مثال های کارآفرینی

مثال های کارآفرینی
مثال های کارآفرینی

بازده – مجله کسب و کار بازده یک مجله آنلاین برای انتشار محتوا در زمینه کسب و کارهای نوین، اخبار اقتصادی، سبک زندگی، سلامت، خانواده، فناوری،

اگر خودتان را خلاق می‌دانید، پس یکی از ویژگی‌های ضروری کارآفرینان موفق را دارید. ولی می‌توانید از خلاقیت‌تان بیش از ساخت یک طرح کسب و کار و حل مشکلات خاص بهره بگیرید. شما می‌توانید با ایده های کارآفرینی خودتان یک کسب و کار واقعی بسازید که حول محور خلاقیت‌تان باشد. در ادامه مهمترین ایده های کارآفرینی و ۵۰ ایده کسب و کار منحصر به‌فرد را برای کارآفرینان خلاق به شمامعرفی می‌کنیم.

اگر در زمینه‌ی هنرهای تجسمی فعالیت دارید، می‌توانید نقاشی‌ها یا طرح‌های خودتان را بیافرینید و کسب و کاری راه بیندازید تا  آن‌ها را بفروشید. می‌توانید در نمایشگاه‌های هنری محلی شرکت کنید یا آن‌ها را به‌صورت آنلاین بفروشید.

اگر به عکاسی علاقه دارید، سرویس عکاسی مجالس عروسی می‌تواند یک کسب و کار پرسود برای‌تان باشد.

شما می‌توانید از خلاقیت‌تان در ساخت مصنوعات دستی مانندگردنبند و گوشواره بهره بگیرید. می‌توانید از سیم، مهره و چند ماده‌ی دیگر استفاده کنید، آن‌ها را کنار هم بگذارید و زیورآلاتی منحصر به فرد بسازید. شما می‌توانید حاصل دست‌تان را به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های محلی و نمایشگاه‌ها بفروشید.

مثال های کارآفرینی

آن دسته از کارآفرینان خلاقی که می‌خواهند با مالکان کسب و کارهای دیگر کار کنند، می‌توانند سرویس طراحی ارائه کنند. شما می‌توانید به کسب و کارها در طراحی متریال‌های برندینگ اصلی مانند لوگو کمک کنید.

اگر یک آلت موسیقی می‌نوازید یا به موسیقی علاقه دارید، می‌توانید به‌عنوان یک موسیقی‌دان به کسب و کار بپردازید. شما می‌توانید یا در سالن‌ها و مجالس محلی موسیقی بنوازید یا آلبوم بسازید و بفروشید.

نویسنده‌ها یا خالقان محتوای خلاقانه یک فرصت کسب و کاری ماندگار در اختیار دارند. برای کارآفرینان در رشته‌ّهای مختلف کاری با سلایق مختلف امکان بلاگ نویسی وجود دارد.

برای آن دسته از افرادی که درکی از فناوری دارند، خلق اپلیکیشن در سال‌های اخیر به غول کسب و کار تبدیل شده‌است. شما می‌توانید سرویس طراحی اپلیکیشن ارائه دهید.

نیازی که لزوما محصول خودتان را بسازید تا خلاقیت‌تان را نشان دهید. شما می‌توانید اقلام دست دوم یا قدیمی را جمع‌آوری کنید و از مهارت عکاسی و نویسندگی‌تان برای فروش آن‌ها استفاده کنید یا آن اقلام را به خریداران بالقوه‌ی آنلاین نشان دهید.

اگر چشم تیزبین و حساسی در مورد طراحی خانه دارید، ممکن است بتوانید با مشتریانی که به‌دنبال طراح داخلی هستند کسب و کاری راه بیندازید.

 • btt قیمت
 • اگر به فضای باز علاقه دارید، می‌توانید به طراحی فضاهای خارجی برای مشتریان‌تان بپردازید.

  می‌توانید در کارتان متمرکزتر شوید و با چند مالک فعالیت کنید که به‌دنبال فروش ملک‌شان هستند و می‌خواهند به‌شکل موقتی آن‌ها را نوسازی کنید تا به مذاق خریداران خوش بیایند.

  شما همچنین می‌توانید از مهارت‌تان در نگهداری از آثار هنری بهره بگیرید و یک کسب و کار راه‌اندازی کنید. تنها چیزی که لازم دارید یک جفت چشم تیزبیت هنردوست است و منابع مالی مناسب برای خرید آثار هنری.

  نقاشی با قلم بادی یک شکل هنری محبوب است که به مدیوم‌های مختلفی قابل ورود است. شما می‌توانید از استعداد نقاشی‌تان با قلم بادی استفاده کنید تا تی‌شرت‌ها و اکسسوری‌ها را منقوش کنید و آن‌ها را به‌صورت آنلاین یا در بازارهای محلی بفروشید.

  شما می‌توانید از هیچ یک اثر هنری خلق کنید و لباس طراحی شده‌تان را در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها بفروشید. حتی شاید بتوانید فروشگاه خودتان را بازکنید.

  اگر لزوما به طراحی لباس علاقه ندارید ولی دوست‌دار مُد هستید، می‌توانید به‌عنوان آرایشگر شخصی فعالیت کنید و به مشتریان‌تان در خرید و ست کردن لباس کمک کنید.

  برای آن دسته از عکاسانی که به عکاسی کارگردانی شده علاقه دارند، شما می‌توانید به‌عنوان یک عکاس پرتره کسب و کاری راه بیندازید و با مشتریان‌تان برای گرفتن عکس‌های خانوادگی و غیره کار کنید.

  اگر طراحی را ترجیح می‌دهید و کمی هم حس طنازی دارید، شما می‌توانید این مهارت را به‌عنوان یک کاریکاتوریست به‌کار بگیرید. شما می‌توانید در نمایشگاه‌ها و سالن‌های محلی کار کنید و هنرتان را به رخ مشتریان‌تان بکشید.

  بعضی مواقع عکاسان، طراحان، و دیگر انواع کسب و کار به فردی نیاز دارند که عکس‌ها و فضاهای‌شان را نظم دهند. از این رو می‌توانید به‌عنوان نظم‌دهنده به وسایل وارد عمل شوید. کسی که به چینش اقلام به‌گونه‌ای که جذابیت بصری داشته باشد مسلط است.

  تاتو یک هنر قدیمی است که همچنان در بین طیف گسترده‌ای از مردم محبوب است. اگر حس هنری دارید و در این زمینه آموزش دیده‌اید می‌توانید به انجام تاتو برای مشتریان‌تان بپردازید.

  وقتی نوبت به مدل مو می‌رسد، پتانسیل زیادی برای خلاقیت وجود دارد. شما می‌توانید کوتاهی مو، شنیون، یا خدمات رنگ مو منحصر به فردی ارائه کنید.

  طراحی آرایش نیز به خلاقیت بالایی نیاز دارد. شما می‌توانید سالن آرایش و زیبایی راه‌اندازی کنید. همچنین می‌توانید خدمات در محل ارائه کنید و به منزل مشتریان‌تان بروید.

  آیا ایده‌ی جذابی برای تی‌شرت دارید؟ شما به سادگی می‌توانید تی‌شرت‌هایی قابل فروش تولید کنید.

  اگر به داستان نویسی مسلط هستید، می‌توانید کتاب‌های خودتان را بنویسید. می‌توانید به‌صورت شخصی آن‌ها را در اینترنت به عنوان کتاب الکترونیکی منتشر کنید.

  طراحی وبسایت همچنان یک حوزه‌ی کسب و کاری روبه‌رشد است. شما می‌توانید با کار کردن برای مشتریان‌تان یک کسب و کار طراحی وب راه‌اندازی کنید. حتی می‌توانید قالب‌های آماده‌ی سایت بفروشید.

  خوراکی‌ها حوزه‌ی خوب دیگری برای نشان دادن خلاقیت‌تان هستند. شما می‌توانید به تزئین کیک‌های عروسی و دسرهای خاص بپردازید و مهارت هنری‌تان را به رخ بکشید.

  شما می‌توانید در نمایشگاه‌ها، جشن تولدها، و دیگر رویدادها به نقاشی روی صورت کودکان و فعالیت‌های مشابه بپردازید. اگر از این فضا لذت می‌برید، می‌توانید در محل خودتان این سرویس را ارائه کنید.

  ویدیوی آنلاین به یک رویکرد روبه‌رشد تبدیل شده‌است. شما می‌توانید با تولید ویدیوهای خودتان کسب و کار راه بیندازید و از طریق تبلیغات در یوتیوب یا حتی کار کردن با مشتریان‌تان در پروژه‌های ویدیویی‌شان به درآمد برسید.

  اگر به رنگرزی گرهی پارچه‌ها با رنگ‌های ناشی از گره علاقه دارید، می‌توانید از شکل هنر را بر تی‌شرت،‌جوراب و غیره استفاده کنید و آن‌ها را به‌صورت آنلاین یا در نمایشگاه‌های محلی بفروشید.

  در رویدادهای مختلف از بادکنک آرا استفاده می‌شود. شما می‌توانید این هنرتان را به شرکت‌کنندگان در این رویدادها عرضه کنید یا به‌عنوان بخشی از دکور این رویداد اثری خلق کنید.

  کارت‌پستال و اقلام کاغذی مشابه هنوز هم مصرف‌کنندگان خود را دارد. شما می‌توانید کارت پستال طراحی کنید و آن‌ها را به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌ها بفروشید.

  اگر کار با ابزارتان خوب است و از کنار هم گذاشتن چیزها لذت می‌برید، می‌توانید چیزهای مختلف چوبی بسازید و بفروشید. از مجسمه‌های کوچک گرفته تا مبلمان زیبا.

  اگر از موسیقی و کار کردن در مجالس لذت می‌برید، شما می توانید به‌عنوان یک دی جی در مراسم‌های عروسی یا دیگر دورهمی‌ها یک کسب و کار راه بیندازید.

  شکل‌های مختلفی از رقص وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید و به شاگردان‌تان یاد دهید.

  شما می‌توانید روش کار کردن با آلات موسیقی را به شاگردان‌تان یاد دهید. همچنین می‌توانید درس آواز نیز بدهید.

  استفاده از صدا نیز می‌تواند کار خلاقانه‌ای باشد. شما می‌توانید برای تبلیغات و محتواهای دیگر، سرویس صداپیشگی ارائه کنید.

  اگر در دوخت و دوز و اندازه گیری مهارت دارید، می‌توانید به عنوان خیاط مشغول به کار شوید.

  شما می‌توانید با مشتریان‌تان درباره‌ی تزئین لباس‌های‌شان فعالیت کنید و برای لباس‌های‌شان مرواریددوزی کنید. شما حتی می‌توانید دورکاری انجام دهید و از مشتریان‌تان بخواهید اقلام مورد نظرشان را برای‌تان ارسال کنند البته اگر این کار به اندازه‌گیری نیاز ندارد.

  چهل تیکه یک اثر هنری پیچیده است. ولی اگر مهارت و صبر کافی داشته‌باشید، می‌توانید از طریق فروش چهل تیکه‌ها به کسانی که به دنبال هدیه‌ای ویژه می‌گردند به درآمد برسید.

  مثال های کارآفرینی

  اگر از بافندگی لذت می‌برید، می‌توانید دست‌سازهای بافتنی مانند کلاه، شال یا اقلام دیگر درست کنید و به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های محلی بفروشید.

  شمع‌ها زیاد به عنوان هدیه استفاده می‌شوند. و از این رو شما می‌توانید با ساخت شمع‌های خلاقانه‌ی معطر و در رنگ‌های مختلف بازار خوبی به خود اختصاص دهید.

  ساخت سبد نیز یک هنر قدیمی است. شما می‌توانید سبدهایی در شکل‌ها و سایزهای مختلف بسازید و بفروشید.

  شما می‌توانید ظروف و لوازم تزئینی سفالی بسازید و به رنگ‌های متنوع رنگ آمیزی کنید و آن‌ها را بفروشید.

  شما می‌توانید به‌عنوان یک خطاط برای خودتان کسب و کاری راه بیندازید. شما می‌توانید با کسب و کارهایی که همچنان به دنبال نامه‌نگاری سنتی برای موارد تبلیغاتی‌شان هستند پیشنهاد همکاری بدهید. یا حتی می‌توانید به زوج‌های جوان در نوشتن کارت‌های عروسی‌شان کمک کنید.

  کتاب کودک فرصت‌های خلاقیت بسیاری همراه دارد. شما می‌توانید در داستان‌سرایی‌تان خلاقیت به‌خرج دهید و تصاویر منحصر به فردی را برای کتاب‌تان برگزینید.

  اگر از نقاشی پروژه‌های بزرگ لذت می‌برید، چه بومی جذاب‌تر از یک منزل؟ شما می‌توانید با خانه‌دارانی که به‌دنبال رنگ‌آمیزی منزل‌شان هستند همکاری کنید.

  صابون محصول دیگری است که از نظر زیبایی و رایحه به شما اجازه‌ی خلاقیت می‌دهد. شما می‌توانید صابون‌ها و محصولات زیبایی مختلفی بسازید و به‌صورت آنلاین یا در نمایشگاه‌های محلی بفروشید.

  اگر از طراحی و کنار هم گذاشتن اکسسوری‌ها لذت می‌برید، می‌توانید به‌عنوان یک طراح کیف کسب و کار موفقی راه بیندازید و دستاوردهای‌تان را در نمایشگاه‌های محلی یا به‌صورت آنلاین بفروشید.

  اگر به طراحی هنری علاقه دارید ولی لزوما نمی‌خواهید کار‌های‌تان را به‌صورت فیزیکی بفروشید، می‌توانید فرمت دیجیتال کارتان را عرضه کنید و پرینت کردن آن را به مشتریان‌تان بسپارید.

  صحافی یک هنر قدیمی است. ولی شما هنوز هم می‌توانید در این زمینه کسب و کار راه بیندازید و با نویسندگان مستقل همکاری کنید. یا حتی ژورنال‌های یا دفاتر طراحی دست‌ساز خودتان را بسازید و بفروشید.

  یا اگر می‌خواهید از علاقه‌تان به هنر و خلاقیت‌تان برای کمک به هنرمندان استفاده کنید و قابی برای عرضه‌ی محصولات‌شان فراهم کنید، شما می‌توانید فروگاهی افتتاح کنید و ملزوماه هنری مختلف و اقلام خلاقانه را بفروشید.

  ۱۰۰ ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

  ۱۱ توصیه کارآفرینان درباره زبان بدن در مذاکره که موفقیت تان را تضمین میکند

  دانستنی های روانشناسی: ۲۰ حقیقت روانشناسی جالب که نمی‌دانستید

  6 کشور دارای زیباترین زنان دنیا براساس رتبه بندی رقابت های جهانی

  خشکی چشم: 35 درمان خانگی خشکی چشم که ساده و طبیعی است

  دیگر نوشته ها

  تعبیر خواب پیتزا: 15 معنی و تعبیر دیدن پیتزا در خواب

  بررسی خوشبوترین و بهترین رایحه ادکلن دیور

  ۳۲ بهترین درمان خانگی برای چاق شدن صورت و گونه ها

  دوج کوین چیست: 6 نکته که درباره ارز دیجیتال DOGE باید بدانید

  کسب و کار

  ۳۰ جمله فوق‌العاده برای قدردانی از کار همکاران یا کارمندان…

  37 مهمترین مفاهیم و اصطلاحات بورس و سرمایه گذاری که باید…

  کسب و کار خانگی برای نوجوانان: ۸ ایده کسب و کار کم هزینه…

  انواع استارت آپ :۶ نوع استارت آپ که دولت ها باید بشناسند

  ۱۱ چالش برای زنان کارآفرین و شجاع که هر روز با آن‌ها…

  ۵ عامل مهم که در موفقیت کسب و کار شما نقش دارند

  ۱۰ روش و ترفند مدیریت کسب و کار برای کارآفرینان

  کار در اتریش: 27 ایده کسب و کار عالی در کشور اتریش برای…

  ۸ راهکار جذب مشتری راغب برای کسب و کارتان در دوران کرونا

  آیا کرونا مقصر اصلی ضعف خدمات امور مشتریان در شرکت ها است

  شغل در روسیه: ۱۰ فرصت کسب و کار عالی در کشور روسیه

  ۲۰ بهترین کار در منزل که زندگی شما را می سازد

  اصول چانه زنی: 10 روش تخفیف گرفتن که واقعا جواب می‌دهد!

  ۴ نکته طلایی برای شروع کسب و کار در ارمنستان


  ۵ ویژگی کلیدی یک کارآفرین موفق

  گزارش بازاریابی: ۱۹ توصیه برای نوشتن یک گزارش بازاریابی

  زنان کارآفرین موفق جاه طلب تر از مردان هستند

  ایده های کارآفرینی: ۵۰ ایده کسب و کار برای کارآفرینان خلاق

  17 بهترین شغل برای تیپ شخصیتی ESFJ (برونگرا،…

  3 عادت که شانس یافتن شغل خود را افزایش دهید

  ۵ نکته جالب درباره کاربرد روانشناسی رنگ ها در زندگی و کسب و…

  رازهای عملکرد تیمی خوب: 9 توصیه مهم برای رهبران کسب و کارها

  ۴ روش استفاده از قانون ۷۲ در سرمایه گذاری

  ۵ مهمترین عامل موفقیت کسب و کار خود را بشناسید

  ۵ حقیقت طلایی برای راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان

  ۴ نکته مهم درباره اجازه خروج از کشور زن های متاهل و مجرد

  39 نقطه قوت و ضعف که در مصاحبه کاری باید درباره شان صحبت…

  100 ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

  ۳۰ نقل قول درباره بازاریابی که برای تان الهام بخش هستند

  بازاریابی دیجیتال: 6 ترفند برای موفقیت کسب و کارهای کوچک در…

  کسب و کار اینترنتی در منزل: ۴۱ کسب و کار خانگی اینترنتی…

  ۴ درس کارآفرینی از دونالد ترامپ مرد قدرتمند کسب و کار جهان

  ۸ مهمترین نظریه های رهبری و مدیریت در سازمان

  بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing)…

  ۷ بزرگترین چالش کارآفرینان که با آن مواجه هستند

  ۷ نوع مذاکره و استراتژی مناسب هر نوع مذاکره

  مربیگری کسب و کار: ۷ نکته درباره بیزینس کوچینگ

  ۷ اصل کلیدی روانشناسی فروش و شناسایی مشتری

  ۴ راز شنیدنی درباره روانشناسی فروش برای کمک به فروش بیشتر


  بهره وری کارکنان employee productivity

  ایده های کارآفرینی نوین در ایران را چنانچه بررسی کنید متوجه می شوید تعداد آن از شمارش افزون تر است. بی نهایت فرصت کار در کشور ما وجود دارد که چنانچه توسعه و گسترش پیدا کند، ثمرات بسیار زیادی در حال و آینده، برای تمامی هم وطنان خواهد داشت.

  وقتی می خواهید کسب و کاری را شروع کنید باید حتماً به شعار ابتدای سال، همچنین رویکرد مجلس شوراری اسلامی نیز دقت داشته باشید. اگر بتوانید مطابق با آن حرکت کنید، در کسب و کار خود موفق تر خواهید بود.

  امسال سال جهش تولید است و رویکرد عوامل دولتی بر ایجاد بنگاه ها و تولید شغل برای جوان ایرانی است.

  شما می توانید در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید و سهمی در زمینه جهش تولید داشته باشید. این کار به هیچ وجه سخت نیست و فقط نیازمند مقداری وقت گذاری است.

  ایران یکی از خلاق ترین و پیشرفته ترین کشور ها در زمینه ایده های کارآفرینی است و چیزی از کشور های غربی و خارجی کم ندارد.

  مثال های کارآفرینی

  ایرانیان روحیه کار و پشتکار را همیشه داشته اند و همین سبب شده تا هزاران روش کسب و کار در کشور ما باز شود و فرصت کار در جامعه فراهم گردد.

  این روزها به خوبی مشاهده می کنیم که ایرانیان با خلاقیت به تولید محصولات مختلف می پردازند و این تهدید را به فرصت تبدیل کرده اند.

  برای ایرانی ها بسیار راحت است که بتوانند قله های پیشرفت را بپیمایند و راه های خلاقانه ایجاد کنند.

  ایده های کارآفرینی در هر حوزه ای از صنعت، کشاورزی، معدن، گردشگری و… میتواند بسیار متفاوت باشد.

  کسی که کارآفرینی می کند، هم برای خود، شغل تولید می کند هم دست دیگران را می گیرد، چنین فردی حقیقتا کار ارزشمندی انجام داده و باید مورد حمایت قرار گیرد.

  مخصوصاً حمایت های دولتی می تواند در این زمینه موثر باشد و موتور محرکی باشد که شرکت ها از آن برای پیشرفت در کارشان استفاده کنند.

 • اموزش کوینکس
 • گرچه شرکت هایی که در حال حاضر فعال هستند بعضا با حمایت های غیر دولتی و شخصی در حال فعالیت اند و توانسته اند جایگاه خود را در کسب و کار باز کنند.

  این روزها شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف خوش درخشیدند و حال و هوای کسب و کار را در جامعه تغییر دادند.

  مدیران این شرکت ها با ایده های کارآفرینی که پیاده سازی کرده اند، توانسته اند افراد زیادی را روی کار بیاورند و موفق هم بوده اند.

  کارآفرینی نتایج خود را گاهی در متروی تهران نشان می دهد که فروشنده ها لوازم تولیدی خود را برای فروش می آورند. لوازم تولیدی که گاهی مانند محصولات کارخانه ای زیبا و شیک درست شده و نشان از فعالیتی دسته جمعی از بانوان دارد.

  در این مقاله به خوبی در مورد ایده های کارآفرینی بحث کرده ایم و راه حل های بسیاری پیش روی شما قرار داده ایم که با عمل به آن ها می توانید شما نیز ایده های کارآفرینی خود را پیاده سازی کنید.

  ایده های کارآفرینی

  هزینه تولید محتوای سایت را از اینجا دریافت کنید…

   

   

  بانوان در خانه خود و هنگامی که به امور خانه خود می رسند می توانند همزمان به کارآفرینی و افزایش درآمد خود بپردازند.

  این یک فرصت ویژه است که باید ارتقاء داد. چرا که کار در خانه به همراه درآمد زایی و عمل به وظایف روزانه، به معنای بهترین استفاده و موثرترین شیوه برای کسب درآمد است.

  ایده های کارآفرینی

   

   این ایده ها وقتی در عمل پیاده می شوند، حتی دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی را درگیر خود می کند. ایده های بسیار کارگشایی در این زمینه وجود دارد که در ادامه می نویسیم:

  بسیاری از بانوانی که در خیاطی و دوخت و دوز فعالیت می کنند، ابتدا از خانه خود و فقط از یک چرخ خیاطی کار خود را شروع کرده اند.

  از دوخت یک چادر ساده رنگی برای دختر کوچک تان گرفته تا دوخت لباس های بچگانه همه میتواند با ذوق و قریحه یک بانو تهیه شود.

  بانوان اگر چرخ خیاطی را به دست گیرند می توانند ایده های جالبی روی پارچه پیاده سازی کنند که نشان از ذهن خلاق و فعال آن ها دارد.

  خیاطی با روحیات خانم ها بسیار سازگار است و به همین دلیل است که بانوان در آن خیلی موفق هستند.

  در طول سالیان اخیر علاقه دوباره به کارهای دستی قدیمی در بین مردم پیدا شده است. نمد دوزی از جمله کار های دستی سنتی است که بسیاری آن را تایید می کنند و راحت نیز دوخته می شود.

  بانویی که می تواند حجمی از پارچه های نمدی خرید کرده و دیگر بانوان را آموزش دهد و همه اقدام به دوخت نمد کنند، یکی از بهترین ایده های کارآفرینی برای منزل می تواند باشد.

  با نمد میتوان طرح های خلاقانه پایه ریزی کرد و حتی به بچه های دبستانی و دبیرستانی نیز آموزش داد.

  پوشیدن و استفاده از وسایل چرمی چند سالی است که در ایران باب شده است و طرفداران بسیاری دارد.

  محصولات چرمی، محکم و شیک هستند و از لحاظ ظاهری، شکیل هستند. چرم دوزی از جمله کار هایی است که بانوان یک تشکل ویا گروه را می تواند دور هم گرد آورد و کار تولید کند.

   محصولات چرمی همیشه مشتریان خود را دارد و در فصل گرم و سرد می توان برای فروش محصولات چرمی تلاش کرد.

  عروسک ها جزء دوست داشتنی ترین وسایل برای بچه ها هستند. هم دخترها و هم پسرها از عروسک های جدید استقبال می کنند.

  بانوانی که ابتدا از فرزندان خود شروع می کنند و برای آن ها محصولات جالب می دوزند، می توانند ایده های کارآفرینی در این زمینه را جامه عمل بپوشانند.

  شمع های مختلف این روز ها برای جشن تولد، جشن سالگرد ازدواج، و حتی برای میز و سفره غذا می تواند ایده جذابی باشد.

  اگر شما به این کار مشغول هستید، می توانید ایده های تم تولد برای شمع را پیاده سازی کنید و فروش خوبی داشته باشید.

  ست های آشپزخانه را حتما دیده اید. دستکش، دمکنی، سفره، حوله، سبد نان و پارچه ترمه دوزی شده از جمله مواردی است که برای تازه عروس ها و برای جهیزیه شان جذابیت بالایی دارد.

  مثال های کارآفرینی

  به عنوان یکی از ایده های کارآفرینی می توانید زیورآلات مختلف مانند دستبند، گردنبند، گوشواره و ساعت درست کنید.

  این سال ها، بازار زیورآلات دستی و سنتی علاقه مندان بسیاری دارد. می توانید با کمک چند جوان که طرح های خلاقانه برای زیورآلات دارند، این اشیاء زیبا را تولید کنید.

  زیورآلات به دلیل تنوع در رنگ، شکل و طرح بیش از طلا و نقره مورد استقبال قرار می گیرد و همواره بدلیجات یکی از دوست داشتنی های بانوان بوده است.

  اگر بخواهیم دیگر ایده های کارآفرینی را بیان کنیم تعداد آن بسیار بالا می رود. شما نیز خوب فکرکنید. چرا که مطمئنا ایده های بسیاری می توانید داشته باشید.

  با این کار های هنری می توانید دنیایی از طرح و رنگ و شکل را با هم آمیخته و یک اثر هنری جذاب خلق کنید. می توانید برای شروع از دوخت یک طرح ساده برای فرزندتان استفاده کنید تا ذوق شما به جریان افتد.

   

  ایده های کارآفرینی

   

  تولید کتاب و صنعت نشر، یکی از ارزشمندترین کار هایی است که می توان برای پیشرفت فرهنگی یک جامعه داشت.

  بسیاری از نویسندگان هستند که برای نوشتن کتاب شان وقت کافی ندارند، این افراد بعضا معلم و استاد دانشگاه هستند و از چند جوان باهوش و کاربلد کمک می گیرند تا نوشتن کتاب را انجام دهند.

  این کار سبب میشود تا شما نیز از نظر جمعی کمک بگیرید و بتوانید کتاب های جالب تر و جذاب تری بنویسید. این تیم جوان می تواند برای شما تحقیقات میدانی انجام دهد تا طرح کتاب شما زیباتر شود.

  پادکست نوعی فایل صوتی است که فرد هرجا باشد می تواند گوش دهد. شما می توانید از فعالیت های خود عکس، فیلم، پادکست، انیمیشن و… تولید کنید و این را از طریق یک تیم انجام دهید. هیچگاه تک نفره کار نکنید، کار جمعی بسیار برکت دارد.

   

  ایده های کارآفرینی

   

  اگر بدانید چند برابر حقوق کارمندی می توانید در گلخانه درآورید و چند نفر را برای سرپرستی و رسیدگی به گلخانه استخدام کنید، مطمئنا کار گلخانه را شروع می کنید.

  شما می توانید به راحتی میوه های پیوندی درست کنید و خلاقیت و ذوق خود را به نمایش بگذارید. می توانید از چند جوان کمک بگیرید تا در مورد میوه های پیوندی برایتان تحقیق کنند و به این شکل با تولید میوه های جدید و عجیب غریب، به زودی شناخته شوید.

  سود زراعت و باغبانی برای بعضی کشاورزها محدود به چند ماه از سال می شود چون محصولات شان فصلی است و در مدت زمان معینی فروش دارد.

  حالا که با زحمت و در طول یکسال درخت های تان و زمین زراعی تان میوه داده و نتیجه داده، تلاش کنید تا خود بسته بندی کنید و روانه بازار کنید.

  می توانید یک تیم از جوانان خوش فکر هم تشکیل دهید که برای شما ایده طراحی و تبلیغاتی روی بسته بندی پیاده سازی کنند و خود هم فروش محصولات زراعی تان را برعهده گیرید تا سود بیشتری کسب کنید.

  یک طراحی زیبا و بسته بندی با برند خودتان می تواند به شما کمک کند تا بیشتر شناخته شوید.

  این کار را میتوانید حتی در خانه خود انجام دهید. اگر بتوانید گیاه با کیفیت خوب تولید کنید مطمئنا می توانید فروش هم داشته باشید.

  می توانید سفارش بگیرید و بیشتر گل بگارید. اگر بتوانید از چند جوان کمک بگیرید تا برایتان درمورد گیاهان مختلف تحقیق کنند و بازار هدف را بشناسند، می توانید گیاهان جدید پیوندی تولید کنید و در بازار بیشتر شناخته شوید.

  سبزی جزء غذاهای روزمره هر خانواده ای هست. سبزی ای که تولید کرده اید را می توانید در بسته بندی های مرتب و با رعایت اصول بهداشتی بسته بندی کرده و بفروشید و سود خوبی کسب کنید.

  برای این امر میتوانید از چند خانم یا آقا کمک بگیرید تا سبزی های تان را پاک کنند.

  تخم بلدرچین بسیار خوشمزه و نیروزا است و به صورت محلی مخاطبان خاص خود را دارد. با پرورش این پرنده ها می توانید بخشی از بازار را از آن خود کنید.

  پرورش ماهی کار بسیار ساده ای است و می توانید در خانه خود نیز انجام دهید. فقط باید در این زمینه اطلاعات کسب کنید تا موفق باشید.

  مرغ، خوراک اصلی مردم می باشد و همیشه فروش خود را دارد. ضمن آنکه کار سختی نیست.

   

  ایده های کارآفرینی

   

  در زمینه فناوری اطلاعات به فراوانی ایده های کارآفرینی داریم. از همین گوشی، تبلت و کامپیوتری که هم اکنون با آن دارید مقاله را می خوانید گرفته تا تولید وسایل زندگی مطابق با تکنولوژی که همگی برای یک زندگی راحت تر و رفاه بیشتر فراهم شده است.

  شاید اگر از یک کارخانه دار میلیاردر هم بپرسید بگوید که این سال ها سود و رشد مالی در فناوری اطلاعات بوده است.

  اگر ایده ای برای ساخت بازی دارید، می توانید از چند برنامه نویس کمک بگیرید و خود کار نظارت و فروش را بر عهده داشته باشید.

  اجرا و تولید همیشه وقت بسیاری می گیرد و به جای آنکه مستقیما تلاش کنید تا برنامه اندرویدی برای بازی بنویسید ویا فیلم و کلیپ و انیمیشن طراحی کنید، می توانید از چند کاربلد در این زمینه کمک بگیرید و وقت صرفه جویی شده را به فکر کردن برای ایده های بیشتر صرف کنید.

  اگر شما یک شخص IT کار حرفه ای هستید مطمئنا انبوهی از دانش در اختیار دارید. کلاس های آموزش مجازی برگزار کنید و با قیمت کم شروع به آموزش کنید تا دیگران نیز بتوانند از اندوخته شما استفاده کنند.

  این کار برای خودتان نیز خلا ذهنی ایجاد می کند و کمک می کند تا به دنبال یافته های علمی بیشتری بروید.

  تولید محتوا یا فریلنسری یکی از شغل های متداول سالیان اخیر است. کاری که شما با داشتن فقط یک اکانت میتوانید انجام دهید.

  این فعالیت مجازی است و لازم است مقداری در این مورد تحقیق کنید تا تخصص به دست آورید سپس برای انجام پروژه های مختلف شروع کنید.

  تایپ کردن ساده ترین فعالیتی است که می توانید با یک کامپیوتر انجام دهید. اگر متن بالایی برای تایپ دارید، ویا پروژه دانشجویی و دانش آموزی خود را می خواهید انجام دهید، می توانید از یک تایپیست کمک بگیرید.

  امروزه کانال های شبکه اجتماعی به کمک مدیران موفق آمده تا فروش خود را تقویت و رشد دهند.

  شما می توانید مدیریت پیج خود را به دیگر افراد بسپارید، و خود برای طرح های آینده برنامه ریزی کنید. این یعنی کار خود را به اشتراک بگذارید و اجازه دهید چند نفر دیگر نیز منفعت ببرند.

   

  ایده های کارآفرینی

  تولید محتوای تخصصی را از اینجا بخوانید….

   

  شغل شما هر چه هست کمی بررسی کنید. بخشی از فعالیت ها به شدت وقت گیر است و افراد بسیاری هستند که برای انجام دادن آن وقت و انگیزه کافی دارند.

  تلاش کنید تا کار خود را به اشتراک بگذارید. وقتی شما کار خود را در سایت فریلنسری ارائه می دهید، نه نیاز به دفترکار دارید و نه قرار است بیمه و مالیات بپردازید. این کار بسیاری از هزینه های تمام شده  را برای شما کاهش می دهد.

  تولیدات گلخانه از جمله فعالیت هایی است که واقعا پول بسیاری نمی خواهد. بعضی با همین پول تو جیبی های شان می توانند گلخانه احداث کنند و موفق نیز هستند.

  اگر به دلایلی نمی تواند تولید کنید، می توانید با دیگر شرکت ها و کارخانه ها برای فروش همکاری کنید.

  همچنین اگر شما صاحب کسب و کار هستید، می توانید از جوانان برای فروش محصولات تان کمک بگیرید. فروش بدون داشتن تیم فروش کار سختی است و ساده ترین پیامد آن، فروش کم و از دست دادن بخشی از بازار است.

  ساخت وبلاگ و وب سایت بسیار آسان است و می توانید به نصف روز انجام دهید. اگر بتوانید یک سایت را سریع راه اندازی کنید می توانید آن را به تولید کنندگان پیشنهاد کنید.

  قطعات ماشینی همیشه خریدار دارد و نیاز عموم مردم است. مخصوصا به دلیل قیمت بالای قطعات نو، قطعات دست دوم می تواند یکی از گزینه های خرید صاحبان خودرو باشد.

  فروش این قطعات را می توانید در سایت دیوار، شیپور و دیگر سایت ها و نرم افزار های فروش دست دوم محصولات انجام دهید.

  تقریبا می توان گفت این کار هیچ هزینه ای نیاز ندارد. شاید فقط لازم باشد مقدار مختصری کمتر از 100 هزار تومان هزینه کنید تا تبلیغات کنید.

  از سایت هایی مانند دیوار، شیپور و روزنامه میتوانید کمک بگیرید. لازم نیست در ابتدا به دروس دانشگاهی فکر کنید، می توانید از دروس ابتدایی شروع کنید.

  این را از روی تجربه بگوییم که در برخورد با بچه ها اگر بتوانید صمیمانه و مهربان باشید، خیلی زود کارتان می گیرد و بچه ها با شما دوست خواهند شد.

  ضمن آنکه والدین نیز رفتار خوب شما را به خاطر می سپرند و دوباره به شما مراجعه خواهند کرد. به جرئت می توان گفت در تدریس، مهم تر از تخصص شما، ادب و نوع رفتار شماست.

  تلاش کنید تا غذایی که مطمئنید هم خوشمزه هست و هم مورد علاقه عموم مردم، درست کنید و تبلیغات راه بیندازید. آشپزخانه می تواند افراد بسیار زیادی را سر کار بیاورد.

  می توانید آشپزخانه را در خانه خود راه اندازی کنید. در این موضوع سایت هایی هستند که اجازه به شما خواهند داد تا غذای داخل خانه خود را بفروشید.

  یک آشپزخانه نیاز به آشپز، انباردار، موتور پیکی، خرید کننده، بازاریاب و چندین دستیار خواهد داشت. ضمن آنکه خورد و خوراک برای عموم مردم جذاب است و معمولا می بیینید که صف های رستوران ها مانند فلافلی ها حسابی شلوغ است.

  حواس خود را به مدرک و تحصیلات خود جمع کنید. ببینید در دانشگاه چه چیز هایی یاد گرفته اید و چه میزان می توانید مشاوره بدهید.

  ببینید دیگر افراد کم سال تر از شما چه دغدغه هایی دارند و تلاش کنید پاسخی مناسب برای آن پیدا کنید.

  باید دانش خود را ارتقاء دهید تا از پس سوالات مختلف برآیید. میتوانید یک موسسه مشاوره بزنید و با سخنانی انگیزشی در دیگران نیز شوق فعالیت ایجاد کنید.

   

  شما هم خوب فکر کنید. مطمئنا شما نیز ایده ای خلاقانه و جدید می توانید داشته باشید و از آن به چند نفر منفعت برسانید.

  تشکیل یک کارگروه، استارتاپ و زدن یک شرکت بسیار آسان است و می توانید از همین حالا شروع کنید. پس وقت را غنیمت شمارید و تلاش کنید تا ایده خود را پیاده سازی کنید.

  بعد از پیاده سازی ایده شما، مطمئنا دیگر افراد نیز برای همکاری با شما علاقه مند خواهند شد. شاید در ابتدا کمی سخت به نظر بیاید اما بعد از اینکه کار روی غلتک افتاد، می بینید خیلی هم ساده بود و کاش زودتر شروع کرده بودید.

   

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وبسایت

  تمام محتواها، اینفوگرافیک و تصاویر سایت کافه محتوا به صورت اختصاصی تهیه شده اند. هرگونه نسخه برداری و کپی، غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.

  می‌خواهم کسب و کار خودم را داشته باشم.

  می‌خواهم کارآفرین شوم.

  می‌خواهم برای خودم کار کنم.

  این‌ها حرف‌هایی است که این روزها زیاد می‌شنویم. بالا گرفتنِ تبِ کارآفرینی هم باعث شده که هر روز، افراد بیشتری چنین خواسته‌ها و هدف‌هایی داشته باشند.

  اما در نخستین گامهای جاده‌ی کارآفرینی، لازم است به یک سوال مهم جواب دهیم: از میان انواع کارآفرینی، کدامیک می‌توانند مسیر مناسب من باشند؟

  مثال های کارآفرینی

  قاعدتاً تقسیم‌بندی‌های بسیار متنوعی برای انواع کارآفرینی وجود دارد که بسته به نیاز و نگرش ما، می‌توانند بیشتر یا کمتر مفید باشند.

  متمم – با توجه به سرفصل‌های آموزشی خود – تقسیم‌بندی زیر را پیشنهاد می‌کند:

  در ادامه به معرفی هر یک از انواع کارآفرینی مطرح شده در نمودار بالا می‌پردازیم.


  انواع کارآفرینی و تعریف هر یک از‌ آنها:

 • بازار اولیه و ثانویه

 • کارآفرین درون‌سازمانی یا Intrapreneur، کسانی هستند که دغدغه‌شان ایجاد ارزش بیشتر است. اما برایشان مهم نیست که حتماً مالکیت مستقیم یا مالکیت حداکثری بر این ارزش داشته باشند، یا الزاماً کارِ ایجاد شده را در قالب یک شخصیت حقوقی مستقل ببینند.

  ممکن است شما شرکت را قانع کنید که محصول جدیدی عرضه کند و خودتان هم در قالب مدیر پروژه، گام به گام از مرحله‌ی ایده‌پردازی تا عرضه‌‌ی محصول به بازار همراه باشید.

  یا ممکن است شما با کسب مجوز از مدیران ارشد، یک خدمتِ زیان‌ده شرکت به یک دپارتمان مستقل منتقل کنید. سپس بکوشید آن دپارتمان را به واحدی سودده تبدیل کنید.

  انگیزه‌های مختلفی می‌تواند ما را به سمت کارآفرینی درون‌سازمانی سوق دهد.

  به عنوان مثال ممکن است ریسک پذیری پایین، باعث شود که شما این نوع کارآفرینی را انتخاب کنید.

  اما ممکن است شما اتفاقاً از ریسک پذیری بالایی برخوردار باشید، اما تشخیص دهید که این کار، از لحاظ استراتژیک به صورت مستقل موفق نخواهد بود و این فرزند، باید بر شانه‌ی پدرش بنشیند تا بتواند موفق و ارزش‌آفرین شود.

  اینکه در نهایت، کارآفرین درون‌سازمانی چه جایگاهی در مجموعه‌ پیدا می‌کند و چه سهمی از منافع به دست می‌آورد، بیشتر تابع چانه‌زنی او با مدیران ارشد سازمان (یا شاید هیات مدیره)‌ است و موفقیت یا شکست در این چانه‌زنی‌ها، گاه می‌تواند روی موفقیت یا شکست کسب و کاری که خلق شده هم، تاثیر بگذارد.

  [ درس مرتبط: کارآفرینی سازمانی ]

  دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

    تعداد درس‌ها: ۶۸ عدد

    دانشجویان این درس: ۵۰۸۱ نفر

    تمرین‌های ثبت‌شده: ۲۹۹۳ مورد

  پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

    نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

  مثال های کارآفرینی

  دوستانی که درس‌های کارآفرینی متمم را مطالعه کرده‌اند،‌ به درس‌های زیر هم علاقه نشان داده‌اند:

    مدل کسب و کار  |  بیزینس پلن  |  ارزش آفرینی

    تصمیم گیری | استراتژی | تفکر استراتژیک | داستان کسب و کار

    مشاوره مدیریت  |  کوچینگ  |  مسیر شغلی

    دیجیتال مارکتینگ  |  برندسازی  | پرسونال برندینگ

    مذاکره  |  مهارت ارتباطی  | توسعه فردی

    دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

  اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:


  تمرین درس انواع کارآفرینی:

  یک یا دو مورد از انواع شش‌گانه‌ی مطرح شده در درس را انتخاب کنید و مثال‌های دیگری مطرح کنید که بتواند مفهوم آن نوع از کارآفرینی را شفاف‌تر کند.

  ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

  متمم مخففِ محل توسعه مهارتهای من است؛ یک فضای آموزشی آنلاین برای بحث‌های مهارتی و مدیریتی.

  برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی درباره متمم مراجعه کنید.

  ما برای هر یک از درس‌های متمم، یک نقشه راه داریم که به یادگیری آن درس کمک می‌کند.

  می‌توانید با مراجعه‌ به صفحه‌ نقشه راه یادگیری، عنوان درس‌های مختلف متمم را ببینید.

  همچنین می‌توانید دوره MBA متمم را ببینید.

  شما می‌توانید بدون پرداخت پول در متمم به عنوان کاربر آزاد عضو شوید. اما به چیزی در حدود نصف درسهای متمم دسترسی خواهید داشت.

  پیشنهاد ما این است که پس از ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، با خرید اعتبار به کاربر ویژه تبدیل شوید.

  اعتبار را می‌توانید به صورت ماهیانه (۷۴ هزار تومان)، فصلی (۱۹۰ هزار تومان)، نیم‌سال (۳۴۵ هزار تومان) و یکساله (۵۸۵ هزار تومان) بخرید.

  برای اطلاعات بیشتر لطفاً به صفحه‌ی ثبت نام مراجعه کنید.

  مجموعه گسترده و متنوعی از فایلهای صوتی رایگان در رادیو متمم ارائه شده که می‌توانید هر یک از آنها را دانلود کرده و گوش دهید.

  ثبت‌نام | اطلاعات بیشتر     فهرست درس‌های متمم

  من مثالی از کارآفرینی درونسازمانی دارم که چند سالی موفق بود و البته هنوز هم فعال است. اما در نگاه من از آن چیزی که در ابتدا بود (یا خواسته‌ی من بود) فاصله‌ی زیادی گرفته است. مطلب من به چند بحث تقسیم می‌شود: ۱) توصیف شرایط اولیه ۲) راهکاری که انتخاب شد ۳) چالش‌هایی که به وجود آمد ۴) راه حل‌هایی که پیشنهاد شد ۵) بازنگری امروز من درباره‌ی تصمیم اولیه و نحوه‌ی اجرای آن. توصیف شرایط اولیه زمانی که من فعالیت در بخش فروش ماشین آلات ریلی را آغاز کردم، اکثر شرکت‌های اروپایی در ایران خدمات فنی ارائه نمی‌دادند یا اگر این کار را می‌کردند بسیار محدود و از طریق اعزام کارشناس از طرف شرکت سازنده بود.

  چنین خدماتی بسیار گران‌قیمت بود و هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم آن به هزار و گاه چند هزار یورو در روز می‌رسید.

  من احساس کردم که وجود دفتر خدمات پس از فروش در کشور، می‌تواند به سود همه باشد.

  کارخانه‌ی تولیدکننده، از دردسرهای خدمات پس از فروش راحت می‌شد. اگر از همه‌‌ی شعارهایی که در مورد مشتری و خدمات پس از فروش داده می‌شود بگذریم، برای بسیاری از شرکت‌ها مطلوب است که پس از فروش، دیگر ارتباط مستقیم روزمره با مشتری نداشته باشند و فقط لوازم یدکی و مصرفی بفروشند و از طرفی، آمارها و اطلاعات فنی مربوط به عملکرد و تعمیرات را (که عملاً ارزشمندترین دستاورد خدمات پس از فروش به مشتری است و برای طراحی‌های بعدی مفید است) به دست بیاورند.

  شرکت فروشنده در کشور می‌تواند بسیار راحت‌تر محصولات را بفروشد و در مناقصه‌ها هم، به عنوان تنها شرکتی که خدمات متمرکز داخلی دارد مطرح شود (که عملاً معنای رقیب بلامنازع را می‌داد).

  مشتری هم راحت‌تر است. چون دسترسی نزدیک‌تر به خدمات پس از فروش دارد. این دسترسی نزدیک‌تر، هم از نظر زمان، هم فاصله‌ی فیزیکی، هم فاصله‌ی فرهنگی است و ضمناً هزینه‌های مشتری هم بسیار کاهش پیدا می‌کند.

  راهکاری که انتخاب شد

  با توجه به این وضعیت، پیشنهاد کردم که یک کسب و کار مستقل تشکیل شود و مسئولیت خدمات پس از فروش را بر عهده بگیرد. طی جلساتی که با شرکت‌‌های سازنده داشتم و همین‌طور اقامت‌های متعددی که در کارخانه‌ها و کارگاه‌های مشابه در کشورهای مختلف داشتم، تصویری کلی از آنچه مد نظر بود به دست آوردم و کار را آغاز کردم.

  سوال کلیدی در اینجا این بود که مشتری خدمات ما چه کسی است؟

  در ساختاری که من طراحی کردم دو مشتری را در نظر گرفتم. یکی کسانی که ماشین آلات ما را می‌خریدند. یکی هم کارخانه‌ی سازنده (که اتفاقاً به علت‌هایی که خارج از این بحث است، خودش هم به این نوع تعامل علاقمند بود).

  چالش‌هایی که به وجود آمد

  دوره‌ی گارانتی ماشین آلات ما طولانی بود. ضمن اینکه قیمت ماشین آلات هم بسیار بالا بود و خیلی وقت‌ها حتی برای ماشینی که سال‌ها از گارانتی آن گذشته بود، همچنان توجیه داشت که خدمات، رایگان انجام شود (اگر ماشینی متوقف شده باشد و خریدار نتواند از عهده‌ی فرایند بوروکراتیک دولتی برآید، نمی‌توانید به یک ماشین هشت میلیون یورویی، یک قطعه‌ی چند صد یورویی را رایگان ندهید).

  به تدریج وقت عمده‌ی شرکت خدمات، به این می‌گذشت که هزینه‌ی هر عملیاتی باید توسط چه کسی پرداخت شود.

  تولیدکننده معتقد بود که این خدمات در تعهدش نیست. ضمن اینکه بخش مهمی از خدمات گارانتی را هم – به حق – ناشی از خطای مصرف‌کننده می‌دانست.

  شرکت‌های خریدار هم معتقد بودند که نباید هزینه‌ی بسیاری از خدمات را پرداخت کنند. ضمن اینکه – شاید به عرف – معتقد بودند که در قراردادهای بزرگ، نباید بحث‌های چند هزار یورویی مانع پیشرفت پروژه‌ها شود.

  من گاهی اوقات به شرکت فروشنده‌ی ماشین آلات در ایران تذکر می‌دادم که نفس وجود ما باعث سودهای میلیون دلاری است و منطقی است که آنها هزینه‌ی این نوع اختلاف نظرهای چند هزار یورویی را تقبل کنند. آنها هم طبیعتاً از چنین چیزی سر باز می‌زدند.

  راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شد

  نهایتاً پیشنهاد شد که شرکت خدماتی، برای تامین هزینه‌های خود و همچنین داشتن نقدینگی جهت پوشش دادن این نوع اختلاف نظر‌ها، قراردادهای جدیدی منعقد کند. قراردادهایی که اگر چه از لحاظ ماهیت، به خدمات مربوط بودند اما از لحاظ موضوع، ارتباط مستقیمی به خدمات پس از فروش (که فلسفه‌ی وجودی ما بود) نداشتند.

  این راه‌کارها باعث شد کسب و کار تازه تاسیس زنده بماند. اما عملاً نقش استراتژیک خود را – که در نگاه من تسریع و تسهیل فروش ماشین آلات و کمک به کسب درآمد چند ده میلیون دلاری و نه فروش‌های کوچک چند ده هزار و چند صدهزار دلاری بود – از دست بدهد.

  آنچه امروز یاد گرفته‌ام

  در کارآفرینی درونسازمانی، در همان مذاکره‌های اولیه و تنظیم مدل درآمد و کسب و کار، مناسب است که ذی‌نفع اصلی را تشخیص دهیم و دقت کنیم چارچوب همکاری به شکلی تعریف شود که ذی‌نفع اصلی منافع دیگران را هم – به تناسب – تامین کند.

  من چون هم در شرکت فروش ماشین آلات بودم و هم شرکت خدمات را تاسیس کرده بودم، این نوع تعارض‌ها را تا به این حد پیش‌بینی نکرده بودم (تا وقتی مقیاس گردش مالی هم کوچک بود، چندان جدی نبود).

  امروز فکر می‌کنم که فروش مستقیم خدمات به شرکت اروپایی و مشتری ایرانی نباید به عنوان جریان اصلی مالی شرکت، تعریف می‌شد.

  اگر من چند سال بعد، مدام در جلسات اعتراض داشتم که کار ما منافع چند میلیون دلاری برای شرکت فروشنده ایجاد کرده است و حق هم با من بود (که فکر می‌کنم بود) باید در زمان تاسیس، صرفاً خود را طرف قرارداد شرکت فروشنده تعریف می‌کردم. می‌گفتم نه با تولیدکننده کار داریم و نه مشتری. ما خدمات‌مان را به شما ارائه می‌کنیم و به شما Invoice می‌کنیم. اگر هم دلمان خواست و شما هزینه‌ها را به شکل مناسبی پرداخت نمی‌کردید، به صورت مستقل خدمات را ارائه می‌کنیم.

  قاعدتاً این سبک هم، پیچیدگی‌های خودش را دارد. اما امروز که تجربه‌ام بیشتر شده می‌دانم که تنش‌های کمتری دارد.

  خلاصه‌ی این داستان طولانی

  فکر می‌کنم در کارآفرینی درون‌سازمانی، اولاً به خاطر داشتم باشیم که تا حد امکان، معاملات و معادلات، به شکل شفاف و روشن تعریف و تدوین شوند. دعوای اول بهتر از دعوای آخر است (این ضرب‌المثل واقعی‌تر از شکل سنتی آن است: جنگ اول بهتر از صلح آخر).

  دوم اینکه یادمان باشد که ما امروز، در شرکت مادر هستیم. اما اگر پروژه‌ی کارآفرینی درون‌سازمانی موفق انجام شود ما بعداً بر حسب موقعیت خود، به نمایندگی آن کسب و کار و روبروی شرکت مادر به چانه‌زنی خواهیم پرداخت. این واقعیتی انکارناپذیر است.

  سوم اینکه هم‌چنانکه اشاره کردم، با خودمان فکر کنیم که چه فرد یا افراد یا سازمان یا دپارتمان‌هایی بیشترین منافع را از این کارآفرینی درون‌سازمانی کسب خواهند کرد (الزاماً خود واحد جدید، بیشترین منافع را نمی‌برد). مطمئن شویم که چارچوب تعامل و تقسیم و تسهیم منافع را با آنها به درستی تنظیم کرده‌ایم.

   

  شناسه کاربری:

  پسورد:

  نام و نام خانوادگی

  شناسه کاربری:

  ایمیل:

  پسورد:

  لطفا معادله زیر را تکمیل نمایید:

  + 3 = چهار

  شناسه کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید.در صورت صحیح بودن، پسورد جدید به ایمیلتان ارسال خواهد شد

  شناسه کاربری یا ایمیل:


  متمم چیست؟Downloads-icon

  کارآفرینان افرادی هستند که کسب و کار خود را خودشان راه‌اندازی کرده‌اند. آن‌ها به عنوان افرادی که هرگونه ریسکی را پذیرفته‌اند و با داشتن ایده‌های بزرگ و خلاقانه نوآوری ایجاد و کسب و کاری متفاوت را راه‌اندازی کرده‌اند، شناخته می‌شوند. در واقع هر شخصی که تجارت و کسب و کاری را شروع می‌کند به نوعی کارآفرینی کرده است اما در واقع داشتن ایده‌های جدید و چشم‌اندازی که سبب شود از دیگران متمایز شوند، در کارآفرینی بسیار مهم و پر اهمیت می‌باشد.

  اگر برای شغلی که نیازمند روحیه‌ی کارآفرینی می‌باشد درخواست دهید یا اگر شما علاقه‌مند به ایجاد یک شرکت می‌باشید که دارای خصوصیات منحصر به فرد و متمایز باشد باید توانایی‌ها و مهارت‌هایی داشته باشید تا بتوانید به موفقیت دست یابید.

  در واقع کارآفرینان موفق کسانی هستند که علاوه بر پشتکار و ذهن خلاق دارای مهارت‌های به خصوصی نیز می‌باشند که در فرآیند جستجوی شغلی خود بتوانند از آن‌ها بهره بگیرند. به عنوان مثال می‌توانند در رزومه‌ی شغلی خود مهارت‌ها و تخصص‌های خود را بیان کنند.

  البته هر شغلی با توجه به شرایط خاص خود به مهارت و تجربه‌ی متفاوت نیاز دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شرح شغل را با دقت بخوانید و اطلاعات کافی نسبت به آن داشته باشید تا بتوانید با تمرکز بر مهارت‌های ذکر شده توسط کارفرمایان رزومه‌ی خود را تکمیل کنید.

   

  مثال های کارآفرینی

  چهار مهارت اصلی که یک فرد موفق برای کارآفرینی به آن‌ها نیاز دارد عبارتند از:

  ‌کارآفرینان به داشتن قدرت فکر کردن خارج از جعبه معروف هستند، به این معنی که نسبت به سایر افراد ذهن خلاق‌تری دارند و متفاوت فکر می‌کنند. این تفکر خلاق آن‌هاست که سبب می‌شود کسب و کار هوشمند و متمایزی داشته باشند و به نوعی کارآفرینی محسوب شود. اغلب کارآفرینان دارای قدرت کلامی بالایی هستند و از توانایی رهبری کردن و مدیریت خوبی برخوردار هستند و با ایده‌هایی که در ذهن خود می‌پرورانند می‌توانند به خوبی در جهت رشد و پیشرفت اقدام کنند.

  کارآفرینان نسبت به سایر رهبران کسب و کار اغلب با ریسک کردن راحت‌تر هستند و جرأت انجام هرگونه ریسکی را دارند. این می‌تواند منجر به شکست‌های زیادی شود اما در مقابل باعث موفقیت‌های خیره‌کننده نیز می‌شود. آن‌ها تمایل دارند تا مدت زیادی بدون پرداخت حقوق ثابت زندگی کنند تا به سود بلند مدت و درآمد موفق و بالا برسند. در کارآفرینی اصولاً ریسک‌های موجود پیش‌بینی می‌شوند و صرفاً برای هیجان کاری انجام نمی‌دهند.

  اگرچه ممکن است خیلی خوب باشد که این مطلب حقیقت داشته باشد که بسیاری از کارآفرینان موفق، کار خود را به عنوان کارآفرینان نوجوان شروع کرده‌اند و آن‌ها اجازه ندادند که سنشان آن‌ها را از انجام کاری منع کند. در سنین نوجوانی از هوش و استعداد خود بهره گرفته‌اند به ریسک‌های احتمالی را پذیرفته‌اند.

   

  اگر شما دقیقاً نمی‌دانید چه چیزی را دوست دارید و چه هدفی را می‌خواهید دنبال کنید، می‌توانید در مورد هفت کسب و کار موفقیت‌آمیز که توسط کارآفرینان جوان آغاز شده است، در این مقاله اطلاعاتی کسب کنید تا شاید با توجه به آن‌ها ایده‌ای در ذهن خود پرورش دهید و جهت کارآفرینی خود از آن بهره بگیرید.

 • ماشین حساب استخراج بیت کوین
 • اگر چه ممکن است بسیاری از نوجوانان فاقد رزومه‌ای قوی برای ارائه به کارفرمایان باشند، اما آن‌ها یک دارایی ارزشمند دارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا درک درستی از جهان آنلاین داشته باشند. با رشد روز افزون دنیای اینترنت و رسانه‌های اجتماعی نوجوانان یاد گرفته‌اند که چگونه روند که می‌خواهند دنبال کنند را کشف کنند و چگونه بر دیگران تأثیر بگذارند.

  نوجوانان که علاقه به رسانه‌های اجتماعی دارند، می‌توانند از دانش خود استفاده کنند، سنشان آن‌ها را قادر می سازد تا شرکت‌های بازاریابی آنلاین خود را شروع کنند. ممکن است تعجب کنید که بازاریابی آنلاین چگونه می‌تواند در زندگی واقعی تأثیر بگذارد و به عنوان یک کارآفرینی موفق به حساب بیاید، اما با بررسی شرکت‌های بازاریابی آنلاین می‌توانید به مواردی برسید که توسط یک کارآفرین نوجوان به موفقیت‌های بزرگ دست یافته‌اند.

  از این طریق می‌توانید بدون داشتن سرمایه‌ی زیاد، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و با توجه به چشم‌اندازها و ایده‌های خود آن را روز به روز قدرتمند‌تر نمایید.

   

  اگر انگیزه و اشتیاق شما برای اجرای یک کسب و کار وجود داشته باشد، یکی از سریع‌ترین مسیرهای کارآفرینی که ممکن است سرگرم‌کننده‌ترین و منعطف‌ترین هم باشد، راه‌اندازی یک Sno Shack (بستنی‌ فروشی و فروش آب میوه‌های یخی) می‌باشد. مزایای زیادی برای راه‌اندازی یک کسب و کار در این شکل وجود دارد و نوجوانان می‌توانند با استفاده از انعطاف‌پذیری و تنوع موجود در آن به کسب و کار موفقی دست یابند.

  صاحبان این شغل می‌توانند با توجه به سلیقه‌ی شخصی و خلاقیت‌های خود به فروش محصول و انتخاب ظاهر آن بپردازند و دقیقاً همانطور که آن‌ها انتخاب می‌کنند، طراحی کنند تا بتوانند مشتریان را به خود جذب نمایند و در نتیجه به پیشرفت کار خود نیز کمک کنند.

   

  نوجوانان معمولاً به خرید و فروش محصولات کوچک در اینترنت علاقه نشان می‌دهند و از طریق سایت‌های موجود می‌توانند محصولاتی را ارئه کنند، اما آن‌ها مجبور نیستند که این خرید و فروش را به محصولات عمومی و یا سایت خاصی محدود کنند بلکه می‌توانند با خلق و درست کردن شیء خاص و فروش آن به دوستان و آشنایان خود به کسب درآمد بپردازند. به عنوان مثال دختر بچه‌ای 14 ساله به نام Bella با فروختن زیورآلات دست‌ساز  به نوعی برای خود کارآفرینی کرد و پس از مدتی که توانست کار خود را گسترش دهد و در آن موفق بود، صنعتی را برای خود راه‌اندازی کرد و امروز صاحب شرکتی به نام  Origami Owlمی‌باشد که جواهرات سفارشی را در سراسر ایالات متحده و کانادا به فروش می‌رساند.

   

  این نوع از کسب و کارها به طور کلی سرگرم‌کننده هستند و می‌تواند در خارج از محیط کار به سادگی انجام شود، اما در این مورد نیز تنوع کاری و نحوه‌ی کار کردن بسیار زیاد است و جوانان می‌توانند با داشتن برنامه‌ریزی و هدف در زمینه‌های مختلفی از این نظیر برای خود کارآفرینی کنند.

   

  محصولات آرایش و بهداشتی نظیر کرم‌های ضد آفتاب و ضد پیری از جمله محصولاتی هستند که امروزه استفاده از آن‌ها شدت گرفته است. با داشتن ایده‌های جدید جوانان می‌توانند با روی آوردن به تولید این گونه محصولات به نوعی برای خود کارآفرینی کنند.

   

  شما می‌توانید از مهارت‌های خود برای راه‌اندازی و پرورش شغلی که دوست دارید، استفاده کنید. شروع یک شرکت در زمینه‌ی فناوری و تکنولوژی یک ایده‌ی عالی است که می‌تواند منجر به درآمدزایی زیادی شود، اما این نوع فعالیت‌ها برای رسیدن به جایگاهی موفق نیاز به تلاش و پشتکار زیادی دارد. به همین دلیل تعدادی از کارشناسان معتقد هستند که نوجوانان باید سعی کنند که قبل از شروع به کار و راه‌اندازی شرکت در حجم وسیع، در ابتدا شرکت خود را در سطح پایین راه‌اندازی کنند اما پایه و اساس شرکت را طوری برنامه‌ریزی کنند که برای پیشرفت و بزرگ شدن آن از همان ابتدا برنامه‌ریزی شده باشد. این روش از تکنیک‌هایی است که کارآفرینان موفق از آن استفاده کرده‌اند و به صورت حساب شده و قدم به قدم به پیشرفت‌های بزرگی دست یافته‌اند.

   

  ما در میان عصر طلایی بازاریابی محتوا هستیم و به این معنی است که جهان برای تولید محتوای بیشتر گرسنه است. اگر شما در نوشتن و نگارش کلمات خوب هستید و فکر می‌کنید که توانایی نویسندگی دارید، می‌توانید در این شغل سرمایه‌گذاری کنید. بازاریابی محتوا تقاضای زیادی برای تولید محتوای جدید و دست اول ایجاد کرده است، بنابراین پیدا کردن شرکت‌هایی که نیازمند نوشتن مقالات به طور مرتب هستند، سخت نیست. با تولید محتوا به صورت روزانه می‌توانید به درآمدزایی بپردازید. به دنبال شرکت‌های تولید محتوایی بگردید که نویسندگان زیادی دارند و در این زمینه قوی هستند زیرا این شرکت‌ها همیشه به دنبال استعداد‌های جدید هستند.

   

  با توجه به مهارت و تجربه‌، شما می‌‌توانید با بررسی کردن کار دیگران، درآمدزایی و کارآفرینی کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید با تبدیل شدن به یک ویرایشگر که مقاله‌ها را می‌خواند و بهبود می‌بخشد (به جای اینکه آن‌ها را خودتان بنویسید) و یا از طریق بررسی عکس‌ها یا مطالب ارسالی، کار جدیدی را برای خود شروع کنید. این نوع از فعالیت‌ها به عنوان کار در منزل می‌تواند کمک بزرگی به پیشرفت شما کند.

   

  یکی از بهترین راه‌های ایجاد و حفظ جریان درآمد، ایجاد و مدیریت یک وبلاگ است. ساختن وبلاگ تقریباً می‌تواند در هر زمینه‌ای باشد. شاید می‌خواهید موسیقی جدیدی را معرفی کنید و یا عکس‌ها و مطالب جالب و جذاب را در وبلاگ خود قرار دهید. تنها نکته‌ی مهم در اینجا این است که وبلاگ شما به گونه‌ای باشد که مخاطبان را جذب کند. اگر شما بتوانید چندین هزار بازدید کننده‌ی ماهانه را به خود جذب کنید، از روش‌های مختلف می‌توانید این مخاطبان را به یک ماشین پول نقد تبدیل کنید. به عنوان مثال پرداخت هزینه برای تبلیغات در وبلاگ، استفاده از لینک‌های وابسته یا ایجاد حساب کاربری از جمله مواردی هستند که براحتی می‌تواند برای شما درآمدزایی کنند.

   

  اگر مهارت‌های طراحی دارید، می‌توانید به راحتی به طراحی گرافیکی برای وب سایت‌های مختلف و یا طراحی‌های تبلیغاتی بپردازید. شما می‌توانید به یک طراح گرافیک تمام وقت و یا یک پیمانکار مستقل با چندین مشتری مختلف تبدیل شوید. البته شاخه طراحی زمینه‌های زیادی دارد و باید با توجه به علاقه و استعداد خود وارد آن شوید. اما اگر فکر می‌کنید که علاقه دارید اما تجربه یا مهارت کافی در زمینه طراحی را ندارید، به شما پیشنهاد می‌شود ابتدا در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید و به کلاس‌های آموزشی بروید و مهارت‌های خود را تقویت کنید تا بتوانید با قدرت کافی شروع به کارآفرینی کنید.

  ·       بازاریابی آنلاین

  ·       راه اندازی کسب و کار سیار

  ·       خلق صنایع دستی سفارشی

  ·       انجام کارهای مربوط به خودرو

  ·       تولید کننده محصولات زیبایی

  ·       تکنولوژی Wiz

  ·       تولید محتوا برای دیگران

  مثال های کارآفرینی

  ·       ویرایش، حسابرسی یا بررسی کنید

  ·       یک وبلاگ ایجاد کنید

  ·       یک طراح گرافیک باشید

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  راه‌اندازی و توسعه‌ی شغل پایدار و درآمدزا نیاز به استفاده از هوش و خلاقیت دارد. در صورت داشتن ذهن پویا و متفاوت می‌توان با توجه به مهارت خود به کارآفرینی پرداخت. ترجمه، تحقیق، مدیریت پروژه، تدریس، ورود داده، مشاوره و صدها عنوان دیگر در زمینه‌ی شغل‌های کارآفرینی وجود دارد که همگی آن‌ها با توجه به علاقه و استعداد فرد و وجه تمایزش باید انتخاب شود.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  — بارگیری کد امنیتی –به منظور تصویب CAPTCHA لطفا جاوا اسکریپت را فعال کنید.

  تمامی حقوق برای فرامز بزرگی محفوظ میباشد

  کارآفرینی اجتماعی (Social entrepreneurship) رویکردی است که توسط سازمانها اتخاذ می شود و آنها در استراتژی هایی سرمایه گذاری می کنند که راه حل هایی برای موضوعات فرهنگی ، اجتماعی و زیست محیطی و همچنین سودآوری برای سازمان ارائه می دهد. 

  کارآفرینی اجتماعی (Social entrepreneurship) رویکردی است که توسط سازمانها اتخاذ می شود و آنها در استراتژی هایی سرمایه گذاری می کنند که راه حل هایی برای موضوعات فرهنگی ، اجتماعی و زیست محیطی و همچنین سودآوری برای سازمان ارائه می دهد.

  کارآفرینان اجتماعی به دنبال ایده های تجاری متفاوت و منحصر به فردی هستند که با جامعه ارتباط نزدیکی دارند و راه حلهای فرهنگی و اجتماعی ارائه می دهند. کارآفرینی اجتماعی یکی از داغترین گزینه های کسب و کار برای رونق کارآفرینان است زیرا کارآفرینان برای ایجاد شغل خود از این موضوعات استفاده می کنند.

  کارآفرینانی که رویکرد کارآفرینی اجتماعی را اتخاذ می کنند ، میزان سود یا موفقیت خود را با معیارهای معمول مانند تولید درآمد یا افزایش قیمت سهام سازمان سنجش نمی کنند. آنها سود خود را براساس تغییری که در جامعه یا محیط زیست ایجاد کرده اند ، تخمین می زنند.

  [vc_row][vc_column][vc_cta h2=”مقالات پیشنهادی” txt_align=”justify” style=”3d” color=”mulled-wine”]

  مثال های کارآفرینی

  [/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

  با این حال ، گاهی اوقات ، کارآفرینان اجتماعی در نهایت به عنوان سازمانهای “غیرانتفاعی” فعالیت می کنند . که هدف آنها جمع آوری پول برای حمایت از این امر است. به عنوان مثال ، یک کارآفرین اجتماعی می تواند شغلی را شروع کند که در آن رستوران ها توسط افراد دارای مشکلات جسمی اداره و مدیریت شوند.

  هدف از راه اندازی اینگونه رستوران ها ، فراهم آوردن اشتغال برای افراد با چالش جسمی و کمک به آنها برای استقلال است.

  معنی کارآفرینی اجتماعی راه اندازی یک تجارت کوچک جدید با استفاده از یک ایده خلاقانه و بدون انتظار یا درآمدزایی صفر است. هدف از کارآفرینی اجتماعی این است که جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند. با این حال ، مفهوم کارآفرینی اجتماعی محدود به مشاغل کوچک نمی شود بلکه می تواند برای شرکت هایی با طیف گسترده ای از اندازه ها و باورها اعمال شود. حتی معیارهای سنجش موفقیت برای مشاغل کارآفرینی اجتماعی متفاوت است.

  به عنوان مثال ، موفقیت مشاغل کارآفرینی اجتماعی براساس کلیت تغییر مثبت حاصل از آن در جامعه سنجیده می شود. این مشاغل سعی می کنند تا آنجا که ممکن است به جامعه خدمت کنند و نه اینکه ثروت ایجاد کنند.

  کارآفرینی اجتماعی ایده جدیدی نیست. سازمان های زیادی وجود داشته اند که بطور جدی فعالیت های خیریه و کار اجتماعی را انجام داده اند. اما اصطلاح کارآفرینی اجتماعی در سال 2010 با انتشار “ظهور کارآفرین اجتماعی” که توسط چارلز لیدباتر  (Charles Leadbeater) نوشته شده بود ؛ مشهور شد.

 • exodus کیف پول
 • پس از گنجاندن اینترنت در شیوه های تجاری ، دستیابی به مخاطبان گسترده تری برای سازمان های کارآفرینی اجتماعی آسان تر شد. سازمانهای کارآفرینی اجتماعی ، مصرف کنندگان خود را در مورد کار خود از طریق وب سایت رسمی خود و بسترهای رسانه ای اجتماعی به روز می کنند.

  چند دهه پیش ، اصطلاح “کارآفرینی” متداول شد و جوانان بیشتر و بیشتر با ذهن خلاق و ایده های خلاقانه تصمیم به ایجاد مشاغل خود به عنوان کارآفرین می گرفتند. در نتیجه ، اکنون ما کسب و کارهای موفقی مانند آمازون ، مایکروسافت ، فیس بوک ، اپل و غیره داریم.

  اکنون کارآفرینان به دنبال ایده های خلاقانه ای هستند تا نه تنها سود کسب کنند بلکه بتوانند تأثیر مثبتی بر جامعه بگذارند. از این رو ، اصطلاح “کارآفرینی اجتماعی” به وجود آمد. در این بخش با اهمیت کارآفرینی اجتماعی آشنا می شوید.

  اهمیت کارآفرینی اجتماعی

  بیکاری یکی از بزرگترین مشکلاتی است که در دوران کنونی ، هم کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا و هم کشورهای در حال توسعه مانند هند هر دو با آن روبرو هستند. کارآفرینی اجتماعی فرصت های شغلی ایجاد کرده و اشتغال را برای افراد فراهم می کند.

  به عنوان مثال ، کسب و کارهای کارآفرین فناوری تولید مواد غذایی مانند Swiggy ، Zomato و Uber Eats بیش از 400000 شغل از طریق تحویل مواد غذایی به تنهایی ایجاد کرده اند. آنها شغلی قابل احترام و درآمد منظم را برای افرادی که دارای مهارت و استعداد کم در یادگیری فراهم کرده اند.

  الهام بخش کارآفرینی اجتماعی ایجاد ایده کسب و کار است که نه تنها به یک کارآفرین اجتماعی کمک می کند تا بتواند سود کسب کند بلکه باعث ایجاد یک تغییر مثبت در جهان می شود. بنابراین ، به جای اتخاذ روشهای تولید که برای محیط زیست مضر است ، کارآفرینان اجتماعی ایده هایی را ارائه می دهند تا محیط زیست تحت تأثیر قرار نگیرد. به عنوان مثال ، در سال 1997 ، شرکت غول پیکر هندی Reliance تهدیدات بسیاری از تابلوهای کنترل آلودگی برای کنترل آلودگی ناشی از پالایشگاه Jamnagar خود دریافت کرد.

  برای مقابله با این مشکل ، Reliance به یک ایده خلاقانه رسید تا به جای کاهش مشاغل ، زباله های اطراف پالایشگاه را به باغ انبه تبدیل کند. آنها 1.3 گیاه انبه لاخ را از 200 گونه مختلف کاشته اند و اکنون معروف است به ” Dhirubhai Ambani Lakhibag Amrayee “.

  آنها زمین بی ثمر شهر را به حومه سرسبز و یک مشکل زیست محیطی را به فرصت تجاری تبدیل کردند.

  اهمیت کارآفرینی اجتماعی

  وقتی یک کارآفرین روشهای کارآفرینی اجتماعی را اتخاذ می کند ، هدف او فقط ایجاد سود نیست بلکه بازگرداندن جامعه است. از این رو ، آنها فراتر از اهداف اقتصادی با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند. آنها با دریافت پشتیبانی عاطفی از سوی مشتریان ، تجارت خود را توسعه می دهند.

  به عنوان مثال ، شرکت بزرگ الکترونیکی Apple از بین بردن ایدز تا سال 2020 را هدف قرار داده است. برای حمایت از این هدف ، اپل تمام درآمد حاصل از فروش آیفون های قرمز را به افراد مبتلا به ایدز اهدا می کند.

  اپل برای مبتلایان به ایدز که در جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند ، دارو تأمین می کند . زیرا دو سوم افراد مبتلا به ایدز در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند. این امر اپل را به یک سازمان کارآفرینی اجتماعی تبدیل می کند.

  نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

  اپل یکی از بزرگترین و پیشروترین شرکت ها در دنیای الکترونیک است و به دلیل بهترین محصولات با کیفیت شناخته شده است. اپل برای مقابله با بیماری های کشنده مانند ایدز ، تمام پول بدست آمده با فروش آیفون قرمز خود را به افراد مبتلا به سرطان اهدا می کند. اپل ایجاد اولین نسل عاری از ایدز تا سال 2020 را هدف قرار داده است. علاوه بر این ، با زباله های الکترونیکی ، که در اقیانوس ها جمع می شوند ، مقابله می کند.

  اپل هنگام بازگشت دستگاههای قدیمی اپل ، تخفیف قابل توجهی برای خرید محصولات جدید برای افراد فراهم می کند. آلومینیوم بازیابی شده از دستگاه های قدیمی برای تولید دستگاه های جدید استفاده می شود. اپل ادعا می کند از 100٪ آلومینیوم بازیافت شده برای ساخت محوطه MacBook Air و MAC mini استفاده کرده است.

  [vc_row][vc_column][vc_cta h2=”مقالات پیشنهادی” txt_align=”justify” style=”3d” color=”mulled-wine”]

  [/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

  Pipeline Angels یک شرکت سرمایه گذاری ایالات متحده است. این شرکت مشاهده کرد که سرمایه گذاران اقلیت زن کمتر هستند. آنها تصمیم گرفتند با ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای زنان و سرمایه گذاران اقلیت ، چهره سرمایه گذاری را تغییر دهند. آنها همچنین یک Bootcamp را برای آموزش سرمایه گذاران زن اجرا می کنند.

  نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

  آمول یک شرکت لبنی تعاونی هند است. این شرکت بخاطر انقلاب سفید در هند شناخته شده است. این شرکت برای متوقف کردن بهره برداری از تولیدکنندگان شیر روستایی توسط تجار و نمایندگان راه اندازی شد. AMUL برای رشد مردم روستایی و کشاورزان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین ، به عنوان یکی از شرکتهای پیشرو در زمینه کارآفرینی اجتماعی شناخته می شود.

  TOMS شرکتی است که هنگام جستجوی شرکتهای کارآفرینی اجتماعی ، نام آن در صدر لیست شرکتهای کارآفرینی اجتماعی قرار می گیرد. به همین دلیل ، تصمیم گرفته ایم آن را جزئی از لیست نمونه های کارآفرینی اجتماعی خود قرار دهیم.

  TOMS در یک برای یک مدل تجاری کار می کند. در این شرکت یک جفت کفش به کودکان محروم کشورهای در حال توسعه به ازای خرید هر جفت کفش توسط مصرف کنندگان خود اهدا می کند. TOMS به عنوان اولین شرکت های اجتماعی شناخته می شود. و در سال 2015 ، صندوق های کارآفرینی اجتماعی خود را برای کمک به شرکت های جدید کارآفرینی اجتماعی برای شروع از پایین با هدف حمایت از سازمان های بیشتری که برای رفاه جامعه کار می کنند ، راه اندازی کرد.

  واربی پارکر یک شرکت عینک سازی است که در برنامه Buy A Pair and Give a Pair نیز فعالیت دارد. در این برنامه ، برای خرید هر عینک ، یک عینک به کسی که نیاز دارد توزیع می شود که قادر به پرداخت پول آن نیست.

  ویژگی های کارآفرینی اجتماعی

  یک شرکت کارآفرینی اجتماعی باید ایده های نوآورانه ای را برای حمایت از مباحث اجتماعی و زیست محیطی ارائه دهد. آنها باید به جای شیوه های سنتی تجارت ،  شیوه های نوآورانه کسب و کار را اتخاذ کنند. بنابراین آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شود.

  به عنوان مثال ، اپل شیوه های تجاری را که در آن در حد امکان بازیافت انجام می شود را دنبال می کند و از انرژی تولید شده با استفاده از منابع تجدید پذیر استفاده می کند.

  یک سازمان کارآفرینی اجتماعی به طور طبیعی ریسک پذیر است. آنها روشهایی اتخاذ می كنند كه در مورد منافع مالی كمتر نگرانی دارند اما بیشتر به مزایای اجتماعی و زیست محیطی توجه می كنند. چنین سازمانی در وهله اول بر روی وجوه جمع آوری شده از مردم فعالیت می کند.

  یک سازمان کارآفرینی اجتماعی دارای انگیزه های خود محور است. این سازمان ها همچنین می توانند مانند سایر سازمان ها با اتخاذ رویه های سنتی تجارت و عدم مزاحمت در مورد مسائل اجتماعی و زیست محیطی فعالیت کنند.

  مثال های کارآفرینی

  اما این سازمان ها تصمیم می گیرند که مسیری متفاوت را دنبال کنند و از شیوه های تجاری استفاده کنند تا بتوانند تحولات مثبتی در جهان ایجاد کنند.

  شرکتهای کارآفرین اجتماعی از نظر فرهنگی هوشیار بوده و از مسائل اجتماعی آگاه هستند. بنابراین ، این سازمان ها برنامه های شغلی را به گونه ای طراحی می کنند تا بتوانند حداقل برای یک موضوع اجتماعی راه حلی ارائه دهند.

  این سازمان ها نه تنها با هوشیاری اجتماعی کار می کنند بلکه تغییراتی را که ایجاد کرده اند نیز پیگیری می کنند. به عنوان مثال ، اپل تصمیم گرفته است تمام درآمد حاصل از فروش آیفون های قرمز را به افراد مبتلا به ایدز اهدا کند. آنها همچنین قصد دارند نسل اول عاری از ایدز را در سال 2020 ایجاد کنند.

  آنها نه تنها تلاش می کنند بلکه داده ها را در قالب یک گزارش مفصل در وب سایت رسمی خود به اشتراک می گذارند.

  شرکتهای کارآفرینی اجتماعی برای مقابله با موضوعات اجتماعی به صورت استراتژیک کار می کنند. آنها به دنبال فرصتهایی هستند که مشاغل دیگر معمولاً از دست می دهند. آنها یک برنامه استراتژیک برای مقابله با این مشکل تهیه می کنند و مانند سایر کارآفرینان نیز برای رسیدن به هدف خود سخت تلاش می کنند.

  اصطلاح کارآفرینی اجتماعی

  اصطلاح کارآفرینی اجتماعی برای آن دسته از مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد که با هدف ایجاد تغییر مثبت در جامعه فعالیت می کنند. کارآفرینان اجتماعی یک دلیل اجتماعی را انتخاب می کنند که به آن اعتقاد دارند و برای حمایت از این هدف برنامه تجاری خود را طراحی می کنند.

  با این حال ، هیچ سازمانی را نمی توان یک سازمان خالص کارآفرینی اجتماعی نامید. زیرا در حالت ایده آل ، کارآفرینی اجتماعی به معنای سازمانی است که برای سود کار نمی کند و فقط برای یک هدف خاص کار می کند. در مقاله فوق ، ما به عنوان مثال در مورد مثالهای مختلفی از سازمانهایی که به عنوان سازمانهای کارآفرینی اجتماعی از آنها یاد می شود ، بحث کردیم ، که به دلیل کار اجتماعی که در کنار سودآوری فعالیت می کنند.

  در زمان حال ، بیشتر و بیشتر سازمان ها نگران محیط زیست و تغییرات آب و هوا و اتخاذ روشهای سبز هستند تا تأثیرات منفی بر محیط زیست کاهش یابد. سازمان های کارآفرینی اجتماعی برای کاهش اثر کربن باقیمانده از سازمان تلاش می کنند تا حد امکان بازیافت کنند. کارآفرینی اجتماعی این روزها بسیار محبوب شده است که بسیاری از سازمان ها به عنوان واحد برنامه ریزی استراتژیک خود از آن استفاده می کنند.

  منبع : marketing91

  انند هر چیز دیگری در زندگی ، تکنولوژی را باید زیر سوال برد و از دریچه معنوی ، اخلاقی و انسانی به آن نگاه کرد.

  یکی از کلید های بازاریابی موفق در هر پلتفرمی، دانستن نحوه عملکرد آن است. در حالی که فیس بوک دارای ویژگی های بسیاری است که ممکن است پیچیده به نظر برسند.

  راهنمای جامع وردپرس برای بازاریابی نقش وردپرس در بازاریابی داشتن یک وب سایت آنلاین برای صاحبان مشاغل، ناشران، نویسندگان، وبلاگ نویسان و سایر افراد که به اندازه کافی جدی هستند تا حضور آنلاین خود را به شیوه ای تأثیرگذار احساس کنند، به یک ضرورت تبدیل شده است. یک وب سایت به ایجاد اعتبار کمک می […]

  در اینجا پنج روند بازاریابی دیجیتال وجود دارد که رهبران کسب و کار باید در سال 2022 از آن استقبال کنند.

  بیاموزید که چگونه نقشه راه بازاریابی محتوای خود را توسعه دهید – نقشه ای که برای کسب و کار شما مناسب است.

  اصفهان – خیابان شیخ صدوق شمالی – کوچه شماره 44
  تلفن تماس : 09131291704-09132942800

  همکاران ما

  فروشگاه فایل بازاریابی

  وب سایت روانشناسی و روانپزشکی

  شماره های پیشین

  به فهرست دریافت کنندگان خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» بپیوندید.

  مثال های کارآفرینی

  عضویت در خبرنامه

  در
  ادبیات کارآفرینی اجتماعی برای یک کارآفرین اجتماعی ویژگی­ های شخصیتی گوناگونی شمرده
  می­ شود از جمله روحیه تسلیم­ ناپذیری و درس گرفتن از شکست­ها، تبدیل کردن تهدید به
  فرصت­، استفاده از راه­ حل های نوآورانه، ریسک­ پذیری و غیره. هنگامی که با این تعاریف
  آشنا می­شدم پیش خودم فکر می­کردم این­ تعریف از کارآفرین اجتماعی مبالغه آمیز است و کارآفرین اجتماعی را یک
  قهرمان شکست­ ناپذیر در نظر گرفته­ اند که احتمالا در دنیای واقعی بسیار به ندرت
  یافت می­ شود. مدتی گذشت و در طرح تحقیقاتی «بررسی تجارب جهانی بنگاه‌های اجتماعی و
  شناسایی کسب‌و‌کارهای اجتماعی در بستر تعاون» به خاطر مطالعه یک تعاونی سازگار با
  الگوی بنگاه­ های اجتماعی راهی سیستان شدم و در شهر زابل با شخصی آشنا شدم که بسیاری از این صفات را دارا بود. در ادامه قصدم بیان خلاصه­ ای از داستان
  زندگی و فعالیت­های آقای حمید صابری، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل تعاونی فراگیرملی
  توانمندسازی سیوستان است چراکه معتقدم داستان شکست­ها و تسلیم­ نشدن­های ایشان می­تواند
  بسیار الهام­بخش باشد.

  پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف در اسفند ماه سال 1394 همکاری خود با
  معاونت تعاون وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی را در قالب پروژه “بررسی تجارب
  جهانی بنگاه‌های
  اجتماعی و شناسایی کسب‌وکارهای
  اجتماعی در بستر تعاون” به صورت رسمی آغاز کرد و پس از 15 ماه، در تیر 1396
  این پروژه خاتمه یافت.

 • تحلیل تکنیکال سهام
 • در فاز اول این طرح پس از بررسی مبانی نظری و مرور ادبیات
  کارآفرینی، کارآفرینی اجتماعی، بنگاه اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی، سیاست‌ و برنامه‌ دولت‌ها در حمایت از بنگاه‌های اجتماعی در سه کشور منتخب ایتالیا، انگلستان و کره
  جنوبی مطالعه شد و 5 تجربه برتر جهانی بنگاه اجتماعی در حوزه‌های مختلف موردکاوی شدند. موسسه “لایف گیت1” در ایتالیا، “بیگ
  ایشو2” در انگلستان، “ووژو3” در کره جنوبی،
  “گرامین دنون4”
  در بنگلادش و “بیمارستان آراویند5” در هندوستان از بنگاه‌های اجتماعی مطالعه شده هستند.

  در فاز دوم و با استفاده از نتایج فاز اول، تناسب ابعاد
  نظری بنگاه اجتماعی و مدل تعاونی بررسی شد و نقاط مشترک و غیرمشترک آنان مشخص گشت.
  پس از آن، معیارها و شاخص‌های شناسایی بنگاه اجتماعی تعریف شدند که سه ویژگی اصلی
  آنان در ادامه بیان شده است.

  – ماموریت اجتماعی: به این معنا که با هدف رفع یک معضل
  اجتماعی تاسیس می‌شود.

  – فعالیت تجاری: بنگاه اجتماعی به لحاظ اقتصادی مستقل است و
  هزینه‌های خود را از طریق
  فعالیت تجاری تامین می‌کند.

  – محدودیت در تقسیم سود: بنگاه اجتماعی حداقل بخشی از سود را
  به توسعه کسب‌وکار و ماموریت
  اجتماعی خود اختصاص می‌دهد.

  همچنین یک نوع طبقه‌بندی بنگاه‌های اجتماعی که سازگاری و کاربرد بیشتری در بخش تعاون دارد
  نیز به عنوان ملاک تقسیم بندی در نظر گرفته شد.

  – بنگاه
  اجتماعی تولید کننده محصول یا ارائه‌دهنده خدمات اجتماعی

  – بنگاه اجتماعی
  با کارکنان حاشیه ­ای

  – بنگاه اجتماعی
  فعال در منطقه جغرافیایی خاص

  – بنگاه اجتماعی
  با فناوری و روش تولید اجتماعی

  مثال های کارآفرینی

  – بنگاه اجتماعی
  با مدل کسب و کار اجتماعی

  – بنگاه اجتماعی
  با مالکیت اجتماعی

  بر مبنای نتایج به دست آمده، در فاز سوم گرایش‌های مختلف تعاونی به لحاظ سازگاری با
  مدل بنگاه اجتماعی بررسی شدند که در نهایت سه گرایش مرزنشینان، فراگیر ملی و
  دهیاری‌ها به عنوان گرایش‌هایی که سازگاری بیشتری با بنگاه
  اجتماعی دارند و امکان به وجود آمدن چنین بنگاه‌هایی در آن بیشتر است شناسایی شدند. پس از آن و بر اساس
  داده‌های موجود، عملکرد
  این سه گرایش ارزیابی شدند و 10 درصد از تعاونی‌های فعال معرفی گشتند. در ادامه 5 تعاونی کشور که با مدل
  بنگاه اجتماعی سازگاری دارند موردکاوی شدند. تعاونی مرزنشینان بخش کوهسار شهرستان
  سلماس، تعاونی دهیاری‌های بخش
  زالیان شهرستان شازند و تعاونی فراگیر ملی توانمندسازی سیوستان شهرستان زابل از
  گرایش‌های سازگار انتخاب
  شدند. تعاونی چندمنظوره معلولین ایران فتح جم در تهران و تعاونی زنان صدف لب سیاه
  قشم نیز به عنوان دیگر تعاونی‌های منطبق با الگوی بنگاه اجتماعی مطالعه شدند.

  در فاز
  چهارم به عنوان جمع‌بندی پروژه،
  ابتدا برنامه آموزش جهت رشد تعاونی‌های سازگار با مدل بنگاه اجتماعی طراحی شد، پس از آن برنامه
  ترویج مفاهیم بنگاه اجتماعی در بستر تعاون تدوین گشت و در انتها، بسته سیاستی
  متناسب با شرایط کشور برای حمایت از بنگاه‌های اجتماعی در بستر تعاون آماده گردید.

  در گزارش‌های بعدی درباره نتایج هر بخش توضیحات
  بیشتری ارائه خواهد شد.

  [1] LifeGate

  [2]
  Big Issue

  [3]
  Woojoo

  [4]
  Grameen Danone

  [5]
  Aravind

  در یکی از شهرهای کوچکی که در حال انجام کار توسعه منطقه ای هستیم، به این رهیافت رسیدیم که سرمایه گذاری برای تربیت نسل بعدی دانش آموزانی که متفاوت بیاندیشند و پر امیدتر، پرتلاش تر و خودباورتر از نسل فعلی باشند، کمک پایداری به آینده توسعه منطقه است. لذا برنامه های متنوعی برای حوزه آموزش و پرورش تعریف کردیم که در نوع خود جالب و متفاوت هستند و به این شکل شاید بشود گفت برای اولین بار در کشور و با هدف کمک به توسعه یک منطقه پیاده سازی می شوند.

  در همین راستا، جمعی از معلمان دغدغه مند که دوست دارند به بهبود منطقه خودشان کمک کنند و البته این اطمینان نسبی را هم داریم که قصد مهاجرت تا 5 سال آینده را ندارند(یعنی حالا حالا ها در منطقه شان می مانند)، انتخاب کرده ایم و قرار است در یک سفر تفریحی-آموزشی ویژه، کمک کنیم که بینش های جدیدی در حوزه آموزش را بر اساس تجربه نهادهای منتخب آموزشی کشور ، کسب کنند.

  جدای از هدف های خوب و ویژه این دوره آموزشی-تفریحی، اما در صحبت با همکاران به نکاتی رسیده ایم که دقت به آنها در طراحی این دوره خیلی اهمیت دارد. در واقع، چنین دوره هایی و چنین برنامه های مثبت و انگیزاننده ای، ممکن است که تاثیرات منفی ناخواسته ای هم داشته باشند که بر خلاف اهداف اولیه خود عمل کنند.

  از جهت روشن شدن موضوع، دو نکته را در رابطه با همین برنامه ذکر می کنم:

  اول اینکه بازدید مدارس خوب و پیشرو و خلاق تهران و بابلسر و سایر نقاط کشور، اگرچه حتما در باز شدن افق های دید این عزیزان می تواند موثر باشد؛ اما از سوی دیگر برای معلمان منطقه محروم، ممکن است سبب تقویت حس ناامیدی از طریق مقایسه امکانات و شرایط و محدودیت های خود با شرایط دیگر مدارس پیشرو شود و حتی برخی از این معلمان را به مهاجرت از منطقه خود در سالیان آینده ترغیب کند؛ برای کم رنگ کردن این پیامد، تصمیم گرفتیم که در این سفر تفریحی، قسمت تیره و سیاه تهران و شهرهای بزرگ را هم به ایشان نشان دهیم. لذا بازدید از چند مدرسه در مناطق مسئله دار و حاشیه ای تهران و مواجهه از نزدیک با چالش های ایشان را به برنامه اضافه کردیم.

  چالش دوم این بود که نشان دادن این روشهای پیشرو و مدرن آموزشی به دلیل فاصله زیاد با شرایط ایشان در آن شهر کوچک، ممکن است این حس را ایجاد کند که نمی تواند سبب تغییر و تحول در منطقه فعالیت ایشان شود و لذا نهایتا بعد از بازگشت از سفر، «بی عملی» در رابطه با پیاده سازی افق های جدید کسب شده از این تور آموزشی اتفاق بیافتد. برای حل این مسئله نیز تصمیم گرفتیم جلسات توجیهی قبل، حین و بعد از سفر را جدی بگیریم و برنامه ویژه ای برایشان داشته باشیم. به طوری که در مقاطع مختلف زمانی این تور، بتوانیم با تشکیل جلسات هم اندیشی و مباحثه، دغدغه ها را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم و بتوانیم همگرایی ذهنی و دلی در رابطه با راه های جدید ایجاد تحول در آموزش و پرورش آن منطقه محروم ایجاد کنیم.

  سخن پایانی اینکه مداخله در امر توسعه به ویژه در مناطق کوچک که اثرات اقدامات می تواند زود دیده شود و نیز گسترده باشد، امری بسیار حساس است و باید با سنجش دقیق جوانب و پیش بینی پیامدهای ناخواسته آن صورت بگیرد.

  ایده‌های
  نو و نوآوری های فناورانه در کسب و کارهای تجاری، عموما با هدف تجاری سازی و
  درآمدزایی شکل گرفته‌اند. بنابراین صاحبان ایده به شدت از آنها مراقبت می‌کنند و
  با شیوه‌های مختلف از حقوق مالکیت معنوی خود دفاع می‌کنند. این اتفاق ضمن زوایای
  مثبتش، جلوی به اشتراک گذاری آزادانه ایده‌ها را می‌گیرد و فرآیند یادگیری از
  همدیگر را کند می‌کند.

   هدف بنده از نگارش این طرح و انتشار آن، این است که نشان
  دهم، به عکس ایده‌های تجاری، میتوان ایده‌های اجتماعی را با هم به اشتراک بگذاریم
  و در اصلاح آنها بکوشیم. وقتی هدف اصلی یک نوآوری، حل معضلی اجتماعی باشد، دیگر
  مهم نیست این کار توسط چه شخص یا نهادی اجرا می‌شود، مهم انجام درست آن و حل آن
  معضل است.

  طرح
  هم‌سفره

  به
  دلیل کاهش یارانه‌های دولتی در بخش نان، و به این دلیل که نان قوت غالب اقشار ضعیف
  است، فشار اقتصادی به این خانواده‌ها بیشتر شده است. پیشنهاد بنده به نام طرح «هم
  سفره» در نظر دارد تا با ارائه‌ی سازوکاری، از فشار وارده برروی دهک های پائین
  بکاهد و دغدغه‌های مربوط به نان را از دوش سرپرستان خانوار بردارد.

  بصورت خلاصه در این طرح
  (که ابتدا می‌بایست بصورت پویش-کمپین- و سپس بصورت فرآیندی ثابت باشد) مشتریان
  نانوایی مناطق متمول شهر، با خرید نوع خاصی از نان، به اسم نان «هم سفره»، بودجه‌ی
  لازم برای ایجاد تسهیلات در نانوایی‌های مناطق محروم را فراهم می‌کنند. این نوع
  خاص نان، می‌تواند نانی باشد که بجای کنجد برروی آن ماده‌ی ارزانتر سالمی مثل سبوس
  ریخته شده است. مشتری با پرداخت نرخ معادل نان کنجدی، نان سبوس‌دار «هم سفره»
  خریداری می‌کند و از این راه اضافه درآمدی برای اجرای طرح بدست می‌آید.

  در
  ادامه و پس از خرید نان‌های «هم سفره» توسط اقشار مرفه‌تر، درآمد مازاد بین
  نانوایی های هدف در مناطق محروم تقسیم می‌شود. این نانوایی‌ها می‌بایست نان «هم
  سفره» را با نرخ پائین مصوب (مثلا نصف قیمت) به فروش برسانند.

  در
  این بین ممکن است چالش‌هایی بوجود بیاید که برای هریک می‌توان به سناریوهایی برای
  حل معضل فکر کرد:

  ·       چطور مطمئن شویم، این نان به
  اقشاری می‌رسد که بواقع نیازمند هستند؟

  خوشبختانه
  طرح های خیرخواهانه دیگری هم در شهرها رقم خورده است که نتایج آن نشان می‌دهد مردم
  هم با این طرح ها همکاری می‌کنند، برای مثال در طرح اخیر دیوار مهربانی که گسترش
  پیدا کرده و از آن استقبال شده است، اگر شخصی به واقع نیازمند نباشد از پوشاک
  مربوطه استفاده نمی‌کند.

  راه
  حل کامل برای این مشکل وجود ندارد. اما می‌توان برای اطمینان بیشتر راه حل هایی را
  پیش گرفت: برای مثال اگر در این طرح مشاهده شود که نان «هم سفره» توسط بسیاری از
  اقشار خریداری میشود، و یا حتی از محله های دیگر برای خرید این نان هجوم آورده شده
  است، می‌توان هزینه‌های جانبی خرید این نان را بالا برد. برای مثال این نان در
  ساعت خاصی از روز (اول وقت) طبخ شود. و یا این نان تنها بصورت تکی فروخته شود. و
  یا روش های دیگر …

  ·       آبروی اقشار ضعیف در خرید
  این نان چگونه حفظ شود؟

  شکل
  ظاهری نان: همانطور که در خلاصه اولیه اشاره شد، اشخاصی که در طرح خیرخواهانه «هم
  سفره» شرکت می‌کنند به ازای پرداخت مبلغ نان کنجدی، نان سبوس‌دار دریافت می‌کنند.
  اما هنگام فروش نان با قیمت مناسب برای اقشار ضعیف نمی‌توان این کار را انجام داد.
  می‌بایست از نان معمولی استفاده کرد تا نان از نظر ظاهری با نان های خریداری شده‌ی
  دیگر تفاوتی نداشته باشد و خدای ناکرده از این طریق، استفاده کنندگان از نان «هم‌سفره»
  مشخص نشوند.

  مخفی
  بودن فرآیند خرید: یکی از معضلات مهم، مخفی بودن خرید این نان توسط افراد نیازمند
  است. شاید یک راه حل، استفاده از ساعت خاص برای طبخ نان «هم سفره» در محله‌های
  محروم است. برای مثال نانوایی های طرح هم سفره، در ابتدای صبح و بمدت یک ساعت،
  تنها نان‌های این طرح را طبخ کنند، و این امر به اطلاع مردم محل برسد تا فقط افراد
  نیازمند در این ساعت به نانوایی مراجعه کنند.

  ·       چطور از استقبال از این طرح
  از طرف افراد محله‌های مرفه‌تر مطمئن شویم؟

  این
  طرح مانند تمام طرح های خیرخواهانه، برای مشهور شدن و استقبال عمومی، نیازمند
  برنامه‌ای همه جانبه برای اطلاع‌رسانی و ترویج دارد. بنابراین ایجاد پویشی فکر شده
  برای شروع این طرح الزامی است. در این پویش می‌توان از تاکتیک های متنوعی برای
  آگاه سازی مردم، تبلیغ استفاده های این طرح و ذکر نتایج این طرح پس از شروع،
  استفاده کرد.

  البته
  عملیات این طرح (شامل نوع انتخاب نانوایی‌های هدف، انتخاب تمایز نان مربوطه، نحوه
  محاسبه اضافه درآمد این نوع نان و زمان‌بندی جمع آوری اضافه درآمد، تقسیم این
  اضافه درآمد بین نانوایی‌های هدف، نظارت برروی کار نانوایی های هدف طرح،
  …)  جزئیاتی است که هریک در موفقیت طرح مهم اند ولی در این مقال نمی‌گنجند.

  بسیاری
  از ما ایده‌هایی از این قبیل داریم، که می‌توان با به اشتراک گذاشتن آنها، کیفیت
  آنها را بالاببریم و آنها را اصلاح کرده و به عملیاتی کردن نزدیک‌تر کنیم. پس
  منتظر چه هستیم؟

  بسم الله الرحمن الرحیم

  همه ی ما
  اخبار آلودگی شهرهای بزرگ، مخصوصا شهر تهران را پیاپی می شنویم، هوایی که به شدت
  آلوده است و نفس کشیدن را برای ساکنین این شهرها، با سختی و ضررهای بسیار، همراه
  کرده است.

  متاسفانه
  کشور ما، ایران در رتبه بندی کشورهای جهان بر اساس بیشرین میزان آلودگی هوا، رتبه
  هشتم را داراست اگر به معضل آلودگی هوا، دیگر مشکلات زیست محیطی نظیر آلودگی آب
  ها، تخریب مراتع و جنگل ها، فاضلاب های صنعتی و … را نیز اضافه کنیم، متوجه می
  شویم اوضاع محیط زیستی کشور اصلا شرایط مناسب ندارد. این مطلب قصد ندارد صرفا
  مشکلات زیست محیطی را بیان کند بلکه هدف اصلی نگارش آن، ارائه یک نمونه نوآوری
  اجتماعی در چین برای مقابله با مشکل آلودگی هواست.

  این
  نوآوری اجتماعی، موسسه امور عمومی و زیست محیطی IPE(Institute for Public and Environmental Affairs) نام دارد موسسه ای که برای مقابله با مشکل
  آلودگی در چین، اقدامی نوآورانه انجام داد.

  IPE با جلب مشارکت مردم و با اهرم قرار دادن
  فشارهای عمومی، تلاش می کند آلودگی های مختلف زیست محیطی را کنترل کند. این موسسه
  میزان آلودگی مناطق مختلف را بر روی نقشه هایی موسوم به نقشه های آلودگی، نمایش می
  دهد همچنین با فراهم آوردن پایگاهی ارزشمند از میزان آلایندگی صنایع مختلف در چین
  و آگاه کردن مردم، تقاضای مردم برای کنترل آلودگی صنایع را اهرمی برای فشار بر
  صنایع آلاینده قرار می دهد؛ همچنین با اهمیت یافتن پایبندی به مسئولیت اجتماعی
  شرکتی (CSR) در سال های اخیر، شرکت های چندملیتی که قصد دارند بخشی از زنجیره
  تامین خود را به کارخانه های چینی برونسپاری کنند به دلیل تقاضای مشتریانشان، چاره
  ای ندارند جز آنکه مسئولانه رفتار کنند و از همکاری با کارخانه های آلاینده اجتناب
  کنند. اهرم قرار دادن فشارهای اجتماعی-اقتصادی، راهکاری مناسب برای کاهش میزان
  آلایندگی صنایع مختلف آلاینده در چین بوده است. شاید بتوان مانند این اقدام را در
  کشورهای دیگر نیز انجام داد و با معرفی صنایع آلاینده به مردم، آگاهی آنها را
  افزایش داد؛ طبیعتا مردم از محصولات و خدمات صنایعی استفاده می کنند که میزان
  آلایندگی کمتری داشته باشند و کاهش تقاضا برای محصولات و خدمات صنایع و کارخانه
  های آلاینده، اهرم قوی ای برای کنترل و کاهش میزان آلایندگی آنهاست.

   

   

  بسم الله
  الرحمن الرحیم

  در یکی
  از سخنرانی های سال 2009 تِد (TED) ایده ای مطرح شد که یک نوآوری اجتماعی
  محسوب می شود. نام محصول، محافظ زندگی (Life
  Saver) است. مایکل
  ریچارد (Michael Pritchard)، سخنران این برنامه که مبدع این سیستم است در
  مورد انگیزه اصلی و برخی جزئیات فنی اختراع خود صحبت می‌کند. او بیان می‌کند که
  سونامی سال 2004 در آسیا، موجب شد مردم آسیب دیده، چند هفته به آب آشامیدنی سالم
  دسترسی نداشته باشند. پس از چند ماه که طوفان کاترینا، آمریکا را در نوردید برای
  او جالب بود که مردم آسیب‌دیده، حتی در یک کشور توسعه یافته برای چند روز به آب
  آشامیدنی سالم، دسترسی نداشتند. این موضوع بعلاوه بیماری‌های ناشی از عدم دسترسی
  به آب آشامیدنی سالم و مرگ بیش از 2 میلیون کودک در سال به علت مصرف آب ناسالم،
  انگیزه‌های اصلی او برای این اقدام نوآورانه اجتماعی بوده است. او مدعی است که
  بطری‌های تولید شده توسط او تمامی ویروس‌ها و باکتری‌ها را فیلتر می‌کند؛ مهم نیست
  که آب ورودی به این دستگاه چقدر آلوده باشد، آب خروجی از آن کاملا بهداشتی است.

   این نوآوری در راستای بر طرف کردن یکی از مشکلات
  اساسی دنیا به ویژه در کشورهای فقیر، را می‌توان مصداق یک نوآوری اجتماعی دانست.
  فیلم تِد این سخنرانی به همراه زیرنویس فارسی در این لینک قابل مشاهده است.

  لازم به
  ذکر است که ابتدا این مطلب را تحت عنوان ” یک نمونه نوآوری اجتماعی ” منتشر شده بود که با تذکر دقیق یکی از دوستان، در مورد تعریف نوآوری اجتماعی، تحقیقات بیشتری انجام شد. نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که طبق برخی از تعاریف، این اقدام نوآورانه که در راستای برطرف کردن مشکلات اجتماعی انجام شده است گرچه کارآفرینی
  اجتماعی محسوب می شود، نمی توان آن را نوآوری اجتماعی به حساب آورد.

  البته لازم به ذکر است که ادبیات نوآوری اجتماعی، گسترده است و طبق برخی از تعاریف می توان این اقدام را نوآوری اجتماعی به حساب آورد.

  در مطالب آینده به ذکر تعاریف مختلف نوآوری اجتماعی پرداخته خواهد شد.

  02188746213

  کارافرینی زنان در جامعه امروز بسیار مورد توجه است زیرا زنان نقش مهم و در حال گسترشی در زمینه کسب و کار دارند. در سال‌های اخیر، سهم زنان در کسب و کارهای خصوصی به اندازه کارهای دولتی روند رو به رشدی را طی کرده است. موفقیت زنان کارآفرین در جوامع نه تنها سبب سودهای اقتصادی می‌شود، بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد می‌کند.

  ایده های پولساز برای بانوان و کارآفرینی برای بانوان مواردی ست مه امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این موضوعات ا توجه به گستردگی که دارند، منابع متعددی را نیز شامل می­شوند. بر همین اساس بهتر است با توجه به نیاز و موقعیت خود بهترین منابع را انتخاب کنید.

  در سال های اخیر موضوع اشتغال زنان مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. و زنان نیز در سال های اخیر بیشتر وارد بازار کار و درآمد زایی شده اند. بر همین اساس بهتر است زنان برای ورود به بازار و کسب درآمد در ابتدا به علایق و توانایی­های خود توجه کنید و در مراحل بعد به آموزش مهارت­های مورد علاقه خود بپردازند.

  زنان به دلایل معتدد از جمله بیکاری و کاهش دستمزد‌ها و نارضایتی از شغل قبلی، پا در عرصه کارآفرینی می‌گذارند. کار آفرینی راهی برای برون‌رفت از بیکاری معمول است. بررسی‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد 11 عامل اصلی زمینه‌ساز بیکارشدن زنان عواملی همچون:

  مثال های کارآفرینی

  که از میان آن‌ها سه عامل اخراج، حقوق اندک و موقتی بودن کار بیش از دیگر عوامل تأثیرگذار است. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی 0 تا 100 کارافرینی زنان بپردازیم. برخی از چالش‌ها و ایده های کارافرینی زنان (ایده های نو برای کارآفرینی) را بررسی و موفق‌ترین زنان کارآفرین در ایران را معرفی‌کنیم. همچنین 18 ایده کارافرینی زنان را نیز برای مشتاقان ذکر خواهیم کرد. ایده های کار افرینی چیست؟

  برخلاف باور عموم، ایده‎‌های زیادی برای کارافرینی زنان وجود دارد. بین زنان و مردان در حوزه کارآفرینی تفاوتی وجود ندارد. اگر یک مرد قادر به راه اندازی کسب و کاری است پس مطمئناً یک زن هم این توانایی را دارد. زنان نیز مانند مردان توانایی این را دارند که هر ایده‌ای را محقق کنند و کسب و کار خود را راه اندازی کنند. زنان زیادی وجود دارند که می‌توانند کارهایی را که به اشتباه در باور عموم مردانه هستند بهتر از مردان انجام دهند.

  برای مثال یک زن می‌تواند پلیس و یا حتی خلبان بهتری از یک مرد باشد؛ این موضوع در رابطه با کارافرینی زنان نیز صادق است و زنان هم مانند مردان می‌توانند یک کارخانه یا کسب و کار بزرگ با هزاران کارمند را راه‌اندازی و مدیریت کنند. پس زنان نباید خود را محدود کنند و با تقویت اعتماد به‌ نفس و پشتکار پا در مسیر کارآفرینی بگذارند.

  از طرفی کارآفرینی بانوان موضوعی است که در نهایت باعث اعتماد به نفس و کارکرد بهتر آن­ها در جامعه می­شود. بر همین اساس بهتر است زن­ها بیشتر از سال های قبل وارد بازار کار و سرمایه گذاری شوند. و مهارت­های خود را به چالش بکشند و در تعامل بیشتری با افراد قرار بگیرند.

 • بانک ساان
 • 18 ایده کارافرینی زنان و شروع یک کسب و کار را در ادامه نام خواهیم برد.

  اگر در تولید محصولی مهارت دارید یا فردی را می‌شناسید که می‌توانند محصولی را با کیفیت تولید کنند می‌توانید یک گارکاه تولیدی راه‌ اندازی کنید. ابتدا خودتان به صورت فردی شروع به تولید تعداد محدودی کنید و بازار خرید و فروش را بسنجید.

  اگر دیدید که از آن محصول تولیدی شما استقبال شد با تعداد محدودی کارمند شروع کنید؛ ابتدا باید به دنبال خریداران عمده برای فروش محصول باشید و سعی کنید نیاز مخاطبانتان را بر طرف کنید.

  سعی کنید با افرادی همکاری کنید که مهارت‌های مکمل شما را دارند و احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهند.

  نقش زنان کارآفرین در حوضه خدمات نیز بسیار پررنگ و موفق است. خدمات مختلف همیشه مخاطبان خود را دارند. شما هم می‌توانید شرکت کوچکی برای ارائه خدمات مورد نیاز مخاطبان راه‌اندازی کنید.

  برای موفقیت در این کار بهتر است که نوآوری و خلاقیت داشته باشید و کار خود را با تکنولوژی تلفیق کنید. برای مثال می‌توانید سایت و اپلیکیشن کسب‌و‌کار خود را از ابتدای فعالیت راه‌اندازی کنید تا مخاطبان بیشتر دسترسی داشته باشید.

  راه‌اندازی فروشگاه ساده‌ترین کاری است که یک کارآفرین زن می‌تواند انجام دهد. برای موفقیت در این کار هم باید تکنولوژی را وارد کار خود کنید و با نوآوری و خلاقیت خود یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید.

  راه‌ اندازی یک مرکز آموزشی با تمام سختی‌هایی که دارد یکی از کارهایی با درآمد خوب و لذت بخش برای کارافرینی زنان است. برای را‌ه‌اندازی مرکز آموزشی باید از نهاد‌های مربوطه مجوز‌های لازم را دریافت کنید.

  برای موفقیت در این کار به شما توصیه می‌ کنیم که همیشه در کار خود صادق باشید و شفافیت داشته باشید. مؤسسات زیادی برای آموزش مهارت‌های مختلف وجود دارند که شما برای برتری نسبت به آن‌ها بهتر است که دوره‌های مفیدتر و با کیفیت‌تری ارائه دهید و از اساتید حرفه‌ای کمک بگیرید.

  راه‌اندازی باشگاه ورزشی به سرمایه تقریباً زیادی نیاز دارد؛ اما می‌تواند برای شما بسیار سودآور باشد. برای این کار ‌هم باید مجوز‌های لازم را دریافت کنید و با مربی‌های حرفه ای همکاری کنید.

  از سری ایده‌های کارافرینی زنان هنر نمد دوزی است. نمد دوزی در عین سادگی بسیار کاربردی و زیباست و همه افراد با سنین مختلف می‌توانند با توجه به نیاز خودشان از این هنر استفاده کنند.

  نمد دوزی هم در منزل امکان پذیر است و چیز مشاغل کسب و کار خانگی بحساب می آید و هم کارگاه‌های کوچک و بزرگ این کار هزینه زیادی نمی‌خواهد و محصولات متنوعی را می‌توان به تولید رساند که در بازار نیز پر طرفدار هستند.

  همین تنوع در محصولات و هزینه کم راه‌اندازی این کار باعث شده است طرفداران بسیاری را به خود اختصاص دهد. نمد دوزی نیاز به مهارت دارد اما نیازی به کلاس رفتن‌های پی‌درپی ندارد.

  در فنی و حرفه‌ای‌ها کلاس‌های هنری آموزش چرم دوزی بسیار به چشم می‌خورد. زنان کارآفرین می‌توانند به راه اندازی کارگاه‌ چرم دوزی بپردازند.

  چرم دوزی نیز مانند نمد دوزی نیاز به مهارت دارد و البته کمی سرمایه برای خرید مواد اولیه و اجاره یک کارگاه اما تفاوت چرم ‌دوزی و نمد دوزی این است که در دوخت و تولید چرم دقت و ظرافت حرف اول را می‌زند باید در این راه بسیار تمرین کنید و بعد از حرفه‌ای شدن شروع به فروش محصولات چرمی کارگاه خود کنید.

  بسیاری از زنان کار آفرین موفق را می‌توان یافت که با کارگاه چرم‌دوزی درآمد بسیار خوبی دارند در نتیجه می‌توان گفت اگر حرفه‌ای باشید و از بازار فروش بهره‌مند باشید ایده فوق‌العاده‌ای است.

  اخیراً زنان کارآفرین بیشتری اقدام به تولید و راه ‌اندازی کارگاه‌هایی کرده‌اند. عروسک سازی یکی از ده‌ها ایده‌ی کسب و کار است. برای موفقیت در کسب و کار عروسک سازی باید با سلیقه بچه‌ها آشنا باشید به صورتی عروسک را طراحی کنید که بچه‌ها با دیدن عروسک شما عاشقش شوند.

  اگر کمی سلیقه و خلاقیت در این زمینه به کار ببرید درآمد شگفت‌انگیزی خواهید داشت. سرکارخانم معصومه تاجیک نمونه کارآفرین در این زمینه است. تاجیک با ترکیب ایده و خلاقیتش، با عروسک‌های متفاوتی که در سایت‌های خارجی دیده، عروسک‌هایی منحصر به فرد ساخته و آن‌ها از طریق اینترنت به فروش می‌رساند.

  شمع سازی از هنرهای جذاب و زیبا است که طرفدارن زیادی دارد. شمع‌ها کابرد‌های بسیاری دارد بسیاری برای دکوراسیون و زیبایی منزل از شمع استفاده می‌کنند همچنین شمع‌ها در سایز‌ها مدل‌ها و رنگ‌های متفاوتی هستند.

  درنتیجه شمع‌ها بازار فروش خوبی ‌دارند. شمع سازی ‌کار سختی نیست نیاز به کلاس و مهارت‌های‌ خاصی نیز ندارد برای راه‌اندازی این کسب و کار نیاز به سرمایه زیادی نیست.

  تولید ست آشپزخانه و راه‌اندازی کارگاه تولیدی و فروش آن ایده‌ی جالبی است که امروزه بازار داغی دارد. ست آشپزخانه شامل موارد زیر است:

  بسته‌بندی خشکبار یکی از پول‌ساز ترین مشاغل محسوب می‌شود. روش کار به این صورت است که پس از اخذ مجوز از جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت محصولات خشکباری را به صورت فله‌ای خریداری کرده و در دستگاه بسته‌بندی خشکبار قرار می‌دهید.

  این دستگاه محصولات را شسته و تمیز می‌کند سپس در بسته‌بندی‌های مخصوص خشکبار بسته‌بندی می‌کند. این کار درآمد خوبی دارد و می‌تواند زنان زیادی را مشغول کار کند.

  مثال های کارآفرینی

  ساخت تراریوم مناسب کارآفرینانی است که به پرورش گل و گیاه علاقه‌مند هستند برای موفقیت در این کار نیاز است کمی خلاقیت و سلیقه به خرج دهید. سرمایه مورد نیاز برای این ایده زیر یک میلیون تومان است.

  غالباً همه ما در خانه گلدان گیاهان زینتی نگهداری می‌کنیم یا در باغچه خود بعضی از گیاهان را بخاطر زیبایی آن‌ها پرورش می‌‌دهیم علاوه بر این گیاهان دیگری هستند که جنبه دارویی دارند و پرورش آن‌ها کار سختی نیست.

  تنها کافیست به پرورش گیاهان نظم دهیم و با برنامه‌ریزی درست و همچنین احداث یک گلخانه کوچک می‌توان یک کسب و کار پر سود راه‌اندازی و به پیشرفت شغلی نیز دست پیدا کنید .

  این روزها پرورش قارچ بسیار تبلیغ می‌شود، ولی آیا این کار برای علاقه‌مندان پرورش قارچ می‌صرفد؟ جواب مثبت است. زنان کارآفرین بسیاری از پرورش قارچ در گلخانه‌های کوچک شروع کردند و هم اکنون تولیدات خود را به کشور‌های همسایه صادر می‌کنند.

  شما کاری را سراغ دارید که سود آن 400 الی 500 درصد باشد؟ یعنی با هزار تومان سرمایه‌گذازی 5 هزارتومان درآمد داشته باشید!! برای این کار به یک آشپزخانه نیازمندید صاحب کار یا کارآفرین سبزی را به صورت فله‌ای و عمده می‌خرد و سپس به بسته ‌بندی اقدام میکند. خلاف تصور عموم این ایده های جدید کارآفرینی جز پولساز‌ترین‌ ها قرار دارد.

  ساخت زیورآلات رشته‌ای است که اکثر خانم‌ها به آن علاقه دارند مخصوصا خانم‌های جوان، این رشته نیازمند سلیقه و پشتکار است.   چه کاری بهتر از تولید زیورآلات برای زنان کارآفرین، همانطور که گفته شد سلیقه امر مهمی برای تولید این محصول است.

  به دلیل استقبال زیاد پرورش طیور و وجود کارآفرینان خانم موفق دراین صنعت انواع پرورش طیور را گردآوری کرده‌ایم. یک ایده جدید با مشتریان فراوان پرورش بلدرچین است کارآفرینی از طریق بلدرچین درآمد فوق‌العاده‌ای دارد.

  بلدرچین از جمله منابع پروتئینی است که آرام آرام جای خود را در سفره‌های ایرانی باز می‌کند و تولید آن در کشور روز به روز افزایش می‌یابد.

  ویژگی‌های استثنایی بلدرچین و سودآوری تولید آن موجب جلب توجه پرورش دهندگان طیور شده است. انواع بلدرچین عبارت است از:

  پرورش بلدرچین از جمله حوزه‌های جدید در صنعت کشاورزی است که در سال‌های اخیر توجه خوبی به آن شده است. شما می‌توانید در یک مکان کوچک پرنده کوچک بلدرچین راچه به صورت گوشتی و چه به صورت تخم‌گذار نگهداری کنید و از سود اقتصادی خوب آن بهره‌مند شوید.

  پرورش پرندگان نیز یکی از ایده‌های کارافرینی زنان است. علاقه‌مندان به طیور به پرورش انواع پرندگان زینتی پرداخته و می‌توان ماهانه درآمدی بالا کسب کنند.

  طراحی لباس یک هنر است که در صنعت مد و پوشاک از تجارت بسیار خوبی برخوردار است بسیاری از افراد که در این صنعت کار ‌می‎‌کنند درآمد کمی دارند.

  اما اقلیتی وجود دارد که به برند تبدیل شده‌اند و درآمد آن‌ها از پزشک متخصص قلب نیز بسیار بیشتر است. اگر به این حرفه علاقه دارید باید بسیار تلاش کنید هم در زمینه تخصص خود هم در زمینه برندینگ.

  بسیاری از زنان کارآفرین اقدام به تاسیس مراکز خدماتی در زمینه نگهداری از سالمندان کرده‌اند. در زندگی امروزی و دغدغه‌ها، بسیاری از خانواده‌ها را مشاهده می‌کنیم که برای نگهداری از سالمندانشان با مشکل روبه‌رو هستند. شما می‌توانید در این زمینه کارآفرینی کنید و مرکزی تحت عنوان خدمات رسانی به سالمندان تأسیس نمایید.

  با استفاده از ظروف شیشه‌ای ساده می‌توان وسایل تزئینی و دکوری جالبی ایجاد کرد. در صورتی که نقاشی کردن هم بلد نباشید می‌توانید با استفاده از نقش‌های اطرف خود یک نقاشی زیبا بر روی شیشه‌ها رسم کنید. نقاشی روی شیشه را ویترای می‌گویند، زیرا رنگ‌هایی که برای این نوع نقاشی استفاده می‌شود، ویترای نام دارد.

  برای تولید باکس‌های هدیه به یک کارگاه کوچک و مواد اولیه نیاز است. به راحتی می‌توانید باکس‌های هدیه تولید کنید البته کمی خلاقیت و سلیقه هم نیاز است. نقش زنان کارآفرین در تولید این نوع از محصولات بسیار پررنگ است.

  با توجه به این که در سال های اخیر علاقه افراد برای شرکت در مراسم های مختلف و استفاده از باکس­های هدیه در ابعاد و طرح­های مختلف بیشتر شده است. و همین موضوع باعث می­شود تا افرادی که وارد این معقوله می­شوند با توجه به خلاقیتی که در کار خود نشان می­دهند بیشتر دیده بشوند و به درآمد بیشتر برسند.

  کارآفرینی به وسیله بسته‌بندی ادویه‌جات یکی از پول ساز‌ترین ایده‌های کار در منزل است که باید مجوز‌های لازم از جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت دریافت کنید بعد دستگاه بسته بندی ادویه‌جات تهیه و ادویه‌ها را بسته‌ بندی کنید.

  این کسب و کار در سال­های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده. بسیاری از خانم های خانه دار به این شغل روی آورده اند که در نهایت باعث افزایش درآمد و بازدهی بیشتر در دراز مدت برای آن­ها شده است.

  شاید افراد زیادی بخواهند کارآفرین شوند ولی ندانند از کجا شروع کنند. برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق باید اصولی را به خوبی یاد بگیرید.

  نیازی نیست شما هیچ کدام از موارد زیر را داشته باشید چون این تصور غلط از گذشته وجود داشته که حتماً یک کارآفرین 1. پول یا حامی 2. تجربه کار 3. شریک 4. محیط خوب 5. ایده و یک مغز متفکر داشته باشید. پس کافیست این باورهای غلط را از ذهنتان دور کنید شما به هیچ کدام از این موارد نیازی ندارید.

  متأسفانه افراد زیادی فکر‌ می‌کنند اگر ایده‌ای نداشته باشند پس موفق نمی‌شوند ولی اصلا جای نگرانی نیست بدون ایده‌هم می‌توانید موفق شوید.

  در بعضی از شرایط حتی اگر هزار ایده هم داشته باشید باز هم نمی‌توان موفق بود فقط باید بر روی چیزهایی مثل ایده کار کنید. البته ایده چیزی نیست که تمامی نتیجه شما به آن وابسته باشد چرا که بدون آن هم امکان موفقیت وجود دارد.

  به طور مثال برای شروع کارافرینی و ایجاد تعامل بیشتر با افراد لازم است که به نیازهای اطرافیان خود دقت کنید. محصولاتی طراحی و ارائه کنید که باعث برطرف کردن نیازهای آنان شود و شما هم از طریق برطرف کردن نیاز آن¬ها به درآمد برسید و تجربه مناسبی نیز در این مسیر کسب کرده باشید.

  در انتهای این بحث می­توان گفت برای آغاز راه خود نترسید. به توانایی ها مهارت های خود ایمان داشته باشید و بر اساس آن­ها اهداف و برنامه های خود را پیش ببرید. به ایت نکته نیز توجه داشته باشید که مسیر پیشرفت تمام افراد به یک شکل نیست و شما می­توانید از راه­های مختلف به درآمد برسید.

  مؤسس و بنیان‌گذار شرکت تخفیفان است.  خانم دانشور پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود به لندن مهاجرت کرد و بعد از مدتی به ایران بازگشت و با سرمایه شخصی و به کمک خواهر خود سایت تخفیفان را راه‌اندازی کرد.

  تبسم لطیفی که مؤسس استارتاپ مامان پز است، دانش آموخته رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی و رشته کارآفرینی در مقطع کارشناسی ارشد است.

  ثنا خالصی که بنیان‌گذار استارتاپ کمدا است؛ بعد از تحصیل در دانشگاه آکسفورد و فعالیت در چند شرکت خارجی در زمینه تجارت الکترونیک به ایران بازگشت و کسب و کار خود را راه‌اندازی کرد.

  بسیاری از ما، انوشه انصاری را به عنوان اولین ایرانی که به فضا رفت می‌شناسیم اما انوشه انصاری جز زنان کارآفرین موفق دنیا است. شرکت‌های انوشه انصاری در لیست 500 شرکت سریع و درحال رشد دنیا قرار گرفته است.

  سخن آخر

  در این مقاله به توضیح 0 تا 100 کارآفرینی پرداخته شد همچنین 18 ایده کارافرینی (ایده برای کارآفرینی) زنان را بررسی کردیم. فعالیت زنان در عرضه کارآفرینی در جوامع، تحولات زیادی در کلیه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره به وجود آورده و به عنوان مهم‌ترین ابزار کارآفرینی مدرن مورد توجه قرار گرفته است.

  هر چند در ابتدای مسیر ورود زنان به بازار کار، چالش­های زیادی برای آنان فراهم می­شود. این چالش­ها در مراحل اولیه ورود آن­ها به بازار کار ممکن است باعث سردی و عدم ادامه آن­ها برای شروع کسب و کار شود. اما باید توجه داشت، شروع هر کاری در ابتدا برای همه افراد با چالش­های زیادی همراه است. بهتر است برای ادامه مسیر به نیاز بازار و توانایی های خود توجه داشته باشید که در نهایت براساس توانایی و شرایط خود بهترین تصمیم برای ورود به بازار کار را بگیرید.

  موردی که بهتر در ابتدا تصمیم گیری و قبل از شروع کار به آن توجه داشته باشید، برنامه ریزی دقیق و درست برای انجام درست اهداف است. در آغاز شروع هر کسب و کار خود روش مناسبی را برای برنامه ریزی و نوشتن اهداف در نظر بگیرید تا بعد از مدتی در حجم کارها و محصولات قابل ارائه دچار سردرگمی و بی نظمی نشوید.

  همان‌گونه که گفته شد، زنان با داشتن دیدی خلاق و برخودار از مهارت‌های بالا، به عنوان نان‌آور خانواده و عامل اصلی تربیت فرزندان نقش بسیار مهمی در چرخه اقتصاد خانواده و جامعه دارند و در جامعه اسلامی وجود و حضور آن‌ها حتی در تمامی دستاوردهای پیشترفته امروزی مانند تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات نباید نادیده گرفته شوند.

  برخی از سوالات رایج

  پرطرفدارترین ایده کارآفرینی زنان کدامند؟

  تفاوت ایده ­های کارآفرینی مردان و زنان در چیست؟

  برخلاف باور عموم، ایده‎‌های زیادی برای کارافرینی زنان وجود دارد. بین زنان و مردان در حوزه کارآفرینی تفاوتی وجود ندارد. اگر یک مرد قادر به راه اندازی کسب و کاری است پس مطمئناً یک زن هم این توانایی را دارد. زنان نیز مانند مردان توانایی این را دارند که هر ایده‌ای را محقق کنند و کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

  ایده کارافرینی زنان نیازمند چه اصولی است؟

  برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق باید اصولی را به خوبی یاد بگیرید. نیازی نیست شما برای کارآفرین موفق شدن حتماً 1. پول یا حامی 2. تجربه کار 3. شریک 4. محیط خوب 5. ایده و یک مغز متفکر داشته باشید. پس کافیست این باورهای غلط را از ذهنتان دور کنید شما به هیچ کدام از این موارد نیازی ندارید.


  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نام*

  ایمیل*

  وبگاه

  Δdocument.getElementById(“ak_js”).setAttribute(“value”,(new Date()).getTime())

  مثال های کارآفرینی
  مثال های کارآفرینی

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *