آموزش و بررسی سرمایه گذاری

آموزش و بررسی سرمایه گذاری
آموزش و بررسی سرمایه گذاری

اطلاعات کلی دوره جامع آموزش بورس نخبگان (حتما بخوانید!)

در دوره جامع نخبگان خانه سرمایه در طی ۳ ماه و بیش از ۱۴۰ ساعت آموزش تئوری و عملی، صفر تا ۱۰۰ سرمایه گذاری موفق در بورس را فرا می‌گیرید. از جلسه دوم با مبالغ کم به صورت عملی زیر نظر اساتید و پشتیبان فنی دوره شروع به سرمایه گذاری در بورس می‌کنید. این دوره به دو صورت حضوری و نوین برگزار می‌شود. دوره نوین به صورت وبینارهای آنلاین است و از خانه با خیال راحت می‌توانید مباحث آموزشی را دنبال کنید و با اساتید ارتباط مستقیم داشته باشید.

تاکنون بیش از ۵۵۰۰ دانشجو و بیش از ۲۲ دوره موفق داشته‌ایم. اساتید خانه سرمایه افراد موفق در بازار بورس با سرمایه گذاری‌های سنگین هستند و تجربه عملی و موفق در این بازار را دارند.

سرفصل‌های این مقاله

***

window.addEventListener(‘DOMContentLoaded’, function() { jQuery(document).bind(‘gform_post_render’, function(event, formId, currentPage){if(formId == 3) {if(typeof Placeholders != ‘undefined’){
Placeholders.enable();
}} } );jQuery(document).bind(‘gform_post_conditional_logic’, function(event, formId, fields, isInit){} );});window.addEventListener(‘DOMContentLoaded’, function() { jQuery(document).ready(function(){jQuery(document).trigger(‘gform_post_render’, [3, 1]) } ); });

آموزش و بررسی سرمایه گذاری

آموختن هر دانش تازه، مانند باز کردن یک درب جدید به روی دنیایی کشف نشده است. فرد ناآشنا به این دنیا در ابتدا با حجم انبوهی از ناشناخته‌ها روبه‌رو می‌شود؛ کمی می‌ترسد، گاهی گیج می‌زند و حتی ممکن است از قدم گذاشتن در این دنیای تازه حسابی پشیمان شود. چون به خودش و توانایی‌هایشان اعتماد چندانی ندارد. اما وقتی کمی صبوری می‌کند و خوب اطرافش را زیر نظر می‌گیرد می‌بیند که ماجرا آن‌قدرها هم سخت و پیچیده نیست. آموزش بورس هم دنیایی تازه برای کسانی است که تا به حال خودشان را در زمینه مالی محک نزده‌اند.

دکتر جوزف مورفی

قانون زندگی، قانون باور و باورمندی است. اگر باور کنید که می‌توانید، راهی برای انجامش پیدا خواهید کرد.

یک توصیه بزرگ که به شما داریم این است که آموزش بورس یک مسیر طولانی است که ما در تمام این مسیر همراه شما هستیم آموزش بورس رایگان و آنلاین همه در همین راستا برای شما ایجاد شده‌اند. یادتان باشد که یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در آموزش روش های سرمایه گذاری در بورس این است که مطالب را به درستی و تفکیک شده آموزش ببینید.

ما در خانه سرمایه این کار را برای شما کرده‌ایم، به عبارت بهتر اگر شما از جای اشتباهی آموزش خود را شروع کنید ممکن است به دلیل پیچیدگی مباحث، فکر کنید بورس چیز سختی است و ممکن است برای شما مناسب نباشد.

 • اوراق اختیار معامله
 • اما اگر این صفحه را به همین ترتیبی که توضیح داده‌ایم مطالعه کنید، خواهید فهمید بورس یکی از جذاب‌ترین و بهترین بازارهای سرمایه گذاری است، که با کمی آموزش درست می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید، پس به صورت گام به گام با ما در این پست پیش بروید تا بتوانید مسیر آموزش سرمایه گذاری در بورس خود را درست و سریع شروع کنید.

  موضوع آموزش در مقوله سرمایه گذاری که ریسک از دست دادن سرمایه مطرح است، بیش از پیش اهمیت دارد. ریسک از نادانی ناشی می‌شود و هرچقدر تخصص و مهارت سرمایه گذار نسبت به بازار بیشتر باشد، ریسک نیز کمتر خواهد بود.

  در این یادداشت، گام به گام همراه شما خواهیم بود و به اصلی‌ترین ابهامات ورود به بازار جذاب بورس پاسخ خواهیم داد:

  آموزش، جلیقه نجات، در دریای متلاطم سرمایه گذاری در بورس است. می‌توان گفت رشد ثروت در بازار سرمایه بیش از هر چیزی به رشد تخصص سرمایه گذاران وابسته است.

  بورس یک روی سود و یک روی زیان دارد، سود در بورس از جیب تازه‌کاران به جیب متخصصان می‌رود و اگر پیش از سرمایه گذاری در بورس، روی آموزش خود سرمایه گذاری نکنید، بورس روی زیان خود را به شما نشان خواهد داد!

  هیچ چیز به اندازه آموزش و تخصص نمی‌تواند ریسک این سرمایه گذاری را کاهش دهد!

  وارن بافت:

  ریسک از آنجایی ناشی می‌شود که ندانید در حال انجام چه کاری هستید!

  تعداد زیاد سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، اهمیت موضوع آموزش را بیش از پیش نشان می‌دهد، انتخاب چند شرکت و سپس تخصیص سرمایه به این شرکت‌ها نیازمند دانش کافی از شرکت ها، صنایع آن‌ها و شرایط اقتصاد است.

  در ابتدا به مزایای سرمایه گذاری در بورس اشاره کرده و سپس آن را با یکی از مهم‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران (بانک) مقایسه خواهیم کرد:

  چه مزایایی، سرمایه گذاری در این بازار را جذاب کرده است؟

  بدون شک سهولت سرمایه گذاری در بانک، این فرصت سرمایه گذاری را در ردیف گزینه‌های ابتدایی سرمایه گذاری قرار می‌دهد، اما همیشه اولین و راحت‌ترین گزینه ممکن، بهترین نیست! زیرا:

  برای کسی که تجربه‌ای از بورس و معامله در آن ندارد، اولین پرسشی که ذهنش را قلقک می‌دهد این است که: «اگر بخواهم در بازار بورس سرمایه گذاری کنم چقدر باید پول داشته باشم؟» خوشبختانه این پرسش، پاسخ ترسناکی ندارد.

  در حال حاضر، حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به بورس، ۵۰۰ هزار تومان است. شما با این مبلغ می‌توانید سهام شرکت‌های کوچک و بزرگ را تا جایی که سرمایه‌تان – یعنی همان ۵۰۰ هزار تومان – اجازه می‌دهد خریداری کنید.

  جالب اینجا است که سقفی برای این مبلغ وجود ندارد. یعنی می‌توانید میلیاردها تومان سرمایه را وارد بورس کنید و مشکلی هم به وجود نیاید.

  ماجرای سود کردن در بورس با دیگر بازارها – مثلا بازارهای سنتی – بسیار متفاوت است. در واقع، سود و زیان در بورس، درصدی از سرمایه شما را تشکیل می‌دهد. این موضوع، باعث می‌شود که درصد سود و زیان برای شما – با فرض اینکه همان ۵۰۰ هزار تومان را وارد بورس کرده‌اید – با فردی که ۵۰ میلیون تومان را وارد بورس کرده‌ است یکسان باشد.

  مثلا ممکن است هر دو ۱۰ درصد سود یا ضرر کنید. به این ترتیب، مبلغ سود شما ۵۰ هزار تومان و فرد دیگر ۵ میلیون تومان خواهد شد. تفاوتی که در میزان مبلغ سود نهایی شما دو نفر دیده می‌شود تنها به علت تفاوت در حجم سرمایه اولیه است نه درصد سود.

  در این میان، نکته مهم و سرنوشت‌ساز برای سرمایه شما، میزان مهارتتان در تحلیل و بررسی موقعیت‌های سرمایه‌ گذاری است. هر چقدر که مهارتتان بیشتر شود، توانایی کشف معامله‌های پُر سود را پیدا می‌کنید و به این ترتیب میزان سودتان افزایش و از ضررهایتان کاسته می‌شود.

  بزرگ‌ترین ظلمی که می‌توانید در حق سرمایه ارزشمندتان روا دارید معامله کردن بدون داشتن دانش و اطلاعات حرفه‌ای است. چون با این کار، حاصل زحمت‌های خود را به راحتی از دست می‌دهید.

  یکی از جذابیت‌های بورس این است که کاری به مدرک تحصیلی افراد ندارد. شما با هر رشته تحصیلی می‌توانید وارد این بازار شوید و دست به معامله بزنید. شاید تنها تفاوت میان شما و کسانی که در رشته‌های مرتبط با بورس تحصیل کرده‌اند این باشد که کمتر از آنها درباره اصطلاحات بازارهای مالی می‌دانید. این خلاء می‌تواند با تلاش، مطالعه و شرکت در دوره‌های معتبر بورسی پُر شود.

  اگر مدرک تحصیلی شما زیر دیپلم است می‌توانید از طریق تماس با کارگزارتان و به صورت آفلاین به خرید و فروش سهم‌هایتان بپردازید.

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از موفق‌ترین سرمایه گذاران و معامله‌گران بورس، تحصیلات مرتبط با این بازار را نداشتند. اما اکنون از آن سودهای کلانی می‌برند و حتی دانسته‌های خود را به دیگران می‌آموزند.

  نکته طلایی این است که شما توانایی خود را برای تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در بورس بالا ببرید. برای این کار هم به جای تحصیلات دانشگاهی به مهارت و تجربه نیاز دارید.

  وقتی می‌خواهید در بانک حساب باز کنید، باید شال و کلاه کرده و همراه با مدارک مورد نیاز – مثلا شناسنامه و کارت ملی – به نزدیک‌ترین شعبه بانک در محل زندگی خود بروید. چون این تنها راه برای داشتن یک حساب در بانک است.

  شرکت‌های کارگزاری بورس هم چیزی شبیه به بانک‌ هستند. شما برای معامله در بازار بورس باید در یک کارگزاری حساب باز کنید. شاید بپرسید: «چرا باید این کار را بکنم؟ مگر خودم نمی‌توانم در بازار بورس خرید و فروش کنم؟ کارگزاری چه اهمیتی دارد؟» در پاسخ باید بگوییم که هیچ فردی نمی‌تواند به صورت مستقیم در بورس کار خرید و فروش سهام را انجام دهد. همه معامله‌ها با کمک یک واسطه – یعنی همان شرکت کارگزاری – انجام می‌شوند.

  شما به عنوان یک سرمایه گذار از طریق کارگزار خود سهامتان را با دیگر سهام‌داران معامله می‌کنید. در واقع، کارگزار، واسطی میان سرمایه گذار با بازار سرمایه است. در این میان، شرکت‌های کارگزاری هم مبلغ اندکی را به عنوان دستمزد این کار از حساب شما نزد آن کارگزاری، برداشت می‌کنند.

  در این بخش به صورت گام‌به‌گام تمام کارهایی که باید برای ورود به بورس انجام دهید را برایتان توضیح می‌دهیم. بعد از گذراندن این سه گام، شما به طور رسمی سهام‌دار می‌شوید. این مراحل ساده هستند و در کمتر از چند روز تمام می‌شوند. قبل از دیدن گام‌های ثبت نام باید با سه اصطلاح مهم آشنا شوید. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم:

  اولین گام برای ثبت نام و ورود به بورس «گرفتن کد بورسی» است. «کد بورسی» شناسه‌ای ویژه شما است که با استفاده از آن می‌توانید در بازار بورس یا فرابورس دست به معامله سهام بزنید. این کُد چند ویژگی دارد:

  منظور از احراز هویت، فرآیندی است که در آن شما به عنوان یک شخص واقعی شناسایی می‌شوید. احراز هویت به ۲ صورت انجام می شود:

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  انتخاب یک کارگزاری مناسب و معتبر هم در شمار اقدام‌هایی قرار می‌گیرد که باید به هنگام ثبت نام در بورس انجام دهید. همان طور که بانک‌ها و موسسه‌های مالی زیادی برای افتتاح حساب بانکی وجود دارند، شرکت‌های کارگزاری هم متفاوت هستند. باید قبل از انتخاب کارگزار مناسب، تحقیق کنید تا شرکتی را بیابید که کمترین میزان دستمزد را دریافت کند و بالاترین سطح خدمات را در میان شرکت‌های کارگزاری دیگر ارائه دهد.

  گام اول: یک شرکت کارگزاری را انتخاب کرده و در آن به صورت حضوری یا آنلاین ثبت نام کنید.

  گام دوم: در سامانه «سجام» ثبت نام کرده و کد پیگیری ۱۰ رقمی خود را دریافت کنید.

  گام سوم: برای احراز هویت خود به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب دولت مراجعه کنید و یا به صورت غیرحضوری احراز هویت شوید. حتما قبل از مراجعه، کد پیگیری ۱۰ رقمی که از سامانه سجام دریافت کرده‌اید را به همراه اصل شناسنامه و اصل کارت ملی با خود همراه داشته باشید. چند روز بعد از انجام این سه گام، می‌توانید به عنوان یک سهامدار معتبر دست به معامله در بازار سرمایه بزنید.

  تغییرات قیمت سهام در بورس به صورت درصدی است، لذا میزان سود یا ضرر بستگی به میزان سرمایه اولیه و درصد تغییرات مثبت و یا منفی قیمت سهام دارد.

  در معاملات سهام، محدودیت دامنه نوسان (در حال حاضر مثبت و منفی ۵%) برای تغییرات قیمتی روزانه وجود دارد. در بورس یک شبه نمی‌توان پولدار شد! حقیقت آن است که میزان بازدهی در بورس به صورت مستقیم با میزان توانایی و تخصص استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری موجود در آن ارتباط دارد.

  وارن بافت

  سرمایه گذاری موفقیت آمیز نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و دیسیپلین و داشتن صبر و حوصله است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و تلاش به خرج بدهید، بعضی کارها وقت می‌خواهند، نمی‌توان با ۹ زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد

  شاخص بورس، یک معیار است که آن را به صورت عدد بیان می‌کنند. شما می‌توانید با کمک شاخص بورس وضعیت گذشته و حال بورس را از جنبه‌های مختلف، ارزیابی کرده و حتی به وسیله آن روند آینده بورس را پیش‌بینی کنید. توجه داشته باشید که نکته مهم در شاخص‌ها میزان تغییرات آنها است نه عددی که نمایش می‌دهند.

  در بازار سرمایه، شاخص‌های فراوانی وجود دارند. اما این شاخص‌ها چه هستند و چه کارکردی دارند؟ برایتان می‌گوییم.

  معمولا اولین بخش مهم در اخبار اقتصادی، بیان کردن «شاخص بورس تهران» است. البته منظور گوینده خبر، همین «شاخص کل» است. نام دیگر شاخص کل «شاخص قیمت و بازده نقدی» (TEDPIX) است. این شاخص، سطح عمومی قیمت‌ها و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را در حالت کلی به نمایش می‌گذارد. در شاخص کل، هر شرکت به اندازه ارزش آن تاثیر دارد. مثلا شرکت‌های چند هزار میلیاردی، تاثیر بسیار زیادی روی کاهش یا افزایش شاخص کل دارند.

  این شاخص، روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را به نمایش می‌گذارد. در شاخص قیمت، فقط قیمت سهام شرکت‌های بورسی در فرمول شاخص، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در صورتی که در شاخص کل، علاوه بر قیمت، سود پرداختی سالیانه شرکت‌ها هم در محاسبه شاخص در نظر گرفته می‌شود.

  هر شرکتی که سهامش ساده‌تر و سریع‌تر خرید و فروش شود و در اصطلاح «نقد شوندگی» بیشتری داشته باشد، جواز ورود به فهرست ۵۰ شرکت فعال را دریافت می‌کند. سازمان بورس، هر سه ماه یک بار این فهرست را بازبینی می‌کند.

  دو روش اصلی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه وجود دارد:

  در روش مستقیم، شما خودتان سرمایه‌تان را مدیریت می‌کنید و به معامله سهم‌های مورد علاقه‌تان می‌پردازید. برای موفق شدن در این روش، باید خودتان را به سلاح دانش، مهارت و تجربه مسلح کنید.

  در روش غیر مستقیم، شما یا دانش کافی برای معامله در بازار سهام را ندارید یا زمان کافی برای بررسی سهم‌های مختلف و کشف موقعیت‌های مناسب خرید را پیدا نمی‌کنید. در این حالت، دو راه پیش رویتان دارید:

  در صندوق سرمایه گذاری می‌توانید بسته به میزان سرمایه‌تان تعدادی واحد (یونیت) از یک صندوق را خریداری کنید. به این ترتیب، مدیر آن صندوق با استفاده از کارشناس‌هایی که دارد سهم‌های سوده یا موقعیت‌های خوب سرمایه گذاری را شناسایی می‌کند و سود حاصل از این فرآیند را بعد از برداشت کارمزدش به شما می‌پردازد.

  راه دومی که پیش‌رویتان قرار دارد استفاده از شرکت‌های سبدگردان و سپردن سرنوشت سرمایه‌تان به دست افرادی خبره است که مسئول خرید، فروش و مدیریت مجموعه سهم‌های شما می‌شوند. نکته مثبت این ماجرا مصاحبه‌ای است که شرکت سبدگردان با شما انجام می‌دهد تا از این راه بتواند میزان ریسک‌پذیریتان را شناسایی کند.

  تصور سرمایه گذاری در بازار سرمایه بدون استفاده از تحلیل‌ها مانند حرکت کردن با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت آن هم با چراغ‌هایی خاموش در جاده‌ای سنگلاخی و مه‌آلود است.

  کسی که بدون استفاده از روش‌های مختلف تحلیل داده‌های بورسی، سرمایه ارزشمند خود را وارد این بازار می‌کند طعمه سرمایه گذارانی می‌شود که می‌دانند کجا هستند و به کجا می‌خواهند بروند.

  در نتیجه، اگر به دنبال این هستید که سرمایه گذاری مستقیم را در بورس انجام دهید، چاره‌ای به جز یادگیری دانش تحلیل ندارید. در دنیای بورس، تحلیل‌ها به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  نگاه تحلیل تکنیکال به گذشته است. در این روش تحلیلی، شما داده‌های مالی سهم‌های مختلف را با هدف بررسی دقیق‌تر و کشف الگوهای منطقی فراز و فرود آنها مورد بررسی قرار می‌دهید. قلب تپنده تحلیل تکنیکال این فرض است که تمام فاکتورهای لازم برای تصمیم‌گیری در قیمت سهم پنهان شده‌اند و تاریخ تکرار می‌شود.

  این روش در تمام بازار هایی که بر اساس عرضه و تقاضا فعالیت می کنند کاربرد دارد، بازار هایی همچون ارزهای خارجی، بورس اوراق بهادار و بازار طلا، فلزات گران بها و مسکن را با استفاده از این روش می توان تحلیل کرد.

  تحلیلگران تکنیکال بر خلاف تحلیلگران بنیادی ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه‌گیری نمی‌کنند، آنها از روی تحلیل و بررسی نمودارها رفتار آتی قیمت را پیش بینی می کند.

  تحلیل تکنیکال بر سه اصل استوار است:

  تحلیل بنیادی روشی برای آنالیز کردن سهام یا اوراق بهادار به‌واسطه محاسبه ارزش ذاتی آن است. این تحلیل، بامطالعه تمامی موارد تأثیرگذار بر ارزش، نظیر وضعیت مالی و مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان انجام می‌شود.

  هدف اصلی چنین تحلیل‌هایی، کشف ارزش خاصی است که بتوان آن را با قیمت فعلی مقایسه کرد و درنتیجه مقایسه یک سرمایه‌گذار بتواند برای خرید یا فروش سهم و اوراق بهادار تصمیم‌گیری کند.

  در تحلیل سهام، یک تحلیلگر بنیادی با در نظر گرفتن عواملی مانند درآمد شرکت، عواید کوتاه‌مدت، حاشیه سود، رشد آینده تحلیل را انجام می‌دهد و به عبارت دیگر، وضعیت مالی یک شرکت مدنظر است.

  اگر تصور کنیم که سهم‌ها میوه‌های قرار گرفته روی درخت بورس هستند، هر سرمایه گذار باید برای خرید این میوه‌ها هزینه کند و آنها را در سبدی کنار هم قرار دهد.

  در دنیای بورس به این سبد و میوه‌های درون آن «سبد سهام» یا «پرتفوی» می‌گویند. به زبان ساده، پرتفوی مجموعه دارایی‌های خریداری شده توسط شما است. تشکیل سبد دارایی، راهی مطمئن برای کاهش ریسک‌های سرمایه گذاری است.

  سبد دارایی شما باید از انواع مختلف دارایی‌ها تشکیل شود. یادتان باشد، در بازار سرمایه نباید تمام سرمایه خود را صرف خرید سهام یک صنعت کنید و تک‌سهم شوید.

  به روز اول عرضه سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس یا فرابورس «عرضه اولیه» می‌گویند. عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، تازه کار خودش را شروع کرده است. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است.

  معمولا عرضه‌های اولیه طرفداران زیادی دارند. چون قیمت آنها به دلیل ارائه تخفیف‌ها توسط سازمان بورس مناسب هستند. هر سرمایه‌گذار می‌تواند ۴۸ ساعت بعد از درج آگهی عرضه اولیه شرکت در سایت سازمان بورس یا فرابورس سفارش خود را ثبت کند.

  تعداد سهام عرضه اولیه قابل خریداری به تعداد کل خریداران بستگی پیدا می‌کند.

  شما می‌توانید از فردای روز عرضه اولیه، سهام خریداری شده خود را به فروش برسانید. در واقع، کشف بهترین زمان برای فروش به تصمیم شما به عنوان یک معامله‌گر بستگی پیدا می‌کند.

  در نتیجه، باید با توجه به روند فعلی بازار بورس، بررسی وضعیت فعلی و پیش‌بینی آینده شرکت، بزرگ یا کوچک بودن شرکت و … تصمیم به فروش سهام عرضه اولیه خودتان بگیرید.

  در این بخش قرار است باب آشنایی را با دو اصطلاح بسیار مهم بورسی باز کنیم:

  «EPS» کوتاه شده عبارت «Earnings Per Share» و به معنای «درآمد هر سهم» است. این مقدار از طریق تقسیم میزان سود شرکت – البته پس از کسر مالیات – بر تعداد سهام آن شرکت به دست می‌آید.

  «DPS» کوتاه شده عبارت «Dividend Per Share» است. در واقع «DPS» آن قسمتی از «EPS» است که بین سهامداران تقسیم می‌شود. شرکت‌های مختلف، سیاست‌های گوناگونی برای تقسیم این مقدار سود بین سهامداران خودشان دارند. در نتیجه، این مقدار ثابت نیست.

  «مجمع‌ها» جلسه‌ها یا گردهمایی‌هایی هستند که شرکت‌های سهامی برای مدیران و سهامداران خود ترتیب می‌دهند و در طول آن تصمیم‌هایی در مورد فعالیت آن شرکت می‌گیرند. در کل، دو نوع مجمع وجود دارد:

  مجمع‌های عادی با هدف بررسی صورت‌های مالی، تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهام‌داران و ارائه گزارش‌های هیئت مدیره به سهامداران برگزار می‌شوند. برای به رسمیت رسیدن این مجمع، دست‌کم باید ۵۰ درصد از سهامداران حضور داشته باشند.

  هر مجمعی که عادی نباشد، فوق‌العاده است. مجمع‌های فوق‌العاده با هدف دریافت مجوز اجرا از سهامداران توسط هیئت مدیره برای انجام کارهای خاصی مانند افزایش سرمایه و تغییر اساسنامه برگزار می‌شوند.

  یکی از راه‌هایی که شرکت‌های بورسی می‌توانند سرمایه لازم برای پروژه‌های جدید خود یا در کل، تامین مالی شرکت را به دست بیاورند «افزایش سرمایه» است.

  گذشته از این شرکت‌های بورسی می‌توانند از افزایش سرمایه برای بهبود یا اصلاح ساختار مالی شرکت و جلوگیری از خروج نقدینگی استفاده کنند. به زبان ساده‌تر شرکت‌های بورسی برای اینکه سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کنند و به سهامداران بفروشند تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تامین کنند.

  افزایش سرمایه، به چهار روش‌ انجام می‌شود:

  شرکت‌های بورسی باید هر سال، درصدی از سود خود را در حسابی به نام «سود انباشته» نگهداری کنند. وقتی مبلغ این سود به مقدار قابل توجهی می‌رسد شرکت‌ها از این سود به عنوان منبعی برای افزایش سرمایه و تامین نیازهای مالی خود بهره می‌برند.

  این روش افزایش سرمایه به «سهام جایزه» معروف است. چون هیچ نقدینگی وارد شرکت نمی‌شود و سهامداران آن شرکت بدون اینکه پولی بپردازند سهام جدیدی را در سبد خود دریافت می‌‌کنند.

  در این روش، درصد مالکیت سهم‌های شما تغییر نمی‌کند. مثلا اگر ۲۰۰۰ سهم از یک شرکت را به ارزش ۵ میلیون تومان داشته باشید و آن شرکت از طریق سهام جایزه، سرمایه خود را افزایش دهد، شما در ظاهر مثلا ۵۰۰ سهم جدید دریافت خواهید کرد اما به دلیل اینکه قیمت سهم‌ها کاهش می‌یابد در انتها میزان دارایی شما همان ۵ میلیون تومان باقی خواهد ماند.

  در این روش، شرکت‌ها برای تامین منابع مالی خود به دنبال جذب سرمایه جدید می‌گردند. در نتیجه، سهام‌های بیشتری را برای فروش می‌گذارند و اولویت خرید این سهم‌های تازه را به سهامداران قدیمی خود می‌دهند.

  سهامدار قدیمی می‌تواند در طول یک بازه زمانی ۶۰ روزه، بابت خرید هر سهم مبلغ مشخصی – معمولا ۱۰۰۰ ریال – را بپردازد یا اینکه امتیاز این حق تقدم خرید را به دیگران واگذار کند.

  روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها، تنها یک فرآیند حسابداری است. چون هیچ پول جدیدی وارد شرکت نمی‌شود و تنها افزایش قیمت دارایی‌های کنونی شرکت در محاسبات مالی جدید در نظر گرفته می‌شود.

  مثلا اگر شرکت در سال ۶۶ یک دستگاه را به مبلغ ۱۰ میلیون تومان خریده باشد و اکنون قیمت آن دستگاه ۱۰ میلیارد تومان باشد، مابه‌التفاوت این دو عدد به عنوان نوعی افزایش سرمایه شرکت در نظر گرفته می‌شود.

  در این روش، شرکت از طریق پذیره نویسی، سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی به فروش می‌رساند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را به حساب اندوخته منتقل می‌کند یا در ازای آن سهام جدیدی به سهامداران قبلی خود می‌دهد.

  اگر شما هم جزو افرادی هستید که سرمایه زیادی دارند اما زمان یا دانش کافی برای مدیریت سرمایه‌شان را در اختیار ندارند، سبدگردانی برایتان یک گزینه خوب و طلایی به شمار رود.

  شرکت‌های سبدگردانی، تیم‌هایی تخصصی از افراد کارکشته و با تجربه را در اختیار دارند که با توجه به ویژگی‌های شخصیتی شما مانند، میزان ریسک‌پذیری و توانایی خطر کردنتان سبدی از سهم‌های مناسب شما را برایتان انتخاب و مدیریت می‌کنند. قبل از هر اقدامی باید چند نکته مهم را در مورد شرکت‌های سبدگردانی بدانید:

  گاهی به عنوان یک سهامدار و به دلیل‌های مختلفی مانند بالا بودن دستمزد کارگزاری، کُندی سیستم پلتفرم و … تصمیم می‌گیرید که کارگزار ناظر خود را تغییر دهید. با دو روش می‌توانید این کار را انجام دهید:

  در این روش باید تمام سهام خود در کارگزاری را به فروش برسانید و پول خود را از سیستم بیرون بکشید. سپس با موجودی خود در کارگزاری جدیدتان شروع به خرید سهم‌ها کنید. اما این روش از طرف ما توصیه نمی‌شود. چون ممکن است در این میان که شما مشغول فروش دارایی‌ها و انتظار برای واریز پولتان به حسابتان هستید، سهم‌هایی که فروختید رشد کنند و شما ضرر کنید.

  به سراغ کارگزاری جدید بروید و کارهای ثبت نام خود را تمام کنید. وارد کد معاملاتی خود ‌شوید و بعد از مشخص کردن سهامتان گزینه «تغییر کارگزار ناظر» را انتخاب کرده و درخواست خود را ثبت کنید تا بعد از ۴۸ ساعت سهام به حساب کارگزاری جدیدتان منتقل شود. این کار نه تنها هیچ هزینه‌ای را برایتان به دنبال ندارد، بلکه از ضررهای احتمالی که ممکن بود در روش اول گرفتارشان شوید هم جلوگیری می‌کند.

  مهم‌ترین سوالی که فعالان این بازار مطرح می‌کنند آن است که آیا می‌توان به ثبات درآمدزایی از بورس رسید؟

  پاسخ به این سوال به سرمایه اولیه و نحوه عملکرد سرمایه گذار وابسته است، همچنین:

  بازار بورس یکی از بزرگ‌ترین زمین‌های بازی در جهان است که بدون هیچ تعصبی به همه علاقه‌مندان به بازی پول، خوش‌آمد می‌گوید. اما تنها کسانی می‌توانند در این بازی برنده باشند که قبل از هر کاری، راه و رسم بازی را به خوبی بدانند و در ابتدا برای محک زدن خودشان و توانایی‌هایشان با مبلغ‌های کم بازی را شروع کنند. در این صورت، آنها نیز قدم‌به‌قدم در جُرگه بازیکنان حرفه‌ای قرار می‌گیرند.

  نظرتان چیست؟ آیا دوست دارید وارد این بازی ثروت‌ساز و هیجان‌انگیز شوید؟

  رابرت کیوساکی:

  «پول نه یک واقعیت بلکه یک بازی است.»

  سهامداران بازار سرمایه به دو دسته «حقیقی» و «حقوقی» تقسیم می‌شوند. یک فرد ممکن است هم به عنوان یک شخص حقیقی کد معاملاتی داشته باشد و هم به عنوان یک شرکت دارای کد حقوقی باشد.

  این موضوع به آن فرد امکان می‌دهد تا در یک معامله، خودش به طور همزمان نقش خریدار و فروشنده را بازی کند. مثلا یک سهم را با کد حقیقی خود می‌فروشد و با کد حقوقی خود آن را می‌خرد. به این روش خرید و فروش، «کد به کد کردن» می‌گویند.

  شاید در نگاه اول با خودتان بگویید: «این موضوع بیشتر شبیه به یک بازی است. چرا یک نفر باید سهم‌های یک نماد را بخرد و بفروشد؟» در پاسخ باید بگوییم که موضوع کمی پیچیده‌تر از این حرف‌ها است. اما در کل، کد به کد کردن معامله‌ها با دو هدف انجام می‌شود:

  با این وجود، رصد معاملات و درک کد به کد کردن می‌تواند به کشف موقعیت‌های خوب برای معامله کمک کند.

  روش‌های گوناگونی برای خرید سهام در بازار سرمایه وجود دارند. خرید پله ای یکی از این روش‌ها است که با هدف حمایت و حفظ سرمایه انجام می‌شود. اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح بدهیم.

  تصور کنید شما تغییرات یک نماد را زیر نظر می‌گیرید و در نتیجه تحلیل‌هایی که کرده‌اید بخشی از سرمایه خود را به خرید این سهم اختصاص می‌دهید. اما به دلیل تردیدی که دارید، این خرید را یک‌باره انجام نمی‌دهید.

  مثلا یک روز ۲۰۰ سهم و روز بعد ۳۰۰ سهم را خریداری می‌کنید تا به سقف خرید مد نظرتان برای این نماد برسید. در این میان که شما کم‌کم خرید خود را انجام می‌دهید شاید متوجه شوید که تحلیل‌هایتان غلط از آب درآمده‌اند. در این حالت می‌توانید نقشه خود را تغییر دهید، خرید خود را متوقف کرده و از سرمایه‌تان محافظت کنید.

  حجم مبنا، ابزاری است که از آن برای حفظ آرامش در بازار بورس استفاده می‌شود. با استفاده از حجم مبنا می‌توان جلوی ایجاد نوسان‌های غیرطبیعی قیمت را گرفت.

  به زبان ساده، حجم مبنا این‌گونه تعریف می‌شود: «تعداد سهام معامله شده در دامنه نوسان.» البته برای محاسبه آن به فاکتور دیگری به نام «قیمت پایانی» نیاز داریم. به این ترتیب، حجم مبنا از تقسیم حجم مبنای کل – که از طرف سازمان بورس ارائه می‌شود – بر قیمت پایانی به دست می‌آید.

  قیمت هر سهم در طول یک روز معاملاتی می‌تواند بین دو بازه ابتدایی و انتهایی مجاز در حرکت باشد. اگر از این قیمت‌ها یک میانگین وزنی بگیریم، نتیجه کار، قیمت پایانی آن سهم را نشان می‌دهد. قیمت پایانی یک سهم در روز گذشته، مبنای قیمت سهم برای معامله در روز بعدی است.

  ارزش معامله، فاکتوری است که سرمایه‌گذار با کمک آن می‌تواند به داده‌های زیر دسترسی داشته باشد:

  اگر بخواهیم ارزش معاملات را به زبان ساده تعریف کنیم می‌گوییم: «جمع ارزش تمام معاملات انجام شده روی سهام، ارزش معاملات را نشان می‌دهد.» بد نیست چند نکته مهم را در مورد ارزش معاملات بدانید:

  قراردادهای اختیار معامله در دسته «اوراق بهادار مشتقه» قرار می‌گیرند. این بدان معنی است که ارزش خود را از یک دارایی فیزیکی دریافت می‌کنند.

  در قراردادهای اختیار معامله یا آپشن، یک طرف قرارداد که مالک است متعهد می‌شود که قرارداد را اجرا کند و طرف دیگر که قرارداد را امضا کرده است اختیار دارد که اگر معامله برای او سودی نداشت از آن بیرون برود. در این قرارداد، گزینه‌های دارایی، زمان و قیمت از قبل مشخص می‌شوند.

  حجم معاملات، تعداد معامله‌های خرید یا فروش در طول یک بازه زمانی مشخص – روزانه، هفتگی یا ماهانه – را در برمی‌گیرد. واحد حجم معاملات «میلیون» است که آن را با حرف «m» نشان می‌دهند. این حجم دو حالت دارد:

  ارزش بازار، فاکتوری است که میزان بزرگی یک شرکت و اندازه تاثیر آن بر شاخص بازار سرمایه را نشان می‌دهد. این فاکتور، هم به طور ویژه برای هر نماد و هم به طور کلی برای تمام بازار محاسبه می‌شود.

  به زبان ساده می‌توان ارزش بازار یک نماد را این‌گونه تعریف کرد: «اگر همین حالا تصمیم بگیرید تمام سهم‌های موجود در یک نماد را بخرید چقدر باید هزینه کنید؟ آن هزینه، ارزش بازار آن نماد را نشان می‌دهد.» ارزش بازار یک سهم، از ضرب تعداد سهام شرکت در قیمت سهم به دست می‌آید.

  هر شرکت بورسی از دو نوع سهام‌دار تشکیل شده است:

  سهام‌دار راهبردی کسی است که مقدار قابل توجهی از سهام شرکت را در اختیار دارد و هدف نهایی او تبدیل شدن به مهره‌ای کلیدی در شرکت است.

  فردی است که قصد دخالت در کارهای داخلی شرکت را ندارد و با دیدگاه کوتاه‌مدت دست به معامله سهام آن شرکت می‌زند.

  در یک تعریف ساده، می‌توان سهام شناور آزاد را این‌گونه تعریف کرد: «به تعدادی از سهام یک شرکت بورسی که سهام‌داران عادی می‌توانند هر روز آن را در بازار بورس خرید و فروش کنند، سهام شناور آزاد گفته می‌شود.»

  به تعداد حجم‌هایی که در طول یک ماه معامله می‌شوند، میانگین حجم ماه می‌گویند. این آیتم، یکی از گزینه‌های مهم در تابلوخوانی است. با استفاده از این میانگین می‌توانید:

  وقتی قیمت یک سهم در طول زمان دستخوش تغییر می‌شود، می‌گویند که سهم، دچار نوسان شده است. به افرادی که سود خود را از طریق این نوسان‌ها می‌گیرند، «نوسان گیر» گفته می‌شود. نوسان گیری از بازار سرمایه، کار ساده‌ای نیست.

  برای انجام این کار باید تجربه و مهارت زیادی در بازار سرمایه به دست بیاورید و از مواردی همچون تحلیل تکنیکال، درک بازار، شرایط حاکم بر آن و تجزیه و تحلیل داده‌های شرکت سردربیاورید و مهم‌تر از همه، محدودیتی در مورد سرمایه نداشته باشید. ریسک این کار برای کسانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند بسیار بالا است.

  در بازار سرمایه روش‌های زیادی برای کسب سود وجود دارند. یکی از این روش‌های جالب، «مارتینگل» نام دارد. با به کار بردن روش مارتینگل می‌توان از شدت ضررها کم کرد و خیلی زودتر به سود رسید. در این روش، سرمایه‌ای که برای خرید یک سهم مشخص در نظر گرفته‌اید را به چهار دسته نامساوی تقسیم می‌کنید.

  به طوری که سرمایه شما در دسته اول کمترین مقدار و در دسته چهارم بیشتر مقدار را در بربگیرد. سپس خرید اول خود را انجام می‌دهید. وقتی سهمی که خریداری کردید دچار افت قیمت شد به جای فروش آن، دو برابر مقدار خرید اولیه خود دوباره از آن سهم می‌خرید. یعنی از بخش دوم سرمایه خود برای این کار استفاده می‌کنید.

  اگر سهم دوباره دچار افت شد، این بار چهار برابر دفعه قبل از آن سهم خریداری می‌کنید و بخش سوم سرمایه خود را برای خرید این مقدار از سهم در نظر می‌گیرید. بخش چهارم سرمایه شما به دنبال آخرین افت قیمت برای این سهم هزینه می‌شود.

  مزیت روش مارتینگل این است که شما در نهایت بیشتر از روش خرید عادی خود سود می‌کنید. اما چون به گونه‌ای خلاف جهت آب شنا خواهید کرد و در بازار منفی دست به خرید می‌زنید باید خودتان را از نظر روانی برای انجام آن روش آماده کنید.

  با آموزش شروع کردیم و اکنون لازم است بگوییم که آموزش نه تنها گام آخر که همراه همیشگی در مسیر سرمایه گذاری در این بازار جذاب است و تنها آموزش و تجربه است که رمز پیشرفتی است که شما را هر روز از دیروز خود باهوش‌تر می‌کند.

  توقف در مسیر یادگیری، به معنی آمادگی برای مغلوب شدن در برابر ریسک‌هاست. نکته مهم در آموزش بورس، تعریف “مسیر صحیح و منظم یادگیری” است، در کلاس آموزش بورس نخبگان خانه سرمایه، بسته به سطح نیاز شما در آموزش، مقالات متعددی آماده است تا شما را بر ریسک‌های بازار غالب کند!

  خانه سرمایه از سال ۱۳۹۰ به صورت تخصصی بر روی آموزش سرمایه گذاری در بورس فعالیت می کند و دوره های و آموزش های تولید شده پختگی بسیار بالایی دارند و دانشجویان بسیار از خانه سرمایه در حال کسب سود از بورس و خرید و فروش سهام در بورس هستند.

  در هر گامی که هستید می­توانید در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید و تمامی سوالات خود را از مشاوران آموزش خانه سرمایه بپرسید.

  در خانه سرمایه دوره‌های جامع آموزش سرمایه گذاری در بورس آماده شده است و امکان شرکت در این دوره‌ها به صورت عادی (حضوری) و نوین (غیرحضوری) فراهم است، بدون شک شرکت در رده‌های آموزشی با بهره‌گیری از اساتید با تجربه این حوزه، به دلیل انتقال مفاهیم تجربی، اثرگذاری بیشتری در معاملات شما خواهد داشت.

  کسب بازدهی­ توسط دانشجویان دوره نخبگان خانه سرمایه، هدف نهائی این دوره است، که در ویدیو های زیر می توان تجربیات برخی از دانشجویان پیشین را در رابطه با نتایج معاملات آنان بعد از شروع کلاس آموزش بورس شنید:

  جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان شماره موبایل خود را وارد کنید

  ***

  window.addEventListener(‘DOMContentLoaded’, function() { jQuery(document).bind(‘gform_post_render’, function(event, formId, currentPage){if(formId == 3) {if(typeof Placeholders != ‘undefined’){
  Placeholders.enable();
  }} } );jQuery(document).bind(‘gform_post_conditional_logic’, function(event, formId, fields, isInit){} );});window.addEventListener(‘DOMContentLoaded’, function() { jQuery(document).ready(function(){jQuery(document).trigger(‘gform_post_render’, [3, 1]) } ); });

  چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

  توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران (کشورهایی مثل ترکیه، فنلاند، سنگاپور و روسیه) وارد شوید!

  با سلام
  در صورت تفویض اختیار مجمع به هیئت مدیره جهت انجام یا عدم انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی در تاریخ آتی که بعضا اتفاق میفتد آیا ملاک تعلق حق تقدم به سهامداران تاریخ مجمع فوق العاده قبلی میباشد یا تاریخ تصویب آتی ان در هیئت مدیره؟

  باسلام دوست عزیز
  ملاک روز تشکیل مجمع فوق العاده که منجر به افزایش سرمایه شود می باشد

  سلام وقتتون بخیر دوره شما چقدر میتونه به من کمک کنه؟من اصلا هیچیزی نمیدونم من بورس ملت رو خریدم نصف سرمایهم از بین رفت

  با سلام و احترام
  قطعاً دوره‌های آموزشی بازار سرمایه در زمینه موفقیت در امور معامله‌گری بازار سهام به شما کمک خواهد کرد. لطفاً طی ساعات اداری با بخش پشتیبانی آموزشگاه ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید، تا همکاران مربوطه شما را راهنمایی کنند.

  سلام. وقتی خرید عرضه اولیه ثبت می کنیم و انجام نمیشه، سفارش ما چی میشه؟ چون هنوز پول بلوکه شده هست. چطوری باید لغوش کنیم؟

  باسلام دوست عزیز
  باید به قسمت سفارشهای خود مراجعه کنید و لغو یا انصراف را بزنید تا سفارش شما لغو شود

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. حرفه شما، موتور تولید ثروت شماست. این جمله دقیقا روی چه جیز تأکید دارد؟ این جمله به ما می­‌گوید هر جه در زمینه شغل خود بیشتر بدانید و کسب مهارت کنید موفق­‌تر خواهید شد.

  به گزارش ایسنا،بنابراعلام سهامیر، امروز قصد داریم به بررسی اهمیت آموزش بورس قبل از ورود به آن و معرفی یکی از بهترین آموزشگاه‌های بورس تهران و کشور بپردازیم همچنین در ادامه بهترین مرجع آموزش سرمایه گذاری در بورس را مورد بررسی قرار دهیم.

  برای کسانی که علاقه­ مند و فعال در بازار سرمایه هستند و این عرصه را به عنوان شغل و محل سرمایه ­گذاری خود انتخاب کرده ­اند، سرمایه ­گذاری بر روی خود به معنای کسب آموزش و گسترده کردن علم خود در حوزه بورس و سرمایه­ گذاری است. 

  همیشه توصیه می شود قبل از ورود به بورس و یا هرگونه تصمیم گیری، آموزش اولین گام باشد. صرف داشتن سرمایه در هر شغلی شرط کافی برای سود کردن نیست بلکه شرط مهم داشتن علم و آگاهی است.

  شما با آموزش بورس در یکی از بهترین آموزشگاه بورس کشور ، در واقع می­‌توانید تحلیل‌­های خود را با دقت بیشتری انجام دهید، سود بیشتری از بازار کسب کنید و از ضررهای خود بکاهید.  وقتی آموزش می‌­بینید، صاحب تخصصی می‌شوید که می‌توانید سال‌ها از آن استفاده کنید.

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  با این مهارت، می­‌توانید سرمایه‌تان را رشد دهید و بهترین نتیجه‌ها را از آن بگیرید. بورس، تخصصی همیشگی است. شاید مجبور شوید برای به دست آوردن آن هزینه کنید. اما در عوض مهارتی به دست می‌آورید که می‌تواند صدها و حتی میلیاردها تومان برای شما سود داشته باشد.

  پس در همین لحظه‌ای که آن را درک می‌کنیم، دست به یک اقدام مناسب بزنیم و آموزش بورس را به طور جدی آغاز کنیم. اگر امروز به یک خبره تبدیل شوید، در آینده‌ای نزدیک  به یک فرد موفق در بازار سرمایه تبدیل خواهید شد.

  برای ورود به هر بازاری چهار نکته را باید دانست؛

  . مفاهیم اولیه و کاربردی

  . روش کسب اطلاعات و به روز بودن اطلاعات

  . تحلیل داده و اطلاعات

 • پالایش یک
 • . روش‌های بهینه انجام معاملات در کوتاه­‌ترین زمان

  آموزش بورس را می‌توان اولین قدم ورود به بورس و بازار سرمایه دانست که می تواند تضمینی برای موفقیت در سرمایه گذاری شما باشد.

  موسسه­ ها و مراکز بسیاری با استفاده از تبلیغات در فضای مجازی و سایر روش‌­ها سعی در جلب توجه مردم دارند. با بررسی‌­هایی که ما در میان تعدادی زیادی از موسسه ­ها انجام دادیم یکی از موسسه­ هایی که توانسته در زمینه آموزش در بازار سرمایه گذاری و بورس کارنامه­ ی قابل قبولی از خود به جا بگذارد موسسه آموزش عالی سهامیر می‌­باشد.

  آن­طور که بررسی‌­های ما نشان داد سازمان سهامیر در سال ۲۰۰۶ در قالب یک تشکل سازمانی چند ملیتی تاسیس و پایه گذاری شده است ، بخش آموزش موسسه سهامیر از همان سال فعالیت خود را با توسعه و آموزش و تحقیق در زمینه های بورس ، بازار سرمایه ، معاملات ارزی ، بازار سرمایه جهانی و معاملات جهانی سهام در ۱۴۰ کشور آغاز نمود و امروزه بالغ بر ۹۷.۰۰۰ هزار دانش پذیر و پروتریدر را در صنعت بورس ایران و جهان مورد تعلیم و آموزش قرار داده است.

  مرکز آموزش عالی سهامیر

   همچنین مرکز آموزش عالی سهامیر از سال ۲۰۱۳ به مدت ۷ سال ممتد به­ عنوان واحد نمونه کیفی در بخش آموزش و توسعه علوم مدیریت معاملات بازار بورس و سرمایه در ۳۴ کشور انتخاب شده است و موفق به کسب رتبه نخست در زمینه تولید علوم معامله­ گری در بازار بورس و سرمایه از مجمع بین المللی کامفو اروپا شده است.

   سهامیر به ­واسطه پشتوانه علمی گسترده و حضور بلقوه در بازارهای بورس بیش از ۷۰ کشور به­ عنوان یکی از برترین مراکز آموزش تخصصی در زمینه آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس شناخته می‌­شود.

  یک از بزرگان بورس در جهان می­‌گوید “بورس شوخی نیست؛ برای موفقیت باید آموزش حرفه‌ای ببینید”. پس با انتخاب یک موسسه آموزشی با سابقه و توانمند، از همین حالا سرمایه­‌گذاری روی خودتان را آغاز کنید تا به نتایج دلخواه در بازار سرمایه دست یابید.

  انتهای رپرتاژ آگهی

  صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یک واسطه مالی، از طرفی شرایط فعالیت در بازارهای مالی به شکل غیرمستقیم را برای افراد جامعه فراهم کرده اند و از طرفی با جذب و یکپارچه سازی سرمایه های خرد و کلان جامعه، به گسترش و رشد بازارهای مالی کمک می کنند. متناسب با میزان ریسک پذیری متفاوت افراد، طیف وسیعی از صندوق های سرمایه گذاری شامل: صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق های سرمایه گذاری سهامی، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و صندوق های سرمایه گذاری بازارگردانی و مختلط شکل گرفته است. در این آموزش قصد داریم انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری و میزان ریسک و بازده هر کدام را بررسی کنیم و شرایط و نحوه سرمایه گذاری در آن ها را توضیح دهیم.

  دانشجوی دکتری تخصصی
  بیوانفورماتیک

  علی ابراهیمی دارای مدرک کارشناسی آموزش ریاضی و کارشناسی ارشد ریاضی محض هستند. ایشان با کسب رتبه 2 آزمون دکترای بیوانفورماتیک در دانشگاه تهران پذیرفته شده و با ارائه و چاپ مقالات علمی متعدد در زمینه آنالیز شبکه های پیچیده و کنترل‌ پذیری، مشغول انجام کار پژوهشی روی رساله دکتری در زمینه کنترل پذیری شبکه های بیولوژیکی پیچیده هستند.

  صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یک واسطه مالی، از طرفی شرایط فعالیت در بازارهای مالی به شکل غیرمستقیم را برای افراد جامعه فراهم کرده اند و از طرفی با جذب و یکپارچه سازی سرمایه های خرد و کلان جامعه، به گسترش و رشد بازارهای مالی کمک می کنند. متناسب با میزان ریسک پذیری متفاوت افراد، طیف وسیعی از صندوق های سرمایه گذاری شامل: صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق های سرمایه گذاری سهامی، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و صندوق های سرمایه گذاری بازارگردانی و مختلط شکل گرفته است.

  نظر به شفافیت، کارایی و گستردگی انواع صندوق ها، حجم قابل توجهی از نقدینگی جامعه به این صندوق ها وارد شده و عمدتا مدیریت هوشمندانه و هم افزایی سرمایه، باعث کسب بازدهی های جذابی نیز برای افراد شده است. در این آموزش قصد داریم انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری و میزان ریسک و بازده هر کدام را بررسی کنیم و شرایط و نحوه سرمایه گذاری در آن ها را توضیح دهیم.

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  سازمان علمی و آموزشی «فرادرس» (FaraDars) از قدیمی‌ترین وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین است که توانسته طی بیش از ده سال فعالیت خود بالغ بر ۱۳۰۰۰ ساعت آموزش ویدیویی در قالب فراتر از ۲۰۰۰ عنوان علمی، مهارتی و کاربردی را منتشر کند و به بزرگترین پلتفرم آموزشی ایران مبدل شود.
  مشاهده بیشتر

  فرادرس با پایبندی به شعار «دانش در دسترس همه، همیشه و همه جا» با همکاری بیش از ۱۳۰۰ مدرس برجسته در
  زمینه‌های علمی گوناگون
  از از جمله آمار و داده‌کاوی، هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، طراحی و گرافیک کامپیوتری، آموزش‌های دانشگاهی و تخصصی، آموزش نرم‌افزارهای گوناگون، دروس رسمی دبیرستان و پیش دانشگاهی، آموزش‌های دانش‌آموزی و نوجوانان، آموزش زبان‌های خارجی، مهندسی برق، الکترونیک و رباتیک، مهندسی کنترل، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی معماری و مهندسی عمران توانسته بستری را فراهم کند تا افراد با شرایط مختلف زمانی، مکانی و جسمانی بتوانند با بهره‌گیری از آموزش‌های با کیفیت، به روز و مهارت‌محور همواره به یادگیری بپردازند. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید. تمامی آموزش‌ها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند.
  بستن

  © فرادرس ۱۳۸۷-۱۴۰۰. تمامی حقوق محفوظ است.
  ساخته شده با ❤️ در ایران

  https://civilica.com/doc/585370/

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات فوق بر اساس داده کاوی مقالات مطالعه شده توسط پژوهشگران محاسبه شده است.

  مقالات فوق اخیرا در حوزه مرتبط با این مقاله به سیویلیکا افزوده شده اند.

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

  دفتر مرکزی انتشارات بوم سازه (سیویلیکا): تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بین خیابان کارگر و بزرگراه چمران، کوچه پروانه، پلاک ۴، ساختمان چمران، طبقه ۴، واحد ۳۱

  تلفن: ۸۸۰۰۸۰۴۴ ، ۸۸۳۳۵۴۵۰ ، ۸۸۳۳۵۴۵۱ ، ۸۸۳۳۵۴۵۲ – کد پستی: ۱۴۳۹۹۱۴۱۵۳

  تمامی خدمات پایگاه سیویلیکا ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است

  ورود

  برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

  من با این شرایط موافق هستم .

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  اگر می خواهید سرمایه گذاری و مبانی سرمایه گذاری را یاد بگیرید، هزاران دوره در دسترس است ، بنابراین امیدواریم با تمرکز بر دوره هایی که به نظر ما بیشتر برای یک سرمایه گذار متوسط ​​مفید هستند و تکنیک های سرمایه گذاری مفید را آموزش  می دهند ، در زمان شما صرفه جویی شود. منظور از « سرمایه گذار متوسط» چیست :شما دکترای ریاضی ندارید.شما زمان و هزینه زیادی برای سرمایه گذاری و سرعت گرفتن در آن ندارید.شما سابقه ای در بانکداری سرمایه گذاری یا مدیریت صندوق ندارید و یک سرمایه گذار پیچیده یا حرفه ای نیستید.

  ما دوره های آموزش سرمایه گذاری را به دوره های مربوط به سرمایه گذاری طولانی مدت محدود کرده ایم. این به این معنی است که ما هر دوره ای را که متمرکز بر برنامه های تجارت روزانه سریع ثروتمند شدن باشد از مطالعه حذف کرده ایم. تلاش برای پیش بینی کوتاه مدت برای بازار قمار است نه سرمایه گذاری. ما هیچ دوره ای در مورد تجزیه و تحلیل فنی که فاقد ارزش باشد را شامل نکرده ایم.

  اگر مایلید آموزش سرمایه گذاری را به صورت چند تکه یاد بگیرید می توانید از بسیاری از منابع عالی قطعاتی را که باید بدانید را انتخاب کنید. اما مسئله این است که شما نمی دانید چه چیزی باید بدانید و منابع یادگیری از کیفیت متغیری برخوردار هستند. ما امیدواریم که این کار باعث صرفه جویی در وقت شما شود.

  اگر فقط به یک دوره رایگان نگاه می کنید ( فقط استفاده نکنید ، تا جایی که می توانید استفاده کنید!) باید این دوره باشد. رابرت شیلر در امور مالی یک نهنگ اما همانطور که خواهید دید بسیار فروتن است. اگر عادت دارید مردان فریاد زنی که می خواهند چیزهایی را به شما بفروشند را ببینید بسیار تازه کننده است. برخی از مطالب در اینجا کمی آکادمیک است به همین دلیل ما کل دوره را برای همه توصیه نمی کنیم اما برای درک بیشتر گفته های او به هیچ ریاضیاتی احتیاج ندارید.در دوره های آموزش سرمایه گذاری برای امور مالی رفتاری و نقش روانشناسی ابتدا این ویدئو را ببینید چون این موضوع تخصصی شیلر است و هیچ کس نمی تواند آن را بهتر توضیح دهد. شیلر در اوایل دهه 1980 وقتی اظهار داشت که بازارها منطقی نیستند ( یا اینکه در اصطلاحات مالی کارآمد نیستند) باعث خشم شد. دلیل اساسی این بی منطقی این است که بازارها به رفتار انسان بستگی دارند و انسان منطقی نیست. این روزها امور مالی رفتاری جریان اصلی و یکی از تکنیک های سرمایه گذاری اصلی است. اگر می خواهید در این زمینه عمق بیشتری پیدا کنید به کتاب سرخوشی غیر منطقی نوشته شیلر نگاهی بیندازید.

  در جایی از دوره آموزش سرمایه گذاری او توضیح می دهد یک شرکت چیست ، نقش سهامداران ، هیئت مدیره و مدیر عامل، وی توضیح می دهد که چگونه از دیدگاه یک شرکت دلیل انتشار سهام آنها افزایش سرمایه سهام است و او سرمایه بازار ، سود سهام ، خریدهای مجدد سهام ، کاهش ارزش سهام و تفاوت بین سهام عادی و ممتاز را پوشش می دهد.سیاست های پولی مقدمه ای عالی در مورد بانک های مرکزی ، ریشه و تاریخچه آن­ها ، نرخ وجوه فدرال ، هدف گذاری شده توسط کمیته بازار آزاد فدرال است و حفظ نیازهای ذخیره و سرمایه مورد نیاز که به عنوان ابزاری برای ورشکستگی بانک ها استفاده می شود را توضیح می دهد. شیلر همچنین در مورد چگونگی رویکردهای نظارتی می تواند از بحران های بانکی در آینده جلوگیری کند.

 • واگرایی مثبت
 • وب سایت خان بنیانگذار آن سلمان خان میباشد فقط برای کودکان نیست بلکه شامل مطالبی است که تا سطح درجه و فراتر از همه با استفاده از روایت دوستانه در کنار نمودارهای دستی و محاسبات روی تخته سیاه الکترونیکی توضیح داده شده است. ما فکر می کنیم برای آموزش سرمایه گذاری با اهداف سرمایه گذار منفعل بلند مدت موضوعات زیر مفید هستند:

  بهره مرکب: شما باید ترکیب را درک کنید بنابراین بخش های « مبانی بهره مرکب» و « مبانی بهره» و « ارزش فعلی» بسیار مفید هستند.تورم: تورم برای سرمایه گذاران بلند مدت و همچنین درک اینکه بانک های مرکزی چه کاری انجام می دهند بسیار مهم است. کل موضوع قابل انجام است و موضوع شامل اصول تورم ، سناریوهای تورم ، بازده واقعی و اسمی ، استفاده از ظرفیت و تورم است.سهام و اوراق قرضه: مقدمه سهام و اوراق قرضه را مقایسه می کند که مکان خوبی برای شروع است اما بخش بسیار مفید در مورد ارزیابی سهام « معیارهای شرکت و ارزیابی» دارد. ارزش این را دارد که وقت خود را برای شنیدن فیلم ها و انجام تمرینات انجام دهید زیرا به شما نشان می دهد که بر اساس درآمد و ترازنامه گزارش شده سهام ارزان یا گران است.وسایل آموزش سرمایه گذاری ، بیمه و بازنشستگی: اگر می خواهید بودجه و ETF را درک کنید مفید است. برخی از آن ها ایالات متحده محور هستند مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک و 401K  که یک حساب بازنشستگی ایالات متحده است اما ایده کلی صندوق به خوبی توضیح داده شده است.پول ، بانکداری و بانک های مرکزی: بانک های مرکزی می­توانند قیمت دارایی ها به ویژه اوراق قرضه را تحت تاثیر قرار دهند بنابراین پرداخت به آن ها برای پرداختن به این است که چه کاری انجام می دهند و چرا آن ها این کار را انجام می دهند. بخش های زیادی وجود دارد که مهم­ترین آنها عبارتند از : « خزانه داری (بدهی دولت)» که بدهی دولت ایالات متحده ، « اثر چند برابر و عرضه پول» و « بانکداری ذخیره کسری» را توضیح می دهد که ممکن است شما را بترساند.

  تولید ناخالص داخلی: این مورد در رسانه ها مدام ذکر می شود و اگر در دراز مدت سرمایه گذاری کنید باید معنای آن را به عنوان یکی از مبانی سرمایه گذاری و بر اساس دوره های آموزش سرمایه گذاری بفهمید. بخش « اجزای تولید ناخالص داخلی» و « تولید ناخالص داخلی واقعی و اسمی» عالی هستند و اگرچه بر اساس اقتصاد ایالات متحده تولید می شوند حسابداری تولید ناخالص داخلی ما مشابه است.تورم: تمام این بخش ها ارزش بررسی دارد. « اندازه گیری هزینه های زندگی – تورم و شاخص قیمت مصرف کننده» ، «بازده واقعی و اسمی» ، « تورم»، « سناریوهای تورم و تورم»، « منحنی فیلیپس: تورم و بیکاری»ارز و تجارت: در صورت ایجاد عدم توازن بزرگ در تجارت ، این موضوعات می تواند به بحران هایی منجر شود ، بنابراین احتمالا ارزش درک دارد اما اهمیت آن از تولید ناخالص داخلی و تورم کمتر است. دارای دو بخش « تراز پرداخت – حساب جاری و حساب سرمایه» و « ذخایر ارزی» است.

  « مفاهیم اساسی سرمایه گذاری» توسط موسسه سواد مالی ، پگی چان این یک دوره مقدماتی آموزش سرمایه گذاری در مورد مفاهیم و تکنیک های سرمایه گذاری پایه است که درباره مفاهیم سرمایه گذاری زیر اطلاعات کسب می کنید:اهداف سرمایه گذاریمعامله بازگشت-ریسکاستراتژی های سرمایه گذاریمفاهیم فرعی در آموزش سرمایه گذاری شامل:آنچه قبل از سرمایه گذاری باید بدانیددرک اهداف سرمایه گذاری شمادرک افق سرمایه گذاری شمامراحل زندگی یک فردریسک بازار در مقابل ریسک خاصبازگشت سرمایه گذاریمتنوع سازی نمونه کارهاتخصیص دارایی هازمان بندی بازارمحدودیت در سرمایه گذاریاستراتژی ها

  مخاطب هدف: بزرگسالان شاغل

  مرکز آموزش سرمایه گذاری مورنینگ استار

  اگر می خواهید در صندوق ها سرمایه گذاری کنید مورنینگ استار یک منبع عالی است. تیم های آنالیزور وقت خود را صرف تحقیق دقیق در مورد صندوق های سرمایه گذاری و دادن امتیاز به آنها می کنند. به علاوه اخبار ارائه می دهد و دارای یک مرکز یادگیری عالی است. مرکز آموزش دارای یک کتابخانه عظیم از مقالات و اخیرا فیلم هایی است که سهام ، اوراق قرضه و وجوه را توضیح می دهد و نحوه استفاده از آن ها برای ایجاد نمونه کارها را توضیح می دهد. مطالب قدیمی عمدتا به صورت مقالات متنی است ، بنابراین کمی خشک است ، اما دارای استاندارد بسیار بالا و بسیار جامع است.

  در واقع ساختار مرکز یادگیری کمی ناقص است. ما مجبور شدیم بارها و بارها به Google برویم و « مرکز یادگیری مورنینگ استار» را جستجو کنیم تا مجددا مقالات ظاهر شوند. با جستجو می توانید مقالات را با عنوان پیدا کنید و موارد زیر مفید است :

  کلاس سرمایه گذاری : وجوه قابل معامله در بورس ETF و مزایا و معایب آنها را توضیح می دهد.کلاس سرمایه گذاری: صندوق چیست؟ چه کسی بهتر از مورنینگ استار برای پاسخ به این سوال؟ مکانیک و مزایای سرمایه گذاری در صندوق ها را توضیح می دهد. همچنین توضیح مفیدی درباره ارزش دارایی خالص دارد.

  آموزش سرمایه گذاری در کلاس درس: مدت زمان اوراق قرضه اگر در اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنید مفهوم مدت زمان  بسیار مهم است که به سادگی توضیح داده می شود.آنچه در صندوق جستجو می شود ، وجوه شاخص ، صندوق های وجوه و صندوق های چرخه عمر را توضیح می دهد.کلاس سرمایه گذاری: ساخت نمونه کارها نحوه انتخاب دارایی ها برای ساخت نمونه کارها. ظاهرا در مورد چیزی بنام « زمین چربی» صحبت می شود که مرتبط با بیس بال است اما ایده این است که شما منتظر خرید بهترین شرکت ها با قیمت مناسب باشید. اما همچنین توضیحاتی در مورد خطر سیستماتیک و غیر سیستماتیک ، به حداقل رساندن گردش سهام ، استفاده از وجوه در نمونه کارها و جلوگیری از تمرکز بخش دارد.آلفا چیست؟ و چرا باید از آن مراقبت کنید؟ آن ها فیلم های اخیر « از متخصص بپرسید» ، جایی که اما وال ، سردبیر ارشد در مورنینگ استار ، از متخصصان سوالات خاصی می پرسد را دارند. در اینجا او با یک استراتژیست تخصیص دارایی مصاحبه می کند و می پرسد معنی آلفا چیست و چرا مهم است و برخی از دیدگاه های جالب را ترسیم می کند.

  پنج درس آموزش سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران جدید پیوند به پنج فیلم که توضیح می دهد « چرا شما نمی توانید سرمایه گذاری نکنید» ، « چگونه برای اولین بار سرمایه گذاری را شروع کنیم» ، « چگونه یک نمونه کار سرمایه گذاری بسازیم» ، « چطور برای بازنشستگی پس انداز کنیم» و « نحوه سرمایه گذاری در پست بازنشستگی».

  ونگارد تامین کننده صندوق های انفعالی کم هزینه فوق العاده موفق ایالات متحده است. این کشور همچنین دارای منابع عالی آموزشی متناسب با فلسفه سرمایه گذاری خاص خود است که با فلسفه سرمایه گذاری ما نیز مطابقت دارد ( تکنیک سرمایه گذاری : برای بلند مدت سرمایه گذاری کنید ، هزینه ها را از طریق وجوه منفعل ارزان قیمت پایین نگه دارید و برای کاهش ریسک انواع مختلف دارایی را متنوع کنید).

  آنچه در مورد صفحات آموزش سرمایه گذاران ونگارد بسیار جالب است این است که ساختار آن ها بسیار واضح است اما فقط در سایت ایالات متحده وجود دارد. توجه داشته باشید که چگونه تحقیقات مقدماتی را ارائه می دهند ، اگر می خواهید کمی عمیق تر شوید ، آن ها به تحقیقات پیشتاز پیوند می خورند. پنج بخش عبارتند از:

  برنامه ها و ریسک های سرمایه گذاری در: اولین قدم این است که بدانید چه چیزی را می خواهید به انجام برسانید.هدف خود را به یک برنامه سرمایه گذاری تبدیل کنید.چگونگی ارتباط ریسک ، پاداش و زمان را دریابید.به تحقیق مراجعه کنید: ایجاد اهداف سرمایه گذاری شفاف و مناسب.از تخصیص و تنوع دارایی اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که این مفاهیم مهم را درک کرده اید.از طریق تنوع بخشی از خود محافظت کنید.همان طور که در طی آموزش سرمایه گذاری بیان می شود با تخصیص دارایی خود شروع کنید.ایجاد یک تخصیص دارایی مناسب با استفاده از وجوه متنوع.اهمیت هزینه ها: شما می توانید میزان هزینه های سرمایه گذاری خود را کنترل کنید.اجازه ندهید هزینه های زیاد بازده شما را بخورد.یکی از مبانی سرمایه گذاری ها این است: به حداقل رساندن هزینه ها.

  در کلاس های آموزش سرمایه گذاری برای قسمت دارایی ابتدا تصمیم بگیرید که در چه چیزی سرمایه گذاری می­کنید: سهام ، اوراق قرضه ، پول نقد یا انواع دیگر سرمایه گذاری ها.از سهام برای افزودن فرصت رشد استفاده کنید.برای درآمد و ثبات از اوراق قرضه استفاده کنید.درباره همه گزینه های سرمایه گذاری خود بیشتر بدانید.در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، ETF  و اوراق بهادار منفرد تحقیق کنید و سپس در مورد نحوه سرمایه گذاری تصمیم بگیرید. با صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ETF (صندوق های قابل معامله در آموزش بورس) شروع کنید. اگر می خواهید سهام و اوراق قرضه جداگانه اضافه کنید.طبق دانسته های خود طی دوره های آموزش سرمایه گذاری بین صندوق ها و اوراق بهادار فردی انتخاب کنید.نحوه تصمیم گیری در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا ETF مورد نظر خود را مشاهده کنید.نحوه یافتن سهام یا اوراق قرضه منفرد را مشاهده کنید.هزینه های سرمایه گذاری بیابید و بدانید برای انواع سرمایه گذاری هایی که انتخاب می کنید با چه هزینه هایی روبرو خواهید شد.هزینه های انواع مختلف سرمایه گذاری ها را مشاهده کنید.

  این بخش در مورد حساب کارگزار وان گارد صحبت می کند. اگر بعد از تحصیل نیستید ، مهم نیست.

  مبانی سرمایه گذاری :درک مالیاتمدیریت نمونه کارهاموفقیت در سرمایه گذاری ممکن است نزدیکتر از چیزی باشد که فکر می کنید.عملکرد و توازن مجدد مدیریت موفقیت آمیز سرمایه گذاری های شما به معنای انجام چند کار اساسی است.این استراتژی های سرمایه گذاری هوشمند را دنبال کنید:حفظ دیدگاه و انضباط طولانی مدتبازارهای سهام و اوراق بهادار: به دست آوردن دانش اولیه طی کلاس های آموزش سرمایه گذاری در مورد بازارهای مالی ممکن است به شما کمک کند تا نوسانات را در منظر خود حفظ کنید.درباره بازارهای مالی بیشتر بدانید.برای سرمایه گذاران پیشرفته: بررسی روند اقتصاد جهانیبرنامه ریزی املاک: اطمینان حاصل کنید که وراث شما از موفقیت سرمایه گذاری شما به روشی که می خواهید بهره مند می شوند.

  منبع : برتر آموز

  برتر آموز با هدف ایجاد مرجعی بسیار عالی برای علاقمندان به یادگیری ساخته شد، تا در یک فضایی بسیار منحصر به فرد شما بتوانید بهترین پکیج ها و دورهای آموزشی ایران را تهیه نمایید تا شروع برتر شدن شما از برتر آموز باشد.


  جستجو با زدن Enter و بستن با زدن ESC

  قرارداد آتی زعفران به عنوان یکی از انواع قراردادهای آتی کالا، در بورس کالا معامله می‌شود. خود زعفران نیز مطابق استانداردهای تعیین شده به دو …

  فیبوناچی زمانی یا (Fibonacci Time Zones) یکی از ابزارهای تحلیلِ زمانیِ نقاطِ برگشتِ روندِ قیمتی در تحلیل تکنیکال است. فیبوناچی زمانی در واقع مجموعه‌ای از …

  تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی یکی از روش‌های بررسی وضعیت شرکت‌هاست که به بیان روابط بین اقلام موجود در صورت‌های مالی می‌پردازد. تجزیه و تحلیل …

  «سود» و «جریان نقدی» دو اصطلاحی است که صاحبان مشاغل همواره با آن سروکار دارند. برخی افراد گاهی این دو مفهوم را به‌جای یکدیگر به …

  یکی از روش‌های افزایش سرمایه، افزایش سرمایه به روش صرف سهام است. در این روش، شرکت سهام خود را از طریق پذیره‌نویسی و با قیمتی …

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  برای آشنایی با مفهوم مدیریت دارایی ابتدا باید بدانیم دارایی چیست و چه مواردی را شامل می‌شود. به طور کلی هر منبعی که ارزش اقتصادی …

  سرمایه گذاری بلندمدت به چه معناست؟ تفاوت بین سرمایه گذاری بلندمدت و سرمایه گذاری کوتاه‌مدت در بورس در چیست؟ کدام‌یک بهتر است؟ احتمالاً این‌ها بخشی …

  سایت فیپیران یکی از سایت‌هایی است که اطلاعات مفیدی را به فعالان بازار سرمایه و به‌خصوص علاقه‌مندان به صندوق سرمایه گذاری ارائه می‌نماید. کلیه حقوق …

   اساسنامه و امیدنامه هر صندوق‌ سرمایه گذاری، اطلاعات کاملی درباره آن صندوق ارائه می‌نماید. از اسم و نوع صندوق و نوع فعالیت آن در بازار …

  ریسک و بازده همیشه در انجام سرمایه گذاری ها ﻣورد ﺑررﺳﯽ سرمایه گذاران ﻗرار می‌گیرد و نمی‌توان آن‌ها را جدا از هم در نظر گرفت، …

  یکی از سوالاتی که همواره افراد برای شروع سرمايه ‌گذاری با آن روبرو می‌شوند، این است که سپرده‌گذاری در بانک بهتر است یا سرمايه ‌گذاری …

 • فگستر
 • برای تشکیل و اداره یک صندوق سرمایه گذاری، چند رکن و نهاد مهم در اساسنامه پیش‌بینی شده تا این مجموعه، شرایط اجرایی و نظارتی لازم …

  متاتریدر، یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین نرم افزارهای تحلیل تکنیکال و معامله انواع اوراق بهادار در دنیاست. کارگزاری مفید نیز با هدف ارائه خدمات بهتر، …

   در حال حاضر برای سامانه‌های مفید آنلاین و همراه پلاس، امکان ورود هم از طریق نام کاربری و رمز عبور مختص این سامانه‌ها وجود دارد …

  قرارداد آتی واحدهای صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس که با نماد طلا در بازار معامله می‌شود، از تاریخ ۱۲ تیر ۱۴۰۰ در بورس کالا …

  متاتریدر ۵، یکی از قدرتمند‌ترین، کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین نرم افزارها برای تحلیل تکنیکال انواع اوراق بهادار و معامله آن‌ها در دنیاست. نرم افزار مفید تریدر …

  احتمالا تاکنون نام قیمت تئوریک را نشنیده باشید؛ اما جالب است بدانید این قیمت در تمامی سامانه‌های معاملاتی قابل رویت بوده و نقش مهمی در …

  بعد از تکمیل ثبت نام و دریافت کد معاملاتی اکنون می‌توانید به سادگی سرمایه گذاری خود را در بورس شروع کنید. برای آغاز سرمایه گذاری …

  «صندوق سرمایه گذاری مشترک امید توسعه» که به اختصار به آن صندوق امید ‌توسعه هم گفته می‌شود، یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری کارگزاری مفید است. …

  صندوق سرمایه‌گذاری توسعه ممتاز که به اختصار به آن صندوق ممتاز گفته می‌شود، تنها صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط کارگزاری مفید است. در ادامه به معرفی …

  صندوق پیشرو یکی از صندوق‌ های سرمایه گذاری کارگزاری مفید است که از زمان تاسیس تا به حال با اعتماد مشتریان خود توانسته است تا …

  صندوق پیشتاز اولین صندوق‌ سرمایه گذاری کارگزاری مفید است که در اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز نموده است و جمله صندوق‌های سهامی محسوب …

  برای آشنایی با مفهوم مدیریت دارایی ابتدا باید بدانیم دارایی چیست و چه مواردی را شامل می‌شود. به طور کلی هر منبعی که ارزش اقتصادی …

  برای اطلاع از آخرین مطالب و دوره ها در خبرنامه عضو شوید

  برای معامله در بورس و کسب سود از آن لازم است تا با آموزش بورس دانش بورسی خود را افزایش دهید. کارگزاری مفید در کنار شما است تا آموزش بورس را به صورت کامل، رایگان و حرفه‌ای تجربه کنید
  اگر می‌خواهید بدانید که واقعا «بورس چیست؟» و دانش معامله‌‌گری و سرمایه‌گذاری در بورس را از صفر و به صورت رایگان یاد بگیرید، کارگزاری مفید این زمینه را برای شما فراهم کرده است

  با شرکت در کلاس‌های آموزشی رایگان بورسی و مطالعه مقالات و فرهنگ لغت جامع بورسی در سایت آموزش بورس کارگزاری مفید می‌توانید دانش خود را درباره خرید سهام، انواع رو‌ش‌های تحلیل،‌ انواع اوراق بهادار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، روش‌های خرید و فروش آنلاین سهام در بورس ارتقا دهید

  آموزش های رایگان بورس کارگزاری مفید به‌گونه‌ای طراحی شده است که همه افراد با هر سطح دانشی از مبتدی تا پیشرفته، با یادگیری مطالب آموزشی هر بخش به صورت سریالی، بتوانند تجربه سرمایه‌گذاری بهتر و معامله‌های سودآور‌ی در بورس داشته باشند

  تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های تحلیل سهام شرکت‌ها است که با استفاده از آن می‌توان سرمایه‌گذاری مطلوب‌تری را تجربه کرد. پس از یادگیری تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از مهارت‌های آموزش بورس می‌توانید از روی نمودار تغییر قیمت هر سهم، روندهای افزایش یا کاهش قیمت آن سهم را در آینده را پیش‌بینی کنید. همچنین با تحلیل تکنیکال بورس می‌آموزید که چگونه با تجزیه و تحلیل نمودار سهام از طریق ترسیم خطوط روند، شناسایی واگرایی و همگرایی در نمودار سهم، یافتن الگوهای پایه و استفاده از ابزارها و اندیکاتورهای مختلف، در زمان مناسب اقدام به خرید و فروش سهام کنید تا ریسک کمتر و سود بیشتری را برای خود به ارمغان آورید.

  استفاده از تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال در خرید و فروش سهام، مطمئن‌ترین راه برای معامله در بورس است. در این نوع تحلیل به بررسی و ارزیابی صورت‌های مالی شرکت‌ها پرداخته و ارزش واقعی سهام هر شرکت مشخص می‌شود. در بخش تحلیل بنیادی آموزش بورس کارگزاری مفید یاد می‌گیرید که هر یک از گزارش‌های مالی مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت گردش وجوه نقد چیست و با تحلیل و بررسی هر یک به صورت کامل آشنا می‌شوید. علاوه بر این با روش‌های ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها آشنا شده و در نتیجه تنها در سهام شرکت‌های ارزشمند سرمایه‌گذاری خواهید کرد.

  تابلو معاملاتی هر سهم مملو از اطلاعاتی است که دانستن آنها می‌تواند سیگنال متفاوتی درباره خرید یا فروش سهام شرکت‌ها در بازار بورس در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.
  تابلو‌خوانی یکی از مهارت‌های آموزش بورس است که در آن با بررسی هدفمند اطلاعات موجود در تابلوی سهام مانند نحوه خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی در بازه‌های زمانی مختلف، تشخیص ورود پول هوشمند یا خروج آن از سهم، حجم معاملات و فیلتر‌نویسی آشنا می‌شوید

  صندوق های سرمایه‌گذاری به شما این امکان را می‌دهد تا اگر فرصت رصد روزانه بازار و خرید و فروش سهام شرکت‌ها را ندارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید. همچنین اگر ترجیح می‌دهید تا علاوه بر اینکه با هزینه کمتری در بورس سرمایه‌گذاری کنید، مدیریت سرمایه خود را هم به تیم حرفه‌ای بسپارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین راه‌حل برای سرمایه‌گذاری شما در بورس هستند.
  اما اینکه کدام صندوق را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید هم می‌تواند چالش بر‌انگیز باشد که با دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌‌گذاری از متخصصان کارگزاری مفید و بدون صرف زمان برای آموزش بورس می‌توانید شروع به سرمایه‌گذاری کنید.

  © تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ و نقل مطالب تنها با ذکر منبع و لینک آن مجاز است.

  روانشناس، نويسنده و استراتژيست كسب وكار. من در زمینه‌های روانشناسی، سرمایه‌گذاری، کسب‌وکار، بازاریابی، نویسندگی و محتوا می‌نویسم. سایتم: bekoosh.net

  جدای از بازارهای سرمایه‌گذاری خاصی نظیر فارکس یا بازارهای آتی، ۵ بازار اصلی سرمایه‌گذاری در ایران محل رجوع سرمایه‌گذاران است که از این قرار هستند.

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  ۱. بازار ارز (دلار)

  ۲. بازار طلا (سکه)

  ۳. بازار مسکن و املاک تجاری۴. بازار بورس

  ۵. بازار سپرده

  نکته کلیدی و اصلی در سرمایه‌گذاری وفادار بودن به چنین رویکردی است: « شما باید کار کنید و پول در آورید، باید به پس‌انداز کردن بخشی از پول متعهد و کوشا باشید. حالا باید این پس‌انداز را سرمایه گذاری کنید. در این سرمایه‌گذاری ۲ مسئله‌ی حیاتی وجود دارد: مدیریت ریسک در سرمایه‌گذاری و استفاده از سود مرکب در سرمایه‌گذاری.

  به زبان ساده و اجمالا یعنی راهکارهایی اتخاذ کنید که پولتان بر باد نرود. عوامل بازدارنده‌ای را در نظر بگیرید که بر حرص و طمع و عجولی و شتاب‌زدگی احتمالی در سرمایه‌گذاری و احساساتی شدن فائق آید و سازوکاری که با استفاده از آن تمامِ تخم مرغ‌های سرمایه‌گذاری شما در یک سبد نباشد.

 • آگا
 • یک نکته ساده اما بسیار مهم در ثمربخشی سرمایه گذاری مفهوم «سود مرکب» بوده و ضرب‌المثل «پول پول می‌آورد» به خوبی کارکرد آن را نشان می‌دهد.

  سود مرکب به این اشاره می‌کند که سود حاصل از یک دوره سرمایه‌گذاری باید بدون هزینه شدن مجددا سرمایه‌گذاری شود تا از پول حاصل (سود) از سرمایه‌گذاری قبلی، مجددا پول جدیدی (سود) حاصل شود.

  مثلا اگر در حالت عادی ۱۰ میلیون در یک بانک داشته باشید، با سود سالانه‌ی ۱۰ درصد در پایان سال یک میلیون تومان سود به شما تعلق می‌گیرد. اما در حالت مرکب به سودِ شما هم سود تعلق می‌گیرد. یعنی در سال دوم ۱۰ درصدِ ۱۱ میلیون، در سال دوم ۱۰ درصد ۱۲ میلیون و صد هزار تومان…

  فرمول سود مرکب:                             ( A=p(1+(r/n))^(n*t

  که در این فرمول A مبلغ اصل و فرع دریافتی از مجموع سرمایه‌گذاری‌ها بوده و P به اصل مبلغ سرمایه‌گذاری اشاره می‌کند. همچنین، در پرانتزِ

  دفعاتی که سود در طی سال مرکب می‌شود را نشان می‌دهد و

  به نرخ سود سالیانه اشاره می‌کند. و نهایتا آنکه

  به تعداد سال سرمایه‌گذاری اشاره می‌کند بنا بر این توضیح:

  اگر بخواهیم اصل پول را از سود آن جدا کرده تا فقط سود حاصل شده را محاسبه کنیم، از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

  A=p(1+(rn) )^(n*t)-p

  در این فرمول با کسر P که معادل «اصل مبلغ سرمایه‌گذاری» است سود دریافتی حاصل می‌شود.

  چه بازدهی برای سرمایه‌گذاران جذاب محسوب می‌شود؟ پاسخ به این سوال به طور ضمنی به مفهوم «ریسک سرمایه‌گذاری» اشاره کرده و مقوله‌ی اخیر به ۲ مسئله اساسی برای سرمایه‌گذاری اشاره می‌کند که از این قرار هستند:

  در این بین «نرخ سرمایه‌گذاری بدون ریسک» به اقسامی از سرمایه‌گذاری اشاره می‌کند که دارای میزان مشخصی سودِ تضمین شده و قطعی هستند.

  سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی، سهام خزانه (اخزا) یا صندوق‌های با درآمد ثابت تقریبا میزان این سود را نشان می‌دهند.

  دیگر مولفه مهم اما، همانطور که گفته شد « نرخ تورم» است. زیرا سرمایه گذار انتظار دارد که  سود دریافتی از سرمایه‌گذاری‌اش، «بزرگتر مساوی» نرخِ تورم باشد. با چنین نگاهی:

  توضیحات ارائه شده در باب سود مورد انتظار و تورم مسئله پایه و اساسی «ارزش زمانی پول» را مطرح می‌کند. این مفهوم  به این اشاره می‌کند که ارزش پولی که در آینده نصیب ما می‌شود اگر به زمان حال آورده شود به چه میزان است.

  مثلا فرض کنید که شما به جای خرید نقدی یک ماشین ۱۰۰ میلیونی، چکی برای سال آینده به ارزش ۲۰۰ میلیون داده‌اید، این بدین معناست که نرخ بهره ۱۰۰٪ بوده است و از نظر فروشنده، چک ۲۰۰ میلیونی سال آینده، معادل ۱۰۰ میلیون امروز است.

  PV=FV/(1+r)^t

  در این فرمول fv مبلغی است که در آینده دریافت می‌شود. r نرخ بهره بوده و t هم به تعداد دوره‌هایسرمایه‌گذاری اشاره می‌کند.

  این مفهوم بدین معناست که با توجه به میزان سرمایه گذاری چه میزان سود حاصل شده است. نسبی بودن سود باعث اهمیت بازدهی می‌شود.

  مثلا فرض کنید که یک نفر بدون مقدمه به شما بگوید که ۵۰۰ میلیون سود کرده است و شما از شنیدن این خبر حیرت‌زده شوید. اما اگر بپرسید این سود از چه میزان سرمایه‌گذاری حاصل شده و بشنوید از ۵۰ میلیارد تومان آنگاه حیرت شما به پوزخند بدل می‌شود.

  ROI=profit/investment

  که profit سود کسب شده و investment مقدار سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد.

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  سود سپرده‌های که بانکها به مردم میدهند عامل ایجاد تورم است. و اقتصاد را به دست مردم می‌سپارد که این تورم را به کدام بخش اقتصاد منتقل کنند. همه چیز به موضوع رفتار سپرده‌‌گذاران و سودهایی که بانکها به مردم می‌دهند بستگی دارد.

  چند سال قبل، دسته‌ای از سپرده‌گذاران بانکی تصمیم گرفتند پولهای‌شان را از بانک خارج کنند و موجودی‌های ریالی خودشان را به ارز تبدیل کنند. مهمتر از این، تصمیمی بود که بانک مرکزی برای کمک به بانکها و مؤسسات مالی ورشکسته اتخاذ کرد.

  در نیمه دوم سال 96 بانک مرکزی تصمیم گرفت برای کمک به بانکها و مؤسسات مالی ورشکسته که مجوز بانک مرکزی داشتند، 11 هزار میلیارد تومان اسکناس قدرتمند چاپ کند و به سپرده‌گذاران این مؤسسات بدهد. این تصمیم، میزان پول در گردش کشور را 25% افزایش داد و نتیجه‌اش افزایش تورم و نرخ ارز شد.

  اتفاقات آینده‌ای که در ایران خواهد افتاد در گرو تصمیم بانکها و بانک مرکزی و واکنش رفتار سپرده‌گذاران به این تصمیمات خلاصه میشود.

  به هر جهت آنچه در این مورد مسجل است:

  یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد تورم میشود سود غیرمنطقی و زیادی است که بانکها به مردم میدهند. اگر کسی در سال 92 در بانکها سپرده بلندمدت باز کرده بود، تا الآن ثروت اسمی‌اش دو برابر شده بود. وقتی پول زیاد به جامعه تزریق میشود، تقاضای خرید بیشتر میشود و تورم ایجاد میشود. بهره بانکی باعث ایجاد تورم و درنتیجه باعث ایجاد نیاز برای افزایش شدید نرخ ارز میشود.

  از طرف دیگر، سود سپرده بانکی به میزان 15% و 20% چیزی است که تولید و فعالیت اقتصادی در کشور را نابود میکند. یک سرمای‌هدار در شرایط کنونی به جای اینکه چندین میلیارد سرمایه‌اش را در بخش تولید ببرد و به امید یک سود معقول ریسک کند و دردسرهای تولید و کار اقتصادی را متحمل شود، همان پول را به عنوان سپرده در بانک میگذارد و سالی 20% سود میگیرد. بدون هیچ ریسک و دردسری و بدون اینکه بخواهد یک دقیقه هم دردسر فعالیت اقتصادی را به جان بخرد.

  بانکها فعلا از اصل سرمایه‌های مردم به خودشان سود میدهند و بعد هم سر فرصت کل این سود را به همراه بخشی از اصل سرمایه پس میگیرند.

  دیر یا زود بانکها به جایی خواهند رسید و دارند میرسند که دیگر ندارند که حتی اصل پول مردم را به آنها دهند چه برسد به سود. کافی است امروز %5 از سپردهگذاران، تصمیم بگیرند سرمایه‌هایشان را به بخشهای دیگر اقتصاد ببرند، تا بانکها حتی قادر به پس دادن اصل پول مردم نباشند.

  اگر در آینده قرار باشد سود سپرده کاهش پیدا کند احتمالا رفتار سپرده‌گذار این باشد که بخواهد پولش را از بانک خارج کند و در بخشهای پرسودتری سرمایه‌گذاری کند.

  ۱. یا بانکها باید اعلام کنند که، سود که هیچ اصل پول مردم را هم پس نخواند داد. (اتفاقی که تا حدی برای مؤسسات مالی ورشکسته در سال 96 رخ داد!)

  ۲. یا اینکه بانکها پول مردم + سود پول را به مردم پس بدهند ولی ارزش پول آنقدر کاسته شود که ارزش پولشان بعلاوه سودی که دریافت کرده‌اند، حتی به اندازه اصل پولشان در چند سال گذشته قدرت خرید نداشته باشد.

  ۳. گزینه سوم هم ترکیبی از این دو گزینه است، یعنی پول عده کمی که تعدادشان کم است ولی پولهای هنگفت چند صد میلیاردی دارند را پس ندهند. چون تعداد این افراد کم است، اعتراضات‌شان به خیابانها کشیده نخواهد شد و بی سروصدا انجام خواهد شد و برای بقیه سپرده‌ذاران ارزش پولشان را تاحدی کاهش دهند که همه خیلی ضرر نکنند.

  همیشه سپردهگذاری در بانک را یک فعالیت کاملا بدون ریسک به جامعه معرفی کردند و جامعه فکر میکند که اموالش را اگر به بانک بدهد هیچگونه ریسکی اموالش را تهدید نمیکند. شما اگر پولتان را به یک کاسب قرض بدهید، همیشه این احتمال وجود دارد که کاسب ضرر کند یا ورشکسته شود یا فوت کند یا کلاهبرداری کند و فرار کند و بالاخره نه تنها سودی به شما نرسد بلکه اصل پولتان همه از بین برود.

  در تمام سرمایه‌گذاریها ریسک وجود دارد. چه با پول‌تان طلا یا ارز بخرید، چه پولتان را به یک کاسب قرض دهید، چه پول‌تان را در بورس سرمایه‌گذاری کنید، چه خودتان با پول‌تان کار کنید. درنهایت همیشه ریسکی سرمایه‌ی شما را تهدید میکند.

  نکته بعدی آنکه،از یک منظر تعیین‌کننده‌ی آینده قیمت دلار و ارز به رفتار سپرده‌گذارها در صورت کاهش سود سپرده بستگی دارد. سپرده‌گذاران در طی دهه گذشته از این بابت سود زیادی کرده بودند و این سود زیاد بهشان مزه داده است و حالا هر جا که میروند دنبال سودهای بیشتر هستند.

  بعد از کاهش سود سپرده (که دولت دیر یا زود مجبور به این کار خواهد شد) سپرده‌گذار مطمئنًا به سود کم بانکی راضی نخواهد شد. به محض اینکه سود سپرده به زیر 1۵% کاهش داده شود؛ عده‌ی زیادی از سپرده‌گذاران پول‌هایشان را از بانک خارج خواهند کرد و به سمت بازارهای دیگری مثل بورس، بازار طلا و بازار مسکن و بازار ارز هجوم خواهند برد و حباب‌های بزرگی را خواهند ساخت.

  همه میپرسند که چه میشود که دلار گران میشود! در واقع سؤال درست‌تر این است که چه میشود که ریال ارزش خودش را از دست میدهد. مهمتر از این سؤال که «آیا نرخ دلار گران خواهد شد؟ و چه زمانی قیمت ارز افزایش پیدا میکند تا به قیمت واقعی نزدیک شود؟» این سؤال مطرح است که چه اقداماتی میتواند باعث کاهش شدید ارزش ریال شود. این سوال دوم خیلی خیلی مهمتر است.

  تکنولوژی و توانایی تولید محصولات به‌صرفه و دانش مدیریتی و بازاریابی و دانش فنی موجود در یک کشور تعیین کننده‌ی ارزش پول آن کشور است.

  توجه کنید که شما با خریدن دلار در واقع دارید روی اقتصاد تولیدی آمریکا سرمایه‌گذاری می‌کنید و با داشتن ریال روی اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری می‌کنید و با خرید یورو روی اقتصاد اروپا سرمایه‌گذاری می‌کنید.

  فرمول کلی، افزایش یا کاهش نرخ ارز در کشور باید به این شکل باشد:به‌ عنوان مثال اگر مثلا امسال 1 دلار برابر با ۲۰۰۰۰ تومان باشد، و تورم ایران ۴۰درصد باشد و تورم آمریکا ۳ درصد، نرخ دلار در ایران باید به اندازه اختلاف تورم داخل منهای تورم در کشور آمریکا، یعنی ۴۰% منهای ۳% یعنی ۳۷% گرانتر شود و سال بعد 1 دلار معادل ۲۷۴۰۰ تومان شود.

  اگر قیمت ارز کمتر از تورم (و اختلاف تکنولوژی و هزینه تولید با رقبای خارجی) رشد کند، شرایط رقابت به ضرر تولیدکننده داخلی ناعادلانه خواهد شد و تولید داخلی می‌خوابد و بیکاری بیشتر میشود.

  اگر قیمت ارز همگام با تورم (و اختلاف تکنولوژی و هزینه تولید با رقبای خارجی) رشد کند، میزان تولید داخلی و میزان اشتغال ثابت می‌ماند.

  اگر قیمت ارز بیش از تورم (و اختلاف تکنولوژی و هزینه تولید با رقبای خارجی) افزایش پیدا کند، تولید داخلی رونق میگیرد و بیکاری کمتر می‌شود.

  با افزایش قیمت ارز، سرمایه‌های ارز محور هم رشد خیلی خوبی خواهند داشت. توصیه میشود حداکثر ۳۰% از سرمایه‌تان ارز باشد.

  اما برسیم به جواب این سوال که چطور ثروت خودمان را بسنجیم.

  تا سال 1970 بهترین ملاک همیشه طلا بود. اما امروزه فرانک سویس بهترین ملاک سنجش ثروت‌تان است. فرانک پول کشور سوئیس است و سوئیس بانک مرکزی تمام بانک‌های مرکزی دنیا است. فرانک معتبرترین واحد پولی دنیا است و اگر آن را شاخص سنجش ثروت قرار دهیم درست‌ترین کار را کرده‌ایم و ارزش فرانک با دقت خیلی بالایی مدام بر اساس تورم جهانی اصلاح میشود و فراز و نشیب‌های زیادی ندارد.

  در صد سال اخیر تعداد زیادی فروپاشی اقتصادی و جنگ جهانی در سراسر دنیا اتفاق افتاده که هیچکدام تأثیر محسوسی روی ارزش فرانک نداشته و فرانک همیشه یک روند صعودی داشته و مدام ارزش‌اش نسبت به سایر ارزها (دلار و یورو و … ) افزوده شده است. (یعنی در واقع بقیه ارزها دچار افت قیمت شده‌اند ولی فرانک نه.)

  بی‌ثباتی قیمت دلار روی فرانک تأثیر ندارد، بی‌ثباتی قیمت یورو روی فرانک تأثیر ندارد، اما بی‌ثباتی و افت فرانک باعث افت بقیه ارزها هم خواهد شد. پس ایمن‌ترین سرمایه‌گذاری که شما را تحت هر شرایطی بیمه میکند، چه جنگ جهانی شود، چه فروپاشی اقتصادی در ایران اتفاق بیافتد چه فروپاشی در آمریکا یا اروپا، داشتن فرانک شما را در برابر تمام اتفاقات بیمه میکند و ارز شاخص و معیار فرانک است. بهترین ملاک برای سنجش مقدار ثروت‌تان این است که ببینید که اگر تمام چیزهایی که دارید را نقد کنید، چند فرانک میتوانید داشته باشید.

  البته این قانون که گفتیم یک حالت مدل شده و بسیار ساده تحلیل طلا است اما در عمل تا حدودی تحلیل این گزارش ها، پیچیدگی هایی دارد.

  وضعیت اقتصاد آمریکا در تعیین قیمت و سمت و سوی بازار طلا نقش مهمی دارد. گزارش های اقتصادی که در داخل امریکا منتشر می شود و می تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد و معامله گران را به سمت خرید یا فروش طلا سوق دهد شامل اینها هستند:

  قیمت طلا رابطه معکوس با نرخ بهره دارد.

  هر زمان نرخ بهره پایین می آید می تواند تاثیر مثبت روی قیمت طلا بگذارد و آن را بالا ببرد و هر زمان نرخ بهره بالا رود باعث تاثیر منفی روی قیمت طلا می شود.

  اگر نرخ تورم بالا رود به این معنی است که ارزش پول کاهش یافته است.

  کاهش ارزش پول به این معنی است که شما باید برای یک مقدار ثابت طلا، پول بیشتری از قبل بپردازید یعنی قیمت طلا گران می شود.

  به همین ترتیب کاهش نرخ تورم به معنی افزایش پول است و باعث کاهش قیمت طلا می شود.

  علاوه بر دو مورد گفته شده، عوامل دیگری نظیر میزان تولید ناخالصی ملی و افزایش یا کاهش تراز تجاری و مثبت یا منفی بودن آن، گزارش اشتغال و مثبت و منفی بودن آن و یکسری عوامل دیگر، همگی می توانند بر قیمت جهانی طلا تاثیر بگذارند.

  اگر می خواهید تاثیر این عوامل را بررسی کنید به خوب و بد بودن آن دقت کنید.

  مشخصا قیمت طلا در ایران تابعی از دو چیز است:

  1- نرخ دلار در ایران

  2- ارزش دلار در جهان

  قیمت طلا در ایران برابر است با قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی ضرب در قیمت دلار در ایران.

  قیمت سکه‌ی طلا هم بر این اساس مشخص می‌شود.

  قیمت طلا در بازارهای جهانی کاملا وابسته به ارزش دلار در جهان است. هرچقدر دلار در دنیا بی‌ارزش‌تر شود قیمت طلا افزایش پیدا میکند و هرچقدر دلار در دنیا باارزشتر شود قیمت طلا کاهش پیدا میکند.

  طلا یک سرمایه‌ی ارز محور است (یعنی تابع قیمت ارز است) و بعد از خود ارز، دارایی‌های ارز محور بیشترین سود را خواهند داشت. دارایی‌های ارز محور میتواند ماشین خارجی باشد، میتواند انباری پر از کالاهای دلاری باشد، یا بهترین گزینه طلا باشد (طلای آب‌شده/ بدون اجرت، یا شمش یا سکه، نه طلای اجرت دار)، درواقع هر چیزی که قیمتش تابع مستقیمی از قیمت دلار باشد.

  درسالهای آینده طلا هم تقریبا پا به پای ارزهایی مثل فرانک و یورو رشد خواهد کرد، اما نوسانات طلا بسیار بیشتر از خود ارز است و همانطور که گفته شد تا حد زیادی به سیاستهای اقتصادی کشور آمریکا بستگی دارد.

  سرمایه‌گذاری روی مسکن و زمین همیشه یکی از گزینه‌های قابل تامل برای سرمایه‌گذاری بوده است. هم زمین و هم مسکن ویژگی‌های خاصی دارند که آنها را متمایز می‌کند: مثلا زمین استهلاک ندارد و مسکن میتواند به غیر از سرمایه‌گذاری برای شما از طریق اجاره دادن درآمد ایجاد کند.

  با این حال زمین و مسکن نقاط ضعفی را هم برای سرمایه‌گذاری دارند که بارزترین آن‌ها عدم نقدشوندگی آسان و مناسب نبودن برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک است.

  اگرچه باید توجه داشت که بخشی از کارنامه‌ی هر دولت تعداد ساختمان‌های ساخته شده هست، بنابراین این بخش معمولا از رونق و حمایت خوبی برخوردار است.

  تهران در کنار سایر کلانشهرهای ایران از جمله تبریز، مشهد، أصفهان و شیراز بیشترین رونق و گردش مالی مربوط به مسکن را در کشور دارد. اما انفجار قیمت مسکن در تهران این شهر را از میان گزینه‌های برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن حذف کرده است.

  استراتژی سرمایه‌گذاری در مسکن باید مبتنی بر ۲ مولفه‌ی زیر باشد. «کش آمدن تهران و آب»

  کش آمدن تهران به این معنی هست که چون مردم در خودِ تهران نمی‌توانند خانه بخرند و در عین حال کار و زندگی آن‌ها در تهران است؛ سعی می‌کنند در حومه و توابع تهران خانه بخرند. پس آینده‌ی مسکن در این مناطق است. اما این مناطق کدامند؟

  اگر یکی از عوامل رشد مسکن نزدیکی به تهران باشد، دیگر عامل بهره‌مندی آن منطقه از آب خواهد بود.

  مسکن برای زندگیست و در جایی که آب نباشد اصلا زندگی جریان پیدا نمی‌کند و تقاضایی در کار نخواهد بود. از طرفی ایران کشوری کم‌آب و نیمه‌خشک است و پیدا کردن مناطق پرآب نیاز به انداختن ذره‌بین دارد. با این حال خرید مسکن در شهری مثل رشت دوراندیشانه است. اما با استفاده از استراتژی توضیح داده شده، می‌توانیم تصمیم بهتری هم داشته باشیم.

  بنابراین هوشمندانه‌تر است اگر منطقه‌ای که هم نزدیک به تهران باشد و هم پرآب را برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیریم.

  این نسبت دماسنج بازار مسکن است. در بازه‌ی ۱۵ تا ۲۵ هرچه نتیجه‌ی این نسبت به عدد ۱۵ نزدیک‌‌تر باشد، موقعیت برای خرید مسکن مناسب‌تر است و هرچه این نسبت به ۲۵ نزدیک‌تر باشد، موقعیت برای فروش مناسب‌تر خواهد بود.

  از این نسبت برای تحلیل سود موجر و مستاجر نیز استفاده می‌شود. هر چه عدد به ۱۵ نزدیک‌تر باشد موجر سود بیشتری برده است و هرچه عدد به ۲۵ نزدیک‌تر باشد مستجر خانه را به قیمت بهتری اجاره کرده است.

  اما شاید بخواهید در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنید و از رونق احتمالی آن استفاده کنید اما پول کافی برای سرمایه‌گذاری نداشته باشید یا سختی نقدپذیری مسکن شما را منصرف کند. پس چه کار باید کنید؟

  در این صورت شما می‌توانید در صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمانِ قابلِ معامله در بورس مانندِ «صغرب» یا نمادهای بورسی مربوط به گروه املاک و مستغلات از جمله ثبهساز، ثشاهد، ثاخت، وساخت با سرمایه‌ای اندک و نقدپذیری بالاتر سرمایه‌گذاری کنید.

  هرگز اقدام به خرید مغازه نکنید. در سالهای آینده قیمت هیچ چیز به اندازه قیمت مغازه و واحد تجاری افت نخواهد کرد. در دهه 80، هر کسی با هر سرمایه‌ای مغازه باز می‌کرد و سود خیلی خوبی هم عایدش می‌شد. رمز پولدار شدن در دهه 70 و 80 این بود که هر کسی مغازه‌ای باز کند. این باعث شده تا ایرانی جماعت از فعالیت اقتصادی فقط مغازه باز کردن را یاد بگیرد و در همان سطح بماند.

  امروزه 5 6 برابرمتوسط ‌جهانی،به‌ ازای‌ تعداد جمعیت مغازه در کشور و مخصوصًا تهران داریم. بسیاری از این مغازه‌ها سوددهی ندارند. یک مغازه‌دار نسبت درآمدش به قیمت مغازه‌اش همخوانی ندارد.

  سود فروش و تعداد فروش مدام در حال کاهش است بنابراین فعالیت اکثر مغازه‌داران توجیه اقتصادی خودش را از دست می‌دهد و فقط زمانی فعالیت‌شان می‌تواند توجیه داشته باشد که اجاره مغازه (و قیمت مغازه‌ها) افت کند، وقتی درآمد کافی ندارند، حداقل باید خرج‌هایشان کمتر شود.

  از طرف دیگر ورود سرمایه‌های ُخرد به بازی‌های اقتصادی توجیه خودشان را از دست میدهند. سرمایه‌های بزرگ سرمایه‌های خورد را می‌بلعند. در سالهای اخیر شاهد تأسیس هایپرمارکت‌های زیاد و استقبال شدید مردم از این هایپرمارکت‌ها بودیم. اکثر مغازه‌داران کوچک، به صورت امانت‌فروشی کار میکنند، جنس را می‌آورند و می‌فروشند و بعد از یکی دو ماه پولش را با کارخانه و عمده‌فروش تسویه می‌کنند.

  اما کسی که با سرمایه کلان وارد میشود می‌تواند به صورت عمده و یکجا خریداری کند و سریع جنسش را به مشتری بفروشد و گردش پول بالایی ایجاد کند و تخفیف‌های کلانی از کارخانه‌داران و واردکنندگان بگیرد. بنابراین اجناسش را با قیمت ارزانتری به مردم عرضه می‌کند و رقبای کوچکش را نابود می‌کند. گذشت دورانی که هر کسی با هر سرمایه‌ای مغازه‌ای باز می‌کرد می‌توانست سود کند. امروزه سرمایه خورد جایگاهی در بازی‌های اقتصادی ندارد و باید سرمایه‌های خورد تجمیع شوند و به صورت یک سرمایه بزرگ وارد اقتصاد شوند.

  به زودی مدل کسب‌وکار در ایران باید تغییر کند و همه چیز بر پایه‌ی تجارت الکترونیک قرار بگیرد. امروزه افرادی که از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به فروش در سراسر کشور مشغول هستند، سود بسیار بیشتری دارند تا مغازه‌های سنتی و ویترین سنتی مغازه‌ها جایش را به ویترین مجازی و اینترنتی می‌دهد. فروشگاه‌های اینترنتی و مارکت‌پلیس‌های (market place) آنلاین روز به روز با اقبال بیشتر مردم مواجه می‌شوند و این فروشگاه‌های اینترنتی نیازی به مغازه ندارند و از یک اتاق کوچک در خانه قابل اداره شدن هستند.

  بورس یکی از پیچیده‌ترین بازارهای سرمایه ای است چرا که اثرات بازارهای دیگر نظیرِ بازار سپرده، بازار ارز، بازار طلا و بازار مسکن را در خود منعکس می‌کند.

  با وجود گزاره‌ی بالا موفقیت در بازار بورس لزوما به معنای پیچیده عمل کردن بازیگران نیست و افرادی مانند وارن بافت با بینش‌های ساده به موفقیت کلان در بورس رسیده‌اند.

  استراتژی معرفی شده مبتنی بر ۲ مولفه و یک شرط است: مولفه‌ی ورود پول هوشمند، مولفه‌ی شناسایی بزرگترین شرکت‌های بورسی و شرطِ عدم نوسان‌گیری و نگاهِ کوتاه‌مدت

  پول هوشمند سرمایه‌ای است که توسط سرمایه‌گذاران و متخصصان بزرگ مالی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خبرگان بازار جهت ایجاد روندهای بزرگ قیمتی در سهم وارد بازار می‌شود. سرمایه‌گذاران عمده بازار با درک بالای خود از نیازهای بازار و همچنین دسترسی به اطلاعات نهانی و بیشتر نسبت به سایر افراد، با قدرت و سرمایه‌ی خود جهت حرکت سهم را مشخص می‌کنند.

  از مهم‌ترین عواملی که می‌توان به واسطه آن ورود پول هوشمند را تشخیص داد، افزایش ناگهانی حجم معاملات است.

  یکی دیگر از نشانه‌های تشخیص ورود پول هوشمند مقایسه‌ی تعداد خریدار یا فروشنده نسبت به حجم معاملات است. به این صورت که تعداد خریداران کم ولی حجم بسیار بالا است.

  اگر میانگین ارزش معاملات روزانه در بازار در محدوده‌ای باشد و این ارزش ناگهان ظرف مدت کوتهای دو تا سه برابر شود می‌توان نتیجه گرفت علت این افزایش و نقدینگی بالا در سهم ورود پول هوشمند به آن است.

  ارزش بازار یک شرکت از حاصل‌ضرب تعداد سهام آن شرکت در قیمت روز سهم به دست می‌آید.

  در شرایطی که بازار مثبت است و مثلا در ۳ ماه بازدهی ۵۰ درصدی داشته است، خرید سهام شرکت‌های بزرگ عاقلانه، پربازده و کم‌ریسک است. چرا که هر که بامش بیش برفش بیشتر!

  اگر بازار منفی باشد به شرط رعایتِ شرط ذکر شده در استراتژی، شما می‌توانید سهامِ ارزشمند این شرکت‌ها را در قیمتی پایین بخرید و از آنجایی که منفی ماندن این سهام در میان‌مدت و بلندمدت بسیار بعید است، بعد از یکی دو سال با سود بسیار خوبی آنها را بفروشید.

  سهام شرکتهای صادرات محور که عمده درآمدشان از منبع صادرات است و درآمد دلاری دارند هم بعد از گران شدن ارز، افزایش خوبی را خواهند داشت. سهام شرکتهایی که درآمدهای دلاری دارند هم به نوعی سرمایه‌گذاری ارز محور محسوب میشود. البته سرمایه‌گذاری در بورس نیار به دانش تخصصی دارد ولی این فرصت طلایی را هم مد نظر داشته باشید.

  مزیت نسبی کشور ایران نفت و گاز آن است بنابراین شرکت‌های که فراورده‌های نفت و گاز را می‌فروشند به صورت بالقوه دارای سود بسیار خوبی هستند. مثلا استحصال گاز در ایران بسیار ارزان است و شرکت‌های پتروشیمی که از خوراک گاز طبیعی استفاده می‌کنند، عموما پتانسیل بسیار خوبی برای کسب سود خواهند داشت.

  توجه:

  تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی جدی را فراموش کنید و به جای آن از فرایند زیر استفاده کنید:

  اقتصاد ایران و به تبع آن بازارهای سرمایه‌گذاری بسیار تحت تاثیر متغیرهای سیاسی است، اگرچه که موارد گفته شده همچنان در تعیین سرنوشت و مسیر اقتصاد ایران تاثیرگذارند ولی ضریب اثرگذاری سیاست‌های داخلی و جهانی همچنان بسیار بیشتر است. مواردی نظیر برجام، تحریم، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سیاست‌های رییس جمهور آن کشور، از جمله این متغیرها محسوب می‌شوند.

  روانشناس، نويسنده و استراتژيست كسب وكار. من در زمینه‌های روانشناسی، سرمایه‌گذاری، کسب‌وکار، بازاریابی، نویسندگی و محتوا می‌نویسم. سایتم: bekoosh.net


  مطلبی دیگر از این نویسنده


  مطلبی دیگر در همین موضوع

  افزایش بازدید بر اساس علاقه‌مندی‌های شما

  در اين مقاله الگوي مدل هاي رشد درون زا براي کمي سازي ارتباط بين متغيرهاي تاثيرگذار بر رشد اقتصادي مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از روش همگرايي پنج مرحله اي يوهانسن برآورد شده است. در مدل رشد درونزاي مورد استفاده در اين تحقيق، رشد اقتصادي ايران به عنوان متغيري درون زا است که تابعي از سرمايه گذاري در نيروي انساني، سرمايه گذاري فيزيکي و بدهي هاي خارجي مي باشد. پيروزي انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي، به عنوان متغيرهاي موهومي در اين مدل لحاظ شده است.بر اساس روش يوهانسن، يک بردار همگرايي به دست آمده که مويد اين مطلب است که در بلندمدت تاثير افزايش انباشت سرمايه هاي انساني و افزايش انباشت سرمايه هاي فيزيکي بر روي رشد اقتصادي ايران مثبت و معني دار و اثر افزايش بدهي هاي خارجي بر رشد اقتصادي در ايران منفي و معني دار است. هم چنين اين بردار نشان مي دهد كه در بلند مدت سرمايه انساني بيشترين تاثير را بر رشد اقتصادي ايران دارد. براي دستيابي به يک نرخ رشد اقتصادي بالا، توسعه سرمايه گذاري در نيروي انساني و سرمايه هاي فيزيکي ضروري است. هم چنين توصيه مي شود جهت سرمايه گذاري، به جاي جذب سرمايه هاي خارجي و وام از خارج از پس اندازهاي داخلي استفاده شود.

  الماسی، م.، و سهیلی، ک.، و سپهبان قره بابا، ا. (1390). بررسی آثار سرمایه گذاری در آموزش عالی بر رشد اقتصادی ایران طی دوره 1350- 1384. پژوهشنامه اقتصاد کلان (پژوهشنامه علوم اقتصادی), 6(11), 13-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=140059

  الماسی مجتبی، سهیلی کیومرث، سپهبان قره بابا اصغر. بررسی آثار سرمایه گذاری در آموزش عالی بر رشد اقتصادی ایران طی دوره 1350- 1384. پژوهشنامه اقتصاد کلان (پژوهشنامه علوم اقتصادی). 1390 [cited 2021July22];6(11):13-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=140059

  الماسی، م.، سهیلی، ک.، سپهبان قره بابا، ا.، 1390. بررسی آثار سرمایه گذاری در آموزش عالی بر رشد اقتصادی ایران طی دوره 1350- 1384. پژوهشنامه اقتصاد کلان (پژوهشنامه علوم اقتصادی), [online] 6(11), pp.13-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=140059.

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  نشانی: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

  کدپستی: 1461965381

  تلفن و دورنگار: 4 الی 44265001

  کارگاه های آموزشی

  اخبار

  JCR

 • حجم های مشکوک
 • خبرگزاری سیناپرس

  پیوندهای مرتبط


  Downloads-icon

  دوره جامع آموزش سرمایه گذاری در بورس برای افرادی طراحی شده که اطلاعات اندکی درباره بازار بورس دارند و علاقه‌مند به سرمایه گذاری در این بازار هستند. اگر می‌خواهید با گام‌هایی محکم و حداقل ریسک وارد بازار بورس شوید و به خریدوفروش سهام بپردازید، ما در دوره جامع آموزش سرمایه گذاری در بورس با ارائه مفاهیم مقدماتی و گام‌به‌گام از نحوه سرمایه گذاری در بورس، شما را برای شروع سرمایه گذاری موفق در این بازار آماده می‌کنیم.

  بازار سهام در دهه اخیر تبدیل به یکی از مهم‌ترین مکان‌های کسب درآمد برای بسیاری از افراد شده است و نقش آن در اقتصاد هر روز پررنگ‌تر از قبل می‌شود. در سال‌های اخیر، توجه بسیاری از رسانه‌ها به این بازار جلب شده است و علیرغم گزارش‌ها و مقالات آموزشی بسیار، هنوز هزاران نفر هر روز در بورس زیان می‌کنند. درحالی‌که با اندکی آموزش و به‌کارگیری چندین تکنیک ساده، می‌توان از بخش عمده این زیان‌ها در بورس جلوگیری کرد. نکته اینجاست که موفقیت در بازار بورس، مانند هر فعالیت دیگری نیاز به پشتکار و کسب دانش کاربردی دارد. ما در مدیرمالی تلاش می‌کنیم دانش کاربردی موردنیاز برای موفقیت در بازار بورس را به شما آموزش دهیم، لذا دوره آموزشی ورود به بازار سهام را برای شما تهیه کردیم.

  دوره جامع آموزش سرمایه گذاری در بورس به شما کمک می‌کند تا راه درست ورود به بازار سهام را پیدا کنید و از اشتباهاتی که بسیاری از سرمایه گذاران تازه‌کار و حتی حرفه‌ای‌ در بورس مرتکب می‌شوند، دوری‌کنید. این دوره آموزشی طراحی شده تا یک رویکرد واقعی و کاملاً کاربردی برای موفقیت در بازار بورس را به شما آموزش دهد. اگرچه ممکن است شما در آغاز مسیر سرمایه گذاری در بورس باشید، اما به شما قول می‌دهیم بعد از گذراندن این دوره آموزشی از بسیاری از سرمایه گذاران فعلی و قدیمی بورس موفق‌تر خواهید شد.

  بعد از گذراندن این دوره شما خواهید فهمید که

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  در این دوره آموزشی علاوه بر موارد فوق، با هم اولین سهم خود را می‌خریم، سپس با خرید یک سهم دیگر عملاً صاحب سبد سهام یا پرتفوی می‌شویم. همین‌طور چندین پیشنهاد کاملاً عملی و کاربردی نیز به شما داده می‌شود تا با به‌کارگیری آن‌ها بتوانید ریسک خود را به حداقل برسانید و سود خود را چند برابر کنید. همین‌طور با ارائه چندین مطالعه موردی مباحث بسیار پیچیده مالی را به ساده‌ترین شکل ممکن، به شما آموزش می‌دهیم.

  اگر علاقه‌مندید اطلاعات کامل‌تری از مطالب موردبحث در این دوره آموزشی به دست آورید، روی لینک زیر کلیک کنید و سرفصل دوره را ‌رایگان دانلود کنید.

  دانلود سرفصل‌های دوره جامع آموزش سـرمایه گذاری در بورس

  حجم: ۶۲۳ کیلوبایت

  هدف ما در مدیرمالی ارائه آموزش‌های کاملاٌ کاربردی به زبانی ساده و قابل‌فهم است و تمام مطالب و مثال‌های این دوره آموزشی با توجه به ویژگی‌های بازار بورس اوراق بهادار تهران تهیه شده است. همین‌طور در هر کجا که نیاز بوده است از نتایج تحقیقات علمی و کاربردی محققین داخلی نیز استفاده شده و نتایج این تحقیقات برای ارائه راه‌حل‌های عملی و کاربردی در ایران به کار گرفته شده است.

  کسانی که اطلاعات کمی از سرمایه گذاری در بورس دارند و علاقه‌مندند با صرف یکی دو ساعت زمان در روز و سرمایه گذاری در بورس درآمد خود را بیشتر کنند، به استقلال مالی برسند و برای آینده مالی خود برنامه‌ریزی کنند.

 • بورس پلاس
 • همین‌طور این دوره آموزشی مناسب سرمایه گذارانی است که در بازار بورس به خریدوفروش مشغول‌اند، اما دانش کمی در مورد رابطه قواعد حاکم بر بازار بورس دارند و معاملات خود را بدون داشتن تحلیل و فقط بر اساس گفته‌ها و شنیده‌های بازار یا به پیشنهاد دوستان یا مشاوران مالی انجام می‌دهند.

  دارندگان مدارک دانشگاهی در رشته مدیریت مالی و همه کسانی که پیش‌ازاین، دوره‌های سرمایه گذاری در بورس را گذرانده‌اند یا دارای مدارک حرفه‌ای سازمان بورس اوراق بهادار هستند. همین‌طور این دوره آموزشی ممکن است برای فعالان حرفه‌ای بازار بورس مناسب نباشد. بااین‌حال اگر علاقه‌مندید دانش خود را به‌روز کنید، گذراندن این دوره آموزشی را به شما توصیه می‌شود! مطمئنیم در این دوره مباحثی را آموزش داده‌ایم که برای بسیاری از سرمایه گذاران حرفه‌ای در بازار بورس نیز کاربرد داشته و اشتباهاتشان را کاهش خواهد داد!

  این دوره آموزشی شامل پنج بخش یا دوره آموزشی جزئی و ۳۸ درس کوتاه است. محتوای اصلی آن در قالب نوشته و متن است که مباحث آموزشی به زبانی ساده و با مثال‌های فراوان و کاملاً کاربردی توضیح داده‌شده‌اند.

  شما برای شرکت در آموزش سرمایه گذاری در بورس هیچ هزینه ای پرداخت نمی‌کنید و این دوره آموزشی کاملاً رایگان است. ما این دوره آموزشی را تهیه کردیم برای اینکه شما را برای ورود موفق به بازار بورس آماده کنیم و مهارت لازم برای خریدوفروش سهام را به دست آورید. بعد از گذراندن این دوره آموزشی می‌توانید با خیال راحت به کارگزاری موردنظر خود مراجعه کنید، کد بورسی خود را دریافت کنید و سرمایه گذاری خود را آغاز کنید. تنها هزینه ای که شما می پردازید روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان است و با این کار روی آموزش و آینده مالی خود سرمایه گذاری می کنید.

  ما مطمئن هستیم شما در پایان این دوره آموزشی با خود خواهید گفت: بیشتر از اون چیزی که فکر می‌کردم، ارزشش رو داشت!

  دوره آموزشی ورود به بازار سهام، یک دوره آموزشی آنلاین است؛ یعنی شما باید برای استفاده از آن به اینترنت وصل شوید تا بتوانید از محتوای آن استفاده کنید.

  خوشبختانه وب‌سایت مدیرمالی برای تبلت و تلفن همراه نیز بهینه شده و می‌توانید از محتوای این دوره آموزشی در گوشی خود نیز استفاده کنید.

  همچنین اگر گوشی موبایل شما اندرویدی است، می‌توانید با نصب اپلیکیشن مدیرمالی با یک‌بار به‌روزرسانی بدون نیاز به اینترنت به همه آموزش ها دسترسی پیدا کنید.

  اپلیکیشن اندروید مدیرمالی

  پس همین حالا و تنها با چند کلیک به این دوره آموزشی ارزشمند دسترسی پیدا کنید!

  بخش آموزشی اول: ورود به دنیای بورس: خودآموز گام‌به‌گام آشنایی با بورس

  بخش آموزشی دوم: آشنایی با سهام: خودآموز سهام چیست؟

  بخش آموزشی سوم: آشنایی با اطلاعات نمادها: فهم اطلاعات سهام

  بخش آموزشی چهارم: آشنایی با شاخص ها:‌ شاخص بورس چیست؟

  بخش آموزشی پنجم: آشنایی با عرضه عمومی اولیه: IPO چیست؟

  کافی است گام به گام آموزشها را پشت سر بگذارید.

  موفق باشید


  دانلود سرفصل‌های دوره جامع آموزش سـرمایه گذاری در بورسDownloads-icon

  آموزش و بررسی سرمایه گذاری
  آموزش و بررسی سرمایه گذاری

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *