بلاک چین در زنجیره تامین

بلاک چین در زنجیره تامین
بلاک چین در زنجیره تامین

مجله الکترونیکی علمی تخصصی ایکد

 

 

 

بلاک چین در زنجیره تامین

بیش از یک‌صد سال پیش، زنجیره‌های تأمین نسبتاً ساده بود زیرا تجارت محلی بود؛ اما امروزه زنجیره‌ها بسیار پیچیده شده‌اند. در طول تاریخ تغییرات مختلفی نظیر تغییر در نوع حمل‌ونقل و استفاده از کامیون‌ها به‌جای راه‌آهن و یا استفاده از رایانه‌ها در دهه 1980 در زنجیره‌های تأمین اتفاق افتاده است که منجر به تغییرات چشمگیر در مدیریت زنجیره تأمین‌شده است.

ازآنجاکه تولید جهانی شده است، زنجیره‌های تأمین با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو شده‌اند. برای مشتریان یا خریداران بسیار دشوار است که ارزش واقعی محصولات را بفهمند زیرا کمبود شفافیت در سیستم فعلی بسیار مشهود است. به همین دلیل، زمانی که عدم اطمینان در خصوص قانونی و اخلاقی بودن عملیات وجود دارد بررسی زنجیره‌های تأمین نیز بسیار دشوار خواهد بود. این زنجیره‌ها همچنین هنگامی‌که فروشندگان و تأمین‌کنندگان سعی می‌کنند نقاط مختلف مربوط به این‌که چه کسی، چه چیزی را، چه موقع و چگونه نیاز دارد را به هم متصل کنند بسیار ناکارآمد می‌باشند.

به‌طورکلی برخی از مشکلاتی که در طول زنجیره تأمین و تحویل کالا از زمان تولید محصول تا زمان تحویل به مصرف‌کننده وجود دارد و باعث هدر رفتن وقت و سرمایه می‌شود عبارتند از:

درحالی‌که مهم‌ترین استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در ارزهای دیجیتال، بیت کوین، است، اما واقعیت این است که بلاک‌چین اساساً یک دفتر دیجیتال توزیع‌شده است که دارای کاربردهای بسیاری است و می‌تواند برای هر مبادله، قرارداد، ردیابی و البته، پرداخت‌های مالی استفاده شود.

بلاک‌چین یک دفتر مجازی مشترک از:

 • ارز ذیجیتال
 • است. ازآنجاکه هر تراکنش در یک بلوک و در چندین نسخه از این دفتر دیجیتال که در نود (کامپیوترهای) مختلف توزیع می‌شود ثبت می‌شود اسناد بسیار شفاف است. این تکنولوژی همچنین بسیار امن است زیرا هر بلوک به بلوک قبل از آن و پس‌ازآن متصل است. امکان ایجاد هیچ‌گونه تغییر انحصاری‌ای بر روی بلاک‌چین وجود ندارد و به همین دلیل این تکنولوژی بسیار کارآمد است. درمجموع تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند شفافیت و کارایی زنجیره تأمین را افزایش دهد و روی همه بخش‌ها از انبارداری تا تحویل و پرداخت هزینه تأثیر مثبت بگذارد. زنجیره فرمان‌ها برای بسیاری از بخش‌ها ضروری است و بلاک‌چین زنجیره فرمان‌ها را در ذات خود دارد.

  مواردی که برای ایجاد اطمینان و یکپارچگی در یک زنجیره تأمین ضروری هستند، توسط بلاک‌چین فراهم‌شده است.

  بلاک‌چین یکپارچگی ایجاد می‌کند و هیچ اختلافی در مورد معاملات در زنجیره وجود نخواهد داشت زیرا تمام عواملی که در زنجیره تاثیردارند دارای همان نسخه مشترک از این دفتر دیجیتال هستند. در بلاک‌چین همه افراد می‌توانند زنجیره مالکیت یک دارایی را در کل زنجیره ببیند. رکوردها در بلاک‌چین نمی‌توانند پاک شوند و این موضوع برای شفافیت یک زنجیره تأمین بسیار مهم است. با به‌کارگیری این تکنولوژی مدیریت زنجیره تأمین ساده‌تر شده و تلفات در این زنجیره کاهش می‌یابد.

  ازآنجاکه بلاک‌چین امکان انتقال وجه در هر جای دنیا را بدون استفاده از یک بانک سنتی فراهم می‌کند، استفاده از آن برای یک زنجیره تأمین که جهانی است، بسیار مناسب است.

  در صنعت غذا، داشتن سوابق جامع از هر محصول برای ردیابی هر محصول تا منبع آن ضروری است. به همین دلیل، شرکت Walmart از تکنولوژی بلاک‌چین برای ردیابی منابع گوشت‌های خود در چین استفاده می‌کند و بلاک‌چین ثبت می‌کند که هر قطعه گوشت از کجا آمده، کجا آماده‌شده، در کجا ذخیره‌شده و در چه تاریخی فروخته‌شده است. Unilever، Nestle، Tyson و Dole نیز از بلاک‌چین برای اهداف مشابه استفاده می‌کنند.

  BHP Billiton، بزرگ‌ترین شرکت معدنی در جهان نیز برای ردیابی و ثبت بهتر اطلاعات در طول فرایند استخراج از معدن از بلاک‌چین استفاده خواهد کرد. این موضوع نه‌تنها باعث افزایش بازده داخلی خواهد شد بلکه این اجازه را می‌دهد تا شرکت ارتباطات مؤثرتری با شرکای خود داشته باشد.گروه De Beers نیز از فناوری بلاک‌چین برای ردیابی سنگ‌ها از نقطه‌ای که استخراج می‌شوند تا زمانی که به مصرف‌کنندگان فروخته می‌شود استفاده می‌کند و به این طریق به مصرف‌کنندگان اطمینان می‌دهد که محصولات واقعی را خریداری ‌کنند.

  همان‌گونه که ارائه راه‌حل مناسب بستگی به تعریف دقیق شرایط دارد، کارایی زنجیره تأمین نیز نیاز به تعریف دقیق واژگان دارد. زمانی که شما با مشتریان، تأمین‌کنندگان و شرکای خود با یک‌زبان مشترک صحبت می‌کنید. کسب‌وکار قطعاً ساده‌تر است.

  تعامل و همکاری بخش‌های مختلف در طول کل زنجیره تأمین، از تولیدکننده تا خرده‌فروش، نیاز به یک زیرساخت ارتباطی مستحکم و کارآمد دارد که بر اساس موارد ذیل ساخته‌شده باشد:

  GS1 پیشرو در ارائه این استانداردها و ایجاد زبان مشترک است. GS1 یک سازمان غیرانتفاعی است که استانداردهای جهانی برای ارتباطات تجاری را توسعه داده و نگهداری می‌کند. این سازمان بیش از 117 عضو در سراسر جهان دارد و استانداردهای مختلفی را در حوزه مدیریت زنجیره تأمین ارائه می‌دهد. شناخته‌شده‌ترین این استانداردها، بارکد است. بارکدهای GS1 بیش از شش میلیارد بار در روز اسکن می‌شود. GS1 استانداردهای مختلفی را برای شناسایی اقلام و موجودیت‌های زنجیره تأمین دارد. برخی از این استانداردها در جدول ذیل آمده است:

  این استانداردها به شناسایی اقلام و مکان‌ها کمک می‌کند، درحالی‌که بارکد، RFID و QRcodes برای ضبط اطلاعات مربوط به آن استفاده می‌شوند. پایگاه‌های داده مبتنی بر اینترنت، شبکه جهانی همگام‌سازی داده‌ها را می‌سازند. این شبکه‌ها مکانیزمی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به محصولات و مکان‌های شناسایی‌شده و ویژگی‌های مربوط به آن‌ها با دیگر شرکای تجاری فراهم می‌کند.GS1 استانداردی را تحت عنوان سرویس اطلاعات الکترونیکی محصول (EPCIS) برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها تعریف کرده است. این استاندارد در کنار استانداردهای اصلی GS1 بکار می‌رود و در کنار Core Business Vocabulary (CBV) اجازه می‌دهد داده‌های مربوط به رویدادها درمیان شرکای تجاری در یک زنجیره تأمین راحت‌تر به اشتراک گذاشته شود، طوری که کاربران می‌توانند از اطلاعات به اشتراک گذاشته‌شده در مورد وضعیت کالاها در طول زنجیره تأمین اطلاع یابند (مواد خام، کالاهای در حال ساخت و کالاهای آماده‌شده).

  این استاندارد به‌راحتی این اطلاعات را بین شرکت‌ها به اشتراک می‌گذارد. این ویژگی استاندارد GS1 EPCIS امکان رؤیت پذیری و ردیابی را در زنجیره تأمین فراهم می‌کند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده در این روش، دسترسی بی‌نظیری به رویدادهای زنجیره تأمین را فراهم می‌کند و راه‌های متعدد برای بهینه‌سازی زنجیره ایجاد می‌کند؛ بنابراین EPCIS اطلاعات را از منابع مختلف (پورتال، اسکنر، GSM و غیره) با فرمت‌های مختلف (بارکد، RFID، کد QR، NFC و غیره) جمع‌آوری می‌کند و این را برای شرکای انتخابی قابل‌رؤیت می‌کند و در خصوص ردیابی محصول در زنجیره تأمین به چهار پرسش مهم «چه چیزی، به کجا، چه زمان ، و برای چه منظور» پاسخ می‌دهد.

  یک نمونه از منطق EPCIS عبارت است از: «محصول X با شماره‌سریال 111، 112 و 113 در ساعت 10:23 صبح در فوریه 2019 در محل ABC در طی یک عملیات حمل‌ونقل مشاهده شد.» سایر عملیات، مانند عملیات بسته‌بندی کردن نیز، به روش مشابهی پشتیبانی می‌شود.

  استاندارد GS1 EPCIS در صنایع مختلف کاربرد دارد و می‌تواند در خرده‌فروشی، تجارت الکترونیک، غذا، لباس و پوشاک، مراقبت‌های بهداشتی، دارویی و غیره بکار برده شود. این استاندارد بسیار موردپذیرش قرارگرفته است به‌عنوان‌مثال: IBM از استاندارد GS1 EPCIS برای فرمت کردن داده‌هایی که به شبکه IBM Blockchain ،IBM Food Trust منتقل می‌شود استفاده می‌کند.

  مزایای GS1 EPCIS عبارتند از:

  ردیابی یکی از ابتکارات بلاک‌چین با قوی‌ترین ضمانت و تعهد است و استانداردهای GS1 EPCIS آخرین حلقه برای حمایت از ابتکارات حوزه ردیابی است.

  هرچند طرفداران تکنولوژی بلاک‌چین به سوابق تغییرناپذیری که توسط این تکنولوژی ثبت می‌شود افتخار می‌کنند، اما اگر آنچه وارد زنجیره پیام‌ها می‌شود، داده نامعتبری باشد، شما با یک رکورد غلط و درعین‌حال تغییرناپذیر مواجه هستید. هرچند زنجیره به شما کمک می‌کند که به‌آسانی ثابت کنید که یک پیام بی‌اعتبار در سیستم واردشده است، اما به‌هرحال ممکن است برخی از پیام‌ها نیز در اثر اشتباه وارد زنجیره شوند. در این بخش، استفاده از RFID و بارکد بر اساس استانداردهای GS1 کمک می‌کند تا از این اشتباهات جلوگیری شود.

  اجزای زنجیره تأمین با استفاده از بارکدهای GS1 و تکنولوژی بلاک‌چین به هم متصل شده و تمامی اطلاعات اجزا و رویدادها به‌صورت کاملاً رؤیت پذیر و قابل‌ردیابی در اختیار شرکا قرار می‌گیرد.

  دو نمونه از این طرح‌های ابتکاری زنجیره تأمین که به‌صورت پایلوت در حال اجرا هستند و هر دو از بلاک‌چین و استانداردهای GS1 استفاده می‌کنند عبارتند از:

  1-یک مأموریت ردیابی / فراخوانی مربوط به شرکت Walmart و تأمین‌کنندگان سبزیجات برگ سبز آن‌ها

  2- یک نمونه در صنعت داروسازی برای حمایت از قوانین جدید دولت در مورد برگشتی‌های قابل‌فروش.

  امروزه پیچیدگی زنجیره‌های تأمین و مشکلاتی که در مدیریت این زنجیره وجود دارد منجر به اتلاف زمان و هزینه می‌شود. استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند بلاک‌چین و استانداردهای جهانی GS1 با افزودن رؤیت پذیری و قابلیت ردیابی به این سیستم‌ها منجر به بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

  مراجع

   

   

  جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت www.cppc.ir  مراجعه نمایند.بلاک چین در زنجیره تامین  نام‌ کاربری یا ایمیل


  گذرواژه

  مرا به خاطر بسپار

  بیشتر

  قدرت گرفته از WordPress. فارسی سازی از Press Customizr.


  Downloads-icon

  تهیه شده توسط: گروه تولید محتوای کال وکیل

  زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

   

  بلاک چین در زنجیره تامین > شرکت‌های تامین با وجود پیشرفت دیجیتال و به واسطه فناوری‌های نوظهور توانسته‌اند به بهره‌وری بالایی برسند و در کسب و کار خویش فرصت‌هایی مغتنم به دست آورند. از جمله ابن فناوری‌های نوین می‌توان به بلاک‌چین اشاره کرد.

  بهترین روش در ایجاد سیر صعودیِ کارایی صنایع، هماهنگ ساختن زنجیره‌های تامین با فناوری‌های نوین دیجیتالی است. ارز دیجیتالی و ضوابط آن و همچنین ارز دیجیتال ترون را نیز مطالعه کنید.بلاک چین در زنجیره تامین

  شرکت کال وکیل call vakil در این نوشتار در تلاش است تا پیرامون مفهوم بلاک‌چین و تاثیر آن در زنجیره تامین با شما سخن بگوید.

  همانطور که در مقاله بلاک چین چیست؟ بطور کامل توضیح دادیم، در این فناوری، اطلاعات در سرورهایی مختلف نگهداری می‌شوند و به اشخاص مختلف حقیقی و یا حقوقی تعلق می‌گیرند. در ادامه نوشتار بیشتر با این مفهوم آشنا خواهید شد و مزیت‌های آن را خواهید شناخت. بلاک‌چین اتریوم را نیز در این زمینه مطالعه فرمایید.

  منتقل نمودن پول، منتقل نمودن کالا و یا خدمات و نیز جریان‌های اطلاعاتی همگی در زنجیره تامین قرار می‌گیرند. اگر خواهان موفقیت در کسب و کار خویش هستید، نحوه مدیریت این بخش‌ها می‌تواند کمک شایانی به ارتقای شرایط کاری‌تان کند.

  با توجه به توضیحات فوق‌الذکر اگر شرکتی دارید و می‌خواهید بهره‌وری شرکت‌تان را فزونی بخشید، باید زنجیره تامین خویش را بهبود دهید که یکی از اصلی‌ترین روش‌ها در این راه، مربوط به استفاده ار بلاک‌چین است.

  تحقیقات نشان می‌دهد که اگر شرکت شما خود را با چنین فناوری‌های نوینی همراه کند در آینده حرفی برای گفتن خواهد داشت و اگر برای تطابق با این موضوعِ نوظهور تلاشی نکنید قطعاً در آینده‌ای نه چندان دور، کنار گذاشته خواهید شد‌.

  تلاش‌های زیادی جهت دیجیتالی نمودن شبکه‌های تامین انجام گرفته است لیکن استفاده از فرایندهایی که همچنان با کاغذ انجام می‌پذیرند رواج فراوان دارند. از این روی در بسیاری از موارد شاهد بروز اختلال در بخش‌های زنجیره تامین خواهیم بود.

 • اصطلاحات رایج بورس
 • باید بدانید که انعطاف‌پذیری بالا و نیز چابکی دو ویژگی مهمی است که شرکت‌های مختلفِ تجاری برای زنجیره تامین‌شان به آن نیازمند هستند که فناوری بلاک‌چین هر دوی این ویژگی‌ها را در خود جای داده است.

  بلاک چین در زنجیره تامین > در صورتی که اختلال و یا نقصی در زنجیره تامین وجود داشته باشد، این فناوری به سهولت می‌تواند برای برطرف کردن این مشکلات کمک کند. به صورت کلی اگر مایل هستید که از صحت اطلاعاتی که در زنجیره تامین وجود دارد اطمینان حاصل کنید، فناوری بلاک‌چین یاری‌رسان شما خواهد بود.

  شاید این سوال برایتان به وجود آید که بلاک‌چین چگونه می‌تواند این کار را انجام دهد؟ پاسخ روشن است. ثبت نمودن اطلاعاتِ مختلف پیرامون یک محصول از ابتدا تا انتها به وسیله بلاک‌چین، این پدیده را میسر می‌نماید.

  با استفاده از این فناوری به سرعت می‌توانید به رهگیری محصولات خویش در زنجیره تامین مبادرت ورزید.

  کاهش یافتن سرمایه در گردش غیر مولد از جمله مزیت‌های استفاده از فناوری بلا‌ک‌چین است.

  از طریق این فناوری نوظهور، کسب و کارها در سراسر جهان دگرگونی شگرفی در خود مشاهده نموده‌اند.

  شیوه‌های جدید در مدیریت نمودن پرونده‌های پزشکی، تغییر دادن راه‌های منتقل نمودن پول و مواردی این چنینی از جمله پیامدهای استفاده از بلاک‌چین است. از آن روی که شرکت‌های مطرح دنیا بسیار به استفاده از این فناوری تمایل دارند، سرمایه‌گذارانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، در آینده فرصت‌های زیادی برای فعالیت خواهند داشت و این باعث خواهد شد که این افراد روز به روز فعال‌تر شوند.

  مهم‌ترین کاربردهای مالی بلاک‌چین در جهان امروز چیست؟ ● استفاده از این فناوری در بورس ● انجام قراردادهای هوشمند با استفاده از بلاک‌چین ● بانک‌داری با استفاده از این فناوری ● انجام امور مربوط به بیمه با استفاده از فناوری بلاک‌چین

  کاربردهای غیر مالی فناوری بلاک‌چین چیست؟ ● ذخیره نمودن اطلاعات ● استفاده از فناوری بلا‌‌چین در دفاتر اسناد رسمی ● اینترنت اشیا ● بهداشت و درمان

  بلاک چین در زنجیره تامین > در زمان‌های گذشته سادگی زنجیره‌های تامین به واسطه محلی بودن تجارت‌ها بود، لیکن با توسعه یافتن امور مربوط به بازاریابی در سطوح جهانی، پیچیدگی‌های زنجیره‌های تامین روز به روز افزایش می‌یابد. در نتیجه باید در مدیریت این زنجیره‌ها تحولی شگرف رخ دهد.

  یکی از مسائلی که در زنجیره‌های تامین باید به آن توجه کرد میزانی قابل توجه از شفافیت جهت جلب نظر مشتریان است.

  از جمله جذاب‌ترین تکنولوژی‌هایی که برای بهبود بخشیدن به زنجیره‌های تامین پا به میدان گذاشته است، بلاک‌چین است. از طریق این فناوری، شفافیت در تمامی مراحل محصول برایتان وجود خواهد داشت. از این راه کیفیت محصولات نیز افزایش می‌یابد.

  تمامی توضیحاتی که در بالا مشاهده نمودید توضیحاتی مختصر و ابتدایی در زمینه بلاک‌چین و استفاده از آن در زنجیره‌های تامین بود. اگر همچنان درک این موضوع برایتان دشوار است نگران نباشید. وکلای مجرب ما در کال وکیل call kakil قادرند به صورت کامل شما را همچنین در زمینه مشاوره وکیل سایبری در مورد این موضوع راهنمایی نمایند.

  بلاکچین

  مدیر سایت

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  بروز انواع تخلف در کسب و کارهای اینترنتی نمی‌تواند دور از… ادامه مطلب

  امروزه، گروهک‌های چریکی با قدرت نظامی پایین، در صدد مختل کردن… ادامه مطلب

  متخصص جرایم رایانه ای ، پیش از آن‌که در مورد جرایم… ادامه مطلب

  گسترش روز افزونِ شبکه‌های مجازی و طُرقِ سهل‌الوصولی که مردم می‌توانند… ادامه مطلب

  بلاکچین نامی است که حتی شنیدن آن برای اکثریت مخاطبان سؤال… ادامه مطلب

  همان طور که می‌دانید این روزها بخش اعظمِ زمان انسان‌ها در… ادامه مطلب

  همانطور که می دانید رمز ارزها، یا همان ارزهای دیجیتال قوانین… ادامه مطلب بلاک چین در زنجیره تامین

  در این روزها و در عصر تکنولوژی، می‌بینیم که بخش بزرگی… ادامه مطلب

  کمیته‌ای که بر بازاریابی نظارت می‌کند، با کلاهبرداری‌های این چنینی برخورد… ادامه مطلب

  همانطور که می دانید رمز ارزها، یا همان ارزهای دیجیتال قوانین… ادامه مطلب

  کال وکیل همانند یک وکیل مخصوص به شما در تمام مراحل دادرسی با شما همراه خواهد بود. اگر شما هنوز دعوی خود شروع نکرده اید و در این خصوص نیاز به مشاوره ، تهیه دادخواست و یا سایر اوراق قضایی دارید و یا حتی اگر شما نیاز به پیگیری برای اجرای حکم قطعی خود دارید کافی است با تماس بگیرید و دعوی خود را با ما در میان بگذارید.

  درخواست مشاوره

  سوالات متداول

  مقالات

   

  آدرس: تهران ، وزرا، کوچه12 ، پلاک 6 ، واحد 6 و 7

  تلفن: 91028871 – 021

  ایمیل: [email protected]

  ۱ دقیقه مطالعه برای آگاه تر شدن در حوزه ی بلاکچین و فین تک(فناوری مالی) | برنامه نویس بلاکچین , طراح سایت و سئو | روزانه یک مطلب آموزشی برای علاقه مندان منتشر میکنم، مرا در ویرگول فالو کنید ❤

  🔸️ درجه : مبتدی

  🔸️ زمان مطالعه : ۱ دقیقه

  کاربرد یکی از پروژه های بلند پروازانه بلاکچین در زنجیره ی تامین و تولید

  بلاکچین صرفا ارز دیجیتال، سرمایه گذاری، ترید و کسب درآمد نیست. این تکنولوژی آمده تا بماند. همانطور که ورود اینترنت برای خیلی ها مبهم بود، فناوری بلاک چین نیز اینگونه است و درک آن رفته رفته سهل می شود.بلاک چین در زنجیره تامین

  به مثال های زیر دقت کنید :

  🔸️کمپانی خودرو سازی BMW- جلوگیری از تقلب کیلومتر شمار در فروش ماشین های دست دوم

  🔸️فروشگاه زنجیره ای Walmart – برای ردیابی منشا مواد غذایی و بررسی موجودی و عدم موجودی محصولات در انبار هایش

  🔸️برند لویی ویتون در صنعت مد و لباس- برای ردیابی کالاهای چرم لوکس و تشخیص جنس های فیک و تقلبی از اصل

  🔸️ جلوگیری از قاچاق کالا یکی از موارد مهم دیگر است. در دفتر کل توزیع شده تمامی اطلاعات ذخیره می شوند و قابل ردیابی و رهگیری هستند. نود ها اطلاعات را ذخیره و پردازش میکنند و بسیاری از استارتاپ ها و شرکت ها میتوانند بواسطه ی آن، از ارسال کالاهای قاچاق به کشورهای مختلف جلوگیری کنند.

 • بهترین سایت تحلیل بورس
 • بله دوستان، شما را با بلاکچین Vechain آشنا میکنم. بلاکچینی قدرتمند برای ارتقا چرخه ی تولید و تنها بخشی از استفاده ی آن در مواردی که بالا گفته شد.

  از بین تمامی پروژه ها، این تکنولوژی در زمینه ی زنجیره تامین پیشتاز بوده و توانسته در بین رقبا به خوبی بدرخشد.

  🔸️این پست به هیچ عنوان پیشنهاد سرمایه گذاری نیست و صرفا جهت بالابردن آگاهی شما علاقه مندان نوشته شده است.

  ۱ دقیقه مطالعه برای آگاه تر شدن در حوزه ی بلاکچین و فین تک(فناوری مالی) | برنامه نویس بلاکچین , طراح سایت و سئو | روزانه یک مطلب آموزشی برای علاقه مندان منتشر میکنم، مرا در ویرگول فالو کنید ❤


  مطلبی دیگر از این نویسنده


  مطلبی دیگر در همین موضوع

  افزایش بازدید بر اساس علاقه‌مندی‌های شما

  https://civilica.com/doc/996833/

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات فوق بر اساس داده کاوی مقالات مطالعه شده توسط پژوهشگران محاسبه شده است.

  مقالات فوق اخیرا در حوزه مرتبط با این مقاله به سیویلیکا افزوده شده اند.

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.بلاک چین در زنجیره تامین

  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

  دفتر مرکزی انتشارات بوم سازه (سیویلیکا): تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بین خیابان کارگر و بزرگراه چمران، کوچه پروانه، پلاک ۴، ساختمان چمران، طبقه ۴، واحد ۳۱

  تلفن: ۸۸۰۰۸۰۴۴ ، ۸۸۳۳۵۴۵۰ ، ۸۸۳۳۵۴۵۱ ، ۸۸۳۳۵۴۵۲ – کد پستی: ۱۴۳۹۹۱۴۱۵۳

  تمامی خدمات پایگاه سیویلیکا ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است

  نوع مقاله : مقاله پژوهشی

  نویسندگان

  1
  استادیار، گروه مهندسی صنایع، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه قم، قم، ایران.

  2
  دکتری، دانشکده فناوری و علم اطلاعات، دانشگاه UKM، بنگی، سلانگور، مالزی.

  چکیده

  بلاک چین در زنجیره تامین

  کلیدواژه‌ها

  عنوان مقاله [English]

  نویسندگان [English]

  Purpose: this paper aimed to explore the structural potential of blockchain in supply chain of interchangeable information and knowledge for enhancing trust and accessibility of stakeholders. Methodology: documentary method and reviewing various papers related to the blockchain area of subject. Findings:  blockchain has the capacity to respond to some of the serious challenges of supply chain management. Structural enhancement of information security could reduce unproductive controls and facilitate access to information. More trustworthiness in knowledge would be gained as a result of reliable data and information.   Conclusion: a new framework for information management in supply chain structured with blockchain on the basis of IOT is put forth. New framework shows how blockchain could help keep tracking of event tractability, information exchange speed and information sharing security and using artificial intelligence. As a result, suitable information management enhanced with clarity, accuracy, speed, security and access to information will insure validating data and efficiency of supply chain.    

  کلیدواژه‌ها [English]

  رضائی, مهدی, طائی‌زاده, علی. (1398). تاثیر بلاک‌چین بر گردش اطلاعات زنجیره تامین. علوم و فنون مدیریت اطلاعات, 5(1), 3-27. doi: 10.22091/stim.2019.1377

 • باینسس
 • مهدی رضائی; علی طائی‌زاده. “تاثیر بلاک‌چین بر گردش اطلاعات زنجیره تامین”. علوم و فنون مدیریت اطلاعات, 5, 1, 1398, 3-27. doi: 10.22091/stim.2019.1377

  رضائی, مهدی, طائی‌زاده, علی. (1398). ‘تاثیر بلاک‌چین بر گردش اطلاعات زنجیره تامین’, علوم و فنون مدیریت اطلاعات, 5(1), pp. 3-27. doi: 10.22091/stim.2019.1377

  رضائی, مهدی, طائی‌زاده, علی. تاثیر بلاک‌چین بر گردش اطلاعات زنجیره تامین. علوم و فنون مدیریت اطلاعات, 1398; 5(1): 3-27. doi: 10.22091/stim.2019.1377

  This work is licensed under a

  Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License

  برای دریافت اخبار و اطلاعیه های مهم نشریه در خبرنامه نشریه مشترک شوید.


  تاثیر بلاک‌چین بر گردش اطلاعات زنجیره تامینDownloads-icon


  اصل مقاله 6.82 MBDownloads-icon

   در این میان، مدیریت زنجیره تامین به عنوان ابزاری قدرتمند برای ارتقای رشد شرکت‌ها و خلق مزیت رقابتی در نظر گرفته می‌شود. عملیات مدیریت زنجیره تامین نقش حیاتی در تصمیمات مدیریتی ایفا می‌کند تا آنجا که می‌تواند اثرات قابل‌ملاحظه‌ ‌ای بر سودآوری و موفقیت عملیاتی شرکت‌ها اعمال کند. در واقع زنجیره تامین شبکه‌ای شامل فعالیت‌ها، افراد، نهادها، اطلاعات و منابع مختلفی است و نشان‌دهنده مراحلی که برای رساندن کالا یا خدمات از مراحل اولیه به مشتری انجام می‌گیرد. شرکت‌های مطرح دنیا زنجیره تامین خود را توسعه می‌دهند تا بتوانند هزینه‌های خود را کاهش دهند و در فضای رقابتی این روزها، باقی بمانند. با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در دنیا، رفتار مصرف‌کنندگان به شدت تغییر کرده و تقاضای سفارش‌های آنلاین نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. به همین علت، زنجیره تامین به یکی از ترندهای روز دنیا تبدیل شده و نحوه مدیریت صحیح زنجیره تامین بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  در بسیاری از کشورهای جهان در طول ۱۸ ماه گذشته بارها قوانین منع رفت و آمد یا همان قرنطینه به صورت سفت و سخت به اجرا درآمده به نحوی که مثلا در استرالیا، در هنگام قرنطینه شما فقط به چند دلیل مانند خرید مایحتاج زندگی، مراجعه به پزشک یا خرید دارو و ورزش اجازه خروج از خانه را دارید و در صورت تخلف از قوانین با جریمه‌های سنگین روبه‌رو خواهید شد. همین سختگیری‌ها باعث شده تا بسیاری از افراد برای تامین مایحتاج زندگی و کالاهای موردنیاز به خریدهای اینترنتی رو بیاورند که باعث شده فشار ناگهانی بسیار زیادی روی شرکت‌های توزیع‌کننده و حمل‌ونقل و تحویل کالا وارد شود. مثلا شرکت ملی پست استرالیا (Australia Post) در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که حجم مرسوله‌های پستی این شرکت نسبت به یک سال گذشته ۱۰۰درصد افزایش داشته است. افزایش بی‌سابقه حجم تقاضای خرید آنلاین در پی همه‌گیری کرونا و در خانه ماندن مردم، حتی غول‌هایی مانند آمازون و اوبر و والمارت را نیز به چالش‌های بزرگی کشیده است. یکی از چالش‌های اصلی رساندن به موقع کالاهای سفارشی به مشتریان در زمان‌های تعیین شده و بعضا تحویل یکروزه (same day delivery) است. مشکل بزرگ دیگر این غول‌های خدماتی زمانی بیشتر حس می‌شود که این تقاضاها اغلب در شهرهای بزرگ و پرجمعیت و مخصوصا در مراکز شهری است که در برخی ساعات حجم ترافیک و عبور و مرور خودروها امکان حمل‌ونقل کالاها به صورت سریع و برنامه‌ریزی شده را دچار مشکل می‌کند. در واقع بحث لجستیک شهری (urban logistics) و اینکه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تحویل کالا (logistics providers) باید از چه استراتژی‌هایی برای بهینه کردن سیستم حمل‌ونقل خود در کلان‌شهرها بهره بگیرند یکی از مهم‌ترین چالش‌های این روزهای غول‌های خدماتی جهان است.

  در واقع آخرین مرحله زنجیره تامین که کالاها از مراکز توزیع و فروش به در منزل مشتریان ارسال می‌شود را به اصطلاح «تحویل مایل آخر» (Last mile delivery) می‌گویند که پرهزینه‌ترین بخش زنجیره تامین بوده و بیشترین میزان آلایندگی محیط‌زیست را نیز به خود اختصاص می‌دهد. در کشورهای توسعه‌یافته که بحث‌های محیط‌زیستی و به صورت کلی مباحث «پایداری» (sustainability) در بخش‌های تولیدی اهمیت فراوان دارد، بسیاری از شرکت‌ها به دنبال هرچه بهینه‌تر و سبز کردن مرحله «تحویل مایل آخر» هستند و شرکت‌های بزرگ جهان در حال بررسی استفاده از فناوری‌های جدید جهت بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌های این آخرین مرحله زنجیره تامین هستند. یکی از این فناوری‌ها که غول‌های تجاری جهان مانند والمارت، آمازون و اوبر در حال آزمایش و امکان‌سنجی استفاده از آن در زنجیره تامین و خدمات تحویل محصولات خود هستند، فناوری بلاک‌چین است تا با استفاده از آن شفافیت، سرعت و امنیت سیستم‌های زنجیره تامین و لجستیک محصولات خود را افزایش دهند. برای مثال تز دکترای نگارنده مطلب نیز دقیقا به همین موضوع ارتباط دارد.

  در واقع در یک همکاری مشترک، شرکت آمازون و اوبر در حال بررسی و امکان‌سنجی استفاده از پهپادها به شکل تاکسی‌های هوایی برای نقل و انتقال کالاهای تجاری خصوصا در شرایط بحرانی و فاجعه‌های زیست‌محیطی یا انسانی است که نیاز سریع و فوری به رساندن کالاهای ضروری به دست آسیب‌دیدگان وجود دارد. این پروژه بلندپروازانه برای بررسی‌های فنی و اقتصادی به شرکت مشاوره مک‌کنزی سپرده شده است. این پروژه، علاوه بر جنبه‌های اقتصادی و تجاری، در حال بررسی امکان استفاده از فناوری بلاک‌چین جهت افزایش سرعت و شفافیت سیستم ارسال کالاهاست به صورتی که همه گروه‌های درگیر در ارسال و تحویل کالاها امکان ردگیری و رصد لحظه به لحظه کالا از زمان خروج از انبار تا لحظه رسیدن به دست مشتری نهایی را داشته باشند. به این ترتیب در حالی که تاکنون مهم‌ترین استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در ارزهای دیجیتال، مانند بیت‌کوین، بوده است اما واقعیت این است که بلاک‌چین اساسا یک دفتر دیجیتال توزیع ‌شده است که دارای کاربردهای بسیاری است و می‌تواند برای هر مبادله، قرارداد، ردیابی و البته، پرداخت‌های مالی استفاده شود. بلاک‌چین یک دفتر مجازی مشترک از سوابق تغییرناپذیر، غیرمتمرکز، قابل‌اعتماد و شفاف و با امنیت بسیار بالاست. ازآنجاکه هر تراکنش در یک بلوک و در چند نسخه از این دفتر دیجیتال که در نود( Nodeکامپیوترهای) مختلف توزیع می‌شود ثبت می‌شود اسناد بسیار شفاف است. این تکنولوژی همچنین بسیار امن است زیرا هر بلوک به بلوک قبل از آن و پس‌ از آن متصل است. امکان ایجاد هیچ‌گونه تغییر انحصاری روی بلاک‌چین وجود ندارد و به همین دلیل این تکنولوژی بسیار کارآمد است. در مجموع تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند شفافیت و کارآیی زنجیره تامین را افزایش دهد و روی همه بخش‌ها از انبارداری تا تحویل و پرداخت هزینه تاثیر مثبت بگذارد. زنجیره فرمان‌ها برای بسیاری از بخش‌ها ضروری است و بلاک‌چین زنجیره فرمان‌ها را در ذات خود دارد. مواردی که برای ایجاد اطمینان و یکپارچگی در یک زنجیره تامین ضروری هستند، توسط بلاک‌چین فراهم ‌شده است. بلاک‌چین یکپارچگی ایجاد می‌کند و هیچ اختلافی در مورد معاملات در زنجیره وجود نخواهد داشت زیرا تمام عواملی که در زنجیره تاثیر دارند دارای همان نسخه مشترک از این دفتر دیجیتال هستند. در بلاک‌چین همه افراد می‌توانند زنجیره مالکیت یک دارایی را در کل زنجیره ببیند. رکوردها در بلاک‌چین نمی‌توانند پاک شوند و این موضوع برای شفافیت یک زنجیره تامین بسیار مهم است. با به‌کارگیری این تکنولوژی مدیریت زنجیره تامین ساده‌تر شده و تلفات در این زنجیره کاهش می‌یابد. همان طور که قبلا اشاره شد بخش نهایی زنجیره تامین که به اصطلاح «تحویل مایل آخر» نامیده می‌شود جزو پرهزینه‌ترین بخش‌های زنجیره تامین شناخته شده است و استفاده از بلاک‌چین می‌تواند به صورت قابل‌توجهی این هزینه را کاهش دهد. استفاده از تکنولوژی شفاف و پیشرفته بلاک‌چین به شرکت‌ها کمک می‌کند که موارد پرهزینه‌ را شناسایی کرده و از روش‌های صرفه‌جویی در آن موارد بهره ببرند. همچنین بلاک‌چین می‌تواند هزینه کارمزد انتقال پول از طریق بانک‌ها و دیگر روش‌های انتقال پول را نیز حذف کند. هزینه این کارمزدها در محاسبه قیمت نهایی و سود محصولات وارد می‌شود و حذف کردن آنها سود را بیشتر و هزینه نهایی برای مشتری را کمتر خواهد کرد. به هر حال به نظر می‌رسد سیستم‌های زنجیره تامین و به‌خصوص مباحث لجستیک و حمل‌ونقل کالاها در کلان‌شهرهای توسعه‌یافته که موضوعات زیست‌محیطی هم برایشان بسیار مهم است در حال تغییرات شگرف بوده و استفاده از فناوری‌های نوین مانند بلاک‌چین جهت بهبود کارآیی و کاهش هزینه‌ها و اتلاف انرژی در این سیستم‌ها به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای نیل به این اهداف در میان بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی طرفداران جدی پیدا کرده است.

   

  بلاک چین در زنجیره تامین

  گروه نشریات دنیای اقتصاد

  درباره ما

  کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

  Close

  Click here to request access and see full URLs.

  بلاک چین در زنجیره تامین
  بلاک چین در زنجیره تامین

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *