بسته های اعتباری


بسته های اعتباری
بسته های اعتباری

آدرس مطلب : مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

نوسانات قیمتی در بازار و تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع برای خروج از موقعیت سرمایه‌گذاری یا ادامه آن، همواره یکی از دغدغه­‌های اصلی سرمایه­‌گذاران بوده است. هدف مشترک همه افراد از انجام معامله، کسب سود و منفعت است. بورس هم به‌عنوان یکی از بازارهای اصلی جذب سرمایه از این قاعده مستثنی نیست. حفظ اصل سرمایه در

نوشته مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

آدرس مطلب : مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

نوسانات قیمتی در بازار و تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع برای خروج از موقعیت سرمایه‌گذاری یا ادامه آن، همواره یکی از دغدغه­‌های اصلی سرمایه­‌گذاران بوده است. هدف مشترک همه افراد از انجام معامله، کسب سود و منفعت است. بورس هم به‌عنوان یکی از بازارهای اصلی جذب سرمایه از این قاعده مستثنی نیست. حفظ اصل سرمایه در بورس نسبت به کسب سود اولویت دارد و به همین دلیل برای موفقیت در بازار بورس علاوه‌بر انتخاب سهام باید به زیان ناشی از معاملات هم توجه کافی داشته باشیم.‌
سرمایه­‌گذاران فعال در بازارهای مالی، حتماً ضرر در معاملات را  تجربه کرده‌اند. ممکن است ما سهمی را خریداری کنیم و پس از آن سهم دچار افت قیمت شود، حال با این سوال مواجه می‌شویم که تا چه زمانی و چه قیمتی سهم مورد نظر را نگه‌داری کنیم و یا تصمیم به فروش آن بگیریم. این سوالات و سوالاتی نظیر این به مفهوم حد ضرر در سرمایه‌­گذاری اشاره دارد.‌
اشتباه در معاملات امری طبیعی است؛ چرا که بازارهای مالی محیطی پویا دارند و  همچنین شرایط متغیر و کلان سیاسی و اقتصادی نیز بر آن تأثیرگذار است.
‌در این بحث تفاوتی که میان معامله‌گران وجود دارد در تعداد معاملاتی که با ضرر انجام داده‌اند، نیست بلکه در نحوه برخورد آنها با شرایط نامطلوب بازار پایبندی به اصول معاملاتی و پذیرفتن سریع اشتباهات است.‌ هنگامی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازار خارج شویم، از گسترش زیان جلوگیری کرده‌ایم و سرمایه خود را حفظ نموده‌ایم. بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار به صورت احساسی و بدون در نظر گرفتن قواعد انجام یک معامله موفق، تصمیم‌گیری می‌کنند و بنابراین هرگز تمایلی به باور زیان نداشته و سعی در توجیه معامله اشتباه خود دارند. درنهایت زیان‌های بالاتری را تجربه می‌کنند و  دچار حس ناامیدی، شکست و سرخوردگی از بازارهای مالی می‌­شوند.‌
حال این سوال پیش می‌آید؛ اگر ما سهمی را خریداری کردیم و قیمت آن کاهش یافت، تا چه زمانی سهم را نگهداری کنیم و چه حد ضرری برای آن در نظر بگیریم.‌بسته های اعتباری

‌تشخیص قیمت و زمان فروش سهام، نیاز به تجربه و اطلاعات کافی دارد. برای حفظ سرمایه و رسیدن به سود، لازم است قبل از خرید هر سهمی روندها، مقاومت‌ها  حمایت‌ها، وضعیت بنیادی و… سهم را بررسی کنیم. با بررسی کامل یک سهم، این انتظار وجود دارد که قیمت سهم صعودی باشد و به سود مورد نظر برسد. حال اگر بعد از خرید یک سهم برخلاف انتظار ما قیمت آن شروع به کاهش کرد، به این معنی است که یا در محاسبات خود اشتباه کرده‌ایم یا بر خلاف روند بازار، وارد شده‌ایم و تحلیل درستی از سهم نداشتیم. در این وضعیت دو راه پیش روی ما قرار دارد:

۱-صبر کنیم تا بعد از کاهش قیمت، سهام دوباره به قیمت مورد نظر ما برسد.
‌۲-بعد از اندکی کاهش بلافاصله از سهم خارج شویم.‌‌

باقی ماندن در سهام بدون هیچ برنامه‌ای تا زمانی که به قیمت موردنظر ما برسد، ریسک زیادی دارد چرا که  می‌تواند منجر به از دست رفتن بخش اعظمی از سرمایه شود. خروج از سهام بعد از تحمل مقداری کاهش، منطقی‌تر به نظر می‌رسد؛‌
یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای با بررسی کامل سهمی را می‌خرد و حد سود و زیان را تعیین می‌کند. در صورتی که به سود مورد نظر دست یافت یا سهم به مقاومت خود رسید، از سهم خارج می‌شود. زیرا هیچ سهمی برای همیشه حالت صعودی نخواهد داشت. ولی اگر سهام بجای رشد، افت کرد و به حد ضرر رسید، بلافاصله باید از سهم خارج شد. اگر بازار بورس روند نزولی داشته باشد، حد ضرر در کل بازار باید در نظر گرفته شود و اگر به آن حد رسید، کاملا از بازار خارج می‌شویم و تا زمان بازگشت بازار به روند طبیعی، نظاره­‌گر می­‌مانیم. در این حالت باید از سهامی که به حد ضرر هم نرسیده خارج شویم.
‌افرادی که با مطالعه و شناخت از بازار مورد نظر و توجه به میزان سرمایه خود، سرمایه‌گذاری می‌کنند به‌طور حتم برای خود اهداف قیمتی تعیین کرده‌اند. این اهداف شامل مواردی از جمله قیمت خرید، قیمت فروش، مقدار سود و مقدار زیان است. برای سرمایه‌گذاری در بورس باید ابتدا انتظارات خود را تعریف کنیم و به سوالاتی نظیر زمان ورود یا خروج در یک سهم، سود مورد انتظار و میزان ضرری که حاضر به پذیرش آن هستیم، پاسخ دهیم. دانستن این نکته حائز اهمیت است که اگر معامله موفقی را انجام دادیم کجا خارج شویم و  اگر معامله ما به هر دلیلی، مخالف انتظار ما پیش رفت آنگاه چه مقدار ضرر باید متحمل شویم.
حد ضرر ابزاری است که سرمایه‌گذاران به کمک آن می‌توانند درصورتی‌که سود موردانتظار محقق نشد، از ضرر بیشتر و از بین رفتن اصل سرمایه جلوگیری کنند.

 


برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

 • آموزش سایت tsetmc
 • عدم تعیین حد ضرر به معنی نگهداری سهم تا زمان نامعلومی است. این فرآیند می‌تواند حتی تا جایی که نیمی از سرمایه خود را از دست بدهیم، ادامه داشته باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که امکان دارد بعد از فروش، سهم روند صعودی بگیرد. در این صورت نباید به این فکر کنیم که شاید بهتر باشد، حد سود یا حد ضرر نداشته باشیم. زیرا  عدم تعیین حد سود و حد ضرر به معنی نداشتن برنامه برای سرمایه‌گذاری و عدم‌مدیریت سرمایه و ریسک است. برای حفظ سرمایه پیش از انجام هر معامله باید حد ضرر مناسب را پیدا کرده و به آن پایبند باشیم. پایبندی به حد ضرر یعنی در صورت رسیدن قیمت به آن نقطه، معامله بدون هیچ‌گونه تردیدی بسته شود. سرمایه‌گذاری موفق است که بتواند زیان خود را حداقل نماید.

  ‌یکی از بارزترین تفاوت‌های معامله‌گران موفق نسبت به سایر معامله‌گران نحوه برخورد آنها در شرایط نامطلوب بازار است. زمانی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازارخارج شویم، از افزایش زیان جلوگیری می‌شود و سرمایه ما حفظ می‌گردد.
  ‌یکی دیگر از تفاوت‌های معامله‌گر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این است که معامله‌گر غیرحرفه‌ای پس از رسیدن به حد ضرر و خروج از معامله چنانچه قیمت سهام افزایش یابد، از تعیین حد ضرر پشیمان می‌شود و حتی امکان خرید اما معامله‌گر حرفه ای به دنبال ضعف و اشکال موجود در استراتژی معاملاتی خود می‌گردد.

  برای توضیح کاربرد حد ضرر با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید سهمی را خریداری کرده‌اید و قیمت آن رو به کاهش می‌رود. چنانچه قیمت سهم موردنظر پس از یک سال دوباره به قیمت اولیه بازگردد، شما از نظر معاملاتی ضرر یا زیانی متحمل نشده‌اید. اما از نظر سرمایه‌گذاری این فرآیند برای شما هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در این یک سال ایجاد کرده ‌است. به این معنا که فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در موقعیت‌های سودآور دیگر از دست داده‌اید. با این توضیح یکی از مزیت‌های اصلی حد ضرر را علاوه‌بر جلوگیری از افزایش زیان، می‌توانیم جلوگیری از خواب سرمایه نیز بدانیم.

   

  در این مطلب تلاش کردیم شا عزیزان را با مفهوم حد ضرر و ضرورت آن برای سرمایه‌گذاری، کاربرد تعیین حد ضرر در معاملات و رفتار انواع معامله‌گران مواجهه با زیان در سرمایه‌‌گذاری‌ها آشنا نماییم. در مطلب بعدی که در زمینه حد ضرر درج خواهیم کرد، سعی داریم به ارائه مطالبی درخصوص نحوه محاسبه حد ضرر و نکات کلیدی در آن، روش‌های تعیین حد ضرر و همچنین تغییر حد ضرر در زمان رشد و رکود بازار بپردازیم.

  نوشته مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  برای نمایش ارزش‌گذاری‌های انجام شده بر روی سهام شرکت‌های مختلف در بورس از تابلوی معاملاتی استفاده می‌شود. در بورس ایران این تابلو در ساختمان تالار بورس ایران واقع در خیابان حافظ تهران نصب شده است که سه مورد از اطلاعات کاربردی سهام هر شرکت را نمایش می‌دهد که عبارتند از: ۱- نام شرکت ۲- قیمت

  نوشته علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  برای نمایش ارزش‌گذاری‌های انجام شده بر روی سهام شرکت‌های مختلف در بورس از تابلوی معاملاتی استفاده می‌شود. در بورس ایران این تابلو در ساختمان تالار بورس ایران واقع در خیابان حافظ تهران نصب شده است که سه مورد از اطلاعات کاربردی سهام هر شرکت را نمایش می‌دهد که عبارتند از:

  ۱- نام شرکت

  ۲- قیمت آخرین معامله سهام شرکت

  ۳-تغییرات قیمت (ریال) نسبت به دیروز

  با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن اینترنت، امروزه نیازی به مراجعه به این تالار نیست. شرکت فناوری اطلاعات بورس و اوراق بهادار تهران این امکان را فراهم کرده است که تمامی اطلاعات مربوط به معاملات سهام در سایت TSETMC.COM نمایش داده شوند و سهام‌داران می‌توانند روزانه روند معاملات سهام‌ خود را در این سایت دنبال ‌کنند. در حال حاضر این سایت دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات سهام از جمله شاخص کل بورس، عرضه‌وتقاضا و حجم معاملات انجام شده در یک سهم، آخرین قیمت، کمترین و بیشترین قیمت، قیمت پایانی یک سهم و اطلاعات لحظه‌ای بسیار زیادی را به نمایش می‌گذارد.

  برای مشاهده قیمت معامله در سهم کافی است در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، نام شرکت موردنظر یا نماد آن را جست‌وجو کرد. همچنین در هر قسمتی از سایت با دیدن نام آن سهم، می‌توان بر روی آن کلیک کنرد تا صفحه معاملاتی مربوط به آن سهم نمایش داده شود. در صفحه معاملاتی هر نماد بخش‌های مختلفی وجوددارد روبه‌رو که در ادامه به بررسی کارائی برخی از آنها پرداخته می شود.

  در بخش اطلاعات مربوط به معاملات سهام، اطلاعاتی شامل وضعیت نماد، حجم معاملات، ارزش معاملات، حجم مبنا، آمار معاملات حقیقی‌وحقوقی و … نمایش داده می‌شود که کاربرد زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد. در ادامه این اطلاعات را همراه با کاربرد و اهمیت آنها بررسی می‌کنیم.

  به‌طورکلی نمادهای شرکت‌های فعال در بورس در یکی از وضعیت‌های: مجاز، ممنوع_متوقف و مجاز_محفوظ قرار می‌گیرند. سهام شرکت‌هایی که در حال معامله هستند در وضعیت مجاز قرار دارند. زمانی‌که رویدادی حائز اهمیت درخصوص شرکتی اتفاق افتاده باشد، بورس به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام آن شرکت شود به صورت موقتی آن نماد را متوقف می‌کند. به عبارتی آن سهم اجازه خرید و فروش ندارد.

  برای مثال قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد متوقف می‌شود. زیرا در مجمع سالیانه، سود سهام‌داران مشخص خواهد شد و این موضوع می‌تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع تأثیر زیادی داشته باشد. طبیعتاً توقف نماد در این‌گونه موارد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا پس از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانـه درخصوص خرید یا فروش یا نگهداری آن سهم تصمیم‌گیری کنند. نمادی که پس از بسته شدن و قبل از بازگشایی، نماد در حالت مجاز _ محفوظ قرار می‌گیرد. در این حالت ارسال سفارش در نماد قابل انجام است ولی هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. به محض مجاز شدن نماد، سفارشاتی که در نماد موردنظر ثبت شده اند انجام خواهند شد.

  در قسمت تعداد معاملات تعداد دفعات تراکنش‌های خرید و فروشی که تا آن لحظه در نماد صورت گرفته است به نمایش گذاشته می‌شود. عدد حجم معاملات بیانگر تعداد سهام معامله شده است. ارزش معاملات نیز ارزش ریالی تعداد سهم معامله شده را نشان می‌دهد. حجم معاملات هر سهم در واقع فاکتوری است که میزان ورود و خروج پول در سهم را نشان می‌دهد. حجم معاملات هر سهم برای یافتن سر نخ قیمت، بایستی دنبال شود. معمولاً افزایش همزمان قیمت و حجم معاملات می‌تواند به نوعی آلارم یا سیگنال خرید باشد. اما افزایش حجم معاملات همزمان با کاهش قیمت می‌تواند آلارم یا سیگنال فروش به حساب بیاید. چنانچه حجم معاملات کاهش یابد و برخلاف آن قیمت افزایش یابد، احتمال رکود و ثابت شدن قیمت یا برگشت بازار وجود دارد.

  به‌طورکلی در دو محدوده حمایت و مقاومت سهم معمولاً حجم معاملات بطور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. به عبارتی در روندهای صعودی حجم معاملات معمولاً بالاست و در روندهای نزولی اصلاحی حجم کاهش پیدا می‌کند. اما در روندهای نزولی ادامه‌دار حجم معاملات بالا خواهد بود. فارغ از موارد ذکر شده حجم معاملات بالای یک سهم به طور کلی یک مزیت محسوب می‌شود زیرا نشانه قدرت نقدشوندگی آن سهم است.

  اگر از این منظر به سهام نگاه کنیم سه دسته سهم وجود دارد: دسته اول سهامی هستند که در هر شرایطی قابل معامله هستند و نقدشوندگی بالایی دارند. دسته دوم سهامی هستند که نقدشوندگی متوسطی دارند و دسته سوم سهام با نقد شوندگی پایین هستند که این نوع سهام دارای حجم معاملات پایینی بوده و گاهی حتی در صف های فروش هم خریدار ندارند.

  ارزش بازار به ارزش روز و متعارف سهام یک شرکت گفته می‌شود. برای تعیین ارزش بازار یک شرکت باید قیمت روز یک سهم را در تعداد سهام منتشر شده آن در بورس ضرب کنید. شرکت‌ها را می‌توان براساس ارزش بازاری‌ آن‌ها به پنج گروه دسته‌بندی کرد.

  شایات ذکر است از نظر امنیت در سرمایه‌گذاری، شرکت‌هایی با اندازه بزرگتر امن‌تر از شرکت‌هایی با اندازه کوچک هستند. با این‌حال شرکت‌های کوچک نسبت به شرکت‌های بزرگ، پتانسیل بیشتری برای رشد دارند. این شاخص تنها یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری ارزش سهم است.

  قیمت آخرین معامله همانطور که از نام آن پیداست گویای آخرین قیمتی است که معامله به‌صورت خرید یا فروش در آن انجام شده است. اما قیمت پایانی نشان‌دهنده میانگین وزنی از قیمت کل معاملات انجام شده تا آن لحظه است. برای محاسبه قیمت پایانی در هر لحظه، حجم معاملات انجام شده در هر قیمت را در قیمت متناظرش ضرب می‌کنند و مجموع این اعداد تقسیم بر حجم کل معاملات صورت گرفته تا آن لحظه قیمت پایانی تعیین می‌شود.

  قیمت پایانی در پایان هر روز نشان می‌دهد که در روز معاملاتی بعدی سهم باید با چه قیمتی معاملات خود را آغاز کند. معمولاً قیمت پایانی سهم هرچه به حداکثر قیمت سهم نزدیک‌تر باشد، میتوان حدس زد که سهم در روزهای معاملاتی آتی روند مثبتی را در پیش خواهد گرفت و بالعکس هرچه قیمت پایانی به کف قیمتی روز نزدیک‌تر باشد در روزهای بعدی معاملات امکان ایجاد روند نزولی در سهم بیشتر است. البته باید توجه داشت که فاکتورهای مهم دیگری وجود دارند که ممکن است در صورت بروز هر یک از آنها وضعیت معاملات یک سهم در روزهای متوالی روندی کاملاً متفاوت داشته باشد.

  اولین قیمت نشان‌دهنده قیمت اولین معامله‌ای است که در روز معاملاتی صورت گرفته و قیمت دیروز نشان دهنده قیمت پایانی معاملات روز قبل است. با مقایسه اولین قیمت و قیمت دیروز و قیمت آخرین معامله در هر لحظه می‌توان بررسی کرد که خرید و فروش سهم چه روندی را طی می‌کند. معمولاً وقتی اولین قیمت بالاتر از قیمت دیروز باشد، این موضوع را نشان می‌دهد که جو مثبتی بر سهم حاکم است. از طرف دیگر پایین‌تر بودن اولین قیمت از قیمت دیروز نشان‌دهنده جو منفی موجود در سهم است.

  حجم مبنا به عددی گفته می‌شود که در مورد هر سهم منحصر به فرد بوده و هرچه یک شرکت بزرگ‌تر باشد، حجم مبنا رقم بالاتری خواهد داشت. حجم مبنا، حداقل تعداد سهامی است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم بتواند به اندازه دامنه نوسان کامل، رشد یا افت قیمتی داشته باشد. حجم مبنا در بازار سهام کشورهای بزرگ وجود ندارد. ولی در ایران برای جلوگیری از رشد یا افت ناگهانی سهام شرکت‌ها این تدبیر اندیشیده شده است.بسته های اعتباری

  در ابتدا ۰٫۰۰۰۶ (شش ده‌هزارم) تعداد سهام شرکت به عنوان حجم مبنا محاسبه می‌شد. در سال ۸۳ این نسبت به ۰٫۰۰۰۸ رسید. مثلاً حجم مبنای شرکتی که ۲ میلیارد سهم داشت، برابر یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار سهم می‌شد. در سال ۸۶ ضریب شرکت‌هایی با سهام بین یک میلیارد تا سه میلیارد به ۰٫۰۰۰۵ و ضریب محاسبه حجم مبنا برای شرکت‌های بزرگ و بیش از سه میلیارد سهم به ۰٫۰۰۰۴ کاهش یافت. همچنین ضریب شرکت‌های بسیار بزرگ ۰٫۰۰۰۳ در نظر گرفته شد.

  ذکر این نکته لازم است که شرکت‌های قابل معامله در فرابورس، حجم مبنا ندارند. یعنی اگر حتی یک برگ سهم معامله شود می‌تواند تغییر قیمت %۵± ایجاد کند. همچنین نمادها در روز بازگشایی (بعد از مجمع، بعد از تعدیل، بعد از شفاف سازی و…) با حجم مبنای ۱ بازگشایی می‌شوند. استفاده از حجم مبنا باعث جلوگیری از نوسان‌های ساختگی می‌شود.

  اگر حجم مبنا وجود نداشته باشد، یک یا چند سرمایه‌گذار می‌توانند با معامله تعداد کمی از سهام (خصوصاً شرکت‌های کوچک) باعث ایجاد تغییرات بزرگ قیمتی شوند. البته به همین دلیل است که سهام فرابورسی و سهامی با حجم مبنای پایین مورد استقبال بسیاری از افراد هستند. زیرا با قرار گرفتن جو مثبت روی سهم، به‌راحتی می‌تواند به سقف قیمتی خود در روز برسد و روند مثبت را با سرعتی بیشتر از سهم‌هایی که حجم مبنای بالاتری دارند طی کند. البته در روند نزولی این سهم‌ها بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و با تعداد معاملات کمتری به کف قیمتی خود نزدیک می‌شوند. معمولاً سهام‌داران با ریسک‌پذیری بالاتر به سراغ سهم‌هایی با حجم مبنای پایین‌تر می‌روند.

  تعداد سهام نشان‌دهنده تعداد کل سهام شرکت است که با توجه به سرمایه شرکت تقسیم‌بندی شده است. به‌طورکلی سهام‌داران شرکت‌های بازار سرمایه به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: دسته‌ی اول سهام‌داران عمده هستند که برای دوره‌ی بلندمدت بر روی شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مالک شرکت به حساب می‌آیند و دسته‌ی دوم، سرمایه‌گذاران خرد(اعم از کدهای حقیقی و حقوقی) هستند که به دلایل مختلف، آن بخش از سهام قابل معامله‌ی شرکت را خریداری کرده‌اند.

  این سهام‌داران در‌ صورت پیشنهاد قیمت مناسب برای فروش، حاضر به فروش سهام خود هستند. از این رو به آن بخش از سهام شرکت که در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرد، سهام آزاد شناور گفته می‌شود. سهام شناور مقداری ثابت نیست و در دوره‌های سه‌ماهه آمار سهام شناور اصلاح می‌شود. سهام شناور یکی از متغیرهای اثرگذار بر افزایش نقدشوندگی، عمق و کارآیی بازار است.

  نقدشوندگی بیشتر مستلزم سطح سهام شناور آزاد بالاتر برای شرکت‌هاست و پایین بودن سهام شناور آزاد علامتی است از نقدشوندگی کم که هم بر خریداران و هم بر فروشندگان اثر می‌گذارد. دسترسی به شمار بیشتری از سهام شرکت برای انجام معاملات، سرمایه‌گذاران بیشتری را قادر به مشارکت در بازار می‌سازد. به همین جهت افزایش سهام شناور آزاد موجب کاهش امکان دستکاری قیمت، کاهش ریسک نقدشوندگی و دستیابی به قیمت عادلانه‌ نزدیک به ارزش ذاتی می‌شود.

  دامنه مجاز نوسان هرسهم به حدود سقف و کفی قیمت آن سهم گفته می‌شود که می‌تواند در هر روز معاملاتی داشته باشد. در بازار بورس و فرابورس هر سهم مجاز است در طول هر روز معاملاتی حداقل تا ۵ درصد و حداکثر تا ۵ درصد از قیمت پایانی روز قبل نوسان قیمتی داشته باشد. یعنی برای محاسبه کمترین قیمت هر سهم باید قیمت پایانی روز قبل را ضرب در ۵ درصد کرده و از آن کم کنید. همچنین برای به دست آورن بیشترین قیمت معامله باید قیمت پایانی روز قبل را در ۵درصد ضرب کرده و حاصل را با قیمت پایانی روز قبل جمع کنیم. حد نوسان از افزایش یا کاهش قیمت ناگهانی سهام جلوگیری می‌کند.

  EPS خلاصه اصطلاح Earning Per Share یا درآمد به ازاء هر سهم است. مدیران شرکت یکبار قبل از شروع سال مالی، براساس وضعیت عملکرد شرکت در سال‌های گذشته و برنامه‌های آتی که در سال‌های آینده اجرا خواهد شد، پیش‌بینی خود را از سود سال آینده اعلام می‌کنند. سپس در مقاطع ۳ ماهه و طی سال با توجه به وضعیت عملکرد و رویدادهایی که رخ می‌دهد، پیش‌بینی درآمد هر سهم (EPS ) آن سال را مورد بازنگری قرار می‌دهند.

  تمامی این اطلاعات با توجه به اینکه هنوز سال مالی شرکت به پایان نرسیده، «پیش‌بینی» محسوب می‌شود. بعد از اتمام سال مالی شرکت و مشخص شدن عملکرد واقعیِ آن سال، درآمد هر سهم تحت عنوان (EPS ) واقعی اعلام خواهد شد. چون EPS شرکت نشانگر قدرت آن در سود‌دهی به سهام‌داران خود است، در تحلیل وضعیت شرکت‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین تحلیل‌گران مالی با ضرب EPS در رقم P/E درخصوص پایین یا بالا بودن قیمت سهام قضاوت می‌کنند که در ادامه به توضیح P/E می‌پردازیم. شایان ذکر است پیش‌بینی EPSهای آینده و نرخ رشد آن بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد. سهام‌داران و تحلیل‌گران، EPSهای گزارش شده را برای برآورد EPSهای آینده و برآورد نرخ رشد آتی به کار می‌برند و در واقع توان سودسازی شرکت را ارزیابی می‌کنند. رقم EPS به بیانی نشان‌دهنده وضعیت شرکت و عملکرد مدیریت و نیز ترسیم تصویری از آینده شرکت نیز است.

  کوتاه شده نسبت price یا قیمت سهم به Earning per share یا سود هر سهم است. همان‌گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E، آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می‌شود. غالباً P/E در تاریخ‌هایی محاسبه می‌شود که شرکت‌ها اطلاعات EPS سه ماهه را افشا می‌کنند. نسبت P/E در واقع انتظارات سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده یک دارایی را به ما نشان می‌دهد.

  این نسبت نشان می‌دهد که یک سرمایه‌گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال بازدهی که از سهام خود بدست می‌آورد، چند ریال پرداخت کند. نام دیگر P/E ضریب سهام است. این نسبت یکی از ابزارهای قدیمی و عمومی پراستفاده به‌منظور ارزش‌گذاری سهام است و نشان دهنده این موضوع است که قیمت سهام شرکت، چند برابر میزان سود نقدی است که شرکت به هر سهم خود تخصیص می‌دهد یا قیمت سهام نسبت به سودی که شرکت بورسی بین سهامداران خود توزیع می‌کند، چه میزان ارزش دارد.

  توجه به این نسبت در خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی همواره باید مد نظر سهام‌داران قرار ‌بگیرد؛ چون هر چه نسبت P/E یک شرکت در مقایسه با سایر شرکت‌های موجود در آن صنعت کمتر باشد، نشان‌دهنده ارزنده بودن آن سهم است. از طرفی با بررسی نسبت P/E یک شرکت و مقایسه آن با نسبت P/E سایر شرکت‌های فعال در آن صنعت، می‌توان دریافت که آیا قیمتی که هم‌اکنون برای سهم شرکتی در بورس تعیین شده، قیمت مناسبی است یا خیر؟

  البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که نسبت P/E تنها یکی از عوامل تأثیرگذار در خرید سهام‌داران است. در شرکت‌هایی که سودده نیستند و EPS منفی دارند، وضعیتی چالش‌برانگیز برای محاسبه P/E به وجود می‌آید و نظرات مختلفی برای محاسبه این نسبت در این موارد وجود دارد. برخی بر این باورند که باید P/E را منفی حساب کرد، برخی اعتقاد دارند باید P/E صفر به سهم داده شود.

  در این بخش عملکرد مشتریان حقیقی و حقوقی فعال در بازار بورس به نمایش گذاشته می‌شود. این بخش نشان می‌دهد که هر یک از مشتریان حقیقی یا حقوقی چند درصد یا چه تعداد از معاملات صورت گرفته تا این لحظه را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در این بخش تعداد معاملات خرید و فروش صورت گرفته به تفکیک نمایش داده می‌شود.

  گاهی اوقات تعداد خریداران و فروشندگان هم می‌تواند برای تحلیل و بررسی سهم مورد توجه قرار بگیرد. وقتی حجم معاملات پایین است و تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر باشد، به این معنی است که این سهم موردتوجه فعالان بازار قرار گرفته و قدرت خریداران بطور بالقوه قابل افزایش است. وقتی حجم معاملات بالا بوده و تعداد فروشندگان کمتر باشد، به این معنی است که قدرت فروشندگان بیشتر است.

  زیرا در این حالت فروشندگان سهم سرمایه‌گذاری سنگین‌تری روی این سهم داشته‌اند و خریداران اغلب با سرمایه کم در حال ورود به سهم هستند. معمولاً سرمایه‌گذاران با حجم بالا، دارای تحلیل یا اطلاعات بیشتری درباره سهم بوده یا این نوع سرمایه‌گذاران در‌ حال کنترل سهم هستند.

  در روزهای پرحجم وقتی تعداد خریدار کمتر از فروشنده است این به معنای ورود آگاهانه افرادی با سرمایه بالا است. البته گاهی بازارگردان یا حقوقی‌های سهم برای حفظ نقدشوندگی یا روند سهم دست به خرید یا فروش می‌زنند که تعداد خریدار و فروشنده را کم یا زیاد نشان می‌دهد.

  همچنین مشتریان حقوقی‌ معمولاً به‌صورت بلندمدت و بنیادی خرید می‌کنند و به‌طور عمومی دید کوتاه‌مدت ندارند. این گروه با کلیت بازار پیش می‌روند مگر شرایطی که به مقاصد خاص نظیر حمایت از یک سهم یا عرضه بلوکی، روشی غیر از روش بازار را انتخاب نمایند. درحالی‌که سهام‌داران حقیقی‌ در معاملات خود بیشتر با تکیه بر شایعه‌های بازار و جو کوتاه‌مدت تصمیم‌گیری می‌کنند. بنابراین خرید درصد بالایی از سهم توسط مشتریان حقوقی می‌تواند نشان مثبتی در ارزش سهم باشد.

  این بخش اطلاعات سه سفارش خرید و فروش را بر اساس اولویت قیمتی و زمانی نمایش می‌دهد. در هر ستون خرید و فروش در نظر گرفته شده مشخص می‌شود که چه تعداد دستور خرید و یا فروش با چه میزان حجمی با چه قیمتی برای معاملات سهام آماده هستند. در ستون خرید سه سفارش خریدی که قیمت بالاتری را پیشنهاد داده‌اند در الویت خرید هستند و در ستون فروش سه سفارش فروشی که قیمت پایین‌تری را برای فروش سهام خود در نظر گرفته‌اند در الویت قرار می‌گیرند.

  زمانی که قیمت پیشنهادی خرید و فروش به یک میزان باشند معامله در حجم توافق شده صورت می‌پزیرد و قیمتی که معامله با آن صورت گرفته در جایگاه قیمت آخرین معامله قرار میگیرد. گاهی ممکن است معاملات یک سهام از شرایط عادی خارج شود، مثلاً عرضه کنندگانی باشند و خریدارانی وجود نداشته باشد یا بالعکس. زمانی ممکن است به دلایل مختلف سهام یک شرکت ارزنده‌تر شود و تقاضا برای یک سهم بالا برود، در این هنگام عرضه کنندگان به منظور افزایش قیمت آن سهم، از فروش خودداری می‌نمایند و صفی از خریداران تشکیل می‌شود بدون آنکه فروشنده ای حاضر به فروش شود، چنین حالتی را صف خرید آن سهم گویند.

  معمولاً وقتی اخبار و اطلاعات مثبت در مورد یک سهم در بازار منتشر شود، آن سهم با اقبال خریداران مواجه شده و به علت ارزش سهم و پیش‌بینی افزایش قیمت آن در روزهای آتی، تعداد بیشتری از افراد علاقه‌مند به خرید آن سهم می‌شوند. در این مرحله فروشندگان نیز به دلیل آنکه قیمت سهم مذکور افزایش بیشتری پیدا کند، از فروش آن خودداری می‌نمایند.

  از سوی دیگر و در شرایطی متفاوت، ممکن است عکس موارد ذکر شده رخ دهد. برای مثال ممکن است به دلایل مختلف نظیر انتشار اخبار منفی، تعدیل منفی یا زیان‌ده بودن یک شرکت، عرضه سهام آن شرکت با افزایش مواجه شود. در این صورت متقاضیان خرید آن سهم برای کاهش قیمت بیشتر، از خرید خودداری می‌نمایند. در این شرایط در طرف عرضه صفی از فروشندگان ایجاد می‌شود و در طرف تقاضا، خریداری تمایل ندارد تا آن سهم را خریداری کند که به چنین حالتی صف فروش می‌گویند.

  در بخش سابقه معاملات در سایت TSETMC توضیح مختصری از اطلاعات و آمار معاملات سهم در روزهای گذشته مشاهده می‌شود. این بخش نشان‌دهنده قیمت پایانی و درصد افت یا افزایش قیمت سهم در طول روز است و همچنین بیشترین قیمت و کمترین قیمت معامله شده را در هر روز به نمایش می‌گذارد. با مشاهده و مقایسه قیمت‌ها در این بخش می‌توان دریافت که سهم در روزهای گذشته روال قیمتی صعودی یا نزولی در پیش گرفته است.

  گاهی ممکن است روند ادامه‌دار صعودی و نزولی نماد بی‌معنی به نظر برسد. اما با دقت در تغییرات قیمت، می‌توان برخی احتمالات را برای روزهای آتی در نظر داشت. درواقع وقتی سابقه معاملات به‌صورت نمودار به نمایش درآید، می‌تواند دیدی بهتری از آینده به ما بدهد.

  عوامل و اطلاعات زیادی بر روی تابلو معاملاتی بورس و سایت tsetmc.com وجود دارد که می‌توان با بررسی آنها، از هرکدام برای تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری بهتر استفاده کرد. شرایط بازار گاهی  به‌گونه‌ای است که پیش‌فرض‌های ذهنی ما برای تحلیل نمی‌تواند کارساز باشد، ولی با این وجود یک سرمایه‌گذار باهوش می‌تواند با دقت این اطلاعات را پیگیری کند و با مقایسه آنها با نتایج بدست آمده درگذشته، در خواندن تابلو معاملات مهارت کافی را کسب نماید.

  نوشته علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  زندگی در دنیای امروز پیچیدگی‌های اقتصادی و مالی فراوانی را به‌همراه دارد. امروزه همه انسان‌ها در هر جای دنیا نیازمند به کسب درآمد از طریق ارائه خدمات یا فروش محصولات‌شان برای گذران زندگی و برطرف کردن انواع نیازهای خود هستند. همه ما سعی براین داریم که سرمایه و ثروت خود را حفظ کنیم یا آن

  نوشته مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  زندگی در دنیای امروز پیچیدگی‌های اقتصادی و مالی فراوانی را به‌همراه دارد. امروزه همه انسان‌ها در هر جای دنیا نیازمند به کسب درآمد از طریق ارائه خدمات یا فروش محصولات‌شان برای گذران زندگی و برطرف کردن انواع نیازهای خود هستند.

  همه ما سعی براین داریم که سرمایه و ثروت خود را حفظ کنیم یا آن را افزایش دهیم؛ اما اینکار جز با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی امکان‌پذیر نیست. در طول تاریخ افراد زیادی به مطالعه روش‌های مختلف برای مدیریت مالی پرداخته‌اند. در این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، قصد داریم نگاهی به مشاوره مالی و همچنین آموزش مالی داشته باشیم و این دو موضوع را با هم مقایسه کنیم.

  مدیریت مالی به معنای مدیریت اثربخش و کارا پول و منابع مالی به‌منظور دست‌یابی به اهدافی است، که می‌تواند در زندگی فردی و یا در سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

  با توجه به اینکه هر شخص در طول حیات خود در هر طبقه اجتماعی و هر سطح از درآمد با انواع معاملات اقتصادی سروکار دارد و با مسائلی از قبیل خرید مایحتاج روزمره زندگی، خرید خودرو، خرید ملک، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، دریافت وام و …. مواجه می‌شود، داشتن حداقل سواد مالی برای تک‌تک افراد امری ضروری و حیاتی است تا بتوانند با اتخاذ تصمیماتی آگاهانه و مؤثر در سایه‌ داشتن سواد مالی به کسب موفقیت و احساس رضایت‌مندی از عملکرد خویش دست یابند.

  سواد مالی کنترل بیشتری از آینده مالی در اختیار افراد قرار داده و آسیب‌پذیری‌های مالی به واسطه تصمیمات اشتباه و ناآگاهانه را کاهش می‌دهد. انتخاب‌های خوب مالی به اطلاعات قابل اعتماد و مفید بستگی دارد که به شیوه‌ای قابل فهم ارائه شده باشند.

  آموزش سواد مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد آینده جوامع بشری ایفا کند و زندگی سالم‌تر و آینده‌ای بی‌دغدغه‌تر ‌را رقم بزند.

  امروزه ضرورت آموزش این فنون به همه و مخصوصاً کودکان و نوجوانان احساس می‌شود، زیرا آینده از آن آنها خواهد بود و کسی که دانش و مهارت‌های بیشتری در این زمینه دارد به بحران کمتری دچار می‌شود.

  چنانکه تمرکز برنامه‌های دولتی در کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، ژاپن، ایالات متحده و انگلستان معطوف به آموزش سواد مالی و ایجاد انگیزه و افزایش علاقه به امور مالی شخصی است.

  “سواد مالی عبارت از دانش و درک مفاهیم و مخاطرات مالی و مهارت‌ها، انگیزش و اطمینان برای به‌کاربستن چنین دانش و درکی است که به‌منظور اتخاذ تصمیم‌های اثربخش در طیفی از زمینه‌های مالی و برای بهبود رفاه مالی افراد و جامعه و همچنین برای توانمندسازی در جهت مشارکت در زندگی اقتصادی به‌کار برده می‌شود”.

  به بیان ساده‌تر می‌توان گفت توانایی یک فرد در استفاده از دانش و مهارت برای مدیریت اثربخش منابع مالی خود و به‌منظور امنیت مالی در طول عمر، سواد مالی فرد است. کاملا واضح است که آگاهی حداقلی از دانش مالی برای تنظیم برنامه‌های مالی، تهیه برخی از خدمات، طراحی قراردادهای کاری، تامین منابع ‌مالی و حتی تامین دوران بازنشستگی ضروری است.

  افراد ممکن است برای مدیریت و تنظیم برنامه‌های مالی خود در برهه‌های مختلف از مشاوران مالی استفاده نمایند یا اینکه تلاش کنند با استفاده از کلاس‌ها و منابع معتبر، آموزش لازم را کسب نمایند.

  افزایش دانش مالی، فراگیری و آموزش سرمایه‌گذاری روشی مطمئن بوده و مصداق یاد دادن ماهی‌گیری بجای دادن ماهی به یک گرسنه است. آموزش همواره جزو اندوخته‌های انسان به‌شمار می‌آید. اما نکته مهم آن است که آموزش در هر حوزه نیاز دارد به:

  ۱- منبع آموزشی معتبر

  ۲- زمان کافی برای طی کردن مراحل مختلف یادگیری موضوع

  ۳- استمرار و مطالعه روزانه

  به همه‌ی افراد توصیه می‌شود چنانچه شرایط فوق موجود است، خود را به‌لحاظ دانش مالی تقویت نمایند. حسن این روش در این است که سرمایه‌گذار براساس شایعات و اطلاعات بی‌اساس اقدام به معامله نمی‌کند، بلکه با آگاهی و دانش وارد سرمایه‌گذاری می‌شود.

  متاسفانه طبق آمارها مشاهده می‌شود که تنها درصد پایینی از افراد از سواد مالی کافی برخوردارند و مابقی افراد نیز آموزش‌های مالی را جدی نمی‌گیرند و همین امر موجب می‌شود که آنان برای امور ساده مالی یا به مشاوران مالی مراجعه کنند یا به‌مرور زمان سرمایه خود را از دست داده و دچار مشکلات بزرگ اقتصادی شوند.

  بسیاری از افراد درک اصطلاحات و محتوای آموزش‌های مالی را سنگین، کسل‌کننده و پیچیده خطاب کرده و از یادگیری آنها سرباز می‌زنند. اما در زندگی پیچیده اقتصادی امروزه داشتن سواد مالی ضرورت داشته و باید آموزش‌های لازم در این باره صورت پذیرد. همچنین در بعد اجتماعی افراد نیز داشتن دانش مالی باعث افزایش مشارکت آگاهانه مردم در ‌بخش‌های مختلف اقتصادی شده و باعث رشد و پیشرفت مردم و کشور خواهد بود.

  با توجه به پیچیدگی‌های مسائل مالی و اقتصادی و تمایل مردم به یک منبع معتبر و قابل اطمینان که به آنها بگوید با سرمایه‌شان چه‌کاری کنند، امروزه مشاوران مالی در سراسر دنیا مشغول به فعالیت شده‌اند.

  به دلیل استقبال گسترده از آنها مشاوره مالی به‌تدریج به یک صنعت تبدیل شده و روزبه‌روز دامنه فعالیت‌های خود را گسترش می‌دهد و افراد بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند. مشاوران مالی معمولاً تحلیل‌گران مسائل مالی، حسابداران مطرح و یا حتی تاجرانی هستند که اطلاعات کاملی نسبت به سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های مالی دارند.

  آنها در یک حوزه سرمایه‌گذاری به طور تخصصی کار‌ کرده‌اند و اطلاعات کارشناسی دقیقی در رابطه با سرمایه‌گذاری در این حوزه دارند و از پیچیدگی‌ها و زیر و بم‌ها، ضررها و منافع سرمایه‌گذاری‌های متعدد به‌‎خوبی مطلع هستند.

  این افراد دارایی دیگران را سروسامان می‌دهند و دارای مطالعه اقتصادی خوبی هم هستند و دانش به‌روزی دارند تا بتوانند فضاهای مالی را به‌خوبی تجزیه و تحلیل کنند.

  مشاوران مالی در سازمان‌ها با تدوین یا اصلاح جهت‌گیری‌‌های کلان سازمان، بررسی چشم‌اندازها و ارزش‌ها و هدف‌ها، طراحی مدل راهبردی برای اصلاح عملکرد، برنامه‌ریزی استراتژیک و ارائه راهکارهای اجرائی در جهت بهبود مدیریت کسب و کار، طراحی و اصلاح ساختار سازمانی و … به آنان کمک می‌کنند.

  اما مشاوران مالی در مورد سرمایه افراد به آنها کمک می‌کنند که پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که به اهداف مالی خود برسند. این اهداف می‌تواند بازنشستگی، کمتر‌کردن تعهدات مالیاتی، بودجه‌بندی، کاهش بدهی یا افزایش درآمد باشد.

  همچنین در ‌کنار کمک کردن در جهت رسیدن به اهداف مالی، یک مشاور مالی کمک می‌کند تا افراد درک بیشتری در مورد استراتژی‌های تصمیمات سرمایه‌گذاری کسب کنند. یک مشاور مالی این امکان را می‌دهد تا از اشتباهات جلوگیری شود، فرصت‌ها و ریسک در زمینه مالیات و دیگر زمینه‌ها را به‌صورت هوشمندانه مدیریت می‌کند.

  بسیاری از متخصصان سرمایه‌گذاری معتقدند میزان خاصی از دارایی‌های فرد عاملی نیست که وی را به استفاده از خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری وادار می‌کند، بلکه رویدادهای این چنینی تاثیری را دربردارد و زمانی که تجار در مورد مسائل مالی خود احساس نگرانی می‌کنند به مشاوران مالی رجوع می‌کنند.

  بسیاری از افراد بر این باور هستند که هزینه بهره‌گیری از مشاوره مالی غیرضروری است و می‌توان با مطالعه مباحث مالی و کسب اطلاعات بیشتر و آموزش صحیح به‌راحتی برای سرمایه‌گذاری‌های سودده تصمیم‌گیری کرد و نیازی به استفاده از مشاوران مالی نیست.

  در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند بهره‌گیری از تجربیات و دانش مشاوران مالی هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای موفقیت است.

  به طورکلی بهره‌ گرفتن از مشاوره و تجربیات افراد راه بهتری برای پیشرفت بوده و از این جهت می‌توان گفت استفاده از تجربیات مشاوران مالی ضروری است. به خصوص در دنیای امروز که راه‌ها و ترفندهای فراوانی برای کلاهبرداری و فریب‌دادن وجود دارد و ممکن است بدون داشتن اطلاعات و تجربه نه چندان زیاد، انجام برخی فعالیت‌های مالی موجب ایجاد خسارات و ضررهایی شود که هزینه‌ایی به مراتب بیشتر از مشاوره مالی را به همراه داشته باشند.

  کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی

  مشاورسرمایه‌گذاری آوای آگاه

  مشاوران مالی شک و تردید را در افراد کاهش می‌دهند و آنها را از گرفتن تصمیمات سخت بی‌نیاز می‌کنند. آموزش‌های مالی نیز کمک می‌کنند با شناخت قوانین و مقررات مالی و آشنایی با شیوه‌های سرمایه‌گذاری و کسب دانش روز در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، انتخاب مناسب‌تری داشته باشیم و با بررسی‌های دقیق و درست از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنیم و بتوانیم با توجه به ذهنیت خود و وضعیت دارایی‌ها، درآمدها و مخارج، در تصمیمات مالی وابستگی نداشته باشیم.

  با این حال انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط افراد و میزان سرمایه و طرز فکر افراد متفاوت است و مهم این است که برای جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه خود یکی از این دو روش را انتخاب کنیم تا بتوانیم آینده‌ای بهتر برای خود و فرزندانمان بسازیم.

  نوشته مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  از دیرباز معامله‌گران روش‌های متعددی را به‌عنوان سبک معاملاتی خود انتخاب کرده‌اند که مبنای بسیاری از آن‌ها بر پایه روابط علمی بوده و برخی دیگر بر مبنای تجربه و مشاهدات بنا شده است. روش معامله‌ی گن اگرچه از نظر علمی قابل توجیه نیست اما تا به امروز به‌عنوان یکی از روش‌های معاملاتی محسوب شده و

  نوشته معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  از دیرباز معامله‌گران روش‌های متعددی را به‌عنوان سبک معاملاتی خود انتخاب کرده‌اند که مبنای بسیاری از آن‌ها بر پایه روابط علمی بوده و برخی دیگر بر مبنای تجربه و مشاهدات بنا شده است. روش معامله‌ی گن اگرچه از نظر علمی قابل توجیه نیست اما تا به امروز به‌عنوان یکی از روش‌های معاملاتی محسوب شده و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته و حتی با علوم بیگانه نیز پیوند برقرار کرده است. با توجه به اینکه گروهی از فعالان بازار به روش معامله‌گری گن علاقه‌مند هستند و فارق از صحت و سقم آن، در این مقاله اقدام به معرفی آن نموده‌ایم. شایان ذکر است هدف از نگارش این مقاله آموزش این روش نیست. بلکه تنها به معرفی برخی ابزارها، اصطلاحات و تکنیک‌های آن پرداخته شده و به‌منزله تأیید کارایی و یا رد آن نیست. عزیزانی که تمایل به دریافت اطلاعات بیش‌تری درباره این مطلب دارند باید از طرق دیگر به فراگیری آن اقدام نمایند.

  ویلیام دلبرت گن در سال ۱۸۷۸ در ایالت تگزاس آمریکا دیده به جهان گشود. او بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۶ به‌عنوان معامله‌گر بی‌همتایی در بازار سرمایه شناخته شد که القابی همچون معلم وال‌استریت، استاد پیش‌بینی‌های اقتصادی و … را از آن خود نمود. در وصف تلاش و ممارست وی همین بس که بدانیم او برای مطالعه‌ی تاریخچه بازار سرمایه به انگلستان سفر نمود؛ زیرا پیشینه بازار انگلستان غنی‌تر از بازار آمریکا بود.

  او در یک بازه‌ی زمانی ۲۵ روزه بازدهی ۱۰۰۰ درصدی به‌دست آورد و همچنین میانگین بازده‌های سرمایه‌گذاری‌های وی بین ۸۰ تا ۹۰ درصد بوده است. همچنین موارد خطای او مربوط به نقص روش معاملاتی نبوده؛ بلکه این موارد مربوط به محاسبات و طراحی خود معامله بوده است.

  او در خانواده‌ای مذهبی پرورش یافت و گفته می‌شود که بخش‌هایی از کتاب مقدس مانند این عبارت که “هر چیز پیش‌ از این بوده، پس‌ از این هم خواهد بود و هر آنچه پیش‌ از این انجام‌شده، پس‌ از این هم انجام خواهد شد و هیچ‌چیز زیر این خورشید جدید نیست.” سرلوحه‌ی کار وی بوده است. او عقیده داشت نظم جهانی وجود دارد و تغییرات جهانی ازجمله رفتار افراد را می‌توان با استفاده از روابط ریاضی تحلیل کرد و با کشف روند و سیر این روابط، برخی از تغییرات را پیش‌بینی نمود و گن از پیش‌بینی‌های موردبحث در معاملات خود بهره جسته است.

  ادعاهای ضدونقیضی درباره انتقال تجربیات گن وجود دارد مثلاً عده‌ای بر این باورند که وی تجربیات خود را به‌طور کامل به دیگران منتقل نکرده؛ چراکه بازدهی کار پیروان او به‌مراتب کمتر از خود گن بوده است. ازطرفی عده‌ای با تکیه به این سخن گن که می‌گوید درآمد من بسیار بیشتر از نیازم بوده و تنها انگیزه‌ی من انتقال دانش به دیگران است، بر این باورند که وی همه دانش خود را به دیگران منتقل نموده است.

  از معروف‌ترین نظریه‌های وی می‌توان به مربع ۹ تایی گن و زوایای گن اشاره نمود که در ادامه به‌طور تفصیلی درباره آن صحبت خواهیم کرد.

  در دهه‌ی ۱۹۲۰ گن مربع ۹ تایی خود را معرفی کرد که به آن مربع جادویی یا حسابگر زمان– قیمت نیز می‌گفتند. این مربع از دو بخش تشکیل شده است؛ که این دو بخش شامل یک مربع ۳۶۱ خانه‌ای و یک دایره محیطی مدرج بوده که درواقع همان دایره‌ی مثلثاتی است. به هر خانه مربع یک سلول می‌گویند که به نام عدد داخل خودش نام‌گذاری شده و شناخته می‌شود. سلول‌ها از شماره ۱ که در مرکز مربع است آغاز شده و از سمت چپ در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ادامه پیدا می‌کند تا به عدد ۹ می‌رسد (یک دور کامل تمام شود) و مجدداً از سمت چپ آن چرخش بعدی آغاز می‌شود. به هر چرخش ۳۶۰ درجه‌ای این سلول‌ها یک دور یا مربع کامل نیز می‌گویند که هر دور را با بزرگ‌ترین سلول آن نام‌گذاری می‌کنند که درواقع همان آخرین سلول چرخش است. مثلاً دوری که با سلول ۴۹ به اتمام می‌رسد را چرخش یا دور ۴۹ می‌نامند.

  ازجمله ویژگی‌های جالب این مربع وجود ۲ ردیف از مجذورات اعداد فرد و زوج متوالی است. مثلاً همان‌طور که در شکل زیر مشخص شده، اعداد ۴، ۱۶، ۳۶، ۶۴، ۱۰۰و … به ترتیب مجذور اعداد متوالی ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰و … هستند. (همان‌طور که در شکل زیر مشخص شده است.)

  نقطه‌ی مقابل آن ردیف اعداد ۹، ۲۵، ۴۹، ۸۱، ۱۲۱ و… بوده که مجذور اعداد ۳، ۵، ۷، ۹، ۱۱ و… است.

  همان‌طور که مشخص شده مربع گن یک مربع مشبک بوده که خود آن نیز از ۳۶۱ مربع دیگر تشکیل‌ شده و عدد ۱ مرکز آن و عدد ۳۶۱ در ضلع جنوب غرب آن واقع‌ شده است و به شکل ساعت‌گرد در چرخش‌های متوالی از مرکز مربع به سمت اطراف افزایش می‌یابد. همچنین این مربع توسط دایره‌ای مندرج مهار شده که از ۰ تا ۳۶۰ شماره‌گذاری شده و درواقع معرف درجه است و به‌صورت پادساعت‌گرد (مخالف جهت سلول‌های مربع) افزایش می‌یابد.

  این مربع به همراه دایره‌ی مندرج اطراف آن، پایه و اساس تمام تحلیل و پیش‌بینی‌هایی است که با تبعیت از برخی قواعد و با استفاده از اجزاء داخل آن انجام می‌شود.

  نقاط میان راهی، به نقاط بین یک مجذور و مجذور فرد بعد از آن اطلاق می‌شود. مثلاً نقطه میان راهی بین دو عدد ۴۹ و ۶۴، عدد ۵۶٫۵ است که در ناحیه شمال غربی مربع واقع است. همچنین دسته‌ای از این نقاط در ناحیه جنوب شرقی مربع قرار دارند. مانند نقطه میانی ۶۴ و ۸۱ که عدد ۷۲٫۵ بوده و در ناحیه جنوب شرقی مربع واقع ‌شده است.

  از اتصال فرضی نقاط میان راهی‌ای که در ناحیه شمال غرب قرار دارند به همدیگر و همچنین نقاط میان راهی جنوب شرقی، مکان هندسی این نقاط به دست می‌آید.

  حال اگر حدفاصل بین مجذور کامل زوج و مجذور کامل فرد را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنیم که به هر بخش یک چارک گفته می‌شود. نقطه انتهایی بازه اول را چارک اول، نقطه دوم که همان نقطه میان راهی نیز هست را چارک دوم و نقطه سوم را چارک سوم گویند.

  یک مجذور زوج مانند (۱۹۶) و مجذور فرد بعد از آن را در نظر بگیرید (۲۲۵)، برای محاسبه چارک اول و سوم آن به ترتیب زیر عمل می‌کنیم.

  چارک اول :

  یکی از نکات حائز اهمیت محاسبه چارک‌ها این است که عموماً چارک‌های اول و سوم عدد صحیح نیستند.

  دو رکن ساده ولی اساسی در روش گن تقاطع اصلی و قطری هستند. تقاطع قطری از تجمیع مکان هندسی تقریبی مجذورهای کامل فرد و زوج به همراه نقاط میان راهی پدید می‌آیند و درواقع شکل نهایی آن به‌صورت یک ضربدر است. تقاطع اصلی مکان هندسی تقریبی چارک‌های اول و سوم را نشان می‌دهد که مانند یک علامت به‌علاوه (+) است.

  از ویژگی‌های جالب این مربع، افزایش ۸ سلول در هر چرخش نسبت به چرخش قبلی است. وجود نظم‌هایی که در این مربع برقرار است باعث پدیدار شدن قواعدی محاسباتی می‌گردد که به‌مرور با آن‌ها آشنا می‌شویم.

  می‌خواهیم بدون شمارش تعداد سلول‌هایی که در یک چرخش و محیط آن مربع وجود دارند، تعداد آن‌ها را محاسبه کنیم و برای این کار ۲ روش وجود دارد. در روش اول ریشه‌ی عددی که چرخش با آن به پایان می‌رسد و آن دور به نام آن نام‌گذاری شده را به دست می‌آوریم و آن‌ را به دو تقسیم می‌کنیم. سپس اعشار آن را از عدد کسر نموده و به یک عدد صحیح خواهیم رسید و آن عدد را در ۸ ضرب می‌نماییم. عدد حاصل‌شده تعداد سلول‌های محیطی یک چرخش را نشان می‌دهد.

  در روش دوم ریشه‌ی خانه‌ی آخر را محاسبه نموده، در ۴ ضرب کرده و عدد ۴ را از آن کسر می‌کنیم.

  برای این کار کافی است از ریشه عدد انتخاب‌شده ۲ واحد اضافه یا کسر کنیم و آن‌ را به توان ۲ برسانیم. عدد حاصل‌شده، عدد موردنظر ما خواهد بود.مثلاً می‌خواهیم در تقاطع اصلی، سلول بعدی عدد ۷۷ را محاسبه کنیم.

  ۸٫۷۷=۷۷۸۰٫۵

  ۱۰٫۷۷=۸٫۷۷+۲

  ۱۱۶=۱۰٫۷۷×۱۰٫۷۷

  در اینجا با یک تقریب منطقی به عدد ۱۱۶ خواهیم رسید.

  پیرامون مربع گن دایره‌ای قرار دارد که از ۱ تا ۳۶۰ درجه شماره‌گذاری شده و به ۴ بخش تقسیم می‌گردد و به‌نوعی همان دایره مثلثاتی معروف است. بخش اول از نقطه ابتدایی یا زاویه ۰ شروع می‌شود. نقطه شروع معرف اعتدال بهاری، ۹۰ درجه انقلاب تابستانی، ۱۸۰ اعتدال پاییزی و ۲۷۰ درجه انقلاب زمستانی است.

  گن برای نمایش زوایا، همواره خطی از مرکز مربع به زاویه موردنظر رسم می‌کرد و آن خط را زاویه می‌نامید.

  تا به اینجای کار در مورد مربع گن و زوایای آن صحبت کردیم؛ ازاینجا به بعد به معرفی یک ابزار مکمل می‌پردازیم که نقش خط‌کش را در طراحی‌ها و محاسباتمان دارد و به آن لایه می‌گوییم.

  برای توضیح سازوکار و مکانیزم لایه باید فرض ‌کنیم لایه‌هایی شفاف از جنس شیشه یا تلق شفاف وجود دارد که خطوطی را بر روی آن‌ها رسم می‌کنیم و آن‌ها را همچون شابلون بر روی مربع گن قرار داده و جابه‌جا می‌کنیم.

  این لایه‌ها به دو دسته کلی یعنی لایه‌های زاویه‌ای و لایه‌های شکلی تقسیم می‌گردند.

  در لایه‌های زاویه‌ای، خطوطی که بر روی لایه ترسیم شده‌اند حول مرکز خود به چرخش درخواهند آمد. فرضاً اگر تقاطع‌های اصلی و قطری مربع را در قالب خطوطی به هم اتصال دهیم، خطوطی ظاهر خواهد شد که با هم به‌انازه زاویه ۴۵ درجه اختلاف خواهند داشت.

  مانند شکل زیر:

  طبق توافقی نام خطوط همان نام زاویه‌ای است که می‌سازند و به ترتیب عبارتند از: ۰، ۴۵، ۹۰، ۱۳۵، ۱۸۰، ۲۲۵، ۲۷۰، ۳۱۵، ۳۶۰ (که همان صفر است.)

  لایه دیگری که از آن استفاده می‌کنیم خطوط آن با هم زاویه ۶۰ درجه می‌سازند.

  مانند شکل زیر:

  یک لایه خاص دیگر وجود دارد که از ۴ خط با زوایای ۰، ۱۴۴، ۱۸۰و ۲۱۶ تشکیل شده است.

  نوع دوم لایه‌ها، لایه‌های شکلی بوده که اساس آن‌ها اشکال هندسی است. اشکالی همچون مربع، مثلث و…

  در لایه مثلث و مربع ۲ نوع خط وجود دارد. دسته اول خطوطی هستند که در شکل زیر ضخیم‌تر و پررنگ‌تر نمایش داده شده و اضلاع اصلی را تشکیل می‌دهند و دسته دوم خطوط داخلی هستند که کمی نازک‌تر و کم‌رنگ‌تر نمایش داده شده‌اند.

  دو روش برای تنظیم و اصطلاحاً تراز کردن لایه‌ها با مربع وجود دارد. در اولین روش می‌توان زاویه صفر لایه‌ها را با زوایای دایره مندرج تراز کرد. برای مثال اگر زاویه صفر روی زاویه ۶۹ درجه دایره قرار گیرد، می‌گویند لایه با زاویه ۶۹ تراز شده است.

  روش و سبک دیگر تراز کردن زاویه صفر لایه با سلول‌های مربع گن است. فرضاً اگر زاویه صفر از مرکز سلول ۸۵ عبور کند، اصطلاحاً می‌گویند لایه با سلول ۸۵ تراز شده است.

  در روش تراز کردن لایه با سلول‌ها ممکن است زاویه صفر دقیقاً از مرکز سلول عبور نکند. در این حالت با یک عدد اعشاری تراز خواهد شد، مثلاً ۷۵/۱۳

  در حالت کلی تقسیم‌بندی و نام‌گذاری سلول‌ها به شرح زیر خواهد بود:

  همان‌طور که در ابتدای مقاله عنوان شد تمامی اجزاء و ابزارهای گن برای پیش‌بینی قیمت معرفی شد اما روابط و یا قوانینی که به قلم افراد مختلف به رشته تحریر درآمده و حتی در حوزه علوم بیگانه نیز ورود نموده و تعمیم‌یافته است، در حوصله این مقاله و در فرهنگ اسلامی ما جای ندارد. لذا با خواندن این مقاله سعی برافزودن دانش عمومی خود پیرامون محیط اطراف نمودیم.


  نوشته معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تکنیکال، در خصوص واگرایی ها صحبت کردیم. همانطور که گفته شد واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر

  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تکنیکال، در خصوص واگرایی ها صحبت کردیم. همانطور که گفته شد واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر بوده و در این شرایط بازار آماده چرخش است.

  در مطلب واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در مورد واگرایی معمولی و انواع آن صحبت شد. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع دیگر واگرایی صحبت کنیم و به بررسی آن‌ها بپردازیم.

  به حالتی گفته می شود که در آن اندیکاتور یک کار جدید انجام می‌دهد و قیمت با این کار مخالفت می‌کند. واگرایی مخفی در انتهای یک اصلاح رخ می‌دهد و نوید ادامه روند را با خود به همراه دارد در حالی که واگرایی معمولی در انتهای یک روند اتفاق می‌افتد و بیانگر توقف روند و حتی چرخش آن است.

  واگرایی مخفی به دو دسته تقسیم می‌شود:

  واگرایی مخفی مثبت حالتی است که در اصلاح یک روند صعودی بزرگ رخ می‌دهد و در انتهای اصلاح اندیکاتور کف‌پایین تر ثبت می‌کند و قیمت با این حرکت اندیکاتور مخالفت کرده و کف پایین‌تر ثبت نمی‌کند. در این حالت به دلیل وجود تضاد بین قیمت و اندیکاتور، شاهد افزایش قیمت و ادامه روند صعودی خواهیم بود.

  ساختار واگرایی مخفی مثبت به‌صورت زیر است:

  در این نوع از واگرایی مخفی باید توجه داشت که حتماً این آرایش باید در روند صعودی به وجود آید.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق همان‌طور که مشخص است نمودار در یک روند صعودی قرار دارد و در انتهای یک اصلاح شاهد وقوع واگرایی مخفی هستیم که با ایجاد این آرایش، نمودار به روند صعودی خود ادامه داده است.

  واگرایی مخفی منفی حالتی است که در اصلاح یک روند نزولی بزرگ رخ می‌دهد و در انتهای اصلاح اندیکاتور سقف بالاتر ثبت می‌کند و قیمت با این حرکت اندیکاتور مخالفت کرده و سقف بالاتر ثبت نمی‌کند. در این حالت به دلیل وجود تضاد بین قیمت و اندیکاتور، شاهد کاهش قیمت و ادامه روند نزولی خواهیم بود.

  ساختار واگرایی مخفی منفی به‌صورت زیر است:

  در این نوع واگرایی مخفی نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که این آرایش حتماً باید در یک روند نزولی اتفاق بیفتد.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق روند نمودار نزولی است و در یک اصلاح مشخص‌شده در شکل، واگرایی مخفی منفی اتفاق افتاده است که تأییدی بر ادامه روند نزولی سهم است و بعد از ایجاد واگرایی مخفی، ریزش نمودار و کاهش قیمت آن ادامه پیداکرده است.

  برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

  همان‌طور که گفته شد واگرایی مخفی در اصلاح یک روند صعودی و یا نزولی اتفاق می‌افتد. پس برای تشخیص قیمت مناسب تشکیل واگرایی مخفی، باید از تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی در اصلاح استفاده کرد که در آن قیمت پتانسیل برگشت را دارد و ادامه روند اتفاق می‌افتد.

  یکی از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد کانال‌های صعودی و یا نزولی است. واگرایی مخفی مثبت می‌تواند در کف یک کانال صعودی و واگرایی مخفی منفی می‌تواند در سقف یک کانال نزولی به وجود بیاید. با ایجاد آرایش واگرایی مخفی در یک کانال صعودی و یا نزولی، ریسک انجام معامله در جهت روند به‌شدت کاهش میابد و با اطمینان بیشتری می‌توان به انجام معاملات و ورود به سهم پرداخت.

  به مثال زیر توجه کنید:

  یکی دیگر از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد تبدیل سطوح است. به ساختار زیر توجه کنید:

  در سطح قرمز رنگ که در ابتدا به‌عنوان یک مقاومت شناخته می‌شد اما با شکست مقاومت، به حمایت تبدیل‌شده است، واگرایی مخفی مثبت اتفاق افتاده است. در این حالت این سطح حمایت همراه با واگرایی مخفی به‌شدت مستحکم بوده و پتانسیل برگشت قیمت با درصد اطمینان بالایی وجود دارد.

  درصورتی‌که این اتفاق، یعنی تبدیل سطوح و ایجاد واگرایی مخفی، در یک ساختار کانالیزه اتفاق بیفتد ریسک ورود به سهم در جهت روند حرکتی بسیار پایین است.

  در این حالت از واگرایی یک تضاد رفتاری بین قیمت و زمان ایجاد می‌شود. درواقع در این نوع واگرایی رفتار اندیکاتور مدنظر نیست. مواقعی که قیمت در زمان بیشتری نسبت به حرکت قبل اصلاح می‌کند، واگرایی زمانی ایجادشده است. واگرایی زمانی به دودسته معمولی و هوشمند تقسیم می‌شود:

  حالتی است که در آن تعداد کندل‌های فاز اصلاح بزرگ‌تر یا مساوی با حرکت قبل باشد. مفهوم این اتفاق این است که فعلاً میل به چرخش بازار وجود ندارد و به‌احتمال‌زیاد حرکت قبلی ادامه پیدا می‌کند.

  ساختار واگرایی زمانی معمولی به‌صورت زیر است:

  وقتی‌که تعداد کندل‌های y بیشتر از تعداد کندل‌های x باشد، در این صورت واگرایی زمانی معمولی داریم. در این حالت به دنبال فرصت‌های معاملاتی در جهت روند اصلی هستیم.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق گام اصلاح ۴۰ کندل است درصورتی‌که حرکت قبل با ۱۷ کندل انجام‌شده است، درنتیجه واگرایی زمانی اتفاق افتاده و نمودار میل به اصلاح بیشتر ندارد و همان‌طور که مشخص است روند صعودی ادامه پیداکرده است.

  در این حالت تعداد کندل های اصلاح، کمتر از تعداد کندل های حرکت قبل است اما درصد اصلاح زمانی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی است. برای اینکه با این مفهوم بیشتر آشنا شوید به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق، موج اصلاح به‌اندازه ۴۵ کندل و موج صعودی به‌اندازه ۶۱ کندل بوده و نسبت این دو ۷۳% است در صورتی قیمت به‌اندازه ۶۱% اصلاح داشته است. به این پدیده که درصد اصلاح زمانی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی است، واگرایی زمانی هوشمند گفته می‌شود.

  در این مقاله تلاش شد مفهوم واگرایی مخفی و زمانی و انواع آن‌ها به‌صورت کامل بیان شود و کاربردهای آن‌ها در سطوح حساس قیمتی، موردبررسی قرار گیرد. در مطالب بعدی از این سری مقالات، به ادغام واگرایی‌ها و بررسی بیشتر مثال‌ها خواهیم پرداخت.

  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  عرضه اولیه سهام (IPO) به زبان ساده، یعنی اینکه سهام یک شرکت که به تازگی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده، در بورس به فروش می‌رسد و سرمایه‌گذاران می‌توانند این سهام را خریداری کنند. عرضه اولیه یک فرصت عالی برای کارآفرینان و صاحبان شرکت‌هاست تا با ورود شرکت‌هایشان به بورس علاوه بر کسب اعتبار بیشتر،

  نوشته خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  عرضه اولیه سهام (IPO) به زبان ساده، یعنی اینکه سهام یک شرکت که به تازگی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده، در بورس به فروش می‌رسد و سرمایه‌گذاران می‌توانند این سهام را خریداری کنند. عرضه اولیه یک فرصت عالی برای کارآفرینان و صاحبان شرکت‌هاست تا با ورود شرکت‌هایشان به بورس علاوه بر کسب اعتبار بیشتر، منابع مالی جدیدی را با فروش سهام‌شان بدست آورند. در واقع شرکت‌ها با ورود به بورس و فروش سهام‌شان به سرمایه‌گذاران، سایر افراد را در فعالیت‌های اقتصادی شرکت مشارکت می‌دهند.

  با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم  ۳ روش متداول عرضه اولیه در سایر کشورها وجود دارد که در مطالب قبلی بلاگ بآشگاه به اشاره کردیم. اما از بین این روش‌ها، عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ در سراسر دنیا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش مدتی است که در بورس تهران استفاده می‌شود و از روش قبلی که در بورس تهران اجرا می‌شد منصفانه‌تر است. در این مطلب از بآشگاه قصد داریم توضیحات بیشتری درباره عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ (book building) خدمت شما ارائه کنیم.

  تفاوت‌ها و ویژگی‌های عرضه اولیه به روش قبلی را با روش جدید بوک بیلدینگ را در ادامه می‌خوانید:

  روش قبلی: سهم طی یک فرایند توسط حقوقی‌ها قیمت کشف قیمت می‌شد. در این فرایند سرمایه‌گذاران حقیقی دخالت نداشتند و فقط حقوقی‌ها با ارسال سفارشات خود در قیمت‌های مختلف فرایند کشف قیمت را انجام می‌دادند (برای اینکه قیمت عرضه اولیه مشخص شود). سپس با توجه به تعداد سهام قابل عرضه، سهمیه هر شخص حقیقی مشخص می‌شد و هر کدمعاملاتی می‌توانست در قیمت تعیین شده و ثابت، برای خرید مقدار سهمیه‌ی تعیین شده، سفارش خود را ارسال کند.

  روش بوک بیلدینگ: قیمت ثابتی برای عرضه اولیه سهم تعیین نمی‌شود بلکه یک کف قیمت برای سهم در نظر گرفته می‌شود و معمولا افراد می‌توانند تا ۱۰ درصد بالاتر از این قیمت نیز سفارش خود را ثبت کنند.

  روش قبلی: ارسال سفارش یک ساعت و قیمت مشخص داشت و همه افراد می‌بایست در همان ساعت سفارش خود را ارسال می‌کردند. اولویت خرید با کسی بود که سفارش او زودتر ارسال شده و در صف قرار می‌گرفت. به خاطر نیاز به سرعت در ارسال سفارش، خطاهای متعددی به دلیل اشتباه وارد کردن قیمت و حجم در سفارشات مشاهده می‌شد. از طرف دیگر، گاهی اوقات به دلیل وجود تعداد زیاد سرمایه‌گذاران و ارسال سفارشات بسیار زیاد در یک لحظه، هسته معاملات بورس و همچنین کارگزاری‌ها، توانایی پردازش حجم زیاد سفارشات در یک لحظه را نداشتند.

  روش بوک بیلدینگ: به دلیل اینکه یک بازه زمانی برای ارسال سفارش وجود دارد، اشخاص برای بدست آوردن عرضه لازم نیست فوری سفارش خود را ارسال کنند. به همین دلیل خطاها بسیار کم است، سرعت نرم‌افزار معاملات و ثبت سفارش کند نمی‌شود و مشکلاتی از قبیل قطعی هسته معاملاتی پیش نمی‌آید.

  روش قبلی: سفارشات ارسالی در یک صف قرار می‌گرفتند و به افرادی که در ابتدای صف بودند به نوبت سهم تعلق می‌گرفت. افرادی که به معاملات آنلاین دسترسی نداشتند سهمیه خود را از کارگزاری طلب می‌کردند. اختصاص سهمیه برای شرکت‌های کارگزاری و نحوه تقسیم سهم توسط کارگزاری‌ها در بین مشتریان و سایر شرایط باعث ایجاد نارضایتی در بین سرمایه‌گذاران بورس تهران شده بود.

  روش بوک بیلدینگ: اختصاص سهم در بوک بیلدینگ دیگر براساس اولویت زمانی ثبت سفارش نیست و شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی باهم ندارند. البته اگر فرد قیمت بالاتری قرار دهد احتمال اینکه بتواند خرید انجام دهد بیشتر است (تقریبا همه افراد سفارش خود را در سقف قیمت ارسال می‌کنند). توضیح نحوه تخصیص را در ادامه همین مطلب بخوانید.

  نکته: باید توجه کرد که در روش بوک بیلدینگ، زمان ارسال سفارش و تخصیص سهام متفاوت است. به این معنی که تخصیص سهام توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از زمان معاملات بوده و در زمان ارسال سفارش سهامی تخصیص نمی‌یابد.

  روش قبلی: متعهد خرید وجود نداشت و ممکن بود حجم کمتر از انتظار در عرضه اولیه به فروش برسد.

  روش بوک بیلدینگ: در این روش متعهد خرید وجود دارد و در صورتی که حجم سفارشات به میزان عرضه نباشد، معمولا متعد خرید براساس شرایط، باقیمانده سهام را خریداری می‌کند.

  بنابراین به طور کلی در روش بوک بیلدینگ، هیجان و استرس کمتر و همینطور تخصیص عادلانه‌تر سهام است.

  برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

  معمولا ۴۸ ساعت قبل از عرضه اولیه، این موضوع در یک آگهی با جزییات زیر اعلام می‌شود:

  ۱- نام سهم قابل عرضه
  ۲- تاریخ روز عرضه
  ۳- تعداد سهام قابل عرضه
  ۴- مدیر عرضه
  ۵- متعهد و درصد میزان سقف تعهد خرید
  ۶- سهمیه خریدار حقیقی و حقوقی
  ۷- دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت)

  در روز عرضه اولیه، اطلاعیه توسط ناظر بازار در سایت Tsetmc.com ارسال می‌شود. این اطلاعیه در پنل معاملات آنلاین آساتریدرآگاه نیز به اطلاع کاربران می‌رسد.

  نکته: در صفحه اطلاع رسانی عرضه اولیه، می‌توانید با وارد کردن شماره موبایل‌تان از عرضه‌های اولیه پیش‌رو اطلاع یابید.

  قبلا ویدئوی برای توضیح خرید عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ منتشر کرده‌ایم که می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید.

  ممکن است شرایط متفاوتی در عرضه‌های اولیه به وجود آید که در ادامه ۵ وضعیت آن شرح داده شده است.

  وضعیت اول – در صورتی که حجم کل سفارشات، در سقف قیمت، از تعداد سهام قابل عرضه بیشتر باشد.

  قیمت پایانی سهم همان سقف قیمت خواهد بود ولی نحوه تخصیص به کدها به اینصورت است که تعداد حداقلی را مشخص، و از اولین تا اخرین سفارش، عرضه انجام شده و دوباره از ابتدا تا انتها تکرار می‌شود تا میزان سهم مشخص به اتمام برسد.

  مثال:
  تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
  حجم سفارشات ثبت شده در سقف: ۲۰ میلیون سهم
  محدودیت هر کد: ۱۰۰۰ سهم (۲۰۰۰۰ کد)

  نحوه تخصیص دادن:
  با توجه به نظر ناظر، یک حداقل مشخص می‌گردد (به طور مثال ۲۰۰ سهم)
  حال به این ۲۰۰۰۰ نفر از نفر اول تا نفر بیست‌هزارم، یکبار ۲۰۰ عدد سهم داده می‌شود، دوباره ۲۰۰ سهم دیگر و این دور آنقدر ادامه می‌یابد تا تعداد سهم عرضه شده به اتمام برسد.
  پس در این مرحله به کسانی که سفارش خرید را پایین‌تر از سقف قیمت گذاشته‌اند هیچ سهامی نمی‌رسد.

  وضعیت دوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده برابر با تعداد سهام قابل عرضه باشد.

  در این شرایط براساس اولویت قیمتی از بالاترین تقاضا تا کف قیمتی عرضه می‌شود و قیمت پایانی به همان روش میانگین موزون قیمت تخصیص یافته در بازار عادی خواهد بود.

  وضعیت سوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در دامنه قیمت، بیشتر از تعداد قابل عرضه باشد.

  در این شرایط ابتدا با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آنها، سهم‌ها از بالاترین قیمت به سمت پایین‌ترین قیمت عرضه می‌شود، سپس اگر در پایین‌ترین قیمت، حجم سفارشات بیش از تعداد سهام باقیمانده باشد دقیقا به روشی که در وضعیت اول (بالا) اشاره شد، با حداقلی مشخص سهام باقیمانده اختصاص می‌یابد.

  مثال:
  تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
  حجم سفارشات ثبت شده: ۲۰ میلیون سهم
  دامنه قیمتی فرضی: ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ ریال

  نحوه تخصیص دادن:
  اگر حجم سفارشات ارسال شده بین ۱۱۰۰ تا ۱۰۰۱ ریال برابر با ۵ میلیون سهم باشد ابتدا به این افراد با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آنها، سهم تعلق می‌گیرد.
  ۵ میلیون سهم مانده برای کسانی که سفارش خود را در کف قیمت ارسال کرده‌اند (۱۰۰۰ ریال) بر اساس تعیین حداقل مانند وضعیت ۱ اختصاص می‌یابد.

  وضعیت چهارم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده کمتر از تعداد کل سهام قابل عرضه باشد ولی به گونه‌ای باشد که پس از اعمال تمام یا بخشی از تعهد خرید، کل سهام قابل عرضه معامله شود، در صورتی که ایفای تعهد خرید حداقل به میزان ۵۰ درصد کل تعهد و بیش از ۱۰ درصد کل سهام قابل عرضه باشد، قیمت عرضه معادل قیمت کف خواهد بود.

  مثال:
  تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
  حجم سفارشات ثبت شده: ۶ میلیون سهم
  تعهد سهامدار عمده: ۵۰ درصد = ۵ میلیون سهم

  نحوه تخصیص دادن:
  با توجه به اینکه حجم خریدار از تعداد سهام قابل عرضه کمتر است ۴ میلیون سهم باقیمانده را متعهد خرید باید خریداری نماید.
  چون بیش از ۱۰% سهام قابل عرضه (یعنی بیش از ۱ میلیون سهم) را متعهد خریداری کرده است، قیمت عرضه معادل کف قیمت خواهد بود.

  وضعیت پنجم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در عرضه اولیه به اندازه‌ای کم باشد که با اعمال تعهد خرید هم کل سهام قابل عرضه معامله نشود، عرضه انجام نمی‌شود. در اینصورت عرضه شکست خورده و باید با قیمت پایینتری مجددا اطلاعیه عرضه اعلام گردد.

  عرضه اولیه سهام یک فرصت مناسب برای بدست آوردن نقدینگی برای صاحبان شرکت‌هاست. همینطور به دلیل اینکه بیشتر عرضه‌های اولیه با سود همراه است، یک سرمایه گذاری کم ریسک به حساب می‌آید. در روش قبلی عرضه اولیه در بورس تهران، مشکلاتی در ارسال سفارش، تخصیص سهام و کشف قیمت وجود داشت که در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ بخش زیادی از آن رفع شده است.

  نوشته خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تحلیل تکنیکال، در خصوص برخی مفاهیم، ابزارها و کاربرد آن‌ها در تحلیل سخن گفتیم.  یکی از مفاهیم دیگر در این حوزه، واگرایی است. واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در

  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تحلیل تکنیکال، در خصوص برخی مفاهیم، ابزارها و کاربرد آن‌ها در تحلیل سخن گفتیم.  یکی از مفاهیم دیگر در این حوزه، واگرایی است. واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر بوده و در این شرایط بازار آماده چرخش است.

  به‌بیان‌دیگر واگرایی به معنی ضعف یک روند بوده و زمانی مشاهده می‌شود که قیمت و اندیکاتور در خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند. همچنین روند قیمت به پایان خود نزدیک شده و میل به چرخش دارد.

  در بیشتر مواقع برگشت‌های بزرگ یک نمودار زمانی اتفاق می‌افتد که یک واگرایی مناسب داشته باشیم. از واگرایی‌ها می‌توان برای شناسایی قیمت و سطوح حساس استفاده کرد و روندهای ضعیف را که میل به برگشت دارند، تشخیص دهیم.

  برای تشخیص واگرایی از اندیکاتورهای مختلف استفاده می‌کنیم. اندیکاتور مک‌دی (MACD) یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزار برای تشخیص واگرایی است. از سایر اندیکاتورها مانند RSI ،CCI و … هم می‌توان برای تشخیص واگرایی استفاده کرد.

  در این مقاله قصد داریم به معرفی واگرایی بازار بپردازیم که یکی از مباحث مهم در تحلیل تکنیکال به‌شمار می‌رود.

  واگرایی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که در این مقاله به بررسی واگرایی معمولی می‌پردازیم.

  دریافت کدبورسی

  واگرایی معمولی حالتی از واگرایی است و زمانی رخ می‌دهد که بین قیمت و اندیکاتور یک تناقض رفتاری وجود داشته باشد. دراین حالت اندیکاتور با حرکت قیمتی مخالفت کرده و نسبت به آن رفتار متضادی را از خود نشان می‌دهد. درواقع درهنگام وقوع این نوع واگرایی، قیمت از ادامه حرکت بازمی‌ایستد و تغییر جهت می‌دهد. این نوع واگرایی را با نماد RD نمایش می‌دهند و به دو دسته واگرایی معمولی مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

  به‌طورکلی واگرایی معمولی مثبت در کف‌ها تشکیل می‌شود. به این شکل که قیمت، کفی پایین‌تر از کف قبل خود را ثبت می‌کند؛ اما اندیکاتور با این حرکت مخالفت کرده و نسبت به کف قبلی خود، یک کف بالاتر را ثبت می‌نماید. در این حالت قیمت میل به افزایش دارد و نشان می‌دهد که فروشندگان ضعیف شده‌اند.

  فرم واگرایی معمولی مثبت به‌صورت زیر است:

  این حالت از واگرایی معمولی در انتهای یک حرکت صعودی و در سقف رخ می‌دهد. به‌این‌صورت که قیمت، یک سقف بالاتر از سقف قبلی خود را می‌سازد؛ اما اندیکاتور با این حالت قیمت، مخالفت کرده و سقفی پایین‌تر از سقف قبلی ایجاد می‌کند. این نوع از آرایش واگرایی که در انتهای یک روند صعودی اتفاق می‌افتد، به‌عنوان واگرایی معمولی منفی شناخته شده و منجر به کاهش قیمت می‌شود.

  واگرایی معمولی منفی، بیان‌گر ایجاد ضعف در خریداران است و قیمت می‌تواند یک آرایش نزولی به خود بگیرد و قدرت فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر شود.

  فرم واگرایی معمولی منفی به‌صورت زیر است:

  در شکل‌های زیر مثال‌هایی از واگرایی را مشاهده می‌کنید:

  شکل فوق مربوط به نمودار ثاباد است. همان‌طور که مشخص است نمودار بعد از یک رشد و بازدهی نسبتاً خوب، با ایجاد یک واگرایی معمولی منفی در سقف قیمتی با ریزش مواجه شده و مقدار زیادی از مسیر صعود را اصلاح کرده است.

  شکل فوق متعلق به سهام ثفارس است. این نمودار در کف قیمتی با ایجاد یک واگرایی معمولی مثبت و همچنین کاهش قدرت فروشندگان روبه‌رو شده است که در ادامه رشد قیمتی نسبتاً خوبی به وجود آمده است.

  برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

  تا به اینجای کار به معرفی واگرایی معمولی پرداختیم و انواع آن را توضیح دادیم. آنچه گفته شد مقایسه بین نمودار قیمتی و اندیکاتور است که در صورت تضاد بین اندیکاتور و قیمت، واگرایی مشاهده می‌شود.

  با استفاده از ابزاری که در تحلیل تکنیکال موجود است، می‌توان سطوح حساس قیمتی را شناسایی کرد. زمانی‌که نمودار به این سطوح می‌رسد معمولاً با واگرایی همراه بوده و نشانه ضعف در روند جاری است.

  هنگامی‌که نمودار با سرعت‌بالا بدون واگرایی به سمت سطوح حمایت و مقاومت درحرکت باشد، احتمال شکست سطوح بسیار بالا است. گاهی اوقات شکست در سطوح مقاومت و حمایت با واگرایی همراه بوده که در بسیاری مواقع می‌توان این شکست را فریب‌دهنده (fake) درنظر گرفت.

  سطوح حمایت و مقاومت داینامیک یا به عبارتی خطوط روند صعودی یا نزولی، کاملاً مستعد تشکیل واگرایی هستند. با تشکیل واگرایی در این سطوح، می‌توان به سطح موردنظر اعتماد کرد و برای ورود یا خروج از معامله تصمیم گرفت. این مورد را می‌توان به باندهای کانال هم تعمیم داد. نموداری که در یک ساختار کانالیزه در حالت حرکت باشد، مستعد تشکیل واگرایی در کف و یا سقف کانال است. در این حالت بهترین استراتژی، نوسان‌گیری بین سقف و کف کانال است که با تشکیل واگرایی می‌توان با اعتماد بیشتری به انجام معامله پرداخت.

  به این نکته هم باید توجه کرد که اگر در یک ساختار کانالیزه، سطحی شکسته شد و با واگرایی همراه بود، می‌تواند کاملاً فریب‌دهنده (fake) باشد.

  یکی دیگر از کاربردهای واگرایی استفاده از آن‌ها در سطوح فیبوناچی است. اگر در یکی از سطوح فیبوناچی (معمولاً ۶۱٫۸% و ۷۸٫۲%) واگرایی وجود داشته باشد، می‌توان به برگشت نمودار از آن سطح امیدوار بود و با استفاده از ابزار تکنیکال به دنبال فرصت‌های معاملاتی گشت.

  از واگرایی در دیگر الگوهای تکنیکال نیز می‌توان استفاده کرد. ازجمله این الگوها می‌توان به امواج الیوت، الگوهای هارمونیک، الگوهای برگشتی و … اشاره کرد. ایجاد واگرایی در هر یک از این الگوها، اعتبار آن‌ها را افزایش داده و می‌توان با استفاده از ابزار تکنیکال به دنبال فرصت‌های معاملاتی برای خرید یا فروش بود.

  در این مقاله تلاش شد مفهوم واگرایی معمولی به‌صورت کامل بیان شود و کاربردهای واگرایی معمولی در سطوح حساس قیمتی، مورد بررسی قرار گیرد. در مطالب بعدی از این سری مقالات، به بررسی واگرایی مخفی و زمانی خواهیم پرداخت.


  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  امروزه تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها وجود دارد که معامله‌گران بازارهای مالی با استفاده از آن‌ها به معاملات و خریدوفروش سهام می‌پردازند. باتوجه به شرایط بازار و در هر دوره  هر یک از این تکنیک‌ها، دارای معایب و مزایایی هستند  که می‌تواند  در تحلیل  معامله گران تعیین‌کننده باشد. معامله‌گران به

  نوشته ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  امروزه تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها وجود دارد که معامله‌گران بازارهای مالی با استفاده از آن‌ها به معاملات و خریدوفروش سهام می‌پردازند. باتوجه به شرایط بازار و در هر دوره  هر یک از این تکنیک‌ها، دارای معایب و مزایایی هستند  که می‌تواند  در تحلیل  معامله گران تعیین‌کننده باشد. معامله‌گران به دنبال روش‌هایی هستند که به بازدهی بالا، ضرر کمتر، ایجاد شرایط کم ریسک‌تر و … منجر شود، به همین دلیل همواره روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی که برای فعالیت در بازارهای مالی  به‌کار می‌روند در حال بروزرسانی هستند.

  در این مقاله در نظر داریم با استفاده از سطوح پیوت پوینت و اندیکاتور میانگین متحرک (مووینگ اوریج)، روشی برای شناسایی سهام کم ریسک و ایجاد دیدبانی متشکل از سهامی که پتانسیل افزایش قیمتی رو به بالا دارند، به مخاطبین بآشگاه بلاگ ارائه دهیم. این دیدبان، علاوه براینکه در تصمیم‌گیری درست در خرید و فروش به ما کمک می‌کند، همچنین می‌تواند از تمرکز ما بر سهامی که مورد توجه بازار هستند ولی در میان‌مدت و بلندمدت بازدهی خاصی ندارند، جلوگیری نماید.

  قدمت پیوت پوینت‌ها به حدود ۹۰ سال قبل برمی‌گردد. هم‌اکنون در بازارهای جهانی و مالی در دوره‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به شکلی فراگیر از این تکنیک استفاده می‌شود. تحلیل مبتنی بر پیوت پوینت یکی از رایج‌ترین تحلیل‌های مورداستفاده توسط معامله‌گران به‌منظور تشخیص نقاط مناسب ورود به یک معامله و خروج از آن است. در نمودارهای قیمتی، یک سری نقاط و سطوحی وجود دارند که نقاط و سطوح پیوت نامیده می‌شوند. پیوت پوینت‌ها، نقاطی از نمودار قیمتی هستند که انتظار می‌رود در آن نقاط، روند سهم عوض شده و بازگشت قیمتی اتفاق بیفتد.

  نقاط پیوت به دو دسته پیوت مینور و پیوت ماژور تقسیم می‌شوند. در پیوت‌های مینور برگشت قیمتی به صورت جزئی بوده اما پیوت‌های ماژور نقاط با اهمیتی هستند که باعث می‌شوند روندهای صعودی به روندهای نزولی و یا بالعکس تبدیل شوند.

  علاوه‌بر نقاط پیوت، مفهوم دیگری به نام سطوح پیوت وجود دارد که با استفاده از یک سری فرمول‌های ریاضی و با توجه به نوسانات دوره‌های قبل نمودار قیمتی، به‌دست می‌آیند.

  همان‌طور که گفته شد پیوت‌های ماژور نقاط بااهمیتی از نمودار قیمتی هستند که باعث برگشت قیمت می‌شوند، درنتیجه این نقاط مبنای اصلی تحلیلگران برای تجزیه‌وتحلیل نمودارها به‌شمار می‌روند. ازاین‌رو تشخیص پیوت‌های ماژور، امری بسیار مهم است که برای تشخیص آن‌ها از پیوت مینور  دو راه وجود دارد:

  در بیشتر مواقع تشخیص پیوت ماژور بدون نیاز به محاسبات فوق امکان‌پذیر است اما در مواردی باید از دو تکنیک گفته شده استفاده کرد. در ادامه به بررسی هر تکنیک به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.

  همان‌طور که گفته شد در این تکنیک برای تشخیص پیوت ماژور، قیمت باید حداقل ۳۸% گام قبل را اصلاح کند و در اندیکاتور مکدی تغییر فاز اتفاق بیفتد.

  در شکل فوق همان‌طور که مشخص شده است در هر گام اصلاحی، قیمت به میزان حداقل ۳۸% درصد، گام قبل از خود را اصلاح کرده  و در مکدی تغییر فاز نیز اتفاق افتاده است.

  در این تکنیک مدت زمان گام اصلاحی باید حداقل به میزان ۳۸% گام قبل باشد و در اندیکاتور مکدی تغییر فاز رخ بدهد.

  در شکل فوق همان‌طور که مشاهده می‌شود، زمان گام‌های اصلاحی، حداقل به میزان ۳۸% گام قبل بوده است.

  با استفاده از دو تکنیک فوق می‌توان به‌راحتی پیوت‌های ماژور را از پیوت‌های مینور تشخیص داد .

  نکته‌ای که در تشخیص پیوت‌ها وجود دارد این است که اگر دیدگاه یک تحلیلگر بلندمدت باشد، باید نمودار قیمتی را نیز به‌صورت بلندمدت تحلیل کند و پیوت‌های ماژور را انتخاب نماید. در یک دیدگاه (Time Frame) بلندمدت، پیوت‌های مینور به‌عنوان یک پیوت ماژور برای دیدگاه (Time Frame) کوتاه‌مدت است که این نکته باید مدنظر قرار بگیرد.

  در شکل فوق یک نمودار در دیدگاه بلندمدت را مشاهده می‌کنید. مستطیل‌های قرمز پیوت‌های ماژور و دایره‌های سبز پیوت‌های مینور هستند.

  تحلیل‌گری که دیدگاه کوتاه‌مدت دارد، باید از دایره‌های سبز رنگ که در تایم کوتاه‌مدت به‌عنوان ماژور محسوب می‌شوند، برای تحلیل استفاده کند. درنتیجه برای تعیین پیوت‌های ماژور در ابتدا باید دیدگاه تحلیل مشخص شود و بعد از آن به شناسایی پیوت‌ها بپردازیم.

  میانگین متحرک‌ها یکی از ناب‌ترین ابزارها برای استفاده و تحلیل بازار هستند که اکثر کارشناسان و تحلیل‌گران جهانی به‌طور حتم از این ابزار استفاده می‌کنند. میانگین متحرک‌ها یک ابزار کلیدی برای تعیین و تشخیص روند بازار هستند و با استفاده از این اندیکاتورها می‌توان جهت بازار را تشخیص داد و برای معامله‌گرانی که تمایل به انجام معاملات در جهت روند بازار دارند مناسب است.

  در این روش برای تجزیه‌وتحلیل سهام شرکت‌ها از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه گذشته بازار استفاده می‌کنیم. این میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در نرم‌افزار تحت وب کارگزاری آگاه وجود دارد و به‌راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

  همان‌طور که در ابتدا گفته شد، در این روش به دنبال ایجاد یک دیده‌بان از سهام کم ریسک با پتانسیل بالا در دوره‌های مختلف بازار هستیم. دوره‌های بازار می‌توانند به‌صورت ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه باشند که در بورس تهران با توجه به اینکه تایم روزانه بازار محدود است، دوره‌های ساعتی و روزانه کاربرد نداشته و دوره‌های ماهانه و سالانه بازدهی بهتری دارند.

  در این تکنیک ابتدا یک مقایسه بین سطح پیوت پوینت و میانگین متحرک با نمودار قیمتی انجام می‌شود. سهامی که نمودار قیمتی آن‌ها در بالای سطح پیوت و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است، در دیده‌بان قرار گرفته و جزو سهام کم ریسک محسوب می‌شوند. سهامی که نمودار آن‌ها زیر یکی از موارد گفته‌شده مانند سطح پیوت و یا میانگین متحرک باشند، منتظر می‌مانیم تا تکلیف آن‌ها مشخص شوند و سهامی که نمودار آن‌ها هم زیر سطح پیوت و هم زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه هستند جزو سهام پرریسک محسوب شده و در دیدبان قرار نمی‌گیرند.

  به شکل زیر توجه کنید:

  سهامی که شرایط بالا را داشته باشند به‌عنوان سهام کم ریسک در دیده‌بان قرار می‌گیرند. در اینجا لازم است ذکر شود که شناسایی سهام کم ریسک به منزله سیگنال خرید نیست، بلکه با شناسایی این سهام به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید در دوره زمانی مدنظر هستیم که در بعضی مواقع ممکن هست فرصت معاملاتی موردنظر ایجاد نشده و قیمت سهم ریزشی باشد. شرایط فوق برای دوره‌های سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت بسیار مناسب است، زیرا میانگین متحرک ۲۰۰ روزه، دوره  بلندمدتی از نوسانات قیمت سهام را در برمی‌گیرد و در دوره کوتاه‌مدت کاربرد زیادی ندارد.

  نکته بعدی که باید موردتوجه قرار بگیرد این است که منظور از سهم کم ریسک، سهمی نیست که با سرمایه‌گذاری در آن هیچ‌گونه ریسکی موردتوجه معامله‌گر نباشد، بلکه ریسک ناشی از این سهم برای سرمایه‌گذاری به‌مراتب کمتر از سهام دیگر هست اما همچنان به میزان کمی ریسک برای آن وجود دارد.

  به‌عنوان مثال نمودار زیر متعلق به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.

  همان‌طور که در شکل بالا مشخص است، در ابتدای سال ۹۶ نمودار حول سطح پیوت سال و میانگین متحرک در حال نوسان است. به‌محض تثبیت نمودار بالای سطح پیوت و میانگین متحرک، سهم شرکت فولاد در دیدبان قرار گرفته و پس از آن به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید در طول سال خواهیم بود و  بازدهی قیمت سهام این شرکت در طول سال ۹۶، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  برای محاسبه سطح پیوت در هر دوره زمانی از فرمول زیر استفاده میکنیم:

  P.P= (High+Low+2*close)/4

  P.P: سطح پیوت

  High: بیشترین قیمت

  Low: کمترین قیمت

  Close: قیمت بسته شدن سهم در آخرین روز دوره مد نظر

  به عنوان مثال در سال ۱۳۹۶ هستیم و در نظر داریم به صورت بلند مدت تحلیل کنیم. چون در سال ۹۶ هستیم، با مراجعه به سال ۹۵ (دوره قبلی ) و بدست آوردن بیشترین و کمترین قیمت و همچنین قیمت بسته شدن سهم در سال ۹۵ و استفاده از فرمول بالا، سطح پیوت سالیانه بدست می آید.

  شکل بالا نمودار شرکت کروی است. از ابتدای سال ۹۶ قیمت سهام زیر پیوت سال بوده و با شکست سطح پیوت و میانگین متحرک، شرایط برای سرمایه‌گذاری مناسب مهیا می‌شود.

  همان‌گونه که مشخص است سهامی که بالای سطح پیوت و میانگین متحرک هستند، سهامی به‌شدت کم ریسک بوده و می‌توان در شرایط مناسب به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای سرمایه‌گذاری پربازده بود.

  برای ثبت نام در دوره آشنایی با پیوت‌ها و استراتژی معامله در آن کلیک نمایید:

  در کنار سطح پیوت، یک سری سطوح حمایت و مقاومت تعریف می‌شود که با استفاده از ترکیب این سطوح، می‌توان سیستم‌های معاملاتی متنوعی طراحی کرد و به‌راحتی محدوده‌های مناسب سرمایه‌گذاری را مورد شناسایی قرار داد.

  در مبحث پیوت پوینت، سه مقاومت و سه حمایت در کنار سطح اصلی پیوت تعریف می‌شود.

   

  شکل بالا نمودار مرقام است. همان‌طور که ملاحظه می‌شود نمودار در یک دوره میان‌مدت بین سطح پیوت و مقاوت R1 در حال نوسان بوده و بهترین استراتژی نوسان‌گیری بین این دو سطح محسوب می‌شود. با شکست سطح پیوت، نمودار به سمت حمایت اول سال در حرکت است و در آن محدوده امکان یک نوسان و برگشت قیمتی وجود دارد.

  در نمودار ذوب می‌توان عکس‌العمل به سطوح مقاومتی را مشاهده کرد. این سطوح می‌توانند نقاط مناسب سرمایه‌گذاری برای ورود و خروج از سهم ذوب‌آهن را نشان دهند.

  یکی از موارد مورداستفاده از سطوح پیوت، تغییر قطبیت یا سطوح  است. جایی که با شکست مقاومت‌ها یا حمایت‌ها نقش سطوح برعکس می‌شود.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در نمودار قیمتی سهم قثابت می‌توان تغییر عملکرد سطوح حمایت و مقاومت را به‌وضوح مشاهده کرد.

  جمع‌بندی:

  در این مقاله به معرفی یک روش برای تشکیل یک دیدبان از سهام کم ریسک پرداختیم تا از سهام پر ریسک بازار دوری کنیم. با شناسایی سهام و تشکیل دیدبان، ریسک سرمایه‌گذاری به‌شدت کاهش میابد و به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای کسب سود مناسب در دوره‌های زمانی مختلف با استراتژی‌های متنوع هستیم.


  نوشته ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  ضمن آرزوی سلامتی برای همه مخاطبین گرامی، به استحضار می‌ساند بازه زمانی در نظر گرفته شده برای مسابقه‌های هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۱ دی ماه است. نتایج برندگان هفته سوم دی ماه همانند روال پیشین مسابقه، بر اساس تاریخ انتشار پاسخ سوال توسط مدیر سایت، تهیه شده است. برای استحضار اعضای جدید خاطر نشان

  نوشته نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  ضمن آرزوی سلامتی برای همه مخاطبین گرامی، به استحضار می‌ساند بازه زمانی در نظر گرفته شده برای مسابقه‌های هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۱ دی ماه است. نتایج برندگان هفته سوم دی ماه همانند روال پیشین مسابقه، بر اساس تاریخ انتشار پاسخ سوال توسط مدیر سایت، تهیه شده است. برای استحضار اعضای جدید خاطر نشان می‌سازد در پایان هر هفته به ۵۰ نفر برتر یا رتبه‌های اول و دوم (هر کدام تعداد بیشتری داشته باشند)، جایزه امتیازی هفته تعلق خواهد گرفت؛ به این صورت که به نفرات رتبه اول معادل کل امتیاز اخذ شده بابت مسابقه­‌های طول هفته و به نفرات رتبه دوم معادل نصف امتیاز اخذ شده بابت مسابقه‌ها در هفته، امتیاز اعطا خواهد شد.

  با توجه به توضیحات ذکر شده، در هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ در بخش مسابقه بآشگاه کارگزاری آگاه، ۱۳ مسابقه با مضمون بازار سرمایه و عمومی برگزار گردید. تعداد ۴,۲۲۸ نفر در مسابقه­‌های برگزار شده در این هفته شرکت کرده­‌اند که توزیع این افراد در سطوح بآشگاه به شرح زیر است:

  خلاصه مسابقه‌های برگزار شده در هفته سوم دی ماه، در جدول زیر آمده است:

  اسامی برندگان هفته سوم دی ماه از تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ تا ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ به شرح زیر است:

  با امید موفقیت و فتح قله­‌های بالاتربرای آگاهی از انواع مسابقه در بآشگاه مشتریان آگاه و نحوه امتیاز دهی آن و همچنین کسب اطلاعات کامل در خصوص نحوه تخصیص جایزه امتیازی درهفته و جایزه نقدی در ماه، می‌توانید به لینک هر مطلب در بلاگ مراجعه نمایید. امتیازات مربوط به برندگان حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت کاری آینده در حساب بآشگاه آنان اعمال خواهد شد.

  ارتباط با گروه مسابقه بآشگاه از طریق ایمیل [email protected] امکان‌­پذیر است.


  نوشته نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  نوسانات قیمتی در بازار و تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع برای خروج از موقعیت سرمایه‌گذاری یا ادامه آن، همواره یکی از دغدغه­‌های اصلی سرمایه­‌گذاران بوده است. هدف مشترک همه افراد از انجام معامله، کسب سود و منفعت است. بورس هم به‌عنوان یکی از بازارهای اصلی جذب سرمایه از این قاعده مستثنی نیست. حفظ اصل سرمایه در

  نوشته مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  نوسانات قیمتی در بازار و تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع برای خروج از موقعیت سرمایه‌گذاری یا ادامه آن، همواره یکی از دغدغه­‌های اصلی سرمایه­‌گذاران بوده است. هدف مشترک همه افراد از انجام معامله، کسب سود و منفعت است. بورس هم به‌عنوان یکی از بازارهای اصلی جذب سرمایه از این قاعده مستثنی نیست. حفظ اصل سرمایه در بورس نسبت به کسب سود اولویت دارد و به همین دلیل برای موفقیت در بازار بورس علاوه‌بر انتخاب سهام باید به زیان ناشی از معاملات هم توجه کافی داشته باشیم.‌
  سرمایه­‌گذاران فعال در بازارهای مالی، حتماً ضرر در معاملات را  تجربه کرده‌اند. ممکن است ما سهمی را خریداری کنیم و پس از آن سهم دچار افت قیمت شود، حال با این سوال مواجه می‌شویم که تا چه زمانی و چه قیمتی سهم مورد نظر را نگه‌داری کنیم و یا تصمیم به فروش آن بگیریم. این سوالات و سوالاتی نظیر این به مفهوم حد ضرر در سرمایه‌­گذاری اشاره دارد.‌
  اشتباه در معاملات امری طبیعی است؛ چرا که بازارهای مالی محیطی پویا دارند و  همچنین شرایط متغیر و کلان سیاسی و اقتصادی نیز بر آن تأثیرگذار است.
  ‌در این بحث تفاوتی که میان معامله‌گران وجود دارد در تعداد معاملاتی که با ضرر انجام داده‌اند، نیست بلکه در نحوه برخورد آنها با شرایط نامطلوب بازار پایبندی به اصول معاملاتی و پذیرفتن سریع اشتباهات است.‌ هنگامی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازار خارج شویم، از گسترش زیان جلوگیری کرده‌ایم و سرمایه خود را حفظ نموده‌ایم. بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار به صورت احساسی و بدون در نظر گرفتن قواعد انجام یک معامله موفق، تصمیم‌گیری می‌کنند و بنابراین هرگز تمایلی به باور زیان نداشته و سعی در توجیه معامله اشتباه خود دارند. درنهایت زیان‌های بالاتری را تجربه می‌کنند و  دچار حس ناامیدی، شکست و سرخوردگی از بازارهای مالی می‌­شوند.‌
  حال این سوال پیش می‌آید؛ اگر ما سهمی را خریداری کردیم و قیمت آن کاهش یافت، تا چه زمانی سهم را نگهداری کنیم و چه حد ضرری برای آن در نظر بگیریم.‌بسته های اعتباری

  ‌تشخیص قیمت و زمان فروش سهام، نیاز به تجربه و اطلاعات کافی دارد. برای حفظ سرمایه و رسیدن به سود، لازم است قبل از خرید هر سهمی روندها، مقاومت‌ها  حمایت‌ها، وضعیت بنیادی و… سهم را بررسی کنیم. با بررسی کامل یک سهم، این انتظار وجود دارد که قیمت سهم صعودی باشد و به سود مورد نظر برسد. حال اگر بعد از خرید یک سهم برخلاف انتظار ما قیمت آن شروع به کاهش کرد، به این معنی است که یا در محاسبات خود اشتباه کرده‌ایم یا بر خلاف روند بازار، وارد شده‌ایم و تحلیل درستی از سهم نداشتیم. در این وضعیت دو راه پیش روی ما قرار دارد:

  ۱-صبر کنیم تا بعد از کاهش قیمت، سهام دوباره به قیمت مورد نظر ما برسد.
  ‌۲-بعد از اندکی کاهش بلافاصله از سهم خارج شویم.‌‌

  باقی ماندن در سهام بدون هیچ برنامه‌ای تا زمانی که به قیمت موردنظر ما برسد، ریسک زیادی دارد چرا که  می‌تواند منجر به از دست رفتن بخش اعظمی از سرمایه شود. خروج از سهام بعد از تحمل مقداری کاهش، منطقی‌تر به نظر می‌رسد؛‌
  یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای با بررسی کامل سهمی را می‌خرد و حد سود و زیان را تعیین می‌کند. در صورتی که به سود مورد نظر دست یافت یا سهم به مقاومت خود رسید، از سهم خارج می‌شود. زیرا هیچ سهمی برای همیشه حالت صعودی نخواهد داشت. ولی اگر سهام بجای رشد، افت کرد و به حد ضرر رسید، بلافاصله باید از سهم خارج شد. اگر بازار بورس روند نزولی داشته باشد، حد ضرر در کل بازار باید در نظر گرفته شود و اگر به آن حد رسید، کاملا از بازار خارج می‌شویم و تا زمان بازگشت بازار به روند طبیعی، نظاره­‌گر می­‌مانیم. در این حالت باید از سهامی که به حد ضرر هم نرسیده خارج شویم.
  ‌افرادی که با مطالعه و شناخت از بازار مورد نظر و توجه به میزان سرمایه خود، سرمایه‌گذاری می‌کنند به‌طور حتم برای خود اهداف قیمتی تعیین کرده‌اند. این اهداف شامل مواردی از جمله قیمت خرید، قیمت فروش، مقدار سود و مقدار زیان است. برای سرمایه‌گذاری در بورس باید ابتدا انتظارات خود را تعریف کنیم و به سوالاتی نظیر زمان ورود یا خروج در یک سهم، سود مورد انتظار و میزان ضرری که حاضر به پذیرش آن هستیم، پاسخ دهیم. دانستن این نکته حائز اهمیت است که اگر معامله موفقی را انجام دادیم کجا خارج شویم و  اگر معامله ما به هر دلیلی، مخالف انتظار ما پیش رفت آنگاه چه مقدار ضرر باید متحمل شویم.
  حد ضرر ابزاری است که سرمایه‌گذاران به کمک آن می‌توانند درصورتی‌که سود موردانتظار محقق نشد، از ضرر بیشتر و از بین رفتن اصل سرمایه جلوگیری کنند.

   


  برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

 • تامین سرمایه دماوند
 • عدم تعیین حد ضرر به معنی نگهداری سهم تا زمان نامعلومی است. این فرآیند می‌تواند حتی تا جایی که نیمی از سرمایه خود را از دست بدهیم، ادامه داشته باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که امکان دارد بعد از فروش، سهم روند صعودی بگیرد. در این صورت نباید به این فکر کنیم که شاید بهتر باشد، حد سود یا حد ضرر نداشته باشیم. زیرا  عدم تعیین حد سود و حد ضرر به معنی نداشتن برنامه برای سرمایه‌گذاری و عدم‌مدیریت سرمایه و ریسک است. برای حفظ سرمایه پیش از انجام هر معامله باید حد ضرر مناسب را پیدا کرده و به آن پایبند باشیم. پایبندی به حد ضرر یعنی در صورت رسیدن قیمت به آن نقطه، معامله بدون هیچ‌گونه تردیدی بسته شود. سرمایه‌گذاری موفق است که بتواند زیان خود را حداقل نماید.

  ‌یکی از بارزترین تفاوت‌های معامله‌گران موفق نسبت به سایر معامله‌گران نحوه برخورد آنها در شرایط نامطلوب بازار است. زمانی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازارخارج شویم، از افزایش زیان جلوگیری می‌شود و سرمایه ما حفظ می‌گردد.
  ‌یکی دیگر از تفاوت‌های معامله‌گر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این است که معامله‌گر غیرحرفه‌ای پس از رسیدن به حد ضرر و خروج از معامله چنانچه قیمت سهام افزایش یابد، از تعیین حد ضرر پشیمان می‌شود و حتی امکان خرید اما معامله‌گر حرفه ای به دنبال ضعف و اشکال موجود در استراتژی معاملاتی خود می‌گردد.

  برای توضیح کاربرد حد ضرر با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید سهمی را خریداری کرده‌اید و قیمت آن رو به کاهش می‌رود. چنانچه قیمت سهم موردنظر پس از یک سال دوباره به قیمت اولیه بازگردد، شما از نظر معاملاتی ضرر یا زیانی متحمل نشده‌اید. اما از نظر سرمایه‌گذاری این فرآیند برای شما هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در این یک سال ایجاد کرده ‌است. به این معنا که فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در موقعیت‌های سودآور دیگر از دست داده‌اید. با این توضیح یکی از مزیت‌های اصلی حد ضرر را علاوه‌بر جلوگیری از افزایش زیان، می‌توانیم جلوگیری از خواب سرمایه نیز بدانیم.

   

  در این مطلب تلاش کردیم شا عزیزان را با مفهوم حد ضرر و ضرورت آن برای سرمایه‌گذاری، کاربرد تعیین حد ضرر در معاملات و رفتار انواع معامله‌گران مواجهه با زیان در سرمایه‌‌گذاری‌ها آشنا نماییم. در مطلب بعدی که در زمینه حد ضرر درج خواهیم کرد، سعی داریم به ارائه مطالبی درخصوص نحوه محاسبه حد ضرر و نکات کلیدی در آن، روش‌های تعیین حد ضرر و همچنین تغییر حد ضرر در زمان رشد و رکود بازار بپردازیم.

  نوشته مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  برای نمایش ارزش‌گذاری‌های انجام شده بر روی سهام شرکت‌های مختلف در بورس از تابلوی معاملاتی استفاده می‌شود. در بورس ایران این تابلو در ساختمان تالار بورس ایران واقع در خیابان حافظ تهران نصب شده است که سه مورد از اطلاعات کاربردی سهام هر شرکت را نمایش می‌دهد که عبارتند از: ۱- نام شرکت ۲- قیمت

  نوشته علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  برای نمایش ارزش‌گذاری‌های انجام شده بر روی سهام شرکت‌های مختلف در بورس از تابلوی معاملاتی استفاده می‌شود. در بورس ایران این تابلو در ساختمان تالار بورس ایران واقع در خیابان حافظ تهران نصب شده است که سه مورد از اطلاعات کاربردی سهام هر شرکت را نمایش می‌دهد که عبارتند از:

  ۱- نام شرکت

  ۲- قیمت آخرین معامله سهام شرکت

  ۳-تغییرات قیمت (ریال) نسبت به دیروز

  با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن اینترنت، امروزه نیازی به مراجعه به این تالار نیست. شرکت فناوری اطلاعات بورس و اوراق بهادار تهران این امکان را فراهم کرده است که تمامی اطلاعات مربوط به معاملات سهام در سایت TSETMC.COM نمایش داده شوند و سهام‌داران می‌توانند روزانه روند معاملات سهام‌ خود را در این سایت دنبال ‌کنند. در حال حاضر این سایت دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات سهام از جمله شاخص کل بورس، عرضه‌وتقاضا و حجم معاملات انجام شده در یک سهم، آخرین قیمت، کمترین و بیشترین قیمت، قیمت پایانی یک سهم و اطلاعات لحظه‌ای بسیار زیادی را به نمایش می‌گذارد.

  برای مشاهده قیمت معامله در سهم کافی است در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، نام شرکت موردنظر یا نماد آن را جست‌وجو کرد. همچنین در هر قسمتی از سایت با دیدن نام آن سهم، می‌توان بر روی آن کلیک کنرد تا صفحه معاملاتی مربوط به آن سهم نمایش داده شود. در صفحه معاملاتی هر نماد بخش‌های مختلفی وجوددارد روبه‌رو که در ادامه به بررسی کارائی برخی از آنها پرداخته می شود.

  در بخش اطلاعات مربوط به معاملات سهام، اطلاعاتی شامل وضعیت نماد، حجم معاملات، ارزش معاملات، حجم مبنا، آمار معاملات حقیقی‌وحقوقی و … نمایش داده می‌شود که کاربرد زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد. در ادامه این اطلاعات را همراه با کاربرد و اهمیت آنها بررسی می‌کنیم.

  به‌طورکلی نمادهای شرکت‌های فعال در بورس در یکی از وضعیت‌های: مجاز، ممنوع_متوقف و مجاز_محفوظ قرار می‌گیرند. سهام شرکت‌هایی که در حال معامله هستند در وضعیت مجاز قرار دارند. زمانی‌که رویدادی حائز اهمیت درخصوص شرکتی اتفاق افتاده باشد، بورس به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام آن شرکت شود به صورت موقتی آن نماد را متوقف می‌کند. به عبارتی آن سهم اجازه خرید و فروش ندارد.

  برای مثال قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد متوقف می‌شود. زیرا در مجمع سالیانه، سود سهام‌داران مشخص خواهد شد و این موضوع می‌تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع تأثیر زیادی داشته باشد. طبیعتاً توقف نماد در این‌گونه موارد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا پس از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانـه درخصوص خرید یا فروش یا نگهداری آن سهم تصمیم‌گیری کنند. نمادی که پس از بسته شدن و قبل از بازگشایی، نماد در حالت مجاز _ محفوظ قرار می‌گیرد. در این حالت ارسال سفارش در نماد قابل انجام است ولی هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. به محض مجاز شدن نماد، سفارشاتی که در نماد موردنظر ثبت شده اند انجام خواهند شد.

  در قسمت تعداد معاملات تعداد دفعات تراکنش‌های خرید و فروشی که تا آن لحظه در نماد صورت گرفته است به نمایش گذاشته می‌شود. عدد حجم معاملات بیانگر تعداد سهام معامله شده است. ارزش معاملات نیز ارزش ریالی تعداد سهم معامله شده را نشان می‌دهد. حجم معاملات هر سهم در واقع فاکتوری است که میزان ورود و خروج پول در سهم را نشان می‌دهد. حجم معاملات هر سهم برای یافتن سر نخ قیمت، بایستی دنبال شود. معمولاً افزایش همزمان قیمت و حجم معاملات می‌تواند به نوعی آلارم یا سیگنال خرید باشد. اما افزایش حجم معاملات همزمان با کاهش قیمت می‌تواند آلارم یا سیگنال فروش به حساب بیاید. چنانچه حجم معاملات کاهش یابد و برخلاف آن قیمت افزایش یابد، احتمال رکود و ثابت شدن قیمت یا برگشت بازار وجود دارد.

  به‌طورکلی در دو محدوده حمایت و مقاومت سهم معمولاً حجم معاملات بطور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. به عبارتی در روندهای صعودی حجم معاملات معمولاً بالاست و در روندهای نزولی اصلاحی حجم کاهش پیدا می‌کند. اما در روندهای نزولی ادامه‌دار حجم معاملات بالا خواهد بود. فارغ از موارد ذکر شده حجم معاملات بالای یک سهم به طور کلی یک مزیت محسوب می‌شود زیرا نشانه قدرت نقدشوندگی آن سهم است.

  اگر از این منظر به سهام نگاه کنیم سه دسته سهم وجود دارد: دسته اول سهامی هستند که در هر شرایطی قابل معامله هستند و نقدشوندگی بالایی دارند. دسته دوم سهامی هستند که نقدشوندگی متوسطی دارند و دسته سوم سهام با نقد شوندگی پایین هستند که این نوع سهام دارای حجم معاملات پایینی بوده و گاهی حتی در صف های فروش هم خریدار ندارند.

  ارزش بازار به ارزش روز و متعارف سهام یک شرکت گفته می‌شود. برای تعیین ارزش بازار یک شرکت باید قیمت روز یک سهم را در تعداد سهام منتشر شده آن در بورس ضرب کنید. شرکت‌ها را می‌توان براساس ارزش بازاری‌ آن‌ها به پنج گروه دسته‌بندی کرد.

  شایات ذکر است از نظر امنیت در سرمایه‌گذاری، شرکت‌هایی با اندازه بزرگتر امن‌تر از شرکت‌هایی با اندازه کوچک هستند. با این‌حال شرکت‌های کوچک نسبت به شرکت‌های بزرگ، پتانسیل بیشتری برای رشد دارند. این شاخص تنها یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری ارزش سهم است.

  قیمت آخرین معامله همانطور که از نام آن پیداست گویای آخرین قیمتی است که معامله به‌صورت خرید یا فروش در آن انجام شده است. اما قیمت پایانی نشان‌دهنده میانگین وزنی از قیمت کل معاملات انجام شده تا آن لحظه است. برای محاسبه قیمت پایانی در هر لحظه، حجم معاملات انجام شده در هر قیمت را در قیمت متناظرش ضرب می‌کنند و مجموع این اعداد تقسیم بر حجم کل معاملات صورت گرفته تا آن لحظه قیمت پایانی تعیین می‌شود.

  قیمت پایانی در پایان هر روز نشان می‌دهد که در روز معاملاتی بعدی سهم باید با چه قیمتی معاملات خود را آغاز کند. معمولاً قیمت پایانی سهم هرچه به حداکثر قیمت سهم نزدیک‌تر باشد، میتوان حدس زد که سهم در روزهای معاملاتی آتی روند مثبتی را در پیش خواهد گرفت و بالعکس هرچه قیمت پایانی به کف قیمتی روز نزدیک‌تر باشد در روزهای بعدی معاملات امکان ایجاد روند نزولی در سهم بیشتر است. البته باید توجه داشت که فاکتورهای مهم دیگری وجود دارند که ممکن است در صورت بروز هر یک از آنها وضعیت معاملات یک سهم در روزهای متوالی روندی کاملاً متفاوت داشته باشد.

  اولین قیمت نشان‌دهنده قیمت اولین معامله‌ای است که در روز معاملاتی صورت گرفته و قیمت دیروز نشان دهنده قیمت پایانی معاملات روز قبل است. با مقایسه اولین قیمت و قیمت دیروز و قیمت آخرین معامله در هر لحظه می‌توان بررسی کرد که خرید و فروش سهم چه روندی را طی می‌کند. معمولاً وقتی اولین قیمت بالاتر از قیمت دیروز باشد، این موضوع را نشان می‌دهد که جو مثبتی بر سهم حاکم است. از طرف دیگر پایین‌تر بودن اولین قیمت از قیمت دیروز نشان‌دهنده جو منفی موجود در سهم است.

  حجم مبنا به عددی گفته می‌شود که در مورد هر سهم منحصر به فرد بوده و هرچه یک شرکت بزرگ‌تر باشد، حجم مبنا رقم بالاتری خواهد داشت. حجم مبنا، حداقل تعداد سهامی است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم بتواند به اندازه دامنه نوسان کامل، رشد یا افت قیمتی داشته باشد. حجم مبنا در بازار سهام کشورهای بزرگ وجود ندارد. ولی در ایران برای جلوگیری از رشد یا افت ناگهانی سهام شرکت‌ها این تدبیر اندیشیده شده است.بسته های اعتباری

  در ابتدا ۰٫۰۰۰۶ (شش ده‌هزارم) تعداد سهام شرکت به عنوان حجم مبنا محاسبه می‌شد. در سال ۸۳ این نسبت به ۰٫۰۰۰۸ رسید. مثلاً حجم مبنای شرکتی که ۲ میلیارد سهم داشت، برابر یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار سهم می‌شد. در سال ۸۶ ضریب شرکت‌هایی با سهام بین یک میلیارد تا سه میلیارد به ۰٫۰۰۰۵ و ضریب محاسبه حجم مبنا برای شرکت‌های بزرگ و بیش از سه میلیارد سهم به ۰٫۰۰۰۴ کاهش یافت. همچنین ضریب شرکت‌های بسیار بزرگ ۰٫۰۰۰۳ در نظر گرفته شد.

  ذکر این نکته لازم است که شرکت‌های قابل معامله در فرابورس، حجم مبنا ندارند. یعنی اگر حتی یک برگ سهم معامله شود می‌تواند تغییر قیمت %۵± ایجاد کند. همچنین نمادها در روز بازگشایی (بعد از مجمع، بعد از تعدیل، بعد از شفاف سازی و…) با حجم مبنای ۱ بازگشایی می‌شوند. استفاده از حجم مبنا باعث جلوگیری از نوسان‌های ساختگی می‌شود.

  اگر حجم مبنا وجود نداشته باشد، یک یا چند سرمایه‌گذار می‌توانند با معامله تعداد کمی از سهام (خصوصاً شرکت‌های کوچک) باعث ایجاد تغییرات بزرگ قیمتی شوند. البته به همین دلیل است که سهام فرابورسی و سهامی با حجم مبنای پایین مورد استقبال بسیاری از افراد هستند. زیرا با قرار گرفتن جو مثبت روی سهم، به‌راحتی می‌تواند به سقف قیمتی خود در روز برسد و روند مثبت را با سرعتی بیشتر از سهم‌هایی که حجم مبنای بالاتری دارند طی کند. البته در روند نزولی این سهم‌ها بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و با تعداد معاملات کمتری به کف قیمتی خود نزدیک می‌شوند. معمولاً سهام‌داران با ریسک‌پذیری بالاتر به سراغ سهم‌هایی با حجم مبنای پایین‌تر می‌روند.

  تعداد سهام نشان‌دهنده تعداد کل سهام شرکت است که با توجه به سرمایه شرکت تقسیم‌بندی شده است. به‌طورکلی سهام‌داران شرکت‌های بازار سرمایه به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: دسته‌ی اول سهام‌داران عمده هستند که برای دوره‌ی بلندمدت بر روی شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مالک شرکت به حساب می‌آیند و دسته‌ی دوم، سرمایه‌گذاران خرد(اعم از کدهای حقیقی و حقوقی) هستند که به دلایل مختلف، آن بخش از سهام قابل معامله‌ی شرکت را خریداری کرده‌اند.

  این سهام‌داران در‌ صورت پیشنهاد قیمت مناسب برای فروش، حاضر به فروش سهام خود هستند. از این رو به آن بخش از سهام شرکت که در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرد، سهام آزاد شناور گفته می‌شود. سهام شناور مقداری ثابت نیست و در دوره‌های سه‌ماهه آمار سهام شناور اصلاح می‌شود. سهام شناور یکی از متغیرهای اثرگذار بر افزایش نقدشوندگی، عمق و کارآیی بازار است.

  نقدشوندگی بیشتر مستلزم سطح سهام شناور آزاد بالاتر برای شرکت‌هاست و پایین بودن سهام شناور آزاد علامتی است از نقدشوندگی کم که هم بر خریداران و هم بر فروشندگان اثر می‌گذارد. دسترسی به شمار بیشتری از سهام شرکت برای انجام معاملات، سرمایه‌گذاران بیشتری را قادر به مشارکت در بازار می‌سازد. به همین جهت افزایش سهام شناور آزاد موجب کاهش امکان دستکاری قیمت، کاهش ریسک نقدشوندگی و دستیابی به قیمت عادلانه‌ نزدیک به ارزش ذاتی می‌شود.

  دامنه مجاز نوسان هرسهم به حدود سقف و کفی قیمت آن سهم گفته می‌شود که می‌تواند در هر روز معاملاتی داشته باشد. در بازار بورس و فرابورس هر سهم مجاز است در طول هر روز معاملاتی حداقل تا ۵ درصد و حداکثر تا ۵ درصد از قیمت پایانی روز قبل نوسان قیمتی داشته باشد. یعنی برای محاسبه کمترین قیمت هر سهم باید قیمت پایانی روز قبل را ضرب در ۵ درصد کرده و از آن کم کنید. همچنین برای به دست آورن بیشترین قیمت معامله باید قیمت پایانی روز قبل را در ۵درصد ضرب کرده و حاصل را با قیمت پایانی روز قبل جمع کنیم. حد نوسان از افزایش یا کاهش قیمت ناگهانی سهام جلوگیری می‌کند.

  EPS خلاصه اصطلاح Earning Per Share یا درآمد به ازاء هر سهم است. مدیران شرکت یکبار قبل از شروع سال مالی، براساس وضعیت عملکرد شرکت در سال‌های گذشته و برنامه‌های آتی که در سال‌های آینده اجرا خواهد شد، پیش‌بینی خود را از سود سال آینده اعلام می‌کنند. سپس در مقاطع ۳ ماهه و طی سال با توجه به وضعیت عملکرد و رویدادهایی که رخ می‌دهد، پیش‌بینی درآمد هر سهم (EPS ) آن سال را مورد بازنگری قرار می‌دهند.

  تمامی این اطلاعات با توجه به اینکه هنوز سال مالی شرکت به پایان نرسیده، «پیش‌بینی» محسوب می‌شود. بعد از اتمام سال مالی شرکت و مشخص شدن عملکرد واقعیِ آن سال، درآمد هر سهم تحت عنوان (EPS ) واقعی اعلام خواهد شد. چون EPS شرکت نشانگر قدرت آن در سود‌دهی به سهام‌داران خود است، در تحلیل وضعیت شرکت‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین تحلیل‌گران مالی با ضرب EPS در رقم P/E درخصوص پایین یا بالا بودن قیمت سهام قضاوت می‌کنند که در ادامه به توضیح P/E می‌پردازیم. شایان ذکر است پیش‌بینی EPSهای آینده و نرخ رشد آن بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد. سهام‌داران و تحلیل‌گران، EPSهای گزارش شده را برای برآورد EPSهای آینده و برآورد نرخ رشد آتی به کار می‌برند و در واقع توان سودسازی شرکت را ارزیابی می‌کنند. رقم EPS به بیانی نشان‌دهنده وضعیت شرکت و عملکرد مدیریت و نیز ترسیم تصویری از آینده شرکت نیز است.

  کوتاه شده نسبت price یا قیمت سهم به Earning per share یا سود هر سهم است. همان‌گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E، آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می‌شود. غالباً P/E در تاریخ‌هایی محاسبه می‌شود که شرکت‌ها اطلاعات EPS سه ماهه را افشا می‌کنند. نسبت P/E در واقع انتظارات سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده یک دارایی را به ما نشان می‌دهد.

  این نسبت نشان می‌دهد که یک سرمایه‌گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال بازدهی که از سهام خود بدست می‌آورد، چند ریال پرداخت کند. نام دیگر P/E ضریب سهام است. این نسبت یکی از ابزارهای قدیمی و عمومی پراستفاده به‌منظور ارزش‌گذاری سهام است و نشان دهنده این موضوع است که قیمت سهام شرکت، چند برابر میزان سود نقدی است که شرکت به هر سهم خود تخصیص می‌دهد یا قیمت سهام نسبت به سودی که شرکت بورسی بین سهامداران خود توزیع می‌کند، چه میزان ارزش دارد.

  توجه به این نسبت در خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی همواره باید مد نظر سهام‌داران قرار ‌بگیرد؛ چون هر چه نسبت P/E یک شرکت در مقایسه با سایر شرکت‌های موجود در آن صنعت کمتر باشد، نشان‌دهنده ارزنده بودن آن سهم است. از طرفی با بررسی نسبت P/E یک شرکت و مقایسه آن با نسبت P/E سایر شرکت‌های فعال در آن صنعت، می‌توان دریافت که آیا قیمتی که هم‌اکنون برای سهم شرکتی در بورس تعیین شده، قیمت مناسبی است یا خیر؟

  البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که نسبت P/E تنها یکی از عوامل تأثیرگذار در خرید سهام‌داران است. در شرکت‌هایی که سودده نیستند و EPS منفی دارند، وضعیتی چالش‌برانگیز برای محاسبه P/E به وجود می‌آید و نظرات مختلفی برای محاسبه این نسبت در این موارد وجود دارد. برخی بر این باورند که باید P/E را منفی حساب کرد، برخی اعتقاد دارند باید P/E صفر به سهم داده شود.

  در این بخش عملکرد مشتریان حقیقی و حقوقی فعال در بازار بورس به نمایش گذاشته می‌شود. این بخش نشان می‌دهد که هر یک از مشتریان حقیقی یا حقوقی چند درصد یا چه تعداد از معاملات صورت گرفته تا این لحظه را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در این بخش تعداد معاملات خرید و فروش صورت گرفته به تفکیک نمایش داده می‌شود.

  گاهی اوقات تعداد خریداران و فروشندگان هم می‌تواند برای تحلیل و بررسی سهم مورد توجه قرار بگیرد. وقتی حجم معاملات پایین است و تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر باشد، به این معنی است که این سهم موردتوجه فعالان بازار قرار گرفته و قدرت خریداران بطور بالقوه قابل افزایش است. وقتی حجم معاملات بالا بوده و تعداد فروشندگان کمتر باشد، به این معنی است که قدرت فروشندگان بیشتر است.

  زیرا در این حالت فروشندگان سهم سرمایه‌گذاری سنگین‌تری روی این سهم داشته‌اند و خریداران اغلب با سرمایه کم در حال ورود به سهم هستند. معمولاً سرمایه‌گذاران با حجم بالا، دارای تحلیل یا اطلاعات بیشتری درباره سهم بوده یا این نوع سرمایه‌گذاران در‌ حال کنترل سهم هستند.

  در روزهای پرحجم وقتی تعداد خریدار کمتر از فروشنده است این به معنای ورود آگاهانه افرادی با سرمایه بالا است. البته گاهی بازارگردان یا حقوقی‌های سهم برای حفظ نقدشوندگی یا روند سهم دست به خرید یا فروش می‌زنند که تعداد خریدار و فروشنده را کم یا زیاد نشان می‌دهد.

  همچنین مشتریان حقوقی‌ معمولاً به‌صورت بلندمدت و بنیادی خرید می‌کنند و به‌طور عمومی دید کوتاه‌مدت ندارند. این گروه با کلیت بازار پیش می‌روند مگر شرایطی که به مقاصد خاص نظیر حمایت از یک سهم یا عرضه بلوکی، روشی غیر از روش بازار را انتخاب نمایند. درحالی‌که سهام‌داران حقیقی‌ در معاملات خود بیشتر با تکیه بر شایعه‌های بازار و جو کوتاه‌مدت تصمیم‌گیری می‌کنند. بنابراین خرید درصد بالایی از سهم توسط مشتریان حقوقی می‌تواند نشان مثبتی در ارزش سهم باشد.

  این بخش اطلاعات سه سفارش خرید و فروش را بر اساس اولویت قیمتی و زمانی نمایش می‌دهد. در هر ستون خرید و فروش در نظر گرفته شده مشخص می‌شود که چه تعداد دستور خرید و یا فروش با چه میزان حجمی با چه قیمتی برای معاملات سهام آماده هستند. در ستون خرید سه سفارش خریدی که قیمت بالاتری را پیشنهاد داده‌اند در الویت خرید هستند و در ستون فروش سه سفارش فروشی که قیمت پایین‌تری را برای فروش سهام خود در نظر گرفته‌اند در الویت قرار می‌گیرند.

  زمانی که قیمت پیشنهادی خرید و فروش به یک میزان باشند معامله در حجم توافق شده صورت می‌پزیرد و قیمتی که معامله با آن صورت گرفته در جایگاه قیمت آخرین معامله قرار میگیرد. گاهی ممکن است معاملات یک سهام از شرایط عادی خارج شود، مثلاً عرضه کنندگانی باشند و خریدارانی وجود نداشته باشد یا بالعکس. زمانی ممکن است به دلایل مختلف سهام یک شرکت ارزنده‌تر شود و تقاضا برای یک سهم بالا برود، در این هنگام عرضه کنندگان به منظور افزایش قیمت آن سهم، از فروش خودداری می‌نمایند و صفی از خریداران تشکیل می‌شود بدون آنکه فروشنده ای حاضر به فروش شود، چنین حالتی را صف خرید آن سهم گویند.

  معمولاً وقتی اخبار و اطلاعات مثبت در مورد یک سهم در بازار منتشر شود، آن سهم با اقبال خریداران مواجه شده و به علت ارزش سهم و پیش‌بینی افزایش قیمت آن در روزهای آتی، تعداد بیشتری از افراد علاقه‌مند به خرید آن سهم می‌شوند. در این مرحله فروشندگان نیز به دلیل آنکه قیمت سهم مذکور افزایش بیشتری پیدا کند، از فروش آن خودداری می‌نمایند.

  از سوی دیگر و در شرایطی متفاوت، ممکن است عکس موارد ذکر شده رخ دهد. برای مثال ممکن است به دلایل مختلف نظیر انتشار اخبار منفی، تعدیل منفی یا زیان‌ده بودن یک شرکت، عرضه سهام آن شرکت با افزایش مواجه شود. در این صورت متقاضیان خرید آن سهم برای کاهش قیمت بیشتر، از خرید خودداری می‌نمایند. در این شرایط در طرف عرضه صفی از فروشندگان ایجاد می‌شود و در طرف تقاضا، خریداری تمایل ندارد تا آن سهم را خریداری کند که به چنین حالتی صف فروش می‌گویند.

  در بخش سابقه معاملات در سایت TSETMC توضیح مختصری از اطلاعات و آمار معاملات سهم در روزهای گذشته مشاهده می‌شود. این بخش نشان‌دهنده قیمت پایانی و درصد افت یا افزایش قیمت سهم در طول روز است و همچنین بیشترین قیمت و کمترین قیمت معامله شده را در هر روز به نمایش می‌گذارد. با مشاهده و مقایسه قیمت‌ها در این بخش می‌توان دریافت که سهم در روزهای گذشته روال قیمتی صعودی یا نزولی در پیش گرفته است.

  گاهی ممکن است روند ادامه‌دار صعودی و نزولی نماد بی‌معنی به نظر برسد. اما با دقت در تغییرات قیمت، می‌توان برخی احتمالات را برای روزهای آتی در نظر داشت. درواقع وقتی سابقه معاملات به‌صورت نمودار به نمایش درآید، می‌تواند دیدی بهتری از آینده به ما بدهد.

  عوامل و اطلاعات زیادی بر روی تابلو معاملاتی بورس و سایت tsetmc.com وجود دارد که می‌توان با بررسی آنها، از هرکدام برای تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری بهتر استفاده کرد. شرایط بازار گاهی  به‌گونه‌ای است که پیش‌فرض‌های ذهنی ما برای تحلیل نمی‌تواند کارساز باشد، ولی با این وجود یک سرمایه‌گذار باهوش می‌تواند با دقت این اطلاعات را پیگیری کند و با مقایسه آنها با نتایج بدست آمده درگذشته، در خواندن تابلو معاملات مهارت کافی را کسب نماید.

  نوشته علت اهمیت اطلاعات نماد در تابلوی معاملات بورس اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  زندگی در دنیای امروز پیچیدگی‌های اقتصادی و مالی فراوانی را به‌همراه دارد. امروزه همه انسان‌ها در هر جای دنیا نیازمند به کسب درآمد از طریق ارائه خدمات یا فروش محصولات‌شان برای گذران زندگی و برطرف کردن انواع نیازهای خود هستند. همه ما سعی براین داریم که سرمایه و ثروت خود را حفظ کنیم یا آن

  نوشته مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  زندگی در دنیای امروز پیچیدگی‌های اقتصادی و مالی فراوانی را به‌همراه دارد. امروزه همه انسان‌ها در هر جای دنیا نیازمند به کسب درآمد از طریق ارائه خدمات یا فروش محصولات‌شان برای گذران زندگی و برطرف کردن انواع نیازهای خود هستند.

  همه ما سعی براین داریم که سرمایه و ثروت خود را حفظ کنیم یا آن را افزایش دهیم؛ اما اینکار جز با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی امکان‌پذیر نیست. در طول تاریخ افراد زیادی به مطالعه روش‌های مختلف برای مدیریت مالی پرداخته‌اند. در این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، قصد داریم نگاهی به مشاوره مالی و همچنین آموزش مالی داشته باشیم و این دو موضوع را با هم مقایسه کنیم.

  مدیریت مالی به معنای مدیریت اثربخش و کارا پول و منابع مالی به‌منظور دست‌یابی به اهدافی است، که می‌تواند در زندگی فردی و یا در سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

  با توجه به اینکه هر شخص در طول حیات خود در هر طبقه اجتماعی و هر سطح از درآمد با انواع معاملات اقتصادی سروکار دارد و با مسائلی از قبیل خرید مایحتاج روزمره زندگی، خرید خودرو، خرید ملک، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، دریافت وام و …. مواجه می‌شود، داشتن حداقل سواد مالی برای تک‌تک افراد امری ضروری و حیاتی است تا بتوانند با اتخاذ تصمیماتی آگاهانه و مؤثر در سایه‌ داشتن سواد مالی به کسب موفقیت و احساس رضایت‌مندی از عملکرد خویش دست یابند.

  سواد مالی کنترل بیشتری از آینده مالی در اختیار افراد قرار داده و آسیب‌پذیری‌های مالی به واسطه تصمیمات اشتباه و ناآگاهانه را کاهش می‌دهد. انتخاب‌های خوب مالی به اطلاعات قابل اعتماد و مفید بستگی دارد که به شیوه‌ای قابل فهم ارائه شده باشند.

  آموزش سواد مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد آینده جوامع بشری ایفا کند و زندگی سالم‌تر و آینده‌ای بی‌دغدغه‌تر ‌را رقم بزند.

  امروزه ضرورت آموزش این فنون به همه و مخصوصاً کودکان و نوجوانان احساس می‌شود، زیرا آینده از آن آنها خواهد بود و کسی که دانش و مهارت‌های بیشتری در این زمینه دارد به بحران کمتری دچار می‌شود.

  چنانکه تمرکز برنامه‌های دولتی در کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، ژاپن، ایالات متحده و انگلستان معطوف به آموزش سواد مالی و ایجاد انگیزه و افزایش علاقه به امور مالی شخصی است.

  “سواد مالی عبارت از دانش و درک مفاهیم و مخاطرات مالی و مهارت‌ها، انگیزش و اطمینان برای به‌کاربستن چنین دانش و درکی است که به‌منظور اتخاذ تصمیم‌های اثربخش در طیفی از زمینه‌های مالی و برای بهبود رفاه مالی افراد و جامعه و همچنین برای توانمندسازی در جهت مشارکت در زندگی اقتصادی به‌کار برده می‌شود”.

  به بیان ساده‌تر می‌توان گفت توانایی یک فرد در استفاده از دانش و مهارت برای مدیریت اثربخش منابع مالی خود و به‌منظور امنیت مالی در طول عمر، سواد مالی فرد است. کاملا واضح است که آگاهی حداقلی از دانش مالی برای تنظیم برنامه‌های مالی، تهیه برخی از خدمات، طراحی قراردادهای کاری، تامین منابع ‌مالی و حتی تامین دوران بازنشستگی ضروری است.

  افراد ممکن است برای مدیریت و تنظیم برنامه‌های مالی خود در برهه‌های مختلف از مشاوران مالی استفاده نمایند یا اینکه تلاش کنند با استفاده از کلاس‌ها و منابع معتبر، آموزش لازم را کسب نمایند.

  افزایش دانش مالی، فراگیری و آموزش سرمایه‌گذاری روشی مطمئن بوده و مصداق یاد دادن ماهی‌گیری بجای دادن ماهی به یک گرسنه است. آموزش همواره جزو اندوخته‌های انسان به‌شمار می‌آید. اما نکته مهم آن است که آموزش در هر حوزه نیاز دارد به:

  ۱- منبع آموزشی معتبر

  ۲- زمان کافی برای طی کردن مراحل مختلف یادگیری موضوع

  ۳- استمرار و مطالعه روزانه

  به همه‌ی افراد توصیه می‌شود چنانچه شرایط فوق موجود است، خود را به‌لحاظ دانش مالی تقویت نمایند. حسن این روش در این است که سرمایه‌گذار براساس شایعات و اطلاعات بی‌اساس اقدام به معامله نمی‌کند، بلکه با آگاهی و دانش وارد سرمایه‌گذاری می‌شود.

  متاسفانه طبق آمارها مشاهده می‌شود که تنها درصد پایینی از افراد از سواد مالی کافی برخوردارند و مابقی افراد نیز آموزش‌های مالی را جدی نمی‌گیرند و همین امر موجب می‌شود که آنان برای امور ساده مالی یا به مشاوران مالی مراجعه کنند یا به‌مرور زمان سرمایه خود را از دست داده و دچار مشکلات بزرگ اقتصادی شوند.

  بسیاری از افراد درک اصطلاحات و محتوای آموزش‌های مالی را سنگین، کسل‌کننده و پیچیده خطاب کرده و از یادگیری آنها سرباز می‌زنند. اما در زندگی پیچیده اقتصادی امروزه داشتن سواد مالی ضرورت داشته و باید آموزش‌های لازم در این باره صورت پذیرد. همچنین در بعد اجتماعی افراد نیز داشتن دانش مالی باعث افزایش مشارکت آگاهانه مردم در ‌بخش‌های مختلف اقتصادی شده و باعث رشد و پیشرفت مردم و کشور خواهد بود.

  با توجه به پیچیدگی‌های مسائل مالی و اقتصادی و تمایل مردم به یک منبع معتبر و قابل اطمینان که به آنها بگوید با سرمایه‌شان چه‌کاری کنند، امروزه مشاوران مالی در سراسر دنیا مشغول به فعالیت شده‌اند.

  به دلیل استقبال گسترده از آنها مشاوره مالی به‌تدریج به یک صنعت تبدیل شده و روزبه‌روز دامنه فعالیت‌های خود را گسترش می‌دهد و افراد بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند. مشاوران مالی معمولاً تحلیل‌گران مسائل مالی، حسابداران مطرح و یا حتی تاجرانی هستند که اطلاعات کاملی نسبت به سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های مالی دارند.

  آنها در یک حوزه سرمایه‌گذاری به طور تخصصی کار‌ کرده‌اند و اطلاعات کارشناسی دقیقی در رابطه با سرمایه‌گذاری در این حوزه دارند و از پیچیدگی‌ها و زیر و بم‌ها، ضررها و منافع سرمایه‌گذاری‌های متعدد به‌‎خوبی مطلع هستند.

  این افراد دارایی دیگران را سروسامان می‌دهند و دارای مطالعه اقتصادی خوبی هم هستند و دانش به‌روزی دارند تا بتوانند فضاهای مالی را به‌خوبی تجزیه و تحلیل کنند.

  مشاوران مالی در سازمان‌ها با تدوین یا اصلاح جهت‌گیری‌‌های کلان سازمان، بررسی چشم‌اندازها و ارزش‌ها و هدف‌ها، طراحی مدل راهبردی برای اصلاح عملکرد، برنامه‌ریزی استراتژیک و ارائه راهکارهای اجرائی در جهت بهبود مدیریت کسب و کار، طراحی و اصلاح ساختار سازمانی و … به آنان کمک می‌کنند.

  اما مشاوران مالی در مورد سرمایه افراد به آنها کمک می‌کنند که پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که به اهداف مالی خود برسند. این اهداف می‌تواند بازنشستگی، کمتر‌کردن تعهدات مالیاتی، بودجه‌بندی، کاهش بدهی یا افزایش درآمد باشد.

  همچنین در ‌کنار کمک کردن در جهت رسیدن به اهداف مالی، یک مشاور مالی کمک می‌کند تا افراد درک بیشتری در مورد استراتژی‌های تصمیمات سرمایه‌گذاری کسب کنند. یک مشاور مالی این امکان را می‌دهد تا از اشتباهات جلوگیری شود، فرصت‌ها و ریسک در زمینه مالیات و دیگر زمینه‌ها را به‌صورت هوشمندانه مدیریت می‌کند.

  بسیاری از متخصصان سرمایه‌گذاری معتقدند میزان خاصی از دارایی‌های فرد عاملی نیست که وی را به استفاده از خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری وادار می‌کند، بلکه رویدادهای این چنینی تاثیری را دربردارد و زمانی که تجار در مورد مسائل مالی خود احساس نگرانی می‌کنند به مشاوران مالی رجوع می‌کنند.

  بسیاری از افراد بر این باور هستند که هزینه بهره‌گیری از مشاوره مالی غیرضروری است و می‌توان با مطالعه مباحث مالی و کسب اطلاعات بیشتر و آموزش صحیح به‌راحتی برای سرمایه‌گذاری‌های سودده تصمیم‌گیری کرد و نیازی به استفاده از مشاوران مالی نیست.

  در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند بهره‌گیری از تجربیات و دانش مشاوران مالی هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای موفقیت است.

  به طورکلی بهره‌ گرفتن از مشاوره و تجربیات افراد راه بهتری برای پیشرفت بوده و از این جهت می‌توان گفت استفاده از تجربیات مشاوران مالی ضروری است. به خصوص در دنیای امروز که راه‌ها و ترفندهای فراوانی برای کلاهبرداری و فریب‌دادن وجود دارد و ممکن است بدون داشتن اطلاعات و تجربه نه چندان زیاد، انجام برخی فعالیت‌های مالی موجب ایجاد خسارات و ضررهایی شود که هزینه‌ایی به مراتب بیشتر از مشاوره مالی را به همراه داشته باشند.

  کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی

  مشاورسرمایه‌گذاری آوای آگاه

  مشاوران مالی شک و تردید را در افراد کاهش می‌دهند و آنها را از گرفتن تصمیمات سخت بی‌نیاز می‌کنند. آموزش‌های مالی نیز کمک می‌کنند با شناخت قوانین و مقررات مالی و آشنایی با شیوه‌های سرمایه‌گذاری و کسب دانش روز در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، انتخاب مناسب‌تری داشته باشیم و با بررسی‌های دقیق و درست از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنیم و بتوانیم با توجه به ذهنیت خود و وضعیت دارایی‌ها، درآمدها و مخارج، در تصمیمات مالی وابستگی نداشته باشیم.

  با این حال انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط افراد و میزان سرمایه و طرز فکر افراد متفاوت است و مهم این است که برای جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه خود یکی از این دو روش را انتخاب کنیم تا بتوانیم آینده‌ای بهتر برای خود و فرزندانمان بسازیم.

  نوشته مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  از دیرباز معامله‌گران روش‌های متعددی را به‌عنوان سبک معاملاتی خود انتخاب کرده‌اند که مبنای بسیاری از آن‌ها بر پایه روابط علمی بوده و برخی دیگر بر مبنای تجربه و مشاهدات بنا شده است. روش معامله‌ی گن اگرچه از نظر علمی قابل توجیه نیست اما تا به امروز به‌عنوان یکی از روش‌های معاملاتی محسوب شده و

  نوشته معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  از دیرباز معامله‌گران روش‌های متعددی را به‌عنوان سبک معاملاتی خود انتخاب کرده‌اند که مبنای بسیاری از آن‌ها بر پایه روابط علمی بوده و برخی دیگر بر مبنای تجربه و مشاهدات بنا شده است. روش معامله‌ی گن اگرچه از نظر علمی قابل توجیه نیست اما تا به امروز به‌عنوان یکی از روش‌های معاملاتی محسوب شده و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته و حتی با علوم بیگانه نیز پیوند برقرار کرده است. با توجه به اینکه گروهی از فعالان بازار به روش معامله‌گری گن علاقه‌مند هستند و فارق از صحت و سقم آن، در این مقاله اقدام به معرفی آن نموده‌ایم. شایان ذکر است هدف از نگارش این مقاله آموزش این روش نیست. بلکه تنها به معرفی برخی ابزارها، اصطلاحات و تکنیک‌های آن پرداخته شده و به‌منزله تأیید کارایی و یا رد آن نیست. عزیزانی که تمایل به دریافت اطلاعات بیش‌تری درباره این مطلب دارند باید از طرق دیگر به فراگیری آن اقدام نمایند.

  ویلیام دلبرت گن در سال ۱۸۷۸ در ایالت تگزاس آمریکا دیده به جهان گشود. او بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۶ به‌عنوان معامله‌گر بی‌همتایی در بازار سرمایه شناخته شد که القابی همچون معلم وال‌استریت، استاد پیش‌بینی‌های اقتصادی و … را از آن خود نمود. در وصف تلاش و ممارست وی همین بس که بدانیم او برای مطالعه‌ی تاریخچه بازار سرمایه به انگلستان سفر نمود؛ زیرا پیشینه بازار انگلستان غنی‌تر از بازار آمریکا بود.

  او در یک بازه‌ی زمانی ۲۵ روزه بازدهی ۱۰۰۰ درصدی به‌دست آورد و همچنین میانگین بازده‌های سرمایه‌گذاری‌های وی بین ۸۰ تا ۹۰ درصد بوده است. همچنین موارد خطای او مربوط به نقص روش معاملاتی نبوده؛ بلکه این موارد مربوط به محاسبات و طراحی خود معامله بوده است.

  او در خانواده‌ای مذهبی پرورش یافت و گفته می‌شود که بخش‌هایی از کتاب مقدس مانند این عبارت که “هر چیز پیش‌ از این بوده، پس‌ از این هم خواهد بود و هر آنچه پیش‌ از این انجام‌شده، پس‌ از این هم انجام خواهد شد و هیچ‌چیز زیر این خورشید جدید نیست.” سرلوحه‌ی کار وی بوده است. او عقیده داشت نظم جهانی وجود دارد و تغییرات جهانی ازجمله رفتار افراد را می‌توان با استفاده از روابط ریاضی تحلیل کرد و با کشف روند و سیر این روابط، برخی از تغییرات را پیش‌بینی نمود و گن از پیش‌بینی‌های موردبحث در معاملات خود بهره جسته است.

  ادعاهای ضدونقیضی درباره انتقال تجربیات گن وجود دارد مثلاً عده‌ای بر این باورند که وی تجربیات خود را به‌طور کامل به دیگران منتقل نکرده؛ چراکه بازدهی کار پیروان او به‌مراتب کمتر از خود گن بوده است. ازطرفی عده‌ای با تکیه به این سخن گن که می‌گوید درآمد من بسیار بیشتر از نیازم بوده و تنها انگیزه‌ی من انتقال دانش به دیگران است، بر این باورند که وی همه دانش خود را به دیگران منتقل نموده است.

  از معروف‌ترین نظریه‌های وی می‌توان به مربع ۹ تایی گن و زوایای گن اشاره نمود که در ادامه به‌طور تفصیلی درباره آن صحبت خواهیم کرد.

  در دهه‌ی ۱۹۲۰ گن مربع ۹ تایی خود را معرفی کرد که به آن مربع جادویی یا حسابگر زمان– قیمت نیز می‌گفتند. این مربع از دو بخش تشکیل شده است؛ که این دو بخش شامل یک مربع ۳۶۱ خانه‌ای و یک دایره محیطی مدرج بوده که درواقع همان دایره‌ی مثلثاتی است. به هر خانه مربع یک سلول می‌گویند که به نام عدد داخل خودش نام‌گذاری شده و شناخته می‌شود. سلول‌ها از شماره ۱ که در مرکز مربع است آغاز شده و از سمت چپ در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ادامه پیدا می‌کند تا به عدد ۹ می‌رسد (یک دور کامل تمام شود) و مجدداً از سمت چپ آن چرخش بعدی آغاز می‌شود. به هر چرخش ۳۶۰ درجه‌ای این سلول‌ها یک دور یا مربع کامل نیز می‌گویند که هر دور را با بزرگ‌ترین سلول آن نام‌گذاری می‌کنند که درواقع همان آخرین سلول چرخش است. مثلاً دوری که با سلول ۴۹ به اتمام می‌رسد را چرخش یا دور ۴۹ می‌نامند.

  ازجمله ویژگی‌های جالب این مربع وجود ۲ ردیف از مجذورات اعداد فرد و زوج متوالی است. مثلاً همان‌طور که در شکل زیر مشخص شده، اعداد ۴، ۱۶، ۳۶، ۶۴، ۱۰۰و … به ترتیب مجذور اعداد متوالی ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰و … هستند. (همان‌طور که در شکل زیر مشخص شده است.)

  نقطه‌ی مقابل آن ردیف اعداد ۹، ۲۵، ۴۹، ۸۱، ۱۲۱ و… بوده که مجذور اعداد ۳، ۵، ۷، ۹، ۱۱ و… است.

  همان‌طور که مشخص شده مربع گن یک مربع مشبک بوده که خود آن نیز از ۳۶۱ مربع دیگر تشکیل‌ شده و عدد ۱ مرکز آن و عدد ۳۶۱ در ضلع جنوب غرب آن واقع‌ شده است و به شکل ساعت‌گرد در چرخش‌های متوالی از مرکز مربع به سمت اطراف افزایش می‌یابد. همچنین این مربع توسط دایره‌ای مندرج مهار شده که از ۰ تا ۳۶۰ شماره‌گذاری شده و درواقع معرف درجه است و به‌صورت پادساعت‌گرد (مخالف جهت سلول‌های مربع) افزایش می‌یابد.

  این مربع به همراه دایره‌ی مندرج اطراف آن، پایه و اساس تمام تحلیل و پیش‌بینی‌هایی است که با تبعیت از برخی قواعد و با استفاده از اجزاء داخل آن انجام می‌شود.

  نقاط میان راهی، به نقاط بین یک مجذور و مجذور فرد بعد از آن اطلاق می‌شود. مثلاً نقطه میان راهی بین دو عدد ۴۹ و ۶۴، عدد ۵۶٫۵ است که در ناحیه شمال غربی مربع واقع است. همچنین دسته‌ای از این نقاط در ناحیه جنوب شرقی مربع قرار دارند. مانند نقطه میانی ۶۴ و ۸۱ که عدد ۷۲٫۵ بوده و در ناحیه جنوب شرقی مربع واقع ‌شده است.

  از اتصال فرضی نقاط میان راهی‌ای که در ناحیه شمال غرب قرار دارند به همدیگر و همچنین نقاط میان راهی جنوب شرقی، مکان هندسی این نقاط به دست می‌آید.

  حال اگر حدفاصل بین مجذور کامل زوج و مجذور کامل فرد را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنیم که به هر بخش یک چارک گفته می‌شود. نقطه انتهایی بازه اول را چارک اول، نقطه دوم که همان نقطه میان راهی نیز هست را چارک دوم و نقطه سوم را چارک سوم گویند.

  یک مجذور زوج مانند (۱۹۶) و مجذور فرد بعد از آن را در نظر بگیرید (۲۲۵)، برای محاسبه چارک اول و سوم آن به ترتیب زیر عمل می‌کنیم.

  چارک اول :

  یکی از نکات حائز اهمیت محاسبه چارک‌ها این است که عموماً چارک‌های اول و سوم عدد صحیح نیستند.

  دو رکن ساده ولی اساسی در روش گن تقاطع اصلی و قطری هستند. تقاطع قطری از تجمیع مکان هندسی تقریبی مجذورهای کامل فرد و زوج به همراه نقاط میان راهی پدید می‌آیند و درواقع شکل نهایی آن به‌صورت یک ضربدر است. تقاطع اصلی مکان هندسی تقریبی چارک‌های اول و سوم را نشان می‌دهد که مانند یک علامت به‌علاوه (+) است.

  از ویژگی‌های جالب این مربع، افزایش ۸ سلول در هر چرخش نسبت به چرخش قبلی است. وجود نظم‌هایی که در این مربع برقرار است باعث پدیدار شدن قواعدی محاسباتی می‌گردد که به‌مرور با آن‌ها آشنا می‌شویم.

  می‌خواهیم بدون شمارش تعداد سلول‌هایی که در یک چرخش و محیط آن مربع وجود دارند، تعداد آن‌ها را محاسبه کنیم و برای این کار ۲ روش وجود دارد. در روش اول ریشه‌ی عددی که چرخش با آن به پایان می‌رسد و آن دور به نام آن نام‌گذاری شده را به دست می‌آوریم و آن‌ را به دو تقسیم می‌کنیم. سپس اعشار آن را از عدد کسر نموده و به یک عدد صحیح خواهیم رسید و آن عدد را در ۸ ضرب می‌نماییم. عدد حاصل‌شده تعداد سلول‌های محیطی یک چرخش را نشان می‌دهد.

  در روش دوم ریشه‌ی خانه‌ی آخر را محاسبه نموده، در ۴ ضرب کرده و عدد ۴ را از آن کسر می‌کنیم.

  برای این کار کافی است از ریشه عدد انتخاب‌شده ۲ واحد اضافه یا کسر کنیم و آن‌ را به توان ۲ برسانیم. عدد حاصل‌شده، عدد موردنظر ما خواهد بود.مثلاً می‌خواهیم در تقاطع اصلی، سلول بعدی عدد ۷۷ را محاسبه کنیم.

  ۸٫۷۷=۷۷۸۰٫۵

  ۱۰٫۷۷=۸٫۷۷+۲

  ۱۱۶=۱۰٫۷۷×۱۰٫۷۷

  در اینجا با یک تقریب منطقی به عدد ۱۱۶ خواهیم رسید.

  پیرامون مربع گن دایره‌ای قرار دارد که از ۱ تا ۳۶۰ درجه شماره‌گذاری شده و به ۴ بخش تقسیم می‌گردد و به‌نوعی همان دایره مثلثاتی معروف است. بخش اول از نقطه ابتدایی یا زاویه ۰ شروع می‌شود. نقطه شروع معرف اعتدال بهاری، ۹۰ درجه انقلاب تابستانی، ۱۸۰ اعتدال پاییزی و ۲۷۰ درجه انقلاب زمستانی است.

  گن برای نمایش زوایا، همواره خطی از مرکز مربع به زاویه موردنظر رسم می‌کرد و آن خط را زاویه می‌نامید.

  تا به اینجای کار در مورد مربع گن و زوایای آن صحبت کردیم؛ ازاینجا به بعد به معرفی یک ابزار مکمل می‌پردازیم که نقش خط‌کش را در طراحی‌ها و محاسباتمان دارد و به آن لایه می‌گوییم.

  برای توضیح سازوکار و مکانیزم لایه باید فرض ‌کنیم لایه‌هایی شفاف از جنس شیشه یا تلق شفاف وجود دارد که خطوطی را بر روی آن‌ها رسم می‌کنیم و آن‌ها را همچون شابلون بر روی مربع گن قرار داده و جابه‌جا می‌کنیم.

  این لایه‌ها به دو دسته کلی یعنی لایه‌های زاویه‌ای و لایه‌های شکلی تقسیم می‌گردند.

  در لایه‌های زاویه‌ای، خطوطی که بر روی لایه ترسیم شده‌اند حول مرکز خود به چرخش درخواهند آمد. فرضاً اگر تقاطع‌های اصلی و قطری مربع را در قالب خطوطی به هم اتصال دهیم، خطوطی ظاهر خواهد شد که با هم به‌انازه زاویه ۴۵ درجه اختلاف خواهند داشت.

  مانند شکل زیر:

  طبق توافقی نام خطوط همان نام زاویه‌ای است که می‌سازند و به ترتیب عبارتند از: ۰، ۴۵، ۹۰، ۱۳۵، ۱۸۰، ۲۲۵، ۲۷۰، ۳۱۵، ۳۶۰ (که همان صفر است.)

  لایه دیگری که از آن استفاده می‌کنیم خطوط آن با هم زاویه ۶۰ درجه می‌سازند.

  مانند شکل زیر:

  یک لایه خاص دیگر وجود دارد که از ۴ خط با زوایای ۰، ۱۴۴، ۱۸۰و ۲۱۶ تشکیل شده است.

  نوع دوم لایه‌ها، لایه‌های شکلی بوده که اساس آن‌ها اشکال هندسی است. اشکالی همچون مربع، مثلث و…

  در لایه مثلث و مربع ۲ نوع خط وجود دارد. دسته اول خطوطی هستند که در شکل زیر ضخیم‌تر و پررنگ‌تر نمایش داده شده و اضلاع اصلی را تشکیل می‌دهند و دسته دوم خطوط داخلی هستند که کمی نازک‌تر و کم‌رنگ‌تر نمایش داده شده‌اند.

  دو روش برای تنظیم و اصطلاحاً تراز کردن لایه‌ها با مربع وجود دارد. در اولین روش می‌توان زاویه صفر لایه‌ها را با زوایای دایره مندرج تراز کرد. برای مثال اگر زاویه صفر روی زاویه ۶۹ درجه دایره قرار گیرد، می‌گویند لایه با زاویه ۶۹ تراز شده است.

  روش و سبک دیگر تراز کردن زاویه صفر لایه با سلول‌های مربع گن است. فرضاً اگر زاویه صفر از مرکز سلول ۸۵ عبور کند، اصطلاحاً می‌گویند لایه با سلول ۸۵ تراز شده است.

  در روش تراز کردن لایه با سلول‌ها ممکن است زاویه صفر دقیقاً از مرکز سلول عبور نکند. در این حالت با یک عدد اعشاری تراز خواهد شد، مثلاً ۷۵/۱۳

  در حالت کلی تقسیم‌بندی و نام‌گذاری سلول‌ها به شرح زیر خواهد بود:

  همان‌طور که در ابتدای مقاله عنوان شد تمامی اجزاء و ابزارهای گن برای پیش‌بینی قیمت معرفی شد اما روابط و یا قوانینی که به قلم افراد مختلف به رشته تحریر درآمده و حتی در حوزه علوم بیگانه نیز ورود نموده و تعمیم‌یافته است، در حوصله این مقاله و در فرهنگ اسلامی ما جای ندارد. لذا با خواندن این مقاله سعی برافزودن دانش عمومی خود پیرامون محیط اطراف نمودیم.


  نوشته معرفی نظریه گن و الگوهای قیمت _ زمان اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تکنیکال، در خصوص واگرایی ها صحبت کردیم. همانطور که گفته شد واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر

  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تکنیکال، در خصوص واگرایی ها صحبت کردیم. همانطور که گفته شد واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر بوده و در این شرایط بازار آماده چرخش است.

  در مطلب واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در مورد واگرایی معمولی و انواع آن صحبت شد. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع دیگر واگرایی صحبت کنیم و به بررسی آن‌ها بپردازیم.

  به حالتی گفته می شود که در آن اندیکاتور یک کار جدید انجام می‌دهد و قیمت با این کار مخالفت می‌کند. واگرایی مخفی در انتهای یک اصلاح رخ می‌دهد و نوید ادامه روند را با خود به همراه دارد در حالی که واگرایی معمولی در انتهای یک روند اتفاق می‌افتد و بیانگر توقف روند و حتی چرخش آن است.

  واگرایی مخفی به دو دسته تقسیم می‌شود:

  واگرایی مخفی مثبت حالتی است که در اصلاح یک روند صعودی بزرگ رخ می‌دهد و در انتهای اصلاح اندیکاتور کف‌پایین تر ثبت می‌کند و قیمت با این حرکت اندیکاتور مخالفت کرده و کف پایین‌تر ثبت نمی‌کند. در این حالت به دلیل وجود تضاد بین قیمت و اندیکاتور، شاهد افزایش قیمت و ادامه روند صعودی خواهیم بود.

  ساختار واگرایی مخفی مثبت به‌صورت زیر است:

  در این نوع از واگرایی مخفی باید توجه داشت که حتماً این آرایش باید در روند صعودی به وجود آید.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق همان‌طور که مشخص است نمودار در یک روند صعودی قرار دارد و در انتهای یک اصلاح شاهد وقوع واگرایی مخفی هستیم که با ایجاد این آرایش، نمودار به روند صعودی خود ادامه داده است.

  واگرایی مخفی منفی حالتی است که در اصلاح یک روند نزولی بزرگ رخ می‌دهد و در انتهای اصلاح اندیکاتور سقف بالاتر ثبت می‌کند و قیمت با این حرکت اندیکاتور مخالفت کرده و سقف بالاتر ثبت نمی‌کند. در این حالت به دلیل وجود تضاد بین قیمت و اندیکاتور، شاهد کاهش قیمت و ادامه روند نزولی خواهیم بود.

  ساختار واگرایی مخفی منفی به‌صورت زیر است:

  در این نوع واگرایی مخفی نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که این آرایش حتماً باید در یک روند نزولی اتفاق بیفتد.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق روند نمودار نزولی است و در یک اصلاح مشخص‌شده در شکل، واگرایی مخفی منفی اتفاق افتاده است که تأییدی بر ادامه روند نزولی سهم است و بعد از ایجاد واگرایی مخفی، ریزش نمودار و کاهش قیمت آن ادامه پیداکرده است.

  برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

  همان‌طور که گفته شد واگرایی مخفی در اصلاح یک روند صعودی و یا نزولی اتفاق می‌افتد. پس برای تشخیص قیمت مناسب تشکیل واگرایی مخفی، باید از تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی در اصلاح استفاده کرد که در آن قیمت پتانسیل برگشت را دارد و ادامه روند اتفاق می‌افتد.

  یکی از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد کانال‌های صعودی و یا نزولی است. واگرایی مخفی مثبت می‌تواند در کف یک کانال صعودی و واگرایی مخفی منفی می‌تواند در سقف یک کانال نزولی به وجود بیاید. با ایجاد آرایش واگرایی مخفی در یک کانال صعودی و یا نزولی، ریسک انجام معامله در جهت روند به‌شدت کاهش میابد و با اطمینان بیشتری می‌توان به انجام معاملات و ورود به سهم پرداخت.

  به مثال زیر توجه کنید:

  یکی دیگر از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد تبدیل سطوح است. به ساختار زیر توجه کنید:

  در سطح قرمز رنگ که در ابتدا به‌عنوان یک مقاومت شناخته می‌شد اما با شکست مقاومت، به حمایت تبدیل‌شده است، واگرایی مخفی مثبت اتفاق افتاده است. در این حالت این سطح حمایت همراه با واگرایی مخفی به‌شدت مستحکم بوده و پتانسیل برگشت قیمت با درصد اطمینان بالایی وجود دارد.

  درصورتی‌که این اتفاق، یعنی تبدیل سطوح و ایجاد واگرایی مخفی، در یک ساختار کانالیزه اتفاق بیفتد ریسک ورود به سهم در جهت روند حرکتی بسیار پایین است.

  در این حالت از واگرایی یک تضاد رفتاری بین قیمت و زمان ایجاد می‌شود. درواقع در این نوع واگرایی رفتار اندیکاتور مدنظر نیست. مواقعی که قیمت در زمان بیشتری نسبت به حرکت قبل اصلاح می‌کند، واگرایی زمانی ایجادشده است. واگرایی زمانی به دودسته معمولی و هوشمند تقسیم می‌شود:

  حالتی است که در آن تعداد کندل‌های فاز اصلاح بزرگ‌تر یا مساوی با حرکت قبل باشد. مفهوم این اتفاق این است که فعلاً میل به چرخش بازار وجود ندارد و به‌احتمال‌زیاد حرکت قبلی ادامه پیدا می‌کند.

  ساختار واگرایی زمانی معمولی به‌صورت زیر است:

  وقتی‌که تعداد کندل‌های y بیشتر از تعداد کندل‌های x باشد، در این صورت واگرایی زمانی معمولی داریم. در این حالت به دنبال فرصت‌های معاملاتی در جهت روند اصلی هستیم.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق گام اصلاح ۴۰ کندل است درصورتی‌که حرکت قبل با ۱۷ کندل انجام‌شده است، درنتیجه واگرایی زمانی اتفاق افتاده و نمودار میل به اصلاح بیشتر ندارد و همان‌طور که مشخص است روند صعودی ادامه پیداکرده است.

  در این حالت تعداد کندل های اصلاح، کمتر از تعداد کندل های حرکت قبل است اما درصد اصلاح زمانی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی است. برای اینکه با این مفهوم بیشتر آشنا شوید به مثال زیر توجه کنید:

  در شکل فوق، موج اصلاح به‌اندازه ۴۵ کندل و موج صعودی به‌اندازه ۶۱ کندل بوده و نسبت این دو ۷۳% است در صورتی قیمت به‌اندازه ۶۱% اصلاح داشته است. به این پدیده که درصد اصلاح زمانی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی است، واگرایی زمانی هوشمند گفته می‌شود.

  در این مقاله تلاش شد مفهوم واگرایی مخفی و زمانی و انواع آن‌ها به‌صورت کامل بیان شود و کاربردهای آن‌ها در سطوح حساس قیمتی، موردبررسی قرار گیرد. در مطالب بعدی از این سری مقالات، به ادغام واگرایی‌ها و بررسی بیشتر مثال‌ها خواهیم پرداخت.

  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  عرضه اولیه سهام (IPO) به زبان ساده، یعنی اینکه سهام یک شرکت که به تازگی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده، در بورس به فروش می‌رسد و سرمایه‌گذاران می‌توانند این سهام را خریداری کنند. عرضه اولیه یک فرصت عالی برای کارآفرینان و صاحبان شرکت‌هاست تا با ورود شرکت‌هایشان به بورس علاوه بر کسب اعتبار بیشتر،

  نوشته خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  عرضه اولیه سهام (IPO) به زبان ساده، یعنی اینکه سهام یک شرکت که به تازگی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده، در بورس به فروش می‌رسد و سرمایه‌گذاران می‌توانند این سهام را خریداری کنند. عرضه اولیه یک فرصت عالی برای کارآفرینان و صاحبان شرکت‌هاست تا با ورود شرکت‌هایشان به بورس علاوه بر کسب اعتبار بیشتر، منابع مالی جدیدی را با فروش سهام‌شان بدست آورند. در واقع شرکت‌ها با ورود به بورس و فروش سهام‌شان به سرمایه‌گذاران، سایر افراد را در فعالیت‌های اقتصادی شرکت مشارکت می‌دهند.

  با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم  ۳ روش متداول عرضه اولیه در سایر کشورها وجود دارد که در مطالب قبلی بلاگ بآشگاه به اشاره کردیم. اما از بین این روش‌ها، عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ در سراسر دنیا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش مدتی است که در بورس تهران استفاده می‌شود و از روش قبلی که در بورس تهران اجرا می‌شد منصفانه‌تر است. در این مطلب از بآشگاه قصد داریم توضیحات بیشتری درباره عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ (book building) خدمت شما ارائه کنیم.

  تفاوت‌ها و ویژگی‌های عرضه اولیه به روش قبلی را با روش جدید بوک بیلدینگ را در ادامه می‌خوانید:

  روش قبلی: سهم طی یک فرایند توسط حقوقی‌ها قیمت کشف قیمت می‌شد. در این فرایند سرمایه‌گذاران حقیقی دخالت نداشتند و فقط حقوقی‌ها با ارسال سفارشات خود در قیمت‌های مختلف فرایند کشف قیمت را انجام می‌دادند (برای اینکه قیمت عرضه اولیه مشخص شود). سپس با توجه به تعداد سهام قابل عرضه، سهمیه هر شخص حقیقی مشخص می‌شد و هر کدمعاملاتی می‌توانست در قیمت تعیین شده و ثابت، برای خرید مقدار سهمیه‌ی تعیین شده، سفارش خود را ارسال کند.

  روش بوک بیلدینگ: قیمت ثابتی برای عرضه اولیه سهم تعیین نمی‌شود بلکه یک کف قیمت برای سهم در نظر گرفته می‌شود و معمولا افراد می‌توانند تا ۱۰ درصد بالاتر از این قیمت نیز سفارش خود را ثبت کنند.

  روش قبلی: ارسال سفارش یک ساعت و قیمت مشخص داشت و همه افراد می‌بایست در همان ساعت سفارش خود را ارسال می‌کردند. اولویت خرید با کسی بود که سفارش او زودتر ارسال شده و در صف قرار می‌گرفت. به خاطر نیاز به سرعت در ارسال سفارش، خطاهای متعددی به دلیل اشتباه وارد کردن قیمت و حجم در سفارشات مشاهده می‌شد. از طرف دیگر، گاهی اوقات به دلیل وجود تعداد زیاد سرمایه‌گذاران و ارسال سفارشات بسیار زیاد در یک لحظه، هسته معاملات بورس و همچنین کارگزاری‌ها، توانایی پردازش حجم زیاد سفارشات در یک لحظه را نداشتند.

  روش بوک بیلدینگ: به دلیل اینکه یک بازه زمانی برای ارسال سفارش وجود دارد، اشخاص برای بدست آوردن عرضه لازم نیست فوری سفارش خود را ارسال کنند. به همین دلیل خطاها بسیار کم است، سرعت نرم‌افزار معاملات و ثبت سفارش کند نمی‌شود و مشکلاتی از قبیل قطعی هسته معاملاتی پیش نمی‌آید.

  روش قبلی: سفارشات ارسالی در یک صف قرار می‌گرفتند و به افرادی که در ابتدای صف بودند به نوبت سهم تعلق می‌گرفت. افرادی که به معاملات آنلاین دسترسی نداشتند سهمیه خود را از کارگزاری طلب می‌کردند. اختصاص سهمیه برای شرکت‌های کارگزاری و نحوه تقسیم سهم توسط کارگزاری‌ها در بین مشتریان و سایر شرایط باعث ایجاد نارضایتی در بین سرمایه‌گذاران بورس تهران شده بود.

  روش بوک بیلدینگ: اختصاص سهم در بوک بیلدینگ دیگر براساس اولویت زمانی ثبت سفارش نیست و شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی باهم ندارند. البته اگر فرد قیمت بالاتری قرار دهد احتمال اینکه بتواند خرید انجام دهد بیشتر است (تقریبا همه افراد سفارش خود را در سقف قیمت ارسال می‌کنند). توضیح نحوه تخصیص را در ادامه همین مطلب بخوانید.

  نکته: باید توجه کرد که در روش بوک بیلدینگ، زمان ارسال سفارش و تخصیص سهام متفاوت است. به این معنی که تخصیص سهام توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از زمان معاملات بوده و در زمان ارسال سفارش سهامی تخصیص نمی‌یابد.

  روش قبلی: متعهد خرید وجود نداشت و ممکن بود حجم کمتر از انتظار در عرضه اولیه به فروش برسد.

  روش بوک بیلدینگ: در این روش متعهد خرید وجود دارد و در صورتی که حجم سفارشات به میزان عرضه نباشد، معمولا متعد خرید براساس شرایط، باقیمانده سهام را خریداری می‌کند.

  بنابراین به طور کلی در روش بوک بیلدینگ، هیجان و استرس کمتر و همینطور تخصیص عادلانه‌تر سهام است.

  برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

  معمولا ۴۸ ساعت قبل از عرضه اولیه، این موضوع در یک آگهی با جزییات زیر اعلام می‌شود:

  ۱- نام سهم قابل عرضه
  ۲- تاریخ روز عرضه
  ۳- تعداد سهام قابل عرضه
  ۴- مدیر عرضه
  ۵- متعهد و درصد میزان سقف تعهد خرید
  ۶- سهمیه خریدار حقیقی و حقوقی
  ۷- دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت)

  در روز عرضه اولیه، اطلاعیه توسط ناظر بازار در سایت Tsetmc.com ارسال می‌شود. این اطلاعیه در پنل معاملات آنلاین آساتریدرآگاه نیز به اطلاع کاربران می‌رسد.

  نکته: در صفحه اطلاع رسانی عرضه اولیه، می‌توانید با وارد کردن شماره موبایل‌تان از عرضه‌های اولیه پیش‌رو اطلاع یابید.

  قبلا ویدئوی برای توضیح خرید عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ منتشر کرده‌ایم که می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید.

  ممکن است شرایط متفاوتی در عرضه‌های اولیه به وجود آید که در ادامه ۵ وضعیت آن شرح داده شده است.

  وضعیت اول – در صورتی که حجم کل سفارشات، در سقف قیمت، از تعداد سهام قابل عرضه بیشتر باشد.

  قیمت پایانی سهم همان سقف قیمت خواهد بود ولی نحوه تخصیص به کدها به اینصورت است که تعداد حداقلی را مشخص، و از اولین تا اخرین سفارش، عرضه انجام شده و دوباره از ابتدا تا انتها تکرار می‌شود تا میزان سهم مشخص به اتمام برسد.

  مثال:
  تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
  حجم سفارشات ثبت شده در سقف: ۲۰ میلیون سهم
  محدودیت هر کد: ۱۰۰۰ سهم (۲۰۰۰۰ کد)

  نحوه تخصیص دادن:
  با توجه به نظر ناظر، یک حداقل مشخص می‌گردد (به طور مثال ۲۰۰ سهم)
  حال به این ۲۰۰۰۰ نفر از نفر اول تا نفر بیست‌هزارم، یکبار ۲۰۰ عدد سهم داده می‌شود، دوباره ۲۰۰ سهم دیگر و این دور آنقدر ادامه می‌یابد تا تعداد سهم عرضه شده به اتمام برسد.
  پس در این مرحله به کسانی که سفارش خرید را پایین‌تر از سقف قیمت گذاشته‌اند هیچ سهامی نمی‌رسد.

  وضعیت دوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده برابر با تعداد سهام قابل عرضه باشد.

  در این شرایط براساس اولویت قیمتی از بالاترین تقاضا تا کف قیمتی عرضه می‌شود و قیمت پایانی به همان روش میانگین موزون قیمت تخصیص یافته در بازار عادی خواهد بود.

  وضعیت سوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در دامنه قیمت، بیشتر از تعداد قابل عرضه باشد.

  در این شرایط ابتدا با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آنها، سهم‌ها از بالاترین قیمت به سمت پایین‌ترین قیمت عرضه می‌شود، سپس اگر در پایین‌ترین قیمت، حجم سفارشات بیش از تعداد سهام باقیمانده باشد دقیقا به روشی که در وضعیت اول (بالا) اشاره شد، با حداقلی مشخص سهام باقیمانده اختصاص می‌یابد.

  مثال:
  تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
  حجم سفارشات ثبت شده: ۲۰ میلیون سهم
  دامنه قیمتی فرضی: ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ ریال

  نحوه تخصیص دادن:
  اگر حجم سفارشات ارسال شده بین ۱۱۰۰ تا ۱۰۰۱ ریال برابر با ۵ میلیون سهم باشد ابتدا به این افراد با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آنها، سهم تعلق می‌گیرد.
  ۵ میلیون سهم مانده برای کسانی که سفارش خود را در کف قیمت ارسال کرده‌اند (۱۰۰۰ ریال) بر اساس تعیین حداقل مانند وضعیت ۱ اختصاص می‌یابد.

  وضعیت چهارم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده کمتر از تعداد کل سهام قابل عرضه باشد ولی به گونه‌ای باشد که پس از اعمال تمام یا بخشی از تعهد خرید، کل سهام قابل عرضه معامله شود، در صورتی که ایفای تعهد خرید حداقل به میزان ۵۰ درصد کل تعهد و بیش از ۱۰ درصد کل سهام قابل عرضه باشد، قیمت عرضه معادل قیمت کف خواهد بود.

  مثال:
  تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
  حجم سفارشات ثبت شده: ۶ میلیون سهم
  تعهد سهامدار عمده: ۵۰ درصد = ۵ میلیون سهم

  نحوه تخصیص دادن:
  با توجه به اینکه حجم خریدار از تعداد سهام قابل عرضه کمتر است ۴ میلیون سهم باقیمانده را متعهد خرید باید خریداری نماید.
  چون بیش از ۱۰% سهام قابل عرضه (یعنی بیش از ۱ میلیون سهم) را متعهد خریداری کرده است، قیمت عرضه معادل کف قیمت خواهد بود.

  وضعیت پنجم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در عرضه اولیه به اندازه‌ای کم باشد که با اعمال تعهد خرید هم کل سهام قابل عرضه معامله نشود، عرضه انجام نمی‌شود. در اینصورت عرضه شکست خورده و باید با قیمت پایینتری مجددا اطلاعیه عرضه اعلام گردد.

  عرضه اولیه سهام یک فرصت مناسب برای بدست آوردن نقدینگی برای صاحبان شرکت‌هاست. همینطور به دلیل اینکه بیشتر عرضه‌های اولیه با سود همراه است، یک سرمایه گذاری کم ریسک به حساب می‌آید. در روش قبلی عرضه اولیه در بورس تهران، مشکلاتی در ارسال سفارش، تخصیص سهام و کشف قیمت وجود داشت که در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ بخش زیادی از آن رفع شده است.

  نوشته خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تحلیل تکنیکال، در خصوص برخی مفاهیم، ابزارها و کاربرد آن‌ها در تحلیل سخن گفتیم.  یکی از مفاهیم دیگر در این حوزه، واگرایی است. واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در

  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تحلیل تکنیکال، در خصوص برخی مفاهیم، ابزارها و کاربرد آن‌ها در تحلیل سخن گفتیم.  یکی از مفاهیم دیگر در این حوزه، واگرایی است. واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر بوده و در این شرایط بازار آماده چرخش است.

  به‌بیان‌دیگر واگرایی به معنی ضعف یک روند بوده و زمانی مشاهده می‌شود که قیمت و اندیکاتور در خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند. همچنین روند قیمت به پایان خود نزدیک شده و میل به چرخش دارد.

  در بیشتر مواقع برگشت‌های بزرگ یک نمودار زمانی اتفاق می‌افتد که یک واگرایی مناسب داشته باشیم. از واگرایی‌ها می‌توان برای شناسایی قیمت و سطوح حساس استفاده کرد و روندهای ضعیف را که میل به برگشت دارند، تشخیص دهیم.

  برای تشخیص واگرایی از اندیکاتورهای مختلف استفاده می‌کنیم. اندیکاتور مک‌دی (MACD) یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزار برای تشخیص واگرایی است. از سایر اندیکاتورها مانند RSI ،CCI و … هم می‌توان برای تشخیص واگرایی استفاده کرد.

  در این مقاله قصد داریم به معرفی واگرایی بازار بپردازیم که یکی از مباحث مهم در تحلیل تکنیکال به‌شمار می‌رود.

  واگرایی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که در این مقاله به بررسی واگرایی معمولی می‌پردازیم.

  دریافت کدبورسی

  واگرایی معمولی حالتی از واگرایی است و زمانی رخ می‌دهد که بین قیمت و اندیکاتور یک تناقض رفتاری وجود داشته باشد. دراین حالت اندیکاتور با حرکت قیمتی مخالفت کرده و نسبت به آن رفتار متضادی را از خود نشان می‌دهد. درواقع درهنگام وقوع این نوع واگرایی، قیمت از ادامه حرکت بازمی‌ایستد و تغییر جهت می‌دهد. این نوع واگرایی را با نماد RD نمایش می‌دهند و به دو دسته واگرایی معمولی مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

  به‌طورکلی واگرایی معمولی مثبت در کف‌ها تشکیل می‌شود. به این شکل که قیمت، کفی پایین‌تر از کف قبل خود را ثبت می‌کند؛ اما اندیکاتور با این حرکت مخالفت کرده و نسبت به کف قبلی خود، یک کف بالاتر را ثبت می‌نماید. در این حالت قیمت میل به افزایش دارد و نشان می‌دهد که فروشندگان ضعیف شده‌اند.

  فرم واگرایی معمولی مثبت به‌صورت زیر است:

  این حالت از واگرایی معمولی در انتهای یک حرکت صعودی و در سقف رخ می‌دهد. به‌این‌صورت که قیمت، یک سقف بالاتر از سقف قبلی خود را می‌سازد؛ اما اندیکاتور با این حالت قیمت، مخالفت کرده و سقفی پایین‌تر از سقف قبلی ایجاد می‌کند. این نوع از آرایش واگرایی که در انتهای یک روند صعودی اتفاق می‌افتد، به‌عنوان واگرایی معمولی منفی شناخته شده و منجر به کاهش قیمت می‌شود.

  واگرایی معمولی منفی، بیان‌گر ایجاد ضعف در خریداران است و قیمت می‌تواند یک آرایش نزولی به خود بگیرد و قدرت فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر شود.

  فرم واگرایی معمولی منفی به‌صورت زیر است:

  در شکل‌های زیر مثال‌هایی از واگرایی را مشاهده می‌کنید:

  شکل فوق مربوط به نمودار ثاباد است. همان‌طور که مشخص است نمودار بعد از یک رشد و بازدهی نسبتاً خوب، با ایجاد یک واگرایی معمولی منفی در سقف قیمتی با ریزش مواجه شده و مقدار زیادی از مسیر صعود را اصلاح کرده است.

  شکل فوق متعلق به سهام ثفارس است. این نمودار در کف قیمتی با ایجاد یک واگرایی معمولی مثبت و همچنین کاهش قدرت فروشندگان روبه‌رو شده است که در ادامه رشد قیمتی نسبتاً خوبی به وجود آمده است.

  برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

  تا به اینجای کار به معرفی واگرایی معمولی پرداختیم و انواع آن را توضیح دادیم. آنچه گفته شد مقایسه بین نمودار قیمتی و اندیکاتور است که در صورت تضاد بین اندیکاتور و قیمت، واگرایی مشاهده می‌شود.

  با استفاده از ابزاری که در تحلیل تکنیکال موجود است، می‌توان سطوح حساس قیمتی را شناسایی کرد. زمانی‌که نمودار به این سطوح می‌رسد معمولاً با واگرایی همراه بوده و نشانه ضعف در روند جاری است.

  هنگامی‌که نمودار با سرعت‌بالا بدون واگرایی به سمت سطوح حمایت و مقاومت درحرکت باشد، احتمال شکست سطوح بسیار بالا است. گاهی اوقات شکست در سطوح مقاومت و حمایت با واگرایی همراه بوده که در بسیاری مواقع می‌توان این شکست را فریب‌دهنده (fake) درنظر گرفت.

  سطوح حمایت و مقاومت داینامیک یا به عبارتی خطوط روند صعودی یا نزولی، کاملاً مستعد تشکیل واگرایی هستند. با تشکیل واگرایی در این سطوح، می‌توان به سطح موردنظر اعتماد کرد و برای ورود یا خروج از معامله تصمیم گرفت. این مورد را می‌توان به باندهای کانال هم تعمیم داد. نموداری که در یک ساختار کانالیزه در حالت حرکت باشد، مستعد تشکیل واگرایی در کف و یا سقف کانال است. در این حالت بهترین استراتژی، نوسان‌گیری بین سقف و کف کانال است که با تشکیل واگرایی می‌توان با اعتماد بیشتری به انجام معامله پرداخت.

  به این نکته هم باید توجه کرد که اگر در یک ساختار کانالیزه، سطحی شکسته شد و با واگرایی همراه بود، می‌تواند کاملاً فریب‌دهنده (fake) باشد.

  یکی دیگر از کاربردهای واگرایی استفاده از آن‌ها در سطوح فیبوناچی است. اگر در یکی از سطوح فیبوناچی (معمولاً ۶۱٫۸% و ۷۸٫۲%) واگرایی وجود داشته باشد، می‌توان به برگشت نمودار از آن سطح امیدوار بود و با استفاده از ابزار تکنیکال به دنبال فرصت‌های معاملاتی گشت.

  از واگرایی در دیگر الگوهای تکنیکال نیز می‌توان استفاده کرد. ازجمله این الگوها می‌توان به امواج الیوت، الگوهای هارمونیک، الگوهای برگشتی و … اشاره کرد. ایجاد واگرایی در هر یک از این الگوها، اعتبار آن‌ها را افزایش داده و می‌توان با استفاده از ابزار تکنیکال به دنبال فرصت‌های معاملاتی برای خرید یا فروش بود.

  در این مقاله تلاش شد مفهوم واگرایی معمولی به‌صورت کامل بیان شود و کاربردهای واگرایی معمولی در سطوح حساس قیمتی، مورد بررسی قرار گیرد. در مطالب بعدی از این سری مقالات، به بررسی واگرایی مخفی و زمانی خواهیم پرداخت.


  نوشته واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  امروزه تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها وجود دارد که معامله‌گران بازارهای مالی با استفاده از آن‌ها به معاملات و خریدوفروش سهام می‌پردازند. باتوجه به شرایط بازار و در هر دوره  هر یک از این تکنیک‌ها، دارای معایب و مزایایی هستند  که می‌تواند  در تحلیل  معامله گران تعیین‌کننده باشد. معامله‌گران به

  نوشته ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  امروزه تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها وجود دارد که معامله‌گران بازارهای مالی با استفاده از آن‌ها به معاملات و خریدوفروش سهام می‌پردازند. باتوجه به شرایط بازار و در هر دوره  هر یک از این تکنیک‌ها، دارای معایب و مزایایی هستند  که می‌تواند  در تحلیل  معامله گران تعیین‌کننده باشد. معامله‌گران به دنبال روش‌هایی هستند که به بازدهی بالا، ضرر کمتر، ایجاد شرایط کم ریسک‌تر و … منجر شود، به همین دلیل همواره روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی که برای فعالیت در بازارهای مالی  به‌کار می‌روند در حال بروزرسانی هستند.

  در این مقاله در نظر داریم با استفاده از سطوح پیوت پوینت و اندیکاتور میانگین متحرک (مووینگ اوریج)، روشی برای شناسایی سهام کم ریسک و ایجاد دیدبانی متشکل از سهامی که پتانسیل افزایش قیمتی رو به بالا دارند، به مخاطبین بآشگاه بلاگ ارائه دهیم. این دیدبان، علاوه براینکه در تصمیم‌گیری درست در خرید و فروش به ما کمک می‌کند، همچنین می‌تواند از تمرکز ما بر سهامی که مورد توجه بازار هستند ولی در میان‌مدت و بلندمدت بازدهی خاصی ندارند، جلوگیری نماید.

  قدمت پیوت پوینت‌ها به حدود ۹۰ سال قبل برمی‌گردد. هم‌اکنون در بازارهای جهانی و مالی در دوره‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به شکلی فراگیر از این تکنیک استفاده می‌شود. تحلیل مبتنی بر پیوت پوینت یکی از رایج‌ترین تحلیل‌های مورداستفاده توسط معامله‌گران به‌منظور تشخیص نقاط مناسب ورود به یک معامله و خروج از آن است. در نمودارهای قیمتی، یک سری نقاط و سطوحی وجود دارند که نقاط و سطوح پیوت نامیده می‌شوند. پیوت پوینت‌ها، نقاطی از نمودار قیمتی هستند که انتظار می‌رود در آن نقاط، روند سهم عوض شده و بازگشت قیمتی اتفاق بیفتد.

  نقاط پیوت به دو دسته پیوت مینور و پیوت ماژور تقسیم می‌شوند. در پیوت‌های مینور برگشت قیمتی به صورت جزئی بوده اما پیوت‌های ماژور نقاط با اهمیتی هستند که باعث می‌شوند روندهای صعودی به روندهای نزولی و یا بالعکس تبدیل شوند.

  علاوه‌بر نقاط پیوت، مفهوم دیگری به نام سطوح پیوت وجود دارد که با استفاده از یک سری فرمول‌های ریاضی و با توجه به نوسانات دوره‌های قبل نمودار قیمتی، به‌دست می‌آیند.

  همان‌طور که گفته شد پیوت‌های ماژور نقاط بااهمیتی از نمودار قیمتی هستند که باعث برگشت قیمت می‌شوند، درنتیجه این نقاط مبنای اصلی تحلیلگران برای تجزیه‌وتحلیل نمودارها به‌شمار می‌روند. ازاین‌رو تشخیص پیوت‌های ماژور، امری بسیار مهم است که برای تشخیص آن‌ها از پیوت مینور  دو راه وجود دارد:

  در بیشتر مواقع تشخیص پیوت ماژور بدون نیاز به محاسبات فوق امکان‌پذیر است اما در مواردی باید از دو تکنیک گفته شده استفاده کرد. در ادامه به بررسی هر تکنیک به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.

  همان‌طور که گفته شد در این تکنیک برای تشخیص پیوت ماژور، قیمت باید حداقل ۳۸% گام قبل را اصلاح کند و در اندیکاتور مکدی تغییر فاز اتفاق بیفتد.

  در شکل فوق همان‌طور که مشخص شده است در هر گام اصلاحی، قیمت به میزان حداقل ۳۸% درصد، گام قبل از خود را اصلاح کرده  و در مکدی تغییر فاز نیز اتفاق افتاده است.

  در این تکنیک مدت زمان گام اصلاحی باید حداقل به میزان ۳۸% گام قبل باشد و در اندیکاتور مکدی تغییر فاز رخ بدهد.

  در شکل فوق همان‌طور که مشاهده می‌شود، زمان گام‌های اصلاحی، حداقل به میزان ۳۸% گام قبل بوده است.

  با استفاده از دو تکنیک فوق می‌توان به‌راحتی پیوت‌های ماژور را از پیوت‌های مینور تشخیص داد .

  نکته‌ای که در تشخیص پیوت‌ها وجود دارد این است که اگر دیدگاه یک تحلیلگر بلندمدت باشد، باید نمودار قیمتی را نیز به‌صورت بلندمدت تحلیل کند و پیوت‌های ماژور را انتخاب نماید. در یک دیدگاه (Time Frame) بلندمدت، پیوت‌های مینور به‌عنوان یک پیوت ماژور برای دیدگاه (Time Frame) کوتاه‌مدت است که این نکته باید مدنظر قرار بگیرد.

  در شکل فوق یک نمودار در دیدگاه بلندمدت را مشاهده می‌کنید. مستطیل‌های قرمز پیوت‌های ماژور و دایره‌های سبز پیوت‌های مینور هستند.

  تحلیل‌گری که دیدگاه کوتاه‌مدت دارد، باید از دایره‌های سبز رنگ که در تایم کوتاه‌مدت به‌عنوان ماژور محسوب می‌شوند، برای تحلیل استفاده کند. درنتیجه برای تعیین پیوت‌های ماژور در ابتدا باید دیدگاه تحلیل مشخص شود و بعد از آن به شناسایی پیوت‌ها بپردازیم.

  میانگین متحرک‌ها یکی از ناب‌ترین ابزارها برای استفاده و تحلیل بازار هستند که اکثر کارشناسان و تحلیل‌گران جهانی به‌طور حتم از این ابزار استفاده می‌کنند. میانگین متحرک‌ها یک ابزار کلیدی برای تعیین و تشخیص روند بازار هستند و با استفاده از این اندیکاتورها می‌توان جهت بازار را تشخیص داد و برای معامله‌گرانی که تمایل به انجام معاملات در جهت روند بازار دارند مناسب است.

  در این روش برای تجزیه‌وتحلیل سهام شرکت‌ها از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه گذشته بازار استفاده می‌کنیم. این میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در نرم‌افزار تحت وب کارگزاری آگاه وجود دارد و به‌راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

  همان‌طور که در ابتدا گفته شد، در این روش به دنبال ایجاد یک دیده‌بان از سهام کم ریسک با پتانسیل بالا در دوره‌های مختلف بازار هستیم. دوره‌های بازار می‌توانند به‌صورت ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه باشند که در بورس تهران با توجه به اینکه تایم روزانه بازار محدود است، دوره‌های ساعتی و روزانه کاربرد نداشته و دوره‌های ماهانه و سالانه بازدهی بهتری دارند.

  در این تکنیک ابتدا یک مقایسه بین سطح پیوت پوینت و میانگین متحرک با نمودار قیمتی انجام می‌شود. سهامی که نمودار قیمتی آن‌ها در بالای سطح پیوت و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است، در دیده‌بان قرار گرفته و جزو سهام کم ریسک محسوب می‌شوند. سهامی که نمودار آن‌ها زیر یکی از موارد گفته‌شده مانند سطح پیوت و یا میانگین متحرک باشند، منتظر می‌مانیم تا تکلیف آن‌ها مشخص شوند و سهامی که نمودار آن‌ها هم زیر سطح پیوت و هم زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه هستند جزو سهام پرریسک محسوب شده و در دیدبان قرار نمی‌گیرند.

  به شکل زیر توجه کنید:

  سهامی که شرایط بالا را داشته باشند به‌عنوان سهام کم ریسک در دیده‌بان قرار می‌گیرند. در اینجا لازم است ذکر شود که شناسایی سهام کم ریسک به منزله سیگنال خرید نیست، بلکه با شناسایی این سهام به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید در دوره زمانی مدنظر هستیم که در بعضی مواقع ممکن هست فرصت معاملاتی موردنظر ایجاد نشده و قیمت سهم ریزشی باشد. شرایط فوق برای دوره‌های سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت بسیار مناسب است، زیرا میانگین متحرک ۲۰۰ روزه، دوره  بلندمدتی از نوسانات قیمت سهام را در برمی‌گیرد و در دوره کوتاه‌مدت کاربرد زیادی ندارد.

  نکته بعدی که باید موردتوجه قرار بگیرد این است که منظور از سهم کم ریسک، سهمی نیست که با سرمایه‌گذاری در آن هیچ‌گونه ریسکی موردتوجه معامله‌گر نباشد، بلکه ریسک ناشی از این سهم برای سرمایه‌گذاری به‌مراتب کمتر از سهام دیگر هست اما همچنان به میزان کمی ریسک برای آن وجود دارد.

  به‌عنوان مثال نمودار زیر متعلق به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.

  همان‌طور که در شکل بالا مشخص است، در ابتدای سال ۹۶ نمودار حول سطح پیوت سال و میانگین متحرک در حال نوسان است. به‌محض تثبیت نمودار بالای سطح پیوت و میانگین متحرک، سهم شرکت فولاد در دیدبان قرار گرفته و پس از آن به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید در طول سال خواهیم بود و  بازدهی قیمت سهام این شرکت در طول سال ۹۶، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  برای محاسبه سطح پیوت در هر دوره زمانی از فرمول زیر استفاده میکنیم:

  P.P= (High+Low+2*close)/4

  P.P: سطح پیوت

  High: بیشترین قیمت

  Low: کمترین قیمت

  Close: قیمت بسته شدن سهم در آخرین روز دوره مد نظر

  به عنوان مثال در سال ۱۳۹۶ هستیم و در نظر داریم به صورت بلند مدت تحلیل کنیم. چون در سال ۹۶ هستیم، با مراجعه به سال ۹۵ (دوره قبلی ) و بدست آوردن بیشترین و کمترین قیمت و همچنین قیمت بسته شدن سهم در سال ۹۵ و استفاده از فرمول بالا، سطح پیوت سالیانه بدست می آید.

  شکل بالا نمودار شرکت کروی است. از ابتدای سال ۹۶ قیمت سهام زیر پیوت سال بوده و با شکست سطح پیوت و میانگین متحرک، شرایط برای سرمایه‌گذاری مناسب مهیا می‌شود.

  همان‌گونه که مشخص است سهامی که بالای سطح پیوت و میانگین متحرک هستند، سهامی به‌شدت کم ریسک بوده و می‌توان در شرایط مناسب به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای سرمایه‌گذاری پربازده بود.

  برای ثبت نام در دوره آشنایی با پیوت‌ها و استراتژی معامله در آن کلیک نمایید:

  در کنار سطح پیوت، یک سری سطوح حمایت و مقاومت تعریف می‌شود که با استفاده از ترکیب این سطوح، می‌توان سیستم‌های معاملاتی متنوعی طراحی کرد و به‌راحتی محدوده‌های مناسب سرمایه‌گذاری را مورد شناسایی قرار داد.

  در مبحث پیوت پوینت، سه مقاومت و سه حمایت در کنار سطح اصلی پیوت تعریف می‌شود.

   

  شکل بالا نمودار مرقام است. همان‌طور که ملاحظه می‌شود نمودار در یک دوره میان‌مدت بین سطح پیوت و مقاوت R1 در حال نوسان بوده و بهترین استراتژی نوسان‌گیری بین این دو سطح محسوب می‌شود. با شکست سطح پیوت، نمودار به سمت حمایت اول سال در حرکت است و در آن محدوده امکان یک نوسان و برگشت قیمتی وجود دارد.

  در نمودار ذوب می‌توان عکس‌العمل به سطوح مقاومتی را مشاهده کرد. این سطوح می‌توانند نقاط مناسب سرمایه‌گذاری برای ورود و خروج از سهم ذوب‌آهن را نشان دهند.

  یکی از موارد مورداستفاده از سطوح پیوت، تغییر قطبیت یا سطوح  است. جایی که با شکست مقاومت‌ها یا حمایت‌ها نقش سطوح برعکس می‌شود.

  به مثال زیر توجه کنید:

  در نمودار قیمتی سهم قثابت می‌توان تغییر عملکرد سطوح حمایت و مقاومت را به‌وضوح مشاهده کرد.

  جمع‌بندی:

  در این مقاله به معرفی یک روش برای تشکیل یک دیدبان از سهام کم ریسک پرداختیم تا از سهام پر ریسک بازار دوری کنیم. با شناسایی سهام و تشکیل دیدبان، ریسک سرمایه‌گذاری به‌شدت کاهش میابد و به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای کسب سود مناسب در دوره‌های زمانی مختلف با استراتژی‌های متنوع هستیم.


  نوشته ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point) اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  ضمن آرزوی سلامتی برای همه مخاطبین گرامی، به استحضار می‌ساند بازه زمانی در نظر گرفته شده برای مسابقه‌های هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۱ دی ماه است. نتایج برندگان هفته سوم دی ماه همانند روال پیشین مسابقه، بر اساس تاریخ انتشار پاسخ سوال توسط مدیر سایت، تهیه شده است. برای استحضار اعضای جدید خاطر نشان

  نوشته نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  آدرس مطلب : نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ در بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

  ضمن آرزوی سلامتی برای همه مخاطبین گرامی، به استحضار می‌ساند بازه زمانی در نظر گرفته شده برای مسابقه‌های هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۱ دی ماه است. نتایج برندگان هفته سوم دی ماه همانند روال پیشین مسابقه، بر اساس تاریخ انتشار پاسخ سوال توسط مدیر سایت، تهیه شده است. برای استحضار اعضای جدید خاطر نشان می‌سازد در پایان هر هفته به ۵۰ نفر برتر یا رتبه‌های اول و دوم (هر کدام تعداد بیشتری داشته باشند)، جایزه امتیازی هفته تعلق خواهد گرفت؛ به این صورت که به نفرات رتبه اول معادل کل امتیاز اخذ شده بابت مسابقه­‌های طول هفته و به نفرات رتبه دوم معادل نصف امتیاز اخذ شده بابت مسابقه‌ها در هفته، امتیاز اعطا خواهد شد.

  با توجه به توضیحات ذکر شده، در هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ در بخش مسابقه بآشگاه کارگزاری آگاه، ۱۳ مسابقه با مضمون بازار سرمایه و عمومی برگزار گردید. تعداد ۴,۲۲۸ نفر در مسابقه­‌های برگزار شده در این هفته شرکت کرده­‌اند که توزیع این افراد در سطوح بآشگاه به شرح زیر است:

  خلاصه مسابقه‌های برگزار شده در هفته سوم دی ماه، در جدول زیر آمده است:

  اسامی برندگان هفته سوم دی ماه از تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ تا ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ به شرح زیر است:

  با امید موفقیت و فتح قله­‌های بالاتربرای آگاهی از انواع مسابقه در بآشگاه مشتریان آگاه و نحوه امتیاز دهی آن و همچنین کسب اطلاعات کامل در خصوص نحوه تخصیص جایزه امتیازی درهفته و جایزه نقدی در ماه، می‌توانید به لینک هر مطلب در بلاگ مراجعه نمایید. امتیازات مربوط به برندگان حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت کاری آینده در حساب بآشگاه آنان اعمال خواهد شد.

  ارتباط با گروه مسابقه بآشگاه از طریق ایمیل [email protected] امکان‌­پذیر است.


  نوشته نتایج برندگان مسابقه هفته سوم دی ماه ۱۳۹۶ اولین بار در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه پدیدار شد.

  بورس، سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار

  اعتبار در معاملات سهام بازار بورس اوراق بهادار، یکی از نیازهای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به شمار می‌آید و جزو خدماتی است که کارگزاری‌ها می توانند تحت شرایطی به مشتریان خود اختصاص دهند.

  خریدهای اعتباری سهام که به منظور کمک به مشتریان در نظر گرفته شده است، در حقیقت روشی است که در آن کارگزاری طی یک قرارداد دو جانبه (بین کارگزاری و مشتری) برای مدت مشخصی منابع مالی مورد نیاز مشتریان خود را برای خرید اوراق بهادار تامین می‌کند. خرید اعتباری در کارگزاری براساس دستورالعملی که به تصویب هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسیده است، صورت می‌گیرد.

  پیشتر در مطالب گوناگون بیان کردیم که بآشگاه کارگزاری آگاه، ابزار نوینی است که کارگزاری خدمات و مزیت‌های خود را از طریق آن به مشتریان ارائه می‌کند. اعتبار به‌عنوان یکی از مهمترین و جذابترین خدمات کارگزاری آگاه برای مشتریان نیز در قالب بسته‌های اعتباری بآشگاه کارگزاری آگاه ارائه خواهد شد.

  به عنوان مثال برای اخذ بسته اعتباری ۲۰ میلیون ریالی مشتری حداقل باید معادل ۳۴ میلیون ریال دارایی سهام داشته باشد که ارزش تضمین آن (۶۰در صد دارایی) برابر است با ۲۰ میلیون ریال.بسته های اعتباری

  آن دسته از افرادی که برای انجام معاملات خود تمایل به دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه دارند، پس از عضویت در بآشگاه و با توجه به میزان ریال موجود در حساب بآشگاه خود، می توانند اقدام به خرید بسته‌های اعتباری موجود نمایند.

  برای اطلاع از ویژگی بسته‌های اعتباری (ارزش بسته، مدت استفاده و مبلغ خرید هر بسته) می‌توانید در صفحه اصلی بآشگاه و تب خدمات، بخش بسته‌های اعتباری را انتخاب نمایید. مطابق شکل زیر صفحه اصلی اعتبارات به شما نمایش داده می‌شود. هر یک از بسته‌های اعتباری دارای ارزش بسته، مدت زمان استفاده از بسته و قیمت خرید بسته است.

  اگر هنوز در باشگاه کارگزاری آگاه عضو نشده اید برای عضویت اینجا کلیک کنید

  چنانچه گفته شد، برای استفاده از هر بسته اعتباری باید موجودی ریالی معادل قیمت خرید بسته اعتباری مورد نظر، در حساب بآشگاه مشتری وجود داشته باشند. خرید بسته‌های اعتباری تنها از طریق ریال موجود در بآشگاه امکان‌پذیر است.

  وجه نقد بآشگاه به یکی از روش‌هایی که در مطلب “چگونه وجه نقد خود را افزایش دهیم” قابل افزایش است. افزایش حساب ریال بآشگاه به روشی غیر از روش‌های ذکر شده در مطلب مذکور، امکان پذیر نیست. بسته‌های اعتباری در دوره‌های ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱۲ ماهه با حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۰,۰۰۰۰,۰۰۰ ریال ارزش در نظر گرفه شده اند.

 • بورس کالا مفید
 • برای مثال بسته اعتباری ۳ ماهه به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و قیت خرید ۱,۰۵۰,۰۰۰ ریال بدین معنی است که شما برای استفاده از این بسته اعتباری باید میزان ۱,۰۵۰,۰۰۰ ریال موجودی در حساب بآشگاه خود داشته باشید. با خرید این بسته شما از اعتباری به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مدت ۳ ماه بهره مند خواهید شد.

  در سررسید مهلت استفاده از بسته، شما ملزم به تسویه اعتبار خود با کارگزاری هستید. این اعتبار برای معاملات اوراق بهادار در حساب آنلاین شما شارژ خواهد شد. لازم از هر بسته اعتباری خریداری شده، حداکثر تا روز سررسید آن تسویه شود در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت.

  تاریخ اعمال یعنی تاریخی که شما تمایل دارید از آن تاریخ به بعد از بسته مورد نظر خود استفاده نمایید. دقت داشته باشید که این تاریخ باید حداقل برای روز کاری بعد در نظر گرفته شود. بسته‌های اعتباری با توجه به تاریخی که برای اعمال انتخاب می‌شود به بخش اعتبارات کارگزاری ارسال شده و در صورت احراز شرایط لازم، تایید می‌شوند.

  درصورتیکه عدم وجود هر یک از شرایط لازم برای دریافت اعتبار، درخواست مورد نظر رد خواهد شد. تایید و رد بسته های اعتباری به صورت یک پیام خصوصی در بآشگاه برای شما ارسال خواهد شد. همچنین برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن) می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات و بسته‌ای اعتباری مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری ثبت شده خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایند.

   – درانتظار ارسال: ابتدایی‌ترین وضعیت درخواست بسته اعتباری ثبت شده، “در انتظار ارسال برای کارگزاری” است. در این مرحله هنوز درخواست شما از بآشگاه به بخش اعتبارات ارسال نشده است. به طور معمول درخواست‌ها یک روز پیش از تاریخ اعمال آن برای واحد اعتبارات کارگزاری ارسال می شود. در این مرحله شما امکان لغو بسته خریداری شده را دارید.

   – ارسال شده: درخواست بسته اعتباری به واحد اعتبارات ارسال شده و در حال بررسی (بررسی قرارداد اعتباری متقاضی و وجوه تضمین و …) است. در این مرحله امکان لغو درخواست توسط مشتری وجود ندارد.

   – تایید شده: با توجه به کامل بودن مدارک شما نزد کارگزاری، بسته مورد نظر تایید شده و از زمان تاریخ اعمال (که شما مشخص کرده بودید)، قابل استفاده در حساب معاملاتی شما (نزد کارگزاری آگاه) است.

   – رد شده: با توجه به نقص تمام یا بخشی از مدارک شما برای دریافت اعتبار نزد کارگزاری، بسته مورد نظر تایید نشده و با وضعیت رد شده در گزارش قابل مشاهده است. همچنین علت رد بسته (عدم وجود قرارداد اعتباری نزد کارگزاری، عدم کفایت موجودی وجه تضمین و .. ) در همین گزارش درج شده است. با رد بسته مورد نظر، قیمت خرید آن به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.

   – لغو شده: اگر پیش از زمان ارسال درخواست به واحد اعتبارات، از درخواست خود منصرف شوید، می‌توانید با استفاده از گزینه لغو (در بخش گزارش بسته‌های اعتباری در تب خدمات) آن را لغو نمایید. بدیهی است پس از لغو بسته، قیمت خرید آن مجدداً به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.

  درپایان خاطر نشان می‌سازد، اعتبار خریداری شده در تاریخ اعمالی که از سوی مشتری انتخاب شده است، در حساب آنلاین ایشان درج می‌شود و با ارزش اعتبار خریداری شده می‌توانند تا پایان مدت بسته مذکور، به انجام معاملات سهام در کارگزاری آگاه بپردازند. لازم است که مشتری سه روز کاری پیش از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام نماید. در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت.

  برای آن دسته از مشتریانی که ریال کافی در بآشگاه ندارند یا تمایل به استفاده از مزایای رسوب مانده ریالی در حساب معاملاتی نزد کارگزاری هستند، امکانی فراهم شده است تا بتوانند با توجه به مانده ریالی سررسید شده در حساب معاملاتی خود، از وام قرض الحسنه بهره‌مند شوند. اطلاعات مربوط به دریافت وام قرض الحسنه در بآشگاه قرار خواهد گرفت.

  قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

  سلام
  برای بالا بردن سطح دریافت اعتبار آیا باید مجدد حضوری به کارگزاری مراجعه کنم یا آنلاین می‌توانم انجام دهم
  زمان عقد قرارداد اعتباری ۲۰درصد دارایی من توانایی دریافت ۳۰ میلیون اعتبار داشتم الان ۲۰ درصد دارایی من می‌شود ۵۰ میلیون اعتبار
  ممنون میشم پاسخ بدید

  سلام وقت بخیر
  شاید با تماس تلفنی بتونید سقف قرارداد اعتباری رو افزایش بدید
  بهتره از پشتیبانی بپرسید: 02191004004

  سلام
  گروه یا کانالی برای خرید و فروش اعتبار کارگزاری آگاه سراغ دارید معرفی کنید ممنونم

  با سلام. بیش از سه تا تخلف اعتباری دارم و اتمام قرارداد یک ساله چند روز دیگه تموم میشه. سوال اول اینکه بعد از اتمام قرارداد باید دوباره به کارگزاری مراجعه کنیم و تمدید بشه و از طرفی با اتمام قرارداد تخلفات اعتباری هم از بین میره. ممنون میشم جواب بدید.

  سلام وقت بخیر
  برای تمدید قرارداد با کارگزاری تماس بگیرید
  فکر نمیکنم تخلف ها قابل پاک شدن باشند.

  سلام وقت بخیر

  برای دریافت 50 میلیون ریال اعتباری سرمایه بورسی ما باید چقدر باشه؟

  سلام وقت بخیر
  باید ارزش سهام شما حداقل 25 میلیون تومن باشه تا بتونید 5 میلیون تومن اعتبار بگیرید
  یعنی ارزش تضمین در حال حاضر 20 درصده که البته برای سهام مختلف فرق میکنه.
  سهام بازار پایه ارزش تضمین خیلی کمتری دارند

  با سلام من بسته اعتباری سه ماهه ۲میلیونی گرفته ام وسهام خریده ام تقریبا ۱ماه از خرید بسته گذشته ومیخوا م تسویه کنم باید چیکار کنم یابخوام پولم رو از حساب بکشم بیرون باید چقدر توی حساب تا موقع تسویه بمونه ممنون میشم جواب بدید

  سلام وقت بخیر
  باید حداقل به میزان 2 میلیون تومان در حساب داشته باشید تا بتونید مبلغ اضافه‌تر از 2 میلیون رو برداشت کنید.
  برای تسویه، کافیه حداقل 2 میلیون تومان نقد در حساب داشته باشید

  هر کاری میکنم تاریخ شروع بسته اعتباری را وارد کنم انجام نمیشه ، پیام میاد که تاریخ شروع بسته نباید مربوط به گذشته باشد . لطفا راهنمایی کنید چگونه تاریخ را وارد کنم

  از پیغام خطا مشخصه.
  تاریخ اعمال بسته رو باید روی تاریخ فردا یا روزهای بعدش قرار بدید.

  چرا نمی توان موجودی باشگاه را افزایش داد؟باید برای کسانی که اشتباهی و یا برحسب نیاز موجودی باشگاه را به حساب خود در کارگزاری انتقال داده اندبکنید.امتیازگیری و افزایش موجودی برای گرفتن بسته اعتباری طبق روال باشگاه ماه ها طول می کشد.کارگزاری راه دیگری برای دریافت بسته اعتباری پیدا کند.ودر موقع نیاز به مشترکان خود کمک کند.

  سلام. سیاست کارگزاری هست و کاری نمیشه کرد.

  سلام
  چگونه بسته اعتباري سفارش داده را قبل از خريد لغو كنمبسته های اعتباری

  برا من بسته دومسلیون تومانی اومده اماچرانوشته اعتبار یک ماه

  مدت زمان اعتباری که میگیرید یکماهه هست و بعد از یکماه یا باید تمدید کنید یا تسویه.

  سلام. ببخشید من اعتبار 3میلیونی می خام. و 10میلیون تومن سهم دارم. حالا اعتبار که از 20درصد شد 30درصد بهم تعلق می گیره. و چند درصد از پرتفو فریز می شه. و می شه قبل از اتمام زمان بسته اون رو تسویه کنم و سهم فریز شده رو آزاد کنم

  سلام وقت بخیر
  گفتن قراره وجه تضمین از 20 به 30 درصد برسه ولی اینکه چه زمانی اجرایی میشه دقیقا مشخص نیست.
  قبل از اتمام بسته، میتونید به اندازه اعتباری که گرفتید در حساب انلاین تون نقد داشته باشید و مبلغ اضافه رو برداشت بزنید.
  سهام فریز نمیشه، مبلغ فروش در حساب شما فریز میشه.
  مثلا اگه 3 میلیون اعتبار گرفتید و 10 میلیون سهام دارید، اگه میخواید 7 میلیون رو بردارید باید کل سهام رو بفروشید. اگه میخواید 5 میلیون بردارید باید 8 میلیون نقد در پنل آنلاین داشته باشید

  برای این مشتری قرارداد اعتباری در این بازه ثبت نشده است
  ببخشید این پیام ینی چی؟
  باید حضوری این قراردادو امضا کنیم یا آنلاین هم میشه؟

  سلام، باید حضوری به یکی از شعب کارگزاری تشریف ببرید و امضا کنید.

  از مطالب عالیتون ممنون

  خواهش میکنم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  ما در بورسینس به شما کمک می‌کنیم:

  • منابع درآمد دیگری برای خودتان بسازید
  • کسب‌وکارتان را رشد دهید
  • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
  • از سرمایه‌تان برای کسب سود استفاده کنید
  • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

  درباره بورسینس بیشتر بدانید

  ایمیل‌تان را وارد کنید تا جدیدترین مطالب به ایمیل‌تان ارسال شود:

  بعد از ثبت ایمیل لینک تایید برایتان ارسال می‌شود، لطفا روی آن کلیک کنید

  سلب مسئولیت: در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری (اوراق بهادار، بازار آتی، طلا و ارز و…) ارزش دارایی‌ها ممکن است به سرعت تغییر کند و ریسک از دست رفتن سرمایه وجود دارد. محتوای موجود در سایت بورسینس صرفا جهت اطلاع‌رسانی است و نظرات شخصی نویسنده را منعکس می‌کند. بورسینس هیچ منفعت یا مسئولیتی در قبال سود و زیان کاربران ندارد و مسئولیت استفاده از تمامی مطالب و محتوای سایت بر عهده کاربران است.

  Copyright © Bourseiness 2013-2019

  کپی‌برداری از مطالب این سایت به هرشکل، غیرمجاز و غیرقانونی است.


  دستورالعملی که به تصویب هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادارDownloads-icon


  فرم مشخصات مشتریان حقیقیDownloads-icon


  قرارداد معاملات آنلاینDownloads-icon


  دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادارDownloads-icon


  فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاهDownloads-icon

  خرید و فروش اعتبار، وام، ژنولوژی و امتیاز باشگاه آگاه: سامانه www.bashgah20.ir پاسخ سوالات باشگاه آگاه: اینستاگرام @bashgah.20

  برای خرید یا فروش بسته های اعتباری، وام، ژنولوژی و امتیاز باشگاه آگاه وارد سایت جامع و مطمئن bashgah20.ir شوید.

  ما بستری آماده کرده ایم تا خریدار و فروشنده مستقیم با هم معامله انجام دهند و بابت هزینه سرور، پیامک و پشتیبانی کارمزد دریافت می کنیم

  * قیمت رو کاربرا مشخص میکنند

  *همچنین برای دیدن قسمتی از سابقه ما میتونید وارد بخش چرا به باشگاه 20 اعتماد کنید شوید.بسته های اعتباری

  فقط کافیه یک بار وارد سایت شوید.

  * ارسال پیامک تغییر وضعیت درخواست ها برای خریدار و فروشنده جهت سهولت کار

  * ارائه حساب کاربری کاملا آسان و جامع برای هر شخص

  * ارائه داشبورد شخصی

  * پشتیبانی و پیگیری قوی

  * تخفیف کارمزد

 • کفرآور سهامیاب
 • * قابلیت واریز وجه به دو صورت درگاه پرداخت و کارت به کارت جهت پرداخت آسان و مطمعن

  درصورت داشتن هرگونه سوال درباره ی سامانه و یا چگونگی فعال سازی اعتبار و وام کارگزاری آگاه از یکی از روش ها با پشتیبانی سامانه در تماس باشید:

  دایرکت اینستاگرام: @bashgah.20

  تلگرام: @bashgah_bashgah

  برای خرید بسته های اعتباری باید شرایط دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه را با دقت مطالعه نمایید.

  شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه

  به عنوان مثال برای اخذ بسته اعتباری 15 میلیون تومانی مشتری حداقل باید معادل 100 میلیون تومان دارایی سهام داشته باشد که ارزش تضمین آن (15 در صد دارایی) برابر است با حدود 15 میلیون تومان.

  یا در مثالی دیگر برای اخذ بسته اعتباری ۳۰ میلیون تومانی مشتری حداقل باید حدود 200 میلیون تومان دارایی سهام داشته باشد.

  نکته مهم: برخی دارایی‌ها جزو ارزش تضمین محسوب نمی شود، از جمله: سهام بازار پایه فرابورس، گواهی سپرده طلا و گواهی زعفران

  تغییرات تجدید ارزش تضامین سهام بازارهای مختلف برای دریافت اعتبار معاملاتی

  نکات قابل توجه

  تشریح وضعیت در گزارش بسته های اعتباری

  روش های تسویه اعتبار

  خرید و فروش اعتبار، وام، ژنولوژی و امتیاز باشگاه آگاه: سامانه www.bashgah20.ir پاسخ سوالات باشگاه آگاه: اینستاگرام @bashgah.20


  مطلبی دیگر از این نویسنده


  مطلبی دیگر در همین موضوع


  بر اساس علایق شما


  فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاهDownloads-icon

  ایزی‌تریدر

  آنلاین‌پلاس

  بسته های اعتباری

  اعتبارات ریالی ما یک ویژگی اساسی دارد؛ هیچ کارمزد یا هزینه مالی بابتش دریافت نمی کنیم. برای تخصیص اعتبار ما یک راه مشخص،
  عادلانه و سریع طراحی کرده ایم. متناسب با میزان فعالیت و حجم معاملاتی که دارید می توانید با استفاده
  از اعتبار رایگان مفید از فرصت های شیرین معاملاتی در سریع ترین زمان ممکن بهره ببرید.

  قرارداد خرید اعتباری

  دستورالعمل خرید اعتباری

  بسته‌های اعتباری، به دلیل ماهیت تشویقی پلکان، فاقد بهره هستند. اما داشتن امتیاز مورد نظر برای دریافت این بسته‌ها الزامی است.

  برای دریافت اعتبار ابتدا باید به امتیاز مورد نیاز رسید، دریافت اعتبار بدون داشتن امتیاز، امکان پذیر نیست. علاوه بر داشتن
  امتیاز، فرد متقاضی باید مابقی شرایط لازم برای دریافت اعتبار را نیز داشته‌باشد؛ این
  شرایط را قوانین سازمان بورس اوراق بهادار برای متقاضیان دریافت اعتبار مشخص کرده است.

  مطابق قوانین سازمان بوس اوراق بهادار، هر فرد حداکثر می‌تواند تا
  ۶۰ درصد ارزش پرتفوی خود (و نه بیشتر) را، از کارگزار اعتبار دریافت کند. بنابراین
  شخصی که مجموع ارزش سهامش به طور مثال، ۱۵ میلیون تومان باشد؛ حتی با داشتن امتیاز لازم
  نمی تواند، از این بسته اعتباری بهره‌مند شود.

  در جدول زیر حداقل پرتفوی لازم برای دریافت هر یک از بسته های اعتباری ذکر شده است :

 • چگونه حد ضرر بگذاریم
 • در حالت کلی ۲ روز کاری پس از فروش سهام امکان برداشت وجه وجود دارد. اما کاربران در زمان استفاده از اعتبار در صورتی می‌توانند وجه خود را دریافت کنند که موجودی نقد آن‌ها بیش از مبلغ اعتبار باشد. به عنوان مثال اگر کاربری قصد داشته باشد مبلغ ۲۰ میلیون تومان از حساب مفید خود برداشت کند و ۱۰۰ میلیون تومان نیز از کارگزاری مفید اعتبار دریافت کرده باشد بایستی موجودی نقد وی ۱۲۰ میلیون تومان باشد تا بتواند ۲۰ میلیون تومان از آن را برداشت کند.

  درباره اعتبار سؤالات بیشتری دارید؟
  با
  ۸۷۰۰ یا ۹۱۰۰۸۷۰۰ تماس بگیرید

  ۲۷ سال نگاه حرفه‌ای به بازار سرمایه

    صفحه اصلی | خرید اعتبار | گزارش خریدها | سبد خرید

  2- مراجعه حضوری به کارگزاری جهت امضاء قرارداد اعتباری (داشتن حداقل 2 میلیون تومان ارزش تضمین سبد سهام)

  3- خرید بسته اعتباری و ارسال کد باشگاه

  4- تائید پرداخت و واریز اعتبار در روز تعیین شده

  جهت راهنمایی بیشتر میتوانید در واتس اپ با ما در ارتباط باشید.بسته های اعتباری

   


  کالا به سبد اضافه شد.
  پرداخت


  کالا به سبد اضافه شد.
  پرداخت


  کالا به سبد اضافه شد.
  پرداخت


  کالا به سبد اضافه شد.
  پرداخت

  با انتخاب این کد (CM8145) به عنوان معرف خود در باشگاه، علاوه بر 25% تخفیف نقدی در کارمزد معاملات اوراق و آتی سکه و 80% تخفیف بسته های مشاوره تحلیلی آموزشی که بصورت نقدی به حساب شما واریز می شود، از این کد 8000 امتیاز و از باشگاه 400 امتیاز (مجموعا 8400 امتیاز مشتری) نیز هدیه بگیرید که باعث صعود سریع شما حداقل به 2 قله بالاتر خواهد شد.*** درصورت انتخاب کد CM8145 بعنوان معرف، بعد از انتخاب معرف جهت انتقال امتیاز فرم زیر را ارسال کنید. ***

 • tmctse
 •  افزونه AutoFill را روی کروم یا فایرفاکس نصب کنید.

  1- صفحه تنظیمات افزونه بخش Import/Export را باز کنید و اسکرپت محاسبه خودکار NAV را از آدرس http://b2n.ir/NAVCalculator مانند شکل زیر Import کنید.

   

  2- در صفحه تنظیمات افزونه بخش Advanced روی دکمه Save کلیک کنید.

  3- پس از اجرای مراحل بالا وقتی تابلوی معاملات صندوقهای ETF مانند دارا یکم، سرو، آساس، آگاس و افق ملت یا صندوقهای پشتوانه طلا مانند زر، عیار، گوهر و طلا را باز کنید بصورت خودکار در کنار مبلغ NAV ابطال درصد تفاوت با قیمت آخرین معامله بصورت لحظه ای بروزرسانی می‌شود.

  بسته های اینترنت همراه اول با زمان ها و حجم های متنوع، جهت پاسخ گویی به طیف گسترده مشترکین طراحی شده است. شما می توانید با فعالسازی بسته مناسب خود، علاوه بر مدیریت هزینه ، از شبکه پرسرعت اینترنت همراه اول بهره مند شوید.

  بسته های کوتاه مدت (بسته های یک روزه و هفت روزه) فاقد تمدید خودکار (حجمی و زمانی) هستند. این بسته ها به دو صورت به پایان می رسند:

  در صورت اتمام بسته و نداشتن بسته رزرو، مصرف با تعرفه عادی محاسبه می گردد.

  بسته های ماهانه دارای رزرو خودکار می باشند به طوری که هر بسته رزرو خودش می باشد. این بسته ها در دو صورت به پایان می رسند:

  با پایان یافتن بسته یکی از حالت های زیر اتفاق خواهد افتاد: بسته های اعتباری

  تمدید خودکار زمانی: این قابلیت مربوط به بسته های ماهانه می باشد که پس از گذشت مدت زمان بسته، به صورت خودکار تمدید می شوند. مشترکین می  توانند با ارسال کد دستوری *100*18# تمدید خودکار را لغو کنند.

  تمدید خودکار حجمی: با اتمام حجم بسته های ماهانه، این بسته ها به صورت خودکار تمدید حجمی خواهند شد (حتی اگر حجم هدیه صبحانت باقی مانده باشد) . مشترکین می توانند با ارسال کد دستوری *100*18# تمدید خودکار را لغو کنند.

  بسته‌های بلندمدت تمدید خودکار ندارند و به دو صورت به پایان می رسند:

  توجه: در صورت اتمام بسته و نداشتن بسته رزرو، مصرف با تعرفه عادی محاسبه می گردد.

  به منظور افزایش رضایت مشترکین جدید همراه اول، بسته های اینترنت ویژه مشترکین جدید ارائه می‌شود.

 • سهم شتران سهام یاب
 • در طرح اینترنت همراهی به هریک از مشترکین دائمی و اعتباری همراه اول بسته اینترنت مختص وی (متناسب با الگوی مصرف وی) با قیمتی مقرون به صرفه پیشنهاد می شود. برای آگاهی از بسته های پیشنهادی خود کافیست کد *100*62# را شماره گیری کنید.

  بسته های ترکیبی محتوایی، بسته های جدید همراه اول هستند که شامل اینترنت، مکالمه، پیامک و همچنین اینترنت هدیه قابل استفاده در سرویس های مشخص شده (اپلیکیشن ها و سایت های داخلی مشخص شده) در حوزه های مختلف، آموزشی، ویدیویی، ورزشی و … است.

  بسته های مدار فیروزه ای، بسته های اینترنت و بسته های مکالمه کوتاه مدت (ساعتی) و به صرفه ای هستند که قیمت آنها در ساعات و مکان های مختلف شبکه همراه اول متفاوت خواهد بود. برای آگاهی از بسته های پیشنهادی خود کافیست کد *121# را شماره گیری کنید.

  مشترکین اعتباری همراه اول می توانند با شماره گیری کد دستوری *10*126# و وارد کردن رمز شارژ، به صورت مستقیم بسته اینترنت خریداری و فعال کنند.

  کپی رایت © 1400 _ شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)

  خرید و فروش امتیاز و بسته اعتباری و ژنولوژی باشگاه کارگزاری آگاه ( تلفن: 09145660695 ) با جوایز و تخفیفات ویژه خرید اعتبار و امتیاز باشگاه کارگزاری آگاه ( این سایت کاملا شخصی است و متعلق به خود کارگزاری آگاه نمیباشد در این سایت امتیاز و بسته های اعتباری باشگاه کارگزاری آگاه متعلق به اشخاص به صورت ایمن و تضمین شده خرید و فروش می شود و هر مقدار بسته اعتباری و امتیاز همیشه موجود می باشد. شما میتوانید با خیالی کاملا راحت و مطمئن خرید و فروش نمایید رتبه اول گوگل سایت ما نشانگر کارکرد درست و قابل اعتماد بودن آن است ) امتیاز و جوایز و مزایا و بالاترین تخفیفات هدیه معرفی کد معرف سطح ده دماوند BR۰۵۲۴ باشگاه آگاه از طریق لینک – جواب سوالات جسورانه و عادی مسابقات باشگاه آگاه – گروه و کانال آموزشی بورس – معرفی سهام و راز های موفقیت در بورس

  602,139 تومان

  شما میتونین با خرید بسته اعتباری ۵ میلیون تومانی سه ماهه باشگاه کارگزاری آگاه این بسته رو برای تاریخ مورد نظرتون اعمال و استفاده کنید بسته حداکثر تا پنج دقیقه بعد از خرید اعمال خواهد شد .

  کد باشگاه و تاریخ اعمال رو در قسمت توضیحات سفارش وارد نمایید.

  بسته های اعتباری
  بسته های اعتباری

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک


  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.