ارز دیجیتال پولکادات چیست

ارز دیجیتال پولکادات چیست
ارز دیجیتال پولکادات چیست

ارز دیجیتال پولکادات زیرساختی چندزنجیره‌ای دارد و می‌خواهد پیشرفته‌ترین شبکه همتا به همتا را برای بلاکچین ایجاد کند.

به گزارش ایمنا، پولکادات (Polkadot) بلاک‌چین نسل جدید است که بلاک‌چین‌های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می‌کند. شبکه پولکادات امکان انتقال داده میان بلاکچین‌های های مختلف و پشتیبانی از چند زنجیره توسط یک شبکه را فراهم می‌کند. هدف پولکادات بر طرف کردن مشکل ارتباط کند میان بلاکچین‌های خصوصی و عمومی است. از پولکادات به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی Web۳ یاد می‌شود که انحصار اینترنت را می‌شکند و آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پروتکل بر حفظ ارتباطات، انتقال ارز و امنیت مشترک بلاک‌چین‌ها تمرکز دارد. پولکادات با متحد کردن بلاک‌چین‌ها در یک شبکه به آنها این امکان را می‌دهد که به صورت موازی با یکدیگر کار کنند. با یکپارچگی، نقاط قوت بلاک چین‌های مختلف ترکیب شده و این امر باعث می‌شود که نقاط ضعف آنها کاهش یابد.

پولکادات پروژه‌ای است که توسط توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان ساخته شده است. هدف آن اتصال زنجیره‌های عمومی و خصوصی، اوراکل ها، برنامه‌های غیرمتمرکز و ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر است. پولکادات نسل جدید پروتکل‌های بلاک چین است. این پروژه سعی دارد شبکه‌ای واحد از بلاک چین‌های هدفمند و یکپارچه ایجاد کرده و از این طریق بر مشکلات مقیاس‌پذیری (کندی و پرهزینه‌بودن تراکنش‌ها) و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال غلبه ‎کند.

به‌بیان ساده‌تر، اگر بلاک‌چین‌های مختلف را راه‌حلی برای مشکلات دنیای واقعی بدانیم، می‌توان شبکه پولکادات را راه‌حلی برای مشکلات خود بلاک چین‌ها دانست. در واقع هر بلاکچین به خودی خود توانایی برقراری ارتباط با دیگر بلاکچین‌ها را ندارد اما با فراهم‌سازی قابلیت همکاری بین بلاکچین‌های مختل، انتقال اطلاعات بسیار ساده‌تر شده و می‌توان برنامه‌ها و سرویس‌های قدرتمندتری ساخت.

گاوین وود Gavin wood مدیر پروژه پولکادات Polkadot است. او مهندس کامپیوتر انگلیسی بود و در ابتدا فعالیت خودش را در زمینه بازی سازی شروع کرد. در سال ۲۰۱۱ نام بیت کوین را شنید اما مورد توجهش واقع نشد، در ادامه و در سال ۲۰۱۳ دوباره آن را بررسی کرد و مجذوبش شد. در این میان با شخصی آشنا شد که ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) نام داشت و همراه با هم به توسعه اتریوم پرداختند و به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم در این پروژه فعالیت کرد. وود زبان برنامه نویسی Solidity را اختراع کرد و یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم را منتشر کرده است. در سال ۲۰۱۴ همراه با بنیاد Web۳ (سازمانی است که برای ترویج زیرساخت‌های غیرمتمرکز اینترنت) شبکه پولکادات Polkadot را راه اندازی کردند. اما در نهایت در سال ۲۰۱۶ از پروژه اتریوم خداحافظی کرد و توجه خود را بر روی شبکه پولکادات Polkadot معطوف کرد.

ارز دیجیتال پولکادات چیست

گاوین وود در سال ۲۰۱۶ به قصد ساخت و طراحی یک بلاکچین منحصربه‌فرد اتریوم را ترک کرد و در ۲۰۱۷ با همکاری پیتر چابان و رابرت هابرمایر پولکادات را وارد بازار دیجیتال کرد. در همان آغاز فعالیت و کار رمزارز dot توانست ۱۴۵ میلیون دلار درآمد داشته باشد. اما کمی بعد از شروع فعالیت مورد حمله هکرها قرار گرفت، بر اثر این حمله ۱۵۰ میلیون دلار به پولکادات ضرر رسید و موجب شد سرعت توسعه این رمزارز به‌شدت کاهش پیدا کند. در سال ۲۰۱۸ پولکادات با قدرت بیشتری به بازار ارز دیجیتال برگشت و با بهتر شدن و ارتقا اکوسیستم و کمک‌های مالی Web۳ به پیشرفت خود ادامه داد که تاکنون بدون افت ادامه داشته به گونه‌ای که در ۲۰۲۰ ایده انتقال حساب را نیز به شبکه خود افزوده است.

اکثر ارزهای دیجیتال برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند. از سوی دیگر، پولکادات برای حل مسائل و مشکلات خود Blockchain به وجود آمده است. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات “یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای” است. به عبارت دیگر، پولکادات یک بلاک چین است که بلاک چین‌های متفاوت زیادی را به یکدیگر متصل می‌کند. این برنامه برای از بین بردن برخی از مشکلات عمده‌ای طراحی شده، که منجر به کاهش کاربرد شبکه‌های بلاک چینی برای استفاده در دنیای واقعی شده‌اند. دو مورد از این مشکلات عبارت‌اند از:

مقیاس پذیری (Scalability): به بیان ساده، فناوری بلاک چین به شکلی که امروزه وجود دارد، نمی‌تواند تعداد تراکنش‌هایی را که در جهان غیرمتمرکز پیش‌بینی شده‌اند، به طور کامل اجرا کند. در واقع، شبکه‌های بلاک چینی قادر به پردازش تعداد محدودی تراکنش در ثانیه هستند.

پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای مجهز به فناوری شاردینگ (Sharding) است، که می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کرده و تنگناهایی را که در شبکه‌های دیگر رخ می‌دهد، به طور کامل برطرف کند. این قدرت پردازش موازی به طور قابل ملاحظه‌ای مقیاس‌پذیری را بهبود بخشیده و شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی جهانی و رونق آن در آینده به وجود می‌آورد.

انزوا (Isolation): شبکه‌های بلاک چین فعلی به سبب عدم امکان تعامل بین آن‌ها، نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این مشکل سبب شده که اکنون شبکه‌های بلاک چینی در انزوا باشند.

 • lhndvh
 • سه اصطلاحی که اکثراً در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

  از آنجایی که ریلی چین به منظور حل مشکل قابلیت تعامل بین بلاک چین‌های مختلف توسعه یافته است، با کمک ویژگی قراردادهای هوشمند آن، اجرای صحیح تمام تراکنش‌ها و تعاملات میان زنجیره‌های جداگانه تضمین می‌شود. پاراچین نیز می‌تواند با استفاده از پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی، مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

  ارز دیجیتال دات، سه هدف اصلی را در شبکه پولکادات ارائه می‌دهد:

  حاکمیت: هولدرهای ارز دیجیتال دات کنترل کاملی بر این پروتکل خواهند داشت. امتیازاتی که معمولاً در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود از جمله تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل و عملیات اضافه‌سازی یا حذف پاراچین در این پروتکل، به دارندگان توکن DOT اختصاص می‌یابد. با اینکه این امتیازات به طور رسمی به دارندگان واگذار نمی‌شود، اما به خاطر هولد کردن توکن‌ها، در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت خواهند داشت.

  عملیات: دارندگان توکن‌های دات، مکانیسم اجماع شبکه Polkadot را تسهیل می‌کنند. هولدرای ارز دیجیتال DOT برای تضعیف حملات احتمالی باید ضمن حفظ یکپارچگی و اجماع، مشارکت فعالی داشته باشند.

  پرداخت: شبکه به دارندگان توکن دات و افرادی که در شبکه فعالیت بالایی داشته باشند، پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال DOT اعطا می‌کند. علاوه بر این، برای اضافه کردن پاراچین‌های جدید نیاز است که توکن دات الحاق شود.

  تعداد کل توکن‌های تعریف شده در بلاک اولیه شبکه پولکادات معادل ۱۰ میلیون ارز دیجیتال DOT بود، که از این مقدار، ۵ میلیون واحد طی عرضه اولیه پولکادات در اکتبر سال ۲۰۱۷ (مهرماه ۱۳۹۶) به مزایده گذاشته شد. ۲ میلیون ارز دیجیتال دات دیگر برای مشارکت‌های احتمالی پیش از راه‌اندازی شبکه اختصاص داده شد و ۳ میلیون باقی‌مانده، برای سازمان Web۳ رزرو شده است.

  با این حال، این ده میلیون عرضه اولیه، یک هارد کپ یا ماکزیمم سرمایه نیست. سازندگان پیش بینی می‌کنند احتمالاً همانند اتریوم، پولکادات نیز در آینده دارای یک عرضه سالیانه و خارج از برنامه، به منظور تشویق گره‌ها به شرکت در شبکه باشد.

  هر رمز ارزی که قصد دارد وارد دنیای کریپتوکارنسی ها شود نیاز دارد تا حرفی برای گفتن داشته باشد، پروژه پولکادات یک هدف بزرگ دارد و آن هم مقیاس پذیری و شاردینگ در بلاکچین خود است، پولکادات توانایی انتقال با سرعت بسیار بالا را دارد و این امر به لطف مقیاس پذیری این شبکه صورت گرفته است. موضوع دیگری که بسیار برای پولکادات حائز اهمیت است، این است که به عنوان پلی رابط میان بلاکچین شبکه‌های دیگر شناخته می‌شود. یعنی با وجود شبکه پولکادات Polkadot بلاکچین های شبکه‌های اتریوم و BNB با یکدیگر در ارتباط باشند و داده‌ها را برای یکدیگر ارسال کنند Polkadot به نوعی جاده میان دو شهر است و این به نوعی انقلاب در شبکه بلاکچین حساب می‌شود.

  پولکادات مقیاس‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند زنجیره موازی مقدور می‌کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می‌توان یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد. این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می‌توان به ارتقا و رفع باگ‌های آن پرداخت. در مقایسه با اتریوم، پولکادات به هر توسعه دهنده برنامه‌ای اجازه می‌دهد تا بلاک چین خود را ایجاد کند، که می‌تواند با سایر دفتر کل‌ها ارتباط داشته باشد. توسعه دهندگان می‌توانند تصمیم بگیرند که چه نوع کارمزد تراکنشی را اعمال کنند و سرعت تأیید تراکنش‌های داخل بلاک در دفترهای دیجیتال را با چه سرعتی انجام دهند.

  در این شبکه، همه زنجیره‌ها می‌توانند به طور معنی‌داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند. شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  ارز DOT قابل استخراج نیست و نمی‌توان از طریق ماینینگ پولکادات جدید تولید کرد. روش توزیع پولکادات بسیار منحصر به فرد است و با این که شباهت به اثبات سهام دارد اما از ساختار متفاوتی استفاده می‌کند. از طرفی محدودیتی برای تولید پولکادات وجود ندارد. برای مثال اتریوم قابل استخراج است اما نمی‌توان پولکادات را استخراج کرد. این موضوع شاید یکی از دلایلی است که قیمت ارز اتریوم را از ارز دات بیشتر کرده است. حداقل دو بلاک چین دیگر وجود دارد که می‌توان آنها را رقیب پولکادات دانست. اولی کازماس است که در مارس ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد و هدف آن، مانند پولکادات، ایجاد شبکه‌ای از زنجیره‌ها است.

  با این حال، میان این دو بلاک چین تفاوت‌های فنی وجود دارد. اگر پولکادات مطابق گفته‌های توسعه دهندگانش عمل کند می‌توان انتظار داشت که یک مدل دارای امنیت مشترک‌تر و مبتنی بر همکاری بیشتر ارائه کند. اتریوم ۲ نیز دارای ویژگی‌هایی قابل مقایسه با ویژگی‌های پولکادات است. هر دو بلاک چین مبتنی بر شاردینگ، یا اختصاص دادن زنجیره‌های مختلفی به اهداف خاص، عمل می‌کنند. البته میان این دو هم تفاوت‌های فنی وجود دارد؛ یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های میان اتریوم ۲ و پولکادات اهداف سازندگان از طراحی این بلاک چین‌ها است. اتریوم قصد دارد بستری برای توزیع مالی و اجرای قرارداد هوشمند باشد، در حالی که چشم‌انداز پولکادات کمک به مردم در ساخت کل بلاک چین‌ها و ادغام آنها با یکدیگر است. پولکادات ادعا می‌کند که روش آن در دسترس‌تر و معتبرتر بوده و می‌تواند با تعداد کمتری اعتبارسنج به ازای هر شارد کار کند. این پروژه را همچنین می‌توان با تزوس مقایسه کرد که آن نیز برای پشتیبانی از ارتقا بدون نیاز به فورک سخت طراحی شده است.

  هنوز بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز، به بلاک چین‌های سنتی مانند اتریوم تمایل بیشتری دارند و رقیب اصلی پولکادات یعنی اتریوم نیز در حال پوست‌اندازی بوده و به ه کاربران خود، وعده داده است که با توسعه اتریوم ۲.۰ بخشی از نارسایی‌های فعلی شبکه را رفع خواهد کرد، اما در هر صورت نباید فراموش کرد که بنیان‌گذار اصلی پولکادات، از توسعه دهندگان ارشد پلتفرم اتریوم بوده که با مشاهده ضعف‌ها و چالش‌های بلاک چین اتریوم، تصمیم به خروج از این پروژه و ایجاد شبکه پولکادات گرفته است. در پایان می‌توان گفت چالش اصلی پیش روی اتریوم مقیاس‌پذیری آن است و مهم‌ترین چالش پیش‌روی پولکادات پذیرفته‌شدن و جلب استقبال جامعه است.

  بنیاد Web3 پشت پولکادات، بلاکچین قابل همکاری را توسعه داده است تا به سرعت و به آسانی زیرساخت‌ها را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد. در این زمینه، Web۳ Substrate را ارائه می‌دهد، یک فریم ورک modular که توسعه پروژه بلاکچین را ساده می‌کند. Substrate امکان ایجاد بلاکچین شخصی در کوتاه‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌کند و از زبان‌های برنامه نویسی رایج مانند C ++ یا Rust پشتیبانی می‌کند. هر پروژه‌ای که با Substrate ساخته شود به طور خودکار با بلاکچین پولکادات سازگار است. عملیات خارجی در خارج از شبکه نیز بدون هیچ مشکلی امکان پذیر است. Rococo Testnet جدید گامی دیگر به سوی یک شبکه آزمایشی کاملاً جامع با بسیاری از ویژگی‌های جدید است که برای توسعه بیشتر پولکادات طراحی شده است.

  علاوه بر توسعه دهندگان، کاربران نیز می‌توانند از مزایای پولکادات بهره مند می‌شوند. سرمایه گذاران همچنین می‌توانند در طولانی مدت با استفاده از Staking از یک ویژگی اساسی استفاده کنند. هر ساله تعداد DOT های در گردش ۱۰٪ افزایش می‌یابد. در این روند، سهم lion از DOT جدید به سهامداران می‌رسد. در شبکه پولکادات، ذینفعان می‌توانند نقش‌های مختلفی را بر عهده بگیرند و هم Nominator و هم اعتبارسنج باشند. قبل از اینکه Staker ها بتوانند هر یک از این نقش‌ها را به عهده بگیرند، باید مقدار مشخصی از DOT را به مدت حداقل ۲۸ روز در یک قرارداد هوشمند قفل کنند.

  اعتبارسنج ها وظیفه دارند محتوای بلوک‌ها را تأیید و روی زنجیره Relay جمع کنند. سپس تمام اعتبارسنج ها در مورد صحت این بلوک‌ها رأی می‌دهند تا امنیت شبکه را تضمین کنند که برای آنها درصد بیشتری از پاداش سهام را دریافت می‌کنند. Nominator ها فقط حق رأی دارند و اعتبار سنج‌های جدید را تعیین می‌کنند. در عوض، Nominator ها درصد کمتری از پاداش Staking را صادر می‌کنند. همکاران نقش‌های سیستم را کامل می‌کنند (وضعیت یک پاراچین را به اعتبار سنج‌ها می‌رسانند) و ماهیگیران (اعتبار سنج‌ها را رصد می‌کنند و رفتار خطا را گزارش می‌دهند).

  کیف پول کریپتوکارنسی (رمز ارز)، برنامه‌ای به منظور مدیریت کلیدهای عمومی و خصوصی است. برخلاف تصور عموم کاربران، یک والت دات یا هر ارز دیجیتال دیگر حاوی سکه‌های دیجیتال نیست و فقط برای مدیریت public and private key کاربرد دارد؛ کیف پول ابزارهایی به منظور تعامل با بلاک چین در اختیار کاربر قرار می‌دهد. هر والت دات یک آدرس دارد که متشکل از یک سری اعداد و حروف است. این آدرس در عمل یک شناسه است و بر اساس کلید عمومی و خصوصی ایجاد می‌شود. این شناسه موقعیت معینی در بلاک چین برای ارسال رمز ارز پولکادات به شمار رفته و مشخص می‌کند کوین‌های دیجیتالی واریز شده توسط دیگران، در کدام قسمت از بلاک چین قرار بگیرند. کلید عمومی از روی کلید خصوصی درست می‌شود. هر زمان که پابلیک کی را گم کردید، امکان ساخت مجدد آن از روی پرایویت کی میسر است. اما بالعکس این کار امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان از کلید عمومی به خصوصی رسید. کلید خصوصی دسترسی به سکه‌ها را میسر می‌سازد.

  کیف پول‌های متعددی گرم و یا سرد برای ذخیره سازی ارز دیجیتال DOT با قابلیت استفاده بر روی دستگاه‌های تلفن همراه، وب، دسک تاپ و سخت افزار برای سیستم عامل‌های مختلف وجود دارد، از دیدگاه کلی، والت های پولکادات و در کل تمام ارزهای دیجیتال به دو دسته گرم و سرد (هات والت و کلد والت) تقسیم می‌شوند. تفاوت اصلی این دو با یکدیگر، اتصال یا عدم اتصال به اینترنت به شمار می‌رود. کیف پول‌های گرم پولکادات دائماً به اینترنت وصل هستند، اما والت های سرد ایزوله شده و دسترسی‌شان به اینترنت به طور عادی قطع است. دسته‌بندی اول راحت‌تر و سریع‌تر قابل استفاده است، به طوری که می‌توان به واسطه یک اپلیکیشن اندروید یا آی او اس، خیلی سریع تراکنش ایجاد کرد. دسته‌بندی دوم، از امنیت بسیار بالاتری برخوردار است. در اینجا چند نمونه از بهترین آنها را معرفی می‌کنیم.

  کیف پول پلک والت Polkawallet:یک کیف پول چند منظوره برای ذخیره ارزهای دیجیتال Polkadot ، Acala ، Kusama و بسیاری دیگر از دارایی‌های دیجیتال است. امکان شرکت در استیکینگ ارز دیجیتال DOT و امکاناتی مانند نمودارهای رنگارنگ و تاریخچه هر اعتبار سنجی برای کاربران وجود دارد. Polkawallet همچنین به کاربران امکان می‌دهد تا در تصمیمات حاکمیتی ارزهای دیجیتال نیز یه عنوان عضوی از بلاکچین مشارکت کنند. برنامه برای هر همه پرسی‌ها یا پیشنهادی که درباره یک ارز دیجیتال ارائه می‌شود، از طریق اعلان برای کاربران ارسال می‌گردد.

  کیف پول Parity Signer: برای سیستم‌های اندرویدی و یا IOS قابل استفاده است. این کیف پول بصورت آفلاین فعالیت می‌کند.بنابراین اگر دسترسی به اینترنت نداشته باشید، با استفاده از این کیف پول می‌توانید کیف پول خود را مدیریت کنید. در این کیف پول امکان ایجاد چندین کیف پول خصوصی وجود دارد.Parity Signer از ارز پولکادات پشتیبانی می‌کند.البته ممکن است کار با آن کمی دشوار باشد بنابراین برای افراد تازه کار پیشنهاد نمی‌شود.

  کیف پول متوال Mathwall:یک کیف پول ارز دیجیتال چند پلتفرمی کریپتوکارنسی است که به شما امکان می‌دهد توکن های BTC ، ETH ، ERC-۲۰ ، Cosmos ، Polkadot و غیره را ذخیره کنند. این کیف پول از طریق دستگاه‌های مختلف مثل گوشی‌های تلفن همراه اندروید و آی او اس قابل استفاده و دسترسی است. اگر زمانی زیادی از روز پای دسکتاپ یا لپ تاپ می‌گذرانید، می‌توانید افزونه گوگل کروم Mathwallet را دانلود و نصب کنید. به این ترتیب، برنامه شبیه یک وب اپلیکیشن در اختیارتان قرار خواهد بودعلاوه بر این می‌توانید از Mathwallet به عنوان پسوند کروم و یا کیف پول وب استفاده کنید. جالب است بدانید که در این کیف پول بخشی به نام News وجود دارد که می‌توانید در آن از آخرین و داغ‌ترین خبرها مطلع شوید.

  کیف پول لونی Lunie:کیف پول Lunie بسیار شبیه کیف پول Polkawallet است این کیف پول منبع باز (open source) است و کد آن توسط شرکت‌های امنیتی و سایبری جهانی کنترل می‌شود ،نسخه‌ی بتا این کیف پول برای دستگاه‌های تلفن همراه در دسترس است و به عنوان کیف پول وب نیز قابل استفاده می‌باشد. با استفاده از کیف پول Lunie ، کاربران می‌توانند در فرآیند استیکینگ شرکت کنند، پاداش دریافت کنند و در مورد تصمیم گیری های بلاکچین نظر دهند. تیم توسعه این شرکت در حال برنامه ریزی است که اعلان‌هایی را درباره تغییرات پاداش یا پیشنهادهای جدید را برای کاربران راه اندازی کند. کیف پول non-custodial یا غیر حضانت است ، بنابراین فقط کاربران می‌توانند به کلیدها دسترسی پیدا کنند.‌کنترل کلیدهای خصوصی بر عهده خود کاربر است.

  کیف پول ترست ولت Trust:یک صرافی غیر متمرکز و مرورگر برای برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) است که همه در یک سیستم عامل قرار گرفته اند. کیف پول ارز دیجیتال تراست همچنین به طور رسمی توسط یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملاتی یعنی صرافی بایننس پشتیبانی می‌شود. این شرکت دو سال پیش این برنامه را از توسعه دهندگان خریداری کرد و از سال ۲۰۱۹ کیف پول با Binance DEX و سیستم Binance Chain سازگار است. کیف پول تراست با با بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین ، ریپل ، استلار ، پولکادات سازگار است و با انواع توکن های ERC۲۰، BEP۲ و ERC۷۲۱ کار می‌کند.

  اکوسیستم پولکادات نیز روز به روز بزرگ‌تر و مستحکم‌تر می‌شود. طراحی منحصر به فرد Polkadot، امکان بیشتری برای نوآوری منعطف‌تر نسبت به شبکه‌های قبلی فراهم می‌کند. با گردآوری چندین زنجیره تخصصی در یک شبکه مقیاس‌پذیر، فناوری بلاک چین می‌تواند به پتانسیل کامل خود برای موارد استفاده در جهان واقعی دست یابد، بازارهای جدیدی ایجاد کرده و راه را برای اقتصادهای غیرمتمرکز آینده باز کند.

  تمامی حقوق این سایت برای خبرگزاری ایمنا محفوظ است

  فهرست این مقاله


  یکی از پروژه‌هایی که اخیراً ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده‌اند و بیش‌ترین توجه جهان را به خود جلب کرده است، پروژه ارز دیجیتال پولکادات است. اما دلیل آن چیست؟ این پروژه جدید blockchain tecnología به دنبال سقوط اتریوم با یک شبکه مقیاس پذیر و کارآمدتر است. درعین حال، امکان اتصال متقابل بلاک چین‌های مختلف و تبدیل شدن به یک مرکز توسعه بی‌نظیر بین زنجیره‌ای را ارائه می‌دهد.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  بدون شک، همین امر باعث می‌شود Polkadot به پروژه‌ای با هدف بسیار بالا تبدیل شود و این سوال را برای ما باقی می‌گذارد: آیا به این هدف می‌رسد؟ در این مقاله می‌توانید همه چیز را در مورد این پروژه بزرگ بیاموزید.

  پولکادات، شرط بندی Gavin Wood بنیانگذار اتریوم در برابر حداکثرسازی بلاک چین است. افزایش محبوبیت و دستاوردهای آن از زمان راه اندازی آن در ماه مه ۲۰۲۰ بسیار خیره کننده بوده است. از آن زمان، به گفته CoinGecko، ارز دیجیتال پولکادات، یکی از ۱۰ ارز رمزنگاری شده برتر است.

  به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک شبکه بلاک چین است که:

  در ادامه هر یک از این ویژگی‌ها را با جزئیات بیش‌تری بررسی کنیم.

  منشاء این پروژه ما را به دیدار یکی از چهره‌های اصلی دنیای رمزنگاری، گاوین وود، سوق می‌دهد. وود یک توسعه دهنده معروف فناوری بلاک چین است که بخشی از تیم توسعه اتریوم بود. در واقع، وود جزء بنیان‌گذاران و توسعه دهنده اصلی اتریوم را بود و در همان سطح ویتالیک بوترین قرار داشت. موقعیتی که نشان دهنده دانش و کار او در این پروژه است. به لطف کار وود، اتریوم دارای زبان برنامه نویسی قدرتمند Solidity است که توسط شخص وی ایجاد شده است. با این حال، در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶، وود تصمیم گرفت که وقت آن است که برود و پروژه خود را شروع کند و پروژه اتریوم را کنار بگذارد.

  در آن زمان، ایده وود این بود که پروژه بلاک چین را راه اندازی کند که بتواند بر نقاط ضعف اتریوم (مقیاس‌پذیری آن و ایجاد ساختارهای عملیاتی جدید متقابل یا بین زنجیره‌ای)، غلبه کند. بنابراین، تا ژوئن ۲۰۱۶، وود کار روی این پروژه جدید را آغاز کرده بود و در اکتبر ۲۰۱۶، اولین نسخه وایت پیپر توسط Polkadot را به جهان ارائه کرد. با این کار، این پروژه جالب آغاز شد. از آن لحظه، توسعه پولکادات راه خود را آغاز می‌کند، تا زمانی که توجه بیش‌تری به آن جلب شود. چیزی که در حقیقت امروزه به وضوح قابل مشاهده است. ارز دیجیتال پولکادات، یکی از سریع‌ترین پروژه‌های رشد بلاک چین در طول سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ است.

 • کوین btt
 • گاوین وود، این پروژه را در ابتدا با حمایت مالی شرکت خود Parity و Web3 Foundation و سرمایه خودش آغاز کرد. اگرچه Parity و Web3 Foundation معیارهایی در جهان اتریوم هستند، اما مشارکت آن‌ها در تامین مالی Polkadot بسیار مهم است.

  با این حال، منابع هر دو شرکت به دلیل محوریت اتریوم آن‌ها محدود بود. این امر منجر به عرضه اولیه سکه (ICO) شد که از ۱۵ تا ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار شد. موفقیت ICO اتریوم فوق العاده بود و توانست ۱۴۳ میلیون دلار برای توسعه این پروژه جمع آوری کند.

  با این حال، کمی بعد، این موفقیت به طور جدی به خطر می‌افتد. هک شدن باعث می‌شود Parity بیش از ۹۰ میلیون دلار در شبکه اتریوم ضرر کند. با کاهش شدید درآمد، مسیر کار مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت و گاوین وود اعلام کرد که کار پولکادات ادامه خواهد یافت. این به خاطر این واقعیت است که پول کافی برای موفقیت پروژه وجود داشت و شرایط ICO رعایت خواهد شد.

  علاوه بر این، Parity و Web3 Foundation به دنبال راهی برای درخواست پشتیبانی برای انجام یک هارد فورک بودند که اجازه می‌داد بقیه ETH مسدود شده توسط هک بازیابی شود. این اقدام با انتقادات شدیدی مواجه شد و جامعه با تحقق عملی مانند اقدامی که پس از هک The Dao در سال ۲۰۱۶ رخ داد، مخالفت کرد. این به این دلیل است که آن‌ها می‌ترسند این وضعیت منجر به ایجاد شکاف جدیدی در جامعه شود. اما نتیجه؟ این وجوه هنوز در Parity bug قفل شده است و به نظر می‌رسد راهی برای بیرون کشیدن این پول از آن مکان وجود ندارد.

  Polkadot راه خود را در ذهن گاوین وود به عنوان شبکه‌ای با قابلیت ارائه قابلیت‌های مشابه اتریوم، در حالی که نقاط ضعف آن را برطرف کرده و تعدادی ویژگی منحصر به فرد ارائه می‌دهد، آغاز کرد. برای دستیابی به این هدف، ارز دیجیتال پولکادات از ابتدا مجموعه‌ای جدید از فناوری و پروتکل‌های اجماع را برای این منظور طراحی کرد.

  بلاک چین‌های نسل اول و دوم برخلاف تمامی پیشرفت‌ها و نوآوری و نقاط قوتی که داشتند، با ضعف‌هایی مانند، سرعت پایین تراکنش‌ها، افزایش غیر معقول و نجومی کارمزدها در بازه‌های زمانی خاص، هاردفورک‌ها و بروزرسانی‌های پی‌درپی، نیاز به مدیریت توسط اشخاص، عدم امکان تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به یکدیگر و… نیز همراه بودند. با ورود پولکادات، به دلیل طراحی منحصر به فرد و مزایای قابل توجهش نسبت به شبکه‌های سنتی موجود، از سایر پلتفرم‎‌های بلاک چینی متمایز شد. در زیر به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های آن اشاره می‌کنیم:

  ابتدا، Polkadot با در نظر گرفتن عملکرد ناهمگن شبکه، که می‌تواند به هم متصل باشد، طراحی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال پولکادات می‌تواند چند عملکرد مشخص زیر را انجام دهد:

  عملکردی که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات سایر زنجیره‌ها را دریافت کرده، آن اطلاعات را پردازش و به زنجیره منبع ارسال کنید. این اولین گزینه به ارز دیجیتال پولکادات اجازه می‌دهد تا به یک لایه مقیاس پذیر برای هر بلاک چین دیگری که به آن نیاز دارد تبدیل شود.

  یعنی رشته‌هایی با قابلیت‌های خود ایجاد کنید، مانند مورد سازگاری برای اجرای قراردادها یا توکن‌های هوشمند. این عمل بومی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و نشانه‌های موجود در شبکه را امکان پذیر می‌کند که می‌توانند از پتانسیل شبکه به طور کامل استفاده کنند.

  ایده همه این‌ها این است که Polkadot می‌تواند به گزینه‌ای مقیاس پذیر برای شبکه‌هایی مانند اتریوم یا سایر ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. علاوه بر این، می‌تواند به اکوسیستم‌های مختلف در بلاک چین‌های مختلف (همه در یک شبکه) متصل شود؛ به عنوان مثال این مورد را می‌توان با پروژه DeFi ،Equilibrium که زندگی در EOS را ایجاد می‌کند، مشاهده کرد.

  همانطور که می‌دانید توانایی بزرگ شدن و افزایش ظرفیت یک سیستم در هنگام افزایش پردازش‌ها را مقیاس‌پذیری می‌گویند.

  به بیان خیلی ساده در دنیای رمز ارزها، بلاک چین‌ها هنگام پردازش حجم عظیم تراکنش‌های دنیای متمرکز پیش رویشان، با محدودیت‌هایی مواجه هستند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بلاک چین‌های ابتدایی با توان عملیاتی محدود و سازوکارهای پیچیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، که همه این عوامل سبب تاخیر در انجام تراکنش‌ها و در نتیجه شلوغی شبکه و افزایش نجومی کارمزدها می‌شود.

  بحث و جدل‌های سال ۲۰۱۷ با محوریت مقیاس‌پذیری شبکه بیت کوین که در نهایت به ایجاد بیت کوین کش و شبکه لایتنینگ منجر شد. یا افزایش نجومی کارمزدهای شبکه اتریوم در پی استقبال کاربران از بازار دیفای اتریوم، همه مثال‌هایی از مشکلات ناشی از مقیاس پذیری است که بلاک چین‌های نسل اول و دوم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

  می‌توان گفت که بسیاری از مشکلات مقیاس پذیری به این دلیل است که در اکثریت بلاک چین‌ها، نودهای اعتبارسنج باید به ناچار تراکنش‌ها را یک به یک بررسی و تایید کنند و همین امر سبب می‌شود ایجاد ترافیک و شلوغی شبکه می‌شود. اما پولکادات با نگاه و رویکردی جدید این مشکل را برطرف کرده است.

  در مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات، هر زنجیره در شبکه با توجه به کاربرد خاص خودش بهینه سازی می‌شود. این مدل با مدل سنتی (یک پروتکل برای همه کاربردها) که پلتفرهای قرارداد هوشمند مانند اتریوم از آن استفاده می‌کنند، دارای مقیاس‌پذیری بیش‌تری است و همین زنجیره‌های بیش‌تر و تخصصی‌تر، خود به معنای فرصت بیش‌تر برای نوآوری است.

  طبق آخرین سنجش‌های صورت گرفته بر روی شبکه پولکادات، سرعت ثبت تراکنش‌ها بدون استفاده از پارچین‌ها ۱۰۰۰ تراکنش بر ثانیه است؛ این در حالی است که با استفاده از حداکثر توان عملیاتی پارچین‌ها این میزان به حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ بر ثانیه می‌رسد.

  بدون شک همه ما امروزه از برنامه‌ها، بازی‌ها و مرورگرها به وفور استفاده می‌کنیم و با اصلاح به روز رسانی خودکار آشنا هستین. در به روزرسانی‌های خودکار توسعه دهندگان باگ‌هایی که یک نرم افزار دارد را کشف می‌کنند و پیش از آن که سبب اختلال در برنامه شود، آن‌ها را برطرف می‌کنند. همچنین علاوه بر برطرف کردن باگ‌ها با پیشرفت فناوری و کشف راهکارهای بهتر، در هر به روزرسانی قابلیت جدیدی به نرم افزار اضافه می‌شود.

  بلاک چین‌ها نیز به منظور اینکه کارکرد بهتری داشته باشند، مانند نرم افزارها نیاز به، بروزرسانی دارند؛ با این تفاوت که به روزرسانی آن‌ها بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از بروزرسانی اپلیکیشن‌ها، مرورگرها و…است. لازمه به روز رسانی بلاک چین‌های معمولی، اشعاب (فورک کردن) شبکه است. به این صورت که ابتدا زنجیره ای جدید با قوانینی جدید تشکیل می‌دهند و سپس اقدام به ترغیب کاربران برای استفاده از این زنجیره می‌نمایند. علاوه بر اینکه برنامه ریزی و اجرای یک هارفورک ماها طول می‌کشد، هاردفورک‌های پی در پی در شبکه نیز خود باعث ایجاد چند دستگی در بین کاربران و توسعه دهندگان شبکه می‌شود.

  یکی دیگر از مزیت‌های شبکه ارز دیجیتال پولکادات اینجا خود را نشان می‌دهد که شرایطی را فراهم کرده تا بلاک چین‌ها بدون نیاز به فورک کردن زنجیره، اقدام به به روزرسانی خود کنند. این بروزرسانی از طریق سیستم حاکمیتی درون زنجیره‌ای و شفاف پولکادات، بدون نیاز به فورک انجام می‎‌‌شود. با استفاده از این قابلیت پولکادات این امکان را برای پروژه‌های گوناگون فراهم می‌کند تا به سرعت با آخرین تغییرات فناوری سازگار شده و همیشه به روز و چابک باشند. از دیگر مزایای این قابلیت می‌توان به کاهش بسیار چشمگیر خطرات ناشی از هاردفورک‌های چالش برانگیز شبکه که مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان‌ها به این حوزه است نیز اشاره کرد.

  در بلاک چین‌های اولیه، هیچ سازوکار رسمی حاکمیتی وجود ندارد و سهام داران و ذی نفعان پروژه‌ها هیچ گاه حق پیشنهاد دادن یا وتو کردن تغییرات پروتکل را ندارند، مگر افرادی که تحت حمایت افراد صاحب نقوذ پروژه‌ها بودند. اما پروژه ارز دیجیتال پولکادات این مشکل را برطرف کرده است و این شبکه توسط دارندگان ارز دیجیتال دات به روشی کاملاً شفاف و منصفانه مدیریت می‌کنند.

  در شبکه پولکادات، تمامی صاحبان ارز دیجیتال دات می‌توانند هر گونه پیشنهادی که برای تغییر پروتکل مدنظرشان است را ارائه داده و به سایر پیشنهادات موجود رای دهند. همچنین تمامی کاربران می‌توانند در انتخاب اعضای شورای حاکمیت که نماینده ذی نفعان شبکه هستند نیز شرکت کنند.

  برخلاف بلاک چین‌های اولیه که مانند باغ‌هایی هستند که به دور خود دیوار کشیده‌اند و هیچ تعاملی با شبکه‌های دیگر ندارند، شبکه پولکادات قابلیت تعامل پذیری و پیام رسانی میان زنجیره‌ای را برای برقراری ارتباط، مبادله ارزش و به اشتراک گذاشتن عملکردها را برای بلاک چین‌هایی که در شبکه فعال هستند، فراهم کرده است. این قابلیت از این جهت اهمیت دارد که با افزایش تعداد بلاک چین‌های با کاربرد خاص، نیاز به ارتباطات میان زنجیره‌ای و تعامل پذیری بلاک چین‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

  با استفاده از این قابلیت پاراچین‌های پولکادات و پل‌های بلاک چینی پولکادات می‌توانند با دارایی‌های موجود در شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم و پروتکل‌های محبوب اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) در تعامل باشند.

  این بنیاد، ماموریت ساخت ارز دیجیتال پولکادات را به شرکت پریتی تکنالجیز و ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران اصلی آن (دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) واگذار کرده است.

  گوین وود که مخترع برخی از مولفه‌های مهم و اصلی در دنیای بلاک چین و رمز ارزها مانند زبان سالیدیتی، زیان برنامه نویسی اتریوم، الگوریتم اجماع اثبات اقتدار و… است، در حال حاضر در شرکت پریتی به عنوان مدیر نوآوری در بخش مربوط به ارز دیجیتال پولکادات مشغول فعالیت است. او اولین نفری بود که در سال ۲۰۱۴، ایده اینترنت غیرمتمرکز (وب۳) را مطرح کرد و در حال حاضر به طور همزمان مدیریت وب۳ را نیز به عهده دارد.

  دکتر گوین وود همچنین از بنیان گذاران اتریوم است که مقاله فنی و برنامه نویسی اتریوم نیز توسط او نوشته شده است. او به دلیل اختلافاتی که با ویتالیک بوترن (ایده پرداز اصلی اتریوم)، بر سر آینده شبکه اتریوم داشت، سبب شد تا تیم را ترک کند و پروژه پولکادات را آغاز کند. از همین جهت می‌توان ارز دیجیتال پولکادات را رقیب اصلی و سرسخت اتریوم دانست.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  پیتر جابن که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در زمینه یادگیری ماشین از دانشگاه آکسفورد است، قبل از پیوستن به بنیاد وب۳، در حوزه‌های گوناگون مانند صنایع دفاعی، اقتصاد، تحلیل داده‌ها، مدل‌های کمی قیمت گذاری، یادگیری ماشین و… فعالیت داشته است. وی اکنون مدیر فناوری بنیاد وب۳ است.

  رابرت هابرمایر که سابقه طولانی در زمینه بلاک چین و سیستم‌های توزیع شده و رمزنگاری دارد و از اعضای قدیمی جامعه برنامه نویسان راست است، با سابقه‌ای طولانی و درخشان به پروژه پولکادات پیوست و از هم‌بنیان‌گذاران این پروژه است. وی همچینی از اعضای پیشیشن بنیاد تیل فلوشیپ است و سال‌ها بر استفاده از ویژگی‌های زبان برنامه نویسی به منظور ایجاد راهکارهای موازی و کارآمد تمرکز کرده بود.

  ارز دیجیتال پولکادات (DOT)، به ۳ منظور مشخص در شبکه استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

  براساس نظریه بازی، پولکادات، کاربران و صاحبان توکن دات را برای دریافت پاداش به رفتار سازنده و صحیح در شبکه ترغیب می‌کنند. طبق این مکانیسم افراد درستکار پاداش دریافت کرده و افراد خرابکار، توکن‌هایی سهام‌گذاری شده خود را از دست می‌دهند.

  از آنجا که اثبات سهام پولکادات به صورت مستقیم دارای پیچیدگی و دشواری است، کاربران عادی کافیست به منظور دریافت پاداش، از کیف پول‌ها یا صرافی‌هایی که مانند بایننس از اثبات سهام پولکادات پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند و دارایی‌ها را برای دریافت سود به شبکه اختصاص دهند.

  سود اثبات سهام پولکادات بین ۵ تا ۲۰ درصد در سال است و پروژه پولکادات با این کار ایمنی شبکه را تضمین می‌کند.

  افرادی که دارای توکن دات هستند نظارت و کنترل کاملی بر این شبکه دارند. برخلاف سایر پلتفرم‌ها که تمام امتیازات در انحصار ماینرهاست، در پولکادات به دارندگان توکن دات در ریلی چین این امتیازات که شامل مدیریت رویدادهای خاص مانند بروزرسانی و رفع مشکلات پروتکل و… است، عطا شده است.

  بلاک چین‌های جدید در پولکادات به وسیله وثیقه گذاری توکن‌های دات به شبکه اضافه می‌شود و پارچین‌های منقضی شده و غیرقابل استفاده از طریق حذف توکن‌های وثیقه، حذف می‌شود و این به نوعی اثبات سهام محسوب می‌شود.

  ارز دیجیتال پولکادات نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال بر روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شود و برای خریدوفروش آن کافیست به سایت‌های صرافی مورد نظر خود مراجعه کنید.

  این نکته را نیز فراموش نکنید که سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال پولکادات مانند هر سرمایه گذاری دیگری دارای ریسک است و قبل از هر اقدامی باید تحقیقات در مورد آن به طور کامل صورت گیرد.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. توجه کنید که کیف در بین کیف پول‌هایی که در جدول زیر آورده شده، سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند؛ بنابراین قبل از استفاده از سایر کیف پول‌های معرفی شده برای این رمز ارز حتماً درباره امنیت آن تحقیق کنید.

  بهترین راه برای خرید پولکادات این است که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید دات می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  بهترین روش خرید ارز دیجیتال پولکادات مراجعه به سایت صرافی ارز دیجیتال است. برای کاربران ایرانی دو روش خرید دات وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم:

  اگر قصد خرید مستقیم پولکادات از سایت‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی با جستجو ساده در گوگل آن‌ها را پیدا کرده و پس از طی مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور مستقیم با کارت بانکی خود اقدام به خرید کنید.

  به علت اینکه پولکادات در فهرست اکثریت سایت‌های ایرانی وجود ندارد و یا در صورت موجود بودن هزینه خرید آن‌ها بسیار بالاست، سرمایه گزاران بیشتر از روش دوم برای خرید استفاده می‌کنند و اقدام به خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های داخلی کرده و سپس آن‌ها را در صرافی‌های خارجی مانند بایننس به ارز دیجیتال پولکادات تبدیل می‌کنند.

  اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اغلب صرافی‌های خارجی به کاربران ساکن ایران به دلیل تحریم‌ها اجازه فعالیت نمی‌دهند و ریسک مسدود شدن حساب ایرانیان در این صرافی‌ها بسیار بالاست؛ با این وجود کاربران ایرانی ترجیح می‌دهند که با دور زدن تحریم‌ها و تغییر آی پی خود به کشورهای دیگر مانند آلمان و… از صرافی بایننس استفاده کنند.

  همانطور که اکثریت افراد بدون دانستن جزئیات دقیق از رمز ارزهایی مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و دنیای بلاک چین از آن‌ها استفاده می‌کنند، برای استفاده از ارز دیجیتال پولکادات و شبکه آن نیازی به دانستن جزئیات آن نیست. اما اگر شما هدفی غیر از سرمایه گذاری در این شبکه دارید، می‌توانید اطلاعات کلی در خصوص نحوه کار و عملکرد این شبکه کسب کنید. در ادامه قصد داریم تا به طور خلاصه شما را با نحوه کار شبکه پولکادات و اجزای مختلف آن توضیح دهیم.

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، پولکادات به منظور رفع مشکلات مقیاس پذیری، تعامل پذیری و مدیریت بلاک چین‌ها به وجود آمده است. بنابراین، ساختار این شبکه به گونه‌ای است که از یک جهت امکان فعالیت موازی بلاک چین‌های گوناگون در آن فراهم شده و از سوی دیگر با استفاده از مدل امنیت اشتراکی، تمامی آن‌ها در یک شبکه واحد گردآوری شده است. در پولکادات بر خلاف سایر بلاک چین‌های سنتی، تمامی زنجیره‌های شبکه با یکدیگر در ارتباط است و قادر به ارسال و دریافت هر نوع پیامی به یکدیگر می‌باشند.

  با توجه به مقدمه گفته شده در بالا حال می‌توانیم به طور واضح در خصوص شبکه پولکادات و نحوه همکاری اجزای آن توضیح دهیم. در ابتدا باید بگوییم که این پلتفرم از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هرکدام وظایف و کاربردهای مختص خود را دارند:

  ریلی چین را می‌توان قلبه شبکه پولکادات نامید؛ زیرا عنصر هماهنگ کننده تمامی اجزای این شبکه است و تمامی بلاک چین‌های مستقل در شبکه پولکادات، از طریق اتصال به ریلی چین و اشتراک گذاری بلاک‌های خود در این زنجیره از مدل امنیت اشتراکی شبکه پولکادات بهره مند می‌شوند. در شبکه پولکادات، نودهای اعتبارسنج با سهام‌گذاری توکن‌های دات بر روی ریلی چین، مسئولیت اعتبار سنجی و تایید بلاک‌های ارسالی از تمام بلاک چین‌های شبکه را بر عهده دارند. از طرفی دیگر تمامی تصمیم گیری‌های حاکمیتی شبکه، در همه پرسی‌های مختلف با مشارکت صاحبان توکن‌های دات در ریلی چین انجام می‌گیرد.

  پاراچین‌ها یک بلاک چین سفارشی و ویژه پروژه است که در شبکه‌های Polkadot (DOT) و Kusama (KSM) ادغام شده است. Parachains را می‌توان برای هر تعداد مورد استفاده سفارشی کرد و وارد بلاک چین اصلی شد که Relay Chain نامیده می‌شود و قلب شبکه‌های Polkadot و Kusama محسوب می‌شود.

  پاراتریدها یا همان زنجیره‌ای موازی، به دلیل شباهت‌هایی که از نظر فنی به پاراچین‌ها دارند جایگزین مناسبی برای آن‌ها هستند؛ اما در نحوه اتصال به شبکه و مدل اقتصادی‌شان تفاوت‌های اندکی با پاراچین‌ها دارند. با استفاده از پاراچین‌ها دیگر صاحبان کسب و کارها یا برنامه‌های غیر متمرکز گوناگون نیازی به اجاره یک اسلات اختصاصی پاراچین و اتصال همیشگی آن به ریلی چین ندارند، کافیست تنها با مبلغی بسیار کمتر یک پاراترید را در اختیار گرفته و تنها در مواقعی که نیاز دارند به ریلی چین متصل شوند. مدل اقتصادی پاراتریدها را “پرداخت براساس استفاده” می‌نامند؛ به این معنی که هر پاراترید در صورتی که نیار به ثبت بلاک روی ریلی چین داشته باشد با شرکت در یک مزایده عمومی اسلات بعدی شبکه را در اختیار گرفته و بلاک خود را به ریلی چین ارسال می‌کنند.

  پل‌ها در شبکه پولکادات، نوعی خاص از پاراچین‌ها هستند که هدف آن‌ها برقراری ارتباط با بلاک چین‌های متفاوت است که با رعایت قوانین اقتصادی و زیرساخت‌های فنی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پل از اجزای متعددی تشکیل شده است که با هم ارتباط دو طرفه بین یک زنجیره مستقل مبتنی بر بستر و یک پاراچین Polkadot یا بین دو زنجیره مستقل مبتنی بر بستر را امکان پذیر می‌کند.

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  بنیاد Web3 به منظور اینکه به سرعت و به آسانی زیرساخت‌ها در اختیار توسعه دهندگان قرار گیرد، بلاکچین قابل همکاری را توسعه داده است و در این زمینه Web3 Substrate را ارائه داده است. Substrate که از زبان‌های برنامه نویسی رایج مانند C++ یا Rust پشتیبانی می‌کند، امکان ایجاد بلاکچین شخصی را در کمترین زمان ممکن فراهم می‌کند و به طور خودکار هر پروژه‌ای که با Substrate ساخته می‌شود، با بلاکچین پولکادات سازگار است. همچنین عملیات خارجی نیز در خارج از شبکه بدون هیچ باگی امکان‌پذیر است. از سوی دیگر طراحی Rococo Testnet جدید نیز قدمی دیگر به سمت یک شبکه آزمایشی جامع با ویژگی‌های منحصر به فرد برای توسعه بیشتر پولکادات است.

  علاوه بر توسعه دهندگان، کاربران پولکادات نیز می‌توانند از مزایای این ارز دیجیتال بهره مند شوند. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

  در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال پولکادات، معرفی شبکه آن و مزایای آن نسبت به بلاک چین‌های نسل دوم و سوم و… پرداختیم. ارز دیجیتال پولکادات که در حال حاضر رمز ارزی نوپا است توانسته نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا دیگر به خوبی پیشرفت کند و افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. همچنین این ارز دیجیتال دارای کیف پول‌های متعددی است که تنوع زیادی را در اختیار کاربران خود برای انتخاب راحت‌تر قرار می‌دهد.

  موارد استفاده متفاوت برای پاراچین‌های Polkadot وجود دارد، از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به زنجیره معاملات، زنجیره‌های اوراکل، زنجیره‌های هویت، زنجیره‌های ذخیره فایل، زنجیره‌های نگهداری داده‌ها، زنجیره اینترنت اشیا، زنجیره‌های مالی و زنجیره‌های حریم خصوصی اشاره کرد. همچنین بیش از ۲۵ پروژه در Polkadot در حال ساخت است، از جمله Chainlink و Ocean Protocol. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این ارز دیجیتال نوپا آینده‌ای درخشان خواهد داشت و می‌توان برای سرمایه گذاری روی آن حساب کرد.

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله


  یکی از پروژه‌هایی که اخیراً ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده‌اند و بیش‌ترین توجه جهان را به خود جلب کرده است، پروژه ارز دیجیتال پولکادات است. اما دلیل آن چیست؟ این پروژه جدید blockchain tecnología به دنبال سقوط اتریوم با یک شبکه مقیاس پذیر و کارآمدتر است. درعین حال، امکان اتصال متقابل بلاک چین‌های مختلف و تبدیل شدن به یک مرکز توسعه بی‌نظیر بین زنجیره‌ای را ارائه می‌دهد.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  بدون شک، همین امر باعث می‌شود Polkadot به پروژه‌ای با هدف بسیار بالا تبدیل شود و این سوال را برای ما باقی می‌گذارد: آیا به این هدف می‌رسد؟ در این مقاله می‌توانید همه چیز را در مورد این پروژه بزرگ بیاموزید.

  پولکادات، شرط بندی Gavin Wood بنیانگذار اتریوم در برابر حداکثرسازی بلاک چین است. افزایش محبوبیت و دستاوردهای آن از زمان راه اندازی آن در ماه مه ۲۰۲۰ بسیار خیره کننده بوده است. از آن زمان، به گفته CoinGecko، ارز دیجیتال پولکادات، یکی از ۱۰ ارز رمزنگاری شده برتر است.

  به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک شبکه بلاک چین است که:

  در ادامه هر یک از این ویژگی‌ها را با جزئیات بیش‌تری بررسی کنیم.

  منشاء این پروژه ما را به دیدار یکی از چهره‌های اصلی دنیای رمزنگاری، گاوین وود، سوق می‌دهد. وود یک توسعه دهنده معروف فناوری بلاک چین است که بخشی از تیم توسعه اتریوم بود. در واقع، وود جزء بنیان‌گذاران و توسعه دهنده اصلی اتریوم را بود و در همان سطح ویتالیک بوترین قرار داشت. موقعیتی که نشان دهنده دانش و کار او در این پروژه است. به لطف کار وود، اتریوم دارای زبان برنامه نویسی قدرتمند Solidity است که توسط شخص وی ایجاد شده است. با این حال، در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶، وود تصمیم گرفت که وقت آن است که برود و پروژه خود را شروع کند و پروژه اتریوم را کنار بگذارد.

  در آن زمان، ایده وود این بود که پروژه بلاک چین را راه اندازی کند که بتواند بر نقاط ضعف اتریوم (مقیاس‌پذیری آن و ایجاد ساختارهای عملیاتی جدید متقابل یا بین زنجیره‌ای)، غلبه کند. بنابراین، تا ژوئن ۲۰۱۶، وود کار روی این پروژه جدید را آغاز کرده بود و در اکتبر ۲۰۱۶، اولین نسخه وایت پیپر توسط Polkadot را به جهان ارائه کرد. با این کار، این پروژه جالب آغاز شد. از آن لحظه، توسعه پولکادات راه خود را آغاز می‌کند، تا زمانی که توجه بیش‌تری به آن جلب شود. چیزی که در حقیقت امروزه به وضوح قابل مشاهده است. ارز دیجیتال پولکادات، یکی از سریع‌ترین پروژه‌های رشد بلاک چین در طول سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ است.

 • برنامه سیگنال ارز دیجیتال
 • گاوین وود، این پروژه را در ابتدا با حمایت مالی شرکت خود Parity و Web3 Foundation و سرمایه خودش آغاز کرد. اگرچه Parity و Web3 Foundation معیارهایی در جهان اتریوم هستند، اما مشارکت آن‌ها در تامین مالی Polkadot بسیار مهم است.

  با این حال، منابع هر دو شرکت به دلیل محوریت اتریوم آن‌ها محدود بود. این امر منجر به عرضه اولیه سکه (ICO) شد که از ۱۵ تا ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار شد. موفقیت ICO اتریوم فوق العاده بود و توانست ۱۴۳ میلیون دلار برای توسعه این پروژه جمع آوری کند.

  با این حال، کمی بعد، این موفقیت به طور جدی به خطر می‌افتد. هک شدن باعث می‌شود Parity بیش از ۹۰ میلیون دلار در شبکه اتریوم ضرر کند. با کاهش شدید درآمد، مسیر کار مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت و گاوین وود اعلام کرد که کار پولکادات ادامه خواهد یافت. این به خاطر این واقعیت است که پول کافی برای موفقیت پروژه وجود داشت و شرایط ICO رعایت خواهد شد.

  علاوه بر این، Parity و Web3 Foundation به دنبال راهی برای درخواست پشتیبانی برای انجام یک هارد فورک بودند که اجازه می‌داد بقیه ETH مسدود شده توسط هک بازیابی شود. این اقدام با انتقادات شدیدی مواجه شد و جامعه با تحقق عملی مانند اقدامی که پس از هک The Dao در سال ۲۰۱۶ رخ داد، مخالفت کرد. این به این دلیل است که آن‌ها می‌ترسند این وضعیت منجر به ایجاد شکاف جدیدی در جامعه شود. اما نتیجه؟ این وجوه هنوز در Parity bug قفل شده است و به نظر می‌رسد راهی برای بیرون کشیدن این پول از آن مکان وجود ندارد.

  Polkadot راه خود را در ذهن گاوین وود به عنوان شبکه‌ای با قابلیت ارائه قابلیت‌های مشابه اتریوم، در حالی که نقاط ضعف آن را برطرف کرده و تعدادی ویژگی منحصر به فرد ارائه می‌دهد، آغاز کرد. برای دستیابی به این هدف، ارز دیجیتال پولکادات از ابتدا مجموعه‌ای جدید از فناوری و پروتکل‌های اجماع را برای این منظور طراحی کرد.

  بلاک چین‌های نسل اول و دوم برخلاف تمامی پیشرفت‌ها و نوآوری و نقاط قوتی که داشتند، با ضعف‌هایی مانند، سرعت پایین تراکنش‌ها، افزایش غیر معقول و نجومی کارمزدها در بازه‌های زمانی خاص، هاردفورک‌ها و بروزرسانی‌های پی‌درپی، نیاز به مدیریت توسط اشخاص، عدم امکان تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به یکدیگر و… نیز همراه بودند. با ورود پولکادات، به دلیل طراحی منحصر به فرد و مزایای قابل توجهش نسبت به شبکه‌های سنتی موجود، از سایر پلتفرم‎‌های بلاک چینی متمایز شد. در زیر به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های آن اشاره می‌کنیم:

  ابتدا، Polkadot با در نظر گرفتن عملکرد ناهمگن شبکه، که می‌تواند به هم متصل باشد، طراحی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال پولکادات می‌تواند چند عملکرد مشخص زیر را انجام دهد:

  عملکردی که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات سایر زنجیره‌ها را دریافت کرده، آن اطلاعات را پردازش و به زنجیره منبع ارسال کنید. این اولین گزینه به ارز دیجیتال پولکادات اجازه می‌دهد تا به یک لایه مقیاس پذیر برای هر بلاک چین دیگری که به آن نیاز دارد تبدیل شود.

  یعنی رشته‌هایی با قابلیت‌های خود ایجاد کنید، مانند مورد سازگاری برای اجرای قراردادها یا توکن‌های هوشمند. این عمل بومی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و نشانه‌های موجود در شبکه را امکان پذیر می‌کند که می‌توانند از پتانسیل شبکه به طور کامل استفاده کنند.

  ایده همه این‌ها این است که Polkadot می‌تواند به گزینه‌ای مقیاس پذیر برای شبکه‌هایی مانند اتریوم یا سایر ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. علاوه بر این، می‌تواند به اکوسیستم‌های مختلف در بلاک چین‌های مختلف (همه در یک شبکه) متصل شود؛ به عنوان مثال این مورد را می‌توان با پروژه DeFi ،Equilibrium که زندگی در EOS را ایجاد می‌کند، مشاهده کرد.

  همانطور که می‌دانید توانایی بزرگ شدن و افزایش ظرفیت یک سیستم در هنگام افزایش پردازش‌ها را مقیاس‌پذیری می‌گویند.

  به بیان خیلی ساده در دنیای رمز ارزها، بلاک چین‌ها هنگام پردازش حجم عظیم تراکنش‌های دنیای متمرکز پیش رویشان، با محدودیت‌هایی مواجه هستند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بلاک چین‌های ابتدایی با توان عملیاتی محدود و سازوکارهای پیچیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، که همه این عوامل سبب تاخیر در انجام تراکنش‌ها و در نتیجه شلوغی شبکه و افزایش نجومی کارمزدها می‌شود.

  بحث و جدل‌های سال ۲۰۱۷ با محوریت مقیاس‌پذیری شبکه بیت کوین که در نهایت به ایجاد بیت کوین کش و شبکه لایتنینگ منجر شد. یا افزایش نجومی کارمزدهای شبکه اتریوم در پی استقبال کاربران از بازار دیفای اتریوم، همه مثال‌هایی از مشکلات ناشی از مقیاس پذیری است که بلاک چین‌های نسل اول و دوم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

  می‌توان گفت که بسیاری از مشکلات مقیاس پذیری به این دلیل است که در اکثریت بلاک چین‌ها، نودهای اعتبارسنج باید به ناچار تراکنش‌ها را یک به یک بررسی و تایید کنند و همین امر سبب می‌شود ایجاد ترافیک و شلوغی شبکه می‌شود. اما پولکادات با نگاه و رویکردی جدید این مشکل را برطرف کرده است.

  در مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات، هر زنجیره در شبکه با توجه به کاربرد خاص خودش بهینه سازی می‌شود. این مدل با مدل سنتی (یک پروتکل برای همه کاربردها) که پلتفرهای قرارداد هوشمند مانند اتریوم از آن استفاده می‌کنند، دارای مقیاس‌پذیری بیش‌تری است و همین زنجیره‌های بیش‌تر و تخصصی‌تر، خود به معنای فرصت بیش‌تر برای نوآوری است.

  طبق آخرین سنجش‌های صورت گرفته بر روی شبکه پولکادات، سرعت ثبت تراکنش‌ها بدون استفاده از پارچین‌ها ۱۰۰۰ تراکنش بر ثانیه است؛ این در حالی است که با استفاده از حداکثر توان عملیاتی پارچین‌ها این میزان به حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ بر ثانیه می‌رسد.

  بدون شک همه ما امروزه از برنامه‌ها، بازی‌ها و مرورگرها به وفور استفاده می‌کنیم و با اصلاح به روز رسانی خودکار آشنا هستین. در به روزرسانی‌های خودکار توسعه دهندگان باگ‌هایی که یک نرم افزار دارد را کشف می‌کنند و پیش از آن که سبب اختلال در برنامه شود، آن‌ها را برطرف می‌کنند. همچنین علاوه بر برطرف کردن باگ‌ها با پیشرفت فناوری و کشف راهکارهای بهتر، در هر به روزرسانی قابلیت جدیدی به نرم افزار اضافه می‌شود.

  بلاک چین‌ها نیز به منظور اینکه کارکرد بهتری داشته باشند، مانند نرم افزارها نیاز به، بروزرسانی دارند؛ با این تفاوت که به روزرسانی آن‌ها بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از بروزرسانی اپلیکیشن‌ها، مرورگرها و…است. لازمه به روز رسانی بلاک چین‌های معمولی، اشعاب (فورک کردن) شبکه است. به این صورت که ابتدا زنجیره ای جدید با قوانینی جدید تشکیل می‌دهند و سپس اقدام به ترغیب کاربران برای استفاده از این زنجیره می‌نمایند. علاوه بر اینکه برنامه ریزی و اجرای یک هارفورک ماها طول می‌کشد، هاردفورک‌های پی در پی در شبکه نیز خود باعث ایجاد چند دستگی در بین کاربران و توسعه دهندگان شبکه می‌شود.

  یکی دیگر از مزیت‌های شبکه ارز دیجیتال پولکادات اینجا خود را نشان می‌دهد که شرایطی را فراهم کرده تا بلاک چین‌ها بدون نیاز به فورک کردن زنجیره، اقدام به به روزرسانی خود کنند. این بروزرسانی از طریق سیستم حاکمیتی درون زنجیره‌ای و شفاف پولکادات، بدون نیاز به فورک انجام می‎‌‌شود. با استفاده از این قابلیت پولکادات این امکان را برای پروژه‌های گوناگون فراهم می‌کند تا به سرعت با آخرین تغییرات فناوری سازگار شده و همیشه به روز و چابک باشند. از دیگر مزایای این قابلیت می‌توان به کاهش بسیار چشمگیر خطرات ناشی از هاردفورک‌های چالش برانگیز شبکه که مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان‌ها به این حوزه است نیز اشاره کرد.

  در بلاک چین‌های اولیه، هیچ سازوکار رسمی حاکمیتی وجود ندارد و سهام داران و ذی نفعان پروژه‌ها هیچ گاه حق پیشنهاد دادن یا وتو کردن تغییرات پروتکل را ندارند، مگر افرادی که تحت حمایت افراد صاحب نقوذ پروژه‌ها بودند. اما پروژه ارز دیجیتال پولکادات این مشکل را برطرف کرده است و این شبکه توسط دارندگان ارز دیجیتال دات به روشی کاملاً شفاف و منصفانه مدیریت می‌کنند.

  در شبکه پولکادات، تمامی صاحبان ارز دیجیتال دات می‌توانند هر گونه پیشنهادی که برای تغییر پروتکل مدنظرشان است را ارائه داده و به سایر پیشنهادات موجود رای دهند. همچنین تمامی کاربران می‌توانند در انتخاب اعضای شورای حاکمیت که نماینده ذی نفعان شبکه هستند نیز شرکت کنند.

  برخلاف بلاک چین‌های اولیه که مانند باغ‌هایی هستند که به دور خود دیوار کشیده‌اند و هیچ تعاملی با شبکه‌های دیگر ندارند، شبکه پولکادات قابلیت تعامل پذیری و پیام رسانی میان زنجیره‌ای را برای برقراری ارتباط، مبادله ارزش و به اشتراک گذاشتن عملکردها را برای بلاک چین‌هایی که در شبکه فعال هستند، فراهم کرده است. این قابلیت از این جهت اهمیت دارد که با افزایش تعداد بلاک چین‌های با کاربرد خاص، نیاز به ارتباطات میان زنجیره‌ای و تعامل پذیری بلاک چین‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

  با استفاده از این قابلیت پاراچین‌های پولکادات و پل‌های بلاک چینی پولکادات می‌توانند با دارایی‌های موجود در شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم و پروتکل‌های محبوب اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) در تعامل باشند.

  این بنیاد، ماموریت ساخت ارز دیجیتال پولکادات را به شرکت پریتی تکنالجیز و ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران اصلی آن (دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) واگذار کرده است.

  گوین وود که مخترع برخی از مولفه‌های مهم و اصلی در دنیای بلاک چین و رمز ارزها مانند زبان سالیدیتی، زیان برنامه نویسی اتریوم، الگوریتم اجماع اثبات اقتدار و… است، در حال حاضر در شرکت پریتی به عنوان مدیر نوآوری در بخش مربوط به ارز دیجیتال پولکادات مشغول فعالیت است. او اولین نفری بود که در سال ۲۰۱۴، ایده اینترنت غیرمتمرکز (وب۳) را مطرح کرد و در حال حاضر به طور همزمان مدیریت وب۳ را نیز به عهده دارد.

  دکتر گوین وود همچنین از بنیان گذاران اتریوم است که مقاله فنی و برنامه نویسی اتریوم نیز توسط او نوشته شده است. او به دلیل اختلافاتی که با ویتالیک بوترن (ایده پرداز اصلی اتریوم)، بر سر آینده شبکه اتریوم داشت، سبب شد تا تیم را ترک کند و پروژه پولکادات را آغاز کند. از همین جهت می‌توان ارز دیجیتال پولکادات را رقیب اصلی و سرسخت اتریوم دانست.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  پیتر جابن که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در زمینه یادگیری ماشین از دانشگاه آکسفورد است، قبل از پیوستن به بنیاد وب۳، در حوزه‌های گوناگون مانند صنایع دفاعی، اقتصاد، تحلیل داده‌ها، مدل‌های کمی قیمت گذاری، یادگیری ماشین و… فعالیت داشته است. وی اکنون مدیر فناوری بنیاد وب۳ است.

  رابرت هابرمایر که سابقه طولانی در زمینه بلاک چین و سیستم‌های توزیع شده و رمزنگاری دارد و از اعضای قدیمی جامعه برنامه نویسان راست است، با سابقه‌ای طولانی و درخشان به پروژه پولکادات پیوست و از هم‌بنیان‌گذاران این پروژه است. وی همچینی از اعضای پیشیشن بنیاد تیل فلوشیپ است و سال‌ها بر استفاده از ویژگی‌های زبان برنامه نویسی به منظور ایجاد راهکارهای موازی و کارآمد تمرکز کرده بود.

  ارز دیجیتال پولکادات (DOT)، به ۳ منظور مشخص در شبکه استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

  براساس نظریه بازی، پولکادات، کاربران و صاحبان توکن دات را برای دریافت پاداش به رفتار سازنده و صحیح در شبکه ترغیب می‌کنند. طبق این مکانیسم افراد درستکار پاداش دریافت کرده و افراد خرابکار، توکن‌هایی سهام‌گذاری شده خود را از دست می‌دهند.

  از آنجا که اثبات سهام پولکادات به صورت مستقیم دارای پیچیدگی و دشواری است، کاربران عادی کافیست به منظور دریافت پاداش، از کیف پول‌ها یا صرافی‌هایی که مانند بایننس از اثبات سهام پولکادات پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند و دارایی‌ها را برای دریافت سود به شبکه اختصاص دهند.

  سود اثبات سهام پولکادات بین ۵ تا ۲۰ درصد در سال است و پروژه پولکادات با این کار ایمنی شبکه را تضمین می‌کند.

  افرادی که دارای توکن دات هستند نظارت و کنترل کاملی بر این شبکه دارند. برخلاف سایر پلتفرم‌ها که تمام امتیازات در انحصار ماینرهاست، در پولکادات به دارندگان توکن دات در ریلی چین این امتیازات که شامل مدیریت رویدادهای خاص مانند بروزرسانی و رفع مشکلات پروتکل و… است، عطا شده است.

  بلاک چین‌های جدید در پولکادات به وسیله وثیقه گذاری توکن‌های دات به شبکه اضافه می‌شود و پارچین‌های منقضی شده و غیرقابل استفاده از طریق حذف توکن‌های وثیقه، حذف می‌شود و این به نوعی اثبات سهام محسوب می‌شود.

  ارز دیجیتال پولکادات نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال بر روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شود و برای خریدوفروش آن کافیست به سایت‌های صرافی مورد نظر خود مراجعه کنید.

  این نکته را نیز فراموش نکنید که سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال پولکادات مانند هر سرمایه گذاری دیگری دارای ریسک است و قبل از هر اقدامی باید تحقیقات در مورد آن به طور کامل صورت گیرد.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. توجه کنید که کیف در بین کیف پول‌هایی که در جدول زیر آورده شده، سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند؛ بنابراین قبل از استفاده از سایر کیف پول‌های معرفی شده برای این رمز ارز حتماً درباره امنیت آن تحقیق کنید.

  بهترین راه برای خرید پولکادات این است که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید دات می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  بهترین روش خرید ارز دیجیتال پولکادات مراجعه به سایت صرافی ارز دیجیتال است. برای کاربران ایرانی دو روش خرید دات وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم:

  اگر قصد خرید مستقیم پولکادات از سایت‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی با جستجو ساده در گوگل آن‌ها را پیدا کرده و پس از طی مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور مستقیم با کارت بانکی خود اقدام به خرید کنید.

  به علت اینکه پولکادات در فهرست اکثریت سایت‌های ایرانی وجود ندارد و یا در صورت موجود بودن هزینه خرید آن‌ها بسیار بالاست، سرمایه گزاران بیشتر از روش دوم برای خرید استفاده می‌کنند و اقدام به خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های داخلی کرده و سپس آن‌ها را در صرافی‌های خارجی مانند بایننس به ارز دیجیتال پولکادات تبدیل می‌کنند.

  اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اغلب صرافی‌های خارجی به کاربران ساکن ایران به دلیل تحریم‌ها اجازه فعالیت نمی‌دهند و ریسک مسدود شدن حساب ایرانیان در این صرافی‌ها بسیار بالاست؛ با این وجود کاربران ایرانی ترجیح می‌دهند که با دور زدن تحریم‌ها و تغییر آی پی خود به کشورهای دیگر مانند آلمان و… از صرافی بایننس استفاده کنند.

  همانطور که اکثریت افراد بدون دانستن جزئیات دقیق از رمز ارزهایی مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و دنیای بلاک چین از آن‌ها استفاده می‌کنند، برای استفاده از ارز دیجیتال پولکادات و شبکه آن نیازی به دانستن جزئیات آن نیست. اما اگر شما هدفی غیر از سرمایه گذاری در این شبکه دارید، می‌توانید اطلاعات کلی در خصوص نحوه کار و عملکرد این شبکه کسب کنید. در ادامه قصد داریم تا به طور خلاصه شما را با نحوه کار شبکه پولکادات و اجزای مختلف آن توضیح دهیم.

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، پولکادات به منظور رفع مشکلات مقیاس پذیری، تعامل پذیری و مدیریت بلاک چین‌ها به وجود آمده است. بنابراین، ساختار این شبکه به گونه‌ای است که از یک جهت امکان فعالیت موازی بلاک چین‌های گوناگون در آن فراهم شده و از سوی دیگر با استفاده از مدل امنیت اشتراکی، تمامی آن‌ها در یک شبکه واحد گردآوری شده است. در پولکادات بر خلاف سایر بلاک چین‌های سنتی، تمامی زنجیره‌های شبکه با یکدیگر در ارتباط است و قادر به ارسال و دریافت هر نوع پیامی به یکدیگر می‌باشند.

  با توجه به مقدمه گفته شده در بالا حال می‌توانیم به طور واضح در خصوص شبکه پولکادات و نحوه همکاری اجزای آن توضیح دهیم. در ابتدا باید بگوییم که این پلتفرم از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هرکدام وظایف و کاربردهای مختص خود را دارند:

  ریلی چین را می‌توان قلبه شبکه پولکادات نامید؛ زیرا عنصر هماهنگ کننده تمامی اجزای این شبکه است و تمامی بلاک چین‌های مستقل در شبکه پولکادات، از طریق اتصال به ریلی چین و اشتراک گذاری بلاک‌های خود در این زنجیره از مدل امنیت اشتراکی شبکه پولکادات بهره مند می‌شوند. در شبکه پولکادات، نودهای اعتبارسنج با سهام‌گذاری توکن‌های دات بر روی ریلی چین، مسئولیت اعتبار سنجی و تایید بلاک‌های ارسالی از تمام بلاک چین‌های شبکه را بر عهده دارند. از طرفی دیگر تمامی تصمیم گیری‌های حاکمیتی شبکه، در همه پرسی‌های مختلف با مشارکت صاحبان توکن‌های دات در ریلی چین انجام می‌گیرد.

  پاراچین‌ها یک بلاک چین سفارشی و ویژه پروژه است که در شبکه‌های Polkadot (DOT) و Kusama (KSM) ادغام شده است. Parachains را می‌توان برای هر تعداد مورد استفاده سفارشی کرد و وارد بلاک چین اصلی شد که Relay Chain نامیده می‌شود و قلب شبکه‌های Polkadot و Kusama محسوب می‌شود.

  پاراتریدها یا همان زنجیره‌ای موازی، به دلیل شباهت‌هایی که از نظر فنی به پاراچین‌ها دارند جایگزین مناسبی برای آن‌ها هستند؛ اما در نحوه اتصال به شبکه و مدل اقتصادی‌شان تفاوت‌های اندکی با پاراچین‌ها دارند. با استفاده از پاراچین‌ها دیگر صاحبان کسب و کارها یا برنامه‌های غیر متمرکز گوناگون نیازی به اجاره یک اسلات اختصاصی پاراچین و اتصال همیشگی آن به ریلی چین ندارند، کافیست تنها با مبلغی بسیار کمتر یک پاراترید را در اختیار گرفته و تنها در مواقعی که نیاز دارند به ریلی چین متصل شوند. مدل اقتصادی پاراتریدها را “پرداخت براساس استفاده” می‌نامند؛ به این معنی که هر پاراترید در صورتی که نیار به ثبت بلاک روی ریلی چین داشته باشد با شرکت در یک مزایده عمومی اسلات بعدی شبکه را در اختیار گرفته و بلاک خود را به ریلی چین ارسال می‌کنند.

  پل‌ها در شبکه پولکادات، نوعی خاص از پاراچین‌ها هستند که هدف آن‌ها برقراری ارتباط با بلاک چین‌های متفاوت است که با رعایت قوانین اقتصادی و زیرساخت‌های فنی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پل از اجزای متعددی تشکیل شده است که با هم ارتباط دو طرفه بین یک زنجیره مستقل مبتنی بر بستر و یک پاراچین Polkadot یا بین دو زنجیره مستقل مبتنی بر بستر را امکان پذیر می‌کند.

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  بنیاد Web3 به منظور اینکه به سرعت و به آسانی زیرساخت‌ها در اختیار توسعه دهندگان قرار گیرد، بلاکچین قابل همکاری را توسعه داده است و در این زمینه Web3 Substrate را ارائه داده است. Substrate که از زبان‌های برنامه نویسی رایج مانند C++ یا Rust پشتیبانی می‌کند، امکان ایجاد بلاکچین شخصی را در کمترین زمان ممکن فراهم می‌کند و به طور خودکار هر پروژه‌ای که با Substrate ساخته می‌شود، با بلاکچین پولکادات سازگار است. همچنین عملیات خارجی نیز در خارج از شبکه بدون هیچ باگی امکان‌پذیر است. از سوی دیگر طراحی Rococo Testnet جدید نیز قدمی دیگر به سمت یک شبکه آزمایشی جامع با ویژگی‌های منحصر به فرد برای توسعه بیشتر پولکادات است.

  علاوه بر توسعه دهندگان، کاربران پولکادات نیز می‌توانند از مزایای این ارز دیجیتال بهره مند شوند. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

  در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال پولکادات، معرفی شبکه آن و مزایای آن نسبت به بلاک چین‌های نسل دوم و سوم و… پرداختیم. ارز دیجیتال پولکادات که در حال حاضر رمز ارزی نوپا است توانسته نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا دیگر به خوبی پیشرفت کند و افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. همچنین این ارز دیجیتال دارای کیف پول‌های متعددی است که تنوع زیادی را در اختیار کاربران خود برای انتخاب راحت‌تر قرار می‌دهد.

  موارد استفاده متفاوت برای پاراچین‌های Polkadot وجود دارد، از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به زنجیره معاملات، زنجیره‌های اوراکل، زنجیره‌های هویت، زنجیره‌های ذخیره فایل، زنجیره‌های نگهداری داده‌ها، زنجیره اینترنت اشیا، زنجیره‌های مالی و زنجیره‌های حریم خصوصی اشاره کرد. همچنین بیش از ۲۵ پروژه در Polkadot در حال ساخت است، از جمله Chainlink و Ocean Protocol. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این ارز دیجیتال نوپا آینده‌ای درخشان خواهد داشت و می‌توان برای سرمایه گذاری روی آن حساب کرد.

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  فهرست این مقاله


  یکی از پروژه‌هایی که اخیراً ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده‌اند و بیش‌ترین توجه جهان را به خود جلب کرده است، پروژه ارز دیجیتال پولکادات است. اما دلیل آن چیست؟ این پروژه جدید blockchain tecnología به دنبال سقوط اتریوم با یک شبکه مقیاس پذیر و کارآمدتر است. درعین حال، امکان اتصال متقابل بلاک چین‌های مختلف و تبدیل شدن به یک مرکز توسعه بی‌نظیر بین زنجیره‌ای را ارائه می‌دهد.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  بدون شک، همین امر باعث می‌شود Polkadot به پروژه‌ای با هدف بسیار بالا تبدیل شود و این سوال را برای ما باقی می‌گذارد: آیا به این هدف می‌رسد؟ در این مقاله می‌توانید همه چیز را در مورد این پروژه بزرگ بیاموزید.

  پولکادات، شرط بندی Gavin Wood بنیانگذار اتریوم در برابر حداکثرسازی بلاک چین است. افزایش محبوبیت و دستاوردهای آن از زمان راه اندازی آن در ماه مه ۲۰۲۰ بسیار خیره کننده بوده است. از آن زمان، به گفته CoinGecko، ارز دیجیتال پولکادات، یکی از ۱۰ ارز رمزنگاری شده برتر است.

  به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک شبکه بلاک چین است که:

  در ادامه هر یک از این ویژگی‌ها را با جزئیات بیش‌تری بررسی کنیم.

  منشاء این پروژه ما را به دیدار یکی از چهره‌های اصلی دنیای رمزنگاری، گاوین وود، سوق می‌دهد. وود یک توسعه دهنده معروف فناوری بلاک چین است که بخشی از تیم توسعه اتریوم بود. در واقع، وود جزء بنیان‌گذاران و توسعه دهنده اصلی اتریوم را بود و در همان سطح ویتالیک بوترین قرار داشت. موقعیتی که نشان دهنده دانش و کار او در این پروژه است. به لطف کار وود، اتریوم دارای زبان برنامه نویسی قدرتمند Solidity است که توسط شخص وی ایجاد شده است. با این حال، در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶، وود تصمیم گرفت که وقت آن است که برود و پروژه خود را شروع کند و پروژه اتریوم را کنار بگذارد.

  در آن زمان، ایده وود این بود که پروژه بلاک چین را راه اندازی کند که بتواند بر نقاط ضعف اتریوم (مقیاس‌پذیری آن و ایجاد ساختارهای عملیاتی جدید متقابل یا بین زنجیره‌ای)، غلبه کند. بنابراین، تا ژوئن ۲۰۱۶، وود کار روی این پروژه جدید را آغاز کرده بود و در اکتبر ۲۰۱۶، اولین نسخه وایت پیپر توسط Polkadot را به جهان ارائه کرد. با این کار، این پروژه جالب آغاز شد. از آن لحظه، توسعه پولکادات راه خود را آغاز می‌کند، تا زمانی که توجه بیش‌تری به آن جلب شود. چیزی که در حقیقت امروزه به وضوح قابل مشاهده است. ارز دیجیتال پولکادات، یکی از سریع‌ترین پروژه‌های رشد بلاک چین در طول سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ است.

 • کسب درآمد از اینترنت با چند روش ساده
 • گاوین وود، این پروژه را در ابتدا با حمایت مالی شرکت خود Parity و Web3 Foundation و سرمایه خودش آغاز کرد. اگرچه Parity و Web3 Foundation معیارهایی در جهان اتریوم هستند، اما مشارکت آن‌ها در تامین مالی Polkadot بسیار مهم است.

  با این حال، منابع هر دو شرکت به دلیل محوریت اتریوم آن‌ها محدود بود. این امر منجر به عرضه اولیه سکه (ICO) شد که از ۱۵ تا ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار شد. موفقیت ICO اتریوم فوق العاده بود و توانست ۱۴۳ میلیون دلار برای توسعه این پروژه جمع آوری کند.

  با این حال، کمی بعد، این موفقیت به طور جدی به خطر می‌افتد. هک شدن باعث می‌شود Parity بیش از ۹۰ میلیون دلار در شبکه اتریوم ضرر کند. با کاهش شدید درآمد، مسیر کار مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت و گاوین وود اعلام کرد که کار پولکادات ادامه خواهد یافت. این به خاطر این واقعیت است که پول کافی برای موفقیت پروژه وجود داشت و شرایط ICO رعایت خواهد شد.

  علاوه بر این، Parity و Web3 Foundation به دنبال راهی برای درخواست پشتیبانی برای انجام یک هارد فورک بودند که اجازه می‌داد بقیه ETH مسدود شده توسط هک بازیابی شود. این اقدام با انتقادات شدیدی مواجه شد و جامعه با تحقق عملی مانند اقدامی که پس از هک The Dao در سال ۲۰۱۶ رخ داد، مخالفت کرد. این به این دلیل است که آن‌ها می‌ترسند این وضعیت منجر به ایجاد شکاف جدیدی در جامعه شود. اما نتیجه؟ این وجوه هنوز در Parity bug قفل شده است و به نظر می‌رسد راهی برای بیرون کشیدن این پول از آن مکان وجود ندارد.

  Polkadot راه خود را در ذهن گاوین وود به عنوان شبکه‌ای با قابلیت ارائه قابلیت‌های مشابه اتریوم، در حالی که نقاط ضعف آن را برطرف کرده و تعدادی ویژگی منحصر به فرد ارائه می‌دهد، آغاز کرد. برای دستیابی به این هدف، ارز دیجیتال پولکادات از ابتدا مجموعه‌ای جدید از فناوری و پروتکل‌های اجماع را برای این منظور طراحی کرد.

  بلاک چین‌های نسل اول و دوم برخلاف تمامی پیشرفت‌ها و نوآوری و نقاط قوتی که داشتند، با ضعف‌هایی مانند، سرعت پایین تراکنش‌ها، افزایش غیر معقول و نجومی کارمزدها در بازه‌های زمانی خاص، هاردفورک‌ها و بروزرسانی‌های پی‌درپی، نیاز به مدیریت توسط اشخاص، عدم امکان تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به یکدیگر و… نیز همراه بودند. با ورود پولکادات، به دلیل طراحی منحصر به فرد و مزایای قابل توجهش نسبت به شبکه‌های سنتی موجود، از سایر پلتفرم‎‌های بلاک چینی متمایز شد. در زیر به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های آن اشاره می‌کنیم:

  ابتدا، Polkadot با در نظر گرفتن عملکرد ناهمگن شبکه، که می‌تواند به هم متصل باشد، طراحی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال پولکادات می‌تواند چند عملکرد مشخص زیر را انجام دهد:

  عملکردی که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات سایر زنجیره‌ها را دریافت کرده، آن اطلاعات را پردازش و به زنجیره منبع ارسال کنید. این اولین گزینه به ارز دیجیتال پولکادات اجازه می‌دهد تا به یک لایه مقیاس پذیر برای هر بلاک چین دیگری که به آن نیاز دارد تبدیل شود.

  یعنی رشته‌هایی با قابلیت‌های خود ایجاد کنید، مانند مورد سازگاری برای اجرای قراردادها یا توکن‌های هوشمند. این عمل بومی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و نشانه‌های موجود در شبکه را امکان پذیر می‌کند که می‌توانند از پتانسیل شبکه به طور کامل استفاده کنند.

  ایده همه این‌ها این است که Polkadot می‌تواند به گزینه‌ای مقیاس پذیر برای شبکه‌هایی مانند اتریوم یا سایر ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. علاوه بر این، می‌تواند به اکوسیستم‌های مختلف در بلاک چین‌های مختلف (همه در یک شبکه) متصل شود؛ به عنوان مثال این مورد را می‌توان با پروژه DeFi ،Equilibrium که زندگی در EOS را ایجاد می‌کند، مشاهده کرد.

  همانطور که می‌دانید توانایی بزرگ شدن و افزایش ظرفیت یک سیستم در هنگام افزایش پردازش‌ها را مقیاس‌پذیری می‌گویند.

  به بیان خیلی ساده در دنیای رمز ارزها، بلاک چین‌ها هنگام پردازش حجم عظیم تراکنش‌های دنیای متمرکز پیش رویشان، با محدودیت‌هایی مواجه هستند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بلاک چین‌های ابتدایی با توان عملیاتی محدود و سازوکارهای پیچیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، که همه این عوامل سبب تاخیر در انجام تراکنش‌ها و در نتیجه شلوغی شبکه و افزایش نجومی کارمزدها می‌شود.

  بحث و جدل‌های سال ۲۰۱۷ با محوریت مقیاس‌پذیری شبکه بیت کوین که در نهایت به ایجاد بیت کوین کش و شبکه لایتنینگ منجر شد. یا افزایش نجومی کارمزدهای شبکه اتریوم در پی استقبال کاربران از بازار دیفای اتریوم، همه مثال‌هایی از مشکلات ناشی از مقیاس پذیری است که بلاک چین‌های نسل اول و دوم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

  می‌توان گفت که بسیاری از مشکلات مقیاس پذیری به این دلیل است که در اکثریت بلاک چین‌ها، نودهای اعتبارسنج باید به ناچار تراکنش‌ها را یک به یک بررسی و تایید کنند و همین امر سبب می‌شود ایجاد ترافیک و شلوغی شبکه می‌شود. اما پولکادات با نگاه و رویکردی جدید این مشکل را برطرف کرده است.

  در مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات، هر زنجیره در شبکه با توجه به کاربرد خاص خودش بهینه سازی می‌شود. این مدل با مدل سنتی (یک پروتکل برای همه کاربردها) که پلتفرهای قرارداد هوشمند مانند اتریوم از آن استفاده می‌کنند، دارای مقیاس‌پذیری بیش‌تری است و همین زنجیره‌های بیش‌تر و تخصصی‌تر، خود به معنای فرصت بیش‌تر برای نوآوری است.

  طبق آخرین سنجش‌های صورت گرفته بر روی شبکه پولکادات، سرعت ثبت تراکنش‌ها بدون استفاده از پارچین‌ها ۱۰۰۰ تراکنش بر ثانیه است؛ این در حالی است که با استفاده از حداکثر توان عملیاتی پارچین‌ها این میزان به حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ بر ثانیه می‌رسد.

  بدون شک همه ما امروزه از برنامه‌ها، بازی‌ها و مرورگرها به وفور استفاده می‌کنیم و با اصلاح به روز رسانی خودکار آشنا هستین. در به روزرسانی‌های خودکار توسعه دهندگان باگ‌هایی که یک نرم افزار دارد را کشف می‌کنند و پیش از آن که سبب اختلال در برنامه شود، آن‌ها را برطرف می‌کنند. همچنین علاوه بر برطرف کردن باگ‌ها با پیشرفت فناوری و کشف راهکارهای بهتر، در هر به روزرسانی قابلیت جدیدی به نرم افزار اضافه می‌شود.

  بلاک چین‌ها نیز به منظور اینکه کارکرد بهتری داشته باشند، مانند نرم افزارها نیاز به، بروزرسانی دارند؛ با این تفاوت که به روزرسانی آن‌ها بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از بروزرسانی اپلیکیشن‌ها، مرورگرها و…است. لازمه به روز رسانی بلاک چین‌های معمولی، اشعاب (فورک کردن) شبکه است. به این صورت که ابتدا زنجیره ای جدید با قوانینی جدید تشکیل می‌دهند و سپس اقدام به ترغیب کاربران برای استفاده از این زنجیره می‌نمایند. علاوه بر اینکه برنامه ریزی و اجرای یک هارفورک ماها طول می‌کشد، هاردفورک‌های پی در پی در شبکه نیز خود باعث ایجاد چند دستگی در بین کاربران و توسعه دهندگان شبکه می‌شود.

  یکی دیگر از مزیت‌های شبکه ارز دیجیتال پولکادات اینجا خود را نشان می‌دهد که شرایطی را فراهم کرده تا بلاک چین‌ها بدون نیاز به فورک کردن زنجیره، اقدام به به روزرسانی خود کنند. این بروزرسانی از طریق سیستم حاکمیتی درون زنجیره‌ای و شفاف پولکادات، بدون نیاز به فورک انجام می‎‌‌شود. با استفاده از این قابلیت پولکادات این امکان را برای پروژه‌های گوناگون فراهم می‌کند تا به سرعت با آخرین تغییرات فناوری سازگار شده و همیشه به روز و چابک باشند. از دیگر مزایای این قابلیت می‌توان به کاهش بسیار چشمگیر خطرات ناشی از هاردفورک‌های چالش برانگیز شبکه که مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان‌ها به این حوزه است نیز اشاره کرد.

  در بلاک چین‌های اولیه، هیچ سازوکار رسمی حاکمیتی وجود ندارد و سهام داران و ذی نفعان پروژه‌ها هیچ گاه حق پیشنهاد دادن یا وتو کردن تغییرات پروتکل را ندارند، مگر افرادی که تحت حمایت افراد صاحب نقوذ پروژه‌ها بودند. اما پروژه ارز دیجیتال پولکادات این مشکل را برطرف کرده است و این شبکه توسط دارندگان ارز دیجیتال دات به روشی کاملاً شفاف و منصفانه مدیریت می‌کنند.

  در شبکه پولکادات، تمامی صاحبان ارز دیجیتال دات می‌توانند هر گونه پیشنهادی که برای تغییر پروتکل مدنظرشان است را ارائه داده و به سایر پیشنهادات موجود رای دهند. همچنین تمامی کاربران می‌توانند در انتخاب اعضای شورای حاکمیت که نماینده ذی نفعان شبکه هستند نیز شرکت کنند.

  برخلاف بلاک چین‌های اولیه که مانند باغ‌هایی هستند که به دور خود دیوار کشیده‌اند و هیچ تعاملی با شبکه‌های دیگر ندارند، شبکه پولکادات قابلیت تعامل پذیری و پیام رسانی میان زنجیره‌ای را برای برقراری ارتباط، مبادله ارزش و به اشتراک گذاشتن عملکردها را برای بلاک چین‌هایی که در شبکه فعال هستند، فراهم کرده است. این قابلیت از این جهت اهمیت دارد که با افزایش تعداد بلاک چین‌های با کاربرد خاص، نیاز به ارتباطات میان زنجیره‌ای و تعامل پذیری بلاک چین‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

  با استفاده از این قابلیت پاراچین‌های پولکادات و پل‌های بلاک چینی پولکادات می‌توانند با دارایی‌های موجود در شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم و پروتکل‌های محبوب اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) در تعامل باشند.

  این بنیاد، ماموریت ساخت ارز دیجیتال پولکادات را به شرکت پریتی تکنالجیز و ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران اصلی آن (دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) واگذار کرده است.

  گوین وود که مخترع برخی از مولفه‌های مهم و اصلی در دنیای بلاک چین و رمز ارزها مانند زبان سالیدیتی، زیان برنامه نویسی اتریوم، الگوریتم اجماع اثبات اقتدار و… است، در حال حاضر در شرکت پریتی به عنوان مدیر نوآوری در بخش مربوط به ارز دیجیتال پولکادات مشغول فعالیت است. او اولین نفری بود که در سال ۲۰۱۴، ایده اینترنت غیرمتمرکز (وب۳) را مطرح کرد و در حال حاضر به طور همزمان مدیریت وب۳ را نیز به عهده دارد.

  دکتر گوین وود همچنین از بنیان گذاران اتریوم است که مقاله فنی و برنامه نویسی اتریوم نیز توسط او نوشته شده است. او به دلیل اختلافاتی که با ویتالیک بوترن (ایده پرداز اصلی اتریوم)، بر سر آینده شبکه اتریوم داشت، سبب شد تا تیم را ترک کند و پروژه پولکادات را آغاز کند. از همین جهت می‌توان ارز دیجیتال پولکادات را رقیب اصلی و سرسخت اتریوم دانست.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  پیتر جابن که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در زمینه یادگیری ماشین از دانشگاه آکسفورد است، قبل از پیوستن به بنیاد وب۳، در حوزه‌های گوناگون مانند صنایع دفاعی، اقتصاد، تحلیل داده‌ها، مدل‌های کمی قیمت گذاری، یادگیری ماشین و… فعالیت داشته است. وی اکنون مدیر فناوری بنیاد وب۳ است.

  رابرت هابرمایر که سابقه طولانی در زمینه بلاک چین و سیستم‌های توزیع شده و رمزنگاری دارد و از اعضای قدیمی جامعه برنامه نویسان راست است، با سابقه‌ای طولانی و درخشان به پروژه پولکادات پیوست و از هم‌بنیان‌گذاران این پروژه است. وی همچینی از اعضای پیشیشن بنیاد تیل فلوشیپ است و سال‌ها بر استفاده از ویژگی‌های زبان برنامه نویسی به منظور ایجاد راهکارهای موازی و کارآمد تمرکز کرده بود.

  ارز دیجیتال پولکادات (DOT)، به ۳ منظور مشخص در شبکه استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

  براساس نظریه بازی، پولکادات، کاربران و صاحبان توکن دات را برای دریافت پاداش به رفتار سازنده و صحیح در شبکه ترغیب می‌کنند. طبق این مکانیسم افراد درستکار پاداش دریافت کرده و افراد خرابکار، توکن‌هایی سهام‌گذاری شده خود را از دست می‌دهند.

  از آنجا که اثبات سهام پولکادات به صورت مستقیم دارای پیچیدگی و دشواری است، کاربران عادی کافیست به منظور دریافت پاداش، از کیف پول‌ها یا صرافی‌هایی که مانند بایننس از اثبات سهام پولکادات پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند و دارایی‌ها را برای دریافت سود به شبکه اختصاص دهند.

  سود اثبات سهام پولکادات بین ۵ تا ۲۰ درصد در سال است و پروژه پولکادات با این کار ایمنی شبکه را تضمین می‌کند.

  افرادی که دارای توکن دات هستند نظارت و کنترل کاملی بر این شبکه دارند. برخلاف سایر پلتفرم‌ها که تمام امتیازات در انحصار ماینرهاست، در پولکادات به دارندگان توکن دات در ریلی چین این امتیازات که شامل مدیریت رویدادهای خاص مانند بروزرسانی و رفع مشکلات پروتکل و… است، عطا شده است.

  بلاک چین‌های جدید در پولکادات به وسیله وثیقه گذاری توکن‌های دات به شبکه اضافه می‌شود و پارچین‌های منقضی شده و غیرقابل استفاده از طریق حذف توکن‌های وثیقه، حذف می‌شود و این به نوعی اثبات سهام محسوب می‌شود.

  ارز دیجیتال پولکادات نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال بر روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شود و برای خریدوفروش آن کافیست به سایت‌های صرافی مورد نظر خود مراجعه کنید.

  این نکته را نیز فراموش نکنید که سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال پولکادات مانند هر سرمایه گذاری دیگری دارای ریسک است و قبل از هر اقدامی باید تحقیقات در مورد آن به طور کامل صورت گیرد.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. توجه کنید که کیف در بین کیف پول‌هایی که در جدول زیر آورده شده، سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند؛ بنابراین قبل از استفاده از سایر کیف پول‌های معرفی شده برای این رمز ارز حتماً درباره امنیت آن تحقیق کنید.

  بهترین راه برای خرید پولکادات این است که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید دات می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  بهترین روش خرید ارز دیجیتال پولکادات مراجعه به سایت صرافی ارز دیجیتال است. برای کاربران ایرانی دو روش خرید دات وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم:

  اگر قصد خرید مستقیم پولکادات از سایت‌های ایرانی دارید، می‌توانید به راحتی با جستجو ساده در گوگل آن‌ها را پیدا کرده و پس از طی مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور مستقیم با کارت بانکی خود اقدام به خرید کنید.

  به علت اینکه پولکادات در فهرست اکثریت سایت‌های ایرانی وجود ندارد و یا در صورت موجود بودن هزینه خرید آن‌ها بسیار بالاست، سرمایه گزاران بیشتر از روش دوم برای خرید استفاده می‌کنند و اقدام به خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های داخلی کرده و سپس آن‌ها را در صرافی‌های خارجی مانند بایننس به ارز دیجیتال پولکادات تبدیل می‌کنند.

  اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اغلب صرافی‌های خارجی به کاربران ساکن ایران به دلیل تحریم‌ها اجازه فعالیت نمی‌دهند و ریسک مسدود شدن حساب ایرانیان در این صرافی‌ها بسیار بالاست؛ با این وجود کاربران ایرانی ترجیح می‌دهند که با دور زدن تحریم‌ها و تغییر آی پی خود به کشورهای دیگر مانند آلمان و… از صرافی بایننس استفاده کنند.

  همانطور که اکثریت افراد بدون دانستن جزئیات دقیق از رمز ارزهایی مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و دنیای بلاک چین از آن‌ها استفاده می‌کنند، برای استفاده از ارز دیجیتال پولکادات و شبکه آن نیازی به دانستن جزئیات آن نیست. اما اگر شما هدفی غیر از سرمایه گذاری در این شبکه دارید، می‌توانید اطلاعات کلی در خصوص نحوه کار و عملکرد این شبکه کسب کنید. در ادامه قصد داریم تا به طور خلاصه شما را با نحوه کار شبکه پولکادات و اجزای مختلف آن توضیح دهیم.

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، پولکادات به منظور رفع مشکلات مقیاس پذیری، تعامل پذیری و مدیریت بلاک چین‌ها به وجود آمده است. بنابراین، ساختار این شبکه به گونه‌ای است که از یک جهت امکان فعالیت موازی بلاک چین‌های گوناگون در آن فراهم شده و از سوی دیگر با استفاده از مدل امنیت اشتراکی، تمامی آن‌ها در یک شبکه واحد گردآوری شده است. در پولکادات بر خلاف سایر بلاک چین‌های سنتی، تمامی زنجیره‌های شبکه با یکدیگر در ارتباط است و قادر به ارسال و دریافت هر نوع پیامی به یکدیگر می‌باشند.

  با توجه به مقدمه گفته شده در بالا حال می‌توانیم به طور واضح در خصوص شبکه پولکادات و نحوه همکاری اجزای آن توضیح دهیم. در ابتدا باید بگوییم که این پلتفرم از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هرکدام وظایف و کاربردهای مختص خود را دارند:

  ریلی چین را می‌توان قلبه شبکه پولکادات نامید؛ زیرا عنصر هماهنگ کننده تمامی اجزای این شبکه است و تمامی بلاک چین‌های مستقل در شبکه پولکادات، از طریق اتصال به ریلی چین و اشتراک گذاری بلاک‌های خود در این زنجیره از مدل امنیت اشتراکی شبکه پولکادات بهره مند می‌شوند. در شبکه پولکادات، نودهای اعتبارسنج با سهام‌گذاری توکن‌های دات بر روی ریلی چین، مسئولیت اعتبار سنجی و تایید بلاک‌های ارسالی از تمام بلاک چین‌های شبکه را بر عهده دارند. از طرفی دیگر تمامی تصمیم گیری‌های حاکمیتی شبکه، در همه پرسی‌های مختلف با مشارکت صاحبان توکن‌های دات در ریلی چین انجام می‌گیرد.

  پاراچین‌ها یک بلاک چین سفارشی و ویژه پروژه است که در شبکه‌های Polkadot (DOT) و Kusama (KSM) ادغام شده است. Parachains را می‌توان برای هر تعداد مورد استفاده سفارشی کرد و وارد بلاک چین اصلی شد که Relay Chain نامیده می‌شود و قلب شبکه‌های Polkadot و Kusama محسوب می‌شود.

  پاراتریدها یا همان زنجیره‌ای موازی، به دلیل شباهت‌هایی که از نظر فنی به پاراچین‌ها دارند جایگزین مناسبی برای آن‌ها هستند؛ اما در نحوه اتصال به شبکه و مدل اقتصادی‌شان تفاوت‌های اندکی با پاراچین‌ها دارند. با استفاده از پاراچین‌ها دیگر صاحبان کسب و کارها یا برنامه‌های غیر متمرکز گوناگون نیازی به اجاره یک اسلات اختصاصی پاراچین و اتصال همیشگی آن به ریلی چین ندارند، کافیست تنها با مبلغی بسیار کمتر یک پاراترید را در اختیار گرفته و تنها در مواقعی که نیاز دارند به ریلی چین متصل شوند. مدل اقتصادی پاراتریدها را “پرداخت براساس استفاده” می‌نامند؛ به این معنی که هر پاراترید در صورتی که نیار به ثبت بلاک روی ریلی چین داشته باشد با شرکت در یک مزایده عمومی اسلات بعدی شبکه را در اختیار گرفته و بلاک خود را به ریلی چین ارسال می‌کنند.

  پل‌ها در شبکه پولکادات، نوعی خاص از پاراچین‌ها هستند که هدف آن‌ها برقراری ارتباط با بلاک چین‌های متفاوت است که با رعایت قوانین اقتصادی و زیرساخت‌های فنی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پل از اجزای متعددی تشکیل شده است که با هم ارتباط دو طرفه بین یک زنجیره مستقل مبتنی بر بستر و یک پاراچین Polkadot یا بین دو زنجیره مستقل مبتنی بر بستر را امکان پذیر می‌کند.

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  بنیاد Web3 به منظور اینکه به سرعت و به آسانی زیرساخت‌ها در اختیار توسعه دهندگان قرار گیرد، بلاکچین قابل همکاری را توسعه داده است و در این زمینه Web3 Substrate را ارائه داده است. Substrate که از زبان‌های برنامه نویسی رایج مانند C++ یا Rust پشتیبانی می‌کند، امکان ایجاد بلاکچین شخصی را در کمترین زمان ممکن فراهم می‌کند و به طور خودکار هر پروژه‌ای که با Substrate ساخته می‌شود، با بلاکچین پولکادات سازگار است. همچنین عملیات خارجی نیز در خارج از شبکه بدون هیچ باگی امکان‌پذیر است. از سوی دیگر طراحی Rococo Testnet جدید نیز قدمی دیگر به سمت یک شبکه آزمایشی جامع با ویژگی‌های منحصر به فرد برای توسعه بیشتر پولکادات است.

  علاوه بر توسعه دهندگان، کاربران پولکادات نیز می‌توانند از مزایای این ارز دیجیتال بهره مند شوند. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

  در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال پولکادات، معرفی شبکه آن و مزایای آن نسبت به بلاک چین‌های نسل دوم و سوم و… پرداختیم. ارز دیجیتال پولکادات که در حال حاضر رمز ارزی نوپا است توانسته نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا دیگر به خوبی پیشرفت کند و افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. همچنین این ارز دیجیتال دارای کیف پول‌های متعددی است که تنوع زیادی را در اختیار کاربران خود برای انتخاب راحت‌تر قرار می‌دهد.

  موارد استفاده متفاوت برای پاراچین‌های Polkadot وجود دارد، از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به زنجیره معاملات، زنجیره‌های اوراکل، زنجیره‌های هویت، زنجیره‌های ذخیره فایل، زنجیره‌های نگهداری داده‌ها، زنجیره اینترنت اشیا، زنجیره‌های مالی و زنجیره‌های حریم خصوصی اشاره کرد. همچنین بیش از ۲۵ پروژه در Polkadot در حال ساخت است، از جمله Chainlink و Ocean Protocol. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این ارز دیجیتال نوپا آینده‌ای درخشان خواهد داشت و می‌توان برای سرمایه گذاری روی آن حساب کرد.

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند.

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

  برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

  به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  

  پولکادات بلاک چینی تازه‌وارد در اکوسیستمی زیر سلطه‌ بیت کوین و اتریوم است. این بلاک چین که خرداد ۱۳۹۹ راه‌اندازی شده است، خود را به‌عنوان بلاک چین نسل بعدی معرفی می‌کند.

  بیت کوین به‌دلیل نبود قدرتی مرکزی برای تسهیل انتقال ارزش با محدودیت‌هایی در مقیاس‌گذاری و تعامل‌پذیری مواجه و این امر به پیدایش اتریوم و شبکه‌ منعطف آن منجر شد. ازاین‌رو، اتریوم علاوه‌بر ایجاد سیستمی غیرمتمرکز برای ساخت و اجرای بدون واسطه‌ برنامه‌ها، اکوسیستمی برای جابه‌جایی راحت‌تر ارزش ازطریق قراردادهای هوشمند ایجاد کرد.

  بعد از معروف‌شدن اتریوم، این ارز دیجیتال نیز با مشکلاتی مانند تراکم شبکه‌ و هزینه زیاد تراکنش‌ها در آن مواجه شد. پولکادات و پروژه‌های زیادی مانند آن با ادعای حل‌کردن این مشکلات به وجود آمدند؛ اما آنچه پولکادات را متمایز می‌کند، سرعت رشد آن است. با وجود بیش از چهارهزار رمزارز در جهان، ارز دیجیتال پولکادات فقط چند ماه پس از راه‌اندازی، در میان ده رمزارز برتر جای گرفت و به‌گفته بنیان‌گذار آن، گوین وود (Gavin Wood)، آخرین مرحله عرضه آن نیز با راه‌اندازی زنجیره‌های موازی (Parachains) این ارز دیجیتال انجام شده است.

  گوین وود، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، پولکادات را به‌عنوان بستری برای انتقال امن ارزش و به‌اشتراک‌گذاری ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد هر بلاک چین ایجاد کرده است. وود شبکه پولکادات را پاسخی برای ارتقای شبکه اتریوم ۲ می‌توان دانست که هدفش تبدیل‌شدن به شبکه‌ای ناهمگن و کاملا مقیاس‌پذیر متمرکز بر ایجاد فناوری چند‌زنجیره‌ای است. بنیاد وب ۳، سازمانی سوئیسی که شبکه را اداره می‌کند، پولکادات را نسل بعدی بلاک چین‌ها می‌داند.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  پولکادات با وایت پیپری به‌وجود آمد که وود در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) منتشر کرد. گوین وود، مدیر ارشد اجرایی سابق اتریوم، در زمان فعالیتش در آن بنیاد با نوشتن زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) برای اتریوم به‌شهرت رسید.

  او در زمان همکاری نزدیکش با ویتالیک بوترین در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵)، به‌دلیل تأخیر‌های زیاد در توسعه اتریوم ۲ دل‌زده شده بود و یک سال بعد، با هدف ساخت نسخه جداشده‌ای از اتریوم آن پروژه را ترک کرد و سپس، بنیاد وب ۳ را تأسیس کرد. این بنیاد بر تحقیق‌و‌توسعه فناوری‌های غیرمتمرکز، ازجمله پولکادات متمرکز است.

  در‌ادامه توسعه پولکادات، وود با کمک جوتا اشتاینر (Jutta Steiner)، رئیس پیشین امنیت در اتریوم، شرکت پریتی تکنولوژی (Parity Technologies Ltd) را تأسیس کرد.

  سه هدف اصلی توکن سودمند شبکه پولکادات عبارت‌اند از:

  پولکادات برای تبدیل‌شدن به شبکه بلاک چینی ناهمگن به‌شکل متفاوتی با شبکه اتریوم عمل می‌کند. این شبکه از پاراچین‌ها و پاراتردها (Parathreads) متصل به زنجیره رله اصلی پولکادات استفاده می‌کنند. این زنجیره نیز ازطریق پل‌های موجود در پلتفرم به شبکه‌های خارجی متصل می‌شود.

 • لفته شریفات
 • پولکادات شامل زنجیره‌های زیر است:

  زنجیره رله قلب پروتکل پولکادات است و مسئولیت امنیت شبکه و اجماع و تعامل‌ بین‌زنجیره‌ای را در شبکه پولکادات برعهده دارد. این زنجیره بلاک چین اصلی شبکه است و انتقال ارزش و تراکنش بلاک‌ها در اینجا انجام می‌شود. در این زنجیره با هدف افزایش سرعت انجام تراکنش‌های جدید درمقایسه‌با سایر زنجیره‌های پولکادات اقدامات کمتری صورت می‌گیرد. این اقدامات تعامل اعضا و مزایده‌های پاراچین‌ها و اجماع NPoS را شامل می‌شود. به‌عنوان مثال، زنجیره رله تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند را پشتیبانی نمی‌کند. بر‌‌‌اساس گزارشی در سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰)، با این روش منحصر‌به‌فرد سرعت پردازش در پولکادات هزار تراکنش در ثانیه تخمین زده شده بود.

  پاراچین‌ها بلاک چین‌های تنها و مستقلی در پلتفرم پولکادات هستند. آن‌ها طبق قوانین و مقررات خاص خود می‌توانند اجرا شوند و ازآنجاکه ناهمگن هستند، از آن‌ها برای پاسخ‌گویی به انواع عملکردهای مختلف مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا بهینه‌سازی هزینه زیاد تراکنش‌ها می‌توان استفاده کرد. این بلاک چین‌های سفارشی برای دستیابی به اهداف خاص و رفع مشکلات تخصصی ساخته شده‌اند. آن‌ها از منابع محاسباتی پولکادات استفاده می‌کنند تا صحت تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه را تأیید کنند. پاراچین‌ها با استفاده از ویژگی امنیتی مشترک با پولکادات می‌توانند سیستم‌های حکمرانی خاص خود را توسعه دهند. پروژه‌ها برای اجرای یک پاراچین روی پولکادات باید در مزایده‌های زنجیره رله توکن به امانت بگذارند.

  پاراتردها با کمی تفاوت عملکردی مشابه پاراچین‌ها دارند. تفاوت این زنجیره‌ها در نحوه اتصالشان به شبکه و مدل اقتصادی آن‌ها است. درواقع پاراتردها پاراچین‌هایی هستند که هزینه ثبت ثابتی دارند و بر‌‌‌اساس مدل پرداخت دلخواه و نه لزوما با وثیقه‌گذاشتن توکن ساخته می‌شوند و در درجه اول برای پروژه‌هایی مناسب هستند که به دسترسی مداوم به شبکه نیاز ندارند. این زنجیره‌ها ممکن است در ابتدا ارزان‌تر باشند؛ اما به‌دلیل نبود مزایده و هزینه‌های بلاک‌های جدید تولیدشده، در درازمدت می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند.

  پل‌ها قابلیت تعامل‌پذیری را برای پولکادات فراهم می‌کنند و ازطریق آن‌ها پولکادات به پاراچین‌ها و پاراتردها اجازه می‌دهد با شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم ارتباط برقرار کنند و توکن‌ها بدون نیاز به صرافی واسطه مبادله شوند. پولکادات به‌منظور مبادله توکن‌ها بدون نیاز به اجاز‌ه قدرتی مرکزی، برای گسترش پل‌ها به سایر بلاک چین‌های موجود در اکوسیستم خود تلاش می‌کند.

  پولکادات از سازوکار اجماع مدرن‌تری از اتریوم با نام الگوریتم گواه بر سهام نامزدشده استفاده می‌کند. این الگوریتم برای به‌حداکثررساندن امنیت اشتراکی شبکه به‌گونه‌ای طراحی شده است که فرد خراب‌کار امکان دخالت در آن را نداشته باشد.

  گواه بر سهام نامزدشده برای کسانی که توکن‌ DOT در شبکه به وثیقه گذاشته‌اند، امکان اعتبارسنجی‌ بهترین ارائه‌دهندگان سرویس و امنیت در شبکه را فراهم می‌کند. برخلاف الگوریتم گواه بر سهام واگذارشده، NPoS برای نامزد‌ها درصورت معرفی فردی خراب‌کار در سیستم امکان برگشت سرمایه ازدست‌رفته را فراهم می‌کند.

  بستر (Substrate) چهارچوبی نرم‌افزاری است که Parity Technologies برای ایجاد و بهینه‌سازی بلاک چین‌هایی با کاربردهای خاص ساخته است. پولکادات از چهارچوب بستر به‌عنوان بخشی از فناوری زیربنایی خود استفاده و امکان ایجاد بلاک چین‌های هدفمند بدون نیاز به زمان زیاد یا حضور افراد متخصص در حوزه بلاک چین را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند.

  درواقع، سابستریت جعبه‌ابزاری از توابع و اجزای آماده است که با صرفه‌جویی در وقت افراد به آن‌ها اجازه ‌می‌دهد تنها در حوزه تخصص خود تمرکز کنند؛ به‌همین‌دلیل، تیم‌های توسعه‌دهنده با استفاده از پروتکل Wasm (زبان برنامه‌نویسی Webassembly) در سابستریت می‌توانند به‌سرعت پلتفرم‌های قرارداد هوشمند را بسازند.

  محبوبیت فراوان اتریوم به تراکم و هزینه‌ زیاد تراکنش‌ها در شبکه آن منجر و همین امر در نهایت باعث شد کاربران ناراضی به‌دنبال گزینه‌های دیگری بروند. بنیان‌گذاران پولکادات با استفاده از تجربه خود در شبکه اتریوم، اکوسیستم پولکادات را توسعه دادند و با اینکه انتظار می‌رود در نسخه اتریوم ۲ مشکلات این ارز دیجیتال برطرف شود، برخی معتقدند پولکادات در ارائه راه‌حل مناسب‌تر و مقیاس‌پذیرتر عمل کرده است. به‌نظر می‌رسد ایجاد و استقرار سریع و مقرون‌به‌صرفه پروژه‌های جدید در شبکه چندزنجیره‌ای ناهمگن و مستقل پولکادات برای توسعه‌دهندگان ساده‌تر باشد.

  ایده پولکادات درباره اکوسیستم بلاک چین به‌هم‌پیوسته برای توسعه‌دهندگانی مهم است که در میان جامعه بلاک چین آن به‌دنبال دیده‌شدن هستند. قالب آماده درگ و دراپ پولکادات نیز به تیم‌ها اجازه می‌دهد به‌جای اینکه از اول شبکه بلاک چینی را کامل بسازند، با استفاده از شبکه بلاک چین‌های قبلی آماده، در چند دقیقه شبکه بلاک چینی جدید ایجاد کنند.

  با علاقه‌مندی توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران به این ارتقای عملکرد، تنها چهار ماه پس از عرضه توکن DOT در شهریور ۱۳۹۹ (سپتامبر ۲۰۲۰)، ارزش پولکادات سر به فلک کشید و با ۷/۳ میلیارد دلار فروش در بازار به هفتمین رمزارز برتر تبدیل شد.

  پولکادات در پایان سال ۱۳۹۹ هم‌زمان با رشد ۵۰ درصدی اتریوم، رشدی ۸۸ درصدی را تجربه کرد. علاوه‌بر‌این، افراد ترجیح می‌دهند به‌جای خرید بخشی از یک ارز دیجیتال، یک ارز دیجیتال کامل بخرند و با قیمت کمتر توکن پولکادات از اتر این امکان فراهم خواهد شد.

  پولکادات و کاردانو در زمینه‌هایی شباهت‌های زیادی به‌هم دارند: کاردانو یکی از ارزهای دیجیتالی است که از زمان ایجاد‌ش رشد بی‌سابقه‌ای تجربه کرده است. این ارز دیجیتال بلاک چینی مبتنی‌بر الگوریتم گواه بر سهام دارد و افراد برای تأیید تراکنش‌ها در آن به گذاشتن وثیقه در قالب رمزارز نیاز خواهند داشت. بنیان‌گذار آن، چارلز هاسکینسون، نیز از بنیان‌گذاران اتریوم است و شبکه‌ای کاملا غیرمتمرکز دارد. با حرکت شانه‌به‌شانه پولکادات و کاردانو، هر دو در میان رمزارزهای برتر دنیا قرار می‌گیرند. آنچه کاردانو را منحصربه فرد می‌کند، معماری دولایه آن برای انعطاف‌پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند است. درمقابل پولکادات بلاک چین‌های جداگانه‌ را به شبکه واحدی متصل می‌کند که به آن «اینترنت بلاک چین» می‌گویند. نکته جالب اینکه هر دو پلتفرم شباهت‌هایی با اتریوم دارند.

  این دو رمزارز قابلیت زیادی برای ادغام بلاک چین‌ها دارند. اگر کاردانو بتواند هزینه تراکنش‌هایش را کاهش دهد، می‌توان آن را اتریوم بعدی دانست. همچنین، اگر پولکادات در عملیات شبکه خود پایداری بیشتری ایجاد کند، ممکن است هجوم توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران به پلتفرم خود را شاهد باشد.

  در‌حال‌حاضر، ولت‌های زیادی برای ارز دیجیتال پولکادات وجود دارد. قبل از انتخاب کیف‌پول پولکادات باید تعیین کنید کدام‌‌یک از انواع ولت‌هایی که از پولکادات پشتیبانی می‌کنند، برایتان مناسب هستند. در تصویر زیر، به هر کدام‌ از این نوع والت‌ها به‌همراه ویژگی‌هایشان اشاره شده است.

  با افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به ازر دیجیتال پولکادات، ولت‌های زیادی از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. درادامه، تعدادی از کیف‌پول‌های برتر را معرفی می‌کنیم:

  ولت Parity Signer ولتی موبایلی و متن‌باز است. این ولت برای سیستم‌‌عامل‌های اندروید و iOS دردسترس است و برای انجام تراکنش‌ها از کد QR استفاده می‌کند. با استفاده از این ولت، به چندین کلید خصوصی می‌توانید دسترسی داشته باشید. ولت Parity signer را می‌توان از وب‌سایت رسمی آن دریافت کرد.

  Polka Wallet از رمزارز‌های زیادی، ازجمله پولکادات پشتیبانی می‌کند و ولتی موبایلی مخصوص اکوسیستم پولکادات است. رابط کاربری این ولت نمودارهای رنگی دارد و برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS ازطریق این لینک دردسترس است.

  تراست ولت از ولت‌های شناخته‌شده‌ موجود در دنیای ارزهای دیجیتال است و از رمزارزهای زیادی پشتیبانی می‌کند. این ولت موبایلی می‌تواند بهترین ولت پولکادات نام‌گذاری شود. تراست ولت روی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS اجرایی است و صرافی بزرگ بایننس (Binance) رسما از آن پشتیبانی می‌کند. این ولت را از وب‌سایت رسمی Trust Wallet می‌توانید دریافت کنید.

  این ولت علاوه‌بر پولکادات از بیت کوین و اتریوم و توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند و ولتی موبایلی و تحت‌وب و افزونه‌ای است. Math Wallet از سیستم‌‌عامل‌های اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند و برای استفاده در کامپیوتر علاوه‌بر نسخه تحت‌وب آن، نسخه افزونه‌ای مخصوص مرورگرها نیز وجود دارد. در اپلیکیشن این ولت، بخشی با عنوان اخبار وجود دارد که ازطریق آن می‌توان اخبار مربوط به دنیای رمزارز‌ها را دنبال کرد. برای دریافت Math Wallet، می‌توانید به وب‌سایت رسمی آن مراجعه کنید.

  Ownbit یکی دیگر از ولت‌های موبایلی است که علاوه‌بر پولکادات، امکان ذخیره‌سازی همه توکن‌های ERC20 در آن وجود دارد. در این ولت، هر بار آدرس دریافت کنید، آدرسی جدید به شما داده و آدرس قبلی پاک می‌شود. Ownbit برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS دردسترس است و ازطریق این لینک می‌توانید آن را دریافت کنید.

  Safepal ولتی سخت‌افزاری برای ذخیره پولکادات است که امنیت زیادی دارد. نمایشگر رنگی کوچک در گوشه دستگاه برای نمایش اطلاعات وجود دارد و احراز هویت برای تأیید تراکنش‌ها در آن ازطریق اسکن اثرانگشت انجام می‌شود. در ایران، برای خرید این ولت می‌توانید ازطریق وب‌سایت iransafepal.com اقدام کنید.

  از زمان راه‌اندازی شبکه پولکادات، صرافی‌های زیادی رمزارز آن را به فهرست خود اضافه کرده‌اند. برخی از این صرافی شناخته‌شده عبارت‌اند از:

  پولکادات برای موفقیت بیشتر تلاش می‌کند و قرار است به مأموریتش در زمینه توسعه شبکه بلاک چین ادامه دهد؛ اما تنها پلتفرمی نیست که بر بهبود مقیاس‌پذیری و حاکمیت و تعامل‌پذیری متمرکز است. اگر ترید و خرید بیت کوین و ارزهای قدیمی‌تر مانند خرید اتریوم کلاسیک به‌اندازه کافی جذاب نیست، پولکادات می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  اکثر تحلیلگران بازار ارز دیجیتال با‌‌توجه‌‌‌به رشد سریع DOT، به آینده این رمزارز خوش‌بین هستند و آن را رو‌به‌رشد ارزیابی می‌کنند. افزون‌براین با‌‌توجه‌‌‌به نوسان‌های زیاد بازار ارزهای دیجیتال، آینده رمزارز پولکادات و ارزش آن در بازار را نمی‌توان قطعا پیش‌بینی کرد.

  ***

  این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر ازدست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، تصمیم نهایی را خود اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌ عهده بگیرد.

  لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

  در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

  داغ‌ترین‌های امروز

  سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

  ارز پولکادات (ارز polkadot) پروژه ای ست که توسعه دهندگان آن را برای سایر توسعه دهندگان ایجاد کرده اند و در این پروژه اتصال اوراکل ها، زنجیره های عمومی و خصوصی، برنامه های غیرمتمرکز و همچنین ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر، بخشی از اهداف می باشند. پولکادات با ایجاد شبکه ای واحد از بلاک چین های هدفمند و یکپارچه، می تواند مشکلات تعامل پذیری در ارزهای دیجیتال و همچنین مقیاس پذیری مانند پرهزینه بودن و کند بودن تراکنش ها را رفع کند. پولکادات راه حلی برای رفع مشکلات بلاک چین ها می باشد. از آنجایی که بلاک چین ها نمی توانند با سایر بلاک چین ها ارتباط برقرار کنند، پولکادات با برقراری این ارتباط، انتقال اطلاعات را ساده تر کرده و توانایی ساخت برنامه ها و سرویس های قدرتمند را ایجاد کرده است.

  پولکادات نسل نوینی از شبکه بلاک چین می باشد که بلاک چین های متعدد را به یک شبکه وصل می کند. در این شبکه انتقال داده میان بلاک چین های مختلف امکان پذیر می باشد و همچنین می تواند از چند زنجیره توسط شبکه پشتیبانی کند. شبکه پولکادات با هدف رفع مشکل ارتباط کند و آهسته میان بلاک چین های عمومی و خصوصی طراحی شده است. پولکادات تسهیل کننده نسل بعدی وب (Web3) می باشد که می تواند پس از شکستن انحصار اینترنت، آن را در اختیار کاربران قرار دهد. تمرکز این پروتکل بر روی انتقال ارزهای دیجیتال، حفظ ارتباطات و امنیت مشترک بلاک چین ها می باشد. بلاک چین ها پس از متحد شدن در پروتکل پولکادات، می توانند با یکدیگر به صورت موازی کار کنند. همچنین این یکپارچگی بین بلاک چین ها، باعث ترکیب نقاط قوت بلاک چین های مختلف با یکدیگر و کاهش نقاط ضعف آنها می شود.

  مدیر پروژه پولکادات، گاین وود (Gavin wood) در سال 2014 شبکه پولکادات را راه اندازی کرد. او در ابتدا به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم، با ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) به توسعه اتریوم پرداخته است. گاین وود مخترع زبان برنامه نویسی Solidity و منتشر کننده یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم می باشد. او شبکه پولکادات را همراه با بنیاد Web3 تاسیس کرده است. گاین وود از پروژه اتریوم در سال 2016 جدا شد و تمرکز خود را فقط معطوف به شبکه پولکادات کرد. او در سال 2017 پولکادات را با همکاری رابرت هابرمایر و پیتر چاپان، وارد بازار ارزهای دیجیتال کرد. این ارز دیجیتال پس از گذراندن دوران بحرانی که هکرها برای این شبکه ایجاد کردند، سرانجام توانست در سال 2018 با ارتقا و بهبود اکوسیستم و همچنین کمک های مالی Web3 به مسیر پیشرفت خود ادامه داد و در سال 2020 ایده انتقال حساب را به شبکه ی خود اضافه کرد.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  پولکادات برای رفع مشکلاتی که باعث کاهش کاربردهای بلاک چین ها می شود، ایجاد شده است. از جمله این مشکلات می توان به مشکل مقیاس پذیری و انزوا اشاره کرد:

  شبکه های بلاک چین نمی توانند حجم زیادی از تراکنش ها را در ثانیه در جهان غیر متمرکز، پردازش کنند. پولکادات می تواند تراکنش ها را به صورت موازی و در چندین زنجیره پردازش کند و تنگناهای سایر شبکه ها را رفع کند. میزان مقیاس پذیری توسط قدرت پردازش موازی بهبود می یابد و شرایط را برای پذیرش بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی جهانی بهبود می دهد.

  شبکه های بلاک چین به دلیل این که نمی توانند با یکدیگر در ارتباط باشند، در انزوا قرار دارند، پولکادات مشکل عدم ارتباط و تعامل میان بلاک چین های مختلف را رفع کرده است و آنها را از انزوا خارج کرده است.

  در لایت پیپر پولکادات، سه اصطلاح مربوط به ساختار پولکادات وجود دارد که عبارتند از:

  ریلی چین به عنوان شبکی اصلی پولکادات، به متصل کردن بلاک چین های جداگانه می پردازد.

 • قورباغه را قورت بده
 • پاراچین (Parachain) مخفف عبارت زنجیره های موازی (Parallelized Chains) می باشد که از طریق شبکه پولکادات، بلاک چین های تک زنجیره ای را به صورت موازی به اجرا در می آورد.

  این زنجیره، برای اتصال زنجیره هایی که از پروتکل های نظردهی پولکادات یا همان گاورنس (Governance) استفاده نمی کنند، طراحی شده است.

  ارز دیجیتال پولکادات، در شبکه پولکادات 3 هدف اصلی دارد که عبارتند از:

  کسانی که از ارز پولکادات نگهداری می کنند، می توانند بر روی این پروتکل، کنترل کاملی داشته باشند. در برخی پلتفرم ها امتیازاتی مانند تغییرات پروتکل، تعیین ساختار کارمزد و عملیات اضافه سازی یا حذف پاراچین، به ماینرها اختصاص می یابد درحالی که این امتیازات در پروتکل پولکادات به هولدرهای توکن DOT اختصاص می یابد. این امتیازاتی که به خاطر هولد کردن توکن ها اهدا می شوند، باعث می شود دارندگان بتوانند در فرآیند تصمیم گیری مشارکت داشته باشند.

  مکانیسم اجماع شبکه پولکادات، توسط دارندگان توکن های دات تسهیل می شود. همچنین هولدرهای ارز دیجیتال DOT، با حفظ یکپارچگی، اجماع و مشارکت فعال خود می توانند حملات احتمالی را تضعیف کنند.

  شبکه پولکادات، ارز دیجیتال پولکادات را به عنوان پاداش به دارندگان توکن و مشارکت کنندگان فعال در شبکه اهدا می کند. همچنین نیاز است توکن دات برای اضافه شدن پاراچین های جدید، الحاق شوند.

  در بلاک اولیه شبکه پولکادات، تعداد کل توکن ها 10 میلیون ارز پولکادات می باشد. در عرضه اولیه پوکادات، 5 میلیون DOT به مزایده گذاشته شد. همچنین برای مشارکت های احتمالی 2 میلیون ارز دیجیتال پولکادات پیش از راه اندازی شبکه اختصاص یافته است و برای سازمان Web3 نیز 3 میلیون ارز polkadot، رزرو شده است.

  10 میلیون عرضه اولیه پولکادات، ماکزیمم سرمایه یا هارد کپ نیست، بلکه احتمالا مانند اتریوم پولکادات یک عرضه اولیه سالانه و خارج از برنامه، در آینده با هدف تشویق گره ها به شرکت در شبکه داشته باشد.

  هدف بزرگ پروژه پولکادات، شاردینگ و مقیاس پذیری در بلاک چین خود می باشد. در پروژه پولکادات به دلیل مقیاس پذیری، سرعت انتقال بسیار بالا می باشد. پولکادات مانند یک پل باعث ایجاد ارتباط میان بلاک چین ها با یکدیگر می شود و بلاک چین ها می توانند داده های خود را برای دیگری ارسال نمایند. مقیاس پذیری در پولکادات با انتشار تراکنش ها در چند زنجیره موازی ایجاد می شود و یک بلاک چین سفارشی در عرض چند دقیقه و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate ایجاد می شود. در این پروژه ارتقا و رفع باگ ها بدون هارد فورک، صورت می گیرد. پولکادات در مقایسه با اتریوم امکان ایجاد بلاک چین اختصاصی را به توسعه دهنده های برنامه ها می دهد. همچنین توسعه دهندگان می توانند نوع کارمزد تراکنشی را که می خواهند اعمال کنند و سرعت تایید تراکنش های داخل بلاک را انتخاب کنند.

  در شبکه پولکادات، علاوه بر ارتباطی که بین همه زنجیره ها وجود دارد، امنیت بسیار خوبی نیز در این شبکه وجود دارد. سیستم مدیریتی پولکادات بسیار پیچیده است و صدای کاربران در این شبکه قابل شنیده شدن است. نیروی محرکه این شبکه، توکن DOT می باشد که برای برقرای پیوند، استیکینگ و مقاصد مدیریتی به کار گرفته می شود.

  ارز پولکادات غیرقابل استخراج می باشد و با ماینینگ کردن نمی توان ارز دیجیتال پولکادات جدید ایجاد کرد. روش توزیع پولکادات شبیه اثبات سهام است ولی تفاوت هایی از نظر ساختاری دارد به همین دلیل یک روش منحصر به فرد است. برای تولید ارز polkadot محدودیتی وجود ندارد. با توجه به این که ارز دیجیتال اتریوم قابل استخراج می باشد، قیمت بالاتری نیز نسبت به پولکادات دارد. پولکادات دارای دو رقیب جدی می باشد که عبارتند از بلاک چین اتریوم۲ و کازماس.

  بلاک چین کازماس با هدفی مشابه هدف پولکادات، یعنی ایجاد شبکه ای از زنجیره ها در سال 2020 ایجاد شده است. البته تفاوت های فنی میان این دو بلاک چین وجود دارد. در صورتی که توسعه دهندگان پولکادات به گفته های خود عمل کنند، این مدل می تواند دارای امنیت مشترک تر و مبتنی بر همکاری بیشتر باشد.

  بلاک چین اتریوم ۲ نیز جز رقبای پولکادات محسوب می شود که ویژگی های قابل مقایسه ای با ارز دیجیتال پولکادات دارد. از شباهت های این دو می توان به این مورد اشاره کرد که عملکرد هر دو بلاک چین مبتنی بر شاردینگ یا اختصاص دادن زنجیره های مختلف به اهداف خاص می باشد. البته تفاوت های فنی نیز میان این دو بلاک چین وجود دارد که اهداف سازندگان از طراحی این بلاک چین ها، مهم ترین این تفاوت هاست.

  هدف اتریوم این است که برای اجرای قراردادهای هوشمند و توزیع مالی یک بستر مناسب باشد، در حالی که پولکادات به دنبال این است که در ایجاد کل بلاک چین ها و ترکیب و ادغام آنها با یکدیگر، به مردم کمک کنند. ارز دیجیتال پولکادات همچنین ادعا می کند که روش آن معتبرتر و در دسترس است و می تواند کار خود را با تعداد کمتری اعتبارسنج به ازای هر شارد، انجام دهد. البته می توان تزوس را نیز که بدون نیاز به فورک سخت، برای پشتیبانی از ارتقا طراحی شده است، با پولکادات مقایسه کرد.

  البته همچنان بلاک چین های سنتی مانند اتریوم، بین توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز محبوب است و اتریوم به عنوان رقیب اصلی پولکادات ادعا کرده است که بخشی از نارسایی ها و مشکلات فعلی شبکه پس از توسعه اتریوم ۲.۰ بر طرف خواهد شد. پولکادات توسط یکی از توسعه دهندگان ارشد اتریوم پایه گذاری شده است و او با مشاهده ضعف ها و چالش های بلاک چین اتریوم، از پروژه اتریوم خارج شده و بلاک چین پولکادات را ایجاد کرده است؛ همین امر باعث شده است که پولکادات رقیبی برای اتریوم باشد.

  با این حال هر دو بلاک چین اتریوم و پولکادات همچنان چالش هایی دارند. چالش اتریوم، مقیاس پذیری و چالش پولکادات پذیرفته شدن و استقبال از سوی کاربران می باشد. در صورتی که هر کدام سریع تر این چالش ها را رفع کند، می تواند از رقیب خود پیشی بگیرد.

  بنیاد Web3 پشت پولکادات، برای این که بتواند زیرساخت ها را به آسانی و با سرعت در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد، بلاک چین قابل همکاری را توسعه داده است. بر همین اساس، برای ساده کردن توسعه پروژه بلاک چین، Web 3 Substrate را که یک فریم ورک Modular است، ارائه می دهد. Substrate در کوتاه ترین زمان ممکن این امکان را فراهم می کند که بلاک چین شخصی ایجاد شود. همچنین از ++c و Rust که رایج ترین زبان های برنامه نویسی هستند، پشتیبانی می کند. تمام پروژه‌هایی که با Substrate ایجاد شده اند با بلاک چین پولکادات به صورت خودکار، سازگار می باشند و در خارج از شبکه انجام عملیات خارجی بدون هیچ مشکلی امکان پذیر است. برای توسعه ی بیشتر بلاک چین پولکادات، Rococo Testnet جدید، یک گام دیگر به سمت شبکه ای آزمایشی با ویژگی های جدید و کاملا جامع می باشد.

  کاربران نیز می توانند مانند توسعه دهندگان، از مزایای پولکادات بهره ببرند. سرمایه گذاران می توانند با استیکینگ کردن در طولانی مدت، از ویژگی های اساسی استفاده کنند. تعداد DOT های در گردش هر ساله به میزان 10 درصد افزایش می یابد که سهم lion از DOT جدید، به سهامداران تعلق می گیرد. ذینفعان در شبکه پولکادات می توانند نقش های مختلفی مانند اعتبارسنجی یا Nominator را بر عهده بگیرند. Staker ها باید به مدت حداقل 28 روز در یک قرارداد هوشمند، مقداری از DOT را قفل کنند تا بتوانند هر یک از این نقش ها را بر عهده بگیرند.

  اعتبارسنج ها وظیفه ی تایید محتوای بلوک ها و جمع کردن آنها بر روی زنجیره Relay را بر عهده دارند. سپس اعتبارسنج ها برای تضمین امنیت شبکه، به صحت بلوک ها رای می دهند که درصد بیشتری از پاداش سهام را برای آنها دریافت می کنند. Nominatorها می توانند اعتبارسنج های جدید را تعیین کنند و آنها فقط حق رای دارند و درصد کمتری از پاداش Steking را می توانند صادر کنند. در این سیستم ارسال وضعیت یک پاراچین و تکمیل نقش های سیستم بر عهده همکاران است و ماهیگیران رفتار های خطا را گزارش و اعتبارسنج ها را رصد می کنند.

  ارز دیجیتال polkadot هم در کیف پول های سخت افزاری و هم در کیف پول های نرم افزاری نگهداری می شود. از معروف ترین این کیف پول ها برای نگهداری ارز دیجیتال polkadot می توان به این موارد اشاره کرد:

   کیف پول پولکا والت Polkawallet به کاربران خود قابلیت استیکینگ و امکاناتی مانند نمودارهای رنگارنگ و تاریخچه هر اعتبارسنجی ارائه می دهد. این کیف پول همچنین به کاربران به عنوان عضوی از بلاک چین، این اجازه را می هد که بتوانند در تصمیمات حاکمیتی ارزهای دیجیتال مشارکت داشته باشند. در این کیف پول از طریق اعلانات، مواردی مانند همه پرسی ها و پیشنهادها برای ارزهای دیجیتال برای کاربران ارسال می شود.

  کیف پول Parity Signer یک کیف پول آفلاین و قابل استفاده در سیستم های iOS و اندروید می باشد که از ارز polkadot پشتیبانی می کند. در این کیف پول چندین کیف پول خصوصی نیز می توان ایجاد کرد اما کار با آن برای افراد تازه کار دشوار است.

  کیف پول متوال Mathwall یک کیف پولی ست که علاوه بر این که بر روی تلفن های همراه قابل نصب می باشد، به صورت یک وب اپلیکیشن نیز در دسترس است. همچین این کیف پول پشتیبانی کننده از پولکادات، به عنوان یک پسوند کروم یا کیف پول وب قابل استفاده می باشد.

  یک کیف پول منبع باز (open source) است که شرکت های امنیتی و سایبری جهانی، کد آن را کنترل می کنند. این کیف پول هم به صورت کیف پول موبایلی و هم به صورت کیف پول تحت وب در دسترس کاربران است. کاربرانی که برای ذخیره کردن ارز پولکادات از این کیف پول استفاده می کنند، می توانند ضمن استیک کردن ارزهای دیجیتال خود، پاداش دریافت کنند و نظرات خود را درباره ی تصمیمات این بلاک چین، اعلام کنند. 

  کیف پول تراست ولت علاوه بر سازگاری با ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، استلار و ریپل، از ارز polkadot نیز پشتیبانی می کند و با انواع توکن های ERC20 و همچنین BEP2 کار می کند. این کیف پول توسط صرافی بایننس که یکی از بزرگترین صرافی های معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال است، پشتیبانی می شود بنابراین از امنیت بسیار خوبی برای ذخیره و نگهداری پولکادات برخوردارند.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  ارز دیجیتال dot پس از رسیدن به انتهای موجِ صعودی و تکمیل موج W وارد اصلاح شد که دو محدوده مقاومتی در قیمت‌های 50.266 و 26.565 و دو حمایت قوی در محدوده 16.993 و 13.639 قرار دارد که در حال حاضر بین دو حمایت و مقاومت محصور شده است که با شکست هر کدام می‌تواند به محدوده بعدی برسد. 

  در تحلیل فوق حمایت و مقاومت‌های کلیدی و مهم در بازه زمانی هفتگی و ماهیانه، برای سنجش و ارزیابی بهتر شما عزیزان مشخص شده است که بعد از شکست، هر کدام می‌تواند روند نزولی و صعودی قوی تشکیل دهد همچنین در صورت شکستِ این محدوده‌ها در آپدیت‌های بعدی، حمایت و مقاومت‌های جدید مشخص خواهد شد.

   

   

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.
  قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند
  *

  نام و نام خانودگی*

  شماره موبایل*

  امتیاز شما

  یک ستاره
  دو ستاره
  سه ستاره
  چهار ستاره
  پنج ستاره

  پیام شما

  ثبت نظر

  ۱۳:۱۷:۳۰ – ۲۸ دی ۱۴۰۰

  ۱۱:۲۲:۲۲ – ۲۸ دی ۱۴۰۰

  ۱۰:۵۸:۳۹ – ۲۸ دی ۱۴۰۰

  ۰۹:۴۸:۱۰ – ۲۸ دی ۱۴۰۰

  ۱۵:۴۸:۳۷ – ۲۷ دی ۱۴۰۰

  ۱۵:۴۴:۵۶ – ۲۷ دی ۱۴۰۰

  ۱۴:۳۹:۵۵ – ۲۷ دی ۱۴۰۰

  ۱۴:۲۶:۵۶ – ۲۷ دی ۱۴۰۰

  ۱۴:۱۷:۳۴ – ۲۷ دی ۱۴۰۰

  ۱۳:۰۹:۵۳ – ۲۷ دی ۱۴۰۰

  Cardano (ADA)

  Kin (Kin)

  Decentraland (MANA)

  Bitcoin (BTC)

  WINk (WIN)

  Chiliz (CHZ)

  Holo (HOT)

  Uniswap (UNI)

  در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

  برای دریافت پیشنهادات شگفت انگیز و تخفیف ها شماره موبایل خود را وارد کنید

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای تیم آموزشی علیرضا محرابی محفوظ می باشد.ARM Web Design Group

  شبکه بلاکچینی پولکادات که دارای ارز رسمی خود به نام dot است، با هدف ایجاد پلتفرمی به منظور بادل و اشتراک گذاری داده ها در میان شبکه های بلاکچینی ارائه شده است.

  بر اساس گزارش ها پولکادات در نهایت به دنبال ارائه یک اینترنت کاملا غیرمتمرکز است. لازم به ذکر است که یکی از مدیران ارشد بلاکچین polkadot از بنیانگذاران بلاکچین اتریوم بوده است. به علاوه در طی چندین ماه اخیر این شبکه با ارائه توکن رسمی خود، رویکردی مشابه با افزایش سرمایه در بازار سهام داشته است و همچنین لیست شدن آن در صرافی بایننس نیز یکی دیگر از دلایل رشد قیمت این ارز بوده است.

  همانطور که می دانید بیشتر رمز ارزها با هدف رفع مشکلی در دنیای واقعی در فضا های بلاکچینی صادر می شوند. حال نکته ای که کارکرد شبکه پولکادات را از سایرین متمایز می کند این است که پولکادات به منظور حل مشکلات بسترهای بلاکچینی توسعه یافته است.

  بر اساس وبسایت رسمی این بلاکچین، پولکادات درواقع یک فناوری چند زنجیره ای محسوب می شود. به زبان دیگر، پولکادات بلاکچینی است که سایر بلاکچین ها را به یکدیگر اتصال می دهد. یکی از اهداف اصلی پولکادات، رفع مشکلاتی است که از ورود بلاکچین به زندگی روزمره جلوگیری می کنند.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  انزوا در بلاکچین (isolation)

  از آنجایی که در دنیای امروزی شبکه های بلاکچینی نمی توانند با یکدیگر در ارتباط باشند، این امر باعث می شود که شبکه های بلاکچینی منزوی و آیسولیتد باشند.

  مقیاس پذیری (scalability)

  مقیاس پذیری در شبکه های بلاکچینی به معنی امکان انجام تعداد زیادی تراکنش در مدت زمان کم است. از آنجایی که فناوری بلاکچین هنوز بسیار جوان است، مقیاس پذیری در این پلتفرم ها ضعیف است. حال شبکه بلاکچینی پولکادات با استفاده از تکنولوژی شاردینگ قادر است تا این مشکل را به راحتی حل کرده و تراکنش ها را در چند زنجیره به سرعت به تایید برساند.

  باتوجه به موارد فوق متوجه شدیم که هدف از توسعه پولکادات ارائه بلاکچینی به منظور اتصال با سایر بلاکچین ها و یکپارچه سازی این تکنولوزی است. پولکادات عرضه اولیه و یا همان ico خود را در سال 2017 به انجام رساند که در همان سال نیز این عرضه اولیه به عنوان یکی از موفق ترین ico ها شناخته شد. در سال 2017 این توکن به شبکه اتریوم فروخته شد و از فروش آن، در حدود5 میلیون واحد اتر به دست آمد. لازم به ذکر است که در زمانی که توکن پولکادات در اتریوم به فروش می رسید، قیمت آن 0.109 اتر بود.

  به منظور درک بهتر نحوه کارکرد بلاکچین پولکادات و همچنی اعتماد به این پلت فرم بهتر است تا ابتدا با ساختار آن آشنا شوید:

 • نحوه ثبت نام در صرافی هات بیت
 • ریلی چین (relay chain)

  ریلی چین، نام بخشی از شبکه پولکادات است که در این بخش تمامی بلاکچین های دیگر به پولکادات متصل می شوند.

  پارا چین (para chain)

  پاراچین در پولکادات به معنی بلاکچین های موازی است. بدین معنی که بلاکچین های تک زنجیره ای به صورت موازی با پولکادات ارتباط برقرار می کنند.

  بریج چین (bridge chain)

  بریج چین زنجیره ای است که برای متصل ساختن زنجیره هایی به کار می رود که قانون گاورننس مورد استفاده قرار نمی دهند.

  شبکه بلاکچینی پولکادات در بستر خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام و یا همان POS استفاده می کند. این بدان معناست که کاربران با خرید و نگه داری ارز دیجیتال DOT این بلاکچین می توانند به نودهای شبکه پولکادات متصل شده و با تایید تراکنش ها به ساخت بلاک های جدید بپردازند.

  از آنجایی که بلاکچین اصلی اتریوم 2.0 قرار است تا چند روز آینده (نوامبر سال 2020) ارائه شود، این شبکه قرار است تا مکانیسم استیکینگ و یا همان اثبات سهام را به طور کامل به اجرا درآورد. با این حال از نظر بسیاری از متخصصین بازار ارزهای دیجیتال این تغییر در الگوریتم اجماع ممکن است که تا سال ها به طول بیانجامد.

  در این میان به نظر می رسد که بلاکچین پولکادات از نظر الگوریتم اجماع اثبات سهام تشابه زیادی با اتریوم 2 دارد. به عنوان مثال هردو بلاکچین پولکادات و اتریوم از فرایند شاردینگ به منظور حل مشکل مقیاس پذیری بر بستر هایشان استفاده می کنند. این امر بدین معنی است که فرایند پردازش تراکنش ها در این بلاکچین ها به صورت موازی و با استفاده از شاردهای فردی به انجام می رسند.

  یکی دیگر از وجوه تشابه شبکه پولکادات با بلاکچین اتریوم 2 در مدل های اجماع ترکیبی، توابع انتقال حالت ها و مکانیسم های اثبات سهام و یا همان استیکینگ است.

  ارز دیجیتال DOT در بلاکچین پولکادات برای به انجام رساندن سه هدف مورد استفاده قرار می گیرد. استیکینگ، مدیریت دارایی و اتصال بین بلاکچین ها.

  کاربرانی که توکن دات را در اختیار دارند، برخلاف سایر بلاکچین های مبتنی بر پروتکل اثبات سهام، دارای کنترل کاملی بر شبکه پولکادات هستند. بدین معنی که این افراد قادرند تا در وقایع مهم و حیاتی شبکه از جمله به روز رسانی و ارتقای پروتکل ها و حتی اصلاح شبکه شرکت نمایند. این یکی از ویژگی های شبکه پولکادات است که غیرمتمرکز بودن و دموکراسی را به طور کامل در اختیار کاربران قرار می دهد.

  همانطور که پیش تر توضیح داده شد، الگوریتم اجماع شبکه پولکادات بر پایه پروتکل اثبات سهام است. این بدان معنی است که ارز دیجیتال دات فقط از طریق خرید آن در صرافی ها امکان پذیر است و به هیچ عنوان قابل استخراج نیست.

  صرافی بایننس اخیرا ارز دیجیتال دات بلاکچین پولکادات را در لیست ابزارهای معاملاتی پلت فرم خود قرار داده است و هم اکنون کاربران علاقه مند می توانند این ارز را در صرافی بایننس خرید و فروش کنند.

  نکه مهم در این باره این است که با لیست شدن هر توکن جدیدی در بایننس، توکن های مذکور با رشد چشمگیری در ارزش مواجه می شوند که ارز دیجیتال دات نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که درزمانی که خبر لیست شدن ارز دیجیتال دات در صرافی بایننس منتشر شد، قیمت این ارز با رشد چشمگیری رو به رو شد.

  کاربران به منظور خرید و فروش پولکادات می توانند به صرافی معتبر بایننس و سایر صرافی هایی که توکن دات را در پلت فرم خود لیست کرده اند مراجعه کنند. همچنین کاربران مقیم ایران می توانند به دلیل تحریم های وارد شده و کارمزد های بالا در صرافیهای خارجی، برای خرید و فروش ارز پولکادات به پلتفرم معاملاتی موربیت مراجعه کرده و با ثبت نام و احراز هویت بر این بستر، به ترید ارز مورد نظر بپردازند.

  از نظر بسیاری از متخصصین و تحلیلگران، ارز دیجیتال پولکادات از آنجایی که در بایننس لیست شده است دارای یک ساختار قوی است و سرمایه گذاری بر آن می تواند سودآور باشد.

  دیفای و یا همان حوزه امور مالی غیرمتمرکز بر پایه ترکیب پذیری پروتکل ها، ارتباطات بین شبکه ای و ادغام پروژه های مبتنی بر ارزهای دیجیتال استوار است. حال از آنجایی که تمام موارد یاد شده از اعضای اصلی شبکه پولکادات هستند، می توان به راحتی بیان کرد که پروژه های دیفای از پولکادات استفاده خواهند کرد.

  به عنوان مثال، کمپانی اتوماسیون دیفای و آکروپولیس، به ادغام پروژه هایی از جمله maker، compound، curve و dydx بستگی داشته و همچنین مشارکت های زیادی نیز با پولکادات دارند.

  اکوسیستم polkadot همچنین دارای بازه گسترده ای از کاربردها در فضاهای بلاکچینی است. هم اکنون در حدود 200 پروژه بر روی این بستر فعالیت دارند. از جمله فعلیت های انجام شده در بلاکچین پولکادات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  امور مالی غیرمتمرکز دیفای

  کیف پول های ارزهای دیجیتال

  صرافی

  بازی

  توسعه توکن ها

  اینترنت اشیا

  اوراکل ها و یا همان پروتکل های مربوط به پیشبینیاز پروژه های معروف مبتنی بر بلاکچین پولکادات نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  چین لینک

  انکر

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  سلر نتوورک

  آکروپولیس

  اوشن پروتکل

  زیرو اکس پروتکل

  تیم پولکادات تشکیل شده از تعدادی از معروف ترین متخصصین بلاکچین که در بخش به توضیحاتی در مورد سه نفر از مهمترین اعضای این تیم می‌پردازیم.

  رابرت هابرمایر (Robert Habermeier)

  رابرت هامبرمایر بنیان‌گذار شبکه Polkadot است. او دارای سابقه تحقیق و توسعه در زمینه بلاکچین و رمزنگاری است. وی برای یک مدت طولانی، یکی از اعضای پروژه Rust بوده است.

  دکتر گاوین وود (Gavin Wood)

  گوین وود نیز یکی از هم بنیانگذاران این پروژه محسوب می شود. لازم به ذکر است که وی فعالیت بلاکچینی خود را به عنوان هم بنیان‌گذار و مدیر ارشد بخش تکنولوژی اتریوم آغاز کرد. گوین وود همچنین  از سازندگان تعدادی از مولفه‌های اساسی صنعت بلاکچین است که از جمله آنها می‌توان به سالیدیتی (Solidity) اشاره نمود. وود در حال حاضر مدیریت هدایت نوآوری‌ها در پروژه های Substrate و Polkadot را در دست دارد.

  پیتر سابان (Peter Czaban)

  سابان هم یکی دیگر از بنیان‌گذاران پروژه پولکادات است. پیتر مدیر فناوری بنیاد اینترنت نسل سوم است. وی دارای کارشناسی ارشد مهندسی از دانشگاه آکسفورد بوده و در صنایع مالی و تحلیل داده فعالیت کرده است.

  همانطور که می دانید این بنیاد برای توسعه و حمایت از تکنولوژی ها و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز فضای وب ایجاد شده است. بنیاد اینترنت نسل سوم همچنین از پروتکل‌های نرم افزاری که با استفاده از روش‌های رمزنگاری به توسعه عدم تمرکز می‌پردازند، بسیار پشتیبانی کرده و در تلاش برای تمرکززدایی است.در همین راستا این بنیاد قصد دارد تا از این طریق به اکوسیستم اینترنت نسل سوم کمک کرده و ثبات آن را فراهم کند. گفتنی است که شبکه Polkadot پروتکل پیشگام بنیاد اینترنت نسل سوم است.

  کوری میلر مدیر ارشد توسعه در صرافی dYdX و یکی از اعضای هیئت مدیره در شرکت سرمایه‌گذاری جنسیس بلاک کپیتال، رشد ارز دیجیتال پولکادات را حاصل عملکرد فوق ‌العاده بنیاد اینترنت نسل سوم   (Web3 Foundation) می‌داند.

  همانطور که گفته شد،  بنیاد اینترنت نسل سوم بنیان‌گذار و پشتیبان مالی پروژه پولکادات است. میلر در این راستا اظهار کرده است:”این شرایط بازتابی از کار فوق‌العاده بنیاد اینترنت نسل سوم در خصوص ایجاد جامعه‌ای در سطح بین المللی محسوب می شود. نتایج چنین فعالیت هایی باعث افزایش آگاهی و پذیرش توسعه‌دهندگان شده است.”


  مطلبی دیگر از این نویسنده


  مطلبی دیگر در همین موضوع

  افزایش بازدید بر اساس علاقه‌مندی‌های شما

  1400/10/06

  مقالات پر بازدید تالاربورس

  دسته بندی مقالات

  جدیدترین مقالات منتشر شده

  آموزش ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  ارز دیجیتال پولکادات با نماد DOT، یکی از کوین‌های نسل سوم است و شبکه بلاک‌چین آن از طریق الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) اداره می‌شود.

  ارز دیجیتال پولکادات معروف به اینترنت بلاکچین‌ها است. همانطور که اینترنت به یکپارچه کردن اطلاعات و راحتی ارتباطات کمک می‌کند، شبکه پولکادات هم طبق گفته توسعه‌دهندگان آن، ایجاد شده تا بتواند بین بلاک‌چین‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و به توسعه‌دهندگان دیگر بلاک‌چین‌ها کمک کند تا به روشی آسان، بلاکچین دلخواه خود را ایجاد و اداره کنند.

  در زمان نوشتن این مقاله، ارزدیجیتال پولکادات با قیمت 25.64 دلار معامله می‌شود؛ این مقدار فاصله زیادی با بالاترین سطح تاریخی قیمت (ATH) در 55 دلار دارد. در این زمان رمزارز دات با ارزش بازار حدود 25.5 میلیارد دلار در جایگاه نهم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. تعداد رمزارزهای در گردش ارزدیجیتال پولکادات نیز، کمی تا رسیدن به یک میلیارد واحد فاصله داشته و عرضه کل این ارز دیجیتال هم به حدود 1,294 میلیون واحد رسیده است.

  اولین عرضه اولیه (ICO) ارزدیجیتال پولکادات در اکتبر 2017 برگزار شد. در آن زمان قیمت ارزدیجیتال پولکادات 0.29 دلار بود؛ در طی این عرضه، 2.24 میلیون واحد DOT به‌فروش رسید. بعد از آن در جولای 2020، دومین ICO با قیمت 1.25 دلار برای هر واحد و با فروش تعداد 342,080 ارز دات برگزار گردید.

  مقالات پیشنهادی : صرافی CoinTiger،آموزش صرافی کوین تایگر 2021

  شبکه ارز دیجیتال پولکادات امکانات مهیجی را در اختیار فعالان صنعت کریپتو قرار می‌دهد. این شبکه یک پروتکل با منابع آزاد (Open Source)و چند‌زنجیره‌ای (Multi Chain) است که ارتباط بین زنجیره‌های مختلف را به خوبی برقرار می‌کند.

 • کارگزاری بورس ایران
 • قبل از اینکه بخواهم مقاله را ادامه دهم فکر می‌کنم بهتر است تا با گفتن یک مثال، شما را با خدمات و فناوری‌هایی که شبکه ارز دیجیتال پولکادات ارائه می‌دهد آشنا کنم؛ چند سال قبل، زمانی که تب برنامه‌نویسی و طراحی سایت و اپلیکیشن حسابی داغ شده بود. به فکر افتادم که یک اپ اندروید با موضوعات آموزشی بسازم. برای ساختن یک برنامه اندرویدی کامل نیاز به اطلاعات زیادی در مورد برنامه‌نویسی، طراحی اپلیکشن، امنیت و غیره داشتم. این شد که شروع کردم به تحقیق و پرس و جو که چه زبانی یاد بگیرم، از کدام موسسه یاد بگیرم، چقدر زمان لازم است و…

  در گیر و دار جست و جو برای رسیدن به پاسخ سوالاتم، با نرم افزارهایی آشنا شدم که این امکان را به سادگی در اختیار هر شخص می‌گذاشتند تا بتواند برنامه اندرویدی دلخواه خود را بسازد. چنین نرم‌افزارهایی از قبل برنامه‌نویسی شده‌اند، ساختار امنیت شبکه در آنها به خوبی پیاده شده و با کمک شبکه و سرور‌هایی که دارند می‌توانند از تعداد زیادی برنامه ساده‌تر پشتیبانی کنند.

   برای استفاده از آن‌ها هم نیازی نبود که سال‌ها وقت بگذارم و مباحث پیچیده طراحی اپلیکیشن را یاد بگیرم یا برای رفع باگ‌های برنامه جدیدم مدت‌ها زمان و انرژی صرف کنم. بلکه فقط با چند کلیک ساده و انتخاب گزینه‌ها و امکاناتی که می‌خواستم، می‌توانستم برنامه خودم را طراحی کنم.

  پروژه پولکادات به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بلاک‌چین‌های مخصوص خود را طراحی کنند

  البته این برنامه‌ها جای پیشرفت زیادی داشتند اما می‌توانند یک مثال خیلی خوب برای درک کمک شبکه پولکادات به دنیای غیرمتمرکز بلاک‌چین‌ها باشند. پروژه پولکادات با ساختاری که دارد، دقیقا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بتوانند بلاک‌چین‌های مخصوص خود را طراحی کرده و آن‌ها را با استفاده از منابع موجود، در زنجیره اصلی پولکادات اداره کنند. ارزدیجیتال پولکادات به مبدان آمد تا طراحی بلاک‌چین را که کاری بسیار سخت و هزینه‌بر بود، آسان‌تر کند. 

  مقالات پیشنهادی : صرافی Huobi Global آموزش و معرفی هوبی گلوبال

  دکتر گاوین وود (Gavin Wood) یکی از بنیانگذاران ارزدیجیتال پولکادات است، وی ابتدا به‌عنوان یک پژوهشگر در شرکت مایکروسافت مشغول به کار بود، سپس به‌عنوان یکی از هم‌بنیانگذاران اتریوم به فعالیت پرداخت اما در سال 2016 اتریوم را ترک کرد.او یکی از مخترعان شناخته شده صنعت بلاکچین است که اختراعاتی چون زبان برنامه‌نویسی Solidity و الگوریتم اجماع Proof of Authority را در سابقه خود دارد. گاوین وود درحال‌حاضر رهبری بخش نوآوری پولکادات را به همراه ریاست بنیاد Web3 برعهده دارد.

  پیتر چابان (Peter Czaban) دیگر عضو اصلی تیم بنیانگذاران ارزدیجیتال پولکادات، دانش‌آموخته رشته علوم مهندسی در مقطع ارشدِ دانشگاه آکسفورد است. چابان درحال حاضر تحت عنوان مدیر فناوری در بنیاد Web3 فعالیت می‌کند. وی همچنین در زمینه‌هایی چون یادگیری ماشین، صنایع دفاعی، توسعه کسب و کار و… تجربه فعالیت دارد.

  رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) سومین فرد از هسته بنیان‌گذاران ارز دیجیتال پولکادات است. وی سوابق خوبی در رابطه با تحقیق و توسعه بلاک‌چین، رمزنگاری و سیستم‌های توزیع شده دارد. تمرکز او بر روی استفاده از ویژگی زبان‌های برنامه‌نویسی جهت ایجاد راه حل‌های موازی و کاربردی است.

  ارائه خدمات ایجاد بلاکچین در کنار حفظ امنیت: با بهره‌گیری از امکاناتی که شبکه پولکادات در اختیارمان قرار می‌دهد، می‌توانیم آسان و سریع، هر بلاک‌چین سفارشی که مد نظرمان باشد را بر روی زنجیره آن بسازیم، هرکدام از بلاک‌چین‌هایی که زیر مجموعه شبکه اصلی هستند می‌توانند روش حاکمیتی مخصوص به خود را داشته باشند و در کنار آن از امنیت همگانی زنجیره اصلی هم برخوردار خواهند بود.

  مقالات پیشنهادی : آموزش خرید بیت کوین در ایران، چگونه بیت کوین بخریم؟

  ارزدیجیتال پولکادات تراکنش‌های مربوط به بلاک‌چین‌هایی که در شبکه آن قرار دارند را به صورت منظم و موازی با هم، تایید و در شبکه اصلی ثبت می‌کند. این تایید موازی تراکنش‌ها، باعث می‌شود که شبکه پولکادات مثل اتریوم با ازدحام تراکنش مواجه نشود. ازطرفی طبق آنچه گفته می‌شود، شبکه پولکادات توان پردازش 1000 تراکنش در ثانیه (TPS) را دارد.هرچند طبق گفته گاوین وود، از نظر تئوری و با استفاده از پاراچین‌ها این مقدار می‌تواند به بیش از 1 میلیون TPS برسد. با افزایش سرعت ثبت تراکنش، عملا مقیاس‌پذیری و امکان رشد شبکه بسیار بیشتر خواهد شد.

  شبکه پولکادات طوری برنامه‌ریزی شده که به‌راحتی از تغییرات متنوعی پشتیبانی کند. به این ترتیب در این شبکه، هارد فورکی رخ نخواهد داد و در‌صورت نیاز به تغییر، زنجیره اصلی آن به دو بلاک‌چین متفاوت تبدیل نخواهد شد.

  در زنجیره پولکادات، دارندگان رمزارز دات می‌توانند در هر نظرسنجی حاکمیتی شرکت کنند و برآیند رأی‌ آن‌ها مشخص می‌کند که چه تصمیمی برای شبکه گرفته خواهد شد.

  در بسیاری از بلاک‌چین‌های دیگر ازجمله اتریوم، امکان تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط با شبکه یک بلاک‌چین دیگر وجود ندارد. چنین شبکه‌هایی مثل یک سیستم بسته عمل میکنند که با محیط خارج از خود ارتباطی نداشته و تمام امور را درون شبکه خود انجام می‌دهند. این محدودیت از پیشرفت و به‌روز بودن شبکه جلوگیری می‌کند. در نقطه مقابل، بلاک‌چین پولکادات با درنظر گرفتن فناوری bridge (پل) امکان برقراری ارتباط  با بلاک‌چین‌های دیگر و پروژه‌های غیرمتمرکز را فراهم کرده است. با استفاده از این قابلیت، طیف گسترده‌ای از اطلاعات و دارایی‌های رمزارزی، در بین بلاک‌چین‌های مختلف قابل تعامل خواهد بود.

   بلاک‌چین ارزدیجیتال پولکادات دارای چهار جزء اصلی است.

  که اصلی‌ترین لایه زنجیره پولکادات و قلب تپنده آن محسوب می‌شود. تمام خدماتی که پولکادات در زنجیره خود مهیا کرده بر روی این زنجیره صورت می‌گیرد.

  که زنجیره‌های مستقلی هستند و عملیات خود را طبق قوانین کلی شبکه اصلی و با تکیه بر پروتکل‌های امنیتی آن اجرا می‌کنند. هر کدام از پاراچین‌ها می‌تواند به‌عنوان یک بلاک‌چین مجزا هدف، کاربرد، قوانین و حتی توکن مخصوص به خود را داشته باشد.

  نوع دیگری از زنجیره‌های زیرمجموعه شبکه پولکادات هستند که شباهت زیادی به پاراچین‌ها دارند اما از نظر مدل اقتصادی با آنها متفاوتند. اگر قصد داشته باشیم با استفاده از خدمات زنجیره‌ای پولکادات، یک بلاک‌چین بسازیم، با توجه به روش کاری که از آن بلاک‌چین انتظار داریم، می‌توانیم یکی از دو گزینه پاراترد یا پاراچین را انتخاب کنیم.

  مقالات پیشنهادی : ارز دیجیتال سولانا، تشریح اهداف و آینده

  خدماتی که پولکادات ارائه می‌کند رایگان نیست. استفاده از پاراچین برای زمانی مناسب است که بلاک‌چین هدف ما شبکه فعالی داشته باشد و پیوسته تراکنش‌های زیادی در آن انجام شود. چنین بلاک‌چینی نیاز خواهد داشت تا همواره به شبکه اصلی متصل باشد. اما پاراتردها مناسب آن دسته از پروژه‌هایی هستند که دائما نیاز به تأیید تراکنش نداشته باشند. برای داشتن یک پاراترد (برخلاف پاراچین) نیازی به پرداخت مبالغ بالا در ابتدای کار نیست. بلکه با هزینه پایینی می‌توان به‌عنوان یک پاراترد به شبکه ریلی‌چین وصل شده و هر زمان (که دفعات آن در پروژه‌هایی که از پاراترد استفاده می‌کنند زیاد نیست) که نیاز به ثبت اطلاعات روی زنجیره اصلی باشد، مبلغی جداگانه را پرداخت کرد. این در حالی‌ است که برای قرارگرفتن در جایگاه یک پاراچین، تنها یک‌بار در ابتدای کار هزینه نسبتا بالایی صرف می‌شود.

  به پاراچین‌ها و پاراتردها امکان می‌دهند تا با بلاک‌چین‌های دیگری که در زنجیره اصلی پولکادات مستقرهستند و یا بلاک‌چین‌های خارجی و کاملاً مجزا مثل اتریوم در ارتباط باشند.

  احتمالا با ارز دیجیتال کوساما (Kusama) آشنا هستید. این ارز با نمادKSM ، در تاریخ نوشتن مقاله در بین ۵۰ ارز برتر بازار قرار دارد.

  شبکه رمزارز کوساما درواقع به عنوان یار کمکی بلاک‌چین پولکادات عمل می‌کند. حتی تصویر قناری که به‌عنوان نماد ارز دیجیتال کوساما شناخته می‌شود، الهام گرفته از همین خصوصیت آن است.

  شاید برایتان جالب باشد که با فلسفه نام‌گذاری این رمز‌ارز آشنا شوید.

  در قدیم کارگران معادن زغال سنگ، برای اینکه از مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن در امان باشند، یک قناری کوچک را با خود به همراه می‌بردند، از‌آن‌جایی که قناری‌ها تحمل کمتری نسبت به گاز مونوکسید کربن دارند، خیلی زودتر از یک انسان عادی علائم مسمومیت را نشان می‌دادند. کارگران بعد از مشاهده رفتارهای عجیب قناری یا حتی مرگ آنها پی می‌بردند که در محل مونوکسید کربن نشت کرده و سریعا آن مکان را ترک می‌کردند. این پرندگان کوچک از مرگ انسان‌های زیادی جلوگیری کرده‌اند.

  به‌همین صورت بلاک‌چین کوساما کمک می‌کند تا اشکالاتی که ممکن است در جریان فعال‌سازی خدمات جدید رخ دهد، قبل از اجرایی شدن در شبکه پولکادات گزارش شود. بلاک‌چین کوساما از نظر برنامه‌نویسی شباهت زیادی به شبکه ارزدیجیتال پولکادات دارد. به‌همین خاطر بستری مناسب را برای آزمایش عملی خدمات و ویژگی‌های جدید در شبکه پولکادات فراهم می‌کند. درصورتیکه نتیجه آزمایش مورد قبول باشد، بر روی زنجیره پولکادات نیز اجرا خواهد شد.

  از طریق صرافی‌های ایرانی مثل نوبیتکس، تبدیل و رمزینکس می‌توان ارزدیجیتال پولکادات را در ازای پرداخت ریال خریداری کرد. همچنین بسیاری از صرافی‌های معتبر خارجی، ازجمله صرافی بایننس، کوکوین، کوینکس و اوکی ایکس از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند.

  مقالات پیشنهادی : صرافی کوکوین، جایگزین بایننس!

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  برای نگهداری ارزدیجیتال پولکادات، در سایت کوین مارکت کپ، کیف پول‌های زیادی از قبیل تراست ولت، اتومیک ولت، متامسک، سیف پل، لجر و ترزور معرفی شده‌اند.

  طبق آنچه گفته شد شبکه ارزدیجیتال پولکادات علاوه بر ارائه خدمات بلاک‌چین‌های اولیه مثل بیت‌کوین، از روش‌های جدید، کارآمد و موثرتری برای ایجاد ارزش بهره می‌گیرد. چنین موضوعی در رشد و شناخته شدن این ارزدیجیتال و شبکه آن در بین جامعه رمزارزها موثر است. به‌علاوه رمز ارز دات از ابتدای عرضه تا به اکنون، رشد خوبی را در تاریخچه خود ثبت کرده و جزو یکی از دارایی‌های ارزشمند محسوب می‌شود. در هر حال قیمت این رمزارز تحت تاثیر اقدامات آینده و شرایط تکنیکالی آن قرار دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم با تحقیق بنیادی و درنظر گرفتن نمودار آن، درمورد سرمایه‌گذاری در ارزدیجیتال پولکادات تصمیم‌گیری نمایید.

  می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

  با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنید!

  نام صرافی

  موقعیت

  لینک ثبت نام

  کوکوین

  بین المللی

  کوینکس

  بین المللی

  نوبیتکس

  ایران

  تبدیل

  ایران

  دوتا کار توی دنیا هست که برای من خیلی جذابه، اولی یادگرفتن و دوم هم آموزش دادن. هدفم از نویسندگی اینه که اطلاعاتی که دارم رو به خوبی دراختیار دیگران قرار بدم.

  بسیار عالی

  ممنونم از اینکه همراهمون هستید 🌹

  واگرایی به چه چیزی گفته می‌شود؟ منظور از واگرایی مثبت و منفی چیست؟ آیا دیدن

  نرخ بهره چیست؟ تاثیر آن بر بازار سرمایه چگونه است؟ وجود تورم بالا در اقتصاد

  مجامع بورس هفته آتی مجامع بورس در هفته آتی بدین شرح می باشند: در این

  ارز دیجیتال ریپل (XRP) که معمولاً با نام شرکت سازنده آن یعنی ریپل شناخته می‌شود،

  وب 3 یا اینترنت نسل سوم از موضوعات پر هیاهو در سال 2021 بود. اما

  مجمع عمومی شرکت سهامی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم

  اگر سوالی در خصوص دوره‌های آموزش آنلاین تالار بورس دارید، لطفاً ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید، کارشناسان آموزش تالاربورس با شما تماس خواهند گرفت.

  Copyright 1400 talarebourse, all rights reserved.

  نام خانوادگی:*

  نام نمایشی


  کد تایید *

  ارز Dot  ، در حال حاضر با گسترش حوزه ارز های دیجیتال، بسیاری از افراد و کمپانی ها اقدام به ایجاد توکن با هدف های مشابه و یا خاص کرده اند. برخی از توکن های تولید شده فیک و نامعتر و حتی ارز کلاهبرداری می باشد اما برخی دیگر توکن های قابل اعتمادی هستند که می توانید به راحتی در آن ها سرمایه گذاری کنید و اقدام به خرید و فروش آن توکن ها کنید.ارزهای دیجیتال در دنیای امروزه از محبوبیت خاصی برخوردار هستند . هر کدام از ارزهای دیجیتال شامل ویژگی های منحصر به فردی می باشند . برای شناخت ارز دیجیتال Polkadot نیاز است که شما به بررسی ویژگی های این ارز دیجیتال بپردازید . اگر شما قصد خرید این ارز دیجیتال را دارید بد نیست که نگاهی به روند قیمت این ارز دیجیتال بیاندازید و نمودار قیمت آن را بررسی کنید تا بهتر بتوانید سرمایه گذاری کنید .

  در مقاله های پیشین با رمز ارز های مختلفی آشنا شدید. حال در این قسمت از مقاله قصد داریم تا این بار درباره ارز دیجیتال ” پولکادات ” یا ” Polkadot ” با شما گفتگو کنیم. اگر درباره این ارز اطلاعاتی ندارید، مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات جامعی درباره ارز دیجیتال پولکادات یا Polkadat کسب کنید. همراه ما باشید.

  برای بررسی تحلیل رمز ارز پولکادات، بر روی لینک تحلیل ارز دیجیتال پولکادات DOT کلیک کنید.

  فهرست مطالب

   

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

   

  رمز ارز هایی که تا کنون ایجاد شده اند، برای یک و یا چند هدف کار خود را آغاز کرده اند. هدف بسیاری از آن ها حل مشکلاتی است که در شبکه بلاکچین وجود دارد. پولکادات نیز آمده است تا مشکلات و مسائل بلاک چین را نیز حل کند. به صورت کلی می توان  گفت که ارز دیجیتال پولکادات دارای یک بلاکچینی است که بلاکچین های متفاوت و زیادی را می تواند به یکدیگر متصل کند. به عبارت دیگر ارز دیجیتال Polkadot یک پروتکل زنجیره ای می باشد که به آسان شدن انتقال زنجیره ای از داده ها یا سرمایه گذاری ها کمک می کند و طیف گسترده ای از زنجیره های بلوکی با هم همکاری می کنند . این قابلیت همکاری ، به دنبال ایجاد یک وب کاملا غیرمتمرکز و خصوصی است که توسط کاربران آن کنترل می شود و روند ایجاد اپلیکیشن ها ، موسسات و خدمات را ساده می نماید .

  در واقع پروتکل Polkadot زنجیره های عمومی و خصوصی ، شبکه های غیرمجاز ، و فناوری های آینده را به هم متصل می کند  و به این زنجیره بلوک های مستقل اجازه می دهد تا اطلاعات و معاملات را از طریق زنجیره Relay  به اشتراک بگذارند . از جمله اهداف اصلی توکن Dot می توان به ارائه مدیریت شبکه ،عملیات و ایجاد زنجیره های موازی با اتصال اشاره کرد .

  این موضوع به حل مشکلات زیادی کمک می کند. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور از مشکلات، چه مشکلاتی می باشد. در ادامه دو مورد از مشکلاتی که حل می شود را به شما توضیح خواهیم داد.

  در حال حاضر شبکه های بلاکچین فعلی، نمی توانند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند.  این مشکل موجب می شود تا شبکه های بلاک چین در انزوا یا Isolation باشند.

  قطعا تا به حال درباره مقیاس پذیری بلاکچین ها زیاد شنیده باشید. همانطور که گفتیم پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای می باشد که مجهز به تکنولوژی شاردینگ یا Sharding است. احتمالا تا به حال نام شاردینگ را شنیده باشید. فناوری شاردینگ می تواند بسیاری از تراکنش ها در چند رنجیره به صورت برابر پردازش کند. این موضوع سبب می شود تا گرفتاری هایی که در شبکه رخ می دهد برطرف شود.

 • وب سرویس سایت tsetmc
 • با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، می توان گفت که پولکادات بلاکچینی است که شبکه های بلاک چینی دیگر را به هم متصل می کند و اقدام به یکپارچگی ساختن آن ها می کند.

  پولکادات اولین عرضه اولیه خود را در سال 2017 انجام داد که این عرضه اولیه یکی از بزرگ ترین عرضه اولیه های همان سال نام گرفته شد. در آن زمان این توکن به اتریوم فروخته شد و تقریبا 485.331 واحد اتریوم درآمد ایجاد کرد. این مقدار اتریوم تنها از فروش 5 میلیون واحد اتریوم، به دست آمد. در آن زمان هنگامی که قرار بود توکن فروخته شود قیمت توکن پولکادات چیزی حدود به 0.109 اتر بود.

  ارز دیجیتال Polkadot چهار جزء اصلی را در بر می گیرد . که در این قسمت ما برای شما این چهار جزء را آورده ایم . این اجزاء شامل :

  پس از شناخت این رمز ارز می خواهیم به بررسی بنیان گذاران این ارز دیجیتال بپردازیم .

  ارز دیجیتال Polkadot توسط بنیاد Web3 ، بنیادی سوئیسی برای آسان نمودن روند یک وب غیرمتمرکز کاملا کاربردی و کاربر پسند ، به عنوان یک پروژه معرفی شد . از جمله بنیان گذاران این پروژه دکتر گاوین وود ( Dr.Gavin Wood ) ، رابرت هابرمایر ( Robert Habermeier ) و پیتر سزبان ( Peter Czaban ) هستند .

  وود ( Wood ) ، رئیس بنیاد وب 3 ، به دلیل تاثیر گذاری در صنعت خود به عنوان یکی از بنیان گذاران اتریوم خالق زبان برنامه نویسی Solid ، از مشهورترین افراد در میان دیگر بنیان گذاران این ارز دیجیتال به شمار می رود .

  هابر مایر از دیگر محققان و توسعه دهندگان بلاک چین و ارزهای دیجیتال است که در این مسیر تبحر یافته است . سزبان مدیر بنیاد وب 3 می باشد . وی با داشتن تجربیات فراوان در حال حاضر به توسعه نسل جدیدی از تکنولوژی توزیع شده کمک می کند .

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ارز دیجیتال Polkadot یک شبکه چند زنجیره ای است . حالا می خواهیم بدانیم که این ارز دیجیتال از چه ویژگی هایی برخوردار است .

  1.بهبود مقیاس پذیری : ارز دیجیتال Polkadot در واقع می تواند بسیاری از معاملات را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند . این قدرت پردازش باعث بهبود مقیاس پذیری می شود .

  2. انعطاف پذیری شبکه بدون نیاز به فورک : این شبکه بسیار انعطاف پذیر و سازگار است . و در واقع می توان به منظور پیاده سازی ویژگی های جدید یا رفع اشکالات این ارز دیجیتال را به صورت خودکار و بدون نیاز به فورک ایجاد کرد .

  3.وجود سیستم کاربر محور : سومین ویژگی که در این قسمت به آن می پردازیم این است که این ارز دیجیتال دارای یک سیستم کاربر محور است که به امنیت آن کمک می کند . سازمان های مختلف می توانند بر اساس نیازهای خود و شرایط موجود ، Polkadot را سفارش دهند .

  آیا پلتفرم ارز دیجیتال Polkadot از امنیت برخوردار است . در ادامه مطالب به دنبال دریافت پاسخی برای این سوال شما هستیم .

  این ارز دیجیتال قابلیت همکاری گسترده از طریق مجموعه ای از بلاک چین های متعدد را دارد و به آنها اجازه می دهد تا با انتشار داده های خود در بسیاری از زنجیره های موازی ، معاملات خود را تقسیم بندی کنند .این شبکه از مکانیزم PoS برای به حداکثر رساندن امنیت زنجیره ای استفاده می کند . این طرح منحصر به فرد زنجیره ها را قادر می سازد تا بر اساس قوانین با یکدیگر تعامل امن داشته باشند  و همچنان مستقل اداره می شوند .

  حالا که از امنیت این شبکه مطمئن شدیم می خواهیم بدانیم که روند قیمت این ارز دیجیتال به چه صورت است .

  در حال حاضر و به هنگام نگارش این مقاله ، این ارز دیجیتال در رتبه ی ششم بازارهای سرمایه گذاری قرار دارد . با توجه به نموداری که در پایین مشاهده می کنید ، قیمت این رمز ارز اکنون برابر با 20.28 دلار می باشد . در اواخر سال 2020 قیمت این ارز دیجیتال برابر با 6.74784 دلار بوده است که تا اکنون پس از طی یک روند ثابت ، به بالاترین قیمت خود در اوایل سال 2021 رسیده است .

  شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چگونه می توانید این ارز دیجیتال را خریداری نمایید . همانطور که می دانید برای انجام معاملات و خرید ارزهای دیجیتال شما باید به صرافی های ارز دیجیتال داخلی و یا خارجی آنلاین رجوع کنید . در بیشتر اوقات پیشنهاد می شود که شما از صرافی های خارجی برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنید چرا که کارمزد صرافی های خارجی نسبت به صرافی های داخل ایران کمتر است . نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که هر صرافی از یک سری ارز دیجیتال پشتیبانی می کند که ما در این بخش از مقاله تعدادی از صرافی های پشتیبان کننده این ارز دیجیتال را برای شما فراهم آورده ایم . شما می توانید با مراجعه به سایت www.coinmarketcap.com لیست کاملی از این صرافی ها را مشاهده کنید . از جمله صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال Polkadot می توان صرافی های زیر را نام برد  :

  1.Binance

  2.Huobi Global

  3.HBTC

  4.OKEx

  5.Binance.KR

  پس از شناخت صرافی مورد نظر شما می توانید از طریق احراز هویت در آن صرافی اقدام به خرید ارز دیجیتال خود کنید . پس از خرید ارزهای دیجیتال شما نیازمند به کیف پول های دیجیتالی  هستید تا ارزهای خود را در آن نگهداری نمایید . در ادامه مطالب ما لیستی از این کیف پول ها را برای شما فراهم آورده ایم .

  برای فروش ارز دیجیتال همانند خرید آن شما باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کنید . هماانطور که در قسمت خرید این ارز دیجیتال گفتیم ، شما ابتدا باید صرافی پشتیبان کننده این ارز دیجیتال را پیدا نمایید . برای انتخاب صرافی مورد اعتماد نیاز است که شما حجم معاملات انجام شده در آن صرافی را مورد بررسی قرار دهید . صرافی بایننس از جمله صرافی هایی می باشد که امروزه در حوزه ی ارزهای دیجیتال از محبوبیت خاصی برخوردار است . در واقع شما می توانید به راحتی ارز خود را در این صرافی به فروش برسانید .

  پس از دریافت اطلاعاتی در ارتباط با نحوه خرید و فروش این ارز دیجیتال می خواهیم بدانیم که آیا این ارز دیجیتال استخراج می شود .

  کدام ارزهای دیجیتال آینده دار هستند ؟ |معرفیبهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

  همانطور که در مقالات متعدد خوانده اید ، پس از خرید ارزهای دیجیتال شما نیازمند به ذخیره سازی ارزهای دیجیتال خود هستید . شما می توانید با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال آن رمز ارز را ذخیره نمایید . اگر دقت کرده باشید ، کیف پول های ارز دیجیتال در دو مدل سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد . شما می توانید پس از خرید کیف پول سخت افزاری و یا نصب اپلیکیشن کیف پول نرم افزاری اقدام به سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال کنید .

  در این قسمت لیستی از بهترین کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال DOT برای شما آورده ایم .

  1.کیف پول Trust : این کیف پول به طور رسمی توسط یکی از پلتفرم های تجاری بایننس پشتیبانی می شود .

  2.کیف پول Polka : این کیف پول از چندین کوین پشتیبانی می کند و یکی از این کوین ها Polkadot می باشد . این کیف پول توانسته است با استفاده از نمودارهای رنگی توجه کاربران را به خود جلب کند .

  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  3.کیف پول Cobo : از اولین کیف پول های ارز دیجیتال به شمار می رود که شما می توانید با خیال راحت ارزهایی خود را در آن ذخیره نمایید و به انجام معاملات بپردازید .

  4.کیف پول Guarda : اگر به دنبال استفاده از بهترین کیف پول هستید که بتوانید ارز DOT یا هر ارز دیگر را در آن ذخیره نمایید ، این کیف پول بهترین گزینه است .

  5.کیف پول Math : این کیف پول ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا توکن هایی همچون Cosmos ، ETH ، BTC و … را در آن ذخیره نمایید. این کیف پول نیز برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS در دسترس است و حتی شما می توانید از آن به عنوان یک کیف پول تحت وب استفاده کنید .

  6.کیف پول Lunie : این کیف پول بسیار شبیه به کیف پول Polka می باشد . این کیف پول در نسخه ی بتا برای تلفن همراه در دسترس است و به عنوان کیف پول وب نیز استفاده می شود .

  7.کیف پول Parity Signer: این کیف پول به صورت آفلاین اقدام به ذخیره سازی ارز دیجیتال خود می کند . این کیف پول در دو نسخه IOS و Android موجود می باشد . همانطور که گفتیم این کیف پول آفلاین است یعنی شما می توانید بدون هیچگونه اتصال به هر شبکه ای معاملات خود را انجام دهید .

  8.کیف پول AToken : یکی از کیف پول های نرم افزاری به شمار می رود . این کیف پول از ارزهای زیادی همچون Polkadot پپشتیبانی می کند .

  9..کیف پول Zondox : از جمله کیف پول های سخت افزاری است . این کیف پول را می توان در ترکیب با کیف پول سخت افزاری Ledger استفاده کرد .

  پس از انتخاب کیف پول مورد نظر خود ، شما می توانید ارز دیجیتال خود را به راحتی در آن ذخیره نمایید . پس از ذخیره سازی ارز دیجیتال می خواهیم بدانیم که نحوه فروش این ارز دیجیتال چگونه است .

  در حال حاضر، نسخه ای از پولکادات منتشر شده است که یک کاندید زنجیره ای است. شاید معنی کاندید زنجیره ای را ندانید و برایتان سوال باشد. کاندید زنجیره ای به این معنی است که این توکن بسیاری از قابلیت های نسخه اصلی را دارا می باشد اما نسخه اصلی نیست و نسخه اصلی در آینده ای نزدیک به بازار خواهد آمد. برای اینکه این فناوری به صورت کامل به وجود آید کمی زمان نیاز است.  برای اینکه بخواهید کاربرد توکن پولکادات را بهتر متوجه شوید، برایتان مثالی خواهیم زد.

  فرض کنید که پروژه X می خواهد تا از اقتصاد هوشمند Y در کنار یک سیستم پرداختی با عنوان A استفاده کند. حال در صورت اینکه  پولکادات نباشد، این کار دیگر امکان پذیر نخواهد بود. دقیقا هدف پولداکات نیز این موضوع است و می خواهد که این ارتباط بین بلاک چین ها برقرار شود.

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم این شبکه از مکانیزم PoS برای به حداکثررساندن امنیت شبکه استفاده می کند . به عبارت دیگر می توان گفت در پلتفرم PoS بلاک ها  ساخته می شوند که اگر بلاک های ساخته شده به بلاک چین اضافه شود ، پاداشی در قبال آن در نظر گرفته می شود .

  اما برای روند استخراج لازم است که ارز دیجیتال مورد نظر از الگوریتم PoW پیروی کند . در واقع در جواب اینکه آیا رمز ارز Polkadot استخراج می شود یا خیر می توان گفت که جواب منفی می باشد . زیرا همانطور که گفتیم ، این ارز دیجیتال از الگوریتم PoS استفاده می کند .

  برای اینکه بهتر بتوانید به این توکن اعتماد کنید، احتمالا به دنبال دانستن ساختار آن هستید. دانستن ساختار پولکادات به شما کمک می کند تا این پروژه را بهتر درک کنید و همچنین به آن بهتر اعتماد کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با ساختار  توکن پولکادات بهتر آشنا شوید.

  ریلی چین نام غیر آشنای شبکه اصلی پولکادات است که تمامی بلاکچین های جداگانه به این شبکه متصل می شود.

  پاراچین مخفف عبارت زنجیره های موازی می باشد. بلاک چین های تک زنجیره ای به صورت همسان از طریق شبکه پولکادات اجرا می شود.

  بریج چین نام یک زنجیره اس که برای اتصال زنجیره هایی طراحی شده است که از قانون گاورننس یا Governance استفاده نمی کنند. اگر درباره گاورننس اطلاعاتی ندارید در ادامه همراه ما باشید تا در ادامه به صورت کامل درباره آن با شما گفتگو کنیم.

  پولکادات در ساختار خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام یا Proof of Stake استفاده می کند. کاربران می توانند تا با نگهداری ارز دیجیتال Dotبه نود شبکه پولکادات متصل شوند و در روند ساخت بلاک و همچنین تایید تراکنش ها شرکت کنند. به نود های متصل شده در این شبکه ولیدیتور می گویند.

  همانطور که گفتیم و می دانید، شبکه پولکادات دارای یک ارز دیجیتال می باشد که شما می توانید آن رمز ارز را خرید و فروش کنید. ارز دیجیتال دات یا DOT که برای شبکه پولکادات می باشد، سه هدف اصلی ارائه می دهد. در ادامه همراه ما باشید تا با این اهداف آشنا شوید.

  زمانی که شما در شبکه پوکادات فعالیت داشته باشید، شبکه به شما به عنوان پاداش ارز دیجیتال دات DOT پرداخت می کند. همچنین اگر شما نگهدارنده این ارز دیجیتال نیز باشید، باز هم این پاداش را دریافت خواهید کرد. همانطور که می دانید شبکه پولکادات اقدام به ارائه 10 میلیون توکن دات کرده است. در عرضه اولیه مقداری از این توکن ها فروخته شد و باقی آن ها نیز برای موارد دیگر اختصاص داده شده است.

  افرادی که بر روی ارز دیجیتال دات DOT سرمایه گذاری می کنند، به صورت کامل می توانند بر روی این پروتکل ( پروتکل پولکادات ) داشته باشند. امتیازاتی که در این شبکه در نظر گرفته شده است، معمولا مختص به افرادی است که دارنده ارز دیجیتال دات یا DOT هستند. این اشتباه را نکنید که امتیازاتی که در نظر گرفته شده است به صورت رسمی به دارندگان واگذار نمی شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا شبکه پولکادات این تصمیم را گرفته است؟
  مدیران شبکه پولکادات می گویند که این افراد به دلیل سرمایه گذاری بر روی توکن ها، در روند تصمیم گیری ها تا حدودی مشارکت می کنند.

  سرمایه گذاران بلند مدت ارز دیجیتال دات یا DOT برای تضعیف حمله های احتمالی باید با رعایت امنیت و تمام موارد امنیتی، مشارکت فعالی داشته باشند همچنین دارندگان ارز دیجیتال دات DOT آمیختگی اجماع شبکه پولکادات را تسهیل می کنند.

  برای پیش بینی قیمت ارز دیجیتال DOT می خواهیم یک روند طولانی مدت این ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم . فناوری بلاک چین که برای قابلیت همکاری طراحی شده است ، می تواند زنجیره های مختلف را از طریق یک بستر مرکزی به هم متصل کند.

  توکن DOT که در آگوست 2020 وارد بازار شد ، قیمت ورود خود را در حدود 2.70 دلار جشن گرفت . قیمت اولیه نشان دهنده پایین ترین سطح تا به امروز است و بالاترین رکورد قبلی در 14 ژانویه 2021 با قیمت 13.16 دلار به دست آمد . از زمان معرفی این ارز دیجیتال در آگوست سال 2020 ، قیمت این رمز ارز بارها و بارها افزایش قیمت را در محدوده درصد دو رقمی ثبت کرده است .

  بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که احتمال رشد این ارز دیجیتال در آینده وجود دارد ، بنابراین ما قصد داریم در این قسمت به پیش بینی قیمت این ارز دیجیتال از سال 2021 تا 2025 بپردازیم .

  بر اساس گفته های تحلیلگران سایتCoinpedia  ، برای سال 2021 آنها انتظار دارند که روند افزایش قیمت ادامه یابد . کارشناسان معتقدند روند افزایش قیمت تا 25% احتمال دارد. در سال 2022 ، کوین پدیا انتظار دارد قیمتی معادل 18.60 دلار آمریکا داشته باشد که در اوج خود می تواند به بیش از 20 دلار برسد . به طور کلی تحلیلگران معتقدند که ارز DOT می تواند از نظر ارزش نسبتا پایدار در سالهای آینده باقی بماند .

  در سال 2025 ، آخرین سال پیش بینی Coinpedia ، این رمز ارز قیمتی بیش از 35 دلار پیش بیینی می کند که ممکن است این رقم 42 دلار باشد . این می تواند 223% افزایش نسبت به قیمت قبلی باشد.

  کلام آخر

  به طور خلاصه می توان گفت که رمز ارز DOT مجموعه ای از زنجیره ها می باشد که با استفاده از این زنجیره ها به انتقال داده ها می پردازد . هرکدام از این زنجیره از ویژگی ها و وظلیف منحصر بع فرد خود برخوردار هستند . به صورت کلی زنجیره Relay نقش عمده را در این شبکه بر عهده دارد . این شبکه از امنیت بالایی برخوردار است . از جمله مههم ترین و اصلی ترین ویژگی های این شبکه می توان به بهبود مقیاس پذیری و انعطلف پذیری شببکه بدون نیاز به فورک اشاره کرد .

  ممنون از اینکه تا پایان ” رمز ارز Dot چیست ؟ ” همراه ما بودید.

  بیشتر بخوانید

  خوب بود اطلاعانتون

  ممنون 🌷

  ممنون از مطالب ارزنده شما

  نوسانات پولکادات برای ترید مناسبه؟

  خیر بیشتر برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هست

  آیا پولکادات همون ارز dot هست؟

  بله

  چرا ارز dot از رشد در بازار عقب افتاد؟

  دلایل اینکه ریزش dot نسبت به بقیه کوین ها کمتر بود چه بود؟

  ارز dot بهتر است یا کاردانو

  سلام هر دو ارز بسیار خوب می باشند

  تفاوت ارز ada با dot چیست؟

  چگونه میتوان ارز dot را در صرافی خریداری کرد؟

  سلام شما می توانید هم از طریق صرافی های داخلی اقدام به خرید نمایید
  هم از طریق صرافی های خارجی

  چگونه میتوان ارز dot را در صرافی داخلی خریداری کرد؟

  لطفا تحلیل هفتگی DOT را در سایتان قرار دهید؟

  ممنون از محتوای خوب شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  زوم ارز پایگاه جامع اطلاع رسانی و آموزشی- تحلیلی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین است .این مجموعه با همکاری تیم متخصص می کوشد که در جهت اعتلای دانش فعالین این حوزه گام بردارد و نقش بسزایی را در افزایش کاربرد این تکنولوژی در ایران ایفا نماید.

  Close

  Click here to request access and see full URLs.

  ارز دیجیتال پولکادات چیست
  ارز دیجیتال پولکادات چیست

  خرید شامپو تریاک دکتر اسکین
  خرید شامپو تریاک

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.