دامنه نوسان صندوق ها

دامنه نوسان صندوق ها
دامنه نوسان صندوق ها

دامنه نوسان روزانه قیمت در کلیه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) بازار فرابورس ایران تغییر می کند .

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیر عملیات بازار فرابورس ایران  اعلام کرد:  این دامنه  از شنبه دوم اسفند ۹۹  به میزان مثبت ۱۰ درصد تا منفی چهار درصد تغییر خواهد یافت .

دامنه نوسان صندوق ها

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

به گزارش «دنیای بورس»، محمدرضا معتمد درباره علت تعیین دامنه نوسان روزانه و 10 درصدی برای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط که از دوشنبه بورس اوراق بهادار تهران اعمال می شود به بورس پرس گفت: این صندوق ها تا پیش از این بدون محدوده قیمت بوده و از طریق NAV (خالص ارزش دارایی ها) و بازارگردان ها کنترل می شدند اما با توجه به شرایط هفته های اخیر بازار سهام ، فاصله ارزش صندوق ها با NAV زیاد شد.

وی ادامه داد: به همین دلیل و همچنین با هدف جلوگیری از ازیاد فاصله ارزش صندوق های ETF با NAV و ممانعت از ضرر احتمالی سرمایه گذارانی که تشویق به سرمایه گذاری غیرمستقیم شده اند ، تصمیم گرفته شد برای این نوع صندوق ها هم دامنه نوسان 10 درصدی تعیین شود تا فاصله زیادی هم با دامنه نوسان 5 درصدی صندوق های سهامی ایجاد نشود.

معتمد در مورد علت عدم تایید معاملات چهارشنبه صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) هم به بورس پرس توضیح داد:  این رویداد هم به دلیل اختلاف قابل توجه قیمت سفارش های وارده با خالص ارزش روز دارایی‌ها و درخواست بازارگردان صندوق مبنی بر تعیین فرصتی برای تهیه واحدهای جدید بود. بنابراین از شنبه روال عادی معاملات این صندوق هم از سرگرفته می شود.

بورس تهران با صدور اطلاعیه ایی مهم از تعیین دامنه نوسان روزانه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط خبر داد که از دوشنبه آینده با ۱۰ درصد اعمال می شود.

همچنین نگار نظری، مدیر ابزارهای نوین مالی بورس تهران با صدور اطلاعیه مهم در خصوص تغییر دامنه نوسان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله ( ETF ) اعلام کرد:  دامنه نوسان روزانه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس اوراق بهادار تهران از دوشنبه آینده 16 تیر به 10 درصد کاهش می یابد. تا پیش از این صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط  ، دامنه نوسان نداشتند و بدون محدوده قیمت ، معامله و صادر و باطل می شدند.دامنه نوسان صندوق ها

 

 

 

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دنیای بورس است و استفاده از محتوای آن با ذکر منبع بلامانع است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مصوبات جدید شورای عالی بورس در خصوص تغییر دامنه نوسان در بازار سهام، بازار صندوق ها و سایر اوراق بهادار را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی دهقان دهنوی در یک برنامه تلویزیونی درباره تصمیمات جدید شورای عالی بورس گفت: یکی از این تصمیمات در شورای عالی بورس، درباره دامنه نوسان بود که به این ترتیب است: در خصوص سهام، دامنه بالای نوسان به مثبت ۶ افزایش پیدا کرد و دامنه پایین در منفی ۲ تعیین شد.

وی افزود: در برخی دیگر از اوراق بهاداری که آنها هم دامنه نوسان داشتند، صرفاً در بازار پایه فرابورس در تابلوی زرد قبلاً مثبت و منفی ۳ بود که به مثبت ۳ و منفی ۲ تغییر یافت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: همچنین در خصوص صندوق‌ها هم که قبلاً مثبت و منفی ۱۰ بود، روی مثبت ۱۰ و منفی ۴ تنظیم شد. بقیه موارد مانند قبل ادامه پیدا خواهند کرد.

وی از دیگر مصوبات شورای عالی بورس را تعیین حجم مبنا عنوان و اظهار کرد: اختیار تعیین این شاخص، به سازمان بورس واگذار شد.دامنه نوسان صندوق ها

دبیر شورای عالی بورس یادآور شد: این اختیار که ناشران را ملزم به انتشار اوراق اختیار تبعی کنیم، یکی دیگر از تصمیمات این شورا بود.

دهقان دهنوی گفت: ضریب اعتباری که مردم می‌توانند استفاده کنند برای خرید سهام هم به ۶۰ درصد افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: ما تصمیمات را با توجه به شرایط موجود اخذ کرده ایم حتماً بازار را رصد می‌کنیم و هر جا تغییرات لازم باشد، اعمال می‌کنیم؛ شرایط موجود هم اگر تغییر کند، متناسب با آن مصوبات شورا تغییر می‌کند؛ ضمن اینکه نقدشوندگی صرفاً با دامنه نوسان نیست و از ابزارهای دیگری که در اختیار داریم، استفاده خواهیم کرد تا نقدشوندگی بازار حفظ شود.

کپی شد

All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

به اطلاع سرمایه‌گذاران محترم می رساند؛ دامنه نوسان روزانه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی ومختلط در بورس اوراق بهادار تهران از روز دوشنبه مورخ 1399/04/16 به 10 (ده) درصد کاهش می یابد.

 

منبع : بورس اوراق بهادار تهران

درصورتی که برای مشاوره در تمامی زمینه های ذکر شده در سایت، به دانش چندین ساله ما در این زمینه نیاز داشتید می توانید با ایمیل یا شماره تلفن 9099075303 ( تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور و به ازای هر دقیقه ۵۰۰۰ تومان ) در ارتباط باشید تا از مزایای مشاوره حضوری سایت مشاوره دینا بهره مند گردید. همچنین می توانید از طریق فرم ارتباط با ما، پیام ها و انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال نمایید. سایت مشاوره دینا یک مرکز خصوصی و غیرانتفاعی است و به هیچ ارگان دولتی و خصوصی دیگر اعم از قوه قضاییه ، کانون وکلا ، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و …. هیچگونه وابستگی ندارد.

جهت ارئه انتقادات، پیشنهادات و شکایات با شماره تلفن 54787900-021 تماس حاصل فرمایید.


قانون مجازات اسلامی جدیدDownloads-icon


دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستریDownloads-icon


ظرفیت پذیرش آزمون اخذ پروانه مشاوره خانوادهDownloads-icon

به گزارش اقتصادنیوز ، ناظر بازار فرابورس اعلام کرد: دامنه نوسان روزانه قیمت در کلیه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) بازار فرابورس ایران از روز شنبه 2 اسفند امسال به میزان مثبت 10 درصد تا منفی 4 درصد تغییر می‌یابد.

پیش‌تر هم تازه‌ترین تغییرات در دامنه نوسان نمادهای بازار پایه در فرابورس مشخص شده بود. به گفته مدیران فرابورس، بازار قرمز و نارنجی شامل تغییرات و دستورالعمل نیستند اما، در بازار زرد سه روش دامنه نوسان تعیین شده است. محمد صادق غزنوی، مدیر عملیات بازار فرابورس ایران در مورد نحوه تعیین دامنه نوسان قیمت در بازارهای پایه فرابورس گفته بود: در مورد بازار نارنجی و قرمز فعلا طبق مصوبه تغییر دامنه نوسان،دستور تغییر در این دو بازار داده نشده است.

در این باره بیشتر بخوانید:

هشدار اقتصاددانان عملی می شود یا تدبیر ناظران؟

معرفی ریسک های مصوبه جدید شورای عالی بورس

دامنه نوسان صندوق ها

پاسخ رئیس سازمان بورس به انتقاد اقتصاددانان

همه واکنش ها به تصمیمات شورای عالی بورس

پیش بینی اثر چهار تصمیم بر بورس/ اتفاق جدیدی در انتظار سهامداران است؟

طبق تصمیمات هیات مدیره سازمان در مورد دامنه نوسان، در بازار زرد دامنه از این پس منفی ۲ و مثبت ۳ است. اما در نمادهایی که بازارگردان دامنه نوسان تعیین کرده ، دامنه بین مثبت ۵ و منفی ۵ است. به بیان دیگری، اگر نمادی در بازار پایه بوده و بازارگردان بین ۵ مثبت و ۵ منفی دامنه تعیین کرده، همین عدد باقی خواهد ماند. همچنین اگر در گروهی از نمادهای تابلو زرد، گره معاملاتی بود، دامنه بین مثبت ۵ و منفی ۴ خواهد ماند.

سیاست‌گذار از هفته گذشته 4 تصمیم جدید را در راستای فروکش کردن تب هیجانی فروش بازار سهام اعمال کرد که البته با واکنش‌‌های مثبت و منفی همراه شد؛ اقتصاددانان تصمیمات مزبور همچون دامنه نوسان نامتقارن مثبت 6 درصد و منفی 2 درصد را اولاُ مصداق دخالت در بازار (معامله)، ثانیاً تاخیر در کشف قیمت ثالثاً سرریز نوسان به روزهای بعد و رابعاً اثر کهربایی (شتاب قیمت به سقف یا کف قیمتی) می‌دانند.

از دید بسیاری از صاحب‌نظران این تصمیمات بدون پشتوانه کارشناسی لازم صورت گرفته و انتظار می‌رود سیاست‌گذار تصمیمات جدی دیگری را در این راستا به انجام برساند. در سوی دیگر اما رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به انتقادات تاکید کرده تصمیم‌گیری درباره دامنه نوسان با بررسی اثر تصمیمات جدید تغییر خواهد کرد و نباید در این خصوص نگران بود. البته برخی از فعالان بازار سرمایه با حمایت از تصمیمات مزبور، معتقدند رفتار ناظر بازار را در چارچوب شرایط کنونی روند دادوستدها در بازار سهام مورد ارزیابی قرار داد.

 • رئیسی
 •  

   

   

  پنج ماه طول کشید تا بالاخره مذاکرات هسته ای ایران از سر گرفته شود. با این حال ممکن است پیش از این که مذاکرات روی دور…

  آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و
  سنایی، پلاک ۳۷۰

  تهران – ایرنا – دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی بازارهای بورس اوراق بهادار تهران از روز شنبه (۲۵ اردیبهشت ماه) به مثبت و منفی ۵ درصد تغییر می‌کند.

  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری بازارسرمایه ایران، در اطلاعیه‌ای اعلام شده است: مطابق مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از روز شنبه (۲۵ اردیبهشت ماه) دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی بازارهای بورس اوراق بهادار تهران به مثبت و منفی ۵ درصد و دامنه نوسان صندوق های قابل معامله به مثبت و منفی ۱۰ درصد تغییر می‌کند.

  همچنین از روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا در تمامی نمادهای معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران به ۱۵ میلیارد ریال تغییر خواهد یافت.

  به گزارش ایرنا، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در اواخر فروردین ماه مصوب کرده بود  تا دامنه نوسان قیمت‌ها از ابتدای اردیبهشت‌ماه به مثبت ۶ و منفی سه افزایش یابد.

  بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، به هیات مدیره سازمان بورس اجازه داده شد تا دامنه نوسان به‌صورت تدریجی افزایش یابد.دامنه نوسان صندوق ها

  تهران – ایرنا –  یک کارشناس بازار سرمایه گفت: فضای انتخابات تا پایان هفته جاری مشخص می‌شود،…

  تهران- ایرنا- با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی و پیرو مطالعات صورت گرفته،…

  تهران – ایرنا – ۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش…

  تهران- ایرنا- بررسی گزارش عملکرد صنعت نفت ایران نشان می‌دهد که «جواد…

  تهران- ایرنا- ۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف…

  تهران- ایرنا- نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و قزاقستان گفت:…

 • دریافت اطلاعات بورس در اکسل
 • نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

  به گزارش می متالز، محمد علی دهقان دهنوی در یک برنامه تلویزیونی درباره تصمیمات جدید شورای عالی بورس گفت: یکی از این تصمیمات در شورای عالی بورس، درباره دامنه نوسان بود که به این ترتیب است: در خصوص سهام، دامنه بالای نوسان به مثبت ۶ افزایش پیدا کرد و دامنه پایین در منفی ۲ تعیین شد.

  وی افزود: در برخی دیگر از اوراق بهاداری که آنها هم دامنه نوسان داشتند، صرفاً در بازار پایه فرابورس در تابلوی زرد قبلاً مثبت و منفی ۳ بود که به مثبت ۳ و منفی ۲ تغییر یافت.

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: همچنین در خصوص صندوق‌ها هم که قبلاً مثبت و منفی ۱۰ بود، روی مثبت ۱۰ و منفی ۴ تنظیم شد. بقیه موارد مانند قبل ادامه پیدا خواهند کرد.

  وی از دیگر مصوبات شورای عالی بورس را تعیین حجم مبنا عنوان و اظهار کرد: اختیار تعیین این شاخص، به سازمان بورس واگذار شد.دامنه نوسان صندوق ها

  دبیر شورای عالی بورس یادآور شد: این اختیار که ناشران را ملزم به انتشار اوراق اختیار تبعی کنیم، یکی دیگر از تصمیمات این شورا بود.

  دهقان دهنوی گفت: ضریب اعتباری که مردم می‌توانند استفاده کنند برای خرید سهام هم به ۶۰ درصد افزایش یافت.

  وی خاطرنشان کرد: ما تصمیمات را با توجه به شرایط موجود اخذ کرده ایم حتماً بازار را رصد می‌کنیم و هر جا تغییرات لازم باشد، اعمال می‌کنیم؛ شرایط موجود هم اگر تغییر کند، متناسب با آن مصوبات شورا تغییر می‌کند؛ ضمن اینکه نقدشوندگی صرفاً با دامنه نوسان نیست و از ابزارهای دیگری که در اختیار داریم، استفاده خواهیم کرد تا نقدشوندگی بازار حفظ شود.

  ما بر آنیم تا با اطلاع رسانی سریع و صحیح مربوط به معادن، فلزات و صنایع وابسته آن را در اختیار کارشناسان و شرکت های فعال و مجاز قرار داده تا گامی کوچک در جهت رشد و شکوفایی روز افزون میهن عزیزمان برداشته باشیم.

  باعث خوشحالی و مسرت ما خواهد بود اگر جهت همکاری، تبلیغات و سایر زمینه ها با ما در تماس باشید

  دامنه نوسان صندوق ها
  دامنه نوسان صندوق ها

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *