بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99
بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از هر نوعی که باشند، مهم‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه‌اند. از یک نظر هم می‌توان گفت به‌طور کلی هرچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری حرفه‌ای‌تر و فراگیرتر باشند، می‌توانند تاثیر بیشتری روی معاملات و روندهای بازار داشته باشند و یکی از ارکان ثبات و بلوغ بورس به حساب بیایند. اما در فضای بورس ایران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری پدیده به‌نسبت نوپایی‌اند و بیشتر از آنکه بتوانند به بازار کمک کنند، از بازار تاثیر می‌گیرند. در سالی هم که پشت سر گذاشتیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری دستخوش تلاطم‌های بازار بودند.

یکی از جذاب‌ترین کارهایی که در آخر سال می‌شود انجام داد، همین انتخاب بهترین‌هاست و ما هم اینجا بهترین صندوق سرمایه‌گذاری سال 99 را در ۳ حوزه مشخص معرفی کرده‌ایم. این انتخاب شاید باعث شود تا در سال آینده تصمیم بهتری در این نوع سرمایه‌گذاری بگیرید.

 

در حال حاضر نسبت کل ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ارزش کل بازار چیزی در حدود ۰.۹ واحد است. این نسبت ناچیز ضمن اینکه نشان‌دهنده سهم ناچیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ارزش بازار بورس است، نشان‌دهنده این است که اگر فرهنگ سرمایه‌گذاری جا بیفتد و صندوق‌ها هم خدمات متنوع‌تر و حرفه‌ای‌تری ارائه بدهند، چشم‌انداز روشنی پیش روی این ابزارهای مالی وجود خواهد داشت.

در حال حاضر تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران به ۲۴۶ صندوق می‌رسد. ۸۸ مورد از این تعداد را صندوق‌های با درآمد ثابت تشکیل می‌دهند، ۲۳ موردشان صندوق‌های مختلط‌اند و ۷۵ موردشان هم صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام. در سال ۱۳۹۹، بازدهی تمام صندوق‌های درآمد ثابت، به‌طور متوسط به بیش از ۳۰ درصد رسید. این بازدهی درمورد صندوق‌های مختلط ۹۲.۵ درصد و برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، حدود ۱۴۵ درصد بود. بازدهی متوسط تمام صندوق‌ها (اعم از صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌های مختلط و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام) در محدوده ۷۵ درصد بود. جهت مقایسه، خوب است به این نکته اشاره کنیم که شاخص کل بورس سال ۱۳۹۹ را در محدوده ۱ میلیون و ۳۰۷ هزار واحدی و با بازدهی ۱۵۷ درصدی به پایان رساند.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

اگر بخواهیم ارزش انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که بیشترین ارزش مربوط به صندوق‌های با درآمد ثابت است. مجموع ارزش صندوق‌های با درآمد ثابت در انتهای سال ۱۳۹۹ به بیش از ۳۰۹ هزار میلیارد تومن رسیده است. این در حالی بود که ارزش کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در پایان سال ۱۳۹۹ به حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد. ارزش کل صندوق‌های مختلط هم در حال حاضر فقط ۲۸۳۶ میلیارد تومان است.

در پایان سال ۱۳۹۹، سهم صندوق‌های بادرآمد ثابت از ارزش کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بیش از ۸۴.۵ درصد است. در حالی که سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام حدود ۱۴.۵ درصد و سهم صندوق‌های مختلط فقط ۰.۷۷ درصد است.

 

۵ صندوق پربازده درآمد ثابت در سال 99 را به این ترتیب فهرست می‌کنیم [با کلیک روی هر صندوق می‌توانید به صفحه اختصاصی آنها بروید]:

اما در بررسی این صندوق‌ها باید به این نکته توجه داشت که بازدهی بالای این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت دیگر، به این دلیل بوده است که این صندوق‌ها نسبت بیشتری از سرمایه‌شان را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند و همراه با رشد عمومی بازار در سال ۹۹، این صندوق‌ها هم بازدهی قابل توجهی داشته‌اند.  ضمن اینکه ممکن است بعضی از این صندوق‌ها فقط بخشی از بازدهی کسب‌شده را بین دارندگان واحد‌ها تقسیم کرده باشند و بخش دیگری از این بازدهی به شکل افزایش NAV واحدهای صندوق باشد.

در سال ۱۳۹۹، شاهد آغاز فعالیت ۸ صندوق با درآمد ثابت هم بوده‌ایم: اعتبارآفرین ایرانیان، الماس کوروش، اندوخته آمیتیس، طلای سرخ نو ویرا، اعتماد داریک، سپر سرمایه بیدار، گروه زعفران سحرخیز، آوای فردای زاگرس

 • و ایران
 •  

  پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذای مختلط از این قرارند:

  همچنین در سال ۱۳۹۹ شاهد آغاز فعالیت دو صندوق سرمایه‌گذاری مختلط جدید بودیم؛ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه ستاره برتر.

   

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، درست مانند خود بورس، سال پرتلاطمی را از سر گذراندند؛ NAV این صندوق‌ها در نیمه اول سال افزایش یافت و در نیمه دوم سال، همراه با افت شاخص بورس، بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با بازدهی منفی مواجه شدند. با این حال، بازدهی سالانه بیشتر این صندوق‌ها بالای ۱۰۰ درصد بود. بهترین صندوق سرمایه‌گذاری 99 در حوزه سهامی را با هم مرور می‌کنیم:

  در سالی که گذشت شاهد آغاز فعالیت ۸ صندوق سهامی نیز بودیم: اعتبار سهام ایرانیان، آوای معیار، ارزش‌آفرین بیدار، پالایش یکم، واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم)، زرین کوروش، فراز داریک، مدیریت ثروت صندوق بازنشستگی کشوری

   

  از میان صندوق‌هایی که امسال آغاز به کار کردند، پرحاشیه‌ترین‌شان صندوق‌های دارا یکم و پالایش یکم بودند. صندوق‌هایی که با ابتکار دولت برای واگذاری باقیمانده سهام دولت در تعدادی از مهم‌ترین شرکت‌های بورسی تاسیس شدند. جالب اینکه عرضه دارا یکم با روزهای رونق بورس همراه بود و در مقطعی، بازدهی این صندوق نسبت به زمان پذیره‌نویسی به بالای ۳۰۰ درصد هم رسید. اما عرضه دومین صندوق، یعنی پالایش یکم، با روزهای اصلاح قیمتی نمادهای بورسی هم‌زمان شد و در مقطعی، بازدهی این صندوق نسبت به زمان پذیره‌نویسی به منفی ۵۰ درصد رسید.

  صندوق ETF چیست؟

  در هفته‌های پایانی سال ۱۳۹۹، شاهد آن بودیم که دولت حجم قابل توجهی از اوراق با درآمد ثابت را در بورس عرضه کرد. عرضه این اوراق با سود تضمینی جذاب باعث شد توجه سرمایه‌گذاران به صندوق‌های درآمد ثابت جلب شود که از مشتریان اصلی این اوراق‌ها بودند. در این دوره که بازار اوراق دولتی داغ بود، صندوق‌های درآمد ثابت تمایل چندانی به معامله سهام نداشتند. اشاره به این نکته هم خوب است که در سال ۱۳۹۹ در مجموع بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی با درآمد ثابت به فروش رسید که سهم بانک‌ها از خرید این اوراق ۵۰ درصد بود.

  اما این وضعیت در روزهای پایانی سال تغییر کرد و هم‌زمان با کاهش عرضه اوراق دولتی در بورس، صندوق‌های درآمد ثابت ملزم شدند میزان سرمایه‌گذاری‌شان در سهام را افزایش بدهند.

  بد نیست در ادامه وضعیت حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سهام را با هم مرور کنیم. در شهریور سال ۱۳۹۵، حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در بورس ۱۵ درصد بود که تا آبان ۱۳۹۷ این حد نصاب به ۲۵ درصد رسید. اوایل سال ۱۳۹۹ این حد نصاب ‍۱۰ درصد تعیین شد و در مردادماه امسال (یعنی هم‌زمان با روزهای اوج شاخص کل بورس) به ۵ درصد کاهش یافت. جالب اینکه در ادامه این حد نصاب برداشته شد و دیگر لازم نبود که این صندوق‌ها در بورس سرمایه‌گذاری داشته باشند.

  اما در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹، مصوبه جدیدی تصویب شد که مطابق آن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌بایست تا آخر اسفند ۹۹، میزان سرمایه‌گذاری‌شان در بورس را به ۳ درصد برسانند. این افزایش کف سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سهام در سال ۱۴۰۰ هم ادامه خواهد داشت و قرار است این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری‌شان در بورس را به ۱۵ درصد برسانند.

  در روزهای پایانی سال هم همان‌طور که انتظار می‌رفت، این مصوبه در کنار عوامل بنیادی دیگر، یکی از دلایل توجه به نمادهای ارزنده و کم‌ریسک بازار بود. صندوق‌های درآمد ثابت با توجه به ذات ریسک‌گریزشان، اگر هم در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، معمولا به دنبال کم‌ریسک‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند. این صندوق‌ها بیشتر نمادهایی را ترجیح می‌دهند که وضعیت بنیادی‌شان مناسب باشد، P/E آن‌ها پایین و تقسیم سودشان بالا باشد. در روزهای پایانی سال هم شاهد توجه بازار به نمادهای این‌چنینی بودیم.

  به‌طور کلی به نظر می‌رسد محدوده تعادلی برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در بورس حدود ۱۵ درصد باشد و در حال حاضر در حال بازگشت به این محدوده تعادلی هستیم. فرایندی که می‌تواند برای کلیت بازار بورس هم مثبت باشد.

   

  سال ۱۳۹۹ یکی از پرتلاطم‌ترین و پرحاشیه‌ترین سال‌های بورس ایران بود. از همان آغاز سال و هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا، بحث بورس هم به‌شدت داغ شد. نقدینگی با شدت تمام به نمادهای بورسی حمله کرد و ارزش روزانه معاملات خرد در بورس (معاملات سهام و حق تقدم) به بالای بیست هزار میلیارد تومان رسید. این هجوم نقدینگی باعث شد شاخص کل بورس که اوایل فروردین ۹۹ حوالی ۵۰۰ هزار واحد بود، ظرف کمتر از شش ماه به قله ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی برسد. همین رشد انفجاری قیمت نمادهای بورسی باعث شد نسبت P/E کل بازار به ۳۷ واحد برسد که چندین برابر میانگین تاریخی (حدود ۶ واحد) بود. در این بازه، ارزش بازار بورس از ۶۵۰۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرد که بیش از دو برابر نقدینگی کل کشور بود.

  بعد از رسیدن به این قله بود که روند اصلاحی بورس آغاز شد و این روند تا آخرین روزهای سال ۹۹ ادامه یافت. در روند اصلاحی، شاخص کل از اوج ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی تا محدوده ۱ میلیون ۱۰۰ هزار واحدی افت کرد و تقریبا نصف شد. هم‌زمان با این اصلاح در قیمت سهام شرکت‌های بورسی، گزارش‌های شش‌ماهه و نه‌ماهه شرکت‌ها منتشر شد که مطابق انتظار، حکایت از افزایش سود شرکت‌ها داشتند. این افت قیمت و افزایش سود باعث شد نسبت P/E کل بازار تقویت شود و تا محدوده ۱۱ واحد کاهش یابد. تقریبا نیمی از این کاهش به واسطه افت قیمت سهام و نیمی دیگر آن به واسطه افزایش سود شرکت‌ها بود. در حال حاضر، یعنی در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹، انتظار می‌رود با انتشار گزارش‌های ۱۲ ماهه، این نسبت به محدوده زیر ۱۰ واحد هم برسد (البته با این فرض که قیمت سهام شرکت‌ها در محدوده فعلی باشد).

  اکنون در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹، به نظر می‌رسد کف شاخص کل بورس در محدوده ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی بسته شده باشد و در سال آینده بازار سرمایه شرایط متعادل‌تری را سپری کند.

  مطلب قبلی

  لیست شعب کشیک نوروزی سال 1400 تمامی بانک‌ها

  مطلب بعدی

  «رده» در سالی که گذشت

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

  بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  نام و ایمیل را برای ارسال دیدگاه در آینده ذخیره کن

  با تشکر از رده. من خودم وقت ندارم بشینم پای سیستم و سهم خرید و فروش کنم. یه مقدار پولم رو گذاشتم تو صندوق سهام آسمان یکم. بیشترین بازدهی رو بین صندوقا داشته. بالاتر از شاخص بوده و بسه واسم. خودم نمی تونم اینقدر تو بورس پول در بیارم. به نظرم همه نباید خودشون مستقیم وارد معاملات بشن. من کارم چیز دیگه ایه

  با سلام سایت رده در میان سایت های تحلیلی و اطلاع رسانی حرفه ای پولی و مالی جایگاه شایسته ای دارد و با آرزوی توفیق بیشتر برای عوامل حرفه ای سایت امید است با اخبار و برنامه های متنوع و به روز راهنمای صادق و واقعی دست اندر کاران بازار سرمایه در سال جدید باشند.
  با تشکر فریدون

  گزارش عالی و خوبی بود
  ممنون از پی گیری شما
  انشالله ادامه داشته باشد

  تازه‌ترین نوشته‌ها

  سرویس «پرداخت مستقیم» آپ، تحولی نوین در نظام پرداخت

  شرایط انتقال وام مسکن، تعویض وثیقه و تسویه وام چیست؟


  چگونه با کیان در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

  تجربه کارت به کارت با دستیار گوش به فرمان شما تاپ


  نماد بورسی چیست؟

  آخرین تغییرها


  صندوق سرمایه‌گذاری یکم اکسیر فارابی

  صندوق سرمایه‌گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی


  صندوق سرمایه‌گذاری یکم نیکوکاری آگاه


  صندوق سرمایه‌گذاری نیکی گستران


  صندوق سرمایه‌گذاری همیان سپهر

  پیشنهادهای دیگر

  شرایط انتقال وام مسکن، تعویض وثیقه و تسویه وام چیست؟


  نماد بورسی چیست؟


  اوراق رهنی چیست؟ | انواع و ویژگی‌های آن

  خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

  بازیابی رمز عبور

  آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد کنید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

  اگر بدنبال سرمایه گذاری مناسب در صندوق های سرمایه گذاری هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا با لیست بهترین صندوق ها در سال 1400 آشنا شوید

  برای آشنایی با بهترین صندوق سرمایه گذاری بورس باید گفت صندوق های سرمایه گذاری در اصل تحت ‌عنوان یک واسط بین محل سرمایه‌ گذاری و سرمایه‌ گذار وارد حیطه عمل می‌شوند و آغاز به سرمایه‌گذاری و معامله می‌کنند. این سرمایه‌ گذاری‌ ها به صورت کامل شفاف است و هر فردی این توانایی را دارد تا محل سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را به‌ شیوه خوبی رصد نماید. در اصل کار حقیقی صندوق سرمایه‌ گذاری این است که با بهره‌برداری از متخصصین حرفه‌ای این زمینه این توانایی را دارند تا معاملاتی پرسود و منطقی داشته باشند و در آخر سود صندوق های سرمایه گذاری حاصل شده از این معامله به شخص سرمایه‌گذار واگذار شود.

  روند اصلی سرمایه‌گذاری در یک صندوق های سرمایه گذاری درست نظیر خریداری یک سهام در بورس است. شما در خرید یک سهام در بازار بورس بر طبق نرخ واحد هر سهم و بر طبق میزان دارایی خودتان تصمیم گیری می‌کنید که چه مقدار سهمی در بازار می‌خرید. پس از خریداری آن سهم شما به دو شکل توانایی دارید تا سودآوری داشته باشد. نخست با افزایش قیمت هر واحد از سهم خریداری و دوم از راه تقسیم سود سالانه شرکت. درباره سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه‌ گذاری هم چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

  شما برطبق میزان دارایی‌هایتان و بر طبق قیمت معین، تعدادی مشخص سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنید. این نرخ بر طبق ارزش‌های سرمایه‌گذاری صندوق اغلب مواقع تغییر می‌کند؛ ولی سودآوری حقیقی صندوق سرمایه‌گذاری در شیوه تقسیم سودی است که به صورت سالانه انجام می‌پذیرد. به‌ عنوان مثال بهترین صندوق سرمایه گذاری سال 1400 در حالت پر ریسک این توانایی را دارد تا ۴۰ درصد برای شما سودآوری داشته باشد که این برای انجام سرمایه‌گذار حجم کمی نیست.

  بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  ولیبر طبق نوع صندوق های سرمایه گذاری می‌توان سه نوع مهم از صندوق های سرمایه‌ گذاری را این طور نام ببریم. نوع اول به صندوق سرمایه‌ گذاری سهام یا “سهام معروف” است. این صندوق سرمایه‌گذاری وسیع‌ترین توان خودش را بر روی سهام بورسی می‌گذارد. مدل دیگر صندوق سرمایه‌ گذاری را صندوق سرمایه گذاری مختلط می‌نامند. این صندوق‌ها اغلب به ‌شکل انواع اوراق بانکی تضمینی و درصدی از بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. نوع آخر صندوق سرمایه‌گذاری نیز صندوق سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت نامیده می‌شود. در ادامه به معرفی بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط نیز می پردازیم.

  صندوق سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت همان‌طور که از اسمش مشخص است دارای یک نوعی از سودآوری معین و تقریباً مطمئن و تضمین‌شده است. این صندوق‌ها همواره موظف به سرمایه‌گذاری عمده بر روی اوراق گوناگون دولتی هستند. به همین جهت درصد سود صندوق های سرمایه گذاری کمتر البته با ریسک اندک برای فرد سرمایه‌ گذار به همراه دارد. مطالعه مقاله پیشنهاد سرمایه گذاری با پول کم می تواند مفید باشد.

  بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سال ۹۹ کدامند؟

  در جواب سوال بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در سال 99 کدام است باید بگوییم به‌ شکل کلی بانک مرکزی قوانین و مقررات خاصی برای مدل‌های گوناگون صندوق سرمایه‌ گذاری دارد. این قوانین اغلب محدودکننده منجر شده است که صندوق‌های گوناگون بر طبق نوع صندوق سرمایه‌گذاری که باید انجام دهد را به پایان می‌رساند. به‌ طور مثال یک صندوق سرمایه گذاری سهام این توانایی را ندارد از هیچ سهمی بیشتر از ۱۰ درصد داشته باشد. این سهام اگر یک سهام در بازار فرابورس باشد حداکثر 5 درصد کاهش پیدا می‌کند. در ضمن هیچ گونه از صندوق سرمایه‌گذاری نمی‌تواند بیشتر از 30 درصد از یک صنعت را در پرتفوی خودش نگهداری نماید.

  این قوانین و مقررات به دو صورت است. نخست، این‌که صندوق‌ها در شرایط کلی وظیفه حفظ و نگهداری سرمایه مردم را بر عهده خود ‌دارند و نبایستی ریسک سرمایه‌ گذاری را بیشتر ‌از حد منطقی افزایش دهند. این قوانین و مقررات در جهت کنترل نمودن این ریسک است. از سوی دیگر همان‌طور که پیشتر بیان شد اغلب سبد صندوق سرمایه‌ گذاری قابل روئیت است. این سبد اگر به هر دلیلی ناموزون باشد این توانایی را دارد تا یک نوع سیگنال خرید به بازار بورس انتقال بدهد که می‌تواند باعث بروز هیجان وایجاد صف خرید در بازار شود که درباره آن بطور مفصل در مقاله ” صف خرید در بورس یعنی چه ” توضیح داده ایم.

 • شرکت سرمایه گذاری ملی ایران
 • برای مثال اگر معین شود که یک صندوق سرمایه‌گذاری از یک سهم ویژه به ‌مقدار 70درصد در سبدش نگهداری می‌کند، به طور مسلم اقبال کلی به سوی خریداری آن سهم افزایش پیدا می‌کند و این کار منجر می‌گردد که بازار از حالت تعادل خودش خارج شود. به همین دلیل بایستی تا قوانین محدودکننده‌ای در این حیطه مشخص وجود داشته باشد.مطالعه مقاله ” صندوق قابل معامله ” را پیشنهاد می کنیم.

  همچنین احتمالاً در روزهایی گذشته که بازار بورس در اوج خودش قرار داشت (قبل از مرداد ماه 1399) و حجم معاملات بورس آمار مناسبی را نشان می داد بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت باهدف این که بخواهد کسب سود صندوق های سرمایه گذاری بیشتر نماید، بخشی از سرمایه‌اش را در این زمینه صرف کند. از دید بانک مرکزی، این صندوق‌ها تا مرز 30درصد سرمایه‌ای که در اختیار دارند می‌توانند در این بازار به صورت مداوم حضورداشته باشند. به همین جهت، رشد بازار سرمایه و بورس در سودآوری این صندوق‌ها هم تا حدود زیادی می‌تواند تأثیر مثبتی به همراه داشته باشد.

  یک نکته ویژه دیگر در مورد صندوق سرمایه‌گذاری در این است که انواع صندوق های سرمایه‌گذاری بازارگردانی، شاخص، نیکوکاری، تأمین مالی،ETF و طلا توسط شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری‌های گوناگون به وجود آمده است. این صندوق‌ها به طور کلی جزئی از زیرمجموعه سه مورد پیش‌تر گفته شده است که در بالا گفته شد و در حالت کلی از قوانین و مقررات بالا پیروی می‌کنند. از این‌ رو در این جا تنها به ذکر نام این صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسنده می‌نماییم و توضیح مفصلی در این باب نمی‌دهیم.

  همان‌طور که اطلاع دارید، به‌ صورت کلی در کشور سه نوع صندوق های سرمایه‌ گذاری وجود دارد. به همین خاطر لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری را بر طبق نوع آن‌ها مورد بررسی و تفکیک قرار خواهیم داد. البته این نکته را هم بایستی تا توجه داشته باشید که بهترین شاخص رتبه‌ بندی در این جا میزان سود در بلندمدت است. به همین خاطر صندوق‌های تازه تأسیس به‌ خودی ‌خودشان از لیست کنار گذاشته می‌شوند. نکته مهم دیگر در این زمینه ضریب بتا صندوق ها است.

  این ضریب در صندوق های سرمایه‌گذاری سهامی نزدیک 1 و در بهترین صندوق درآمد ثابت نزدیک 0 است. این موضوع بیانگر این است که میزان ریسک صندوق سرمایه‌ گذاری سهام بیشتر از دو صندوق دیگر است؛ اما لیست صندوق‌های سرمایه گذاری به‌قرار زیر است:

  از جمله بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورس که بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری را ارائه می کنند میتوان به صندوق های فهرست شده در زیر اشاره کرد:

  صندوق سرمایه‌گذاری مختلط:

  صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت:

  اگر تمایل دارید بهترین صندوق درآمد ثابت را برای خود پیدا نمایید تا بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری (بیشترین سود صندوق سرمایه گذاری) را نصیب خود کنید، از بهترین صندوق درآمد ثابت این توانایی را دارید موارد زیر را انتخاب کنید:

  و در آخر…

  اکنون که به خوبی با بهترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بورس و بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط آشنا شدید و می توانید صندوقی با بیشترین سود صندوق سرمایه گذاری را پیدا کنید بهتر است بدانید، صندوق های سرمایه گذاری در اصل تحت ‌عنوان یک واسط بین محل سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذار وارد حیطه عمل می‌شوند که بیشتر توسط بهترین کارگزاری ها ارائه می شود و سپس آغاز به سرمایه‌گذاری و معامله می‌کنند. شما برطبق میزان دارایی‌ و قیمت، تعدادی مشخص صندوق سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنید. این نرخ بر طبق ارزش‌های سرمایه‌گذاری صندوق اغلب مواقع تغییر می‌کند؛ ولی سودآوری حقیقی صندوق سرمایه‌گذاری سالانه پرداخت می‌شود.

  کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به شرکت نیکان رسانه بازار سرمایه است.

  در این گزارش پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در شش ماه اول سال 99 را معرفی کرده و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری را با شاخص کل بورس مقایسه می‌کنیم.

  در شش ماه نخست سال 99 در بازار سرمایه همه نوع اتفاقی را تجربه کردیم. از شکست پی در پی سقف شاخص کل بورس تا حجم بی سابقه ورود سرمایه به سهام. رشد تاریخی بورس در سال 99 بسیاری از سرمایه گذاران را به سمت بورس حرکت داد و در کنار آن اقداماتی نظیر آزادسازی سهام عدالت و عرضه صندوق های ETF دولتی باعث شد تا 60 میلیون نفر از جمعیت کشور به طریقی درگیر بازار سرمایه شوند. از این تعداد 15 میلیون نفر به طور جدی بازار بورس را دنبال می کنند به طوری که اگر در هر جمعی وارد شوید بعید است حرف و سخنی از بورس و سهام مختلف نداشته باشند. این همه گیری و تمایل به بازار بورس همراه با تغییر سیاست های پولی و بانکی و حرکت از بانک محوری به سرمایه محوری و نفت پایه بودن به مالیات پایه بودن، باعث شده است تا اهمیت در دسترس بودن اطلاعات صحیح و قابل اتکا و آموزش صحیح شیوه سرمایه گذاری چندین برابر شود.

  بد نیست مقایسه ای بین عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلف و شاخص کل بورس در شش ماه نخست سال 99 انجام دهیم تا با بازدهی سرمایه گذاری در بازه زمانی میان مدت بیشتر آشنا شویم.

  بازدهی شاخص کل بورس در شش ماه نخست سال 99 در جدول زیر آمده است:

  در همین مدت صندوق های سرمایه گذاری نیز عملکرد جالب توجهی داشتند. با توجه به ریزش و اصلاح بازار بورس در نیمه تابستان99، کسانی که در نیمه های مردادماه 99 وارد صندوق های سهامی شدند با کاهش ارزش دارایی و افت بازدهی ها مواجه شدند.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  همواره باید سرمایه گذاری در بازارهای مالی را در بلند مدت ارزیابی کرد و تصویر درستی از بازدهی ها ارائه داد. بنابراین نباید نتایج کوتاه مدت را مورد قضاوت قرار داد و بهتر است کلی تر نگاه کرد. از همین جهت در جدول زیر میانگین بازدهی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع سهامی در شش ماه نخست سال 99 را بررسی می کنیم.

  بازدهی متوسط 10 صندوق برتر سهامی در شش ماه نخست سال 99 در جدول زیر آمده است:

  از طرفی کسانی که ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام را درک کرده اند و مایل بوده اند تا محافظه کارانه تر وارد بازار سرمایه شوند را می توان با عملکرد صندوق های مختلط آشنا کرد. این صندوق ها نصف سرمایه گذاری های خود را در سهام و بقیه را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند تا پایداری بیشتری در بازدهی ها ایجاد کنند. بدیهی ست که هر چه ریسک کمتر می شود انتظار بازده نیز کاهش می یابد.

  بازدهی متوسط 10 صندوق برتر مختلط در شش ماه نخست سال 99 در جدول زیر آمده است:

  اگر بخواهیم پرطرفدار ترین و پرحجم ترین بازار سرمایه گذاری در ایران را رصد کنیم باید سراغ ابزارهای مالی کم ریسک و سود قابل پیش بینی نظیر صندوق های با درآمد ثابت برویم. عملکرد صندوق های با درآمد ثابت نیز در سال 99 متاثر از فضای حاکم بر بازار بورس تحت نوساناتی قرار داشت اما همانطور که از ماهیت آن بر می آید به دلیل وزن کم سرمایه گذاری در سهام، کمترین اثر مثبت یا منفی را ثبت می کند.

  بازدهی متوسط 10 صندوق برتر با درآمد ثابت در شش ماه نخست سال 99 در جدول زیر آمده است:

 • روانشناسی بورس
 • بی تردید عملکرد گذشته صندوق ها به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. به همین دلیل کارشناسان ما در سیگنال، گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه و منتشر می کنند.

  مقایسه عملکرد شش ماهه سال 99 در انواع صندوق های سرمایه گذاری با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در تصویر زیر آمده است:

  در این گزارش، 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در نیمه نخست سال99 براساس بالاترین بازدهی، مورد تحلیل قرار گرفته است.

  لازم به ذکر است، صندوق های سرمایه گذاری در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند. در ضمن صندوق های نیکوکاری و صندوق های بازارگردانی به دلیل تفاوت ماهیت در بازدهی و ترکیب سرمایه گذاران در بررسی های برترین صندوق ها قرار نگرفته اند.

  عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در نیمه نخست سال99 به شرح زیر است:

  برترین صندوق های با درآمد ثابت به طور میانگین 37.5درصد رشد کردند. بازدهی این صندوق ها با توجه به سیاست خاص هر صندوق در تقسیم سود دوره ای باید به طور جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد چراکه صندوق های درآمد ثابت ممکن است همه بازدهی کسب شده را بین سرمایه گذاران تقسیم نکنند.

  صندوق گنجینه الماس بیمه دی بهترین صندوق با درآمد ثابت در پایان نیمه سال 99 بود و بازدهی 50 درصدی را به ثبت رسانید.

  صندوق های مشترک گنجینه الماس پایدار و مشترک البرز نیز با 43 درصد بازدهی در رده دوم و سوم قرار گرفتند. دو صندوق “پارند” و “تصمیم” جزو صندوق های قابل معامله در بورس هستند.

  عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در نیمه نخست سال99 به شرح زیر است:

  میانگین رشد بهترین صندوق های سهامی در شش ماه اول سال 99 بین 200 تا 270 درصد متغیر بود. صندوق اندیشه خبرگان سهام با 276 درصد بازدهی در رده اول قرار گرفت و بهترین صندوق از نظر بازدهی در بین تمامی صندوق ها نام گرفت. صندوق مشترک یکم آبان با 252 درصد بازدهی در جایگاه دوم و صندوق باران کارگزاری بانک کشاورزی نیز با ثبت 239 درصد بازدهی در رتبه سوم قرار گرفت.

  دو صندوق “فیروزه” و “سرو” نیز صندوق های ETF از نوع سهامی هستند که در جدول 10 صندوق برتر قرار گرفتند.

  عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در نیمه نخست سال 99 به شرح زیر است:

  صندوق های مختلط متناسب با ماهیت خود بازدهی بین صندوق های سهامی و درآمد ثابت کسب کردند. 100 صندوق برتر مختلط در شش ماه نخست سال 99 بین 100 تا 150 درصد بازدهی داشتند.

  بهترین صندوق مختلط در شش ماه اخیر صندوق سپهر اندیشه نوین بود که جزو صندوق های ETF  می باشد و با نماد “صنوین” در بورس معامله می شود.

  صندوق توسعه پست بانک با بازدهی 129 درصدی در پله دوم و صندوق مشترک نواندیشان نیز با 127 درصد بازدهی در رتبه سوم ایستاد. همچنین صندوق آرمان سپهر آشنا نیز جزو صندوق های ETF می باشد و نماد آن “آسام” است.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سلام بسیار مفید بود ممنون

  مرسی ممنون از مطالب خوب شما.

  سلام من می‌خواهم در صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز که گزارش داده سود یکساله 311 درصد بازدهی داشته و یا صندوق سرمایه گذاری معروف به سیمرغ وابسته به بانک سامان سرمایه گذاری با 316 درصد بازدهی سالانه سرمایه گذاری کنم سوال من این است که آیا میتوانم بصورت غیر حضوری سرمایه گذاری کنم آیا مطمئن هست و سرمایه ام از بین نمی‌رود یا باید حتما حضوری به نمایندگی آنها در شهر بجنورد مراجعه کنم و سوال بعد اینکه آیا این صندوقها سود نمی‌دهند و فقط در زمان فروش واحدها سود میکنم بی زحمت توضیح دهید چون می‌خواهم 250 میلیون تومان سرمایه گذاری کنم

  سلام دوست عزیز
  صندوق پیشتاز جزو صندوق های سهامی ست و ریسک زیادی داره به همین دلیل در یک سال اخیر که بازار بورس خوب بوده، بازدهی خوبی هم داشته. صندوقی به نام سیمرغ در سازمان بورس ثبت نشده و شاید یکی از گزینه های خود بانک سامان باشه. بانک سامان دو تا صندوق داره که اسم هاشون؛ رشد سامان و یکم سامان می باشد. دقت کنید که صندوق ها باید سایت اختصاصی داشته باشند و عملکرد گذشته آنها در صورت های مالی سایت بارگذاری شده باشد. درباره نحوه ثبت نام هم بهتره که با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید. صندوق پیشتاز تقسیم سود دوره ای نداره. موفق باشید.

  سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  در حال حاضر که بازار نزولی هست سرمایه گذاری در کدام نوع صندوق(درآمد ثابت-سهامی-مختلط) عقلانی تر و بی خطرتره. اگه امکانش هست در مورد اوراق با درآمد ثابت هم یک ویدیو بزارید. من میخواستم پولم را در بانک با 28% (البته 28% اسمی فک میکنم 25% باشد)بزارم ولی فک میکنم اوراق با درامد ثابت سود بهتری میدهد. اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  سلام
  ریسک صندوق های از نوع اون مشخصه اگه از فردا صندوق های سهامی به مدار صعودی برگردند و شما در صندوق های ثابت سرمایه گذاری کرده باشید از رشد بازار جا میمونید و برعکس! بنابراین انتظار پیشگویی از هیچکس نداشته باشید. بهتره که سرمایه تون رو به چند قسمت تقسیم کنید و با توجه به میزان ریسک پذیری خودتون در صندوق های مختلف بذارید. مثلا 50 درصد در درآمد ثابت، 30 درصد در مختلط و 20 درصد در سهامی . به طور کلی اگه صندوق درآمد ثابت خوبی رو شناسایی کنید، از اوراق بهتر هستند.

  با سلام.
  من قصد سرمایه گذاری در صندوق های سهامی رو دارم…سوالم اینه آیا برای انتخاب صندوق مناسب صرفا نگاه به پربازده ترین صندوق در شش ماهه نخست امسال کفایت میکنه؟یا صندوق ها هم مثل سهم هستن و چون در شش ماهه اول زیاد رشد کردن احتمال داره در شش ماهه دوم رشد کمی بکنه؟
  سوال دومم اینه وقتی میگن صندوقی 200 درصد بازدهی داشته یعنی سرمایه شما در صندوق 200 درصد رشد کرده؟و صندوق سهمی برنمیداره از سود؟

  سلام دوست عزیز
  سود صندوق از بازدهی محقق شده خیلی کمه و تقریبا همون بازدهی که اعلام میشه به سرمایه گذار تعلق پیدا میکنه. برای انتخاب صندوق مناسب هم مهمترین عامل بازدهی صندوقه ولی باید عوامل دیگه رو هم در نظر گرفت. برای اطلاع بیشتر این لینک رو ببینید.

  درود
  تحلیلی بلندمدت وچدساله ازبهترین صندوقهاو بازدهی بلندمدت اونها رو رو برام بفرستید

  سلام. فکر کنم صندوق آگاس جا افتاده. چون تعدیل قیمت کرده و قیمت سهم یک چهارم شده سایت ها بازدهیشو منفی زدن در صورتی که اینطور نیست

  سلام دوست عزیز
  بله درسته. تا تاریخ 15 مهر اطلاعات منتشر شده در سایت صندوق غلط بود. ما این گزارش رو در انتهای شهریور 99 تهیه کردیم و در تاریخ 31 شهریور اطلاعات درستی در سایت صندوق قرار نگرفته بود. برای بررسی دقیق تر میتونید به سایت صندوق مراجعه کنید.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  مطلب بسیار ارزنده و آموزنده ای بود.سپاس بابت زحمات ارزشمندتون

  سلام
  کلا بورس تا کنون نشون داده در ابتدای سال فصل اول با رشد قابل توجهی نشون داده شده فصل دوم کنترل شده رشد منفی علاقه متعادلی داشته اما از ابتدای فصل سوم ناگهانی سقوط کرده وکماکان در حال سقوط است هیچ وقت نظر کارشناسان قادر به توجیه آن نخواهد بود.هرگونه تحلیلی که بخواهد به سهامداران بفهماند بورس همینه بنظر من توهین به شعور آدماس

  نمي دانم اين بازدهي ها را از كجا مي اورديد من گنجينه الماس دي سرمايه گذاري داشته ام به گفته شما بايد 50 درصد در شش ماهه اول سال سود مي داد در حاليكه سه درصد از اول مرداد تا اكنون كه اول اذر هست سود داده. اين محاسبات شما هيجكدام مبنا ندارد شايد مسايل ديگري وجود داشته باشد كه براي صندوقهاي خاصي تبليغ مي كنيد

  سلام دوست عزیز
  هدف ما به هیچ عنوان تبلیغ هیچ صندوق خاصی نیست. تمامی اطلاعات سیگنال از سایت رسمی صندوق ها استخراج شده است.

  سلام
  می خواستم بدونم بعضی از صندوق ها که کاهش قیمت بسیار بالایی داشتند مثل واحد 10میلیون به 500 هزار تومان رسیده اند
  چجوریه همش ضرره؟؟

  سلام دوست عزیز
  چنین کاهشی در بازدهی صندوق ها رخ نداده. احتمالا صندوقی که شما بررسی کردید قیمت واحدهاشو رقیق کرده.

  به گزارش سیگنال، در سال 99 برترین صندوق‌های سرمایه گذاری در بازار بورس،  گنجینه الماس بیمه دی 59% ، سرو سودمند مدبران 247% و سپهر اندیشه نوین 149% به ترتیب در انواع درآمد ثابت، سهامی و مختلط بودند.

  در این گزارش جامع به بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری می پردازیم و آمار و عملکرد آنها را از منظر بازدهی یکساله در سال 99 مورد تحلیل قرار می دهیم.

  تجربه رشد و نزول در سال 99 باعث شد تا بازدهی سالانه برای بسیاری از سرمایه گذاران خرد با نوسانات شدیدی همراه باشد.

  شاهد بودیم که شاخص کل بورس در سال 99 رشد 300 درصدی را به ثبت رساند. بعد از نزول بی سابقه 45 درصدی را هم دیدیم و برآیند بازدهی شاخص کل بورس با 150 درصد در سال 99 به پایان رسید.

  بازه زمانی یکساله مدتی ایده آل برای ارزیابی عملکرد در بازار بورس به نظر می رسد.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  صندوق های سرمایه گذاری در سه طبقه اصلی، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند. در ضمن عملکرد صندوق های مبتنی بر کالا (طلا و زعفران) در گزارشی مجزا ارائه خواهد گردید.

  عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در سال 99 به شرح زیر است:

  بازدهی صندوق های با درآمد ثابت را باید با سپرده های بانکی مقایسه کرد چرا که سرمایه گذاران ریسک گریزی که به دنبال سود های مطمئن می گردند در این صندوق ها وارد می شوند.

  با تامل در درصدهای کسب شده توسط صندوق های برتر می توان دید که این صندوق ها بیشتر از 100 درصد از سیستم بانکی توانسته اند سود بسازند.

  اگر سود بانکی را 15 درصد سالانه در نظر بگیریم خواهیم دید که بازدهی صندوق های درآمد ثابت به مراتب بهتر از سپرده های بانکی بوده است.

  در بین برترین صندوق های با درآمد ثابت در سال 99 تنها صندوق “تصمیم” با بازدهی 42 درصدی جزو صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF می باشد.

 • پیشنهاد سهم
 • عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در سال 99 به شرح زیر است:

  شاخص کل بورس در سال 99 رشد 150 درصدی را تجربه کرده است. در ماه های ابتدایی سال رشد پر قدرت شاخص کل بورس باعث شد تا در ادامه از روند صعودی طبیعی خود خارج شود و نزول بی سابقه ای رقم بخورد.

  با این همه باز هم برآیند بازدهی در شاخص کل بورس بهتر از بازارهای موازی بود. رشد بازار ارز در داخل کشور حدود 60 درصد و بازار طلا نیز 70 بود. بنابراین با توجه به این آمار و اعداد می توان ادعا کرد بازار سرمایه در بازه زمانی یک ساله بیشتر از 2 برابر سایر بازارهای مالی سود داشته است.

  10 صندوق برتر سهامی در سال 99 همگی بازدهی بهتری از شاخص کل بورس داشتند. بهترین صندوق سال 99 هم صندوق سرو سودمند مدبران نام گرفت.

  در بین 10 صندوق برتر سال 99 6 جزو صندوق های ETF هستند. نماد این صندوق ها به ترتیب “سرو” ، “آساس” ، “آگاس” ، “افق ملت” ، “اطلس” و “کاردان” می باشد.

  عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در سال 99 به شرح زیر است:

  صندوق های مختلط که انتظار می رود در زمان نزول بازار مستحکم عمل کرده و از افت ارزش سهام در امان بمانند نتوانستند حتی به بازدهی شاخص کل بورس در سال 99 برسند. بازدهی صندوق های مختلط همگی کمتر از 150 درصد بود و این نشان می دهد که مدیریت منفعالانه در این صندوق ها اجازه تحرکات مناسب جهت تغییر در ترکیب دارایی ها و حفظ سودهای کسب شده را نمی دهد.

  برترین صندوق مختلط سال 99 صندوق سپهر اندیشه نوین با نماد “صنوین” و بازدهی 149 درصدی لقب گرفت.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سپاس فراوان، بسیار سودمند بود. سود اصلی صندوقهای سهامی ETF مثل سرو علاوه بر اینکه بازدهی بیشتری از شاخص میدن اینه که شما رو از گذاشتن زمان و انرژی بسیار زیاد آزاد میکنه. با کمترین هزینه یه تیم حرفه‌ای سرمایه شما رو مدیریت میکنن.

  سلام لطفاً برترین های ۳ سال 97 و 98 و 99 را باهم مقایسه کنید/ تشکر

  گزارش مفیدی بود. ممنون

  برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا ابتدای اسفند ۹۹ معرفی شدند.

  به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، سامانه هوشمند رتبه ‌بندی صندوق ‌های سرمایه‌گذاری پردازش اطلاعات مالی پارت، بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به پایان بهمن ۹۹، برترین صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری را مشخص کرده است.

  براساس این گزارش، در گروه صندوق های سهامی، آسمان یکم سبدگردان آسمان،  فیروزه موفقیت سبدگردان توسعه فیروزه و سهام بزرگ کاردان تامین سرمایه کاردان رتبه های اول تا سوم را کسب کرده اند.

  صندوق های آسمان خاورمیانه سبدگردان آسمان، توسعه ممتاز سبدگردان انتخاب مفید و گوهر نفیس تمدن تامین سرمایه تمدن نیز رتبه های برتر گروه صندوق های مختلط را به خود اختصاص داده اند.

  شایان ذکر است که صندوق های یکم ایرانیان و فراز اندیش نوین تامین سرمایه نوین و امین آشنا ایرانیان سبدگردان سهم آشنا به ترتیب رتبه اول تا سوم را در رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری گروه درآمد ثابت دارا هستند.  بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  این گزارش حاکی است، این رتبه‌بندی بر اساس امتیازدهی به معیارهای ۱۵ ‌گانه مربوط به فعالیت و عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس مدل انحصاری پردازش اطلاعات مالی پارت حاصل شده که به صورت دوره‌ای به‌روز می شود.

  رتبه‌بندی ارائه شده بر اساس ویژگی ‌های ساختار صندوق ‌ها و عملکرد گذشته آنها ارائه شده است.

  تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است.
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

   

  درنهایت شاخص کل بورس در سال 99 که 310 درصد رشد کرده و تا رقم 2 میلیون و 78 هزار واحدی (19 مرداد ماه 99) پیش رفت با افتی معادل 83 درصد تا میانه‌های بهمن ماه مواجه شد. هر چند بعد از این نزول بی‌سابقه در سال گذشته فرآیند بازدهی شاخص کل بورس با 155 درصد رشد به پایان رسید. اما در سالی که بازار سرمایه همه اتفاقات خوب و بد را به خود دید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری محلی مناسب برای جذب نقدینگی سهامداران شدند به‌گونه‌ای که این صندوق‌ها در سال 99 بزرگ‌تر و سرمایه تحت دارایی آنها روزبه‌روز بیشتر می‌شد. سرمایه‌گذارانی که علاقه به سرمایه‌گذاری در بورس داشتند اما دانش لازم و وقت کافی را نداشتند سرمایه خود را به صندوق‌ها می‌سپردند. می‌توان گفت با افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بورس، تقاضا برای خرید واحدهای صندوق‌ها نیز در سال گذشته افزایش پیدا کرد.

  بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود و… به تنها گزینه‌ای که برای پس‌انداز پول خود فکر می‌کنند، بانک است. درنتیجه، فرصت کسب بازده‌های بیشتر را از دست می‌دهند. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. با این کار، سرمایه‌گذار امکان دستیابی به بازدهی‌ بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد. یک صندوق سرمایه‌گذاری، مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. یکی از مزیت‌های بزرگ صندوق‌های سرمایه‌گذاری، متنوع بودن آنهاست. تقریبا برای هر نوع سلیقه سرمایه‌گذاری و هر میزان ریسک‌پذیری، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد. درواقع، تفاوت اصلی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ترکیب دارایی‌های آنهاست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به نوع سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی به سه دسته با درآمد ثابت که برای افراد کم‌ریسک ایجاد شده است، صندوق‌های مختلط که ترکیب دارایی آنها متناسب با شرایط تغییر می‌کند و صندوق‌های سهامی برای افراد با ریسک بالا که سهام بیشترین درصد از ترکیب دارایی آن را تشکیل می‌دهد، تقسیم می‌شود.

  صندوق‌های با درآمد ثابت: صندوق‌های با درآمد ثابت یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که در سال گذشته یکی از پرسروصداترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود. صندوق‌های با درآمد ثابت کم‌ریسک‌ترین نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور هستند و بیشترین حجم منابع مالی جذب‌شده در کل صندوق‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. ازاین‌رو مدیران سازمان بورس با توجه به ظرفیت بالای این صندوق‌ها اقدام به تغییر ساختاری آنها می‌کنند تا شاید آسیب کمتری به سهام بورسی بازار سرمایه برسد. اما متاسفانه به نظر می‌رسد که به صندوق‌های درآمد ثابت نگاهی مثل یک صندوق عام‌المنفعه می‌شود که مدیران می‌توانند هر زمان که خواستند با تغییر در حدنصاب سرمایه‌گذاری میزان بازدهی صندوق را تغییر دهند.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  در سال 1399 نزدیک به 6 مرتبه حدنصاب این صندوق‌ها تغییر کرد. با این ‌وجود صندوق‌های با درآمد ثابت یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بودند که در نیمه دوم سال 99 بیشترین میزان جذب نقدینگی را ثبت کردند و مورد استقبال سرمایه‌گذاران زیادی قرار گرفتند.

  به طور معمول فعالان بازار‌های مالی بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت را با سود بانکی مقایسه می‌کنند.

  اگر سود بانکی را سالانه 18 درصد در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد اکثر صندوق‌های با درآمد ثابت عملکرد بهتری داشتند. میانگین بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت در سالی که گذشت 23 درصد ثبت شد. در سال 99 «صندوق گنجینه الماس بیمه دی» با کسب 98/ 58 درصد بازدهی بهترین صندوق با درآمد ثابت شناخته شد. بعد از این «صندوق‌های مشترک البرز» و «پاداش سرمایه بهگزین» با بازدهی به ترتیب 57/ 52 و 56/ 52 در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در بین این صندوق‌ها صندوق «امین ملت» نیز با بازدهی 18 درصد ضعیف‌ترین صندوق با درآمد ثابت انتخاب شد. اما اگر بخواهیم سال 99 را به دو نیمه تقسیم کنیم صندوق «سپر سرمایه بیدار» که یکی از صندوق‌های تازه‌وارد بورس هم است با عملکردی قابل‌توجه بازدهی 15 درصدی کسب کرد و در صدر برترین صندوق‌های با درآمد ثابت قرار گرفت. در 6 ماه اول سال 99 صندوق «گنجینه الماس بیمه دی» برترین صندوق شناخته‌شده بود. در بین برترین صندوق‌های با درآمد ثابت در سال 99 تنها صندوق «تصمیم» با بازدهی 42 درصدی جزو صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF است.

  صندوق‌های سهامی که از صندوق‌های مهم بازار سرمایه به‌حساب می‌آیند به دلیل کسب بازدهی بیشتر مورد استقبال سهامداران بیشتری قرار می‌گیرد.

  این صندوق‌ها به دلیل اینکه بیش از 80 درصد دارایی خود را در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند بیشترین ریسک سرمایه‌گذاری را دارند. به همین دلیل سود و ضرر این صندوق‌ها از بازار سرمایه تبعیت بیشتری می‌کند. استقبال از این دسته از صندوق‌ها در ابتدای سال 99 شدت بیشتری گرفت اما رفته‌رفته با تشدید نوسانات و افول بازار سرمایه شاهد خروج نقدینگی از این صندوق‌ها به صندوق‌های کم ریسک‌تر بودیم.

  میانگین بازدهی صندوق‌های سهامی در سالی که گذشت 132 درصد بود که فاصله کمی تا بازدهی شاخص کل داشت.  در این ‌بین صندوق «سرو سودمند مدبران» با کسب بازدهی 246 درصدی بهترین صندوق سهامی در سال 99 شناخته شد. صندوق‌های «آسمان آرمانی سهام» و «هستی‌بخش آگاه» با بازدهی 238 و 210 در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. از آن‌طرف صندوق ثروت آفرین پارسیان با بازدهی 55 درصد به عنوان ضعیف‌ترین صندوق سهامی شناخته می‌شود.

 • کندل چکش سفید
 •  

  گروه نشریات دنیای اقتصاد

  درباره ما

  کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

  سبد خرید شما خالی است.

  سبد خرید شما خالی است.

  ما در این مقاله میخواهیم در مورد بهترین صندوق سرمایه گذاری یا صندوق بورسی سال ۹۹ توضیح کوتاه دهیم، همچنین مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را ارائه کنیم. قبل از آن باید بگوییم که بازار سرمایه، بازاری جذاب برای هرکسی می‌تواند باشد. حتی کسانی که در علم اقتصاد و بورس و خریدوفروش تخصصی ندارند نیز می‌توانند به‌واسطه انواع صندوق سرمایه‌گذاری از این بازار بهره‌مند شوند.

  در کلام بهتر بازار سرمایه بازاری عجیب است که بر اساس تغییر قیمت‌ها و خریدوفروش‌ها و عرضه و تقاضاها چیده شده است. این بازار در نمودهای مختلف آن مانند بازار بورس می تواند برای افرادی که دانش و تخصص و تجربه کافی دارند بسیار جذاب و سودآور باشد اما برای کسانی که تخصص و دانش کافی ندارند یک تله خطرناک محسوب می‌شود. (همچنین مقاله همه‌چیز در مورد خرید عرضه اولیه از معرفی تا اطلاع‌رسانی برای خرید و خریدوفروش حقوقی را بخوانید)

  در روزها و ماه‌های گذشته شاهد رشد بی‌سابقه بازار بورس بوده‌ایم. این رشد باعث شد که تعداد کد معاملاتی در کشور از چند هزار نفر به چند میلیون نفر برسد. مسلماً همه این افراد با علم و دانش وارد این بازار نشده‌اند و متأسفانه همین موضوع باعث می‌شود که بازار بورس برای آن‌ها چیزی شبیه به کازینو یا قمار شود که درنهایت منجر به شکستشان خواهد شد.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  اما یک فرد دانا و کسی که از توانایی‌های خود به‌خوبی مطلع است می‌داند که باید بر اساس امکانات و توانایی‌های خود پیش برود و اگر جایی قرار است قدم بگذارد بهتر است ابتدا آن مکان را از قبل بشناسد؛ اما این شناخت و کسب این دانش زمان‌بر است و مسلماً این باعث می‌شود که برخی از فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در بازار بورس یا سایر جنبه‌های بازار سرمایه از دست برود.

  همین ترس از دست رفتن این فرصت‌ها است که افراد را بدون مطالعه و دانش به این ورطه کشانده است؛ اما راه سومی به نام صندوق سرمایه‌گذاری است. این صندوق‌ها درواقع یک‌راه غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاری با ریسک‌های مختلف است که به فرد اجازه می‌دهد بدون داشتن سواد بورسی و سرمایه‌گذاری خاصی در این بازار حضورداشته باشد و از سودآوری سرمایه خود لذت ببرد.

  در ادامه قصد داریم ابتدا با انواع صندوق سرمایه‌گذاری آشنا شویم و ویژگی هرکدام را به‌خوبی بشناسیم. در انتها نیز فهرستی از بهترین صندوق سرمایه گذاری سال ۹۹ کشور در ۶ ماهه اول سال ۹۹ ارائه خواهیم داد؛ بنابراین با ما همراه باشید.

  در بالا کمی با کار کلی صندوق سرمایه‌گذاری آشنا شدیم. این صندوق‌ها درواقع به‌عنوان یک واسط بین سرمایه‌گذار و محل سرمایه‌گذاری وارد عمل می‌شوند و شروع به معامله و سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه‌گذاری‌ها کاملاً شفاف است و هرکسی می‌تواند محل سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را به‌خوبی رصد کند. درواقع کار اصلی صندوق سرمایه‌گذاری این است که با استفاده از متخصصین حرفه‌ای این حوزه می‌توانند معاملاتی منطقی و پرسود داشته باشند و درنهایت سود حاصله از این معامله به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد.

  روند کلی سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری درست مانند خرید یک سهام بورسی است. شما در خرید یک سهام بورسی بر اساس قیمت واحد هر سهم و بر اساس میزان دارایی خود تصمیم می‌گیرد که چه تعداد سهمی خریداری کنید. بعد از خرید آن سهم شما به دو صورت می‌تواند سودآوری داشته باشد. اول با افزایش قیمت هر واحد سهم و دوم از طریق تقسیم سود سالانه. در مورد سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری نیز همچنین اتفاقی می‌افتد..(در ادامه مقاله سود مرکب در بورس را هم بخوانید)

  شما بر اساس میزان دارایی خود و بر اساس قیمت واحد تعدادی واحد سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنید. این قیمت بر اساس ارزش‌های سرمایه‌گذاری صندوق تغییر می‌کند؛ اما سودآوری اصلی صندوق سرمایه‌گذاری در تقسیم سودی است که سالانه صورت می‌گیرد. به‌طور مثال یک صندوق سرمایه‌گذاری بورس در حالت پر ریسک می‌تواند سالانه تا ۴۰ درصد سودآوری داشته باشد که این برای یک سرمایه‌گذار مقدار کمی نیست.(در ادامه مقاله آموزش معاملات آتی پسته را بخوانید)

 • نماد سرو
 • اما بر اساس نوع سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها می‌توان سه نوع مهم صندوق سرمایه‌گذاری داشته باشیم. نوع اول به صندوق سرمایه‌گذاری بورس یا سهام معروف است. این صندوق سرمایه‌گذاری بیشترین توان خود را بر روی سهام بورسی قرار می‌دهد. نوع دیگر صندوق سرمایه‌گذاری را صندوق‌های مختلط می‌نامند. این صندوق‌ها معمولاً به‌صورت درصدی از بازار بورس و انواع اوراق بانکی تضمینی سرمایه‌گذاری می‌کنند. نوع آخر صندوق سرمایه‌گذاری نیز صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نامیده می‌شود.

  این صندوق همان‌طور که از نامش پیداست دارای یک نوع سودآوری مشخص و تقریباً تضمین‌شده است. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری عمده بر روی اوراق مختلف دولتی هستند. ازاین‌رو درصد سود کمتر البته با ریسک کمتر برای سرمایه‌گذار دارد.

  به‌طورکلی بانک مرکزی قوانین خاصی برای انواع صندوق سرمایه‌ گذاری دارد. این قوانین محدودکننده باعث شده است که صندوق‌های مختلف بر اساس نوع صندوق سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند. به‌طور مثال یک صندوق سرمایه‌گذاری سهام نمی‌تواند از هیچ سهمی بیش از ۱۰ درصد داشته باشد. این سهام اگر یک سهام فرا بورسی باشد به حداکثر ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. در ضمن هیچ صندوق سرمایه‌گذاری نمی‌تواند بیش از ۳۰ درصد از یک صنعت را در پرتفوی خود نگهداری کند.

  این قوانین به دو جهت است. اولاً این‌که صندوق‌ها در حالت کلی وظیفه نگهداری سرمایه مردم را بر عهده‌دارند و نباید ریسک سرمایه‌گذاری را بیش‌ازحد افزایش دهند. این قوانین در جهت کنترل این ریسک است. از طرفی دیگر همان‌طور که گفته شد معمولاً سبد صندوق سرمایه‌گذاری قابل روئیت است. این سبد اگر ناموزون باشد می‌تواند یک نوع سیگنال خرید به بازار بورس بدهد که می‌تواند موجب هیجان در بازار شود.(در ادامه مقاله تضمین سرمایه‌ گذاری در بورس را بخوانید)

  به‌طور مثال اگر مشخص شود که یک صندوق سرمایه‌گذاری از یک سهم خاص به‌اندازه ۷۰ درصد در سبد خود نگهداری می‌کند، مسلماً اقبال کلی به سمت خرید آن سهم افزایش پیدا می‌کند و این کار باعث می‌شود که بازار از تعادل خارج شود. ازاین‌رو باید قوانین محدودکننده‌ای در این زمینه وجود داشته باشد.

  همچنین شاید در چنین روزهایی که بازار بورس در اوج خود قرار دارد یک صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت باهدف کسب سود بیشتر بخواهد بخشی از سرمایه را در این زمینه قرار دهد. ازنظر بانک مرکزی این صندوق‌ها تا مرز ۳۰ درصد سرمایه خود می‌توانند در این بازار حضورداشته باشند. ازاین‌رو، رشد بازار سرمایه و بورس در سودآوری این صندوق‌ها نیز بسیار می‌تواند تأثیر مثبت داشته باشد.

  یک نکته مهم دیگر در مورد صندوق سرمایه‌گذاری این است که انواع صندوق سرمایه‌گذاری بازار گردانی، شاخص، نیکوکاری، تأمین مالی، ETF و طلا توسط کارگزاری‌ها و شرکت‌های مختلف به وجود آمده است. این صندوق‌ها غالباً جزئی از زیرمجموعه سه مورد گفته‌شده در بالا هستند و در حالت کلی از قوانین گفته‌شده پیروی می‌کنند. ازاین‌رو در اینجا فقط به ذکر نام آن‌ها بسنده می‌کنیم و توضیح بیشتری در این باب نمی‌دهیم. مقاله شاخص بورس چیست؟ را هم بخوانید

  همان‌طور که گفتیم به‌طورکلی در کشور سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد. ازاین‌رو لیست بهترین صندوق سرمایه گذاری را بر اساس نوع آن‌ها موردبررسی قرار خواهیم داد. توجه داشته باشید بهترین شاخص رتبه‌بندی در اینجا میزان سود در بلندمدت است. ازاین‌رو صندوق‌های تازه تأسیس به‌خودی‌خود از لیست کنار گذاشته می‌شوند. نکته دیگر در این باب ضریب بتا صندوق سرمایه‌گذاری است.

  این ضریب در صندوق سرمایه‌گذاری سهامی نزدیک یک و در صندوق‌های درآمد ثابت نزدیک صفر است. این موضوع نشان می‌دهد که میزان ریسک صندوق سرمایه‌گذاری بورسی بیشتر از دو صندوق دیگر است؛ اما لیست صندوق‌های سرمایه گذاری به‌قرار زیر است:

   

  از جمله بهترین صندوقهای سرمایه گذاری بورس می توان به صدنوق های زیر اشاره کرد:

  ۱- صندوق مشترک آگاه با داشتن ۱۲ سال سابقه صندوق‌داری توانسته بیش از ۴۳ هزار درصد سود با ضریب بتای ۰٫۹۴ تولید کند.
  ۲- صندوق مشترک کارگزاری بانک ملی ایران با بیش از ۱۲ سال سابقه توانسته با ضریب بتای ۰٫۹۶ چیزی حدود ۴۰ هزار درصد سودآوری داشته باشد.
  ۳- صندوق مشترک بورسیران باسابقه‌ای نزدیک به ۱۲ سال توانسته بیش از ۳۵ هزار درصد سود با بتای ۰٫۹۷ تولید کند.

  ۱- کارگزاری بانک تجارت با داشتن ۱۲ سال سابقه توانسته بیش از ۷ هزار درصد بازدهی با بتای ۰٫۵۶ داشته باشد.
  ۲- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس با بیش از ۱۰ سال سابقه و داشتن بتای ۰٫۷۰ توانسته بیش از ۷ هزار درصد سودآوری داشته باشد.
  ۳- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آسمان خاورمیانه با نزدیک به ۷ سال سابقه صندوق‌داری و بتای ۰٫۵۳ توانسته بیش از ۳ هزار درصد سودآوری داشته باشد.

  اگر میخواهید بهترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را پیدا کنید، از بهترین صندوق های درآمد ثابت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ۱- صندوق مشترک صنعت و معدن با بیش از ۱۱ سال سابقه و بتای ۰٫۰۵ چیزی حدود ۳۸۵ درصد سودآوری داشته است.
  ۲- صندوق حکمت آشنا ایرانیان با داشتن ۱۰ سال سابقه و بتای ۰٫۰۱ چیزی بیش از ۳۴۰ درصد بازدهی از خود نشان داده است.
  ۳- صندوق مشترک اندیشه فردا باسابقه‌ای ۷ ساله و بتای ۰٫۰۳ توانسته بیش از ۳۳۰ درصد بازدهی داشته باشد.

  یکی از مباحث جذاب برای تمام کسانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری کم ریسک در بورس هستند، مقایسه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری است! اگر دوست دارید که با کمک لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، بهترین تصمیم‌گیری در این زمینه را داشته باشید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، توجه به بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک ماه گذشته است!

  همین کار ساده به شما کمک خواهد کرد که به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر بتوانید یک مقایسه علمی و علمی در این رابطه انجام دهید، اما چطور باید این کار را انجام بدهید؟ با ما همراه باشید. اگر میخواهید بهترین کارگزاری بورس را پیدا کنید این مقاله را بخوانید

  صندوق های بورسی: همان‌طور که می‌دانید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط که به‌عنوان زیرمجموعه از لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس شناخته می‌شوند، فعالیتی با ریسک نسبی متوسطی درزمینه بورس دارند! تمامی این صندوق‌ها موظف هستند که دارایی‌ها و سرمایه جذب‌شده خود را به دو دسته‌بندی کلی تقسیم کنند!(در ادامه مقاله سبد سهام را هم بخوانید)

  معمولاً نیمی از دارایی‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری مختلط در اوراق بهادار کم ریسک (سهم‌های کم ریسک)، سرمایه‌گذاری و بخش دیگر آن در اوراق بهادار پر ریسک (سهم‌هایی با ریسک بالا) سرمایه‌گذاری می‌شود. از همین جهت، برای بررسی میزان بازدهی و مقایسه صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری مختلط با یکدیگر باید برآیند سهم‌های کم ریسک و پر ریسک را باهم داشته باشیم!

  احتمالاً تا اینجای کار خودتان هم متوجه شده‌اید که ریسک سرمایه‌گذاری در این نوع سهم‌ها نسبت به صندوق‌های سرمایه گذرای درآمد ثابت بیشتر بوده، اما معمولاً این نوع سرمایه‌گذاری جذاب‌تر، پربازده‌تر و درنهایت بهتر خواهد بود.

  البته بهتر است که قبل از هرگونه تصمیم‌گیری با یک متخصص بورس صحبت کنید. متخصص بورس، می‌تواند به شما کمک کند که در مدت‌زمان کوتاهی، قادر باشید از خدمات بهترین صندوق های سرمایه گذاری در بورس استفاده کنید و میزان دارایتان را افزایش دهید.

  اگر میخواهید به دنبال بهترین صندوق سرمایه گذاری بورس را بدانید و علاقه‌مند باشید و به لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و فرا بورس را بررسی کرده باشید، می‌توانید متوجه شوید که دو صندوق زیر توانسته‌اند بهترین عملکرد و بازدهی را در ماه گذشته از خود نشان دهند:

  • صندوق سرمایه‌گذاری آرمان سپهر آشنا
  • صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری میراث ماندگار پاسارگاد

  این دو صندوق که در ماه گذشته قادر به ثبت بالاترین بازدهی نسبت به رقبای خود بودند، توانستند رتبه‌های بهتر در مقایسه صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری بورس را اذعان خود کنند. جالب است بدانید که این صندوق‌ها، به‌عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط شناخته می‌شوند و بازدهی بالایی در بازارهای سرمایه از خود نشان داده‌اند.

  دو صندوق ذکرشده، نیمی از سرمایه خود را در سهم‌های کم ریسک و نیم دیگر را در سهم‌های پر ریسک اختصاص داده‌اند که در هنگام نتیجه، پاداش عملکرد صحیح خود را دریافت کرده‌اند، اما چه چیزی باعث می‌شود که خودتان وارد بازار سرمایه نشوید و از روش غیرمستقیم یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بورس شوید؟ چرا شما باید در رابطه با مقایسه صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری بورس، تحقیقات کافی را انجام دهید، سپس اقدام به سرمایه‌گذاری کنید؟ جواب این سؤالات را در بخش بعدی پیدا خواهید کرد!(برای دریافت کد بورسی اینجا کلیک کنید)

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس برای تمام کسانی که سرمایه‌ای در حدود یک تا ۵۰۰ میلیون تومان دارند، می‌توانند انتخاب عالی و بی‌نظیری باشند! صندوق‌های سرمایه‌گذاری به تمام افرادی که دارای آگاهی کمی نسبت به بورس هستند، کمک می‌کنند که بازهم سرمایه خود را افزایش دهند و به سمت موفقیت جهش کنند. استفاده از این نوع صندوق‌ها واجب نیست، اما به تمام کسانی که آگاهی کمی نسبت به بازار سرمایه‌دارند، کمک می‌کند که افزایش سرمایه خود را بدون ریسک تجربه کنند.بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  در این زمینه نکته بسیار مهمی وجود دارد و آن‌هم بررسی و مقایسه صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری بورس و فرا بورس است! درواقع شما اگر می‌خواهید که به بهترین شکل ممکن نسبت به یک صندوق سرمایه‌گذاری اطمینان حاصل کنید، لازم است که حتماً در رابطه با عملکرد و رزومه آن اطلاعات کافی کسب کنید!

  برای این کار می‌توانید با نگاهی به لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و فرا بورس در سایت رسمی که به این صندوق‌ها، مجوز لازم برای فعالیت را می‌دهد، بهترین صندوقی که توانسته بالاترین میزان بازدهی و سود را در روزها و ماه‌های گذشته از آن خود کند را پیدا کنید. این کار به شما کمک می‌کند که به‌راحتی قادر باشید، به این صندوق‌ها، اطمینان کنید.

  درنهایت اگر در زمینه بهترین صندوق سرمایه گذاری بورس یا بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نظر یا تجربه‌ای دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما و دیگر افرادی که علاقه‌مند به یادگیری درزمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در این زمینه سؤالی دارید، می‌توانید به‌راحتی با ما مطرح کنید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن قادر به پاسخگویی باشند! برای شما سرمایه‌گذاری کم ریسک، پربازده و موفق در بورس را آرزو می‌کنیم!

  توجه داشته باشید همیشه بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری سال ۹۹ ، بهترین انتخاب برای سال بعد نیست و باید پارامترهای دیگری را نظیر ریسک و نوع پورتفوی صندوق را نیز در نظر داشت.

   

  تا اینجا با انواع صندوق ها و شیوه کار آن ها آشنا شدیم. اما هنوز یک سوال باقی مانده است. در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟
  در واقع بسیاری از کاربران و مخاطبان تنها به دنبال یک اسم هستند! پس بیایید بر اساس آمار و اطلاعات بهترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بورس و انواع دیگر صندوق ها را بشناسیم.
  سالانه سامانه ای هوشمند ( زیر نظر سازمان بورس و بانک مرکزی ) موفق ترین و پر سود ترین صندوق ها مانند بهترین صندوق سرمایه گذاری بانک ها را معرفی می کند. این سامانه بر اساس میزان سرمایه گذاری و درصد سود دهی به مشتریان، این صندوق ها را رده بندی می کند و هر سال پنج صندوق برتر در هر حوزه را معرفی می کند.

  آخرین آمار منتشر شده توسط سامانه پارت، مربوط به خرداد سال ۱۴۰۰ است. به نظر می رسد نتایج این آمار و اطلاعات می تواند برای بسیاری از کاربران و مخاطبان راهگشا باشد. به خصوص برای آن دسته از مخاطبانی که تنها به دنبال یک اسم و یک جواب هستند!

  قبل از این که بخواهیم به این آمار و اطلاعات بپردازیم بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این آمار و اطلاعات تنها بر اساس سود دهی طی یک سال گذشته است و هیچ معیار یا فاکتور دیگری در نظر گرفته نشده است. از این رو یک مخاطب و سرمایه گذار حرفه ای به خوبی می تواند درک کند که صرف این رده بندی نمی توان دست به سرمایه گذاری زد. در بازارهای سرمایه ای همیشه فاکتورهای مختلفی وجود دارد که بی توجهی به آن ها می تواند ضررهای زیادی به سرمایه گذار و معامله گر بزند.

   

  بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط سامانه هوشمند پارت در خرداد سال ۱۴۰۰:
  · بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط:
  رتبه اول: صندوق ” آسمان خاورمیانه ” به مدیریت ” سبدگردان آسمان ”
  رتبه دوم: صندوق ” سپهر اندیشه نوین ” به مدیریت ” تامین سرمایه نوین”
  رتبه سوم: صندوق ” تجربه ایرانیان ” به مدیریت ” کارگزاری بانک آینده ”
  رتبه چهارم: صندوق ” توسعه ممتاز ” به مدیریت ” سبدگردان انتخاب مفید ”
  رتبه پنجم: صندوق ” سپهر آتی ” به مدیریت ” تامین سرمایه سپهر ”
  · بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی
  رتبه اول: صندوق ” پیشتاز ” به مدیریت ” سبدگردان انتخاب مفید ”
  رتبه دوم: صندوق ” آسمان یکم ” به مدیریت ” سبدگردان آسمان ”
  رتبه سوم: صندوق ” افق ملت ” به مدیریت ” تامین سرمایه بانک ملت ”
  رتبه چهارم: صندوق ” پیشرو ” به مدیریت ” سبدگردان انتخاب مفید ”
  رتبه پنجم: صندوق ” مشترک عقیق ” به مدیریت ” سبدگردان آگاه ”
  · بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت
  رتبه اول: صندوق ” کاریزما ” به مدیریت ” سبدگردان کاریزما ”
  رتبه دوم: صندوق ” کاردان ” به مدیریت ” تامین سرمایه کاردان ”
  رتبه سوم: صندوق ” نگین سامان ” به مدیریت ” تامین سرمایه کاردان ”
  رتبه چهارم: صندوق ” امین آشنا ایرانیان ” به مدیریت ” سبدگردان سهم آشنا ”
  رتبه پنجم: صندوق ” آرمان کارآفرین ” به مدیریت ” کارگزاری بانک کارآفرین ”
  آن چیزی که در این لیست توجه ما را به خود جلب می کند حضور پررنگ بهترین صندوق سرمایه گذاری بانک هاست. در واقع بانک آینده، صادرات، ملت و کارآفرین توانسته اند جزو بهترین صندوق های سرمایه گذاری بانک ها در کشور باشند که در چند حوزه درآمد ثابت، مختلط و سهامی سرمایه گذاری های خوبی طی سال گذشته داشتند.
  علاوه بر بانک ها کارگزاری ها نیز سال خوبی را تجربه کردند و توانسته اند سودآوری نسبتا خوبی برای مشتریان خودشان به همراه داشته باشند.

  پیشنهاد میکنم مقاله ضریب بتای شرکت‌های بورسی و عرضه اولیه سهام و مقایسه کارگزاری مفید و آگاه را مطالعه کنید.بسیاری از علاقه مندان دوره آتی نقره میتوانند به این صفحه مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنند.و همچنین اگر علاقمند به بورس امریکا و روش های سرمایه گذاری در آن هستید میخواهید از مزیت خرید صندوق طلا اطلاع داشته باشید حتما این مقاله را مطالعه نمایید تا اطلاعات کاملی داشته باشید

  سلام ممنون از مقاله خیلی خوبتون فقط یه سوال بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی و بهترین صندوق سرمایه گذاری بانک رو هم معرفی میکنید؟
  ممنونم بازم

  سلام ممنونم از مقاله خوبتون

  سپاس از ارایه اطلاعات مفیدتان

  ممنون از اطلاعات خوبوتون یه سوال دارم میخواستم ببینم صندوق مشترک آگاه افزایش سرمایه میده یا خیر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  مشترک نمی شوم
  دریافت همه دیدگاه های این نوشته
  فقط دریافت پاسخ دیدگاه های خودم
  مرا با ایمیل از دیدگاه های آتی این نوشته مطلع کن. همچنین می توانید بدون ارسال دیدگاه مشترک شوید.

  Δ

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  میداس سرمایه به شما کمک می‌کند تا بتوانید در شغل معامله‌گری حرفه‌ای شوید و در این مسیر به‌صورت عملی شما را یاری می‌کند. کار اصلی ما معامله‌گری و آموزش آن است خدمات و آموزشهای ما:
  1.معامله گری در بازارهای بورس ایران(آتی زعفران، بورس اوراق بهادار، طلا)
  2.اکسپرت نویسی و بهینه سازی
  3.مشاوره سرمایه گذاری

  برای اطلاع از جدیدترین دوره‌ها کارگاه‌ها، محصولات آموزشی و فروش‌های ویژه، همین الان ایمیل‌تان را وارد کنید تا به شما خبر بدهیم!

  ایمیل شما با موفقیت به خبرنامه اضافه شد.


  نام کاربری یا آدرس ایمیل *


  گذرواژه *

  مرا به خاطر بسپار

  ورود


  گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟


  آدرس ایمیل *


  گذرواژه *


  عضویت

  بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99
  بهترین صندوق های سرمایه گذاری سال 99

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *