قرارداد کارگزاری


قرارداد کارگزاری
قرارداد کارگزاری

Die hier angezeigten Sponsored Listings werden von dritter Seite automatisch generiert und stehen weder mit dem Domaininhaber noch mit dem Dienstanbieter in irgendeiner Beziehung. Sollten markenrechtliche Probleme auftreten, wenden Sie sich bitte direkt an den Domaininhaber, welcher aus dem Whois ersichtlich wird.


مرجع تخصصی قرارداد

قرارداد کارگزاری از قراردادهای مهم در بازار کسب و کار است. این قرارداد، قرارداد انجام کار یا قرارداد بروکری نیز نامیده می‌شود. بازار کسب و کار به ویژه در حوزه تجارت و صنعت، پیچیدگی‌ها و فراز و نشیب‌های بسیاری دارد. شرکت‌ها و اشخاصی که در حیطه شغلی کارگزاری فعالیت می‌کنند، در تلاش هستند که مهارت و دانش خود را در این زمینه افزایش دهند. کسب مهارت و تجربه موجب رشد و توسعه کاری کارگزاران می‌شود. از طرف دیگر کارگزار می‌تواند با انجام معاملات حرفه‌ای و موفق سابقه کاری خود را تقویت کند. سابقه کاری و تجربه حرفه‌ای از عواملی است که باعث می‌شود اشخاص بیشتری به آن‌ها اعتماد کنند و پیگیری معاملات خود را به آن‌ها واگذار کنند.

اشخاص و شرکت‌ها به بهانه‌هایی مانند کسب سود بیشتر، افزایش سرمایه و به کار انداختن سرمایه راکد، انتخاب بازه زمانی مناسب برای شروع کسب و کار، کاهش ریسک سرمایه گذاری، فراگیری روش و اصول تخصصی و حرفه‌ای کسب و کار از کارگزار کمک می‌گیرند. حتی پیش از شروع به کار نیز لازم و ضروری است که به تمام جوانب آن توجه شود. برای ورود به هر کار، تخصص و آگاهی مهم‌ترین مسئله است. برای مثال شما تا زمانی که به درستی درباره بورس و نحوه فعالیت در آن آگاهی نداشته باشید، به هیچ وجه در آن موفق نمی‌شوید و حتی نمی‌توانید مدت زیادی در آن کار باقی بمانید. عدم آگاهی شما ممکن است باعث شود که در کسب و کارتان ضرر کنید و خسارت و زیان زیادی متحمل شوید.

یکی از روش‌های سرمایه گذاری، استفاده از سرمایه راکد و کسب سود از معاملات ملکی است. نوسانات بازار ملک و کسب سود و درآمد به وسبله معاملات ملک مساله‌ای است که از هیچ کس پوشیده نیست. تقریبا همه می‌دانند که فعالیت در حوزه املاک می‌تواند درآمد خوبی را برای آن‌ها به وجود بیاورد. به نظر شما آیا هر شخصی که شروع به معاملات ملکی می‌کند موفق است و درآمد خوبی دارد؟

پاسخ به این سوال قطعا خیر است. بدون آگاهی از اصول مربوط به معاملات ملکی، به احتمال زیاد معاملات شما موجب خسارت و زیان می‌شود. ممکن است ملکی را به بهای بسیار بیشتر از قیمت اصلی خریداری کنید یا اینکه ملک شما را به قیمتی کمتر از ارزش واقعی آن بخرند. همین مسائل در کسب و کارهای دیگر نیز پیش می‌آید. برای جلوگیری از این قبیل موارد لازم است که از شخص متخصصی راهنمایی بگیرید یا اینکه انجام بخشی از کار را به او سپارید. کارگزار کسی است که می‌تواند شما را در این مسیر یاری کند.

قرارداد کارگزاری

کارگزار می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد. شخصی که به تمام جوانب یک حوزه کاری آگاهی دارد. از بزرگترین ویژگی‌های کارگراز این است که مانند پل ارتباطی میان مشتری و فروشنده یا مشتری و خدمات دهنده ارتباط برقرار می‌کند. کارگزاران به نوعی می‌تواند مانند یک مشاور نیز همراه شما باشد و در زمینه‌های مختلف کاری شما را راهنمایی کند و به شما مشاوره بدهد. کارگزار گاهی به عنوان وکیل، وکالت کاری شما را می‌پذیرد. یعنی می‌پذیرد که با وکالت از جانب شما، انجام و پیگیری امور خاصی را به عهده بگیرد.

کارگزاران برای به دست آوردن اطلاعات به روز از هر کسب و کاری که به صورت تخصصی در آن مهارت دارند، مدام به تحقیق و مطالعه می‌پردازند. با تخصصی شدن کارها، کارگزاران نیز در تلاش هستند به صورت تخصصی در حیطه خاصی تجربه و مهارت کسب کنند. مطالعه و پیگیری مداوم و همچنین فعالیت‌ در زمینه مورد نظر، موجب می‌شود که مهارت و تخصص کارگزار رشد کند. این موارد در سابقه کاری کارگزار نیز تاثیر می‌گذارد. سابقه کاری موفق موجب می‌شود که اشخاص بیشتری به کارگزار اعتماد کنند و تمایل داشته باشند که مسئولیت کارگزاری کسب و کار خود را به او بسپارند.

کارگزاران شرایط بازار را می‌شناسند و می‌توانند موقعیت‌های سودزا و پر رونق کسب و کارها را شناسایی کنند و به کارفرما پیشنهاد دهند. بدون شک اگر کارفرما در بازه‌های زمانی مناسب فعالیت‌های هدفمند انجام دهد، کسب و کار او بسیار توسعه پیدا کرده و متوجه خواهد شد که استفاده از نیروی کارگزار تاثیر مثبتی در روند رشد کاری و افزایش درآمد آن‌ها دارد. می‌توانید با کارگزاران به صورت حضوری، آنلاین یا تلفنی در ارتباط باشید و از موقعیت‌ها و شرایط مهم و پر سود تجارت آگاهی کسب کنید.

لازم به ذکر است که حیطه‌های کاری بسیار گسترده است و یک کارگزار نمی‌تواند به تنهایی در همه شاخه‌ها و حیطه‌های شغلی فعالیت کند. جهان روز به روز بیشتر به سمت تخصصی‌تر شدن کارها پیش می‌رود. شاید در گذشته می‌توانستید شخصی را ملاقات کنید که همزان در چند حوزه کاری بسیار موفق باشد، اما امروزه موفقیت در هر شغلی نیازمند استمرار فعالیت و تلاش و تجربه کاری بسیار است. همین مساله موجب می‌شود که کسب و کارها هر روز تخصصی‌تر شوند.

به همین ترتیب، کارگزاران نیز به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند و هرکدام تنها درباره یک حیطه شغلی خاص تخصص و آگاهی دارند. اشخاصی که می‌پذیرند به عنوان کارگزار در یک حیطه شغلی فعالیت کنند، باید تجربه و آگاهی کاملی درباره آن رشته داشته باشند و از اطلاعات و آگاهی خود به نوعی استفاده کنند که بتوانند با مشاوره و کارهای هدفمند موجب شوند مشتریانشان با هزینه کم، سود بیشتری کسب می‌کنند.

 • ثبت نام در آگاه
 • یکی از حیطه‌هایی که می‌تواند مثال خوبی برای فعالیت حرفه‌ای کارگزاران باشد، مساله کارگزاری بورس است. در بورس کارگزارانی هستند که به خوبی نوسانات بازار را می‌شناسند و می‌توانند نتیجه را پیش بینی کنند. این کارگزاران بورس را تحلیل می‌کنند و اطلاعات موثق و مهمی را برای خرید و فروش و زمان درست خرید و فروش در اختیار سهامداران قرار می‌دهند. در حقیقت، میان کارگزار و کارفرما ارتباطی شکل می‌گیرد. کارفرما موظف می‌شود در ازای دریافت مشاوره‌ها مبلغ معین شده را جهت حق الزحمه به کارگزار بپردازد. برای ایجاد این رابطه میان کارگزار و کارفرما نیاز به تنظیم و نوشتن یک نمونه قرارداد کارگزاری است.

  در تعریف قرارداد کارگزاری می‌گویند رابطه میان کارگزار و کارفرما به وسیله قرارداد کارگزاری تعیین می‌شود و جنبه قانونی پیدا می‌کند. این قرارداد به پیروی از قانون مدنی و قانون کار نوشته می‌شود. چندان پیچیده نیست. در واقع برای جواب به سوال قرارداد کارگزاری چیست ؟ می‌توانیم بگوییم که پیمان نامه‌ای است که به وسیله آن، طرفین نسبت به یکدیگر متعهد می‌شوند. یک طرف اطلاعات و مشاوره و آموزش تخصصی برای کسب و کار بهتر و افزایش سود و درآمد را پیشنهاد می‌دهد و همچنین مشتریان را با کارفرما آشنا می‌کند و یک طرف دیگر قرارداد، بابت این خدمات ذکر شده، به عنوان کمیسیون و حق الزحمه، مبلغی را به کارگزار پرداخت می‌کند. این ارتباط کاری به وسیله قرارداد کارگزاری میسر می‌شود.

  به طور معمول این قرارداد با استناد به ماده 10 قانون مدنی و اصل آزادی قراردادها تنظیم می‌شود و تنها شرط لازم برای اعتبار آن، رعایت قانون است. البته ممکن است در شرایط خاصی، سازمان یا ارگان خاصی چند کارگزار را استخدام کند. در این صورت قرارداد تهیه شده باید از قرارداد کار تبعیت کند.

  محدوده تعهدات و میزان مسئولیت‌هایی که به عهده کارگزار است به نوع پیمان کاری بستگی دارد. البته این قراردادها به دو دسته تقسیم می‌شوند. در نوع اول کارگزار تنها به مشاوره کاری می‌پردازد و شرایط بازار را برای شما تحلیل می‌کند. در نوع دوم ممکن است کارفرما از کارگزار بخواهد که به جای او به انجام معامله نیز بپردازد و حق امضا داشته باشد. در نوع دوم که کارگزار مسئولیت انجام معامله را نیز به عهده می‌گیرد معمولا حق الزحمه و کمیسین او کمی بیشتر از نوع اول است. در این معامله‌ها بزرگترین دغدغه کارفرما و کارگزار کاهش ریسک مالی و کاری و افزایش سود است.

  ماده 7 قانون کار در این زمینه نیز می‌گوید که کارگر که در اینجا کارگزار است، در ازای کاری که می‌کند دارای حق السعی و حق الزحمه است که کارفرما باید آن را بپردازد. البته همانطور که گفته شود، این ماده به مواردی اشاره دارد که کارگزار به استخدام شرکت یا سازمان باشد.

  از مسائل بسیار مهم هر قراردادی دستمزد و حقوق پروژه است. لازم است که دو طرف در زمینه دستمزد به تفاهم برسند. پرداخت حق الزحمه کارگزار می‌تواند به صورت ماهانه یا به صورت درصدی از هرمعامله باشد. به هر حال پرداخت حقوق به این صورت است که یا ماهانه در ازای کار مشخصی انجام می‎‌شود یا در ازای هر معامله درصدی به کارگزار تعلق می‌گیرد. ممکن است کمیسیون و پورسانت نیز شامل کارگزار شود. اما معمولا برای این قرارداد شیوه درصدی بیشترین طرفدار را نسبت به پرداخت ثابت ماهانه دارد و معمولاً کارکرد کارگزار نیز در این حالت بیشتر و موثرتر است و در انجام معاملان بهتر عمل می‌کند، زیرا که پورسانت موجب ایجاد انگیزه‌ای برای کسب درآمد بیشتر می‌شود.

  کارگزاران می‌توانند حقوقی یا حقیقی باشند. کارگزار حقوقی به این معنا است که شما با شخص منفرد و خاصی در جهت کارتان صحبت می‌کنید و وظیفه کارگزاری پروژه شما را به‌عهده می‌گیرد. اما کارگزاران حقوقی، فرد خاصی نیستند. کارگزاران حقوقی موسسات و شرکت‌هایی هستند که کارگزاری را به صورت تخصصی انجام می‌دهند و نیاز شما را در زمینه کارگزاری تامین می‌کنند.

  به طور معمول صحبت با کارگزاران حقوقی از کارگزاران حقیقی راحت‌تر است. کارگزاری‌ها دارای قوانین مشخصی هستند که باید به آن آگاهی داشته باشید. همچنین نهادهای نظارتی بر روی کار آن‌ها نظارت می‌کنند و سلامت کاری آن‌ها را می‌سنجند. برای مشاغل متفاوت و در زمینه‌های تولید و تجارت و صنعت، کارگزاری‌های متفاوتی وجود دارند. انتخاب بهترین کارگزاری از میان این گزینه‌های موجود، به شما در انجام هرچه بهتر کارتان کمک می‌کند.

  شما باید از میان کارگزاری‌ها، مناسب‌ترین کارگزاری را که بتواند به بهترین شکل به شما کمک کند، انتخاب کنید. لازم است برای این انتخاب نیز با افراد آگاه در این زمینه مشورت داشته باشید و درباره سابقه کار کارگزاری ، اطلاعاتی به دست بیاورید و تحقیقاتی انجام دهید. همچنین باید مطمئن شوید که کارگزاری مورد تایید مقامات رسمی و تحت نظارت دولتی باشد. در آخر هم نوشتن یک قرارداد کارگزاری ، کار شما را از همه نظر تضمین می‌کند.

  با توجه به این که کارگزاری در چه زمینه مشغول به فعالیت باشد، حقیقی یا حقوقی باشد، داخلی یا خارجی باشد و عوامل مهم دیگر، مالیات قرارداد کارگزاری محاسبه خواهد شد. برای مثال مالیات کارگزاری بیمه و مالیات کارگزاری بورس با هم تفاوت دارد. بنابراین لازم است که به طور مشخص بدانیم که درباره چه کارگزاری صحبت می‌کنیم. قوانین مفصلی درباره مالیات در قانون مالیات‌های مستقیم آمده است که در این باره به خوبی توضیح می‌دهد.

  این قرارداد یک قرارداد انجام کار است و عقد آن بر اساس ماده 10 قانون مدنی و قوانین مرتبط با کارگزاری می‌باشد و اگر مخالف قانون و شرع و عرف نباشد، موجه و جایز است. ابتدای قرارداد با عنوان شروع می‌شود. عنوان عبارت مختصری است که اطلاعات کاملی درباره محتوای قرارداد ارائه می‌دهد. عنوان باید به طریقی نوشته شده باشد که با دیدن آن بتوانید متوجه شوید که قرارداد درباره چه چیزی است. عنوان مشخص می‌کند که کارگزار به چه منظوری در قرارداد حضور دارد.

  در این بخش از قرارداد با توجه به اینکه طرف مقابل شخص حقیقی یا حقوقی باشد، اطلاعات و مشخصاتی نوشته و ثبت می‌شود. برای افراد حقیقی از اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی، آدرس دقیق محل اقامت، کد پستی و شماره تماس استفاده می‌شود. برای طرفین حقوقی قرارداد مانند شرکت‌ها و موسسات از اطلاعاتی مانند نام شرکت، شماره ثبت، کد اقتصادی، نشانی، تلفن، نام نماینده و سمت نماینده استفاده می‌شود. سند ثابت کننده سمت نماینده نیز، به قرارداد پیوست خواهد شد.

  در این بخش از قرارداد توضیح داده می‌شود که شما از کارگزار چه توقع و انتظاری دارید و می‌خواهید که او چه کاری برای شما انجام دهد. در این بخش می‌توانید مشخص کنید که تنها از خدمات مشاوره و تحلیل اطلاعات کارگزار بهره می‌برید یا می‌خواهید که کارگزار معاملاتی را برایتان انجام دهد. یا حتی با کارگزار توافق می‌کنید که شما را به مشتریان و مراجعان ارتباط دهد تا بتوانید کارهای بیشتر و پروژه‌های بیشتری بگیرید.

  در ادامه این قرارداد، باید درباره مبلغ و حق الزحمه کارگزار به توافق برسید و مبلغ را در قرارداد ذکر کنید. همچنین نحوه پرداخت مبلغ مورد نظر را مشخص کنید. در این بخش، توافق طرفین دارای اهمیت زیادی است. اما در موارد مشخصی قیمت و نرخ ثابت و مشخصی وجود دارد که باید به آن رجوع کرد.

  در این بخش لازم است درباره مدت زمان قرارداد و تاریخ دقیق شروع و پایان قرارداد صحبت کنید و تاریخ نهایی و تایید شده را نوشته و ثبت کنید. مدت قرارداد براساس توافقات کارفرما و کارگزار تعیین می‌شود. لازم است طرفین پیش از تنظیم قرارداد، با یکدیگر مذاکره کنند و درباره مواردی مانند مدت قرارداد، مبلغ قرارداد، روش انجام آن و مسائل مهم دیگر به توافق برسند. بعد از توافقات اولیه، نتایج توافق در متن قرارداد نوشته می‌شود. برای مثال در این بخش از قرارداد بازه زمانی لازم برای انجام کار کارگزار تعیین می‌شود.

  در ادامه به بیان تعهدات و وظایف طرفین قرارداد نسبت به یکدیگر می‌پردازید و شرح می‌دهید که هر کدام نسبت به هم و نسبت به قرارداد چه وظایفی به‌ عهده دارند. بخشی از وظایف مربوط به قانون کار و قرارداد است که باید به نحو احسن انجام شود. بخش دیگری نیز مربوط به تعهدات و شروط طرفین است که درباره آن به توافق رسیده‌اند. در مجموع تمام انتظاراتی که طرفین از یکدیگر دارند در این بخش نوشته می‌شود.

  در ادامه می‌توانید از شرایط فسخ قرارداد، خسارت و زیان، مرجع حل اختلاف، ناظر قرارداد و غیره صحبت کنید. قرارداد کارگزاری سندی معتبر و قانونی در دست شما است که می‌توانید با نظارت یک مشاور حقوقی و رعایت اصول قانونی درباره بسیاری از مسائل در آن توضیح دهید.

  اگر در مورد نمونه قرارداد کارگزاری سوالی دارید، در بخش نظرات (پایین همین صفحه) بنویسید. در اولین فرصت، پاسخ گوی آن خواهیم بود.

  برای ثبت درخواست مشاوره حقوقی تلفنی روی لینک قبل بزنید. در اسرع وقت با شما تماس می‌گیریم.

  شما همچنین می‌توانید وظیفه تنظیم قرارداد خود را به ما بسپارید. برای ثبت این درخواست، روی لینک قبل بزنید.

  از طرف دیگر، تیم حقوقی رکلا انواع قرارداد کارگزاری را تنظیم کرده است. روی تصویر زیر بزنید و وارد فهرست این قراردادها شوید.

  شعبه تهران: انتهای یادگار امام جنوب – سی متری جی – نبش شاه محمدی – تالار مجلل کاخ – طبقه هفتم

  شعبه شیراز: بلوار مدرس – حد فاصل دانشگاه صنعتی شیراز و کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC) – بلوار آزادگان – کارخانه نوآوری


  021 – 43000373


  09108907294

  خِشت اول و شالوده روابط کاری و اقتصادی، اتحاد است و اتحاد با قرارداد مراقبت می‌شود.

  ماموریت ما ارائه خدمات حقوقیِ با صرفه در حوزه قراردادها و هدف ما پایان دادن به معاملات و توافقات شفاهی است. هیچ همکاری و معامله‌ای مستحق بی‌قراردادی نیست. ما همیشه در دسترس شما خواهیم بود تا در سریعترین زمان ممکن، حقوقی‌ترین تصمیم ممکن را در روابط کاری خود اتخاذ کنید.


  تمامی حقوق برای رُکلا محفوظ است. 1400-1397


  مرجع تخصصی قرارداد

  قرارداد کارگزاری انجام کار یکی از انواع قرارداد کارگزاری است. تنوع شغلی روز به روز در حال گسترش است و کاملاً مشخص است که انسان‌ها نمی‌توانند به همه حرفه‌ها تسلط داشته باشند و هر حرفه و شغلی، مسائل و جزئیات مربوط به خودش را دارد که آشنایی با این مسائل و جزئیات تخصص خاص خودش را می‌خواهد. حالا این تخصص یا به صورت دانشگاهی یا به صورت گذراندن دوره‌ها و کارآموزی‌ها یا به صورت کسب تجربه و آگاهی و حتی گاهی با استفاده از تجربه و آگاهی دیگران و مشورت با آن‌ها به دست می‌آید. به همین خاطر اگر کسی بخواهد کاری را انجام دهد اما به دلیل نداشتن تخصص نمی‌تواند آن را به انجام برساند، بهتر است توسط اشخاص متخصص این کار را انجام بدهد.

  خب، در این‌جا مسئله‌ای که مهم است این است که باید کار را به اشخاصی بسپاریم که مطمئن باشیم کار و یا پروژه ما را به بهترین شکل به انجام می‌رسانند و مشکلی در زمان اجرای آن کار پیش نمی‌آید اما ممکن است نتوانیم آن اشخاص را به خوبی شناسایی کنیم و همیشه شک، ترس و دلهره داشته باشیم که نکند کار را به دست شخصی بسپاریم که کار ما را به درستی انجام ندهد و مشکلاتی را برای ما به وجود آورد!

  این نگرانی بی‌مورد است، شما می‌توانید با مراجعه به یک سری از اشخاص، صاحبان این حرفه و شغل را شناسایی کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. خب، حالا این سئوال پیش می‌آید که به چه شخصی باید مراجعه کنیم؟ مثلاً شخصی می‌خواهد کالایی را تهیه کند و یا می‌خواهد خدماتی را برایش انجام دهند اما نمی‌داند باید با چه کسی صحبت کند تا بتواند به درستی او را راهنمایی کند. یا برعکس، شخصی می‌خواهد کالا و خدمات خودش را بفروشد اما نمی‌تواند برای آن کالا یا خدمات، مشتری پیدا کند و شخصی را می‌خواهد که برای او مشتری پیدا کند.

  شما از طریق استخدام کارگزار (Broker) می‌توانید به دانش و مهارت زیادی دسترسی پیدا کنید. این اشخاص مانند پلی هستند که بین شما و شخصی که قرار است کار شما را به عهده بگیرد قرار می‌گیرند و بهترین اجرا کننده یا انجام دهنده کار را به شما معرفی می‌کنند و شما می‌توانید با خیالی راحت مسئولیت این کار را به آن‌ها بسپارید یا حتی اگر خواستید می‌توانید از او مشاوره بگیرید و در مورد قرارداد نهایی با هم مذاکره کنید.

  قرارداد کارگزاری

  فقط مسئله‌ای که باید خیلی به آن توجه کنید این است که فرم خام قرارداد کارگزاری انجام کار را تهیه کنید و یک قرارداد عالی تنظیم کنید. یک نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، می‌تواند حل کننده مشکل شما باشد فقط باید با دقت و توجه به همه جوانب، تنظیم شود. شما با تنظیم فرم قرارداد کارگزاری انجام کار ، می‌توانید زحمت پیدا کردن شخص یا گروهی که کار شما را به خوبی انجام دهند، به کارگزار بدهید. هرچند که کارگزار برای این کار کمیسیون دریافت می‌کند و این توافقنامه برای پاسخگویی به نیاز طرفین است.

  نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، بر اساس ماده 10 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران تنظیم می‌شود. (هر چند که بعضی‌ها معتقدند که بر مبنای قانون کار می‌باشد.) این ماده می‌گوید که افراد می‌توانند با توافق همدیگر قرارداد خصوصی تنظیم کنند، بنابراین هر قراردادی را می‌شود با توافق یکدیگر تنظیم کرد، فقط نباید مخالف قانون باشد. حالا نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، قراردادی است که شما شخصی را مأمور می‌کنید تا شخص دیگری را پیدا کند که کار شما را انجام دهد.

  تنظیم متن نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، بسیار مهم است و اگر شما می‌خواهید کاری را به کارگزار بسپارید، باید از قبل تمام شرایطی را که می‌خواهید، مشخص کنید چون قراردادی خوب است که وظایف و انتظارات دو طرف به خوبی در آن مشخص شده باشد.

  اولین موردی که در تنظیم این قرارداد، مورد توجه قرار می‌گیرد مشخصات طرفین است. طرفین با عنوان کارفرما و کارگزار شناخته می‌شوند. شخصی که کار را واگذار می‌کند کارفرما است و شخصی که کار به او سپرده می‌شود کارگزار است و می‌توانند شخص حقیقی یا شخص حقوقی باشند. یعنی شما می‌توانید کارگزار خود را یک فرد یا می‌توانید یک شرکت یا مؤسسه یا غیره قرار دهید. از طرف دیگر، کارفرما هم می‌تواند یک شخص عادی باشد یا یک شرکت و غیره باشد. پس فرقی نمی‌کند اما پیشنهاد ما به شما این است که کار خود را به شرکت‌های کارگزاری یا همان اشخاص حقوقی بسپارید چون کارگزاری‌ها تابع قوانین و مقرراتی هستند که از طرف نهاد‌های دولتی خاص مورد نظارت قرار می‌گیرند و با این کار به سرنوشت تجاری خودتان تضمین بیشتری می‌دهید.

  دقت داشته باشید که فرم قرارداد کارگزاری انجام کار فقط مابین کارفرما و کارگزار تنظیم می‌شود و شخص یا گروهی که قرار است کار را به انجام برساند جز طرفین قرارداد به حساب نمی‌آید.

 • حشکتی
 • در فرم خام قرارداد کارگزاری انجام کار باید حتماً مدت قرارداد را قید کنید چون ننوشتن مدت قرارداد ممکن است تبعات حقوقی ناخواسته‌ای برای دو طرف داشته باشد و همینطور تخمین نزدن درست مدت انجام قرارداد هم می‌تواند به کار شما لطمه بزند، پس دقت کافی در این زمینه داشته باشید.

  البته فراموش نشود که تعیین مدت کاملاً توافقی است و بستگی به توافق طرفین دارد مثلاً مدت قرارداد سه ماه و از تاریخ 1400/3/10 تا تاریخ 1400/6/10 می‌باشد. از طرف دیگر می‌توانید با توجه به حجم کار و یا ایجاد کار جدید، مدت قرارداد را با توافق یکدیگر در فرم قرارداد کارگزاری انجام کار تغییر دهید.

  موضوع قرارداد در نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، کاری است که از کارگزار می‌خواهید که آن را انجام بدهد. مانند گرفتن پایان کار از شهرداری، تفکیک واحد‌ها، اجرای کامل تمام عملیات ساختمانی مانند تأسیسات گاز، برق، محوطه سازی، ترخیص کالا از گمرک، فروش کالا و تولیدات، انجام خدمات پذیرایی و غیره.

  نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که قرار نیست این کارها را کارگزار انجام دهد بلکه کارگزار با شما نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار تنظیم می‌کند تا این اشخاص را برای شما پیدا کند که کار شما را به بهترین نحو انجام دهند.

  به طور کلی یک قرارداد کارگزاری بیشتر مواردی مانند کسب، خرید، فروش، خدمات، فرصت‌های سرمایه گذاری، تأمین مالی و غیره را پوشش می‌دهد.

  مبلغ قرارداد هم به توافق طرفین بستگی دارد و با توجه به نوع کار و حجم کار مشخص می‌شود و باید حتما در متن قرارداد کارگزاری انجام کار نوشته شود که در ازای انجام کار موضوع قرارداد، فلان مبلغ به عنوان مشاوره یا کمیسیون یا کارمزد یا واسطه‌گری یا حق‌التدریس و غیره پرداخت می‌شود. یا مثلاً می‌توان گفت؛ جهت ارائه کل خدماتی که در فرم قرارداد کارگزاری انجام کار ذکر شد جمعاً مبلغ یک میلیون ریال مورد توافق قرار گرفت که کارفرما باید به کارگزار پرداخت کند.

  در فرم خام قرارداد کارگزاری انجام کار ، باید نحوه پرداخت نوشته شود که در این‌جا باز هم به توافق طرفین بستگی دارد. شما می‌توانید مقداری از مبلغ قرارداد را در شروع کار پرداخت کنید، حتی می‌توانید پرداخت مقداری از مبلغ قرارداد را موکول به ارائه گزارش پیشرفت کار کنید. یعنی هروقت کارگزار گزارش و به دنبال آن سندی را به شما ارائه کرد که نشان دهنده پیشرفت کار است، آن موقع می‌توانید مقداری از مبلغ را پرداخت کنید. از یک طرف هم می‌توانید مبلغی را به عنوان تضمین حسن انجام کار در این قرارداد در نظر بگیرید تا هر وقت کارگزار کار خود را تمام کرد به او پرداخت کنید. در هر صورت تمام این شرایط بستگی به توافق طرفین دارد.

  برای مثال به کادر قرمز رنگ تصویر زیر توجه کنید. این تصویر، بخشی از قرارداد کارگزاری انجام کار است که در بخش نمونه قرارداد قرار گرفته است.

  در نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، مسئله‌ای که باید به آن توجه شود این است که چون در هریک از این قرارداد‌ها انجام کار خاصی مد نظر است پس تعهدات کارفرما و کارگزار به تبعیت از آن کار خاص، متفاوت است. مثلاً اگر بخواهیم قرارداد واگذاری تعمیرات کارخانه را با قرارداد مربوط به ترخیص کالا از گمرک یا مثلاً قرارداد مربوط به توافقنامه ضبط موسیقی یا قرارداد ثبت نرم‌افزار مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که وظایف کارفرما و کارگزار در هریک از این‌ها متفاوت است. پس باید جزئیات تعهدات طرفین را با توجه به آن قرارداد خاص مشخص کنیم. اما این قرارداد، یک سری شرایط کلی هم دارد که ممکن است شامل اکثر قرارداد‌ها بشود که ما این شرایط را در متن قرارداد کارگزاری انجام کار آورده‌ایم.

  کارگزار باید خدمات کامل و متنوعی از جمله؛ مشاوره، تحقیق، خدمات مالی، مشاوره مالیاتی، دسترسی به بازار‌های خارجی، تجزیه و تحلیل بازار، محصولات بیمه‌ای و غیره ارائه دهد.

  کارگزار باید با دستیابی به اطلاعات مشتری، در مورد مسائلی مانند وضعیت مالی مشتری، وضعیت بازار و اهداف سرمایه‌گذاری و غیره یک توصیه منطقی به کارفرما ارائه دهد.

  کارگزار باید عملیات موضوع قرارداد را به افراد متخصص و با تجربه که صلاحیت لازم و کافی راداشته باشند بسپارد. کارگزار همچنین باید پیشنهاداتی که در خصوص خرید کالا به دستش می‌رسد را برای بررسی به فروشنده برساند و باید تمام اقداماتی را که برای پیشبرد قرارداد لازم است از قبیل؛ تأدیه هزینه‌های قانونی، مالیات، عوارض، بیمه، حقوق ثبتی و غیره انجام دهد.

  کارگزار باید در راستای نوشتن قرارداد ، انواع مکاتبات لازم مثل مکاتبات اداری، تجاری، بانکی و غیره را انجام دهد.

  کارگزار باید به نامه‌های اداری که به دستش می‌رسد پاسخ دهد، بدون این‌که هیچ‌گونه تعهد و ضرری برای کارفرما به وجود آورد. کارگزار همچنین باید در صورت لزوم، مفاصا حساب، گواهی‌ها، مجوزات و پاسخ استعلام‌ها را از مراجع مربوط دریافت کند.

  کارگزار باید تسلیم اوراق و اسناد و مدارک لازم از قبیل اصل یا رونوشت و کپی و حتی گاهی اسناد مالکیت را از کارفرما درخواست کند.

  کارگزار باید کلیه اطلاعات سری و اسرار فنی و حرفه‌ای شغل کارفرما را حفظ کند و از افشاء اطلاعات و انتقال اسرار و اطلاعات به تولید کنندگان دیگر خودداری کند و باید از مالکیت معنوی محافظت کند که در صورت تخلف طبق قوانین جاری با او رفتار می‌شود.

  کارگزار وظیفه دارد موضوع قرارداد را در زمان مشخص شده در نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار، انجام دهد و اگر کارگزار در اتمام مدت قرارداد تأخیر داشته باشد و در مدت زمانی که تعیین شد نتواند موضوع قرارداد را انجام دهد باید جریمه پرداخت کند و این جریمه از قبل توسط کارفرما تعیین می‌شود و در فرم خام قرارداد کارگزاری انجام کار نوشته می‌شود.

  کارگزار باید عملیات اجرایی نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار را بعد از صدور مجوز‌های قانونی لازم از طرف دستگاه مربوطه و دریافت مدارک از کارفرما، مطابق برنامه زمان‌بندی شده شروع کند.

  کارگزار وظیفه دارد تمام کارهای مربوط به انجام قرارداد را با دقت و کوشش و رعایت امانت انجام دهد و با پیچیدگی‌های کارگزاری آشنا باشد و به نفع کارفرما عمل کند و با هزینه اصلی، نفع شخصی به دست نیاورد.

  در صورت اجرا نکردن موضوع قرارداد یا تأخیر در مدت قرارداد، کارگزار متعهد می‌شود نسبت به برگرداندن وجوه دریافتی و جبران خسارتی که وارد کرده است اقدام کند و حق هر اعتراضی را از خود سلب کند.

  کارگزار باید از تعارض منافع که ممکن است در انجام وظایف برای اشخاص ثالث (یعنی اشخاصی غیر از کارفرما)، به وجود آید جلوگیری کند و باید در نظر داشته باشد کاری را که انجام می‌دهد رابطه کارگزاری باشد نه مشارکت تجاری.

  کارگزار باید توجه داشته باشد که کار غیر قانونی انجام ندهد و همانطور که گفته شد تنظیم متن نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، بر اساس ماده 10 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران باشد.

  کارگزار باید به قوانین خاص آن کار دقت داشته باشد و به قوانینی که مربوط به کار خودش است و همیشه در معرض تغییر قرار دارد آگاهی داشته باشد و اطلاعات خود را به روز کند.

  کارگزار با توجه به هر شغلی که به آن مراجعه می‌کند باید دقت داشته باشد که آن طرف، مجوز‌های لازم را دارد یا خیر و در صورت اطمینان کار را به او بسپارد. از طرف دیگر، یک کارگزار باید حوزه اختیارات خود را بداند و از آن فراتر نرود.

  هر نوع درخواست دیگری که اضافه بر تعهدات کارگزار باشد می‌تواند با توافق طرفین به فرم قرارداد کارگزاری انجام کار اضافه شود و هزینه آن مشخص شود.

  کارفرما وظیفه دارد اسناد و مدارک مشخصی که کارگزار از او درخواست کرده است را به کارگزار بدهد و باید حتماً مدارک یا اسنادی را که مربوط به پروژه است و لیست مطالباتی که در پروژه استفاده خواهد شد را به آن اضافه کند.

  کارفرما باید تمامی اطلاعاتی را که مرتبط با کار کارگزار است و کارگزار در پروسه کار به آن نیاز دارد را در اختیارش قرار دهد.

  قرارداد کارگزاری

  کارفرما باید مالیات‌هایی که پرداخت نکرده است را پرداخت کند یعنی بدهی مالیاتی نداشته باشد تا در پروسه انجام کار مشکلی برایش پیش نیاید و کار با وقفه روبه‌رو نشود.

  کارفرما موظف است در مواردی که کارگزار پیشنهادهایی ارائه و یا از او نظر می‌خواهد، متناسب با شرایط کار در اسرع وقت و حداکثر ظرف مدت مثلاً سه روز، نظر نهایی خودش را اعلام کند.

  کارفرما متعهد می‌شود کلیه پرداخت‌هایی را که با توجه به نوع قرارداد قبول نموده است، در زمانی که در متن نمونه قرارداد کارگزاری تعیین شده پرداخت کند.

  کارفرما نمی‌تواند کاری را که به کارگزار سپرده است همزمان به شخص یا کارگزار دیگری بسپارد و نمی‌تواند بگوید هر کدام که زودتر انجام داد کمیسیون را می‌گیرد! این کار به نوعی در حقوق داخلی ما، عقد جعاله محسوب می‌شود و با کارگزاری فرق دارد. مگر این‌که خود کارگزار بخواهد از ادامه کار انصراف بدهد، در اینصورت اگر کارفرما با انصراف موافق باشد بعد از آن می‌تواند کار را به دیگری واگذار کند. پس کارفرما تحت هیچ شرایطی حق واگذاری موضوع این قرارداد را به شخص دیگر ندارد.

  اگر برای انجام کاری که به کارگزار سپرده می‌شود نیاز باشد که اقداماتی در خارج از محلی که قرارداد امضا شده است انجام شود، کارفرما وظیفه دارد هزینه‌های اضافه بر مبلغ قرارداد را به کارگزار پرداخت کند.

  کارفرما باید مبلغ کارگزاری را از قبل تضمین کند. حالا یا به وسیله چک یا با سپردن مبلغ نزد شخص امین که مورد توافق طرفین باشد یا از هرطریق دیگری این تضمین انجام خواهد شد.

  اگر به دلیلی که خارج از اختیار و اراده طرفین است اتفاقاتی به وجود آید و امکان این نباشد که تمام یا حتی قسمتی از تعهدات و وظایف انجام شود، انجام ندادن تعهدات و وظایف موضوع قرارداد، تا زمانی که این شرایط ادامه داشته باشد تخلف از مواد متن نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار محسوب نمی‌شود.

  در صورتی که بین طرفین اختلاف ایجاد شود در ابتدا بهتر است برای توافق و حل اختلاف به داوری مراجعه شود. داور باید با توافق طرفین انتخاب شود و مشخصات آن در فرم خام قرارداد کارگزاری انجام کار آورده شود و طرفین به مدت یک هفته بعد از این‌که اختلاف به وجود آمد باید به داوری مراجعه کنند و داور باید ظرف مثلاً یک ماه تصمیم نهایی را بگیرد و یا سازش ایجاد کند و در صورت عدم توافق و اعتراض به رأی داور، طرفین می‌توانند به دادگاه‌های صالح قضایی مراجعه کنند.

  شرایط فسخ هم با توجه به توافق طرفین در نظر گرفته می‌شود. در این‌جا می‌توان قید کرد که در صورتی که طرفین از مفاد قرارداد تخلف کنند، طرف دیگر می‌تواند به صورت یکجانبه قرارداد را فسخ کند. توجه داشته باشید با توجه به این که این قرارداد در حالت اولیه قابل فسخ نیست باید حتما شرایط فسخ آن در متن قرارداد نوشته شود. یعنی به طور کامل مشخص کنید که در چه شرایطی، امکان فسخ قرارداد وجود دارد.

  فرم قرارداد کارگزاری انجام کار در دو نسخه تنظیم می‌شود و هر دو نسخه یکی هستند و طرفین با امضای فرم قرارداد کارگزاری انجام کار ، ضمن این‌که خود را موظف به رعایت آن می‌دانند، حق هرگونه ادعا و اعتراض و یا بی‌اطلاعی نسبت به مفاد نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار را از خود سلب می‌کنند و این حق از آن‌ها ساقط است. پیشنهاد می‌کنیم حتما تمام صفحات قرارداد توسط طرفین امضا شود و اثر انگشت بزنید. حتی یک صفحه از قرارداد را بدون امضا نگذارید.

  پس از این‌که هر دو طرف آن را امضا کردند نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار به یک سند کاری تبدیل می‌شود که هر دو طرف باید آن را رعایت کنند.

  خب با توضیحاتی که داده شد متوجه شدید که با تنظیم یک نمونه قرارداد کارگزاری انجام کار ، که همان توافق کتبی است، طرفین هم می‌توانند از منافع خودشان محافظت کنند و از طرف دیگر می‌توانند مطمئن باشند که به نتیجه مورد نظر خودشان می‌رسند و حتی جبران خسارت را می‌توانند از این قرارداد دریافت کنند.

  شما می‌توانید وظیفه تنظیم قرارداد خود را به مجموعه حقوقی رکلا بسپارید. برای ثبت درخواست تنظیم قرارداد روی لینک قبل بزنید. ضمن آنکه می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل نیز استفاده کنید.

  تیم حقوقی رکلا، قرارداد کارگزاری انجام کار را تنظیم کرده است. روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

  شعبه تهران: انتهای یادگار امام جنوب – سی متری جی – نبش شاه محمدی – تالار مجلل کاخ – طبقه هفتم

  شعبه شیراز: بلوار مدرس – حد فاصل دانشگاه صنعتی شیراز و کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC) – بلوار آزادگان – کارخانه نوآوری


  021 – 43000373


  09108907294

  خِشت اول و شالوده روابط کاری و اقتصادی، اتحاد است و اتحاد با قرارداد مراقبت می‌شود.

  ماموریت ما ارائه خدمات حقوقیِ با صرفه در حوزه قراردادها و هدف ما پایان دادن به معاملات و توافقات شفاهی است. هیچ همکاری و معامله‌ای مستحق بی‌قراردادی نیست. ما همیشه در دسترس شما خواهیم بود تا در سریعترین زمان ممکن، حقوقی‌ترین تصمیم ممکن را در روابط کاری خود اتخاذ کنید.


  تمامی حقوق برای رُکلا محفوظ است. 1400-1397

  دعاوی قراردادها
  نحوه تنظیم قرارداد
  نمونه قرارداد های تنظیم شده
  ابطال قراردادها
  فسخ قرارداد
  ابطال شروط قراردادی
  مطالبه خسارت وجه التزام قراردادی
  الزام به ایفای تعهدات قراردادی
  تنفیذ اقاله قراردادها
  وکیل دعاوی قراردادی
  وکیل تنظیم قرارداد
  خدمات حقوقی قراردادها
  قرارداد کارگزاریقرارداد کارگزاری یا بروکری را در واقع می توان نوعی قرارداد کار است که در آن شخصی که به تمام جوانب یک زمینه کاری آگاهی دارد به عنوان کاگزار مانند پل ارتباطی میان مشتری و فروشنده یا مشتری و خدمات دهنده ارتباط برقرار می‌کند. یکی از حوزه هایی که می‌تواند مثال خوب و آشنایی در مورد کارگزاران باشد، بورس است. برای ایجاد رابطه بین کارفرما و کارگزار، نیازمند تنظیم یک قرارداد کار کارگزاری هستیم که تابع بندهای عمومی قرارداد کار و برخی جزئیات مخصوص به قرارداد کارگزاری است.

  دلایل استفاده از قرارداد کارگزاری
  الف. مشخصات طرفینب. مدت قرارداد کارگزاری انجام کارج. موضوع قرارداد
  د. مبلغ و نحوه پرداخت قرارداد
  ی. تعهدات طرفین در قرارداد کارگزاری انجام کارتعهدات کارگزارتعهدات کارفرما در قرارداد کارگزاری کارحل اختلاف در قرارداد کارگزاری انجام کارفسخ قرارداد کارگزاری انجام کارامضای قرارداد کارگزاری
  دلایل استفاده از قرارداد کارگزاری

  امروزه به دلیل تنوع شغلی رو به افزایش و عدم توانایی افراد در تسلط به تمامی امور و مشاغل، قرارداد کارگزاری انجام کار ، یکی از قرارداد‌هایی می‌باشد که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
  از طریق استخدام کارگزار می‌توان به دانش و مهارت زیادی دسترسی پیدا کرد. کارگزاران مانند پلی بین شما و شخصی که قرار است کار شما را به عهده بگیرد قرار می‌گیرند و بهترین شخص را برای انجام کار مورد نظر به شما معرفی می‌کنند.
  تنظیم متن قرارداد کارگزاری انجام کار  بسیار مهم است. در اینجا به چند مورد از بندهای مشترک که باید در هر قرارداد کارگزاری وجود داشته باشد اشاره می کنیم:
  الف. مشخصات طرفین
  طرفین این قرارداد  با عنوان کارفرما و کارگزار شناخته می‌شوند. شخصی که کار را واگذار می‌کند کارفرما است و شخصی که کار به او سپرده می‌شود کارگزار است که هر دو طرف می توانند شخص حقیقی یا حقوقی باشند. اما بهتر است که کار خود را به شرکت‌های کارگزاری یا همان اشخاص حقوقی بسپارید.
  ب. مدت قرارداد کارگزاری انجام کار
  در قرارداد کارگزاری باید حتماً مدت قرارداد ذکر شود زیرا عدم تعیین مدت قرارداد ممکن است تبعات بسیاری برای هر دو طرف داشته باشد و تخمین نزدن درست مدت انجام قرارداد می‌تواند به کار شما لطمه اساسی وارد کند.
  تعیین مدت امری کاملاً توافقی است و شما می‌توانید در صوررت نیاز مدت قرارداد را با توافق یکدیگر در در قرارداد تغییرداده و تمدید کنید.
  ج. موضوع قرارداد

  موضوع در این قرارداد همان کاری است که از کارگزار می‌خواهید انجام دهد.
  به طور کلی یک قرارداد کارگزاری بیشتر مواردی همچون خرید، فروش، کسب، خدمات، فرصت‌های سرمایه گذاری، تأمین مالی و… را پوشش می‌دهد.
  د. مبلغ و نحوه پرداخت قرارداد

  مبلغ قرارداد هم به توافق طرفین بستگی دارد، با توجه به نوع و حجم کار مشخص می‌شود و باید حتما در متن قرارداد کارگزاری نوشته شود که در ازای انجام کار موضوع قرارداد، فلان مبلغ به عنوان حق مشاوره یا کمیسیون یا کارمزد یا واسطه‌گری و… پرداخت می‌شود.
  همچنین نحوه پرداخت باید درقرارداد ذکر شود که این نیز به توافق طرفین بستگی دارد. شما می‌توانید مقداری از مبلغ قرارداد را در شروع کار پرداخت کنید و پرداخت مقداری از آن را موکول به ارائه گزارش پیشرفت کار کنید یا حتی می‌توانید مبلغی را به عنوان تضمین حسن انجام کار در این قرارداد در نظر بگیرید و زمانی که کارگزار کار خود را تمام کرد به او پرداخت کنید.
  ی. تعهدات طرفین در قرارداد کارگزاری انجام کار
  جزئیات تعهدات طرفین را باید با توجه به ویژگی های مخصوص به هر قراداد مشخص کنیم.
  اما یک سری تعهدات کلی نیز وجود دارد که ممکن است  شامل اکثر قرارداد‌ها بشود از جمله:
  تعهدات کارگزار
  یک کارگزار باید…

  عملیات موضوع قرارداد را به افراد متخصص و با تجربه که صلاحیت لازم و کافی دارند بسپارد؛
  پیشنهاداتی که در خصوص خرید کالا به او می‌رسد را برای بررسی به فروشنده منتقل کند. همچنین باید تمام اقداماتی را که برای پیشبرد قرارداد لازم است از قبیل؛ تأدیه هزینه‌های قانونی، مالیات، عوارض، بیمه، حقوق ثبتی و… انجام دهد؛
  در راستای تنظیم قرارداد، انواع مکاتبات لازم مثل مکاتبات اداری، تجاری، بانکی و … را انجام دهد و به نامه‌های اداری که به دستش می‌رسد پاسخ دهد، بدون این‌که ضرری به کارفرما وارد آورد؛
  حوزه اختیارات خود را بداند و از آن فراتر نرود؛
  کلیه اطلاعات سری و اسرار فنی و حرفه‌ای شغل کارفرما را حفظ و از انتقال اسرار و اطلاعات به تولید کنندگان دیگر خودداری کند.
  موضوع قرارداد را در زمان مشخص شده در قرارداد انجام دهد و اگر تأخیر داشته باشد باید جریمه پرداخت کند؛ این جریمه از قبل توسط کارفرما تعیین می‌شود؛
  به نفع کارفرما عمل کند و با هزینه اصلی، نفع شخصی به دست نیاورد؛
  از تعارض منافع که ممکن است در انجام وظایف برای اشخاص ثالث (یعنی اشخاصی غیر از کارفرما)، به وجود آید جلوگیری کند و باید در نظر داشته باشد کاری را که انجام می‌دهد رابطه کارگزاری باشد نه مشارکت تجاری.

  نکته: هر نوع درخواست دیگری که اضافه بر تعهدات کارگزار باشد می‌تواند با توافق طرفین به فرم قرارداد کارگزاری انجام کار اضافه و هزینه آن مشخص شود.
  تعهدات کارفرما در قرارداد کارگزاری کار
  کارفرما وظیفه دارد…

  اسناد و مدارک مشخصی که کارگزار از او درخواست کرده است را به کارگزار بدهد.
  تمامی اطلاعاتی را که مرتبط با کار کارگزار است و کارگزار در روند کار به آن نیاز دارد را در اختیارش قرار دهد.
  در مواردی که کارگزار پیشنهادهایی ارائه و یا از او نظر می‌خواهد، متناسب با شرایط کار در اسرع وقت، نظر نهایی خودش را اعلام کند.

  4.کلیه پرداخت‌هایی را که طبق قرارداد قبول نموده است، در زمان تعیین شده پرداخت کند.
  5.کارفرما نمی‌تواند کاری را که به کارگزار سپرده همزمان به شخص یا کارگزار دیگری بسپارد؛ مگر این‌که خود کارگزار بخواهد از ادامه کار انصراف بدهد.

  مبلغ کارگزاری را از قبل به وسیله چک یا با سپردن مبلغ نزد شخص امین که مورد توافق طرفین باشد یا هرطریق دیگری تضمین کند.

  حل اختلاف در قرارداد کارگزاری انجام کار
  حل اختلاف می تواند از طریق داوری یا دادگاه صالح انجام گیرد. اما بهتر است داوری از قبل در قرارداد پیش بینی شود چرا که داوری از جهات گوناگون روش مناسب تری برای حل اختلاف می باشد.
  فسخ قرارداد کارگزاری انجام کار
  شرایط فسخ نیز با توجه به توافق طرفین مشخص می شود. اما به هر صورت در شرایطی که هر یک از طرفین از مفاد قرارداد کارگزاری انجام کار تخلف کنند، طرف دیگر می‌تواند به صورت یکجانبه قرارداد را فسخ کند.
  امضای قرارداد کارگزاری
  فرم قرارداد کارگزاری انجام کار در دو نسخه تنظیم می‌شود و طرفین با امضای قرارداد، ضمن این‌که خود را متعهد به انجام آن می کنند، حق هرگونه ادعا و اعتراض و یا بی‌اطلاعی نسبت به مفاد قرارداد کارگزاری انجام کار را از خود سلب می‌کنند.
  موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه در امور دعاوی مربوط به قراردادها آماده ارائه مشاوره و قبول وکالت در زمینه دعاوی قراردادها می باشد . با ما تماس بگیرید.

  قرارداد کارگزاری یا بروکری را در واقع می توان نوعی قرارداد کار است که در آن شخصی که به تمام جوانب یک زمینه کاری آگاهی دارد به عنوان کاگزار مانند پل ارتباطی میان مشتری و فروشنده یا مشتری و خدمات دهنده ارتباط برقرار می‌کند. یکی از حوزه هایی که می‌تواند مثال خوب و آشنایی در مورد کارگزاران باشد، بورس است. برای ایجاد رابطه بین کارفرما و کارگزار، نیازمند تنظیم یک قرارداد کار کارگزاری هستیم که تابع بندهای عمومی قرارداد کار و برخی جزئیات مخصوص به قرارداد کارگزاری است.

  امروزه به دلیل تنوع شغلی رو به افزایش و عدم توانایی افراد در تسلط به تمامی امور و مشاغل، قرارداد کارگزاری انجام کار ، یکی از قرارداد‌هایی می‌باشد که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

  از طریق استخدام کارگزار می‌توان به دانش و مهارت زیادی دسترسی پیدا کرد. کارگزاران مانند پلی بین شما و شخصی که قرار است کار شما را به عهده بگیرد قرار می‌گیرند و بهترین شخص را برای انجام کار مورد نظر به شما معرفی می‌کنند.

  تنظیم متن قرارداد کارگزاری انجام کار  بسیار مهم است. در اینجا به چند مورد از بندهای مشترک که باید در هر قرارداد کارگزاری وجود داشته باشد اشاره می کنیم:

  قرارداد کارگزاری

  طرفین این قرارداد  با عنوان کارفرما و کارگزار شناخته می‌شوند. شخصی که کار را واگذار می‌کند کارفرما است و شخصی که کار به او سپرده می‌شود کارگزار است که هر دو طرف می توانند شخص حقیقی یا حقوقی باشند. اما بهتر است که کار خود را به شرکت‌های کارگزاری یا همان اشخاص حقوقی بسپارید.

  در قرارداد کارگزاری باید حتماً مدت قرارداد ذکر شود زیرا عدم تعیین مدت قرارداد ممکن است تبعات بسیاری برای هر دو طرف داشته باشد و تخمین نزدن درست مدت انجام قرارداد می‌تواند به کار شما لطمه اساسی وارد کند.

  تعیین مدت امری کاملاً توافقی است و شما می‌توانید در صوررت نیاز مدت قرارداد را با توافق یکدیگر در در قرارداد تغییرداده و تمدید کنید.

  موضوع در این قرارداد همان کاری است که از کارگزار می‌خواهید انجام دهد.

  به طور کلی یک قرارداد کارگزاری بیشتر مواردی همچون خرید، فروش، کسب، خدمات، فرصت‌های سرمایه گذاری، تأمین مالی و… را پوشش می‌دهد.

  مبلغ قرارداد هم به توافق طرفین بستگی دارد، با توجه به نوع و حجم کار مشخص می‌شود و باید حتما در متن قرارداد کارگزاری نوشته شود که در ازای انجام کار موضوع قرارداد، فلان مبلغ به عنوان حق مشاوره یا کمیسیون یا کارمزد یا واسطه‌گری و… پرداخت می‌شود.

 • سهم رانتی
 • همچنین نحوه پرداخت باید درقرارداد ذکر شود که این نیز به توافق طرفین بستگی دارد. شما می‌توانید مقداری از مبلغ قرارداد را در شروع کار پرداخت کنید و پرداخت مقداری از آن را موکول به ارائه گزارش پیشرفت کار کنید یا حتی می‌توانید مبلغی را به عنوان تضمین حسن انجام کار در این قرارداد در نظر بگیرید و زمانی که کارگزار کار خود را تمام کرد به او پرداخت کنید.

  جزئیات تعهدات طرفین را باید با توجه به ویژگی های مخصوص به هر قراداد مشخص کنیم.

  اما یک سری تعهدات کلی نیز وجود دارد که ممکن است  شامل اکثر قرارداد‌ها بشود از جمله:

  یک کارگزار باید…

  نکته: هر نوع درخواست دیگری که اضافه بر تعهدات کارگزار باشد می‌تواند با توافق طرفین به فرم قرارداد کارگزاری انجام کار اضافه و هزینه آن مشخص شود.

  کارفرما وظیفه دارد…

  4.کلیه پرداخت‌هایی را که طبق قرارداد قبول نموده است، در زمان تعیین شده پرداخت کند.

  5.کارفرما نمی‌تواند کاری را که به کارگزار سپرده همزمان به شخص یا کارگزار دیگری بسپارد؛ مگر این‌که خود کارگزار بخواهد از ادامه کار انصراف بدهد.

  حل اختلاف می تواند از طریق داوری یا دادگاه صالح انجام گیرد. اما بهتر است داوری از قبل در قرارداد پیش بینی شود چرا که داوری از جهات گوناگون روش مناسب تری برای حل اختلاف می باشد.

  شرایط فسخ نیز با توجه به توافق طرفین مشخص می شود. اما به هر صورت در شرایطی که هر یک از طرفین از مفاد قرارداد کارگزاری انجام کار تخلف کنند، طرف دیگر می‌تواند به صورت یکجانبه قرارداد را فسخ کند.

  فرم قرارداد کارگزاری انجام کار در دو نسخه تنظیم می‌شود و طرفین با امضای قرارداد، ضمن این‌که خود را متعهد به انجام آن می کنند، حق هرگونه ادعا و اعتراض و یا بی‌اطلاعی نسبت به مفاد قرارداد کارگزاری انجام کار را از خود سلب می‌کنند.

  موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه در امور دعاوی مربوط به قراردادها آماده ارائه مشاوره و قبول وکالت در زمینه دعاوی قراردادها می باشد . با ما تماس بگیرید.


  با سلام
  با گزینه تماس با موسسه تماس گرفتم ولی کسی جواب نداد.
  نیاز به مشاوره در خصوص عقد قرار داد کارگزاری دارم لطفا رهنمایی نمایید.
  با تشکر
  اسدی راد
  ۰۹۱۶۶۰۳۸۹۱۳

  باسلام با شما تماس گرفته خواهد شد

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فرستادن دیدگاه

  09123034393

  09126029277

  021-22740104

  021-22740103

  Info(at)hamilaw(dot)ir

  تهران ، میدان تجریش، خیابان دکتر باهنر ، روبه روی آتش نشانی پلاک 32 طبقه اول واحد 6 شرقی

  تمامی حقوق این وب سایت برای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی محفوظ است . کپی به هر شکل غیر مجاز و غیر قانونی است.

  طراحی و بهینه سازی : دادپویان حامی

  Copyright @2014-2021 Hamilaw.ir

  در دنیای امروز با افزایش پیچیدگی­‌های حوزه تجارت، تلاش برای کسب سود و افزایش سرمایه شخصی نیز به شکلی تخصصی و حرفه‌­ای دنبال می‌­شود. بسیاری از عرصه­‌های دنیای تجارت مانند خرید و فروش کالاها، اراضی و املاک یا معامله در بازار بورس، با آنکه حامل فرصت‌­های مالی بی­شماری هستند، ممکن است به دلیل وجود فضای تخصصی و حقوقی خود، افراد سرمایه­‌گذار را به راحتی جذب نکنند. به همین جهت، مشاغلی شکل گرفته‌­اند تا مانند پُلی بین خریداران و فروشندگان عمل کنند و در اصل، راه فعالیت­‌های تجاری تخصصی را برای افراد مختلف هموارتر کنند. در این نوشتار به یکی از مهم‌ترین این مشاغل و قرارداد آن، یعنی قرارداد کارگزاری یا بُروکِری می‌­پردازیم.
  با ما همراه باشید.

  کارگزار یا بُروکر (Broker) شخصی است حقیقی یا حقوقی که بین خریدار و فروشنده واسطه شده و در ازای برقراری ارتباط بین خریدار و فروشنده و فراهم آوردن شرایط معامله، کمیسیون مشخصی دریافت می­کند. به بیان بهتر کارگزاران کسانی هستند که به مشتریان خود در بزنگاه­ های پررونق بازار، از شیوه­‌های مختلف مانند ملاقات حضوری، تلفنی یا آنلاین، قیمت‌­های لحظه­‌ای و نوسانات بازار و شرایط آنی تجارت پر سود را اعلام می‌­کنند و از طریق این چنین مشاوره­ای، مشتری خود را به سمت معامله سودآور و به‌­صرفه موردنظر سوق می‌­دهند. مشتریان هم در اکثر موارد، پیش­تر نزد کارگزاران خود طی قراردادی که ذکر خواهیم کرد، مبالغی سپرده تودیع کرده‌­اند که کارگزار در مواقع موردنیاز از آن برداشت و معاملات مشتری خود را انجام می­دهد. در واقع به­نوعی کارگزار در حکم وکیل مشتری خود عمل می­‌کند.

  اصولاً هر کارگزار باید در حیطه تخصصی خود تجربه و مهارت کافی را داشته باشد تا بتواند بهترین موقعیت خرید یا فروش را به مشتری خود اعلام کند و از این طریق برای وی بیشترین سود و کمترین ضرر مالی را به همراه داشته باشد.

  به طور مثال در دنیای بورس و تجارت کالا، کارگزاران رسمی وجود دارند که بین بازار بورس و مشتریان خود واسطه شده و علاوه بر تشریح ساز و کارهای تجاری بورس و ارائه تحلیل و مشاوره‌­های خرید و فروش سهام، عمل خرید و فروش را نیز برای آنها انجام می‌­دهند. شکل­‌گیری رابطه کارگزاری نیازمند عقد قرارداد موسوم به کارگزاری است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  رابطه قرارداد کارگزاری یا بروکری، رابطه‌­ای دوجانبه است که تابع رابطه قرارداد کار قرار می‌­گیرد. یعنی همانطور که در ماده ۷ قانون کار ذکر شده است در این قرارداد، کارگر (در این قرارداد همان کارگزار) در قبال دریافت حق‌­السعی (کمیسیون معاملات) عمل کارگزاری را برای مدتی معین انجام می‌­دهد. درواقع برای ایجاد رابطه بین مشتری و کارگزار، نیازمند تنظیم یک قرارداد کارِ کارگزاری هستیم که تابع بندهای عمومی قرارداد کار و برخی جزئیات مخصوص به قرارداد کارگزاری است. دو بند مهم تعهدات کارگزار و دستمزد او، به عنوان نمونه در ادامه بررسی خواهند شد.

  قرارداد کارگزاری

  اگر به دنبال در اختیار داشتن یک قرارداد کارگزاری جامع و کامل مختص کسب‌وکار خود هستید همین حالا درخواست تنظیم قرارداد کارگزاری را به وینداد بسپارید.

  در قرارداد کارگزاری بایستی محدوده تعهد کارگزار به روشنی مشخص شده باشد. به طور مثال یک کارگزار ممکن است تنها تعهدش در حد ارائه مشاوره و تحلیل بازار برای مشتری خود باقی بماند. اما ممکن است طرفین قرارداد توافق کنند که کارگزار حق انجام معامله را هم از طرف مشتری خود داشته باشد. این حق هم ممکن است محدود و یا وسیع شود. مثلاً ممکن است حق انجام معامله به کارگزار به صورت بی­قید و شرط و یا مشروط به شروطی نظیر هماهنگی قبلی با مشتری باشد. پس در انتخاب کارگزار و تعیین حدود وظایف او باید دقت کافی داشت تا ریسک ضرر مالی به حد پایینی برسد.
  همچنین بسیار اهمیت دارد که با توجه به میزان تعهد کارگزار، مسئولیت وی واضح و روشن مشخص شود؛ چرا که کارگزار به لحاظ اقتصادی ماموریت­‌های ویژه­ای را بر عهده دارد که در صورت قصور و یا تقصیر وی ممکن است زیان­های بسیار شدیدی گریبان­گیر مشتری وی شود.

  از دیگر بندهای مهم قرارداد کارگزاری، بند مربوط به دستمزد کارگزار است. تعیین دستمزد کارگزار می‌­تواند با شیوه‌­های مختلفی صورت بگیرد. ممکن است مبلغ مشخصی ماهانه به کارگزار تعلق بگیرد و یا بر اساس معاملاتی که کارگزار با موفقیت انجام می­‌دهد درصد مشخصی برای وی کیمیسیون معین شود و کارگزار به صورت پورسانتی کسب درآمد کند. در این قرارداد، شیوه درصدی مرسوم­تر از حقوق ثابت است.

  امروزه بهره‌بردن از کارگزاری­‌ها بیشتر در قالب شرکت­‌های کارگزاری­ صورت می‌­گیرد که راهی مطمئن­‌تر از انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی محسوب می­‌شود. اگر کارگزار شما یک شخص حقوقی، یعنی یک نهاد یا سازمان کارگزاری باشد، تفاوت‌­هایی وجود دارد. کارگزاری­‌ها تابع مقررات و قوانین مختلفی هستند که از سوی نهادهای نظارتی دولتی بر آنها اعمال می­شوند تا سلامت کاری آنها حفظ شود. به همین جهت برای انعقاد قرارداد با کارگزاری­‌های رسمی لازم است به اصول و قواعد آنها واقف باشید و حتما مقررات کارگزاری موردنظر را مطالعه کنید.

  انتخاب کارگزاری مناسب برای تجارت شما، اهمیت زیادی دارد چرا که کارگزاری­‌های رسمی و غیررسمی متعددی وجود دارند که از لحاظ زمینه تخصصی فعالیتشان با یکدیگر  دارای تفاوت‌هایی هستند. پس اولین نکته در انتخاب کارگزاری مناسب، تشخیص زمینه تخصصی فعالیت آن است که مشابه تجارت موردنظر شما باشد. در وهله دوم باید دقت کرد کارگزاری مذکور به طور رسمی و تحت نظارت­‌های دولتی خاص باشد تا با اطمینان بیشتری سرنوشت تجارت خود را به آنها بسپارید. در ادامه هم باید به قوانین و مقررات نهادیِ کارگزاری دقت داشت تا از وقوع مشکلات آتی جلوگیری شود. در مرحله آخر، تنظیم یک قرارداد دقیق و جامع کارگزاری می­‌تواند تجارت شما را تا حد بسیار زیادی بیمه کند. فراموش نکنید که در تنظیم قرارداد کارگزاری بندهایی نظیر تعهدات و مسئولیت کارگزار باید به دقت بررسی شود تا سرمایه شما به درستی مصرف شده و ریسک‌­های مالی آن به کمترین میزان خود برسد. ما در وینداد آماده‌­­ایم تا با ارائه مشاوره‌­های حقوقی، شما را در انتخاب کارگزاری مناسب و همچنین در تنظیم یک قرارداد کارگزاری دقیق و بِروز، همراهی کنیم.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بیت کوین بخریم یا نه
 • ‘4 زمان خواندننحوه نوشتن متن قرارداد و تنظیم قراردادها یکی از مهارت‌های مهمی است که می‌تواند سرنوشت افراد، شرکت‌ها و کسب و کارها را رقم بزند. در ماده ۱۸۳ قانون مدنی تعریفی از عقد یا ادامه مطلب…

  ‘4 زمان خواندنیکی از رایج‌ترین روابطی که امروزه میان اعضای جامعه شکل می‌گیرد، رابطه میان کارگر و کارفرما است. این رابطه ویژگی‌های خاصی دارد و همین ویژگی‌ها موجب شده است که در سال ۱۳۶۹ قانون ادامه مطلب…

  ‘4 زمان خواندنبا توجه به افزایش میزان روابط کارگری و کارفرمایی و انعقاد قرارداد کار، وزارت کار طرحی را تحت عنوان طرح طبقه بندی مشاغل معرفی نمود تا این روابط ساماندهی شوند. به موجب این ادامه مطلب…

  در دنیای امروز با افزایش پیچیدگی­‌های حوزه تجارت، تلاش برای کسب سود و افزایش سرمایه شخصی نیز به شکلی تخصصی و حرفه‌­ای دنبال می‌­شود. بسیاری از عرصه­‌های دنیای تجارت مانند خرید و فروش کالاها، اراضی و املاک یا معامله در بازار بورس، با آنکه حامل فرصت‌­های مالی بی­شماری هستند، ممکن است به دلیل وجود فضای تخصصی و حقوقی خود، افراد سرمایه­‌گذار را به راحتی جذب نکنند. به همین جهت، مشاغلی شکل گرفته‌­اند تا مانند پُلی بین خریداران و فروشندگان عمل کنند و در اصل، راه فعالیت­‌های تجاری تخصصی را برای افراد مختلف هموارتر کنند. در این نوشتار به یکی از مهم‌ترین این مشاغل و قرارداد آن، یعنی قرارداد کارگزاری یا بُروکِری می‌­پردازیم.
  با ما همراه باشید.

  کارگزار یا بُروکر (Broker) شخصی است حقیقی یا حقوقی که بین خریدار و فروشنده واسطه شده و در ازای برقراری ارتباط بین خریدار و فروشنده و فراهم آوردن شرایط معامله، کمیسیون مشخصی دریافت می­کند. به بیان بهتر کارگزاران کسانی هستند که به مشتریان خود در بزنگاه­ های پررونق بازار، از شیوه­‌های مختلف مانند ملاقات حضوری، تلفنی یا آنلاین، قیمت‌­های لحظه­‌ای و نوسانات بازار و شرایط آنی تجارت پر سود را اعلام می‌­کنند و از طریق این چنین مشاوره­ای، مشتری خود را به سمت معامله سودآور و به‌­صرفه موردنظر سوق می‌­دهند. مشتریان هم در اکثر موارد، پیش­تر نزد کارگزاران خود طی قراردادی که ذکر خواهیم کرد، مبالغی سپرده تودیع کرده‌­اند که کارگزار در مواقع موردنیاز از آن برداشت و معاملات مشتری خود را انجام می­دهد. در واقع به­نوعی کارگزار در حکم وکیل مشتری خود عمل می­‌کند.

  اصولاً هر کارگزار باید در حیطه تخصصی خود تجربه و مهارت کافی را داشته باشد تا بتواند بهترین موقعیت خرید یا فروش را به مشتری خود اعلام کند و از این طریق برای وی بیشترین سود و کمترین ضرر مالی را به همراه داشته باشد.

  به طور مثال در دنیای بورس و تجارت کالا، کارگزاران رسمی وجود دارند که بین بازار بورس و مشتریان خود واسطه شده و علاوه بر تشریح ساز و کارهای تجاری بورس و ارائه تحلیل و مشاوره‌­های خرید و فروش سهام، عمل خرید و فروش را نیز برای آنها انجام می‌­دهند. شکل­‌گیری رابطه کارگزاری نیازمند عقد قرارداد موسوم به کارگزاری است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  رابطه قرارداد کارگزاری یا بروکری، رابطه‌­ای دوجانبه است که تابع رابطه قرارداد کار قرار می‌­گیرد. یعنی همانطور که در ماده ۷ قانون کار ذکر شده است در این قرارداد، کارگر (در این قرارداد همان کارگزار) در قبال دریافت حق‌­السعی (کمیسیون معاملات) عمل کارگزاری را برای مدتی معین انجام می‌­دهد. درواقع برای ایجاد رابطه بین مشتری و کارگزار، نیازمند تنظیم یک قرارداد کارِ کارگزاری هستیم که تابع بندهای عمومی قرارداد کار و برخی جزئیات مخصوص به قرارداد کارگزاری است. دو بند مهم تعهدات کارگزار و دستمزد او، به عنوان نمونه در ادامه بررسی خواهند شد.

  قرارداد کارگزاری

  اگر به دنبال در اختیار داشتن یک قرارداد کارگزاری جامع و کامل مختص کسب‌وکار خود هستید همین حالا درخواست تنظیم قرارداد کارگزاری را به وینداد بسپارید.

  در قرارداد کارگزاری بایستی محدوده تعهد کارگزار به روشنی مشخص شده باشد. به طور مثال یک کارگزار ممکن است تنها تعهدش در حد ارائه مشاوره و تحلیل بازار برای مشتری خود باقی بماند. اما ممکن است طرفین قرارداد توافق کنند که کارگزار حق انجام معامله را هم از طرف مشتری خود داشته باشد. این حق هم ممکن است محدود و یا وسیع شود. مثلاً ممکن است حق انجام معامله به کارگزار به صورت بی­قید و شرط و یا مشروط به شروطی نظیر هماهنگی قبلی با مشتری باشد. پس در انتخاب کارگزار و تعیین حدود وظایف او باید دقت کافی داشت تا ریسک ضرر مالی به حد پایینی برسد.
  همچنین بسیار اهمیت دارد که با توجه به میزان تعهد کارگزار، مسئولیت وی واضح و روشن مشخص شود؛ چرا که کارگزار به لحاظ اقتصادی ماموریت­‌های ویژه­ای را بر عهده دارد که در صورت قصور و یا تقصیر وی ممکن است زیان­های بسیار شدیدی گریبان­گیر مشتری وی شود.

  از دیگر بندهای مهم قرارداد کارگزاری، بند مربوط به دستمزد کارگزار است. تعیین دستمزد کارگزار می‌­تواند با شیوه‌­های مختلفی صورت بگیرد. ممکن است مبلغ مشخصی ماهانه به کارگزار تعلق بگیرد و یا بر اساس معاملاتی که کارگزار با موفقیت انجام می­‌دهد درصد مشخصی برای وی کیمیسیون معین شود و کارگزار به صورت پورسانتی کسب درآمد کند. در این قرارداد، شیوه درصدی مرسوم­تر از حقوق ثابت است.

  امروزه بهره‌بردن از کارگزاری­‌ها بیشتر در قالب شرکت­‌های کارگزاری­ صورت می‌­گیرد که راهی مطمئن­‌تر از انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی محسوب می­‌شود. اگر کارگزار شما یک شخص حقوقی، یعنی یک نهاد یا سازمان کارگزاری باشد، تفاوت‌­هایی وجود دارد. کارگزاری­‌ها تابع مقررات و قوانین مختلفی هستند که از سوی نهادهای نظارتی دولتی بر آنها اعمال می­شوند تا سلامت کاری آنها حفظ شود. به همین جهت برای انعقاد قرارداد با کارگزاری­‌های رسمی لازم است به اصول و قواعد آنها واقف باشید و حتما مقررات کارگزاری موردنظر را مطالعه کنید.

  انتخاب کارگزاری مناسب برای تجارت شما، اهمیت زیادی دارد چرا که کارگزاری­‌های رسمی و غیررسمی متعددی وجود دارند که از لحاظ زمینه تخصصی فعالیتشان با یکدیگر  دارای تفاوت‌هایی هستند. پس اولین نکته در انتخاب کارگزاری مناسب، تشخیص زمینه تخصصی فعالیت آن است که مشابه تجارت موردنظر شما باشد. در وهله دوم باید دقت کرد کارگزاری مذکور به طور رسمی و تحت نظارت­‌های دولتی خاص باشد تا با اطمینان بیشتری سرنوشت تجارت خود را به آنها بسپارید. در ادامه هم باید به قوانین و مقررات نهادیِ کارگزاری دقت داشت تا از وقوع مشکلات آتی جلوگیری شود. در مرحله آخر، تنظیم یک قرارداد دقیق و جامع کارگزاری می­‌تواند تجارت شما را تا حد بسیار زیادی بیمه کند. فراموش نکنید که در تنظیم قرارداد کارگزاری بندهایی نظیر تعهدات و مسئولیت کارگزار باید به دقت بررسی شود تا سرمایه شما به درستی مصرف شده و ریسک‌­های مالی آن به کمترین میزان خود برسد. ما در وینداد آماده‌­­ایم تا با ارائه مشاوره‌­های حقوقی، شما را در انتخاب کارگزاری مناسب و همچنین در تنظیم یک قرارداد کارگزاری دقیق و بِروز، همراهی کنیم.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • فیلتر شناسایی سهام شارپی
 • ‘4 زمان خواندننحوه نوشتن متن قرارداد و تنظیم قراردادها یکی از مهارت‌های مهمی است که می‌تواند سرنوشت افراد، شرکت‌ها و کسب و کارها را رقم بزند. در ماده ۱۸۳ قانون مدنی تعریفی از عقد یا ادامه مطلب…

  ‘4 زمان خواندنیکی از رایج‌ترین روابطی که امروزه میان اعضای جامعه شکل می‌گیرد، رابطه میان کارگر و کارفرما است. این رابطه ویژگی‌های خاصی دارد و همین ویژگی‌ها موجب شده است که در سال ۱۳۶۹ قانون ادامه مطلب…

  ‘4 زمان خواندنبا توجه به افزایش میزان روابط کارگری و کارفرمایی و انعقاد قرارداد کار، وزارت کار طرحی را تحت عنوان طرح طبقه بندی مشاغل معرفی نمود تا این روابط ساماندهی شوند. به موجب این ادامه مطلب…

  در دنیای امروز با افزایش پیچیدگی­‌های حوزه تجارت، تلاش برای کسب سود و افزایش سرمایه شخصی نیز به شکلی تخصصی و حرفه‌­ای دنبال می‌­شود. بسیاری از عرصه­‌های دنیای تجارت مانند خرید و فروش کالاها، اراضی و املاک یا معامله در بازار بورس، با آنکه حامل فرصت‌­های مالی بی­شماری هستند، ممکن است به دلیل وجود فضای تخصصی و حقوقی خود، افراد سرمایه­‌گذار را به راحتی جذب نکنند. به همین جهت، مشاغلی شکل گرفته‌­اند تا مانند پُلی بین خریداران و فروشندگان عمل کنند و در اصل، راه فعالیت­‌های تجاری تخصصی را برای افراد مختلف هموارتر کنند. در این نوشتار به یکی از مهم‌ترین این مشاغل و قرارداد آن، یعنی قرارداد کارگزاری یا بُروکِری می‌­پردازیم.
  با ما همراه باشید.

  کارگزار یا بُروکر (Broker) شخصی است حقیقی یا حقوقی که بین خریدار و فروشنده واسطه شده و در ازای برقراری ارتباط بین خریدار و فروشنده و فراهم آوردن شرایط معامله، کمیسیون مشخصی دریافت می­کند. به بیان بهتر کارگزاران کسانی هستند که به مشتریان خود در بزنگاه­ های پررونق بازار، از شیوه­‌های مختلف مانند ملاقات حضوری، تلفنی یا آنلاین، قیمت‌­های لحظه­‌ای و نوسانات بازار و شرایط آنی تجارت پر سود را اعلام می‌­کنند و از طریق این چنین مشاوره­ای، مشتری خود را به سمت معامله سودآور و به‌­صرفه موردنظر سوق می‌­دهند. مشتریان هم در اکثر موارد، پیش­تر نزد کارگزاران خود طی قراردادی که ذکر خواهیم کرد، مبالغی سپرده تودیع کرده‌­اند که کارگزار در مواقع موردنیاز از آن برداشت و معاملات مشتری خود را انجام می­دهد. در واقع به­نوعی کارگزار در حکم وکیل مشتری خود عمل می­‌کند.

  اصولاً هر کارگزار باید در حیطه تخصصی خود تجربه و مهارت کافی را داشته باشد تا بتواند بهترین موقعیت خرید یا فروش را به مشتری خود اعلام کند و از این طریق برای وی بیشترین سود و کمترین ضرر مالی را به همراه داشته باشد.

  به طور مثال در دنیای بورس و تجارت کالا، کارگزاران رسمی وجود دارند که بین بازار بورس و مشتریان خود واسطه شده و علاوه بر تشریح ساز و کارهای تجاری بورس و ارائه تحلیل و مشاوره‌­های خرید و فروش سهام، عمل خرید و فروش را نیز برای آنها انجام می‌­دهند. شکل­‌گیری رابطه کارگزاری نیازمند عقد قرارداد موسوم به کارگزاری است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  رابطه قرارداد کارگزاری یا بروکری، رابطه‌­ای دوجانبه است که تابع رابطه قرارداد کار قرار می‌­گیرد. یعنی همانطور که در ماده ۷ قانون کار ذکر شده است در این قرارداد، کارگر (در این قرارداد همان کارگزار) در قبال دریافت حق‌­السعی (کمیسیون معاملات) عمل کارگزاری را برای مدتی معین انجام می‌­دهد. درواقع برای ایجاد رابطه بین مشتری و کارگزار، نیازمند تنظیم یک قرارداد کارِ کارگزاری هستیم که تابع بندهای عمومی قرارداد کار و برخی جزئیات مخصوص به قرارداد کارگزاری است. دو بند مهم تعهدات کارگزار و دستمزد او، به عنوان نمونه در ادامه بررسی خواهند شد.

  قرارداد کارگزاری

  اگر به دنبال در اختیار داشتن یک قرارداد کارگزاری جامع و کامل مختص کسب‌وکار خود هستید همین حالا درخواست تنظیم قرارداد کارگزاری را به وینداد بسپارید.

  در قرارداد کارگزاری بایستی محدوده تعهد کارگزار به روشنی مشخص شده باشد. به طور مثال یک کارگزار ممکن است تنها تعهدش در حد ارائه مشاوره و تحلیل بازار برای مشتری خود باقی بماند. اما ممکن است طرفین قرارداد توافق کنند که کارگزار حق انجام معامله را هم از طرف مشتری خود داشته باشد. این حق هم ممکن است محدود و یا وسیع شود. مثلاً ممکن است حق انجام معامله به کارگزار به صورت بی­قید و شرط و یا مشروط به شروطی نظیر هماهنگی قبلی با مشتری باشد. پس در انتخاب کارگزار و تعیین حدود وظایف او باید دقت کافی داشت تا ریسک ضرر مالی به حد پایینی برسد.
  همچنین بسیار اهمیت دارد که با توجه به میزان تعهد کارگزار، مسئولیت وی واضح و روشن مشخص شود؛ چرا که کارگزار به لحاظ اقتصادی ماموریت­‌های ویژه­ای را بر عهده دارد که در صورت قصور و یا تقصیر وی ممکن است زیان­های بسیار شدیدی گریبان­گیر مشتری وی شود.

  از دیگر بندهای مهم قرارداد کارگزاری، بند مربوط به دستمزد کارگزار است. تعیین دستمزد کارگزار می‌­تواند با شیوه‌­های مختلفی صورت بگیرد. ممکن است مبلغ مشخصی ماهانه به کارگزار تعلق بگیرد و یا بر اساس معاملاتی که کارگزار با موفقیت انجام می­‌دهد درصد مشخصی برای وی کیمیسیون معین شود و کارگزار به صورت پورسانتی کسب درآمد کند. در این قرارداد، شیوه درصدی مرسوم­تر از حقوق ثابت است.

  امروزه بهره‌بردن از کارگزاری­‌ها بیشتر در قالب شرکت­‌های کارگزاری­ صورت می‌­گیرد که راهی مطمئن­‌تر از انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی محسوب می­‌شود. اگر کارگزار شما یک شخص حقوقی، یعنی یک نهاد یا سازمان کارگزاری باشد، تفاوت‌­هایی وجود دارد. کارگزاری­‌ها تابع مقررات و قوانین مختلفی هستند که از سوی نهادهای نظارتی دولتی بر آنها اعمال می­شوند تا سلامت کاری آنها حفظ شود. به همین جهت برای انعقاد قرارداد با کارگزاری­‌های رسمی لازم است به اصول و قواعد آنها واقف باشید و حتما مقررات کارگزاری موردنظر را مطالعه کنید.

  انتخاب کارگزاری مناسب برای تجارت شما، اهمیت زیادی دارد چرا که کارگزاری­‌های رسمی و غیررسمی متعددی وجود دارند که از لحاظ زمینه تخصصی فعالیتشان با یکدیگر  دارای تفاوت‌هایی هستند. پس اولین نکته در انتخاب کارگزاری مناسب، تشخیص زمینه تخصصی فعالیت آن است که مشابه تجارت موردنظر شما باشد. در وهله دوم باید دقت کرد کارگزاری مذکور به طور رسمی و تحت نظارت­‌های دولتی خاص باشد تا با اطمینان بیشتری سرنوشت تجارت خود را به آنها بسپارید. در ادامه هم باید به قوانین و مقررات نهادیِ کارگزاری دقت داشت تا از وقوع مشکلات آتی جلوگیری شود. در مرحله آخر، تنظیم یک قرارداد دقیق و جامع کارگزاری می­‌تواند تجارت شما را تا حد بسیار زیادی بیمه کند. فراموش نکنید که در تنظیم قرارداد کارگزاری بندهایی نظیر تعهدات و مسئولیت کارگزار باید به دقت بررسی شود تا سرمایه شما به درستی مصرف شده و ریسک‌­های مالی آن به کمترین میزان خود برسد. ما در وینداد آماده‌­­ایم تا با ارائه مشاوره‌­های حقوقی، شما را در انتخاب کارگزاری مناسب و همچنین در تنظیم یک قرارداد کارگزاری دقیق و بِروز، همراهی کنیم.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ماینرهای بیت کوین
 • ‘4 زمان خواندننحوه نوشتن متن قرارداد و تنظیم قراردادها یکی از مهارت‌های مهمی است که می‌تواند سرنوشت افراد، شرکت‌ها و کسب و کارها را رقم بزند. در ماده ۱۸۳ قانون مدنی تعریفی از عقد یا ادامه مطلب…

  ‘4 زمان خواندنیکی از رایج‌ترین روابطی که امروزه میان اعضای جامعه شکل می‌گیرد، رابطه میان کارگر و کارفرما است. این رابطه ویژگی‌های خاصی دارد و همین ویژگی‌ها موجب شده است که در سال ۱۳۶۹ قانون ادامه مطلب…

  ‘4 زمان خواندنبا توجه به افزایش میزان روابط کارگری و کارفرمایی و انعقاد قرارداد کار، وزارت کار طرحی را تحت عنوان طرح طبقه بندی مشاغل معرفی نمود تا این روابط ساماندهی شوند. به موجب این ادامه مطلب…

  وکیل همراه

  وکیل آنلاین ارائه مشاوره حقوقی

  قرارداد کارگزاری یک نوع قرارداد بروکری است که کم کم در جامعه شناخته می‌شود و رواج پیدا می‌کند. افراد در حال پی بردن به کاربرد و اهمیت بالای این قرارداد هستند. این قرارداد در بسیاری از جوامع پیشرفته‌تر در میان مردم به عنوان یک قرارداد پردرآمد و سودآور شناخته شده است. ‌در کشور ما نیز با توجه به شرایط و چالش‌هایی که در بازار هست کم‌کم به این سمت‌ و ‌سو می‌رویم که تنظیم و استفاده از متن این قرارداد جزء قراردادهای روزمره در مورد کسب و کار است. به عبارت دیگر این قرارداد یک نوع قرارداد کسب و کار است که باتوجه به ویژگی‌ها و دستاوردهایی که می‌توان از طریق این قرارداد داشت؛ از پرطرفدارترین قراردادها نیز به شمار آید‌.

  برای پی بردن به معنی و مفهوم این قرارداد، باید تعریف قرارداد کارگزاری ، تعریف کارگزار و ارکان قرارداد را بدانیم. برای درک بهتر اینکه قرارداد کارگزاری چیست ؛ قبل از خواندن این مطلب از خود سوال کنید که قرارداد کارگزاری چیست و به این سوال خود نیز پاسخ دهید و زمانی ‌که این مطلب را تا پایان خواندید پاسخ خود را دوباره مرور کنید؛ اینگونه به راحتی با توجه به توضیحات و تعاریفی که برای قرارداد، مانند تعریف کارگزار یا تعریف قرارداد کارگزاری می‌آوریم؛ متوجه موضوع می‌شوید. البته در این متن برای راحت‌تر شدن مطلب، مثال هم آورده‌ایم پس نگران نباشید. این قرارداد، توافقی است که از کارگزار و کارفرما تشکیل می‌شود.

  معنی کارگزار به تنهایی می‌تواند نصف بیشتر سوالات شما را که در ذهن‌تان ایجاد شده است پاسخ‌گو باشد. در تعریف کارگزار می‌توان گفت که کارگزار یک طرف قرارداد است و می‌تواند یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد. این اشخاص به طور حرفه‌ای به تحلیل و بررسی یک کسب و کار می‌پردازند و تمام جوانب یک کار را مورد بررسی قرار می‌دهند. کار کارگزاران در واقع تحلیل و بررسی یک شغل از زوایای مختلف است. به عنوان تعریف کارگزار می‌توان گفت که فعالیت کارگزار رصد کردن همه جوانب و زمینه‌های یک شغل به شکل حرفه‌ای است.

  قرارداد کارگزاری

  هرزمان که موضوع کسب و کار در میان بود و شما تخصص و علم لازم آن حرفه را نداشتید اما تصمیم گرفته بودید که این شغل و حرفه را انتخاب کنید؛ می‌توانید از قرارداد کارگزاری استفاده کنید. زمان و موضوع محدودی برای استفاده از آن وجود ندارد. به عبارت دیگر استفاده از این قرارداد به شما بستگی دارد که چه زمانی احساس کنید نیاز دارید تا برای راه اندازی یا بهبود و نجات شغل‌تان از یک مشاور کمک و راهنمایی بگیرید.

  شاید بارها برای‌تان پیش آمده باشد که در شهری که مسافر هستید به دنبال یک رستوران خوب بگردید و تحقیق کنید. این تحقیق قبل از ورود شما به یک رستوران و سفارش غذا است. زمانی‌که شما از یک رستوران یا غذاخوری غذا سفارش دادید و میل کردید دیگر تحقیق معنی نمی‌دهد. در مورد قرارداد موضوع این مقاله هم باید قبل از انتخاب کارگزار تحقیق کنیم تا بتوانیم یک شخص باتجربه و ماهر پیدا کنیم و با ایشان قرارداد تنظیم کنیم. در انتخاب کارگزار، تجربه، سابقه کاری و مهارت‌های ایشان اهمیت دارد و صرف اینکه شخصی کارگزار است کفایت نمی‌کند و باید دانش و مهارت‌های لازم را آموخته باشد. همانطور که می‌دانید در همه مشاغل، افراد حرفه‌ای هستند پس در انتخاب کارگزار هم باید دقت کنیم تا یک شخص حرفه‌ای را که در حیطه کسب و‌کار ما فعالیت می‌کند انتخاب کنیم.

  در واقع می‌دانیم که مالیات پولی است که براساس قانون توسط مردم جامعه برای تامین مخارج عمومی به دولت پرداخت می‌شود. هر قراردادی مالیات مربوط به خود را دارد و قرارداد کارگزاری نیز از این قاعده مستثنی نیست. در مورد مالیات قرارداد کارگزاری نمی‌توان به طور قطع و یقین صحبت کرد. مالیات قرارداد بستگی به موضوع آن دارد و در هر قرارداد با توجه به موضوع متفاوت، متغیر است. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد مالیات قرارداد کارگزاری با توجه به موضوع توافق، انجام می‌گیرد.

  بدون شک طرفین، در مورد عملیاتی که کارگزار موظف به انجام آن است؛ توافق می‌کنند اما نوشتن این توافقات در مورد عملیاتی که توسط کارگزار باید انجام شود در این قسمت از متن قرارداد صورت می‌گیرد. هرچقدر موضوع به صورت جزئی و دقیق‌تر نوشته شود؛ بهتر است.

  زمانی که می‌خواهیم متن قرارداد را تنظیم کنیم باید به قانون مدنی مراجعه کنیم. ماده ۱۰ قانون مدنی بیان می‌کند: قراردادهای خصوصی نسبت به اشخاصی که آن‌ها را منعقد کرده‌اند در صورتی که مخالف صریح متن قانون نباشد؛ نافذ است. البته علاوه بر اینکه نباید مخالف صریح متن قانون باشد؛ رعایت دو شرط دیگر واجب و ضروری است  که این دو شرط شامل موارد ذیل است. اولین آن اینکه مخالف شرع نباشد و علاوه بر شرع، مخالف عرف هم نباید باشد.

  در متن قرارداد، باید مدت دقیق قرارداد کتباَ نوشته شود. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که به هر علتی باید بدانیم قرارداد از چه تاریخی شروع شده و در چه تاریخی به پایان می‌رسد. برای مثال ممکن است یک طرف قرارداد به وظایف و تعهدات خود به بهانه این‌که موعد قرارداد تمام شده است؛ عمل نکند. در این زمان، طرف دیگر قرارداد با توجه به این بند می‌تواند ثابت کند که قرارداد پابرجا بوده است و طرفین مکلف به انجام تعهدات خود هستند.

 • تی اس ای خیر
 • به محض اینکه توافق نامه تنظیم شد و به امضاء طرفین رسید؛ کارگزار و کارفرما مکلف به انجام تعهدات و وظایف تعیین شده خود هستند و اگر از انجام هریک از تعهدات خود سرپیچی کنند به منزله تخطی محسوب شده و باید جریمه شوند. تعهدات این قرارداد شامل هر دو طرف قرارداد است.

  طرفین قرارداد، با رضایت هم، متن قرارداد کارگزاری تنظیم می‌کنند تا در ضمن همکاری و بردن سود، خیال‌شان از بابت رعایت شدن تمام ارکان توافق آسوده باشد. زمانی که قرارداد به نحو صحیح تنظیم می‌شود، امنیت خاطری که طرفین انتظار دارند؛ برای طرفین قرارداد ایجاد می‌شود. ممکن است به هر دلیلی، ضمن انجام توافقات، اختلافی به وجود بیاید؛ به همین دلیل در زمان انعقاد قرارداد، باید مرجع حل اختلاف را هم با توافق یکدیگر انتخاب کنند و به صورت مکتوب در بند نهایی فرم قرارداد کارگزاری قید کنند. این قرارداد، پس از اینکه طرفین آن را منعقد کردند باید به امضاء طرفین برسد.

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  سلام! به اکانت کاربری خود وارد شوید

  بازیابی پسورد

  پسورد شما به ایمیل شما ارسال خواهد شد

  آکادمی املاک دیوار – مرجع علمی آموزش مشاوره املاک و مدیریت آژانس املاک – مرجع علمی آموزش مشاوره املاک و مدیریت آژانس املاک

  دروس پایه

  قرارداد کارگزاری

  آموزش مشاور املاک؛ هر آنچه باید مدیران آژانس و علاقه‌مندان بدانند

  هر آنچه باید درباره حسابداری املاک بدانید


  چگونه متن آگهی املاک آنلاین بنویسیم؟

  آموزش ثبت‌نام و استفاده از قابلیت‌های پنل املاک دیوار

  دروس پایه آکادمی املاک دیوار

  آموزش مشاور املاک؛ هر آنچه باید مدیران آژانس و علاقه‌مندان بدانند

 • لیست اوراق مشارکت
 • هر آنچه باید درباره حسابداری املاک بدانید


  چگونه متن آگهی املاک آنلاین بنویسیم؟

  آموزش ثبت‌نام و استفاده از قابلیت‌های پنل املاک دیوار

  تا به حال در مورد کارگزاری ملک چیزی شنیده بودید؟ کارگزاری فروش ملک چه فرقی با کار مشاوره املاک دارد؟ شاید برای شما این دو عنوان یک مفهوم را یادآور شود؛ اما باید بگوییم که کارگزاری فروش ملک با مشاوره املاک بسیار متفاوت است. بهتر است اول در مورد اینکه کارگزاری ملک چیست، صحبت کنیم. سپس در مورد چگونگی قرارداد نوشتن و ماده‌های قرارداد کارگزاری فروش ملک و خرید ملک سخن بگوییم.

  فهرست مطالب

  کارگزاری ملک در حوزهٔ معاملات مربوط به املاک معنا پیدا می‌کند. اکنون که شرایط قیمت املاک بسیار متفاوت است، همه افراد به دنبال کسب سود بیشتر هستند. مردم می‌خواهند ملک ارزنده و ارزان‌تری بخرند. فروشنده‌ها هم قصد فروش بهتر ملک خود را دارند. آنان می‌خواهند دریافت پول را به راحتی تجربه کنند.

  در اینجا قرارداد کارگزاری فروش ملک یا خرید ملک اهمیت پیدا می‌کند. همه افراد تجربه معامله و خرید و فروش ملک را ندارند. در اینگونه مواقع به کسی رجوع می‌کنند که آن‌ها را راهنمایی کند. فردی که این کار را انجام داده و مسئولیت بازاریابی و معامله شما را بر عهده می‌گیرد کارگزار ملک نامیده می‌شود. تا اینجا شاید اندکی گیج شده باشید. به همین علت باید تفاوت کارگزاری ملک و شغل مشاوره املاک را مرور کنیم.

  کارگزار املاک باید به حوزه خود که شامل شناخت املاک، مشتری‌ها، بازاریابی و موارد بسیار دیگر می‌شود، مسلط باشد. او به نوعی نقش دلال و بازاریاب را به‌صورت همزمان در یک معامله بازی می‌کند. یک کارگزار باید بین خریدار و فروشنده، واسطه باشد، اما منافع کارفرمای خود را در نظر بگیرد. یک کارگزار نقش کلیدی در معامله ایفا می‌کند. یک کارگزار می‌تواند به خریدار یا فروشنده (کارفرمای خود) بگوید که وقت مناسبی را برای خرید و فروش انتخاب نکرده است. او مشاوری است که باید مراقب سود و زیان کارفرما باشد.

  درست است که شباهت‌هایی بین مشاور و کارگزار املاک وجود دارد، اما قرارداد کارگزاری فروش ملک با مشاوره املاک متفاوت است. کارگزار ارتباطات فراوانی دارد. او می‌تواند در معاملات مختلف افراد را با توجه به نیازشان به یکدیگر معرفی کند. به‌طور خلاصه، کارگزار برخلاف مشاور، منابع یک طرف معامله را بیشتر مدنظر قرار می‌دهد. به‌هرحال یکی از طرفین، کارفرمای او است و دستمزدش را پرداخت می‌‌کند. درمقابل، مشاور تلاش می‌کند تا منافع هر دو طرف را مدنظر داشته باشد و از هردو، کمیسیون دریافت می‌کند.

  مردم وقتی با یک کارگزار همکاری می‌کنند، شیوه کاری متفاوتی را ملاحظه می‌کنند. یک کارگزار مدافع حقوق کارفرما است. قرارداد کارگزاری فروش ملک یا خرید به شیوه‌ای است که برای انجام یک کار، حق‌الزحمه دریافت می‌شود.

  در قرارداد کارگزاری، هیچ فرقی نمی‌کند که قیمت ملک را بالاتر یا پایین‌تر بخوانید. شما درصدی کمیسیون نمی‌گیرید و این مورد به نفع خریدار و فروشنده خواهد بود. کارگزار ملک به فکر همسان بودن منافع طرفین نیست. او منفعت کارفرما را لحاظ می‌کند. بنابراین افراد مطمئن هستند که یک کارگزار به فکر منفعت کارفرمای خود عمل کرده و بهترین پیشنهادها را مطرح می‌کند.

  اگر فردی بخواهد کار خود را به کارگزاری بسپارد که به هدف معامله ملکی خود دست پیدا کند، باید چه کار انجام دهد؟ بدون شک اولین قدم برای این موقعیت، نوشتن قرارداد کارگزاری فروش یا خرید ملک است که نگرانی‌های معامله را به حداقل برساند. تعیین رابطه کاری بین کارفرما و کارگزار در یک قرارداد نوشته می‌شود.

  قرارداد کارگزاری فروش ملک مانند هر قرارداد کارفرمایی دیگر، شامل موضوع قرارداد و مشخصات کارگزار و کارفرما است. بدون شک حقوق مالی کارگزار در این قرارداد ذکر می‌شود. طول زمان معامله هم در قرارداد نوشته می‌شود. تعهدات و شرایط فسخ قرارداد نیز در یک قرارداد تراز باید وجود داشته باشد. در ادامه به هر یک از این عناوین به طور مختصر خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک را از لینک زیر دانلود کنید.

  دانلود نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک word

  دانلود نمونه قرارداد فروش خانه در رهن بانک مسکن

  دانلود نمونه قرارداد پیش فروش آپارتمان به همراه نکات حقوقی

  دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش زمین به‌همراه نکات حقوقی

  باید در عنوان قراردادی که می‌نویسید به نکاتی اشاره کنید. چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ باید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ عنوان قرارداد مختصر و مفید است. به‌طور خلاصه، عنوان قرارداد را بی‌ربط نگذارید. این مورد در پیگیری‌های احتمالی قضایی اهمیت پیدا می‌کند.

  در قرارداد کارگزاری فروش ملک مشخصات کارفرما و کارگزار ذکر می‌شود. نام و نام خانوادگی، شماره ملی، نام پدر، شماره شناسنامه، محل سکونت، تلفن و … در بخش مشخصات نوشته می‌شود. اگر یک طرف یا هر دو طرف معامله، شخصیت حقوقی یا همان شرکت باشد، باید مشخصات ثبتی را در قرارداد وارد کنید. فراموش نکنید که اطلاعات کامل و دقیق نماینده شرکت هم در قرارداد ذکر می‌شود.

  یک کارگزار در مدت مشخصی وظیفه دارد که به کارفرما خدمات بدهد. در یک قرارداد کارگزاری ملک، نوشتن مدت زمان همکاری اهمیت زیادی دارد.

  شرایط پرداخت حقوق و دستمزد نیز یکی از بندهای واجب و مهم قرارداد کارگزاری فروش ملک است. مذاکره‌های قبل از نوشتن قرارداد در مورد تعیین حق‌الزحمه لازم و ضروری است. کارگزار ملک در اغلب موارد حق‌الزحمه ثابت دریافت می‌کند و رقم دستمزد او به اینکه معامله در چه مبلغی انجام شده است، مربوط نمی‌شود. کارگزار در مورد هزینه‌های جانبی مانند مالیات، بیمه و عوارض شهرداری وظیفه‌ای ندارد. پرداخت این موارد به کارفرما مرتبط است.

  مانند هر قراردادی، باید در مورد اینکه طرفین چه وظایفی برعهده دارند، بنویسیم. هر شرایطی که به قرارداد اضافه می‌کنید، در این بخش نوشته می‌شود. اگر مشکلاتی در روند کار باعث شود که هر یک از طرفین بخواهند قرارداد را فسخ کنند، چطور؟ بدون شک یک قرارداد کارگزاری فروش ملک باید در این زمینه نیز شرایط را مشخص کرده باشد. با حضور هر دو طرف و طبق شرایط این بند، قرارداد فسخ خواهد شد.

  دانلود نمونه قرارداد کارگزاری ملک pdf

  همه افراد لزوما در زمینه معامله‌ها اطلاعات کامل ندارند. افراد در این زمینه به کارگزارها مراجعه می‌کنند. در بازار املاک نیز همکاری با کارگزار در بسیاری از موارد کارگشا خواهد بود. این افراد، در بازار بین‌المللی به‌نام Broker شناخته می‌شوند که در برخی مواقع هم به‌صورت شرکتی کار می‌کنند.

  فعالیت کارگزار با مشاور املاک متفاوت است. یک کارگزار به نفع کارفرما حرکت می‌کند و شاید به شما پیشنهاد بدهد که معامله نکنید. یک کارگزار حق ثابتی دریافت کرده و بالا و پایین بودن مبلغ ملک در دستمزد او تغییری ایجاد نمی‌کند.

  برای نوشتن قرارداد کارگزاری فروش ملک باید به نکاتی توجه کرد. قرارداد باید شامل عنوان قرارداد و مشخصات طرفین باشد. در قرارداد باید تمامی نکات اعم از چگونگی فسخ تا شرح وظایف و تعهدات نوشته شود. قرارداد مبنایی است که مراجع قانونی توسط آن به شکایت‌های شما رسیدگی کنند. بنابراین باید در نگاشتن آن به نکات جزئی و کاربردی دقت شود.

  کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی و کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی است. مروارید سابقه تولید محتوا در حوزه‌های اجتماعی، سبک زندگی و چندرسانه‌ای را در کارنامهٔ فعالیت خود دارد. او اغلب مطالب دسته مدیریت و دانستنی را در آکادمی املاک دیوار می‌نویسد.

  پست قبلی

  چطور برای آگهی املاک خود در دیوار تور مجازی بگذاریم؟

  قرارداد کارگزاری

  پست بعدی

  چگونه گزارش مصرف بسته‌های آگهی و نردبان را در پنل املاک دیوار ببینیم؟

  دانلود نمونه قرارداد فروش خانه در رهن بانک مسکن

  دانلود نمونه قرارداد پیش فروش آپارتمان به همراه نکات حقوقی

  دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش زمین به‌همراه نکات حقوقی

  دانلود نمونه قرارداد اجاره دفتر کار به‌همراه توضیحات و نکات حقوقی

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

  آکادمی املاک دیوار با هدف آموزش علمی مسائل مرتبط با شغل مشاوره املاک فعالیت می‌کند. پوشش دادن تمامی مسائل مرتبط با پیشرفت شغلی و بهبود خدمات در حوزه مشاوره املاک، هدف اصلی این آکادمی است.

  برای دریافت جدیدترین مطالب و سرفصل‌ها, ایمیل خود را وارد کنید و در خبرنامه آکادمی املاک عضو شوید:

  پنل املاک دیوار

  ثبت آگهی املاک در دیوار

  بلاگ دیوار

  کانال تلگرام آکادمی املاک

  سامانه ثبت معاملات املاک

  پشتیبانی: ۴۳۰۰۰۳۰۰-۰۲۱

  سلام! به اکانت کاربری خود وارد شوید

  بازیابی پسورد

  پسورد شما به ایمیل شما ارسال خواهد شد


  دانلود نمونه قرارداد کارگزاری ملک pdfDownloads-icon


  نمونه قرارداد
  23 خرداد 1396

  نمونه قرارداد تامین مالی


  1- طرفین قرارداد

  قرارداد کارگزاری

  این قرارداد در تاریخ ………… فی مابین شرکت ……….. به شماره ثبت ……….. به نمایندگی و امضاء مجاز ………….. به عنوان …………….. به آدرس …………………………………………. که من‌ بعد در این قرارداد کارگزار نامیده می‌شود از یک طرف و شرکت …………… به شماره ثبت ………… با نمایندگی و امضا مجاز …………. به عنوان مدیر عامل و عضو هیئت مدیره و ……………. به عنوان عضو هیئت مدیره به آدرس ………………………………………… که من‌ بعد دراین قرارداد طرف دوم نامیده می‌شود از سوی دیگر منعقد گردید و طرفین با امضاء این قرارداد ملزم به اجرای مفاد آن می‌باشند.

  تبصره- آدرس مذکور اقامتگاه طرفین است و آنها مکلفند در صورت تغییر آدرس، حداکثر ظرف مدت 48 ساعت دیگری را از تغییر آدرس مطلع نمایند در غیر این صورت کلیه اوراق و اخطاریه‌ها به آدرس فوق‌الذکر ارسال و ابلاغ شده تلقی خواهد شد.

  ماده 2- موضوع قرارداد

  موضوع قرارداد عبارت است از ارائه خدمات تامین‌مالی به مبلغ ….

  دادراه یک درگاه و پلتفرم ارتباطی است و به عنوان یک واسطه مردم را به وکلا، حقوقدانان و کارشناسان
  وصل
  می‌کند. دادراه خود به مردم خدماتی به جز برقراری ارتباط بین آن‌ها با وکلا، حقوقدانان، کارشناسان و
  مشاوران
  ارائه نمی‌دهد. همچنین دادراه امکان ثبت پرسش‌های مردم، ثبت درخواست آن‌ها برای استفاده از خدمات
  وکلا،
  حقوقدانان، کارشناسان و مشاوران و ثبت درخواست گرفتن وکیل یا مشاور را فراهم می‌آورد و این سوالات و
  درخواست‌ها را در معرض دید وکلا، حقوقدانان، کارشناسان و مشاوران قرار می‌دهد تا به صلاحدید خود به
  این
  درخواست‌ها و سوالات پاسخ دهند.

  تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، کوچه 34، پلاک 4

 • داروسازی تولید دارو
 • تلفن: 02188886412

  ایمیل: [email protected]

  ایمیل شکایات: [email protected]

  ارسال پیام

  © تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دادراه می باشد.

  قرارداد کارگزاری قراردادی است که روابط بین کارگزاران و فناوران را بیان می‌کند. در عرصه تکنولوژی معمولا فناوران از موضع برابری با سرمایه‌گذاران برخوردار نیستند و نمی‌توانند به تنهایی و بدون واسط وارد قراردادهای سرمایه‌گذاری شوند از طرفی سرمایه‌گذاران هم ترجیح می‌دهند برای سرمایه‌گذاری روی فناوری‌های نوین، این تکنولوژی را از یک واسط امین و مورد اعتماد بگیرند در نهایت این میان کارگزاران هستند که واسط این دو گروه شده و به نوعی آن‌ها را به هم مرتبط می‌کنند…

  لامینگو یکی از خدماتی بود که ما مدتها بود منتظر عرضه‌شدن آن بودیم و خوشحالم که این انتظار ارزش داشت و توانستیم خدمات خوب و باکیفیتی رو در بخش‌های مختلف حقوقی بگیریم. شاید بتونم بگم به جرات در زمان ما بسیار بسیار تاثیر گذار بود.

  مجموعه ما از خدمات علمی تخصصی لامينگو با مدیریت آقای دکتر قاسمی بهره مند شده و بدین وسیله از ایشان و همکاران محترم در خصوص ارایه رهنمودهای کارساز حقوقی تشکر فراوان می‌نمایم. در شرایط دشوار اقتصادی داشتن مشاوره حقوقی کارآمدی چون ایشان نعمت گرانبهایی است.

  پاسخ سریع و دقیق به مسایل حقوقی کسب و کار‌ها به ویژه استارتاپ‌ها، چالشی‌ست که لامینگو راه حل مناسبی برای آن است. نوین‌تک تاکنون از تجربه مشاوران لامینگو در حوزه سرمایه‌گذاری و قراردادهای شتابدهی بهره گرفته که این همکاری قطعا بلندمدت خواهد بود.

  اتفاقات توسعه فناوری که در مرکز صنعتی سازی نانو رقم خورد، قطعا بدون بهره‌مندی از مشورت‌های شخص آقای دکتر قاسمی و گروه توانمندشان در لامینگو محقق نمی‌شد و به همین دلیل آی‌کن مدیون تخصص و مشورت با ایشان است.

  قرارداد کارگزاری

  با دکتر قاسمی و دیگر متخصصین موسسه حرفه‌ای لامینگو، بسیار اقتصادی، دقیق، سریع و هوشمند به نتایج مطلوب رسیدیم و این تازه آغاز کار است.

  با مدیریت جناب آقای دکتر قاسمی، مجموعه‌ای کاربلد و امین در لامینگو گرد هم آمدند که مجموعه شرکت مهرپارس در مقاطع و حوزه‌های مختلف حقوقی از آن بهره‌مند گردیده است. دانش کافی، خلاقیت و آگاهی به مسایل روز حوزه کسب‌وکارها همکاری با ایشان را برای مهرپارس اطمینان‌بخش و لازم نموده است.

  زمانی‌ که در کشور هنوز مفهوم استارتاپ و حقوق تکنولوژی فراگیر نشده بود آقای دکتر قاسمی جزء معدود افرادی بودند که یار و همراه مرکز ما بودند و همیشه از مشورت‌های هوشمندانه و تخصصی ایشان استفاده کردیم. شکی نیست لامینگو هم با مدیریت مدبرانه ایشان یکی از پیشگامان خدمات هوشمند حقوقی در کشور خواهد شد.

  خوشحالم اعلام کنم که آقای دکتر قاسمی و تیم ایشان در لامینگو با خدمات حقوقی حرفه‌ای، دقیق، اقتصادی و هوشمند توانسته‌اند جایگاه مشاوره تخصصی آنلاین خود را اثبات کنند.

  در طی سالیان اخیر ضرورت حضور نهادی با قابلیت ارایه سبدی متنوع از خدمات حقوقی و قراردادی در کنار ارزشگذاری حرفه‌ای و از همه مهمتر توانمندی در تجاری‌سازی فناوری‌ها و دارایی‌های فکری به شدت احساس می‌شده است که خوشبختانه به همت دوست و برادر عزیزمان آقای دکتر قاسمی و به پشتوانه تخصص بی نظیر و تجربیات گرانبهای ایشان با تاسیس لامینگو این خلا مهم در اکوسیستم نوآوری و فناوری ایران برداشته شده است.

  جای خالی این گونه خدمات تخصصی به شدت احساس می‌شد. لامینگو ترکیبی است از تخصص، تجربه و نوآوری که با همت و توانمندی جناب آقای دکتر قاسمی و تیم فوق‌العاده ایشان به وجود آمده است‌‌. امیدوارم روز به روز موفق‌تر باشند.

 • ترانسفو
 • وقتی یک قرارداد در واحد حقوقی شرکت تنظیم میشه، همیشه به این موضوع فکر می‌کنیم آیا این قرارداد می‌تونست بهتر از این هم باشه. آیا نکته‌ای هست که ما ازش غافل شده باشیم، چون برامون خیلی مهمه قراردادی که از واحد حقوقی شرکت بیرون میره به طور کامل حافظ منافع شرکت باشه. مطمئنا این موضوع دغدغه بسیاری از مدیران نیز است، لامینگو با داشتن تیمی حرفه‌ای و با مدیریت آقای دکتر قاسمی برای این موضوع راه حلی اقتصادی، سریع و کارآمد به شمار می‌آید.

  برخی واژه‌ها در عین مثبت بودن دارای تعریف مبهمی هستند. مثلا وقتی می‌گوییم حرفه‌ای با انواع و اقسام صفات و خصوصیات روبه‌رو می‌شویم و برای درک بهتر مفهوم آن، هیچ چیز مانند یک نمونه نمی‌تواند کارساز باشد. آقای دکتر قاسمی عزیز نمونه‌ای بی‌دلیل در تعریف واژه حرفه‌ای هستند. دو سال قبل، وقتی در اوج بحران در یک پرونده مهم بین‌المللی در سوئیس با ایشان روبرو شدم، امید چندانی به بهبود نداشتم. امّا با درایت ایشان نه تنها راه‌های برون رفت پدیدار شدند که توفیق و پیروزی بسیار سهل و مطمئن نمایان شدند.

  رویای برون‌سپاری فعالیت‌های حقوقی برای شرکت‌ها و دریافت خدمات حقوقی برای اشخاص حقیقی با کیفیت ممتاز و با هزینه پایین، با تیم فوق‌العاده و تجارب موفق لامینگو در زمینه هوشمندسازی خدمات حقوقی، می‌تواند به بهترین نحو ممکن محقق شود.

  از همکاری و مساعدت‌های‎ خالصانه جناب آقای دکتر قاسمی و مجموعه متخصصان لامینگو کمال تشکر و قدردانی را به عمل می‌آورم. خدمات این تیم متخصص منجر به امضای یک قرارداد همکاری فناورانه بین شرکت بنده با یکی از بزرگترین شرکت‌های بین‌المللی حوزه نفت و گاز شده است. تعهد این مجموعه در خصوص حفظ اطلاعات و تخصص مثال‌زدنی این تیم در رعایت استانداردهای حقوقی، برگ ارزشمندی جهت ارایه خدمات نوین حقوقی به جامعه فناوری ایران اسلامی‌مان خواهد بود.

  سال‌های زیادی از عمر یک فناور صرف مطالعه و تولید دانش فنی یا یک تکنولوژی جدید می‌شود. در نهایت تمام این تلاش‌ها باید منجر به تغییر روش‌های سابق یا ابداع یک محصول یا شیوه فناورانه جدید شود.  توسعه یک فناوری بدون تزریق منابع مالی امری محال است. سرمایه‌گذاران زیادی تمایل به سرمایه‌گذاری روی طرح‌های فناورانه دارند اما معمولا امکان ارتباط فناوران با سرمایه‌گذاران امری دشوار است. در این میان افرادی در این عرصه فعالیت می‌کنند که با شناسایی پتانسیل‌های جامعه در هر دو طرف، می‌توانند ارتباط خوبی میان فناوران و سرمایه‌گذاران برقرار کنند. به این اشخاص کارگزار یا بروکر گفته می‌شود. قرارداد کارگزاری یکی از مهم‌ترین قراردادهایی است که در دنیای فناوری منعقد می‌گردد. در ادامه بیشتر به شرح و توضیح این قراردادها می‌پردازیم.

  به قراردادی که فی‌مابین کارگزار یا بروکر و فناور منعقد می‌گردد قرارداد کارگزاری گفته می‌شود. در قرارداد کارگزاری، کارگزار متعهد می‌شود که طبق مفاد و مندرجات قرارداد، به تسهیل فروش یا انتقال فناوری موضوع قرارداد به یک سرمایه‌گذار کمک کند.

  اساساً علت انعقاد قرارداد کارگزاری، دسترسی مناسب کارگزار به هر دو گروه فناور و سرمایه‌گذار است. زمانی که پای یک کارگزار مطرح و قابل اعتماد در میان باشد، قطعا سرمایه‌گذار تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری خواهد داشت. از طرفی فناوران معمولا به دلیل ماهیت کار خود، کمتر به مباحث مالی و سرمایه‌گذاری اشراف دارند. در این موارد حضور یک کارگزار کاربلد قطعا فرصت آموزش و مشاوره خوبی برای فناور خواهد بود. تمام این موارد مشروط بر این امر است که یک قرارداد کارگزاری استاندارد تنظیم شده باشد. در ادامه به مهم‌ترین نکات و اوصاف اساسی قرارداد کارگزاری می‌پردازیم.

  همانطور که گفته شد قرارداد کارگزاری میان کارفرما و فناور منعقد می‌گردد. درواقع هدف از تنظیم قراردادکارگزاری، ارائه مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری به فناور و یافتن یک سرمایه‌گذار واجد شرایط برای فناوری موضوع قرارداد است.

  در اولین گام لازم است فناوری موضوع قرارداد به دقت شرح داده شود و آموزش‌های لازم به کارگزار داده شود تا بتواند معرفی کامل و دقیقی از فناوری در برابر سرمایه‌گذاران احتمالی داشته باشد.

  از طرفی در اختیار گذاشتن تمامی اطلاعات مربوط به فناوری و مستندات مربوط به آن همیشه با ریسک بزرگی برای فناور همراه است. بهترین کار در نظر گرفتن شروط محرمانگی لازم و ضمانت اجرای متناسب با آن در ضمن قرارداد کارگزاری برای کارگزار است. درواقع یکی ار رسالت‌های قرارداد کارگزاری حفظ تمامیت  مالکیت اطلاعات موضوع قرارداد به نفع فناور است.

  یک کارگزار ماهر و کار بلد باید بتواند در طول مدت قرارداد، فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذابی برای فناور فراهم کند. اگر این اتفاق به وقوع پیوست و تلاش‌های کارگزار منجر به انعقاد قرارداد بین فناور و سرمایه‌گذار شد، طبیعتاً کارگزار محق به دریافت حق‌الزحمه مندرج در قرارداد خواهد بود. معمولاً پرداختی‌های کارگزار تابعی از مبلغ فروش فناوری خواهد بود. بدین صورت که در قرارداد کارگزاری، طبق یک جدول درصدهای مشخصی از میزان فروش و سهم کارگزار پیش‌بینی می‌شود. اما اگر کارگزار نتواند سرمایه‌گذار مناسبی برای فناور پیدا کند، زحمات و ساعات مشاوره وی چگونه محاسبه می‌گردد؟ برای این مورد هم می‌توان برای مدت زمانی که کارگزار در قالب موضوع قرارداد کارگزاری فعالیت می‌کند، یک حق‌الزحمه ساعتی در نظر گرفت.

  یکی دیگر از مواردی که باید در قرارداد کارگزاری مشخص شود حیطه فعالیت کارگزار است. به عنوان مثال کارگزار مکلف است در چه دایره شمولی فعالیت کند؟ آیا می‌تواند برای فناوری موضوع قرارداد سرمایه‌گذار خارجی هم پیدا کند؟ در اینصورت هزینه و حق‌الزحمه کارگزار چگونه محاسبه خواهد شد؟ پیش‌بینی تمامی نکات فوق در قرارداد کارگزاری الزامی است.

  یکی از مهم‌ترین چالش‌های یک قرارداد کارگزاری پیش‌بینی شرایطی است که در ضمن آن کارگزار، فناور و سرمایه گذار را به یکدیگر معرفی می‌کند، اما آن‌ها در ظاهر با یکدیگر به توافق نرسیده و دور از چشم کارگزار با یکدیگر قرارداد مشارکت منعقد می‌کنند. برای جلوگیری از اتفاقات این‌چنینی باید شرطی در متن قرارداد کارگزاری درج شود و ضمن آن فناور متعهد شود که خارج از رابطه قراردادی کارگزاری حاضر، حق هیچ‌گونه ارتباط و تعامل با سرمایه‌گذاران پیشنهادی از سوی کارفرما را ندارد.

  مخاطب قراردادی که تحت عنوان قرارداد کارگزاری در پیش رو دارید، فناوران حوزه‌های مختلف و کارگزاران بازار فناوری هستند. درواقع متخصصین حقوقی لامینگو این قرارداد کارگزاری را برای مستندسازی و آسان کردن روابط و تعاملات کارگزاران و فناوران تدوین کرده‌اند.

  قرارداد کارگزاری لامینگو با درنظر گرفتن تمامی مسائل و دغدغه‌های طرفین این قرارداد، نوید یک ارتباط و همکاری خوشایند را برای شما به همراه خواهد داشت. امید است با استفاده از این قرارداد کارگزاری، تجربه همکاری خوشایندی برای شما رقم بخورد.

   

   

  در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

  متخصص امور قرارداد‌ها و وکیل پایه یک دادگستری

  دانش‌آموخته دانشگاه شهید بهشتی، هم‌بنیانگذار لامینگو

  دکتری حقوق از فرانسه، بنیان‌گذار شرکت دادفلامینگو و هم‌بنیان‌گذار لامینگو

  مدیر دپارتمان خدمات حقوقی دادفلامینگو، دانش‌آموخته دانشگاه منچستر انگلستان

  پژوهشگر دکتری حقوق نفت وگاز، وکیل پایه یک دادگستری

  متخصص امور قرارداد‌ها و وکیل پایه یک دادگستری

  چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

  {{item.content}}

  ثبت اطلاعات تکمیلی کاملا اختیاری بوده و صرفا جهت تسریع در آماده سازی متن کامل قرارداد شما در نظر گرفته شده است .

  021-91070885
  ساعات اداری ۸ الی ۱۷:۳۰

  قرارداد کارگزاری

  info (at) lawmingo.com

  اولین شرکت دانش‌بنیان کشور در زمینه خدمات حقوقی و ارزش گذاری

  قرارداد کارگزاری
  قرارداد کارگزاری

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک


  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.