بلاک چین چیست ارز دیجیتال

بلاک چین چیست ارز دیجیتال
بلاک چین چیست ارز دیجیتالفناوری بلاک چین نوآوری‌های شگفت‌انگیزی را سبب شده است. در این مقاله بررسی می‌کنیم که فناوری بلاک چین چیست و چه خصوصیاتی دارد.

فناوری بلاک چین این روزها موضوعی است که تقریبا در گفتمان اکثر افراد جامعه جای خود را دارد؛ اما کم‌تر کسی دقیقا می‌داند بلاک چین چیست و تعاریف و برداشت‌های افراد اغلب آن‌چنان جامع نیست. این فناوری که در دهه‌ی گذشته رفته‌رفته رشد کرده است و هرروز توسط افراد بیشتری شناخته می‌شود، تاریخچه‌ی بیشتر از ده‌ساله دارد و می‌توان ریشه‌های اساسی ایده‌ی چنین شبکه‌ای را در  هزاره‌ی پیشین یافت. در این مقاله قصد داریم ابتدا به‌طور خلاصه مقدمه‌ای از تعریف بلاک چین ارائه کنیم و در ادامه‌ی آن ساختار بلاک چین، انواع بلاک چین، کاربردهای بلاک چین، امنیت بلاک چین و آینده‌ی بلاک چین را بررسی کنیم، مثل همیشه زومیت را همراهی کنید.

اغلب افراد بلاک چین را ارز دیجیتال تلقی می‌کنند و این دو گزاره را به‌ جای یکدیگر به کار می‌برند. در ابتدا تأکید کنیم که ارز دیجیتال بخشی از بلاک چین بود؛ اما بلاک چین در حال حاضر فناوری بسیار بزرگ‌تر از ارز دیجیتال به شمار می‌رود و جایگاه خاص و ویژه‌ای برای خود در علوم کامپیوتر پیدا کرده است.

بلاک چین چیست ارز دیجیتال

عبارت بلاک چین از دو کلمه Block و Chain تشکیل شده است که به‌صورت تحت‌اللفظی می‌توان زنجیره‌ای از بلاک‌ها معنی کرد؛ اما برای درک مفهوم فناوری بلاک چین نیاز به تعریف تمام تکه‌های پازل داریم. خالی از لطف نیست که بدانید دو کلمه‌ی بلاک و چین در اسناد اصلی ساتوشی ناکاموتو به‌صورت جداگانه به کار رفته‌اند و در سال ۲۰۱۶ کلمه‌ی مرکب بلاک چین به شهرت رسیده است.

به‌طور کلی می‌توان گفت بلاک چینیا به‌عبارتی زنجیره بلوکی، پایگاه داده‌ای متشکل از فهرست سوابق تراکنش‌هایی است که همواره رشد می‌کند و بر تعداد آن افزوده می‌شود. به این سوابق بلاک (Block) می‌گویند که از طریق رمزنگاری (Cryptography) به یکدیگر متصل می‌شوند. بلاک‌ها در زنجیره‌ای از نودهایی (Node) با شبکه‌ی همتا‌به‌همتا قرار می‌گیرند و به مخزن ذخیره‌سازی که تشکیل می‌شود، دفتر کل دیجیتال (Digital Ledger) می‌گویند. به‌ عبارتی ‌دیگر، بلاک چین به‌عنوان نوعی دفتر کلی توزیع‌شده (Distributed Ledger) شناخته می‌شود که تاریخچه‌ی دارایی دیجیتال را با استفاده از غیر متمرکزسازی و هش رمزنگاری (Cryptographic Hash) غیر قابل تغییر و شفاف می‌کند.

یک مثال ساده برای درک بلاک چین مقایسه‌ی آن با سرویس Google Doc است. زمانی‌که یک کاربر سندی ایجاد می‌کند و آن را با گروهی از افراد به اشتراک می‌گذارد، در واقع سند به‌ جای اینکه کپی یا واگذار شود، توزیع می‌شود. این فرایند زنجیره‌ی توزیع غیر متمرکز به وجود می‌آورد که همه‌ی افراد به‌صورت هم‌زمان به سند دسترسی دارند. هیچ‌کدام از افراد در انتظار اعمال تغییرات توسط فرد دیگری مسدود نمی‌شوند و تمام اصلاحات روی سند بدون معطلی ثبت می‌شوند و اعمال تغییرات کاملا شفاف صورت می‌پذیرد. البته که فناوری بلاک چین بسیار پیچیده‌تر از Google Doc است.

در طول چند دهه‌ی گذشته برخی فناوری‌ها تأثیر فراوانی تمام سطوح جامعه داشته‌اند و انقلابی در نوع زندگی افراد ایجاد کردند. برای مثال، معرفی تلفن همراه و تا به امروز که روزانه گوشی‌های هوشمند جدید با قابلیت‌های خیره‌کننده رونمایی می‌شوند و نه‌تنها صنعت سرگرمی، بلکه نوع کسب درآمد بخشی از گروه‌ها را متحول کردند.

 • دی ره آورد
 • اکنون اما در میانه‌ی انقلاب فناورانه‌ی دیگری با نام شبکه بلاک چین به سر می‌بریم؛ شبکه‌ای توزیع‌شده از پایگاه داده که هر لحظه رشد و خود را تثبیت می‌کند.

  با نگاهی مختصر به دهه‌ی گذشته می‌توان دید که نخستین نوآوری بزرگ بلاک چین، تولد بیت کوین به‌عنوان نخستین رمزارز بود. ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلار شناور است و روزانه توسط میلیون‌ها کاربر برای پرداخت‌های متفاوت استفاده می‌شود.

  دومین نوآوری مربوط به بلاک چین اساسا درک این موضوع بود که فناوری پایه‌ای بیت کوین را می‌توان از رمزارز جدا کرد و آن را برای تسهیل دستیابی به اهداف دیگر مورد استفاده قرار داد.

  سومین نوآوری این فناوری، تولد «قرارداد هوشمند» بود که در نسل دوم سیستم بلاک چین با نام اتریوم معرفی شد و آینده‌ی درخشانی را می‌توان برای آن پیش‌بینی کرد.

  چهارمین نوآوری بزرگ در شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین، معرفی اثبات سهام (Proof-of-Stake) به‌ جای روش اثبات کار (Proof-of-Work) برای برقراری امنیت شبکه بود. در حال حاضر اغلب شبکه‌های بلاک چین از فرایند اثبات کار برای حفظ امنیت شبکه بهره می‌برند که بر اساس آن، گروهی که بیشترین قدرت پردازشی برای تولید (استخراج) بلاک‌ها را در اختیار دارد، تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند و درباره‌ی تراکنش‌ها و بلاک‌ها به اجماع می‌رسد؛ اما در مقابل، فرایند PoS با توجه‌ به مقدار کوین‌های بومی شبکه که تحت مالکیت دارند و در اختیار آن می‌گذارند، به افراد اجازه می‌دهد در تولید و اعتبارسنجی تراکنش بلوک مشارکت کنند. به‌ عبارتی ‌دیگر، افراد با سرمایه‌گذاری در شبکه بلاک چین، مجوز اعتبارسنجی و استخراج و دریافت پاداش بیشتر را از شبکه کسب خواهند کرد.

  پنجمین نوآوری در افق فناوری بلاک چین، Scaled Blockchain (بلاک چین مقیاس‌بندی شده) است. در حال حاضر، در دنیای بلاک چین هر کامپیوتر موجود در شبکه، تمام تراکنش‌ها را پردازش می‌کند. این مسئله سبب کندی سرعت شبکه می‌شود. بلاک چین مقیاس‌بندی‌شده می‌تواند بدون کاهش امنیت، موجب افزایش سرعت پردازش شود. در این روش، با تشخیص تعداد کامپیوترهای مورد نیاز برای اعتبارسنجی هر تراکنش و تقسیم کار پردازش بین آن‌ها، نتیجه با سرعت بیشتری مرتب می‌شود. درنهایت، با افزایش چشم‌گیر سرعت پردازش تراکنش‌ها، شبکه بلاک چین آمادگی لازم برای رقابت با شبکه‌های پرداخت مثل VISA و SWIFT را پیدا می‌کند.

  اکنون اجازه بدهید کمی در زمان به عقب برگردیم و سابقه‌ی بلاک چین را کندوکاو کنیم. به‌طور خلاصه، در ریشه‌یابی قدم‌های ابتدایی برای ظهور بلاک چین می‌توان بیش‌ از سه دهه به عقب برگشت:

  دیوید چائوم (David Chaum) برای نخستین بار پروتکل شبیه به بلاک چین را در رساله‌ی خود با نام «Computer Systems Established, Maintained, and Trusted by Mutually Suspicious Groups» ارائه کرد.

  استوارت هابر (Stuart Haber) و دابلیو اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) زنجیره‌ای از بلاک‌های رمزنگاری‌شده را برای نخستین بار معرفی کردند.

  دانشمند علوم کامپیوتر نیک سابو (Nick Szabo) روی پروژه «Bit Gold» به‌عنوان ارز دیجیتال غیر متمرکز مطالعه و نظریه‌پردازی کرد. برخی افراد بر این باورند که ساتوشی ناکاموتوی احتمالی، آقای سابو است.

  استفان کنست (Stefan Konst) نظریه‌ی خود درباره‌ی زنجیره‌های رمزنگاری‌شده امن را به همراه ایده‌هایی برای اجرای آن منتشر کرد.

  توسعه‌دهنده یا توسعه‌دهندگانی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نخستین اوراق سفید (White Papers) برای ایجاد مدلی از شبکه بلاک چین را منتشر کردند.

  ناکاموتو نخستین شبکه بلاک چین را به‌عنوان دفتر کل توزیع‌شده‌ی عمومی برای تراکنش‌های انجام‌شده با بیت کوین، پیاده‌سازی کرد. 

  فناوری بلاک چین از ارز دیجیتال تفکیک شد و قابلیت‌های آن برای سایر تراکنش‌های مالی و بین سازمانی مورد بررسی قرار گرفت. نسخه‌ی دوم بلاک چین پا به عرصه‌ی ظهور گذاشت که شامل اپلیکیشن‌هایی فرای ارز می‌شود. سیستم بلاک چین اتریوم، برنامه‌های کامپیوتری را به بلاک‌ها وارد کرد که جایگزین ابزارهای مالی مانند اوراق قرضه شدند که به‌عنوان قرارداد هوشمند شناخته می‌شوند.

  به‌طورکلی شبکه بلاک چین از چندین لایه تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر می‌شوند:

  برای درک فناوری بلاک چین و پیش از صحبت درباره‌ی چگونگی پیاده‌سازی آن ابتدا مفاهیم ضروری را مرور می‌کنیم. بلاک چین تمام اطلاعات را در بخشی با نام دفتر کل (Ledger) سیستم ذخیره می‌کند. علاوه بر این، در شبکه‌ی بلاک چین هر اطلاعاتی که مبادله می‌شود را «تراکنش» نام‌گذاری می‌کنند. درگذشته، بلاک چین فقط برای معامله‌ی ارز دیجیتال به کار می‌رفت؛ اما امروزه می‌توان انواع مختلف داده را در بستر شبکه مبتنی بر بلاک چین مبادله کرد.

  هر زنجیره از بلاک‌های متعددی تشکیل می‌شود و هر بلاک سه عنصر اساسی دارد:

  زمانی‌که نخستین بلاک زنجیره ایجاد می‌شود، عدد nonce هش رمزنگاری را تولید می‌کند. داده‌های درون بلاک مهروموم می‌شوند و برای همیشه به عدد نانس و هش گره می‌خورند، مگر آنکه استخراج شود.

  ماینرها یا استخراج‌کنندگان در فرایند استخراج، بلاک‌های جدید روی زنجیره می‌سازند. در لاک چین هر بلاک عدد نانس و هش منحصربه‌فردی دارد؛ اما از سویی دیگر به هش بلاک قبلی در زنجیره نیز ارجاع می‌دهد؛ بنابراین، استخراج یک بلاک به‌ هیچ ‌وجه آسان نیست، به‌خصوص در زنجیره‌های بزرگ این کار به‌شدت دشوار خواهد بود.

  ماینرها نرم‌افزارهای خاصی را برای انجام محاسبات مسائل پیچیده‌ی ریاضی استفاده می‌کنند تا عدد نانس خاصی را به دست آورند که هش قابل قبول بلاک چین را تولید کند. از‌آنجایی‌که عدد نانس ۳۲ بیت و هش ۲۵۶ بیتی است، تقریبا ۴ میلیارد ترکیب احتمالی برای عدد نانس و هش وجود دارد که باید برای دستیابی به ترکیب درست استخراج شوند. زمانی‌که فرایند پیدا کردن ترکیب صحیح موفقیت‌آمیز باشد، ماینر «Golden Nonce» را پیدا کرده است و بلاک جدید آن در زنجیره قرار خواهد گرفت.

  ایجاد تغییر در هر بلاکی در زنجیره، مستلزم استخراج دوباره‌ی تمام بلاک‌های بعدی است. به همین دلیل دست‌کاری ‌کردن شبکه بلاک چین بسیار دشوار است زیرا دستیابی به نانس طلایی بسیار زمان‌بر می‌شود و قدرت محاسباتی به‌شدت زیادی طلب می‌کند. همچنین، زمانی‌که یک بلاک جدید استخراج می‌شود، تغییرات درون آن توسط تمام نودهای فعال در شبکه پذیرفته می‌شود و استخراج‌کننده پاداش دریافت می‌کند.

  یکی از مهم‌ترین خصوصیات بلاک چین، غیر متمرکزسازی است. بدین معنا که هیچ کامپیوتر یا سازمانی نمی‌تواند مالک زنجیره شود. در عوض، شبکه‌ی آن متشکل است از دفتر کل توزیع‌شده از طریق نودهایی که به زنجیره متصل هستند. نود در شبکه‌ی بلاک چین به هر دستگاه الکترونیکی می‌گویند که بتواند نسخه‌ای از بلاک چین را ذخیره کند و به عملکرد شبکه کمک کند. هر کاربر شماره شناسایی اختصاصی دریافت می‌کند.

  هر کاربر روی شبکه با نام نود (Node) شناخته می‌شود و تمام کاربران نسخه‌ی به‌روزی از دفتر کل را در اختیار دارند. هر نودی روش متفاوتی برای ارتباط با سایر نودها دارد که روش آن بلاک چین به بلاک چین متفاوت است.

  در گام نخست، یک کاربر تراکنشی را در شبکه درخواست می‌کند. با ثبت درخواست، یک بلاک (Block) با تمام اطلاعات تراکنش ساخته می‌شود. این بلاک رمزنگاری می‌شود تا امنیت اطلاعات تأمین شود. سپس، بلاک جدید بین تمام نودهای فعال در شبکه پخش می‌شود تا سایر نودها اعتبار درخواست کاربر را تأیید کنند. بلاک چین برای تأیید و اعتبارسنجی درخواست‌ها از فرایند الگوریتم اجماع (Consensus Algorithm) بهره می‌برد. زمانی‌که بلاک ایجادشده معتبر باشد، در زنجیره قرار می‌گیرد و تراکنشی که کاربر درخواست کرده است، اجرا می‌شود.

  لایه‌های اصلی در معماری بلاک چین را می‌توان از بخش درونی به بیرونی به ترتیب زیر طبقه‌بندی کرد.

  در واقع، این لایه شامل اپلیکیشن غیر متمرکز (dApps)، مرورگر dApp، رابط کاربری و هاستینگ اپلیکیشن می‌شود. با استفاده از مرورگر dApp می‌توان به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز دسترسی داشت. متأسفانه، مرورگرهای معمولی مثل کروم و فایرفاکس توانایی لازم برای گشت‌وگذار میان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را ندارند؛ اما با مرورگرهای غیر متمرکز می‌توان در اینترنت معمولی گشت‌وگذار کرد. از مرورگرهای داخل اپلیکیشن متامسک یا تراست ولت می‌توان به دَپ‌ها دسترسی پیدا کرد.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  سپس، هاستینگ اپلیکیشن امکان راه‌اندازی و اجرای تمام برنامه‌های غیر متمرکز را برای کاربر در این لایه فراهم می‌کند. بدون این عنصر، هیچ اپلیکیشن غیر متمرکزی نمی‌تواند روی اینترنت اجرا شود. پرواضح است که پروتکل هاستینگ نیز به‌طور کامل غیر متمرکز است. علاوه بر این، نگه‌داری از این سرورهای هاستینگ کاملا امن است. اپلیکیشن‌های غیر متمرکز اغلب مشابه اپلیکیشن‌های امروزی هستند و وجه تمایزشان فقط در داشتن شبکه‌ی غیر متمرکز است.

  در این لایه دسترسی به ابزار مهمی فراهم شده است که به شما کمک می‌کند لایه‌ی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را بسازید یا اجرا کنید. همچنین، در این لایه امکان مشارکت در کنترل بلاک چین و دسترسی به محاسبات خارج از زنجیره، کانال‌های پرداخت (State Channels)، خوراک‌دهی داده (Data Feed) و ساید چین (Side Chain) فراهم می‌شود.

  این بخش‌ها را به‌طور خلاصه می‌توان این‌چنین تعریف کرد که فرایند Data Feed به نودها اجازه می‌دهد که به‌روزترین نسخه‌ی اطلاعات از تمام منابع معتبر را درباره‌ی شبکه دریافت کنند. محاسبات خارج از زنجیره اجازه می‌دهد که پردازش محاسباتی خارج از شبکه بلاک چین انجام شود و حریم خصوصی را افزایش دهد. کانال‌های پرداخت در واقع، به مسیر ارتباطی بین دو نود گفته می‌شود.

  به‌غیراز این عناصر، ممکن است بخش‌های دیگری نیز در این لایه از بلاک چین وجود داشته باشد. ازجمله می‌توان به اوراکل‌ها (Oracles)، امضای چندگانه (Multisignature)، قرارداد هوشمند، دارایی‌های دیجیتال، کیف‌های پول‌، حافظه‌ی توزیع‌شده ذخیره فایل، هویت‌های دیجیتال و… اشاره کرد.

  لایه معنایی (Semantic Layer) الگوریتم توافق عام، ماشین‌های مجازی و سایر ملزومات مشارکت کاربران و… را در بر می‌گیرد.

  بدون الگوریتم اجماع، شبکه‌ی بلاک چین مفهوم خود را از دست می‌دهد. الگوریتم اجماع فرایندی ضروری برای توافق بین نودهای شبکه بلاک چین است. بدین ترتیب، در این فرایند تمام نودها برای تأیید اطلاعات در شبکه باید به توافق برسند؛ بنابراین، هیچ کاربری نمی‌تواند یک تراکنش را آغاز کند و آن را در دفتر کل اضافه کند، مگر آن‌که با سایر کاربران به توافق برسد تا بعد از تأیید اعتبار اطلاعات، بلاک اضافه شود. انواع مختلفی از الگوریتم‌های توافق تبیین شده است. برای مثال، نخستین الگوریتم اثبات کار نام دارد، الگوریتم گواه بر سهام و سایر مشتقات آن‌ها از دیگر الگوریتم‌های مورد استفاده در بلاک چین به شمار می‌روند.

  الزامات مشارکت که در این لایه قرار می‌گیرند اشاره به قوانینی دارد که با استفاده از آن می‌توان درباره‌ی پیوستن کاربران جدید به شبکه تصمیم‌گیری کرد. این عنصر بیشتر در فناوری‌های بلاک چین خصوصی کاربرد دارد.

  ماشین‌های مجازی موجود در این لایه نیز در راستای افزایش امنیت و محیط اجرا برای تمام وظایف در شبکه تعبیه شده است. این ویژگی غالبا برای اجرای قرارداد هوشمند استفاده می‌شود.

  ساید چین‌های این لایه نیز به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز از بلاک چین‌های جداگانه استفاده کنند تا هسته‌ی شبکه‌ی اصلی تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

  این لایه متشکل از محیط اجرای قابل اطمینان (Trusted Execution Environment)، پروتکل RLPx، شبکه تحویل بلاک و… است.

  محیط اجرای قابل اطمینان (TEE) به معماری برای حفظ مسائل توسعه‌پذیری کمک می‌کند. این قابلیت نه‌تنها باعث می‌شود که شبکه این دسته از مسائل را مرتفع کند، بلکه سبب افزایش امنیت شبکه می‌شود. همچنین، کمک می‌کند که ذخیره‌سازی در خارج از شبکه‌ی اصلی انجام شود تا بار شبکه را بهینه‌سازی کند. پروتکل RLPx نیز مجموعه‌ای از پروتکل‌های شبکه است که به تبادل اطلاعات بین دو کاربر در بلاک چین کمک می‌کند.

  آخرین لایه در معماری فناوری بلاک چین، لایه زیرساخت است که شامل سه سطح سخت‌افزار، سیستم و سرور می‌شود. نودها و هر دستگاهی که به شبکه متصل می‌شود در این لایه طبقه‌بندی خواهد شد. بخش دیگری از بلاک چین که در این لایه قرار می‌گیرد، حافظه ذخیره‌سازی غیر متمرکز شبکه است. توکن‌ها از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده‌ی این لایه هستند.

  یکی از بخش‌های جذاب بلاک چین فرایند فورک‌شدن است. اما، فورک (Fork) بلاک چین چیست؟ فورک در علوم کامپیوتر به‌معنای «انشعاب» و «چندشاخه‌شدن» است. برای تعریف دقیق این مفهوم و درک فرایند آن در بلاک چین ابتدا به‌سراغ ریشه‌ی آن در مهندسی نرم‌افزار می‌رویم. در مهندسی نرم‌افزار فورک پروژه (Project Fork) یا به‌عبارتی دیگر، انشعاب پروژه زمانی رقم می‌خورد که توسعه‌دهندگان یک نسخه‌ی کپی از کد منبع (Source Code) را از نرم‌افزار اصلی جدا کنند و به‌طور مستقل آن را توسعه دهند. این عمل نرم‌افزار متمایز و جداگانه‌ای از نرم‌افزار اولیه می‌سازد. البته، لزوما نباید توسعه‌دهندگان عمدا و با هدف قبلی اقدام به ایجاد انشعاب کنند و در محیط نرم‌افزار ممکن است این فرایند به‌صورت غیرمترقبه رخ دهد.

  برای درک مفهوم فورک بلاک چین لازم است که ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاک چین را نیز درنظر بگیرید. این خصیصه‌ی بلاک چین بدین معنی است که مشارکت‌کنندگان باید بتوانند درباره‌ی بخش‌هایی از شبکه بلاک چین ازجمله پروتکل‌ها و بلاک‌ها به توافق برسند. این توافق جمعی دربین نودهای شبکه‌ی بلاک چین، تراکنش‌های درون هر بلاک را تأیید می‌کند. گاهی اوقات، نودهای درون شبکه نمی‌توانند درباره‌ی وضعیت آتی بلاک چین، به توافق و اجماع برسند. این عدم توافق عام منجر به ایجاد انواع فورک‌ها می‌شود و زنجیره‌ی اصلی بلاک‌ها را به دو یا چند شاخه تقسیم می‌کند که همگی آن‌ها معتبر هستند.

  به‌طورکلی سه نوع فورک بلاک چین وجود دارد که البته می‌توانند به زیرمجموعه‌های بیشتری تقسیم شوند. این سه نوع فورک در شرایط مختلفی رقم می‌خورند. فورک‌های بلاک چین عبارت‌اند از:

  در این نوع انشعاب، پروتکل جدید به‌صورت سازگار با قبل (Backward-Compatible) تغییر می‌کند. در این حالت نرم‌افزار بلاک چینی که روی نودهای درون شبکه اجرا می‌شود دچار تغییر جزئی می‌شود و بلاک‌هایی که طبق پروتکل جدید استخراج شدند، توسط نودهایی که نسخه‌ی قدیمی بلاک چین را دارند نیز معتبر تلقی می‌شوند. برای مثال، به‌روزرسانی SegWit در شبکه‌ی بیت‌کوین کلاس جدیدی از آدرس‌ها را به شبکه اضافه کرد که تحت عنوان Bech32 شناخته می‌شود. اما، افزودن کلاس جدید از آدرس‌ها سبب نشد آدرس‌های قبلی با نام P2SH اعتبار خود را ازدست بدهند و یک نود با آدرس P2SH می‌تواند با نودی که آدرس Bech32 دارد، تراکنش معتبر داشته باشد.

  در این نوع فورک بلاک چین، شاهد تغییر وسیع‌تری هستیم. در این نوع انشعاب پروتکل بلاک چین اصطلاحا به‌صورت ناسازگار با قبل (Backwards-Uncompatible) دست‌خوش تغییر قرار می‌گیرد. به‌عبارتی دیگر، نرم‌افزار بلاک چین به‌گونه‌ای تغییر می‌کند که بلاک‌های استخراج‌شده‌ی جدید طبق پروتکل جدید، توسط نسخه‌ی قبلی بلاک چین معتبر نخواهند بود. زمانی‌که هارد فورک اتفاق می‌افتد، ارز جدیدی متولد می‌شود. برای مثال، در بیت‌کوین بعداز هارد فورک شدن رمزارز بیت‌کوین کش متولد شد.

  نودهایی که به‌روزرسانی هارد فورک را انجام دهند، برابر با تعداد ارز دیجیتالی که از نسخه‌ی قبلی دارند، ارز دیجیتال نسخه‌ی جدید را دریافت می‌کنند. برای مثال، اگر کسی ۱۰۰ بیت کوین داشته است و به‌روزرسانی هارد فورک بیت‌کوین کش را اجرا کند، علاوه‌بر تعداد بیت‌کوین‌ها، ۱۰۰ بیت‌کوین کش نیز دریافت خواهد کرد.

  درمثالی دیگر از هارد فورک‌ها می‌توان از به‌روزرسانی Casper در اتریوم که منجر به تغییر پروتکل توافق و اجماع نودها می‌شود، نام برد. درطی این به‌روزرسانی قرار است گواه بر کار (PoW) به گواه بر سهام (PoS) تبدیل شود.

  این نوع از فورک زمانی اتفاق می‌افتد که دو ماینر به‌صورت هم‌زمان یک بلاک جدید را استخراج می‌کنند و ممکن است تمام شبکه روی انتخاب بلاک جدید توافق نداشته باشند و تعدادی از نودها بلاک استخراج‌شده توسط گروه A را بپذیرند و تعدادی دیگر بلاک استخراج‌شده توسط گروه B را قبول کنند. این عدم توافق عام روی یک بلاک که اغلب به‌دلیل تفاوت زمانی رخ می‌دهد، سبب تولید زنجیره‌های جدیدی می‌شود. در این نوع فورک، یک یا چند بلاک با ارتفاع یکسان وجود دارد.

  فورک‌های تصادفی را فورک موقت نیز می‌نامند؛ زیرا یکی از انشعابات ازبین می‌رود و همه‌ی نودها فقط به یکی از آن‌ها هدایت خواهند شد.

  درمجموع سه کاربرد اساسی برای فورک وجود دارد و از آنجایی که دسته‌ای از فورک‌ها با برنامه‌ریزی انجام می‌شوند؛ بنابراین، برنامه‌نویسان هدف خاصی را دنبال می‌کنند. این کاربردها شامل ۱- افزودن قابلیت جدید؛ ۲- حل مشکلات امنیتی؛ ۳- بازگشت تراکنش‌های آلوده یا برگشت رمزارزهای سرقت‌شده، می‌شود.

  به‌طورخلاصه، شبکه بلاک چین عمومی به فناوری دفتر کل توزیع‌شده بدون مجوز می‌گویند که هر فردی ازطریق اینترنت می‌تواند به آن بپیوندد و تراکنش انجام دهد و در اعتبارسنجی‌ها نیز مشارکت کند. اعتبارسنجی تراکنش‌ها در این نوع شبکه ازطریق روش‌های اجماع با اثبات کار یا اثبات سهام و… صورت می‌پذیرد. اغلب شبکه‌های بلاک چین مشوق‌های اقتصادی و پاداش مالی برای کاربران فعال در شبکه درنظر می‌گیرند. برای مثال، بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و NEO از این دسته شبکه‌های بلاک چین هستند. ازجمله کاربردهای شبکه‌های بلاک چین عمومی می‌توان به رای‌دهی و جذب سرمایه اشاره کرد.

  شبکه بلاک چین خصوصی به بلاک چینی گفته می‌شود که در محیط محدود اجرا می‌شود و عضویت در آن نیاز به مجوز دارد و توسط یک سازمان، گروه یا فرد کنترل می‌شود. بنابراین، دسترسی، اختیارات و چگونگی فعالیت کاربران توسط مدیران تعریف می‌شود. این نوع شبکه نیز شفافیت، اطمینان و امنیت را برای کاربران منتخب به‌همراه دارد. البته، با توجه به لزوم کسب مجوز و وجود مدیران اصلی شبکه، این نوع بلاک چین ماهیت غیر متمرکزبودن را ازدست می‌دهد. برای مثال، شبکه‌های Multichain و Hyperledger Fabric و Corda در بین شبکه‌های بلاک چین خصوصی طبقه‌بندی می‌شوند.

  برتری بلاک چین خصوصی نسبت‌به بلاک چین عمومی در سرعت پردازش و اجماع کاربران آن است. همچنین، بلاک چین خصوصی توسعه‌پذیری بیشتری دارد؛ زیرا در این نوع شبکه فقط تعداد خاصی از نودها امکان اعتبارسنجی تراکنش‌ها را دارند. بلاک چین خصوصی در زمینه‌ی مدیریت زنجیره تأمین سازمان‌ها، تأیید مالکیت دارایی‌ها، رای‌دهی داخلی و… کاربرد دارند.

  بلاک چین کنسرسیوم نوعی از بلاک چین است که نیاز به ویژگی‌های بلاک چین عمومی و خصوصی به‌طور هم‌زمان را پوشش می‌دهد. برای مثال چند سازمان قصد همکاری با یکدیگر را دارند و با راه‌اندازی چنین شبکه‌ای می‌توانند فرایند همکاری را به‌راحتی مدیریت کنند. در بلاک چین کنسرسیوم بخش‌هایی از سازمان‌ها عمومی می‌شوند، درحالی‌که سایر بخش‌ها خصوصی باقی خواهند ماند. فرایند اجماع و توافق در بلاک چین کنسرسیوم توسط نودهای از‌پیش تعین‌شده انجام می‌شود؛ اما، بااین‌که حضور برای عموم افراد امکان‌پذیر نیست، همچنان ماهیت غیر متمرکزبودن را خواهد داشت؛ زیرا این شبکه توسط چندین سازمان مجزا مدیریت می‌شود.

  برای اطمینان از صحت عملکرد این نوع بلاک چین، نود اعتبارسنج می‌تواند دو عمل اعتبارسنجی تراکنش و آغاز یا دریافت تراکنش را انجام دهد. درمقابل اما، نودی که عضو شبکه است فقط امکان آغاز یا دریافت تراکنش‌ها را خواهد داشت. ازجمله شبکه‌های بلاک چین کنسرسیوم می‌توان به Marco Polo و Energy Web Foundation و IBM Food Trust اشاره کرد. این نوع از بلاک چین در بانکداری و شبکه‌های پرداخت، تحقیقات و… کاربرد دارد.

  بلاک چین ترکیبی، شبکه‌ای است که ترکیبی از دو نوع بلاک چین عمومی و خصوصی را به‌کار می‌گیرد. با وجود اینکه شاید این نوع بلاک چین شبیه به بلاک چین کنسرسیوم به‌نظر برسد؛ اما ماهیت آن‌ها تفاوت‌های اساسی دارند. کاربران در این شبکه می‌توانند دسترسی افراد به داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین را کنترل کنند. بدین ترتیب، فقط بخشی از داده‌های شبکه برای دسترسی عموم افراد بدون مجوز باز هستند و بخش دیگر داده‌ها فقط ازطریق کسب مجوز قابل دسترسی کاربران منتخب خواهند بود. انعطاف‌پذیری بلاک چین ترکیبی آنجایی است که  کاربران قادر هستند به‌راحتی عوض یک بلاک چین خصوصی با قابلیت دسترسی به چندین بلاک چین عمومی شوند.

  تراکنش‌ها در بلاک چین ترکیبی در داخل شبکه تأیید می‌شود؛ اما، کاربران می‌توانند آن را برای تأیید به بلاک چین عمومی نیز منتقل کنند. بلاک چین‌های عمومی رمزنگاری را پیچیده‌تر می‌کنند و نودهای بیشتری را برای اعتبارسنجی درگیر می‌کنند؛ درنتیجه امنیت و شفافیت شبکه بلاک چین دوچندان خواهد شد. ازجمله بلاک چین‌های هیبرید می‌توان از Dragonchain و XinFin نام برد.

  سایدچین در واقع، یک بلاک چین جانبی است که به بلاک چین به‌عنوان زنجیره‌ی اصلی به‌صورت دوطرفه متصل است. سایدچین امکان تبادل دارایی دیجیتال با نرخ از‌ پیش مشخص‌شده بین خود و زنجیره‌ی اصلی را فراهم می‌کند.

  فرض کنید یک شبکه‌ی غیر متمرکز جهانی از چندین بلاک چین که هرکدام قوانین، اهداف و کارایی مختص به‌خود را دارند و درعین اینکه مستقل هستند، یک اکوسیستم واحد نیز تشکیل می‌دهند. این اکوسیستم واحد متشکل از چندین بلاک چین مستقل را می‌توان ساید چین نامید.

  این مکانیزم رمزنگاری پیچیده به توکن‌ها و سایر دارایی‌های دیجیتال امکان می‌دهد تا آزادانه بین زنجیره‌ی اصلی و ساید چین حرکت کنند. یک مثال واضح برای ساید چین Liquid Network به‌عنوان یک پلتفرم توافق برای مبادله‌کنندگان و پلتفرم‌های معامله است که سرعت و امنیت انجام تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. ازآنجایی‌که، شبکه Liquid از به بیت کوین به‌عنوان زنجیره‌ی اصلی آن، متصل است، فقط فعالیت‌هایی که شامل بیت کوین می‌شوند در آن امکان‌پذیر است.

  ساید چین‌ها با توجه به عملکردشان به گونه‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. برای مثال، با وجود اینکه هردو شبکه‌ی Liquid و Rootstock سایدچین به‌حساب می‌آیند؛ اما کاربرد آن‌ها بسیار متفاوت است. کاربرد Rootstock با هدف اجرای مؤثر قراردادهای هوشمند طراحی شده است.

  همان‌طورکه گفته شد بلاک چین روشی قابل اعتماد برای ذخیره‌ی اطلاعات درباره‌ی انواع تراکنش‌ها است. درادامه کاربردهای آن را بررسی خواهیم کرد.

  فناوری بلاک چین سنگ بستر رمزارزهایی مانند بیت کوین را فراهم می‌کند. دلار ایالات متحده توسط فدرال رزرو کنترل می‌شود. تحت این سیستم اعتباری مرکزی، داده‌ها و ارزهای کاربر ازنظر فنی مطابق میل بانک یا دولت محلی است. اگر بانک هک شود، اطلاعات خصوصی کاربر در خطر جدی قرار می‌گیرد. اگر بانک ورشکست شود یا دولت کشور محل زندگی کاربر ثبات کافی نداشته باشد، ارزش مالی دارایی کاربر درخطر قرار خواهد گرفت. درسال ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۷ شمسی) وقتی نقدینگی برخی از بانک‌ها تمام شد، تاحدی با کمک پول مودیان طرح نجات مالی اجرا شد. این نگرانی‌ها سبب تصور و توسعه‌ی بیت کوین در وهله‌ی اول شدند.

  بلاک چین اکنون به رمزارزهایی نظیر بیت کوین امکان می‌دهد با گسترش خود درسراسر شبکه‌ای از کامپیوترها، بدون نیاز به مرکز اعتباری خاصی، فعالیت کند. درنتیجه، نه‌تنها خطرات احتمالی به‌شدت کاهش می‌یابند، بلکه کارمزد تراکنش‌ها و پردازش‌های مالی نیز ازبین می‌روند.

  دیگر کاربرد بلاک چین قرارداد هوشمند است. قرارداد هوشمند کدهایی است که درون بلاک چین ساخته می‌شوند تا به‌وسیله‌ی آن توافق برسر یک قرارداد را تسهیل و تأیید کنند یا حتی درباره‌ی شرایط به مذاکره بپردازند. قرارداد هوشمند تحت شرایطی که کاربران بپذیرند اجرا می‌شود. زمانی‌که شرایط لازم فراهم شوند، بندهای توافق‌نامه به‌طور خودکار انجام می‌شوند.

  قرارداد هوشمند (smart contract) چیست و چگونه کار می‌کند؟

  برای مثال، یک مستأجر قصد دارد یک آپارتمان را ازطریق قرارداد هوشمند اجاره کند. صاحب خانه توافق می‌کند که رمز ورود به ساختمان را به‌محض پرداخت وثیقه برای مستأجر ارسال کند. دوطرف قرارداد بخش‌های مدنظرشان را به قرارداد هوشمند ارسال می‌کنند تا به‌صورت خودکار رمز در آپارتمان را با پرداخت وثیقه در تاریخ معین مبادله کند. اگر صاحب خانه رمز در را تا تاریخ مشخص ارسال نکند، قرارداد هوشمند نیز کاملا خودکار مبلغ وثیقه‌ی مستأجر را برمی‌گرداند. این فرایند علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان، پرداخت کارمزدهای واریز و برگشت پول را ازبین برده است.

  شاید هیچ صنعتی بیش‌از بانکداری از به‌کارگیری فناوری بلاک چین در فعالیت‌های تجاری خود کسب سود نکند. مؤسسات مالی بین‌المللی فقط در ساعات اداری و پنج روز هفته فعال هستند. بدین ترتیب اگر فردی قصد داشته باشد مبلغ یک چک را در ساعت ۶ بعدازظهر جمعه به حساب خود واریز کند، تا دوشنبه صبح این پول به حساب فرد واریز نمی‌شود. حتی اگر واریز در ساعات اداری انجام شود، تأیید تراکنش ممکن است به‌دلیل حجم بالای معاملات بانک‌ها تا سه روز طول بکشد. این‌ها مسائلی است که بانکداری امروزی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

  بلاک چین هرگز نمی‌خوابد و تعطیلی ندارد. با ادغام شبکه بلاک چین در بانک‌ها، مشتریان می‌توانند شاهد پردازش تراکنش‌ها در کم‌تر از ۱۰ دقیقا باشند. اساسا افزودن یک بلاک جدید در بلاک چین به این مدت زمان نیاز دارد و اهمیتی ندارد که روز تعطیل یا خارج‌از ساعات اداری درخواست کاربر ثبت شود. علاوه‌بر زمان، طبق تحقیقات و محاسبات انجام‌شده، افراد با استفاده از بانکداری مبتنی بر شبکه بلاک چین می‌توانند سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در انجام خدمات بانکی و کارمزد و بیمه صرفه‌جویی کنند.

  بازی Cryptokitties در نوامبر ۲۰۱۷ میلادی (آبان ۱۳۹۶) راه‌اندازی شد. این بازی یک ماه بعداز راه‌اندازی، درصدر اخبار قرار گرفت؛ زیرا کارکتری کریپتوکیتی که حیوان خانگی مجازی در بازی بود، با قیمتی بیش‌از ۱۰۰ هزار دلار به‌فروش رسید. این بازی نشان داد که چگونه می‌توان از فناوری بلاک چین در صنعت بازی‌های ویدئویی استفاده کرد.

  یکی دیگر از کاربردهای فناوری بلاک چین به‌گفته‌ی بانک سانتاندر استفاده از آن در بازار سرمایه است؛ البته استفاده از این فناوری در شبکه بلاک چین به آسانی استفاده از آن برای انتقال پول نیست.

  در سیستم تجاری بلاک چین توسعه یافته برای دادوستد، هر تراکنش شامل یک Letter of Credit است که از طریق آن خریدار و فروشنده از انجام دقیق معامله اطمینان حاصی می‌کنند.

  برخی رسانه‌ها در تلاش هستند تا با استفاده از بلاک چین یک شبکه‌ی توزیع محتوا ایجاد کنند. برای مثال، در پلتفرم Decent تولیدکنندگان محتوا محصولات خود را در شبکه بلاک چین به‌اشتراک می‌گذارند تا برای آن مشتری پیدا شود. سپس، درصورت پیداشدن خریدار، حق‌الزحمه‌ی محصول بلافاصله پرداخت خواهد شد. همچنین، کام‌کست دیگر شبکه‌ی بلاک چینی است که امکان رزرو آگهی تلویزیونی را برای افراد فراهم می‌کند.

  فناوری بلاک چین با وجود اینکه انرژی زیادی مصرف می‌کند؛ اما تمام قابلیت‌های لازم و ضروری برای مدیریت مصرف انرژی را دارد. برای مثال، در این شبکه می‌توان تمام منابع انرژی را تعریف کرد و اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی هرکاربر و صدور فاکتور را به‌صورت لحظه‌ای انجام داد.

  فناوری بلاک چین به‌خودی خود ماهیت دمکراتیک دارد؛ بنابراین، با کمی خلاقیت می‌توان از آن برای اهداف مستقیم رأی‌گیری انتخابات کمک گرفت. ازجمله قابلیت‌های متناسب با رأی‌گیری در بلاک چین می‌توان به عدم امکان تغییر سابقه‌ی تراکنش‌ها، امنیت جمعی، عدم ردیابی کاربران و دستیابی به اطلاعات افراد و… آن اشاره کرد.

  هر کشوری دارای ثبت احوال است که اطلاعات هویتی افراد از نام گرفته تا تاریخ تولد و فوت و تعداد فرزندان و… را جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات هموراه درحال رشد هستند؛ درنتیجه مدیریت و حفظ امنیت اطلاعات کشورها را با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌کند. شاید وقتش رسیده باشد با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین کار ثبت سوابق اطلاعات شخصی و حفاظت از آن‌ها را تسهیل کنیم.

  محاسبه‌ی مالیات فرایند زمان‌بر و سنگینی است که ازطریق بلاک چین می‌توان آن را به‌راحتی مدیریت کرد و خطای انسانی را به حداقل رساند. به‌خصوص اینکه با کمک این فناوری قطعا می‌توان از فرارهای مالیاتی نیز جلوگیری کرد.

  پرواضح است که بلاک چین نوعی پایگاه داده غیرمتمرکز است که اطلاعات خاصی را با تمام نودهای فعال در شبکه به‌اشتراک می‌گذارد. حال فرض کنید بتوان هرنوع داده‌ای را در آن ذخیره کرد. ازسویی دیگر، امکان اعتبارسنجی و تأیید صحت اطلاعات نیز انقلابی در ذخیره‌سازی اطلاعات اشتراکی ایجاد خواهد کرد.

  مؤسسه‌های درمانی می‌توانند با بهره‌گیری از بلاک چین شیوه‌ی ذخیره‌سازی سوابق بیماران را بازتعریف کنند. ازطریق این فناوری می‌توان سوابق بیماران را در بلاک چین ثبت کرد و به‌گونه‌ای رمزگذاری کرد که فقط دردسترس اشخاص خاصی قرار بگیرند.

  از دیگر کاربردهای بلاک چین می‌توان به تولید توکن غیر قابل معاوضه (NFT)، مبادله‌ی انرژی، خدمات نام دامنه، مدیریت زنجیره تأمین، استفاده از آن در اینترنت اشیاء و خانه‌های هوشمند و… اشاره کرد. این کاربردها هنوز گوشه‌ای از قدرت بلاک چین را نشان می‌دهند و این فناوری هنوز راه درازی را درپیش دارد.؛ زیرا فناوری بلاک چین بسیار انعطاف پذیر است و توانایی زیادی برای ورود به هر بخشی از زندگی بشر را دارد.

  فناوری بلاک چین مانند هر پدیده‌ی دیگری آسیب‌پذیر است و ممکن است تحت حملات قرار بگیرد. طبق تحقیقات منتشرشده، بیش‌از ۴۰ نوع آسیب‌پذیری پلتفرم‌های بلاک چین و ارز دیجیتال را تهدید می‌کند. برای آشنایی بیشتر درباره‌ی نفوذپذیری و هک شبکه بلاک چین به مقاله لینک‌شده مراجعه کنید. درادامه قصد داریم برخی آسیب‌پذیری‌های شبکه بلاک چین را نام ببریم.

  آسیب‌پذیری‌های امنیتی بلاک چین به چهار دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند که هرکدام حملات و سناریوهای هک مختص به‌خود را دارند. این چهار دسته عبارت‌اند از:

  با وجود تمام پیچیدگی‌های موجود در بلاک چین، توانایی‌های این فناوری به‌عنوان روش غیر متمرکز ثبت سوابق تقریبا بدون محدودیت است. ازجمله مزایای استفاده از بلاک چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  فناوری بلاک چین تاکنون شگفتی‌های زیادی آفریده است و دوراز ذهن نیست که در آینده‌ای نزدیک بسیاری از غیرممکن‌ها را ممکن سازد. شاید در آینده شاهد این باشیم که خودروهای برقی خودران و پهپادها از شبکه بلاک چین برای پرداخت خدماتی نظیر ایستگاه‌های شارژ و محل فرود استفاده کنند. نقل‌وانتقال‌های مالی در سطح بین‌المللی به‌ جای چندین روز در عرض چند ساعت انجام شوند و سپس به چند دقیقه برسند.

  در واقع، پیش‌بینی مسیر رشد بلاک چین بسیار دشوارتر از آن است که بتوان به آن فکر کرد. آیا کسی متوجه ظهور و رشد شبکه‌های اجتماعی شد؟ چه کسی پیش‌بینی می‌کرد که کلیک‌کردن روی عکس صورت دوستانمان جای گذراندن وقت با تماشای تلویزیون را می‌گیرد؟ پیش‌بینی‌کنندگان اغلب سرعت وقوع اتفاقات آینده را بیش‌از حد تخمین می‌زنند و درمقابل به تأثیرات اتفاقات در درازمدت توجهی نمی‌کنند.

  اما توانایی‌های صنعت بلاک چین این حس را القاء می‌کند که تغییرات آینده به بزرگی اختراع اولیه‌ی اینترنت خواهد بود. آنچه می‌توان از آن مطمئن بود، بلوغ فناوری بلاک چین و ریشه‌دوانی آن در تمام بخش‌های زندگی بشر در آینده است و با توجه به مسیر طولانی که فقط در ۱۰ سال طی کرده است، وقایع بزرگ‌تر به‌نظر زودتر از آنچه فکر می‌کنیم رقم خواهند خورد.

  بی‌صبرانه منتظریم دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی آینده‌ی فناوری افسانه‌ای بلاک چین را بدانیم. به‌نظر شما مسیر رشد بلاک چین به چه سمتی خواهد رفت؟

  لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

  در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

  داغ‌ترین‌های امروز

  سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

  صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

  زنجیرهٔ بستکی[۱] یا زنجیرهٔ بلوکی[۲] (به انگلیسی: Blockchain)[۳][۴] سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها است. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیرهٔ بستکی این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیرهٔ بلوکی، رمز ارز بیت‌کوین است.

  زنجیرهٔ بلوکی معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند.[۵] زنجیرهٔ بلوکی یک کتابخانه دیجیتالی غیر متمرکز و توزیع شده‌است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا بتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد.[۶][۷] این امر به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد تا به بررسی و حسابرسی معاملات ارزان بپردازند.[۸]اصالت‌سنجی آن‌ها توسط همکاری جمعی توسط اشتراک منافع جمعی خود تأیید می‌شوند.[۹] نتیجه، یک گردش کار قوی است که عدم قطعیت شرکت کنندگان در مورد امنیت داده‌ها یک امر حاشیه‌ای است. استفاده از یک زنجیرهٔ بلوکی ویژگی مشخص تکثیر بی‌نهایت از یک دارایی دیجیتال را حذف می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که هر واحد ارزش تنها یک بار منتقل می‌شود، و مشکل دیرینهٔ هزینه‌های دوگانه را حل کرده‌است. زنجیرهٔ بلوکی به عنوان یک پروتکل رمزنگاری ارزش‌گذاری تعریف شده‌است.[۱۰] این مبادله بر مبنای زنجیرهٔ بلوکی می‌تواند سریع تر، امن‌تر و ارزان‌تر از سیستم‌های سنتی تکمیل شود.[۱۱] زنجیرهٔ بلوکی می‌تواند حقوق عنوان را اختصاص دهد، زیرا رکوردی را فراهم می‌کند که باعث ارائه و پذیرش می‌شود.

  زنجیرهٔ بستکی پایگاه داده توزیع شده و مبتنی بر اجماع است که به صورت مستمر فهرستی از رکوردها (رده‌ها) را که هرکدام به گزینه‌های قبلی فهرست ارجاع می‌دهند حفظ می‌کند و بدین وسیله در مقابله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می‌شود. زنجیره بلوکی خود زیربخشی از فناوری‌های دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) است.[۱۲] زنجیره بلوکی گونه ای از معماری‌های داده مورد استفاده در فناوری دفاترکل توزیع شده است که در آن سوابق تراکنش‌ها در زنجیره‌های متصل به یکدیگر ذخیره می‌شوند.[۱۳][۱۴]

  در این فناوری با وجود کاربران متعددی که به‌طور هم‌زمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند و ممکن است که آن داده‌ها با هم تداخل داشته باشند، شبکه قادر به حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده است و طولانی ترین زنجیره انتخاب می شود و دیگر زنجیره ها نادیده گرفته می شوند. با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده که بلاک چین دارا می‌باشد یکپارچگی بدون کنترل‌کنندهٔ مرکزی حفظ می‌شود.[۱۵]در دفاتر کل توزیع شده مربوط به بیت کوین برای مرتب کردن تراکنش‌ها و ممانعت از تناقض یک مسئلهٔ ریاضی مطرح می‌شود که حل کردنش سخت است اما پس از حل مسئله تأیید درست بودن راه حل، آسان است به این سازوکار، «اثبات کارکرد»(Proof of work) می‌گویند. در روش زنجیرهٔ بلوکی بیت‌کوین کسی می‌تواند تراکنش‌های هر مرحله را مرتب کند که جواب این سؤال سخت را پیدا کرده باشد و هم‌زمان تغییراتی که قصد اعمال آن را دارد (بلوک جدید) با مراحل قبلی زنجیره تناقض نداشته باشد. شیوهٔ کشف عدم تناقض به این صورت است که تراکنش‌های هر بلوک وارد تابع هش می‌شوند و پاسخ آن تابع هش را همه دارند اگر کسی که تراکنش‌ها را مرتب و اضافه می‌کند حتی یک تغییر جزئی در تراکنش‌های قبلی تأیید شده ایجاد کند جواب هش تراکنش‌ها تغیر می‌کند و بدون اینکه افراد نیاز باشد بدانند کدام بخش تغییر کرده می‌توانند با تغییر غیرمجاز مخالفت کنند.[۱۶]

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  اولین کار روی زنجیره بلوک رمزنگاری شده امن در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا توصیف شد.[۱۷] در سال ۱۹۹۲، بایر، هابر و استورنتا درخت درهم‌سازی را به طراحی متصل ساختند، که باعث بهبود کارایی آن شده و اجازه می‌داد که چندین سند در یک بلوک جمع‌آوری شوند.[۱۸][۱۹]

  یک پایگاه داده زنجیره بلوکی که به‌طور خودمختار مدیریت می‌شود از یک شبکه همتابه‌همتا و یک سرور زمانبندی توزیع شده‌استفاده می‌کند. اولین زنجیره بلوک توسط یک فرد ناشناس یا گروهی شناخته شده به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی شد. یک سال بعد به عنوان یک جزء اصلی از بیت‌کوین (ارز دیجیتالی) اجرا شد، جایی که آن به عنوان سرفصل عمومی برای همه معاملات در شبکه عمل می‌کرد.[۶] با استفاده از یک زنجیره بلوکی، بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که برای حل مشکل دوجانبه بدون نیاز به یک سرپرست قابل اطمینان و الهام بخش بسیاری از برنامه‌های اضافی بود.[۲۰][۲۱]

  با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه، زنجیره بلوکی خطراتی را که با ذخیره داده‌ها به‌طور مرکزی نگه داشته می‌شوند حذف می‌کند.[۶] زنجیره بلوکی غیر متمرکز ممکن است از ارسال پیام اَد هاک و شبکه توزیع شده‌استفاده کند.

  شبکه آن دارای نقاط متمرکز آسیب‌پذیری است که کراکرهای کامپیوتر می‌توانند از آن استفاده کنند؛ به همین ترتیب، هیچ نقطه مرکزی از شکست وجود ندارد. روش‌های امنیتی زنجیره بلوکی شامل استفاده از رمزنگاری کلید عمومی است.[۲۰]:۵

  به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین بیت کوین، همه معاملات را می‌توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از جستجوگران بلاک چین که به هر کسی امکان می‌دهد معاملات بصورت زنده را ببیند، به‌طور شفاف مشاهده شود؛ هر گره کپی مخصوص خود از زنجیره را دارد که با تأیید و اضافه شدن بلوک‌های جدید، به روز می‌شود. این بدان معنی است که اگر بخواهید، می‌توانید بیت کوین را به هر کجا که برود ردیابی کنید.[۲۲]

  اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین اتفاق افتاده‌است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه (cryptocurrencies[۲۳]) و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌است[۲۴]

 • شاخص فلزات اساسی
 • فناوری زنجیره بلوکی خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد و در زمینه‌های زیر بکار گرفته خواهد شد:[۲۵]

  این فناوری در گستره وسیعی از کاربردهای مالی و غیر مالی قابل استفاده است برای استفاده از زنجیره بلوکی در صنعت، بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری، پزشکی، مطالعات و پروژه‌های متعددی در جریان است. اینترنت اشیا توزیع شده، زیرساخت امنیتی بدون کلید، خادم‌های نام توزیع شده، دفاتر اسناد رسمی، ذخیره‌سازی توزیع شده و سیستم‌های آموزشی[۲۶] بعضی از کاربردهای این فناوری به‌شمار می‌آیند.

  ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی عمدتاً در کنار خانه‌های افراد قرار گرفته‌است؛ بنابراین وقتی خانه را به سمت محل کار ترک می‌کنند، شارژر بلااستفاده می‌ماند. با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی می‌توان یک پلتفرم بدون واسطه طراحی کرد که به صاحبان خودروهای برقی امکان کسب درآمد می‌دهد. رانندگان از طریق این فناوری دستگاه‌های شارژر را از صبح تا عصر به اشتراک می‌گذارند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. به این شکل تعداد ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در کالیفرنیا از چند عدد به چند صد عدد رسیده‌است.[۲۷][منبع نامعتبر؟]

  زنجیره بلوکی یکی از اصلی ترین فناوری های نوآورانه است که انقلابی در مدیریت زنجیره تأمین دیجیتال ایجاد می کند. از آنجا که زنجیره های تأمین پیچیده تر می شوند ، گروگذاران بیشتری را درگیر می کنند و عمدتاً به تعدادی از واسطه های خارجی متکی هستند ، زنجیره بلوکی به عنوان یک رقیب قدرتمند برای از هم پیچیدن همه داده ها، اسناد و تبادلات ارتباطی که در اکوسیستم زنجیره تأمین اتفاق می افتد ، ظاهر شد.

  در حالی که موارد استفاده از زنجیره تأمین زنجیره بلوک هنوز در حال ظهور هستند ، تعدادی از نمونه های موفق نشان می دهند که مدیران می توانند مزایای بزرگی را از زنجیره بلوکی دریافت کنند ، از صرفه جویی در هزینه ها، ردیابی و افزایش کارایی تا مدل های عملیاتی جدید ،برای مدیریت زنجیره تأمین، فناوری زنجیره بلوکی مزیت‌های زیادی را به همراه دارد. زنجیره بلوکی می‌تواند برای دنبال کردن حرکت کالاها، مبدأ آن‌ها، تعداد و … به کار رود. در نتیجه سطح جدیدی از شفافیت را برای اکوسیستم B2B به ارمغان می‌آورد. همچنین ساده کردن فرایندهایی مانند انتقال مالکیت، بیمه، فرایند تولید و پرداخت از دیگر مزایای استفاده از زنجیره بلوکی است.[۲۸]

  زنجیره بلوکی می تواند ردیابی شفاف و دقیق تری از زنجیره تامین را فراهم کند: سازمان ها می توانند دارایی های فیزیکی را دیجیتالی کرده و یک سابقه ثابت غیر متمرکز، از کلیه معاملات ایجاد کنند تا امکان پیگیری دارایی ها از تولید تا تحویل، و یا استفاده توسط کاربر نهایی را فراهم کند. افزایش شفافیت زنجیره تأمین دید بیشتری را هم برای مشاغل و هم برای مصرف کنندگان فراهم می کند.

  زنجیره بلوکی می تواند شفافیت زنجیره تامین را به خصوص در زمینه هایی مانند تقلب در کالاهای با ارزش مانند الماس و داروهای دارویی کاهش یابد. زنجیره بلوکی می تواند به شرکت ها کمک کند تا درک کنند که چگونه مواد اولیه و کالاهای نهایی از طریق هر پیمانکار فرعی منتقل می شود و زیان سود حاصل از تجارت تقلبی و بازار خاکستری را کاهش دهد و همچنین با کاهش یا از بین بردن تأثیر محصولات تقلبی ، اعتماد به نفس را در کاربران نهایی در بازار افزایش می دهد.

  علاوه بر این ، مشاغل می توانند کنترل بیشتری بر ساخت قراردادهای برون سپاری شده داشته باشند. زنجیره بلوکی به همه طرفهای یک زنجیره تأمین مربوطه امکان دسترسی به همان اطلاعات را می دهد ، به طور بالقوه ارتباطات را کاهش می دهد یا خطاهای داده را انتقال می دهد. زمان کمتری می تواند برای تأیید اعتبار داده ها صرف شود و بیشتر می تواند صرف ارائه کالاها و خدمات شود – یا بهبود کیفیت ، کاهش هزینه یا هر دو.
  سیستم زنجیره بلوکی به ویژه در زمینه های زیر، به کار مدیریت زنجیره تامین می آید:

  زنجیره بلوکی، کاربردهای متفاوتی در حوزه‌ی سلامت و خدمات درمانی دارد. با استفاده از این فناوری، اطلاعات بیماران در محیطی امن ثبت و نگه داری می‌شود. یکی از مشکلاتی که پزشکان و مراکز درمانی با آن رو به رو هستند، دشواری انتقال اطلاعات بیماران است؛ که این موضوع ممکن است به اتفاقاتی ناگوار بینجامد. با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی، اطلاعات بیمار از یک بیمارستان به بیمارستانی دیگر یا سایر تیم درمان منتقل می‌شود.

  زنجیره بلوکی همچنین می‌تواند در ردیابی دارو و انتقال مطمئن‌تر آن نیز موثر باشد؛ زیرا می‌توان از این طریق مسیری را که دارو از محل تولید تا مقصد طی می‌کند، دنبال کرد.

  می‌توان از این فناوری در دوران پاندمی کرونا برای ثبت اطلاعات کسانی که تست داده‌اند و بدنشان در برابر این ویروس ایمن بوده، استفاده کرد. این اطلاعات می‌تواند برای کارفرماها، دولت‌ها و شرکت‌های هواپیمایی مفید باشد. زنجیره بلوکی همچنین به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کمک می‌کند تا تجهیزاتی که به آن نیاز دارند را ثبت کرده و با استفاده از این فناوری آن‌ها را تهیه کنند. [۲۹][۳۰]

  رویکردهای سنتی برای جمع آوری مالیات دارای نقص‌هایی است. فرار مالیاتی و کلاهبرداری نیز تقریباً در همه دولت‌ها شایع است. افراد و مشاغل می‌توانند از پیچیدگی‌های مالیاتی، برای اجتناب و فرار مالیاتی استفاده کنند.

  فناوری بلاکچین به دلیل غیرمتمرکز بودن، بدون واسطه بودن، شفافیت و امنیت، تأثیر زیادی در نحوه ثبت مالیات بخصوص مالیات بر ارزش افزوده داشته و به مبارزه با کلاهبرداری مالیاتی کمک خواهد کرد. این فناوری می‌تواند ساختار مالیاتی را به شدت تغییر دهد. این قابلیت به واسطه اجرای قراردادهای هوشمندی است که می‌توانند فرایند پرداخت، انتقال و ضبط دارایی را به صورت خودکار انجام دهند و محاسبات مربوط به مالیات کارآمدتر و با هزینه و زمان کمتری انجام شود. علاوه بر این بلاکچین می‌تواند زمینه را برای سطوح پیشرفته تر شفافیت، امنیت و گزارش‌دهی فراهم کند.

  تعریف بلاکچین اغلب مالیات‌های غیرمستقیم را در ذهن متبادر می‌کند. این مالیات‌ها شامل مالیات‌های مبتنی بر مصرف از جمله مالیات بر ارزش افزوده (VAT)، مالیات بر کالا و خدمات GST))، مالیات بر فروش، عوارض گمرکی و مالیات بر عوارض زیست محیطی است. این مالیات‌ها اغلب از زنجیره معاملات و بدهی‌های مالیاتی آنها پیروی می‌کنند و تعهدات غالباً توسط رویدادهای کلیدی که باید به طور مستند ثبت و ضبط شوند، ایجاد می‌شوند. این وقایع شامل انجام یک خدمت یا تحویل کالا، انعقاد قرارداد، ساخت یک محصول و با یک عمل واردات یا صادرات کالا و خدمات می‌باشد.

  از آنجا که معاملات در بلاکچین سابقه‌ای فوری و با قابلیت ردیابی دارند، زمان کار کارگزاران مالیاتی به شدت کاهش می‌یابد. به جای ثبت و بررسی سوابق بانکی در ماههای سال، می‌توان از قرارداد هوشمند برای پرداخت مالیات بر مبادله، به صورت خودکار استفاده کرد. این فرایند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. زیرا دولت نیازی به صرف منابع زیادی برای جمع آوری و سازماندهی مالیات‌ها ندارند. همچنین تکمیل اظهارنامه مالیاتی نیز فرایندی طولانی و خسته کننده برای شهروندان نخواهد بود.

  مراکز سیاست پژوهی مختلف دنیا در تلاش برای درک فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری زنجیره بلوکی برای منافع ملی خودشان هستند. همه کشورهای عضو شورای امنیت منجمله، روسیه، چین، فرانسه، ایالات متحده آمریکا و انگلیس در مراکز سیاست پژوهی پارلمانی و دولتی خود در حال ارزیابی این فناوری و راه‌های به‌کارگیری آن هستند. ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که بسیاری از قوانین و مقررات مصوب در ایران که زمانی نسبت به فناوری خنثی تصور می‌شدند امروزه به صورت‌های متنوعی قابل اجرا خواهند بود، یعنی قانون گذاران از یک طریقه اجرای قانون که با فناوری آن عصر قابل اجرا بوده‌است حمایت کرده‌اند و فناوری زنجیره بلوکی در صورت عملیاتی شدن می‌تواند تغییر بسیاری از قوانین کشور ایران را ممکن سازد. تغییر ساختار از متمرکز به توزیع شده یکی روندهایی است که این فناوری در اجرایی سازی آن کمک خواهد کرد. استفاده از این فناوری در انتخابات و رای‌گیری که نیازمند همکاری دو دستگاه شورای نگهبان و وزارت کشور است نیز قابل بررسی ذکر شده‌است.[۱۶]
  گرچه مخاطرات امنیتی بکارگیری این فناوری در بعضی منابع مورد بررسی قرار گرفته‌است.[۳۱]

  علی رغم وجود چند ساله این ایده و حتی رخ دادن اقداماتی عملی در راستای پیاده سازی آن ، رای گیری و برگزاری انتخابات سیاسی و شهروندی بر مبنای زنجیره بلوک (حداقل با فناوری و راهکار های کنونی) غیر ممکن و غیر کاربردی می نماید. اشکالاتی بنیادی متوجه این ایده است ، اشکالاتی که به ذات فناوری زنجیره بلوک و غیر متمرکز بودن بر می گردد.[۳۲] [۳۳] [۳۴] [۳۵] از جمله ایرادات می توان به این موارد اشاره کرد :

  برای کسب اطمینان از صحت روند انتخابات باید یک نهاد متمرکز رای دهندگان را تائید هویت کند. در غیر این صورت نمی توان با قاطعیت فهمید آیا تمام واجدین شرایط یک حق رای دریافت کرده اند یا هنگام فوت یک شخص حق رای از او سلب شود و مسائلی از این قبیل. ورود چنین قدرتی جنبه غیر متمرکز بودن رای گیری با زنجیره بلوک را زیر سئوال می برد و هزینه های اجرایی متعددی را نیز تحمیل می کند. در حقیقت همچنان در رای گیری با زنجیره بلوک به یک نهاد قدرت متمرکز با توانایی اعطا و سلب حق رای نیاز است. [۳۲] [۳۳]

  اعمال مجرمانه ای مانند خرید رای یا اجبار به انتخاب شخصی خاص در این روش می تواند بسیار آسان و در سطحی گسترده رخ دهد چرا که دیگر احتیاجی به حضور فیزیکی در مراکز رای گیری و … نیست. خرابکاران می توانند با پرداخت پول حق رای شهروندی را تا انتها عمرش در اختیار بگیرند و به جای او رای دهند یا شرکتی با تهدید به اخراج یا کسر حقوق بالاجبار کارکنانش را به انتخاب شخصی خاص سوق دهد. [۳۲] [۳۳]

  حتی در کشور های توسعه یافته بسیاری از مناطق دارای پوشش مخابراتی نیستند و طبیعتا حق رای از ساکنین این مناطق سلب خواهد شد یا این فرآیند با سختی مواجه خواهد شد. روی دیگر عدم دانش عمومی نسبت به فناوری زنجیره بلوک و توانایی کارکردن با دستگاه های الکترونیک است. [۳۲] [۳۳]

  زنجیره بلوک فناوری نسبتا جدیدی است و نگرانی های متعددی در مورد آن وجود دارد و می توان به روش های متعددی در آن خلل ایجاد کرد که در فرآیند انتخابات ابدا پذیرفته شده نیست. [۳۳]

  زمانی که شخصی به صورت متمرکز تائید هویت شود ، امکان شناسایی و رهگیری انتخاب هایش بر اساس شفافیت زنجیره بلوک فراهم می شود. طبیعتا این اقدام نقض حریم خصوصی بسیاری است و می تواند زمینه را برای اعمال نفوذ های متعددی را فراهم کند. برای مثال حزب سیاسی خاصی ، رای دهندگان به دیگر احزاب را به طریقی تنبیه کند. [۳۲] [۳۳]

  گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵، ده درصد تولید ناخالص داخلی جهان بر روی تکنولوژی زنجیره بلوکی ذخیره خواهد شد.[۳۶][۳۷]

  ۳۴.http://www.ibena.ir/news/112216/پتانسیل-بلاکچین-در-تحقق-درآمدهای-مالیاتی


  Distributed Ledger Technology: beyond block chainDownloads-icon


  https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/492972/gs-16-1-distributed-ledger-technology.pdfDownloads-icon


  Bitcoin: A Primer for PolicymakersDownloads-icon


  http://mercatus.org/sites/default/files/Brito_BitcoinPrimer.pdfDownloads-icon


  Going from Bad to Worse: From Internet Voting to Blockchain VotingDownloads-icon

  رمزارزها مانند بیت‌کوین و اتریوم توسط یک فناوری به نام بلاک‌چین تامین می‌شوند. در ابتدایی‌ترین حالت، بلاک‌چین لیستی از معاملات است که هر کسی می‌تواند مشاهده و تایید کند.

  به گزارش اقتصادآنلاین، به عنوان مثال بلاک‌چین بیت‌کوین، شامل هر سابقه ارسال یا دریافت بیت‌کوین توسط شخص است. بلاک‌چین امکان انتقال ارزش به صورت آنلاین و بدون نیاز به واسطه‌ای مانند بانک یا کارت‌های اعتباری را فراهم می‌کند.

  تصور کنید یک جایگزین جهانی و باز برای هر خدمات مالی که امروز استفاده می‌کنید، با کمی بیش از یک گوشی هوشمند و اتصال به اینترنت، قابل دسترس است.

  تقریبا همه ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت‌کوین، اتریوم، بیت‌کوین کش و لایت کوین از طریق شبکه‌های بلاک‌چین امنیت دارند. این بدان معناست که دقت آنها به طور مداوم توسط مقدار زیادی قدرت محاسباتی تایید می‌شود.

  لیست معاملات موجود در بلاک‌چین برای اکثر رمزارزهای پایه اساسی است. زیرا این امکان را می‌دهد که پرداخت‌های ایمن بین افرادی که یکدیگر را نمی‌شناسند بدون نیاز به مراجعه به یک رابط تایید شخص ثالث مانند بانک انجام شود.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  با توجه به رمزنگاری این شبکه‌ها، پرداخت از طریق بلاک‌چین می‌تواند ایمن‌تر از معاملات استاندارد توسط کارت اعتباری باشد. به عنوان مثال هنگام پرداخت بیت‌کوین، نیازی به ارائه اطلاعات حساس ندارید. این بدان معناست که احتمال به خطر افتادن اطلاعات مالی یا سرقت هویت شما صفر است.

  بلاک‌چین‌ها برای کشف تحقیقات پزشکی، بهبود دقت سوابق مراقبت‌های بهداشتی، ساده کردن زنجیره‌های تامین و خیلی چیزهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  با توجه به ماهیت رمزنگاری این شبکه‌ها، پرداخت از طریق بلاک‌چین می‌تواند از معاملات استاندارد کارت‌های اعتباری امن‌تر باشد.

  جهانی هستند: به این معنا که ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند به سرعت و با قیمت ارزان به سراسر جهان فرستاده شوند.

  امنیت حریم خصوصی را افزایش می‌دهند: پرداخت‌های پول دیجیتالی نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی شما ندارند، که از شما در برابر هک شدن و یا سرقت هویت محافظت می‌کند.

  باز (متن باز) هستند: از آنجا که هر معامله در شبکه‌های پول دیجیتالی به صورت عمومی در قالب بلاک‌چین منتشر می‌شود، هر کسی می‌تواند آنها را بررسی کند. این امر جایی برای دست‌کاری معاملات، تغییر عرضه پول یا تنظیم قوانین میان بازی باقی نمی‌گذارد. نرم افزاری که هسته اصلی این ارزها را تشکیل می‌دهد آزاد و متن باز است. بنابراین هر کسی می‌تواند کد را بررسی کند.

 • سهام یاب سرمد
 • به این فکر کنید که چه مقدار از زندگی مالی خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهید. از خرید کردن تا سرمایه‌گذاری – و اینکه چگونه هر یک از این معاملات نیاز به یک بانک یا یک شرکت کارت اعتباری یا پردازنده پرداخت مانند پی پال دارد. بلاک‌چین اجازه این معاملات را بدون هیچ گونه واسطه، هزینه و پیچیدگی اضافی می‌دهد.

  بیت‌کوین شکلی از پول دیجیتال است و تکنولوژی اساسی که این امر را ممکن می‌سازد بلاک‌چین است.

  هزاران نفر، از ارزهایی که بیت‌کوین، لایت کوین، تزوس و تعداد بیشمار دیگری از ارز های دیجیتال دیگر را تامین می‌کنند تا تعداد فزاینده‌ای که هیچ ارتباطی با پول دیجیتال ندارند.

  زنجیری را که ممکن است برای لنگر کشتی استفاده کنید، تصور کنید. اما در این مورد، هر لینک روی زنجیره یک تکه از اطلاعات است که شامل داده‌‌های معامله است. در بالای این زنجیره می‌بینید که امروز چه اتفاقی افتاده و همینطور که به سمت پایین زنجیره حرکت می‌کنید، به مراتب معاملات قدیمی‌تر را می‌بینید و اگر تمام راه را تا لنگر کشتی در انتهای لنگرگاه دنبال کنید همه تراکنش‌ها را در تاریخچه آن پول دیجیتالی خواهید دید که به بلاک‌چین مزایای امنیتی قدرتمندی می‌دهد: این یک سابقه باز و شفاف از کل تاریخچه ارز دیجیتال است. اگر کسی تلاش کند که تراکنش را دست‌کاری کند، باعث می‌شود که لینک شکسته شود، و کل شبکه خواهد دید که چه اتفاقی افتاده‌ است.

  روش دیگری که مردم اغلب بلاک‌چین را با آن توصیف می‌کنند این است که بلاک‌چین یک دفترکل است (‌گاهی اوقات شما عبارات دفترکل توزیعی یا دفترکل تغییرناپذیر را خواهید شنید مثل دفتر کل بانک) ‌که مشابه ترازنامه بانک است.

  بلاک‌چین تمام پول در حال جریان را از طریق شبکه و خارج از آن ردیابی می‌کند. اما بر خلاف کتاب‌های بانکی، بلاک‌چین رمزنگاری شده توسط هیچ فرد یا سازمانی از جمله بانک‌ها و دولت‌ها نگهداری نمی‌شود. در واقع بلاک‌چین اصلا متمرکز نیست. در عوض، توسط یک شبکه نظیر به نظیر بزرگ از کامپیوترها که نرم‌افزار متن باز را اجرا می‌کنند، ایمن می‌شود. شبکه به طور مداوم در حال بررسی و تضمین دقت بلاک‌چین است.

  ارز دیجیتال جدید از کجا آمده است؟ هر از گاهی حدودا هر ده دقیقه یکبار در حوزه بیت‌کوین یک قطعه جدید از اطلاعات معامله (‌یا یک بلوک جدید) ‌به زنجیره اطلاعات موجود اضافه می‌شود. در عوض کمک به قدرت محاسباتی آن‌ها برای حفظ بلاک‌چین، شبکه به شرکت کنندگان مقدار کمی ارز دیجیتال پاداش می‌دهد.

  یک بلاک‌چین رمزنگاری شده در سراسر شبکه ارز دیجیتال توزیع می‌شود. هیچ شرکت، کشور، یا شخص ثالث بر آن نظارت ندارد و هر کسی می‌تواند در آن شرکت کند. شبکه به طور مداوم در حال بررسی و تضمین دقت بلاک‌چین است.

  شبکه پول دیجیتالی به هر کاربر یک “آدرس” منحصر به فرد اختصاص می‌دهد که از یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی تشکیل شده‌ است. هر کسی می‌تواند از طریق کلید عمومی شما پول بفرستد که شبیه به یک آدرس ایمیل است. زمانی که می‌خواهید پول خود را خرج کنید، از کلید خصوصی خود استفاده می‌کنید که در واقع کلید شخصی و رمز ورود شما برای ثبت دیجیتالی معاملات است. راحت‌ترین راه برای مدیریت پول دیجیتالی از طریق نرم‌افزاری به نام کیف پول است.

  یک شخص یا گروهی با استفاده از نام ساتوشی ناکاموتو یک کاغذ سفید آنلاین منتشر کرد که اصول نوع جدیدی از پول دیجیتال به نام بیت‌کوین را در اواخر سال ۲۰۰۸ توضیح می‌داد. هر رمزارزی از آن زمان به بعد، تکامل ایده‌های مطرح‌ شده در این مقاله است.

  هدف ناکاموتو ایجاد پول دیجیتال بود که معاملات آنلاین بین دو فرد ناشناس را در هر نقطه از جهان بدون نیاز به شخص ثالث مانند یک شرکت، کارت اعتباری یا یک پردازشگر پرداخت مانند پی پال ممکن سازد.

  این به سیستمی نیاز داشت که مشکل هزینه مضاعف را از بین ببرد که در آن فرد ممکن است از همان پول بیشتر استفاده کند. راه‌حل، شبکه‌ای است که به طور مداوم حرکت بیت‌کوین را تایید می‌کند. این شبکه، بلاک‌چین است.

  هر تراکنش بیت‌کوین توسط یک شبکه جهانی از کامپیوترها فراتر از کنترل هر شخص، شرکت یا کشور ذخیره و تایید می‌شود. پایگاه ‌داده‌ای که تمامی این اطلاعات را در اختیار دارد، بلاک‌چین نامیده می‌شود. بیت‌کوین‌ها از طریق شبکه بزرگ و غیرمتمرکز (‌که به عنوان شبکه نظیر به نظیر نیز شناخته می‌شود)‌ کامپیوترها “استخراج می‌شوند” که به طور مداوم صحت بلاک‌چین را تایید و تضمین می‌کنند.

  ماینرها درعوض کمک به قدرت محاسباتی آن‌ها در بلاک‌چین، مقدار کمی ارز رمزنگاری شده پاداش می‌گیرند. هر تراکنش بیت‌کوین در دفترکل منعکس می‌شود و اطلاعات جدید به صورت دوره‌ای در یک “بلوک” جمع‌آوری می‌شود که به تمام بلوک‌های قبلی اضافه می‌شود.

  از قدرت محاسبات جمعی ماینرها برای اطمینان از صحت دفتر کل رو به رشد استفاده می‌شود. بیت‌کوین نمی‌تواند جدا از بلاک‌چین باشد. هر بیت‌کوین جدید بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شود، به طوری که هر تراکنش بعدی با تمام سکه‌های موجود انجام می‌شود. در عوض کمک به قدرت محاسباتی آن‌ها در بلاک‌چین، ماینرها با مقدار کمی ارز رمزنگاری شده پاداش می‌گیرند.

  ایده بلاک‌چین به یک پلتفرم تبدیل شده ‌است که طیف گسترده‌ای از کاربردها را می‌توان بر روی آن ساخت و هنوز هم یک تکنولوژی جدید و به سرعت در حال توسعه است، اما بسیاری از کارشناسان پتانسیل بلاک‌چین برای تغییر روش زندگی و کار ما را مشابه پروتکل‌های اینترنت عمومی بالقوه مانند  HTMLدر روزهای اولیه شبکه جهانی وب توصیف کرده‌اند.

  بلاک‌چین‌های بیت‌کوین کش و لایت کوین مشابه بلاک‌چین بیت‌کوین اصلی عمل می‌کنند. بلاک‌چین اتریوم تکامل بیشتری از ایده دفترکل توزیع شده ‌است، زیرا بر خلاف بیت‌کوین بلاک‌چین صرفا برای مدیریت پول دیجیتال طراحی نشده است.

  گفته می‌شود اتریوم یک ارز رمزنگاری شده است و قطعا می‌تواند برای ارسال ارزش به شخص دیگری مورد استفاده قرار گیرد به بلاک‌چین اتریوم بیشتر شبیه به یک پلتفرم محاسباتی قدرتمند و بسیار انعطاف‌پذیر فکر کنید که به کدگذاران اجازه می‌دهد تا به راحتی تمامی انواع برنامه‌های کاربردی که از بلاک‌چین استفاده می‌کنند را بسازند.

  برای مثال، یک موسسه خیریه را تصور کنید که می‌خواهد هر روز برای یک سال به هزاران نفر پول بفرستد. با “اتریوم”، این فقط چند خط رمز دارد یا شاید شما یک سازنده بازی ویدیویی هستید که می‌خواهد چیزهایی مانند شمشیر و زره بسازد که می‌تواند خارج از خود بازی مبادله شود؟ اتریوم برای انجام این کار نیز طراحی شده ‌است.

  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به

  میباشد و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.

  اگر بیت کوین را می شناسید احتمالا در این بین نام بلاک چین (Blockchain) به گوشتان خورده است. در ادامه مطلب سعی داریم این مبحث از دنیای فناوری که بلاک چین چیست و کاربردهای آن را به زبان ساده توضیح دهیم.

  در چند سال اخیر افراد بی شماری در مورد خرید و فروش بیت‌کوین و قابلیت‌های این ارز دیجیتال صحبت می‌کنند. از افراد تازه کار تا حرفه ای های دنیای فناوری ارزهای دیجیتال، همگی به این پدیده‌ی نوظهور و خاص قرن حاضر علاقه‌مند شده‌اند. اما افراد کمی در مورد اصلی ترین فناوری زیرساختی بیت‌کوین یعنی بلاک‌چین(Blockchain) که در واقع اساس بیت کوین بر پایة این تکنولوژی بنا شده است تحقیق کرده و اطلاعات کافی دارند. حتی در مورد این واقعیت که بلاک چین فقط به بیت کوین محدود نمی‌شود و هر نوع ارز دیجیتال دیگر نیز بر پایه همین فناوری ساخته شده اطلاعات چندانی ندارند.

  گذری بر تاریخچه بیت کوین

  فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ یک مقاله منتشرکرد. در این مقاله سعی کرد، به مفهوم بیت کوین به عنوان یک پول نقد الکترونیکی و نحوه کارکرد آن برای ارسال و دریافت پول بین دو نفر بدون واسطه و ناشناس بپردازد. از آنجایی که بیت‌کوین برای عملکرد خود از رمزنگاری استفاده می‌کند، دسته‌بندی ارز رمزنگاری شده برای آن پیشنهاد شد. البته اصطلاح ارز دیجیتال نیز از آن زمان رواج پیدا کرد.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  هدف بیت‌کوین چه بود؟ در درجه اول هدفش تراکنش‌های مالی بود؛ اما در درجه بعدی محققان با بررسی فناوری زیرساختی آن، متوجه ظرفیت های بالای آن برای استفاده در صنایع دیگر شدند. ظرفیتی که می‌توانست برنامه های حرفه ای با رویکرد تکنولوژی مدرن برای صنایع مختلف بسازد. و این گونه بلاک‌چین، عنوانی بود که برای این فناوری زیرساختی وتاثیرگذار استفاده شد.

  بلاک چین چیست؟

  ما برای انجام یک تراکنش مالی از یک واسطه نظیر بانک استفاده می‌کنیم. اما بلاک چین این امکان را به خریداران و فروشندگان (ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان پول مجازی) می‌دهد که به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و نیاز به یک شخص ثالث به عنوان واسطه از بین برود. این شکل از تراکنش را «همتا به همتا» می‌نامند.

  بلاک چین از رمزنگاری به منظور ایجاد امنیت درتبادلات و حتی خرید و فروش ارزدیجیتال استفاده می‌کند. بر خلاف سیستم‌های بانکی که دارای یک موقعیت مشخص و در اصطلاح متمرکز عمل می‌کنند، مرکزداده‌ای که بلاک چین‌ها در آن قرار دارند کاملا غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان پخش هستند. محل نگهداری بلاک چین‌ها را در اصطلاح «دفتر کل توزیع شده» می‌نامند. این دفتر کل برای همه اعضای شبکه و با جزئیات در دسترس است و حتی حساب، کتاب‌ها برای همه به‌صورت شفاف وجود دارد. این شبکه در واقع زنجیره‌ای از رایانه‌هایی است که درستی تراکنش‌های صورت گرفته بین شما و طرف مقابل‌تان را تایید می‌کنند و پس از تایید، آن را نیز به بلاک چین اضافه می‌کنند.

 • فسديد
 •  ساختار بلاک چین به زبان ساده

   هر یک از بلوک های موجود در بلاک چین از قسمت های دیجیتالی اطلاعات که شامل سه بخش است تشکیل شده اند:

  ۱) اطلاعات مربوط به تراکنش های شما: به عنوان مثال تاریخ، زمان و مبلغ آخرین خرید بیت کوین شما.

  ۲) اطلاعات  شرکت کنندگان در معاملات: استفاده از امضای دیجیتال به جای نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی با استفاده از یک “امضای دیجیتال” منحصر به فرد ثبت می شود.

  ۳) هر بلوک اطلاعات متمایزی با دیگر بلوک ها دارد: همانطور که هریک از ما اثر انگشت داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز شویم، هر بلوک کد منحصر به فردی به نام “هش” (hash) را ذخیره می کند که به ما امکان می دهد آن را از هر بلوک دیگر تشخیص دهیم. به این ترتیب بلوکهای مربوط به دو معامله با جزئیات یکسان، به دلیل کدهای منحصر به فرد آنها، از هم قابل تفکیک هستند.

  بلاک چین چگونه کار می کند؟

  بیایید برای درک بهتر کارکرد بلاک چین به تراکنش های بیت کوین بپردازیم. بلاک چین تمامی اطلاعات و جزییات تک تک تراکنش‌های صورت گرفته با این ارز دیجیتال را در خود ذخیره می‌کند و اگر یک کاربر بخواهد یک بیت کوین را بیش از دو بار معامله (یعنی کلاهبرداری کند) مانع آن می شود.

  هر بلوک زمانی که داده های جدید را ذخیره می کند به بلاک چین اضافه می شود. و این گونه با زنجیره ای از چندین بلوک که بهم وصل شده اند عنوان کلی بلاکچین پدید می آید برای اینکه یک بلوک به بلاک چین اضافه شود، باید چهار اتفاق رخ دهد:

  ۱) یک معامله باید انجام شود.

  ۲) پس از خرید، معامله شما باید تأیید شود. این کار را  شبکه رایانه ها که بیش از هزاران رایانه هستند و در سراسر جهان گسترده اند انجام می دهند. این شبکه از طریق رایانه بررسی می کند که معامله مطابق سفارش شما انجام شده باشد.

  ۳) جای ذخیره هر معامله باید در دل یک بلوک باشد. پس از تأیید درستی معامله شما، اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ثبت می شود. در آنجا، اطلاعات معامله شما در کنار بی شمار تراکنش مشابه قرار می گیرد.

  ۴) به هر بلوک باید هَش (کد) داده شود: پس از تأیید همه معاملات یک بلوک، باید به آن بلوک یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هَش داده شود. پس از گرفتن هَش اختصاصی، آن بلوک به بلاک چین اضافه می شود.

  چرا بلاک چین اهمیت دارد؟

  فناوری بلاک چین و کاربردهایش بی نظیر و نامحدود است تقریبا می‌تواند در هر چیزی که تراکنش پذیر باشد از جمله نقل و انتقال پول، کالا یا املاک کاربرد داشته باشد.

  بلاک چین بزرگترین مانع کلاهبردارن است، ‌ زیرا هر نوع معامله صورت گرفته با تمام جزییات آن در دفتر کل ثبت شده و همه طرفین معامله می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند.

  بلاک چین برای چه کسانی در دسترس است؟

  هر کسی در هر جای دنیا که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند از آن در تراکنش‌های خود استفاده کند.

  با این وجود پژوهش‌های بسیاری که صورت گرفته نشانگر افزایش استفاده از این فناوری در دهه آینده است، علاقه به حوزه بلاکچین در دنیا رو به افزایش است ارائه دوره های دانشگاهی بلاکچین، برگزاری انواع کنفرانس ها و همایش های این حوزه، استفاده بانک‌ها و موسسات مالی، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های فناوری از آن به عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌ها، کاهش خطاهای سیتمی و افزایش کیفیت ارائه خدمات خود دلیلی بر این مدعاست.

   هنگامی که شما با هر رایانه ای که به شبکه بلاک چین متصل می شود یک کپی یا نسخه بروزرسانی شده از بلاک چین دارید، بنابراین هزاران یا میلیونها در مورد بیت کوین نسخه از همان بلاک چین در دسترس کاربران قرار دارد و به نوعی محتویات بلاک چین برای همه قابل مشاهده است.

   این  حجم از گستردگی اطلاعات بلاک چین در شبکه ای از رایانه ها دستکاری اطلاعات را دشوارتر می کند، زیرا یک هکر نیاز به دستکاری هر نسخه از بلاک چین در شبکه دارد که با این همه نسخه موجود تقریباً غیر ممکن است.

  از سوی دیگر، با نگاهی به بلاک چین بیت کوین، خواهید دید که شناسایی کاربران عملا غیرممکن است، زیرا اگرچه تراکنش های ثبت شده در بلاکچین کاملاً ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی کاربران تنها محدود به امضای دیجیتال یا نام کاربری آنها است. با این وجود سوالی که در اینجا پیش می آید بلاک چین چگونه می تواند امنیت کاربران را تامین می کند و به آن اعتماد کرد؟

  بلاک چین چگونه امنیت کاربران را تامین می کند؟

   روش های بلاک چین برای ایجاد امنیت و اعتماد کاربران:

  بلوک های جدید همیشه به شکل خطی و به ترتیب زمانی اضافه می شوند. بنابراین بلوک های جدید همیشه به پایان بلاک چین اضافه می شوند. هر بلوک در زنجیره دارای موقعیتی است به نام ارتفاع (height).

  پس از اضافه شدن یک بلوک به انتهای بلاک چین دیگر کار تمام است و برگرداندن و دستکاری بلوک برای تغییر محتوای آن بسیار دشوار خواهد بود. زیرا هر بلوک با هش اختصاصی به خود، و همچنین هش مربوط به بلوک قبل از آن علامت گذاری شده است.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  کدهای هش از طریق یک عملکرد ریاضی ایجاد می شوند که اطلاعات دیجیتال را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. در صورتی که این اطلاعات به هر طریق دستکاری و ویرایش شود، کد هَش نیز تغییر خواهد کرد. فرض کنیم یک هکر سعی کند اطلاعات تراکنش شما را دستکاری کند تا مجبور شوید بهای خرید خود را دوباره بپردازید. همین که اطلاعات معامله شما ویرایش شود هَش بلوک تغییر می کند؛ بلوک بعدی در زنجیره هنوز حاوی هَش قدیمی است و  قاعدتاً هکر باید آن را هم به روزرسانی کند؛ و سپس بلوک بعدی تا آخر به این ترتیب است، محاسبه مجدد همه این هَش ها به قدرت محاسباتی عظیم و غیرقابل تصوری نیاز دارد. به عبارت دیگر، پس از اضافه شدن یک بلوک به بلاک چین، ویرایش آن بسیار دشوار و حذف آن غیرممکن خواهد بود.

  بلاک چین چه مشکلات و محدودیت هایی دارد؟

  ۱) اصطلاحات تخصصی: فناوری بلاک چین به دلیل نوظهوری دارای مجموعه واژگانی کاملا جدید است. خوشبختانه در طول این چند سال تلاش های متعددی در زمینه ارائه واژه نامه ها، تعاریف و فهرست های کامل و آسان انجام شده است.

  ۲) گستردگی شبکه : باید شبکه ای بزرگ از کاربران وجود داشته باشد که بلاک چین ها به سود کامل برسند. و همچنان بر سر این که آیا این گستردگی ایراد مهمی برای برخی از پروژه های مجاز بلاک چین ها هست یا نه بحث وجود دارد.

  ۳) هزینه تراکنش ها، سرعت شبکه : تبادلات بیت کوین که در چند سال اول حضورش تقریبا رایگان اعلام شد، اکنون هزینه های قابل توجهی دارد.

  ۴) نقص امنیتی غیرقابل اجتناب : در بیت کوین و سایر بلاک چین ها یک نقص امنیتی قابل توجه وجود دارد: اگر بیش از نیمی از رایانه هایی که به عنوان گره در شبکه فعالیت می کنند دروغ بگویند (دقت داشته باشید بیش از نیمی از رایانه ها)، دروغ به حقیقت تبدیل می شود. این نقص “حمله ۵۱ درصد” نامیده می شود و ساتوشی ناکاموتو در زمان راه اندازی بیت کوین به آن اشاره کرد. به همین دلیل استخرهای استخراج بیت کوین توسط جمع به دقت مورد نظارت قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس ناآگاهانه چنین نفوذی را در شبکه فراهم نمی آورد.

  امیدواریم از این مقاله که به زبان ساده بلاکچین و کاربردهای آن را توضیح دادیم استفاده لازم را برده باشید، با تشکر از همراهی شما.

  ۲۱۲۱

  فروشگاه اینترنتی محصولات ساختمانی خانه لاکچری با نام تجاری شرکت وثاق باتیس الوند با شماره ثبت ۱۴۸۶۸ اولین و تنهاترین فروشگاه کاشی و سرامیک و محصولات بهداشتی در کشور که عضو اتحادیه کسب و کارهای مجازی و همچنین دارای نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره و ثبت شده در ستاد ساماندهی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال کشوری می باشد.

  تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است.
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
  Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

  متوسط

  This is post 2 of 3 in the series “مفاهیم اساسی ارز دیجیتال”

  تکنولوژی ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و اگر با بازار ارزهای دیجیتال و رمز ارزها مانند بیت کوین آشنا باشید احتمالاً بارها نام بلاکچین را شنیده‌اید. از آنجایی که این فناوری اساس کار ارزهای دیجیتال است، اهمیت زیادی دارد که بدانید بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند. تگر تازه وارد دنیای تریدر ها یا سرمایه گذاران رمز ارزها شده‌اید با صرافی نوبیتکس همراه باشید تا در ادامه به سؤال Blockchian چیست پاسخ دهیم، اهمیت آن را بررسی کنیم و با نحوه کار آن آشنا شویم.

  سرفصل‌های این آموزش

  بلاک چین (Blockchain) شبکه‌ای است که با استفاده از تکنولوژی‌های Decentralized (توزیع شده) و رمزنگاری، تاریخچه تمام تراکنش‌های انجام شده با دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین را در دفتر کلی که امکان تغییر در آن وجود ندارد و تمام اطلاعات ثبت شده در آن به صورت شفاف در اختیار کاربران قرار دارد، ذخیره می‌کند. شبکه بلاکچین همان چیزی است که حذف بانک‌ها و مؤسسات مالی از تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال امکان پذیر کرده است و امنیت ارزهای دیجیتال را تضمین می‌کند. موضوعی که باعث شده دارایی‌های دیجیتال طرفداران زیادی پیدا کنند. حالا استفاده از ماشین حساب ارز دیجیتال به یک عادت روزانه برای بسیاری از افراد تبدیل شود.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  در تعریف بلاک چین چنین آمده است: فناوری بلاکچین ساختاری است که سوابق معاملاتی (بلاک‌ها) را به صورت پایگاهی از داده‌ها به نام «زنجیره یا Chain» در شبکه‌ای از «گره‌ها یا Node ها» که به صورت نظیر به نظیر (peer-to-peer) به یکدیگر متصل شده‌اند، ذخیره می‌کند. به کل این مجموعه یک «دفتر کل دیجیتال یا digital ledger» می گویند. کمی پیچیده است؟ بگذارید توضیح ساده‌تری از آن ارائه کنیم.

  اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم بلاک چین چیست، باید آن را به صورت زنجیره‌ای بلند از داده‌ها در نظر بگیریم. داده‌ها در واقع شامل تراکنش‌هایی هستند که در شبکه انجام می‌گیرند. سوابق تراکنش‌ها در بسته‌هایی به نام بلاک ذخیره می‌شوند. هر بلاک بعد از تکمیل و تأیید اطلاعات آن، به انتهای زنجیره اضافه می‌شود. این زنجیره از بلاک‌ها که به آن بلاک چین می گوییم در گره‌ها یا نودهای شبکه ذخیره می‌شوند. گره‌ها کامپیوترهایی هستند که وظیفه ذخیره کل اطلاعات شبکه را دارند و یک نسخه از تمام داده‌ها در آن‌ها ذخیره می‌شود.

  در واقع بلاکچین یک دفتر کل دیجیتالی بزرگ است که اطلاعات تراکنش‌های شبکه به شکل دقیقی در آن ذخیره می‌شود. هر اطلاعاتی برای اینکه وارد شبکه شود باید توسط یک امضای دیجیتال تأیید شود و مورد تأیید سایر اعضای شبکه قرار بگیرد. هیچکس مالک شبکه بلاک چین نیست و همه افراد می‌توانند به تمامی اطلاعات ثبت شده در شبکه دسترسی داشته باشند؛ اما نمی‌توانند در اطلاعات تغییری ایجاد کنند. زیرا تمام اطلاعات شبکه در هر گره ذخیره می‌شود و برای تغییر آن باید کل نسخه‌های کپی موجود در تمامی گره‌ها تغییر کند. علاوه بر این ساختار بلاکچین نیز به گونه‌ای است که تغییر اطلاعات یک بلاک باعث نا معتبر شدن آن خواهد شد.

  در ادامه بیشتر با تکنولوژی بلاکچین آشنا می‌شویم و با مثال‌هایی توضیح می‌دهیم که چرا خرید تتر امروزه طرفداران بیشتری از معامله مستقیم دلار بین کشورها دارد.

  فرض کنید که قصد انتقال پول در شبکه بانکی را دارید. بانک حساب و شما مقصد را چک می‌کند، پول را انتقال می‌دهد تراکنش خود را دریافت می‌کند و حساب مبدأ و مقصد را به روز رسانی می‌کند. اما همه اینکارها توسط سیستمی انجام می‌گیرد که توسط بانک کنترل می‌شود. اگر کسی به سیستم بانکی نفوذ کند می‌تواند پول را به جای واریز به حساب دوست شما به حسابی که می‌خواهد منتقل کند. این اتفاق هزاران بار در سال در سراسر جهان رخ می‌دهد!

  در سیستم بلاکچین همه چیز شفاف است، اطلاعات شما و اطلاعات دوست شما توسط همه افراد حاضر در شبکه بررسی و تأیید می‌شود. الگوریتم‌ها، هش ها و ماینر ها از اینکه دارایی‌های دیجیتال شما به درستی منتقل شده باشند اطمینان حاصل می‌کنند. بعد از انجام تراکنش هیچکس قدرت تغییر اطلاعات آن را ندارد و همه افراد در شبکه می‌توانند اطلاعات تراکنش را ببینند. از طرفی کارمزد تراکنش نیز بسیار کمتر از کارمزد بانک است.

 • صرافی مجاز ارز دیجیتال
 • بلاکچین از سه مفهوم اساسی و مهم تشکیل شده است. بلاک‌ها، گره‌ها و ماینر ها. در ادامه به بررسی هر کدام از این مفاهیم می‌پردازیم.

  بلاک چیست؟ بسته‌های اطلاعات در شبکه بلاکچین

  هر شبکه از تعداد زیادی بلاک تشکیل شده است که هر بلاک شامل ۳ بخش اساسی می‌شود:

  زمانی که اولین بلاک از بلاکچین (بلاک جنسیس) ساخته شد، نانس به صورت تصادفی ساخته شده و هش رمزنگاری شده‌ای برای بلاک ایجاد می‌شود. داده‌های موجود در بلاک امضا شده در نظر گرفته می‌شود و برای همیشه با نانس و هش همراه هستند مگر اینکه استخراج شوند.

  ماینر ها یا استخراج گران، وظیفه ایجاد بلاک‌های شبکه را در فرآیندی به نام ماینینگ یا استخراج برعهده دارند. در شبکه بلاکچین هر بلاک دارای نانس و هش اختصاصی خود است. علاوه بر این هش بلاک قبلی نیز در بلاک جدید ذخیره می‌شود. بنابراین فرآیند استخراج یا ساخت بلاک کار ساده‌ای نیست. خصوصاً در یک شبکه بزرگ که میلیون‌ها بلاک در آن ذخیره می‌شود. ماینر ها از نرم افزارها و سخت افزارهای قدرتمند برای حل مسائل ریاضی پیچیده استفاده می‌کنند تا یک nonce که توانایی قبول هش را داشته باشد بسازند.

  همانطور که اشاره کردیم نانس ۳۲ بیتی است. در حالی که هش ها به شکل ۲۵۶ بیتی تولید می‌شوند اتصال یک نانس ۳۲ بیتی به یک هش ۲۵۶ بیتی کار بسیار پیچیده است و باید میلیارها حالت مختلف محاسبه شود تا ماینر ها بتوانند بلاخره ترکیب درست را پیدا کنند. زمانی که نانس مناسب پیدا شد، بلاک آماده است تا به شبکه اضافه شود. زمانی که بلاک با موفقیت به شبکه اضافه شد، تمام گره‌های شبکه آن را تأیید می‌کنند و ماینر نیز به دلیل تلاشی که انجام داده است پاداش شبکه (مانند بیت کوین) دریافت می‌کند.

  به کل این عملیات Proof of work یا گواهی انجام کار گفته می‌شود تا همه افراد شبکه از صحت اطلاعات بلاک مطمئن شوند. ماینر ها از این راه می‌توانند درآمد خوبی کسب کنند و بیت کوین بدست آورند. یکی از ابزارهای مورد نیاز بیت کوین‌ها ماشین حسابی است که محاسبه بیت کوین به ریال را برای آن‌ها انجام دهد.

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه بلاکچین، توزیع شده یا Decentralized بودن آن است. هیچ کامپیوتر، سازمان یا موسسه‌ای به تنهایی نمی‌تواند کل شبکه باشد. در عوض این شبکه یک دفتر کل توزیع شده است که توسط گره‌های به هم متصل شده در شبکه محافظت می‌شود. گره، هر نوع وسیله الکترونیکی است که قابلیت ذخیره سازی یک کپی از کل شبکه بلاک چین را داشته باشد و عملکرد شبکه را امکان پذیر کند.

  هر بلاک جدیدی که وارد شبکه می‌شود، مورد تأیید گره‌ها قرار می‌گیرد. شفافیت بلاکچین این امکان را می‌دهد تا تمامی اطلاعات آن به راحتی قابل بررسی و مشاهده باشد. این شفافیت مدیون حضور گره‌ها است. همه گره‌ها به صورت Peer-to-Peer به یکدیگر متصل شده‌اند. این اتصال نظیر به نظیر باعث می‌شود تا همه آن‌ها اطلاعات کاملاً یکسانی را ذخیره کنند. ذخیره سازی اطلاعات با استفاده از یک سیستم کنترل قوی، به حفظ یکپارچگی شبکه کمک می‌کند و اعتماد را در بین کاربران ایجاد خواهد کرد.

  اگر چه در ابتدا این موضوع کمی باعث کاهش سرعت شبکه می‌شد، اما شبکه‌های جدیدتر این مشکل را نیز حل کرده‌اند. براین مثال ترون یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاکچین را دارد. توصیه می‌کنیم مقاله ترون چیست را نیز مطالعه کنید تا با ویژگی‌های این ارز دیجیتال سریع آشنا شوید.

  بلاکچین تکنولوژی است که توانسته مزایای زیادی در اختیار ارزهای دیجیتال قرار دهد و آن‌ها را به دارایی‌های ارزشمندی تبدیل کند. هر یک از ارزهای دیجیتال معمولاً دارای شبکه بلاکچین مخصوص به خود است که ممکن است مزایای متفاوتی داشته باشد. با این حال همه شبکه‌های بلاکچین مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و … دارای مزایای زیر هستند:

  در سیستم بانکداری چندین مشکل اساسی وجود دارد که در هنگام تراکنش با آن رو به رو می‌شوید. زمانی که شما در حال ارسال پول به دیگران هستید، سیستم بانکی کارمزد قابل توجهی از حساب شما کسر می‌کند. این سیستم به تمامی اطلاعات حساب دسترسی دارد و می‌تواند همه حساب‌ها را تغییر دهد. متمرکز بودن سیستم به این معناست که اگر اطلاعات موجود در بانک از بین برود تمام اطلاعات موجود در حساب‌ها نیز از بین خواهد رفت. در نهایت نیز سیستم‌های بانکی، انتقال پول را کنترل می‌کنند و برای مثال افرادی مانند ما ایرانیان از انجام بسیاری از تراکنش‌های مالی در جهان محروم می‌کند.

  بلاک چین برتری‌های زیادی در مقابل بانک دارد:

  بلاکچین قابلیت‌های فراوانی دارد که انتقال دارایی‌ها تنها یکی از آن‌ها است. در ادامه با کاربردهای بلاکچین آشنا می شویم.

  بلاکچین های جدید مانند چین لینک امکانات پیشرفته بانکداری مانند وام دادن را نیز در شبکه‌های رمز گذاری شده فراهم کرده‌اند. پیشرفت چنین شبکه‌هایی نیاز به سیستم‌های مالی دولتی و بانکداری را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

  بلاکچین از چندین لایه امنیتی مانند کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی، الگوریتم‌های مختلف، Proof Of Work، هش، سیستم Peer-to-Peer و … که مجموعه آن‌ها در کنار هم یک شبکه بسیار امن و پایدار را ایجاد می‌کنند. برای مثال هش به تنهایی می‌تواند امنیت یک زنجیره کامل از بلاک‌ها را تأمین کند.

  با این حال، به صورت تئوری تنها زمانی می‌توان در بلاک چین تغییر ایجاد کرد که بتوان اطلاعات بیش از ۵۱ درصد گره‌های شبکه را تغییر کرد. اینکار به صورت عملی نیاز به قدرت هشینگ بسیار بسیار بالایی دارد. در سال‌های اخیر چندین کلاهبرداری بزرگ گذارش شده که عموماً به دلیل استفاده از صرافی‌های نامعتبر بوده است.

  در این مقاله با اینکه بلاک چین چیست، چگونه کار می‌کند، چه مزایایی دارد و کاربردهای آن چیست آشنا شدیم. همچنین به بررسی بخشی از مهم‌ترین مفاهیم مربوط به شبکه‌های غیر متمرکز پرداختیم. این شبکه امن امکان تراکنش‌های کاملاً ایمن، سریع و کم هزینه را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید با وارد شدن به صرافی ارزها دیجیتال نوبیتکس از امکانات فوق العاده شبکه Blockchain نیز بهره مند شوید.

  خرید و فروش رمزارز از هرجا

  .Copyright 1400 © All rights Reserved

  اگر پیگیر اخبار ارزهای دیجیتال باشید، حتما نام «فناوری بلاک چین» به گوشتان خورده است. در واقع، این تکنولوژی، یک سیستم ثبت گزارشات و اطلاعات است که به صورت همزمان، داده‌هایی در آن ثبت و اصلاح می‌شوند. پیچیدگی این فناوری آن را به گزینه‌ای غیر قابل نفوذ و با امنیت بالا تبدیل کرده است. در این قسمت از خانه سرمایه، سفری کوتاه اما پرماجرا به قلب بلاک‌چین خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

  سرفصل‌های این مقاله

  اجازه بدهید این موضوع را در قالب یک مثال برایتان روشن کنیم. تصور کنید دو نفر می‌خواهند از طریق اینترنت با هم تراکنش انجام دهند.

  هر کدام از آن‌ها یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی در اختیار دارند.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  هدف اصلی این کلیدها ایجاد یک مرجع هویت دیجیتالی ایمن است که بر اساس ترکیبی از کلیدهای رمزنگاری شده‌ی عمومی و خصوصی ایجاد می‌شود. این هویت مطمئن، بخش اصلی تکنولوژی بلاک چین را تشکیل می‌دهد. کلیدهای عمومی و خصوصی –  هر دو با هم – یک امضای دیجیتالی را فراهم می‌کنند که ابزاری مفید برای صدور و کنترل مالکیت به‌ حساب می‌آیند.

  کنترل مالکیت برای ایمن‌سازی روابط دیجیتالی، گزینه‌ای خوب به شمار می‌رود اما هرگز کافی نیست. با وجود آنکه کنترل‌ها مسئله اهراز هویت را حل کرده‌اند اما هنوز هم نیاز به ابزاری برای تایید تراکنش‌ها و مجوزها احساس می‌شد. در «Blockchain» این کار با یک «شبکه توزیع شده» آغاز می‌شود.

  اجازه بدهید با یک مثال، شبکه توزیع شده را بهتر توضیح دهیم. تصور کنید که شما یک کلکسیون دارید و فکر می‌کنید یکی از اشیای گران‌بهایتان گم شده است. به همین دلیل به سراغ دوربین‌های مدار بسته می‌روید تا سر از کار ماجرا در بیاورید. پس از مشاهده ماجراهایی که توسط این دوربین‌ها ثبت شده‌اند شما مطمئن می‌شوید که آن چیز گران‌بها واقعا ناپدیده گشته است.

  حالا شما برای اثبات ادعای خود شواهدی بصری دارید. بخش عمده‌ ارزش فناوری بلاک‌چین بیت کوین، شبکه‌ بزرگ آن است. در این شبکه، «اعتبارسنج‌ها» (validators) از تایید ریاضی همانند دوربین‌ها استفاده می‌کنند و بر سر اینکه همگی شاهد یک رخداد بوده‌اند به توافق می‌رسند. نکته مهم آن است که اندازه‌ شبکه در ایمن ساختن آن نقش بسیار مهمی دارد.

 • فگستر
 • زمانی که کلیدهای رمزنگاری شده با این شبکه ترکیب می‌شوند، شکل بسیار مفیدی از تعاملات دیجیتال پدیدار می‌شود. فناوری «Blockchain» به فرد A اجازه می‌دهد تا از کلید خصوصی خود برای ضمیمه کردن اطلاعات مربوط به تراکنش – مثلا در مورد بیت کوین، مبلغی از این کریپتوکارنسی ارسال می‌شود – با کلید عمومی شخص B استفاده کند.

  این اطلاعات با هم بخشی از یک «بلاک» را تشکیل می‌دهند. هر بلاک شامل یک «امضای دیجیتالی»، «زمان‌سنج» و اطلاعات مربوط است. در گام بعدی این بلاک بین تمام اعضای شبکه (گره‌ها یا نودها) پخش می‌شود.

  اما چرا میلیون‌ها کامپیوتر مجهز به دوربین، در انتظار ثبت وقایع مربوط به کلکسیون هستند؟ به عبارت دیگر، چطور می‌توان چنین قدرت محاسباتی را جهت تأمین امنیت شبکه فراهم کرد؟

  راه‌حل این مساله «ماینینگ» یا «استخراج» است. در فرآیند «Blockchain» از منافع شخصی هر فرد برای کمک به نیاز عمومی استفاده می‌شود. هر فرد، بخش کوچکی از توان محاسباتی خود را ارائه می‌دهد تا به شبکه خدمتی کند و در نتیجه‌ آن می‌تواند پاداش بگیرد.

  هنگامی‌ که یک بلاک، داده‌ جدیدی را ذخیره می‌کند، به «Blockchain» اضافه می‌شود. در واقع، این تکنولوژی از چندین بلاک تشکیل شده است که به هم متصل شده‌اند. برای اینکه یک بلاک به فناوری بلاک چین اضافه شود، باید چهار اتفاق رخ بدهد:

  در ابتدا باید معامله‌ای انجام شود

  مثلا شما پس از کلیکی سریع روی گزینه‌ خرید، وارد مرحله‌ بعدی می‌شوید و با اندکی قضاوت، خرید خود را قطعی می‌کنید.

    معامله باید تایید گردد

  پس از انجام خرید، باید تراکنش شما تایید شود. همانند دیگر پروسه‌های ثبت اطلاعات مثل «کمیسیون بورس اوراق بهادار»، «ویکی پدیا» یا «کتابخانه‌ها» شخصی مسئول بررسی اطلاعات جدید است.

  در مورد فناوری بلاک چین، این وظیفه در اختیار شبکه‌ای از کامپیوترها قرار دارد. در بیشتر موارد، این شبکه‌ها از هزاران کامپیوتر – در خصوص بیت کوین در حدود ۵ میلیون – در سراسر جهان تشکیل شده‌اند.

  زمانی که شما خرید خود را آنلاین انجام می‌دهید، شبکه‌ای از کامپیوترها به دنبال چک کردن این هستند که تراکنش شما به شیوه‌ای که انتخاب کرده‌اید اتفاق افتاده است یا خیر. در واقع آن‌ها جزئیات خرید را – مانند زمان معامله، مقدار مبلغ و شرکت‌کنندگان – تایید می‌کنند.

  باید تراکنش‌ها در یک بلاک ذخیره شوند

  بعد از اینکه تراکنش شما به‌ صورت دقیق تایید شد، رنگ آن سبز می‌شود. مبلغ معامله‌تان، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی شرکت آنلاینی که از آن خرید کردید، همگی در یک بلاک ذخیره می‌شوند و این معامله به صدها یا هزاران معامله‌ همانند آن خواهد پیوست.

  کد هش ساخته می‌شود

  هر یک از بلاک‌ها چیزی به نام «هش» دارند. یک هش، رشته‌ای از کارکترها است که در هر بلاک با یک تابع ریاضی خاص به ‌دست می‌آید و توسعه دهندگان آن را مشخص می‌کنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به‌طور کلی تغییر می‌دهد.

  زمانی که تمام تراکنش‌های بلاک تایید شدند، کد شناسایی منحصر به فردی به آن اختصاص داده می‌شود که همان هش است. در «Blockchain» هش بلاک‌های بعدی، شامل هش بلاک قبلی هم هستند.

  هنگامی‌ که این بلاک جدید به بلاک چین اضافه می‌شود، برای عموم (و حتی شما) قابل مشاهده خواهد بود. در آن هنگام به اطلاعاتی مثل داده‌های معامله، زمان، مکان و اینکه چه کسی آن بلاک را به فناوری بلاک‌چین افزوده است، دسترسی خواهید داشت.

  هر کسی می‌تواند محتویات بلاک‌‌ها را ببیند و کاربران می‌توانند کامپیوترهای خود را به شبکه‌ بلاک چین متصل کنند. برای انجام این کار، کامپیوتر آن‌ها یک کپی از بلاک را دریافت می‌کند و هر زمان که یک بلاک جدید اضافه شد، به‌ طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود.

  مانند سرویس خبری فیس بوک که هر زمان پست جدیدی ارسال می‌شود، به طور اتوماتیک به‌روزرسانی را انجام می‌دهد. هر رایانه در شبکه بلاک چین، برای خود یک کپی از بلاک را دارد؛ یعنی از یک بلاک، هزاران کپی – در خصوص بیت کوین، میلیون‌ها کپی –  پیدا می‌شود. 

  اگر چه همه‌ نسخه‌های بلاک، یکسان هستند؛ اما گسترش این اطلاعات در سراسر شبکه کامپیوترها، دست‌کاری اطلاعات را دشوارتر می‌کند. با وجود فناوری بلاک چین، حسابی منفرد و قطعی از رویدادها وجود ندارد که بتوان آن را دست‌کاری کرد و اگر هکری بخواهد در شبکه دست‌کاری انجام دهد، باید هر کپی از بلاک را تغییر دهد.

  اما اگر نگاهی به بلاک بیت کوین بیندازید متوجه می‌شوید که شما نمی‌توانید اطلاعات مربوط به کاربران در حال انجام معاملات را شناسایی کنید. درست است که معاملات روی بلاک‌ها به‌طور کامل ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی در خصوص کاربران به امضای دیجیتالی یا نام کاربری‌شان محدود می‌شود.

  تکنولوژی «Blockchain» مسائل مربوط به امنیت و اعتماد را به چندین روش پیش می‌برد. اول اینکه بلاک‌های جدید همیشه به‌ صورت خطی و بر اساس تاریخشان ذخیره می‌شوند؛ یعنی آن‌ها همیشه به «انتهای» بلاک چین اضافه می‌شوند.

  اگر نگاهی به بلاک بیت کوین بیندازید، خواهید دید که هر بلاک دارای موقعیتی در زنجیره است که «height» نامیده می‌شود. جالب است بدانید که از فوریه ۲۰۱۹، ارتفاع بلاک‌ها به ۵۶۲،۰۰۰ رسیده است.

  پس از اضافه شدن یک بلاک به انتهای بلاک چین، بازگرداندن و تغییر محتوای بلاک بسیار دشوار می‌شود. چون هر بلاک، شامل هش خودش و هش بلاک قبل از آن نیز خواهد بود. همان‌طور که با هم گفتیم، کدهای هش به ‌وسیله‌ تابعی ریاضی ایجاد می‌شوند که اطلاعات دیجیتالی را به رشته‌ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند.

  اگر این اطلاعات به هر نحوی ویرایش شوند، کد هش نیز تغییر پیدا می‌کند. به همین دلیل است که این مساله برای امنیت شبکه بسیار اهمیت دارد. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم. تصور کنید هکری تلاش می‌کند تا تراکنش خریدتان در سایتی آنلاین را تغییر دهد تا مجبور شوید دو بار هزینه خرید خود را پرداخت کنید.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  به‌ محض ویرایش مقدار مبلغ معامله‌تان، هش بلاک تغییر پیدا خواهد کرد. بلاک بعدی در این زنجیره هنوز هش قبلی را در خود دارد و هکرها باید آن بلاک را به‌ منظور پوشاندن کار خود به‌روزرسانی کنند.

  با انجام این کار، هش بلاک تغییر پیدا می‌کند و همین‌طور هش‌های بعدی و بعدی. بنابراین، برای تغییر یک بلاک، هکر باید هر بلاک پس از آن را نیز دربلاک چین تغییر دهد.

  محاسبه‌ دوباره همه این هش‌ها، به قدرت محاسباتی بسیار زیاد و غیر قابل ‌تصوری نیاز دارد. به عبارت دیگر، با افزودن یک بلاک به بلاک چین، ویرایش آن بسیار دشوار و حذف آن غیر ممکن می‌شود.

  شبکه‌های بلاک چین با هدف ایجاد اعتماد، تعدادی تست‌ را برای کامپیوترهایی که قصد اتصال به شبکه و اضافه شدن زنجیره بلاک دارند اجرا می‌کنند. این تست‌ها که «مدل‌های اجماع» (consensus models) نامیده می‌شوند باید پیش از مشارکت کاربران در شبکه‌ «Blockchain» اجرا شوند تا کاربران خودشان را به شبکه ثابت کنند.

  «Blockchain» اساس شکل‌گیری ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است. ارزهایی مانند دلار آمریکا تحت نظارت و تایید مرجعی مرکزی که معمولا بانک یا دولت است، قرار دارند. اگر بانک یک کاربر منحل شود یا در کشوری با دولت ناپایدار زندگی کند، ارزش پول آنها در معرض خطر قرار می‌گیرد.

  بیت کوین به دلیل این مشکلات به وجود آمد. با گسترش عملیات ارز دیجیتال بیت کوین در سراسر شبکه‌ کامپیوترها، فناوری بلاک چین به آنها و دیگر کریپتوکارنسی‌ها این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به یک مرجع مرکزی فعالیت کنند.

  این کار نه ‌تنها ریسک را کاهش می‌دهد بلکه بسیاری از هزینه‌های پردازش و تراکنش را حذف می‌کند. گذشته از این، کشورهایی که ارز ناپایداری دارند می‌توانند از ارزهای دیجیتال به عنوان ارزی باثبات‌تر و کاربردی‌تر استفاده کرده و با شبکه‌ای گسترده‌تر از افراد و موسسات هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی فعالیت کنند.

  با وجود تمام پیچیدگی‌های این تکنولوژی، پتانسیل فناوری بلاک چین تقریبا بدون محدودیت است. این فناوری با راه‌اندازی شکلی غیر متمرکز در نگهداری و ثبت سوابق باعث افزایش امنیت، کاهش هزینه‌ها و خطای کمتر شده است.

  حتی شاید این تکنولوژی، کاربردهایی فراتر از آنچه گفته می‌شود داشته باشد. با این وجود، ما به سراغ چند مورد از مزیت‌ها و معایب آشکار این فناوری می‌رویم:

  مزایای فناوری بلاک چین:

  بهبود دقت و صحت از طریق حذف دخالت‌های انسانی در فرایند تایید

  کاهش هزینه‌ها با حذف تاییدیه شخص ثالث

  غیر متمرکز بودن آن، دست‌ کاری و مداخله را دشوارتر می‌کند

  معامله‌ها ایمن، خصوصی و کارآمد هستند

  سازوکار تکنولوژی آن شفاف است

  معایب فناوری بلاک چین:

  تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه اندک هستند

  از آن در فعالیت‌های غیرقانونی استفاده شده است

  قابلیت هک شدن

  خلاصه‌ای از آنچه با هم در فناوری بلاک چین گفتیم:

   

  نظر شما چیست؟

  در مورد میزان امنیت بلاک‌چین چه نظری دارید؟ به نظرتان این فناوری تا چه زمانی می‌تواند پاسخگوی نیازهای معامله‌گران ارزهای دیجیتال باشد؟

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


   8 

  بلاک چین از ترکیب دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) تشکیل شده است. در فارسی می‌توانیم آن را زنجیره‌ای از بلوک‌ها بنامیم. در هر بلاک می‌توان اطلاعاتی را ذخیره کرد؛ از آمار و اطلاعات مرتبط با یک شخص گرفته تا جزئیات تراکنش‌های یک شبکه مالی مثل بیت کوین. این بلاک‌ها مانند دانه‌های یک زنجیر به هم وصل می‌شوند. این زنجیره همان تکنولوژی بلاک چین است.

  بلاک چین یک تکنولوژی بسیار ایمن است و امنیت آن را می‌توان به‌ دلیل هش (hash) دانست. هر بلاک یک رشته متنی منحصربه‌فرد با نام هش دارد که با استفاده از یک تابع ریاضی خاص تولید شده است. هر بلاک با هش خود و هش بلاک قبل و بعد آن تشخیص داده می‌شود. این راهکار امکان تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده را در هر بلاک از بین می‌برد.

  از طرفی سیستم بلاک چین اطلاعات ذخیره‌شده در هر بلاک را بین همه اعضای شبکه به اشتراک می‌گذارد. از این رو، به هیچ عنوان نمی‌توان اطلاعات آن را هک، حذف یا دستکاری کرد.

  تکنولوژی بلاک چین حتی برای تحقق اهداف خاص در یک سازمان هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این نوع از بلاک چین را بلاک چین سازمانی (Enterprise blockchain) می‌گویند. البته بسیاری از کارشناسان معتقدند این سیستم‌ها هدف اصلی بلاک چین که تمرکززدایی است را محقق نمی‌کنند.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  شناخته‌ترین و موفق‌ترین کاربرد بلاک چین، بیت کوین است. بیت کوین را می‌توان پادشاه ارزهای دیجیتال نامید. چرا که شناخت آن درک سایر مفاهیم را برایتان راحت‌تر می‌کند. امنیت سیستم بلاک چین امکان تقلب، برگشت تراکنش‌ها، دوبار خرج کردن پول و غیره را از بین می‌برد.

  هر صنعتی که به فضایی مطمئن برای ذخیره داده دارد، می‌تواند از بلاک چین استفاده کند. بنابراین بلاک چین تنها به رمز ارزها محدود نمی‌شود. زنجیره تامین و حمل و نقل از دیگر کاربردهای بلاک چین است که در کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدکننده بسیار اهمیت دارد. این سازمان‌ها می‌توانند برای تضمین اصالت کالاها و کیفیت مواد اولیه، اطلاعات کالاها و حمل و نقل را از همان ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت کنند.

  سایر کاربردهای بلاک چین عبارتند از:

  ارتباط بلاک چین و ارز دیجیتال چیست؟

  تاریخچه بلاک چین با ارز دیجیتال بیت کوین آغاز می‌شود. قبل از اینکه به سراغ تک تک ارزهای دیجیتال برویم، ابتدا خوب است بدانیم ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال یا رمز ارز (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که براساس علم رمزنگاری به وجود آمده است. بلاک چین بخاطر داشتن ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن برای ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

  امنیت رمزامرزها از آن جهت است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی قادر به کنترل کردن آن‌ها نیست. این همان ویژگی غیرمتمرکز بودن بلاک چین را نشان می‌دهد. ارزهای دیجیتال برای ارسال یا دریافت به هیچ افتتاح حساب بانکی، خدمات بانکی یا هر سازمان دیگری نیاز ندارد. این بدان معناست که رمز ارزها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هیچ واسطه‌ای در اینترنت ارسال کرد.

 • بورس در نیشابور
 • ارزهای دیجیتال هم برای ایجاد و توزیع سازوکارهای خاص خود را دارند. بعضی از آن‌ها مانند بیت‌کوین برای ایجاد به ماینینگ نیاز دارند و بعضی دیگر از قبل در شبکه وجود دارند.

  ارز دیجیتال چیست؟

  شاید تصور کنید بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است. در حالی که پیش از آن هم برای ایجاد ارز دیجیتال تلاش‌های زیادی صورت گرفته اما با شکست مواجه شده بودند. دو مشکل بزرگ در پول‌های رایج کشورها اعتماد به شخص ثالت و دوبار خرج کردن آن بود. ارزهای دیجیتال برای رفع این دو مشکل به وجود آمدند.

  با اختراع بیت کوین به عنوان اولین پول الکترونیکی، افراد برای انتقال یا نگه‌داری پول لازم نیست که به شخص، بانک یا هر سازمان دیگری اعتماد کنند. علاوه‌بر بیت کوین، توکن‌های دیگری هم روی بستر ارزهای دیجیتال ساخته شده‌اند. اتریوم، ایاس و ترون از جمله ارزهای دیجیتالی است که برای اجرای تراکنش‌های خود از قدرت سیستم بلاک چین استفاده می‌کنند.

  ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

  بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هنگام کار کردن روی پروژه پول دیجیتالی ایجاد شدند. از همین رو آن‌ها را اختراع جانبی می‌دانند. این پروژه سعی داشت روشی برای امکان تبادل و تراکنش مالی در بسترهای دیجیتالی را تولید کند. سیستم مورد استفاده در آن متمرکز بود.

  اما همانطور که می‌دانید بستر بیت کوین و انواع ارز دیجیتال کاملا غیر متمرکز هستند. این عدم تمرکز یکی از دستاوردهای تصادفی پروژه پول دیجیتالی بود. در این بستر غیر متمرکز، تمام تراکنش‌های مالی کاربران در یک شبکه بزرگ متشکل از تمام کاربران ثبت می‌شود. بنابراین می‌توان گفت تمام افراد شبکه از این تراکنش‌ها آگاهند.

  امکان تغییر یا دستکاری در اطلاعات این سیستم وجود ندارد. علاوه بر آن، هر تراکنش جدیدی که قرار باشد در این سیستم به ثبت برسد، باید مورد تایید تمام کاربران قرار بگیرد.

  در دنیای امروز انواع ارزهای دیجیتال وجود دارند که کارکردها و ویژگی‌های آن‌ها مشابه یکدیگر است. بیت کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال شناخته شده است. انواع ارز دیجیتال که امروزه به شهرت رسیده‌اند، عبارتند از:

  ارز دیجیتال بیت کوین

  یکی از مهم‌ترین انواع ارز دیجیتال بیت کوین است. اما مگر بیت کوین چیست و چه ویژگی‌هایی در آن باعث معروفیت و محبوبیت آن شده است؟

  این پول دیجیتال را می‌توان شبکه‌ای برای پرداخت‌های مستقیم و بی‌واسطه معرفی کرد. بیت کوین به دلیل غیرمتمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحدهای پولی بیشتر، از سایر پول‌های پیش از خود متمایز می‌شود.

  این ارز باعث به وجود آمدن شکل جدید از نظام اقتصادی در جهان شده است. بیت کوین علاوه بر انتقالات ارزی می‌تواند ابزاری برای سرمایه‌گذاری باشد. البته این ارز دیجیتال قوانین خاص خود را دارد که به صورت کدهای برنامه‌نویسی در اینترنت قابل مشاهده است. شما برای ورود به این شبکه باید تمام قوانین آن را بپذیرید.

  امنیت در بیت کوین حرف اول را می‌زند. چرا که کنترل واقعی پول تنها به دست مالک آن است. تمام تراکنش‌های انجام‌شده توسط این رمز ارز برای اعضای شبکه قابل مشاهده است و هیچ راهی برای دوبار خرج کردن آن وجود ندارد. بنابراین خرید و فروش بیت کوین از امن‌ترین تراکنش‌هاست.

  سایت‌های ایرانی و خارجی زیادی اطلاعاتی مانند نرخ بیت کوین و نمودار قیمت بیت کوین ارائه می‌دهند. خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال قابل انجام است. شما علاوه بر خرید بیت کوین، می‌توانید از طریق استخراج هم آن را به دست آورید.

  بیت کوین اولین سیستم پولی دیجیتال غیرمتمرکز است که اطلاعات تراکنش‌های آن در سراسر شبکه توزیع می‌شود. اما دنیای امروز که فقط پول نیست. فرض کنید شبکه‌های بزرگی مانند گوگل و فیس‌بوک به تمام اطلاعات کاربران خود دسترسی دارند و شما برای استفاده مجبورید به آن‌ها اعتماد کنید. سرویس‌هایی از این دست می‌توانند تهدیدی برای حریم خصوصی باشند.

  اتریوم با توجه به این موضوع، امکان اجرای غیرمتمرکز کدهای کامپیوتری را به وجود آورده که علاوه‌بر پول، سایر فرایندها را هم غیرمتمرکز می‌کند. شبکه باز اتریوم امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز را به کاربران خود می‌دهد. بدین منظور فقط کافی است با استفاده از بلاک چین اتریوم برای پروژه‌های خود، ارز دیجیتال مستقل یا توکن ایجاد کنند.

  با افزایش مقبولیت شبکه اتریوم، ارزش ارز دیجیتال اتریوم (اتر) هم از نظر تئوری افزایش پیدا خواهد کرد. از همین جهت افراد بسیاری به آینده اتر امیدوارند و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. فروش ارز دیجیتال اتر در سایت‌های صرافی ارز دیجیتال انجام شده و می‌توان آن‌ها را روی نرم‌افزارهای کیف پول شخصی ذخیره کرد.

  ارز دیجیتال ترون ارز داخلی بلاک چین ترون است که با نشانه اختصاری TRX شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال با هدف ایجاد یک شبکه جهانی اشتراک‌گذاری مطالب رایگان در حوزه سرگرمی به وجود آمده است. ترون از این تکنولوژی فوق‌العاده برای ساختن دنیایی از سرگرمی‌ها، رسانه و انواع محتوا استفاده می‌کند.

  شبکه ساخته شده توسط ترون کاملا غیرمتمرکز است. این شبکه می‌تواند سازمان‌های مرکزی فعلی اینترنت ازجمله فروشگاه اپل استور، گوگل، فیس‌بوک و غیره را از حلقه خارج کند. چرا که عدم تمرکز به تولیدکنندگان محتوا اجازه می‌دهد تا مستقیم و بدون واسطه با کاربران در ارتباط باشند. با این روش سازندگان محتوا می‌توانند سود کار خود را از آن‌ها دریافت کنند.

  ارز دیجیتال ترون را ترونیکس نیز می‌نامند. تمام تراکنش‌های ترونیکس در یک شبکه عمومی ثبت شده و کاربران می‌توانند از طریق Tron Explorer این تراکنش‌ها را پیگیری کنند.

  انواع ارز دیجیتال را می‌توان با روش‌های پیچیده و با کمک رایانه، استخراج یا ماین کرد. هش که در ابتدای مطلب از آن سخن گفتیم، در مسیر استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. ماینرها با استفاده از رایانه‌های پیشرفته بلوک ایجاد کرده و آن را به بلاک چین اضافه می‌کنند. ارز دیجیتال برای استخراج به برق زیادی نیاز دارد.

  با استفاده از ماشین حساب ارز دیجیتال می‌توانید قیمت ارزهای دیجیتال مانند قیمت بیت کوین به دلار را محاسبه کنید. حتی می‌توانید از آن برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یک‌دیگر استفاده کنید. به عنوان مثال این ماشین حساب قادر است قیمت بیت کوین را به قیمت اتر تبدیل کند.

  بسیاری از افراد نگران مصرف زیاد برق برای استخراج بیت کوین هستند، ماشین حساب بیت کوین می‌تواند علاوه بر تبدیل بیت کوین به دلار، میزان برق مصرفی آن را هم حساب کند.

  رایانه‌های ماینینگ ارز دیجیتال باید تجهیزات قدرتمندی داشته باشند. ابزارهای این سیستم عبارتند از:

  خرید و فروش ارز دیجیتال

  صرافی‌های ارز دیجیتال کار خرید ارز دیجیتال و فروش ارز دیجیتال را انجام می‌دهند. این صرافی‌ها امکانات و عملکردهای متفاوتی دارند. در بیشتر موارد، صرافی‌های ارز دیجیتال مانند واسطه‌ای بین خریداران و فروشندگان عمل می‌کنند. در این صورت، صرافی از هر معامله‌ای که انجام می‌شود، کمیسیون دریافت می‌کند. کاربران می‌توانند انواع ارز دیجیتال را وارد کیف پول صرافی کرده یا آن را برای معاملات بعدی ذخیره کند.

  نوع دیگری از صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارند که کاربران را قادر می‌سازند با مالکان سایت خرید و فروش انجام دهند. این صرافی‌ها محلی هستند و تنها کاربران یک کشور یا منطقه خاص حق استفاده از خدمات آن را دارند.

  قیمت ارز دیجیتال در هر صرافی متفاوت است. چرا که صرافی‌های ارز دیجیتال هرکدام فعالیت مستقل خود درا دارند. قیمت‌های جهانی از برایند قیمت‌های مختلف در صرافی‌ها به دست می‌آید. البته که این تفاوت قیمت در صرافی‌ها بسیار ناچیز است.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  اکسکوینو یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران است که کیف پول رمز ارز ارائه می‌دهد. در سایت اکسکوینو می‌توانید قیمت لحظه ای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ببینید. این سایت علاوه بر به‌روز کردن نرخ ارز دیجیتال، اخبار ارز دیجیتال را هم به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.

  این که دنیای امروز تحت تاثیر تکنولوژی است، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. تکنولوژی می‌تواند به راحتی دنیا را تغییر دهد، ارزش‌ها را عوض کند و از دنیا جای بهتری برای مردم بسازد. ارزهای دیجیتال به دلیل بازار پرنوسان، فناوری‌هایی که در آن‌ها به کار گرفته شده و همچنین ایده‌های آزادی‌خواهانه‌ای که دارند، به سرعت محبوب شده‌اند.

  امروزه بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارد. علت آن را می‌توان نوپایی آن دانست. نوسان بازار ارزهای دیجیتال به حدی است که شاید روزی قیمت یکی از آن‌ها چند صد درصد رشد یا ده‌ها درصد ریزش کند.

  ارزهای دیجیتال بر پایه علم رمزنگاری که به ریاضیات مرتبط است، ایجاد شده است. این فناوری امکان تقلب را از بین می‌برد و از سیستم‌های پرداختی ایمن در جهت راست‌گویی استفاده می‌شود. بنابراین ارزهای دیجیتال افرادی که به سیستم‌های مالی سنتی بدبین هستند را به سمت خود کشانده است.

  انواع ارز دیجیتال

  این روزها، اصطلاحات و مفاهیم مرتبط با ارزهای دیجیتال بر سر زبان‌ها افتاده است. به واسطه جهش خیره کننده بیت کوین و افزایش تقاضا بسیاری به بازار خرید و فروش رمز‌‌ارزهای دیجیتالی روی آورده‌اند. برای بسیاری از ما بازار رمزارزها و مفاهیم دنیای بلاکچین تازه است. در این مقاله نگاهی به مفهوم ارز دیجیتال داریم. می‌خواهیم با بیانی ساده به سوال «ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟» با چند مثال ساده پاسخ دهیم.

  داستان تولد ارزهای دیجیتال

  عده اندکی از افراد از پیدایش انواع ارز دیجیتال اطلاع دارند. بیت‌کوین، معروف ترین ارز دیجیتالی است که خالق آن، فردی ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو است. هویت این فرد کاملا مشخص نیست و فرضیه‌هایی وجود دارد که شاید این فرد، نامی جعلی برای گروهی از افراد باشد، که اقدام به تولید و طراحی نخستین ارز دیجیتال غیر‌متمرکز در شبکه بلاکچین با نام بیت‌کوین کرده‌اند. این ارز نخستین و مهم‌ترین پول دیجیتال است که از سایر ارزها ارزش بیشتری دارد و همچنین در معرض قضاوت و تحلیل زیاد مردم و حتی گاهی دولت‌ها قرار می گیرد.

  به عبارت دقیق‌تر، در دنیای دیجیتال به بیت‌کوین توجه زیادی می‌شود. این ارز، اثرات فوق‌العاده‌ای بر روی دیگر ارزهای دیجیتال دارد.

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  بلاکچین چیست؟

  برای آنکه بتوانیم درک بهتری از ارز دیجیتال داشته باشیم، باید در ابتدا با سیستم بلاکچین آشنا شویم. درواقع بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز (Peer-to-Peer) است که همه اعضای شبکه به اطلاعات آن دسترسی دارند و امکان تقلب در آن تقریبا صفر است.

  بیایم یک مثال ساده برای درک بهتر بلاکچین بزنیم. یک بانک معمولی را در نظر بگیرید. شما برای دریافت و انتقال پول از بانک استفاده می‌کنید. می‌توانید از طریق حساب خود پول را جا به جا کنید، وام بگیرید و یا سرمایه گذاری کنید. تمامی این عملیات توسط بانک ها با نظارت دولت‌ها صورت می گیرد. حالا اگر بتوانید بدون همه این واسطه‌ها، تمام این کارها را خودتان، حتی با امنیت بیشتر و شفافیت کامل و سرعت بالا انجام دهید، اوضاع عالی می‌شود. بلاکچین همه این امکانات را فراهم کرده است. اعضای شبکه بلاکچین و کسانی که از ارزهای دیجیتالی استفاده می‌کنند، می توانند بدون هیچ بانکی، واسطه و یا شخص سومی، همه تبادلات مالی خود را انجام دهند.

  ارز دیجیتال چیست؟ (Kryptowährung)

  ارزهای دیجیتالی، در حقیقت ارزهایی هستند که با پروتکل‌های رمزگذاری‌شده طراحی می‌شوند و یکی مهمترین هدف‌ مشترک آن ها، حذف واسطه‌ها است. مهم‌ترین ویژگی ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی، آن را تحت نظارت و کنترل خود ندارد. در نتیجه، دیگر خبری از دخالت دولت‌ها در مدیریت و پیشبرد پروژه‌های موجود در شبکه بلاک‌چین نیست. شبکه بلاک چین، شبکه‌ای وسیع و گسترده است که ارزهای دیجیتالی در بستر آن تبادل می‌شوند.

  استفاده از انواع ارزهای دیجیتال، برای تراکنش‌های مالی مختلف از نقاط گوناگون دنیا مقدور است. برای مثال در حال حاضر با بیت کوین می‌توان خودرو یا خانه خرید. در روش‌های قبلی که نسبت به تراکنش با ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین، سنتی محسوب می‌شوند، مبلغ زیادی به عنوان کارمزد در جابجایی ارزها و معاملات از سوی موسسات مالی واسطه و بانک‌ها دریافت می‌شود. اما انجام فعالیت‌های گوناگون با انواع ارز دیجیتال دیگر چنین مشکلی ندارد. یعنی به ازای مبلغ بسیار اندکی به عنوان کارمزد، امکان تراکنش‌های مالی بالایی وجود دارد.

 • ;hvs
 • انواع ارز دیجیتال

  ارزهای دیجیتال از تنوع زیادی برخوردار هستند. بیشتر آنها کارکرد و ویژگی‌های مشابهی دارند. معروف‌ترین آنها بیت کوین است. اما موارد و گزینه‌های مشهور دیگری هم در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد که از آنها می‌توان به: اتریوم (Ethereum) – لایت کوین (Litecoin) – دوج‌کوین (Dogecoin) اشاره کرد.

  دلیل محبوبیت ارزهای دیجیتال

  ارزهای دیجیتال به دلیل بازار پرنوسان‌شان، فناوری که در آن‌ها به کار رفته و همچنین ایده‌های آزادی‌خواهانه‌ای که دارند، به سرعت بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافتند. بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوپایی آن‌ها، نوسانات زیادی دارد و ممکن است در یک روز قیمت یکی از آن‌ها تا چندصد درصد رشد کرده و یا چند ده درصد ریزش کند.علاوه‌ بر این، جنبه کنار گذاشتن واسطه‌ها باعث شده تا افرادی که نسبت به سیستم‌های مالی سنتی بدبین بودند نیز به سمت ارزهای دیجیتال متمایل شوند.

  ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول عادی دارند؟

  غیرقابل برگشت بودن اولین ویژگی رمزارزهای دیجیتالی است. به عبارت دیگر زمانی که یک تراکنش در شبکه بلاکچین انجام می‌شود، به هیچ وجه امکان برگشت آن وجود ندارد. مگر اینکه شخص گیرنده شخصا پول را به حساب فرستنده برگرداند. نکته بعدی مخفی بودن هویت در بلاکچین است. در شبکه بلاکچین هویت افراد مشخص نیست. بلکه فقط آدرس عمومی کیف پول (مانند شماره کارت های بانکی) و میزان موجودی آن قابل مشاهده است. سرعت و امنیت بالا در عملکرد نیز، برتری ارزهای دیجیتالی را تکمیل می‌کنند. رمزارزهای دیجیتالی را از هر نقطه از جهان می‌توان به نقطه دیگر منتقل کرد. به صورت خلاصه، مزایای برتری ارزهای دیجیتالی را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  از کجا می‌توانیم ارز دیجیتال بخریم؟

  اگر باخواندن این مقاله شما هم تمایل دارید، ارزهای دیجیتال را در حساب خود داشته باشید و یا حتی وارد بازار خرید و فروش آنها شوید، بد نیست سری به بایننس بزنید.

   

  بایننس چیست؟

  بایننس یک صرافی است که بستر را برای تجارت ارزهای دیجیتال مختلف فراهم می‌کند. از ژانویه ۲۰۱۸، بایننس بزرگ‌ترین صرافی ارز رمزنگاری‌شده در جهان ازنظر حجم معاملات بود.

  بایننس توسط Changpeng Zhao، توسعه‌دهنده‌ای که قبلاً نرم‌افزار تجارت با فرکانس بالا ایجاد کرده بود، تأسیس شد. بایننس در ابتدا در چین مستقر بود، اما بعداً به دلیل افزایش قوانین چین در زمینه ارزهای دیجیتال، از چین خارج شد و در حال حاضر در کل دنیا شعبه دارد.

   

   

  نویسنده: علی حسن‌پور

  کارشناس آیتی: رضا بختیاری

  Autor: Ali Hassanpour

  We are using cookies to give you the best experience on our website.

  You can find out more about which cookies we are using or switch them off in settings.

  This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

  Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

  If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

  This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.

  Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.

  Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!

  بلاک چین چیست ارز دیجیتال
  بلاک چین چیست ارز دیجیتال

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *