تکنیکال و سیستم سازی کری

تکنیکال و سیستم سازی کری
تکنیکال و سیستم سازی کری

لطفا صبر کنید

مرکز بیزینس‌کوچینگ ایران

Iran Business Coaching

لطفا صبر کنید

سیستم ها و فرآیندها، واحدهای اصلی و سازنده هر شرکتی هستند. هر جزئی از کسب و کار شما از انبار گرفته تا دفترهای اجرایی، بخشی از سیستمی است که می‌تواند با استفاده از اصول صحیح، مدیریت و بهبود یابد. سیستم سازی در کسب و کار یعنی: نظم، هماهنگی، راهنمایی، یکپارچگی.تکنیکال و سیستم سازی کری

به مجموعه‌ای از اصول و روش‌هایی که فرآیند انجام فعالیت‌ها و وظایف را در یک شرکت مشخص می‌کنند، سیستم‌سازی کسب ‌و کار گفته می‌شود.

آیا کارهایی مانند خالی کردن سطل زباله در آخر روز، چاپ لیبل های حمل و نقل، شستن ظروف، بسته بندی جعبه ها، وارد کردن رسیدها یا اطلاعات مشتری یا بارگیری کامیون را انجام داده اید؟ آیا انجام همه ی این کارها بر کارهایی مانند فروش، پاسخگویی به مشتریان، تکمیل طرح، یا استخدام کارمند جدید، مقدم است؟ از سیستم سازی کسب و کار چه می دانید؟

پیش از بررسی مفهوم سیستم سازی بایستی دو دسته از فعالیت های روزانه شما تعریف بشوند.

کار استراتژیک به کارهایی اطلاق می شوند که در آن شما در حال تعریف نتایج (Result) هستید. در مقابل آن به کارهایی که برای رسیدن به این نتایج انجام میدهید، کار تاکتیکی گفته می‌شود. صاحبان کسب و کار احساس میکنند همه وقتشان صرف انجام کار می شود و نمی توانند انجام کارهای روزانه  را برای ساختن سیستم کسب و کار، متوقف کنند.

 ساختن سیستم کسب و کار یعنی انجام ندادن کارهای تاکتیکی بصورت روزانه و صرف زمان استراتژیک که باید برای ارتقاء و آزاد شدن پتانسیل کسب و کارتان شود.

 • ح گردش
 • ایجاد کسب و کاری موفق نیاز به زمان، انرژی ، تفکر و … دارد.در واقع شما باید زمان ایجاد کنید و به دنبال پیدا کردن زمان نباشید. شاید با این جمله آشنا باشید که میگوید: «اگر همیشه کارهایی را انجام دهید که پیش از این هم همیشه آنها را انجام داده اید، نتایجی به دست می آورید که پیش از این نیز، آن نتایج را به دست آورده بودید.»  بطور کلی می توان گفت ایجاد تغییراتی بزرگ در کسب و کار آسان نخواهد بود و برای رسیدن به نتایج مدنظرتان باید به اندازه کافی تلاش کنید.

  به زبان ساده، در هر کسب و کاری چارچوب‌ها، سیاست‌ها و روش‌های کاری و تجاری وجود دارد که تمام فرآیندهای کلیدی بر اساس آن‌ها به صورت منظم و یکپارچه انجام می‌شوند. این سیاست‌ها از کارهای ساده مانند نحوه‌ی پاسخگویی به تلفن و پروتکل‌های اداری تا فرآیندهای پیچیده‌تر مانند نحوه‌ی پاسخگویی به نیازهای مشتریان و ایجاد رضایت در آن‌ها را شامل می‌شود. سیستم سازی وظیفه‌ی ایجاد این چارچوب‌ها در هر کسب وکاری را بر عهده دارد.

  بخشی از سیستم هر کسب و کاری، توسعه و اجرای استراتژی و برنامه ریزی های استراتژیک در سرتاسر سازمان می‌باشد. تصمیمات بنیادی منجر به بررسی هوشمندانه تر و ارتقای درآمد شرکت منجر خواهند شد. یک سیستم کسب و کار کمکتان می‌کند که انتظارات مشتریان خود را برآورده کرده و موقعیت برندتان را تقویت کنید.

  اگر از رویکرد سیستماتیک استفاده کنید، سازمان شما اطلاعات ثابت درباره‌ی حوزه هایی خواهد داشت که نیاز به بهبود داشته و در واقع می‌توانید نیازهای اصلی مشتریان خود را شناسایی نمایید.

  باید بین کارآفرینانی که درباره‌ی موضوع یک کسب و کار معین اطلاع دارند و بین کارآفرینانی که بر تکنیک‌های مختلف انجام یک کسب و کار مسلط هستند، تفاوت ویژه‌ای قائل شد. به همین دلیل است که همواره کارآفرینانی که یک کسب و کار را شروع می‌کنند، پتانسیل بالایی برای شکست خوردن دارند. در واقع همه کارآفرینانی که یک کسب و کار را آغاز می‌کنند، درباره‌ی آن کسب و کار اطلاعاتی دارند اما فقط بعضی از آن‌ها علاوه بر کسب اطلاعات، تکنیک‌های مربوط به کسب و کار را آموخته اند. برخی از ضرورت های سیستم سازی کسب و کار را می توانیم این نکات برشمریم.

  تمامی این نکاتی که برشمردیم تنها بخشی از ضرورت ها و فواید سیستم سازی می باشد. سیستم سازی فراتر از تمامی این نکات به شما فرصت کافی را برای پرورش خلاقیتتان می دهد چرا که از کارهای تکراری روزانه رها می شوید و آن ها را به یک سیستم مدیریت شده و کاربردی می سپارید.

  از نظر بهبود مدیریت و فروش کسب و کار تمامی کسب و کار ها -چه نوپا و چه سابقه دار- نیازمند سیستم سازی می باشند اما اگر شما خود را در میان هر یک از این دسته ها مشاهده کردید، می توانید از سیستم سازی برای مرتفع کردن مشکلات استفاده کنید.

  برای سیستماتیک سازی کسب و کار خود به سیستم های مختلف نیاز دارید. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترین سیستم های کسب و کار می پردازیم.

  برای سیستماتیک سازی کسب و کار خود، نیاز به سیستم اثبات شده بازاریابی، تبلیغات و تشویق مشتری دارید که موجب ایجاد جریان مداومی از مشتریان (لیدهای) واجد شرایط می شود که به کارمندانتان زنگ می زنند، بصورت اینترنتی ارتباط می گیرند، و یا برای خرید محصول یا خدماتتان شخصاً به فروشگاهتان می آیند. بدون این جریان پیوسته و قابل پیش بینی مشتریان راغب (لید)، فروش و درآمد شما کاهش می یابد و جریان نقدی شما نزول پیدا می‌کند و بقای کسب و کارتان در خطر قرار می گیرد.

  برای سیستماتیک سازی کسب و کار و تبدیل مشتریان بالقوه ی علاقه مند، به مشتریانی که خرید می کنند، به یک سیستم فروش اثبات شده نیاز دارید. این سیستم با یک اسکریپت فروش آغاز می شود که توسط هر فروشنده و نماینده فروش، از اولین تماس با مشتری بالقوه تا زمان تکمیل فروش بکار می برد.استفاده از اسکریپت فروش ِاز پیش برنامه ریزی شده،می تواند تقریبا یک شبه، فروش شما را سه برابر کند. با استفاده از یک اسکریپتِ فروش، هر فردی که به تلفن پاسخ می دهد، از مشتری سوال می پرسد یا به مشتری ای که در حال راه رفتن در فروشگاه است سلام می کند دقیقا می داند که از اولین خوشامدگویی تا خرید نهایی چه بگوید.سیستم فروش شما در نتیجه ی آزمایش و خطا ایجاد خواهد شد. همانطور که فرایند فروشتان را ارزیابی می کنید، متوجه خواهید شد که بعضی از مواردی که انجام می دهید و می گویید موثر هستند و بقیه نیستند. با گذشت زمان، نقاط منفی فرایند فروشتان را برطرف خواهید کرد، کلمات و اقداماتتان را اصلاح و درست می کنید، به طوری که باعث می شود که مشتریان علاقه مند به مشتری های خرید کننده تبدیل شوند و بارها و بارها از شما خرید کنند.

  از ابتدا تا انتها برای تولید محصول یا خدماتی که به مشتری فروخته اید نیاز به سیستم اثبات شده ای دارید. این سیستم اثبات شده، تداوم کیفیت، سهولت عملیات، کارایی فعالیت ها و هزینه های کمتر تولید و تحویل مداوم را تضمین می کند.

  شما به سیستمِ گام به گامی برای انجام سفارشات و تحویل به موقع محصول یا خدمات به مشتری نیاز دارید. این سیستم شما را قادر می سازد تا محصول یا خدماتتان را بصورت سریع و کارآمد با حداقل تاخیر و با کیفیت بالا به مشتری تحویل دهید.

  شما به خط مشی و رویه های مکتوب برای پیگیری خدمات به هر یک از مشتریان خود، از جمله شیوه های ایجاد شده برای رسیدگی به نیازها و شکایات مشتری ، ایجاد فروش بیشتر، حفظ تماس منظم با مشتری ، ارجاع و اطلاع رسانی توصیه های مشتریان راضی به مشتریان جدید ، و اطلاع رسانی محصولات و خدمات جدید به مشتریان علاقمند به خرید آنها، نیاز دارید.

  شما به سیستم های حسابداری کاملا روان و یکنواخت نیاز دارید که هر یک ریال درآمد و هزینه ای را که وارد کسب و کار میشود و یا از آن خارج می شود پیگیری کند. خوشبختانه، برنامه های کامپیوتری مختص کسب و کارهای کوچک و بزرگ وجود دارد که می توانید آنها را برای پیگیری تمام جریان های مالی در کسب و کارتان بکار ببرید، بنابراین همیشه می توانید وضعیت مالی مناسب خود را بدانید.

  شما نیاز به سیستم های مکتوبی دارید که به وضوح هر کار و چگونگی انجام آن را توضیح دهند. علاوه بر این، شما به سیستم های آموزشی، توسعه، و روابط پرسنل نیاز دارید. هر فردی که برای شما کار می کند، باید دقیقا بداند چه کاری ، و با چه استاندارد کیفیتی از او انتظار می رود. کارکنان شما باید شرایط و ضوابط شغل خود، تعریف کار غیر رضایتبخش و دلایل فسخ را بدانند. آنها باید دقیقا از بیمه درمانی، هزینه های بیماری، مرخصی و سایر عناصر کلیدی مورد نیاز تجربه کاری آگاهی داشته باشند.

  معمولا کارمندان یک شرکت در هر سطحی که باشند مخالفت های بسیاری برای سندسازی پروسه ها و سیاستهای کاری دارند. در ادامه به برخی از موانع سیستم سازی در کسب و کار  و چگونگی غلبه بر آن ها می پردازیم.

  یکی از بزرگترین موانعی که بر سر راه سیستم سازی در کسب و کار وجود دارد این است که زمان و منبع برای سند سازی یک پروسه وجود ندارد. مشکل اینجاست که شما باید در زمان حال، وقت و انرژی زیادی برای سیستم سازی در کسب و کار صرف کنید، اما نتایج و مزایای آن را بعدها مشاهده خواهید کرد. برای سیستم سازی در کسب و کار، صاحبان مشاغل کوچک و متوسط باید سیستم سازی را نسبت به کارهای دیگر در الویت قرار دهند. بهترین روش این است که مزایای ارزشمندی که سیستم سازی در کسب و کار شما ایجاد می کند را در نظر بگیرید و ارزش سیستم سازی را، با ارزش فعالیت های دیگر مقایسه کنید.

  آیا شما هم فکر می کنید کسب و کار شما برای سیستم سازی خیلی کوچک است ؟ بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک و متوسط فکر می کنند که سیستم سازی در کسب و کار فقط برای شرکت های بزرگ مفید است و آنها میتوانند مستقیما کارمندان شان را کنترل کنند . درحالی که به کارمندانی که سیاست ها و پروسه های کاری را انجام میدهند، وابسته هستند و به راهنمایی کارمندان شان نیاز دارند. وقتی یکی از این کارمندان اصلی غیبت داشته باشد، بهره وری و کیفیت تا زمان بازگشت این شخص یا تا زمانی که افراد حاضر سیستم های جایگزین دیگری ایجاد کنند، کاهش می یابد. برای مشخص کردن وظایف افرادی که در شرکت شما کار میکنند و اثرات عدم حضور آنها برای مدت کوتاهی، وقت صرف کنید. اگر کارمند شما توانایی سندسازی این فرآیند را ندارد،  میتوانید او را با یکی دیگر از کارمندان تان که این توانایی را دارد در یک گروه قرار دهید و یا یک نویسنده ماهر استخدام کنید تا فرآیند ها و پروسه های مربوط به وظایف کارمند شما را سند سازی کند.

  ترس از بیکاری یکی از دلایل رایج مخالفت کارمندان برای سند سازی پروسه ها و فرآیندهای کاری است. آنها گمان می کنند به محض سند سازی این فرآیندها، کارمند جدیدی که حقوق کمتری می گیرد و کارایی بالاتری دارد، جایگزین آنها خواهد شد. بهترین روش کاهش این ترس و اضطراب این است که مدیران به کارمندان خود اطمینان بدهند که هدف از سیستم سازی در کسب و کار افزایش ظرفیت کاری است و نه کاهش تعداد کارمندان. صاحبان و مدیران مشاغل باید هدف شان از سیستم سازی در کسب و کار را با کارمندان شان در میان بگذارند و از آن ها بخواهند تا برای دستیابی به این هدف، فرآیندهای کاری را سند سازی کنند. سیستم سازی در کسب و کار به مدیران کمک میکند که آشفتگی کارمندانی که از بیکاری می ترسند را از طریق شفاف سازی وظایفشان و اینکه در ادامه هم با آنها همکاری خواهند داشت، کاهش دهند. مشارکت دادن کارمندان در سندسازی فرآیندهای کاری یکی از روش های خوب برای از بین بردن ترس آنها است.

  معمولا کارمندان نمیخواهند در روند کاری خود تغییر ایجاد کنند درحالی که سیستم سازی مستلزم تغییر روند کاری کارمندان است زیرا سیستم سازی وظایف جدیدی به عهده کارمندان می  گذارد. بنابراین این تغییرات برای کارمندانی که در مورد روند کاری خود احساس خوبی دارند و کارهایشان را به راحتی انجام می دهند، یک تهدید محسوب می شود. بعضی از آنها فکر می کنند که دیگر توانایی یادگیری مطالب جدید را ندارند. صاحبان مشاغل باید اعتراف کنند که کارمندان شان باید ایجاد تغییراتی در رویه های کاری را تحمل کنند، اما ایجاد این تغییرات برای دستیابی به اهداف سیستم سازی ضروری است. پس از اینکه یک پروسه سند سازی  شد، از کارمندان دیگر که پروسه را انجام میدهند، در خواست کنید تا سندسازی پروسه را بررسی و تست کنند و در صورت لزوم اصلاحاتی انجام دهند. کارمندان باید در این مرحله همکاری شان با هم را افزایش دهند . اگر تمام کارمندان مهارت های خود را گسترش دهند  باعث ارتقاء سیاست ها و پروسه های کاری میشوند که به نفع همه است .

  در نظر کارمندان سند سازی فرآیندهای کاری، بسیار سخت است و به آموزش های پیشرفته نیاز دارد . در بعضی موارد عقیده ی آن ها درست است. بعضی از فعالیت ها نیازمند آموزش های پیشرفته و تجربیات زیادی است.  اما در هر سیستم کاری، فعالیت هایی وجود دارد که میتوان برای انجام آنها از سیاست ها و فرآیندهای سند سازی شده ، استفاده کرد. زمانی که در حال سیستم سازی یک سیستم پیچیده هستید، آن را به بخش های کوچکتری تفکیک کنید و سپس این بخش ها که به تصمیم گیری های دقیق نیازی ندارند، را سندسازی کنید. هنگام سند سازی فرآیندهای کاری، همیشه کارمندی که قرار است این فرآیند را انجام دهد در نظر بگیرید.

  بسیاری از کارمندان باور ندارند که سیستم سازی یک روش کارآمد است زیرا دیده اند که مدیران و صاحبان مشاغل تلاش های زیادی برای سیستم سازی کسب و کارشان میکنند اما نتیجه نمی گیرند. علت ناکام ماندن این مدیران، سیستم سازی نیست بلکه چگونگی اجرای سیستم سازی می باشد که 2حالت دارد:

  برای مشارکت دادن کارکنان، بهتر است با سیستم های پیچیده یا سیستم هایی که ارزش مالی زیادی برای شغل شما دارند شروع کنید.

  درباره تمام اتفاقاتی که روزانه در کسب و کار شما رخ می دهد فکر کنید، یعنی مسئولیت ها و نقش شما، کارمندان تان و مشتریان تان و موقعیت هایی که باعث بروز مشکلات می شوند . شما معمولا با چه مشکلاتی که دائما برای شما به وجود می آید ، رو به رو می شوید؟ این مشکلات را در لیستی بنویسید و آن ها را همانگونه که تجربه کرده اید توضیح دهید.فرآیند حل مشکل در کسب و کار، یک روش است که شما می توانید از طریق آن شرایط مهم کاری را شناسایی کنید و راهکارهای سیستماتیک  ایجاد کرده و در کسب و کارتان سیستم سازی کنید تا شرایط غیر قابل انتظار را از بین ببرید.

  زمانی که بعضی کارها در سیستم شما اشتباه انجام می شوند و نیاز به توجه بیشتری دارند. احساساتی مانند: ناراحتی، سردرگمی و عصبانیت نشانه هایی هستند که بیانگر وجود مشکلات هستند. هرچه قدر این مشکلات بزرگتر باشد و حل آن ها مشکل به نظر برسد، در نتیجه شما تجربیات احساسی قویتر(بدتری) خواهید داشت.زمانی که شما بتوانید یک مشکل و علت آن را تشخیص دهید ، میتوانید راه حلی بیابید تا آن مشکل را حل کنید.همچنین زمانی که کارهایی بصورت اشتباه دائما در حال انجام است و تلاش های شما برای رفع این اشتباهات، اثر بخش نیست و شما یک الگوی عملکردی نامطلوب دارید که نتایجی مخالف آن چه مد نظر شما است را به وجود می آورد . اما خوشبختانه می توان فهمید که بروز هر مشکلی در کارهای شما به دلیل فقدان یک سیستم یا داشتن یک سیستم نا کارآمد است.

  این مشکلات، مشکلاتی هستند که شما خودتان را مسبب اصلی بروز آن ها می دانید و خودتان را سرزنش می کنید.تکنیکال و سیستم سازی کری

  شما فکر می کنید شخص یا چیز دیگری مسبب اصلی بروز مشکل است و آن ها را سرزنش می کنید.

  این مشکلات به دلیل فرآیند ها و سیستم های کاری یا فقدان آن ها رخ می دهد.

  مشکلات مربوط به سیستم ها را میتوان حل کرد.در واقع مشکلات بیرونی و مرتبط با شما هم همان مشکلات مربوط به سیستم هستند که با چهره دیگری نمایان شده اند و همیشه به عنوان مشکلات سیستمی بیان می شوند. زمانی که با یک مشکل سیستمی روبه رو میشوید، میدانید که باید شرایطی که باعث بروز این مشکل شده را بررسی کنید، این کار باعث میشود شما به یک راهکار سیستمی دست یابید.

  مشکلات کاری شما نتیجه یک الگوی عملکردی نامطلوب هستند که می توان از طریق ایجاد یک سیستم آن ها را برطرف کرد. این فرآیند به شما کمک میکند تا به طور سیستماتیک تفکر کنید و به شما یاد میدهد که چگونه مشکلات کاری مهم را شناسایی کنید و راهکارهایی به وجود آورید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

  زمانی که شما توانایی اصلاح مشکلات کارمندان کاردان خود را داشته باشید و مشکلات آنها را به عنوان مشکلات سیستم تلقی کنید، می توانید فرصت های مهم را در شغل تان شناسایی کنید.

  بیایید با یکدیگر تمرینی برای حل مشکلات سیستمی به پیش ببریم. این تمرین شما را راهنمایی می کند تا از 6 گام فرآیند استفاده کنید. ابتدا یکی از مشکلات خود را مشخص کنید و آن را در گام نخست توضیح دهید. سعی کنید یکی از مشکلات ساده را انتخاب کنید تا در این تمرین مورد بررسی قرار د هید و سپس به سراغ مشکلات بزرگتر و مهم تر بروید.

  اگر مشکل شما از نوع 2 و 3 است، بهتر است دوباره آن را به عنوان یک مشکل سیستمی تعریف کنید.

  سوالات زیر را پاسخ دهید تا متوجه شوید چه چیز عامل اصلی بروز مشکل است و این مشکل چه تاثیری بر شما و کار شما می گذارد. هرچه قدر شما این مشکل را واضح تر شرح دهید، می توانید راحت تر به راه حل آن برسید.

  آیا واقعا می خواهید که این مشکل را حل کنید یا ترجیح می دهید زندگی خود را با وجود این مشکل ادامه دهید؟ ارتقا سیستمی که دچار مشکل شده است، الویت بالایی دارد یا نه؟

  تعجب نکنید اگر توانستید بیش از یک راهکار پیدا کنید.

  برنامه ای برای:

  این سیستم جدید طراحی کنید. فاکتورهای لازم برای طراحی سیستم را در برگه ی دیگری بنویسید.

  بخش هایی در کسب و کار  وجود دارند که باید سیستم سازی شوند. از بخش اول شروع کنید و به مرور و همزمان با ایجاد آمادگی در خودتان، سراغ بخش های دیگر بروید. یک یا دو سیستم از هر بخش را ارزیابی کنید، هر کاری به سیستم های خاصی نیاز دارد. هفت بخش اصلی در کسب و کار برای سیستم سازی شامل مدیریت ، مالی ، ارتباطات ، روابط مشتریان ، کارمندان ، بازاریابی و اطلاعات است.

  مدیریت یکی از بخش های بسیار مهم برای سیستم سازی در کسب و کار است زیرا اگر عملکرد خوبی داشته باشد، معاملات را شکل میدهد. با کمک سیستم ها میتوانید زمان آموزش خود را کاهش دهید، در آن صورت لازم نیست چگونگی پاسخ به تماس ها را هربار به پذیرش کننده جدیدی که به گروه شما ملحق میشود،توضیح دهید.

  سیستم های مدیریت مالی شامل مواردی از ردیابی کارتهای خرید اعتباری تا صورت حساب مشتریان و پیگیری حساب های عقب افتاده می باشد . سیستم سازی کمک میکند جلوی اختلاس کارمندان گرفته شود همچنین اطلاعات دقیق حساب هایتان را به شما میدهد که به کنترل فرایند های خرید کمک میکند تا مطمئن شوید تمام امور مورد تایید خودتان است.

  بخش ارتباطات برای هر کاری ضروری و زمان بر است. فاکس، اسناد فروش، گزارشات و … همگی مواردی هستند که باید به طور مرتب در سازمان شما توسط کارکنان مختلف انجام شوند. بیشتر اوقات نمونه های هریک از اینکارها خیلی باهم فرق ندارند و افراد مختلفی میتوانند آنها را انجام دهند. شما با سیستم سازی بخش ارتباطات میتوانید ثبات و تمایز کسب و کار خود را تضمین کنید.

  روابط مشتریان شامل تمام دیده ها و تجربیات مشتری در سازمان شما می باشد که در تعامل با شما یا کارکنان تان ایجاد شده است. سیستم سازی این بخش باعث میشود کارکنان جدید شما به اطلاعاتی درباره ی روابط مشتریان دست یابند، که منجر به ارائه پیوسته خدمات با کیفیت میشود.

  سیستم هایی را برای استخدام،آموزش و ارتقاء کارمندان خود ایجاد کنید زیرا اینکار باعث شفاف شدن انتظارات شما از آنها و ساده تر شدن فعالیت های زمان بر مانند استخدام، میشود. کارمندانی که وظایف آنها مشخص است و در ساختارهای مشخصی کار میکنند، رضایت و سود آوری بیشتری خواهند داشت . اگر بدانند در انجام یک مرحله از کار موفق خواهند بود ، برای دستیابی به مراحل بالاتر نیز اشتیاق بیشتری پیدا میکنند.

  بازاریابی و جذب کردن مردم به کار شما به زمان زیاد و افراد ماهر نیاز دارد که با سیستم سازی این بخش میتوانید فرصتی ایجاد کنید تا تمام کارکنان بتوانند مشتریان را جذب سیستم شما کنند. برای انجام این کار، سیستم های ساده ای را برای فعالیت های تبلیغاتی خود بوجود آورید. هریک از کارکنان شما میتوانند با استفاده از یک کتاب راهنمای بازاریابی در ایجاد بازاریابی های موفق و تبلیغات هدفمند به شما کمک کنند.

  کار شما باید شامل سیستم هایی باشد تا بتواند اطلاعات ضروری شما را به گونه ای نگهداری کند که به راحتی قابل دسترس باشند. سیستم های مدیریت اطلاعات باعث نظم دهی به سازمان شما میشود و در نتیجه هر یک  از اعضا میدانند چگونه به این اطلاعات دست یابند و یا اینکه این اطلاعات چگونه ساماندهی شده است.

  در مرحله ی اول هدف سیستم را تعیین و سیستم را نامگذاری کنید.  نتیجه و هدف سیستم تان را به طور واضحی مشخص کنید و یک اسم توصیفی و کوتاه (ویا حتی یک کد در صورت تمایل) برای آن تعریف کنید.

  در مرحله ی دوم برای سیستم ها نمودار رسم کنید. مراحل انجام کار هر سیستم را در یک نمودار طوری رسم کنید که بیانگر ترتیب مراحل و ارتباط این مراحل باهم باشد. میتوانید از جدول ها و  بردار های کوچکی استفاده کنید تا هر مرحله را با عنوانی کوتاه و مختصر شرح دهید

  در مرحله سوم مراحل سیستم را با معیار های مشخصی بنویسید. جدول های موجود در نمودار شما در واقع شرح فعالیت های کاری شما هستند. اگر شما اطلاعات فعالیت های کاری خود را بنویسید ، معیارهای انجام فرآیندها را به وضوح مشخص کرده اید تا هر کسی در سازمان شما بتواند این فعالیت ها را انجام دهد و یا مدیریت کند. در مرحله سوم شما چگونگی انجام هر کار را به طور واضح شرح می دهید.

  در مرحله چهارم فعالیت ها را مشخص کنید. فعالیت هایی که باید برای کل سیستم یا هر یک از معیارها و بخش های آن انجام شوند را تعیین کنید. پس از سند سازی سیستم ، برنامه فعالیت های سیستم ، که در مرحله ی سوم مشخص شد ، به یک کتاب راهنمای انجام امور تبدیل می شود تا هریک از کارمندان بتوانند با کمک این کتاب فعالیت ها را انجام دهند.

  در مرحله پنجم برای انجام فعالیت های کاری برنامه ی زمانی تعیین کنید. دانستن اینکه هر کاری باید چه زمانی انجام شود، یکی از نکات مهم برای دستیابی به نتایج مد نظر است. برای تمام مراحل سیستم برنامه ی زمانی تعیین کنید. این برنامه ممکن است با بیان ساعات انجام کار (مثل:10صبح) ، زمان پروژه (مثل:روز اول- روز چهارم) ، عبارت های عمومی (مثل:پس از دریافت ، هفتگی) یا ترکیبی از این مثال ها،  طراحی و تنظیم شود.

  برای مرحله ششم منابع مورد نیاز را شناسایی کنید. تمام سیستم ها به منابعی مانند: کارمندان، محل کار، امکانات، تجهیزات، لوازم و اطلاعات نیاز دارند. منابع و کمیت های خاص مورد نیاز برای اجرای سیستم را در لیستی بنویسید. بعضی از سیستم ها به منابع کمی نیاز دارند یعنی ممکن است فقط شامل، مشارکت افراد یا امکانات کاری روزانه باشند.

  در مرحله هفتم مشخص کنید چطور می خواهید کیفیت سیستم را تعیین کنید. شما به اطلاعات با کیفیتی نیاز دارید تا دیدی از اهداف و کارهایتان را به شما ارائه کند. بدون داشتن این اطلاعات عملکرد خوبی نخواهید داشت. بهترین زمان بررسی کیفیت عملکرد هر سیستم ، زمانی است که این سیستم برای اولین بار ایجاد و سند سازی می شود.

  در مرحله هشتم استاندارد هایی برای عملکرد سیستم ها و کارمندانی که آن سیستم ها را اجرا می کنند تعیین کنید. استانداردها بیانگر کمیت،کیفیت و چگونگی عملکرد می باشند و شامل مواردی مانند : میزان خروجی (بازده)، ایرادات، هزینه، دستورالعمل هایی برای عملکرد کارکنان، کد لباس ها و حتی استاندارد های اخلاقی هستند. اگر می خواهید به نتایج موفقیت آمیزی برسید، پس باید استاندارد هایی برای انجام کارها تعیین کنید.

  مرحله نهم و آخر برای سندسازی سیستم شما است.  مراحل انجام کار سیستم ها را بنویسید ،  تا زمانی که این کار را نکنید سیستم ها نمی توانند نتایج خوبی را برای شما حاصل کنند . لازم نیست برای داشتن یک سیستم مستند، یک نمودار جریان کاری به وجود آورید . برنامه های کاری شامل ویدیو، چک لیست و حتی تصاویر مثال هایی هستند که به شما چگونگی سند سازی سیستم ها را توضیح می دهند.

  و در آخر بیزینس کوچینگ در ایران فرصتی طلاییست! اما چرا؟ در مقاله بیزینس کوچینگ در ایران | یک فرصت طلایی برای کسب و کارها و افراد! به طور کامل به این مسئله پرداختیم.

  مرکز بیزینس کوچینگ ایران

  Iran Business Coaching

  طراحی و توسعه توسط استودیو نوشیکا

  تمامی حقوق برای مرکز بیزینس کوچینگ ایران محفوظ می‌باشد

  لطفا صبر کنید

  لطفا صبر کنید

  لطفا صبر کنید

  دوست هوشمند شما در معاملات ارز‌های دیجیتال

  دستیار معامله گری اطلس (ATA)، یک سیستم دستیار معاملات قدرتمند برای بازارهای مالی است که ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته، به بازار نظارت دارد تا به شما در سودآوری کمک کند. اگر یک «شکارچی» هستید، ATA «تفنگ» شماست.

  دستیار معامله گری اطلس ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته بر بازار نظارت دارد. این سامانه بر اساس سیستم های معاملاتی رایج، فرصت‌های خرید و فروش را به شما یادآوری می‌کند.

  دستیار معامله گری اطلس، با بررسی اسیلاتورها، اندیکاتورها، خطوط روند، فیبوناچی ها، واگرایی ها و بیش از 260 استراتژی دیگر، به صورت لحظه ای فرصت های معاملاتی را به شما اطلاع می دهد.

  برای آگاهی سریع از فرصت های بالقوه معاملاتی در بازار، فقط کافیست سیستم هشدار ایمیلی را فعال کنید.تکنیکال و سیستم سازی کری

  ATA تحلیل در بازارهای مالی را به سادگی آب خوردن تبدیل کرده. این سیستم بدون ارایه اطلاعات اضافی و پیچیده سازی, تمام ابزارهای تحلیل تکنیکال را که یک معامله گر نیاز دارد را در خود جای داده.

  در دستیار معامله گری اطلس، استراتژی معاملاتی شخصی خودتان را بسازید و تمام بازار ارزهای دیجیتال را با ابزار شخصی خودتان تحت نظر بگیرید.

  در زمان شکست خطوط روند صعودی و نزولی، اولین نفری خواهید بود که مطلع می‌شود و زودتر از همه وارد معامله خواهید شد.

  از ATA بخواهید تا برای شما بهترین فرصت های معاملاتی را پیدا کند. اگر نقاط ورود و خروج را بدانید، می‌توانید به سود زیادی برسید.

  بازار ارزهای دیجیتال از نظر ویژگی‌های متمایز، منحصر بفرد است و نسبت به دیگر بازارهای مالی، نوسانات بسیار زیادی دارد. این بازار برای معامله گران حرفه ای به شدت مطلوب است، البته اگر بتوانند آن را کاملا تحت سلطه داشته باشند. موفق‌ترین معامله‌گران آنهایی هستند که از ابزارهای بهتری برای رصد بازار استفاده می کنند.

  نیاز نیست که تمام طول روز آنلاین باشید! با ATA می‌توانید کمتر به سراغ کامپیوتر خود بروید و اجازه دهید دستیار ترید شما بدون هیچ خستگی تمام تحلیل تکنیکال، این کار طاقت فرسا را انجام دهد.

 • سهام فرابورس
 • اما یادتان باشد که این یک ماشین پولساز نیست!

  پشتیبانی آنلاین

  بهره‌مندی از اندیکاتورهای تکنیکال رایج برای استفاده در ترید بازارهای مالی

  استفاده راحت و کمک عملی برای معامله آنلاین

  رضایت مشتریان، موفقیت آن‌ها و چیزی که درباره ما می‌گویند برای ما اهمیت دارد. می‌خواهیم که آن‌ها را در ماجراجویی معاملاتی‌شان همراهی کنیم.

  سیاست کلی ما بر اساس کیفیت است..ما چند پلن مختلف داریم که هر کدام از آن‌ها دارای قابلیت‌هایی خاص هستند. تمام معامله‌گران، چه مبتدی و چه حرفه‌ای می‌توانند نسبت به نیاز خود از هر یک از پلن‌ها به دلخواه استفاده کنند.

  شما می‌توانید به تعداد روزهای دلخواه خود و امکانات گوناگون، پلن کلاسیک یا پیشرفته را انتخاب کنید.لازم به ذکر است اگر هنوز مهلت استفاده از پلن معمولی یا حرفه‌ای شما به اتمام نرسیده است، می‌توانید پلن مشابه را خریداری کنید و تعداد روزهای آن به پلن فعلی شما افزوده می‌شود. اما اگر یک پلن معمولی دارید و می‌خواهید پلن حرفه‌ای خریداری کنید، تعداد روزهای قبلی شما به تعداد جدید تبدیل می‌شود.

  زمان باقیمانده تا پایان فروش ویژه:

  زمان باقیمانده تا پایان فروش ویژه:

  هرزنامه چیزی است که ما انجام نمی‌دهیم

  جهت دریافت کد تخفیف از ساعت 8 الی 20 ، لطفا با شماره 02122988299 تماس حاصل نمایید

  The confirmation code was sent to .

  دستیار ترید اطلس سرویسی برای رصد بازار ارزهای دیجیتال است. شما به عنوان یک کاربر حقیقی و حقوقی با استفاده از این سرویس تمامی بندها و شرایط مندرج در این صفحه را پذیرفته‌اید.

  Atlas Trading Assistant (ATA) is a service for monitoring cryptocurrency market. Using this service by you, signifies that you agree to the following terms of use in this page.

  The confirmation code was sent to .

  کتاب سیستم‌سازی را به کسانی توصیه می‌کنیم که همیشه این جملات را تکرار می‌کنند: «کلی کار روی سرم ریخته. وقت ندارم. کلی کار می‌کنم اما به نتایج دلخواه نمی‌رسم. جسم و روحم فرسوده شده. همیشه خسته و نگرانم. زندگی کم‌پول و پرفشاری دارم. دنیای من خیلی با آن چیزی که به دنبالش بودم فاصله دارد و…»

  توضیحات بیشتر:

  در کتاب سیستم سازی چه چیزی می‌آموزیم؟
  چگونه برای بهبود کسب وکار و زندگی خود از تحلیل سیستم‌ها استفاده کنید؟
  چگونه سیستم‌های خود را مدیریت کنید؟
  چرا و چگونه باید اهداف، ارزش‌ها و فرآیندهای خود را مستندسازی کنید؟

  اگر ساعاتی طولانی کار می‌کنید و شرکت بیش از اندازه به شما وابسته است، در مدیریت سیستم‌های هدایت کننده کسب‌وکار و زندگی‌تان مشکل دارید.
  برای مدیریت در هر دو حوزه‌ی زندگی و کار باید بدانید که زندگی شما «مجموعه‌ای منطقی از سیستم‌های خطی است که می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.» از روش «سیستم‌سازی» استفاده کنید.
  سیستم‌های خود را به دقت بررسی کرده و جزئیات دقیقی کارهایی که باید آن را بهبود دهید مشخص کنید. سه مجموعه سند ایجاد کنید:
  سند اول «هدف استراتژیک»، اهداف شما را تعیین می‌کند.

  سند دوم، «اصول اجرایی کلی»، باورها و ارزش‌های غالب شما را به تصویر می‌کشد.تکنیکال و سیستم سازی کری

  اصولا هر کسب‌و‌کاری یک سیستم است. یعنی مجموعه­‌ای از فرایندها که در کنار هم نتیجه لازم را ایجاد می‌کنند. بنابراین می‌توانید با اصلاح سیستم­‌ها و توجه بیشتر به آن‌ها، به نتایج بهتری دست پیدا کنید. به همین سادگی.

  بگذارید بگویم که با سیستم‌سازی چه اتفاقاتی برای شما می‌افتد:

  احساس آرامش بیشتری دارید. حواستان جمع می‌شود و ذهن شما تحت کنترل خودتان در می‌آید.

  شرکت پیشرو آساک، تنها معرف کتاب بوده و به هیچ وجه در موضوع خرید و ارسال کتاب دخالت نمی‌کند و در این مورد پاسخگو نخواهد بود.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نام *

 • دارو سازی زهراوی
 • ایمیل *

  دیدگاه

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  دفتر مرکزی:

  استان تهران، شهرستان شهریار، مجتمع تجاری اداری وائین شهریار، طبقه چهارم اداری، واحد 406

  توجه: مراجعه حضوری تنها با هماهنگی قبلی انجام می شود.

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  کلیه آموزش‌ها، تحلیل‌ها و پیشنهادات معاملاتی ارائه شده در وب سایت شرکت پیشرو آساک صرفا جنبه مطالعاتی و اطلاع رسانی داشته و این شرکت بابت ضرر و زیان احتمالی ناشی از استفاده آنها در انجام معاملات، هیچگونه مسئولیتی را نمی پذیرد. ضمنا شرکت پیشرو آساک هیچ شعبه ای در ایران و خارج از ایران ندارد.

  عضو شرکت های خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


  دانلود رایگان بخش اول کتاب سیستم سازیDownloads-icon

  سبد خرید شما خالی است.

  سیستم سازی یا «سیستم سازی کسب‌و‌کار» شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی کسب‌و‌کار انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود. علم سیستم سازی به مدیران کمک می‌کند وابستگی کسب‌و‌کار را به خودشان کاهش دهند و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به‌خوبی پیش برود.

  سیستم مجموعه‌ای از عناصر به‌ هم پیوسته است که خروجی مشخصی ایجاد می‌کند. کسب‌و‌کار هم یک سیستم است و مجموعه‌ای است که خروجی مشخصی ایجاد می‌کند.

  سیستم کسب‌و‌کار شامل مجموعه‌ای از افراد، اسناد و ابزار است و خروجی کسب‌و‌کار سودی است که ایجاد می‌کند.

  افراد: شامل خودمان، کارکنان و تمام تامین‌کنندگان و کسانی است که در پیشبرد کسب‌و‌کار ما اثرگذار هستند.تکنیکال و سیستم سازی کری

  اسناد: منظور از اسناد، چشم‌انداز، ماموریت، مزیت رقابتی و تمام دستورالعمل‌هایی است که در آن تمام فرایندهای کسب‌و‌کار توضیح داده شده است.

  ابزار: بخش مهمی از سیستم کسب‌و‌کار ما تجهیزات و ابزاری هستند که باعث پیشروی کسب‌و‌کار می‌شوند. کامپیوتر، سیستم تلفنی، وب‌سایت، سامانه پیامکی، نرم‌افزارها و … ابزاری هستند که بخشی از سیستم کسب‌و‌کار ما هستند.

  سیستم سازی ساخت و بهینه‌سازی اجزای سیستم برای کارکرد بهتر است. یعنی از افراد بهتر، کاراتر و قوی‌تر استفاده کنیم، تمام فعالیت‌ها و فرایندهای کسب‌و‌کار را ثبت کنیم و اسنادی تهیه کنیم که هر کسی مطابق آن‌ها بتواند کسب‌و‌کار را پیش ببرد. همچنین از ابزار و تجهیزات بهتر و حرفه‌ای‌تر استفاده کنیم تا سیستم ما بهتر کار کند.

  نکته جالب آن است که شما احتمالا همین الان یک سیستم کسب‌و‌کار دارید. یعنی کارمندانی دارید. از تجهیزاتی مثل کامپیوتر، تلفن، فکس و … استفاده می‌کنید. همچنین برای انجام برخی کارها دستورالعمل‌هایی دارید که البته شاید جایی مکتوب نکرده‌اید و در ذهن شما و کارمندان ذخیره شده است! موضوع آن است که باید این سیستم را بهینه‌سازی کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد.

   

 • بهترین صرافی ایرانی
 • اگر سیستم سازی را به درستی انجام دهید، به‌عنوان مدیر لازم نیست در تمام جزئیات و تصمیم‌‌گیری‌های کوچک نقش داشته باشید. وقت شما آزادتر می‌شود و می‌توانید به اندازه کافی به تفریح و استراحت بپردازید که همین موضوع باعث افزایش عملکرد شما در محل کار می‌شود.

  اغلب مدیران در محل کار، کارهای یک مدیر را انجام نمی‌دهند. آن‌ها در بهترین حالت یک کارمند خوب هستند و کارهایی را انجام می‌دهند که از عهده یک کارمند خوب به راحتی برمی‌آید. کارهایی مانند حسابداری، امور مالی، خرید مواد اولیه و حتی مذاکره با خریداران جزو کارهای یک مدیر نیست.

  کارهای کلیدی یک مدیر مواردی مثل استخدام، اخراج، انگیزش کارکنان، هدف‌گذاری، تعریف پروژه، طراحی استراتژی و … هستند. اگر سیستم سازی نکنید هیچ‌گاه فرصت کافی نخواهید داشت تا به کارهای واقعی یک مدیر بپردازید!

  اگر به سیستم سازی نپردازید، رشد کسب‌و‌کار شما بسیار محدود خواهد بود و در نقطه‌ای متوقف می‌شود. موضوعی که خیلی از مدیران به آن توجه ندارند، کار در مقیاس بزرگ است. هر کاری اگر در مقیاسی بزرگ انجام شود نیاز به سیستم سازی دارد.

  فرض کنید، می‌خواهید خدمات پس از فروش شما عالی باشد. اگر فقط ۵ مشتری دارید، این کار بسیار ساده است و یک کارمند باهوش به‌راحتی می‌تواند به این ۵ نفر خدماتی عالی ارائه بدهد. اگر کسب‌و‌کار شما ۵۰۰ یا حتی ۵۰۰۰۰ مشتری داشته باشد، دیگر امکان‌پذیر نیست که صرفا با نیروی انسانی باهوش کار را پیش ببرید. شما به سیستمی نیاز دارید که شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار و برنامه‌ریزی دقیق است تا بتوانید به چند هزار نفر خدمات بدهید.

  اگر همین الان به سیستم سازی نپردازید، کسب‌و‌کار شما قابلیت رشد نامحدود نخواهد داشت و پس از مدتی متوقف خواهید شد!

  بسیاری از مدیران و کارآفرینان در روز بیش از ۸ ساعت کار می‌کنند و همیشه پرمشغله هستند. این گروه از افراد فکر می‌کنند با ساعات کاری بیشتر می‌توانند تمام کارها را به‌خوبی به پایان برسانند. ولی آیا توجه کرده‌اید که تمام کارآفرینان موفق دنیا، زندگی متفاوتی دارند. خیلی کم پیش می‌آید که یک کارآفرین موفق را ببینید که در روز ۱۰ ساعت کار ‌کند و همیشه پرمشغله و خسته باشد.

  راز موفقیت در کسب‌و‌کار لزوما بیشتر کار کردن نیست. تمام مدیرانی که کسب‌و‌کارهای بزرگ را اداره می‌کنند با اصطلاحی به نام «سیستم سازی» آشنا هستند. اگر به کسب‌و‌کارمان مثل یک سیستم نگاه کنیم شاید بتوانیم با ایجاد تغییراتی، باعث رشد آن شویم.

  آیا شما به علم سیستم سازی نیاز دارید؟ کافی است به سوالات زیر پاسخ بدهید:

  ۱. هرچه کار می‌کنید پیشرفت کافی ندارید؟
  ۲. اگر سرکار نروید همه‌چیز از هم می‌پاشد؟
  ۳. لذت شما از کار کردن کمتر شده است؟
  ۴. کارهای ناتمام بسیار زیادی دارید؟

   

  اگر پاسخ شما به برخی از این سوالات مثبت است، احتمالا وقت آن است که تغییری در کسب‌و‌کارتان ایجاد کنید و سیستم سازی را آغاز کنید!

  هدف ما از سیستم سازی آن است که با حداقل حضور در محل کار، تمام کارها به‌خوبی پیش برود. احتمالا زمانی که کارآفرین شدید یکی از اهدافتان این بود که علاوه بر موفقیت در کسب‌و‌کار، وقت کافی برای استراحت و تفریح داشته باشید.

   

  بسیاری از مدیران این تفکر اشتباه را دارند که هیچ‌کس مانند خودشان نمی‌تواند کارها را به‌خوبی انجام بدهد. عده‌ای دیگر فکر می‌کنند اگر کارهای مهم را به دیگران واگذار کنند خودشان فرد بی‌ارزشی خواهند بود یا کارکنان از آن‌ها حساب نخواهند برد.

  اگر افرادی مثل بیل گیتس، استیو جابز و … این‌طور فکر می‌کردند هنوز یک شرکت بسیار کوچک داشتند و احتمالا خودشان در حال برنامه‌نویسی بودند! چون فکر می‌کردند هیچ‌کس مثل خودشان نمی‌تواند برنامه‌نویسی کند. برای ساختن یک کسب‌و‌کار موفق هیچ راهی ندارید جز واگذاری کارها به دیگران. البته شاید این واگذاری تا مدت‌ها با آموزش و نظارت همراه باشد تا به نتیجه مطلوب برسید.

  اگر می‌خواهید به سیستم سازی بپردازید باید از فناوری استفاده کنید. مثلا اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که توسط آن‌ها می‌توانید کارها را فهرست کنید. سپس هر کار را به یک کارمند واگذار کنید. پیام خودکاری به کارمند ارسال خواهد شد و یادآوری خواهد کرد که کار باید انجام شود. همچنین کارمند می‌تواند روند پیشرفت کار را اعلام کند و شما در اپلیکیشن وضعیت کارها را بررسی کنید. این موارد نیاز به استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف دارد. شاید برخی از مدیران از این موارد ترس دارند، ولی برای پیشرفت، باید بر این ترس غلبه کنید!

  البته یک راهکار دیگر هم وجود دارد! تمام کارهای مربوط به فناوری را به یکی از اعضای تیم واگذار کنید و به او اعتماد کنید. شما فقط بگویید دقیقا دنبال چه نتیجه‌ای هستید و آن فرد تحقیق کند و سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب را تهیه کند تا به سیستم کسب‌و‌کارتان اضافه شود.

  بسیاری از کارآفرینان بیش از حد پرمشغله هستند. البته این موضوع خودش نشانه بدی است و نشان می‌دهد مشکلی وجود دارد. یک مدیر موفق نباید خیلی پرمشغله باشد. اگر خیلی پرمشغله هستید دلیلش آن است که اغلب کارهایی که در روز انجام می‌دهید اصلا کار شما نیست! کار کارمندانتان است! شما همیشه باید وقت کافی برای فکر کردن، برنامه‌ریزی، طراحی استراتژی و … داشته باشید.

  یک دانش‌آموز دوچرخه‌ای را در دستش گرفته بود و با سرعت به سمت مدرسه می‌دوید. دوستانش می‌گویند چرا سوار دوچرخه نمی‌شوی؟ او می‌گوید: «آن‌قدر دیر شده است که فرصت ندارم دوچرخه را پایین بگذارم و سوارش شوم!» کار بسیاری از کارآفرینان این‌طور است!

  برخی از مدیران بسیار ایده‌آل‌گرا هستند. همین موضوع باعث می‌شود بیشتر وقت خودشان را با برنامه‌ریزی و بررسی مواردی بگذرانند که هیچگاه اجرایی نمی‌شود. ایده‌آل‌گرایی باعث می‌شود تا تمام جوانب کار با دقت بررسی نشده، هیچ اقدامی صورت نپذیرد. همین موضوع باعث به تعویق افتادن کارها می‌شود. مدیران ایده‌آل‌گرا کمتر به سیستم سازی می‌پردازند چون نیاز به ایجاد تغییرات زیادی در کسب‌و‌کار است.

   

  آقای مایکل گربر نویسنده چند کتاب پرفروش در زمینه کارآفرینی درباره این موضوع صحبت می‌کند که بسیاری از مدیران کسب‌و‌کار ندارند و فقط یک شغل دارند!

  اگر به محل کار مراجعه نکنید و همه کارها به‌خوبی پیش برود، شما یک کسب‌و‌کار دارید. درواقع سیستمی دارید که خودش سود ایجاد می‌کند. ولی اگر حضور نداشتن شما باعث مشکلات می‌شود، شما یک شغل خوب دارید با رئیسی که خودتان هستید و حقوقی که متغیر است.

  تنها راه داشتن کسب‌و‌کار آن است که کارهای تخصصی مانند برنامه‌نویسی، طراحی، گرافیک، حسابداری و … را به دیگران واگذار کنید و خودتان به یک سیستم‌ساز قدرتمند تبدیل شوید.

  آقای «هارو اکر» در کتاب معروفش «ثروت سریع» توضیح می‌دهد که بسیاری از مدیران خودشان مهم‌ترین و کلیدی‌ترین چرخ‌دنده سیستم‌شان هستند. پس بزرگترین مانع رشد کسب‌و‌کارشان هم خودشان هستند. چون اگر از صبح تا شب تلاش نکنند کسب‌و‌کار پیش نمی‌رود.

   

  یک قدم بسیار مهم و کلیدی در بهینه‌سازی افراد، استخدام افراد مناسب است. استخدام یک کار بسیار ارزشمند و وقت‌گیر است. اغلب مدیران به استخدام به دید یک بحران نگاه می‌کنند که باید در کمترین زمان حل شود. یک سیستم‌ساز می‌داند باید وقت و انرژی کافی برای استخدام افراد مناسب بگذارد.تکنیکال و سیستم سازی کری

  برای استخدام بهتر مطالب زیر را را مطالعه کنید:
  روش استخدام افراد مناسب
  برگه تقلب استخدام
  ۲۴ سوال اپل در مصاحبه‌های استخدام
  کتاب استخدام و اخراج نوشته برایان تریسی

   

  قدم مهم دیگر واگذاری کارها است. تا جایی که امکان دارد کارها را به کارمندان واگذار کنید.

  هر وقت با کار جدیدی مواجه می‌شوید که باید انجام شود، ابتدا از خود بپرسید: چه کسی می‌تواند این کار را به‌خوبی انجام بدهد؟ اگر شخص مناسبی وجود ندارد از خود بپرسید: چه کسی با کمی آموزش و کمک می‌تواند این کار را انجام دهد؟

  توانمندی کارکنان را دسته کم نگیرید. احتمالا کارمندانی دارید که با کمی راهنمایی و تشویق می‌توانند کارهایتان را بهتر از خودتان انجام بدهند!

  به‌جای کنترل لحظه به لحظه کارکنان، آن‌ها را به حال خودشان رها کنید. ولی هر هفته جلسات منظمی داشته باشید و روند پیشرفت کارها و همچنین مشکلات احتمالی را بررسی کنید.

   

  برای واگذاری بهتر مطالب زیر را مطالعه کنید:
  واگذاری کارها، مهم‌ترین مهارت یک مدیر
  تصمیم‌گیری را واگذار کنید
  استفاده از فرمول «دوان» برای کارهای روزانه
  کتاب واگذاری کارها نوشته برایان تریسی

   

  شاید لازم باشد جایگاه برخی از کارکنان را تغییر بدهید. به عده‌ای از آن‌ها مسئولیت‌های کلیدی‌تری بدهید. حتی شاید مجبور شوید برخی از کارکنان را اخراج کنید.

  اگر می‌خواهید کارکنان بدون حضور شما همیشه به‌خوبی کار کنند باید سعی کنید طبق هرم مازلو – نمودار زیر، انگیزه کارکنان را از موارد ابتدایی پایین هرم به موارد بالاتر ارتقا دهید. اگر تنها انگیزه کارمند موارد مالی باشد، خیلی راحت ممکن است وقتی که نیستید خوب کار نکند و حتی در اولین فرصت شما را ترک کند. اگر بتوانید افراد را به بالاترین سطح برسانید، آن‌ها احساس کنترل کامل بر کارشان دارند و احساس می‌کنند در محل کار شما، خودشان یک کسب‌و‌کار کوچک دارند و اختیارات کافی دارند. اگر کارکنان به چنین جایگاهی برسند، بدون حضور مدیر هم به‌‌خوبی کار می‌کنند چون احساس می‌کنند کار را برای خودشان انجام می‌دهند و نه برای شما.

   

  برای سیستم سازی شاید لازم باشد تجهیزات جدیدی تهیه کنید یا از تجهیزات موجود بهتر استفاده کنید. مثلا با نصب و راه‌اندازی یک سیستم تلفنی VOIP می‌توانید از راه دور، پیام‌های تلفنی را گوش کنید. همچنین می‌توانید از تماس‌های تلفنی گزارش بگیرید، میانگین زمان مکالمات را ببینید و همچنین مکالمات خیلی طولانی را بررسی کنید تا ببیند مشکل چه بوده است.

  استفاده از سامانه پیامکی هوشمند، سیستم پاسخگویی خودکار ایمیل، فکس آنلاین و … کمک می‌کند تا بسیاری از کارها راحت‌تر و سریع‌تر انجام شوند. همچنین نصب نرم‌افزارهایی برای چت داخلی می‌تواند فرایندهای کاری را آسان‌تر کند.

  تجهیزات زیادی به صورت سخت‌افزار یا نرم‌افزار وجود دارد و بسیاری از کارهای تکراری و خسته‌کننده را خودکارسازی می‌کند. برای شروع سیستم سازی باید ببینید در کدام قسمت‌های کسب‌و‌کار نبودن تجهیزات مناسب کار را سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کند. اهمیت ابزار خوب و حرفه‌ای را دست‌کم نگیرید.

   

  شاید بزرگ‌ترین ضعف اغلب کسب‌و‌کار در این مورد باشد. هر فعالیتی که در کسب‌و‌کار انجام می‌شود باید دستورالعمل مشخصی داشته باشد. در بسیاری از شرکت‌ها دستورالعمل مشخصی وجود ندارد. مثلا شما باید یک دستورالعمل صحبت با مشتری داشته باشید. اگر مشتری بگوید چرا قیمت شما این‌قدر زیاد است، همیشه باید یک پاسخ یکسان بشنود و آن پاسخی است که شما در دستورالعمل پاسخگویی به مشتری نوشته‌اید. اگر کسی تخفیف می‌خواهد واکنش شما و هرکدام از فروشندگان باید دقیقا یکسان باشد. پس تمام حالت‌های ممکن را پیش‌بینی کنید و سپس دستورالعمل تهیه کنید.

  حتی برای کارهایی که فقط خودتان انجام می‌دهید دستورالعمل درست کنید، چون اگر کاری را مدتی انجام ندهید، شاید جزئیات آن به فراموشی سپرده شود. مثلا برای استخدام، اخراج، پاسخگویی اعتراضات مشتریان و … دستورالعمل‌های دقیقی تهیه کنید. هر وقت دیدید دستورالعمل تهیه‌شده عالی نیست آن را بهبود بدهید.

  در بسیاری از شرکت‌ها این دستورالعمل‌ها فقط در ذهن کارکنان وجود دارد و جایی ثبت نشده است. به همین دلیل اگر یکی از کارمندان یا خود مدیر چند روز غایب باشد همه‌چیز به هم می‌ریزد.

  مزیت داشتن دستورالعمل آن است که می‌توان آن را مدام بهبود بخشید. پس از مدتی شما راهنمای مکتوب ارزشمندی دارید که باعث می‌شود تمام قسمت‌های کسب‌و‌کارتان به‌خوبی کار کند.

  مثالی از سیستم سازی یک تعمیرگاه اتومبیل

  فرض کنید کار شما تعمیر اتومبیل است و درآمد کنونی شما ۲ میلیون تومان در ماه است. از این لحظه تصمیم می‌گیرید سیستم سازی کنید. اگر حجم کار شما ۱۰ هزار برابر بیشتر می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا می‌توانستید در روز به‌جای تعمیر ۵ اتومبیل، ۵۰۰۰۰ اتومبیل تعمیر کنید؟! چنین کاری برای یک تعمیرکار امکان‌پذیر نیست. پس باید به‌فکر تغییراتی در کسب‌و‌کار خود باشید.

  یک ایده آن است که تعمیرکارانی را بیابید که با قیمتی کمتر از شما، حاضرند کار را انجام دهند و شما از هر تعمیر سود ببرید. شاید به این نتیجه برسید که به ۱۰ هزار تعمیرکار حرفه‌ای نیاز دارید، ولی چنین افرادی پیدا نمی‌شوند و خیلی از آن‌ها حرفه‌ای نیستند. بنابراین شاید راه‌حل آن باشد که خودتان به آن‌ها آموزش دهید. ولی آموزش ۱۰ هزار نفر کار ساده‌ای نیست و شاید به سال‌ها وقت نیاز باشد. ناگهان به‌فکرتان می‌رسد که یک‌بار آموزش کاملی ارائه کنید و از آن آموزش فیلمبرداری شود و به تعمیرکاران دیگر عرضه شود. باخود فکر می‌کنید چگونه می‌توان مطمئن شد آن تعمیرکاران مطالب را به‌خوبی فرا گرفته‌اند. به‌فکر برگزاری آزمونی می‌افتید که مهارت آن‌ها را بسنجید.

  نکته دیگر آن است که تعمیرکاران باید برخورد خوبی داشته باشند و کاملا حرفه‌ای عمل کنند، آن‌ها باید با مشتری دوست شوند و دلسوز باشند. امروزه مشتریان سراغ تعمیرکاران عبوس و بداخلاق نمی‌روند. بنابراین به این فکر می‌افتید که برای استخدام آن تعمیرکاران معیارهایی تعریف کنید و حتی سوالاتی طراحی کنید تا انتخاب افراد با دقت بیشتری انجام شود. چون خودتان فرصت ندارید با ۱۰۰۰۰ نفر مصاحبه کنید، جزوه‌ای تهیه می‌کنید که روش دقیق استخدام در آن توضیح داده شده است.

  شاید افرادی استخدام شوند ولی کار مشتری را خوب انجام ندهند و باعث شوند یک مشتری خوب برای همیشه شما را ترک کند. راه‌حل چیست؟ شاید بتوان سیستم نظرسنجی ساده‌ای طراحی کرد که مشتری پس از تعمیر شدن اتومبیلش آن را پر کند. ولی باخود فکر می‌کنید: من خودم هیچگاه فرم‌های نظرسنجی را پر نمی‌کنم. پس مشتریان من هم شاید اینگونه باشند. پس باید راهی بیابید تا مشتریان را ترغیب کند، فرم را پر کنند. شاید شستشوی رایگان اتومبیل گزینه خوبی باشد، ولی با توجه به وقت لازم برای اینکار و هزینه آن اجرای این ایده عملی نباشد. شاید یک بسته دستمال‌کاغذی رایگان مخصوص اتومبیل، عملی‌تر باشد. و این داستان همینطور ادامه پیدا می‌کند…

  دیدید چگونه با یک تغییر دیدگاه ساده ۱۰ هزار برابر، ایده‌های جدیدی به ذهنتان می‌رسد؟ حال شاید هیچگاه نتوانید کسب‌و‌کارتان را ۱۰ هزار برابر کنید. ولی می‌توانید همین کسب‌و‌کار کنونی خود را طوری طراحی کنید که قابلیت رشد ۱۰ هزار برابر را داشته باشد. فرض کنید می‌خواهید ساختمان ۱۰ هزار طبقه‌ای بسازید و اکنون پول کافی دراختیار ندارید و بعدها مایلید کار را ادامه دهید. بنابراین هم‌اکنون باید پی‌ریزی ساختمان را برای ۱۰ هزار طبقه انجام دهید و نه برای یک طبقه.

  چگونه تشخیص بدهیم کسب‌و‌کارمان رشد می‌کند یا خیر؟
  در سیستم سازی باید تصمیم‌گیری‌های احساسی را کنار بگذاریم و بتوانیم کسب‌و‌کارمان را با اعداد و ارقام تحلیل کنیم. در این ویدیو ژان بقوسیان توضیح می‌دهد چگونه با کمک شاخص‌های کلیدی عملکرد کسب‌و‌کارمان را تحلیل کنیم.

   

  اگر سیستم کسب‌و‌کار بیش از حد به دقت و کارایی کارکنان تکیه کند رشد چندانی نخواهد داشت. در سیستم سازی دنبال راهکارهایی هستیم که مشکلات کسب‌و‌کارمان را به‌صورت سیستمی حل کنیم.

  فرض کنید یکی از کارمندان، مسئول بسته‌بندی و ارسال سفارشات است. کسب‌و‌کار شما دو مدل تلفن می‌فروشد که ظاهر و جعبه آن‌ها بسیار شبیه به هم است. کارمندی که مسئول ارسال سفارشات است هر بار باید با دقت مدل تلفن را از روی جعبه بخواند، با فاکتور مطابقت دهد و بسته‌بندی و ارسال کند.

  پس از مدتی مشاهده می‌کنیم کارمند ما وقتی خسته است گاهی مدل‌های اشتباه را برای خریداران ارسال می‌کند و نارضایتی مشتریان بیشتر شده است.

  یک راهکار اشتباه و غیرسیستمی آن است که به آن کارمند تذکر بدهیم و حتی تهدید کنیم در صورت تکرار اشتباهات جریمه یا اخراج خواهد شد. این روش هیچ کمکی به حل مشکل نخواهد کرد، چون همیشه خطای انسانی بخشی جدانشدنی از کار است.

  راهکار سیستمی آن است که جعبه این دو تلفن را از نظر ظاهر و به‌خصوص رنگ آن‌قدر متفاوت طراحی کنیم که امکان اشتباه حذف شود. کارمند در اوج خستگی هم هیچ‌گاه رنگ زرد را با رنگ آبی اشتباه نخواهد گرفت! پس برای بسیاری از مشکلات کسب‌و‌کار راهکارهایی سیستمی وجود دارد که بسیار اثرگذار هستند.

  مشکل بسیاری از کارآفرینان و مدیران هم دقیقا همین است. آن‌ها کسب‌و‌کار خود را طوری طراحی نمی‌کنند که به‌راحتی قابل‌رشد باشد. بخش مهمی از وقت یک مدیر باید به سیستم سازی اختصاص داده شود و نه انجام خدمات و کارهای موردی و کم‌ارزش. البته شاید فکر کنیم ساخت جزوه استخدام، تلف کردن وقت است. ما فقط می‌خواهیم یک‌نفر را استخدام کنیم و اگر تمامی کارها به‌طور شفاهی انجام شود وقت بسیار کمتری تلف خواهد شد. با اینکار پی‌ریزی ضعیفی انجام می‌دهیم که بعدها اضافه کردن طبقات را سخت‌تر خواهد کرد.

   

   

  ۱. وقتی با کاری مواجه می‌شوید که باید انجام شود، آیا سعی می‌کنید خودتان انجام دهید یا تا حد ممکن کارها را واگذار می‌کنید؟ اغلب مدیران درگیر کارهای کم‌ارزش می‌شوند و همین باعث می‌شود به کارهای مهم‌تر نرسند.

  ۲. فهرستی از تمام کارهایی که در محل کار انجام می‌دهید تهیه کنید و آن‌ها را به سه گروه تقسیم کنید. کارهای قابل واگذاری، کارهای قابل حذف و کارهایی که فقط از عهده خودتان ساخته است.

  ۳. آیا در تصمیمات محل کار از اصل ۲۰/۸۰ استفاده می‌کنید؟ تنها ۲۰ درصد تصمیمات کاری مهم و حیاتی هستند. بقیه تصمیم‌گیری‌ها را به کارمندان واگذار کنید. تصمیم‌گیری‌های کوچک، یکی از تلف‌کننده‌های زمان هستند.

  ۴. آیا کارهایی وجود دارد که انجام آن‌ها نیازی به کارمند حضوری ندارد؟ این‌گونه کارها را برون‌سپاری کنید تا توسط دیگران و مجموعه‌های متخصص در خارج از شرکت انجام شود.

  ۵. آیا مراحل انجام تمام کارهای مهم شرکت را به دستورالعمل تبدیل کرده‌اید؟ اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید از کارمندان خود کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید تمام کارهایی که انجام می‌دهند را به یک فایل دستورالعمل تبدیل کنند تا دیگران هم بتوانند به کمک آن دستورالعمل همان کار را انجام دهند.

  ۶. آیا از کارمندان خود می‌خواهید هر روز گزارش کار برایتان بفرستند؟ بهتر است یک آدرس ایمیل جدید تعریف کنید و از کارمندان بخواهید در پایان هر روز گزارش کار خود را به آن آدرس بفرستند تا شما در جریان تمام کارها قرار بگیرید.

  ۷. انباری درست کنید و از تمام موارد مصرفی و تجهیزات ضروری یک نسخه اضافه داشته باشید تا در صورت برخورد با مشکل از آن استفاده کنید. مثلا بسیاری از شرکت‌ها کامپیوترهایی دارند که کارهای حساسی انجام می‌دهند و همیشه باید روشن باشد. داشتن یک منبع تغذیه اضافه باعث می‌شود در صورت سوختن منبع تغذیه کامپیوتر، بلافاصله جایگزین شود.

  ۸. آیا سیستمی درست کرده‌اید که کارمندان به راحتی به فایل‌های لازم دسترسی داشته باشند؟ مثلا می‌توانید شبکه درست کنید و در یک فولدر مشترک تمام فایل‌های لازم را قرار دهید تا هر کارمند بتواند به آن دسترسی داشته باشد.

   

  آیا می‌خواهید سیستم سازی را خیلی حرفه‌ای‌تر بیاموزید
  و در کارتان پیاده‌سازی کنید؟

  اگر به مطالب بسیار حرفه‌ای‌تر برای آموزش سیستم سازی نیاز دارید می‌توانید دوره «ستارگان سیستم سازی» را تهیه کنید و تا جای ممکن کسب‌وکارتان را از خودتان مستقل کنید.

   

  میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 63

  این مقاله یک نمونه ی عالی از یک مگا پست است که قبلا در سمینار جداگانه ای درباره ی آن صحبت کرده بودید. من شرکت و کارمند ندارم و به تازگی کسب و کار ی ایجاد کرده ام؛ اما از ایده های تولید این مقاله حتماً در وبسایت خودم استفاده می کنم.

  سلام.تشکر از جناب بقوسیان عزیز یک مگا مقاله و ابر محتوای عالی در زمینه سیستم سازی.
  نکته ای که برای من جالب است و در این چند سال دیده ام شما با خلاقیت خودتان بخش زیادی از کارهاتون رو سیستم سازی کردید و جزو با تجربه های سیستم سازی هستید.
  اما یک سوالی دارم و در صورت تمایل به آن پاسخ بدهید. از ادراک من اگر شما رو از سیستم مدیر سبز برداریم،سیستم مدیر سبز دیگر مانند سابق کار نمی کنند و ممکن است وفاداری برند مدیر سبز کمتر می شود. چون به نظرم برند شخصی شما قوی تر از برند سازمانی هست و البته این شاید یک انتخاب باشد که برند شخصی را انتخاب کرده آید.
  به یک نکته اشاره می کنم،شما تقریبا هیچ مدرس یا استادی را به جز دوره جدید کارخانه تولید اطلاعات وارد مجموعه نکردید. و اگر شما از مجموعه خارج شوید تقریبا هیچکس نمی تواند این دوره را با این کیفیت برگزار کند و فقط می توان پکیج غیر حضوری این دوره را فروخت.
  با وجود اینکه شما خیلی به کارآفرینی کم ریسک علاقه دارید، واقع به نظرم اگر مدیر سبز دنبال پیشرفت بیشتر و سریع تر هست باید سیستم سازی در جاهای دیگری نیز اجرا کنید تا مدیر سبز روز به روز سبزتر باشد.ارادتمند بهزادی

  با سلام
  سیستم سازی بیشتر برای سازمان های بزرگ است که چندین کارمند دارند
  نه یک کسب و کار آموزشی.سیستم سازی به معنی اصل و هسته سیستم از مجموعه نیست.اگر دقت کنید نوشته شده سپردن کارهای کارمندی به دیگران.نه سپردن کار اصلی به دیگران

  با درود
  بنده هم با نظر شما موافقم و معتقدم سیستم سازی در هر نظام با هر تعداد کارمندی نیاز هست حتی سیستم آموزشی و شاید یکی از نقاط ضعف در چنین مجموعه ای باشد.

  عالی بود خیلی عالی بود باعث شد یه طرح خلاقه سیستمی در من بوجود بیاد و الان درحال انجام سیستم سازی برای پیشرفت سریعتر کسب و کارخودم هستم
  باتشکر ازاین مقاله مفید

  مقاله بسیار عالی بود و نکات خیلی خوبی درونش عنوان شده بود
  بخش سیستم‌سازی در ۳ گام خوب بود و نکات جالبی داشت که فکر کنم بتونیم ازش خوب استفاده کنیم
  این نکات برای بنده که شرکت دارم میتونه راهگشا باشه و امیدوارم از این دست مقالات بازهم در سایت خوب مدیر سبز مشاهده کنیم.
  سپاس

  سلام آقای بقوسیان مقاله خیلی عالی بود ، فقط سوال مهم این هست که برای استخدام باید درآمد پایدار و ثابت ایجاد کرد و این مقدور نیست مگر اینکه فردی که کارش راه اندازی کرده دائما روی بازاریابی وقت بگذاره و اگر اینکار انجام دادیم دیگه از سایر جزییات غافل میشیم ؟

  اگر هنوز به درآمد پایدار برای استخدام نیرو نرسیدیم چه کارهایی رو باید رعایت کنیم

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  سلام
  اول کار باید بیش از همیشه کار کنیم و تقریبا همه کارها را خودمان انجام می‌دهیم.
  وقتی به جایی می‌رسیم که دیگر نمی‌توانیم پاسخگوی مشتریان باشیم بهتر است سراغ استخدام نیمه‌وقت یا تمام‌وقت برویم، حتی اگر درآمد کافی نداریم و لازم باشد بخش عمده درآمد را به کارمند بدهیم.
  این کار کمی رسیک دارد و ترسناک به‌نظر می‌رسد ولی اغلب باعث کسب نتایج مثبت می‌شود.

  موفق باشید

  آموزش کلی و عالی ای بود

  سپاس فراوان جناب بقوسیان
  با ایده سیستم سازی شما برای اولین بار در رویداد تاکشو آشنا شدم و موجب تغییر نگرش من نسبت به نحوه توسعه کسب و کار و مدیریت شد. آن زمان ۲ کارمند داشتیم و حقوق آن ها به سختی تامین می شد و عمده کارها توسط خودم انجام می گرفت. الان تیم به ۱۲ نفر رسیده و با واگذاری کارها و ایجاد انگیزه در هم تیمی ها (نه کارمندان) طی ۶ ماه به رشد ۳۰۰٪ دست پیدا کرده ایم.

  پیشنهاد می کنم صاحبان کسب و کارها بجای مدیریت به دنبال رهبری باشند. برای این موضوع ویدیوهای Simon Sinek بینظیر است. امتحان کنید تا به معجزه ایمان بیاورید 🙂

  ُلام استاد
  خیلی ممنون از مقاله عالی تون.
  محتوای کامل و جامعی بود و به ابعاد مختلف سیستم سازی پرداخته شده. بهنظرم دوستام می تونید از این مقاله کلی ایده اجرایی بگیرند.
  همان طور که استاد هم فرمودندیکی از قدم سیستم سازی به افرادا و داشتن یک مدلاوالیه کسب وکار برمیگرده. ما توسایت در این باره بیشتر توضیح دادیم.
  ساخت یک مدل اولیه کسب و کار:
  http://b2n.ir/86238
  صاحب هر کسب و کار کوچکی امیدوار است موفق شود. چرا که وقتی خون، عرق و اشک خود را برای راه اندازی یک سرمایه گذاری جدید، می‎گذارید مطمئنا دوست ندارید به تماشای شکست آن بنشینید. ولی با این حال، شکست برای بسیاری از این کسب و کارها اتفاق می‎افتد. در این مطلب می‎خواهیم درباره مدل اولیه کسب و کار و اهمیت آن برای گسترش یک حرفه، صحبت کنیم.
  مقاله کامل در لینک زیر:
  http://b2n.ir/86238

  سلام خدمت استاد گرامی
  مثل همیشه عالی بود
  با تشکر

  سلام وقت بخیر واقعیت این که ایده های جالبی به ذهنم رسید و تا حدی به وجود معجزه در کلامتان رسیدم ولی در قبالش فقط میتونم بگم سپاسگذارم

  بسیار عالی بود

  واقعاً مقاله کامل و جامعی بود، ممنون از شما جناب بقوسیان عزیز

  باسلام خدمت جناب اقای بقوسیان وپرسنل محترمشان
  مطلب واقعا خوب وکاربردی بود من به شخصه ازموضوع لذت بردم وهم ایده گرفتم
  پایدارباشید وبرقرار

  درود و احترام
  یکی از پکیجهایی که از شرکت شما تهیه کرده ام، ۱۰ عدد دی وی دی ‘تخته نرد مدیریت’هست.
  آیا مباحث این دوره آنلاین مشابه همان بسته هست یا نیاز به شرکت در دوره جدید وجود دارد؟

  سلام
  بخش عمده مطالب این دوره جدید است.

  موفق باشید

  بسیار کاربردی و مفید. سپاس

  سلام
  آیا مطالب این دوره با سیدی سیستم سازی متفاوت است؟

  سلام
  بله دوره آنلاین بسیار جدیدتر و کامل‌تر است.

  موفق باشید

  مثل همیشه، عالی

  یک مقالۀ بسیار عالی دیگر از جناب بقوسیان عزیز

  بنده از مدت‌ها قبل که برگه تقلب سیستم سازی را از شما در مجله خلاقیت دیده بودم برخی از ایده‌ها را پیاده‌سازی کرده بودم و نتایج بسیار عالی دریافت کردم.

  سپاس از مقالۀ بسیار خوب شما

  سلام
  واقعا عالی است کاش سایر کسانی که در حوضه کسب و کارهای اموزشی فعال هستند بعداز اینکه کسب و کارشان رونق گرفت مانند شما اینگونه مطالب علمی و کاربردی ارایه می کردند.

  آیا پس از برگزاری دوره، ویدئو های آن به صورت مجزا نیز به فروش خواهند رسید؟

  سلام
  بله. پس از دوره ویدیوها ارائه می‌شود، البته قیمت آن همین مبلغ کنونی خواهد بود.

  موفق باشید

  با سلام و احترام
  امیدوارم در آینده فیلم وبینار های ستارگان سیستم سازی با قیمت کمتری عرضه شود که ما هم بتوانیم تهیه کنیم…

  سلام. با تشکر از مطالب خوبتون. خواهشی دارم و اینکه مثال برای مطالب داخل سایت میگذارید تا قابل لمس تر باشه. ممنون.

  متاسفانه سیستم سازی که بهش اشاره شد خیلی در ایران اهمیت نمیدن بهش در صورتی که برای هر کاری ولو کوچک باید انجام بشه

  عالی عالی عالی. مقاله بی نظیری بود

  سپاسگزارم
  عالی بود
  یک هفته ای میشه که استارت فرآیند سیستم سازی رو برا کسب و کار خودم زدم و برا پیشبرد بهتر کار هم از نرم افزار مدیریت پروژه تسکولو استفاده میکنم

  بسیار عالی و آموزنده بود

  در شروع کسب و کار کارآفرین همه یا بیشتر کارها رو خودش انجام می‌دهد.
  در همین حین سیستم سازی شروع می‌شود.
  برای تهیه ابزار ها
  تهیه فرایند ها و روش ها که به اسم اسناد ارائه شد.
  و افراد و نیرو ها هم
  بعد از تشخیص استخدام نیرو برای رشد کسب و کار سیستم سازی نیاز است.
  و در این بین یکسری ایده،راهکار،و مقداری تجربه هم بود. برای اموزش دیدن در حوزه کسب و کار ۱ساعت و ۳۰ دقیق که زمان زیادی نیست .
  مطالب بصورت گلچین و کاربردی بود.

  باسلام خدمت استاد
  بسیار عالی و کاربردی🌺🌺

  سلام. درباره تیم سازی و مسائل مربوط به تیم و هم افزایی در تیم هم مطلب PDF و ویدئو بگذارید. با تشکر

  سلام و درود
  مرسیییییییییی🌹🌹🌹🌹🌹

  یک نکته بسیار مهم این است که تدوین استراتژی را در عصر فعلی و با این حجم از پیچیدگی بازارها نمی توان سیستمی کرد. هیچ اشاره ای به تفاوت نوع فعالیت ها برای سیستم سازی در مجموعه ها در دوره تون نشده.
  مسئله بسیار مهم دیگر که اشاره ای در دوره به اندازه کافی به آن نشده این است که سیستم سازی نباید چابکی سازمان را از بین ببرد. رسمیت زیاد در بازارهای رقابتی پیچیده کنونی سم کشنده است. نگرش شما در این دوره مشکلی که داره این هست که بشدت تحت تاثیر مفاهیم دهه نود مدیریت کیفیت هستید که آن ها هم اساسا فقط برای بازارهای product centeric تا حدودی قابل استفاده هستند. با تشکر فراوان از آموزش هایی که طی سالیان مختلف به فعالان کسب و کار در شرکت تون دادین ولی این دوره مشکلات بسیار زیادی داره که هنگام پیاده سازی خودشون رو نشون میده.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  شماره موبایل *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  دیجیتال مارکتینگ
  ایمیل مارکتینگ
  بازاریابی عصبی
  سیستم سازی
  تبلیغ نویسی
  بازاریابی محتوا
  افزایش عملکرد
  چگونه کتاب بنویسیم


  ایمیل شما:


  به من اطلاع دهید!


  کد تایید *


  نام کاربری یا آدرس ایمیل *


  گذرواژه *

  مرا به خاطر بسپار

  ورود


  گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟


  آدرس ایمیل *


  گذرواژه *


  نام *


  کد تایید *


  عضویت

  سبد خرید شما خالی است.

  سام کارپنتر، نویسنده و مهندس پروژه، مالک شرکت سنتراتل در حوزه پاسخگویی تلفنی است که 15 سال به‌سختی دوام آورده و اکنون به سودآوری رسیده است. وقتی کارپنتر 80 ساعت در هفته کار می‌کرد تا مالیات و عوارض بپردازد، شخصی بسیار عصبی، هیجان‌زده و ناامید بود. او با قهوه خیلی زیاد و خواب خیلی کم زنده بود. سپس، در یک لحظه به درک بزرگی رسید. او ناگهان دریافت که تعداد زیادی از سیستم‌های مختلف، زندگی و کار او را هدایت می‌کنند. او فهمید با کنترل و تکمیل این سیستم‌ها می‌تواند بسیاری از مسائل پیچیده را حل کند. این ادراک زندگی او را تغییر داد.

  اکنون،کارپنتر تنها چند ساعت در هفته کار می‌کند و از زندگی خود لذت می‌برد. او برای همه کارهایی که می‌خواهد انجام دهد، زمان کافی در اختیار دارد و کسب‌وکارش به‌خوبی پیش می‌رود. مطلب نیروبخش این کتاب، دیدگاه شخصی کارپنتر به‌عنوان صاحب کسب‌وکاری است که موضوعات را برای خود مجسم کرده است. این کتاب بازتاب‌دهنده نظریات تئوری مشاوران و استادان مدیریت نیست. کارپنتر رویکرد مدیریت سیستم خود را به‌خوبی تشریح می‌کند، به‌نحوی‌که می‌توانید از روش‌های او برای بهبود فعالیت‌ها و زندگی شخصی خود استفاده کنید. مدیرسبز مطالعه این کتاب را به صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و همه افرادی پیشنهاد می‌کند، که می‌خواهند روش هدایت زندگی خود را بهبود بخشند. خلاصه اینکه: باید سیستم سازی کنید.

   

  آیا زمان زیادی را صرف کار می‌کنید ولی احساس می‌کنید به هیچ‌چیز نمی‌رسید؟ اگر یک روز سرکار نروید، شرکت از هم می‌پاشد؟ آیا صدها پیام منتظر دریافت پاسخ شما هستند؟ اگر چنین است، برده کار خود هستید و این نشانه واضحی از عدم مدیریت صحیح سیستم‌ها، یعنی نخ‌های تشکیل‌دهنده پارچه زندگی است. زمان آن رسیده که یاد بگیرید زندگی شما در محل کار و در خانه «مجموعه‌ای منطقی از سیستم‌های خطی است که می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.» با کشف، تحلیل و بهینه‌سازی روش‌های اداره زندگی و کسب‌وکار خود، می‌توانید به‌سرعت همه کارهای خود را ساده کرده و بهبود بخشید. بسیاری از اساتید بزرگ، داشتن رویکردی جامع و کلی‌نگر به بهبود شخصی را پیشنهاد می‌کنند، اما روش تحلیل سیستم‌ها بر اساس روشی مخالف این رویکرد است. سیستم‌های فردی خود را به اجزای کوچک‌تری تقسیم کرده و زیرسیستم‌های آن‌ها را مشخص کنید. تا جایی که می‌توانید فرایندها را اثربخش کنید.تکنیکال و سیستم سازی کری

  برای ایجاد این تغییرات و دست‌یابی به نتایج بزرگ،‌ دیدگاهی تازه و جدید بر مبنای یک مفهوم اساسی و واحد داشته باشید: سیستم‌های منطقی «ترتیبی» مرکز همه‌چیز هستند. یک ‌گام شما را به گام دیگر راهنمایی می‌کند، که آن نیز به گام بعدی متصل می‌شود. زیرسیستم‌ها، سیستم‌های ترتیبی شما را شکل می‌دهند و همه آن‌ها طبق پروتکل‌هایی که تعریف کرده‌اید، کار می‌کنند.

  برای مثال، هر روز معمولی، خود یک سیستم است. اجزای معمولی یا زیرسیستم‌های یک روز معمولی را در نظر بگیرید: از خواب بیدار می‌شوید، مسواک می‌زنید، به حمام می‌روید، لباس می‌پوشید، صبحانه می‌خورید، سرکار می‌روید، کار می‌کنید، ناهار می‌خورید، کارهای بیشتری انجام می‌دهید، به خانه برمی‌گردید، شام می‌خورید، تلویزیون تماشا می‌کنید، مسواک می‌زنید و می‌خوابید. برای بهتر کردن زندگی خود، بر یک زیر سیستم مثلا صرف ناهار تمرکز کنید و آن را بهبود ببخشید. مثلا به‌جای چیزبرگر سالاد بخورید. سپس، زیرسیستم دیگری را تصحیح کنید، مثلا عصر به‌جای تماشای تلویزیون، کتاب بخوانید.

   

  در تحلیل سیستم‌ها و مدیریت سیستم‌ها از روشی استفاده کنید که امکان کنترل جزئیات کسب‌وکار و زندگی شما را با تنظیمات مکانیکی ساده در زیرسیستم‌ها و زیر-زیرسیستم‌ها فراهم آورد. وقتی زندگی و کار خود را به‌عنوان وسیله یا وسایل مکانیکی قابل‌کنترل ببینید، برای استفاده از روش «سیستم سازی» آمادگی دارید. از این گام‌های قابل پیش‌بینی، ساده اما متحول کننده استفاده کنید:

   

  اغلب سیستم‌ها بسیار کارا هستند. شما باید روشی برای شناسایی مشکلات داشته باشید. وقتی بفهمید کدام‌یک از سیستم‌های زندگی یا کسب‌وکار مشکل‌ساز هستند،‌ در شرایطی ایده‌آل برای تعمیر و نگهداری آن‌ها قرار می‌گیرید. بااین‌وجود، این فقط بخشی از موضوع است: شما باید مستندسازی کنید و تمامی موارد را ثبت کنید.

 • تیمشا
 • ماشین‌های پیچیده، دفترچه‌های راهنمای کاملی دارند که مردم می‌توانند بدون خراب کردن این دستگاه‌ها از آن‌ها استفاده کنند. به همین ترتیب،‌ باید زمانی را به نوشتن جزئیات مقررات و فرایندهای شرکت خود اختصاص دهید. این مستندسازی نحوه عملکرد عالی سیستم را یادآوری کرده و در اتخاذ تصمیمات به شما کمک می‌کند. کارمندان به موارد مکتوب توسط شما پیرامون فرایندهای کلیدی نیاز دارند تا بتوانند عملکرد سیستم‌ها را در سطح عالی نگه دارند. مستندسازی بخش دشوار سیستم‌ سازی است، اما بسیار حیاتی و مهم است. این کار نشان می‌دهد که کسب‌وکار و زندگی شما ترکیبی از «سیستم‌های متنوع» با اهداف و روش‌های خاص است. مستندسازی سه جزء دارد:

   

  سندی یک صفحه‌ای تهیه کنید که فهرستی از  اهداف اصلی شخصی و کسب‌وکارتان در آن نوشته شده باشد. فهرستی از گام‌های کلی خود و کارمندانتان برای درک این اهداف تهیه کنید. تا جایی که ممکن است گام‌هایی واقع‌گرایانه تعریف کنید، زیرا این فهرست مسیر شما را مشخص می‌کند.

  حداقل 6 تا 8 ساعت را به تهیه این اسناد حیاتی اختصاص دهید. سپس آن را در اختیار کسانی بگذارید که نظراتشان در این مورد مفید خواهد بود مثل همسر، کارمندان یا شرکا. برای نمونه، یکی از اهداف شرکت سِنتراتل این است:‌ «استراتژی اصلی ما این است که سیستم‌های کسب‌وکار را با جدیت در راه تکامل به‌کار گیریم.»

   

  وقتی اهداف خود را تعیین کردید، اصول اصلی را بر اساس ارزش‌ها و تجربیات خود ثبت کنید. این اصول راهنمایی حیاتی برای تصمیم‌گیری و نشان‌دهنده باورها و اولویت‌های اصلی شما است. آن‌ها تمرکز موردنیاز شما و کارمندانتان را تأمین می‌کنند. تهیه و تصحیح این سند دو یا سه صفحه‌ای باید 10 تا 20 ساعت طول بکشد.

  شرکت سنتراتل 30 اصل اجرایی کلی دارد، از جمله: «ما آتش‌نشان نیستیم، ما متخصصان پیشگیری از آتش‌سوزی هستیم. ما مشکلات را مدیریت نمی‌کنیم، بلکه در مرحله اول، در ارتقا و تعمیر سیستم‌ها برای جلوگیری از بروز مشکلات تلاش می‌کنیم.» یک اصل دیگر می‌گوید: «ترتیب و اولویت‌بندی حیاتی است. ما اول بر مهم‌ترین فعالیت‌ها کار می‌کنیم.»

   

  کارمندان می‌توانند به تهیه اسنادی کمک کنند که پروتکل‌های اولیه و اساسی فعالیت‌ها را تشریح می‌کند. روش صحیح انجام هر فرایند را روی کاغذ بنویسید و تا جایی پیش روید که نسخه‌ای ایده‌آل و گام‌به‌گام از هر سیستم ارائه کنید. همه اطلاعات را به شکل سوال و جواب‌های صریح شرح دهید. در ابتدا به مشکل‌سازترین سیستم بپردازید. نوشتن جزئیات فرایندهای کارها، این اطمینان را به شما می‌دهد که سیستم به‌خوبی کار خواهد کرد.

  مدیران و کارمندان شرکت سنتراتل هر سیستم را به‌تنهایی تحلیل می‌کنند، آن را به‌طور کامل مستندسازی کرده، دلایل هر مشکل یا عدم کارایی را مشخص می‌کنند، برنامه‌هایی برای برطرف کردن این نگرانی‌ها در نظر می‌گیرند و طرح اولیه فرایندهای کاری بازبینی شده را می‌نویسند. سپس پروتکل جدید را در شرایط سخت آزمایش می‌کنند تا مطمئن شوند که از عهده تشخیص مشکلات و ارائه راه‌حل مناسب برمی‌آید. وقتی یک فرایند کاری این معیارها را داشته باشد، سنتراتل آن را به نیروی کار خود داده و همه کارمندان را موظف می‌کند که به‌دقت از آن پیروی کنند. در حال حاضر، سنتراتل از 300 فرایند کاری استفاده می‌کند. بسیاری از آن‌ها تنها چند خط توضیح دارند. برخی آن‌ها نیز حدود 6 صفحه هستند.

  باید اطمینان حاصل کنید که فرایندهای کاری شما همیشه بهترین راه‌حل ممکن است، اما روش‌های خود را فقط به حوزه مشکلات محدود نکنید. در حقیقت باید برای هر فعالیت مهمی «فرایند کاری» ایجاد کنید. تهیه دستورالعمل‌های باکیفیت برای هر کار، به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، اما هنگام آموزش کارمندان جدید در وقت صرفه‌جویی خواهد شد. یادداشت‌های مکتوب حاوی جزئیات اجرای هر فعالیت، افراد جدید سازمان را قادر می‌سازد تا روش انجام دقیق، سریع و موثر کارها را بدانند. به‌علاوه، دستورالعمل‌های مکتوب به شما کمک می‌کند که کسب‌وکار خود را تا حد ممکن حرفه‌ای پیش ببرید، در نتیجه رقبا به‌سختی می‌توانند به‌اندازه شما هدف‌دار و متمرکز کار کنند و برای مشتری تجربه یکسانی را خلق کنند.

  در راهنمای «ساخت دستورالعمل‌های کاری» شرکت سنتراتل، فهرستی از اصول دقیق برای ایجاد دستورالعمل‌های کاری نوشته شده است. بر اساس این اصول: «برای شرح فرایندها، تا حد ممکن اطلاعات اضافه کنید، اما این کار را به روشی انجام دهید که یافتن اطلاعات آسان باشد. از فهرست بندی الفبایی، عناوین فرعی منطقی و جملات با ساختار ساده و دقیق استفاده کنید.

  این سه سند اصلی به شما در داشتن تسلط بر کارتان کمک می‌کند. آن‌ها جزئیات مواردی که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید، دیدگاه‌ها و نظرات شما درباره کارها و به‌خصوص، نحوه عملکرد شما و کارمندانتان برای انجام آنچه در توان دارید و دست‌یابی به اهداف را مشخص می‌کنند. با داشتن چنین مستنداتی، شما و کارمندانتان نقشه راه بسیار ارزشمندی در اختیار دارید که شما را در مسیر صحیح نگه می‌دارد. مستندسازی به شما امکان می‌دهد تا تمرکز خود را حفظ کنید.

   

  این روش سیستمی به ملاحظات دیگری نیز بستگی دارد که عبارتند از:

   

  «سیستم سازی» ساده و شفاف است: سیستم‌های اساسی خود را مشخص کرده و زیرسیستم‌های آن‌ها را تنظیم کنید تا همیشه بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند. همین. این استراتژی متکی به توجه دقیق به ویژگی‌های سیستم‌های کاری و شخصی شما همانند یک دستگاه مکانیکی است. سپس آن‌ها را تغییر دهید به نحوی است که برای شما کار کنند نه برعلیه شما. تنظیم و بهبود سیستم‌ها و حفظ آن‌ها زندگی شما را به‌شدت تغییر خواهد داد. در نتیجه شادتر خواهید شد و در هر کاری که انجام می‌دهید، مبتکرتر و ثابت‌قدم‌تر می‌شوید. این رویکرد اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد زیرا باعث می‌شود کنترل کار و زندگی‌تان را در دست بگیرید.

   

   

  میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 10

  خیلی خوب و عالی بود

  یکی از بینظیرترین مطالب عنوان شده در سایت همینه! ممنون واقعا
  دوستان خوب حتما دوره سیستم سازی در کسب و کار رو تهیه فرمایید!

  سلام تشکر از ترجمه و زحمت که کشیدید

  تنها چیزی که من از این کتاب فهمیدم این بود

  {{{اگر ساعاتی طولانی کار می‌کنید و شرکت بیش از اندازه به شما وابسته است، در مدیریت سیستم‌های هدایت‌کننده کسب‌وکار و زندگی‌تان مشکل دارید.}}}

  دیگه چیزی دستگیرم نشد
  برای خورده فروشگاه های کوچک هم مثال میزدید و می‌گفتید خیلی عالی میشد.
  بازم تشکرتکنیکال و سیستم سازی کری

  بسیار خوب بود.

  دروووود… بسیار عالی و تاثیر گذار بودش و به دانش شخصی بنده افزون شد✓
  ممنون و تشکر ویژه بابت زحمات شما عزیزان
  و تشکر ویژه‌تر از ویراستار سایت که با دقت کم‌نظیر ، تمامی محتوای سایت رو بدون غلط املایی و اشتباه نگارشی د‌ر اختیار کاربران قرار میدن ⁦☘️⁩💚⁦☘️⁩

  #دکتر_مارتین‌ܮܑܑܑܑܑ݀ܧܛܐ

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  شماره موبایل *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  دیجیتال مارکتینگ
  ایمیل مارکتینگ
  بازاریابی عصبی
  سیستم سازی
  تبلیغ نویسی
  بازاریابی محتوا
  افزایش عملکرد
  چگونه کتاب بنویسیم


  ایمیل شما:


  به من اطلاع دهید!


  کد تایید *


  نام کاربری یا آدرس ایمیل *


  گذرواژه *

  مرا به خاطر بسپار

  ورود


  گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟


  آدرس ایمیل *


  گذرواژه *


  نام *


  کد تایید *


  عضویت


  دانلود PDFDownloads-icon

  Kerry Innovation & Technology Center consists of four interconnected building on a 124-acre reclaimed prairie site. Housing an entry building, office building, corporate lab building, and pilot plant, the 264,000-SF, four-story facility serves as the North American headquarters for Kerry Americas.

  The exterior features horizontal bands of red terra-cotta, clear-glass and white-glass panels along the three main office-laboratory buildings while pre-cast panels wrap the single-story pilot plant.

  Interior planning emphasizes open workstations and visual connection. In the entry building, an open staircase, spacious windows, cherry paneling, glass-and-metal finishes and uncluttered furnishings create a bright arrival point. Workstations in the office building are grouped toward the center of each floor with circulation corridors along the perimeter. Meanwhile, the pilot plant maximizes flexible manufacturing configurations while the laboratory building promotes research efficiency.

  Interior lighting works with natural lighting to enhance functions.

  To achieve Lean results, HGA conducted in-depth studies of Kerry’s operational model and business structure. By challenging current protocols and encouraging creativity, the team reduced square footage, promoted communication and collaboration, and provided optimal floor layout to maximize production and minimize risks.تکنیکال و سیستم سازی کری

  The 124-acre site is designed as a reclaimed Mesic prairie–only the building and parking lots are elevated above the prairie and 100-year flood elevation. On this elevated platform, the landscape features a grassy carpet and formal groves of Honey Locust trees that follow a formal grid while the remainder of the site follows a natural geometry of meandering trails and organically shaped ponds.

  The LEED-certified complex meets Energy Star rating and has received one of the highest Wisconsin Focus on Energy incentives for a single project. This high-performance building resulted in overall energy use of 27 percent better than code and 15 percent better than ASHRAE 90.1, 2004.

  Key mechanical engineering components include a central campus steam and chilled-water power plant with heat-recovery systems that provides efficient heating and cooling. A centralized air-handling ventilation system provides higher fan energy efficiency over less centralized smaller systems. A computerized building-management system monitors energy efficiency.

  Electrical infrastructure supports programming while meeting sustainable benchmarks for LEED® certification.

  HGA provided prerequisite commissioning as required by LEED® for more than 600 pieces of equipment and performed more than 100 functional performance tests on integrated mechanical systems. The commissioning process identified and corrected 95 percent of all issues prior to occupancy, netting Kerry a 900 percent return on investment.

   

 • ثشسف
 • Beloit, WI

  Corporate Labs, Food Services, Food Manufacturing, Laboratory, Office

  264,000 SF

  Kerry Center, Taste and Nutrition Discovery Center

  Kerry Group, APAC Regional Technology and Innovation Centre

  Kerry Group, EMEA Global Technology and Innovation Centre


  Subscribe to receive periodic news & insights

  تکنیکال و سیستم سازی کری
  تکنیکال و سیستم سازی کری

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *