مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران
مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

صفحه اصلی » آموزش رایگان مالیات » نحوه محاسبه مالیات و حسابداری ارزهای دیجیتال در ایران

بله، طبق مصوبه براساس تبصره “2” بند “2” احکام مالیاتی استخراج و ماینینگ کردن ارز دیجیتال را ابلاغ کرده و براساس این بخشنامه، ارز حاصله از صادرات رمز ارزها در چرخه اقتصادی، مشمول مالیات با نرخ صفر هستند.

هر ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال در ایران در صورتی که تضمین کند درآمدهای حاصل از ماینینگ یا استخراج ارز های دیجیتالی را که به دست آورده است را به کشور بازگرداند، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

استقرار واحدهای فرآوره های پردازشی رمزگذاری شده رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال شامل محدوده 120 کیلومتری شهر تهران؛ 50 کیلومتری شهر اصفهان و 30 کیلومتری مراکز استان ها نیست.

خرید و فروش و حتی استخراج ارز دیجیتال در ایران و بعضی از کشورها مشمول مالیات است. همچنین با روی کار آمدن این ارزها بعضی از شرکت ها و موسسات معاملات خود را با ارز های دیجیتال انجام می‌دهند، پس در نتیجه نیاز به ثبت دقیق حسابداری این معاملات دارند. مالیات خرید و فروش ارز را در مقالات قبلی توضیح داده ایم، در این دسته از مقالات آموزش رایگان مالیات قصد داریم، مالیات ارزهای دیجیتال را توضیح دهیم.مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

همچنین در ادامه مصوبه ها و قوانین مالیاتی برای استخراج یا ماینینگ و ترید یا خرید و فروش ارز دیجیتال وضع شده را بررسی و استفاده از اصول حسابداری ارز دیجیتال و نحوه حسابداری و ثبت ارزهای دیجیتال را به همراه مثال شرح خواهیم داد.

قانونی بودن یا نبودن رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و…به هر کشور بستگی دارد. در دنیای ارزهای دیجیتال و با ظهور ناگهانی و چشمگیر آنها برخی از این ارزها قانونی و برخی غیر قانونی هستند. پس قوانین مالیاتی مقرر برای ارزهای دیجیتال در هر کشور متفاوت است.

♦️ به فرض مثال در کشور چین، موسسات مالی که دولتی هستند امکان تراکنش های کریپتو را ندارند، با وجود اینکه چین یک کشور توسعه یافته است. اما در همین کشور نگهداری ارزهای مجازی توسط هر فرد و یا ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال کاملا قانونی است.

پس می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال هم مشمول مالیات می‌شوند ولی این مشمولیت بستگی به درآمد یا سود و زمان نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول شما دارد و همچنین کشوری که در آن زندگی می‌کنید.

با ظهور ارزهای دیجیتال در دنیا و سوددهی روزافزون این پول های دیجیتالی مردم ایران هم مانند سایر کشورهای دیگر وارد این بازار شدند و به موفقیت های مالی بسیاری در این زمینه رسیدند. برهمین اساس در هر زمان هر فرد قصد ارائه اظهارنامه مالیاتی برای درآمد و سود به دست آمده که ناشی از ترید یا معامله کردن ارزهای دیجیتال است را داشته باشد، مبلغ مالیات پرداختنی جزو هزینه های ارز دیجیتال به شمار می‌شود.

همچنین در هر زمان که ارز دیجیتال فروخته می‌شود و یا حتی با آن معاملات دیگری انجام می‌شود، در نهایت باید سود و زیان را براساس مالیات بر درآمد به دست آمده محاسبه نمود.

 • وضعیت بازار بورس
 • اگر در ایران از سایت های خارجی یا بهتر است بگوییم صرافی های آنلاین که ارز دیجیتال می‌فروشند، ترید یا معامله ای انجام گیرد، سازمان امور مالیاتی کشور با آنها مانند اشخاصی که کار صادرات انجام می‌دهند برخورد و مالیات وضع می‌کند. در صورتی که ارز دیجیتال خود را در ایران بفروشند، معاف از مالیات می‌شوند. برای آشنایی با انواع معافیت های مالیاتی بر روی لینک کلیک کنید.

  عمل استخراج یا ماینینگ کردن ارز دیجیتال هم مانند ترید یا معامله ارز دیجیتال بسیار پول ساز و درآمد زا است، حتی به مراتب پول سازتر از معامله ارز دیجیتال در صرافی های آنلاین. پس 100% این عمل هم یک رویداد مالیاتی به شمار می‌رود و به میزان تلاش ماینر یا فرد استخراج کننده بستگی دارد.

  ♦️ استخراج ارز های دیجیتال یا در کامپیوترها امکان پذیر است که می‌توان به صورت پاره وقت ماینینگ را در کامپیوترها انجام داد، یا به صورت تمام وقت توسط تجهیزات و مزارع استخراج ارز دیجیتال مانند بیت کوین که یک نوع کسب و کار محسوب می‌شود.

  ♦️ بر همین اساس سازمان امور مالیاتی کشور در یک مصوبه براساس تبصره “2” بند “2” احکام مالیاتی استخراج و ماینینگ کردن ارز دیجیتال را ابلاغ کرده و براساس این مصوبه، ارز حاصله از صادرات رمز ارزها در چرخه اقتصادی، مشمول مالیات با نرخ صفر درصد هستند.

  ♦️ طبق این مصوبه، استقرار واحدهای فرآورده های پردازشی رمزگذاری شده رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال شامل محدوده 120 کیلومتری شهر تهران؛ 50 کیلومتری شهر اصفهان و 30 کیلومتری مراکز استان ها نیست.

  ♦️ مراکز ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان واحد تولیدی و صنعتی شناخته شده و مشمول مالیات هستند.

  هر ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال در ایران در صورتی که تضمین کند درآمدهای حاصل از ماینینگ یا استخراج ارز های دیجیتالی را که به دست آورده است را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

  جالب است بدانید کشور هایی هستند که افراد را موظف به پرداخت مالیات در قبال خرید و فروش ارزهای دیجیتال کرده اند که مطابق توضیحات فوق ایران هم شامل این کشور هاست. این کشورها عبارت اند از: استرالیا، انگلستان، کانادا و ایالات متحده آمریکا، هند، هنگ کنگ، چین، روسیه، نیوزیلند و آلمان.

  اصول کلی پولشویی ناشناس ماندن، سرعت، پیچیدگی و مخفی بودن؛ یعنی منبع پول به دلیل دستیابی از راه های غیر مجاز ناشناس باقی میماند. به ﭘﻮل ﻣﺠﺎزی ﻛـﻪ متکی ﺑـﺮ اﺻـﻮل رمزگذاری برای اعتبار بخشیدن به تراکنش‌ها است، بیت کوین گفته که نوعی ارز دیجیتال است.

  به این دلیل که خریداران و فروشندگان بیت کوین فاقد هویت مشخص هستند و همچنین دولتها نظارت دقیقی روی این موضوع نداشته و مستندسازی مدارک پولشویی در بیت کوین به درستی امکان پذیر نیست میتوان گفت بیت کوین به‌عنوان ابزار پول‌شویی بوده و شفافیت مبادلات مالی، کارآمد شدن دولت‌ها در زمینه کنترل مبادلات بیت کوین، همکاری دولت‌ها و تدوین قوانین لازم برای بیت کوین به‌عنوان راهکارهای مقابله با پولشویی از طریق بیت کوین شناخته می‌شود.

  سه مرحله اصلی پولشویی با استفاده از ارزهای دیجیتال به صورت زیر است:

  در این مرحله وجوه مالی غیرقانونی به نام موجودیت های قانونی ثبت شده تا ماهیت واقعی آنها مخفی شود.

  این منابع مالی در لایه های پیچیده ای از تراکنش های زیاد توزیع شده تا منبع اصلی آنها مخفی بماند؛ معاملات ارزهای دیجیتال بیشتردر بستر بلاکچین انجام میشود، بنابراین وقتی یک ارز رمزنگاری شده با پشتوانه مالی کثیف می خواهد وارد بلاکچین شود؛ مجرمان با استفاده از یک سرویس ناشناس منبع وجوه را مخفی و وجوه را پراکنده کرده و ارتباط بین معاملات بیت کوین را قطع می کنند.

  به دلیل اینکه هرآن ارزش ارزهای دیجیتال در حال تغییر است برای نگه داشتن آن ها در بازار، وارد کردن آنها، نیاز به شفاف بودن منابع دارد که یک روش ساده برای قانونی نشان دادن این درآمد غیرمجاز ارائه آن به عنوان نتیجه سرمایه گذاری سودآور یا افزایش ارزش پول دیگر است.

  در ایران ارزهای دیجیتال قانونا پول محسوب نمی‌شوند در عوض یک نوع کالا هستند که مانند یک سرمایه‌گذاری با آن‌ها برخورد می‌شود. به همین دلیل، باید در ثبت حسابداری مانند سایر سرمایه‌گذاری‌های سهام و اوراق قرضه با آن‌ها برخورد کنید. در اصل خرید و فروش ارز دیجیتال هم سرمایه گذاری است. پس فرقی نمی‌کند که ارزهای دیجیتال می‌خرید، می‌فروشید یا استخراج می‌کنید، هر نوع سود و زیان حاصل از این تراکنش مشمول مالیات است و باید به‌عنوان مالیات پرداختنی ثبت شود.

  ♦️ اگر تراکنش بین دو ارز دیجیتال است، یعنی مثلا مقداری بیت کوین را می‌فروشید تا اتریوم بخرید، قیمت فروش بیت کوین مبنای محاسبه بهای تمام شده اتریوم است. در ایران معامله ارزهای دیجیتال فعلا وضعیت قانونی مشخصی ندارد پس ثبت مالیات پرداختنی فقط در صورت قانونی شدن معاملات لازم است.

  پیشنهاد میشود بخوانید: حسابداری اوراق مشارکت چگونه است؟

  ارزهای دیجیتال کسب شده توسط ماینینگ درواقع یک نوع جایزه محسوب می‌شوند که در قبال کار و خدماتی که ماینر با استفاده از کامپیوتر، اینترنت و برق خود انجام داده، به‌دست‌آمده است. به همین دلیل یک نوع کسب‌وکار محسوب می‌شود و هر ارز دیجیتالی که به این روش کسب شده باید به‌عنوان درآمد ثبت و گزارش شود.

  ♦️ درنتیجه مالیات پرداختنی هم باید هم‌زمان شناسایی و ثبت شود. البته با توجه به اینکه مراکز استخراج ارزهای دیجیتال فعلا معافیت مالیاتی دارند، مالیات پرداختنی آن‌ها صفر است.

  خرید، فروش و تراکنش بیش از یک نوع ارز دیجیتال به فرض ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و… چندلایه محاسباتی برای ارزش منصفانه بازار، بهای تمام شده تعدیلی و سود و زیان ایجاد می‌کند که همگی باید ثبت و گزارش شوند به همین دلیل حسابداری ارزهای دیجیتال زمان و دقت بیشتری نیاز دارد.

  ارزش منصفانه قیمتی است که مورد توافق خریدار و فروشنده باشد با این شرط که طرفین معامله از تمام اطلاعات مربوط به آن آگاه هستند و از روی اجبار قصد خرید یا فروش ندارند.

  بهای تمام شده تعدیلی در واقع متوسط بهای همه ارزهای دیجیتالی است که خریداری کرده اید یعنی از اولین بیت کوینی که به دست آورده‌اید تا آخرین موردی که خریدید. اگر با چند ارز دیجیتال مختلف کار می‌کنید، باید بهای تمام شده تعدیل‌ شده را جداگانه برای هر نوع ارز دیجیتال محاسبه و ثبت کنید.

  فرقی نمی‌کند که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالا معامله می‌کنید یا به‌عنوان پول پرداخت می‌کنید، در هر حال باید درآمد حاصل را بر اساس ارزش منصفانه بازار ثبت کنید؛ مثلا، اگر خدمات حسابداری ارائه می‌کنید و مشتری مبلغ 0.005 بیت کوین به شما پرداخت می‌کند، درآمدتان مساوی 0.005 ضرب در قیمت فروش بازار یک بیت کوین در زمان دریافت است. یعنی باید توجه داشته باشید که در بازه زمانی که بیت کوین می‌خرید هر واحد از آن را با چه مبلغی می‌فروشند، سپس ارزش منصفانه بازار را به دست آورید.

  با توجه به عدم تشخیص هویت دارنده ارزهای دیجیتال، قانونمند کردن استفاده از آن‌ها بسیار سخت است و بانک‌ها و دولت‌ها هم فعلا قانون‌گذاری شفافی ندارند. به فرض قانونی تعیین نشده است که گویای این موضوع باشد که شما در یک بازه زمانی حق خریداری چه مقدار ارز دیجیتال را دارید. به همین دلیل ارزهای دیجیتال اغلب برای پول‌شویی، فرار از مالیات و سایر اقدامات غیرقانونی استفاده می‌شوند یعنی یک تراکنش بزرگ یا مستمر ارزهای دیجیتال شما می‌تواند توجه قانون را جلب کند.

  ♦️ پس با اطلاع از جزییات دقیق تراکنش‌های ارز های دیجیتال خودتان یا مشتری، اطمینان از قانونی بودن را داشته باشید و ثبت‌ها و مدارک لازم را نگهداری کنید تا بتوانید ادعایتان را ثابت کنید.

  قوانین ارزهای دیجیتال در کشورهای متفاوت فرق می‌کند. در برخی از کشورها مانند چین استفاده از ارزهای دیجیتال غیرقانونی است درنتیجه حسابدارها باید از این قوانین بین‌المللی اطلاع داشته باشند تا دچار مشکلات قانونی نشوند.

  ♦️ روسیه هم مانند ایران قانون شفافی در این زمینه ندارد اما کانادا، جمهوری چک و ایسلند قطب استخراج قانونی ارزهای دیجیتال هستند. همچنین آمریکا هم ارزهای دیجیتال را به عنوان کالا معرفی نموده است.

  در ایران ارزهای دیجیتال به عنوان واحدی از پول قانونی به شمار نمی‌روند، اما غیرقانونی هم نیستند. از آن‌جا که این تراکنش‌ها در سیستم‌ بانکی کشور وارد نمی‌شوند، اموری مانند مالیات نیز در آن‌ها قابل پیگیری نخواهد بود. تنها موردی که قانون شفافی در مورد آن وجود دارد، استخراج ارزهای دیجیتال است که می‌توان با اخذ مجوز از وزارت صمت آن را انجام داد. در متن و مصوبه فوق به آن اشاره شده است. پس از این رو استخراج ارز دیجیتال مشمول مالیات است. اما اگر درآمد ارزی حاصل از ارزهای دیجیتال مجددا به چرخه اقتصادی تزریق شود، معاف از مالیات خواهد بود.

  اگر شرکت شما ارز دیجیتالی خریداری کرده است باید آن را در دفاتر و سیستم حسابداری ثبت کنید تا از لحاظ قانونی دچار مشکل نشوید. با توجه به برداشت از استاندارد های حسابداری ارز های دیجیتالی مثل بیت کوین را نمی‌توان در حال حاضر جزو وجوه نقد حساب کرد.مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  ارز دیجیتال به علت ریسک بالای آن جز وجوه نقد نیست

  تعریف وجوه نقد بیانگر این است که وجه نقد شما باید قابلیت رویت را داشته و فیزیکی باشد، مثل دلار، یورو، ریال و… اما ارز های دیجیتال همانطور که از نام آنها پیداست دیجیتالی هستند و فیزیکی و قابل رویت نیستند، بنابراین نمی‌توان آن ها جزو وجوه نقد به حساب آورد. همچنین ارز دیجیتال مانند سکه سریع المعامله است معاملات سریع المعامله در بازار ریسک بالایی دارد و نمیتوان آن را به عنوان وجه نقد شناسایی کرد.

  برای درک بهتر به این مثال توجه نمایید: فرض کنید شما قصد خرید تلفن همراه را دارید و به جای پول نقد 4 سکه طلا به فروشنده پیشنهاد می‌دهید. در مرحله اول امکان دارد فروشنده از دریافت سکه طلا به جای تلفن همراه امتناع کند زیرا ریسک زیادی دارد.

  چون این امکان وجود دارد که قیمت روز هر کدام از آن سکه های طلا 10 میلیون تومان باشد، ولی فردای آن روز خریداران سکه، آن ها را به مبلغ 9 میلیون 500 هزار تومان خریداری کنند، پس فروشنده تلفن همراه متضرر می‌شود.

  پیشنهاد می‌شود: دریافت مالیات از خریداران سکه را مطالعه نمایید.

  ارز دیجیتال ماهیت عینی ندارد اما خرید دستگاه ماینر و هزینه های جانبی به عنوان دارایی های ثابت شناسایی شده و باید آن را در حساب ها ثبت کرد و سپس به ثبت خرید و فروش ارز بپردازیم. خرید و فروش ارز دیجیتال مانند خرید و فروش سکه، تحت عنوان سرمایه گذاری ثبت می‌شود. در مورد ماهیت حسابها در حسابداری بیشتر مطالعه نمایید.

  برای خرید ارز دیجیتال به صورت قانونی باید در  سامانه بهین یاب ثبت نام کنیم.  در ادامه مقاله توضیح سامانه بهین یاب ارائه شده است.

  حال می‌توان برای استخراج ارز دیجیتال دستگاه ماینر را خریداری و هزینه های جانبی را شناسایی و ثبت کرده سپس به ثبت حسابداری خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازیم.

  وزارت صنعت، معدن و تجارت به جهت بهبود محيط كسب و كار و افزايش كيفيت ارائه اطلاعات و خدمات، سامانه بهین یاب را راه اندازی كرده است. درگاه بهين ياب صرفا نمای ارائه خدمات به متقاضيان برای ثبت اطلاعات و درخواست آنها است. متقاضيان قادرند برای دريافت خدمات از طريق تقسيم بندی های انجام شده به خدمت مورد نظر هدايت شوند.

  خرید و فروش ارز های دیجیتال در حالت عادی غیر قانونی است و فقط از طریق سامانه بهین یاب و خرید ماینر ثبت شده امکان پذیر است. پس متقاضیان خرید ارز دیجیتال از راه قانونی باید به سامانه بهین یاب به آدرس behinyab.ir مراجعه نمایند.

  در گام اول در سامانه ثبت نام کرده، سپس ماینر خود را ثبت کرده و در نهایت خرید و فروش و سرمایه گذاری ارز دیجیتال را از راه قانونی از سامانه بهین یاب انجام دهند.

  فرض کنید شرکت شما در تاریخ 1400/02/01 یک دستگاه ماینر جهت استخراج بیت کوین به ارزش 450،000،000 ریال خریداری کرده است و مبلغ 100،000،000 ریال بابت هزینه های جانبی پرداخت نموده است. در نهایت در تاریخ 1400/02/14 یک بیت کوین به ارزش 130،000،000 ریال خریداری کرده است و شما قصد دارید آن را در تاریخ 1400/03/10 به 140،000،000 ریال فروش برسانید. حال ثبت های مربوطه به شرح زیر است:

  بابت خرید یک دستگاه ماینر جهت استخراج بیت کوین:

  بابت هزینه های جانبی جهت استخراج بیت کوین:

  بابت خرید یک واحد بیت کوین:

  در صورت تحقق سود از فروش بیت کوین:

  با فرض تحقق سود شرکت در خرید و فروش بیت کوین، شرکت مشمول پرداخت مالیات می‌شود. در غیر این صورت یعنی با فرض زیان در خرید و فروش ارز دیجیتال، شرکت شما معاف از پرداخت مالیات می‌شود.

  در صورتی که تا پایان دوره مالی شرکت ارز دیجیتالی داشته باشد باید تسعیر ارز انجام شده و ارز به قیمت روز قیمت گذاری شود.

  پیشنهاد ویژه

  اگر در زمینه ارز های دیجیتال فعالیت دارید و از نحوه مالیات و حسابداری آن اطلاعی ندارید. جهت اطلاع از شمول یا عدم شمول خود در مالیات های وضع شده در این زمینه مراجعه به یک مشاوره مالیاتی حرفه ای به شما پیشنهاد می‌شود تا کمتر دچار خطا شوید.

  در چه صورت ما از پرداخت مالیات برای ارز های دیجیتال معاف هستیم؟ ممنون

  هر ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال در ایران در صورتی که تضمین کند درآمدهای حاصل از ماینینگ یا استخراج ارز های دیجیتالی را که به دست آورده است را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

  شما گفتید استخراج حالا یه سوال کسی ارز خریده به سود چند هزار درصدی رسیده و به پول چند میلیاردی رسیده تکلیف ان چیست

  باید با توجه به حجم درآمد طبق گروه بندی صاحبان مشاغل اظهارنامه ارائه دهد. خرید و فروش ارز های دیجیتال در حالت عادی غیر قانونی است و فقط از طریق سامانه بهین یاب که در مطلب توضیح داده شده امکان پذیر است. در غیر اینصورت مشمول جرائم کتمان درآمد خواهند شد. در صورتی که به مشاوره نیاز دارید پیام خود را با جزئیات در واتساپ شماره 09207112980 مطرح نمایید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  پرشین حساب ، مرجع آموزش مالیات و آموزش حسابداری ویژه ورود به بازار کار مالی

  تهران، نیاوران (خیابان باهنر) خیابان مقدسی (مژده)، نبش بن‌بست آزادی، پلاک ۲، واحد ۱۳

  شماره تماس: ۰۲۱۲۸۱۱۱۲۲۸

  لینک‌های مهم

  گروه پرشین حساب در سال ۱۳۹۱ با کمک پروردگار، با هدف افزایش سطح آگاهی مجریان و مدیران در بازار کار مالی و مالیاتی کشور فعالیت خود را آغاز نمود تا به‌ عنوان یک مرجع تخصصی در این حوزه شناخته شود. به اعتقاد ما هر چقدر سطح اگاهی فعالان اقتصادی و مجریان خدمات حسابداری و مالیاتی افزایش پیدا کند، بی شک هم مدیران کشور دغدغه ای بابت توسعه بازار و کسب سود نخواهند داشت و هم حسابداران و کارشناسان خدمات مالیاتی در بازار پر رونق این خدمات رکوردهای درآمدی خوبی را رقم میزنند. به امید یک جامعه همیشه شاد همراه با رونق بازار کار و تجارت


  کد تایید *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  آموزش

  این مقاله در مورد مالیات هایی است که به ارزدیجیتال تعلق می گیرد، و تاثیرات بالقوه ای که مالیات بروی سرمایه گذاری های ارزدیجیتالی دارد را مطرح می کند و قصد دارد چندین مورد مالیاتی را نشان دهد. هدف ازاین بخش ، ارائه  اطلاعاتی در مورد تعهدات مالیاتی است که در قوانین ایالات متحده تعریف شده است. این مقاله  اولین بار در ردیت(۱) درخشید.

  مقدمه

  براساس محبوبیتی که ارز دیجیتال دربین مردم پیدا کرد، قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای رمزگذاری شده به سرعت اقزایش یافت (مخصوصا در سال گذشته)، انتظار می رود که بسیاری از مردم، سوالاتی  در مورد نحوه تأثیری گذاری ارزهای رمزگذاری شده را بروی مالیاتهایشان بپرسند.  این مقاله قصد دارد اطلاعاتی را در باره تعهدات مالیاتی ارائه دهد که توسط قانون ایالات متحده تعریف شده است، (و توسط آی آر اس(۲)  تحت نظر وزارت خزانه داری ترجمه شده). مشخص است که بخش خاصی از جامعه ارزردیجیتال، تمایل دارند تا به ارز رمزگذاری شده به عنوان ارزی که از مالیات معاف است نگاه کنند، به  همین دلیل درک این مسئله و نحوه معاملات  برای آی آر اس مشکل و مورد بحث است. این مقاله قصد ندارددر مورد سود حاصل ازمعاملات پنهانی و نامشروع از طریق ارزرمزنگاری شده صحبت کند و همچنین فعالیت های غیر قانونی مالیاتی که اجتناب ناپذیر هستند را پیشنهاد کند.

  اصول اولیه

  مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  این بخش مقدمه ای است برای کسانی است که موارد مالیاتی را نمی دانند .وقصد دارد برخی از اصول اولیه مالیاتی را بازگو کند و براین باور است که همه در طول  سال، حداقل خرید وقروش یک ارز رمزگذاری شده را انجام می دهند.

  اساسا، آی آر اس ارز رمزگذاری شده را به عنوان پول قبول ندارد، اما به عنوان دارایی به حساب می آورد (سرمایه گذاری). در حالی که سرمایه های خاصی هستند که وارد ارز رمزگذاری شده می شوند. و این زمانی است که به جایگزینی کلمه ارز رمزگذاری شده با کلمه سهام شک می کنید و فکر خوبی به ذهنتون خطور می کند چگونه مالیاتی که به ارز رمزگذاری شده شما  تعلق می گیرد  را اطلاع دهید و یاپرداخت کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که اکثر این مباحث در زمینه  مالیاتهایی است که در حال حاضر مطرح است (مالیات ۲۰۱۷). لایحه مالیاتی که اخیرا تصویب شد (با استثناهای بسیار کوچک) تا سال ۲۰۱۸ا اعمال می شود و اکثر مردم تا اوایل سال ۲۰۱۹ آن را پرداخت می کنند. به طور کلی، تا زمانی که تمام یا بخشی از دارایی هایتان به صورت پول نقد خارج نکردید، مجبور نیستید مالیات ارز دیجیتال را پرداخت کنید و یا اطلاع دهید. فرض کنید که با فروش ارز رمزگذاری شده، آن را  به دلار آمریکا تبدیل می کنید،گرچه ، به شکلهای دیگری هم می توانید به پول نقد تبدیل کنید که در مباحث بعدی گفته خواهد شد

  همچنین تجارت با ارز رمزگذاری شده شامل: درک صحیح  این تجارت و چگونگی کار کردن  با این ارز است

  زمانی که ارز رمز گذاری شده را می فروشید، تفاوت بین مبنای قیمت خرید و سود حاصل از قیمت فروش را در برنامه دی ثبت می کنید. قیمت خرید معمولا به مبنای اولیه اشاره می کند ؛ در حالی که دوشرط دقیقا مشابه نیستند، هر کدام از انها بسیار نزدیک به آن شرط دیگر هستند.

  به ویژه، دو روش از سه روش برای محاسبه مبنا ی قیمت خرید،میانگین هزینه وجود دارد. ،اولین بار با یک روش شناسایی خاص روش اول حذف شد،. و ممکن است نتوانید متد میانگین هزینه  را باارز رمز گذاری شده استفاده کنید.

  اگر در زمان سود بفروشید بدهی مالیاتی شما افزایش می یابد. در عوض، اگر در زمان ضرر بفروشید به همان نسبت بدهی مالیاتی شما کاهش می یابد. (در بیشتر موارد). اگر چندین دفعه در طول سال بفروشید شما هر تراکنش  را به صورت جداگانه گزارش می دهید (اگر تجارت می کنید گاهی اوقات خبر بد هم دارید)، زمانی که تاثیر این تجارت را بروی در آمدتان را می بینید به تمام سود و زیانهای خود  واقف می شوید .

 • نماد معاملاتی
 •  

  نکته مهم این است که دو نوع تمایز وجود دارد. که ناشی از سود و زیان سرمایه گذاری است. سودهای کوتاه مدت بدین شرح است، (اگر دارایی را  به مدت  یک سال یا کمتر نگه دارید) و سود بلند مدت (بیش از یک سال، یعنی یک سال و یک روز) به سودهای کوتاه مدت،برحسب حداکثر میزان درآمد شماحساب می شودو مالیات تعلق می گیرد (اساسا، مانند زمانی است که پول شما حاصل شغلی که دارید). در حالی که به سودهای بلند مدت بر حسب کمترین میزان در آمد شما حساب می شودومالیات تعلق می گیرد.

  در اینجا سقوط ناگهانی،به طور تصادفی در کادر مالیاتی شما قرار می گیرد.

  در نهایت، شما باید با سود و زیان ارزدیجیتال، مانند  سود و زیانی که در  سرمایه گذاری بدست می آید،رفتار کنید. این اطمینان وجود دارد که اکثر  مردم سعی می کنند و استدلال خواهند کرد که آنها واقعا تاجران  روز ارزرمزگذاری شده هستند و این تجارت را به عنوان یک کار تمام وقت می دانند. در حالی که احتمال دارد، اکثریت مردم شایستگی چنین  وضعیتی را نداشته باشند وشما  قبل ازاین که تصمیم بگیرید چندین بار فکر کنیدکه می خواهید با این تجارت  به آی آر اس نزدیک شوید.

   

  هر کسی نمی تواند ارزرمزنگاری شده را بقروشد  و آن  را به دلار آمریکا تبدیل کند. در حقیقت، برخی از جوامع ارز دیجیتال معتقدند ، خارج کردن پول نقد از ارز دیجیتال، ماتتد یک کار اسطوره ای است.

  این بخش در مورد این که اگر شما، ارز رمزگذاری شده را با هر چیزی که پول نقد نیست، معامله کنید، صحبت می کند. نگاهی به بخش بعدی بیاندازید که  در این بخش بحث خاصی در مورد تجارت ارز دیجیتال با ارز دیجیتال شده است . برای مثال، خرید آل کوین با ارز رمزگذاری شده).آی آر اس معتقد است، مبادله ارز رمزگذاری شده در برابرارزش هرچیزی، یک نوع مبادله پایاپای است که درآمد محسوب می شود، . از دیدگاه آی آر اس ،این اهمیتی ندارد که شما ارزرمزگذاری شده را برای به دست آوردن پول نقد بفروشید وبا آن پول ماشین بخرید و یا بطور مستقیم، با ارزدیجیتال  ماشین بخرید، آی آر اس عقیده دارد در هردو مورد، شما ارز دیجیتال را فروختید. این مبادله شبیه به معامله  سهام است ،شما سهام را با هرچیزی معامله می کنید و  این دستاورد برای ارزرمزگذاری شده منحصر به فرد نیست.

  مفهوم آن این است ،اگر ارزرمزنگاری شده را برای خرید کالا بفروشید، شما برای هر معامله که انجام می دهید، مجبور هستید به اداره دارایی اطلاع  بدهید، چون  ارزردیجیتال را فروختید وسود و زیان آن در موقع فروش محاسبه می شود، مانند فروش ارز رمزگذاری شده برای پول نقد است

  نهایتا یک استثناء مهم در این قانون فروش  وجود دارد. اگر شما ارزرمز گذاری شده خود را به خیریه  بدهید (اگرآی آر اس آن شخص را شناسایی کند(مانند سازمان ۵۰۱ (سی)(۳)))، آی آر اس) پرداخت سود حاصل از این تراکنش را به شما اطلاع نمی دهد. علاوه بر این، در آن روز، ارزش هدیه ای که به خیریه دادید هم کم می شود.. در حال حاضر، از یک نقطه نظر خودخواهانه، اگر ارز رمزگذاری شده را بفروشید در نهایت، با دریافت پول بیشتر، مالیات پرداخت میکنید و بقیه را نگه میدارید، اما اگر بخواهید به هر دلیلی، کمک مالی کنید، به ویژه به مقدارزیاد، ارز دیجیتال را به جایی بدهید که سود زیاد آن مشخص نشود و مشمول مالیات نشود، این یک راهکاربسیار موثر برای انجام این کار است.

   

  مباحث بخش قبلی، در مورد زمانی است که ارز رمزگذاری شده را با یک کالا معاوضه می کنید .با این حال، چیزی که اکثرمردم  را شگفت زده می کند معامله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال است و همچنین یک رویداد مالیاتی است، درست مانند معامله ارز رمزگذاری شده با ماشین . پس از اینکه متوجه شدید که آی آر اس ارز ردیچیتال را به عنوان پول قبول ندارد، بلکه به عنوان سرمایه پذیرفته، به یکباره حسی را در شما بوجود می آورد. آیا شما با این شرایط موافق هستید یا نه.  بنابراین، به نظر آی آر اس، معامله بیت کوین با ریپل(اhyper) مانند معامله دلار با یورو نیست، بلکه مانند معامله ای که اپل با تسلا کرد تسلا سهامش را به اپل فروخت

  عملا این بدان معنی است که اگر شما یک رارزدیچیتال با ارز دیجیتال دیگرمعامله کنید(می گویند بیت کوین را با ایکس آر پی معاوضه کردیم، این نکته را توضیح می دهیم) آی آر اس معتقد است که شما موارد ذیل  را انجام می دهید :

   

  مرحله ۱: فروش مقداری از بیت کوین برای خرید ریپل(ایکس آر پی)(۱)

  (۱)ارز ریپل یا به اختصار XRP، ارز مورد استفاده برای انجام تراکنش ها در شبکه ریپل است. ریپل به منظور تسهیل پرداخت های آنلاین به وجود آمد. هر تراکنش در ریپل حداکثر پس از فقط چهار ثانیه انجام می شود.

  مرحله ۲: پرداخت سود وزیان سرمایه در بیت کوین بر اساس قیمت فروش (ارزش بازار عادلانه در لحظه مبادله) و مبنای قیمت خرید شما

  مرحله ۳: خرید ریپل(XRP بر مبنای هزینه برابر است  با مقدار ارزشی که بیت کوین در زمان مبادله با ریپل  داشنه .

  این بدان معنی است که اگر معامله در زمان مناسب انجام نشود، بعد از مبادله ارزش رپپل کاهش می یابد با اینکه در این معامله ضرر کردید، ولی هنوز مالیات بر سود بیت کوین تعلق می گیرد.. خبر خوب در رابطه با فروش  ایکس آر پی  این است که اگر ریپل را بفروشید یا تبدیل به بیت کوین کنید، ضرری را که به دلیل کاهش ارزش ریپل کرده اید جبران می شود

  حکم قانونی “دوستانه”مبادله

  در نهایت یک نکته با ارزش در این قسمت مورد بحث  قرار می گیرد که شامل قوانین مبادله دوستانه است.(معامله بخش ۱۰۳۱). در قوانین سطح بالا ذکر می شود که شما می توانید با هر شخصی معامله کنید بدون اینکه مالیاتی به آن معامله تعلق بگیرد تا زمانی که مالک  آن دارایی بشوید. معمولا این قوانین در بنگاه معاملات املاک اجرا می شود ،گرچه  این قوانین نیز می تواند در دیگر  معاملات  اعمال شود.

  در این صورت این  ایده ساده به نظر می رسد و معامله ای شبیه به معاوضه ارز رمزنگاری شده با ارز رمزنگاری شده ای که باید ازلحاظ ارزش در یک سطح باشند. این قوانین دقیق و یا جزئیا ت این استثنا در وافع خاص هستند. اکثر کارشناسان معتقدند که مبادله ی ارزرمزنگاری شده با دیگر  ارزرمزنگاری شده، یک مبادله پایاپای نیست. اخیرا لایحه مالیاتی تصویب شد که بوضوح این موضوع را روشن می کند که این قانون ااز سال ۲۰۱۸ اجرا می شود و بدین مضمون است که  فقط مشاورین املاک واجدین شرایط چنین مبادلاتی هستند. بنابراین، اساسا، اکثر شواهد نشان می دهد این راه گریز، در سال ۲۰۱۷ کارایی نداشته؛  گرچه، تعداد کمی هم معتقدند اینچنین  معاملات در سال ۲۰۱۷ فقط برای اداره مالیات کار می کردند وسودی از آن حاصل نشده و ما  بی اطلاع از پرونده هایی هستیم که در دادگاهها چنین رویکردهایی را به طور مستقیم بررسی می کنند.

   

  شاید خبری ناخوشایند برای صاحبان ارز رمز گذاری شده باشد که فورکها یک ارز رمزگذاری شده جدیدی را درست کردند که به احتمال زیاد پیامد مالیاتی به همراه دارد. حداقل از سال ۱۹۶۰ آی آر اس متوجه شده که پول یک پیامد مالیاتی دارد. این رویکرد در دادگاه مورد اعتراض  قرار گرفته است و دادگاه ها به طور مداوم از این اعتراضات حمایت می کردند؛ حتی نام مالیات  نامحدود را دارد. مکتب “گنجینه”.

  عملا این بدان معنی است که اگر صاحب بیت کوین هستید و با بیت کوین کشی که بوجود آمده، فورک شود(hyper) سپس آن ارزش بیت کوین کشی که شما از بازار عادلانه دریافت می کنید به مثابه یک گنجینه است که باید به عنوان در آمد اطلاع  دهید(درآمد عادی –نه میزان سود سرمایه)

  اگر شما بیت کوین کش خود را بفروشید این کار درست است یا نه ؟ اگر بیت کوین کش خود را از فورک بگیرید یک پیامد مالیاتی به همراه دارد(نکته) در این بخش به عنوان مثال، بیت کوین را با بیت کش فورک می کنیم ، اما به طور منطقی شامل حال همه فورکها می شود.

  تا به حال هر چیزی را که مورد بحث قرار دادیم بوضوح بر پایه قانون مالیات بنا شده. فورکها واقعا کجا هستند که هر چیزی را با مالیات خراب می کنند.

  همچنین یادآوری این بخش باعث تفکر بیشتر می شود،واقعیت این است که فورک =پول آزاد= مشمول مالیات .این جزئیات نامنظم هستند وانواع مالیاتی که برمعامله تعلق می گیرد امکان دارد بر فورکها هم اعمال شود.

  عملا مشکل اساسی با  فورکها از این قرار است که ارز جدید را نمی توان خیلی سریع در مبادلات به کار برد. همچنین امکان دارد قبل از اینکه یک قیمت درست و یا بازار مشخص برای بیت کوین کش وجود داشته باشد آن را دریافت کرده باشید درواقع، شما وقتی بیت کوین کش را خریداری کردید به آن مالیات تعلق می گیرد. اما کاملا ارزش آن مشخص نیست . چند راه وجود دارد که می توانید این کار را انجام دهید: آنها لیست خواهند شد تا دقیق تر یا حداقل دقیق باشند.مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

   

  ۱- استفاده از بازارهای خرید وفروش برای تعیین ارزش بیت کش: اگر آن منابع قابل اطمینان، که ارزیابی هایی در مورد آینده تجارت بیت کش منتشر کرده، واقع بینانه باشد  این تجارت شروع به کار می کند ،به کار گیری این ارزیابی درواقع حاکی از ارزش بیت کش شماست. مزایا و معایب بازارهای خرید وفروش در تئوری بسیار دقیق هستند، اگر این ارزیابی ها دستکاری شوند ممکن است برآورد قیمتی که از بیت کش ارائه می دهند صحیح نباشد. ممکن است در ابتدا، قیمت منشر شده در خرید وفروش استفاده می شود، اما پس از مدت کوتاهی قیمت این ارز افت می کندو تنها چیزی که این معامله از خود بر جا می گذارد ضرر هنگفت و مالیاتی که باید بپردازید.

  ۳-فرض کنید که ارزش بیت کش۰ $ است:  این حداقل انتخابی که می توانید داشته باشید، اما هنوز یک مورد برای انجام وجود دارد. اگر چیزی را که بدست آوردید  ولی تمایلی به داشتن آن ندارید، نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید، نمی توانید آن را بفروشید  یا ممکن است از دست بدهید ، آیا ارزش دارد ؟ پاسخ مثبت  است (ممکن است کاملا بی ارزش باشد، اما ارزش آن تا حدی درست است)، اما  اگر بخواهید صادقانه جواب  بدهید، پاسخ نه است  پس جواب مالیات درست می تواند مبنی برگزارشی باشد که در آمد بدست آمده از فورک ۰ $ است. به احتمال زیاد آی آر اس با این رویکرد موافق نیست، چون حداقل در آمدی است، که در سال جاری گزارش شده (مناسبترین نرخهای مالیاتی روبه افزایش است). به این ترتیب، اگردر این مسیر قدم بر می دارید مطمئن شوید که مستلزم چه شرایطی است.

  ________________________________________

  نکته: هنگامی که تصمیم گرفته ایدکه ازدرآمد کسب شده که مشمول مالیات است اظهارنامه مالیاتی پر کنید، این مبلغ مالیاتی که باید بپردازید جز هزینه های ارز جدیددیجیتال محسوب می شود. همچنین زمانی که بیت کوین کش خود را می فروشید یا آن را با چیز دیگری معامله می کنید، همانطور که در بالا توضیح داده شده است،)، سود و زیان خود را بر اساس مالیات بردرآمدی که از فورک بدست آوردید محاسبه می کنید.

  ———————————————————————————————

  حکم قانونی: “گنجینه ای”

  نهایتا دستاوردهای زیادی وجود دارند که مرتبط با ارزش فورکها هستند .احساس می شود که  یک فورک شباهت زیادی به  سود سهام دارد، چون شما بیت کوین رانگه می دارید و بیت کوین کش می گیرید. در دنیای سهام، اگر سود سهام را نقدا بگیرید، چون شما صاحب سهام هستید  این پول به عنوان گنجینه به حساب نمی آید وبلکه  میزان در آمد عادی شماست  – در اکثر موارد این یک سود سهام واجد شرایط است و مشمول نرخ سود سرمایه می شود؛ در بعضی موارد، برخی از انواع سود سهام کلا مشمول مالیات نمی شوند . این مقاله سعی دارد که این طرز تفکر را کمی بیشتر  توضیح دهد و به طور کلی نتیجه می گیرد که فورکها نباید مانند سود سهام عمل کنند.

  . در نهایت، به نظر می رسد که این مطلب پپیشنهاد شده عملی باشد،.طرز فکرهای کلیدی در مورد مالیاتی که به فورک تعلق می گیرد وجود دارد، در ابتدا  اکثر شواهد نشان می دهد که فورکها باید مانند گنجینه  رفتار می کردند و درآمد عادی را بر مبنای ارزش  افزوده گزارش می دادند و قطعا این انتخاب مطمئن تر است. دوم، از هر چیزی در این مطلب بحث شده است، گرفتن مالیات صحیح از فورک ، بیشتر بحث بر انگیز است.

   

  خوشبختانه، استخراج سکه های رمز گذاری شده،یک رویداد مالیاتی است و بستگی به میزان تلاش شما دارد که صرف استخراج می کنید و همچنین می توانید به عنوان سرگرمی و یا خود اشتغالی (کسب و کار) در نظر بگیرید. آی آر اس  لیستی از سوالات زیر را تهیه کرده  نا  با در نظر گرفتن طبقه بندی صحیح کمک به تصمیم گیری شما کند:

  * راه وروشی که مالیات دهنده این فعالیت را ادامه می دهد

  * سنجش مالیات دهنده یا مشاورانش

  * زمان و تلاشی که مالیات دهنده در انجام این فعالیت صرف می کند

  * انتظار می رود که دارایی ها در این فعالیت به کار گرفته شوند وبه ارزش آنها اضافه شود

  * موفقیت مالیات دهنده در اداامه دادن فعالیت های مشابه یا غیر مشابه

  * تاریخچه درآمد مالیات دهنده یا ضرهایی که دررابطه با آن فعالیت متحمل شده

  * میزان سودهایی که اتفاقی کسب کرده

  * اگر هنوز به نظر می رسد که  این مطلب یچیده است، به دلیل متفاوت بودن توضیحات است. احتمالا استحراج ارز رمزگذاری شده به طور تخمینی یا به طور تصادفی در یک کامپیوتر قدیمی، به منزله  سرگرمی است؛ احتمالا استخراج تمام وقت بوسیله تجهیزات به منزله  کسب و کار است.

  در هر صورت،در آمد شما باید بر اساس ارزش بازار عادلانه ای باشد که هر سکه ای را می توانید با موفقیت استخراج کنید.اینها درآمد عادی هستند و ارزش این سکه ها بر اساس ارزش بازار عادلانه آنها در روزاست که استخراج شده اند. اگر استخراج برای شما  یک سرگرمی است، آنها در خط ۲۱ (سایردرآمد) قرار می گیرند و هر گونه هزینه ای که به طور مستقیم صرف می شود، مربوط به استخراج بوده و برنامه A  را ادامه می دهد

  (موصضوعات گوناگون درحد ۲%  ناشی ازمحدودیت هوش مصنوعی است اگر استخراج به منزله کسب و کار، درآمد و هزینه ها  است برنامه C.را ادامه دهید.

  مزایا و معایب هر دو رویکرد – اگر استخراج برای شما  یک سرگرمی است ، دیگر،موضوع در آمد نیست  مالیات خوداشتغالی  ۱۵٫۳٪ و تنها مالیات بر درآمد معمولی است، اما کسورات کمتری  در مقابل در آمدتون دریافت می کنید و کسورات دریافتی شما، ارزش کمی دارند. گر استخراج به منزله کسب و کاراست،درآمد کسب و کار، کسورات با ارزشتری دارد. اما شما مجبور به پرداخت مالیاتی هستیدکه شامل حقوق و دستمزد که (خود اشتغالی) حدود ۱۵٫۳٪ است و علاوه براین، مالیات بر درآمد عادی را هم باید بپردازید.

  اگر در آمدی که کسب کردید، گزارش ندهید چه می شود ؟ آیا واقعا باید هر تراکنش را گزارش باید داد؟

  آی آر اس که  با ارز رمزگذاری شده به عنوان یک دارایی رفتار می کند که ما می توانیم برخورد آی آر اس  با  مردمی که تجارت روزانه و فروش سهام و بیشتر تراکنشهایش را که دارند را گزارش نمی دهند را ببینیم  در حالی که شما باید تا حد ممکن در این مورد دقیق باشید، ارزیابی کردن خوب است، اگر گزارشات دقیق نباشد ،به خصوص درمورد هزینه های اساسی. شما نیاز دارید در زمینه قیمتهای گذشته تحقیق کنید و منطقی باشید، اما  آی آر اس خیلی بهتر از شما با کمی بر آورد منطقی در مقایسه با هرچیزی که گزارش نمی شود، این کار را انجام می دهد،. مطمئنا، آنها تصمیم  گرفتند به حسابها رسیدگی کنند  و شما با برخی  از این موارد خاص مخالف هستید، اما اگر بتوانید صداقت حود را نشان دهید  و تلاش درجهت  پیشرفت داشته باشید، اعتبار زیادی به دست می آورید.

  با این حال، گزارشات مربوط به هر تراکنش  – بله، متاسفانه -واضح است که شما باید این کار را انجام دهید، حتی اگر صدها یا هزاران تراکنش انجام شده. معامله گران سهام باید چندین دهه قبل را بررسی کنند و هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم که آی آر اس هر چیز کمی را ااز جامعه ارز رمزگذاری شده می پذیرد. اگر شما گزارشاتی دارید یا هر روش منطقی که به آن گزارشات  دسترسی پیدا می کنید آنها راارزیابی کنید، باید هر تراکنش را اطلاع بدهید.

   

  خوب، ابتدا اجازه دهید بگویم من به شما ایمان ندارم که همه روشهای به کار رفته رادر آخر این بخش  جمع آوری کردید. ممنون از این که صادقانه گوش می دهید شما تشویق میشوید تا نوشته های دیگر که راهنمایهای صادقانه کردند را بخوانید( بیشتر.راهنمایهای آی آر اس و چامعه ارز رمزگذاری شده) .در حالی که بخش خاصی از جامعه رارزرمزگذاری شده به نظر می رسد معتقدند که  یکی از مزایای ارز رمزگذاری شده این است که از تمام  مقررات دولتی دوری می کند (از جمله مالیاتها)، به نظر می رسد که بسیاری از بازارهای ارز دیجیتال ، راهنماهای مالیاتی دقیق و منطقی دارند.احتمالا انعکاسی از  عدم اطمینان نسبت به  قانون مالیاتی است که اساسا پیچیده تر از کمک نکردن به افراد غیر قانونی که مالیات گریز هستند.

   

  مترجم: سرکار خانم فروردین

  حق ترجمه و نشر محفوظ است

  Tags Alt coin آلت کوین ارز رمزگذاری شده ارز رمزنگاری استخراج ارز دیجیتال ردیت ریپل سرمایه گذاری فورک مالیات ارز های دیجیتال مالیات بر ارز مالیات فورک مبادله ارز دیجیتال

  پلن‌بی: روند صعودی بیت کوین در سال ۲۰۲۱ تمام نشده است :  پلن‌بی (PlanB)، تحلیلگر …

  تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است. طراحی وب سایت مشهد – راد وب

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: قیمت انواع ارزهای شاخص دیجیتالی امروز در روند معاملات در بازارهای تجارت دیجیتال بین‌المللی تغییراتی را تجربه کرد.

  به اعتقاد کارشناسان به زودی ۵۰ هزار دلار به سطح  حمایت بیت کوین تبدیل می شود.

  برای سومین هفته متوالی، جریان ورود سرمایه به بیت کوین مثبت بوده که این خبر بسیار خوبی برای بازار و سرمایه گذاران محسوب می شود.

  هونگ نام کی- معاون وزیر دارایی کره جنوبی- گفته است از سال آینده، ارزهای دیجیتالی جزو دارایی های مالی در این کشور شناخته خواهند شد و معامله گران موظفند ۲۰ درصد سود حاصل از معاملات خود را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند. بر این اساس احتمالا کره جنوبی نخستین کشور پیشرفته جهان است که مالیات سنگینی را از سود معاملات رمزارزها اخذ می کند.

  بیت کوین

  مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۱.۰۳ تریلیون دلار، در رتبه ۱ بازار قرار داشته و سهم ۴۲.۸۹ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد.

  اتریوم

  اتریوم با نماد اختصاری ETH یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۴۲۴.۱۸ میلیارد دلار، در رتبه ۲ بازار قرار داشته و سهم ۱۷.۶۰ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد.

  بایننس کوین

  بایننس کوین با نماد اختصاری BNB یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۷۱.۰۶ میلیارد دلار، در رتبه ۳ بازار قرار داشته و سهم ۲.۹۵ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد.

  قیمت ارزهای دیجیتالی

 • کسب درآمد سریع
 • شما مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان می‌توانید، قیمت انواع ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین و اتریوم در ۱۶ مهر را در ادامه این خبر ببینید؛

  ۲۲۳۲۲۷

  هوآوی Nova ۸i گوشی میان‌رده جدید این شرکت است که اخیرا با گارانتی رسمی وارد بازار ایران شده است. سری «نوا» (Nova) هواوی از جمله محصولات میان‌رده بازار است که همواره به داشتن قیمت مناسب و ارائه قابلیت‌های مناسب مشهور بوده است.

  تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است.
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
  Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

  مقاله های اخیر

  حسابداری فروش چیست

  وظایف مدیر تولید 

  حساب ارزی چیست

  09120202822

  مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته مبادلات ارز دیجیتال به عنوان یک رویداد مالیاتی محسوب می شود و مشمول قوانین مالیاتی درآمد و سود می باشد. عرضه ارز دیجیتال در رابطه با تراکنش های شخصی شامل مالیات بر درآمد می باشد. قوانین مالیاتی مربوط به ارز دیجیتال همچنان برای کارشناسان تازه وارد مقداری گیج کننده می باشد. زیرا به صورت مداوم در حال تغییر می باشد.

  اگر چنانچه ارز دیجیتال را برای خرید کالایی بفروشید، می بایست برای هر معامله که انجام می دهید، به اداره امور مالیات، اطلاع بدهید. دلیل آنهم این است که، در زمان فروش آن، سود و زیان محاسبه می شود. در واقع اگر ارز دیجیتال را بفروشید و پول ردیافت کنید، باید مالیات پرداخت کنید، ولی اگر قصد دارید که ارز دیجیتال را به جایی بدهید که سود آن مشخص نباشد، مشمول مالیات نمی باشد.

  اگر صاحب ارز دیجیتال می باشید، ارزش این ارز مانند یک گنجینه می ماند و باید به عنوان یک درآمد عادی اطلاع دهید و یک پیامد مالیاتی به همراه خواهد داشت. ارز دیجیتال را نمی توان خیلی سریع در مبادلات به کار برد. در واقع آن زمانی که ارز دیجیتال را خریداری می کنید، به آن مالیات تعلق می گیرد، ولی ارزش آن به طور کامل مشخص نیست.

  مشاوره مالیاتی

  معامله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر یک رویداد مالیاتی به حساب می آید و در ذیل توضیح داده می شود:

  منظور این است که اگر معامله در زمان درست انجام شود، ارزش ریپل بعد از مبادله کاهش پیدا می کند، حتی اگر در مبادله ضرر کرده باشید، ولی مالیات بر سود ارز دیجیتال به آن تعلق می گیرد. ولی اگر ریپل را بفروشید و یا آن را تبدیل به ارز دیجیتال کنید، ضرر کاهش ارزش ریپل، جبران می شود.

 • اندازه بازار بورس
 • مبادله دوستانه ارز دیجیتال:

  در این مبادلات می توانید با هر شخصی با هر شخصی معامله کنید و تا زمانی که مالک آن دارایی بشوید، مالیات به آن تعلق نمی گیرد. اکثر کارشناسان عقیده دارند که مبادله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر یک مبادله پایاپای نیست.

  ارزش ارز دیجیتال

  اگر چیزی را که بدست آوردید ولی هیچ تمایلی به داشتن آن ندارید و نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید پس نمی توانید آن را بفروشید و یا ممکن است از دست بدهید، آیا ارزش دارد ؟ پاسخ مثبت است، اما اگر بخواهید صادقانه جواب بدهید، پاسخ نه است، پس جواب مالیات درست می تواند مبنی برگزارشی باشد که در آمد بدست آمده از ارز دیجیتال است.

  خدمات مالی و حسابداری

  هر زمان که قصد ارائه اظهارنامه مالیاتی برای درآمده به دست آمده داشته باشید، مبلغ مالیاتی که باید بپردازیم جزء هزینه های ارز دیجیتال به حساب می آید. دیگر اینکه هر زمان که ارز دیجیتال را می فروشید و یا با آن چیز دیگری را معامله می کنید، سود و زیان خود را بر اساس مالیات بر درآمد به دست آمده محاسبه می کنید.

  استخراج ارز دیجیتال یک رویداد مالیاتی می باشد و به میزان تلاش شما برای استخراج، بستگی دارد. استخراج این ارز دیجیتال به صورت تصادفی و در یک کامپیوتر قدیمی، سرگرمی می باشد ولی استخراج تمام وقت به وسیله تجهیزات، کسب و کار می باشد.

  سازمان امور مالیاتی در یک بخشنامه احکام مالیاتی ارز دیجیتال مراکز استخراج را ابلاغ کرده است و بر اساس همین بخشنامه، ارز حاصل از صادرات رمز ارزها به چرخه اقتصادی، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

  اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله ماده 203 تا 209 قانون مالیات های مستقیم را به شما پیشنهاد می کنیم.

  رای شما به این مطلب

  میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد آرا: 2

  از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

  اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

  لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  ادامه خواندن

  مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  ادامه خواندن

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  اگر کسی به نظر من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید.

  راههای ارتباطی با ما

  سرفصل های مقاله ها

  آخرین مقاله ها

  حسابداری فروش چیست

  وظایف مدیر تولید 

  حساب ارزی چیست

  اظهارنامه مشارکتی چیست

  ترفند های مالیاتی

  مشاور مالیاتی

  خدمات ثبت شرکت ها

  خدمات حسابداری

  خدمات حقوق و بیمه

  تیم تخصصی مشاوران با بیش از 36 سال تجربه فعالیت در خدمت شما عزیزان می باشد.

  مقاله های جدید

  حسابداری فروش چیست

  وظایف مدیر تولید 

  حساب ارزی چیست

  منو

  دسته‌ها

  لطفا اینترنت خود را بررسی فرمائید. مشاروان همراه همیشگی شما

  The online version of the Iranian daily Hamshahri

  فرار مالیاتی و عدم پرداخت مالیات بر درآمد معامله گران رمز ارز با توجه به ماهیت آنها، یک چالش جدید برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. بر این اساس سازمان مالیاتی بایستی سازوکار مشخص وصول مالیات از معاملات رمزارزها را اعلام کند.

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم،‌ با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال و شدت گرفتن رغبت مردم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، پیامدهای منفی ورود حجم بالای نقدینگی به این بازار  ایجاد شده است. در مرحله بعد این  نقدینگی سرگردان  و افسار گسیخته، ‌نتیجه ای جز ضربه به اقتصاد مقاومتی و تولید داخل نخواهد داشت.

  در همین  زمینه رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رئیس دولت درباره افزایش معاملات ریالی برای خرید ارزهای دیجیتال در ایران هشدار داده و منع معاملات رمز ارز صراحتا در  مصوبه جلسه سی ام شورای عالی مبارزه با پولشویی 9 دی ماه  سال 1396  بکارگیری ابزار بیتکوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی ومالی کشور ممنوع اعلام شد.

  ازسوی دیگر فرار مالیاتی و عدم پرداخت مالیات بر درآمد توسط استخراج کنندگان و  معامله گران رمز ارز یک چالش جدید برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است.مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  در سالهای  1396 و 1398 حوزه نظارت بانک مرکزی با توجیه پیشگیری از وقوع جرائم سایبری  از طریق ارزهای مجازی  موضوع ممنوعیت بکارگیری ارز مجازی را به بانک ها ابلاغ کرد  که تمام  مراکز و موسسات مالی و صرافی و شبکه بانکی از هر گونه خرید و فروش وتسهیل گری  و یا ترویج ارزهای دیجیتال به طور جد اجتناب کنند حال با توجه به فعالیت  استخراج و خرید و فروش رمزارز  اول آنکه چالش جدیدی به نام فرار مالیاتی مستقیم شیوه مالیات  درآمدی  و اجتناب مالیاتی درآمد مشاغل  از طریق روش  استخراج رمزارزهای غیر قانونی  که بعضا در سایتها و بعضی صرافیها  متولی خرید و فروش رمز ارز از مالیات بردرآمد شغل  اجتناب می‌کنند و دوم اینکه  بطوریکه بدون داشتن سن و سال قانونی و هیچ مجوزی با نصب و راه اندازی ماینینگ و استخراج غیر قانونی رمز ارز فرصت های اخلال و غارت در نظام اقتصادی توسط هر شخص حقیقی  از مالیات بر درآمد فرار می کنند و اینکه صرافیها چگونه بر بستر پرداخت الکترونیک و حجم مبالغ کلان  داد و ستدهای خرید و فروش رمز ارز  از مالیات فرار می کنند و سوم انکه صرافیها  با فعالیت در خرید و فروش و انتقال رمزارز بستر پولشویی حاصل از جرائم  مختلف سازمان یافته را ایجاد و آسان می‌کنند که جای پیگیری و تحقیق دارد.  برابر قانون عدم گزارش مالیات بردرآمد نیز مانند فرار مالیاتی است و رمز ارز نوعی دارایی محسوب می شود.

   بررسی ها نشان از چند مورد می دهد، اول آنکه نحوه برخورد سازمان امور مالیاتی با فعالین و سرمایه گذاران رمز ارزها در کشور صرفا دو اقدام صورت گرفته که آن هم شامل استخراج کنندگان رمز ارز دارای مجوز را شامل می شود  که با ورود نهاد قانون گذار مجلس دوره یازدهم  و بازنگری به قوانین وضع مالیات عایدی بر سرمایه از سوی تعدادی از نمایندگان خانه ملت.

  مهدی طغیانی، نماینده مجلس اعلام کرد: تصویب طرح هر نوع نقل و انتقال «املاک، وسایل نقلیه موتوری، طلا، زیورآلات و جواهرآلات و انواع ارز» را در کلیه نقاط کشور از جمله مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه کرده است.

  قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این خصوص گفته بود، مباحثی در خصوص وضع مالیات بر سرمایه و سود سپرده های بانکی مطرح است، بلکه طرح عایدی بر سرمایه  شامل مالیات بر  املاک با انواع کاربری، وسایل نقلیه موتوری زمینی، مسکوک طلا، شمش طلا و  طلای آب شده، زیور آلات از جنس طلا و پلاتین و جواهرات و همچنین انواع ارز خارجی است.مالیات بر سود سپرده های بانکی را نیز می توان در قالب طرحهایی ارائه داد مبنی بر اینکه این سود تا محدوده ای شامل معافیت از مالیات شوند و به مازاد آن مالیات تعلق بگیرد که آن هم جای بررسی بیشتر دارد.

   دارایی‌ها مربوط تصریح شده در این قانون (املاک، طلا، زیورآلات و انواع ارز خارجی و رمز دار) با نگهداری کمتر از یکسال 30 درصد و با نگهداری تا دو سال 20 درصد و با نگهداری بیش از دو سال 10 درصد مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می‌شود و اقدامات موثر  نهاد قانون گذار موجب  اخذ مالیات از اختلاف قیمت خرید و فروش سوداگرانه بازار ارز می شود و دومین اقدام بخشنامه معاونت مالیاتهای مستقیم شماره 2309851 مورخ 6  شهریور 1398 پیرو مصوبه هیئت وزیران  تصویر پیوست که در حوزه مالیات می‌باشد.

  همچنین باید توجه داشت فرار مالیاتی چند جنبه دارد؛  با استفاده از رمز ارز یا استفاده از رمز ارز برای هدف پولشویی و اجتناب مبادلاتی درمبادله رمز ارزها برای فعالین در این حوزه که به دلیل  ماهیت ناشناس بودن آنها  اتفاق می افتد چرا که اغلب رمز ارزها مبدا تراکنش مخفی و ناشناس با استفاده از الگوریتم های مختلف  هستند. هر کاربر می‌تواند چندین نشانی برای معاملات داشته باشد و بسیار دشوار می‌توان عملیات هر کاربر را ردیابی کرد.

 • فرهاد عبیدی
 • حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

  Copyright © 2020 HamshahriOnline, All rights reserved


  همشهری محلهDownloads-icon

  در طول سال ها، بیتکوین و دیگر ارزهای رمزپایه میزان وابستگی ما به ارزهای فیات را مشخص کرده اند و راهی برای خلاصی از آن ارائه داده اند. البته اکثر دولت های مرکزی پس از عدم موفقیت در به دست گرفتن کنترل فضای کریپتو، تصمیم گرفتند تا با مالیات بستن برای ارزهای رمزپایه سهمی از این فضا داشته باشند.

  در این مطلب نگاهی به قوانین مالیاتی کشورهای مختلف برای ارزهای رمزپایه داریم و به شما می گوییم که چطور می توانید میزان مالیات پرداختی خود برای دارایی های دیجیتالی‌تان را کاهش دهید.

  قانونی بودن یا نبودن ارزهای رمزپایه، بستگی به هر کشور دارد. حتی در بعضی از کشورها، برخی جوانب ارزهای رمزپایه غیرقانونی و باقی جوانب آن قانونی هستند. بنابراین قوانین مالیاتی این ارزها نیز در هر کشور متفاوت است.

  برای مثال در چین، موسسات مالی دولتی نمی توانند تراکنش های کریپتو را انجام دهند، اما نگهداری ارزهای مجازی توسط هر فرد و حتی استخراج ارزهای رمزپایه در این کشور قانونی است.

  در ایالات متحده آمریکا، استخراج، معامله و نگهداری ارزهای رمزپایه قانونی است. ارزهای مجازی به عنوان دارایی شناخته می شوند و مبادلات کریپتو ضرر/سود فراوانی به دنبال دارند.مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  در ژاپن بیتکوین و دیگر ارزهای رمزپایه قانونی هستند، در آلمان یک واحد جداگانه محسوب می شوند و در سوئیس در دسته ارزهای خارجی قرار می گیرند.

  استرالیا

  در استرالیا مالیات بر عواید سرمایه به ارزهای رمزپایه تعلق می گیرد. در این کشور به خرید این ارزها، مبادله آن ها با یکدیگر یا مبادله آن ها با ارز فیات و استفاده از آن ها برای پرداخت هزینه کالا یا خدمات، این نوع از مالیات تعلق می گیرد. سود یا زیانی که یک فرد از فروش ارزهای رمزپایه کسب می کند، مشمول مالیات نیست. اگر فردی چند ارز رمزپایه مختلف داشته باشد، هر کدام یک دارایی جداگانه در نظر گرفته می شوند و نیازمند اظهار مالیاتی به صورت جداگانه هستند.

  انگلستان

  در انگلستان مبادله ارزهای رمزپایه شامل مالیات بر سود یا مالیات بر عواید سرمایه می شود. اگر مبادله در دسته مالیات سود قرار گیرد، معامله گر باید بین 0 تا 40 درصد کل سود خود را مالیات بپردازد. اما اگر در دسته مالیات عواید سرمایه قرار گیرد، بین 10 تا 28 درصد از کل مقداری که مشمول مالیات است، مالیات اخذ می شود.

  کانادا و ایالات متحده آمریکا

 • t
 • کانادا قانون خاصی برای محاسبه مالیات ارزهای رمزپایه دارد، که بر اساس آن معامله گر ملزم به اظهار نیمی از سود خود می باشد. برای مثال اگر 2000 دلار بیتکوین بخر و آن ها را به قیمت 10000 دلار بفروشد، باید نصف سود خود را گزارش نماید که برابر با 4000 دلار است (10000-2000=8000/2=4000).

  در ایالات متحده آمریکا، از ارزهای رمزپایه به عنوان دارایی مالیات اخذ می شود. بر اساس قانون IRS (خدمات درآمد داخلی) معامله گر ملزم به پرداخت مالیات برای ارزهایی است که از طریق هاردفورک یا ایردراپ به دست آورده باشد.

  اما FBI و کمیسیون جرایم مالی وزارت خزانه داری آمریکا، بیتکوین را به عنوان یک ارز مجازی می شناسند. FinCEN نیز ارزهای رمزپایه را در دسته ارزهای خارجی می داند. در تگزاس یک قاضی بیتکوین را پول شمرده است، چرا که از آن برای پرداخت کالا و خدمات استفاده می شود.

  هند، هنگ کنگ، چین و روسیه

  پس از یک دادگاه طولانی مدت میان بانک هند و شرکت های کریپتو، تغییرات جالبی در قوانین مربوط به ارزهای رمزپایه در این کشور ایجاد شد. اگر تراکنش های کریپتو داخل هند انجام شوند به عنوان تحویل نرم افزار (software delivery) و اگر یکی از طرفین مبادله خارج از هند باشد، به عنوان کالا یا خدمات تلقی می شوند. تحویل نرم افزار بدون مالیات است، در حالی که به کالاها و خدمات مالیات تعلق می گیرد.

  معامله گران کریپتو در هنگ کنگ الزاماً نباید مالیات بپردازند. اگرچه وابسته به تعداد دفعات انجام معاملات و منبع آن ها، افراد مشمول مالیات بر درآمد و شرکت ها مشمول مالیات بر سود می شوند.

  در چین، شرکت های مالی دولتی نباید در تراکنش های بیتکوین نقش داشته باشند. در این کشور بیتکوین به عنوان یک کالا در نظر گرفته می شود و نگه داری از آن مشمول مالیات نمی شود. 

  روسیه در حال توسعه چارچوبی درمورد ارزهای مجازی است. در سال 2017، وزارت اقتصاد این کشور ارزهای رمزپایه را در دسته دارایی های مالی قرار داده است.

  نیوزیلند و آلمان

  در نیوزیلند ارزهای رمزپایه به عنوان دارایی دسته بندی می شوند، بنابراین مالیات 15 درصدی به آن ها تعلق می گیرد.

  آلمان ارزهای رمزپایه را به عنوان دارایی های خصوصی می شناسد، بنابراین تراکنش های ارزهای رمزپایه تنها در زمانی مشمول مالیات می شوند که مجموع آن ها بیشتر از 600 یورو باشد. ارزهای رمزپایه که بیش از 12 ماه نگهداری شوند نیز مشمول مالیات نیستند. 

  با وجود اینکه IRS و دیگر نهادهای قانونگذاری در سرتاسر جهان مشغول مالیات بستن به ارزهای رمزپایه هستند، قانون گذاران برخی از کشورها به سرمایه گذاران استراحت داده اند. از دلایل عدم وضع مالیات برای ارزهای رمزپایه، می تواند به جذب سرمایه گذاری اشاره کرد.

  مالزی و سنگاپور

  در مالزی تراکنش های کریپتو مشمول مالیات نیستند، چرا که هنوز فروش بیتکوین در این کشور قانونی نیست.

  در سنگاپور سرمایه گذاران در ارزهای رمزپایه مشمول مالیات نیستند، اما اگر کسب و کاری به صورت اختصاصی بر ارزهای رمزپایه متمرکز باشد، ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد.

  سوئیس

  این کشور اروپایی نگهداری و معامله ارزهای رمزپایه توسط افراد را معاف از مالیات ساخته است. اما متاسفانه فعالیت های خوداشتغالی با ارزهای رمزپایه شامل استخراج مشمول مالیات بر درآمد می شوند. افراد حرفه ای در این زمینه نیز باید مالیات مربوطه را بپردازند.

  اسلوونی، بلاروس و مالت

  در اسلوونی، تراکنش های شخصی کریپتو مشمول مالیات نیستند. گرچه، صرف نظر از تبادل یا معامله ارزها، هر فرد باید مالیات بر درآمد خود را بپردازد. کسب و کارهایی که استخراج انجام می دهند و یا در ازای کالا یا خدماتشان ارز رمزپایه می پذیرند، مشمول مالیات بر شرکت هستند که می تواند تا سقف 19 درصد باشد.

  در بلاروس هیچ گونه مالیاتی برای ارزهای رمزپایه وضع نشده است. از اوایل سال 2018 که ارزهای رمزپایه در این کشور قانونی شمرده شدند، خرید، فروش و استخراج ارزهای رمزپایه معاف از مالیات گشتند، چرا که سرمایه گذاری شخصی می باشند.

  در مالت بیتکوین به عنوان ابزار ذخیره ارزش، ابزار تبادل و همچنین واحد محاسبه شناخته می شود. بنابراین مبادلات روزانه ارزهای رمزپایه مشمول مالیات 35 درصدی است، در حالی که نگه داری از این ارزها به مدت بیشتر از یک سال، مالیاتی در بر نخواهد داشت.

  پرتغال

  قوانین پرتغال در حوزه ارزهای رمزپایه به وضوح بیان داشته اند که به این ارزها هیچ مالیاتی تعلق نمی گیرد. با این وجود، اگر کسب و کارها در ازای کالا یا خدماتشان ارزهای رمزپایه را بپذیرند، باید مالیات بر درآمد یا مالیات ارزش افزوده بپردازند.

  مالیات بیتکوین در ایران

  بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی معاونت پژوهش های زیربنایی و امور تولیدی مجلس شورای اسلامی، تجربه کشورهای دیگر و مقایسه آنها با قوانين کشورمان نشان میدهد قانون مالياتهای مستقيم مصوب 1۳۹۴ مجلس شورای اسلامی در زمينه مالياتهای بر درآمد در زمينه ارزهای مجازی در کشور قابل اعمال خواهد بود. سازمان امور مالياتی متولی اصلی اجرای این قانون است. شورای عالی مالياتی میتواند آیيننامه ها و بخشنامه های مربوط به اجرای قانون مالياتهای مستقيم و قانون ماليات بر ارزش ‌افزوده را تهيه به رئيس کل سازمان امور مالياتی پيشنهاد کند. ماليات قابل اعمال بر ارزهای مجازی یا ذیل فصل چهارم (ماليات بر مشاغل (در فصل ششم) ماليات درآمد اتفاقی (قابل محاسبه است؛ بنابراین مواد مرتبط در زیر اشاره میشود.

  در ماده ۹۳ این قانون آمده است که درآمدی که شخص حقيقی از طریق اشتغال به مشاغل یا به عناوین دیگر غير از موارد مذکور در سایر فصل ‌های این قانون در ایران تحصيل کند پس از کسر معافیت ‌های مقرر در این قانون مشمول ماليات بر درآمد مشاغل میباشد.«ازآنجاکه ارز مجازی در سایر فصل ‌های قانون نيامده است، درآمدهای ناشی از خرید آن میتواند در این ماده استنباط شود.

  در ماده ۹۴ این قانون نيز آمده است که» درآمد مشمول ماليات مؤدیان موضوع این فصل عبارت است از کل فروش کالا و خدمات به ‌اضافه سایر درآمدهای آنان که مشمول ماليات فصول دیگر شناخته نشده پس از کسر هزینه ‌ها و استهلاک ها مربوط طبق مقررات فصل هزینه‌ های قابل قبول و استهلاکات. با توجه به تجربه دیگر کشورها، فروش ارز مجازی به ‌عنوان فروش کالا درآمدی خواهد داشت که میتواند به ‌عنوان درآمد مشمول ماليات شخص حقيقی محاسبه شود. طبق ماده ۹7 این قانون سازمان امور مالياتی میتواند نحوه اخذ ماليات از ارزهای مجازی را مدیریت کند.

  ماده1۳1 قانون نيز نرخ ماليات متعلقه را نشان میدهد. در بخش ششم ماليات درآمدهای اتفاقی میتواند در شرایط نوسانات آنی نرخ ارزهای مجازی مورد استناد قرار گيرد. در ماده 11۹ این قانون آمده است که درآمد نقدی و یا غير نقدی که شخص حقيقی یا حقوقی به ‌صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات ـ محاسباتی و یا به ‌عنوان جایزه یا هر عنوان دیگر از این قبيل تحصيل می‌نماید مشمول ماليات اتفاقی به نرخ مقرر در ماده 131 این قانون خواهد بود. معاملات محاسباتی معاملاتی هستند که مشخص میشود سود بسيار زیادی عاید یكی از طرفين معامله شده است. سازمان امور مالياتی به ‌عنوان مجری این قانون مانند نهادهای مشابه در کشورهای دیگر میتواند نحوه اعمال قانون در این زمينه را به مردم آموزش دهد.

  اگر ساکن یکی از کشورهای بخش قبل نیستید، در ادامه نرم افزارهایی را برای گزارش مالیات بیتکوین به شما معرفی می کنیم:مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  CryptoTrader.tax

  این نرم افزار با رابط کاربری آسان خود، به معامله گران اجازه می دهد تا اطلاعات معاملات خود را از صرافی دریافت نمایند و میزان بدهی شان به مامور مالیات را به صورت دقیق مشخص می کند. این نرم افزار برای معامله گرانی که در صرافی های معروف به معامله می پردازند بسیار مناسب است.

  TokenTax

  توکن تکس جامع ترین نرم افزار در این زمینه در بازار است و با صرافی های بزرگی چون بایننس و کوین بیس سازگاری دارد. حتی اگر صرافی شما امکان انتقال داده ها را نداشته باشد، این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از فایل CSV صرافی را دارد. پس از جمع آوری اطلاعات لازم، این نرم افزار فرم های مربوطه را آماده می سازد.

  TurboTax

  توربو تکس پیشتر تنها برای ثبت مالیات دارایی های معمولی استفاده می شد، اما سپس همین امکان را برای معامله گران ارزهای رمزپایه نیز به وجود آورد. امکان استفاده آنلاین و آفلاین از این پلتفرم وجود دارد.

  BearTax

  رابط کاربری این نرم افزار مالیاتی نیز بسیار آسان و شفاف است. بیرتکس از بیش از 25 صرافی معروف پشتیبانی می کند و گزینه ای برای افزودن هزینه های انجام شده نیز دارد. این نرم افزار نیز با پشتیبانی از فایل CSV، امکان کار با دیگر صرافی ها را فراهم می کند.

  در ادامه پلتفرم هایی را برای محاسبه مالیات ارزهای رمزپایه معرفی می کنیم:

  Koinly

  کوینلی امکان ورود اطلاعات از صرافی یا کیف پول های شما را فراهم ساخته است. سپس اطلاعات ورودی را برای ساخت گزارش به کار گرفته و در نهایت گزارش را برای ارسال به نرم افزار ثبت مالیات آماده می سازد. 

  Zenledger

  زنلجر از صرافی های بزرگ پشتیبانی می کند و امکان بارگیری اطلاعات از هرجایی که سرمایه مجازی خود را ذخیره کرده باشید دارد.

  Cointracker

  در ژانویه 2020، کوین ترکر برای کاربرانی که حداکثر 200 تراکنش در سال مالیاتی داشته باشند امکان استفاده رایگان را فراهم کرد. ویژگی هایی که در نسخه رایگان قابل استفاده است عبارتند از اصلاح خطاها و محاسبه مالیات بر سود یا زیان سرمایه.

  راه هایی برای کاهش مالیات ارزهای مجازی

  اگر قصد ندارید به یکی از پناهگاه های امن کریپتو مهاجرت کنید، احتمالاً به دنبال راهکارهایی برای کاهش سهم دولت از سود خود هستید. این کار را می توانید از طریق قوانین زیر به انجام رسانید:

  یک هزینه پایه در نظر بگیرید

  هزینه پایه را می توان به صورت قیمت اولیه یک ارز رمزپایه تعریف کرد. با استفاده از آن می توان میزان سود یا ضرر یک معامله را مشخص کرد. روش های تعیین هزینه پایه در سرتاسر دنیا متفاوت است. برای مثال در ایالات متحده آمریکا از FIFO و Specific ID برای محاسبه سود و زیان استفاده می شود. در روش اول، اولین دارایی خریداری شده به عنوان اولین دارایی ای در نظر گرفته می شود که به فروش می رسانید؛ در روش دوم، انتخاب اینکه کدام دارایی به فروش برسد بر عهده نگهدارنده آن دارایی است. روش های دیگری نیز برای هزینه پایه وجود دارد همچون LIFO، کمترین هزینه و بیشترین هزینه. وابسته به اینکه کدام روش توسط قانونگذاران کشور شما مورد پذیرش است، می توانید میزان مالیات خود را به میزان چشمگیری کاهش دهید.

  در برخی از کشورها، فروش یک ارز رمزپایه پس از 12 ماه نگهداری از آن مشمول مالیات نمی شود. 

  از نرم افزارهای مالیاتی کمک بگیرید

  محاسبه تمام تراکنش های کریپتو در یک سال مالیاتی بسیار سخت و حتی غیرممکن است. در نهایت ممکن است در پرداخت مالیات منجر به اشتباه شوید. یک نرم افزار مالیاتی می تواند به خوبی این کار را برای شما انجام دهد.

  نحوه گزارش مالیات ارزهای دیجیتالی

  گزارش مالیات ارزهای رمزپایه مانند گزارش مالیات سود و ضرر دیگر سرمایه گذاری ها است:

  سوابق فعالیت های کریپتو خود را به خاطر داشته باشید. هر فعالیتی، چه فروش و چه مبادله باید پیگیری شده و سود و زیاد آن محاسبه شود.

  فرم مالیات IRS (8949) را پر کنید. این فرم مالیات ارز رمزپایه برای مطلع ساختن مامور مالیاتی از هرگونه مبادله ارزهای رمزپایه یا دیگر دارایی ها استفاده می شود.

  مجموع را از 8949 به Schedule D منتقل کنید. Schedule D فرمی است که سود و زیان های سرمایه گذاری شما را در بر می گیرد.

  سودهای سرمایه و سودهای درآمد را جدا کنید. سودهای درآمد شامل فعالیت های رمزنگاری همچون استخراج هستند. خود اشتغالی بودن درآمد یا شخصی بودن درآمد نیز باید مشخص شود.

  گزارشات را ضمیمه کنید. این گزارشات را می توانید از نرم افزار مالیاتی ارزهای رمزپایه دریافت کنید.

  آیا بیتکوین مشمول مالیات می شود؟

  بله. گرچه این امر در هر کشور متفاوت است. برای مثال، اگر در آلمان بیش از یک سال بیتکوین را نگهداری کنید، مشمول مالیات نمی شوید؛ در پرتغال نیز مالیاتی برای بیتکوین اخذ نمی شود؛ اما در ایالات متحده آمریکا بیتکوین به عنوان یک دارایی مشمول مالیات است.

  مالیات بیتکوین چگونه تعیین می شود؟

  تعیین مالیات بیتکوین وابسته به روش هزینه پایه مورد استفاده است. در آمریکا، تعیین مالیات بیتکوین وابسته به عوامل مختلفی است، از جمله دریافت بیتکوین به عنوان دستمزد، استخراج بیتکوین، دریافت آن از هارد فورک، تبدیل آن به پول نقد، تبادل آن با ارز رمزپایه دیگر و یا دریافت آن از ایردراپ.

  آیا کوین بیس به IRS گزارش می دهد؟

  بله. با وجود اینکه برای تمامی مشتریان کوین بیس این اتفاق نمی افتد، اما با توجه به فعالیت های معاملاتی شما ای نصرافی ممکن است اطلاعاتی را در اختیار IRS قرار داده باشد.

  مالیات ارزهای رمزپایه همچون دیگر انواع مالیات است. با این وجود مفهوم و نحوه محاسبه آن در هر کشور متفاوت است. همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، در برخی از کشورها بیتکوین مالیات سنگینی در پی دارد، اما در برخی دیگر مشمول هیچگونه مالیاتی نمی شود.

  لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید تا بتوانید دیدگاهی ارسال نمایید

  لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید تا بتوانید سوال بپرسید

  0 پاسخ


  آموزش-صورت-معاملات-فصلی-pdfDownloads-icon


  آموزش-تهیه-گزارشات-فصلی-pdfDownloads-icon

  مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران
  مالیات خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *