ارز دیجیتال باثبات

ارز دیجیتال باثبات
ارز دیجیتال باثباتاستیبل کوین‌، ارز دیجیتالی است که ادعا می‌کند دارای پشتوانه‌ی ارز فیات است. برخلاف رمزارزهایی مانند بیت کوین که نوسان قیمت دارد، قیمت استیبل کوین ثابت است.

از زمان پیدایش رمزارزها، این نوع سرمایه از لحاظ قیمت، نوسانی شناخته شده است. این امر موجب جهش‌های قیمتی و مانعی برای پذیرش رمزارزها برای دادوستد روزانه و کارهای خدماتی شده است؛ زیرا فروشندگان و تاجران از این نوسان قیمت آگاه هستند.

اینجا است که استیبل کوین‌ها خود را نشان می‌دهند. تئوری ساخت این نوع از رمزارزها این است که ارزی دیجیتال ساخته شود که قیمت آن همواره برابر ارز فیات یک کشور برای مثال دلار آمریکا باشد و بدین ترتیب ثبات نسبی قیمتی حاصل شود و از نوسان زیاد جلوگیری شود.

در این مقاله به‌طور کامل به کاربردها، مزایا و معایب و معرفی مهم‌ترین استیبل کوین‌ها می‌پردازیم. با زومیت همراه باشید.

ارز دیجیتال باثبات

 استیبل کوین‌ها، رمزارزهایی هستند که ادعا می‌کنند دارای پشتوانه‌ی ارز فیات مانند دلار، پوند، روبل یا … هستند. در اساس هر استیبل کوین که ضرب می‌شود باید همان مقدار ارز واقعی و معادل، در مکانی توسط ضرب‌کننده ذخیره شود.

همان‌طور که گفته شد، هدف اصلی ایجاد استیبل کوین‌ها، ثبات قیمت معادل با ارز پشتوانه‌ی آن است.

استیبل کوین‌های مختلف استراتژی‌های متفاوتی برای رسیدن به ثبات دارند و بعضی از آن‌ها متمرکز و بعضی غیر متمرکز هستند.

 • ابادا
 • بیشتر استیبل کوین‌ها دارای پشتوانه‌ی دلار هستند و این دلارها در بانکی ذخیره شده‌اند؛ اما به دلیل عدم تمایل به استفاده از دلار و سایر پول‌های فیات، استیبل کوین‌هایی با پشتوانه‌ی سایر دارایی‌ها (مانند طلا) به وجود آمده‌ است. شکل و استفاده از این نوع رمزارزها به‌طور کامل با سایر استیبل کوین‌ها تفاوت دارد. تمامی این نوع استیبل کوین‌ها توسط طلا با درجه‌ی سرمایه‌گذاری پشتیبانی می‌شوند.

   در ادامه به معرفی تعدادی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها موجود در بازار رمزارزها می‌پردازیم:

  محبوب‌ترین استیبل کوین در زمان نوشتن این مقاله، تتر است. این رمزارز با داشتن جایگاه پنجم در میان رمزارزها، ارزش بازاری بیش از ۶۵ میلیون دلار و حجم ترید روزانه‌ی بیش از ۸۶ میلیارد دلار دارد. این رمزارز به دلیل نداشتن شفافیت در انتشار ذخایر پشتوانه‌ی خود همواره مورد انتقاد قرار گرفته؛ اما تاکنون جایگاه خود را در صدر فهرست برترین استیبل کوین‌ها حفظ کرده است. در این مقاله در زومیت، به معرفی کامل استیبل کوین تتر پرداخته‌ایم.

  از این لینک می‌توان به فهرست سایر استیبل کوین‌ها دسترسی پیدا کرد. در این صفحه‌، استیبل کوین‌ها از نظر ارزش بازار، حجم ترید روزانه با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

  همانند اغلب سرمایه‌های دیجیتال، از استیبل کوین‌ها در اصل به‌عنوان «ذخیره ارزش» و واسطه‌ای به‌عنوان معامله استفاده می‌شود. این نوع از رمزارزها به‌طور موقت تریدرها را از نوسانات بازار حفظ می‌کنند. زمانی که بازار دچار نوسان شدید است، تریدرها رمزارزها خود را به استیبل کوین‌ها تبدیل و در صورت آرام شدن بازار، اقدام به خرید رمزارزهای قبلی خود می‌کنند.

  کاربرد دیگر استیبل کوین در بازار رو به رشد امور مالی غیر متمرکز (دیفای) و استفاده در کشت سود، وام‌دهی و تأمین نقدینگی است.

  اغلب تریدرها و سرمایه‌گذاران، از پلتفرم صرافی‌ها اقدام به خرید استیبل کوین می‌کنند؛ اما می‌توان با واریز وثیقه مناسب در وجه شرکت صادرکننده، استیبل کوین جدیدی ضرب کرد، مثال‌هایی از این نوع شامل دلار برای تتر یا طلا برای CACHE است.

  استیبل کوین‌ها دارای ثبات (نسبی) هستند. به دلیل آن‌که هر توکن معادل ارزی فیات است، سرمایه‌گذاران می‌توانند از ثابت بودن توکن خود مطمئن شوند. البته این امر به دیدگاه سرمایه‌گذاران بستگی دارد؛ یعنی اگر آن‌ها فکر کنند، توکنشان دارای پشتوانه‌ی حتمی است، قیمت توکن ثابت خواهد ماند.

  استیبل کوین‌ها بهشت سرمایه‌گذاران نگران هستند. اغلب صرافی‌ها به کاربران امکان خرید ارز فیات به کاربران خود را نمی‌دهد. این بدین معنی است که اگر اوضاع بازار ارزهای دیجیتال وخیم شد، کاربران نمی‌توانند به‌سرعت رمزارز خود را نقد کنند. در چنین شرایطی کاربران مجبورند از چندین صرافی مختلف استفاده کنند و حتی چندین روز صبر کنند.

  اینجا است که استیبل کوین‌ها وارد صحنه می‌شوند. به دلیل ماهیت رمزارز بودن، در اغلب صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارند؛ اما چون ارزش آن‌ها برابر ارز فیات است، سرمایه‌گذاران به‌طور موقت و برای حفظ سرمایه‌های خود در بازار خرسی، از آن بهره می‌گیرند. بدین طریق، استیبل کوین‌ها نسخه‌ی بلاک‌چینی دلار یا سایر ارزهای فیات هستند. 

   سرمایه‌گذاران نیاز به مدرکی دارند که نشان بدهد، استیبل کوینی دارای پشتوانه‌ی واقعی است. در مورد تتر، این رمزارز هیچگاه به‌طور جامع ذخایر خود را منتشر نکرده و همواره موجب ایجاد  این شک و گمان شده است که این رمزارز بدون پشتوانه ضرب می‌شود.

  استیبل کوین‌ها الزاما ثابت نیستند. جمنای دلار سال گذشته چندین بار به دلیل هجوم کاربران دچار افزایشی چند سنتی شد. اغلب این کاربران در شرایطی آمده بودند که تتر در بعضی از صرافی‌ها تا ۵۱ سنت معامله می‌شود. به همین دلیل است که استیبل کوین‌ها در مقایسه با ارزهایی مانند بیت کوین، «نسبتا» پایدار هستند. 

  تتر ابتدا ادعا داشت که تمامی رمزارزهایش دارای پشتوانه‌ی دلاری است؛ اما زمانی که برای اولین بار پس از هفت سال، آماری از ذخایرش منتشر کرد، معلوم شد که تنها سه درصد از تترها دارای پشتوانه‌ی واقعی هستند.

  از طرف دیگر سیاست‌مداران نیز طرفدار استیبل کوین‌ها نیستند. برای مثال یکی از اعضای فدرال رزرو آمریکا به نام جروم پاول، در مورد استیبل کوین‌ها می‌گوید این رمزارز نیازمند قانون‌گذاری سخت‌گیرانه‌‌تری است. او می‌گوید:

  اگر آن‌ها به بخش قابل توجهی از دنیای پرداخت تبدیل شوند که البته فکر نمی‌کنیم رمزارزها به چنین مقامی برسند؛ اما این احتمال در مورد استیبل کوین‌ها وجود دارد؛ آن‌گاه نیازمند چارچوب قانون‌گذاری مناسب هستیم. در حال حاضر چنین چارچوبی وجود ندارد. 

  جنت یلن، وزیر خزانه‌داری جو بایدن، در جولای ۲۰۲۱ با قانون‌گذاران ارشد ملاقات کرد و با آن‌ها در مورد فعالیت میان سازمانی استیبل کوین‌ها به بحث پرداخت. او از قانون‌گذاران خواست «به‌صورت ویژه اقدام به ساخت چارچوب قانونی مناسب ایالات متحده» برای استیبل کوین‌ها اقدام کنند.

  در همان ماه، بانک مرکزی چین اخطاری در مورد استیبل کوین‌ها صادر کرد. معاون این بانک گفته است: «استیبل کوین‌ها می‌توانند ریسک و چالش جدی همراه خود برای سیستم پولی جهانی و سیستم‌های پرداخت به بار بیاورند.» او اضافه کرد که مقامات چینی «کاملا در این مورد نگران هستند» و اقداماتی نامشخص انجام داده‌اند.

  پس از اتمام بازار گاوی ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران از استیبل کوین‌ها برای راهی برای آزمایش تکنولوژی ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. در نیمه‌ی اول ۲۰۲۰، موجودی استیبل کوین‌ها با افزایشی ۹۴ درصدی به ۱۱ میلیارد دلار رسید. سیاستمداران نیز در این مورد فعال‌تر شده‌اند. در سپتامبر ۲۰۲۰، اداره ممیزی ارز (OCC) ایالات متحده، به بانک‌ها و ذخایر فدرال، چراغ سبزی مبنی بر اجازه نگه‌داری استیبل کوین‌ها نشان داد.

  هر اندازه بازیگران برجسته‌ی بیشتری مانند برادران وینکلووس، Circle و کوین بیس وارد بازی می‌شوند، ایده‌ی دلار دیجیتال و نسخه‌ی بلاک‌چینی ارز فیات بیشتر وسوسه‌انگیز می‌شود.

  لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

  در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

  داغ‌ترین‌های امروز

  ارز دیجیتال باثبات

  سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

  آموزش رمز ارز ها

  قیمت بیت کوین

  قیمت اتریوم

  کیف پول

  مبدل ارزهای دیجیتال

  ارز دیجیتال باثبات

  نمای بازار

  استیبل کوین نوعی رمزارز است که ارزش آن به یک دارایی خارجی، مانند دلار آمریکا یا طلا بسته می شود تا قیمتش را تثبیت کند. در این مقاله به معرفی جامع Stablecoin میپردازیم. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم مزایای متعددی دارند که یکی از اساسی ترین مزیت آن ها عدم نیاز به یک نهاد واسطه برای خرید و فروش آن‌هاست که باعث می شود مردم در سراسر دنیا بتوانند از آن‌ها استفاده نمایند. اما یکی از مشکلات کلیدی در این مسئله این است که قیمت‌ رمزارزها غیرقابل پیش‌بینی هستند و گرایش به نوسان و گاهی نوسانات بسیار شدید دارند.

  این نوسانات رمزارزها را برای استفاده روزمره بسیار دشوار می‌کند. به طور کلی، مردم انتظار دارند که بدانند چقدر پول آن‌ها در هفته آینده برای تامین امنیت و زندگی آن‌ها ارزش خواهد داشت. این نوع نوسانات کوتاه مدت باعث می شود بیت کوین و سایر رمز ارزهای پایه برای استفاده روزمره توسط مردم نامناسب باشد.  اساسا، یک ارز باید به عنوان یک وسیله مبادله پولی و یک روش ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در مدت زمان های طولانی نسبتا ثابت بماند. اگر فردا از قدرت خرید آن اطمینان نداشته باشند، کاربران از خرید آن خودداری خواهند کرد.

  استیبل کوین یا Stablecoin نوعی ارز دیجیتال است که ارزش آن به دارایی دیگری مانند ارز فیات یا طلا وابسته است. هدف از ایجاد ارزهای دیجیتال با پشتوانه، حفظ ثبات قیمت آنها در برابر نوسانات شدید بازار است. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم مزایای زیادی دارند. یکی از اساسی ترین مزایای آنها عدم نیاز به اعتماد به یک واسطه برای انجام تراکنش‌ها است. اما در آن روی سکه، نوسانات شدید و پیش بینی نشده قیمت می تواند بزرگترین مشکل رمز ارزها باشد.

  آدام لو، مدیر ارشد نوآوری CompoSecure، طراح و تولید کننده کارت های مالی برتر می گوید:

 • شرکت قند بیستون در چه بازاری است و بعد از چند
 • “Stablecoin نوعی ارز دیجیتال است که با هدف حفظ ارزش ثابت طراحی شده است و برای حفظ امنیت خود به یک ارز فیات (حمایت دولت) وابسته است.”

  رمز ارزها دارای نوسانات زیادی هستند و می توانند در عرض چند ثانیه ارزش خود را از دست بدهند. از آنجایی که استیبل کوین‌ها به دارایی‌های با ثبات تری مانند دلار آمریکا وابسته هستند، برای مدیریت نوسانات قیمت که اغلب در بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری دیده می شود، ایجاد شده اند. ثابت شده است که رمز ارزها به رویدادها و اتفاقات بازار حساس هستند اما استیبل کوین ها کمتر تحت تأثیر شرایط بازار قرار می گیرند.

  بیشتر استیبل کوین‌ها از ارز‌های فیات – در بیشتر موارد دلار آمریکا – به عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند. معمولا کوین‌ها با ضریب ۱: ۱ نسبت به دلار عرضه می‌شود. نوسان شدید قیمت در دیگر رمز ارز‌ها استفاده از آن‌ها را برای خرید روزانه را سخت می‌کند. در مقابل قیمت استیبل کوین‌ها با ثبات است و یک یا دو درصد نسبت قیمت ارز فیات وابسته به آن اختلاف دارد.

  اگرچه که بیشتر استیبل کوین‌ها به دلار آمریکا وابسته هستند، اما برخی از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند. در حقیقت از هر ارز فیات می‌توان به عنوان پشتوانه‌ای برای رمز ارز‌های باثبات استفاده کرد. این ارز‌های دیجیتال می‌توانند به قیمت کالا یا هر شاخص مالی دیگری وابسته باشند. در تمامی این مدل‌ها، هدف استیبل کوین‌ها یکسان است. ایجاد یک ارز دیجیتال با مزایای رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین که تحت تاثیر نوسانات شدید قیمت قرار نمی‌گیرند.

  استیبل کوین‌ها را بر اساس پشتوانه‌ای که دارند به ۴ دسته تقسیم می‌کنند:

  استیبل کوین‌هایی با پشتوانه فیات، از ذخیره ارز‌های فیات مانند دلار یا یورو به عنوان وثیقه برای تضمین ارزش خود استفاده می‌کنند. این ذخایر معمولا توسط گروه‌هایی مستقل نگهداری و اداره می‌شوند. این دسته از استیبل کوین‌ها معمولا با نسبت ۱: ۱ به پشتوانه خود وابسته هستند.

  در این دسته از استیبل کوین‌ها، ذخیره ارز فیات با دقیقا با ارزش کوین‌های منتشر شده برابر باشد. تتر (Tether) یک رمز ارز با پشتوانه دلار آمریکا است که به عنوان اولین استیبل کوین جهان شناخته می‌شود. اگرچه تتر اعتراف کرده است که نسبت ارزش کوین‌های USDT دقیقا با پشتوانه دلاری آن‌ها برابر نیست. هدف دیگر استفاده از ارز‌های فیات به عنوان پشتوانه‌ای برای استیبل کوین‌ها، تضمین و تثبیت ارزش دارایی‌های کاربران آن ارز دیجیتال است.

  امکان استفاده از رمز ارز‌های دیگر به عنوان پشتوانه استیبل کوین‌ها وجود دارد. در این مدل، ممکن است ارزش استیبل کوین به یورو وابسته باشد اما یک ارز دیجیتال به عنوان وثیقه در ذخایر آن نگهداری شود. فرض کنید استیبل کوینی وجود دارد که ارزش آن یک یورو است و توسط بیت کوین پشتیبانی می‌شود. در این حالت شما همیشه می‌توانید در قبال این کوین، بیت کوین با ارزش یک یورو دریافت کنید.

  مهم‌ترین چالش استیبل کوین‌ها با پشتوانه رمز ارز، نوسان زیاد قیمتی ارز دیجیتال وابسته به آنهاست. برای حل این مشکل، باید ارزش ارز دیجیتال ذخیره شده به عنوان پشتوانه به طور قابل توجهی از ارزش کوین‌ها بیشتر باشد. به این ترتیب اگر قیمت ارز دیجیتال ذخیره شده کاهش یابد، استیبل کوین‌ها می‌توانند ارزش خود را حفظ کنند.

  استیبل کوین دای (Dai) از این روش پیچیده برای حفظ ارزش خود استفاده می‌کند. ارزش این ارز دیجیتال با ثبات که وثیقه آن به صورت اتر (ETH) ذخیره شده به دلار آمریکا وابسته است.

  ارزش استیبل کوین‌های با پشتوانه کالا توسط انواع دارایی‌های قابل تعویض مانند ملک پشتیبانی می‌شود. در واقع این دسته از کوین‌های با ثبات از دارایی‌های ملموس و با ارزش واقعی به عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند. طلا، متداول‌ترین کالایی است که از آن به عنوان وثیقه استیبل کوین‌ها استفاده می‌شود.

  ثبات بیشتر ارزش این کالا‌ها با گذشت زمان، انگیزه افراد را برای استفاده از این استیبل کوین‌ها بیشتر می‌کند. در گذشته امکان سرمایه‌گذار در املاک یا فلزات‌گرانب‌ها تنها برای طبقه ثروتمند فراهم بود. استفاده از استیبل کوین‌های با پشتوانه کالا، فرصت سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها را برای همه افراد در سراسر جهان فراهم می‌کند.

  در سال ۲۰۱۴، یک دانشمند علوم رایانه به نام روبرت سامس مقاله منتشر کرد در آن امکان استفاده از محاسبات الگوریتمی به عنوان پشتوانه استیبل کوین‌ها را فراهم می‌کرد. در این مقاله او نشان داد که می‌تواند یک استیبل کوین می‌تواند به یک ارز فیات وابسته باشد و ارزش آن توسط خرید و فروش با استفاده از یک نرم‌افزار هوشمند، حفظ شود.

  اساس کار استیبل کوین‌های الگوریتمی یا بدون پشتوانه، شبیه به ساز و کار بانک مرکزی است. این رمز ارز‌ها از مفهومی به نام Seigniorage استفاده می‌کنند که به معنی تفاوت بین ارزش پول و هزینه چاپ آن است. در بانک‌های مرکزی سود حاصل از صدور ارز، حاصل تفاوت بین ارزش اسمی پول و هزینه‌های تولید آنهاست.

  به بیان دیگر استیبل کوین‌های الگوریتمی نوع جدیدی از رمز ارز‌ها هستند که برای دستیابی به ثبات قیمت و متعادل کردن عرضه در گردش دارایی با اتصال به دارایی‌هایی مانند دلار آمریکا، طلا یا هر ارز خارجی دیگر طراحی شده‌اند. این ارز‌های دیجیتال با ثبات از الگوریتمی استفاده می‌کند که هنگام افزایش قیمت کوین‌های بیشتری منتشر می‌کند و هنگامی که قیمت کاهش می‌یابد، آن‌ها را از بازار خریداری می‌کند.

  در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید. به دلیل روشی که Stablecoin به طور معمول راه‌اندازی می‌شوند، آن‌ها نقاط حساس متفاوتی نسبت به سایر رمزارزها دارند؛ در نشریه کریپتو (Crypto) به عنوان مثال استدلال می‌کند که استیبل کوین ها در حالی که ” پایدار ” خوانده می‌شوند، آن‌ها تنها به اندازه دارایی ثابت هستند که استیبل کوین به آن گره خورده‌است. به طور معمول، قیمت دلار بسیار پایدار است اما اگر آن تغییر کند هر گونه نوسانات در ارزش دلار در استیبل کوین ها نیز منعکس خواهد شد.

  نکته دیگر در این رابطه این است که اگر این ذخایر در یک بانک یا با یک شخص ثالث دیگر ذخیره شوند، آسیب‌پذیری دیگری بوجود می‌آید؛ این مساله به این سوال ختم می‌شود: آیا این استیبل کوین واقعا ً وثیقه‌ای دارد که ادعا می‌کند داشته باشد؟ این سوالی است که به کرات برای تتر مطرح شده‌است و تاکنون پاسخ صریحی هم به این مسئله نداده است.

   

  بسیاری از صادر کنندگان ارزهای دیجیتال با ثبات در مورد جایی که ذخایر آن‌ها نگهداری می‌شود اخبار شفافی ارائه نمی‌کنند، این اخبار می‌توانند به یک کاربر کمک کند تا مشخص کند چقدر استیبل کوین سرمایه‌گذاری شده ارزش دارد. 

   

   

  استیبل کوین در ماه مه سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارزش داشتند. در کشورهایی مانند برزیل بسیاری از مردم به عنوان جایگزینی برای ارز ملی خود در شرایط اقتصادی نامشخص به استیبل کوین ها رو می‌آورند. در همین حال در هنگ‌کنگ برخی مردم از استیبل کوین ها برای اجتناب از سانسور اینترنت جدید در فضای سیاسی آشفته استفاده می‌کنند.

  ارزهای دیجیتال باثبات سعی می‌کنند با گره زدن ارزش رمزارز به دیگر دارایی‌های ثابت – معمولا ً فیات – با نوسانات قیمت مقابله کنند. ارز فیات واحد پولی است که توسط دولت صادر شده‌است و ما برای استفاده روزانه از آن استفاده می‌کنیم. مانند دلار و یورو و … که ارزش آنها معمولا در طول زمان ثابت می‌مانند.

  معمولا  نهاد پشت استیبل کوین ها یک “وثیقه” ایجاد می‌کند که در آن به طور ایمن دارایی پشتیبانی را انبار می‌کند. برای مثال ۱ میلیون دلار در یک بانک قدیمی ذخیره میکند تا یک میلیون واحد از استیبل کوین را پشتیبانی کند. این روشی است که یک استیبل کوین دیجیتالی و یک دارایی واقعی با هم گره خورده‌اند . پول ذخیره به عنوان “وثیقه” برای استیبل کوین عمل می‌کند. یک کاربر از لحاظ نظری می‌تواند یک واحد از استیبل کوین را برای یک واحد دارایی که از آن پشتیبانی می‌کند، باز گرداند.

  استیبل کوین‌ها امکان استفاده از قرارداد‌های مالی هوشمند را در شبکه بلاک فراهم می‌کند. این معاملات خودکار، شفاف، برگشت ناپذیر و قابل ردیابی هستند. بنابراین استیبل کوین‌ها می‌توانند برای پرداخت وام، حقوق، حق اشتراک و پرداخت اجاره‌ بها باشند. برای مثال، یک کارفرما می‌تواند قرارداد هوشمندی را تنظیم کند که به طور خودکار استیبل کوین را به عنوان حقوق در پایان ماه به کارکنان پرداخت کند.

  به علت وجود قوانین سختگیرانه، تعداد محدودی از صرافی‌های ارز دیجیتال از رمز ارز‌های فیات پشتیبانی می‌کنند. استیبل کوین‌ها با فراهم کردن امکان معاملات فیات-کریپتو، می‌توانند این مشکل صرافی‌ها را حل کنند. در واقع کاربران می‌توانند به جای استفاده از دلار‌های واقعی از استیبل کوین با پشتوانه دلار استفاده کنند. نتیجه این کار افزایش معاملات و نقدینگی بازار ارز‌های دیجیتال است.

  از استیبل کوین‌ها می‌توان به جای پول نقد پول نقد استفاده کرد. از خرید قهوه تا انتقال پول به خانواده، می‌توانیم از استیبل کوین‌ها و یک کیف پول دیجیتال برای پرداخت استفاده کنیم. استفاده از استیبل کوین‌ها می‌تواند پرداخت در سفر‌های خارجی را آسان کند، زیرا نیاز به تبدیل ارز‌های مختلف را از بین می‌برد.

  ارز دیجیتال باثبات

  در زمان کاهش ارزش پول ملی، شهروندان می‌توانند با استفاده از استیبل کوین‌های با پشتوانه یورو و دلار ارزش پول خود را حفظ کنند. استیبل کوین‌ها می‌توانند راه حلی‌ایده آل برای شهروندان کشور‌های با اقتصاد ضعیف باشند، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را به راحتی مبادله کنند.

  قبل از تصمیم به خرید و سرمایه‌گذاری بر روی یک رمز ارز با ثبات، بهتر است عوامل زیر را بررسی کنید:

  تتر یا USDT یکی از قدیمی‌ترین استیبل کوین ها است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و امروزه بسیار محبوب است. در حال حاضر یکی از ارزشمندترین رمزارزها در سرمایه‌گذاری در بازار است؛ مورد استفاده اولیه برای USDT انتقال پول بین مبادلات با سرعت بالا است تا از اختلاف قیمت بین رمز ارزها در بازارها متفاوت سود ببرند. اما این رمزارز کاربردهای دیگری نیز یافته‌است : وارد کنندگان چینی مستقر در روسیه نیز از USDT برای ارسال میلیون ها دلار ارزش در خارج از مرز استفاده کرده‌اند، که دور از کنترل دقیق سرمایه در چین است.

   USD Coin که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، به طور مشترک توسط انجمن شرکت‌های کریپتو کارنسی (cryptocurrency) و کوین بیس (Coinbase) از طریق اتحادیه مرکزی اداره می‌شود؛ یو اس دی کوین ها همانند تتر، نسبت به دلار آمریکا ثابت مانده ‌است و دومین استیبل کوین بزرگ توسط سرمایه‌گذاری در بازار است.

  بایننس یو اس دی (BUSD)، استیبل کوین صرافی بایننس است که قیمت آن همواره حدود ۱ دلار آمریکا است. این کوین توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و از سوی دپارتمان امور مالی نیویورک (NYDFS) هم حمایت می‌شود. شرکت پکسوس (Paxos) در همکاری مشترک با صرافی بین‌المللی بایننس، کوین BUSD را  ارائه کرده است.

  دای یک استیبل کوین با قیمت ثابت برپایه اتریوم است که ارز دیجیتال آن با نماد DAI شناخته می‌شود. Dai در واقع توکن با استاندارد ERC20 اتریوم است که پشتوانه ۱ دلاری دارد. هر دای به ارزش یک دلار است و صرف نظر از این که چه مقدار از این توکن موجود باشد، همیشه ارزش آن یک دلار خواهد بود. بر خلاف تتر، هیچ نهاد متمرکزی از ارزش دای پشتیبانی نمی‌کند و هیچ بانک سنتی با دلار واقعی حامی آن نیست.

  دیم (که قبلا ً به نام لیبرا ” libra ” معروف بود) در اصل توسط پلت فرم رسانه‌ اجتماعی قدرتمند فیس بوک معرفی شده و در سراسر جهان بکار گرفته خواهد شد . در حالی که چیزی از شروع به کار libra نگذشته بود، تاثیر روانی بیشتری نسبت به سایر استیبل کوین ها دارد.

  استیبل کوین چیست؟

  استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال با ثبات است که ارزش آن به یک دارایی خارجی مانند دلار آمریکا یا طلا وابسته است.

  معروف‌ترین استیبل کوین‌ها کدام‌اند؟

  ارزهای دیجیتال تتر (USDT)، بایننس یو اس دی (BUSD)، یو اس دی کوین (USDC) و دای (Dai) معروف‌ترین استیبل کوین‌های بازار هستند.

  {
  “@context”: “https://schema.org”,
  “@type”: “FAQPage”,
  “mainEntity”: [{
  “@type”: “Question”,
  “name”: “استیبل کوین چیست؟”,
  “acceptedAnswer”: {
  “@type”: “Answer”,
  “text”: “استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال با ثبات است که ارزش آن به یک دارایی خارجی مانند دلار آمریکا یا طلا وابسته است.”
  }
  },{
  “@type”: “Question”,
  “name”: “معروف‌ترین استیبل کوین‌ها کدام‌اند؟”,
  “acceptedAnswer”: {
  “@type”: “Answer”,
  “text”: “ارزهای دیجیتال تتر (USDT)، بایننس یو اس دی (BUSD)، یو اس دی کوین (USDC) و دای (Dai) معروف‌ترین استیبل کوین‌های بازار هستند.”
  }
  }]
  }

  هم جزو استیبل هاست؟ (BUSD)

  بله، Binance USD Price (BUSD) توسط صرافی بایننس پشتیبانی میشه.

  سلام ممکنه که تتر ایرانی ها رو تحریم کنه؟

  بله، تتر یک رمز ارز متمرکزه و تراکنش‌های اون قابل رهگیری هستند. بنابراین از لحاظ فنی امکان مسدود شدن دارایی کاربران ایرانی وجود داره.

  آکادمی ارز دیجیتال در سال 1400 فعالیت رسمی خود را در جهت افزایش آگاهی مردم در زمینه ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین آغاز کرده است، بیش از هزار مقاله جهت آموزش حرفه ای رمزارز ها به صورت کاملا رایگان در سایت آکادمی قرار گرفته که با استفاده از آنها میتوانید دانش خود را به روز نگه داشته و تحلیل بازارهای مالی را انجام دهید.

  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به آکادمی ارز دیجیتال می باشد و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

  ارز دیجیتال استیبل کوین با ساختاری متفاوت طراحی شده است که از آن برای کنترل نوسانات بازاراستفاده می شود. به دلیل ثبات قیمتی که استیبل کوین دارد، می توان از آن برای مبادلات، صورت حساب و خرید ارز مناسب در فروشگاه ها استفاده کرد. استیبل کوین به یک دارایی ثابت وابسته است. این دارایی ثابت می تواند شامل هر چیزی باشد، از طلا گرفته تا ارز فیزیکی و یا دارایی که میتوان بر روی آن قیمت گذاری کرد. 

  هر یک از استیبل کوین های منشا پیدایش مخصوص به خود را دارد. اما نکته مشترک هر یک از آنها، طول عمر کوتاه آن هاست که به قرن جدید محدود می شود. به عنوان مثال تتر به عنوان بزگترین استیبل کوین با عنوان ریل کوین در سال 2014 راه اندازی شد که بعدها با نام تتر تبدیل به یک ارز رمز مشهور شد. 

  در حال حاضر ارز تتر، از نظر ارزش، به عنوان چهارمین ارز با ارزش جهانی محسوب می شود. البته تاریخ اصلی ایجاد تتر را مربوط به سال 2017 و 2018 می دانند. البته تعداد بسیاری از استیبل کوین ها در سال های اخیر ایجاد شده اند. این نکته را می توان عنوان کرد که هنوز بزرگترین و بهترین استیبل کوین جهان معرفی نشده است. 

  اغلب استیبل کوین ها سازنده فردی ندارند و بیشتر توسط شرکت های بزرگ پشتیبانی و ساخته می شود. البته می توان مراجع بزرگ و نهادهایی که وابسته به دولت هستند را نیز از جمله مراجع اصلی ساخت این ارزهای دیجیتالی دانست. 

  ارز دیجیتال باثبات

  ارزهای دیجیتال استیبل کوین به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شود.

  1.استیبل کوین متمرکز: معمولا ارز دیجیتال متمرکز توسط یک نهاد متمرکز مدیریت می شود که پشتوانه آن یک ارز فیات و یا کالا است. به دلیل اینکه این نهاد متمرکز، یک دارایی و یا یک کالا را به عنوان وثیقه در صندوقی نگه می دارد، به  این نوع ارز دیجیتال، متمرکز گفته می شود.

  ارز دیجیتال تتر به عنوان یک نمونه شاخص از ارز ارزهای با ثبات است که توسط دلار پشتیبانی می شود. پترو نیز ارز دیگری است که توسط کالا پشتیبانی می شود. پترو توسط کشور ونزوئلا برای مقابله با ابرتورم راه اندازی شده است. 

  2.استیبل کوین غیر متمرکز: به دلیل اینکه این نوع ارز توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود، به آن غیر متمرکز گفته می شود. البته برخلاف تصور عموم صد در صد بدون پشتوانه نیستند و توسط یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز پشتیبانی می شود. معمولا استیبل کوین غیرمتمرکز با ارزهای اتر و بیت پشتیبانی می شود.

  با وجود اینکه استیبل کوین ها در مراحل اولیه پیشرفت خود هستند، اما کاربردهای مختلفی دارند که در اینجا به ذکر چند مورد از این کاربردها می پردازیم.

 • ولشرق سهام یاب
 • استیبل کوین ها همانند ارزهای فیات، در داد و ستدهای روزمره استفاده می شود، تنها با این اختلاف که مزیت استیبل کوین ها مشابه با ارزهای دیجیتال است. از استیبل کوین ها می توان برای پرداخت های برون مرزی نیزاستفاده کرد. چرا که برای پرداخت نیازی نیست که ارزهای فیات را مرتب به یکدیگر تبدیل کرد و مبلغی را به عنوان کارمزد کسر کرد.

   با استفاده از استیبل کوین می توان حقوق کارمندان را راحت تر پرداخت کرد. می توان به راحتی قراردادهای هوشمند را به صورت خودکار و بدون اینکه نیازی به تایید نهاد ثالثی باشد، در بلاکچین اجرا نمود. تمامی تراکنش هایی که در بلاکچین انجام می شود، به صورت خودکار قابل ردیابی، شفاف و برگشت ناپذیر هستند.بنابراین این ویژگی استیبل کوین باعث می شود که از قراردادهای هوشمند برای پرداخت حقوق، وام، اجاره و شراکت استفاده شود.

   با استفاده از استیبل کوین می توان راحت تر و سریع تر مبالغی را از کشوری به کشور دیگر جابه جا کرد. کارگران به راحتی می توانند از کیف پول های دیجیتالی با حداقل هزینه، حقوق خود را برای خانواده های خود بفرستند. 

  در صورتی که ارزش پول ملی یک کشور افت شدیدید داشته باشد، مردم می توانند با تبدیل ارز ملی به یک ارز دیجیتال از ارزش دارایی خود محافظت کنند. در حال حاضر تنها ارز دیجیتالی که تحت نوسانات قرار ندارد، استیبل کوین است.

  در حال حاضر کشور ونزوئلا تحت شرایطی قرار دارد که ابرتوم در سال 2018 به بیش از یک میلیون درصد برسد و قیمت مواد غذایی در این کشور طی دو هقته چند برابر شود. به همین خاطر است که پس انداز شهروندان ونزوئلایی به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

  به دلیل سخت گیری هایی که در زمینه قانونگذاری صرافی های دیجیتالی اعمال می شود، تعداد محدودی از صرافی های دیجتال هستند که ار ارزهای فیات پشتیبانی می کنند. استفاده از ارزهای دیجیتال این امکان را برای صرافی ها فراهم می کند که توانایی پشتیبانی از جفت ارزهای دیجیتال و فیات را برای کاربران فراهم کند. برای این کار صرافی ها باید از استیبل کوین هایی استفاده شود که با دلار پشتیبانی می شود.  

   استیبل کوین ها روش مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. چنانچه می خواهید بر روی طلا یا دلار سرمایه گذاری کنید، می توان به راحتی استیبل کوین طلا و یا دلار خرید. با خرید استیبل کوین می توان بدون هنیچ استرس و نگرانی به ذخیره سازی استیبل کوین ها بپردازید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل متمرکز بودن استیبل کوین ها، باید قبل از خرید از اعتبار استیبل کوین ها اطمینان یافت.

  alirezamehrabi_com

  alireza.mehrabii

  تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

  تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۹

  تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۹

  تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

  تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

  رپد توکن به نوعی از توکن گفته می شود که ارزش آن…

  ارز دیجیتال کوساما (Kusama) بستری برای تست و اطمینان…

  ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) با توکن کحلی (LTC) یک…

  قبل از انکه به انواع آن بپردازیم باید بدانیم…

  در حقیقت اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است که نه…

  بلاک چین چیست؟
  بلاک چین در ابتدا ممکن است پیچیده…

  این روزها فناوری های منحصر به فرد بلاکچین نادر…

  دوج کوین رمز ارزی است که در ابتدا با محوریت شوخی…

  ارز دیجیتال باثبات

  در حال حاضر استخراج ارزهای دیجیتال یکی از محبوب…

  با توجه به افزایش Binance در بازار، علاقه به سکه…

  برای دریافت پیشنهادات شگفت انگیز و تخفیف ها شماره موبایل خود را وارد کنید

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای تیم آموزشی علیرضا محرابی محفوظ می باشد.
  ARM Web Design Group

  ارز دیجیتال باثبات
  ارز دیجیتال باثبات

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *