ایردراپ ارز دیجیتال چیست

ایردراپ ارز دیجیتال چیست
ایردراپ ارز دیجیتال چیست

«ایردراپ» (AirDrop) به معنی اهداء رایگان ارز دیجیتال به کاربران است. هدف اصلی این فرآیند جلب توجه مخاطبان به پروژه‌های جدید حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید. کاربران با شرکت در ایردراپ، توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفق بودن پروژه، ایردراپ می‌تواند سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان کند. در این مقاله تعریف کاملی از فرآیند و اهداف ایردراپ و همچنین نحوه دریافت ارز دیجیتال رایگان ارائه شده است.

حتما دیده‌اید که برخی از فروشگاهای مواد غذایی تازه‌تاسیس، به مشتریان جدید خود اقلامی را به رایگان اهدا می‌کنند. این اتفاق در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز رخ می‌دهد. هدف از این کار در واقع جلب نظر مشتری به فروشگاه یا محصول جدید است. مفهوم ایردراپ تقریبا مشابه همین موارد است.

در ایردراپ ارزهای دیچیتال، پروژه جدید حوزه بلاکچین، بخشی از توکن‌های خود را به رایگان یا در عوض انجام فعالیت‌های ساده‌ای مثل دنبال کردن صفحات اجتماعی پروژه، در اختیار کاربران جدید قرار می‌دهد. این ایده همزمان با گسترش استفاده از عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) در سال 2017 و 2018 مطرح و اجرا شد. خیلی از پروژه‌های جدید ارز دیجیتال از ایردراپ برای ترویج عرضه اولیه خود و افزایش تمایل کاربران به ارزهای دیجیتال استفاده کردند.

ایردراپ هم برای کاربران و هم برای شرکت‌ها مفید است. کاربران با شرکت در ایردراپ ارزهای دیجیتال یک پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. شرکت‌ها نیز با ایردراپ افراد زیادی را با پروژه خود آشنا می‌کنند که احتمال سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه و تبلیغ زبانی برای پروژه وجود دارد.

ایردراپ ارز دیجیتال چیست

ایردراپ‌ها به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شوند. در برخی از این روش‌ها کاربران نیاز به انجام یک سری فعالیت‌های ساده دارند. اما در هیچکدام از این روش‌ها پولی از کاربر دریافت نمی‌شود. روش‌های مختلف انجام ایردراپ به صورت زیر هستند.

در ادامه به بررسی جزئیانت هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

«ایردراپ استاندارد» (Standard Airdrop) اولین روش اجرای ایردراپ است. در این روش بدون آن‌که کار خاصی از کاربران خواسته شود توکن‌های پروژه جدید به کیف پول افراد واریز می‌شود.

«ایردراپ جایزه» (Bounty) مدلی از ایردراپ است که در آن، کاربران در ازای انجام یک سری فعالیت‌های ساده توکن‌های پروژه را دریافت می‌کنند. این فعالیت می‌تواند ریتوویت یکی از پست‌های توییتر پروژه، عضویت در کانال یا گروه تلگرامی آن یا گذاشتن پست در اینستاگرام باشد.

«ایردراپ انحصاری» (Exclusive) به صورت عمومی برگزار نمی‌شود و مخصوص کسانی است که از قبل در یک پروژه یا وب‌سایت فعالیت داشته‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر سال 2020 «یونی‌سواپ» (َUniswap) 2500 توکن «یونی» به هر یک از کاربران وفادار خود داد. این مقدار یونی در آن زمان 1200 دلار ارزش داشت.

این ایردراپ با انواع دیگر کمی متفاوت است. «هاردفورک» (‌Hard Fork) به معنی به‌روز‌رسانی ناسازگار در یک شبکه و تقسیم آن به دو پروژه جدید است. وقتی هاردفورک اتفاق می‌افتد، هر یک از دارندگان سکه اصلی شبکه به همان مقدار در شبکه جدید صاحب ارز می‌شوند. مثال بارز این نوع ایردراپ هاردفورک «بیت‌کوین کش» است. دارندگان بیت‌کوین پس از انجام هاردفورک در شبکه بیت‌کوین کش به اندازه دارایی بیت‌کوین خود سکه دریافت کردند.

 • زمان انتقال تتر
 • به کسانی که یک ارز دیجیتال را به مدت طولانی نگهداری می‌کنند، «هولدر» (Holder) گفته می‌شود. در این نوع ایردراپ به کسانی که تعدادی از سکه‌های یک پروژه را هولد کرده‌اند، تعدادی کوین جدید داده ‌می‌شود. به عنوان مثال بلاکچین‌های اتریوم و ایاس در مواقعی که پروژه جدید بر بستر آن‌ها راه‌اندازی می‌شود، مقداری از توکن‌های آن را بین دارندگان ارز دیجیتال خود تقسیم می‌کنند. هولد معمولا در برابر ترید معنا می‌یابد.

  با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» فیلم آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را تهیه کرده که لینک آن در ادامه آورده شده است.

  توزیع رایگان چیزی که ارزشمند است همواره ما را با این سوال روبه‌رو می‌کند که هدف از انجام این کار چیست. در حالت عادی انسان‌ها بر مبنای منافع شخصی عمل می‌کنند. بنابراین در صورتی حاضر به بخشیدن یک دارایی ارزشمند به دیگران هستند که در قبال آن چیز ارزشمندتری دریافت کنند. بی‌شک شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال هم از این قانون مستثنی نیستند و برگزاری ایردراپ برای آن‌ها با منافع بیشتری همراه است. در این بخش اهداف شرکت‌ها را از برگزاری ایردراپ بررسی می‌کنیم.

  آگاهی بخشی به مردم اصلی‌ترین دلیل برگزاری ایردراپ توسط شرکت‌ها است. در روزهای اولیه شروع «تامین سرمایه جمعی» (Crowdfunding) برای پروژه‌های بلاکچینی، ICOها در مرکز توجه قرار گرفتند. این اتفاق سبب راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید در حوزه ارزهای دیجیتال شد. بیشتر این استارتاپ‌ها هیچ ایده جدیدی نداشتند و با کپی کردن ایده‌های مختلف و ساختن یک سفیدنامه بی‌اعتبار به دنبال کسب سود بودند. همین مساله باعث سرگردانی سرمایه‌گذاران و اشباع بازار شد.

  این اتفاق منجر به زیان عده زیادی در بازار ارزهای دیجیتال شد. تا جایی که دولت چین و سازمان‌های نظارتی آمریکا به مساله عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ورود کردند. این مساله باعث شد پروژه‌های جدید ارز دیجیتال به دنبال یک روش جذاب و قانونی برای ایجاد هیاهو حول پروژه خود باشند.

  راه حل مساله بسیار ساده بود. کافی است بخشی از توکن‌های خود را رایگان بین مردم پخش کنید. دریافت‌کنندگان این توکن‌ها معمولا از قوی‌ترین طرفداران پروژه مذکور هستند و همین امر باعث ایجاد جامعه طرفداری برای پروژه و تبلیغ آن به صورت گسترده‌تر می‌شود. برای استارتاپ‌های حوزه رمزنگاری، ایردراپ بسیار سودمند است چرا که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با خرج بخش کوچکی از توکن‌های شبکه، جامعه طرفداری و سرمایه‌گذاری خود را ایجاد کنند.

  متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال تنها برای ایجاد نرخ بازگشت سرمایه بالا وارد این بازار شده‌اند و هیچ اهمیتی به پایداری بلندمدت پروژه نمی‌دهند. معمولا این افراد در حال جابجایی بین پروژه‌های مختلف و کسب سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاران کوچک هستند. این در حالی است که آن‌ها هیچ تلاشی برای ارائه ارزش واقعی پروتکل نمی‌کنند. این مساله می‌تواند به پروتکل‌ها ضربه شدیدی در بلندمدت وارد کند.

  برای مقابله با این نوع رویکرد، برخی از شرکت‌های رمزنگاری اقدام به توزیع سکه‌های رایگان کردند. این سکه‌ها بین افرادی تقسیم شد که از سیستم آن‌ها استفاده یا به صورت بلندمدتی سکه‌های آن‌ها را هولد می کنند. ایردراپ انحصاری و هولدر دقیقا برای این منظور انجام می‌شود.

  سرمایه‌گذاران پولدار ممکن است با استفاده از ثروت خود، در روزهای ابتدایی یک پروژه، مقدار قابل توجهی از عرضه در گردش آن را خریداری کنند. این مساله باعث می‌شود که قدرت شبکه در دست چندین نفر باشد. در این حالت این شبکه متمرکز خواهد بود. یکی از اشکالات اصلی وارد شده به پروژه‌هایی مانند «دوج کوین» همین مساله است.

  مدیران پروژه برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانند توکن‌های شبکه را میان تعداد زیادی کاربر به رایگان توزیع کنند تا شبکه همچنان غیرمتمرکز باقی بماند. شبکه متمرکز هر لحظه ممکن است در وضعیت سقوط قرار گیرد. خصوصا در فضای بلاکچین که قانونی برای حمایت از افراد آسیب دیده در آن وجود ندارد.

  معمولا بعد از انجام ایردراپ، پروژه‌ها اقدام به برگزاری عرضه اولیه ارز دیجیتال خود در بسترهای مختلف می‌کنند. ایردراپ یک راهکار خلاقانه است که با صرف کمترین هزینه بازاریابی به پروژه‌ کمک می‌کند تا در بازار شناخته شود و برای ادامه مسیر خود سرمایه‌گذار جذب کند. اگر اجرای یک ایردراپ موفق باشد در اینصورت، قیمت توکن آن صعودی خواهد شد چراکه دریافت‌کنندگان توکن که آن را رایگان به دست آورده‌اند، دائم به تبلیغ پروژه خواهند پرداخت.

  در دنیای آنلاین امروز تمامی پارامترهای تعامل یک پروژه را می‌توان به دست آورد. به عنوان مثال ترندهایی که در سایت‌ها به وجود می‌آید یا تعداد اعضای حاضر در صفحات اجتماعی یک پروژه همه قابل اندازه‌گیری هستند. سرمایه‌گذاران بزرگ از این اطلاعات برای تخمین آینده پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین ایردراپ که سبب افزایش در تعاملات پروژه با کاربران می‌شود، می‌تواند باعث جذب سرمایه‌های جدید و افزایش سرمایه شرکت شود. جذب سرمایه در برابر مقدار ارز رایگان اهدا شده معمولا بسیار زیاد است.

  برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی مناسب، نیازمند شناخت جامعه هدف پروژه هستیم. به همین ترتیب، برای شناخت جامعه نیاز است که از کاربران اطلاعات جمع‌آوری کنیم. معمولا کمتر کسی حاضر می‌شود بدون کسب سود اقدام به پر کردن پرسش‌نامه‌ها کند. یکی از اهداف جانبی برگزاری ایردراپ نیز می‌تواند این مساله باشد. کاربران در ازای دریافت توکن، فرم‌های اطلاعاتی را پر می‌کنند. شرکت نیز می‌تواند با استفاده از داده‌های ذخیره شده، کمپین‌های بعدی خود را هدفمند برگزار کند.

  یکی از دغدغه‌های اکثر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال دسترسی به لیست ایردراپ‌ها است. باتوجه به این‌که ایردراپ با مقاصد بازاریابی دیجیتال انجام می شود معمولا خبر آن در فضای مجازی و در بستر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست ‌به دست می‌شود. یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند شما را با بسیاری از ایردراپ‌های در حال انجام آشنا کند.

  علاوه بر این روش، سایت‌های زیادی هستند که به منظور جمع‌آوری لیست ایردراپ‌ها راه‌اندازی شده‌اند. خوبی استفاده از این سایت‌ها در این است که شما می‌توانید اکثر ایردراپ‌ها را به صورت یک‌جا ببینید. علاوه بر این، سایت‌ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم کرده‌اند که این امتیازها می‌تواند برای تشخیص پروژه‌های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه سه وب‌سایت معتبر برای بررسی ایردراپ‌ها را معرفی می‌کنیم.

  سایت «کوین مارکت کپ» یکی از معروف‌ترین سایت‌ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال است. در این سایت می‌توانید اطلاعات زیادی از وضعیت بازار و پروژه‌های مختلف به دست آورید. در قسمت «Calendars» این سایت، با مراجعه به قسمت Free Airdrops می‌توانید لیست آخرین ایردراپ‌ها را مشاهده کنید.

  مشاهده سایت کوین مارکت کپ:‌ «+»

  همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صفحه باز شده دو ستون وجود دارد. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ‌های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ‌های پیش‌رو (Upcoming Airdrops) است. از نوار موجود در بالای سمت راست تصویر نیز می‌توانید انتخاب کنید که فقط یکی از ستون‌ها دیده شود. همچنین ایردراپ‌های انجام شده نیز در این قسمت قابل مشاهده هستند. در ادامه به بررسی نحوه شرکت در یک مورد از ایردراپ‌ها می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  هر ردیف در جدول ایردراپ‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ مربوط به یک پروژه است. اطلاعاتی مانند مقدار سکه عرضه شده برای ایردراپ، تعداد نفراتی که می‌توانند ایردراپ را دریافت کنند و تاریخ شروع و پایان ایردراپ در مقابل پروژه‌ها نوشته شده است. با کلیک بر روی هر کدام از این پروژه‌ها وارد صفحه پروژه می‌شوید.

  در صفحه پروژه اطلاعات مختلف مربوط به بنیاد پروژه در دسترس است. مطالعه بخش‌های مختلف این صفحه می‌تواند دید بهتری نسبت به پروژه به کاربران بدهد. این اطلاعات بخش مهمی از تحلیل بنیادی رمزارزها را شامل می‌شوند. به هرحال، برای شرکت در ایردراپ لزومی به مطالعه این اطلاعات نیست چرا که با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه ما نمی‌شود. کمی اگر صفحه را اسکرول کنید و به قسمت پایین بیایید، با قسمت چگونه در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate) مواجه خواهید شد.

  همانطور که می‌بینید گام‌های مختلف شرکت در ایردراپ در این قسمت نوشته شده است. تعداد این مراحل و فعالیت‌های خواسته شده، در پروژه‌های مختلف متفاوت است. ما به عنوان نمونه مراحل خواسته شده در این پروژه را توضیح می‌دهیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  نمونه انتخاب شده برای بررسی، ارز دیجیتال «PolkaBridge» با نماد PBR است. نحوه دسترسی به مراحل شرکت در قسمت قبل توضیح داده شد. در این قسمت تک‌تک گام‌های مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

  این ایردراپ از 18 تا 25 آگوست 2021 برگزار می‌شود و برندگان آن 28 آگوست مشخص خواهد شد. واریز توکن به کیف پول برندگان، یکم آگوست انجام خواهد شد.

  سایت «ایردراپ آلرت» یکی از وب‌سایت‌های تخصصی معرفی ایردراپ‌ها است. در این وب‌سایت می‌توانید ایردراپ‌های در حوزه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کنید. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده می‌کنید که این ستون‌ها شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های قدیمی و ایردراپ‌های حوزه امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

  مشاهده سایت ایردراپ آلرت: «+»

  با کلیک بر روی گزینه‌ی Airdrops در سایت می‌توانید لیست ایردراپ‌های مناسب را پیدا کنید. در این قسمت گزینه‌های مختلفی شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های آینده، ایردراپ‌های در حال انجام و غیره موجود است. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می‌توانید روی پروژه مربوطه کلیک کنید. در ادامه، مراحل شرکت در یک نمونه از ایردراپ‌های معرفی شده در این سایت را بررسی می‌کنیم.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیک بر روی پروژه مورد نظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز می‌شود. در این مثال ما پروژه «Pandemia Success» با نماد «Success» را مورد بررسی قرا می‌دهیم.

  در تصویر بالا صفحه پروژه مورد نظر را مشاهده می‌کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه‌ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این در مورد تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و همچنین مقدار توکن‌هایی که بین شرکت‌کنندگان توزیع خواهد شد اطلاعاتی آمده است. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سوم سپتامبر 2021 ادامه دارد و از ابتدای همین ماه توزیع توکن‌ها آغاز می‌شود. به شرکت‌کنندگان در این ایردراپ 200 سکه Success و به ازای هر معرفی 20 سکه دیگر تقدیم می‌شود. اگر به قسمت انتهایی صفحه مراجعه کنید با شرایط شرکت در ایردراپ آشنا خواهید شد. در ادامه قوانین مربوط به ایردراپ این پروژه را بررسی می‌کنیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پنج مرحله برای شرکت در این ایردراپ تعیین شده است. در ادامه هر کدام از مراحل را به صورت جزئی بررسی می‌کنیم.

  وب‌سایت «ایردراپس» یکی دیگر از سایت‌های مخصوص جمع‌آوری ایردراپ به شمار می‌آید. این سایت در گروه‌بندی ایردراپ‌ها، بهتر از دیگر سایت‌ها عمل کرده است. ایردراپ‌های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ جایزه و در فهرست‌های جداگانه ارائه شده‌اند. با استفاده از منوی بالای موجود در این سایت می‌توانید ایردراپ‌ مد نظر خود را انتخاب و پروژه‌های موجود در آن حوزه را بررسی کنید.

  علاوه بر این ایردراپ‌های ترند شده‌ بازار با عنوان «Hottest Airdrops» نیز در این سایت ارائه شده‌اند که می‌توانید این ایردراپ‌ها را در اولویت شرکت قرار دهید.

  مشاهده سایت ایردراپس: «+»

  تصویر بالا صفحه اول سایت ایردراپس است. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ‌های اخیرا ایجاد شده، ایردراپ‌های ترند و ایردراپ‌های هولدر هستند. برای دسترسی به سایر ایردراپ‌ها می‌توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده کنید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این سایت می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیلک بر روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده می‌شوید. در این بخش ما ارز دیجیتال «Morpher» با نماد «MPH» را برای بررسی انتخاب می‌کنیم که در صدر لیست ترندها قرار دارد.

  با کلیک بر روی پروژه، تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در این صفحه ابتدا به معرفی پروژه و اطلاعات کلی آن پرداخته شده است. این پروژه در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز «یونی سواپ» قابل معامله است. با شرکت در این ایردراپ هر شخص 100 ارز دیجیتال رایگان MPH و به ازای معرفی هر نفر 50 ارز دیگر دریافت می‌کند. برای تعداد شرکت‌کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است. بنابراین، با انجام مراحل مورد نیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال است. اطلاعات مربوط به مراحل شرکت در ایردراپ نیز در پایین صفحه آمده است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  شرکت در ایردراپ این ارز دیجیتال شامل 12 مرحله است. در این قسمت هر دوازده بخش را بررسی می‌کنیم.

  بیشتر مراحل این پروژه برای جواب دادن به سوال‌های احتمالی شما طراحی شده است. شرکت در ایردراپ در گام ششم به پایان رسیده است.

  در بخش قبل چند پروژه ایردراپ از سایت‌های مختلف بررسی شد. همانطور که مشاهده کردید، برای شرکت در ایردراپ، هر ارزی مراحل مختلف خود را دارد. اما به طور عمومی برای شرکت در ایردراپ‌ها شما نیاز به یک سری ابزارها دارید. در این بخش به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

  تقریبا برای شرکت در تمامی ایردراپ‌ها شما نیاز به ایمیل دارید. این ایمیل علاوه بر استفاده مستقیم برای ارسال کد تایید و اطلاعات پروژه، برای ساخت کیف پول یا حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی نیز مورد نیاز است. ایمیل شما می‌تواند در هر بستری ساخته شده باشد. البته بهتر است از گوگل برای ساخت ایمیل استفاده کنید تا از سایر امکانات آن هم بهره‌مند شوید.

  در اکثر ایردراپ‌ها کاربران ملزم به انجام فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پروژه هستند. بنابراین شما برای شرکت در ایردراپ، حتما باید حساب کاربری شبکه اجتماعی داشته باشید. معمولا شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در برخی از پروژه‌ها شما به اکانت اینستاگرام، لینکدین، ردیت و غیره نیاز خواهید داشت. نیازی به فعال بودن حساب کاربری نیست و تنها ساخت آن برای شرکت در اکثر ایردراپ‌ها کافی است.

  برای این که شرکت‌ها بتوانند رمزارزها را به شما انتقال دهند، حتما باید کیف پول پشتیبان آن ارز دیجیتال را داشته باشید. معمولا چون اکثر پروژه‌ها در بستر اتریوم ایجاد می‌شوند، داشتن کیف پول‌هایی مانند متامسک برای شرکت در ایردراپ کافی است. اگرچه برخی از ایردراپ‌ها کاربران را ملزم به دانلود و نصب کیف پول خود می‌کنند. دقت کنید که حتما آدرس کیف پول خود را در سایت یا بات پروژه درست وارد کنید. آدرس غلط، همه زحمات شما برای شرکت در ایردراپ را هدر می‌دهد.

  در بیشتر مواقع، شرکت در پروژه‌های ایردراپ به دانش بالای زبان و ارز دیجیتال نیاز ندارد. شما به مرور و با شرکت در چند ایردراپ مراحل کار را کامل یاد می‌گیرید. اما برخی از ایردراپ‌ها در مراحل انجام ایردراپ از مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال یا عبارت‌های سخت زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. دانش زبان انگلیسی و همچین آشنایی با مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال و شبکه بلاکچین در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  همه ایردراپ‌ها لزوما با اهداف توضیح داده شده در این مقاله ایجاد نمی‌شوند. برخی افراد از مفهوم ایردراپ برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. بنابراین برای شرکت در ایردراپ حتما باید با دقت عمل کرد. یکی از راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری، شرکت در ایردراپ‌هایی است که توسط سایت‌های معتبر معرفی شده‌اند. نکته مهم دیگری که همیشه باید به آن توجه کنید این است که هر پروژه ایردراپی که شما را ملزم به ارسال وجهی به آن پروژه کند، پروژه کلاهبرداری است. به هیچ وجه در چنین پروژه‌هایی شرکت نکنید.

  برخی از ایردراپ‌ها صرفا برای دریافت اطلاعات شخصی شما انجام می‌شوند. در این حالت شما در ازای دریافت مقدار کمی ارز دیجیتال، آدرس عمومی کیف پول خود را در سیستم وارد می‌کنید. کلاهبردارها با استفاده از کلید عمومی به راحتی می‌تواند دارایی شما در بستر بلاکچین را رصد و بررسی کنند. در صورت داشتن دارایی قابل توجه، آن‌ها می‌توانند طی فرآیندهایی مانند «فیشینگ» (Phishing) کیف پول شما را خالی کنند. حتی ممکن است آدرس حقیقی شما را پیدا و با اعمال خشونت دارایی‌های شما را تصاحب کنند.

  بنابراین یک راه‌حل مناسب این است که شما برای دریافت ایردراپ از کیف پول مجزایی استفاده کنید. با توجه به این که بیشتر پروژه‌ها بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند، به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های «MetaMask» یا «MyEtherWallet» حساب جدید ایجاد کنید.

  نکته آخر و مهم که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ وجه نباید رمز خصوصی کیف پول خود را به کسی بدهید. هر ایردراپی که از شما کلید خصوصی می‌خواهد بدون شک کلاهبرداری و اسکم است.

  از آن‌جایی که روند تغییرات قیمتی نیز مانند بسیاری از پدیده‌ها مبتنی بر دوره‌های زمانی است، می‌توان این روند را با الگوهای مختلف مدل‌سازی کرد. در طی سالیان گذشته تلاش‌های زیادی برای بررسی الگوهای موجود در روند قیمت صورت گرفته است. الگوهای هارمونیک یکی از کاربردی‌ترین نتایج این تلاش‌ها به شمار می‌آید. با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» اقدام به برگزاری دوره 8 ساعت و 19 دقیقه‌ای آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال کرده است.

  این دوره در دوازده جلسه ارائه می‌شود. در این جلسات از مقدماتی تا پیشرفته الگوهای مهم هارمونیک مثل «گارتلی» (Gartley)، «خفاش» (Bat)، «خرچنگ» (Crab) و «پروانه» (Butterfly) مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در انتهای دوره به منظور ارائه عملی مطالب، الگوهای معرفی شده روی نمودار بیت‌کوین بررسی و نتایج آن ارائه شده است.

  ایردراپ یک ابزار بازاریابی در پروژه‌های ارز دیجیتال است که هدف آن ایجاد جو روانی مثبت بر روی پروژه و معرفی آن به تعداد زیادی از کاربران است. افراد با شرکت در ایردراپ، ارز دیجیتال پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفقیت و رشد پروژه‌ها این ارزها به قیمت مناسب به فروش می‌رسند و کاربران از آن بهره می‌برند.

  ایردراپ انواع مختلفی دارد که در هر یک از آن‌ها کاربران خاصی مد نظر هستند. به منظور آگاهی از پروژه‌های ایردراپ، می‌توانید از سایت‌های معتبر استفاده کنید که سه مورد از آن‌ها در این مقاله معرفی شد. در نهایت، باید توجه کنید که هر پروژه ایردراپی قابل اعتماد نیست. بنابراین برای شرکت در هر ایردراپ حتما باید نکات امنیتی گفته شده در مقاله را رعایت کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  مهدی رضائیان (+)

  «مهدی رضائیان» فارغ‌التحصل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اطلاعات مکانی دانشگاه تهران است. فعالیت‌های کاری او در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکال رمزارزها بوده و در حال حاضر، مقالات ارزهای دیجیتال و بلاکچین فرادرس را می‌نویسد.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  سازمان علمی و آموزشی «فرادرس» (Faradars) از قدیمی‌ترین وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین است که توانسته طی بیش از ده سال فعالیت خود بالغ بر ۱۲۰۰۰ ساعت آموزش ویدیویی در قالب فراتر از ۲۰۰۰ عنوان علمی، مهارتی و کاربردی را منتشر کند و به بزرگترین پلتفرم آموزشی ایران مبدل شود.

  فرادرس با پایبندی به شعار «دانش در دسترس همه، همیشه و همه جا» با همکاری بیش از ۱۸۰۰ مدرس برجسته در زمینه‌های علمی گوناگون از جمله آمار و داده‌کاوی، هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، طراحی و گرافیک کامپیوتری، آموزش‌های دانشگاهی و تخصصی، آموزش نرم‌افزارهای گوناگون، دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی، آموزش‌های دانش‌آموزی و نوجوانان، آموزش زبان‌های خارجی، مهندسی برق، الکترونیک و رباتیک، مهندسی کنترل، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی معماری و مهندسی عمران توانسته بستری را فراهم کند تا افراد با شرایط مختلف زمانی، مکانی و جسمانی بتوانند با بهره‌گیری از آموزش‌های با کیفیت، به روز و مهارت‌محور همواره به یادگیری بپردازند. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید.
  مشاهده بیشتر

  هر گونه بهره‌گیری از مطالب مجله فرادرس به معنی پذیرش شرایط استفاده از آن بوده و کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب، تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

  © فرادرس ۱۴۰۰

  «ایردراپ» (AirDrop) به معنی اهداء رایگان ارز دیجیتال به کاربران است. هدف اصلی این فرآیند جلب توجه مخاطبان به پروژه‌های جدید حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید. کاربران با شرکت در ایردراپ، توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفق بودن پروژه، ایردراپ می‌تواند سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان کند. در این مقاله تعریف کاملی از فرآیند و اهداف ایردراپ و همچنین نحوه دریافت ارز دیجیتال رایگان ارائه شده است.

  حتما دیده‌اید که برخی از فروشگاهای مواد غذایی تازه‌تاسیس، به مشتریان جدید خود اقلامی را به رایگان اهدا می‌کنند. این اتفاق در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز رخ می‌دهد. هدف از این کار در واقع جلب نظر مشتری به فروشگاه یا محصول جدید است. مفهوم ایردراپ تقریبا مشابه همین موارد است.

  در ایردراپ ارزهای دیچیتال، پروژه جدید حوزه بلاکچین، بخشی از توکن‌های خود را به رایگان یا در عوض انجام فعالیت‌های ساده‌ای مثل دنبال کردن صفحات اجتماعی پروژه، در اختیار کاربران جدید قرار می‌دهد. این ایده همزمان با گسترش استفاده از عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) در سال 2017 و 2018 مطرح و اجرا شد. خیلی از پروژه‌های جدید ارز دیجیتال از ایردراپ برای ترویج عرضه اولیه خود و افزایش تمایل کاربران به ارزهای دیجیتال استفاده کردند.

  ایردراپ هم برای کاربران و هم برای شرکت‌ها مفید است. کاربران با شرکت در ایردراپ ارزهای دیجیتال یک پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. شرکت‌ها نیز با ایردراپ افراد زیادی را با پروژه خود آشنا می‌کنند که احتمال سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه و تبلیغ زبانی برای پروژه وجود دارد.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شوند. در برخی از این روش‌ها کاربران نیاز به انجام یک سری فعالیت‌های ساده دارند. اما در هیچکدام از این روش‌ها پولی از کاربر دریافت نمی‌شود. روش‌های مختلف انجام ایردراپ به صورت زیر هستند.

  در ادامه به بررسی جزئیانت هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

  «ایردراپ استاندارد» (Standard Airdrop) اولین روش اجرای ایردراپ است. در این روش بدون آن‌که کار خاصی از کاربران خواسته شود توکن‌های پروژه جدید به کیف پول افراد واریز می‌شود.

  «ایردراپ جایزه» (Bounty) مدلی از ایردراپ است که در آن، کاربران در ازای انجام یک سری فعالیت‌های ساده توکن‌های پروژه را دریافت می‌کنند. این فعالیت می‌تواند ریتوویت یکی از پست‌های توییتر پروژه، عضویت در کانال یا گروه تلگرامی آن یا گذاشتن پست در اینستاگرام باشد.

  «ایردراپ انحصاری» (Exclusive) به صورت عمومی برگزار نمی‌شود و مخصوص کسانی است که از قبل در یک پروژه یا وب‌سایت فعالیت داشته‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر سال 2020 «یونی‌سواپ» (َUniswap) 2500 توکن «یونی» به هر یک از کاربران وفادار خود داد. این مقدار یونی در آن زمان 1200 دلار ارزش داشت.

  این ایردراپ با انواع دیگر کمی متفاوت است. «هاردفورک» (‌Hard Fork) به معنی به‌روز‌رسانی ناسازگار در یک شبکه و تقسیم آن به دو پروژه جدید است. وقتی هاردفورک اتفاق می‌افتد، هر یک از دارندگان سکه اصلی شبکه به همان مقدار در شبکه جدید صاحب ارز می‌شوند. مثال بارز این نوع ایردراپ هاردفورک «بیت‌کوین کش» است. دارندگان بیت‌کوین پس از انجام هاردفورک در شبکه بیت‌کوین کش به اندازه دارایی بیت‌کوین خود سکه دریافت کردند.

 • بایننس بیت کوین
 • به کسانی که یک ارز دیجیتال را به مدت طولانی نگهداری می‌کنند، «هولدر» (Holder) گفته می‌شود. در این نوع ایردراپ به کسانی که تعدادی از سکه‌های یک پروژه را هولد کرده‌اند، تعدادی کوین جدید داده ‌می‌شود. به عنوان مثال بلاکچین‌های اتریوم و ایاس در مواقعی که پروژه جدید بر بستر آن‌ها راه‌اندازی می‌شود، مقداری از توکن‌های آن را بین دارندگان ارز دیجیتال خود تقسیم می‌کنند. هولد معمولا در برابر ترید معنا می‌یابد.

  با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» فیلم آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را تهیه کرده که لینک آن در ادامه آورده شده است.

  توزیع رایگان چیزی که ارزشمند است همواره ما را با این سوال روبه‌رو می‌کند که هدف از انجام این کار چیست. در حالت عادی انسان‌ها بر مبنای منافع شخصی عمل می‌کنند. بنابراین در صورتی حاضر به بخشیدن یک دارایی ارزشمند به دیگران هستند که در قبال آن چیز ارزشمندتری دریافت کنند. بی‌شک شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال هم از این قانون مستثنی نیستند و برگزاری ایردراپ برای آن‌ها با منافع بیشتری همراه است. در این بخش اهداف شرکت‌ها را از برگزاری ایردراپ بررسی می‌کنیم.

  آگاهی بخشی به مردم اصلی‌ترین دلیل برگزاری ایردراپ توسط شرکت‌ها است. در روزهای اولیه شروع «تامین سرمایه جمعی» (Crowdfunding) برای پروژه‌های بلاکچینی، ICOها در مرکز توجه قرار گرفتند. این اتفاق سبب راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید در حوزه ارزهای دیجیتال شد. بیشتر این استارتاپ‌ها هیچ ایده جدیدی نداشتند و با کپی کردن ایده‌های مختلف و ساختن یک سفیدنامه بی‌اعتبار به دنبال کسب سود بودند. همین مساله باعث سرگردانی سرمایه‌گذاران و اشباع بازار شد.

  این اتفاق منجر به زیان عده زیادی در بازار ارزهای دیجیتال شد. تا جایی که دولت چین و سازمان‌های نظارتی آمریکا به مساله عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ورود کردند. این مساله باعث شد پروژه‌های جدید ارز دیجیتال به دنبال یک روش جذاب و قانونی برای ایجاد هیاهو حول پروژه خود باشند.

  راه حل مساله بسیار ساده بود. کافی است بخشی از توکن‌های خود را رایگان بین مردم پخش کنید. دریافت‌کنندگان این توکن‌ها معمولا از قوی‌ترین طرفداران پروژه مذکور هستند و همین امر باعث ایجاد جامعه طرفداری برای پروژه و تبلیغ آن به صورت گسترده‌تر می‌شود. برای استارتاپ‌های حوزه رمزنگاری، ایردراپ بسیار سودمند است چرا که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با خرج بخش کوچکی از توکن‌های شبکه، جامعه طرفداری و سرمایه‌گذاری خود را ایجاد کنند.

  متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال تنها برای ایجاد نرخ بازگشت سرمایه بالا وارد این بازار شده‌اند و هیچ اهمیتی به پایداری بلندمدت پروژه نمی‌دهند. معمولا این افراد در حال جابجایی بین پروژه‌های مختلف و کسب سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاران کوچک هستند. این در حالی است که آن‌ها هیچ تلاشی برای ارائه ارزش واقعی پروتکل نمی‌کنند. این مساله می‌تواند به پروتکل‌ها ضربه شدیدی در بلندمدت وارد کند.

  برای مقابله با این نوع رویکرد، برخی از شرکت‌های رمزنگاری اقدام به توزیع سکه‌های رایگان کردند. این سکه‌ها بین افرادی تقسیم شد که از سیستم آن‌ها استفاده یا به صورت بلندمدتی سکه‌های آن‌ها را هولد می کنند. ایردراپ انحصاری و هولدر دقیقا برای این منظور انجام می‌شود.

  سرمایه‌گذاران پولدار ممکن است با استفاده از ثروت خود، در روزهای ابتدایی یک پروژه، مقدار قابل توجهی از عرضه در گردش آن را خریداری کنند. این مساله باعث می‌شود که قدرت شبکه در دست چندین نفر باشد. در این حالت این شبکه متمرکز خواهد بود. یکی از اشکالات اصلی وارد شده به پروژه‌هایی مانند «دوج کوین» همین مساله است.

  مدیران پروژه برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانند توکن‌های شبکه را میان تعداد زیادی کاربر به رایگان توزیع کنند تا شبکه همچنان غیرمتمرکز باقی بماند. شبکه متمرکز هر لحظه ممکن است در وضعیت سقوط قرار گیرد. خصوصا در فضای بلاکچین که قانونی برای حمایت از افراد آسیب دیده در آن وجود ندارد.

  معمولا بعد از انجام ایردراپ، پروژه‌ها اقدام به برگزاری عرضه اولیه ارز دیجیتال خود در بسترهای مختلف می‌کنند. ایردراپ یک راهکار خلاقانه است که با صرف کمترین هزینه بازاریابی به پروژه‌ کمک می‌کند تا در بازار شناخته شود و برای ادامه مسیر خود سرمایه‌گذار جذب کند. اگر اجرای یک ایردراپ موفق باشد در اینصورت، قیمت توکن آن صعودی خواهد شد چراکه دریافت‌کنندگان توکن که آن را رایگان به دست آورده‌اند، دائم به تبلیغ پروژه خواهند پرداخت.

  در دنیای آنلاین امروز تمامی پارامترهای تعامل یک پروژه را می‌توان به دست آورد. به عنوان مثال ترندهایی که در سایت‌ها به وجود می‌آید یا تعداد اعضای حاضر در صفحات اجتماعی یک پروژه همه قابل اندازه‌گیری هستند. سرمایه‌گذاران بزرگ از این اطلاعات برای تخمین آینده پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین ایردراپ که سبب افزایش در تعاملات پروژه با کاربران می‌شود، می‌تواند باعث جذب سرمایه‌های جدید و افزایش سرمایه شرکت شود. جذب سرمایه در برابر مقدار ارز رایگان اهدا شده معمولا بسیار زیاد است.

  برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی مناسب، نیازمند شناخت جامعه هدف پروژه هستیم. به همین ترتیب، برای شناخت جامعه نیاز است که از کاربران اطلاعات جمع‌آوری کنیم. معمولا کمتر کسی حاضر می‌شود بدون کسب سود اقدام به پر کردن پرسش‌نامه‌ها کند. یکی از اهداف جانبی برگزاری ایردراپ نیز می‌تواند این مساله باشد. کاربران در ازای دریافت توکن، فرم‌های اطلاعاتی را پر می‌کنند. شرکت نیز می‌تواند با استفاده از داده‌های ذخیره شده، کمپین‌های بعدی خود را هدفمند برگزار کند.

  یکی از دغدغه‌های اکثر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال دسترسی به لیست ایردراپ‌ها است. باتوجه به این‌که ایردراپ با مقاصد بازاریابی دیجیتال انجام می شود معمولا خبر آن در فضای مجازی و در بستر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست ‌به دست می‌شود. یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند شما را با بسیاری از ایردراپ‌های در حال انجام آشنا کند.

  علاوه بر این روش، سایت‌های زیادی هستند که به منظور جمع‌آوری لیست ایردراپ‌ها راه‌اندازی شده‌اند. خوبی استفاده از این سایت‌ها در این است که شما می‌توانید اکثر ایردراپ‌ها را به صورت یک‌جا ببینید. علاوه بر این، سایت‌ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم کرده‌اند که این امتیازها می‌تواند برای تشخیص پروژه‌های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه سه وب‌سایت معتبر برای بررسی ایردراپ‌ها را معرفی می‌کنیم.

  سایت «کوین مارکت کپ» یکی از معروف‌ترین سایت‌ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال است. در این سایت می‌توانید اطلاعات زیادی از وضعیت بازار و پروژه‌های مختلف به دست آورید. در قسمت «Calendars» این سایت، با مراجعه به قسمت Free Airdrops می‌توانید لیست آخرین ایردراپ‌ها را مشاهده کنید.

  مشاهده سایت کوین مارکت کپ:‌ «+»

  همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صفحه باز شده دو ستون وجود دارد. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ‌های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ‌های پیش‌رو (Upcoming Airdrops) است. از نوار موجود در بالای سمت راست تصویر نیز می‌توانید انتخاب کنید که فقط یکی از ستون‌ها دیده شود. همچنین ایردراپ‌های انجام شده نیز در این قسمت قابل مشاهده هستند. در ادامه به بررسی نحوه شرکت در یک مورد از ایردراپ‌ها می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  هر ردیف در جدول ایردراپ‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ مربوط به یک پروژه است. اطلاعاتی مانند مقدار سکه عرضه شده برای ایردراپ، تعداد نفراتی که می‌توانند ایردراپ را دریافت کنند و تاریخ شروع و پایان ایردراپ در مقابل پروژه‌ها نوشته شده است. با کلیک بر روی هر کدام از این پروژه‌ها وارد صفحه پروژه می‌شوید.

  در صفحه پروژه اطلاعات مختلف مربوط به بنیاد پروژه در دسترس است. مطالعه بخش‌های مختلف این صفحه می‌تواند دید بهتری نسبت به پروژه به کاربران بدهد. این اطلاعات بخش مهمی از تحلیل بنیادی رمزارزها را شامل می‌شوند. به هرحال، برای شرکت در ایردراپ لزومی به مطالعه این اطلاعات نیست چرا که با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه ما نمی‌شود. کمی اگر صفحه را اسکرول کنید و به قسمت پایین بیایید، با قسمت چگونه در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate) مواجه خواهید شد.

  همانطور که می‌بینید گام‌های مختلف شرکت در ایردراپ در این قسمت نوشته شده است. تعداد این مراحل و فعالیت‌های خواسته شده، در پروژه‌های مختلف متفاوت است. ما به عنوان نمونه مراحل خواسته شده در این پروژه را توضیح می‌دهیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  نمونه انتخاب شده برای بررسی، ارز دیجیتال «PolkaBridge» با نماد PBR است. نحوه دسترسی به مراحل شرکت در قسمت قبل توضیح داده شد. در این قسمت تک‌تک گام‌های مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

  این ایردراپ از 18 تا 25 آگوست 2021 برگزار می‌شود و برندگان آن 28 آگوست مشخص خواهد شد. واریز توکن به کیف پول برندگان، یکم آگوست انجام خواهد شد.

  سایت «ایردراپ آلرت» یکی از وب‌سایت‌های تخصصی معرفی ایردراپ‌ها است. در این وب‌سایت می‌توانید ایردراپ‌های در حوزه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کنید. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده می‌کنید که این ستون‌ها شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های قدیمی و ایردراپ‌های حوزه امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

  مشاهده سایت ایردراپ آلرت: «+»

  با کلیک بر روی گزینه‌ی Airdrops در سایت می‌توانید لیست ایردراپ‌های مناسب را پیدا کنید. در این قسمت گزینه‌های مختلفی شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های آینده، ایردراپ‌های در حال انجام و غیره موجود است. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می‌توانید روی پروژه مربوطه کلیک کنید. در ادامه، مراحل شرکت در یک نمونه از ایردراپ‌های معرفی شده در این سایت را بررسی می‌کنیم.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیک بر روی پروژه مورد نظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز می‌شود. در این مثال ما پروژه «Pandemia Success» با نماد «Success» را مورد بررسی قرا می‌دهیم.

  در تصویر بالا صفحه پروژه مورد نظر را مشاهده می‌کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه‌ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این در مورد تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و همچنین مقدار توکن‌هایی که بین شرکت‌کنندگان توزیع خواهد شد اطلاعاتی آمده است. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سوم سپتامبر 2021 ادامه دارد و از ابتدای همین ماه توزیع توکن‌ها آغاز می‌شود. به شرکت‌کنندگان در این ایردراپ 200 سکه Success و به ازای هر معرفی 20 سکه دیگر تقدیم می‌شود. اگر به قسمت انتهایی صفحه مراجعه کنید با شرایط شرکت در ایردراپ آشنا خواهید شد. در ادامه قوانین مربوط به ایردراپ این پروژه را بررسی می‌کنیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پنج مرحله برای شرکت در این ایردراپ تعیین شده است. در ادامه هر کدام از مراحل را به صورت جزئی بررسی می‌کنیم.

  وب‌سایت «ایردراپس» یکی دیگر از سایت‌های مخصوص جمع‌آوری ایردراپ به شمار می‌آید. این سایت در گروه‌بندی ایردراپ‌ها، بهتر از دیگر سایت‌ها عمل کرده است. ایردراپ‌های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ جایزه و در فهرست‌های جداگانه ارائه شده‌اند. با استفاده از منوی بالای موجود در این سایت می‌توانید ایردراپ‌ مد نظر خود را انتخاب و پروژه‌های موجود در آن حوزه را بررسی کنید.

  علاوه بر این ایردراپ‌های ترند شده‌ بازار با عنوان «Hottest Airdrops» نیز در این سایت ارائه شده‌اند که می‌توانید این ایردراپ‌ها را در اولویت شرکت قرار دهید.

  مشاهده سایت ایردراپس: «+»

  تصویر بالا صفحه اول سایت ایردراپس است. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ‌های اخیرا ایجاد شده، ایردراپ‌های ترند و ایردراپ‌های هولدر هستند. برای دسترسی به سایر ایردراپ‌ها می‌توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده کنید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این سایت می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیلک بر روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده می‌شوید. در این بخش ما ارز دیجیتال «Morpher» با نماد «MPH» را برای بررسی انتخاب می‌کنیم که در صدر لیست ترندها قرار دارد.

  با کلیک بر روی پروژه، تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در این صفحه ابتدا به معرفی پروژه و اطلاعات کلی آن پرداخته شده است. این پروژه در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز «یونی سواپ» قابل معامله است. با شرکت در این ایردراپ هر شخص 100 ارز دیجیتال رایگان MPH و به ازای معرفی هر نفر 50 ارز دیگر دریافت می‌کند. برای تعداد شرکت‌کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است. بنابراین، با انجام مراحل مورد نیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال است. اطلاعات مربوط به مراحل شرکت در ایردراپ نیز در پایین صفحه آمده است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  شرکت در ایردراپ این ارز دیجیتال شامل 12 مرحله است. در این قسمت هر دوازده بخش را بررسی می‌کنیم.

  بیشتر مراحل این پروژه برای جواب دادن به سوال‌های احتمالی شما طراحی شده است. شرکت در ایردراپ در گام ششم به پایان رسیده است.

  در بخش قبل چند پروژه ایردراپ از سایت‌های مختلف بررسی شد. همانطور که مشاهده کردید، برای شرکت در ایردراپ، هر ارزی مراحل مختلف خود را دارد. اما به طور عمومی برای شرکت در ایردراپ‌ها شما نیاز به یک سری ابزارها دارید. در این بخش به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

  تقریبا برای شرکت در تمامی ایردراپ‌ها شما نیاز به ایمیل دارید. این ایمیل علاوه بر استفاده مستقیم برای ارسال کد تایید و اطلاعات پروژه، برای ساخت کیف پول یا حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی نیز مورد نیاز است. ایمیل شما می‌تواند در هر بستری ساخته شده باشد. البته بهتر است از گوگل برای ساخت ایمیل استفاده کنید تا از سایر امکانات آن هم بهره‌مند شوید.

  در اکثر ایردراپ‌ها کاربران ملزم به انجام فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پروژه هستند. بنابراین شما برای شرکت در ایردراپ، حتما باید حساب کاربری شبکه اجتماعی داشته باشید. معمولا شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در برخی از پروژه‌ها شما به اکانت اینستاگرام، لینکدین، ردیت و غیره نیاز خواهید داشت. نیازی به فعال بودن حساب کاربری نیست و تنها ساخت آن برای شرکت در اکثر ایردراپ‌ها کافی است.

  برای این که شرکت‌ها بتوانند رمزارزها را به شما انتقال دهند، حتما باید کیف پول پشتیبان آن ارز دیجیتال را داشته باشید. معمولا چون اکثر پروژه‌ها در بستر اتریوم ایجاد می‌شوند، داشتن کیف پول‌هایی مانند متامسک برای شرکت در ایردراپ کافی است. اگرچه برخی از ایردراپ‌ها کاربران را ملزم به دانلود و نصب کیف پول خود می‌کنند. دقت کنید که حتما آدرس کیف پول خود را در سایت یا بات پروژه درست وارد کنید. آدرس غلط، همه زحمات شما برای شرکت در ایردراپ را هدر می‌دهد.

  در بیشتر مواقع، شرکت در پروژه‌های ایردراپ به دانش بالای زبان و ارز دیجیتال نیاز ندارد. شما به مرور و با شرکت در چند ایردراپ مراحل کار را کامل یاد می‌گیرید. اما برخی از ایردراپ‌ها در مراحل انجام ایردراپ از مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال یا عبارت‌های سخت زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. دانش زبان انگلیسی و همچین آشنایی با مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال و شبکه بلاکچین در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  همه ایردراپ‌ها لزوما با اهداف توضیح داده شده در این مقاله ایجاد نمی‌شوند. برخی افراد از مفهوم ایردراپ برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. بنابراین برای شرکت در ایردراپ حتما باید با دقت عمل کرد. یکی از راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری، شرکت در ایردراپ‌هایی است که توسط سایت‌های معتبر معرفی شده‌اند. نکته مهم دیگری که همیشه باید به آن توجه کنید این است که هر پروژه ایردراپی که شما را ملزم به ارسال وجهی به آن پروژه کند، پروژه کلاهبرداری است. به هیچ وجه در چنین پروژه‌هایی شرکت نکنید.

  برخی از ایردراپ‌ها صرفا برای دریافت اطلاعات شخصی شما انجام می‌شوند. در این حالت شما در ازای دریافت مقدار کمی ارز دیجیتال، آدرس عمومی کیف پول خود را در سیستم وارد می‌کنید. کلاهبردارها با استفاده از کلید عمومی به راحتی می‌تواند دارایی شما در بستر بلاکچین را رصد و بررسی کنند. در صورت داشتن دارایی قابل توجه، آن‌ها می‌توانند طی فرآیندهایی مانند «فیشینگ» (Phishing) کیف پول شما را خالی کنند. حتی ممکن است آدرس حقیقی شما را پیدا و با اعمال خشونت دارایی‌های شما را تصاحب کنند.

  بنابراین یک راه‌حل مناسب این است که شما برای دریافت ایردراپ از کیف پول مجزایی استفاده کنید. با توجه به این که بیشتر پروژه‌ها بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند، به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های «MetaMask» یا «MyEtherWallet» حساب جدید ایجاد کنید.

  نکته آخر و مهم که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ وجه نباید رمز خصوصی کیف پول خود را به کسی بدهید. هر ایردراپی که از شما کلید خصوصی می‌خواهد بدون شک کلاهبرداری و اسکم است.

  از آن‌جایی که روند تغییرات قیمتی نیز مانند بسیاری از پدیده‌ها مبتنی بر دوره‌های زمانی است، می‌توان این روند را با الگوهای مختلف مدل‌سازی کرد. در طی سالیان گذشته تلاش‌های زیادی برای بررسی الگوهای موجود در روند قیمت صورت گرفته است. الگوهای هارمونیک یکی از کاربردی‌ترین نتایج این تلاش‌ها به شمار می‌آید. با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» اقدام به برگزاری دوره 8 ساعت و 19 دقیقه‌ای آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال کرده است.

  این دوره در دوازده جلسه ارائه می‌شود. در این جلسات از مقدماتی تا پیشرفته الگوهای مهم هارمونیک مثل «گارتلی» (Gartley)، «خفاش» (Bat)، «خرچنگ» (Crab) و «پروانه» (Butterfly) مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در انتهای دوره به منظور ارائه عملی مطالب، الگوهای معرفی شده روی نمودار بیت‌کوین بررسی و نتایج آن ارائه شده است.

  ایردراپ یک ابزار بازاریابی در پروژه‌های ارز دیجیتال است که هدف آن ایجاد جو روانی مثبت بر روی پروژه و معرفی آن به تعداد زیادی از کاربران است. افراد با شرکت در ایردراپ، ارز دیجیتال پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفقیت و رشد پروژه‌ها این ارزها به قیمت مناسب به فروش می‌رسند و کاربران از آن بهره می‌برند.

  ایردراپ انواع مختلفی دارد که در هر یک از آن‌ها کاربران خاصی مد نظر هستند. به منظور آگاهی از پروژه‌های ایردراپ، می‌توانید از سایت‌های معتبر استفاده کنید که سه مورد از آن‌ها در این مقاله معرفی شد. در نهایت، باید توجه کنید که هر پروژه ایردراپی قابل اعتماد نیست. بنابراین برای شرکت در هر ایردراپ حتما باید نکات امنیتی گفته شده در مقاله را رعایت کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  مهدی رضائیان (+)

  «مهدی رضائیان» فارغ‌التحصل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اطلاعات مکانی دانشگاه تهران است. فعالیت‌های کاری او در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکال رمزارزها بوده و در حال حاضر، مقالات ارزهای دیجیتال و بلاکچین فرادرس را می‌نویسد.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  سازمان علمی و آموزشی «فرادرس» (Faradars) از قدیمی‌ترین وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین است که توانسته طی بیش از ده سال فعالیت خود بالغ بر ۱۲۰۰۰ ساعت آموزش ویدیویی در قالب فراتر از ۲۰۰۰ عنوان علمی، مهارتی و کاربردی را منتشر کند و به بزرگترین پلتفرم آموزشی ایران مبدل شود.

  فرادرس با پایبندی به شعار «دانش در دسترس همه، همیشه و همه جا» با همکاری بیش از ۱۸۰۰ مدرس برجسته در زمینه‌های علمی گوناگون از جمله آمار و داده‌کاوی، هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، طراحی و گرافیک کامپیوتری، آموزش‌های دانشگاهی و تخصصی، آموزش نرم‌افزارهای گوناگون، دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی، آموزش‌های دانش‌آموزی و نوجوانان، آموزش زبان‌های خارجی، مهندسی برق، الکترونیک و رباتیک، مهندسی کنترل، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی معماری و مهندسی عمران توانسته بستری را فراهم کند تا افراد با شرایط مختلف زمانی، مکانی و جسمانی بتوانند با بهره‌گیری از آموزش‌های با کیفیت، به روز و مهارت‌محور همواره به یادگیری بپردازند. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید.
  مشاهده بیشتر

  هر گونه بهره‌گیری از مطالب مجله فرادرس به معنی پذیرش شرایط استفاده از آن بوده و کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب، تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

  © فرادرس ۱۴۰۰

  «ایردراپ» (AirDrop) به معنی اهداء رایگان ارز دیجیتال به کاربران است. هدف اصلی این فرآیند جلب توجه مخاطبان به پروژه‌های جدید حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید. کاربران با شرکت در ایردراپ، توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفق بودن پروژه، ایردراپ می‌تواند سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان کند. در این مقاله تعریف کاملی از فرآیند و اهداف ایردراپ و همچنین نحوه دریافت ارز دیجیتال رایگان ارائه شده است.

  حتما دیده‌اید که برخی از فروشگاهای مواد غذایی تازه‌تاسیس، به مشتریان جدید خود اقلامی را به رایگان اهدا می‌کنند. این اتفاق در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز رخ می‌دهد. هدف از این کار در واقع جلب نظر مشتری به فروشگاه یا محصول جدید است. مفهوم ایردراپ تقریبا مشابه همین موارد است.

  در ایردراپ ارزهای دیچیتال، پروژه جدید حوزه بلاکچین، بخشی از توکن‌های خود را به رایگان یا در عوض انجام فعالیت‌های ساده‌ای مثل دنبال کردن صفحات اجتماعی پروژه، در اختیار کاربران جدید قرار می‌دهد. این ایده همزمان با گسترش استفاده از عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) در سال 2017 و 2018 مطرح و اجرا شد. خیلی از پروژه‌های جدید ارز دیجیتال از ایردراپ برای ترویج عرضه اولیه خود و افزایش تمایل کاربران به ارزهای دیجیتال استفاده کردند.

  ایردراپ هم برای کاربران و هم برای شرکت‌ها مفید است. کاربران با شرکت در ایردراپ ارزهای دیجیتال یک پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. شرکت‌ها نیز با ایردراپ افراد زیادی را با پروژه خود آشنا می‌کنند که احتمال سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه و تبلیغ زبانی برای پروژه وجود دارد.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شوند. در برخی از این روش‌ها کاربران نیاز به انجام یک سری فعالیت‌های ساده دارند. اما در هیچکدام از این روش‌ها پولی از کاربر دریافت نمی‌شود. روش‌های مختلف انجام ایردراپ به صورت زیر هستند.

  در ادامه به بررسی جزئیانت هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

  «ایردراپ استاندارد» (Standard Airdrop) اولین روش اجرای ایردراپ است. در این روش بدون آن‌که کار خاصی از کاربران خواسته شود توکن‌های پروژه جدید به کیف پول افراد واریز می‌شود.

  «ایردراپ جایزه» (Bounty) مدلی از ایردراپ است که در آن، کاربران در ازای انجام یک سری فعالیت‌های ساده توکن‌های پروژه را دریافت می‌کنند. این فعالیت می‌تواند ریتوویت یکی از پست‌های توییتر پروژه، عضویت در کانال یا گروه تلگرامی آن یا گذاشتن پست در اینستاگرام باشد.

  «ایردراپ انحصاری» (Exclusive) به صورت عمومی برگزار نمی‌شود و مخصوص کسانی است که از قبل در یک پروژه یا وب‌سایت فعالیت داشته‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر سال 2020 «یونی‌سواپ» (َUniswap) 2500 توکن «یونی» به هر یک از کاربران وفادار خود داد. این مقدار یونی در آن زمان 1200 دلار ارزش داشت.

  این ایردراپ با انواع دیگر کمی متفاوت است. «هاردفورک» (‌Hard Fork) به معنی به‌روز‌رسانی ناسازگار در یک شبکه و تقسیم آن به دو پروژه جدید است. وقتی هاردفورک اتفاق می‌افتد، هر یک از دارندگان سکه اصلی شبکه به همان مقدار در شبکه جدید صاحب ارز می‌شوند. مثال بارز این نوع ایردراپ هاردفورک «بیت‌کوین کش» است. دارندگان بیت‌کوین پس از انجام هاردفورک در شبکه بیت‌کوین کش به اندازه دارایی بیت‌کوین خود سکه دریافت کردند.

 • واریز به کوینکس
 • به کسانی که یک ارز دیجیتال را به مدت طولانی نگهداری می‌کنند، «هولدر» (Holder) گفته می‌شود. در این نوع ایردراپ به کسانی که تعدادی از سکه‌های یک پروژه را هولد کرده‌اند، تعدادی کوین جدید داده ‌می‌شود. به عنوان مثال بلاکچین‌های اتریوم و ایاس در مواقعی که پروژه جدید بر بستر آن‌ها راه‌اندازی می‌شود، مقداری از توکن‌های آن را بین دارندگان ارز دیجیتال خود تقسیم می‌کنند. هولد معمولا در برابر ترید معنا می‌یابد.

  با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» فیلم آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را تهیه کرده که لینک آن در ادامه آورده شده است.

  توزیع رایگان چیزی که ارزشمند است همواره ما را با این سوال روبه‌رو می‌کند که هدف از انجام این کار چیست. در حالت عادی انسان‌ها بر مبنای منافع شخصی عمل می‌کنند. بنابراین در صورتی حاضر به بخشیدن یک دارایی ارزشمند به دیگران هستند که در قبال آن چیز ارزشمندتری دریافت کنند. بی‌شک شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال هم از این قانون مستثنی نیستند و برگزاری ایردراپ برای آن‌ها با منافع بیشتری همراه است. در این بخش اهداف شرکت‌ها را از برگزاری ایردراپ بررسی می‌کنیم.

  آگاهی بخشی به مردم اصلی‌ترین دلیل برگزاری ایردراپ توسط شرکت‌ها است. در روزهای اولیه شروع «تامین سرمایه جمعی» (Crowdfunding) برای پروژه‌های بلاکچینی، ICOها در مرکز توجه قرار گرفتند. این اتفاق سبب راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید در حوزه ارزهای دیجیتال شد. بیشتر این استارتاپ‌ها هیچ ایده جدیدی نداشتند و با کپی کردن ایده‌های مختلف و ساختن یک سفیدنامه بی‌اعتبار به دنبال کسب سود بودند. همین مساله باعث سرگردانی سرمایه‌گذاران و اشباع بازار شد.

  این اتفاق منجر به زیان عده زیادی در بازار ارزهای دیجیتال شد. تا جایی که دولت چین و سازمان‌های نظارتی آمریکا به مساله عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ورود کردند. این مساله باعث شد پروژه‌های جدید ارز دیجیتال به دنبال یک روش جذاب و قانونی برای ایجاد هیاهو حول پروژه خود باشند.

  راه حل مساله بسیار ساده بود. کافی است بخشی از توکن‌های خود را رایگان بین مردم پخش کنید. دریافت‌کنندگان این توکن‌ها معمولا از قوی‌ترین طرفداران پروژه مذکور هستند و همین امر باعث ایجاد جامعه طرفداری برای پروژه و تبلیغ آن به صورت گسترده‌تر می‌شود. برای استارتاپ‌های حوزه رمزنگاری، ایردراپ بسیار سودمند است چرا که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با خرج بخش کوچکی از توکن‌های شبکه، جامعه طرفداری و سرمایه‌گذاری خود را ایجاد کنند.

  متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال تنها برای ایجاد نرخ بازگشت سرمایه بالا وارد این بازار شده‌اند و هیچ اهمیتی به پایداری بلندمدت پروژه نمی‌دهند. معمولا این افراد در حال جابجایی بین پروژه‌های مختلف و کسب سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاران کوچک هستند. این در حالی است که آن‌ها هیچ تلاشی برای ارائه ارزش واقعی پروتکل نمی‌کنند. این مساله می‌تواند به پروتکل‌ها ضربه شدیدی در بلندمدت وارد کند.

  برای مقابله با این نوع رویکرد، برخی از شرکت‌های رمزنگاری اقدام به توزیع سکه‌های رایگان کردند. این سکه‌ها بین افرادی تقسیم شد که از سیستم آن‌ها استفاده یا به صورت بلندمدتی سکه‌های آن‌ها را هولد می کنند. ایردراپ انحصاری و هولدر دقیقا برای این منظور انجام می‌شود.

  سرمایه‌گذاران پولدار ممکن است با استفاده از ثروت خود، در روزهای ابتدایی یک پروژه، مقدار قابل توجهی از عرضه در گردش آن را خریداری کنند. این مساله باعث می‌شود که قدرت شبکه در دست چندین نفر باشد. در این حالت این شبکه متمرکز خواهد بود. یکی از اشکالات اصلی وارد شده به پروژه‌هایی مانند «دوج کوین» همین مساله است.

  مدیران پروژه برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانند توکن‌های شبکه را میان تعداد زیادی کاربر به رایگان توزیع کنند تا شبکه همچنان غیرمتمرکز باقی بماند. شبکه متمرکز هر لحظه ممکن است در وضعیت سقوط قرار گیرد. خصوصا در فضای بلاکچین که قانونی برای حمایت از افراد آسیب دیده در آن وجود ندارد.

  معمولا بعد از انجام ایردراپ، پروژه‌ها اقدام به برگزاری عرضه اولیه ارز دیجیتال خود در بسترهای مختلف می‌کنند. ایردراپ یک راهکار خلاقانه است که با صرف کمترین هزینه بازاریابی به پروژه‌ کمک می‌کند تا در بازار شناخته شود و برای ادامه مسیر خود سرمایه‌گذار جذب کند. اگر اجرای یک ایردراپ موفق باشد در اینصورت، قیمت توکن آن صعودی خواهد شد چراکه دریافت‌کنندگان توکن که آن را رایگان به دست آورده‌اند، دائم به تبلیغ پروژه خواهند پرداخت.

  در دنیای آنلاین امروز تمامی پارامترهای تعامل یک پروژه را می‌توان به دست آورد. به عنوان مثال ترندهایی که در سایت‌ها به وجود می‌آید یا تعداد اعضای حاضر در صفحات اجتماعی یک پروژه همه قابل اندازه‌گیری هستند. سرمایه‌گذاران بزرگ از این اطلاعات برای تخمین آینده پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین ایردراپ که سبب افزایش در تعاملات پروژه با کاربران می‌شود، می‌تواند باعث جذب سرمایه‌های جدید و افزایش سرمایه شرکت شود. جذب سرمایه در برابر مقدار ارز رایگان اهدا شده معمولا بسیار زیاد است.

  برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی مناسب، نیازمند شناخت جامعه هدف پروژه هستیم. به همین ترتیب، برای شناخت جامعه نیاز است که از کاربران اطلاعات جمع‌آوری کنیم. معمولا کمتر کسی حاضر می‌شود بدون کسب سود اقدام به پر کردن پرسش‌نامه‌ها کند. یکی از اهداف جانبی برگزاری ایردراپ نیز می‌تواند این مساله باشد. کاربران در ازای دریافت توکن، فرم‌های اطلاعاتی را پر می‌کنند. شرکت نیز می‌تواند با استفاده از داده‌های ذخیره شده، کمپین‌های بعدی خود را هدفمند برگزار کند.

  یکی از دغدغه‌های اکثر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال دسترسی به لیست ایردراپ‌ها است. باتوجه به این‌که ایردراپ با مقاصد بازاریابی دیجیتال انجام می شود معمولا خبر آن در فضای مجازی و در بستر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست ‌به دست می‌شود. یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند شما را با بسیاری از ایردراپ‌های در حال انجام آشنا کند.

  علاوه بر این روش، سایت‌های زیادی هستند که به منظور جمع‌آوری لیست ایردراپ‌ها راه‌اندازی شده‌اند. خوبی استفاده از این سایت‌ها در این است که شما می‌توانید اکثر ایردراپ‌ها را به صورت یک‌جا ببینید. علاوه بر این، سایت‌ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم کرده‌اند که این امتیازها می‌تواند برای تشخیص پروژه‌های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه سه وب‌سایت معتبر برای بررسی ایردراپ‌ها را معرفی می‌کنیم.

  سایت «کوین مارکت کپ» یکی از معروف‌ترین سایت‌ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال است. در این سایت می‌توانید اطلاعات زیادی از وضعیت بازار و پروژه‌های مختلف به دست آورید. در قسمت «Calendars» این سایت، با مراجعه به قسمت Free Airdrops می‌توانید لیست آخرین ایردراپ‌ها را مشاهده کنید.

  مشاهده سایت کوین مارکت کپ:‌ «+»

  همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صفحه باز شده دو ستون وجود دارد. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ‌های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ‌های پیش‌رو (Upcoming Airdrops) است. از نوار موجود در بالای سمت راست تصویر نیز می‌توانید انتخاب کنید که فقط یکی از ستون‌ها دیده شود. همچنین ایردراپ‌های انجام شده نیز در این قسمت قابل مشاهده هستند. در ادامه به بررسی نحوه شرکت در یک مورد از ایردراپ‌ها می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  هر ردیف در جدول ایردراپ‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ مربوط به یک پروژه است. اطلاعاتی مانند مقدار سکه عرضه شده برای ایردراپ، تعداد نفراتی که می‌توانند ایردراپ را دریافت کنند و تاریخ شروع و پایان ایردراپ در مقابل پروژه‌ها نوشته شده است. با کلیک بر روی هر کدام از این پروژه‌ها وارد صفحه پروژه می‌شوید.

  در صفحه پروژه اطلاعات مختلف مربوط به بنیاد پروژه در دسترس است. مطالعه بخش‌های مختلف این صفحه می‌تواند دید بهتری نسبت به پروژه به کاربران بدهد. این اطلاعات بخش مهمی از تحلیل بنیادی رمزارزها را شامل می‌شوند. به هرحال، برای شرکت در ایردراپ لزومی به مطالعه این اطلاعات نیست چرا که با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه ما نمی‌شود. کمی اگر صفحه را اسکرول کنید و به قسمت پایین بیایید، با قسمت چگونه در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate) مواجه خواهید شد.

  همانطور که می‌بینید گام‌های مختلف شرکت در ایردراپ در این قسمت نوشته شده است. تعداد این مراحل و فعالیت‌های خواسته شده، در پروژه‌های مختلف متفاوت است. ما به عنوان نمونه مراحل خواسته شده در این پروژه را توضیح می‌دهیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  نمونه انتخاب شده برای بررسی، ارز دیجیتال «PolkaBridge» با نماد PBR است. نحوه دسترسی به مراحل شرکت در قسمت قبل توضیح داده شد. در این قسمت تک‌تک گام‌های مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

  این ایردراپ از 18 تا 25 آگوست 2021 برگزار می‌شود و برندگان آن 28 آگوست مشخص خواهد شد. واریز توکن به کیف پول برندگان، یکم آگوست انجام خواهد شد.

  سایت «ایردراپ آلرت» یکی از وب‌سایت‌های تخصصی معرفی ایردراپ‌ها است. در این وب‌سایت می‌توانید ایردراپ‌های در حوزه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کنید. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده می‌کنید که این ستون‌ها شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های قدیمی و ایردراپ‌های حوزه امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

  مشاهده سایت ایردراپ آلرت: «+»

  با کلیک بر روی گزینه‌ی Airdrops در سایت می‌توانید لیست ایردراپ‌های مناسب را پیدا کنید. در این قسمت گزینه‌های مختلفی شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های آینده، ایردراپ‌های در حال انجام و غیره موجود است. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می‌توانید روی پروژه مربوطه کلیک کنید. در ادامه، مراحل شرکت در یک نمونه از ایردراپ‌های معرفی شده در این سایت را بررسی می‌کنیم.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیک بر روی پروژه مورد نظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز می‌شود. در این مثال ما پروژه «Pandemia Success» با نماد «Success» را مورد بررسی قرا می‌دهیم.

  در تصویر بالا صفحه پروژه مورد نظر را مشاهده می‌کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه‌ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این در مورد تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و همچنین مقدار توکن‌هایی که بین شرکت‌کنندگان توزیع خواهد شد اطلاعاتی آمده است. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سوم سپتامبر 2021 ادامه دارد و از ابتدای همین ماه توزیع توکن‌ها آغاز می‌شود. به شرکت‌کنندگان در این ایردراپ 200 سکه Success و به ازای هر معرفی 20 سکه دیگر تقدیم می‌شود. اگر به قسمت انتهایی صفحه مراجعه کنید با شرایط شرکت در ایردراپ آشنا خواهید شد. در ادامه قوانین مربوط به ایردراپ این پروژه را بررسی می‌کنیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پنج مرحله برای شرکت در این ایردراپ تعیین شده است. در ادامه هر کدام از مراحل را به صورت جزئی بررسی می‌کنیم.

  وب‌سایت «ایردراپس» یکی دیگر از سایت‌های مخصوص جمع‌آوری ایردراپ به شمار می‌آید. این سایت در گروه‌بندی ایردراپ‌ها، بهتر از دیگر سایت‌ها عمل کرده است. ایردراپ‌های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ جایزه و در فهرست‌های جداگانه ارائه شده‌اند. با استفاده از منوی بالای موجود در این سایت می‌توانید ایردراپ‌ مد نظر خود را انتخاب و پروژه‌های موجود در آن حوزه را بررسی کنید.

  علاوه بر این ایردراپ‌های ترند شده‌ بازار با عنوان «Hottest Airdrops» نیز در این سایت ارائه شده‌اند که می‌توانید این ایردراپ‌ها را در اولویت شرکت قرار دهید.

  مشاهده سایت ایردراپس: «+»

  تصویر بالا صفحه اول سایت ایردراپس است. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ‌های اخیرا ایجاد شده، ایردراپ‌های ترند و ایردراپ‌های هولدر هستند. برای دسترسی به سایر ایردراپ‌ها می‌توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده کنید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این سایت می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیلک بر روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده می‌شوید. در این بخش ما ارز دیجیتال «Morpher» با نماد «MPH» را برای بررسی انتخاب می‌کنیم که در صدر لیست ترندها قرار دارد.

  با کلیک بر روی پروژه، تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در این صفحه ابتدا به معرفی پروژه و اطلاعات کلی آن پرداخته شده است. این پروژه در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز «یونی سواپ» قابل معامله است. با شرکت در این ایردراپ هر شخص 100 ارز دیجیتال رایگان MPH و به ازای معرفی هر نفر 50 ارز دیگر دریافت می‌کند. برای تعداد شرکت‌کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است. بنابراین، با انجام مراحل مورد نیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال است. اطلاعات مربوط به مراحل شرکت در ایردراپ نیز در پایین صفحه آمده است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  شرکت در ایردراپ این ارز دیجیتال شامل 12 مرحله است. در این قسمت هر دوازده بخش را بررسی می‌کنیم.

  بیشتر مراحل این پروژه برای جواب دادن به سوال‌های احتمالی شما طراحی شده است. شرکت در ایردراپ در گام ششم به پایان رسیده است.

  در بخش قبل چند پروژه ایردراپ از سایت‌های مختلف بررسی شد. همانطور که مشاهده کردید، برای شرکت در ایردراپ، هر ارزی مراحل مختلف خود را دارد. اما به طور عمومی برای شرکت در ایردراپ‌ها شما نیاز به یک سری ابزارها دارید. در این بخش به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

  تقریبا برای شرکت در تمامی ایردراپ‌ها شما نیاز به ایمیل دارید. این ایمیل علاوه بر استفاده مستقیم برای ارسال کد تایید و اطلاعات پروژه، برای ساخت کیف پول یا حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی نیز مورد نیاز است. ایمیل شما می‌تواند در هر بستری ساخته شده باشد. البته بهتر است از گوگل برای ساخت ایمیل استفاده کنید تا از سایر امکانات آن هم بهره‌مند شوید.

  در اکثر ایردراپ‌ها کاربران ملزم به انجام فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پروژه هستند. بنابراین شما برای شرکت در ایردراپ، حتما باید حساب کاربری شبکه اجتماعی داشته باشید. معمولا شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در برخی از پروژه‌ها شما به اکانت اینستاگرام، لینکدین، ردیت و غیره نیاز خواهید داشت. نیازی به فعال بودن حساب کاربری نیست و تنها ساخت آن برای شرکت در اکثر ایردراپ‌ها کافی است.

  برای این که شرکت‌ها بتوانند رمزارزها را به شما انتقال دهند، حتما باید کیف پول پشتیبان آن ارز دیجیتال را داشته باشید. معمولا چون اکثر پروژه‌ها در بستر اتریوم ایجاد می‌شوند، داشتن کیف پول‌هایی مانند متامسک برای شرکت در ایردراپ کافی است. اگرچه برخی از ایردراپ‌ها کاربران را ملزم به دانلود و نصب کیف پول خود می‌کنند. دقت کنید که حتما آدرس کیف پول خود را در سایت یا بات پروژه درست وارد کنید. آدرس غلط، همه زحمات شما برای شرکت در ایردراپ را هدر می‌دهد.

  در بیشتر مواقع، شرکت در پروژه‌های ایردراپ به دانش بالای زبان و ارز دیجیتال نیاز ندارد. شما به مرور و با شرکت در چند ایردراپ مراحل کار را کامل یاد می‌گیرید. اما برخی از ایردراپ‌ها در مراحل انجام ایردراپ از مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال یا عبارت‌های سخت زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. دانش زبان انگلیسی و همچین آشنایی با مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال و شبکه بلاکچین در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  همه ایردراپ‌ها لزوما با اهداف توضیح داده شده در این مقاله ایجاد نمی‌شوند. برخی افراد از مفهوم ایردراپ برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. بنابراین برای شرکت در ایردراپ حتما باید با دقت عمل کرد. یکی از راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری، شرکت در ایردراپ‌هایی است که توسط سایت‌های معتبر معرفی شده‌اند. نکته مهم دیگری که همیشه باید به آن توجه کنید این است که هر پروژه ایردراپی که شما را ملزم به ارسال وجهی به آن پروژه کند، پروژه کلاهبرداری است. به هیچ وجه در چنین پروژه‌هایی شرکت نکنید.

  برخی از ایردراپ‌ها صرفا برای دریافت اطلاعات شخصی شما انجام می‌شوند. در این حالت شما در ازای دریافت مقدار کمی ارز دیجیتال، آدرس عمومی کیف پول خود را در سیستم وارد می‌کنید. کلاهبردارها با استفاده از کلید عمومی به راحتی می‌تواند دارایی شما در بستر بلاکچین را رصد و بررسی کنند. در صورت داشتن دارایی قابل توجه، آن‌ها می‌توانند طی فرآیندهایی مانند «فیشینگ» (Phishing) کیف پول شما را خالی کنند. حتی ممکن است آدرس حقیقی شما را پیدا و با اعمال خشونت دارایی‌های شما را تصاحب کنند.

  بنابراین یک راه‌حل مناسب این است که شما برای دریافت ایردراپ از کیف پول مجزایی استفاده کنید. با توجه به این که بیشتر پروژه‌ها بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند، به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های «MetaMask» یا «MyEtherWallet» حساب جدید ایجاد کنید.

  نکته آخر و مهم که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ وجه نباید رمز خصوصی کیف پول خود را به کسی بدهید. هر ایردراپی که از شما کلید خصوصی می‌خواهد بدون شک کلاهبرداری و اسکم است.

  از آن‌جایی که روند تغییرات قیمتی نیز مانند بسیاری از پدیده‌ها مبتنی بر دوره‌های زمانی است، می‌توان این روند را با الگوهای مختلف مدل‌سازی کرد. در طی سالیان گذشته تلاش‌های زیادی برای بررسی الگوهای موجود در روند قیمت صورت گرفته است. الگوهای هارمونیک یکی از کاربردی‌ترین نتایج این تلاش‌ها به شمار می‌آید. با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» اقدام به برگزاری دوره 8 ساعت و 19 دقیقه‌ای آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال کرده است.

  این دوره در دوازده جلسه ارائه می‌شود. در این جلسات از مقدماتی تا پیشرفته الگوهای مهم هارمونیک مثل «گارتلی» (Gartley)، «خفاش» (Bat)، «خرچنگ» (Crab) و «پروانه» (Butterfly) مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در انتهای دوره به منظور ارائه عملی مطالب، الگوهای معرفی شده روی نمودار بیت‌کوین بررسی و نتایج آن ارائه شده است.

  ایردراپ یک ابزار بازاریابی در پروژه‌های ارز دیجیتال است که هدف آن ایجاد جو روانی مثبت بر روی پروژه و معرفی آن به تعداد زیادی از کاربران است. افراد با شرکت در ایردراپ، ارز دیجیتال پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفقیت و رشد پروژه‌ها این ارزها به قیمت مناسب به فروش می‌رسند و کاربران از آن بهره می‌برند.

  ایردراپ انواع مختلفی دارد که در هر یک از آن‌ها کاربران خاصی مد نظر هستند. به منظور آگاهی از پروژه‌های ایردراپ، می‌توانید از سایت‌های معتبر استفاده کنید که سه مورد از آن‌ها در این مقاله معرفی شد. در نهایت، باید توجه کنید که هر پروژه ایردراپی قابل اعتماد نیست. بنابراین برای شرکت در هر ایردراپ حتما باید نکات امنیتی گفته شده در مقاله را رعایت کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  مهدی رضائیان (+)

  «مهدی رضائیان» فارغ‌التحصل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اطلاعات مکانی دانشگاه تهران است. فعالیت‌های کاری او در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکال رمزارزها بوده و در حال حاضر، مقالات ارزهای دیجیتال و بلاکچین فرادرس را می‌نویسد.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  سازمان علمی و آموزشی «فرادرس» (Faradars) از قدیمی‌ترین وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین است که توانسته طی بیش از ده سال فعالیت خود بالغ بر ۱۲۰۰۰ ساعت آموزش ویدیویی در قالب فراتر از ۲۰۰۰ عنوان علمی، مهارتی و کاربردی را منتشر کند و به بزرگترین پلتفرم آموزشی ایران مبدل شود.

  فرادرس با پایبندی به شعار «دانش در دسترس همه، همیشه و همه جا» با همکاری بیش از ۱۸۰۰ مدرس برجسته در زمینه‌های علمی گوناگون از جمله آمار و داده‌کاوی، هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، طراحی و گرافیک کامپیوتری، آموزش‌های دانشگاهی و تخصصی، آموزش نرم‌افزارهای گوناگون، دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی، آموزش‌های دانش‌آموزی و نوجوانان، آموزش زبان‌های خارجی، مهندسی برق، الکترونیک و رباتیک، مهندسی کنترل، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی معماری و مهندسی عمران توانسته بستری را فراهم کند تا افراد با شرایط مختلف زمانی، مکانی و جسمانی بتوانند با بهره‌گیری از آموزش‌های با کیفیت، به روز و مهارت‌محور همواره به یادگیری بپردازند. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید.
  مشاهده بیشتر

  هر گونه بهره‌گیری از مطالب مجله فرادرس به معنی پذیرش شرایط استفاده از آن بوده و کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب، تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

  © فرادرس ۱۴۰۰

  «ایردراپ» (AirDrop) به معنی اهداء رایگان ارز دیجیتال به کاربران است. هدف اصلی این فرآیند جلب توجه مخاطبان به پروژه‌های جدید حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید. کاربران با شرکت در ایردراپ، توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفق بودن پروژه، ایردراپ می‌تواند سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان کند. در این مقاله تعریف کاملی از فرآیند و اهداف ایردراپ و همچنین نحوه دریافت ارز دیجیتال رایگان ارائه شده است.

  حتما دیده‌اید که برخی از فروشگاهای مواد غذایی تازه‌تاسیس، به مشتریان جدید خود اقلامی را به رایگان اهدا می‌کنند. این اتفاق در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز رخ می‌دهد. هدف از این کار در واقع جلب نظر مشتری به فروشگاه یا محصول جدید است. مفهوم ایردراپ تقریبا مشابه همین موارد است.

  در ایردراپ ارزهای دیچیتال، پروژه جدید حوزه بلاکچین، بخشی از توکن‌های خود را به رایگان یا در عوض انجام فعالیت‌های ساده‌ای مثل دنبال کردن صفحات اجتماعی پروژه، در اختیار کاربران جدید قرار می‌دهد. این ایده همزمان با گسترش استفاده از عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) در سال 2017 و 2018 مطرح و اجرا شد. خیلی از پروژه‌های جدید ارز دیجیتال از ایردراپ برای ترویج عرضه اولیه خود و افزایش تمایل کاربران به ارزهای دیجیتال استفاده کردند.

  ایردراپ هم برای کاربران و هم برای شرکت‌ها مفید است. کاربران با شرکت در ایردراپ ارزهای دیجیتال یک پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. شرکت‌ها نیز با ایردراپ افراد زیادی را با پروژه خود آشنا می‌کنند که احتمال سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه و تبلیغ زبانی برای پروژه وجود دارد.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شوند. در برخی از این روش‌ها کاربران نیاز به انجام یک سری فعالیت‌های ساده دارند. اما در هیچکدام از این روش‌ها پولی از کاربر دریافت نمی‌شود. روش‌های مختلف انجام ایردراپ به صورت زیر هستند.

  در ادامه به بررسی جزئیانت هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

  «ایردراپ استاندارد» (Standard Airdrop) اولین روش اجرای ایردراپ است. در این روش بدون آن‌که کار خاصی از کاربران خواسته شود توکن‌های پروژه جدید به کیف پول افراد واریز می‌شود.

  «ایردراپ جایزه» (Bounty) مدلی از ایردراپ است که در آن، کاربران در ازای انجام یک سری فعالیت‌های ساده توکن‌های پروژه را دریافت می‌کنند. این فعالیت می‌تواند ریتوویت یکی از پست‌های توییتر پروژه، عضویت در کانال یا گروه تلگرامی آن یا گذاشتن پست در اینستاگرام باشد.

  «ایردراپ انحصاری» (Exclusive) به صورت عمومی برگزار نمی‌شود و مخصوص کسانی است که از قبل در یک پروژه یا وب‌سایت فعالیت داشته‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر سال 2020 «یونی‌سواپ» (َUniswap) 2500 توکن «یونی» به هر یک از کاربران وفادار خود داد. این مقدار یونی در آن زمان 1200 دلار ارزش داشت.

  این ایردراپ با انواع دیگر کمی متفاوت است. «هاردفورک» (‌Hard Fork) به معنی به‌روز‌رسانی ناسازگار در یک شبکه و تقسیم آن به دو پروژه جدید است. وقتی هاردفورک اتفاق می‌افتد، هر یک از دارندگان سکه اصلی شبکه به همان مقدار در شبکه جدید صاحب ارز می‌شوند. مثال بارز این نوع ایردراپ هاردفورک «بیت‌کوین کش» است. دارندگان بیت‌کوین پس از انجام هاردفورک در شبکه بیت‌کوین کش به اندازه دارایی بیت‌کوین خود سکه دریافت کردند.

 • توکن های bep20
 • به کسانی که یک ارز دیجیتال را به مدت طولانی نگهداری می‌کنند، «هولدر» (Holder) گفته می‌شود. در این نوع ایردراپ به کسانی که تعدادی از سکه‌های یک پروژه را هولد کرده‌اند، تعدادی کوین جدید داده ‌می‌شود. به عنوان مثال بلاکچین‌های اتریوم و ایاس در مواقعی که پروژه جدید بر بستر آن‌ها راه‌اندازی می‌شود، مقداری از توکن‌های آن را بین دارندگان ارز دیجیتال خود تقسیم می‌کنند. هولد معمولا در برابر ترید معنا می‌یابد.

  با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» فیلم آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را تهیه کرده که لینک آن در ادامه آورده شده است.

  توزیع رایگان چیزی که ارزشمند است همواره ما را با این سوال روبه‌رو می‌کند که هدف از انجام این کار چیست. در حالت عادی انسان‌ها بر مبنای منافع شخصی عمل می‌کنند. بنابراین در صورتی حاضر به بخشیدن یک دارایی ارزشمند به دیگران هستند که در قبال آن چیز ارزشمندتری دریافت کنند. بی‌شک شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال هم از این قانون مستثنی نیستند و برگزاری ایردراپ برای آن‌ها با منافع بیشتری همراه است. در این بخش اهداف شرکت‌ها را از برگزاری ایردراپ بررسی می‌کنیم.

  آگاهی بخشی به مردم اصلی‌ترین دلیل برگزاری ایردراپ توسط شرکت‌ها است. در روزهای اولیه شروع «تامین سرمایه جمعی» (Crowdfunding) برای پروژه‌های بلاکچینی، ICOها در مرکز توجه قرار گرفتند. این اتفاق سبب راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید در حوزه ارزهای دیجیتال شد. بیشتر این استارتاپ‌ها هیچ ایده جدیدی نداشتند و با کپی کردن ایده‌های مختلف و ساختن یک سفیدنامه بی‌اعتبار به دنبال کسب سود بودند. همین مساله باعث سرگردانی سرمایه‌گذاران و اشباع بازار شد.

  این اتفاق منجر به زیان عده زیادی در بازار ارزهای دیجیتال شد. تا جایی که دولت چین و سازمان‌های نظارتی آمریکا به مساله عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ورود کردند. این مساله باعث شد پروژه‌های جدید ارز دیجیتال به دنبال یک روش جذاب و قانونی برای ایجاد هیاهو حول پروژه خود باشند.

  راه حل مساله بسیار ساده بود. کافی است بخشی از توکن‌های خود را رایگان بین مردم پخش کنید. دریافت‌کنندگان این توکن‌ها معمولا از قوی‌ترین طرفداران پروژه مذکور هستند و همین امر باعث ایجاد جامعه طرفداری برای پروژه و تبلیغ آن به صورت گسترده‌تر می‌شود. برای استارتاپ‌های حوزه رمزنگاری، ایردراپ بسیار سودمند است چرا که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با خرج بخش کوچکی از توکن‌های شبکه، جامعه طرفداری و سرمایه‌گذاری خود را ایجاد کنند.

  متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال تنها برای ایجاد نرخ بازگشت سرمایه بالا وارد این بازار شده‌اند و هیچ اهمیتی به پایداری بلندمدت پروژه نمی‌دهند. معمولا این افراد در حال جابجایی بین پروژه‌های مختلف و کسب سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاران کوچک هستند. این در حالی است که آن‌ها هیچ تلاشی برای ارائه ارزش واقعی پروتکل نمی‌کنند. این مساله می‌تواند به پروتکل‌ها ضربه شدیدی در بلندمدت وارد کند.

  برای مقابله با این نوع رویکرد، برخی از شرکت‌های رمزنگاری اقدام به توزیع سکه‌های رایگان کردند. این سکه‌ها بین افرادی تقسیم شد که از سیستم آن‌ها استفاده یا به صورت بلندمدتی سکه‌های آن‌ها را هولد می کنند. ایردراپ انحصاری و هولدر دقیقا برای این منظور انجام می‌شود.

  سرمایه‌گذاران پولدار ممکن است با استفاده از ثروت خود، در روزهای ابتدایی یک پروژه، مقدار قابل توجهی از عرضه در گردش آن را خریداری کنند. این مساله باعث می‌شود که قدرت شبکه در دست چندین نفر باشد. در این حالت این شبکه متمرکز خواهد بود. یکی از اشکالات اصلی وارد شده به پروژه‌هایی مانند «دوج کوین» همین مساله است.

  مدیران پروژه برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانند توکن‌های شبکه را میان تعداد زیادی کاربر به رایگان توزیع کنند تا شبکه همچنان غیرمتمرکز باقی بماند. شبکه متمرکز هر لحظه ممکن است در وضعیت سقوط قرار گیرد. خصوصا در فضای بلاکچین که قانونی برای حمایت از افراد آسیب دیده در آن وجود ندارد.

  معمولا بعد از انجام ایردراپ، پروژه‌ها اقدام به برگزاری عرضه اولیه ارز دیجیتال خود در بسترهای مختلف می‌کنند. ایردراپ یک راهکار خلاقانه است که با صرف کمترین هزینه بازاریابی به پروژه‌ کمک می‌کند تا در بازار شناخته شود و برای ادامه مسیر خود سرمایه‌گذار جذب کند. اگر اجرای یک ایردراپ موفق باشد در اینصورت، قیمت توکن آن صعودی خواهد شد چراکه دریافت‌کنندگان توکن که آن را رایگان به دست آورده‌اند، دائم به تبلیغ پروژه خواهند پرداخت.

  در دنیای آنلاین امروز تمامی پارامترهای تعامل یک پروژه را می‌توان به دست آورد. به عنوان مثال ترندهایی که در سایت‌ها به وجود می‌آید یا تعداد اعضای حاضر در صفحات اجتماعی یک پروژه همه قابل اندازه‌گیری هستند. سرمایه‌گذاران بزرگ از این اطلاعات برای تخمین آینده پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین ایردراپ که سبب افزایش در تعاملات پروژه با کاربران می‌شود، می‌تواند باعث جذب سرمایه‌های جدید و افزایش سرمایه شرکت شود. جذب سرمایه در برابر مقدار ارز رایگان اهدا شده معمولا بسیار زیاد است.

  برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی مناسب، نیازمند شناخت جامعه هدف پروژه هستیم. به همین ترتیب، برای شناخت جامعه نیاز است که از کاربران اطلاعات جمع‌آوری کنیم. معمولا کمتر کسی حاضر می‌شود بدون کسب سود اقدام به پر کردن پرسش‌نامه‌ها کند. یکی از اهداف جانبی برگزاری ایردراپ نیز می‌تواند این مساله باشد. کاربران در ازای دریافت توکن، فرم‌های اطلاعاتی را پر می‌کنند. شرکت نیز می‌تواند با استفاده از داده‌های ذخیره شده، کمپین‌های بعدی خود را هدفمند برگزار کند.

  یکی از دغدغه‌های اکثر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال دسترسی به لیست ایردراپ‌ها است. باتوجه به این‌که ایردراپ با مقاصد بازاریابی دیجیتال انجام می شود معمولا خبر آن در فضای مجازی و در بستر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست ‌به دست می‌شود. یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند شما را با بسیاری از ایردراپ‌های در حال انجام آشنا کند.

  علاوه بر این روش، سایت‌های زیادی هستند که به منظور جمع‌آوری لیست ایردراپ‌ها راه‌اندازی شده‌اند. خوبی استفاده از این سایت‌ها در این است که شما می‌توانید اکثر ایردراپ‌ها را به صورت یک‌جا ببینید. علاوه بر این، سایت‌ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم کرده‌اند که این امتیازها می‌تواند برای تشخیص پروژه‌های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه سه وب‌سایت معتبر برای بررسی ایردراپ‌ها را معرفی می‌کنیم.

  سایت «کوین مارکت کپ» یکی از معروف‌ترین سایت‌ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال است. در این سایت می‌توانید اطلاعات زیادی از وضعیت بازار و پروژه‌های مختلف به دست آورید. در قسمت «Calendars» این سایت، با مراجعه به قسمت Free Airdrops می‌توانید لیست آخرین ایردراپ‌ها را مشاهده کنید.

  مشاهده سایت کوین مارکت کپ:‌ «+»

  همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صفحه باز شده دو ستون وجود دارد. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ‌های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ‌های پیش‌رو (Upcoming Airdrops) است. از نوار موجود در بالای سمت راست تصویر نیز می‌توانید انتخاب کنید که فقط یکی از ستون‌ها دیده شود. همچنین ایردراپ‌های انجام شده نیز در این قسمت قابل مشاهده هستند. در ادامه به بررسی نحوه شرکت در یک مورد از ایردراپ‌ها می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  هر ردیف در جدول ایردراپ‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ مربوط به یک پروژه است. اطلاعاتی مانند مقدار سکه عرضه شده برای ایردراپ، تعداد نفراتی که می‌توانند ایردراپ را دریافت کنند و تاریخ شروع و پایان ایردراپ در مقابل پروژه‌ها نوشته شده است. با کلیک بر روی هر کدام از این پروژه‌ها وارد صفحه پروژه می‌شوید.

  در صفحه پروژه اطلاعات مختلف مربوط به بنیاد پروژه در دسترس است. مطالعه بخش‌های مختلف این صفحه می‌تواند دید بهتری نسبت به پروژه به کاربران بدهد. این اطلاعات بخش مهمی از تحلیل بنیادی رمزارزها را شامل می‌شوند. به هرحال، برای شرکت در ایردراپ لزومی به مطالعه این اطلاعات نیست چرا که با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه ما نمی‌شود. کمی اگر صفحه را اسکرول کنید و به قسمت پایین بیایید، با قسمت چگونه در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate) مواجه خواهید شد.

  همانطور که می‌بینید گام‌های مختلف شرکت در ایردراپ در این قسمت نوشته شده است. تعداد این مراحل و فعالیت‌های خواسته شده، در پروژه‌های مختلف متفاوت است. ما به عنوان نمونه مراحل خواسته شده در این پروژه را توضیح می‌دهیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  نمونه انتخاب شده برای بررسی، ارز دیجیتال «PolkaBridge» با نماد PBR است. نحوه دسترسی به مراحل شرکت در قسمت قبل توضیح داده شد. در این قسمت تک‌تک گام‌های مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

  این ایردراپ از 18 تا 25 آگوست 2021 برگزار می‌شود و برندگان آن 28 آگوست مشخص خواهد شد. واریز توکن به کیف پول برندگان، یکم آگوست انجام خواهد شد.

  سایت «ایردراپ آلرت» یکی از وب‌سایت‌های تخصصی معرفی ایردراپ‌ها است. در این وب‌سایت می‌توانید ایردراپ‌های در حوزه‌های مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کنید. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده می‌کنید که این ستون‌ها شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های قدیمی و ایردراپ‌های حوزه امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

  مشاهده سایت ایردراپ آلرت: «+»

  با کلیک بر روی گزینه‌ی Airdrops در سایت می‌توانید لیست ایردراپ‌های مناسب را پیدا کنید. در این قسمت گزینه‌های مختلفی شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های آینده، ایردراپ‌های در حال انجام و غیره موجود است. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می‌توانید روی پروژه مربوطه کلیک کنید. در ادامه، مراحل شرکت در یک نمونه از ایردراپ‌های معرفی شده در این سایت را بررسی می‌کنیم.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیک بر روی پروژه مورد نظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز می‌شود. در این مثال ما پروژه «Pandemia Success» با نماد «Success» را مورد بررسی قرا می‌دهیم.

  در تصویر بالا صفحه پروژه مورد نظر را مشاهده می‌کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه‌ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این در مورد تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و همچنین مقدار توکن‌هایی که بین شرکت‌کنندگان توزیع خواهد شد اطلاعاتی آمده است. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سوم سپتامبر 2021 ادامه دارد و از ابتدای همین ماه توزیع توکن‌ها آغاز می‌شود. به شرکت‌کنندگان در این ایردراپ 200 سکه Success و به ازای هر معرفی 20 سکه دیگر تقدیم می‌شود. اگر به قسمت انتهایی صفحه مراجعه کنید با شرایط شرکت در ایردراپ آشنا خواهید شد. در ادامه قوانین مربوط به ایردراپ این پروژه را بررسی می‌کنیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پنج مرحله برای شرکت در این ایردراپ تعیین شده است. در ادامه هر کدام از مراحل را به صورت جزئی بررسی می‌کنیم.

  وب‌سایت «ایردراپس» یکی دیگر از سایت‌های مخصوص جمع‌آوری ایردراپ به شمار می‌آید. این سایت در گروه‌بندی ایردراپ‌ها، بهتر از دیگر سایت‌ها عمل کرده است. ایردراپ‌های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ جایزه و در فهرست‌های جداگانه ارائه شده‌اند. با استفاده از منوی بالای موجود در این سایت می‌توانید ایردراپ‌ مد نظر خود را انتخاب و پروژه‌های موجود در آن حوزه را بررسی کنید.

  علاوه بر این ایردراپ‌های ترند شده‌ بازار با عنوان «Hottest Airdrops» نیز در این سایت ارائه شده‌اند که می‌توانید این ایردراپ‌ها را در اولویت شرکت قرار دهید.

  مشاهده سایت ایردراپس: «+»

  تصویر بالا صفحه اول سایت ایردراپس است. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ‌های اخیرا ایجاد شده، ایردراپ‌های ترند و ایردراپ‌های هولدر هستند. برای دسترسی به سایر ایردراپ‌ها می‌توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده کنید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این سایت می‌پردازیم.

  دریافت ارز دیجیتال رایگان

  با کلیلک بر روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده می‌شوید. در این بخش ما ارز دیجیتال «Morpher» با نماد «MPH» را برای بررسی انتخاب می‌کنیم که در صدر لیست ترندها قرار دارد.

  با کلیک بر روی پروژه، تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در این صفحه ابتدا به معرفی پروژه و اطلاعات کلی آن پرداخته شده است. این پروژه در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز «یونی سواپ» قابل معامله است. با شرکت در این ایردراپ هر شخص 100 ارز دیجیتال رایگان MPH و به ازای معرفی هر نفر 50 ارز دیگر دریافت می‌کند. برای تعداد شرکت‌کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است. بنابراین، با انجام مراحل مورد نیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال است. اطلاعات مربوط به مراحل شرکت در ایردراپ نیز در پایین صفحه آمده است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

  مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

  شرکت در ایردراپ این ارز دیجیتال شامل 12 مرحله است. در این قسمت هر دوازده بخش را بررسی می‌کنیم.

  بیشتر مراحل این پروژه برای جواب دادن به سوال‌های احتمالی شما طراحی شده است. شرکت در ایردراپ در گام ششم به پایان رسیده است.

  در بخش قبل چند پروژه ایردراپ از سایت‌های مختلف بررسی شد. همانطور که مشاهده کردید، برای شرکت در ایردراپ، هر ارزی مراحل مختلف خود را دارد. اما به طور عمومی برای شرکت در ایردراپ‌ها شما نیاز به یک سری ابزارها دارید. در این بخش به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

  تقریبا برای شرکت در تمامی ایردراپ‌ها شما نیاز به ایمیل دارید. این ایمیل علاوه بر استفاده مستقیم برای ارسال کد تایید و اطلاعات پروژه، برای ساخت کیف پول یا حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی نیز مورد نیاز است. ایمیل شما می‌تواند در هر بستری ساخته شده باشد. البته بهتر است از گوگل برای ساخت ایمیل استفاده کنید تا از سایر امکانات آن هم بهره‌مند شوید.

  در اکثر ایردراپ‌ها کاربران ملزم به انجام فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پروژه هستند. بنابراین شما برای شرکت در ایردراپ، حتما باید حساب کاربری شبکه اجتماعی داشته باشید. معمولا شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در برخی از پروژه‌ها شما به اکانت اینستاگرام، لینکدین، ردیت و غیره نیاز خواهید داشت. نیازی به فعال بودن حساب کاربری نیست و تنها ساخت آن برای شرکت در اکثر ایردراپ‌ها کافی است.

  برای این که شرکت‌ها بتوانند رمزارزها را به شما انتقال دهند، حتما باید کیف پول پشتیبان آن ارز دیجیتال را داشته باشید. معمولا چون اکثر پروژه‌ها در بستر اتریوم ایجاد می‌شوند، داشتن کیف پول‌هایی مانند متامسک برای شرکت در ایردراپ کافی است. اگرچه برخی از ایردراپ‌ها کاربران را ملزم به دانلود و نصب کیف پول خود می‌کنند. دقت کنید که حتما آدرس کیف پول خود را در سایت یا بات پروژه درست وارد کنید. آدرس غلط، همه زحمات شما برای شرکت در ایردراپ را هدر می‌دهد.

  در بیشتر مواقع، شرکت در پروژه‌های ایردراپ به دانش بالای زبان و ارز دیجیتال نیاز ندارد. شما به مرور و با شرکت در چند ایردراپ مراحل کار را کامل یاد می‌گیرید. اما برخی از ایردراپ‌ها در مراحل انجام ایردراپ از مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال یا عبارت‌های سخت زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. دانش زبان انگلیسی و همچین آشنایی با مفاهیم پایه‌ای ارزهای دیجیتال و شبکه بلاکچین در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  همه ایردراپ‌ها لزوما با اهداف توضیح داده شده در این مقاله ایجاد نمی‌شوند. برخی افراد از مفهوم ایردراپ برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. بنابراین برای شرکت در ایردراپ حتما باید با دقت عمل کرد. یکی از راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری، شرکت در ایردراپ‌هایی است که توسط سایت‌های معتبر معرفی شده‌اند. نکته مهم دیگری که همیشه باید به آن توجه کنید این است که هر پروژه ایردراپی که شما را ملزم به ارسال وجهی به آن پروژه کند، پروژه کلاهبرداری است. به هیچ وجه در چنین پروژه‌هایی شرکت نکنید.

  برخی از ایردراپ‌ها صرفا برای دریافت اطلاعات شخصی شما انجام می‌شوند. در این حالت شما در ازای دریافت مقدار کمی ارز دیجیتال، آدرس عمومی کیف پول خود را در سیستم وارد می‌کنید. کلاهبردارها با استفاده از کلید عمومی به راحتی می‌تواند دارایی شما در بستر بلاکچین را رصد و بررسی کنند. در صورت داشتن دارایی قابل توجه، آن‌ها می‌توانند طی فرآیندهایی مانند «فیشینگ» (Phishing) کیف پول شما را خالی کنند. حتی ممکن است آدرس حقیقی شما را پیدا و با اعمال خشونت دارایی‌های شما را تصاحب کنند.

  بنابراین یک راه‌حل مناسب این است که شما برای دریافت ایردراپ از کیف پول مجزایی استفاده کنید. با توجه به این که بیشتر پروژه‌ها بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند، به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های «MetaMask» یا «MyEtherWallet» حساب جدید ایجاد کنید.

  نکته آخر و مهم که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ وجه نباید رمز خصوصی کیف پول خود را به کسی بدهید. هر ایردراپی که از شما کلید خصوصی می‌خواهد بدون شک کلاهبرداری و اسکم است.

  از آن‌جایی که روند تغییرات قیمتی نیز مانند بسیاری از پدیده‌ها مبتنی بر دوره‌های زمانی است، می‌توان این روند را با الگوهای مختلف مدل‌سازی کرد. در طی سالیان گذشته تلاش‌های زیادی برای بررسی الگوهای موجود در روند قیمت صورت گرفته است. الگوهای هارمونیک یکی از کاربردی‌ترین نتایج این تلاش‌ها به شمار می‌آید. با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال، «فرادرس» اقدام به برگزاری دوره 8 ساعت و 19 دقیقه‌ای آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال کرده است.

  این دوره در دوازده جلسه ارائه می‌شود. در این جلسات از مقدماتی تا پیشرفته الگوهای مهم هارمونیک مثل «گارتلی» (Gartley)، «خفاش» (Bat)، «خرچنگ» (Crab) و «پروانه» (Butterfly) مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در انتهای دوره به منظور ارائه عملی مطالب، الگوهای معرفی شده روی نمودار بیت‌کوین بررسی و نتایج آن ارائه شده است.

  ایردراپ یک ابزار بازاریابی در پروژه‌های ارز دیجیتال است که هدف آن ایجاد جو روانی مثبت بر روی پروژه و معرفی آن به تعداد زیادی از کاربران است. افراد با شرکت در ایردراپ، ارز دیجیتال پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفقیت و رشد پروژه‌ها این ارزها به قیمت مناسب به فروش می‌رسند و کاربران از آن بهره می‌برند.

  ایردراپ انواع مختلفی دارد که در هر یک از آن‌ها کاربران خاصی مد نظر هستند. به منظور آگاهی از پروژه‌های ایردراپ، می‌توانید از سایت‌های معتبر استفاده کنید که سه مورد از آن‌ها در این مقاله معرفی شد. در نهایت، باید توجه کنید که هر پروژه ایردراپی قابل اعتماد نیست. بنابراین برای شرکت در هر ایردراپ حتما باید نکات امنیتی گفته شده در مقاله را رعایت کنید.

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  مهدی رضائیان (+)

  «مهدی رضائیان» فارغ‌التحصل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اطلاعات مکانی دانشگاه تهران است. فعالیت‌های کاری او در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکال رمزارزها بوده و در حال حاضر، مقالات ارزهای دیجیتال و بلاکچین فرادرس را می‌نویسد.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  سازمان علمی و آموزشی «فرادرس» (Faradars) از قدیمی‌ترین وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین است که توانسته طی بیش از ده سال فعالیت خود بالغ بر ۱۲۰۰۰ ساعت آموزش ویدیویی در قالب فراتر از ۲۰۰۰ عنوان علمی، مهارتی و کاربردی را منتشر کند و به بزرگترین پلتفرم آموزشی ایران مبدل شود.

  فرادرس با پایبندی به شعار «دانش در دسترس همه، همیشه و همه جا» با همکاری بیش از ۱۸۰۰ مدرس برجسته در زمینه‌های علمی گوناگون از جمله آمار و داده‌کاوی، هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، طراحی و گرافیک کامپیوتری، آموزش‌های دانشگاهی و تخصصی، آموزش نرم‌افزارهای گوناگون، دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی، آموزش‌های دانش‌آموزی و نوجوانان، آموزش زبان‌های خارجی، مهندسی برق، الکترونیک و رباتیک، مهندسی کنترل، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی معماری و مهندسی عمران توانسته بستری را فراهم کند تا افراد با شرایط مختلف زمانی، مکانی و جسمانی بتوانند با بهره‌گیری از آموزش‌های با کیفیت، به روز و مهارت‌محور همواره به یادگیری بپردازند. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید.
  مشاهده بیشتر

  هر گونه بهره‌گیری از مطالب مجله فرادرس به معنی پذیرش شرایط استفاده از آن بوده و کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب، تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

  © فرادرس ۱۴۰۰

  مبتدی

  دریافت پول بدون هیچ زحمت و تلاشی همیشه جذاب است. هدیه یا قرعه‌کشی معمولاً رایج‌ترین راه‌هایی است که می‌توان با آن‌ها پول کاغذی به دست آورد. شاید جالب باشد که بدانید در دنیای کریپتوکارنسی هم می‌توان رمزارز رایگان به دست آورد. در دنیای رمز ارزها به دریافت رایگان توکن، ایردراپ می‌گویند. پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله با بررسی ایردراپ و دریافت رمزارز رایگان همراه نوبیتکس باشید.

  سرفصل‌های این آموزش

  لغت Airdrop به معنی پرتاب بسته‌های حمایتی از طریق بالگرد یا هواپیما است. معمولاً از این شیوه برای امدادرسانی یا کمک به مناطق بحرانی استفاده می‌شود. این مفهوم در دنیای رمزارزها نیز وجود دارد. در حقیقت می‌توان با ایردراپ بدون خرید آنلاین ارز دیجیتال، رمزارز به دست آورد.

  فرض کنید که شما یک کیف پول دیجیتالی دارید. با خرید آنلاین اتریوم یا بیت کوین مقداری مشخص رمزارز در این کیف پول نگهداری می‌کنید. یک روز متوجه می‌شوید تعدادی رمزارز جدید و ناشناخته در کیف پول شما وجود دارد. شاید فکر کنید که این رمزارزها اشتباهاً به‌حساب شما واریزشده اما این‌طور نیست. این رمزارزهای جدید، در حقیقت همان ایردراپ هستند. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا یک پلتفرم باید رمزارز رایگان توزیع کند؟

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  هرچقدر آدم ‌های بیشتری یک کالا یا خدمات را بشناسند، امکان استفاده از آن کالا یا خدمات بیشتر می‌شود. در حقیقت در بازاریابی تلاش می‌شود تا صدای شرکت به گوش تعداد بیشتری از مشتریان بالقوه برسد. احتمالاً الآن می‌توانید حدس بزنید که چرا پلتفرم‌ها با ایردراپ رمزارز رایگان توزیع می‌کنند. در حقیقت یک پلتفرم و رمزارز جدید در ابتدای حیاتش برای همه ناشناخته است. برای رشد و توسعه نیاز است تا افراد زیادی این رمزارز را بشناسند. در این میان راهی بهتر از ایردراپ وجود ندارد. توزیع رمزارز رایگان بین تعداد زیادی از افراد، اسم این رمزارز را به گوش خیلی‌ها می‌ رساند.

  از طرف دیگر به‌احتمال‌ قوی افرادی که ایردراپ دریافت کرده‌اند در شبکه‌های اجتماعی درباره این اتفاق صحبت می‌کنند. همه این موارد باعث می‌شود که ایردراپ به هدف خودش برسد. یکی دیگر از مزایا و اهداف ایردراپ را باید کاهش هزینه تبلیغات دانست. در حقیقت در شیوه‌های عادی، افراد یا سازمان‌ها با هزینه سنگین اقدام به تبلیغ می‌کنند اما ایردراپ بسیار کم ‌هزینه است و زودتر می‌تواند نام یک رمزارز را بر سر زبان‌ها بیندازد.

  طبیعتاً وقتی به دنبال خرید بیت کوین، اتریوم یا فروش استلار هستیم می‌دانیم که باید به یک صرافی مراجعه کنیم اما از کجا می‌توانیم رمزارز رایگان دریافت کنیم؟ به عبارت بهتر ایردراپ چگونه بین افراد تقسیم می‌شود؟ برای دریافت ایردراپ باید موارد زیر را رعایت کنیم:

  در ابتدا باید یک کیف پول تهیه کنید. توصیه می‌شود که کیف پول انتخابی از ERC20 پشتیبانی کند. چرا که اکثر توکن ها و رمزارزها بر روی این کیف پول عرضه می‌شود. نکته‌ای در ساخت کیف پول اهمیت دارد، فعال بودن آن است. به عبارت بهتر ایردراپ ها برای جلوگیری از تقلب، فعالیت‌های یک کیف پول را بررسی می‌کنند. در برخی موارد حتی موجودی حساب کیف پول نیز موردبررسی قرار می‌گیرد.

  برای اطلاع از برگزاری ایردراپ ها باید در شبکه‌های اجتماعی، فروم ها و پیام‌ رسان‌هایی مثل تلگرام فعال بود. گروه‌های مرتبط با اخبار یا حواشی دنیای بلاک چین و رمزارزها معمولاً زودتر از برگزاری یک ایردراپ مطلع می‌شوند. از طرف دیگر این گروه‌ها با توجه به پتانسیل خود بهترین مکان برای تبلیغ یک ایردراپ هستند. همچنین در برخی موارد برای دریافت ایردراپ باید فعالیتی خاص انجام داد. برای مثال عضو کانال یک رمزارز شویم یا در شبکه‌های اجتماعی فعالیتی انجام دهیم. به همین منظور داشتن حساب کاربری فعال در شبکه‌های اجتماعی حائز اهمیت است.

  در کنار شبکه‌های اجتماعی بد نیست نگاهی به سایت‌هایی مانند EARN نیز داشته باشید. این سایت معمولاً در برگزاری ایردراپ ها همکاری می‌کند. به همین دلیل می‌توان از اخبار برگزاری یک ایردراپ به‌سادگی مطلع شد.

 • آتی کالا
 • معمولاً در ایردراپ به یک نکته کمتر توجه می‌شود. خطر کلاه‌برداری در ایردراپ بسیار بالاست. به‌هیچ ‌وجه نباید فریب تبلیغات دروغین را بخورید. معمولاً کلاه‌ برداران با وعده ریختن پول به سراغ شما می‌آیند و بخشی از دارایی شما را سرقت می‌کنند. برای جلوگیری از سرقت به موارد زیر توجه کنید.

  اگر شرکت عرضه‌کننده یک رمز ارز قصد برگزاری یک ایردراپ را داشته باشد، حتماً این مورد را از طریق شبکه‌های اجتماعی خود اطلاع‌ رسانی می‌کند. معمولاً اکانت های تقلبی عمر زیادی ندارند و به‌ سادگی و با مراجعه به تاریخ پست‌ها می‌توان متوجه این موضوع شد. از طرف دیگر آدرس دقیق شبکه‌های اجتماعی یک شرکت در سایت آن نیز در دسترس است. به همین دلیل حتماً این موارد با یکدیگر تطبیق دهید.

  به خاطر داشته باشید که ایردراپ ها هیچ‌گاه تقاضای پول نمی‌کنند. به همین دلیل به ایردراپی که برای واریز رمزارز درخواست واریز پول دارد، باید شک کنید. از طرف دیگر هیچ‌گاه و هیچ‌گاه و باز هم تأکید می‌کنیم که هیچ‌گاه کلید خصوصی خود را برای هیچ شخصی ارسال نکنید. موجودی یا تراکنش‌های حساب با کلید عمومی که در دسترس همگان است قابل ‌مشاهده است. در برخی مواد شیادان با این حرف که به دنبال چک کردن موجودی هستند از کاربر تقاضای دسترسی به کلید خصوصی را دارند.

  در این مقاله به بررسی ایردراپ پرداختیم. راه‌های دریافت رمزارز رایگان را بررسی کردیم. در انتهای مقاله اما لازم است یک نکته مهم را با هم مرور کنیم. ایردراپ صرفاً یک شیوه تبلیغاتی است و نمی‌توان برای فعالیت درازمدت در بازار بر روی شرکت در ایردراپ ها حساب باز کرد. در انتهای مقاله پیشنهاد می‌کنیم برای فعالیت حرفه‌ای در بازار رمزارزها به صفحه اصلی نوبیتکس مراجعه کنید. نوبیتکس امکان خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتالی را فراهم کرده است. از امکانات بی‌نظیر نوبیتکس می‌توان به امکان خرید و فروش ۲۴ ساعته، ماشین حساب مبدل ارز دیجیتال، مشاهده آنلاین قیمت‌ها و امنیت بسیار بالا اشاره کنیم. نوبیتکس اولین و تنها صرافی دانش‌بنیان ایرانی است.

  خرید و فروش رمزارز از هرجا

  .Copyright 1400 © All rights Reserved

  فهرست این مقاله

  در گذشته زمانی که جنگ یا بلایای طبیعی پیش می‌آمد، کمک‌های اولیه، غذا، دارو و یا تسلیحات از هواپیما یا هلیکوپتر جعبه‌های کمک خود را با چتر به سمت مردم می‌انداختند. اما در دنیای رمزارزها مفهوم ایردراپ متفاوت است، درواقع وقتی از ایردراپ در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم، منظور نوعی بازاریابی مخصوص ارزهای دیجیتال است. هدف از ایجاد یک ایردراپ سرمایه‌گذاری یا سودآوری نیست.

  برای روشن شدن مفهوم ایردراپ در زمینه‌ی رمزارزها مثالی را برای شما شرح می‌دهیم. فرض کنید شما از طریق دوست، همکار یا یک شبکه‌ی اجتماعی مطلع شده‌اید در ازای انجام یک سری کارهای ساده و البته رایگان مقداری ارز دیجیتال دریافت خواهید کرد.

  اگر این موضوع صحت داشته باشد، چرا نباید این کارها را انجام داد؟ احتمالا هرکسی ترغیب می‌شود با انجام دادن چند کار ساده، به رایگان مقداری ارز دیجیتال به دست آورد.

  دقیقا این همان چیزی است که شخص یا موسسه ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ به دنبال آن می‌گردد، یعنی معرفی خود (می‌تواند کیف‌پول، صرافی، توکن و… باشد) به افراد بیشتر با هزینه‌ی کمتر.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها بیشتر با عنوان معرفی توکن یا کوین شناخته شده هستند، اما واقعیت این است که ایردراپ‌ها برای اهداف دیگر نیز ارائه می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

  عرض اولیه‌ی سکه یا کوین در بازار کریپتوکارنسی با ICO که مخفف عبارت Initial Coin Offering است شناخته می‌شود. ارائه‌دهندگان برای معرفی هرچه بهتر کوینی که قرار است ارائه دهند می‌توانند اقدام به بازاریابی به کمک ایردراپ کنند، به این ترتیب که درصدی از کوین‌ها را به صورت رایگان در میان مردم پخش کنند و در عوض از آنها بخواهند که کارهایی را در قبال کسب این کوین‌ها انجام دهند.

  موسسان صرافی یا کارگزاری‌ها نیز گاهی برای معرفی صرافی تازه تاسیس خود با ترغیب کاربران با اعطای کوین یا اعتبار و مواردی از این دست، کاربران خود را گسترده‌تر می‌کنند.

  از دیگر موارد استفاده‌ی ایردراپ‌ها می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات از طریق فرم‌های نظرسنجی و موارد مشابه اشاره کرد. استفاده از ایردراپ یکی از روش‌ها برای ترغیب کاربران به پر کردن فرم‌ها می‌باشد، امروزه کمتر کسی زمان و حوصله‌ی پر کردن فرم‌ها در سطح اینترنت را دارد.

  البته این کار برای آن شخص یا موسسه‌ی ارائه‌دهنده‌ی فرم‌ها نیز سود خواهد داشت، زیرا آنها توانستند با کمترین هزینه، اطلاعاتی را راجع به کاربران به دست آورند که این اطلاعات می‌تواند به آن‌ها در زمینه‌ی تصمیم‌گیری در کسب و کارشان کمک شایانی کند.

  گاهی شخص یا گروهی اقدام به ایجاد کیف‌پول جدیدی می‌کنند، برای معرفی کیف‌پول خود، ایردراپ‌ها یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها می‌باشند.

 • ارز aave چیست
 • در شبکه‌ی هر ارز دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین توسط برنامه‌نویسان آن ارز دیجیتال نهادینه شده‌اند که تا ابد ثابت هستند، زمانی که به هر دلیلی نیاز به تغییر این قوانین احساس شد، از آنجایی که امکان تغییر مهیا نیست یک انشعاب از آن شبکه ایجاد می‌شود.

  به زبان ساده می‌توان گفت که برنامه‌ی شبکه‌ی رمزارز اصلی با ایجاد تغییراتی، برنامه‌ی رمزارز منشعب شده را تشکیل می‌دهد.

  درواقع آنها برای معرفی محصول جدید خود از ایردراپ کمک می‌گیرند.

  ایردراپ‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی Bounty، Standard و Holder تقسیم کرد.

  ایردراپ‌های Bounty به شما در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت‌ها توکن رایگان می‌دهند.

  ایردراپ‌های Standard در صورت عضویت و ثبت‌نام در یک وبسایت به شما مقداری کوین یا توکن اهدا می‌کنند.

  ایردراپ‌های Holder نیز در صورتی که مقدار معینی از ارزی مثلا بیت‌کوین یا اتریوم  را در ولت خود نگه‌داری کرده باشید، مقداری توکن برای شما ارسال می‌کنند.

  شما برای مشارکت و دریافت ایردراپ‌ها به کیف‌پولی نیاز دارید که سازگار با ERC20 باشد، زیرا اکثر ایردراپ‌هایی که ارائه می‌شوند سازگار با ERC20 هستند.

  نکته‌ی دیگر در رابطه با کیف‌پول مناسب دریافت ایردراپ این است که این کیف‌پول باید فعال باشد، یعنی شما صرفا برای دریافت ایردراپ آن را تهیه و نصب نکرده باشید.

  البته در مواردی که ایردراپ برای معرفی یک کیف‌پول جدید ارئه شده باشد این مشکل برطرف می‌شود.

  اکثر اوقات در میان مراحل عملیات خواسته شده برای دریافت ایردراپ، عضویت در کانال تلگرام و توئیتر به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد غیر از دنبال کردن حساب توئیتر، از شما خواسته می‌شود یک توئیت را ریتوئیت کنید.

  این کار در راستای نیل به هدف اولیه‌ی ارائه دهندگان ایردراپ، یعنی معرفی هرچه بیشتر محصول خود از شما خواسته شده است.

  آدرس ایمیل نیز یکی از مواردی است که گاهی برای دریافت ایردراپ از شما درخواست می‌شود.

  در اولین مرحله، ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید. به عنوان مثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .

  سپس آدرس کیف‌پول از شما درخواست می‌شود. توجه کنید که روند دریافت همه‌ی ایردراپ‌ها یکسان نیست ولی با دریافت چند ایردراپ‌ مختلف هیچ ابهامی برای شما باقی نمی‌ماند.

  پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته ارسال آدرس کیف‌پولتان در صورتی که امکان استفاده از کد ریفرال برای آن ایردراپ فراهم بود می‌توانید از این امکان نیز استفاده کنید.

  به این صورت که پس از انجام فعالیت‌های لازم یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد که در صورتی که شخصی هنگام دریافت ایردراپ آن کد را وارد کند، به شما نیز به عنوان معرف امتیازی تعلق می‌گیرد، چرا که شما در راستای هدف موسسه که قصد معرفی خود را داشته قدمی برداشته‌اید، پس شایسته‌ی پاداش هستید.

  حالا کار تمام است و شما فقط باید منتظر باشید تا کوین‌های شما را به کیف‌پولتان ارسال شوند.

  در نهایت یک صرافی برای نقد کردن کوین و توکن‌های دریافت شده به شما معرفی می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از آن صرافی، کوین‌های خود را به کیف‌پول یا یک صرافی دیگر ارسال کنید.

  اولین وبسایتی که قصد معرفی آن را داریم، ایردراپ الرت به آدرس www.airdropalert.com است.

  با کلیک روی یکی از ایردراپ‌ها اطلاعاتی راجع به آن ایردراپ در اختیار شما قرار می‌گیرد که بهتر است با انجام تحقیقات لازم به صحت و سقم و همچنین ارزش آن ایردراپ درست یابید.

  با اسکرول کردن به پایین صفحه عملیاتی که برای دریافت این ایردراپ از شما خواسته شده مرحله به مرحله آورده شده است.

  عملیاتی که باید برای دریافت ایردراپ انجام دهید معمولا با عنوان Step- by- Step Guid مشخص شده‌اند.

  به عنوان مثال برای دریافت این ایردراپ یعنی Stickers شما باید مراحل زیر را طی کنید:

  در مرحله‌ی اول باید به با کلیک روی Stickers Airdrop به فرم این ایردراپ دسترسی پیدا می‌کنید.

  در گام دوم باید Rainbow 6ix crypto را در توئیتر دنبال کنید، و یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  در این مرحله نیز باید Stickers را در توئیتر دنبال کنید و همانند مرحله‌ی قبل یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  در این مرحله از شما خواسته شده که عضو کانال Rainbow 6ix crypto در تلگرام شوید.

  عضو کانال Stickers در تلگرام شوید.

  در مرحله‌ی آخر از شما خواسته می‌شود که آدرس کیف‌پول Metaverse ETP wallet و دیگر جزئیات مورد نظر را در فرمی که در مرحله‌ی اول باز کرده بودید وارد کنید، تا ایردراپ‌ها در زمان مشخص شده برای شما ارسال شوند.

  وبسایت دوم www.airdrops.io است. بخش LATEST AIRDROPS آخرین ایردراپ‌ها را به نمایش گذاشته است، بخش HOTTEST AIRDROPS نیز داغ‌ترین ایردراپ‌ها و HOLDER AIRDROPS ایردراپ‌هایی که با داشتن مقادیری از کوینی مشخص به ما اختصاص پیدا می‌کنند را مشخص کرده است.

  در این وبسایت نیز همانند نمونه‌ی قبلی با کلیک روی یکی از ایردارپ‌های معرفی شده به صفحه‌ی معرفی آن airdrop هدایت می‌شوید. در این صفحه نیز اطلاعاتی برای شناخت بیشتر ارائه‌دهندگان آن ایردراپ و همچنین عملیات لازم برای دریافت ایردراپ آورده شده است.

  توئیتر یکی از بهترین منابع برای باخبر شدن از ایردراپ‌ها است. شبکه‌ی اجتماعی توئیتر بسیار در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعال است. پس اگر می‌خواهید زود اخبار ایردراپ‌ها به شما برسد بهتر است کلمه‌ی #airdrop را در توئیتر جستجو و دنبال کنید تا این اخبار بدون تاخیر به شما برسد.

  در رابطه با ایردراپ باید به این نکته توجه کنید که قرار نیست همه‌ی ایردراپ‌ها سودساز باشند، اما از آنجایی که به رایگان قابل دریافت هستند، طرفداران خاص خود را دارند.

  هنگامی که یک ایردراپ به شما معرفی می‌شود یا شما از یک وبسایت پیدا می‌کنید، پیش از هرچیز از اعتبار سازندگان و ارائه‌دهندگان آن ایردراپ مطلع شوید. همه‌ی ایردراپ‌ها ارزش زمان گذاشتن را ندارند.

  گاهی پیش می‌آید که از شما خواسته می‌شود برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت کنید، این یکی از نشانه‌های اسکم بودن آن ایردراپ است. به هیچ عنوان برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت نکنید، زیرا ایردراپ‌ها رایگان هستند.

  و مهم‌تر از همه اینکه کلید خصوصی خود را تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ پلتفرمی برای دریافت ایردراپ قرار ندهید. (فراموش نکنید که کلیدهای خصوصی مانند رمز گاوصندوق شما هستند، با در اختیار گذاشتن کلیدهای خصوصی خود درواقع اجازه به دسترسی به دارایی‌هایتان را به آن‌ها می‌دهید.)

  استفاده از ایردراپ‌ها بسیار ساده است، اما برای حضور در بازارهای مالی و به خصوص بازارپرنوسان ارزهای دیجیتال بهتر است یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را سپری کنید. با این کار امکان ضرر کردن شما نیز به شدت کاهش می‌یابد.

  در رابطه با ایردراپ‌ها علی‌رغم ساده بودن مطلب، کلاه‌برداری‌های زیادی در این بخش از بازار وجود داشته و دارد، چراکه افراد با آگاهی کم، به دلیل تشویق‌های هیجان‌انگیز برای شرکت در ایردراپ ممکن است در مسیر کلاه برداران قرار گیرند، پس با آموزش ارز دیجیتال از این کلاه‌برداران در امان باشید.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  عالی بود آفرین وتشکر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله

  در گذشته زمانی که جنگ یا بلایای طبیعی پیش می‌آمد، کمک‌های اولیه، غذا، دارو و یا تسلیحات از هواپیما یا هلیکوپتر جعبه‌های کمک خود را با چتر به سمت مردم می‌انداختند. اما در دنیای رمزارزها مفهوم ایردراپ متفاوت است، درواقع وقتی از ایردراپ در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم، منظور نوعی بازاریابی مخصوص ارزهای دیجیتال است. هدف از ایجاد یک ایردراپ سرمایه‌گذاری یا سودآوری نیست.

  برای روشن شدن مفهوم ایردراپ در زمینه‌ی رمزارزها مثالی را برای شما شرح می‌دهیم. فرض کنید شما از طریق دوست، همکار یا یک شبکه‌ی اجتماعی مطلع شده‌اید در ازای انجام یک سری کارهای ساده و البته رایگان مقداری ارز دیجیتال دریافت خواهید کرد.

  اگر این موضوع صحت داشته باشد، چرا نباید این کارها را انجام داد؟ احتمالا هرکسی ترغیب می‌شود با انجام دادن چند کار ساده، به رایگان مقداری ارز دیجیتال به دست آورد.

  دقیقا این همان چیزی است که شخص یا موسسه ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ به دنبال آن می‌گردد، یعنی معرفی خود (می‌تواند کیف‌پول، صرافی، توکن و… باشد) به افراد بیشتر با هزینه‌ی کمتر.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها بیشتر با عنوان معرفی توکن یا کوین شناخته شده هستند، اما واقعیت این است که ایردراپ‌ها برای اهداف دیگر نیز ارائه می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

  عرض اولیه‌ی سکه یا کوین در بازار کریپتوکارنسی با ICO که مخفف عبارت Initial Coin Offering است شناخته می‌شود. ارائه‌دهندگان برای معرفی هرچه بهتر کوینی که قرار است ارائه دهند می‌توانند اقدام به بازاریابی به کمک ایردراپ کنند، به این ترتیب که درصدی از کوین‌ها را به صورت رایگان در میان مردم پخش کنند و در عوض از آنها بخواهند که کارهایی را در قبال کسب این کوین‌ها انجام دهند.

  موسسان صرافی یا کارگزاری‌ها نیز گاهی برای معرفی صرافی تازه تاسیس خود با ترغیب کاربران با اعطای کوین یا اعتبار و مواردی از این دست، کاربران خود را گسترده‌تر می‌کنند.

  از دیگر موارد استفاده‌ی ایردراپ‌ها می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات از طریق فرم‌های نظرسنجی و موارد مشابه اشاره کرد. استفاده از ایردراپ یکی از روش‌ها برای ترغیب کاربران به پر کردن فرم‌ها می‌باشد، امروزه کمتر کسی زمان و حوصله‌ی پر کردن فرم‌ها در سطح اینترنت را دارد.

  البته این کار برای آن شخص یا موسسه‌ی ارائه‌دهنده‌ی فرم‌ها نیز سود خواهد داشت، زیرا آنها توانستند با کمترین هزینه، اطلاعاتی را راجع به کاربران به دست آورند که این اطلاعات می‌تواند به آن‌ها در زمینه‌ی تصمیم‌گیری در کسب و کارشان کمک شایانی کند.

  گاهی شخص یا گروهی اقدام به ایجاد کیف‌پول جدیدی می‌کنند، برای معرفی کیف‌پول خود، ایردراپ‌ها یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها می‌باشند.

 • تپکو کی باز میشه
 • در شبکه‌ی هر ارز دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین توسط برنامه‌نویسان آن ارز دیجیتال نهادینه شده‌اند که تا ابد ثابت هستند، زمانی که به هر دلیلی نیاز به تغییر این قوانین احساس شد، از آنجایی که امکان تغییر مهیا نیست یک انشعاب از آن شبکه ایجاد می‌شود.

  به زبان ساده می‌توان گفت که برنامه‌ی شبکه‌ی رمزارز اصلی با ایجاد تغییراتی، برنامه‌ی رمزارز منشعب شده را تشکیل می‌دهد.

  درواقع آنها برای معرفی محصول جدید خود از ایردراپ کمک می‌گیرند.

  ایردراپ‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی Bounty، Standard و Holder تقسیم کرد.

  ایردراپ‌های Bounty به شما در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت‌ها توکن رایگان می‌دهند.

  ایردراپ‌های Standard در صورت عضویت و ثبت‌نام در یک وبسایت به شما مقداری کوین یا توکن اهدا می‌کنند.

  ایردراپ‌های Holder نیز در صورتی که مقدار معینی از ارزی مثلا بیت‌کوین یا اتریوم  را در ولت خود نگه‌داری کرده باشید، مقداری توکن برای شما ارسال می‌کنند.

  شما برای مشارکت و دریافت ایردراپ‌ها به کیف‌پولی نیاز دارید که سازگار با ERC20 باشد، زیرا اکثر ایردراپ‌هایی که ارائه می‌شوند سازگار با ERC20 هستند.

  نکته‌ی دیگر در رابطه با کیف‌پول مناسب دریافت ایردراپ این است که این کیف‌پول باید فعال باشد، یعنی شما صرفا برای دریافت ایردراپ آن را تهیه و نصب نکرده باشید.

  البته در مواردی که ایردراپ برای معرفی یک کیف‌پول جدید ارئه شده باشد این مشکل برطرف می‌شود.

  اکثر اوقات در میان مراحل عملیات خواسته شده برای دریافت ایردراپ، عضویت در کانال تلگرام و توئیتر به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد غیر از دنبال کردن حساب توئیتر، از شما خواسته می‌شود یک توئیت را ریتوئیت کنید.

  این کار در راستای نیل به هدف اولیه‌ی ارائه دهندگان ایردراپ، یعنی معرفی هرچه بیشتر محصول خود از شما خواسته شده است.

  آدرس ایمیل نیز یکی از مواردی است که گاهی برای دریافت ایردراپ از شما درخواست می‌شود.

  در اولین مرحله، ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید. به عنوان مثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .

  سپس آدرس کیف‌پول از شما درخواست می‌شود. توجه کنید که روند دریافت همه‌ی ایردراپ‌ها یکسان نیست ولی با دریافت چند ایردراپ‌ مختلف هیچ ابهامی برای شما باقی نمی‌ماند.

  پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته ارسال آدرس کیف‌پولتان در صورتی که امکان استفاده از کد ریفرال برای آن ایردراپ فراهم بود می‌توانید از این امکان نیز استفاده کنید.

  به این صورت که پس از انجام فعالیت‌های لازم یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد که در صورتی که شخصی هنگام دریافت ایردراپ آن کد را وارد کند، به شما نیز به عنوان معرف امتیازی تعلق می‌گیرد، چرا که شما در راستای هدف موسسه که قصد معرفی خود را داشته قدمی برداشته‌اید، پس شایسته‌ی پاداش هستید.

  حالا کار تمام است و شما فقط باید منتظر باشید تا کوین‌های شما را به کیف‌پولتان ارسال شوند.

  در نهایت یک صرافی برای نقد کردن کوین و توکن‌های دریافت شده به شما معرفی می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از آن صرافی، کوین‌های خود را به کیف‌پول یا یک صرافی دیگر ارسال کنید.

  اولین وبسایتی که قصد معرفی آن را داریم، ایردراپ الرت به آدرس www.airdropalert.com است.

  با کلیک روی یکی از ایردراپ‌ها اطلاعاتی راجع به آن ایردراپ در اختیار شما قرار می‌گیرد که بهتر است با انجام تحقیقات لازم به صحت و سقم و همچنین ارزش آن ایردراپ درست یابید.

  با اسکرول کردن به پایین صفحه عملیاتی که برای دریافت این ایردراپ از شما خواسته شده مرحله به مرحله آورده شده است.

  عملیاتی که باید برای دریافت ایردراپ انجام دهید معمولا با عنوان Step- by- Step Guid مشخص شده‌اند.

  به عنوان مثال برای دریافت این ایردراپ یعنی Stickers شما باید مراحل زیر را طی کنید:

  در مرحله‌ی اول باید به با کلیک روی Stickers Airdrop به فرم این ایردراپ دسترسی پیدا می‌کنید.

  در گام دوم باید Rainbow 6ix crypto را در توئیتر دنبال کنید، و یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  در این مرحله نیز باید Stickers را در توئیتر دنبال کنید و همانند مرحله‌ی قبل یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  در این مرحله از شما خواسته شده که عضو کانال Rainbow 6ix crypto در تلگرام شوید.

  عضو کانال Stickers در تلگرام شوید.

  در مرحله‌ی آخر از شما خواسته می‌شود که آدرس کیف‌پول Metaverse ETP wallet و دیگر جزئیات مورد نظر را در فرمی که در مرحله‌ی اول باز کرده بودید وارد کنید، تا ایردراپ‌ها در زمان مشخص شده برای شما ارسال شوند.

  وبسایت دوم www.airdrops.io است. بخش LATEST AIRDROPS آخرین ایردراپ‌ها را به نمایش گذاشته است، بخش HOTTEST AIRDROPS نیز داغ‌ترین ایردراپ‌ها و HOLDER AIRDROPS ایردراپ‌هایی که با داشتن مقادیری از کوینی مشخص به ما اختصاص پیدا می‌کنند را مشخص کرده است.

  در این وبسایت نیز همانند نمونه‌ی قبلی با کلیک روی یکی از ایردارپ‌های معرفی شده به صفحه‌ی معرفی آن airdrop هدایت می‌شوید. در این صفحه نیز اطلاعاتی برای شناخت بیشتر ارائه‌دهندگان آن ایردراپ و همچنین عملیات لازم برای دریافت ایردراپ آورده شده است.

  توئیتر یکی از بهترین منابع برای باخبر شدن از ایردراپ‌ها است. شبکه‌ی اجتماعی توئیتر بسیار در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعال است. پس اگر می‌خواهید زود اخبار ایردراپ‌ها به شما برسد بهتر است کلمه‌ی #airdrop را در توئیتر جستجو و دنبال کنید تا این اخبار بدون تاخیر به شما برسد.

  در رابطه با ایردراپ باید به این نکته توجه کنید که قرار نیست همه‌ی ایردراپ‌ها سودساز باشند، اما از آنجایی که به رایگان قابل دریافت هستند، طرفداران خاص خود را دارند.

  هنگامی که یک ایردراپ به شما معرفی می‌شود یا شما از یک وبسایت پیدا می‌کنید، پیش از هرچیز از اعتبار سازندگان و ارائه‌دهندگان آن ایردراپ مطلع شوید. همه‌ی ایردراپ‌ها ارزش زمان گذاشتن را ندارند.

  گاهی پیش می‌آید که از شما خواسته می‌شود برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت کنید، این یکی از نشانه‌های اسکم بودن آن ایردراپ است. به هیچ عنوان برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت نکنید، زیرا ایردراپ‌ها رایگان هستند.

  و مهم‌تر از همه اینکه کلید خصوصی خود را تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ پلتفرمی برای دریافت ایردراپ قرار ندهید. (فراموش نکنید که کلیدهای خصوصی مانند رمز گاوصندوق شما هستند، با در اختیار گذاشتن کلیدهای خصوصی خود درواقع اجازه به دسترسی به دارایی‌هایتان را به آن‌ها می‌دهید.)

  استفاده از ایردراپ‌ها بسیار ساده است، اما برای حضور در بازارهای مالی و به خصوص بازارپرنوسان ارزهای دیجیتال بهتر است یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را سپری کنید. با این کار امکان ضرر کردن شما نیز به شدت کاهش می‌یابد.

  در رابطه با ایردراپ‌ها علی‌رغم ساده بودن مطلب، کلاه‌برداری‌های زیادی در این بخش از بازار وجود داشته و دارد، چراکه افراد با آگاهی کم، به دلیل تشویق‌های هیجان‌انگیز برای شرکت در ایردراپ ممکن است در مسیر کلاه برداران قرار گیرند، پس با آموزش ارز دیجیتال از این کلاه‌برداران در امان باشید.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  عالی بود آفرین وتشکر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله

  در گذشته زمانی که جنگ یا بلایای طبیعی پیش می‌آمد، کمک‌های اولیه، غذا، دارو و یا تسلیحات از هواپیما یا هلیکوپتر جعبه‌های کمک خود را با چتر به سمت مردم می‌انداختند. اما در دنیای رمزارزها مفهوم ایردراپ متفاوت است، درواقع وقتی از ایردراپ در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم، منظور نوعی بازاریابی مخصوص ارزهای دیجیتال است. هدف از ایجاد یک ایردراپ سرمایه‌گذاری یا سودآوری نیست.

  برای روشن شدن مفهوم ایردراپ در زمینه‌ی رمزارزها مثالی را برای شما شرح می‌دهیم. فرض کنید شما از طریق دوست، همکار یا یک شبکه‌ی اجتماعی مطلع شده‌اید در ازای انجام یک سری کارهای ساده و البته رایگان مقداری ارز دیجیتال دریافت خواهید کرد.

  اگر این موضوع صحت داشته باشد، چرا نباید این کارها را انجام داد؟ احتمالا هرکسی ترغیب می‌شود با انجام دادن چند کار ساده، به رایگان مقداری ارز دیجیتال به دست آورد.

  دقیقا این همان چیزی است که شخص یا موسسه ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ به دنبال آن می‌گردد، یعنی معرفی خود (می‌تواند کیف‌پول، صرافی، توکن و… باشد) به افراد بیشتر با هزینه‌ی کمتر.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها بیشتر با عنوان معرفی توکن یا کوین شناخته شده هستند، اما واقعیت این است که ایردراپ‌ها برای اهداف دیگر نیز ارائه می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

  عرض اولیه‌ی سکه یا کوین در بازار کریپتوکارنسی با ICO که مخفف عبارت Initial Coin Offering است شناخته می‌شود. ارائه‌دهندگان برای معرفی هرچه بهتر کوینی که قرار است ارائه دهند می‌توانند اقدام به بازاریابی به کمک ایردراپ کنند، به این ترتیب که درصدی از کوین‌ها را به صورت رایگان در میان مردم پخش کنند و در عوض از آنها بخواهند که کارهایی را در قبال کسب این کوین‌ها انجام دهند.

  موسسان صرافی یا کارگزاری‌ها نیز گاهی برای معرفی صرافی تازه تاسیس خود با ترغیب کاربران با اعطای کوین یا اعتبار و مواردی از این دست، کاربران خود را گسترده‌تر می‌کنند.

  از دیگر موارد استفاده‌ی ایردراپ‌ها می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات از طریق فرم‌های نظرسنجی و موارد مشابه اشاره کرد. استفاده از ایردراپ یکی از روش‌ها برای ترغیب کاربران به پر کردن فرم‌ها می‌باشد، امروزه کمتر کسی زمان و حوصله‌ی پر کردن فرم‌ها در سطح اینترنت را دارد.

  البته این کار برای آن شخص یا موسسه‌ی ارائه‌دهنده‌ی فرم‌ها نیز سود خواهد داشت، زیرا آنها توانستند با کمترین هزینه، اطلاعاتی را راجع به کاربران به دست آورند که این اطلاعات می‌تواند به آن‌ها در زمینه‌ی تصمیم‌گیری در کسب و کارشان کمک شایانی کند.

  گاهی شخص یا گروهی اقدام به ایجاد کیف‌پول جدیدی می‌کنند، برای معرفی کیف‌پول خود، ایردراپ‌ها یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها می‌باشند.

 • معاملات مارجین چیست
 • در شبکه‌ی هر ارز دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین توسط برنامه‌نویسان آن ارز دیجیتال نهادینه شده‌اند که تا ابد ثابت هستند، زمانی که به هر دلیلی نیاز به تغییر این قوانین احساس شد، از آنجایی که امکان تغییر مهیا نیست یک انشعاب از آن شبکه ایجاد می‌شود.

  به زبان ساده می‌توان گفت که برنامه‌ی شبکه‌ی رمزارز اصلی با ایجاد تغییراتی، برنامه‌ی رمزارز منشعب شده را تشکیل می‌دهد.

  درواقع آنها برای معرفی محصول جدید خود از ایردراپ کمک می‌گیرند.

  ایردراپ‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی Bounty، Standard و Holder تقسیم کرد.

  ایردراپ‌های Bounty به شما در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت‌ها توکن رایگان می‌دهند.

  ایردراپ‌های Standard در صورت عضویت و ثبت‌نام در یک وبسایت به شما مقداری کوین یا توکن اهدا می‌کنند.

  ایردراپ‌های Holder نیز در صورتی که مقدار معینی از ارزی مثلا بیت‌کوین یا اتریوم  را در ولت خود نگه‌داری کرده باشید، مقداری توکن برای شما ارسال می‌کنند.

  شما برای مشارکت و دریافت ایردراپ‌ها به کیف‌پولی نیاز دارید که سازگار با ERC20 باشد، زیرا اکثر ایردراپ‌هایی که ارائه می‌شوند سازگار با ERC20 هستند.

  نکته‌ی دیگر در رابطه با کیف‌پول مناسب دریافت ایردراپ این است که این کیف‌پول باید فعال باشد، یعنی شما صرفا برای دریافت ایردراپ آن را تهیه و نصب نکرده باشید.

  البته در مواردی که ایردراپ برای معرفی یک کیف‌پول جدید ارئه شده باشد این مشکل برطرف می‌شود.

  اکثر اوقات در میان مراحل عملیات خواسته شده برای دریافت ایردراپ، عضویت در کانال تلگرام و توئیتر به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد غیر از دنبال کردن حساب توئیتر، از شما خواسته می‌شود یک توئیت را ریتوئیت کنید.

  این کار در راستای نیل به هدف اولیه‌ی ارائه دهندگان ایردراپ، یعنی معرفی هرچه بیشتر محصول خود از شما خواسته شده است.

  آدرس ایمیل نیز یکی از مواردی است که گاهی برای دریافت ایردراپ از شما درخواست می‌شود.

  در اولین مرحله، ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید. به عنوان مثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .

  سپس آدرس کیف‌پول از شما درخواست می‌شود. توجه کنید که روند دریافت همه‌ی ایردراپ‌ها یکسان نیست ولی با دریافت چند ایردراپ‌ مختلف هیچ ابهامی برای شما باقی نمی‌ماند.

  پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته ارسال آدرس کیف‌پولتان در صورتی که امکان استفاده از کد ریفرال برای آن ایردراپ فراهم بود می‌توانید از این امکان نیز استفاده کنید.

  به این صورت که پس از انجام فعالیت‌های لازم یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد که در صورتی که شخصی هنگام دریافت ایردراپ آن کد را وارد کند، به شما نیز به عنوان معرف امتیازی تعلق می‌گیرد، چرا که شما در راستای هدف موسسه که قصد معرفی خود را داشته قدمی برداشته‌اید، پس شایسته‌ی پاداش هستید.

  حالا کار تمام است و شما فقط باید منتظر باشید تا کوین‌های شما را به کیف‌پولتان ارسال شوند.

  در نهایت یک صرافی برای نقد کردن کوین و توکن‌های دریافت شده به شما معرفی می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از آن صرافی، کوین‌های خود را به کیف‌پول یا یک صرافی دیگر ارسال کنید.

  اولین وبسایتی که قصد معرفی آن را داریم، ایردراپ الرت به آدرس www.airdropalert.com است.

  با کلیک روی یکی از ایردراپ‌ها اطلاعاتی راجع به آن ایردراپ در اختیار شما قرار می‌گیرد که بهتر است با انجام تحقیقات لازم به صحت و سقم و همچنین ارزش آن ایردراپ درست یابید.

  با اسکرول کردن به پایین صفحه عملیاتی که برای دریافت این ایردراپ از شما خواسته شده مرحله به مرحله آورده شده است.

  عملیاتی که باید برای دریافت ایردراپ انجام دهید معمولا با عنوان Step- by- Step Guid مشخص شده‌اند.

  به عنوان مثال برای دریافت این ایردراپ یعنی Stickers شما باید مراحل زیر را طی کنید:

  در مرحله‌ی اول باید به با کلیک روی Stickers Airdrop به فرم این ایردراپ دسترسی پیدا می‌کنید.

  در گام دوم باید Rainbow 6ix crypto را در توئیتر دنبال کنید، و یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  در این مرحله نیز باید Stickers را در توئیتر دنبال کنید و همانند مرحله‌ی قبل یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  در این مرحله از شما خواسته شده که عضو کانال Rainbow 6ix crypto در تلگرام شوید.

  عضو کانال Stickers در تلگرام شوید.

  در مرحله‌ی آخر از شما خواسته می‌شود که آدرس کیف‌پول Metaverse ETP wallet و دیگر جزئیات مورد نظر را در فرمی که در مرحله‌ی اول باز کرده بودید وارد کنید، تا ایردراپ‌ها در زمان مشخص شده برای شما ارسال شوند.

  وبسایت دوم www.airdrops.io است. بخش LATEST AIRDROPS آخرین ایردراپ‌ها را به نمایش گذاشته است، بخش HOTTEST AIRDROPS نیز داغ‌ترین ایردراپ‌ها و HOLDER AIRDROPS ایردراپ‌هایی که با داشتن مقادیری از کوینی مشخص به ما اختصاص پیدا می‌کنند را مشخص کرده است.

  در این وبسایت نیز همانند نمونه‌ی قبلی با کلیک روی یکی از ایردارپ‌های معرفی شده به صفحه‌ی معرفی آن airdrop هدایت می‌شوید. در این صفحه نیز اطلاعاتی برای شناخت بیشتر ارائه‌دهندگان آن ایردراپ و همچنین عملیات لازم برای دریافت ایردراپ آورده شده است.

  توئیتر یکی از بهترین منابع برای باخبر شدن از ایردراپ‌ها است. شبکه‌ی اجتماعی توئیتر بسیار در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعال است. پس اگر می‌خواهید زود اخبار ایردراپ‌ها به شما برسد بهتر است کلمه‌ی #airdrop را در توئیتر جستجو و دنبال کنید تا این اخبار بدون تاخیر به شما برسد.

  در رابطه با ایردراپ باید به این نکته توجه کنید که قرار نیست همه‌ی ایردراپ‌ها سودساز باشند، اما از آنجایی که به رایگان قابل دریافت هستند، طرفداران خاص خود را دارند.

  هنگامی که یک ایردراپ به شما معرفی می‌شود یا شما از یک وبسایت پیدا می‌کنید، پیش از هرچیز از اعتبار سازندگان و ارائه‌دهندگان آن ایردراپ مطلع شوید. همه‌ی ایردراپ‌ها ارزش زمان گذاشتن را ندارند.

  گاهی پیش می‌آید که از شما خواسته می‌شود برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت کنید، این یکی از نشانه‌های اسکم بودن آن ایردراپ است. به هیچ عنوان برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت نکنید، زیرا ایردراپ‌ها رایگان هستند.

  و مهم‌تر از همه اینکه کلید خصوصی خود را تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ پلتفرمی برای دریافت ایردراپ قرار ندهید. (فراموش نکنید که کلیدهای خصوصی مانند رمز گاوصندوق شما هستند، با در اختیار گذاشتن کلیدهای خصوصی خود درواقع اجازه به دسترسی به دارایی‌هایتان را به آن‌ها می‌دهید.)

  استفاده از ایردراپ‌ها بسیار ساده است، اما برای حضور در بازارهای مالی و به خصوص بازارپرنوسان ارزهای دیجیتال بهتر است یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را سپری کنید. با این کار امکان ضرر کردن شما نیز به شدت کاهش می‌یابد.

  در رابطه با ایردراپ‌ها علی‌رغم ساده بودن مطلب، کلاه‌برداری‌های زیادی در این بخش از بازار وجود داشته و دارد، چراکه افراد با آگاهی کم، به دلیل تشویق‌های هیجان‌انگیز برای شرکت در ایردراپ ممکن است در مسیر کلاه برداران قرار گیرند، پس با آموزش ارز دیجیتال از این کلاه‌برداران در امان باشید.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  عالی بود آفرین وتشکر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله

  در گذشته زمانی که جنگ یا بلایای طبیعی پیش می‌آمد، کمک‌های اولیه، غذا، دارو و یا تسلیحات از هواپیما یا هلیکوپتر جعبه‌های کمک خود را با چتر به سمت مردم می‌انداختند. اما در دنیای رمزارزها مفهوم ایردراپ متفاوت است، درواقع وقتی از ایردراپ در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم، منظور نوعی بازاریابی مخصوص ارزهای دیجیتال است. هدف از ایجاد یک ایردراپ سرمایه‌گذاری یا سودآوری نیست.

  برای روشن شدن مفهوم ایردراپ در زمینه‌ی رمزارزها مثالی را برای شما شرح می‌دهیم. فرض کنید شما از طریق دوست، همکار یا یک شبکه‌ی اجتماعی مطلع شده‌اید در ازای انجام یک سری کارهای ساده و البته رایگان مقداری ارز دیجیتال دریافت خواهید کرد.

  اگر این موضوع صحت داشته باشد، چرا نباید این کارها را انجام داد؟ احتمالا هرکسی ترغیب می‌شود با انجام دادن چند کار ساده، به رایگان مقداری ارز دیجیتال به دست آورد.

  دقیقا این همان چیزی است که شخص یا موسسه ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ به دنبال آن می‌گردد، یعنی معرفی خود (می‌تواند کیف‌پول، صرافی، توکن و… باشد) به افراد بیشتر با هزینه‌ی کمتر.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها بیشتر با عنوان معرفی توکن یا کوین شناخته شده هستند، اما واقعیت این است که ایردراپ‌ها برای اهداف دیگر نیز ارائه می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

  عرض اولیه‌ی سکه یا کوین در بازار کریپتوکارنسی با ICO که مخفف عبارت Initial Coin Offering است شناخته می‌شود. ارائه‌دهندگان برای معرفی هرچه بهتر کوینی که قرار است ارائه دهند می‌توانند اقدام به بازاریابی به کمک ایردراپ کنند، به این ترتیب که درصدی از کوین‌ها را به صورت رایگان در میان مردم پخش کنند و در عوض از آنها بخواهند که کارهایی را در قبال کسب این کوین‌ها انجام دهند.

  موسسان صرافی یا کارگزاری‌ها نیز گاهی برای معرفی صرافی تازه تاسیس خود با ترغیب کاربران با اعطای کوین یا اعتبار و مواردی از این دست، کاربران خود را گسترده‌تر می‌کنند.

  از دیگر موارد استفاده‌ی ایردراپ‌ها می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات از طریق فرم‌های نظرسنجی و موارد مشابه اشاره کرد. استفاده از ایردراپ یکی از روش‌ها برای ترغیب کاربران به پر کردن فرم‌ها می‌باشد، امروزه کمتر کسی زمان و حوصله‌ی پر کردن فرم‌ها در سطح اینترنت را دارد.

  البته این کار برای آن شخص یا موسسه‌ی ارائه‌دهنده‌ی فرم‌ها نیز سود خواهد داشت، زیرا آنها توانستند با کمترین هزینه، اطلاعاتی را راجع به کاربران به دست آورند که این اطلاعات می‌تواند به آن‌ها در زمینه‌ی تصمیم‌گیری در کسب و کارشان کمک شایانی کند.

  گاهی شخص یا گروهی اقدام به ایجاد کیف‌پول جدیدی می‌کنند، برای معرفی کیف‌پول خود، ایردراپ‌ها یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها می‌باشند.

 • صرافی انلاین بیت کوین
 • در شبکه‌ی هر ارز دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین توسط برنامه‌نویسان آن ارز دیجیتال نهادینه شده‌اند که تا ابد ثابت هستند، زمانی که به هر دلیلی نیاز به تغییر این قوانین احساس شد، از آنجایی که امکان تغییر مهیا نیست یک انشعاب از آن شبکه ایجاد می‌شود.

  به زبان ساده می‌توان گفت که برنامه‌ی شبکه‌ی رمزارز اصلی با ایجاد تغییراتی، برنامه‌ی رمزارز منشعب شده را تشکیل می‌دهد.

  درواقع آنها برای معرفی محصول جدید خود از ایردراپ کمک می‌گیرند.

  ایردراپ‌ها را می‌توان به سه دسته‌ی Bounty، Standard و Holder تقسیم کرد.

  ایردراپ‌های Bounty به شما در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت‌ها توکن رایگان می‌دهند.

  ایردراپ‌های Standard در صورت عضویت و ثبت‌نام در یک وبسایت به شما مقداری کوین یا توکن اهدا می‌کنند.

  ایردراپ‌های Holder نیز در صورتی که مقدار معینی از ارزی مثلا بیت‌کوین یا اتریوم  را در ولت خود نگه‌داری کرده باشید، مقداری توکن برای شما ارسال می‌کنند.

  شما برای مشارکت و دریافت ایردراپ‌ها به کیف‌پولی نیاز دارید که سازگار با ERC20 باشد، زیرا اکثر ایردراپ‌هایی که ارائه می‌شوند سازگار با ERC20 هستند.

  نکته‌ی دیگر در رابطه با کیف‌پول مناسب دریافت ایردراپ این است که این کیف‌پول باید فعال باشد، یعنی شما صرفا برای دریافت ایردراپ آن را تهیه و نصب نکرده باشید.

  البته در مواردی که ایردراپ برای معرفی یک کیف‌پول جدید ارئه شده باشد این مشکل برطرف می‌شود.

  اکثر اوقات در میان مراحل عملیات خواسته شده برای دریافت ایردراپ، عضویت در کانال تلگرام و توئیتر به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد غیر از دنبال کردن حساب توئیتر، از شما خواسته می‌شود یک توئیت را ریتوئیت کنید.

  این کار در راستای نیل به هدف اولیه‌ی ارائه دهندگان ایردراپ، یعنی معرفی هرچه بیشتر محصول خود از شما خواسته شده است.

  آدرس ایمیل نیز یکی از مواردی است که گاهی برای دریافت ایردراپ از شما درخواست می‌شود.

  در اولین مرحله، ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید. به عنوان مثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .

  سپس آدرس کیف‌پول از شما درخواست می‌شود. توجه کنید که روند دریافت همه‌ی ایردراپ‌ها یکسان نیست ولی با دریافت چند ایردراپ‌ مختلف هیچ ابهامی برای شما باقی نمی‌ماند.

  پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته ارسال آدرس کیف‌پولتان در صورتی که امکان استفاده از کد ریفرال برای آن ایردراپ فراهم بود می‌توانید از این امکان نیز استفاده کنید.

  به این صورت که پس از انجام فعالیت‌های لازم یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد که در صورتی که شخصی هنگام دریافت ایردراپ آن کد را وارد کند، به شما نیز به عنوان معرف امتیازی تعلق می‌گیرد، چرا که شما در راستای هدف موسسه که قصد معرفی خود را داشته قدمی برداشته‌اید، پس شایسته‌ی پاداش هستید.

  حالا کار تمام است و شما فقط باید منتظر باشید تا کوین‌های شما را به کیف‌پولتان ارسال شوند.

  در نهایت یک صرافی برای نقد کردن کوین و توکن‌های دریافت شده به شما معرفی می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از آن صرافی، کوین‌های خود را به کیف‌پول یا یک صرافی دیگر ارسال کنید.

  اولین وبسایتی که قصد معرفی آن را داریم، ایردراپ الرت به آدرس www.airdropalert.com است.

  با کلیک روی یکی از ایردراپ‌ها اطلاعاتی راجع به آن ایردراپ در اختیار شما قرار می‌گیرد که بهتر است با انجام تحقیقات لازم به صحت و سقم و همچنین ارزش آن ایردراپ درست یابید.

  با اسکرول کردن به پایین صفحه عملیاتی که برای دریافت این ایردراپ از شما خواسته شده مرحله به مرحله آورده شده است.

  عملیاتی که باید برای دریافت ایردراپ انجام دهید معمولا با عنوان Step- by- Step Guid مشخص شده‌اند.

  به عنوان مثال برای دریافت این ایردراپ یعنی Stickers شما باید مراحل زیر را طی کنید:

  در مرحله‌ی اول باید به با کلیک روی Stickers Airdrop به فرم این ایردراپ دسترسی پیدا می‌کنید.

  در گام دوم باید Rainbow 6ix crypto را در توئیتر دنبال کنید، و یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  در این مرحله نیز باید Stickers را در توئیتر دنبال کنید و همانند مرحله‌ی قبل یکی از توئیت‌ها را ریتوئیت کرده و برای آن یک کامنت بگذارید.

  در این مرحله از شما خواسته شده که عضو کانال Rainbow 6ix crypto در تلگرام شوید.

  عضو کانال Stickers در تلگرام شوید.

  در مرحله‌ی آخر از شما خواسته می‌شود که آدرس کیف‌پول Metaverse ETP wallet و دیگر جزئیات مورد نظر را در فرمی که در مرحله‌ی اول باز کرده بودید وارد کنید، تا ایردراپ‌ها در زمان مشخص شده برای شما ارسال شوند.

  وبسایت دوم www.airdrops.io است. بخش LATEST AIRDROPS آخرین ایردراپ‌ها را به نمایش گذاشته است، بخش HOTTEST AIRDROPS نیز داغ‌ترین ایردراپ‌ها و HOLDER AIRDROPS ایردراپ‌هایی که با داشتن مقادیری از کوینی مشخص به ما اختصاص پیدا می‌کنند را مشخص کرده است.

  در این وبسایت نیز همانند نمونه‌ی قبلی با کلیک روی یکی از ایردارپ‌های معرفی شده به صفحه‌ی معرفی آن airdrop هدایت می‌شوید. در این صفحه نیز اطلاعاتی برای شناخت بیشتر ارائه‌دهندگان آن ایردراپ و همچنین عملیات لازم برای دریافت ایردراپ آورده شده است.

  توئیتر یکی از بهترین منابع برای باخبر شدن از ایردراپ‌ها است. شبکه‌ی اجتماعی توئیتر بسیار در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعال است. پس اگر می‌خواهید زود اخبار ایردراپ‌ها به شما برسد بهتر است کلمه‌ی #airdrop را در توئیتر جستجو و دنبال کنید تا این اخبار بدون تاخیر به شما برسد.

  در رابطه با ایردراپ باید به این نکته توجه کنید که قرار نیست همه‌ی ایردراپ‌ها سودساز باشند، اما از آنجایی که به رایگان قابل دریافت هستند، طرفداران خاص خود را دارند.

  هنگامی که یک ایردراپ به شما معرفی می‌شود یا شما از یک وبسایت پیدا می‌کنید، پیش از هرچیز از اعتبار سازندگان و ارائه‌دهندگان آن ایردراپ مطلع شوید. همه‌ی ایردراپ‌ها ارزش زمان گذاشتن را ندارند.

  گاهی پیش می‌آید که از شما خواسته می‌شود برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت کنید، این یکی از نشانه‌های اسکم بودن آن ایردراپ است. به هیچ عنوان برای دریافت ایردراپ مبلغی را پرداخت نکنید، زیرا ایردراپ‌ها رایگان هستند.

  و مهم‌تر از همه اینکه کلید خصوصی خود را تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ پلتفرمی برای دریافت ایردراپ قرار ندهید. (فراموش نکنید که کلیدهای خصوصی مانند رمز گاوصندوق شما هستند، با در اختیار گذاشتن کلیدهای خصوصی خود درواقع اجازه به دسترسی به دارایی‌هایتان را به آن‌ها می‌دهید.)

  استفاده از ایردراپ‌ها بسیار ساده است، اما برای حضور در بازارهای مالی و به خصوص بازارپرنوسان ارزهای دیجیتال بهتر است یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال را سپری کنید. با این کار امکان ضرر کردن شما نیز به شدت کاهش می‌یابد.

  در رابطه با ایردراپ‌ها علی‌رغم ساده بودن مطلب، کلاه‌برداری‌های زیادی در این بخش از بازار وجود داشته و دارد، چراکه افراد با آگاهی کم، به دلیل تشویق‌های هیجان‌انگیز برای شرکت در ایردراپ ممکن است در مسیر کلاه برداران قرار گیرند، پس با آموزش ارز دیجیتال از این کلاه‌برداران در امان باشید.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  عالی بود آفرین وتشکر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  021-44258068شنبه تا چهارشنبه: 9 صبح – 5 بعد از ظهرپنجشنبه: 9 صبح – 2 بعد از ظهر

  Copyright © 2019 hoseinifinance.com All rights reserved

  خانه

  دوره ها

  ورود / ثبت نام

  ایردراپ چیست؟ آیا می‌توان از ایردراپ ارزهای دیجیتال درآمد کسب کرد؟ چند نوع ایردراپ ارز دیجیتال داریم؟ تمامی این سؤالات از جمله سؤالاتیست که برای علاقه مندان به دنیای ارزهای دیجیتال بوجود آمده است. در این مقاله سعی کردیم به تمامی این سؤالات پاسخ دهیم و به شما بگوییم که ایردراپ ارزهای دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد.

  اگر تمایل دارید دانش و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

  ایردراپ نوعی بازاریابی برای ارزهای دیجیتال نوپا است. ایردراپ به فرآیند ارسال یک توکن یا کوین به تعداد انبوهی کیف پول‌، به منظور تبلیغ یک ارز دیجیتال جدید، گفته می‌شود. این ارسال ارز، هدیه است در ازای انجام کاری انجام نمی‌شود.

  ایردراپ عملی در راستای تبلیغ و شناساندن یک پروژه است که معمولا توسط استارت‌آپ‌ها در بر بستر بلاک چین صورت می‌گیرد.

  هدف این کار افزایش آگاهی عمومی نسبت به آن پروژه و جلب افراد بیشتر جهت استفاده و ترید کردن آن ارز پس‌ از عرضه‌ی اولیه آن در یک صرافی است.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  ایردراپ‌ها معمولا در وبسایت شرکت بوجود آورنده‌ی یک ارز دیجیتال، انجمن‌های ارزهای دیجیتال و یا وبسایت‌هایی که مخصوص این اتفاق بوجود آمده‌اند اعلام می‌شوند.

  برای دریافت این هدیه‌ی رایگان، فردی که می‌خواهد این هدیه‌ی رایگان را دریافت کند باید یک مقدار حداقلی از آن ارز دیجیتال را در کیف پول خود داشته باشد.

  در غیر این صورت وی باید کار خاصی انجام دهد: مانند قرار دادن پستی درمورد آن ارز دیجیتال در فضای مجازی، نوشتن یک پست در یک وبلاگ و کارهایی از این قبیل!

  ایردراپ‌های قانونی هیچگاه به دنبال افرادی جهت سرمایه گزاری در پروژه شان نیستند. هدف ایردراپ ها صرفا تبلیغاتی است! کاربران باید مراقب باشند که مورد حملات داستینگ (Dusting Attacks) قرار نگیرند و بدین منظور باید مراقب واریز های هرچند اندک به کیف پول‌های خود باشند.

  ایردراپ‌ها سه نوع هستند:

  با توجه به وجود رقابت سنگین بین استارت‌‌آپ‌ها، ایردراپ تلاشی برای یک قدم جلوتر قرار گرفتن از سایر پروژه هاست.

 • بهترین والت برای ایرانیان
 • برخی بیزنس‌ها در حوزه‌ی ایردراپ ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند. یکی از فعالیت این شرکت‌ها اطلاع رسانی ایردراپ‌ها است؛ همچنین این شرکت‌ها به ایردراپ‌ها کمک می‌کنند تا در انواع صرافی ارز دیجیتال لیست شوند.

  مایکل جِی کِیسی، مدیر هیئت مشاوره کوین دسک (CoinDesk) و مشاور پروژه مطالعاتی بلاک چین در دانشگاه MIT، در پستی در بلاگ CoinDesk مدعی شد که اگر یک ارز دیجیتال بخواهد موفق باشد باید از روش های مختلف بازاریابی بهره ببرد.

  به گفته ی او اگر یک ارز دیجیتال بطور گسترده توسط افراد بکار برده نشود، ارزش چندانی ندارد. و این مهم بدست نمی آید مگر اینکه با صرف هزینه، استفاده از آن ارز افزایش یابد.

  البته هشدارهایی از سوی برخی افراد در این حوزه در مورد ایردراپ ها داده شده است. به عنوان مثال، پیِر روچارد، موسس شرکت Bitcoin Advisory در توییتی هشدار داد که ایردراپ ها ممکن است طرح و نقشه هایی برای افزایش یا کاهش شدید ارزش برخی ارزهای دیجیتال باشند.

  به عبارتی، صاحبان ارزهای دیجیتال  از این طریق، بطور غیر واقعی ارزش یک ارز دیجیتال را با هدف دست یابی به سود های کلان، بالا می برند.

  شاید از خودتان بپرسید که از کجا می‌توان از ایردراپ ارزهای دیجیتال مطلع شد. در ادامه دو وبسایت مطرح در این زمینه را ذکر کرده‌ایم که شما عزیزان می‌توانید با بررسی آنها از ایردراپ‌های ارز دیجیتال مطلع و آگاه شوید.

  در این وبسایت‌ها تمامی ایردراپ‌ها به تفکیک نوع و مدل ذکر شده و علاقه مندان به رمزارزها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و درآمد کسب کنند.

  https://airdrops.io/

  https://coinmarketcap.com/airdrop/

  شاید با خود بگویید که استفاده از ایر دراپ ارزهای دیجیتال بسیار ساده است. اما لازم است این نکته را به شما بگوییم که کلاهبرداری در این زمینه بسیار زیاد است. پس لازم است با چشمانی باز از ایردراپ‌های دنیای کریپتو کارنسی استفاده کنید.

  لازمه جلوگیری از به دام افتادن شما، افزایش دانش و اطلاعات است. در دوره آموزش رایگان ارزهای دیجیتال از صفر تا صد تمامی مطالب مهم ذکر شده است که شما عزیزان با مطالعه آن می‌توانید دانش و سواد خود را در این زمینه افزایش دهید.

  با مطالعه این سرفصل‌ها بدون شک متحمل هیچ ضرر و مشکلی نخواهید شد.

  به اشتراک گذاری این مطلب!

  ارائه شده از تیم دنیای ترید

  (Bitcoin)

  (Ethereum)

  (Binance Coin)

  (Tether)

  (Solana)

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  (Cardano)

  (XRP)

  (Polkadot)

  (USD Coin)

  (Avalanche)

 • الگو سروشانه
 • پروفایل

  خروج

  نویسنده : مهدی حج

  عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

  ایردراپ به توزیع توکن رایگان ارزهای دیجیتال میان کاربران گفته می‌شود. از نظر لغویAirdrop  به معنای انداختن بسته‌های امدادرسانی از بالای هواپیما می‌باشد. این لغت در دنیای ارزهای دیجیتال، به دست آوردن توکن‌های دیجیتال بدون پرداخت پول است. از زمان برگزاری نخستین عرضه‌ی اولیه‌ یا همان ICO (initial coin offering) اتریوم، هر چند وقت یکبار ایردراپ‌‌هایی برگزار می‌شود و برای کسانی که ولتِ (کیف پول) اتریوم دارند، توکن‌‌های رایگان واریز می‌شود.

  ممکن است بعضی از صاحبان کیف ‌پول اتریوم تا به حال دیده‌اند که مقداری توکن اضافی به کیف پول‌شان وارد شده و این کار به نظرشان تا حدودی عجیب باشد. ولی این کار در حقیقت یک روش بازاریابی است که از طرف ارائه دهندگان رمزارز برای جلب توجه سرمایه گذاران و افزایش آگاهی علاقه‌‌مندان به کار برده می‌شود.

   

   

  ایردراپ، در تجارت ارزهای دیجیتال، یک فعالیت بازاریابی است که شامل ارسال سکه یا نشانه به آدرس کیف پول به منظور ارتقا آگاهی از یک ارز مجازی جدید است. مقادیر کمی از ارز مجازی جدید به کیف پول اعضای فعال جامعه بلاکچین به صورت رایگان و یا در ازای دریافت خدمات کوچک ارسال می‌شود.

  ایردراپ یک فعالیت تبلیغاتی است که به طور معمول توسط استارت آپ‌های مبتنی بر بلاکچین برای کمک به راه اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می‌شود. هدف آن گسترش آگاهی در مورد پروژه ارزهای دیجیتال و جلب بیش‌تر افراد در هنگام تجارت در آن است که در فهرست صرافی‌ها به عنوان عرضه اولیه سکه (ICO) لیست می‌شود.

  ایردراپ‌ها به طور کلی در وب‌سایت شرکت و همچنین انجمن‌های رمز ارزها تبلیغ می‌شود و سکه‌ها یا نشانه‌ها فقط برای دارندگان فعلی کیف پول‌های رمزارزها، معمولاً بیت کوین یا اتریوم، ارسال می‌شوند.

  برای دریافت صلاحیت هدیه رایگان، یک گیرنده ممکن است لازم باشد که حداقل مقداری رمزارزهای خود را در کیف پول خود نگه دارد و یا لازم باشد تا کار خاصی را انجام دهد، مانند ارسال پیام در مورد ارز در یک انجمن رسانه‌های اجتماعی مانند توئیتر یا تلگرام و یا عضویت در این انجمن‌ها، ارتباط با یک عضو خاص از پروژه بلاکچین یا نوشتن یک پست وبلاگ.

  برای اینکه بتوانید ایردراپ معتبر و جدید را پیدا کنید باید دائما داخل شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های کسب درآمد از ایردراپ مانند سایت‌هایی مانند earn و airdrops.io به دنبال ایردراپ معتبر بگردید، که این کار به تمرکز و وقت بسیار نیاز دارد. هدف سایت earn آشنا کردن بیش‌تر افراد با پروژه‌های جدید و قدیمی‌تر ارزهای دیجیتال است تا علاقه‌مندان بتوانند علاوه بر شناخت این پروژه‌ها، درآمد کسب کنند و احتمالا اطلاعاتی درباره این پروژه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارند.

   

   

  موضوعی که در انتهای مطلب مهم بنظر می‌رسد و بایستی به آن اشاره کرد این است که افراد زیادی با وعده‌های دروغین درباره‌ی پول رایگان منتظر شما هستند تا فقط با یک کلیک اشتباه به آسانی همه‌چیز را از دست بدهید. لذا همیشه مراقب کلاهبرداران این عرصه باشید. از جمله نکاتی که در این زمینه بایستی به آن‌ها توجه داشت این است که ایردراپ‌ها منبع درآمد اصلی نیستند و فقط بایستی شانس خود را در این زمینه امتحان کنید. هرگز به هیچ آدرسی، پول واریز نکنید چرا که ایردراپ‌ها رایگان هستند و یک ایردراپ هرگز از شما نمی‌‌خواهد که مقداری پول به آدرس خاصی ارسال کنید. برخی از ایردراپ‌ها اسکم هستند و بایستی وایت پیپر و تیم پروژه آن‌ها بررسی شوند.

   

  لینک کوتاه: https://b2n.ir/y98115

   

  function Copy() {
  var str = window.location;
  const el = document.createElement(‘textarea’);
  el.value = str;
  el.setAttribute(‘readonly’, ”);
  el.style.position = ‘absolute’;
  el.style.left = ‘-9999px’;
  document.body.appendChild(el);
  el.select();
  document.execCommand(‘copy’);
  document.body.removeChild(el);
  alert(“Copied the link”);
  }

  برچسب ها :

  برا ایردراپ بازها:
  هر چهارتا فقط باید ادرس والتی که خواسته وارد کنید.
  و هر چهار تا هر کدوم 5 ریفرال حداقلش داشته باشید برا پرداخت. هر کدوم خواستید شرکت کنید.
  نظر بزرگان اینه که به شدت آینده دار هستن.

  https://dxdy.finance/CKLNC
  https://nft-punks.net/JvEqGAu
  https://nftsea.one/H80N8LF
  https://www.solanaclassic.com/sales?ref=55Gec8C

  بسیار عالی و ممنون بابت مطالب مفید

  می خوای بدونی اگر قبلا

  می خریدی

  الان چقد پول داشتی ؟؟

  برا اینکه بدونید یک مقدار ارز دیجیتال

  با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره…

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو موفق به کسب هفت مدال شد و تاکنون در رده ۲۷ جدول مدالها قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، کاروان ورزشی ایران به نام ستارگان ایران زمین با ۶۶ ورزشکار در ۱۷ رشته ورزشی راهی المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد. ایران در رشته‌ها ورزشی کشتی آزاد و فرنگی، وزنه برداری، تکواندو، بوکس، تیراندازی، تیروکمان، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه سواری، دوومیدانی، شمشیربازی، والیبال، بسکتبال، جودو، شنا، بدمینتون و کاراته شرکت کرد. 

  1

  42356

  الناز مهیمنی

  منبع : خبرگزاری ایسنا

  ۰۲۱۴۴۸۹۵۳۶۲

  تهران – جنت آباد جنوبی – خیابان لاله شرقی – پلاک 105 – واحد 17

  طراحی و پیاده سازی توسط آسیا پرداز

  تمامی حقوق و محتوا برای آسان بیت کوین محفوظ می باشد .

  سبد خرید شما خالی است.

  📣ارزهای دیجیتال آینده دار و سودده را بشناسید و آنها را خرید و فروش کنید!📣

  تخفیف 70 درصدی😍 ویژه رونمایی از دوره

  فقط تا ساعت 24 روز 5 آذر ماه 1400

  مشاهده دوره و استفاده از تخفیف

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  📣ارزهای دیجیتال آینده دار و سودده را بشناسید و آنها را خرید و فروش کنید!📣

  تخفیف 70 درصدی😍 ویژه رونمایی از دوره

  فقط تا ساعت 24 روز 5 آذر ماه 1400

  مشاهده دوره و استفاده از تخفیف

 • وایران رهاورد
 • دسترسی سریع مطلب

  ایردراپ به توزیع توکن رایگان ارزهای رمزنگاری میان کاربران گفته می شود. از نظر لغوی Airdrop به معنای انداختن بسته های امدادرسانی از بالای هواپیما می باشد. این لغت در دنیای ارزهای رمزنگاری به دست آوردن توکن های دیجیتال بدون پرداخت پول است. از زمان برگزاری نخستین عرضه ی اولیه‌ یا همان ICO اتریوم، هر چند وقت یکبار ایردراپ ‌هایی برگزار می شود و برای کسانی که ولتِ اتریوم دارند، توکن ‌های رایگان واریز می شود.
  ممکن است بعضی از صاحبان کیف ‌پول Ethereum تا به حال دیده اند که مقداری توکن اضافی به ولت شان وارد شده و این کار به نظرشان تا حدودی عجیب باشد. ولی این کار در حقیقت یک روش بازاریابی است که از طرف ارائه دهندگان رمزارز برای جلب توجه سرمایه گذاران و افزایش آگاهی علاقه ‌مندان به کار برده می ‌شود.
  برای آنکه بدانید توکنی از طریق ایردراپ در کیف پول تان وارد شده است یا نه، می توانید از منوبار بالای صفحه کاربری ولت خود، روی عبارت Token Tracker که به معنای پیگیریِ توکن است کلیک کنید و مقدار آن را ببینید. در کیف پول اتراسکن تنها زمانی که در حساب تان توکن وارد شده باشد این نوار ظاهر می‌ گردد. در ادامه این مقاله ارز دیجیتال به بررسی کامل نکاتی که باید در مورد ایردراپ های معتبر بدانید، پرداخته شده است.

  لینک دانلود ویدیو با کیفیت HD

  برای پیشرفت و معروف شدن هر محصول جدید نیاز است تا اشخاص زیادی آن را بشناسند. ایردراپ روشی است که توکن رایگان میان تعداد زیادی از افراد توزیع می‌ شود. بیشتر افراد بعد از دریافت توکن ‌های رایگان در گوگل به جستجو می پردازند تا درباره آن توکن تحقیق ‌کنند. به این ترتیب ایردراپ به هدف خود که آگاه شدن علاقمندان از وجود و انتشار یک رمزارز جدید است، می رسند.
  همچنین هر شخص با دریافت این توکن ها با شخص دیگری درباره ‌ی آن صحبت می کند، بنابراین افراد دیگری نیز از وجود این ارز آگاهی می یابند. به این ترتیب ایردراپ با واریز مقدار ناچیزی توکن به هدفش که آگاه شدن هزاران نفر از این توکن جدید است، رسیده است.
  حال اگر پس از واریز این توکن ‌ها، افراد وجود آنها را نادیده بگیرید، ایردراپ در هدفش که آگاهی سازی کاربران و افزایش اطلاعات آنها از رمزارز جدید است با شکست روبرو خواهد شد. سرانجام ایردراپ به روشی بیش از بازاریابی تبدیل گردید. ابداع ‌کنندگان رمزارز، از ایردراپ در حکم روشی برای افزودن ارزش ارز جدید خود و فروش آن استفاده کردند. آنها با برگزاری ایردراپ ارز خود را به معرض فروش گذاشتند و در آن به افرادی که قصد خرید ارز مورد نظر را داشتند متناسب با موجودی کل کیف پول شان، ارز رایگان پاداش دادند. کاربرانی که می خواهند روی ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کنند، برای دریافت ارز رایگان لازم است ارز مورد نظر را بخرند. بنابراین اگر می خواهند ارز رایگان بیشتری را به عنوان پاداش بگیرند، باید ارز بیشتری را خریداری کنند.
  فیس‌بوک در سیاست گذاری جدید خود، تبلیغ ICO ها یا همان عرضه اولیه ارزهای رمزنگاری جدید را ممنوع نمود. بنابراین بسیاری از انتشار دهندگان این رمزارزها به ایردراپ روی آوردند و از آن به عنوان یک روش جایگزین برای تبلیغات کلیکی استفاده کردند. بسیاری از ICOها براین باورند که با ایردراپ وجود این ارز رمزنگاری را به صاحبان کیف پول خبر می دهند و آنها نیز این ارز را به دوستان و آشنایان خود معرفی می کنند. پس به روش شبکه ‌ای مشتریان جدیدی برای آنها پیدا می شود.

  اسمارت دراپ یا Smart Drop روشی جهت توزیع توکن های یک رمزارز جدید می باشد که هدف آن افزایش آگاهی درباره این پدیده جدید و افزایش کاربران آن می باشد. اسمارت دراپ در ارزهای رمزنگاری نوعی عامل محرک در میان کاربران است که آنها را ترغیب به استفاده از آن ارز می کند. در نتیجه تعداد کاربران آن ارز رمزنگاری زیاد می شود. در اسمارت دراپ، دریافت کنندگان توکن های رایگان مبتنی بر این احتمال برگزیده می شوند که در آینده از کاربران فعال این ارز جدید خواهند شد.
  اسمارت دراپ ها طرفداران زیادی دارند. در اسمارت دراپ توکن های رایگان در حکم پاداش به کاربران داده می شود که یک روش بازاریابی برای افزایش تعداد کاربران ارز خود می باشد. به عنوان نمونه، ارز دیجیتال استلار در سال 2021 در حال برگزاری یک اسمارت دراپ بزرگ است تا شبکه استلار را ارتقا داده و تعداد کاربران خود را بیشتر کند.
  حالت دیگری به عنوان اسمارت دراپ جهانی نیز وجود دارد. هدف از اسمارت دراپ جهانی آن است که تمامی آدرس های شبکه بتوانند توکن های توزیع شده را دریافت نمایند. اسمارت دراپ کاربران خود را مبتنی بر فعالیت آنها در جامعه آن رمزارز و استفاده از محصول خود انتخاب کرده و جزو بازار هدف خود قرار می دهد.

  برنامه های اسمارت دراپ و ایردراپ هردو توکن هایی را به صورت رایگان توزیع می کنند. تفاوت آنها در نوع کاربران بازار هدفشان می باشد:

  چگونه می توان در ایردراپ های رایگان شرکت کرد؟

  جهت مشارکت در ایردراپ های رایگان لازم است از موارد زیر برخوردار باشید:

  با رجیستر شدن در EARN می توانید بهترین ایردراپ ها را جستجو نمایید. برگزارکنندگان ICO‌ها و ارائه کنندگان ارزهای رمزنگاری، در راه ‌اندازی ایردراپ ها با هم همکاری دارند. علاقمندان با پرداخت یک دلار می توانند در هر ایردراپ شرکت کنند.
  به طور معمول پس از یکی دو ماه که از اتمام ایردراپ بگذرد، توکن های رایگان را به کیف پول شرکت کنندگان واریز می کنند. زیرا باید دوره زمانی فروش توکن ها به اتمام رسد تا بتوانند توکن ها را توزیع نمایند. برای آنکه از واریز توکن ها به کیف‌پول خود مطلع شوید، بایستی حتما به سایت اتراسکن با نشانی (https://www.etherscan.io) بروید. آدرس کیف پول اتر خود را در فیلد جستجو وارد کنید. همانطور که گفته شد اگر توکن در کیف پول تان واریز شده باشد، در صفحه کاربری ولت، یک منوبار با عبارت Token Tracker نشان داده خواهد شد. اگر این عبارت را نمی‌بینید مشخص است که توکنی در کیف پولتان واریز نشده است. در تصویر زیر این عملیات نشان داده شده است:

  وقتی توکن ها را دریافت کردید، می توانید آنها را توسط سرویس هایی مانند My Ether Wallet یا به اختصار MEW برداشت نمایید. توسط MetaMask ،Ledger Nano یا بعضی ابزار‌های دیگر به کیف پول خود دسترسی پیدا کرده و توکن مورد نظر خود که قصد برداشت آن را دارید انتخاب نمایید. توصیه می شود هیچگاه کلید خصوصی کیف پول را جهت وارسی موجودی حساب خود یا برای ورود به ولت، به کار نبرید.

  اشخاص زیادی به نام اهدا کننده توکن های رایگان، در انتظار جذب افراد کم اطلاع و یا با اطلاعات کم هستند تا با یک کلیک اشتباه، کنترل دارایی آنها را به دست گیرند. در ادامه نکاتی آورده شده که توسط آنها بتوانید از سرقت هکرها و کلاهبرداران در امان باشید.

  از آنجا که ایردراپ ها توسط توکن های دیجیتال رایگان، کاربران را به سمت خود جذب می نماید، امکان سوء استفاده از افراد مبتدی توسط هکرها و کلاهبرداران وجود دارد. اشخاص تازه کار باید مراقب باشند که در دام این سوء استفاده گران گرفتار نشوند. در تصویر زیر مثالی از یک ایردراپ تقلبی نشان داده شده است.

  در بررسی آن به موارد زیر بر می خوریم:

  برای یافتن یک سایت اطلاع رسانی ایردراپ بهتر است از طریق جستجو در گوگل اقدام نکنید. با جستجوی این واژه در گوگل، امکان دارد لینک های سایت های تقلبی و کلاهبرداری نیز نمایش شود. افراد تازه کار به طور یقین نمی توانند موارد جعلی را از موارد قانونی متمایز کنند و بنابراین دچار مشکلاتی می گردند و این مشکل سرانجام دردسر هایی برایشان فراهم می کند. توصیه می شود که جهت شرکت در ایردراپ ها از افراد مجرب مشاوره بگیرید و همچنین از سایت های معتبر اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمایید. پس از کسب اطلاعات لازم به انجام این کار اقدام کنید.
  زمان برگزاری ایردراپ ها در وبسایت های قانونی و کانال های معتبر در شبکه های اجتماعی واقعی اطلاع رسانی می شود. با ثبت نام در آنها می توانید از ایردراپ های در حال اجرا باخبر شوید. در کانال Cosmic Trading ایردراپ هایی که از نظر قانونی صحه گذاری شده‌اند، خبر داده می شود.
  به طور معمول حساب های جعلی دوام زیادی ندارند و به‌ راحتی با رجوع به تاریخ انتشار پست‌ ها می‌توان این موضوع را دریافت. همیشه آدرس مورد تایید شبکه های اجتماعی موسسه برگزار کننده ایردراپ، در سایت آن نیز درج شده است. بنابراین حتماً این آدرس ها را با همدیگر مطابقت دهید.

  در موارد زیر امکان دارد توکن رایگان برای شما واریز گردد:

  البته باید گفت به هر حال ایردراپ تنها یک روش تبلیغاتی از طرف شرکت ارائه دهنده ارز جدید است. بنابراین نمی شود برای فعالیت طولانی مدت در بازار ارزهای رمزنگاری بر روی ایردراپ هایی که از طریق موسسات برگزار می شود، حساب باز کرد.
  از آنجا که ایردراپ ها هم میتوانند واقعی باشند و هم امکان دارد موضوع کلاهبرداری قرار گیرند، بنابراین استفاده کنندگان بایستی پروژه رمزارز جدید و اهداف آن را به دقت بررسی نمایند. به خاطر داشته باشید که ابداع کنندگان و انتشار دهندگان ارزهای رمزنگاری طی ایردراپ های قانونی، در پی سرمایه گذاری در آن ارز نمی باشند، هدف آن ها از برگزاری ایردراپ فقط جنبه تبلیغاتی دارد.
  همیشه مواردی که از افراد درخواست می کنند مقداری بیت کوین و یا هر ارز رمزنگاری دیگری را به آدرس های ناشناس واریز کنند تا توکن رایگان دریافت کنند، به طور قطع کلاهبرداری خواهد بود. افراد موفق در بازار ارزهای رمزنگاری باید همواره مراقب این نوع از کلاهبرداری ها باشند.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  برای آشنایی با سرفصل های دوره جامع ارزهای دیجیتال می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

  مشاهده دوره جامع نوابغ ارز دیجیتال

  کوینکس

  کوکوین

  بای بیت

  بایننس

  نوبیتکس

  والکس

  تبدیل

  اوکی اکسچنج

  دو صرافی کوینکس و کوکوین اعلام کرده اند که با کاربران ایرانی مشکلی ندارند اما به جهت حفظ امنیت، پیشنهاد می شود ثبت نام این دو صرافی را با آیپی خارج ایران انجام دهید.

  زنده باد

  مرسی استاد ممن.نم از زحمات شما بسیار عالی
  فقط اینکه شما که همیشه بهترین ها رو میزارین و بررسی می کنین داخل اینستا هم اون های که خودتون بررسی کردین معرفی کنین مچکرم

  CosmicTrading که در مطلب بالا به عنوان کانال معتبر تلگرام معرفی شده وجود ندارد

  برادر نحوه فروش این توکن هارو ننوشتی که چیکار باید بکنیم لطفا کامل راهنمایی کن

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  مشاهده رزومه کامل

  برای اطلاع از تخفیف های دوره ای هر محصول می توانید به صفحه محصول مورد نظر خود مراجعه و شماره موبایل خود را در بخش “اطلاع رسانی پیامکی” که زیر گزینه “افزودن به سبد خرید” محصول قرار دارد، وارد کنید تا تخفیف های آن محصول از طریق پیامک برای شما ارسال شود.

  چیزی خاص را وارد کنید:

  چیزی خاص را وارد کنید:


  کد تایید *


  نام کاربری یا آدرس ایمیل *


  گذرواژه *

  مرا به خاطر بسپار

  ورود


  گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟


  آدرس ایمیل *

  برای تایید عضویت یک کد 6 رقمی به شماره موبایل شما فرستاده خواهد شد.


  ایمیل *


  کد تایید *


  عضویت

  اگر شیوه های دریافت ارزهای دیجتال به صورت رایگان برای شما اولویت دارد با ما تا پایان همراه باشید چراکه این جستار به این میپردازد که ایردراپ چیست ؟

  مایکل جی. کیسی (Michael J. Casey)، رئیس هیئت مشاور صرافی شناخته شده کوین‌ دسک و مشاور ارشد طرح تحقیقاتی دانشگاه MIT در حوزه بلاک‌ چین می‌ گوید که موفقیت یک پروژه رمزارزی در گرو بازاریابی گسترده است.

  به نظر او آن ارز دیجیتالی که به طور وسیع با استقبال سرمایه گذاران مواجه نشود، سرنوشتی جز شکست ندارد. اقبال وسیع هم میسر نمی شود جز با بازاریابی موفق و در این بین است که ایردراپ وارد میدان می شود. اما ایردراپ چیست و لیست سایت های معرفی Airdrop کدام است؟

  کسب درآمد از ایردراپ

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  پیش از ظهور اینترنت، کسب و کارها مجبور بودند مبالغ زیادی را صرف تبلیغ محصولات و خدمات خود از طریق رسانه سنتی مانند تلویزیون، رادیو و روزنامه‌ ها کنند. فروش درب منزل و توزیع فیزیکی بروشورها و آگهی‌ ها نیز راهبردی رایج در بازاریابی بود. با این وجود، ظهور اینترنت و شبکه‌ های اجتماعی باعث شد تا کسب و کارها بتوانند به طور موثرتر و با هزینه بسیار کمتری به مخاطبان هدف خود برسند.

  در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، شکل نوین و جدیدی از بازاریابی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این پدیده جدید که در ادامه با آن بیشتر آشنا می‌ شویم ایردراپ (Airdrop) نامیده می‌ شود.

  ایردراپ به فرایندی گفته میشود که مقدار زیادی توکن و یا کوین دیجیتال به صورت کاملا رایگان به کیف پول الکترونیکی افراد واریز میشود، یکی از مهمترین علت های این امر تبلیغ برای ارزهای دیجیتال نوپاست.

  از آنجایی که این توکن ها به طور رایگان واریز می شوند، پس افراد بیشتری با ارزهای نوظهور آشنا می شوند و احتمال دارد تعدادی از ایشان به دنبال جستجوی درباره توکن جدید، کارکرد و هدف آن بروند و در نتیجه احتمال جلب سرمایه بالا برود. به طور کلی باید گفت ایردراپ استراتژی بازاریابی است که عرضه کنندگان رمزارزها برای به دست آوردن توجه سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند. اما هدف ایردراپ و لیست سایت های معرفی Airdrop چیست؟

  بیشتر بخوانید:

  توکن Bafe IO چیست

 • سخزر سهامیاب
 • پیش بینی قیمت پای نتورک در سال 2021

  هر محصولی برای پیشرفت ناگزیر باید مدتی در معرض توجهات باشد تا افراد به جستجوی آن بپردازند. ایردراپ روشی با این کارکرد و مختص دنیای کریپتوکارنسی است که توکن رایگان میان تعداد زیادی از افراد توزیع می‌ شود. بیشتر افراد بعد از دریافت توکن ‌های رایگان در گوگل به جستجو می پردازند تا درباره آن توکن تحقیق ‌کنند. به این ترتیب ایردراپ به هدف خود که آگاه شدن علاقمندان از وجود و انتشار یک رمزارز جدید است، می رسند.

  همچنین هر شخص با دریافت این توکن ها با شخص دیگری درباره آن صحبت می کند، بنابراین افراد دیگری نیز از وجود این ارز آگاهی می یابند. به این ترتیب ایردراپ با واریز مقدار ناچیزی توکن به هدفش که آگاه شدن هزاران نفر از این توکن جدید است، رسیده است.

  بیشتر بخوانید:

  توکن دفینیتی ICP چیست

  میم کوین چیست

  حال اگر پس از واریز این توکن ‌ها، افراد وجود آنها را نادیده بگیرید، ایردراپ در هدفش که آگاهی سازی کاربران و افزایش اطلاعات آنها از رمزارز جدید است با شکست روبرو خواهد شد.

  ابداع ‌کنندگان رمزارز، از ایردراپ در حکم روشی برای افزودن ارزش ارز جدید خود و فروش آن استفاده کردند که حالا امکان کسب درآمد از ایردراپ را نیز میسر کرده است. آنها با برگزاری ایردراپ ارز خود را به معرض فروش گذاشتند و در آن به افرادی که قصد خرید ارز مورد نظر را داشتند متناسب با موجودی کل کیف پول شان، ارز رایگان پاداش دادند.

  کاربرانی که می خواهند روی ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کنند، برای دریافت ارز رایگان لازم است ارز مورد نظر را بخرند. بنابراین اگر می خواهند ارز رایگان بیشتری را به عنوان پاداش بگیرند، باید ارز بیشتری را خریداری کنند.

  فیس‌بوک در سیاست گذاری جدید خود، تبلیغ ICO ها یا همان عرضه اولیه ارزهای رمزنگاری جدید را ممنوع نمود. بنابراین بسیاری از انتشار دهندگان این رمزارزها به ایردراپ روی آوردند و از آن به عنوان یک روش جایگزین برای تبلیغات کلیکی استفاده کردند.

  بسیاری از ICO ها براین باورند که با ایردراپ وجود این ارز رمزنگاری را به صاحبان کیف پول خبر می دهند و آنها نیز این ارز را به دوستان و آشنایان خود معرفی می کنند. پس به روش شبکه ‌ای مشتریان جدیدی برای آنها پیدا می شود.

  ایرداپ‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام به مجموعه فعالیت‌ های مختلف یا انطباق با مجموعه‌ ای از الزامات نیاز دارند. ایردراپ‌ ها به دسته‌ هایی تقسیم می شوند که به قرار زیر است:

  ایردراپ‌ های استاندارد معمولا از شما می‌ خواهند که برای بروزرسانی‌ها یا خبرنامه‌ ها در وب سایت پروژه ثبت نام کنید. تنها باید نام و آدرس ایمیل خود را ثبت نمایید و کسب درآمد از ایردراپ به سادگی میسر خواهد بود.

  بیشتر بخوانید:

  ماشین حساب چیا

  دوج کوین رایگان

  این ایردراپ‌ ها شما را ملزم به انجام برخی از اقدامات اجتماعی مانند توییت کردن لینک وب سایت پروژه یا تشویق سایر کاربران برای شرکت در ایردراپ می‌ کنند. پروژه در ازای هر عملی که با موفقیت انجام می‌ دهید به شما کوین می‌ دهد و کسب درآمد از ایردراپ میسر خواهد بود

  این نوع ایردراپ شما را ملزم به داشتن کوین خاصی مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) می‌ کند که در کیف پول ارز رمزنگاری شده شما ذخیره شده است. در این حالت کوین‌ های ایردراپ شده را با توجه به نسبت تعیین شده توسط پروژه دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال، نسبت 1:5 بیت کوین به شما اجازه می‌دهد تا به ازای هر بیت کوین، 5 کوین رایگان به دست آورید که کسب درآمد از ایردراپ را ممکن می کند.

  ایردراپ‌ های انحصاری معمولا توسط وب سایت‌ ها و حساب‌ های شبکه‌ های اجتماعی با فالوئرهای زیاد مدیریت و ارائه می‌شود. شما به عنوان عضوی از سایت یا داشتن یک حساب کاربری در شبکه‌ های اجتماعی، حق شرکت در یک ایردراپ را دارید که مختص آن جامعه خاص است که در آن عضو هستید. وب سایت‌ هایی مانند Airdrop.io به شما این امکان را می‌ دهند که در صورت ورود به خبرنامه آن‌ ها، به صورت انحصاری در ایردراپ‌ ها شرکت و کسب درآمد از ایردراپ راعملی کنید.

  بیشتر بخوانید:

  پیش بینی قیمت چیا در سال 2021

  بهترین صرافی ارز دیجیتال ایران

  یکی از متداول ترین شیوه های وقوع احتمالی ایردراپ، انشعاب سخت یا هارد فورک رمزارزهای اصلی است. برای مثال در سال 2019 دست کم 20 انشعاب سخت در رمزارزهای مختلف به وقوع پیوست.

  در برخی از این انشعاب‌ ها شماری از سرمایه‌ گذاران تنها به‌ واسطه نگهداری مقادیر از بیت‌کوین در کیف‌ پول‌ های خود، موفق به دریافت توکن‌ های جدید شده‌ اند. از جمله انشعاب‌ هایی که چنین اتفاقاتی در آن رخ داده، می‌ توان به اترزیرو (EtherZero)، لایت‌کوین‌ کش (LitecoinCash) و مونرووی (MoneroV) اشاره کرد.

  فارغ از انشعاب های سخت می توان به روش های مختلفی ایردراپ های رایگان را ردیابی کرد. تا چندی پیش از این برای اطلاع از پروژه های رمزارزی جدید و ایردراپ های مرتبط با آن ها چاره ای جز سر زدن مرتب به انجمن های معروفی همچون بیت کون تاک نبود.

  امروز اما یافتن ایردراپ‌ های رایگان از همیشه آسان‌ تر شده است. ظهور وب‌ سایت‌ های اختصاص ایردراپ و کانال‌ های اطلاع‌ رسانی در شبکه‌ های اجتماعی که به‌ طور روزانه در مورد ایردراپ‌ ها مطلب منتشر می‌ کنند، کار را برای جویندگان ایردراپ ساده کرده است. بنابراین برای یافتن و دریافت ایردراپ‌ های رایگان، کافی است به موارد زیر توجه داشته باشید.

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  کیف‌ پول اتریوم: این با کیف‌ پولی که در صرافی‌ ها هست متفاوت است. این کیف‌ پول باید با ERC20 سازگار باشد، زیرا بیشتر توکن‌ هایی که در ایردراپ‌ ها ارائه می‌ شوند توکن‌ های ERC20 هستند که در اصل ICO های مبتنی بر اتریوم هستند یا قبلا مبتنی بر اتریوم بودند و الان تغییر کرده‌ اند. توصیه می‌ شود برای شروع از MetaMask یا MyEtherWallet استفاده کنید، اما بعدها بهتر است یک کیف‌پول سخت‌افزاری مانند Ledger Nano نیز داشته باشید.

  کیف‌ پول‌ تان باید فعال باشد: منظور این است که باید از کیف‌ پول‌ تان استفاده کنید. بسیاری از ایردراپ‌ ها فعالیت‌ های کیف‌ پول‌ تان را بررسی می‌ کنند تا مطمئن شوند که این کیف‌ پول واقعا فعال است. زیرا ممکن است برخی افراد تعداد زیادی کیف‌ پول با آدرس‌ های متفاوت بسازند تا توکن‌های رایگان بیشتری دریافت کنند و این اصلا عادلانه نیست. این بدان معنی است که اگر فعالیتی در کیف‌ پول‌ تان مشاهده نشود، ممکن است توکن رایگان از ایردراپ دریافت نکنید. گاهی اوقات برگزارکنندگان ایردراپ به وضوح حتی برخی از انواع موجودی حساب را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد.

  بیشتر بخوانید:

  بهترین توکن های NFT کدامند

  بهترین اپلیکیشن های بیت کوین رایگان برای اندروید

  حساب‌ کاربری در تلگرام: بسیاری از این ICO ها از تلگرام به عنوان ابزار گفتگو استفاده می‌ کنند و دلایل خوبی هم برای این کار دارند. عرضه‌ کنندگان رمزارزهای جدید می‌ خواهند تعداد مخاطبان‌ شان را افزایش دهند و چه چیزی از این بهتر که افراد به گروه یا کانال تلگرام‌ رسمی آن ها ملحق شوند. به یاد داشته باشید تا زمانی که در کیف‌ پول اتریوم خود ارز را دریافت نکرده‌ اید از گروه یا کانال تلگرام عرضه‌ کنندگان خارج نشوید، زیرا ممکن است به دلیل خروج‌ تان توکن‌ ها را به حساب‌ تان واریز نکنند.

  حساب‌کاربری توییتر: یک حساب کاربری در توییتر بسازید. دقیقا مانند تلگرام، ممکن است بسیاری از ایردراپ‌ ها از شما بخواهند در توییتر آنها را دنبال کنید. برخی از آنها حتی ممکن است از شما بخواهند برخی از توییت‌ ها را ریتوییت کنید.

  نشانی ایمیل: برخی ایردراپ‌ ها ممکن است نشانی ایمیل‌ شما را درخواست کنند. اگر تمایل ندارید آدرس ایمیل اصلی‌ خود را بدهید، یک ایمیل دیگر بسازید و صرفا برای بیزینس ارزهای دیجیتال استفاده کنید. مراقب باشید رمز عبورش را گم نکنید، زیرا احتمالا از شما خواهند خواست ایمیل‌تان را تأیید کنید.

  با عضویت در EARN می توانید لیست سایت های معرفی Airdrop و بهترین رویدادهای ایردراپ را جستجو نمایید. برگزارکنندگان ICO‌ ها و ارائه کنندگان ارزهای رمزنگاری، در راه ‌اندازی ایردراپ ها با هم همکاری دارند. علاقمندان با پرداخت یک دلار می توانند در هر ایردراپ شرکت کنند.

  به طور معمول پس از یکی دو ماه که از اتمام ایردراپ بگذرد، توکن های رایگان را به کیف پول شرکت کنندگان واریز می کنند. زیرا باید دوره زمانی فروش توکن ها به اتمام رسد تا بتوانند توکن ها را توزیع نمایند. برای آنکه از واریز توکن ها به کیف‌ پول خود مطلع شوید، بایستی حتما به سایت اتراسکن سری بزنید.

  بیشتر بخوانید:

  توکن شیبا چیست و نحوه خرید ارز دیجیتال Shiba Inu

  نحوه خرید ارز دیجیتال شیبا اینو

  آدرس کیف پول اتر خود را در فیلد جستجو وارد کنید. همانطور که گفته شد اگر توکن در کیف پول تان واریز شده باشد، در صفحه کاربری ولت، یک منو بار با عبارت Token Tracker نشان داده خواهد شد. اگر این عبارت را نمی‌بینید مشخص است که توکنی در کیف پولتان واریز نشده است. در تصویر زیر این عملیات نشان داده شده است:

  وقتی توکن ها را دریافت کردید، می توانید آنها را توسط سرویس هایی مانند My Ether Wallet یا به اختصار MEW برداشت نمایید. توسط MetaMask ،Ledger Nano یا بعضی ابزار‌های دیگر به کیف پول خود دسترسی پیدا کرده و توکن مورد نظر خود که قصد برداشت آن را دارید انتخاب نمایید. توصیه می شود هیچگاه کلید خصوصی کیف پول را جهت وارسی موجودی حساب خود یا برای ورود به ولت، به کار نبرید.

  شاید در نگاه اول کمی عجیب به‌ نظر برسد، اما یکی از ساده‌ ترین روش‌ های دریافت ایردراپ، انجام بازی‌ های رایانه‌ای است. با ظهور و رشد اپلیکیشن‌ های توزیع‌ شده، روز به روز بر تعداد گیم‌ هایی که می‌ خواهند با اهدای توکن، کاربران را به سمت خود بکشانند، افزوده می‌ شود. البته همه این گیم‌ ها، توکن‌ بومی خود را به کاربران اهدا نمی‌کنند و شماری از آن‌ ها از رمزارزهای اصلی همچون بیت‌ کوین برای تشویق کاربران بهره می برند.

  از جمله این گیم‌ها می‌ توان به سوئیس‌ برگ (Swissborg) اشاره کرد که در آن شما می‌ توانید در یک بازی پیش‌ بینی قیمت بیت‌ کوین شرکت کنید. تاکنون 500 هزار دلار به بانک جوایز این بازی اختصاص داده شده است. هرچه شما بتوانید قیمت بیت‌ کوین را بهتر پیش‌ بینی کنید، بخت بیشتری برای دریافت جوایز خواهید داشت.

  بیشتر بخوانید:

  توکن سهام قابل معامله (Tradable Stock Token) چیست

  پیش بینی قیمت هدرا هش گراف در سال 2021

  در حالت کلی باید این نکته را در نظر داشته باشید که به دو شیوه دریافت ایردراپ ممکن است. اما این شیوه های دریافت ایردراپ چیست ؟

  البته باید گفت به هر حال ایردراپ تنها یک روش تبلیغاتی از طرف شرکت ارائه دهنده ارز جدید است. بنابراین نمی شود برای فعالیت طولانی مدت در بازار ارزهای رمزنگاری بر روی ایردراپ هایی که از طریق موسسات برگزار می شود، حساب باز کرد.

  در نظر داشته باشید که مانند سایر بخش های دنیای دیجیتال در بخش ارزهای دیجیتال و در مورد توکن ها نوظهور، همواره باید رعایت جانب اختیاط را در نظر داشت.

  راهکار ایردراپ اگرچه شیوه نوینی برای تبلیغات و سود و منفعت دوطرفه برای خالفان کوین ها و پلتفرم ها از یک سو و کاربران از سوی دیگر است، اما پتانسیل بالایی برای کلاهبرداری دارد و باید جوانب امر را همواره بسنجید. از جمله توجه کنید هیچگاه به ایمیل هایی که در ازای ارائه ایردراپ یا کوین رایگان از شما درخواست دریافت وجه و یا موارد دیگر را دارند پاسخی ندهید. ما پیش از این در نوشتاری ایردراپ های جدید 2021 را به شما معرفی کرده بودیم.

  بیشتر بخوانید:

  نظر شما در خصوص ایردراپ چیست ؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

  Modal body text goes here.

  ارسال

  دوستان زیاد سوال کردن در مورد دریافت ارز رایگان شیبا
  جهت دریافت ١٠میلیون ارز رایگان شیبا از طریق ایر دراپ تلگرام از طریق لینک زیر اقدام کنید
  @ShibaAirdrop_bot

  تکراتو، ارائه دهنده آخرین اخبار تکنولوژی، اخبار موبایل، اخبار نجوم، اخبار اتومبیل، و در مجموع، آخرین اخبار دنیای فناوری بوده و یکی از بهترین سایت های تکنولوژی ایران است. از جمله مباحثی که میتوانید کاملترین محتوای موجود به زبان فارسی را در تکراتو یافته و مطالعه کنید، میتوان به مقالات زیر اشاره کرد:
  خودرو,
  اپلیکیشن,
  هات اسپات آیفون,
  حذف ویروس اندروید,
  بهترین بازی های پلی استیشن 4,
  باز کردن قفل گوشی اندروید,
  بهترین گوشی 2018,
  بهترین گوشی های میان رده 2018,
  بهترین گوشی های هوشمند 2019,
  بهترین گوشی های میان رده 2019,
  بهترین گوشی های 2021,
  بهترین گوشی های سامسونگ 2021,
  بهترین گوشی های هواوی 2021,
  بهترین گوشی های شیائومی 2021,
  بهترین انیمیشن های 2020,
  بهترین فیلم های عاشقانه 2020,
  بهترین فیلم های 98,
  لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی,
  بهترین سریال های 2017,
  بهترین سریال های 2019,
  مشخصات فنی اسپورتیج 2018,
  مشخصات فنی بوگاتی شیرون,
  مشخصات فنی رنو سیمبل,
  تویوتا کرولا 2017,
  بهترین بازی های آیفون,
  بهترین لپ تاپ های 2018,
  بهترین لپ تاپ های 2019,
  بهترین لپ تاپ های 2020,
  هواوی پی 11,
  بهترین لاستیک ایرانی,
  بهترین لاستیک خارجی,
  چگونه شاد باشیم,
  تماس تصویری,
  مقایسه تلگرام طلایی و تلگرام ایکس,
  آزرا 2017,
  بهترین مودم 4g,
  بهترین خودروهای 2018,
  مشخصات فنی سراتو 2018,
  بهترین تبلت های 2017,
  بهترین تبلت های 2019,
  بهترین تبلت های سامسونگ 2019,
  بهترین تبلت های اندروید 2020,
  چگونه درس بخوانیم,
  بهترین لپ تاپ های گیمینگ 2017,
  جستجو در اینستاگرام,
  فیلترشکن قوی برای تلگرام نسخه اصلی,
  دیلیت اکانت تلگرام طلایی,
  جدیدترین و بهترین گوشی های 2021,
  بهترین گوشی های 5G در سال 2021,
  بهترین گوشی های سری پوکو (POCO),
  راهنمای خرید بهترین گوشی تا 10 میلیون تومان,
  بهترین لپ تاپ های 2021,
  بهترین بازی های 2021,
  بهترین فیلم های 2021,
  بهترین فیلم های عاشقانه 2021,
  بهترین فیلم های مارول 2021,

  ایردراپ ارز دیجیتال چیست
  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.