبت نام بایستی شماره موبایل به نام فرد باشد.
  ۲- پس از ثبت نام و ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید «ثبت درخواست فروش» را انتخاب کنید.
  ۳- در ستون «تعداد جهت فروش» تعداد سهمی از هر نماد را که تصمیم به فروش آن دارید، مشخص کنید.
  ۴- گزینه «ثبت درخواست» را انتخاب کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  معاملات بلوکی امروز

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  به گزارش اقتصادنیوز، همه معاملات انجام شده امروز در نماد تامین ماسه ریخته گری (#کماسه) به تایید ناظر بازار نرسید. همچنین بخشی از معاملات انجام امروز پرداخت الکترونیک سامان کیش (#سپ) به تایید ناظر بازار نرسید. همچنین درفرابورس نیز امروز معاملات نماد (ثروت) به تایید ناظر نرسید.

  چهارشنبه 29 اردیبهشت تعداد 65 میلیون سهم از سهام شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد (#فتوسا) به روش ثبت سفارش، عرضه می شود. حسین جوادی، عضو هیئت‌مدیره شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان از افزایش 190 درصدی میزان فروش این شرکت در سال 99 نسبت به سال قبل از آن خبر داد و گفت که فروش فتوسا در سال 99 بالغ بر 411 میلیارد تومان بوده است.

  سازمان خصوصی سازی در نظر دارد، تعداد 2.6 میلیارد سهم معادل 76.01 درصد سهام کنترلی شرکت مجتمع صنعتی اسفراین (#اسفراین) را بطور یکجا و شرایطی (مطابق با بند 11 و 12 بیانیه مذکور) با قیمت پایه هر سهم 7188.3 تومان روز شنبه 8 خرداد به فروش برساند. همچنین قرار است 520 میلیون سهم (معادل 40 درصد) از سهام سیمرغ (#سیمرغ) به قیمت هر سهم 3397 تومان به صورت بلوکی 30 خرداد عرضه میشود.

  مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صنایع پتروشیمی تخت جمشید (#شجم) در روز شنبه یک خرداد برگزار میشود.

  پیرو درخواست صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم ، انجام عملیات بازارگردانی در نماد سایپا(خساپا) توسط صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی مذکور امروز به پایان رسید.  عملیات بازارگردانی همکاران سیستم(سیستم) با شرایط مشخص از چهارشنبه 29 خرداد آغاز میشود. همچنین عملیات بازارگردانی‌ سرمایه گذاری ساختمان ایران(وساخت) با شرایط مشخص از یک خرداد آغاز میشود. دوره بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج در نماد معاملاتی «بکهنوج1» از 29 اردیبهشت تمدید شد. همچنین اطلاعیه پذیرش اسناد خزانه اسلامی در نماد « اخزا916«در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران منتشر شد.معاملات بلوکی امروز

   

  در روز سه شنبه نمادهای داروسازی امین(دامین)،داروسازی جابر ابن حیان(دجابر)،ذغال سنگ نگین طبس(کطبس)،الکتریک خودرو شرق(خشرق) سه شنبه مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی در بورس تهران شدند.

   

  اقتصاد نیوز:ضررهای معامله گران در بازار ارز موجب شده تمایل به صعود قیمت دلار بالا باشد.

  آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و
  سنایی، پلاک ۳۷۰

  درباره ما

  تماس با ما

  آرشیو

  به گزارش خبرنگار نیپنا بورس تهران روز جاری کاهش شاخص را رقم زد و در پایان معاملات با کاهش 5859 واحد روی رقم یک میلیون و 439 هزار و 66 واحد ایستاد. در عین حال شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز با رشد 2579 واحد به رقم 447 هزار و 828 واحد رسید.

  ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 706 هزار میلیارد تومان رسید و معامله‌گران در بورس تهران بیش از 9.7 میلیارد اوراق بهادار، سهام و حق‌تقدم در قالب یک میلیون و 446 هزار نوبت معامله و به ارزش 11 هزار و 341 میلیارد داد و ستد کردند وشاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 41 صدم درصد افت کردند، اما شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن 58 صدم درصد افزایش یافتند.

  شاخص آزاد شناور 29 صدم درصد کاهش یافت،‌ شاخص بازار اول بورس 69 صدم درصد افت کرد، اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی انجام می‌شود، تنها 4 دهم درصد کاهش یافت و این شاخص نشان می دهد، حقوقی‌های بورس و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در شرایط افت قیمت اقدام به جمع‌آوری سهام و خرید سهام کرده‌اند.

  امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد خوزستان و ملی مس بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در سوی دیگر نماد پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، پالایش نفت تهران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، صنایع ملی مس ایران، بانک تجارت، فولاد مبارکه و سایپا بوده‌اند.

  امروز در فرابورس ایران، شاخص کل در پایان معاملات 251 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 688 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 343 هزار میلیارد تومان رسید.

  همچنین معامله گران در فرابورس ایران بیش از 2.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 741 هزار نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 154 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات بورس را هم به این رقم اضافه کنیم، امروز معامله‌گران بیش از 17 هزار و 496 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

  امروز نمادهای پتروشیمی مارون، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، آریاساسول، فولاد هرمزگان، صنعتی مینو و سنگ آهن گهر زمین به ترتیب بیشترین اثر تقویتی بر شاخص فرابورس را داشته‌اند.

  نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل برق و انرژی پیوند گستر پارس، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، بانک دی، کشت و صنعت خرمدره، صنایع چوب خزر کاسپین، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و پتروشیمی ارومیه بودند.

  معاملات بلوکی امروز

  امروزه در عصر حاضر، ارتباطات یکی از بنیادی ترین دانش ها و مهمترین عوامل پیشرفت انسان امروزی و شالوده و اساس دیگر علوم قرن حاضر است. اینک با حساسیت بجا و درست مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه ویژه روابط عمومی در سازمان ها و وزارتخانه های دولتی و با در نظر گرفتن آنچه بیان شد، شاید بیشتر بتوان به اهمیت علوم ارتباطات و نیز نقش روابط عمومی ها، به عنوان مجری اصلی آن در جوامع، دست یافت.
  دنیای امروز دنیای ارتباطات است. در هر ثانیه میلیون ها واحد اطلاعاتی در سطح جهان رد و بدل می شود. از زمانی که تحولات زندگی بشر سرعت گرفت، نیاز به اطلاعات و ارتباطات هر روز افزایش یافت.

  بورس، سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار

  معاملات بازار سرمایه در اولین روز از هفته جاری با انجام معامله بلوکی سه بانک همچون صادرات (وبصادر)، تجارت (وتجارت) و ملت (وبملت) همراه شد.

  بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز طی ساعات میانی معاملات امروز معامله بلوکی در نمادهای “وبصادر”، “وتجارت” و “وبملت” انجام شد و بدین ترتیب بیش از دو میلیارد و 200 میلیون سهم بانک صادرات با قیمت 1026 ریال معامله شد و حدود 782 میلیون سهم بانک ملت به قیمت 2251 ریال در بازار عمده به فروش رسید و در نهایت حدود یک میلیارد سهم بانک تجارت با قیمت 1203 ریال مورد معامله قرار گرفت.

  بر اساس این گزارش، در حالی طی روز جاری معامله بلوکی در سه نماد مذکور انجام شد که فعالان بازار سرمایه طی چند وقت به انتظار انجام این معامله نشسته بودند و طی روزهای گذشته گروه بانک با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شده بود و امروز نیز معاملات پر حجمی در این گروه بویژه سه بانک صادرات، تجارت و ملت انجام شده است که این امر به زعم بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه حاکی از ورود نقدینگی جدید به گروه بانک و بازار سرمایه است.

  علاوه بر این، طی معاملات امروز حجم معاملات قابل توجهی در سایر گروه های مطرح بورس همچون خودرو، پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی رقم خورده است و در این میان در پی رشد 2.5 دلاری قیمت جهانی نفت طی هفته گذشته و رسیدن بهای جهانی هر بشکه نفت به قیمت 36 دلار، امروز شاهد حرکت رو به مثبت گروه های پتروشیمی و پالایشی و افزایش اقبال سهامداران نسبت به خرید سهام این گروه ها هستیم.معاملات بلوکی امروز

  بر این اساس به نظر می رسد با توجه به ورود گروه لیدر هفته های گذشته بازار سرمایه یعنی خودرو به فاز اصلاحی و معامله در درصدهای قیمتی منفی تقابل برای خرید یا فروش سهام میان دو گروه از سهامداران با دو دیدگاه متضاد شکل گرفته است.

  از این رو به نظر می رسد سهامدارانی که تردید و دودلی نسبت به روند مثبت و متعادل بورس طی روزهای آتی دارند، با فروش سهام در صدد شناسایی سود برآمده اند و در مقابل برخی دیگر بر این باورند که با توجه به حجم معاملات قابل توجه بورس و ورود نقدینگی جدید به آن، بازار سرمایه از پتانسیل های زیادی برای رشد و بالندگی برخوردار است و بدین ترتیب متقاضی خرید سهام هستند .

  به طور معمول در شرایطی که بازار سرمایه در پی حرکت در مسیر جدید و یافتن روند آتی خود می باشد، چنین رفتارهایی از سوی فعالان بازار سرمایه مشاهده می شود و حال باید دید که دیدگاه کدام گروه از سهامداران درست و منطقی می باشد.

  در پایان خاطرنشان می شود که تا لحظه تنظیم این گزارش شاخص کل بورس با رشد حدود 491 واحدی در نیمه کانال 71 هزار واحدی نوسان می کند و حجم معاملات حدود شش میلیارد سهم ارزشی به مبلغ 904 میلیارد تومان را در بازار بورس رقم زده است.

  هر سه بلوک بانک های بورسی ملت، تجارت و صادرات به قیمت های چهارشنبه گذشته هر سهم و به ارزش 535 میلیارد تومان معامله شد. خریدار هر سه بلوک هم یک شرکت وابسته به بانک دولتی بود.

  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز سازمان خصوصی سازی به وکالت از دولت اقدام به عرضه بلوکی سه بانک و مشمول اصل 44 ملت، تجارت و صادرات کرد که به قیمت های چهارشنبه گذشته هر سهم و به ارزش 535 میلیارد تومان معامله شد.

 • سهامیاب وبانک
 • براساس این گزارش، این بلوک ها شامل 1.95 درصد سهام بانک ملت ( بیش از 781 میلیون و 893 هزار سهم)، 2.39 درصد بانک تجارت (شامل بیش از یک میلیارد و 94 میلیون) و 3.84 درصد از سهام بزرگترین بانک بورسی یعنی بانک صادرات (شامل دو میلیارد و 219 میلیون و 815 هزار ) بودند.

  آخرین قیمت هر سهم بانک های ملت ، تجارت و صادرات در چهارشنبه گذشته به ترتیب 225 ، 120 و 102 تومان بود که نسبت به قیمت پایه سازمان خصوصی، به طور میانگین 7 درصد بیشتر فروخته شد.

  بررسی های بورس پرس نشان می دهد هر سه بلوک فوق توسط کارگزاری بانک کشاورزی و برای یک شرکت خصوصی وابسته به بانک کشاورزی خریداری شده و قرار است منابع مالی 535 میلیارد تومانی صرف افزایش سرمایه بانک کشاورزی شود که در سال جاری موفق به دریافت مجوز وزارت اقتصاد شده است.

  این افزایش سرمایه در راستای اجرای بند م تبصره 3 قانون بودجه سال جاری بوده و با نظر وزیر اقتصاد، از محل واگذاری باقی مانده سهام دولت به وکالت سازمان خصوصی سازی انجام خواهد شد.

  قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

  در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و… به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید.
  ***
  در توئیتر فالو کنید:
  https://twitter.com/jahandide

  با سلام
  میخواستم بدونم روش انجام دقیق معامله بلوکی به چه صورت است و چه راهی رو باید بریم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  ما در بورسینس به شما کمک می‌کنیم:

  • منابع درآمد دیگری برای خودتان بسازید
  • کسب‌وکارتان را رشد دهید
  • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
  • از سرمایه‌تان برای کسب سود استفاده کنید
  • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

  درباره بورسینس بیشتر بدانید

  ایمیل‌تان را وارد کنید تا جدیدترین مطالب به ایمیل‌تان ارسال شود:

  بعد از ثبت ایمیل لینک تایید برایتان ارسال می‌شود، لطفا روی آن کلیک کنید

  سلب مسئولیت: در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری (اوراق بهادار، بازار آتی، طلا و ارز و…) ارزش دارایی‌ها ممکن است به سرعت تغییر کند و ریسک از دست رفتن سرمایه وجود دارد. محتوای موجود در سایت بورسینس صرفا جهت اطلاع‌رسانی است و نظرات شخصی نویسنده را منعکس می‌کند. بورسینس هیچ منفعت یا مسئولیتی در قبال سود و زیان کاربران ندارد و مسئولیت استفاده از تمامی مطالب و محتوای سایت بر عهده کاربران است.

  Copyright © Bourseiness 2013-2019

  کپی‌برداری از مطالب این سایت به هرشکل، غیرمجاز و غیرقانونی است.

  معاملات بلوکی امروز
  معاملات بلوکی امروز

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *